MAN! Ook dames van Neptunus goede weg op de Noteert U even drink een pittig glas VOOR LUIAARDS NIWIN kan Uw niet missen Meerderheid voor kabinet Queuille lm kort Ibestek _l - 2 Woensdag 15 Septembe'r 1948 SI ADSNIE1IWS Meeuwen werd met 43 verslagen (Van onze sportredacteur) Het begint er op te lyken. dat het eerste dames-zevental van Neptunus niet onder wil doen voor de presta ties van het eerste heren-zevental. De dames, die met de andere candi- daten voor een plaats in de eerste klasse reeds gelijk zijn geëindigd, moeten opnieuw een halve competi tie spelen en gisteravond werd de eerste wedstrijd tegen Meeuwen I uit Amsterdam gewonnen met 4—3. Het was een hard gespeelde spannende en weinig fraaie strijd, waarin de zenuwen der dames een hartig woordje meespraken. De leiding was erg zwak en daardoor werd hard spel in de hand gewerkt. Na afloop protesteerden de Meeuwen-dames te gen het met toekennen van een straf- worp en de Neptunus-dames dienden een protest in tegen het niet toeken nen van twee doelpunten. Bij de Amsterdamse dames was mevr. Iet Kostervan Fecgelen 2.;er actief en gevaarlijk Mej. N. de Wilde, de Amersfoortse midachter, speelde een goede wedstrijd en in samenwerking met mej. J. de Jong bleef zij menige gevaarlijke situatie meester. Het eer ste doelpunt ontstond toen Meeuwen met zes dames tegen zeven Amers foortse dames speelde. Neptunus had toen een numeriek overwicht en mevr. Roems kon gemakkelijk doel punten (01). Toen een omhaal van mevr. Koster de doelverdedigster van Neptunus verraste was de stand al spoedig 11. Mej. de Jong bouw de een aanval op, waaruit mej. R. Kuiper aan Neptunus opnieuw de leiding bezorgde (1—2). De rechts voor van Meeuwen bemachtigde uit een vrije worp.de bal en haar harde schot troef doel (2—2). Daarna nam Meeuwen voor het eerst de leiding Benoeming Commissie van Advies In uw vergadering van 30 Sept. 1947 is besloten tot het instellen van een commissie van advies, als bedoeld in artikel 8 eerste lid der woonruimte wet 1947, zo schrijven B. en W. aan de raad. Leden dezer commissie zijn: mevrouw E. Breukelaar-Visser en de heren W. Heilygers, H. G. Hus- lage, J. J. P. H. ten Wolbeek en A. J. Heuvels, zulks voor de tijd van één jaar. De woonruimtewet 1947 is in werking getreden op 1 October 1947, zodat de commissie vóór 1 October a.s. opnieuw dient te worden benoemd, daar het ons anders niet mogelijk zal zijn tot het vorderen van woonruimte over te gaan. De thans zitting hebbende leden, hebben verklaard een eventuele herbenoeming in bedoelde commis sie te aanvaarden, in verband waarmede vij U voorstellen met ingang van 1 October 1948 voor de tijd van één jaar hen opnieuw te benoemen tot lid van de Commissie van Advies. ,,'t Sluisje" wordt onder handen genomen ,.'t Sluisje", dat deel uitmaakt van de huizenformatie „De Muur huizen", verkeert in een zeer bouwvallige staat, zo schrijven B. en W. aan de Raad. De eigenaar van het perceel, de heer M. van Sprakelaar alhier heeft zich be reid verklaard aan deze restaura tie onder meer ook zijn financiële medewerking te verlenen. Blij kens de hierbij overgelegde be groting bedragen de kosten van herstel en restauratie inclusief het honorarium van de architect rond 12258.De kosten van de bin- nenverbouwing, waarmee een be drag van 4500.— a 5000.— is gemoeid komen geheel voor reke ning van de eigenaar. Daarnaast zal de heer van Sprakelaar nog 3500.bijdragen in de restau ratiekosten, zodat een bedrag van 8758.door subsidie moet wor den gedekt. De verdeling van de ongedekte kosten ten behoeve van 8758.tussen het Rijk, de Pro vincie en de Gemeente stellen wij als volgt voor: Rijk 1 3941.10; Ge meente 3065,30; Provincie 1751,60. Wij stellen U voor aan de eige naar van perceel Appelmarkt 1, ten behoeve van de restauratie van dit perceel een gemeentelijke sub sidie te verlenen van 3065,30 (dit is 35% van het totaal bedrag) of zoveel meer als het provinciaal subsidie ten behoeve van deze restauratie minder bedraagt dan 1751,60 (dit is 20% van het totaal). Spoorweg TBC-Vereniging collecteert Evenals vorig jaar houdt de Spoorweg-Tuberculose Vereniging op 17 September haar jaarlijkse collecte. De vereniging stelt zich ten doel de bestrijding van TBC onder het personeel van de N.S. en hun gezinsleden. Ook in Amers foort zal die dag op en om het sta tion worden gecollecteerd. GRAND THEATER: Snouckaert- laan 4 t*l 4632. Dagelijks 1. 