DAGBLAD VOOR AMERSFOORT c Ongeregeldheden op Java bereikten een kritiek stadium Franse volk staat op een driesprong Kunnen Grote Vier tot blijvende overeenstemming komen? 1 Bevin over het communisme in Zuid-Oost-Azië Tan Malakka vrijgelaten Nieuwe hersenoperatie met succes toegepast Generaal Soedirman kondigt strenge militaire maatregelen aan Indische troepen vorderen snel In de afdeling voor negers Voorts: een koude douche voor Europese federalisten Stem der regering vergaat in het rumoer van links en rechts Wereldburger no. 1 ontving de pers op de trap van het restaurant BONNENLIJST In kort .bestek u I/oruIercIag IG September Ï945 'Achtste jaargang, No. 1123 Opgericht door de Stichting ..He» Parool" - Giro 510330. Bank: Rottcrdamsche Bank. - Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Per» Redactie en Administratie: Snouckaerüaan 7, Amersfoort* Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER» Radio Djokjakarta meldde Woensdagmiddag, dat orde en rust in Soerakarta zün teruggekeerd, nadat hier Maandag bij botsingen tus sen groepen van uiterst rechts en links veertien personen werden ge dood en een aantal anderen ontvoerd. Volgens het republikeinse persbureau Antara bevinden zich onder de ontvoerden zeven legerofficieren en voorts leden van de commu nistische partij. Antara meldt, dat de regering een onderzoek naar de ongeregeld heden gelast heeft en dat zij krachtige maatregelen zal nemen. Het republikeinse militaire garnizoen te Soerakarta is geconsig neerd in de kazerne. De orde wordt in de stad gehandhaafd door de politie, versterkt met een mobiele brigade van de staatspolitie. In de avonduren werd voor radio Djokja een dagorder voor gelezen van generaal Soedirman, de republikeinse legercomman dant. Deze verklaart hierin, dat op het ogenblik de binnenlandse onenigheden een critiek stadium hebben bereikt en dat er gevaar bestaat voor de staats-souvereini- teit. De gebeurtenissen te Solo acht Soedirman gericht tegen het gezag van het leger. Hij roept op tot het betrachten van de uiterste discipline in het leger en waar schuwt tegen provocatieve ge ruchten. Hij deelt verder mede, dat de regering heeft besloten, in het gebied van Soerakarta strenge militaire maatregelen te treffen. De correspondent van Asso ciated Press herinnert eraan, dat Soerakarta immer sedert het uitroepen van de repu bliek een bron van onrust is geweest. In deze stad bevin den zich de hoofdkwartieren van de communistische partij, andere revolutionnaire partijen en een aantal jeugdbewegin gen. Intussen maakt radio Djokja karta eveneens melding van nieu we botsingen tussen Nederlanders en Indonesiërs op Oost Java. Het (radiostation omschrijft de botsin gen in de omgeving van vier grote Oost Javaanse steden als gevech- Troepen van India trokken Woens dag in een stevig tempo vanuit vüf invasie-punten over vlak land naar het hart van de staat Haidcrabad de stad Haiderabad en naar ver luidt waren vooruitgeschoven eenhe den daarvan nog slechts tachtig mUI verwijderd. Een officieel woordvoerder maakte bekend dat de op twee na grootste stad van Haiderabad. Aurangabad. Woens dagochtend om zeven uur gevallen ls. Men gelooft dat zware strijd komt wan neer Secoenderabad genaderd wordt. Daar staan de beste strijders van do Nizam van wie gezegd wordt dat zij bereid zijn tot de laatste man te strij den. In een redevoering over de op mars in Haiderabad heeft premier Pandit Nehroe van India gezegd, dat de bevolking van Haiderabad (dit zyn grotendeels Hindoe's red.) zeer vredelievend is en behoort tot de elke vorm van geweld veraf schuwende volgelingen van Gandhi. Nehroe nep de 100.000 landgenoten die naar hem luisterden op tot op offeringen en deed een beroep op ervoor te waken, dat het land hen. niet zou vervallen tot chaotische toe standen zoals in Birma, Malakka en