De Pinakotheek Verheugend herkennen en nieuwe indrukken Nieuw Amerikaans voorstel inzake Indonesië? Schuman slaagt in vorming nieuw Frans kabinet Heksenketel brak weer los in Berlijnse raad Amersfoorter pleegde moord in 't Veen een Tsjechoslowakije rouwt om Benesj Moord te Helmond Vier vliegrampen tijdens weekend 4 Dinsdag 7 September 1948 Toenemende spanningen in verhouding van Nederland cot Republiek Er is volgens het republikeinse persbureau Antara een nieuw voorstel op komst om het NederlandsIndonesische geschil te beslechten. Dit voorstel zou binnenkort worden ingediend door Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten en zou neerkomen op de instelling van een interimregering voor Indonesië, nog vóórdat een constituerende vergadering zou worden gekozen. Wat dit punt betreft, wijkt het voorstel af van de voorstellen die indertijd door de Australische en Amerikaanse leden Critchley en Dubois zijn gedaan. Dit bericht, dat door een Neder landse woordvoerder te Batavia „on waarschijnlijk" werd genoemd, komt tegelijkertijd met een aantal andere 'berichten die wijzen op toenemende spanningen rondom de Indonesische kwestie. Daar is ten eerste de repu blikeinse weigering, aan de Neder landse autoriteiten een lijst te ver sheiden van republikeinse ambtena ren te Batavia, die volgens het be- s.uit van 25 Augustus moeten terug- kciervnaar republikeins gebied. Deze weigering veroorzaakt vertraging in de uitvoering van het uitzottingsbc- vol Intrekking van dit bevel is een der voorwaarden die de Republiek heeft gesteld voor hervatting der on derhandelingen. „Niet neutraal" Vervolgens is van belang een uit lating van de republikeinse commu nistische leider Musso, een onlangs uit .vloskou teruggekeerd lid van het Politburo. Musso heeft te Djogja ge zegd, dat de Republiek onmogelijk neutraal kan blijven Ingeval van een gewapend conflict tussen Amerika en de Sowjet-Unie. Deze verklaring is volgens Antara een reactie op de verklaring die premier Hatta Don derdag in het KNIP aflegde en waar in hij zei dat de Republiek buiten 'n internationaal conflict wenste te blij ven. Duizenden inwoners van Sezi- movo Usti hebben Zondag een rij gevormd van bijna drie kilometer, toen zij defileerden langs het stof felijk overschot van ex-president Benesj van Tsjechoslowakije. Na twee dagen opgebaard te hebben gelegen in het, iandeltyke plaatsje, waar Eenesj Vrijdag overleed, is het stoffelijk overschot Maandagmor gen vroeg naar Praag overgebracht om ook de inwoners van de hoofd stad gelegenheid te geven, de over leden staatsman de laatste eer te bewijzen. Van middernacht af had den vele in de open lucht doorge bracht om dit te kunnen doen Benesj zal een symbolische staats begrafenis krijgen in het Pantheon van het museum te Praag. Daarna zal het stoffelijk overschot worden teruggebracht naar Sezlmovo Usti om Woensdag tc worden bijgezet In een grafkelder onder de villa van de overleden oud-president. De staat zal een week lang offi cieel rouwen. In het gehele land hangen de vlaggen halfstok. Presi dent Gottwald heeft gelast, dat van alle militaire gebouwen een zwarte vlag zal waaien. De Amerikaanse ambassadeur in Praag heelt president Gottwald te legrafisch zijn leedwezen betuigd met het overlijden van Benesj. Ver der werden condolcanties ontvangen van de presidenten van Frankrijk, Italië en Mexico. Ook de Engelse koning betuigde zijn deelneming. Hij richte zijn telegram aan mevrouw Benesj. Jeruzalem: Rode Kruis zone wordt ontruimd Rapport van Rernadotte beschuldigt Arabieren Het nieuws over Palestina van het afgelopen weekend blijft be perkt tot de bekendmaking van Bernadotte, dat dé Arabische en Joodse strijdkrachten Zaterdag zijn begonnen