Het is niet alles goud wat er blinkt V-2, eens geducht vernielingswapen, dient thans de wetenschap In de schoenmakersbranche grote moeilijkheden Waar blijven de „stiksters"? Tweede crises bedreigen het goede middenstandsbedri j f De avonturen van kapitein Rob Thermometers en vliegen verkennen de ruimte om onze planeet Urgent probleem... HINESE PAPEGAAI Kerknieuws Radio-programma Donderdag 9 September 1943 Langs de Jaarbeurs-stapds lopend van de leder- en schoenenindustrie krijgt men dezelfde joyeuze indruk als wanneer men de etalages van schoenwinkels ziet, een indruk van: ,,Ha, hier is alles weer in orde." De fijnste, sjiekste en modernste schoe nen en schoentjes, glimmen en glanzen u tegemoet. De oorlog is voorbij, leve de vrede. Ja zo lijkt het, maar de werkelijkheid is anders. Wie zo'n stand binnenwandelt en het heer lijk gemoedelijke Brabants van de deelnemers hoort de meeste Ne derlandse schoenfabrikanten zijn geboren en getogen Brabanders krijgt bij alle gemoedelijkheid toch een ietwat pessimistische indruk. Voor de goedkopere soorten is wel leer aanwezig, voor de zolen ont breekt het evenmin, maar de z.g. overleerpositie is slecht en de luxe schoen, en evenzeer de speciale schoen (Forma Natura, Manna, Welf) heeft weinig kans. De im port van fijne leersoorten staat er niet gunstig voor. Wel is men bezig met z.g. veredelings-transacties (wij voeren grove rundhuiden uit en krijgen fijnere kalfshuiden en chroomleer in de plaats) maar veel lucht geeft dat vooralsnog niet. In Rotterdam ligt een schip met leer aan de wal, maar het wordt niet gelost vanwege de deviezen-moei lijkheden. Een tweede obstakel vormt het gebrek aan arbeidskrachten, meer speciaal aan stiksters. In sommige plaatsen als Drunen probeert men aan dit gebrek tegemoet te komen met behulp van vakscholen. Het meest bedroevende feit in dit verband hoorden wij bij Hevea (Arnhem) een der meest verwoeste bedrijven. De fabriek, waar men zich speciaal toelegt op rubberlaar zen, is nieuw opgebouwd, compleet met machines, er is plaats voor 500 arbeiders (sters) en er hebben zich slechts 25 aangemeld, zodat het bedrijf verplicht is in Raalte een nieuwe fabriek te bouwen! Het is begrijpelijk, dat de deel nemers aan deze beurs pas leverin gen garanderen tegen November en dat van het inschrijven van nieu we klanten gans geen sprake is. Verschillende fabrikanten passen op eigen manier een rantsoenering toe, om hun productie zo eerlijk mogelijk te verdelen. Ondanks alles brengt men hier en daar nieuwe producten op de markt, zoals bij Van Schijndel bontlaarzen en z.g. loaffers, Ameri kaanse schoenpantoffels, die heel behaaglijk zitten, gemakkelijk aan schieten en voor het mindere bin nenwerk wat goedkoper zijn. Bij Rex, specialist op 't gebied Groot welvaartsplan voor Java Het departement van Waterstaat en Wederopbouw in Batavia heeft een groot welvaartsplan opgesteld om een oplossing te vinden voor het probleem: hoe voldoende voed sel te vinden voor de zich in snel tempo uitbreidende bevolking van Java. Alleen reeds voor de bevol kingsaanwas. die naar schatting rond 600-000 zielen per jaar be draagt, is jaarlijks 100.000 ton ge pelde rijst nodig. Het plan voorziet in een verbete ring van de irrigatie van de gehele vlakte in het Noordelijk deel van West-Java; verbetering van de wa tervoorziening in het gebied rond de Kinderzee, bouw van stuw- en waterkrachtwerken in het stroom gebied van de Tjitaroem; verbete ring van de drinkwatervoorziening van Batavia; bestrijding van de ma laria; toevoer van zoet industrie- water voor het gebied bij Tand- joeng Priok: aanleg en verbetering van de waterweg van het Cheri- bonse naar het Batamse en ophef fing van de inundaties rond de be- neden-Tjitaroem. Hoe nodig het is dat de voedsel productie op Java snel wordt op gevoerd