A. J. Jansen: Bezield met vele idealen voor onze stadsgemeenschap Mr. J. Milius Beheerst door bezielende gedachte: de Jaarbeurs groot maken 't Voetbalspel in Nederland begon op de klinkers Hcmdendressuur dateert in Amersfoort uit 1918 Ongeveer 1600 gevangenen komen in vrijheid Actief, energiek, correct, vriendelijk en onverstoorbaar Leerlingen overvleugelden de meesters Tito looft Stalin Dresseerclub viert op grootse wijze haar zesde lustrum Geen tijd meer voor muziek, kunst litteratuur of sport 2 Zaterdag 11 September 1948 L.TT-- tSTT'" Kent U ze wel? Hiermede vervolgen wij onze serie artikelen over bekende en onbekende personen uit ons aller omgeving. I OON JANSEN zegt men, een tikje familiaar, als men het in de stad over de administrateur van de Amersfoortse Gemeenschap heeft en dan haalt men hem ook onmiddellijk voor de geest: jonge, blonde, slanke, figuur, vriendelijke blauwe ogen achter een paar brilleglazen. een in de regel lachende kop boven een meestal lichtgrijs pak. Dat is ..Toon Jansen" uiterlijk. Inner lijk is het een warmvoelend mens, bezield met idealen en daar bij toegerust met een grote dosis energie, die hij overigens paart aan een uiteraard lachende onverstoorbaarheid. Van decoratieschilder tot organisatieman 1 E heer Jansen is voor de Amersfoorter niet los te den ken van de Amerfoortse Gemeen schap. Hij is er in zekere zin de spil van, niet in de zin dat hij de besluiten treft en de richtlijnen uit stippelt, maar wel dat de uitvoe ring van hetgeen de A G. onder neemt, in grote trekken aan hem wordt overgelaten. Voortgekomen uit de jeugdbewe ging, van beroep oorspronkelijk decoratieschilder, is de heer Jansen een uitgesproken organisaticman geworden. Hij is sinds enige tijd ook lid van de gemeenteraad). In de illegaliteit deed hij zeer nuttig werk en na de bevrijding werkte hij mee aan de liquidatie der oor logsmoeilijkheden als leider der culturele afdeling van Nederlands Volksherstel. Toen in 1946 het voorbereidende werk werd aangevat om in Amers foort een ..Gemeenschap" te stich ten, deed de heer Jansen er actief aan mee. Hij leidde de actie ..De jeugd van de straat", nam deel aan de organisatie van „De kunst trekt door het vrije land", aan de voorbe reiding der bevrijdingsfeesten enz. In Mei 1947 werd de Amersfoort se Gemeenschap officieel gesticht. Over de voornaamste doelsteüin- gen, het culturele en sociale leven in Amersfoort te stimuleren en te coördineren en de gemeenschapszin van Amersfoortse burgerij te be vorderen. hebben wij reeds her haaldelijk geschreven. De heer Jan sen kreeg de leiding van het bureau der gemeenschap, dat thans aan de Zuidsingel gevestigd is en daar heeft hij nu dag aan dag de han den vol Als men er is. rinkelt de telefoon practisch aan één stuk door en men staat er versteld van hoe de heer Jansen de storm van mededelingen, verzoeken en klach ten over de bezorging van de Beyaard b.v met een onver woestbare rust. vriendelijk, correct en glimlachend kan verwerken. In de dagen van de Simson-opvoerin- gen bereikte de drukte in deze rui me kamer van een der Muurhuizen aan het oude Amersfoortse gracht je wel het hoogtepunt. „Nu zijn we bezig met de voorberei ding van het winterprogramma en ook met een actie voor het indivi dueel lidmaatschap van de Gemeen schap," vertelt de heer Jansen. ,.Wii hopen namelijk een groot aantal stadgenoten rechtstreeks lid te ma ken en daardoor de basis van ons werk nog te versterken." En het winterprogramma9 Daar kan ik beter nog niets over zeggen. Maar wij vertrouwen, dat het goed wordt. In ieder geval gaan wij nu weer een drukkere tijd met vergaderingen en bijeenkomsten tegemoet. U weet, dat wij hier ook als agenda-bureau