met de ontruiming van de neutrale Rode Kruis zone te Je ruzalem en tot een rapport van Bernadotte aan de Veiligheidsraad, waarin hij het opblazen van het pompstation te Latroen een Arabi sche schending van het bestand noemt. Voorts hekelt Bernadotte in genoemd rapport het incident Ie Gaza, dat de dood tengevolge had van twee France UNO-waarnc- mers, die, aldus het rapport, „door ongeregelde troepen uit Saoedi- Arabië op, beestachtige wijze zijn vermoord". Moeder liet tweejarig jongetje achter in bioscoop Donderdagmiddag werd in een Haagse bioscoop een tweejarig jon getje aangetroffen, dat niet kon zeggen hoe het heette, waar het woonde en hoe het daar was geko men. Het vermoeden van de poli tie, dat het kind daar was achter gelaten met de bedoeling, zich er van de ontdoen, bleek juist: nog Vrijdag werd de moeder gearres teerd. Het was de 27-jarige gehuw de A. de H.B. tc Rotterdam. Zij heeft bekend, dat zij van het kind af wilde, omdat zij zich in moei lijkheden bevond. Zij was daarom naar Den Haag gereisd en had het jrngetje, dat nauwelijks kon lopen, de bioscoop binnengestuurd. De moeder is in Den Haag ter beschik king van de justitie gesteld. Van de vader is de verblijfplaats onbe kend. KLM vervroegt vertrektijd Indonesiëvliegtuigen In verband met het door de Egyptische regering uitgevaardigde verbod, 's nachts over de stad Cairo te vliegen, heeft de K.L.M. de ver trektijden van haar vliegtuigen op Indonesië gewijzigd. Deze vertrek ken nu op Maandag en Vrijdag om 4.15 uur 's morgens, de overige da gen om 5.45 uur. Deze nieuwe re geling is 5 September ingegaan. Op 28 September zal de KLM haar dienst New YorkAmster damSjanghai, de „Oriënt Star", openen. Dit is een wekelijkse dienst die in Bangkok aansluiting zal ge ven op het vliegtuig dat uit Bata via komt. Goud voor Amsterdam til de woestijn gevonden Een postpakket, bevattende 25 kg goud in de vorm van staven, waar op als bestemming Amsterdam stond aangegeven, is in de woestijn nabij Cairo gevonden. Uit een etiket bleek, dat liet paket door „Swfes Air" was vervoerd. Het was geheel onbescha digd. Bij de politic was tot dusver geen aangifte van vermissing binnen gekomen. Socialist volgt Regnaud op als minister van financien Robert Schuman, die Vrijdag zijn pogingen tot vorming van een nieuwe Franse regering opgaf, heeft Zaterdag opnieuw getracht een kabinet samen te stellen en is daarin Zondagmorgen vroeg geslaagd. Zijn formatie omvat 15 ministers: vier radicalen, vier socialisten, zes leden van de MRP (Schu mans partij) en 1 partijloze. Deze regering is de elfde sinds Frankrijks bevrijding. industrie, de mijnen, de scheepswer ven, de metaalnijverheid, de spoor wegen en de bakkersbedrijven. Het interconfedcraal kartel, dal zowel de CGT als de Force Ouvrière en de christelijke vakbond omvat, heeft reeds stelling genomen tegen de buitengewone vergoeding van 2500 francs aan de arbeiders. Deze zou de vermindering der koopkracht niet compenseren en het karakter hebben van een aalmoes, aldus de gezamenlijke vakbonden. Zij eisten reeds in Augustus een vergoeding van 3000 francs. Schuman is premier en minister van buitenlandse zaken. Het ministe rie van financiën en economische zaken, in hel vorige kabinet beheerd door Paul Reynaud, op wie zien de aanvallen der socialisten concentreer den, is nu in handen van dc socialist Christian Pineau. Het nieuwe kabinet ziet zich ge plaatst voor drie urgente taken: ver laging van de kosten van levenson derhoud, oplegging van nieuwe be lastingen die SO milliard francs moe ten opbrengen om de begroting in evenwicht te houden, besnoeiing van het ambtenarenapparaat. Het eerste besluit van de nieuwe regering is geweest, dat aan alle ar beiders de