blijkt wel uit het feit. dat in 1930 reeds 316 inwoners leefden op iedere vierkante kilometer. Dat wil zeggen, dat Java twee maal zo dicht was bevolkt als Japan, vier maal zo dicht als China en acht maal zo dicht als de Philippijnen. Nu. na achttien jaar. is de bevol kingsdichtheid nog toegenomen, ter wijl volgens een Uno-rapport de huidige rijstproductie in geheel In donesië slechts dertig procent be draagt van de vooroorlogse. Dit jaar veel groenten, doch weinig fruit De meer dan normale regenval tijdens deze zomermaanden heeft uiteraard sterk zijn invloed doen gelden op de stand van de tuin- bouwgewassen en de fruitteelt. Merkwaardig is het vast te stellen, dat de groenlenteelt daarvan eer der voor- dan nadeel heeft onder vonden, terwijl echter de appel- en perenoogst zeer te lijden heeft ge had. Ook bonen zijn er dit jaar veel minder dan in normale jaren. Andijvie ontwikkelt zich overal in het land uitstekend, van late bloemkool verwacht men een ma tige tot goede oogst. Alle koolsoor ten beloven een goede oogst. Toma ten konden door te weinig zon en warmte niet goed rijpen, terwijl zij bovendien te kampen hadden met ziekte (meeldauw). Peen en prei staan er zeer goed voor. terwijl, als er geen tegenslag komt, men van uien een uitsteken de oogst kan verwachten. Ook wit lof en schorseneren zullen er vol doende in de groentenwinkels ko men. Was de stand van appels en pe ren reeds onmiddellijk na de bloei tijd slecht, de koude zomer en de felle storm op 8 Augustus hebben nog meer nadeel gebracht. Naar schattingen is tien tot vijftien pet. van het toch al schaarse fruit afge waaid. Ten slotte: druiven en late perzi ken zullen er vrij veel komen. van kinderschoentjes, ook In spe ciale smaakvolle verpakking, hoor den wij, dat de export naar Zwit serland en België van dit gezochte artikel belemmerd werd door En gelse dumpingMaar dank zij de bevolkingsaanwas krijgt men orders genoeg of teveel uit het bin nenland. Wij zagen cowboy-laars jes met sporen(!) die werkelijk furore zouden maken, als er maar méér van kon worden aangemaakt. En uitermate practisch zijn de baby-schoentjes met het z.g. anti- slipleer. Voor het „slappe baby- goed" wordt alweer een nieuwe fabriek gebouwd. Zo hoort men van allerlei, aan de ene kant verblijdend, aan de ande re kant ontmoedigend. Neen, hele maal gezond in de schoenenbran che is 't nog lang niet. Bij een bekende Utrechtse leer- zaak (Wessels) zagen wij prachtige vliegtuig-koffers, luxe-mappen en acte-tassen in bizondere uitvoering alsook koffers van vulcanfiber met lederen riemen ter versterking. Prins bracht bezoek aan de Jaarbeurs Prins Bernhard heeft gisteren 'n bezoek gebracht aan de Jaarbeurs. Om kwart voor twaalf reed de hoge gast. die vergezeld was van zijn adjudant, majoor C. C. Geertsema en zijn vliegenier, de heer G. Son- derman, in een blauwe Daimler het Vredenburg op, waar hij op de stoep van het secretariaat werd ontvangen door de voorzitter van de Raad van Beheer, dr. F. H. Fen- tener van Vlissingen. Een ogenblik later begaf het gezelschap zich naar het grote, eerste gebouw voor een bezichtiging van de verschil lende stands. De Prins gebruikte de lunch in het Jaarbeursrestaurant als gast van de Raad van Beheer. In de middaguren reed hij voor een vkort bezoek naar de technische beurs op het terrein aan de Croeselaan. Z.K.H. was gekleed in een don kergrijs zomercostuum; op de re vers droeg hij een witte anjer. Draverijen Nederland-België te Duindigt op 19 Sept. Op Zondag 19 September a.s. zal op Duindlgt, dat volgens kenners een van de aardigste banen van Europa is, een wedstrijd Nederland België plaats hebben in twee courses over 2140 meter elk, een voor vierjarige en een voor vijf jarige paarden. Het beste en snel ste materiaal van beide landen zal men dan in deze thuls-wcdstrijd