„Hier is de nieuwsdienst over beide zenders" Een van de oudste en meest populaire vormen van Chinese kunst Nu zelfs woonschuiten aan de lopende band Eens raakte omroeper bewusteloos, maar uitzending ging gewoon door Het raadsel der volken Houtgraveren Ruimte en comfort Een sterke vrouw Zaterdag 11 September 1948 3 (Van een eigen verslaggever) EN hier volgen nog eenmaal de belangrijkste punten uit het nieuws". De radio-nieuwslezer zwijgt even. Hij slikt een paar maal en wil verder gaan. Maar de doffe pijn. die hij al gedurende de gehele uitzending van nieuwsberichten in zijn achterhoofd en boven zijn ogen heeft gevoeld, wordt nu vlijmscherp. Hij kan geen lucht meer krijgen en voelt het suizen in zijn oren. De kleur trekt weg uit zijn gezicht. Langzaam glijdt hij van zijn stoel. In de aether blijft het veertig seconden stil De luisteraar in de huiskamer kijkt even verwonderd op als hij een andere stem het nieuws hoort verder lezen. Maar hij breekt zich er het hoofd niet over, draait alleen het dansorkest. dat nu gaat spelen, wat zachter om op zijn gemak in de krant de nadere bijzonderheden te lezen over de wereld-gebeurtenissen, die hij zojuist door de radio hoorde vermelden. Luisterdienst werkt dag en nacht In de kleine spreekcel van de radio-nieuwsdienst heeft zich in middels een ongewoon toneel af gespeeld. De sinds weken over werkte nieuwslezer is onwel ge worden. Maar m de laatste se conden, vóór hij het bewustzijn verloor, heeft hij snel twee knop jes ingedrukt. Met het ene heeft hij de microfoon uitgeschakeld en met het andere een elcctrische bel op de redactiekamer in wer king gesteld. Een collega-nieuwslezer, die 't nood signaal hoorde, is naar de spreekcel gerend, heeft de dubbele deuren open gerukt, het lichaam van de be wusteloze opzij geschoven en mer kende dat de microfoon was afgezet deze weer ingeschakeld en het nieuws verder uitgelezen. Pas daar na heeft hij tezamen met andere toegesnelde redacteuren de zieke collega geholpen. Ultra-moderne outillage Het is al weer ruim een half jaar geleden, dat zich dit geval bij de ra dio-nieuwsdienst voordeed. Wij zit ten nu op dezelfde plaats als destijds de overwerkte nieuwslezer. Wij heb ben de koptelefoon op en horen ons zelf spreken. Vóór ons op het tafel tje staat de microfoon en bevinden zich de knopjes voor de micro en het noodsignaal. Er is ook een lampje, dat aan en uit flitst als men tijdens de uitzending in de redactiekamer een belangrijk bericht ontvangt dat nog ..mee" moet" De heer L. J. van Looi. hoofdredac teur van de radio-nieuwsdienst, wijst ons precies hoe het werkt. Hij heeft ons ook rondgeleid door de kamers van de pas gerestaureerde oude vil la aan het Melkpad. waar de nieuws dienst is gevestigd. Wij zagen de bat terij telex-machines, de „wire-recor- der", een geheimzinnige stalen draad, waarmee men redevoeringen en wat men verder maar wil, kan opnemen; de sound-mirror" (letterlijk: ge- luidsspiegel), een al even wonderlijk, met mctaalpoeder bespoten papier strook en de ouderwetse dictaphone (die voor het zelfde doel gebruikt worden) en nog veel meer apparaten en schakelgelegenheden, die bij de outillage van een radio-nieuwsdienst behoren. Dit alles kregen wij te zien na onze vraag: „En waar haalt U nu eigenlijk het nieuws vandaan?" Daar waren in de eerste plaats de dag en nacht ratelende telexmachi nes met het nieuws van A.N.P. en buitenlandse nieuwsbureaux, verdol de gewone telefoon! „Wire-recorder" en „sound-mirror" worden gebruikt door de mannen van de „Monitor"- dienst. Deze dienst heeft de beschik king over een uiterst gevoelig ont vangtoestel (een Marconi-commer- cial-receivcr), waarmee men prac- tisch de