Siam. Abessijnse Prins achtte zich beledigd De Amerikaanse vereniging voor de bevordering van de wetenschap heeft de Abessijnse gezant in de V.S. haar grote spijt betuigd over het feit, dat de gezant op een Maan dag te Washington gehouden verga dering van de vereniging is gezegd, dat hij moest plaats nemen in dc voor negers bestemde afdeling van de zaal. De gezant, prins Ras Imroe, een neef van de Abessünse keizer, had juist met andere leden van het corps diplomatique zijn plaats ingenomen om naar een rede van president Tru man te luisteren, toei. een zaalbe- diende hem vezocht zich te verwij deren. De prins verliet onmiddellijk de zaal. Haddis Alemayehou, eerste-secre- taris van de Ethiopische legatie te Washington, heeft verklaard dat de gezant door het gebeurde „gekwetst" was. Het incident was gemeld door een Bij het debat dat op de rede van Bevin volgde, zeide Anthony Eden. die Churchill, die momenteel met vacantie in Zuid Frankrijk ver blijft vervangt dat Bevin de bete kenis van de federale plannen, waaraan Churchillzijn steun geeft onderschat. Hij vroeg een scherpe veroordeling van de aanval van In dia op Haiderabad cn noemde dit „onbetwistbaar een heftige en on vergeeflijke schending van overeen komsten". Ernest Bevin, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, heeft Woensdag in het parle ment verklaard, dat Engeland en het Gemenebest alle middelen zullen aanwenden om pogingen tot een burgeroorlog de kop in te drukken „overal waar bur geroorlog het kwade hoofd op steekt". Hij wees er op. dat „In geheel Zuid-Oost-Azië een communis tisch plan leeft, elk Westers optreden te verdrijven", Bevin legde deze verklaring af in het parlement in het kader van een algemeen overzicht over het Britse buitenlandse beleid waarbij echter uitdrukkelijk de Duitse kwestie niet aan de orde is gesteld. Het ligt in de bedoeling, dat Bevin daarover dc volgende week opheldering zal ver schaffen. Komende tot de plannen voor een federale regering voor ge heel Europa, zeide Bevin: „Ik wil niet verkeerd begrepen wor den en ik wil niet. dat iemand denkt, dat ik een kond stortbad wil geven, maar de plannen die hierover thans circuleren kun nen geen ogenblik de proef van een onderzoek doorstaan". Daarmede doelde hij op het kort geleden door Frankrijk opgewor pen plan voor een conferentie van de landen der Westelijke Unie ter voorbereiding van zulk een federale regering. Hij vatte zijn critiek op deze plan- nen aldus samen „het gaat niet aan een dak op een bouwwerk te zetten alvorens dit zover is voltooid". Bevin legde er de nadruk op, dat de kwestie van de Westelijke Unie stap voor stap moest worden behan deld, door overeenkomsten en door verdragen. Het was de politiek der Engelse regering haar streven met de 16 lan den, die zij had samengebracht, en met het Gemenebest van dag tot dag voort te zetten. ten op kleine schaal. Het deelt mede, dat de plaatse lijke Nederlandse commandanten op Oost Java krachtige waar schuwingen hebben gericht tot de bevolking en te kennen hebben gegeven, dat de Nederlandse auto riteiten zullen optreden om orde en rust te herstellen, wanneer geen einde komt aan de vijande- lükheden. United Press verneemt, dat een Australische en een Belgi sche militaire waarnemer met spoed naar Oost-Java zijn gedirigeerd ter aanvulling van de uit acht man bestaande militaire groep van de V.N., die het toezicht houdt op het Nederland-Indonesische be stand. De Amerikaanse kolonel Wil liam Mayer is voornemens zich per vliegtuig naar Djokjakarta te be geven om een bijeenkomst te ar rangeren tussen Indonesische ver tegenwoordigers en de Neder landse commandanten teneinde de rust te herstellen in Oost Java, waar dc toestand, gelijk generaal Spoor zeide, „zeer slecht" is. Antara meldt uit Djogja. dat de republikeinse premier, Moh. Hatta, in de zitting