de uitwedstrijd ging op 8 Aug. j.l. te Waregem met twee punten verschil voor Nederland verloren in actie kunnen zien. De wedstrijden NederlandBelgië begonnen in 1946. Toen wonnen de Belgen thuis met 41—31 punten en in ,ons land met 4032 punten. In 19-Ï7 is de wedstrijd niet gehou den. Boksen Cerdan verliest zeker een titel De secretaris-generaal van de Franse boksbond heeft meegedeeld dat Marcel Cerdan. kampioen van Frankrijk en van Europa midden gewicht, die thans in Amerika traint voor z(jn match tegen de we reldkampioen Tony Zale, ongetwij feld zijn Franse titel zal kwijt ra ken. De tijdlimiet voor Cerdan om zijn officiële uitdager Krawsyck te ont moeten. loopt op 10 September af. Aangezien Cerdan dan zijn titel niet verdedigd zal hebben staat het vast dat de bond een competitie zal uit schrijven waarvan de winnaar als kampioen van Frankrijk in het mid dengewicht zal worden erkend. Schaakmatch om landstitel begint 2 dagen eerder De A.S.B. bericht, dat de wed strijd om het landskampioenschap tussen dr. Euwe en Van Scheltinga niet zoals gemeld Zaterdag 18. doch Donderdag 16 September zal begin nen. Ook het programma voor de overige wedstrijden van dit kam pioenschap is twee dagen ver vroegd. Nieuwe komeet ontdekt Te Johannesburg is in het sterre- beeld „de Beeldhouwer" een nieuwe komeet van de 13e grootte ontdekt. De komeet werd zwak op een foto grafische plaat waargenomen door E. L. Johnson van de sterrenwacht aldaar. H.M. Koningin Juliana heeft Dinsdagavond, vergezeld van Z.K.H. Prins Bernhard. het gala-concert in het Concertgebouw bijgewoond. Ook de Koninklijke gasten waren aanwezig. Van links naar rechts: Prinses Martha van Noorwegen, Prins Jan van Luxemburg, Prinses Margaret Rose van Engeland, Kroonprins Gustaaf van Zweden, H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en Prins Olof van Noorwegen. Jeugd steeds voor nieuwe taak Voor ons ligt nummer 16 in de rij der Economische Publicaties van de Nederlandse Middenstands- bank, bevattende het resultaat van een onderzoek ingesteld in een drietal middenstandsbranches, n.l. in de kruidenierszaken, in de dro gisterij en in de kleinhandel met groente en fruit, welk onderzoek ten doel had antwoord te geven op de vraag: wanneer iemand een middenstandszaak vestigt, wat zijn dan de zakelijke levenskansen voor die onderneming? Het is van al gemene bekendheid, dat de eerste jaren van een nieuwe vestiging vaak de moeilijkste zijn cn het on derzoek is zodanig gehouden, dat het antwoord geeft op de vraag: wanneer een middenstander erin geslaagd is die eerste moeilijke ja ren met succes door te komen: wel ke levenskansen heeft zijn zaak dan? Het geschrift vestigt er de aan dacht op, dat het antwoord op de ze vraag van het grootste belang is voor de echte middenstander, die nog voelt voor het oude ideaal: de zelf gegrondveste, met zorg en liefde tot een zeker bloei gebrach te onderneming ongeschonden aan het volgende geslacht over te ge ven, opdat dit de traditie kan voortzetten en de zaak tot verdere bloei kan brengen. Het is nu een merkwaardig re sultaat van het onderzoek, dat in alle drie onderzochte takkeri van middenstandsbedrijf eenzelfde ten dens te bespeuren valt: in het be staan van een middenstandsonder neming, die de eerste kinderziek ten te boven is gekomen, blijken twee z.g. kritieke perioden voor te komen nl. tussen de 21 en 31 jaar en tussen de 51 en 61 jaar nè het vestigen van de zaak. Het ge schrift legt verband tussen dit in alle drie onderzochte branches ge constateerde verschijnsel en de in die jaren vallende generatie-wisse ling, de persoons-wisseling in de onderneming. De enquête toont verder aan, dat de middenstands zaak, welke deze beide kritieke perioden met succes heeft weten le doorstaan, mag rekenen op een aanzienlijke levensduur en als re gel