2. 3. 4 en 5 u. n.m. doorlopende voorstel ling Jubileum- en Kroningsfees ten. 18.45 en 21 u. De Woeste hoogte. CITY THEATER: Westsingel 7, tel. 6572. ,,De weg naar Sacramento" Dagelijks 14.30, 18.45 en 21 u. Zo 14, 16, 15. 18.45 en 21 u. REMBRANDT THEATER: Lange- straat. „Merijntje Gijzen's jeugd". Zond. 14. 16.15. 18 45 cn 21 u Vrijd. en Zat. 14.30. 18.45 en 21 u. Overi ge dagen 14.30 en 20 u. DANCINGS 15 SEPT. Pers. ver. Huygen en Wes- sel dhr. J. G. Wittpen over ..Het werk der Noord- en Zuid Hol landse Reddmgs Mij. O. en O. zaal Amaf. 20 u. 17 SEPT. Alg. ledenvergadering A. A.V. „De Wapenroem" 19.30 u. 18 SEPT. Toneelver. ..Ons Toneel" opvoering van ,,'n Duvel" Bal na 20 u. Amicitia. Tentoonstelling A. G. vietde groep A.K.G. t.m. 25 Sept. St. Pie- ter en Blokland's Gasthuis 10 12.30 en 14—17 u. Zond. 14—17 u. na een schot van de linksvoor (32), maar toen mej. Kuiper met de lin kerhand een doelpunt scoorde (33), was alles weer mogelijk. Echter juist op dat moment, kort voor het einde, werd mej. De Wilde het water uit gezonden cn de numerieke overheid stelde de Amsterdamse dames in staat een hevig offensief te beginnen. Enkele malen ontsnapte het Neptu- nus-doel aan groot gevaar, maar aan alle spanning werd een éinde ge maakt toen mevr. Wigtebroek de bal op mej. De Gans plaatste, die met een ver en hard schot het laat ste doelpunt van deze wedstrijd scoorde (34). Morgenavond komen wij met het laatste waterpoloverslag van dit sei zoen, want vanavond spelen de Nep tunus-dames de laatste promotie wedstrijd tegen de Merwede in het Sportfondsenbad. Indien Neptunus wint, dan is ook het eerste dames zevental eerste klasscr. Interessante bijeenkomst van Esperantisten Teneinde velen, die wel een op pervlakkige belangstelling voor Es peranto hebben maar zich door een of andere oorzaak nooit hebben kunnen verdiepen in deze interna tionale taal, in de gelegenheid te stellen hiermee kennis te maken, belegde de afdeling Amersfoort van de Nederlandse Esperantisten vereniging Maandagavond een openbare les in ,,de Wapenroem". Na het openingswoord van de voorzitter der afdeling, de heer L. Staal, gaf de heer H. Bakker in het kort een overzicht van de struc tuur van het Esperanto. Hij sprak over de vergelijkende taalstudie van Zamenhoff, en de manier waarop deze met behulp van voor- en achtervoegsels aan de stam woorden een uitgebreide diction- naire overbodig maakte. Voorts vertelde de heer Bakker, hoe Za menhoff de grammatica samenstel de en hoe hij bij de gehele con structie van zijn taal, steeds de op lossing zocht bij andere talen. Aan het slot van zijn uiteenzetting zei- de de heer Bakker: „Probeer de Esperanto-gedachte te verbreiden ten gunste van hen, die na ons komen." Herstel van het perceel „De Muurhuizen" De gebroeders De Koning, eigenaar van het perceel Muurhulzcn 30 te Amers foort. zijn voornemens tot restauratie van dit perceel over te gaan en hebben verzocht ten behoeve van deze restau ratie aan de gemeente om een subsidie beschikbaar te willen stellen De kosten van de restauratie en het herstel van de gevels van het genoemde perceel vorderen f 3150—, de overige herstel- kosten bedragen 2000.—. De eigena ren zullen laatstgenoemd bedrag geheel voor hun rekening nemen cn hebben zich voorts nog bereid verklaard 1300 te zullen bijdragen in de kosten van de restauratie aan de gevels, zodat nog een bedrag van 1850 - door subsidies zal moeten worden gedekt De mogeliikheid bestaat, dat ook nog een horer nrovm- ciaal bijdragen kan worden gerekend dan 10 zodat dan nog een bedrag van 832 50 van 1850.) onge dekt blijft. B en W. zullen trachten ten behoeve van deze restauratie een hoger provinciale subsidie te verkrijgen. Zij stellen de raad derhalve voor ten be hoeve van deze restauratie aan dc eige naar een subsidie