gehele wereld, met een mi nimum aan storingen, kan beluiste ren. De Monitor-dienst tast dag en nacht de aether af naar nieuws. Is er ergens een belangrijke uitzending, dan wordt deze geheel of gedeeltelijk op band of draad vastgelegd en do tekst door de talen-specialisten van de Monitor-dienst in het Nederlands uitgetikt, zodat de redactie er later eventueel het nieuws uit kan halen. Dit is dan geen plagiaat, want er be staat een onderlinge overeenkomst tussen de nieuwsdiensten der ver schillende landen, waarbij de uitwis seling van berichten is geregeld. Ook kan men gedeelten van de opnamen gebruiken door ze als reportage-flit sen tussen het nieuws door uit te zenden. Van overal ter wereld X^EN heel belangrijke bron voor de nieuwsdienst is de vergaderzaal der Verenigde Na- In de prachtige omgeving van Oog in Al te Utrechtwaar men een perfecte busverbinding heeft ■met de binnenstad, wonen tal van gelukkige gezinnen in arken, die in een lange rij langs de walkant zijn geschaard. BOB KORPERSHOEK, dc vaste nieuwslezer van dc Radio-Nieuws dienst, bij zijn dagelijkse arbeid. Van avond kunt U zijn stem weer horen in dc uitzendingen van 6 uur en S uur „HUN GEWICHT IN GOUD WAARD", zegt de heer Van Looi, hoofd redacteur van de radio-nieuwsdienst over deze medewerkers van de „Monitor"-afdeling, die dag en nacht de aether aftasten naar nieuws uit alle landen. ties in Lake Success. Zo men weet, heeft de Nederlandse nieuwsdienst hier zijn permanen te vertegenwoordiger, de journa list Bernard Person, die na de nieuwsuitzendingen het commen taar levert op de gehouden zit tingen. De nieuws-berichten over de UNO kan dc redactie zelf maken De Amerikanen zenden n.l. alle bijeenkomsten van begin tot einde radiografisch uit, zodat men in Hilversum (als de Marco- ni-ontvanger is afgestemd) als het ware met zijn neus in de ver gaderzaal zit. Zo is het ook mogelijk, dat de nieuwslezer de radio-luisteraar in een uitzending kan mededelen, dat „twee minuten geleden" de Verenig de Naties een of ander voorstel heb ben aangenomendan wel ver worpen. Het grote verschil Hierin ligt ook het grote verschil tussen radio en dagblad als nieuws berichtgever. Wat snelheid betreft, zal de krant nooit met de radio kun nen wedijveren, tenzij er nog eens een geniaal verslaggever opstaat, die zijn stukje kan schrijven, zetten, cor rigeren, opmaken, gieten, drukken en bij vele duizenden abonné's bezor gen tegelijk! Voorlopig is het zo ver nog niet. Het is ook niet nódig dat die tijd komt. Want radio en krant „bijten" elkaar niet. ze doen elkaar geen con currentie aan. hoe vreemd dit mis schien moge klinken. Over het werk van radio-omroeper en nieuwslezer hebben wij in deze kolommen al eens eerder geschreven, Nochtans willen wij met een uit spraak van de heer Van Looi hier over eindigen: „Wie niet gelooft, dat nieuws-lezen moeilijk werk is, moet eens een krant nemen en proberen, de eerste dertig regels van het hoofdartikel duidelijk verstaanbaar en.... zonder fouten voor te lezen!" Voot de Zondag Donderdagavond getuigde Pastor Niemöller in onze Domkerk. De Dom was afgeladen vol. De Buur kerk, daarna geopend, was eveneens afgeladen vol. Wat deed deze dui zenden mensen samenstromen? Was dat alleen maar de sensatie van een man te zien, die zon avontuurlijke levensloop heeft gehad, zoals het destijds in een levensschets van hem heette, van onderzee-boot naar dc kansel. En terwijl toen zijn levens loop als gewezen duikboot-kapitein al merkwaardig genoeg was. wisten we nog niet. dat het belangrijkste stuk nog komen moest. Het merk waardige is wel, dat deze man lang niet zo interessant is, als men graag wel zou willen. HiJ weet zelf, dat hii