Boerderij te Oud Leusden wordt streekmuseum Zr. van Alphen afgevaardigd naar Halmaheira Dr. P. ten Have nam afscheid in de St. Joriskerk H.V.C.-ers deden hun best Drukke week voor maar verloren met 31 Kampong zegevierde tijdens hockeydag op Birkhoven Neptunus vergrootte kans op promotie aanzienlijk Flehite krijgt beschikking over ,Oud Vlooswijk" V.J Jef Last over de Duitse jeugd Nederlaag tegen „Hilversum" door gebrek aan goede schutters Geen verlagingen van schoolgeld Amersfoorts Xl-ta) in Rotherham 2 Maandag 13 September 1948 9 9 FLAK achter hotel „Oud Leus den", een goede vijftig meter verwijderd van de Doornseweg, staat onder hoog geboomte en gedeeltelijk verborgen achter struikgewas de boerderij „Oud Vlooswijk". Geen hooilucht hangt er op de deel, geen koeien en paar den staan er ooit op stal en op het erf schiet het onkruid welig om hoog. Het is ook geen boerengezin dat in het lage, oude gebouw huist. En waarschijnlijk zal zo'n familie er wel nooit meer Komen wonen, want sinds enige tijd bestaan er plannen om het huis met opstallen een bestemming te geven, waar voor het uitermate geschikt is De boerderij ,Oud Vlooswijk" zal hopeliik binnen betrekkelijk kor te tijd een streekmuseum wor den. TOEN de voorzitter van de Oud heidkundige Vereniging „Flehite" enige jaren geleden met één van de heren van de N.V. Landgoed De Treek over zo'n streekmuseum sprak, opperde de laatste de idee om daarvoor de boer derij ..Oud Vlooswijk", eigendom van de N.V., te bestemmen. Nog vele malen is er in den brede over gesproken en allen die er wat mee te maken hadden de leden van „Fle hite". de mensen van het landgoed, de burgemeester van de betrokken ge meenten voelden wel wat voor het plan. Dit enthousiasme werd mede ver oorzaakt door het feit. dat het museum Flehite aan de Westsingel langzamer hand te klein wordt om al het beschik bare materiaal ten toon te stellen. Er zijn op de zolder voorwerpen opgesla gen, die in een streekmuseum juist op hun plaats zouden zijn. Toch ligt het niet in de bedoeling „Oud Vlooswijk" in te richten ten koste van het. bestaan de museum. Het zullen voornamelijk nieuwe aanwinsten zijn, die er in on dergebracht worden. De snelle ontwik keling. die het landbouw- en veeteelt bedrijf thans doormaakt, heeft de vrees doen ontstaan dat weldra ook m Oost- Utrecht alles in en om de boerderij zich aan de eisen van de moderne tijd zal hebben aangepast. Met de stichting van het streekmuseum hoopt men te voor komen. dat veel van wat goed en mooi was voor de nieuwe generatie verloren gaat. HET ligt in de bedoeling met de in richting te beginnen, zodra voor de huidige bewoner van „Oud Vlooswijk" een andere woning beschikbaar is. Men hoopt op de boerderij de echte, lande lijke sfeer te doen herleven. Kippen zul len er rondscharrelen rond een water put en op de schemerige deel, die ka rakteristiek zal zijn voor de vroegere inrichting van de deel in deze streek. De vertrekken zullen niet onbewoond Sf. Genesius opent het seizoen „Pukkel en Pukkel" geen platvloerse imitatie Op verzoek van vele K.A.B.-ers werd Zaterdagavond in het K.A.B. gebouw door de R.K. Toneelver eniging „St. Genesius" het vrolijke spel van Gerard Nielen „Gebroe ders Gans" onder de nieuwe titel „Pukkel en Pukkel" opgevoerd. De weinigzeggende naam suggereert al meteen de aard van het stuk: pretentieloos, vol grollen en grap pen en daardoor aantrekkelijk voor een zeer groot deel van het publiek. Gelukkig is het niet zo maar een grappenmakerij zonder meer geworden. Wat J. Welp en J. Rijpert ons als de gebroeders Puk kel op deze avond voorzetten, was geen platvloerse imitatie van seni liteit doch een kostelijke parodie op de geestelijke aderverkalking waaraan sommige mensen in onze samenleving zo hevig kunnen lijden. En de manier waarop de de andere leden van het gezel schap mej. N. van Koelen bij voorbeeld als Fientje van Elzen de catastrophe veroorzaakten, die zo'n volkomen in zichzelf opgaan nu eenmaal ntët zich brengt, ver dient alle lof. St. Genesius heeft de zomermaanden blijkbaar niet stilgezeten en, onder leiding van haar regisseur de heer Ger. KruiJ- ver, gezorgd voor een prima opening van het nieuwe seizoen van het