te verlenen van t 647 50. of zoveel meer als het Drovin- ciaal subsidie ten behoeve van dc on derhavige restauratie minder bedraagt dan 370 Protestvergadering Zwingligroep Dinsdag 28 September om 10 uur v.m. houdt de Zwingligroep in hotel Monopole een protestverga- dering naar aanleiding van de nieuwe kerkorde in de Ned. Her vormde Kerk. Sprekers zijn ds. Van Lunzen uit Odoorn, ds. Van Mullem uit Edam en ds. Visser uit Winschoten. Gevonden voorwerpen Zilveren broche (wapen van Zierikzee); inleveringsbon K.A. 808; zwarte bouvier (teef); rappor tenboekje t.n. van Tien Grinwis; broche (blauw hart met bloem pjes); grijze vulpen; slang van fietspomp; broche met lichte steen; groene want; zilveren sigarenaan steker; padvindersfluit; bruin lede ren dames portem. inh. f 3."75; bruin met wit hondje met hals band; heren rijwiel; grijze cein tuur; beige kinderportem. inh. 27 cent; brum lederen portef. inh. fo to en geld; blauw plastiek regen kapje, beige regenjas, ring met 4 sleutels; blauwe kinderpet; dop van benzinetank; bruine dames schou dertas met inhoud; bruine dames- portm. inh. f 0.31; zwarte heren- laars en damesarmbandhorloge; grijze dameshandschoen; huissleu tel: zakje met brood: zilveren hals ketting met drie steentjes; portm. inh. f 2.40 enz., stoffeerdershamer. Dames portm. inh. f 3,03 en kaartje; herenrijwiel; rozenkrans (zwarte kralen); vulpen (rood zonder pen); autoped; padvinders mes; grijs jasje (R.O.G.) zilveren broche (bloem motief); damesrij wiel; kinderjasje (blauw); arm bandje (wapens); fietspomp, riem; damespolshorloge (blauwe band); rood met wit gebloemde sjaal; muntbiljet; bruine sjaal; dubb. rij wieltas; kastsleutel voor electii- cien; 3 muntbiljetten; gummi bal; wit blauw gebreid kindervest; blauw gevlamde vulpen; konijn; bruine portm. inh. levensmiddelen bonnen; groene zeildoeken port. met geld bonnen en rijbewijs; rood éjui inh. vulpen. Burgerlijke stand 14 September. Geboren: Frederica, d. v., H. Petersen en A. v. Tuijl; Willem Ba rend, z. v. G. v. Dijkhuizen en C. v. Engelenhoven; Adriana Maatje, d. v. P. I. Krijger en M. Burger. Gehuwd: M. L. v. d. Werf en G. G. J. v. d. Wetering; P. de Vries en B. Berendse; E. Gerritsen en D. C. Huisman; G. J. Ribberink èn A. Rijn. AMSTEL Bodekamer in stadhuis behoeft verbetering Teneinde de ongunstige Indruk weg te nemen, welke de bodekamer in het stadhuis veelal maakt op personen, die al of niet offlcitcl ten gemeente huize worden ontvangen en die soms lange tijd in de bodekamer „wacht kamer" moeten verblijven, zijn wij voornemens deze kamer een netter aan zien tc geven, zo schrijven B. cn W. aan de raad. In verband hiermede die nen verschillende werkzaamheden te worden uitgevoerd, welke een uitgave vorderen van rond 550,—. Alvorens tot het doen uitvoeren van deze werkzaamheden over tc gaan, ver zoeken wij u ons ten laste van de post .onderhoud" van de begroting voor het dienstjaar 1948 een credict tc verstrek ken van 550.—. Met behulp van stoorzenders, ver spreid over het gehele land opge steld, trachtten de Duitsers tijdens de oorlog de ontvangst der geal lieerde radiouitzendingen onmoge lijk te maken. Thans wordt de 50 meter antennemast van één dezer stoorzenders, tussen Enschede en Hengelo, dienstbaar gemaakt aan een betere ontvangst van Radio Hilversum voor de luisteraars in het Oosten des lands. Restauratie van perceel in Bloemendaalsestraat De N.V. de Ruitenbergh te Amers foort is voornemens haar in eigen dom toebehorende perceel Bloe mendaalsestraat 37 te restaureren. Zij heeft de gemeente om medewer king verzocht. Deze restauratie be treft de voor- en achtergevel van genoemd perceel. De vooigevel, een specimen van 18e eeuwse bouwkunst is de enige dubbele zwamonhals-ge- vel in onze stad. De achtergevel, welke ouder is. is nog goed te on derkennen. Het ontwerp van de res tauratie in door het bureau 'van Rijksmonumentenzorg goed gekeurd ook de plaatselijke monumenten commissie heeft zich met het ont werp kunnen verenigen. Gezien het belang, dat ook de gemeente Amersfoort bij de restauratie van dit perceel heeft, stellen B. eri W. de raad voor ten behoeve van deze destauratic een subsidie te verle nen van f 1811.25. De totale restau ratiekosten komen op f 9409 waarvan de N.V. zelf f 4234 zal bekostigen, het rijk verleend een bijdrage van f 2329. Die posterijen toch! H. Schavcmaker, Fuchsiastraat 52 in Amersfoort verzoekt ons een pluim te steken op de petten van de P.T.T.