niet belangrijk is, doch alleen maar een mijlpaal in de geschiedenis van z'n volk. Ontroerend was het be toog, waarbij hij zijn eigen volk schetste als een volk zonder vrede. Maar doorsprekend, betrok hij er de volkoren der aarde in, ook ons. Wie goed luisterde, heeft het merkwaar dige ontdekt: deze eenvoudige, maar profetische mens getuigt zo van dc schuld van het Duitse volk, dat het volkomen begrijpelijk is. dat de mensen in Duitsland zeggen, dat hij een mooie rol probeert te spelen ten koste van z'n eigen volk. Ter wijl niet-Duitsers het onplezierige gevoel krijgen, dat deze man eigen lijk spreekt over hun schuld en over het raadsel, dat nu juist z ij n volk voorop moet gaan op de weg van hot verderf, maar dc anderen zich slechts in verbazing kunnen afvra gen, waarom zll dan tot op heden voor dit allerergste zijn gespaard. Een gestalte, die overal tegensprauk verwekt. Een Jcremia, die het ge richt over eigen volk aanzegt, maar het oordeel over Babel meteen ver kondigt. Een man, die Dachau lan ger heeft doorstaan dan dc meesten, en die op zijn post bleef, om zodoen de een signaal te worden van de macht van het evangelie. Het raadsel der volkeren. Ook Paulus heeft er mede geworsteld. In Handelingen 14 16 zegt hjj: God, Die in het verleden al de hei denen heeft laten wandelen ln hun ne wegen. En In Rom. 1 18 en vol gende verzen komt hij daar op te rug. Dit raadsel is voor ons mensen slechts op éón manier aan te grij pen. Dat is door zelf midden onder de volkeren te gaan staan als een teken, een waarschuwing, een sig naal van de hoop. Door op de weg naar de ondergang de stroom van mensen tegen te treden, er desnoods door onder dc voet gelopen te wor den. Maar fanatiek bezield door slechts één gedachte: dc volk'rcn moeten weten, wat tot hun vrede dient. Dat was de betekenis van Niemöller. Geen oplossing, maar of fer. v. E. Tienduizend dollar voor een oog Filiberto Svaluto, een 52-jari- ge Italiaan, had in zijn krant gelezen, dat een Amerikaan tienduizend dollar bood als iemand hem zijn oog wilde ver kopen. Dc foto van de Ameri kaan had bij 't bericht gestaan. Svaluto ging naar het/ofobu- reau in Milaan en vroeg daar, „of het aanbod serieus was". Hij was zonder werk, had geen familie en wilde nu wel een van zijn ogen missen om een eind te maken aan zijn misère. Overspannen inwon enden (met geld), kans op eigen home „Ze hebben vandaag weerMet ongeveer deze woorden wordt menig huisvader 's avonds door een nerveuze wederhelft welkom ge heten als hij na volbrachte dagtaak in zijn gezin terugkeert. Nauwelijks is hij in zijn stoel neergezakt of reeds volgt het relaas van wat „ze" nü weer hebben gedaan, beweerd of gedreigd. Altijd weer die „ze", de machtige hoofdbewoners van het huis-met-onvrijwillige-onderhuur. om wier wille de kat is verbannen, de hond werd weggegeven, het jongste zoontje van drie in een bewaarschooltje gestopt, maar die des ondanks steeds „iets doen". Steeds weer ontstemming, spanning, ruzie. Tot de cirkel zich sluit in de kamer van de politierechterMaar er schemert een lichtje aan de horizon van des woningzoekers blik: de woonark! Reeds honderden jaren voor Christus werden meesterstukken gemaakt Het houtgraveren, een van de oudste en meest populaire vormen van Chinese kunst, heeft in de loop van de laatste oorlog een nieuwe betekenis gekregen. Cincse kunstenaars maakten tijdens de oorlog met Japan repro ducties van houtgravures om op deze wijze het volk op een goedkope en gemakkelijke wijze te onderrichten. Een dagblad in Chungking publiceerde elke dag humoristische afbeeldin gen van houtsneden en vele andere kranten deden hetzelfde, waarbij ge bruik werd gemaakt van houten