levens op een grote bloei. Voorwaarde is echter en dat is de belangrijke les, welke het geschrift geeft dat telkens de nieuwe opvolger moet zijn toege rust met alle kennis, die nodig is om met succes een middenstands zaak te kunnen drijven. Zo is dan dit op de praktijk des levens gegronde onderzoek een vermaning te méér aan de middenstandsjongeren, dat niet het behalen van de nu een maal door de wet geëiste di ploma's doel is op zichzelf, doch wèl het zich eigen maken en in de praktijk toepassen van de verworven kennis! De beloning van zodanig hande len blijkt duidelijk uit de resulta ten van het door de bank gehou den onderzoek. De terugkeer van Peer de Schuimer 33 Wanneer de schepen van Mustapha de vloot van Rob op schootsafstand zijn genaderd, barst een salvo los van de Hollandse schepen. Een dichte kruitdamp blijft enkele minuten boven de golven hangen, maar geen der vijandelijke sche pen blijkt ernstig te zijn getroffen; de Moren- schepen zijn te klein en de kogels hebben slechts geringe schade aangericht. En kijk, daar komt de chcbcc van Mustapha recht op ,,'t Secpaert" af: de Moren willen enteren! De kanonnen kunnen nu weinig uitrichten, want vergeleken bij het Hollandse schip is de chcbec slechts een grote sloep, die veel te laag ligt voor de kanonnen. Het scheepje komt snel langszij cn dan vallen met een smak de spieren van de latijnzeilcn tegen do verschansing van ,,'t Seepacrt". Snel klauteren de Moren er tegen op cn in een oogwenk is het dek van ,,'t Secpaert" met piraten overstroomd. Ook Mustapha Ibn Abul begeeft zich aan boord van het Hollandse schip cn trekt zijn degen, scherp uitkijkend naar zijn tegenstander, de be velhebber van de vloot. WAT Is cr eigenlijk gebeurd met de V-2's die Hitler niet meer heeft kunnen afvuren? Dezer dagen was het vier Jaar geleden dat de Duit sers dit luchtwapen In de strijd wierpen. Pcenemlindc was de „keuken" waar Duitse Ingenieurs hun experimenten hielden met deze raketprojectle- Icn, die, toen zU in Londen neerkwamen herinneringen wakker riepen aan de Blitz van een paar jaar tevoren. Peenemünde is herrezen in de woestijn van New Mexico, waar Ameri kaanse technici een experimenteerlaboratorium hebben gebouwd, dat een getrouwe copic is van de Duitse basis White Sands heet het proefstation. Dezelfde Duitse ingenieurs die vier jaar geleden voor Hitler werkten, stellen hun kennis nu in dienst van de Amerikaanse onderzoekers en voor hen zij werden, honderd in getal, gevangen genomen toen de Amerikaan se troepen Görings ondergrondse fabriek in Nordhausen bereikten is er met veel veranderd. Want wéér vliegen van tijd tot tijd de V-projectielen het luchtruim in leven, hebben opnamen gemaakt van onze planeet, bekeken van een hoogte van meer dan honderd kilo meter. Men werkt aan de construc tie van een super-V-2, die ook een naam zal krilgen. „Neptunus" zal het projectiel heten en het zal met een snelheid van meer dan 8000 km. per uur een hoogte bereiken van 375 kilometer. OCH is er een cardinaal onder- A scheid. Van vernietigingswa pens z(jn de V-bommen onderzoe kingswapens geworden, In dienst van de wetenschap. In plaat9 van gevuld met een explosieve lading, is thans de neus van ieder projectiel voorzien van wetenschappelijke in strumenten, die ons iets leren om trent de gesteldheid van de atmo sfeer en wel op een hoogte die professor Plccard nooit heeit kun nen bereiken, namelijk zo'n honderd zestig kilometer boven de aarde. Niet meer „zo ver mogelijk", zoals ln de oorlog, is thans het doel, maar „zo hoog mogelijk". Achtentwintig van deze V-wapens zijn tot nu toe ln White Sands het luchtruim in geschoten. Een der laatste keren bereikte zo'n vliegen de bom een snelheid van 5000 kilo meter per uur. Zij kwam tot op 150 kilometer hoogte en was reeds na tien minuten weer op aarde