-mannen die heb ben meegewerkt aan het vol gende staaltje. Een militair in Indonesië verzond een brief aan de familie Schavcmaker. Op dc enveloppe vermeldde hij wél dc Fuchsiastraat, doch niet het juiste nummer en de goede plaatsnaam. In de plaats daar van schreef de misschien door de tropenhitte wat slape rig geworden soldaat het huisnummer van een Zaandams adres en ook als plaats van be stemming schreef hij Zaandam op. De postbode in dat aardige stadje, die bemerkte dat de brief niet voor z\in woonplaats was bestemd, krabde eeus ach ter z'n oor en gaf dc brief op 't postkantoor terug. Enige weken zocht de PTT in Rotterdam. Den Haag. Hilversum, Zwolle en Eindhoven naar „een zekere Schavemaker" in „een Fuchsia straat". In Amersfoort vond men tenslotte 'de gezochte, die z'n brief ontving precies één maand na verzending uit Indo nesië. Die posterijen toch! Schaken S. Zwart kampioen van „Soesterkwartier" Na een zeer sportieve en span nende finale tussen de heren S. Sieswerda en S. Zwart is een einde gekomen aan de huiscompetitie van „Soesterkwartier", welke deze keer verschillende verrassingen heeft gebracht. De heer Zwart heeft in de finale van de heer Sieswerda gewonnen met 3-1 en werd hierdoor kam pioen van de schaakvereniging „Het Soesterkwartier". De kam pioen heeft er hard voor moeten strijden om dat resultaat te halen, ondanks dat hij de eerste partij verloor, zag hij kans de tweede te winnen, de derde partij was de spannendste. Deze partij van 76 zetten moest tweemaal afgebroken worden en er .verd gedurende negen uur gespeeld, in de laatste partij liet de heer Sieswerda de moed zakken en verloor spoedig. In het verdere verloop van de huiscompetitie zag de heer Wal- stijn kans om van E. J. v. d. Hazel te winnen. De eindstand is nu: S. Zwart 6 4 3 - 5 V2 1 reglementair gewonnen. S. Sieswerda 7 5 115% L. Luikel 7 3 1 3 3Vi E. J. v. d. Hazel 5 3 - 4 3 2 reglementair verloren. W. Klee 6 2 2 3 3 1 reglementair gewonnen. V. v. Walstijn 7 3-43 C. v. Nimwegen 7 2 1 4 2>/2 F. Schuurman 7 12 4 2 Geen spreekuur De burgemeester houdt inplaats van Vrijdag a.s. zijn spreekuur op Zaterdag 18 September a.s. van 10—12 uur. Dc bemanning van het slagschip „Vanguard" ziet met spanning uit naar de reis. die het Engelse koningspaar volgend jaar naar Australië zal maken. Het oorlogsschip, dat thans in de haven van Weymouth ligt, maakt nog een trip naar Gibraltar cn Malta om vandaar terug te keren naar Devonport, waar de grote reis begint. Het dek krijgt een goede beurt. DE prinselijke staat Haiderabad. welke zich 'er op beroemt meer vrije dagen te hebben dan elke an dere plaats op aarde, is een paradijs voor lui aards. Een ambtenaar, bij voorbeeld, werkt min der dan zeven maan_ den per jaar. Hij kan de rest van zlJn tijd op zijn gemak doorbren gen en zijn salaris gaat volledig door. De kalender van Haiderabad vermeldt 116 officiële feestdagen. De banken en winkels, die bij de moderne za kenwereld zijn aange past, slaan sommige er van over, doch de re- gerings-bureaux, scho len en andere openbare instellingen sluiten op alle 116 dagen hun dcu_ ren. Bovendien heeft het overheidspersoneel recht op 30 dagen va- cantie en 15 .snipper dagen' en deze V3can- ties worden volledig doorbetaald. Dat brengt het jaarlijkse vrij van de ambtenaar op 161 dagen. De meeste officiële feestdagen zijn Hindoe- of Mohammedaanse feesten. Een van de meest opwindende is .Holi en Dhulandi', einde Maart. De Hin does bevolken dan de straten en gieten fles sen met gekleurd wa. ter op elkander uit. Dat duurt twee dagen. Het langste feest is het Mohammedaanse .Moharram' in Novem ber, het duurt 12 dagen ononderbroken. Er zijn 13 speciale xegerings' feestdagen. De belangrijkste is de verjaardag van de Ni- DINSDAGAVOND