VOOR HET EERST NAAR SCHOOL Winterkleding PALTHE Advertentiën COR BERGER Horlogemakers- BEDIENDE COR BERGER Hoortoesteilen Competitie gaat beginnen Predikbeurten GOUDEN VERLOVINGS RINGEN 4 Zaterdag 11 September 1948 STADSNIEUWS Gesneuvelde B.S.-ers geëerd Monument voor pevallenen van ..groep Braam" In het huis van Jan Braam aan de Schothorsterlaan sneuvelden op 23 April 1045 vyf leden van de „groep Liendcrtseweg" van de B.S., onder wie de commandant Braam zelf. Twee werden er gewond, één vermist terwijl een ander wist te ontkomen. De mannen waren in het huis ge legerd nadat zy van de Canadezen, met wie zij die dag het eerste con tact hadden gelegd, opdracht hadden ontvangen alles te melden wat in het voorterrein van het frontgebied ge schiedde. Waarschijnlijk door ver raad kwamen de Duitsers van een en ander op de hoogte. Deze stuurden er een patrouille op af, waarvan slechts twee leden sneuvelden in het vuurgevecht dat ontstond en de vijf B.S.-ers het leven kostte Als repre saillemaatregel werden ook nog vier huurlieden doodgeschoten. Toen op de 23e April 1946 Amersfoortse B.S.-ers op de plaats van het gebeu ren de gesneuvelde verzetslieden 'herdachten, werd de gelofte afge legd dat ter nagedachtenis van hen die hier vielen, een gedenksteen zou worden geplaatst. Dit monument is thans gereed. Het werd ontworpen door do fa. C. M. Lablans en bestaat uit een vierkant vlak met aan de zij kant een for9 kruis. Het is van steen gehouwen, sober doch smaakvol. He denmiddag werd de steen die aan de Schothorsterlaan is geplaatst in alle stilte onthuld. Het opschrift luidt: „Voor hen die hier op 23 April 1945 vielen voor het Vaderland". Sigarenmaker zocht bijverdienste Voor de Utrechtse politierechter had zich Vrijdag j.l. een 57-jarige sigarenmaker J. M. uit Amersfoort te verantwoorden wegens diefstal van een hoeveelheid dekblad en af- snysel, ten nadele van de sigaren fabriek v/h Sp. en B. alhier. Van dit materiaal vervaardigde hij thuis si garen, welke hy aan vrienden en kennissen verkocht voor 22 ct per stuk. De diefstallen geschiedde op nogal vrij grote schaal, hetgeen blijkt uit het feit, dat de politie bij een huis zoeking te zynent niet minder dan 2% kilogram ruwe tabak en ruim kilo dekblad in beslag kon nemen. De man verontschuldigde zich door te zeggen, dat hij bijverdiensten moest maken omdat hij een zieke lijke vrouw had. Zowel de Officier van Justitie als de Politierechter na men verdachte het gebeurde echter zeer kwalyk, te meer daar hy lid van de fabriekscommissie was en uit dien hoofde het goede voorbeeld had moeten geven. De rechter veroordeelde de oneer lijke sigarenmaker tot zes weken ge vangenisstraf. Geëist was drie maanden. U. .filial Prijzencommissie houdt weer spreekuur Maandag 13 September a.s. hoopt de prijzencommissie te Amersfoort weer voor het eerst na de vacantie spreekuur te houden. Tot het indie nen van klachten of het vragen van inlichtingen bestaat dus van 13 September af weer iedere Maan dag tussen 19 en 20 uur gelegen heid ten stadhuize, Westsingel 43. De commissie wekt de ingezete nen van Amersfoort in hun eigen belang op van deze gelegenheid ge bruik te maken. Medische Zondagsdienst Doktoren, alleen te raadplegen bij spoedgevallen: dr. J. Bremmer, Snouckaertlaan 12, tel. 4426, dr. J. Hartog, Utrechtseweg 35. tel. 