in plaats van metalen cliché's en slechts zachte kleuren gebruikt konden worden op het slechte krantenpapier, waarover men toen in het vrije China beschikte. Met de opkomst van de Chin dy nastie cn dc ondergang van de Sang dynastie (11271279) was China in twee delen verdeeld. Het Zuiden kwam onder de keizers van Sung cn het Noorden onder de barbaren. Men kan hier twee verschillende scholen van houtgravcrcn onder scheiden de noordelijke school met Pingyang als middelpunt cn de zuidelijke rondom Hangchow. Ge durende dit tijdperk bereikte dc houtgraveerkunst haar hoogtepunt. De collectie prachtige werkstuk ken uit de Sui dynastie (gevonden in Kansu en gemaakt door de fa milie Chi te Pingyang) tonen een bijzondere fijnheid en gevoeligheid van stijl. Deze collectie geeft een beeld van de gebruiken en kleder dracht van het volk tijdens de Sui dynastie. De ontwikkeling van de pottc- bakkerskunst gedurende de Yuan dynastie (12061368) maakte het arbeidsveld van de Chinese gra veurs nog groter Houtgravures werden eveneens gebruikt voor het illustreren van toneelstukken cn romans. Daar deze in die tijd zeer populair waren had dit als gevolg, dat houtgravures even bekend wer den bij het publiek als door de Boeddhistische Soütra's tijdens dc Vijf Dynastieën. Na een korte stilstand is er weer een opleving van het houtgraveren tijdens de Ming dynastie (1368 1644), vooral onder het bestuur van Yunglo, toen het Boeddhisme zijn invloed weer herwon. Alle tijdens de Ming dynastie vervaardigde Soütra's bevatten zeer fijn en ge voelig uitgevoerde houtgravures van levende personen uit die tijd. Wederom werd het graveren op hout een van de doeltreffendste Boeddhistische propagandamidde len. Chinese houtgraveurs verwaar loosden echter het illustreren van romans, voorwerpen en in die tijd zeer bekende boeken niet. De „Em- pereurs Illustrés", samengesteld door Chang Chu-cheng, was het eerste boek waarin houtgravures werden afgedrukt. Tijdens dc Ming dynastie ont wikkelde zich in het zuiden van Anhwei een nog fijnere school van graveerkunst. De gravures van de gebroeders Huang Chi en Huang Jui betekenen een nieuw tijdperk in de graveerkunst. Landschappen, vogels, dieren, bloemen, portretten, evenals alle andere voorwerpen gegraveerd door kunstenaars uit die school, tonen een grote fijnheid en gevoeligheid zowel van smaak als van uitvoering. In tegenstelling met de school van Anhwei vertoont de collectie schaakstukken van de familie Wang cn de collectie van Hu Jih tsung's „Tien Kamers van Bam boe" een geheel verschillende tech niek. waarbij meer grover gewerkt wordt en met veelkleurige druk, waardoor ten volle uitdrukking Nieuwe techniek door Westerse invloed Wanneer men Chinese houtgravu res, gemaakt tijdens de oorlog be kijkt, zal een buitenlander wellicht denken, dat deze geheel door de westerse kunst geïnspireerd zijn. De houtgravcerkunst wordt in China echter reeds duizenden jaren be oefend. In het voor-historisch tijdperk werd in China reeds een begin ge maakt met graveren. Tijdens dc Shang dynastie (1766—1120 voor Christus) geschiedde dit op schelpen cn beenderen; tijdens de Chu dynas tie (1122—771 voor Christus) op brons, terwijl tijdens de Han dynas tie <206 v. Chr. tot onze jaartelling) meesterstukken van graveerkunst op jade werden vervaardigd, welke de voorlopers zijn van de tegenwoordige graveerkunst, De oudste, in China gevonden houtgravures, dateren uit de tijd van de Tang dynastie .618907). Met be hulp van houten cliché's werden af beeldingen van Boeddha vervaar digd. Een afbeelding werd meestal met meerdere cliché's gemaakt, een be wijs dat men het in die tijd zeer ver gebracht had in deze kunst. Onder