amateurtoneel. Veel heeft daartoe ook bijgedragen de uit stekende grime van de heer L. Grootkop. De avond werd beslo ten met een gezellig bal onder lei ding van Koos van der Velde. blijven. Dc man die de zorg voor het museum op zich neemt, zal er met zijn gezin in trekken en er Zo voor zorgen dat die verblijven enige van de aan trekkelijkste onderdelen van het streek museum worden. Wie de tent van „Flehite" op de Storta heeft bezocht zag ook de drommen mensen, die er soms meer dan een uur doorbrachten. De conservator van museum Flehite heeft er heel wat adressen op gekregen waar hij materiaal voor het streekmu seum „Oud Vlooswijk" kan krijgen. Vooral van de zijde der landbouwers De boerderij Oud-Vlooswijk bij ho- bcstond enorme belangstelling en dc tel „Oud Leusden", die als streck- vcrwachting dat het in dc toekomst op museum van de oudheidkundige „Oud Vlooswijk" aan bezoekers niet vereniging Flehitezal worden in- zal ontbreken, is zeker gerechtvaardigd. gericht Roerend afscheid va n kerkelijk sociaal werkster in St. Joriskerk Het was voor de Hervormde Gemeente van Amersfoort wel een zeer bijzondere samenkomst op j.l. Zondagmorgen In de grote St. Joriskerk, waar in de dienst voorging ds. A. Braakman en namens de classes Amersfoort, Utrecht en Wyk bij Duurstede der Ned. Herv. kerk dc eerste diacones in Nederland, Zuster A. D. van Alphen,, komende uit het Rot terdamse Diaconessenhuis, werd afgevaardigd voor het kerkelijk sociaal werk onder vrouwen en meisjes ln Halmaheira in Indonesië. Ernstige en blijmoedige toespraken Een zeer grote schare nog ver meerderd door de aanwezigheid van een groot getal pas onder de wa penen gekomen militairen -v vulde dan ook het oude kerkgebouw tot de laatste plaats, toen de dienaar des Woords de kansel besteeg en na Votum en Groet de gemeente deed aanheffen Ps. 134 1 en 2. Na de dienst van Schuldbelijdenis en Genadeverkondiging, na Lofprijzing en Psalmlezing, las de liturg uit Oud- en Nieuw Testament de delen Gen 17: :1S en Romeinen 11: 33 36 en zong de Gemeente Gez. 141. In de dan volgende dienst des Woords bepaalde de Dienaar de Gemeente bij het volgens kerkelijk rooster voorgeschreven tekstwoord uit Exodus 20:2, de aanhef der Tien Geboden: „Ik ben de Here, uw God, die u uit Egypteland. uit het dienst huis. uitgeleid heb." Zo ook aldus spreker gaat Zuster Van Alphen als een gezon dene. als één die door haar arbeid ook in Indonesië wil zeggen: Gij zijt vrij! Ook in haar arbeid ginds is noch reden tot trotse zelfverhef fing noch oorzaak, tot een angstig vragen: „Hoe zal ik." want Hij is de Here God, die ons bevrijd heeft. Na orgelspel sprak vervolgens ds. A. W. Zejjdner als voorzitter van de Raad voor Kerk en Zending van de Ned. Herv. kerk en aldus na mens heel de kerk een kort. maar diep ernstig cn blijbemoedigend woord tot deze weldra vertrokken- de dienaresse. Nadat de gemeente de vertrek kende Zuster staande de bede uit Psalm 121:1 en 4 had toegezongen betrad ztf zelve de kansol. HET AFSCHEID Deze laatste maanden van ban den losmaken enerzijds en nieuwe contacten leggen anderziids al zo spreekster is een tijd van droefenis en vreugde tevens. Het woord uit Jesaja 30:15: „In stilheid en vertrouwen zoude uwe sterkte zijn." is de belofte, waarop steu nend ik mij hier losmaak van veel en velen om heen te gaan naar een werk, waartoe de kerk mjj geroe pen en opdracht gegeven heeft, maar waarvan ik nog niet weet hoe dë aanvat wezen zal Dankend de classes welke haar uitzenden, dan kend ook de Vrouwenzendingsver- eniging en dc vele vrienden en vriendinnen uit Rotterdam die haar steunden en hielpen, verzocht z\j de Gemeente om veel zij het dan slechts schriftelijk contact en veel gebed. Tenslotte zong de Gemeente het praqjitlge Adventslied Gez. 8 en ging ds. Braakman voor in dank gebed Zr. Van Alphen, als eerste diaco nes uit Nederland door de Svnode uitgezonden, zal in overleg met dc Synode's der Indonesische kerken, zich eerst gedurende een jaar ge heel oriënteren op Halmaheira. Zij zal met de zendingspredikanten op tournée gaan. taal en adat leeren kennen, kennis maken met de ker keraden. de goeroes en hun vrou wen. om daarna van een centraal punt uit, het werk onder