5469. Apotheken: Vlezenbeek, Var- kensmarkt 19A, tel. 3767. Verloskundigen: H. A. v. d. Griend, Breestraat 8B, tel. 6830; M- A. J. de Leeuw, Soesterweg 15, tel. 4973. Het monument voor gesneuvelde verzetslieden dat hedenmiddag aan de Schothorsterlaan in alle stilte werd onthuld. Schuldige reed door De motorrijder W. uit Laren be merkte Vrijdag op de Hogeweg te laat, dat een voor hem rijdende vrachtauto stopte. Hij botste tegen cie achterzijde van de wagen aan. Hy liep snijwonden in het gelaat op en brak zijn rechter dijbeen. Hij is naar het St. Elisabeth's zie kenhuis overgebracht. Zijn duo- passagier liep slechts een onbe duidend wondje op. Degene die dit ongeluk heeft zien gebeuren en inlichtingen kan geven omtrent de vrachtwagen die is doorgereden wordt verzocht zich op het bureau van politie te ver voegen. N U BEHANDELD. TIJDIG KLAAR Telefoon 5826 Orkestvereniging hield jaarvergadering Onlangs hield de orkestvereni ging „Amersfoort" haar jaarverga dering. Ket verslag van de secre taresse getuigde van een goed sei zoen. De repetities waren over 't algemeen goed bezocht. Het finan cieel overzicht, uitgebracht door de penningmeester werd goedgekeurd. Het bestuur, dat periodiek aftrad werd herkozen en bestaat thans uit de volgende leden: dr. F. G. Insin- ger, voorzitter; mevr. v. d. Woerd de Geus, secretaresse; J. de Jager, penningmeester en mej. P. Schef- fer, bibliothecaresse. Het eerstvolgend concert zal plaats hebben 1 December, waarbij als solist de 16-jarige violist Chris tian Ferras, eerste prijswinnaar van het dit jaar gehouden Internat. Muziekconcour te Scheveningen zal optreden. Ihirgerlijke Stand 10 September. Geboren: Antoinette, d. v. A. Valkenburg en M. W. C. Walen: Roeloffina Arnolda, d. v. C. Haima en J. C. Tientjes; Cornelia Clasina, d. v. J M. Boscaljon en G. Jagten- berg: Stefina Trijntje, d. v. J. Kief- tenbelt en J. F. la Grouw. Neptunus naar Arnhem Neptunus I (heren) speelt Maan dagavond in Arnhem de tweede promotie-wedstrijd tegen de naam genoot Neptunus. De eerste wed strijd tegen Haarlem eindigde in een 3-3 gelijk spel. Alle merken ERK. PHILIPS RADIO SERVICE Westerstraat 110 Telcf. 5359 Drie Amersfoortse clubs komen in actie Morgen zal de voetballiefhebber voor het eerst na maanden weer de tocht naar het veld maken. Morgen zullen de elftallen, toegejuicht door de supporters, de velden be treden. Morgen, als de voetbalcom petitie begint. Er komen maar drie Amersfoort se clubs in actie. Het is natuurlijk onmogelijk nu al voorspellingen omtrent de resultatente maken. Er zijn zoveel veranderingen in de opstellingen, zoveel andere facto ren, die meetellen, die het onver antwoord maken een bepaalde club als favoriet aan te wijzen. Daarom, laten wij slechts nuch ter vaststellen, dat HVC op „Birk- hoven" de oude tegenstander Hil versum ontmoet, dat APWC bij APGS op bezoek gaat en dat Amersfoortse Boys thuis speelt tegen DEV. Quick en Amsvorde zijn vrij. Tafeltenissers gaan weer beginnen Het tafeltennis-seizoen is nu weer officieel geopend en er zijn achter de groene tafels reeds heel wat sla gen gevallen. Maandag gaat Over 't Net weer starten; haar speellokaal is, zoals vroeger in de RHBS, terwijl ook de speelavonden: Maandag- en Woensdagavond, onveranderd ge bleven zijn. Over 't Net 2 zal voor hef-competitiebegin nog