hield in het LJ nationale radioprogram ma, dat over beide zenders werd uitgezonden, prins Bernhard een rede ten gunste van dc NIWIN kerstpakketten-actie. Hierin zeide hij onder meer: „Vandaag is het twee jaar gele den, dat de NIWIN haar werk be gon. De NIWIN, geboren uit de be hoefte de militairen en burger-pio niers overzee een daadwerkelijk bewijs van medeleven te geven van het gehele Nederlandse volk. Een bedrag van 9 '/2 millioen gul den werd door de NIWIN in deze twee jaar t[id omgezet in boeken, uitzending artisten, filmapparatuur en films, muziek, sportmateriaal, toneel, kerstpakketten, jubileum- pakkèttcn, verjaardagspakketten, steun aan de geestelijke verzorgers, radiotoestellen en nog veel meer. Ik weet, dat niet alleen de ouders vrouwen en verloofden van de mannen, die op dit ogenblik aan de evenaar op post staan, hen een warm hart toedragen. Ik weet, dat ook u, die wellicht geen familielid of verloofde of vriend in dat verre land hebt, er heel veel voor over zult hebben om hem dit leven te veraangenamen. De actie waarmee de NIWIN haar werkzaamheden begon, was de Kerstpakketten-actie. Thans, twee jaar later, is de derde Kerstpakketten-actie in volle gang. Voor dc derde maal zal de NlWIN zorgen, dat ieder van de 200.000 mannen en vrouwen over zee in die dagen een pakket ont vangt. En zij zullen dit pakket ont vangen van u, van het gehele Ne derlandse volk, als een bewijs, dat men hen in Nederland niet vergeet. Juist op de dagen, waarop de af stand het sterkst wordt gevoeld". Vervolgens deed de prins een be roep op onze offervaardigheid om ook deze actie door spontane mede werking tot een succes te maken. „Laat het NIWIN-werk een ma nifestatie zijn van het gehele Ne derlandse volk voor allen over zee". aldus besloot de prins zijn rede. Benelux in practijk Graaninkoop voor 3 samen door Belgisch jninister Met het s.s. „Nieuw Amsterdam" is Dinsdag de Belgische minister van voedselvoorziening, de heer G. Moens, naar New York vertrokken Hij zal in de Ver. Staten en Canada, in oodracht van de Benelux-landen. graanaankoDcn doen voor deze lan den. Ziin Nederlandse collega, mi nister Mansholt, had vlak voor het vertrek van de „Nieuw Amsterdam" nog een onderhoud van ongeveer een uur met de heer Moens, waarin zii de graan- en tarwepositie be spraken. Gepensronneerde militairen protesteren In het gebouw „Amicitia*' te 's-Gravenhage wordt thans de twin tigste algemene vergadering van de Algemene Militaire Pensioenbond gehouden. De algemene voorzitter, de heer W. Klooster, zeide in zijn ope ningswoord verontwaardigd te zijn, dat er nog steeds geen enkele maat regel tot uitvoering is gekomen als een redelijke tegemoetkoming in de stijgende noodtoestand van gepen- sionneerden van de land- en zee macht cn de overzeese gebiedsdelen. Reeds meer dan twee jahr geleden werd officieel beloofd, aldus spr. dat de pensioenen zoveel mogelijk aan de prijsstijging aangepast zou den worden Dit is nog steeds niet gebeurd. Met een oproep tot eensgezinde samenwerking besloot de heer Klooster zijn uitvoerige rede. Met luid applaus werd door de vergade ring dé verklaring begroet van dc heer P. P. Kuntze, hoofd van de af deling pensioenen van het ministe rie van oorlog, dat men op het minis terie van oorlog spoed zou betrach ten bij de behandeling van de pen sioenkwestie. Do Franse natlonalo vergadering heeft met 385 tegen 225 stemmen haar instemming betuigd met de nieuwe regering van Henri Queuille. Men beschouwt deze stemming in de nationale vergadering als een be vestiging van het vertrouwen, dat men Zaterdag in de regering heeft uitgesproken, toen Queuille voor zHn benoeming de meerderheid van stemmen kreeg. Intussen geeft generaal de Gaulle de moed niet op. Tijdens een verga dering te Bastia, op Corsica, ver klaarde hij de vaste hoop te koeste ren spoedig geroepen te worden tot „een nationaal leiderschap, dat de grootheid van Frankrijk waardig is". Van gezaghebbende zijde te Parijs wordt vernomen, dat de Gaulle een manifest tot het Franse volk zal richten. De Gaullistische organisatie zou daarmede een grootscheepse