vrouwen en meisjes aldaar te beginnen. Reeds hier te lande was haar op leiding en arbeid zeer veelzijdig en practisch gericht. Oorspronkelijk gedurende 10 jaar de leiding voe rend van een electro-tcchnlsch bu reau. waarbij zij volop de gelegen heid had zich te oefenen in de om gang met personeel, behaalde zij la ter de acte Godsdienstonderwijs in de Ned. Herv. kerk en werd zij in gezegend in het Diaconessenhuis te 'Rotterdam. Daar werd zij wjjkbe- zoekster in de kerkelijke wijk van Ds. Zcydner en gaf zij godsdienst onderwijs op de openbare scholen. /Zondagsschool en jeugdwerk had- 'den haar volle belangstelling en sinds 1936 kreeg zij. onder verant woordelijkheid van de wgkpredi- kant, de leiding van het ingewik kelde wtjkwerk in al zijn geledin gen. Rotterdam brengt in het af staan van zulk een vrouw, wel een offer voor de zendingstaak van heel dc Hervormde Kerk in Nederland. Sport in enkele Voetbal: HVCHilversum APGSAPWC regëls 1—3 0—1 Boys—DEV 2—7 KVVAMinerva 010 Waterpolo: Promotiewedstrijd Neptunus DJK 2—0. Korfbal: OBZBSoesterkwartier 32 (onder protest van Soester kwartier). Tennis: Kampioenen van Amersfoort werden Heren-enkel: Stas. Dames-enkel: mej. Korsten. Heren-dubbel: Van de Wall Bake en Lijssen. Dames-dubbel: Mevr. Teerink en Mevr. Vleugels Schutter. Mixed-dubbel: Lijssen en Mevr. Teerink. Nieuwe verordening op heffing havengeld B. cn W. stellen de raad voor een nieuwe verordening op de heffing van havengeld vast te stellen, mede in ver band met het feit. dat bij K.B. van 13 Juli 1946 goedgekeurde verordening slechts geldig is tot 1 Januari 1949. Daar dc haven, zo schrijven B. en W., behalve voor dc schippers, ook voor de gehele gemeente van betekenis moet worden geacht, stellen wij ons op het standpunt dat het geen bezwaar zal ontmoeten indien een deel der kosten van het onderhoud van de haven voor rekening der gemeente blijft. Waar voorts op dit moment uit financiële overwegingen niet aan een verlaging der havengelden kan worden gedacht en een verhoging der havengelden ons uit een oogpunt van doelmatigheid evenmin verantwoord lijkt, is in het ontwerp voor een nieuwe verordening op de heffing van een havengeld dan ook het bestaande tarief overgenomen. Dc koninklijke schippersvereniging „Schuttevaér", waaraan het ontwerp der nieuwe verordening om. advies werd toegezonden, kan zich met de hand having der bestaande tarieven vereni gen. In dc verordening werden slechts redactionele wijzigingen aangebracht. Onruststokers naar politie-bureau De telefoon meldde Zaterdag bij de politie een gevecht in de Arnhemse straat. Toen de agenten daar aan kwamen was er nog wel een grote volksoploop, maar het gevecht was afgelopen. De menigte werd verzocht door te lopen. Een omstander wees een militair aan als één der onrust stokers. Hij werd naar het bureau overgebracht, waar inmiddels ook de andere partij, een burger, was bin nengebracht. De zuster van de bur ger was de aanleiding tot het ge vecht geweest. Fantast had heel wat op z'n kerfstok Zondag v.erd de 27-jarige v. d. M. M. aangehouden, die ontvlucht was uit de Rekkense inrichting. Na zijn ontvluchting heeft hij zich schuldig gemaakt aan diefstal, ver duistering en oplichting in tal van steden. Hij gaf zich uit als ingenieur van de Philipsfabneken en een geliefd operatieterrein waren zijn diverse kosthuizen. Hij zal een hele rondreis moeten maken om zijn straffen te horen. Een dame kwam vertellen dat liaar portemonnaie uit haar mantel- tak was gestolen toen zij voor een der bioscopen stond te wachten. Een juffrouw, die twee minder- iarige kinderen had onttrokken aan iet gezag dat over hen was gesteld, it aangehouden. Lezing voor Humanistisch Verbond Voor de afdeling Amersfoort van het Humanistisch Verbond sprak Zondag morgen de bekende schrijver en redac teur van „Dc Vlam", Jef Last, over de Duitse jeugd, op grond van persoonlijke ervaringen, die hij een )aar geleden tij dens een reis door West-Duitsland heeft opgedaan. Het is waar. wc weten wel het een en ander van dc toestanden bij onze Ooster naburen, wc hebben er allen een min of meer gefundeerde mening over. waarover we bi) gelegenheid met elkaar discussiëren. Maar Jef Last is één