van het werkcomité van het KNIP heeft bekendgemaakt, dat Tan Malakka. en enige andere In donesische communisten bij vonnis van het landgerecht te Solo in vrü- heid zijn gesteld. Dit geschiedde we gens „gebrek aan voldoende bewijs". Hatta voegde eraan toe, dat de be slissing nog door het Djogjase hoog gerechtshof gesanctionneerd dient te worden. Tan Malakka c.s. werden midden 1946 gearresteerd op beschul diging van ondergrondse actie ter omverwerping van de republikeinse regering. Zij ontvoerden de toenma lige republikeinse premier, dr. Sjah- rir. Overleg met Van Mook c.s. begonnen Hedenmorgen is het overleg van de Nederlandse regering met de pre- federale regering, waarvan dr. Van Mook het hoofd is. begonnen. De be sprekingen hebben plaats ten depar- temente van algemene zaken. Voor de derde keer in drie dagen is een Amerikaanse straaljager in Duitsland verongelukt. Het toestel was een zgn. Shooting Star cn be hoorde tot een eskader van 82 een heden. dat de vorige maand in Duits land arriveerde. De piloot werd ge dood. Twee andere Amerikaanse piloten, die dezer dagen boven de Sovjet zone per parachute hun toestel moesten verlaten, zijn veilig en wel in de Amerikaanse zone terugge keerd. De Groenlose slagers hebben een originele wijze gekozen om hun on genoegen over de vleesdistributie te uiten. Zij huurden een orgel, voor zagen dat van toepasselijke opschriften en collecteerden in hun witte jassen om op deze manier „in hun onderhoud te voorzien". De zonder linge optocht trok veel belangstelling in het Achterhoekse stadje. Twee onderzeeërs van de Koninklijke Marine zijn Woensdag uit de Waalhaven te Rotterdam naar de West vertrokken. Het zijn dc „Zee hond" en de „O 24", die oefeningen zullen houden met de kanonneer boot „Van Kinsbergen". Bovendien bevinden zich aan boord van de „O 24" twee assistenten van prof. dr. A. F. Vcning Meinesz, die op uit- en thuisreis zwaartekrachtmetingen zullen uitvoeren. Voor het ver trek inspecteerde de bevelhebber der zeestrijdkrachten, It.-gen. C. E. L. Helfrich, de manschappen, die op de wal stonden aangetreden. Houweeltje wordt door oogkas gedreven In de krankzinnigengestichten van verscheidene Amerikaanse sta ten is met succes een niéuwe her senoperatie toegepast, di^ weten schappelijk bekend is als transorbi tal lobotamie en meer populair de Ü'shouweel-operatie wordt ge noemd. De operatie bestaat hierin, dat een speciaal chirurgisch instru mentje, dat lijkt op een gewoon Ijshouweel, door de oogkas, zonder het oog te beschadigen, omhoog in de hersenen wordt gedreven en vervolgens heen en weer wordt be wogen, waardoor bepaalde hersen weefsels worden doorgesneden. De schedel wordt niet geopend en de gehele operatie, die verloopt bin nen een tijd van vyf tot tien mi nuten, is zo eenvoudig, dat zij door elke chirurg kan worden verricht, terwyl de meeste hersenoperaties slechts door een specialist-neuro- chirurg kunnen worden uitgevoerd. Wat de operatie precies bewerkt Is niet bekend maar men meent, dpt door het doorsnijden van een deel van de hersenen ook de oude' gedachtenassociaties, die krank zinnigheid veroorzaakten, worden vernietigd, waarna door de gewone behandelingswijzen nieuwe asso ciaties kunnen worden tot stand gebracht. Tot dusverre hebben 45 van deze operaties plaats gevonden zonder andere nadelige gevolgen dan een gewoon blauw oog. Het is volgens de deskundigen nog te vroeg om de operatie ten volle op de juiste waarde te schatten, maar zü ma ken o.a. melding van een voorma lige onderwijzeres, die haar heeft o'ndergaan na vier maanden zon der enige merkbare vooruitgang volgens de meer gebruikelyke me thoden te zijn behandeld. ZU is uit het krankzinnigenge sticht ontslagen om een betrekking te aanvaarden en zal deze herfst opnieuw naar de kweekschool gaan.. De doktoren menen, dat zij na een