propaganda-actie beginnen. Generaal Clay gelooft niet aan oorlog De Amerikaanse militaire gouver neur, generaal Lucius Clay, heeft op een persconferentie te Berlijn op de vraag, of het staken van dc bespre kingen der militaire gouverneurs inhield, dat deze naar Moskou, wu- ren overgeheveld, geantwoord: „Dat hoeft niet, maar zij zijn op zijn minst gedeeltelijk teruggeheveld naar Moskou. Op een andere vraag ant woordde Clay: „Ik maak mii niet erg bezorgd over de vraag, of de oorlog om de heek stoat" Verder vroeg men Clay of hjj dacht dat de troepen in Berlijn te gen de situatie waren opgewassen. Hij antwoordde: „Als wij een on middellijke oorlog met de Sowjet- Unie van plan waren, dan zouden onze troepen onvoldoende zijn, maar zij zijn zeker voldoende voor hun taak op het ogenblik". 74 woorden openen Brits parlement De Engelse Koning heeft Dinsdag een nieuwe zitting van het Engelse parlement geopend met een rede van 74 woorden, naar men aan neemt de kortste rede die een Britse vorst ooit bij een dergelijke gelegenheid heeft gehouden. De regering heeft het parlement in zitting bijeen geroepen alleen met het doel het wetsontwerp ter beknotting van de bevoegdheden van het Hogerhuis in tweede lezing te behandelen. De regering hoopt hiermede te bereiken, dat de wet op de nationalisatie van de staal industrie beide huizen kan passe ren voor de nieuwe algemene ver kiezingen, die uiterlijk in 1950 moeten worden gehouden. 1 zam. Andere zijn de verjaardag van wijlen koningin Victoria, de verjaardag van de zoon van de Nizam en de herdenking van be roemde maansverduis teringen. Slechts twee christe lijke feestdagen genie, ten officiële aandacht Kerstmis en Nieuw Jaar. Tot voor enige dagen is Haidcrabad's geschil met India nog niet van invloed op de vrije da gen geweest. Er zijn weliswaar loopgraven aangelegd in de straten van Hai derabad, stad. en ook zijn de straatlantaarns afgeschermd. Doch de regeringsbureaux slo ten nog altijd hun deu ren op de feestelijke dagen, die met rode inkt op de kalender zijn aangegeven. Noodlanding Am. vliegtuig in Russische zone Twee Amerikaanse piloten, die van Wiesbaden naar Berlijn onder weg waren met een lading voedsel, zijn Dinsdagmorgen boven de Rus sische zone uit hun C 47 transport- toestel gesprongen. Om 04.20 uur werd op het hoofd kwartier van de Amerikaanse lucht macht een radioboodschap ontvan gen van het toestel, waarin gezegd werd, dat de bemanning bil Langen- saltza in dc corridor van Frankfort naar Berlijn, ongeveer. 60 km. bin nen de Russische zone uit het toe stel gesprongen was. De piloot meldde, dat één motor uitgevallen was en dat de andere begon te weigeren, waardoor het toestel aan hoogte verloor. Eén van de twee piloten is behou den bii Eisenach (Thüringen) ge land. Over het lot van de tweede was Dinsdagavond nog niets be kend. De radio-omroep van de guerilla- troepen onder generaal Markos, „Vrij Griekenland", heeft een spe ciaal communiqué uitgezonden, waarin wordt verklaard, dat de Griekse regeringstroepen 4.363 man aan doden, gewondën en krijgsge vangenen verloren tijdens gevechten in de omgeving van Fiorina en Epi- rus. Een „geweldige hoeveelheid oorlogsmateriaal" zou zijn buitge maakt. Met ingang van heden zal het brood in Frankrijk 45% duurder zijn dan Dinsdag, tengevolge van een nieuwe verhoging van de tarwe- Drijzen in Frankrijk, die jaarlijks door de regering tegen oogsttijd worden vastgesteld. Volgens een gepubliceerde veror dening wordt de prijs van het brood in Parijs van 24 frs per kg. tot 35 frs en in de provincies tot 39 frs. verhoogd. Hoogland Uitreiking bonkaarten Vrijdagmorgen 17 September vindt uitreiking van bonkaarten plaats aan zelfverzorgers wier achternaam be gint met een der letters IO. Inwis selingsbonnen en stamkaarten mede nemen. Duitsland gaat Nederland stookgas leveren Voor de tijd van minstens 10 jaar zal Duitsland aan Nederland 80 mil lioen tot 90 millioen kubieke meter stook-gas per jaar leveren. Deze le-' vering geschiedt volgens een con tract op lange termijn, dat Dinsdag werd bekend gemaakt. Het gemeenschappelijke Anglo- Amerikaanse