fungeren. Vele verenigingen jammer genoeg Diepzee-kogel van prof. Piccard gereed Als trotse ouders toonden gisteren prof. Piccard en zijn assistent, prof. Cosijns, aan journalisten te Antwer pen hun geesteskind, de Bathysca. phe. Dit is de naam van de stalen kogel waarmee de twee Belgische geleerden 4000 meter diep in de Oceaan willen afdalen. Het dalen zal ongeveer twee tot drie uur in beslag nemen, zei prof. Piccard, en we zullen beneden blij ven tot het ons verveelt. De Bathy scaphe kan zonder gevaar nog veel verder dalen maar bij een diepte van 16 km. zou het toestel door de druk van het water bezwijken. liet laatste model, waarmee wij geëxperimen teerd hebben, bezweek bij een diepte van even meer dan 15 km. Het interieur van de stalen ballon- vormige gondel is zeer eenvoudig. Er staan twee canvas-stoelcn. De ene stoel is geplaatst voor een raam var. 20 cm. dik plexiglas, dat uitzicht geeft op de oceaan-bodem, de ande re voor een kleine ronde opening van ongeveer 12.5 cm. doorsnee, die aan de bovenkant van de ballon zit. Vier dunne stalen kabels verbin den de gondel met de oranje kleurige drijver. Een zeer nauwkeurig instru ment geeft zelfs een ongeziene lekka ge van water in de gondel aan. De professor vertrouwt, dat de gondel bij een eventueel klein lek tij dig aan de oppervlakte zal kunnen komen. De Bathyscaphe zal haar eerste afdaling doen zonder een waarnemer aan boord. De instrumenten zullen de druk, welke door het water wordt uitgeoefend, registreren en Piccard en Cosijns zullen hun afdaling slechts maken, indien zij ervan over tuigd zijn dat hun stalen bal van 40 ton de druk weerstaat. Het toestel is in hoofdzaak ontwor pen door prof. Max Cosijns. Ex-koning van Bulgarije in Duitsland overleden Ex-koning Ferdinand van Bulga rije is na een hartaanval op 87- jarige leeftijd te Coburg, in Duits land, overleden. Prins Ferdinand van Saksen-Co- burg, hertog van Saksen, volgde in 1887 prins Alexander van Batten- berg op, die in 1886 afstand had ge daan van de troon. Een zigeunerin bftd zyn moeder voorspeld, dat een koningskroon voor hem was wegge legd. nog niet alle informeren bij ons bureau, vóór zij iets organiseren, welke datum het meest geschikt is; dit om zo veel mogelijk te voor komen, dat meer verenigingen iets op dezelfde avond organiseren Er zit veel werk aan vast, maar het is zeer belangrijk en een extra voor deel is ook. dat wij er gegevens voor krijgen voor onze agenda in ,,De Beyaard". De heer Jansen, zegt grote ver wachtingen te hebben van de Amersfoortse Gemeenschap. die onder de waarlijk bezielende lei ding van burgemeester Molendijk al heel veel in Amersfoort heeft op gebouwd. Maar het is allemaal nog maar een begin, zegt de heer Jan sen. Er moet nog veel meer gedaan worden. „Of we daar in zullen sla gen? Ik zei al: Ik heb er grote ver wachtingen van. Maar tenslotte hangt dat van een groot deel van de burgerij af. Wij hebben mede werking nodig van velen. Als wij die krijgen slagen wij zeker. En gelukkig kunnen wij vaststellen dat de medewerking steeds groeien de is. Toon Jansen temidden van de jeugd op „Birkhoven" tijdens de actie der Jeugd van de Straat". (Foto Stakenburg) De voetbalsport in Nederland dateert met van vijftig jaar her. Integendeel, in het begin van de negentiende eeuw werd het spel in Engeland, de bakermat van deze sport, reeds beoefend. Het raakte bekend op het Continent cn in vele Europese landen wa ren al spoedig jongelui te vin den, die achter een papieren bal aanrenden ergens in een klinkerstraat. Het duurd<j ech ter vele jaren, voordat het voet ballen als wedstrijdsport werd beoefend. Het \vas in de tach tiger jaren, zo belangrijk voor de ontwikkeling van