terug (deze enorme snelheid betekent, dat het gevaarte iedere seconde 1410 meter aflegt!) Vorst en hitte T N de neus bevindt zich o.a. een A thermometer. Merkwaardige onthullingen heeft dit instrument reeds gedaan. De temperatuur is na melijk in de atmosfeer aan grote schommelingen onderhevig. Op 24 km. hoogte wijst de thermometer minus honderd graden aan. Zestien km. hoger evenwel heerst weer een temperatuur die wij aangenaam zouden vinden, nl. 70 graden. Bar koud wordt het op 80 km. boven de aarde, waar het kwik op 150 gra den staat, terwijl echter op ruim 120 km. hoogte hetzelfde aantal graden boven nul heerst. Daarna is een regelmatige stijging waar te nemen van de temperatuur, die op ongeveer 180 km. hoogte duizend graden (alles Fahrenheit) bedraagt. Hoger zijn de V-wapens nog met ge komen. Ook over de samenstelling van de lueht in de ijlere luchtlagen is men meer te weten gekomen. Stalen flessen, luchtledig, zhn in de neus van het toestel gemonteerd. Zij ope nen zich op een bepaalde hoogte, ..happen" daar lucht cn sluiten zich door middel van een automatische apparatuur Het is al voorgekomen, dat deze .instrumenten de donderen de smak, waarmee de V-bom weer op de aarde terugkomt, overleefden. On die wijze ontsluiert de weten schap dan iets van de geheimen rondom onze planeet. Mysterieuze energie (jOK biologen nemen aan de ex- perimenten deel. Zij willen we ten welke Invloed de kosmische stra len hebben op het leven op grote hoogte. Komische stralen zjjn een tot nu toe ongeïdentificeerde vorm van energie, afkomstig uit een on bekende bron voorbij de Melkweg. Vliegen en andere insecten en zaad- les worden mee naar boven gezon den om te zien hoe zil op de kosmi sche stralen reageren. Zij kwamen ongedeerd mee terug en men neemt nu broedproeven met ze. Filmcamera's, speciaal verpakt om de stoot op de grond te over- Gratie in Indonesië Bij besluit van de luitenant-gene raal is aan alle tot vrijheidsstraf ver oordeelden. met uitzondering van ver oordeelden behorende tot de Konink lijke Nederlandse Marine en de Ko ninklijke Landmacht, gratie verleend De verleende gratie bedraagt bij vrijheidsstraffen a. van 6 mnd of minder 1 mnd. b. boven 6 mnd. tot 1 Jaar 2 mnd. c. boven 1 Jaar t/m 2 Jaren 3 mnd d. boven 2 Jaren t/m 6 Jaren 4 mnd. e. boven 6 Jaren t/m 10 Jaren 6 mnd. f. boven 12 Jaren 8 mnd. Een deputatie van de stichting L.O. en L.K.P. en dc Gemeenschap van Oud-Illegale Werkers Nederland heeft Koningin Wilhclmina op het Paleis op de Dam een tekening „De Troostende" aangeboden, 'uitge voerd door Rinze Hamstra. Deze tekening wil de gedachte der liefde vertolken, die tot troost en hulp noopt, daar waar vervolging cn nood dc mens in geestelijke en ma teriële ellende hebben gebracht. Het Nationaal Archief der Verenigde Staten in Washington heeft het gouden regeringsjubileum van Koningin Wilhelmlna herdacht met een speciale tentoonstelling, gewijd aan documenten betreffende dc betrek kingen tussen de Ver. Staten en Nederland. De Nederlandse ambassa deur. dr. Eelco N. van Kleffens bekijkt met dr. Wayne C. Grover, staats archivaris en dc heer N. A. C. Slotemaker de Bruine het document van het eerste verdrag, dat op 8 October 1782 in Den Haag werd gesloten. De „kleine" wagen in ongenade (Van een medewerker) Een dezer dagen kon men een merkwaardige advertentie lezen in een dagblad: „Maatschappij, zeer nauw be trokken bij de industrialisatie van Nederland, in het bezit van een in delingsverklaring in de urgentie klasse I. afgegeven door de R.V.I. in de eerste helft van 1947, doet een dringend beroep op CEARL DERR B1GGERS EEN CHARUE CHAN-M YSTERIE No. 67 „Geen noodzaak", antwoordde Chan. „Ik niets doen achter deur dicht bij en alles horen." „O. Dan weet je, dat het Slappe Flip wel geweest kan zijn en niet Thorn, die Louie