export- en import agentschap deelde mede, dat het gas via een pijpleiding naar de Neder landse staatsmijnen zal worden ge leverd, waar het voor de fabricatie van ammoniak zal dienen. Tevens zullen verschillende grenssteden van dit gas worden voorzien. Twee Jaar na de instelling van de Wegenwachtlldmaatschap boekte dc A. NW.B. het 60 000ste lid. Op 1 Sept bedroeg het aantal aangegeven radio toestellen in Nederland 1.065.560. Op 1 Aug waren er 496 720 aangeslotenen op de rijksradiodlstrlbutledienst. In Juli deden de tuchtrechters voor do voedselvoorziening 2171 uitspraken en legden hierbij 231.188 boete op. In 2198 gevallen betaalden de overtreders schikkingen, waarmede een bedrag van 93.818.— gemoeid was. Ter herden king van de snljdcrslanddag. die in de nazomer van het Jaar 1748 tc Zuldhorn (Gr.) gehouden werd.- houdt de Bond v. Kleermakerspatroons in Nederland od 21 Sept. een tweedaags congres te Gro ningen. Te Mcppel werden in dc af gelopen week twintig mensen ziek na het eten van gebakken bokking. Paul Wegener, de acteur en regisseur van Duitse films, die Maandag in dc leeftild van 74 Jaar overleed was vier maal ge scheiden. HU had de gewoonte de Kerstmis tc vieren met al zijn ex-vrou wen en zijn kinderen. 55 millioen mensen in China 'zijn dakloos geworden door de burgeroorlog en de overstro mingen van de Gele Rivier. Drie en vijftig personen werden gedood, vijf ge wond en 117 zijn er vermist na de overstromingen van dc laatste dagen in dc Japanse prefecturen Nagasaki en Sage. Twaalf bruggen cn 15.000 hulzen zijn beschadigd. 258 huizen zijn geheel vernield Twee treinen kwamen in botsing bij het station Poeranpocr (Voor Indlë). Er zijn 17 doden en 51 gewonden. Onbekenden wierpen handgranaten in de lokalen van een der grootste Chinese scholen te Bangkok. 2 Jongens werden gedood, tien gewond. Zeshonderd Tsjechen die ln Februari uit hun land waren gevlucht zijn terug gekeerd op grond van de amnestie die Zondag afloopt. Ongeveer 2000 pad vinders uit zeven landen zijn te voet van Rome naar Castclgandoifo gegaan, waar zij door de Paus in zijn zomer verblijf zijn ontvangen. Od 65 k.m. van Durban ln Zuid-Afrika heeft men in de verkoolde brokstukken- van een particulier vliegtuig de lijken gevon den van drie mannen en een vrouw. De hoogst gelegen kerk van Europa op de 4000 m. hoge top. van de Ortler- bergen ln de Oostenrijks-Italiaanse Al pen is geconsacreerd aan de doden uit alle Europese oorlogen. Jack Demp- sey wil het boksen op een hoger plan brengen. Daarom opent hij binnenkort te New Vork City een boksschool. Vier Noorse piloten hebben in een fjord bij Oslo vijf dagen en nachten in een rubber bootje vertoefd. Twee leefden op een nieuw geconcentreerd vloeibaar voedingsmiddel samengesteld door Noorse geleerden. ZIJ toonden geen te ken van vermoeidheid, hun watervoor raad was nog voor vier dagen toerei kend Dc anderen leefden od normale voedingstabletten en water Hun rant soenen waren binnen drie dagen op. Beurs van New York Aten Baltim. Can.Pac. illin. C. N.Y.ten. Penos.R. bout.Pac Un.Pac. Ail.Ch. Am.CBn. Am.Gat. A.Smelt A.T.enT. Am Tob. Anac.C. Bethl.S. Boenn*.A. Chrysler Cltv B. Consoi. b Douglas Dup N tastm. K Gen.El. Gen.Mot. 13 9 14'9 113% 115 14% 14% 15 14% 37% 38', 16% 16% 18% 18% 58% 59% 89% 90% 183 182% 82% 83 ,'43% 39% 55 56% 152 152% 63 63% 36% 36% J 35'» 36% 24% 25% 58% 58% 39% 39 23% 23% 53 55 170 172% 42% 42% 40 40% 62 62% Qoodyea' HudsonM int.Harv in.Nickei int.T.enl Kcnn.C. MontgW. Pack. M. Radio C. Rep.SC Reyn. T bears R. bhell Un Socons btand Br bt.ün.J. studeb. Texas C G. Aircr Un. Corp Un. Pruil USRubb. üb Steei Weatlng Wooiw. 13 9 14 9 43% 44% 16% 17 27". 27% 30% 31% 13 13 .56 56% 155% 56 5 5% 11% 12 29% 29% 37 37 38% 38% 36% 37% 18% 18% 25% 25 74% 75% 23% 24 56 56% 26% 26% 3 3 51% 51% 44 44 78% 80 28% 28% 45% 45% Omzet 710.000 Amsterdamse Effectenbeurs Actieve obllg.: 99% AMSTERDAM. 