der- genen, die ter plaatse geweest zijn. En hij heeft er over verteld met een direct heid. die ons huiverend doet vragen, of er nog ware menselijkheid in onze wereld bestaat. Verteld van een jeugd, die in ruines leeft, elk geloof aan lei ding heeft verloren en in de politieke machtsstrijd van dc twee groten, Rus land en Amerika, geen voedsel vindt voor een nieuw vertrouwen. De voor velen van ons zo belangrijke .schuld vraag" heeft onder zulke levensomstan digheden geen enkele reële zin. Idealis me is een sarcastische verwaclning, wanneer een pakje cigaretten belang rijker is geworden dan enig ander goed. En dan te bedenken, dat daar ginds ondanks alle ontworteldheid toch ook nog belangstelling bestaat voor geeste lijke waarden, dat er in de meeste ste den prachtige en belangrijke toneelstuk ken worden gespeeld, in een land, waar voor de oorlogsverminkten geen pro thesen verkrijgbaar zijn, waar onder het mom van ontmanteling horloge-indus trieën- worden afgebroken, waar be paalde hotels gelijkelijk dc toegang ver- bicden aan kinderen en honden! Een diep wantrouwen ten aanzien van alle leuzen maakt alle idealisme twijfelachtig voor een jeugd, die toch een uitgesproken behoefte heeft aan wat boven de dagelijkse ellende uitgaat cn die in een werkelijk verenigd Europa nog een redelijk ideaal kan zien. „Ik ga met blijdschap en dankbaarheid" Zo was dan Zondagavond voor de Ned. Herv. Gemeente alhier het ogenblik aangebro ken waarop dr. P. ten Have beroepen predikant in de ge meente Rozenclaal haar voor de laatste maal zou voorgaan in dé dienst des Woords als predikant in Algemene Dienst van de Ned. Herv. Kerk met standplaats Amersfoort. Nadat de vrij grote schare ge- zengen had Ps. 34 2 en 6 hoorde zij staande de voorlezing van art. 34 der Ned. Geloofsbelijdenis aan en antwoordde daarop met de woorden van Ps. 105 5. Als schriftlezing koos de prediker een gedeelte uit Psalm 78 en uit Matt. 18. waarna hij voorging in gebed. In zijn prediking wees dr. ten Have er op dat hij zich ook als predikant in algemene dienst en dus zonder eigen Gemeente nooit meer of minder eenzaam had ge voeld,.ook in zijn arbeid, dan welk mens ook. „De nu komende ver andering zo zeide spreker is dan ook niet op mijn verzoek, doch hoewel ik meen dat mijn ar beid eer zou dienen te worden uit gebreid dan ingekrompen, zo zal ik tcch gaan gelijk ik ook gekomen ben: met blijdschap en dankbaar heid." Toen spreker ongeveer vijf jaar geleden hier zijn intrede deed om schreef hij het doel van zijn arbeid voor de cathachese met de woor den uit Lucas 1 17: „Om te be keren de harten der vaderen (ou deren) tot de kinderen." Thans afscheid nemend en overziend de achter hem liggende periode van arbeid wilde hij op de vraag: „Hoe ver zijt gij dit aangegeven doel thans genaderd" antwoorden met het woord uit Jesaja 21 11 en 12: „De morgenstond is gekomen, maar het is nog nacht." Koe moeilijk is het om als oudere uit te drukken wat wij als kind gevoelden en dachten wanneer men trachtte ons de boodscnap Gods te verkondigen. Als kind kunnen we het nog niet zeggen, en willen we, groot geworden, het na mens hen doen dan is er dikwijls zeveel misverstand en gering schatting. En toch telkens zullen we het moeten herhalen: „Kerk zie uw kind, want zovelen van hen, zi.' zijn alleen ook al worden ze omringd door de best bedoelende ouders en opvoeders". Vele aldus spreker waren ook in dit werk onze fouten en te kortkomingen, maar toch vele contacten, die wij leerden het ons: de morgenstond' is er. Zij het niet overal, dikwijls meer in de lagere dan in de hogere regionen van ons kerkelijk leven, menigmaal meer bij de vrouwen, dan bij de mannen, meer bij de jongere», dan bij de ouderen, toch 'is er het ontwaken. Na het beëindigen der dienst zong de Gemeente de vertrek kende herder en leraar toe Ps. 121 4, waarna van de gelegenheid om van dr. ten Have en zijn gezin nog persoonlijk afscheid te nemen druk gebruik werd gemaakt door velen die in kerkelijke en vereni- gingsarbeid, in cursussen of op an dere wijze met hem en de zijnen in aanraking waren gekomen. Vcrbandmeester dupe van ruzie tussen collega's Op het terrein van de Centrale Werkplaats der NS. kregen