literatuur, kunst, en politiek, dat ook de voetbalsport tot eerste ontwik keling kwam. Er bestonden toen tal van cricketclubs, waarvan de leden zich ook gingen toeleg gen op voetballen. Zo ontstond in Haarlem behalve de cricket vereniging Rood en Wit de voet balclub HFC. terwijl in Amster dam uit leden van de cricket clubs Run, Amstels cn Progress de latere kampioensclub RAP ontstond. Voetbal was destijds een sport voor de betere man Veelal hadden de clubs Engelse namen, hetgeen nu nog blijkt uit het .Football Club", dat in vele verenigingsnamen voor komt. De sport was toen, in het laatst van de vorige eeuw niet zo populair. Van gemeentelijke en ker kelijke zijde werd veel tegenwer king ondervonden en ook was het vaak zo. dat ouders, die in hun jeugd het spel nog met kenden, aan hun kinderen geen toestemming wilden geven aan dat ..levensgevaar lijke gedoe" mee te doen. Toen ech ter een Voetbalbond werd gesticht, waarvan Pim Muiier de eerste voor zitter was, en er op heuse voetbal velden. dus niet langer op de N.Z. Voorburgwal voor het gebouw van de Telegraaf te Amsterdam, zoals voordien gebruikelijk was. gespeeld werd. werd de sport meer populair. Men ging entréegelden heffen van vijf en tien centen, waaruit blijkt, dat ook de publieke belangstelling groeide. Er werden tal van studen tenclubs opgericht, zoals RAP uit Amsterdam. Hercules uit Utrecht, HBS uit Den Haag en HFC uit Haarlem. EERSTE KAMPIOEN In het seizoen 18901891 werd de eerste kampioen van de eerste klasse bekend en dat was HVV uit Den Haag. Ook was er toen een compe titie voor tweede klassers, waarin o a. speelden Hercules uit Utrecht, de Amersfoortse Football Club. nu beter bekend als „Quick" en Sparta en Victoria uit Rotterdam. In 1894 speelde voor het eerst een Neder lands elftal en wel tegen Felixtowe uit Engeland. Holland won met 10. In het begin van deze eeuw kwa men Engelse oefenmeesters naar Ne derland en dit was een van de oor zaken van de verhoging van het spelpeil van het Hollandse voetbal. Na 1905 werd er internationaal con tact gelegd, vooral met België. Grote voetballers uit die tijd waren Bok de Korver. Dirk Lotsy, de gebroe ders Kessler. Thomée en vooral de fameuze doelverdediger Just Göbel, die op zo schitterende wijze het Nederlandse doel verdedigde in de glorieuze wedstrijd van Nederland tegen de Engelse voetbalmeesters op Houtrust in 1913, toen Holland met 2—1 in een zenuwslopende wedstrijd de Engelse voetbalreuzen met in hun midden o.a. de grootste midden voor aller tijden, Vivian Woodward, op de knieën dwongen en een ge duchte knauw toebracht aan het En gelse voctbalprestige. Na 1920 ontstond cr een meer uit gebreid internationaal contact. Er werden-met wisselend succes tal van wedstrijden gespeeld tegen Frank rijk, Denemarken en Duitsland, maar de wedstrijden tegen België bleven en zijn nog steeds favoriet. In 1924 beleefde het Nederlandse voetbal opnieuw een hoogtepunt, toen op de Olympische Spelen te Parijs Uraguay, het Zuid- Amerikaanse wonderteam, met de allergrootste moeite en op uiterste unfaire wijze er m slaagde Nederland een 21 ne derlaag toe te brengen, hetgeen de kleinste overwinning was. die de Zuid-Amerikanen behaalden. GLORIETIJD Het grote tijdperk van het Neder landse voetbal was echter in de glo riejaren van Bakhuys. Vente, Smit, Van Heel en Wels. om cr een paar te noemen. Dat was de tijd van de Wondertent op het VUC-terrein. waar Karei Lotsy elke oefenavond benutte om zijn jongens mentaal rijp te maken voor de zware interland wedstrijden. De oorlog maakte hieraan een eind. Welk een funeste invloed deze heeft gehad blijkt duidelijk uit het feit dat landen, die in de oorlog weinig of niets geleden