volgende week een bonus van 2500 francs wordt uitgekeerd. De nieuwe regering is gevormd terwijl in het gehele land stakingen van min of meer korte duur worden gehouden. Deze strekken zich o.m. uit op het gebied van dc textiel- Een dode bij ongeluk te Vlaardingen Zondagmiddag is bij de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunst- mestfabriek te Vlaardingen een ern stig ongeluk gebeurd. De portier dezer fabriek hoorde plotseling een hevige slag uit de richting van do pyrietloods. waar twee fabrieks arbeiders, dc 36-jarige D. J. Streun- ding uit Schiedam cn de 32-jarige D. Verkuyl uit Rotterdam, bezig waren geweest met het verwerken van pyriet. Op onverklaarbare wtfze is het pyriet aan het schuiven ge gaan, waardoor de arbeider Verkuyl geheel werd bedolven, terwijl Streunding half onder het pyriet was terecht gekomen. Met behulp van enige arbeiders was Streunding spoedig bevrijd. Daar de pyriet in vochtige toestand uit Spanje komt en het opgeslagen door broei een temperatuur van 70 A 80 graden krijgt had hij brandwonden opgelo pen. Voorts kreeg hij een rechtcr- onderbeen fractuur. Verkuyl werd echten later levenloos onder het py riet vandaan gehaald. Tien Engelse autobussen komen door Nederland Tien Engelse autobussen, waar onder negen „dubbeldekkers" (bus sen met twee verdiepingen), zul len dezer dagen door ons land ko men. Zij zijn op weg van België naar een Britse tentoonstelling in Kopenhagen. Hun route,-die zij in October ook op de terugreis weer zullen volgen, loopt o.a. langs Apel doorn, Nieuw Millingen en Har derwijk. Het cpxivooi zal in ver band met het gewicht en de om vang der bussen met politiebege leiding reizen. Handelsovereenkomst met Ierland Tussen Nederland en Ierland is een handelsovereenkomst gesloten, volgens welke Nederland 30.000 ton kunstmeststoffen zal zenden in ruil tegen een grote hoeveelheid Ierse industrieproducten. Iers vee zal naar Nederland worden uitgevoerd cn Ierland zal de ruilcontrölebepo- lingen ten opzichte van Nederland verlichten. Voorts is overeengeko men, dat Ierland een legatie in Den Haag zal openen. Nederland heeft reeds een legatie te Dublin. MUTATIES Dc adjunct commies bij de admini stratie der belastingen J Y. Bodegraven tc Utrecht Is eervol ontslag verleend, McJ. H S, van der RMst ter InsDcctlc le afd. van de blastlngen te Utrecht ls benoemd tot schrijver Ie klasse ln vaste dienst Dc heer G. J. Venders werkzaam ten 2e kantore van de belastingen te Utrecht Is bevorderd tot schril ver le klasse der directe belastingen etc ln vaste dienst, voorheen tlidelifk als zo danig. Benoemd tot schrijver 2e klasse der registratie cn domeinen ln vaste dienst de lieer L van Royen te Utrecht (inso. reg en succ.) voorheen tijdelijk. Raad nu verhuisd naar Britse sector Een heksenketel is gisteren weer losgebroken tijdens de zitting van de Berlijnse gemeenteraad. Slechts enkele afgevaardigden hadden hun zetel ingenomen, toen enige honderdtallen communistische betogers die reeds een uur tevoren voor het gebouw hadden staan demonstreren, de raadszaal binnendrongen, meubilair stukbraken, deuren rammeiden, telefoons die door verslaggevers werden gebruikt van de muren rukten en de microfoon van de Duitse omroeper van de Amerikaanse zender in Berlijn uit diens handen trokken en op de grond stuksloegen. Het voorval speelde zich weet af in de Sow jetsector van de stad en de Duitse politie, die hier onder Russi sche contróle staat, deed niets om de orde te herstellen. De raad was bij eengeroepen omdat er belangrijke agendapunten te behandelen waren: zo moest er o.m een beslissing wor den genomen over de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen. Maandagavond hebben de niet- communistische