twee employés onenigheid over de ver goeding van een kapot geslagen bril. W., de jongste, zette een grote mond op tegen de oudere van E. en liet zich bovendien vernederend tegen hem uit. Toen W. bovendien van E. ook nog uitlachte, werd van E zo kwaad dat hij een kannetje met spi ritus en een ander kannetje gevuld met olie in de richting van W. wierp. Deze bukte echter zo dat de projectielen over hem heen vlogen. De verbandmeester F. werd er de dupe van. Met een grote wond aan het hoofd en een vermoedelijke schedelfractuur werd hij naar het St. Elisabeth's Ziekenhuis overge bracht. Onmiddellijk operatief in grijpen bleek noodzakelijk. Zijn toestand is redelijk wel ge noemd Bloedspoor wees politie de weg Zaterdagavond werd op het po litiebureau telefonisch medege deeld, dat op de Stationsstraat een auto tegen een boom was gevlo gen. Bij aankomst van de poitie kreeg deze de mededeling van de omstanders, dat de bestuurder naar garage Molenaar was gelo pen. Bloedsporen wézen hun de weg. De bestuurder W. bleek ech ter naar zijn woning te zijn ge gaan. Zijn slaapkamer was met bloedplassen bedekt en bij onder zoek bleek, dat W. „sterk onder de invloed" was. Per G.G. en G.D. is hij naar De Lichtenberg overge bracht. Ilij had een slagaderlijke bloeding aan de slaap. W. verkeert niet in onmiddellijk levensgevaar. Burgerlijke Stand 11 September Geboren: Hubertus Alexander, z.v. L. A. Pansier en C. M. Wekten»; Maria Gerardina, d.v. A. J. Smink en J. Riegen; Cornelia Albertus, z.v. F. Staal en A. Veldman; Marinus Cornelis, z.v. J. E. Knol en W. v. d. Brink; Antje Hendrika, d.v. H. T. J. mochten leggen^Kraanen en R v. d. Linden. Overleden: Trijntje Walstra, 62 j., geh. met G. Labrie; Martha van de Pol, 72 j., geh. met E. Malestein. Uit de benedenzaal van een res taurant waar een feestje was in be sloten kring, is een regenjas gesto len. Vele H.V.C.-supporters trokken Zondagmiddag in een pessimistische bui naar „Birkhoven" en niet ten onrechte, want zij wisten dat Ma lestein, de Man en Mikkers verstek zouden laten gaan. Mikkers kwam evenwel toch op het laatste mo ment, zodat H.V.C. met tien man begon. Van der Pol stond in het doel. Ondanks zijn goede doelverde- diging verloor H.V.C. van „Hilver sum" met 13. Het zag er in de eerste helft niet naar uit, dat de roodwitten zouden verliezen, want zij hadden door hun groot enthou siasme een tijdlang het beste van het spel. Het is een wedstrijd ge worden met vele spannende momen ten, dikwijls ook van aardig voet bal, doch het spel van de H.V.C.- voorhoede is voor de H.V.C.-ers een teleurstelling geweest. Het gebrek aan goede schutters deed zich het meeste gelden. Daardoor gingen veel kansen verloren en daarby kwam nog dat de Hilversumse ach terhoede, die lang niet het beste deel van het elftal was. niet over pech te klagen had. Uit de talrijke scrimmages kwamen zy. enkele ma len op verbazingwekkend gelukkige wijze, zegevierend uit de strijd. Het begin was sensationeel en hoopvol voor H.V.C. Bij een der eerste aan vallen werd Schriever in het doel gebied in de rug aangevallen. De scheidsrechter weifelde even, floot en H.V.C. kreeg een penalty te ne men. Jan van 't Prinsenhof schoot hard tegen de lat, dc bal kwam, na door de Hilversumse keeper te zijn weggetrapt, weer bij Van 't Prin senhof terug, die listig langs de kee per kopte. H.V.C. stond met 1—0 voor. Hierna volgde een korte pe riode van Hilversums overwicht, doch Mikkers bleef enkele gevaar- liike situaties de baas. Een langdu rig H.V.C.-overwicht bracht geen verandering in de stand. Een kwar tier voor de rust maakte de links buiten van Hilversum gelijk. zij het onder hevig protest van het publiek dat buitenspel had geconstateerd. (1—1). Ook de tweede helft werd ingezet met veel sensatie. Een fanatieke H.V.C.