hebben, thans aan de spits gaan De resul taten van drie jaar wederopbouw 'door mannen als Boeljon. Lotsy en Herberts, door Kaufman en Carver, wettigen gelukkig de verwachting, dat het Nederlandse voetbal zich zal herstellen van de wonden, geslagen in de tweede wereldoorlog En mor gen worden de eerste „echte" trap pen weer gegeven.... Radio Belgrado heeft bekend ge maakt, dat maarschalk Tito, in een artikel ter gelegenheid van de Joe goslavische vlootdag, over maar schalk Stalin heeft verklaard, dat deze „de grootste strijder van het mensdom" is. Tito schreef voorts, dat de Joegoslavische vloot „gepro fiteerd heeft van de waardevolle er varing en de schitterende traditie van de Rode vloot". Verder was Tito van mening, dat Belgrado niet bevrijd zou zijn, als Stalingrad het niet uitgehouden had. „Times" over positie der Republiek „De Republiek is in feite zowel als m prestige nog steeds de kam pioen voor de Indonesische onaf hankelijkheid" schrijft de Times in een artikel over de Nederlandse grondwetswijziging en Indonesië. De Republiek maakt echter, aldus de Times, een kwade tijd mee. De invloed der communisten neemt toe door de recente beslissing der radi cale partijen om met hem mee te gaan en het republikeinse bestuurs apparaat is een chaos. In de Ver. Staten van Indonesië zal een plaats voor de republiek worden gereser veerd. maar niemand zal verbaasd zijn indien de Republiek onder de nieuwe constitutionele clausule komt te vallen waarin bepaald wordt dat de Indonesische delen die zich niet bij de Ver. Staten aan sluiten rechtstreeks tot het ver grote Koninkrijk der Nederlanden zullen blijven behoren. Geluidssnelheid ook in VS door vliegtuig bereikt Een jager met straalaandrijving van de luchtmacht der Verenigde Staten, heeft de snelheid van het geluid bereikt. Volgens Cook, lucht vaartredacteur van een Amerikaans blad was dit het eerste jachtvlieg tuig, dat hierin slaagde. Ameri kaanse autoriteiten hebben gewei gerd het bericht te bevestigen, doch volgens Cook heeft het toestel er gens in California het betrokken re cord gevestigd. Over de bereikte snelheid wordt niets meegedeeld. Men herinnerde zich dat juist de zer dagen een Brits, door straal motoren voortgedreven jachtvlieg tuig met een snelheid van ruim 1150 km. op grote hoogte vliegend de snelheid van het geluld heeft over schreden. Op grote hoogte bedraagt dc snelheid van het geluid minder dan vlak boven de aarde, waar het ongeveer 333 meter per seconde af legt. Grote belangstelling voor Arnbem-beclevaart Vele Engelsen zullen Vrijdag weer naar Arnhem reizen om de veldslag te herdenken die de Air- borns, de mannen van de Britse luchtlandingsdivisie, daar op 17 September 1944 begonnen De jaar lijkse bedevaart naar Arnhem, die Airborn-pilgrimage gedoopt is. zal dit jaar worden vervoerd met een nieuwe electrische trein, die de deelnemers rechtstreeks van Hoek van Holland naar Arnhem zal brengen Deze trein krijgt de naam Airborn Special. Nationale bijenmarkt te Nijmegen De afdeling Nijmegen van de Vereni ging tot bevordering der bijenteelt In Nederland heeft deze week op het land goed Hcijcndoal bij Nijmegen een Im kertentoonstelling georganiseerd. Aan deze expositie was tevens een bijen- markt verbonden. Hiervoor waren 700 bijenvolken Ingezonden uit Nijmegen. Zuid-Gelderland, Noord-Limburg en isoordoost-Brabant. Het ligt in de bedoeling ln navolging van Vcenendaal cn Tilburg ook jaarlijks te Nijmegen ccn nationale bijenmarkt te houden, daar de imkerij ln de streek met zijn uitgebreide fruitcultuur en blocmcnkwekerljen steeds toeneemt. Herbert Evatt. (3c Australische minister van buitenlandse zaken zal voordat hij in Parijs de UNO- asscmbleèe gaat bijwonen, een kort bezoek aan Nederland brengen om zijn Nederlandse collega mr. Stik ker en andere regeringspersonen to ontmoeten. De heer Evatt wordt 14 September hier verwacht. Scheepstijdingen Alblasserdijk, New Orleans Rotter dam. 12/9 te Londen verwacht; Alphe rat. Buenos Aires—Rotterdam 9.9 te Bahia; Manoeran. 