jaar herscholing in haar voormalig beroep zal kunnen te rugkeren. Andermaal het bezoek van de koningin aan Londen Zoals reeds medegedeeld bezocht ko ningin Juliana tijdens haar kort verblijf met Prins Bcrnhard ln Londen de John Ruskin-school, een speciaal opleldlngsln- sUtuut voor gedeeltelijk blinde kinde ren. Nader vernemen wij dat de koninklij ke moeder van prinses Marijke, die in haar prilste Jeugd een oogoperatie on derging. zich wilde oriënteren over de op de genoemde school gevolgde metho den. mede als voorlopig onderzoek naar de mogelijkheden een soortgelijke school ln ons land te doen oprichten. Op dezelfde dag. dat dc Gaulle een machtige landelijke campagne inzet om van het Franse volk een uitspraak te verkrijgen, dat het hem aan dc macht wil zien. zijn er door de door communisten be heerste JFranse vakbond nieuwe stakingen gelanceerd cn hebben In het hartje van Darijs zeer ernstige barrlcadc-gcvcchtcn plaats gevon den tussen stakers en politie. In dit rumoer van links cn rechts dreigt de stem van dc nieuwe Franse premier Henri Qucuillc verloren te gaan. Deze verklaarde in een persconferentie, naar aan leiding van zijn plannen tot ge zondmaking van de Franse franc: „Ik heb vertrouwen In dc werken de klasse van mijn land. Zodra de ze er zeker van is dat dc franc koersvast is. zaj dc onrust in het land vanzelf verdwijnen." Dc regering Dit plan van Queuille, waarover nog geen bijzonderheden bekend zün, heeft het onderwerp van be spreking uitgemaakt van zyn vol ledige kabinet en is met algemene stemmen aangenomen. Men neemt aan dat het van alle Fransen zware offers zal vergen. De stakers De stakingsbeweging concen treert zich in de vliegtuigindustrie, het vliegverkeer en de automo bielindustrie, doch andere groepen van arbeiders hebben zich reeds solidair ^verklaard. Woensdagmid dag waren bij deze actie 50.000 Paryse arbeiders betrokken. De vakbondsbesturen der niet-communistische arbei ders verklaarden zich on-eens met de stakingsparolen, doch wilden ten slotte ook geen „stakings-brekers" zijn. Het Franse luchtverkeer ligt ten gevolge van de staking stil. 's Middags bereikte de woede der stakers haar hoogtepunt, toen zij hun weg naar de bureaux van de genationaliseerde vliegtuigindu strie waar zij hun eisen voor loonsverhoging wilden indienen versperd zagen door zwaar bewa pende politie. Binnen korte tijd was de Boulevrrd Hausmann her schapen in een slagveld. Stenen werden uit de grond gerukt cn dienden samen met stoeltjes, ijze ren hekken tot munitie. De politic slaagde erin de stakers te ver spreiden, doch dezen verzamelden zich spoedig weer elders. Het bleef de gehele middag en avond on rustig in dit deel van de stad. Twee duizend man politie en nationale garde is geconsigneerd voor geval van herhaald opdringen van de stakers. Bij de gevechten zijn geen doden te betreuren. Dertien per sonen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht terwiji 200 Garry davis zit niet stil. De 26-ja- rige oud-oorlogsvlieger. die zijn intrek heeft ge nomen op de trappen van het UNO-restaurant op het stukje interna tionaal grondgebied midden in Parijs, heeft een brief geschreven aan Trygve Lie. de se cretaris-generaal der UNO. Hij vraagt Lie daarin, een beslissing te nemen in zijn juridische status als „man zonder land". De eerste wereldbur ger hield gisteren een persconferentie. Hij zat op de trappen van het restaurant. Werklieden sjouwden om hem heen met meubels, maar een legertje journalisten en nieuwsgierigen luister de aandachtig naar wat hij te vertellen had. „Er is thans geen enke le nationale of interna tionale wet op mij van toepassing. Geen enkele wet erkent mijn bestaan, want ik heb mijn Ame rikaanse staatsburger schap opgegeven. Er „Ik heb mijn tvereld uitgebreid" moet dus wel een be slissing genomen wor den, die dan wel in