partijen dan ook be sloten, in de Britse sector te verga deren. Dit is gebeurd, maar de dooi de communisten beheerste SED heeft aan deze raadszitting niet deelgeno men. Karl Litke, de fractieleider der SED, heeft deze bijeenkomst „onwet tig" genoemd. De raad heeft besloten, de gemeenteraadsverkiezing uit te stellen tot 14 November. De aanvan kelijke datum was 24 October. Met algemene stemmen is verder een mo tie aangenomen, waarbij communis tische inmenging wordt veroordeeld. Voorts besloot men de vier bezet- tingsmogendheden te vragen, het stadsbestuur volledig in handen tc geven aan de stedelijke autoriteiten. Inmiddels duurt het overleg dat de vier gouverneurs met elkaar plegen, voort, en ofschoon iedereen strikte geheimhouding is opgelegd omtrent het besprokene, is men in sommige kringen van mening, dat overeen stemming niet ver meer is. Er wordt telkens beweerd, dat het interzonale treir.\erkeer, dat sinds 21 Juli stil staat, spoedig zal worden hervat. Incident in trein Woedende Duitse burgers hebbe^ Zondag drie Russische militairen, die in een trein weigerden op te staan voor eenbenige Duitse oorlogs-invali- den, afgeranseld en de trein uitge gooid. De Russen, die kalm waren blijven zitten, werden door de oud- strijders, die met hun krukken zyyaaiden, gedwongen op te staan. De Russen antwoordden met vloeken en dreigementen met arrestatie. Op het volgende station de trein reed door de Britse sector dwongen de passagiers de Russen, de trein te ver laten. Philips mensen bouwen zelf hun huis Philipsemployé's in Eindhoven werken op hun wijze mee aan de leniging van de woningnood: zij bouwen hun huizen zelf. Tal van employé's zijn op deze manier hard aan het werk met een karwei, dot zij in hun vrije tijd moeten op knappen: overdag zitten zij op kantoor. Elk huis wordt onder leiding van een technisch bouwkundige ge bouwd door een z.g. bouwploeg van normaal vier personen, waarvan de ploegleider de eigenaar van het huis zal worden. De overige leden van de bouwploeg helpen hem vrij willig, waardoor zij prioriteit krij gen voor de volgende te bouwen woning. Lang werd er gezocht naar een systeem, waarbij „niet-vaklieden" konden worden ingeschakeld, on der leiding van opzichters en uit voerders. Gekozen werd het sys teem-Klein, waarmee in Alphen aan de Rijn een tweetal proefhui- zen zijn gebouwd, en voorts het systeem-Wabo, volgens hetwelk de 10 woningen in Aalst worden op getrokken. Te Aalst kwam men vo rige week gereed met het uitgraven der bouwputten, terwijl aan de melkweg te Tongelre de funderin gen reeds grotendeels gelegd zijn. Het huizencomplex in Tongelse. alles in blokken van twee huizen, Het huizencomplex in Tongelre, huizen met 3 kamers, keuken en douchecel, alles gelijkvloers, voorts 26 met 4 kamers, keuken en dou checel en 28 eenverdiepingshuizen met 4 kamers, keuken en douche. Het volgend jaar zal het bouw plan veel groter zijn, daar zich T7i -L'. Jc. V-4-*S&KsAfVMl ia r - IJl 1U U L II11 K III jflIIICIInCIMIII: UIL reeds 1500 Philips-employé s voor burgcn)eester cn dc p0,itie uit dit werk hebben opgegeven. Man met messteek in hartstreek gedood De 47-jarige Cornelissen uit Amersfoort heeft in de nacht van Za terdag op Zondag de 58-jarige we duwnaar G. van Diest in het Holker- veen (gemeente Nijkerk) met een schoenmakersmes gedood. Van Diest schijnt het slachtoffer te zijn van een onenigheid tussen zijn huishoudster, mej. E., en Cornelissen, bij wie mej. E. enige tijd het huishouden heeft bestuurd, omdat C.'s vrouw ziek was. Nadat de vrouw van C. was her steld nam mej. E. ontslag en trad in dienst bij Van Diest. Dit bleek niet naar de zin van C. te zijn en hij trachtte de huishoudster over te halen weer in zijn