7,9 van Belawan te Calcutta; Muidcrkcrk. Dakar—Amster dam. 10/9 te Havre; Nieuw Amsterdam. New YorkRotterdam, 10/9 te Sout hampton: Orestes. 9/9 van Quayaquil. naar Callao; Algenib, 9/9 van Rottci- dam naar Porto Alegre: Avcrdijk. Rot terdamNew York, pass. 9/9 Wight; Celebes. 10/9 van Amsterdam te Bata via; Gaasterkerk. 10/9 van Mombassa \ia Suez naar Amsterdam; Grootcbeer. AmsterdamJava, 9/9 van Aden. Groo- tekerk. Australië—Rotterdam. 9/9 van Port Sa ia; Hydra. Cristobal—Amster dam. 10/9 te Antwerpen: Kota Agoeng. Java—Rotterdam. 9/9 ,7.15 u. van Suez; Laurcnskerk. RotterdamCalcutta, 9/9 te Genua; Prins Alexander. Montreal- Rotterdam, pass. 9/9 Land's End, Rem- pang, Amsterdam—Macassar, pass. 9/9 Point de Galle; Salatiga. Rotterdam— Batavia, pass. 9/9 5 u. Kaap del Armi; Sibajak, 9/9 van Soerabaya naar Bata via: Zuiderkruis, BataviaRotterdam, pass. 9/9 Kaap Guardaful. "DIRKHOVEN 1918. Een geheel ander Birkhoven dan nu, ln 1948, dertig jaar later dus. Dertig jaar geleden was er nog geen mooi sportveld en toch werd het gebruikt voor de sport, zij het ln geheel andere zin. Want, op een avond in dat jaar waren er een paar mannen b\j elkaar gekomen, die enthousiast en breed gebarend spraken. Dat was, nadat de heer Losekoot het plan had opgevat in Amersfoort een politlehonden-dresseeerclub op te richten. En, die openluchtvergade ring op Birkhoven legde de grondslag voor een bloeiende vereniging: de Politiehonden Dressuurclub Amersfoort en Omstreken, die op Zaterdag 18 September het dertigjarig bestaan viert Wat is er hard gewerkt in die eerste jaren! Het ledental was niet zo groot, zodat brigadier Beek, aio als instructeur optrad, het werk wel baas kon. Het duurde echter niet lang of er kwamen hondenliefhebbers bij als de agen ten Holster en Weststeijn. Er waren ook burgerleden, die een belang rijk aandeel hadden in de groei van de vereniging. Daar waren o.a. de heren Van der Sluis, Kramer er Kootje. Vele jaren later tra den tot de vereniging toe bekende leden als de heren J. Dijkhorst, die het verenigingsleven reorga niseerde, De Sutter en dr. Scharp- huis. Er werd aanvankelijk geoefend op Birkhoven en men vorderde zo goed, dat het Utrechts provinciaal afdelingsbestuur de Amersfoortse vereniging erkende. De volgende stap voorwaarts was het toetreden tot de Koninklijke Nederlandse Politiehonden Vereniging. Maar het ging de vereniging niet altijd voor de wind. Toen de heer D. Peters, momenteel leider Geboren op de Veluwe, kan hij niet wonen in een straat OGENSCHIJNLIJK speelt het toeval een grote rol in ieder mensenleven, maar wie dieper toe ziet, bemerkt, dat ook achter dit toeval nog iets anders staat, dat sa menhangt met onze gehele per soonlijkheid, met karakter, voor keur, roeping Toen mr. J. Milius, de directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht zijn studie in de rechten had voltooid hij her innert zich nog altijd met dank baarheid grote figuren als Hama ker, Molengraaff en Simons bracht hij een jaar in Leiden door, om Indisch Recht te studeren. Hier kwam hij diep onder de indruk van figuren als v. Vollenhoven en Snouck Hurgronje. Hij was be stemd voor de rechterlijke macht in Indie, maar was het eigenlijk wel zijn waarachtige bestemming? Na een jaar al wist hij, dat dit niet zo was. In dat jaar zetelde mr. Milius achtereenvolgens in Batavia, Sema- rang en Makassar. Te kort