de geest van een interna tionale wet zal zijn." Davis hoopt erop. dat aldus, door het scheppen van een precedent, het Frans verzoek tot uitlc- wereldburgerschap wet- vering. Daaraan zou de te lijk zal worden. UNO dan met een zucht Gistermorgen waagde van verlichting vol' Davis zich een eindje doen. buiten „zün" gebied. Fo tografen die hem wil den vereeuwigen, vroe gen hem of hij even op de boulevard wilde ko men staan, die nu nog Frans gebied is, maar over enkele dagen voor het publiek zal worden gesloten. Davis deed het en kon naderhand rus tig terugkeren. „Ik heb myn wereld uitgebreid", zei hij grinnikend. De UNO-functiona- rissen breken zich tussen het hoofd over de vraag, wat zij met hem moeten beginnen. Zij hebben nog steeds geen poging gedaan, hem er uit te gooien Maar er wordt beweerd, dat de UNO hoopt op een MEN behoeft waarlijk geen zwartkijker te zijn om te constateren, dat de situatie in Ber lijn en daarmee dus in de hele wereld de laatste week aanmërke- lijk slechter is geworden. Hiervoor zijn niet minder dan drie oorzaken aan te wijzen, die ieder afzonder lijk, maar vooral alle drie tezamen er op wijzen, dat de Russische wil om tot een accoord met het Westen doen om de „brug door de lucht" te komen alleen maar in schyn be staat. maar weer eens een poging gaan te blijven weerstaan enreikt sie7) en hebben de drie Westelijke Om te beginnen heeft maarschalk Sokolofsky tijdens de besprekingen van de militaire gouverneurs van de Vier plotseling allerlei eisen ge steld, welke in de vele besprekin gen „op hoger plan" in Moskou niet in het geding waren geweest. Tegelijk daarmee is het duidelijk geworden, dat de Russen, al onder handelend met het Westen, er op uit waren om via de communisten te versperren, althans te belemme ren. In de terminologie van wijlen Hitier heette dat allemaal bij elkaar een „dynamische politiek". Welnu, het zal niet aan een tekort aan dynamiek bij de Russen liggen, wanneer de onderhandelingen van de Vier tenslotte toch nog tot een resultaat zouden leiden. Is op dit laatste dan nog enige kans? Het is gemakkelijker om deze klemmende vraag te stellen dan om er zo n.aar met ja of neen op nail.ll UJil Vic* UC V.UU11I1UI11ÏIC11 in de meest brutale en provoceren- antwoorden. Daarvoor zijn er te de terreur van „de straat" de macht in heel Berlijn in handen te krijgen en zodoende hun partners in het „open gesprek" voor een voldongen feit te stellen, een me thode van doen, die we zo langza merhand wel als typisch voor het Kremlin mogen beschouwen. En toen deze taktiekgeen succes had, integendeel onder de bevolking van de Westelijke sectoren van Berlijn een reactie ten gunste van de be ginselen van vrijheid en democra tie opriep, als waarvan de massale demonstratie van de afgelopen veel, heel of half onbekende fac toren in het spel. Om er maar twee uit de grote hoop te noemen: le. Zijn de Russen bereid en gereed om het ook tot de uiterste conse quenties van de politiek van af persing, die zij voeren, te laten komen? 2e. Is de eensgezindheid onder de Westehjke mogendheden aanwe zig en sterk genoeg om die af- mogendheden dan na wat er alle maal de vorige week in Berlijn is gebeurd niet alle aanleiding om te zeggen: nu is het genoeg geweest en wij praten niet langer? Maar zijn ze alle drie, ook Engeland en vooral ook Frankrijk, tot dit laatste bereid? Is het juist niet de kracht van de Russen, dat zij ervan over tuigd zijn, dat Frankrijk in het bij- rlr» i - .