promotie wedstrijden naar de eerste klasse moeten spelen en mocht het team hierbij succes hebben en die kans is voor een team bestaande uit J. Merkus, J. Lambrechts en F. Jellinck inderdaad zeer groot dan komt Over 't Net in het a.s. seizoen met twee teams in de eer ste klasse uit. Hoeveel teams er in de lagere klassen zullen uitkomen is nog niet bekend. Van der Meiden, pas gepromo veerd naar de tweede klasse, zal het moeten doen zonder de crack Van Dolron, overigens is het team echter verstrekt. Het zal ons be nieuwen, wat voor figuur Huiberts c.s. in de nieuwe omgeving zullen slaan. Waterpolo Promotie-competitie wordt opnieuw gespeeld De promotic-competitie voor de dames-zeventallen van Neptunus (Amersfoort), Meeuwen (Amster dam) en Merwede (Dordrecht) heeft tot resultaat gehad, dat alle zeventallen gelijk zijn geëindigd en dat men opnieuw de halve compe titie moet spelen. De uitslagen, die tot deze eigen aardige verwikkeling geleid heb ben waren alt volgt: Merwede- Neptunus 5-3; Neptunus-Meeuwen 6-5 en Meeuwen-Merwede 4-1. De Neptunus-dames spelen nu a.s. Woensdag in Amersfoort tegen Merwede en de Vrijdag daarop in Amsterdam tegen Meeuwen. CJVV en sportterrein Vrijdag plaatsten wij in ons blad een ingezonden schrijven van de secretaris der Chr. Voetbalvereni ging C.J.V.V. Deze beklaagt zich in zijn brief over de houding van de gemeente, die zou weigeren het herstel van de nieuwe verenigings terreinen aan de Buys Ballotstraat, welke gedurende het concours hip- pique van de Storta danig werden vernield, geheel voor haar reke ning te nemen. De betrokken wet houder deelt ons naar aanleiding hiervan mede dat noch bij hem noch bij de burgemeester een offi cieel verzoekschrift tot schadever goeding is ingediend. Zolang dat niet is geschied en op het verzoek geen afwijzend antwoord is ont vangen, zo zeide de wethouder, kan van een weigering dus geen sprake zijn. De gemeente rekent het tot haar taak al haar inwoners zoveel als mogelijk is recht te doen wedervaren. En ook in dit geval zal zij zich daaraan zeker niet ont trekken als de verlangens der ver eniging gerechtvaardigd zijn. Geref. Kerk. L. Vrouwestr. 10 uur ds. D. A. Zijlstra, 17.30 uur dr. N. H. Ridderbos. L. Coster- plein 9 uur ds. H. Sweepe (Op perdoes), 17.30 uur ds. D. A. Zijl stra. Tulpstraat 9 uur dr. N. H. Ridderbos, 17.30 uur ds. H. Sweepe. Geref. Kerk (art. 31) Zuidsingel 10 uur ds. J. A. Vink, 17.30 uur ds. E. T. v. d. Born, Westerkerk: 10 uur ds. E. T. v. d. Born, 17.30 uur ds. J. A. Vink. Chr. Geref. Kerk (W. v. Meche- lenstr.) 10 en 17 uur ds. J. Drenth. Oud Geref. Gem. (Muurhuizên 53) 9.30 en 17 uur godsdienstoef. 16 Sept. 19 uur ds. D. van Leeu wen (Loenen a. d. Vecht). Geref. Gem. (Stoovestr.) 10 en 17 uur cand. De Gier (Utrecht). 15 Sept. 19 uur ds. Ligtenberg (R'dam). Rem. Gem. 10.30 uur ds. Hu- beek (Vlaardingen). Ver. v. Vrijz. Herv. Gasthuis- kerk 10.30 uur dhr. Th. G. T. Fan- gelder, Soesterkwartier Speeltuin 10.30 uur ds. C. J. van Roijen. Vrije Ev. Gem Doelen 10 uur dhr. Compagne (Oldenbroek) Ap pelweg 20 uur dhr. Compagne. Ev. Luth. Gem. 10.30 ds. Roo- denburg (Breda). Doopsgez. Gem. 10.30 uur ds. S. Gosses Gzn. Kerk v. Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen (Var- kensmarkt 11B). 10.30 cn 17 uur dienst. Verg. v. Gelovigen (L. Nicasius- str. 4B) 10 uur Eredienst, 17 uur pred. des Woords. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Mis. Vrije Kath. Kerk 10.30 uur H. Mis. Leger des Heils 10 uur Heili- gmgsdienst, 19 uur openluchtsa- menk. 20 uur Verlossingssamenk. Zaterdag 20 uur straatzang Ze venhuizen. Herv. Kerk St. Joriskerk 10 uur ds. Braakman, 5 uur ds. Vermaas. Nieuwe Kerk 10 uur ds. Herf- kens, 7 uur ds. Ten Have (Af scheid). Emma-kerk 9 uur en 10.30 uur ds. Koolhaas. Bevestiging van ambtsdragers; 5 uur ds. Smits. Gymnasium 9 uur ds. Van der Plas (Utrecht). Jeugddienst. Bergkapel 10.30 uur ds. D. Broers (Schiedam). Kapel Zon en Schild 10 uur ds. Bout. Jongerendiensten Kerk (Appel weg) 10.30 uur dhr M. Germans Wijkgebouw 10.30 uur de heer H. G. van der Meijden. Gebouw Immanuel 10.30 uur de heer H. Schuring. Jeugdhuis 10 uur de heer A. van Woudenberg. LEUSDEN. 10 uur ds. Hof stede. Lokaal Aschat 2.30 uur ds. Koolhaas (Amersfoort). A LS je drie bent, -Cl valt het niet mee, als moeder je plotse ling loslaat en je over geeft aan een wild vreemde juj, die met een heleboel andere kinderen bezig is. Er is dan ook zo'n verbijste ring en ontsteltenis op de gezichtjes van de nieuwelingetjes bij hun eerste schreden in de boze maatschappij dat de andere kinde ren, die al langer op school zijn, en zich ve teranen in de klas voe len. er nok diep van onder de indruk ko men. Die oudere kin deren komen trouwens nu van hun vacantie terug en die vacantie duurde twee maanden, dat is lang en in die tijd vergeet je de school. Jaapje, drie jaar, néémt het eenvoudig niet. Hij klemt zich aan zijn moeder vast en krijst met een rood krampachtig vertrok ken smoeltje. Zijn moe der voelt zich kenne lijk even ongelukkig, maar zij weet dat het moét; haastig maakt ze zich van hem los en verdwijnt. Jaapje spant zijn stembanden tot het uiterste en brult jam merlijk. De andere kleintjes kijken hem vaagjes verwonderd aan en blijven roerloos en dromerig staan kij ken. Wat gaat er in het vlechtjcs-hoofdje van Annetje om? Moeder heeft haar nog 'n zoen gegeven en is wegge gaan en nu staat An netje daar of het haar allemaal niet aangaat, de kinderen niet en de juffrouw niet. Ze blijft volkomen blank voor zich uit staren in deze vreemde omgeving. Het is een alleraar digst zaaltje van een Montessorischool. Lage lichte tafeltjes, bloe men in de vensterbank helgekleurde stoeltjes en overal in het rond zijn kasten metja, speelgoed, zouden we zeggen, maar hier heet het „werk". Werk voor de 36-jarigen, die zelf uit de kast hun werkje zoeken en het met intense ijver ter hand nemen. Er zijn mandjes blokken om kerken van te bouwen. Er zijn kubussen, die in ver schillende holtes ge past moeten worden, en de juffrouw helpt je als je er om vraagt. A LLEEN wanneer je niets doet of als je gaat schreeuwen, ja dan Jaapje b.v., hij is nog niet uitgehuild, hij lijkt een kleine rimpc- lig-rode baby. Hij wil niet, hij wil naar huis en probeert telkens te vluchten, maar de deur is dicht. En niemand neemt notitie van hem. De anderen kijken langs hem heen, de juffrouw ziet hem niet eens meer, woedend pakt hij een paar kleur plaatjes en smijt ze le gen de grond. Een ander jongetje raapt ze op ch legt ze vriendelijk voor hem neer, gaat dan zijn gang weer met z'n eigen blokken. Daar zit de kleine dwingeland nu. Thuis is er altijd