vermoord heeft." „Slappe Flip of misschien vreemdeling in auto, die hem weg roepen. Moet bekennen dat vreem deling mij diepe belangstelling in boezemen. Wie was hij? Was hij het misschien, die tijding van Louie's komst in de dorre woestijn bren gen?" „Nu, als je me vragen gaat stel len." antwoordde Bob. „is het ge daan met de grote geheimzinnigheid en dan kunnen we wel naar huis gaan. Ik heb er geen enkel ant woord op." Eldorado lag vóór hen. glanzend in de morgenzon. „Laten we even bij Holley aangaan. De trein is er nog niet ik zal maar gaan, er kon me weieens iemand bespieden. Holley weet misschien ondertussen wat nieuws." De redacteur zat aan zijn schrijf tafel te werken. „Zo, jullie zijn al tamelijk vroeg in de weer." zei hij. Hij schoof zijn schrijfmachine opzij. „Ik ben juist bezig aan Louie's doodsbericht. Wat is er voor nieuws op de Geheimzinnige Ranch?" Bob vertelde van Dr. Whitcomb en van Madden's laatste draai betref fende de paarlen, ook van zijn op handen zijnde tocht naar Barstow. Holly glimlachte. „Mooi zo een reisje zal je blik verruimen", merkte hij op. „Hoe vond je juffrouw Eve lyn? Maar je had haar al eerder ont moet. meen ik." „Juffrouw Evelyn? Wat bedoel je?" vroeg Bob verbaasd. „Wel, zij is toch gisteravond gekomen?" „Niet zo. dat iemand er iets van gemerkt heeft. Er is geen spoor van haar op de ranch." Holley ging op en neer lopen. „Dat is vreemd heel vreemd. Zij is toch om zes uur veertig gekomen." „Weet je dat zeker?" vroeg Bob. „Natuurlijk. Ik heb haar gezien Holley ging weer zitten. „Ik had het gisteravond niet erg druk het was één van mijn vrije avonden ik heb er elk jaar drie honderd vijf en zestig. Dus liep ik eens naar het station en zag de zes uur veertig binnen komen. Thorn was er ook. Er stapte een slank, mooi meisje uit, en ik hoorde, dat Thorn haar juf frouw Evelyn noemdeHoe is het met vader"," vroeg zij. „Stap in"," zei Thorndan zal ik u alles ver tellen. Hij kon u niet zelf komen af halen"." Het meisje stapte in de auto. en zij reden weg. Natuurlijk dacht ik, dat ze je leven al had ver. aangenaamd." Eden schudde het hoofd. „Rare geschiedenis." vond hij. .Thorn is even over tienen terug gekomen en toen was hü alleen. Charlie ontdekte met zün gewone scherpzinnigheid, dat de auto ongeveer negen en der tig mijl had afgelegd „Ook klevend tegen de versneller, alsof het van schoen van Thorn was afgeschrapt, klein stukje rode klei." voegde Chan er aan toe. ..U gewend in deze streek, meneer Holley. Mis schien u tehuis van rode klei aan wijzen." „Niet zo dadelijk." antwoordde Holley. „Er zijn verscheiden plaat sen. Maar het wordt steeds moei lijker. O. dat zou ik vergeten een brief voor je, Eden." Hij overhandigde hem een keurig briefje met ouderwets schrift. Eden las het met belangstelling. Het kwam van mevrouw Jordan en be vatte een roerende bede de koop van de paarlen toch niet te laten afspringen. Hij las het voor. Me vrouw Jordan begreep er niets van Madden was er hij had de paar len gekocht waarom nu uitstel? Het verlies van dat geld betekende alles voor haar. Toen hij het uitgelezen bad. keek Eden beschuldigend naar Chan; dan scheurde hij het briefje in stukken en gooide ze in de papiermand. „Ik weet er geen raad op." zei hij. „Dit is één van de liefste vrouwen, die ooit geleefd heeft en ik vind. dat we haar schandelijk behandelen. Goed beschouwd gaat het ons eigen lijk niets aan. wat er op Madden's ranch gebeurt. Onze plicht tegen over mevrouw Jordan „Vergeef mij." onderdbrak Chan, „als het daar op aankomen, ik zelf hoogst schem plichtsgevoel Trouw bloeien in mijn hart voor eeuwig „Nu wat vind je dan. dat we doen moeten?" vroeg Bob. „Waakzaam zijn en wachten." „Maar, mijn hemel dat doen we al. Vanmorgen dacht ik er over De ene onverklaarbare gebeurtenis na de andere en nooit iets