-. im, ,1mi 20nder niet slechts de zwakke plek uoor is in het front van het Westen, ge zien zijn interne situatie, doch dat het dit hele front zwak maakt. Inmiddels hebben de Drie weer contact gezocht met de Russen in Moskou. Op zichzelf is het logisch, dat zij het nu weer op het hogere plan hebben gezocht. Veel belang- ï-iilror oflKIrtr ie Ka» ,]A T"> hun geduld hiertoe? Over het eerste punt kan ik al leen maar dit zeggen: Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat Moskou geen oorlog wil noch hem kan ge bruiken, maar ik weet maar al te goed, dat het wereldgebeuren niet afhangt van mijn overtuiging of die van andere commentatoren en... prof. dr. C. D. J. Brandt dat men een kleine tien jaar gele den van Hitiers Derde Rijk ook zei, dat het geen oorlog Icon voeren. Wat de tweede onbekende groot- rijker echter is het. wat zij de Rus heid betreft wijs ik er op, dat in sen hebben gezegd. Hebben zij in- het bijzonder van Amerikaanse derdaad de kaarten op tafel gelegd, zijde steeds is verklaard, dat men dat wil in dit geval zeggen, Stalin niet wilde onderhandelen onder en Molotof voor de keus gesteld: of pressie. Marshall heeft dit in zijn serieus verder onderhandelen of pesconferentie van vorige week nog anders maar lievéi- ophouden? Dit weer eens met nadruk herhaald, zullen we spoedig genoeg weten. Maar. zo vraag ik me afheeft het Westen in feite niet aldoor on- nersinesnoliGpV van R,,«en der,Pressie onderhandeld (wat is 17N gesteld nu eens. dat het Wes- persingspoliück van de Russen de blokkade van Berlijn, die nog C ten geen gat meer zou zien in lid van d. Joegoslavische ambassade, weeksgetuigde,,toen zün de Russen tot de uiterste conseque„ties toe ^^£,3*£V2 v^oSffi SïïiS hoe h^al^eT dan onherroepelijk, dat er oorlog komt? Geenszins, maar wel bete kent het, dat de zgn. koude oorlog voorlopig permanent wordt. En dat is op zichzelf allesbehalve een reden tot verheugenis! Mij lijkt de mogelijkheid groot, dat de Weste lijke mogendheden in dat geval de kwestie-Berlijn voor de a.s. Alg. Vergadering der Verenigde Naties zullen brengen, dat zij zelfs een poging zullen jioen om Berlijn als een haard van oorlogsdreiging on der toezicht van de Verenigde Na ties te brengen. Natuurlijk zullen de Russen zich hiertegen tot het uiterste verzetten. De vraag js echter, of zij het zullen kunnen tegenhouden, dat zo'n besluit zou worden genomen en of zij het aan durven om zich zo onmiskenbaar dwars tegenover de opinie van de hele wereld te plaatsen. Ook dit hangt ecvan af. hoever het Krem lin a priori bereid is te gaan. Ik zei zoeven, dat de mogelijk heid mij groot leek. dat het Westen deze weg zou inslaan. Persoonlijk zou ik dit een juiste weg vinden, ondanks het feit, dat mijn vertrou wen in de Alg. Vergadering der Ver. Naties niet bijster groot- is. Maar ik moet hier wel bijvoegen, dat de Franse regering heel weinig lust schijnt te hebben om deze weg te gaan bewandelen. Als zij daar zo over blijft denken, als er dus ook hier weer een scheur zit in dc eenheid van het Westen, waarvan de Russen alleen maar kunnen pro fiteren, dan is het helemaal arbeiders en 100 agenten lichto kwetsuren opliepen. De Gaulle Omtrent het door generaal de Gaulle georganiseerde volksrefc- rendum ten gunste vnn hemzelf, deelde de bekende literator Andró Malraux tijdens een persconferen tie mede, dat deze in heel Frnnk- rijk met alle beschikbare middelen zal worden gevoerd. Het land zal worden overstroomd met affiches» Gevraagd wordt een zegel te kopen ter waarde van 50 francs. Er zün tien millioen cxemplnrcw van gedrukt. Ze zijn licht blauw van kleur en dragen de tekst „Voor het al gemene welzün?Ja!" Dc bedoeling is, dat men deze zegels op een brief zal plakken en die brief zal sturen naar het huis van cle Gaulle te Colombny-lcs- Deux-Eglises. „Wij zijn de mach tigste on best georganiseerde groep van het Franse volk", aldus Mal raux, „onze vijanden weten dat. Met deze campagne kan het Fran se volk de Gaulle ann de macht helpen." Dc Raad van de Republiek (do Franse Senaat heeft met 176 tegen 96 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het .wetsontwerp betreffende do verkiezing van de leden van de Raad der Republiek. Het