moeder, die iedere „De Woeste Hoogte Het lag voor de hand, dat van de zo onsterfelijke roman „Wuthering Heights" van de Engelse schrijfster Emily Bronté een film zou worden vervaardigd. Het ruige landschap van Yorkshire, waarin zich dit dra ma tussen twee mensen afspeelt, leent zich bij uitstek voor filmische momenten, die nog lang by de be schouwer er van zullen nawerken. De regisseur William Wyler stelde zich een zware opgave. Niet alleen het landschap en de zo fascinerende omgeving van „De Woeste Hoogte", maar bovenal het dramatisch gebeu ren tussen Heathcliff en Cathe moest voor de critische bioscoopbe zoekers aanvaardbaar worden gege ven. Duizenden verslonden Emily Bronté's aangrijpende boek of luis terden met grote aandacht naar de goede vertolking van de radiobewer king. Honderden haasten zich nu om in „Grand" de film over deze menselijke strijd, voor een bijna bo venaardse liefde, te gaan zien. Ko men zy teleurgesteld of bewogen door wat filmisch bereikt werd van Laurence Olivier en Merle Oberon in William Wylcrs meesterwerk „De Woeste Hoogte" (Wuthering Heights), uitgebracht door N.V. „Nederland"-film. hun bioscoopbezoek terug? Wij kunnen het moeilijk peilen. Iedere beschouwer zal het naar eigen ge voelen beleven. Daarom is het goed dat William Wyler de bovenmense lijke taak op zich heeft genomen om aan een zo dramatische worsteling om geluk gestalte te geven. In Lau rence Olivier en Merle Oberon vond hy de goede vertolkers. In het voorprogramma boeit voor al de film over de inhuldigingsplech tigheden van H.M. Koningin Juliana. De weg naar Sacramento In figuurlijke zin zit er in de film „De weg naar Sacramento" minder muziek dan in letterlijke zin. Het is. Jorge Negretto, die met zyn sonore Brandweer behoefde geen dienst te doen Vrijdagmiddag werd de brand weer gewaarschuwd voor een brandje bij de fam. v. W. op de Soesterweg. Bij aankomst bleek de brand, die was ontstaan door over verhitting van een pan met vet, reeds geblust. Utrechter aangehouden wegens verduistering Een Utrechtse koopman, V., is wegens verduistering aangehouden in onze stad. Hij is naar Utrecht overgebracht. Handbal Laatste oefening van handballers „Amersfoort" speelt a.s. Zondag zijn laatste oefenwedstrijden. Op het terrein aan „de Bokkeduinen" speelt het eerste herenteam tegen U.H.V. I uit Utrecht. Het tweede heren team speelt op het terrein aan de Rubensstraat tegen A.A.V. I. Het derde team speelt op eigen terrein tegen U.H.V. II. Het tweede damesteam speelt op de Rubensstraat en wel tegen de dames van A.A.V. I. Het pas sa mengestelde de -de dameselftal speelt op eigen terrein tegen de U.H.V.-dames uit Utrecht. stem, het verhaal naar een goed ein de zingt. Zyn spel bepaalt zich ove rigens tot paardrijden, schieten, ernstig kijken cn meer niet. Maar daarmee heeft hy het dan ook druk genoeg, want het kost hem heel wat hoofdbrekens en hartzeer voor hij de bedrieger die zyn vader vermoordde en onderwijl nog anderen naar het leven stond om er zelf rijker van te worden, te ontmaskeren. Vooral ook omdat deze onmens het tot politie chef heeft weten te brengen. Poli- tie-chef ergens in Mexico wel te verstaan. In het land van donkere schoonheden, woeste bandieten, In dianen! Er komt ook nog een tweeling broer in het verhaal voor die al even mooi zingt, even knap Ls