om te kunnen zeggen, dat hij Indonesië heeft leren kennen. Maar niet te kort om tot de overtuiging te gera ken, dat het Rechter-zijn hem toch eigenlijk niet lag. Hij verplaatste zich misschien al te gemakkelijk in de situaties en overwegingen van de delinquent en stelde zichzelf de vraag: „zou ik in dezelfde omstan digheden niet precies z gehan deld hebben? Wie geeft mij dan het recht als rechter op te treden?" Bovendien kon hij in Indië vrij gemakkelijk verplicht worden de doodstraf op te leggen en hij wist bü voorbaat: dit zou hij nim mer kunnen! Toen dan ook door het overlijden van zijn vader in Holland het mo ment kwam, waarop hij tijdelijk naar het vaderland moest terug keren, was hij er inwendig al zeker van, dat dit „tijdelijk" een „voor goed" zou worden. Langs de afde ling Bedrijven bij de Gemeente Utrecht kwam hij al in 1916 bij de Jaarbeurs, werd in '25 benoemd tot secretaris van de K. v. K. en kreeg op 1 Mei 1940 de eervolle benoeming tot directeur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. Een functie naar zijn hart. De eco nomie interesseert hem. Organise ren is prettig en ambitieus. Het sa menwerken met. anderen, het geza menlijk optrekken voor een spe ciaal doel, het is iets dat hem boeit en pakt. Er zit. leven in dit werk, het vraagt iemands volle vitaliteit. Dan is er de bevrediging: tweemaal jaarlijks een vast, tastbaar resul taat zien van hetgeen er is voor bereid en georganiseerd. Voorts het inzicht in tal van situaties, die het jaarbeurswerk beïnvloeden en dan de mogelijkheid om elders in de wereld rond te zien en de Neder landse standpunten te toetsen aan situaties en beslissingen in het buitenland. Het is gevarieerd, er is mogelijkheid tot actie! Bovendien is het aangenaam samenwerken met de Raad van Beheer, niet het minst met de Voorzitter, die, hoe wel hem geen detail schijnt te ont gaan, altijd weer de grote lijn in het oog houdt. Natuurlijk, er zijn ook teleurstel lingen en minder prettige kanten. Wat op 1 Mei 1940 zo prachtig en rooskleurig leek, werd op 15 Mei plotseling grauw en naar; maar ge lukkig, ook aan die zwarte periode kwam een eind. Maar dan: een functie als deze heeft de neiging immer méér te vergen. Het leven zweept ons allen na 1945 dermate voort, dat wij steeds weer het ma ximum hebben te geven, en ieder een schijnt bovendien te menen, dat een ander, die in het licht staat, er nog van alles bij kan cloen.,.. De tijd, die overblijft voor be schouwelijkheid en inkeer is dus steeds geringer geworden. Muziek, beeldende kunst en litteratuur, drie terreinen, waarvoor mr. Milius zich bijzonder interesseert, hij heeft ze vrijwel laten schieten. Het feit, dat hij zich kon omgeven door een betere staf van vertrouwde mede werkers verlicht weliswaar zijn taak, maar dan is er altijd weer het dagelijks gebrek aan ruimte, aan armslag, waardoor ook de kwaliteit van het werk onvermijdelijk wordt geschaad. Voor sport 1 eeft hij in het alge meen te weinig tijd gehad. Hij zou het liefst weer gaan paardrijden en kwam hij om zo te zeggen ook zijn medicus hiermee in het gevlij Dat mr. Milius niet in Utrecht zelf woont, maar buiten, in Den Dolder, is zeker opk geen toeval alléén. Geboren op de Veluwe, heeft hij zijn jeugd doorgebracht in Zeist en het uitzicht op bomen, planten en bloemen kan hij niet meer missen. Hij houdt niet van het wonen in een straat en geniet oprecht van de stilte. In de natuur, dat weet en ervaart hij, is troost te vinden, geruststelling en begrip.... Van een allesomvattende gedach te is hij in deze tijd rusteloos be zield: de Utrechtse Jaarbeurs ma ken tot een middelpunt van handel in West-Europa. De Benelux en de hernieuwde betrekkingen met