bepaalds, nooit iets. waar we houvast aan hebben. Dat kan wel zo blijven. Ik zeg je dan, dat ik er genoeg van heb." (Wordt vervolgd) KLEERMAKERS. WINKELIERS EN ANDERE LIEDEN, die in 1946, 1947 of 1948 een grote auto toegewezen kregen en die be reid zijn naar Old Dutch of de bio scoop te trammen of te lopen, hun wagen aan ons te verkopen, daar wij deze dringend nodig hebben. Een Zondagrijvergunning hebben wij niet nodig." Het werk van de Rijks Verkeers- inspectle komt er wel door in een schril daglicht te staan, omdat im mers deze instantie verantwoorde lijk is voor de verdeling van auto's. En dat is te betreuren omdat deze instelling heeft bewezen een ver standig beleid te hebben gevoerd. Het ministerie van Verkeer stelde de richtlijnen vast cn de R.V.I 's voerden deze uit, gericht op en in het belang van handel en industrie, via de advies-commissies. In enke le gevallen mag dan wel eens een minder juiste beslissing zijn geno men, deze werd dan echter prompt ter tafel gebracht en tot uit den treure uitgeplozen. Het probleem, waar van deze ad vertentie spreekt, heeft dan ook an dere aspecten, die desalniettemin diep ln het economisch leven ingrij pen en waarvan men ln dc naaste toekomst de gevolgen zal bespeuren. Het Is het vraagstuk van de „kleine" en van de „grote" auto. De „kleine" auto kan in de ogen van de zakenwereld geen genade vinden. Redenen9 Te kostbaar van aanschaffing en te kort van levens duur. De „grote" personenwagens komen slechts sporadisch ter ver deling en het gerucht gaat, dat de „kleine" wagens (personen- cn be stelwagens tot 500 kg) binnenkort zonder aankoopvergunning ver- kriigbaar zullen zijn. Dat de regering zelfs plannen koestert om in het geheel geen gro te wagens meer in het buitenland (lees: Amerika) aan te kopen, kan in het bedrijfsleven weinig instem ming vinden. En eveneens ergert men zich aan de zogenaamde „keu zebon". omdat deze alleen de keus laat tussen een Frans of een Tsje chisch merk (dus een kleine wa gen!) Men kan alleen maar hopen, dat de Amerikaanse fabrikant zijn af zetgebied in Nederland niet wil kwijt raken, want anders zullen we binnenkort vreemde dingen zien gebeuren. PROMOVERENDE PREDIKANTEN Da. J. C. Hoekendijk, voorheen in Indonesië werkzaam cn thans woon achtig te Lelden znl 22 Sept. aan do Rijksuniversiteit te Utrecht promoveren tot doctor in de theologie op een dis sertatie getiteld: „Kerk cn volk in do Duitse zendingswetenschap". Als pro motor treedt op prof, dr. A. A. van Ruler. Ds. C. Brouwer, Ncd. Herv. predikant te Utrecht zal dezer dagen aan do kljksunlvcrsltelt te Utrecht promove ren tot doctor ln de theologie. Ook ds. B. J Oostcrhoff, Chr. Geref. predikant te Utrecht, zal dezer dogen aan do Utrechtse universiteit promoveren tot doctor ln de theologie, waarmede do Chr. Geref. kerken dan hun eerste predikant zullen hebben, die in do theologie gepromoveerd is. Bil beldo promoties zal prof. dr. A. H. Eaclkoort als promotor optreden. NAAR CURACAO Ds A. W. Wymenga, laatstelijk vloot- predlkant cn door dc Geref. kerk van s-Gravenhagc-West beroepen voor Curacao, is met zijn gezin van Am sterdam per trein naar Froderlca in Denemarken vertrokken om zich daar in te schepen naar Curasao. NED. HERV. KERK Beroepen te Ruinen P. J. de Ridder te Makkinga; te Montfoort J. T. Door nenbal te Uenc, to Maassluis J. W. Bco- rckamp to Vloncn, die bedankte voor Heino; te Oosterbeek (Toez G. J. Paul te Oldemarkte Koudckcrke (2o pred. pl cn te Wolphaartsdljk K. G. Jansma te Hecrdete Gameren J. T. Doornenbal te Oene; te Raalte (2e pred. pl.) H. J. Bouwers te Hoogesmilde. Aangenomen naar Ruinen P. J. do Ridder te Makkinga; naar Eihorst—do Whk A. Donker te Moordrecht. Bedankt voor Oude Pokcla O. Elsc- man te Marum. Benoemd tot hulppred (standpl. Eygelshoven) H. J Trommel, zende- llng-pred. met