-aanval bracht de bal voor het doel van de gasten. De keeper werkte onvoldoende weg en reeds verwachtte iedereen een doelpunt, maar de verdedigers wisten opnieuw het gevaar te keren. Een krachtig staaltje solovoetbal van de Hilver summer Van Breukelen, die keurig Ingevolge artikel 8, vierde lid, van het tijdelijk besluit schoolgeld lager onderwijs 1945, aldus B. en W. aan de raad, kan de gemeente raad door het vaststellen van een vermenigvuldigingscijfer bepalen, dat meer of minder schoolgeld is verschuldigd dan is aangegeven in het tarief voor het heffen - van schoolgeld, vermeld in het tweede en derde lid van genoemd artikel 8, met dien verstande evenwel, dat de daarin bepaalde Maxima niet kunnen worden overschreden en het maximum schoolgeldbedrag niet lager zal zijn dan f 1.50 voor het gewoon en het voortgezet ge woon lager ónderwijs en f 4.50 voor het uitgebreid lager onderwijs. Blijkens zijn circulaire van 7 December 1945 acht de minister van binnenlandse zaken het wen selijk om, indien voor het gewoon en het voortgezet gewoon lager on derwijs het vermenigvuldigings cijfer op meer dan 2 wordt gesteld, voor het uitgebreid lager onderwijs het vermenigvuldigingscijfer zoda nig te bepalen, dat de schoolgeld- bedragen, voor genoemde soorten van onderwijs verschuldigd, zich zullen verhouden als 2 3. Bij vergelijking van de ontvang sten aan schoolgelden met de ten laste van de gemeente blijvende kosten van het onderwijs moge u blijken, dat bij de huidige school geldregeling in deze gemeente van de schoolgeldplichtigen inderdaad niet meer dan een billijke tege moetkoming in bedoelde kosten wordt gevraagd. Alhoewel het schoolgeld in deze gemeente door het vaststellen van een vermenigvuldigingscijfer van 2*4 voor het gewoon en het voort gezet gewoon lager onderwijs en van Ui voor het uitgebreid lager onderwijs zeker niet aan de lage kant is, gedoogt de financiële toe stand der gemeente voorshands niet dat tot een verlaging wordt over gegaan. Op grond van het vorenstaande stellen wij u dan ook voor de ver- menigvuldigingscijfers, welke voor de schooljaren 1945/1946, 1946/ 1947 en 1947/1948 hebben gegol den 2*4 voor het gewoon en het voortgezet lager onderwijs en lis voor het uitgebreid lager onderwijs tot nadere Wijziging wederom vast te stellen voor de volgende schoolgeldjaren, i enkele H.V.C.'ers passeerde, leverde opnieuw een doelpunt op (12). Een flinke omzetting van het HVC- elftal bracht weer opleving, doch de zo vurig verlangde doelpunten ble ven uit. De voorhoede, die lange tijd met steun van halflinie en ver opge drongen backs voor het Hilversum se doel opereerde, was niet schot vaardig genoeg en enkele malen ontsnapte de Hilversummers op nieuw aan een groot gevaar. In de laatste tien minuten van deze, in vrij hoog tempo, gespeelde wedstrijd lukte het de actieve linksbinnen van Hilversum opnieuw, en ditmaal uit een snelle en zeer goede aanval, te scoren (13). Inmiddels had Bic- zenbos zich laten vervangen. Hoe wel de H.V.C.'ers alles in het werk stelden om de achterstand in te ha len, lukte hen dit niet. Gratificatie-regeling gemeente-personeel De minister van binnenlandse zaken heeft bij rondschrijven van 4 Augustus 1948 bij de colleges van burgemeester en wethouders de aandacht gevestigd op het besluit van de Prinses-Regentes d d. 3 Aug. 1948 tot toekenning van een gratificatie over 1948 aan een deel van het burgerlijk rijkspersoneel. Tevens worden de gemeentebestu ren uitgenodigd de analoge toepas sing van genoemd besluit te bevor deren voor het gemeentepersoneel, voor zover de bezoldiging daarvan van gemeentewege wordt geregeld en vastgesteld. In afwachting van de totstand koming van het vorenbedoelde ko ninklijk besluit hebben wij reeds rf>p 20 Juli 1948 besloten over te gaan tot uitbetaling van een voor schot op de toen te verwachten gratificatie, een en ander met in achtneming van de bepalingen, welke in het jaar 1947 hebben ge golden, zo schrijven B. en W. aan de raad. Aan het onderwijzend-, politie- en distributiepersoneel is geen voor schot uitbetaald. Het politieperso neel heeft inmiddels de gratificatie genoten, terwijl het distributieper soneel een dezer dagen deze zal ontvangen; omtrent de toekenning van een gratificatie aan het onder wijzend personeel dient een minis teriële beschikking te worden af gewacht. Uit het koninklijk besluit van 3 Augustus 1948, blijkt, dat geen af wijkende bepalingen voorkomen, zodat de verleende voorschotten zijn verstrekt tot het juiste bedrag. Verrekening behoeft dan ook niet meer plaats te vinden. In verband met het vorenstaande geven wij