aan 'n houtgravure van Boeddha op een Soütra. welke in Tunhuang ge vonden werd, staat het volgende ver meld: „Ter nagedachtenis aan mijn ouders door Wang Chia, gemaakt op de 15e dag van de vierde maand van het negende jaar van Hsien Tsung van de Tang dynastie." Deze houtgra vure is de oudste en best geconser veerde welke tot nu toe in China werd gevonden. Vooruitgang Tijdens de Vijf Dynastieën (907 960) ging de drukkunst in China aan zienlijk vooruit. De meeste boekeQ uit die tijd werden geïllustreerd» met prenten. In de bibliotheek1 van Leifcng troffen met afbeeldingen van Boed dha. Dit was het gouden tijdperk van het Boeddhisme, waarvan houtgrave ren een van de machtigste propagan damiddelen werd. Tijdens de Sung dynastie (960 1279) ontwikkelde het op hout grave ren van godsdienstige voorstellingen zich op een zuiver artistieke wijze, terwijl de vooruitgang van de schil derkunst gedurende ditzelfde tijd perk hier eveneens toe bijdroeg. De illustraties uit „Geschiedenis van de kuise vrouwen" hebben sindsdien vele malen als voorbeeld voor hout gravures gediend. WAT eens voor gesmade ex centriekelingen en water bouwkundigen ideaal was, blijkt een ware uitkomst te zijn voor ieder die geen kans ziet een eigen dak boven het hoofd te vinden. Want woonarken bieden naast vrijheid vaak heel wat meer com fort dan men zou denken. Een douche-cel en een Bruyn- zcelkeuken, de begeerlijkheden waarvan menige huisvrouw droomt, zijn op vele woonarken al evenzeer te vinden als frisse slaapkamers, salons en bergruim ten. Als men wil verhuizen staat niets in de weg. want alles kan in huis op z'n plaats blijven: men heeft enkel de kracht van een sleepbootje nodig om naar elders te trekken. In Utrecht liggen tussen De Hommel en „Oog in Al" heel wat woonarken, bewoond door mensen die zich zeer gelukkig voelen en baas zijn in eigen huis. Daar is ook een artsengezin gehuisvest: man, vrouw en twee kinderen, die door Japanse gevangenschap alles zijn kwijtgeraakt. Zij waren ge wend aan de milde tropen tempe raturen, maar hadden het in de Hollandse winter op het water en in het ijs niet koud, want de wan den van hun schip zijn goed ge ïsoleerd en er is aan boord volop comfort. In October wil de dokter weer naar de Oost terug, dan zal een ander de gelukkige eigenaar kunnen worden van zijn „Kope ren Lantaarn", Elke dag een schuit! Er zijn fabrikanten, die zich spe cialiseren in de bouw van woon arken en naar zij mededelen is de dag, waarop zij met serie-bouw kunnen beginnen, niet ver meer. „Eén ark per dag kant en klaar", luidt hun devies, en alles wijst er op, dat dit plan verwezenlijkt kan worden, want tal van Rijksbu- reaux geven vlotte medewerking om zoveel mogelijk Nederlanders onder eigen dak te brengen. Zelfs komen orders uit het buitenland binnen: voor Amerikaanse bezet tingsautoriteiten in Duitsland zijn een goede vijftig arken in aan bouw. De prijs? Geen peuleschil, maar toch ook weer niet al te gortig: voor vijf mille heeft men al een aardig drijvend landhuis, terwijl dc meer luxuleuze boten op zeven a achtduizend gulden komen. Fa brikanten beweren, dat de kwali teit van het bouwmateriaal zo is, dat geen enkele eigenaar zijn schuit zal overleven. Bovendien kan men de ruimte in een ark naar eigen wens laten verdelen, allerlei eisen aan instal latie stellen en keuze hebben tus sen het water en het land, want een betonnen onderbouw maakt het mogelijk deze soort woningen overal neer te zetten. In beide ge vallen bestaat gelegenheid tot aanleg van water, gas en elec- trisch licht, omdat in vrijwel elke gemeente aansluiting op het plaatselijk net mogelijk is. £n danGeen personele belas ting! Voor dit laatste