huis haar intrek te nemen. Zonder succes evenwel. Zaterdag ging hij naar het Holker- vecn om de vrouw te spreken te krij gen. Hij arriveerde per fiets 's avonds om negen uur, doch trof haar niet thuis. Öm elf uur kwam hij ten tweeden male, doch weer zonder re sultaat: mej. E. was naar Amster dam en nog niet thuis gekomen. C. repareerde met hulp van de zoon van Van D. een lekke band en ver trok daarna. Om ongeveer twee uur 's nachts kwam hij voor de derde maal bij de woning van Van D. Hij vroeg, of de vrouw naar buiten wilde komen. Mej. E. weigerde. Van D., die reeds in bed lag:, begaf zich in nachtkleding naar buiten. Wat er toen precies is ge beurd is niet bekend. Na enige ogenblikken keerde Van D. in zijn woning terug. Hij zei dat hij gestoken was en zakte dood in elkaar. Dc politie van Nijkerk stelde on middellijk, in samenwerking met de het C. I Nijkerkerveen, een onderzoek in. DE oude Pinacotheek in Mün- chen was vóór de oorlog een der meest gezochte bedevaartplaat sen voor de kunstminnaars uit Europa en de Nieuwe Wereld. Vooral voor wie de primitieven en de barok (Rubens!) wilde leren kennen was een bezoek aan dit museum onmisbaar. Het gebouw is bij de jongs'e bombardementen verwoest, maar de kunstschatten, op een veilige plek geborgen, zijn gelukkig alle gaaf door dc oorlog heengekomen In tegenstelling tot het Kunsthistorisch Museum uit Wenen, waarvan men verleden jaar de schitterende verzamelingen in ons Rijksmuseum mocht bewon deren, bevat de Pinacotheek uit sluitend schilderijen en deze beper king zal wel dc oorzaak zijn, dat het bezoek niet die geweldige om vang heeft aangenomen als vorig jaar het geval was. Voor de echte van hem. Op één, de Oprichting van het Kruis, waarvan de compo sitie evenals de Kruisafneming verwant is aan Rubens en aan deze ontleend moet zijn, ziet men een jeugdportret van Rembrandt zelf. In de Hemelvaart wordt men ge troffen door de tropische kleuren van een paar cngelvleugels, die ontleend zijn aan de bonte gloed van papegaaiveren, maar waarlijk diepere indrukken krijgt men toch eigenlijk alleen van de Aanbidding der Herders. Onbegrijpelijk is dit niet, als men weet, dat Rembrandt bij de uitvoe ring van deze taferelen een op dracht van Frederik Hendrik, die de schilder te danken had aan Con stants n Huygens de grootst mo gelijke moeite moet hebben gehad, terwijl de Herders pas tien jaar later tot stand kwamen dan de eerder genoemde taferelen. Hij Boven: DE DORPSDOKTER, een schilderij van A. Brouwer Links: Een schilderij van D. Bouts: „ECCE AGNUS DEI" liefhebbers van schilderijen is dit voltooide dc Herders in 1646, toen niet om zich te beklagen. Kon men hij door de dood van Saskia en de Weerbericht WARMER Weersverwachting, geldig tot Woensdag avond: Nu cn dan overdrij vende wolkenbanken Overwegend droog weer met hogere tem peraturen. vooral over dag in het Zuld-Oos- tcn van het land. Aan de kust tijdelijk vrij krachtige Zuid-Weste lijke wind, overigens zwakke tot matige wind tussen Zuid- en ZiMÜ. 8 Sept.: Zon op 6 02. o; maan oa 12.49. onder 21.09, ontmoedigende ervaringen met de Nachtwacht rijkelijk uit de beker van het lijden had gedronken en zijn inzichten gaan geringe wijzi gingen hadden ondergaan. Ook het grote doek „De Heilige Familie" is uit zijn jeugd (1331). Hoewel er aan veranderd en ge restaureerd is, blijft het van com positie en vooral ook weer door zijn treffend licht en donker, en niet minder door het typisch Ne derlandse streven naar intimiteit en argeloosheid een boeiend schil derij, dat heenwijst naar een late re, meer aangrijpende bewerking van hetzelfde gegeven. liet gelaat van de Madonna kan nog even doen denken ?.an een Italiaans pro fiel (Titiaanj, maar wie anders