14 Sept. In de algemene situatie van de effectcnmarkt kwam heden geen merkba re verandering. De door ve len na de jubileumfeesten verwachte opleving is tot dusver niet merkbaar. Het publiek blijft zeer voorzich tig opereren en het is in hoofdzaak de berocpshandel die aan de affaire deel neemt De berichten uit In- die en in het algemeen de ontwikkeling van dc toe stand ln dc Oost blijven de markt in sterke mate be lang inboeiemen. Evenals gisteren ging de aandacht dan ook voor een groot deel weer uit naar de In dische markt, waar affaire ln verschillende specialitei ten te constateren viel. De mededelingen op de Jaar vergadering der Nederl In dische Gas Mij. omtrent de bevredigende gang van za ken en het streven om zo spoedig mogelijk de divi denduitkering te hervatten, deden een open hoek in dit fonds ontstaan, dat onder vrij grote belangstelling tot 124 opliep Voorts werd weer handel gedreven ln aandelen Indische Spoor, op 31. aniem oo 112 en RUst- landcn Michiels Arnold op 113 De courante Rubber. Suiker- cn Tabaksfondsen déden zich minder sterk gelden en de koersen van deze aandelen waren maar nauwelijks prijshoudend bU gebrek aan belangstelling Fluctuaties van betekenis deden zich dan ook niet voor cn voor H.V A. was de betekenis zeer gering. 14'9 b.K i I Ned '48 (3%) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollarl '47 3% inevrstercert 3 Ned 1962-65 z b 1 Ncd. 1962-64 mb Ned NWS 2% I Sp eert 100 2% Indië 1937 A 3 Groothoek '46 3 Actieve aand-: Kol. Bank And. I N. I. H oank Ned Hand Mil. A.KU aand Rcich'r Jurg i v Berkei's Pat 1 Calvé Delft Crt Ccntr Suiker. I Fokker Aand. Gelder Zonen 1 K. N. H.ovens Lever B Sc b. Ned Ford And 1 Ned Kabelfabr Philips' 4 GBvA I Wilton Feyen I Blliton le rubr dito 2e Rubr Dordtse P MU Kon Pctr Mn A dam Rubber Bandar R. Mii Deli-Bat R.M Oost-Java RM. Serbadjadi SR H A L Aand. Java-C.-J Lijn K. Ned St Mil Kon. Paketvrt. Ned Sch Unie Rott. Lloyd Stv M11 Ned Hand A'dam Jav Cult. Mil N I Sulk Unie Ver Vorst CM Dell Bat. MU. 101*: 97 ys 98^ 93 78% 98% 98% 97% 98% 98% 81% 100% - loo?,; 91% 94% 98 99 100 99 112% 121 165% 164 162% 161 161% 316 315 130 127% 182% 181% 215 155% 153% 207% 205 205 29i$i 269 290 118 323 285% 285 -55% 253 252 11 197% 195% 398 396 322 318% 175 174 173% 146% 147 115 113% 79% z 193 192 161% 161 161% 161% 173 174 «8'% 181% 182 163% 163 185 184% 268 266% 265% 94 93% 102 102 47% 47% 47'/, 151 150% 351 348% 13/9 /14 9 '«H 163 Ntet-act obllg. A'dam '47 3% 3 dito '48 (3%) 3 's-Hage 1936 dito lc 1 '37 3% dito 1938 3% Gronlne '38 3% dito 1938 3 N-Holl '47 3% 3 dito 1938 3 R'dam le en 3e len 1937 3% dito '38 (3%) 3 Utr pr. '39 2% Pandbrieven: Amst Hyp 3% Arnh. H (3%) 3 Bat. Hyp B. 3% Dordr H B 3% Fr Gr. (3%) 3 dito 3% Grav. Hypb 3% Gron HvDb' 3% N Hypb (3%) 3 N Hvnb (3lj) 3 Ncd Hvob 3% dito serie B 3 Rott Hvnb 3% Utr Hypb 3% dito ser KL 3% Westl Hvd 3'i Eerste Nd Sch ver (3%) 3 Rtt Sch. H 3% Industriële obl A.KU 3% 8erghs J 3"? Lever's Z 3% Werkspoor 3% Bat PctT 3% Kon Petr 3% Deli Spoor 3% Ned. Ind S 3% Nlet-act aand.: Amsterd. Bank Holl. Bank Un Fin. Nat Hcrst. 99% 99% 101 99% - 100 100% 100% 100 4 100% >9% 99JU M% - 96 - 100 99 y, - 100 96 - - 95% - 95% 97% 97% 100% - 100 100 91% 102% 102 103% 102% 103% 102% 103% 102% 102% 102% 103% 103% 70", 71 ij 23/9 14 9 Rotterd. Bank «63% 162% Twentsche Bk .08 170% Rott Bel. Cns 7v 170 Ind. Ondern. K. Zw Ketjen 186 Lever Br. 6 53% 152%. dito 4%, Pref •08% 108% Nd Gist- cn Sp 1523, 369 Rtt. Droogd Mii «62 360 Stokvis H Mii. 156% 156%. Stork 3c Co. 138 142 Werkspoor. S A .53 154 Wyers' I en H 210% 211 Zwanenberg O 211 210 Aniem Aand. 112% 136 Ned Ind. Gas 122% Borneo Sum H '57% 159 Internatlo 192 194 Linde Teves 150 152 Oost Borneo 127 Amst Ball Ml) 3em Eigendom Houth. Pont 147% 147'; 5chev Expl M - *omsons Hav 143 Zech Kolst. S •2% Vrl. genot aand Albert Heyn 034', 202% Nd A A Vrst .57", 155 Ned Am Fitt. 06% 106% Ned Mil Walv 414% 114;', Ndl. Ind.v Vczl 102 Schokbeton 152 153 V Phm. (Zw 163% 164 Prolongatie 2% 2% Amer fondsen Anaconda 36% 36% Bethl. Stee' 109% Chrysler 121 119 Gen, Motors Intern Nickc 31% 30% Kcnnccott 0 58 Rep. Steel US. Steel .0% Phillips 66% Shall Union 39% 28 Tide Water 26% 26% Baltimore 13% N. York Leu. 6% Pennsylvania 18

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2