voordeel moet men echter niet blindelings bezwijken, want men moet „lig geld" betalen, wat in verschillen de gemeenten varieert tussen f. 40,en f. 400,per jaar. In Utrecht, bij „Oog in Al", betaalt men f. 60,een bedrag dat elders in de gemeentelijke wateren hoger is. Het is niet alleen in de Dom stad, dat men zich tot het natte element aangetrokken voelt, want een speurtocht door het land leert, dat overal reeds imitators van Noach zijij gevestigd. Waar men ook komt treft men arken aan: sommige klein en uiterst een voudig, anderen ruim en rijk be werkt; in Noordholland zagen we zelfs een exemplaar met stenen buitenmuren. Hoezeer de bouw trant ook moge verschillen, het oordeel der bewoners luidt una niem: puik! TUINKALENDER 13 SEPTEMBER. In Australië groeit een naaldboom, die hier in Europa van oudsher als kamer plant wordt gehouden. Het is de bekende Kamerden of Araucaria Excelsa. De takken van dit boomp je groeien kransgewijs of in zoge naamde verdiepingen rondom het stammetje. Ze vraagt een plek in het volle licht, doch mag niet in de felle zon staan. Des zomers kan ze wel op een beschaduwde plek er gens buiten worden gezet. Tegen vorst is ze niet bestand. In de win ter krijgt ze iets minder water dan in de zomer. De aarde mag echter niet uitdrogen. Verversing der pot aarde kan in het voorjaar geschie den. Met slecht weer of gedurende de lange winteravonden maken de be woners van arken het zich gezellig. Men ziet aan het gezin van dr De Boer, dat in Utrecht een huis-op- het-water bewoont, dat het woord behelpenhier geen wanklank vormt. Voor vele „inwonenden" om jaloers te worden! Spijtige reclame voor Nederland Nederland wordt weer eens ten voorbeeld gesteld door een Engelse journalist, „Commentator", die in het Engelse luchtvaartweekblad The Aeroplane de veelbesproken kwestie aanroert van de Constellations der British Overseas Airways Corpora tion. die misschien voor revisie naar Schiphol zullen worden gestuurd, omdat in Engeland de ruimte ont breekt Hoe hoog deze kwestie de Engelse technici zit, blijkt duidelijk uit „Commentator'"s commentaar. Hij beschrijft uitvoerig, hoe de KLM er in geslaagd is van de verwrongen massa staal, puin en beton die haar motorenwerkplaats op Schiphol in Mei 1945 was, weer een bruikbare oasis te maken. Ik houd het ervoor, schrijft hij, dat wanneer de Neder landers Heathrow in hun bezit zou den hebben gehad Heathrow is 't vliegveld van de BOAC dat de BOAC reeds twee jaar geleden een eerste klas reparatie- en onderhoud- basis in bedrijf had kunnen hebben. „Commentator" verwijt de Britse re gering in deze kwestie gebrek aan vooruitziendheid, „maar ik geloof", zo schrijft hij, „dat de heren Plesman en Veenendaal geen genoegen zouden hebben genomen met het antwoord Neen." Acteur uit „Crossfire" gearresteerd Robert Mitchum rookte verdovende cigaretten „Dit is het bittere einde van alles", zei Robert Mitchum Woens dag. De acteur die een der voor naamste rollen speelt in de film ..Crossfire" (juist als „Film van de maand" hier te lande in roulering onder de titel „Kruisverhoor") werd deze week gearresteerd, be schuldigd van het roken van ver dovende cigaretten. Mitchum. die 32 oud is, was op het ogenblik van zijn arrestatie op een feestje bij Lila Leeds, een 20- jarige actrice. De politie kwam even voor de dag aanbrak en ar resteerde behalve hem en de ac trice nog een tweetal andere aan wezigen. Zij werden na hun ver hoor vrijgelaten tegen een borg som van 250 dollar per persoon. Tijdens het verhoor zei Robert Mitchum: „Ik heb dat spul al ge rookt als kind". Toen hij de poli tie zijn beroep moest opgeven, zei hij „Voormalig filmacteur". „Voormalig? Door wie