dan een Noord-Nederlander kon een baby zo volkomen in slaap weer geven, alsof het nooit anders ge daan had nooit anders zou kun nen doen; wie ook kon het bebaar de gezicht ''an Jozef aldus typeren, met die intense, tintelende belang stelling overgebogen naar het kind in Maria's schoot. En toch, de onvergelijkelijke in drukken, die men verleden jaar van de 'i doorploegde n lich tende zelfportretten kreeg op de Weense tentoonstelling men ont vangt ze hier niet. Rubens Met Rubens, Brouwer en Bouts is 't een ander geval. Ik zal nog ge legenheid hebben op Rubens terug te komen. Terwijl bij het grote pu- bliek zijn éclatante cn representa- hjj na aan hart. ai staat hij even tieve kunst 0emakkelijk, te gemak- kelijk, pleegt aan te slaan kunst- vorige zomer ietwat smalend de neus ophalen en zeggen: .,'t riekt naar mensenvlees" en was er in derdaad hier en daar geen bijko men aan, om nog te zwijgen van de soms ondraaglijke temperatuur, ditmaal kan men zonder bezwaar bewonderen wat men bewonderen wil zonder door de omgeving te veel tc worden afgeleid. Van het enige bezoek, dat ik vóór dc oorlog aan de Pinacotheek heb gebracht, waren mij in 't bi zonder Bouts, Dürer, (de Vier Apostelen!), Rubens, Brouwer, Rembrandt en Murillo bijgebleven. Bij een herhaalde bezichtiging in Amsterdam zijn andere indrukken de Qude komen versterken èn ver vangen. De Apostelen, het rijpste, diepste en monumentaalste werk van Dürer, hebben de reis naar Amsterdam helaas niet meege maakt. Tegenover Murillo ben ikzelf enigszins anders komen te staan. O zeker, deze straatjongens zijn en blijven charmant, beide doeken behoren tot dc populairste stukken der tentoonstelling, maar hun charme is bij alle levendigheid toch een tikje oppervlakkig en behaagziek en de kleine boefjes zijn teveel „theater", een ietsje week, al begrijp ik heel goed dat men deze Zuidelijke knaapjes niet moet willen vergelijken met onze boefjes uit de Jordaan of uit Wijk C. Rembrandt's Passie Rembrandt, ja; ook dat is een hoofdstuk apart. De in klein formaat gehou den passietaferelen dragen onge twijfeld de artistieke signatuur van genieten betekent voor velen bij de Meester. Zij kunnen door de uitstek geépateerd worden door het Rembrandt een bijna onverteer baar brok, uitsluitend virtuositeit, waaraan de ziel te weinig deel heeft. Gaandeweg leert men dat anders zien, en terwijl men inder tijd de uitbundige hymne, die Cou perus aan hem wijdde een „Hoorn des Overvloeds" wat meesmuilend bejegende, is men langzamerhand ontvankelijk ge worden voor de diepere krachten die ook in de verheerlijking van het zinneleven bij Rubens werk zaam zijn. Heeft de Weense ten toonstelling daartoe het hare bij gedragen, h ewel men hier nog voor meer dan cén werk sceptisch en terughoudend bleef men geeft thans Couperus ten volle ge lijk: er is geen plaats, waar men Rubens meer leert liefhebben dan juist in de Pinacotheek, (waarbij men lan niet mag vergeten, dat een groot deel van deze Rubensrijk dom oorspronkelijk uit de Dussel- dorfer Galerie afkomstig is!) Met Brouwer heeft de Noord- Nederlander nooit veel moeita ge had. Hij mag dan tot de Vlaamse meesters gerekend worden, en niet ten onrechte in Oudenaarde ge- box-en, stierf hij in Antwerpen het betekent toch wel iets. dat hij van zijn 15e tot zijn 25e jaar geen museum dat zoveel van hem bijeen heeft (een achttal genre stukjes!) als juist de Pinacotheek. Zo vrijmoedig, cru en doordringend in de platte genoegens van de tri viale, animale mens is niemand geweest als Brouwer, zelfs een Brueghel niet, die in heroïsche le vensvisie intussen ver boven het anecdotische van Brouwer uitgaat. Zijn penseelstreek is bij tijd en wijle even driftig cn raak als die van Hals, de