verlof, die deze ben. ook aannam. Bedankt voor Leersum (Toez.) P. H. Quartet to KcthcL GEREP. KERKEN Beroepen to Appingcdam A Broek te Onncn; te NIJveraal J Nawljn to Avcrecrst; to Haren (Gron (vac H. J. Pllon) D. Veenhulzcn te Nlcuwcr- Amstel-N.te Nleuwerkerk (Z.) cn to Mldsiand-VVesterschclllng W. Stuursma, cand. te Arnhem. Aangenomen naar Oud-Beycrland G. Mcystcr, cand. te Rotterdam, die be dankte voor: Asperen, Bergambacht, Dwingelo, Gendcrcn. HcrwIJncn, Hoek van Holland, Krimpen a d. IJssel, Min- nertsgn. Molenaarsgraaf; Brandwijk; Ooltgcnsplant, Pcssc. Reewijk. Rockan- Je, Scharcndijkc. Stavoren, Willemstad. Bedankt voor Hoofddorp H. J. Lam- bers Heerspink te Vroomshoop. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal to Zwljndrecht P. v. d. BUI te KntwUk aan Zee cn H. van Leeuwen to Tholen. Beroepen te Urk J. C. van Ravens- wany te Saamslag. Bcdonkt voor Woerden D. Henstra te Broek op LangedUk. TUINKALENDER 10 SEPTEMBER. De Sympho- ricarpus racemosus of Sneeuwbcs behoort niet tot de fraaiste hees ters. Haar kleine rode bloesems hebben geen bijzondere decoratieve waarde cn haar lover evenmin. Daarom wordt ze ook niet veel als sierheester gebruikt. In het najaar cn in de winter prijkt deze heester echter met ontelbare witte bessen, die in deze periode uitstekend kun nen worden gebruikt om in een vaas tussen bloemen te verwerken. In de lulnter komen dezelfde bes sen ook voor kerstversiering in aanmerking. De Sneeuwbcs Is een zeer sterke heester, die in iedere grond wil groeien en ook zeer ge schikt is voor schaduwrijke plek ken. Ze verspreidt zich door vele worteluitlopers. Er bestaat ook een soort, die rode bessen draagt. Deze is de Symphoricarpus orblculatus of Koraalbes. Hedenavond HILVERSUM I. 19— nws; 10 15 leger des hells; 19 30 actueel geluld; 19.45 rog. uitz. 20.nws20.05 prog. prol 20.15 plaatvarla 21.— onze Jonge koningin thuis, 21 20 kerkconeert; 21 50 aanwinsten van onze discotheek- 22 15 dc vaart der volken; 22 35 phllharm. ork 22 45 avondoverdenking: 23 nws 23 15 Coro Bclmonte 23 30—24.— B B.C. symph. ork, HILVERSUM II. 19.een traditie herleeft; 19.15 Einde Nacht ln Vcncdle 1025 nws; 10.30 Augusteo ork.; 20.50 Arthur Rubinstein, plano. 21.— over tocht H.M. Koningin Juliana met do prinsesjes naar Canada: 2115 speel doos; 2140 hoorspel: 22 10 Mctropolc- ork.22 45 burgemeester van Pontlanak; 23 nws 23 1524.zangplaten. Morgen HILVERSUM I 7.Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek: 7 30 Reveille: 7 45 Een woord voor de dag; 8— Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; 8 30 Symph. con cert; 915 Bezoek bij onze ziekeo-- 0 30 Gr pl 10.15 Boston symph. onc^ 10 3G Morgendienst; 11— Zangrecital; 1130 Harmonie muz.; 12— Pianoduo; 12 30 Wccroverzlcht 1233 Vijftig Jaar Nedcrl. orgelmuziek13— Nieuws; 13 15 Vrij en blij; 13 45 Philadelphia symph. ork 14 20 Van oude en nieuwe schrUvers; 14 40 Ensemble van der Waart; 15 10 Sangh en Spel: 16— Voordracht; 16 20 Blaaskwintct; 16 30 Vioolrecital; 17 Omroepork.; 17.45 Hollandn-sextet; 18 15 Het nieuwe Curagao; 18.30 Reg. uitz HILVERSUM II; 7— Nieuws; 7 15 Gr.pl 8 Nieuws. 8 18 Opcrcttc-sclce- tlcs. 8 50 voor de hulsvrouw; 9 Pas- cal-kwartet; 9 30 Waterstanden; 9 35 Seml-klasslck pro.; 10.Morgenwij ding; 10 20 Lond. Palladium ork 10.30 Voor dc vrouw; 10.45 Russische volks liederen; 11.05 Op Zee; 11 20 Gr pl 12Pierre Palla; 12.30 Wcerpraatje; 12 33 Sport en prognose: 12 45 Piano spel; 13Nieuws, 13.20 Les Gars dc Paris; 13 50 Charlie Kunz; 14 Kook kunst; 14 20 Kwintctspelers. 15.Ons volk ln zijn dichters; 1520 Paul Llnckc muziek; 16— Cello en plano? 16.30 Tussen twaalf cn zestien; 17— Film land: 17.20 WIJ cn de muziek; 18 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Orgel spel.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3