u in overweging te be sluiten het koninklijk besluit van 3 Augustus 1948 van overeenkom stige toepassing te verklaren voor het personeel dezer gemeente. Zeven dronken mannen stelden zich teweer In de Scherbierstraat liepen zeven dronken mannen. Midden op de' straat. Agenten sommeerden de mannen door te lopen waarop twee begonnen te vechten. De agenten trachtten hen te scheiden waarbij zij van de gummistok gebruik moes ten maken. Een van de zeven, zekere H. wilde de politie belemmeren in haar werk waarbij hij hulp kreeg van enkele anderen. Na een waar schuwingsschot stoven zij echter uit elkaar cn verdwenen in allé richtin gen. Met assistentie van toegesnelde agenten gelukte het H. in de Bree- straat aan te houden. Hij zal er wel meer van horen. Aan de Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen te Amersfoort slaagden voor de acte L.O. de dames: C. Mooy, J. Schmitz H. v. d. Waal, I. Seegers, J. Kraay- kamp en de heren C. Key, E. Lage- lund, L. Nieuwenhuys, Ph. Mol- huyzen. De examens werden hier mede geëindigd. César gaat niet mee Zondag a.s. vertrekt een groep van een kleine twintig Amersfoort- se voetballers en officials na afloop van de competitie-wedstrijden naar Schiphol om daar aan boord te gaan van een speciaal gecharterd vliegtuig, da.t hen naar Engeland zal voeren. Zondagavond komen ze in Manchester aan en reizen dan per trein verder naar Rotherham, waar zij reeds Maandagsavonds zullen spelen tegen Rotherham United op het voetbalveld Mill- moor. De opstelling van het Amers- foortse elftal is als volgt: doel Mik kers, achter Van de Pol en Male stein. midden Prinsenhof (allen HVC), De Jong (Quick) en Van de Flier (APWC), voor De Groot (Quick), Jansen (Boys) Van Em- pelen (APWC), linksbinnen nog niet bekend, en tenslotte J. Jansen (HVC). Oorspronkelijk zou César van Quick rechtsbinnen spelen, doch hij kan de reis naar Rotherham niet meemaken. Wiek Jansen, die opgesteld was als linksbinnen is naar de rechtervleugel verhuisd. Wie van de reserves Van Zuilen van KWA, Bakker van Boys en Pieterse van Amsvorde nu César zal vervangen is nog niet bekend. Hoek van Boys is reserve-doelman. Rotherham United gaat op het ogenblik stevig aan de kop in de derde divisie (North.) Voor de Amersfoortse gasten is onlangs op een bijeenkomst van het sub-comi té voor voetballen van de Rother- ham-branche van de Anglo-Ne therlands Sports Association een programma opgesteld, dat o.m. een diner en een gala-bal op Dinsdag in de Towns Hall Assembly Rooms omvat. Donderdagavond gaan de Amersfoorters naar speed-wa.v races in Sheffield en Vrijdag wordt er een tocht gemaakt naar Derby shire, dat reeds aan zovele Amers foorters een impressie van schoon heid heeft geschonken. Zaterdag is de laatste dag van de Amersfoortse voetballers in Rotherham. AMHC hield algemene ledenvergadering O O Zaterdagavond waren de A.M. H. C.-leden in hotel „Monopole" bijeen voor de jaarlijkse algemene ledenvergadering. Na de opening en de voorlezing tier notulen volg de het jaarverslag, waarbij de hoogtepunten uit het vorige sei zoen werden gememoreerd. Vooral de interne viering van het zeven de lustrum op 18 October 1947 en het lustrumtournooi tijdens de Paasdagen van dit jaar werden hierbij aangestipt, evenals het mi litair tournooi in September 1947. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester bleek, dat de eind streep met een gering batig saldo gehaald was. De wedstrijd-secre taris gaf een overzicht van de re sultaten der elftallen. De heren leverden een opmer kelijke prestatie door als enige promotie-klasser in de demi-finale van de Amsterdambeker-compeU- tie door te dringen. Bij de bestuurswisseling trad het gehele bestuur, bestaande uit mej. van de Bijtel en dc heren Kortland. Batenburg, Korthals Alles en Halewijn, af zonder zich herkiesbaar te stellen. Zonder stemming werden vervolgens alle door het bestuur voorgestelde candidaten gekozen, zodat het A. M. II. C. bestuur voor het seizoen 19481949 zal bestaan uit de heer Frederiks (voorzitter), de heer J. Eggink (penningmeester), mej. van der-Velde (secretaresse), de heer Keulen (wedstrijd-secretaris) en de heer van Dijk (materiaal commissaris). Als redactieleden