Duitsland bieden mogelijkheden, groter dan ooit. De ligging van Ne derland, de outillage die wij bezit ten, (havens, K.L.M., Spoorwegen) de geaardheid van ons volk, het zijn alle factoren, waarmee het Jaarbeursinstituut is uit te bouwen, op een nog nauwelijks vermoede wijze. Zijn vurige hoop blijft, dat de Nederlandse regering dit ook zo zien wil en dat het gemeentebe stuur daarbij niet zal achterblijven! /K verkeer niet in een situatie, dat ik U iets zou kunnen zeggen aldus dr. van Mook, toen hij Vrijdag op Schiphol arriveerde. En daar bleef het bij. De tientallen journalisten, die naar het vliegveld wa ren gekomen, in de hoop iets uit de mond van de luitenant-gouverneur generaal te vernemen, dat hen een aanknopingspunt bood voor toe komstbespiegelingen, konden onverrichterzake huiswaarts gaan, toen de heer van Mook samen met vrouw en dochter in de gereedstaande auto stapte en het vliegveld met bestemming Den Haag verliet. Er was alleen even tijd om een plaatje te maken. Dr. van Mook poseerde daar toe samen met. de heren dr. Beel. die dezer dagen naar Indonesië zal vertrekken, minister Wegers, minister Sassen van Overzeese Gebieds delen en dr. van Schaick, de kabinetsformateur. De heren Drees en Lieftinck hadden zich laten verontschuldigen. Zij waren te druk in de weer met troonrede en millioenennota. DEN HAAG. Naar wU verne- derd zijn tot ongeveer 1000 personen. men wordt het aantal gevangenen dat door de gratie-verlening ter ge legenheid van de troonswisseling in vrijheid zal worden gesteld, geschat op ongeveer 1600. Ongeveer 700 van hen zijn politieke gevangenen. Politieke delinquenten die tot in ternering zijn veroordeeld vallen niet onder de gratie-regeling, doch in verband met de bedoeling van het gratie-besluit heeft de minister van Justitie termen aanwezig geacht om op ruime schaal gebruik te maken van zijn bevoegdheid om geinter- neerden vervroegd uit hun interne ring te ontslaan. Van deze maatregel zullen, eveneens ongeveer 1600 per sonen profiteren, zodat in totaal on geveer 3200 personen deze maand vrij komen. Het aantal geïnterneer den zal na de uitvoering van deze maatregel, die op 1 October zijn be slag zal hebben gekregen vermin- De tereniging schreed met grote stappen voorwaarts, tot de oorlog uitbrak en ons land werd bezet. Toen was het ook met de onschul dige hondendi'esseersport gedaan. Er ging belangrijk materiaal ver loren. onder meer het leren pak, dat bij dit harde werk onmisbaar is. Men liet zich evenwel niet ont moedigen en reeds vier maanden na de bevrijding werd er weer een wedstrijd gehouden. Op het land goed „Nimmerdor" nog wel, dat nog geschikter was voor de africh ting van politiehonden dan het vorige terrein. De heer Kolff stel de het gratis beschikbaar. In September 1947 werd de gro te wedstrijd om de „Wisselbeker van Amersfoort" gehouden. Deze beker, beschikbaar gesteld door de heer Kolff, was voor Mentor. Rcxor van de heer Libbinga legde beslag op de clubwisselbeker! Het is ons helaas niet mogelijk veel van de Amersfoortse Politie- honden-dresseerclub te vertellen. Zij kende in de eerste jaren slechts een beperkt verenigingsle ven. Het jubileum wordt op grootse wijze gevierd op Zaterdag 18 en Zondag 19 September op Nimmer dor. Er wordt op die dagen een belangrijke wedstrijd gehouden en prominente figuren zullen er ge tuigen van zijn. De oprichter van de vereniging, de heer Losekoot, die al lang niet meer in Amers foort woont, is er natuurlijk ook bij. De voorzitter, de heer J. Lib- Successen binga- zal de 8asten tr<>ts en goed kunnen ontvangen, daar hebben In 1937 werden de eerste sue- zij en de heren Peters, Dijkhorst cessen behaald. Robby van de heer en K. Apon, de