en nota- bene ook nog met het knappe meis jeNee, dat zullen we niet ver tellen, al laat het zich gemakkelijk raden. Het moest overigens verbo den zijn films, die in zo'n romantisch land spelen, niet in kleuren op te ne men. Soest Floralia-tentoonstelling Op Woensdag 15 en Donderdag 16 September a.s. wordt in het St. Jo- sephgebouw aan de Steenhoffstraat te Soest, een grote gecombineerde bloemententoonstelling gehouden. De schoolkinderen kunnen dan weer wedyveren met hun zelf gekweekte planten en bloemen. De Tuinbouwliefhebbers-vereni- ging zal met fruit, groente en plan ten deze tentoonstelling opluisteren en de Soester Bijen-vereniging zal er tonen wat er op haar gebied kan worden bereikt. Ook de Bloemisten-vereniging zal haar beste beentje voortzetten en de tentoonstelling een fleurig aanzien geven, terwyl tevens particulieren, planten, bloemen, fruit enz. mogen inzenden. Alles moet Woensdag 15 Septem ber a.s., voor 's morgens 10 uur, in het St. Josephgebouw aanwezig zyn. Het zal ongetwijfeld de moeite lo nen de tentoonstelling te bezoeken. Schaap uit de wei gestolen De veehouder A. J. H. aan de Pe ter v. d. Breemerweg te Soest, kwam Vrijdagmorgen tot de ontdek king, dat ongenode gasten zich een schaap dat in de weide liep hadden toegeëigend. Jeugd wordt baldadig Nu het fruit aan de bomen gaat rijpen, trekt de jeugd er op uit om appelen of peren te bemachtigen en ontziet zich niet by deze strooptoch ten zelfs afrasteringen te vernielen. Enige knapen zyn reeds door de po litie voor deze wandaden gegrepen; de aangerichte schade zal op de ouders verhaald worden. Predikbeurten Ned. Herv. Kerken: Oude Kerk, 10 en 17 uur Ds. D. van Krugten; Em- makerk, 10 uur ds. E. Groeneveld, H. Doop; 17 uur ds. Paddenburg (Zeist); Heeskapel, 10 uur ds. Pad denburg (Zeist); Eltheto, 10 uur Kinderkerk: Zonnegloren, 10 uur ds. M. J. Top (Davos). Geref. Kerken: Julianakerk, 8.30 en 10.15 uur, ds. G. Kuiper (Hilver sum); 15 en 17 uur ds. A. Brouwer; Wilhelminakerk, 10 en 17 uur, ds. H. v. d. Berg. Geref. Kerk: Gebouw „Rehoboth", Buntweg, 8.30 en 15.30 uur, ds. E. T. van de Barn (Amersfoort). Chr. Geref. Kerk: 10 en 16 uur, ds. L. de Bruyne. Geref. Gemeente: Kleine Rem- brandtzaal, 10 en 17 uur, Leesdienst. Maandag 13 Sept. 19 uur, ds. Traan- je (Barneveld). Ver. Vfijz. Godsdienstigen, Afd. Ned. Prot. Bond: Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan, 10.30 uur, ds. J. Groene wegen (Amersfoort). Doopsgezinde Gemeente: Kerkge bouw Eemnesserweg 63, Baarn, 10.15 uur. ds. J. E. van Brakel. Lage Vuursche: Ned. Herv. Kerk, 10 en 18 uur, Eerw. Heer Vroon (Amstelveen). Medische dienst SOEST. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soestdyk", Van Weede- straat 46. SOESTERBERG. Dr. Schook, Dolderseweg 59 te Den Dolder, zal a.s. Zondag de artsendienst waarne men. Ann en Bert Kamperman bezitters van het door de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschap pen gewaarmerkt F.D.O.