word je er dan straks uitgegooid?" was de volgende vraag. „Ik heb twee ba zen", zei Mitchum, „de R K.O. filmmaatschappij en David Selz- nick". wordt gegeven aan de verbeelding van de kunstenaar cn dc afbeel ding meer levendig werd. Naam gevestigd De collectie platen van Li Yu, gemaakt tijdens de Ch'ing dynastie (16441911) vestigde voorgoed de naam van de Chinese houtgravcer kunst. Na de stichting van de repu bliek werden moderne werkwijzen ontwikkeld, welke een nieuwe vlucht van deze kunst ten gevolge had. De verwoesting van drukmachi- nes cn vcrvoersmoeilijkheden tij dens de Chinees-Japanse oorlog gaven een nieuwe betekenis aan het houtgraveren die van do ontwikkeling van het volk. Een duidelijke westerse invloed ver schafte bovendien nieuwe onder werpen cn een nieuwe techniek aan de Chinese houtsnijders. SS J^ÏIT is mevrouw F. S. van Balen U Klaar, eertijds een dier wakkere vrouwen, die het opna men voor haar sexe-genoten, toen deze nog rechteloos en kansloos waren. Zij heeft naast Dr. Aletta Jacobs gestaan in dc harde strijd voor het vrouwenkiesrecht cn me de aan haar is het te danken, dat eindelijk in 1917 bij de grondwet wijziging dc beletselen daarvoor werden weggenomen cn dc vrouw 't passief kiesrecht werd verleend, in 1919 gevolgd door het actief kiesrecht. Een dappere vrouw en een schrandere vrouw cn bovenal 'n echte vrouw, die behalve schrij ven cn praten ook „breien" kon (in dc letterlijke zin des woords). Een vrouw, die een moeilijke jeugd heeft gekend cn vroeg, heel vroeg als onderwijzeres op eigen benen kwam te staan. Wat heeft zij zich moedig door het leven geslagen, als huisvrouw cn moeder, die het ivaarlijk niet gemakkelijk had. Wat ccn uitste kende echtgenote is zij geweest die haar man voortdurend tot steun en inspiratie is geweest cn welk een voortreffelijke opvoedster van haar kinderen. Een vrouw die geleefd heeft, intens, en haar grote inspan ning als propagandiste en als jour naliste zij schreef geregeld o.m. in „Het Vaderland" waarvan haar man hoofdredacteur was) bekroond zag. Als vicc-presidente van dc Vereniging voor Vrouwenkiesrecht en ook als bestuurslid van de Ver eniging van Huisvrouwen heeft zij bergen werk verzet. Op 60-jarige leeftijd werd zij nog geroepen tot het ambt van schoolopziener! Een sterke, een zeer sterke vrouw! Men leze het boek „Frcdcrike", waarin haar zoon, de bekende mr. W. J. van Balen" met haar mede werking haar rijke leven heeft be schreven Een schoon verhaal van levensmoed, levenskracht en levens lust. Dot chauffeurs van vrachtwagens vaak hun dekzeilen niet stevig beves tigen, kan tot onaangename gevolgen lelden. Zo ls bij Olrschot ccn fietsende dame door het fladderende zeil van een passerende vrachtauto van haar rijwiel geslagen en zeer ernstig gewond. Do vrachtauto reed door. zonder dat de chauffeur kon vermoeden, welk onheil hij had aangericht Met klem verzoekt daarom de A N.W B dc chauffeurs steeds op te letten op een Juiste beves tiging van hun dekzeilen. De muziekhistorische afdeling van het Gemeentemuseum te 's-Gravcnhage heeft het voornemen een internationaal concours te or ganiseren in Juli 1949 voor beroeps- vioolmakers en amateurbouwers, het z.g. concours Hendrik Jacobsz. Het ligt in de bedoeling hieraan te verbüjden een tentoonstelling voor moderne vioolbouw en bij vol doende deelneming een congres. Het comité van voorbereiding mag zich verheugen in de belang stelling, zowel van de zijde van het gemeentebestuur van 's-Graven- hage en het ministerie van O. K. cn W als van de ambassadeurs cn gezanten der deelnemende landen. In Tsjecho Slowakije is de hopoogst in volle gat.g.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3