van het cluborgaan werden ten slotte benoemd de dames De Krie- ger en Nijland en de heren Keulen en Haan. AMHC werd spoedig uitgeschakeld Evenals vorige jaren heeft de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond de terreinen van A.M.H.C. op Birkhoven uitgekozen voor het houden van de jaarlijkse hockey dag voor le, promotie en 2e klas- sers. Alle hockey-clubs uit de pro vincie Utrecht en het Gooi waren dus gisteren op Birkhoven verte genwoordigd. Ook verschillende Olympische spelers namen aan dit hockey-festijn deel. Zo zagen wij doelman Richter van Be-Fair, Neptunus I speelde Zaterdag de 2e pro motie-wedstrijd en wel tegen DJK uit Amsterdam. De wedstrijd werd gespeeld in Utrecht in het ppen zwembad „Dc Kromme Rijn" en eindigde in een zeer erdiende 2—0 overwinning voor onze stadgenoten. DJK had ook reeds een wedstrijd gespeeld, evenals Neptunus tegen Haarlem cn met 3—2 gewonnen. Neptunus had het tegen Haarlem niet verder gebracht dan een 3—3 gelijk spel, zodat men in het Amersfoortse kamp met gemengde gevoelens naar Utrecht ging. DJK werd met 2- verslagen -0 Neptunus probeerde het ditmaal met een „zwervende" middenvoor. Soms lag Riihl op de twee meter cn soms Dek kers. welke laatste evenals Geutjes een doelpunt scoorde, maar eveneens als Geutjes vrij zwak was. Doelman Reems was weer bijzonder goed op dreef. Hey- ligers speelde een nuttige partij, maar plaatste slecht. Geutjes begon briljant. Op een gege ven moment kreeg hij ergens op het middenveld de bal te pakken, nam zijn tegenstander te grazen met een handige schijnbeweging en loste van vijftien meter afstand een hard en zuiver schot, waarnaar dc DJK-keeper slechts mach teloos een hand kon uitsteken om de bal uit het net te halen (1—0). Toen Rühl na de rust met dc bal in de cor- nerhock zwom en Dekkers zich had op gesteld op de twee meter lijn voor het Amsterdamse doel, slaagde Rühl er in de bal op Dekkers te plaatsen. Deze, typische middenvoor als hij is, kreeg de bal op dc juiste wijze te pakken en met een omhaal vergrootte hij de voor sprong van Neptunus tot 20. Nog eenmaal kreeg DJK een kansje om een tegenpunt te scoren, maar een directe vrije worp werd door doelman Reems gestopt. Maandagavond speelt Neptunus te gen de naamgenoot in Arnhem, die nog een schone lei heeft cn dan pas de eer ste wedstrijd speelt. Neptunus (A'foort) 2 110 3 DJK 2 10 12 Haarlem 2 '0 1 0 1 Neptunus (Arnhem) 0 0 0 0 0 rechtshalf de Loopere van Hilver sum en spil Loggere van Laren. De deelnemende teams waren in 2 afdelingen verdeeld, afdeling A voor le klasse en promotie-klasse en afdeling B voor de 2e klasse. Er werd gespeeld volgens afval-sys- teem. A.M.H.C. lootte in de le ron de zeer ongunstig nl. tegen de sterke le klasser Gooi I. Tot half time wist keeper van Dijk zijn doel schoon te houden, maar in de tweede helft werd hij misleid door een foutieve beweging van een der Amersfoortse verdedigers (10), terwijl even later de Gooi-midvoor een strafcorner benutte (20). waarbjj het verder bleef. Deze uitslag is echter ietwat flatteus voor Gooi, want ook on ze stadgenoten ondernamen goede aanvallen, waarbij wij schoten van Korthals Altes en Hartelust no teerden, die rakelings naast gingen. De verdere uitslagen uit de 2e ronde zijn: KampongS.C.H-C. II 1—0; LarenHilversum II 40; S.C.H.C.Hilversum 10. De tweede ronde verliep als volgt: Be Fair—Gooi 3—2, Laren—S.C. H.C. 11 (S.C.H.C. wint na doel- schieten); KampongBe Fair 2 I. Voor de finale waren dus alle le klassers uitgeschakeld, terwijl de beide promotieklassers Kam pong en S.C.H.C. elkaar de eer moesten betwisten. Deze ontmoe ting was zeer spannend. Nadat Kampong de rust inet een 10 voorsprong was ingegaan, wist Krediet na half-time deze voor sprong tot 20 te vergroten. On middellijk daarop maakte Bloem bergen er 21 van en tijdens een offensief van S.C.H.C. om de ge lijkmaker te forceren, klonk hel eindsignaal, zodat Kampong de overwinnaar van deze hockey-dag werd. In de B-afdeling won Schaerweyde eerst van Voordaan (3—0) en Kameleon (10). maar moest tenslotte het hoofd buigen voor Hurley (01), zodat laatst genoemde club de titel veroverde.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2