karakteristiek van zijn ietwat gechargeerde typen treffen der dan bii v. Ostade en in zijn kleine formaten weet hij een com positie te geven (Het boerenkwar- tet) die bij minder kleurenrijkdom soms bijna evenwaardig is aan Jan Steen. Men vraagt zich af, wat van dit eigenzinnige en avontuurlijke talent had kunnen worden, wan neer Brouwer niet op dezelfde leef tijd als Bredcro was overleden! Dirck Bonts Bouts wordt ook tot de Vlaamse meesters gerekend, maar hij komt uit Noord-Nederland (Haarlem), waar hij zich al tot een gerijpt meester moet hebben ontwikkeld, voordat hij zich in Leuven vestig de (hij was toen 42 jaar). Hij is twee eeuwen eerder geboren "dan Noord-Nederland heeft doorge- Brouwer en zijn belangstelling ging bracht. Hij was leerling van Frans dus uiteraard een andere richting Hals, die oorspronkelijk ook uit het uit. Het realisme is hem, als recht- Zuiden kwam, maar Brouwer is geaard Nederlander, niet vreemd minstens evenzeer verwant aan (zie de meesterlijk getypeerde kop- Van Ostade en Jan Steen, of (om pen op de Gevangenneming van een schrijver bij de kop te nemen) Christus), maar stijl en gratie lig- aan Bredero zeker meer dan aan gen hem zeker niet minder hoog. dc Zuid-Nederlander Tenters In de kleine slanke engelgestalte Neen, ons Noord-Nederlanders ligt van de Opstanding voelt men ver wantschap met Rogier v. d. Wey- ver van het Calvinisme af als, laat den, voor wie hij hier in charme ik zeggen, Rabelais en Rousseau, en bevalligheid zeker niet onder- Het werk, aan hem toegeschreven, doet. Van wat later waarschijnlijk, is van omvang niet zo heel groot, in elk geval rijper en onstoffelijker, boeiende licht-en-donker-behande- „kunnen" is hij voor menig- hij is trouwens niet ouder go- is het Ecce Agnus Dei, uiterst so ling van niemand anders zijn dan een, die eenmaal zijn hart gaf aan worden dan 33 jaar en er is wel ber van kleur, maar van een be toverende, doorschijnend-klare schildering in het rotsachtige land schap en de kronkelende rivier. De kunsthistorie dateert dit werk van kort na 1462 en wel, omdat zij weet, dat Philips de Goede in dat jaar vanwege zijn hoofdpijnen zijn haren in de nek liet korten, een mode, die door zijn hovelingen werd nagevolgd en die men ook aantreft bij de knielende schenker. Bouts is hier wel algeheel zichzelf, en het Noord-Nederlandse element verloochent zich, dunkt mij, niet, al is een zekere preciositeit niet ge heel te ontkennen (zie de plaatsing van de voeten van de meer zweven de dan lopende Jezus). In het weer geven van de verstilde mystiek religieuze inhoud is Bouts van de andere Vlaamse meesters zeker niet de mindere, en-men is geneigd hem op dit punt dicht verwant te achten aan die arfdere Noord-Ne derlander, ook uit de omgeving van Haarlem, Geertgen tot St. Jans. Friedlander, kenner bij uitne mendheid van de oud Nederlandse kunst, schrijft het precieuze drie luik, bekend als de „Parel van Bra bant" (de Aanbidding in het mid den, Johannes de Doper links, St. Christophorus rechts) eveneens aan D. Bouts toe. Men behoeft het werk, dunkt mij, maar even aan te zien, om hier een vraagteken te plaatsen. Het blijkt, dat ook beken de kunsthistorici deze twijfel delen of liever een andere mening huldi gen. Ongetwijfeld is het een knap, verbluffend werkstuk, maar én in het rijke, émailachtige, ietwat har de coloriet én in de karakteristiek, juist met dat ietsje teveel, dat aan Bouts' voorname en bezielde inge togenheid vreemd is. De catalogus schrijft het toe aan zijn zoon, die ook Dirck heette, en leerling was van zijn vader dan wel aan een andere leerling van Bouts. C. A. S. werd in Amersfoort in zijn woning gearresteerd. Hoewel hij aanvankelijk ontkende heeft hij later