wetsvoorstel be vat 60 artikelen waarvan het voor naamste het eerste is, waarin wordt bepaald dat de raad uit 320 leden wordt samengesteld. De verkiezing zal op 14 November a.s. plaats heb ben. Zaterdag sluiting der Staten Generaal De belde Kamers der Staton-Ge- nernal zullen Zaterdag 18 Sep tember des namiddags te kwart voor drie bijeenkomen tor sluiting van de zitting. Voor het tüdvak van 19 September t.m. 9 October zijn dc volgende bonnen voor vlees aangewezen: 204,206 Vlees: 100 gram vlees 205 Vlees: 300 gram vlees Voor het tijdvak van 19 September t.m. 2 October zün van de tabaks- en versnaperingenkaarten enz. QA QC 808 aangewezen dc bonnen: 103.107 Tabak: 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 September wor den gebruikt. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd. Dinsdagmiddag betraden de heer en mevrouw PlugHascnpot, die enige uren te voren in Noordwilk In het hu welijk waren getreden, dc tentoonstel ling „De Nederlandse Vrouw 1898—1948" gevolgd door hun familie „van bcldo zijden". Zij hadden in NoordwUk een bus gecharterd cn wjircn naar Den Haag gereden, opdat dc Jonge echtge noot kon zien wat de vr«uw in do laatste vijftig Jaar heeft gewrocht. Gedurende oen half Jaar hebben tweo inbrekers Noord-Brabant cn Zeeland onveilig gemaakt BIJ de arrestatie ont kenden belden aanvankelijk, doch na derhand gaven zij toe. Ingebroken te hebben in UIvenhout, Zundert, Baarlc- Nassau, Gll/e, Etten. Achtmaal. Steen bergen. Rljsbergen. Ba vel, Dongen. Pln- dorp Udcnhout OisterwIJk. Breda. Dors- sten, en Iersckc. In sommige plaatsen zelfs enige keren. Dc ncgenjarlgo Jopic van Dipten te Delf. die bekend Is geworden door zijn veelvuldige uit stapjes. is weer eens door de politie opgepakt. HIJ had zich verstopt ln do autobus naar Monster. Door de nat te zomer komt het ln de omgeving van Borculo veel voor dat vruchtbomen voor de tweede keer In dit seizoen ln volle bloei staan. BIJ een kweker ln Gccstcren heeft een appelboom voor de tweede keer deze zomer een flinke vruchtdraeht gegeven. Drie 17e eeuwse lul-klokken, welke ln het mu seum te Hulst waren opgeborgen, zul len om ln de klokkenschaarste te voor zien. weer in ere worden hersteld. Een komt ln dc toren van het gemeentehuls. een andere wordt op Js Lands Huljs" aangebracht, de kleinste wordt bü do aanvang der raadsvergaderingen geluld. Een grote bosbrand heeft 5800 hec tare van het OJai-dal, een zeer bekend vacantle-oord In California, verwoest Dc schade wordt op 1.000.000 dollar ge schat. Vrouwen en kinderen ziln. uit OJai. dat een bevolking van 3500 zielen heeft, geëvacueerd. Dc E C.A. heeft aan Bizonlë 7.800.000 dollar toegewezen voor de aanlcoon van tabak. 4 000 000 dollar voor Amerikaanse en 3.000.000 dollar voor Grieks-Turkse tabak. De filmmaatschappij Comedla tc Bcrllin zoekt voor haar film ..Martina" een vrouwclUke hoofdrolspeelster, die een meisje van ongeveer 18 Jaar moet voor stellen. dat „ln de woelingen van do oorlog en na de oorlog veel heeft mee gemaakt en hard ls geworden". Als eerste gegadigde heeft zich aangemeld een 13-Jarlg meisje, dat beweerde „reeds genoeg meegemaakt te hebben om tegen een dergelijke rol opgewassen te zün." De blonde, negentienjarige Georgië Martin, heeft zichzelf ten hu welijk aangeboden voor 7000 dollar. In brieven aan bladen in Wyoming. Utah en ontana zegt zc. dat zij het geld wil gebruiken om haar studie mee te be ëindigen en haar verarmde familie te helpen Weerbericht DROOG WEER Weersverwachting, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond. Gedeeltelijk be wolkt. Droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. In het binnenland iets kouder des nachts, overigens wcln'ir verandering ln temperatuur. 17 Sept.: Zon op 6 17. onder 18.51; maan op 18.59, onder 4 51.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1