- diploma. EXTRA VOORDELIGE AANBIEDING van VAN MAANEN'S LEDERHANDEL. Prima lederen school tassenv.a. 6.75 Lederen schooletui's. goed gevuld (met passer) van f, 5.95 voor 3.95 Prima lederen porte feuilles v.a. 3.90 Prima heren porte- monnaies v.a. 3.45 Al deze artikelen worden voor jaren gegarandeerd. ThdrVanVlaanenbjj! SOESTERWEG 214 met en zonder inlevering van goud Langestraat 82 Tel. 5779 Voor direct gevraagd V.g.g.v. LANGESTRAAT 82 TEL. 5779. Amsterdamse Effectenbeurs HET VALT NIET MEE OM MOEDER LOS TE LATEN ALS JE DRIE BENT mappen met linten, waar je knopen en strikken in moét leg gen. Je kunt aan de wijzers van de karton nen klok draaien, cij fers en letters op het bord schrijven en ge kleurde kaarten zó leggen, dat de kleuren geleidelijk aflopen. Je hoéft dat allemaal niet te doen maar je mag traan van hem op vangt en voortdurend aandacn.t heeft voor al zijn grilletjes en kuur tjes. Maar hier wordt niet op hem gelet. Dan kun je ook beter op houden met huilen, denkt Jaapje en zwijgt nors. Maar je kunt nog altijd op andere ma nier de aandacht trek ken bijvoorbeeld door het werk van de meis jes in de war te gooien. Maar nu grijpt de juf frouw in. Zij zet Jaap je weer aan zijn eigen tafeltje terug met een eigen werkje waar hij boos naar zit te kijken. £/ET mooie is, zegt de leidster, dat de kinderen elkaar opvoe den en helpen: de nieuwelingetjes komen dadelijk bij de groep, die er al een poosje is en leren van de ande ren hoe ze zich moeten gedragen. Het leren gaat spelenderwijs en is practisch en sociaal gericht: Koper poetsen en schoenen poetsen, opruimennetjes de elastiekjes weer om de doosjes doen en er niet buiten proppen mee schieten. De kinderen leren elkaar ontzien, samenwerken en toch ieder hun gang gaan. Nu ze allemaal zo knus bezig zijn met kleine gesprekjes hier en daar en nog een ondergronds gegrom van Jaapje is het jammer om ze eruit te halen voor een geza menlijke les. Pas als er onrust komt en de kin deren kennelijk aan het eind zijn van hun zelfwerkzaamheid, zegt de leidster: En nu alle maal opstaan. Dan komt er een eenvoudig lesje. Niet in lezen of schrijven of matjes vlechten maar het doodgewone opstaan zelf: Netjes stoeltje bijschuiven en dan het werk opruimen en in de kasten bergen en de tafeltjes a/stoffen. En als dat allemaal gedaan is. gaan we met z'n allen een liedje zingen en misschien, als het weer mooi wordt kunnen we straks vaar buiten in het zand gaan spelen. Jaapje kijkt wantrou wend, maar langza merhand, heel langza merhand voelt hij zich er bij horen, bij deze kleine gemeenschap en vergeet eventjes Ma ma. Annetje lacht en zingt dapper mee. Later zullen deze twee misschien huilen, omdat die eerste school dag voorbij is. In de algemene strekking van de marKt kwam geen belangrijke wijziging. De koersen vertoonden slechts weinig afwijkingen en fluc tuaties van betekenis deden zich niet voor Nieuwe ge zichtspunten ten aanzien van de ontwikkeling der politieke situatie. waren niet aanwezig en het was wederom in hoofdzaak de beroephandel, die ter beur ze opereerde. Het wederom zwakk verloop van Wall- strect had ditmaal gen gro te invloed en na een min of meer aarzelende opening kon het koerspell Iets her stellen. De stemming bleef echter Ietwat verdeeld, doch uiteindelijk bewogen de koersen zich rondom het vorig slotpcil. Iets meer be langstelling was er feitelijk alleen voor H.V.A.. die na 265'2 opliepen tot 2fi3. Ove rigens was er in de Indi sche Cultuurfondsen weinig beweging. Her feit dat In donesië gaat delen in de Marshall hulp maakt wei nig effect. Er vormde zich andermaal een open hoek ln aandelen Indische Spoor, die het koerspell van giste ren handhaafde. Voorts