bekend de moord te hebben gepleegd. Het schoenmakersmes had hij reeds eni ge dagen in zijn zak. C. ontkende echter het mes in zijn zak te hebben gestoken om iemand te doden. Maandagmiddag fs te Helmond het lijk gevonden van de 44-jarige J. van Stiphout, vader van drie kinderen, Na het eerste onderzoek bleek, dat de man was overvallen en tengevol ge van een messteek in de hartstreek moet zijn overleden. Als verdacht van deze moord is aangehouden de 43-jarige M. K. uit Helmond. De be weegredenen voor deze moord zijn nog niet bekend. Nederlander gedood in Australië De 35-jarige Arthur van Andel, Australisch directeur van de Ne derlandse handelmaatschappij Ha- v gemeyer is een van de slachtoffers van een vliegtuig dat sinds Don derdag ln Australië vermist werd. Het toestel is Zaterdag gevonden op een berghelling tussen Brisbane en Sydney; het was een verbrand wrak; de tien passagiers en de drie leden der bemanning hadden allen de dood gevonden. Dit ongeluk maakt deel uit van een reeks van vier, waarover in het weekend berichten zijn binnenge komen: in Engeland stortte een Mosquito die had deelgenomen aan de grote manoeuvres van de RAF, neer in Kent. De twee bij dit on geval te betreuren doden brengen het totale aantal slachtoffers van de manoeuvres in Groot-Brittannië op vier. Zeven Engelsen kwamen voorts nog om het leven toen hun vlieg tuig, een Lancaster-bommenwerper van de basis Malta, in de Middel landse Zee tegen een heuvel op het eiland Monte Cristo botste en in brand vloog. Dit toestel nam deel aan oefeningen met de Amerikaan se vloot. In Noorwegen gebeurde een der gelijk ongeluk: in dichte mist vloog op het eiland Sund voor de stad Bergen eén Catalina-vliegboot van de Noorse luchtmacht tegen een berg. Van de dertien inzittenden weiden er twee, onder wie de pi loot, gered. Slagers eisen zes ons vlees per 14 dagen Vaststelling van een minimum vleesrantsoen van 600 gram per 14 dagen en een bruto marge voor het slogersbedrijf, die op basis van dit rantsoen een redelijke bestaansmo gelijkheid garandeert, dat zijn de eisen die de Algemene Nederlandse Slagershond en de Nederlandse Katholieke Slagershond formule ren in een open brief aan de mi nister-president, waarvan afschrift is gezonden aan alle ministers. Zou zulks niet geschieden, dan kunnen de besturen der genoemde bonden, aldus de brief, de verant woordelijkheid niet langer aan vaarden voor de gevolgen van het voortduren van een toestand, die reeds tot tal van demonstraties en grote ontevredenheid onder het pu bliek heeft geleid, de slagers tot protestacties voert en een onrust barende activiteit van de illegale vleeshandel in de hand werkt. Het standpunt der slagers is, dat de door de regering gevoerde vlees- politiek hoofdzakelijk op de zuivel- productie is gericht, hetgeen ten koste van de vleesvoorziening gaat. Superforten met defecte motoren op Schiphol Kort na elkaar zijn Zaterdag twee Amerikaanse Superforten op Schiphol geland: beide toestellen, tijdelijk in Engeland gestation- neerd, moesten tijdens een vlucht een noodlanding maken. De ba- manningen hebben tijdelijk hun intrek in Amsterdam genomen om dat de storing niet onmiddellijk kon worden verholpen. Van de bemanning van het Ame rikaanse Superfort dat Vrijdag avond bij Vlissingen verongelukte, zijn de laatste vier leden uit het Vlissingse ziekenhuis ontslagen. Van het verongelukte toestel is nog steeds geen spoor gevonden. Vier Amerikaanse burgemees ters van de steden Grand Ra pids, Baltimore, New Roochelle en Shreveport zijn Maandag per boot te Cherbourg aangekomen. Zij gaan naar Den Haag om daar een internationale bijeenkomst van burgemeesters bij te wonen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4