secretaris-penning- Talsma, voorgebracht door de heer meester, wel voor gezorgd. Dan Peters, ontving met 281 punten zijn er nog de honden Catro en het certificaat. Iwan, een bouvier Ador, de kampioenen van Neder- van de heer Schoenmaker, kreeg land 1946 en 1947, die er toe zul- het voorlopig certificaat, om het len bijdragen, dat 'de viering van jaar er op met 265 punten volledig het zesde lustrum een succes te slagen. wordt. en oudste lid, zich in 1926 bij de vereniging aansloot, was er geen vast oefenterrein meer. Er werd getraind op het terrein van de dresseerclub Soest te Soestduinen cn de heren Losekoot, Peters en Wetsteijn trokken zelfs naar Doorn, Hilversum of Zeist met hun honden, tot in 1928 Birkhoven weer kon worden betrokken. Het jaar 1929 bracht echter een buitenkansje: de vereni ging kreeg van de heer Kolff een eigen terrein aan de Pa- radijsweg te Leusden. Sinds dien ging het de politiehon- dendresseerclub eerst recht goed. Er werden zelfs grepen gedaan naar het zo begeerde certificaat, het diploma en de beloning voor de afgerichte hond. Voorlopig profiteren de nog niet veroordeelden van deze maatre gelen niet. Doch aangezien de Ko ningin bepaald heeft, dat onbillijkhe den dienen te worden vermeden, kan worden verwacht, dat van de onge veer 2500 personen die thans nog be recht moetae worden er nog 'n aantal vervroegd in vrijheid zullen worden gesteld, indien niet reeds de rechter bij het bepalen van de strafmaat met de gratie-verlening aan de reeds ver oordeelden, rekening houdt. Naar wij vernemen neemt men aan dat de behandeling van de zaken van de thans nog niet veroordeelden te- ficr^Juni van het volgend jaar vol tooid zal zijn. Hoop. land. Schooljeugd vierde feest Vrijdag ls het voor dc schooljeugd van de R K Jongens- en Meisjesscholen aan de Langenoord een bijzondere dag ge weest. Op een terrein aan de „Kolk- rijst" zijn zij op een feest onthaald, ter gelegenheid van de inhuldiging van H.M. Koningin Juliana. Dc gehele dag heb ben dc klassen elkaar ln verschillende sporten en spelletjes bestreden en het is begrijpelijk, dat hiervoor grote be langstelling van de zijde der ouders be stond. Medische Zondagsdienst Voor spoedgevallen wordt de medische dienst Zondag waargenomen door dr. W. Verbeek (Tel. K 3493 - 260) te Hoog land. Dit geldt voor Hoogland, Hooglan derveen cn Hoevelaken. Predikbeurten Ned. Herv Kerk: Den Ham: 12 Sept. 10 uur: ds. O. S. Jcllcma. Burgerlijke stand Geboren- Rlchardus Martinus. z. van Antomus van Middelaar cn van Hen- drika Geertruida van Dijk. Ondertrouwd: Johannes Hendrikus van Karsbergcn cn Clara Charlotta Paulino Johannes van den Brom en wiihclmina Jacoba van den Akker Getrouwd. Johannes Hendrikus Weijn cn Maria Johanna Bernardina Mulder: Cornells Anthonius Horst en Johanna Voskuilen. Overleden: Rijkje Houtveen. oud 79 jaar, echtgenote van Hendrik Traa. Hoevelaken Burgerlijke stand Geboren: Elberta, d. v. P. van Hussel en A. Willlgenburg. Jannetje, d. v J de Groot en T. van Leuveren. Overleden: Arend van de Bunt, echtg. W. Walet, oud 74 Jr. Distributie-neuws Tot cn met 18 September a.s. is er te Hoevelaken gelegenheid tot het aanvra gen van zeep ten behoeve van aitsen, tandartsen, veeartsen, verloskundigen, verpleegsters, melkers enz. Melkveehou ders dienen het organisatienummer en het aantal stuks melkvee op te geven. Stamkaarten meebrengen. Predikbeurten Zondag 12 Sept. Ned. Herv. Kerk, 9.30 en 6.30 uur ds. J van Amstel. Geref. Gcm Geb Bouwlust" 9 30 en 6.30 uur Lecsalenst. Medische Zondagsdienst Alleen voor spoedgevallen wordt de artsendlensf Zondag 12 September waar genomen door dr. F. W. Klaarenbcek,

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2