trok het de aandacht, dat aandelen Indische gas in open hoek verhandeld wer den en voor de riistlanden Michiels Arnold Is de be langstelling geluwd. Rubber cn Tabaksfondsen herstel den zich na zwakkere ope ning. maar Dell Batavia Tabak. waarin gisteren geen notering tot stand kwam. noteerde met 148 3 pet. beneden Woensdag. Actlevo obllg.: Ned. '48 (3Vi dito 1947 (3",b) 3 dito 1937 3 DoUarl '47 3% Inevrstercert 3 Ned. 1962-65 z b Ned. 1962-64 mb Ned N W S 2tb So eert 100 2tb Indié 1937 A 3 Grootboek '46 3 Actieve aand. Kol. Bank And N. I. H Dank Ned Hand. Mil. A.K U. aand Berch's Jurg. v Berkel's Pat Calvé Delft Crt Centr Suiker. Fokker Aand. Gelder Zonen K. N. H.ovens Lever B U. Ned Ford And. Ned Kabelfabr. Philips" GBvA Wilton Feyen Billton le rubr dito 2e Rubr. Dordtse P My. Kon. Petr Mii A'dam Rubber Bandar R. Mij. Deli-Bat R M Oost-Ja va R M. SerbadJadi SR H.A L Aand. Java-C.-J Lijn K. Ned St Mil Kon. Paketvrt Ned Sch Unie Rott. Lloyd Stv Mii Ned Hand. A'dam lav Cult. MU. N I Suik Unie Ver Vorst CM. DeU Bat. Mi], 7/9 8/9 8/9 E.K. E.K. L.K. 99% 99% 97% 97 101 101V. 97-; 97% 98% 98 ,4 98% 98'6 81% 81% 100*6 100\ 94% 94". 98 98 100% 100% 121% 120% 165 165 163 161% 161% 313% 315 129 129% 183 182 174 154% 155 208 203% 208', 293% 294 294 330 285 285 252% 255 254 194% 194% 320 318% 175 184 175% 143 145 113 78 I 78 194 196 161 162% 160% 162 168% 170 183% 183% 183'/, - 163 185 - 186 165% 266% 267% 95 - 94% 102% 102% 49% 48% 48% 148 350% - 350*4 Senembah Mij. Diversen Nlet-act obllg. A'dam "47 3Va 3 dito '48 (3%) 3 's-HaRe 1936 dito le 1 "37 3% dito 1938 3% Gronlng '38 3% dito 1938 3 N-Holl "47 3% 3 dito 1938 3 R'dam 1c en 3e len 1937 3% dito '38 (3%) 3 Utr pr. "39 2% Pandbrieven: Amst Hyp 3 tb Arnh. H i3tb) 3 Bat. Hyp. B. 3th Dordr H B. 3% Fr Gr, (3%) 3 dito 3% Grav, Hypb 3% Gron Hyob 3% N. Hypb (3tb) 3 N. Hyob (3%) 3 Ned Hyob 3lh dito serie B 3 Rott. Hvob 3% Utr Hvpb 3% dito ser KL 3% Westl Hyp 3tb Eerste Nd. Sch. ver (3%) 3 Rtt Sch. H. 3% Industriële obl A.K U. 3tb Berehs J 3tb 9/9 10/9 156 161% 99% 99% 99% 99% lOOtfs 100% ïoo 99% 100% 100% 94% 96! 3 95% 95% 95% - 97% 97% 91% - 100 Lever's Werkspoor Bat Petr Kon Petr Dell Spoor Ned. Ind S Nlet-act aand.: Amsterd Bank Holl. Bank Un. Ffn. Nat Herst. 103 102% 102% 102% 102 156% 226 99% 102% 102% 156 222% Rotterd. Bank Twentsche Bk. Rott Bel. Cns. Ind. Ondern. K Zw. Ketjen Lever Br. 6 dito 4 to Pref Nd Gist- en Sp. Rtt Droogd Mij Stokvis H Mii. Stork Sc Co Werkspoor. S A Wyers' 1 en H. Zwanenberg O. Aniem Aand. Ned Ind Gas Borneo Sum H Internatio Linde Tevea Oost Borneo Amst Ball Mij 3em Eigendom Houth. Pont Schev Expl M Thomsons Hav Zech Kolst S. Vrl genot aand Albert Hcyn Nd A A. Vrst. Ned Am Fitt. Ned Mij Walv. Ndl. Ind.v.Vezl. Schokbeton V Phm (Zw.) Prolongatie Amer fondsen: Anaconda Bethl. Steel Chrysler Gen, Motors Intern. Nickel Kcnnecott Rep Steel US Steel Phillips Shell Union Tide Water Baltimore N. York Centr. Pennsylvania 9/9 10/9 162% 162% 166", 164 179 179 187% 186 152% 152% 103% 108% 350 355 %4 360% 156% 157 141 142 155 154 212% 212% 21 212 107% 136 114% 117 155% 155 190 191 152 148% 158 136 151 145% lS2Jt 94% 201% 202% 158% 157% 106 106 115 ii4 103 104 150 162 3% 2% 37% 36% - 120% 31% 60% 29^ 81% 67 40% 39% iïVt 16% z

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4