Ernstige zaken in een zaal vol vrolijke mannen Neptunus-dames nu ook in de eerste klasse Laat boeken Uw vrienden zijn Onderhandelingen noodzakelijk, zegt Moh. Hatta Sow jet-vlaggetje op de fiets 2 Donderdag 16 September 1948/ STADSNIEUWS „Sta niet te jammeren," zei de rechter Het waren op één na alle maal mannen, die vanmorgen hun rumoerige intrede deden in de zaal van het kantongerecht. Een dame was er maar, met op haar hoed een wuivende witte pluim, die op haar schouder hing omdat ze haar hoofd aandachtig luisterend- scheef hield. Het andere publiek was maar zeer ten dele van de ernst der zaken overtuigd. Lang niet altijd hielden de mannen hun gezicht in de plooi. Ook niet toen meneer K. uit Baarn rijlaarzen, rijbroek, bruin ver brand kaarsrecht stond te luis teren naar de rechter, die hem er van beschuldigde dat „hij" onder de „invloed" had verkeerd. „Ik kwam van een feestje van de rui ters en had een vreemde fiets bij me. Toen kwamen, er agenten die zeiden: „Pikeur, stap even af, want je slingert een beetje". Een eindje had hij toen gelopen, was later weer opgestapt doch voor de tweede maal aangehouden en meegenomen naar 't bureau. „Maar ik was niet dronken", zei de pikeur zelfbewust. Twintig gul den of vijf dagen is verdiend, oor deelde de Ambtenaar O.M., wat door de rechter met vijf gulden werd verminderd. Langzaam, schrijdend haast, na derde de automobilist R. uit Am sterdam het verdachtenbankje. Al weer zo'n wagenruiter zonder rij vergunning. Twintig gulden of tien dagen. In Bunschoten had de heer B. uit Baarn zonder rijvergunning gere den. Verdachte was wat moeilijk te verstaan doch uit hetgeen de kantonrechter hem toevoegde was wel op te maken, dat B. niet op 't juiste paard had gewed. Verdachte had de service-wagen van een ga ragehouder voor andere doelein- einden gebruikt. Tien gulden of vier dagen. Direct daarop trippelde A. F. v. d. L. uit Amersfoort naar voren, Deze zwartharige verdachte had zich door een auto laten voorttrek ken. Ik moest voor donker thuis zijn," verweerde de jongeman zich op zachte toon. Vijf gulden of twee dagen, minder kon het niet. Jongeman L. uit Amersfoort had met zijn fiets op een rijksweg ge reden i.p.v. op het rijwielpad. Er werden weinig woorden gewisseld tussen de heren met het lapje on der de kin en de jongen in blauw plusfours, die een lapje voor 't oog had. Op 23 Augustus had J G van S. te Baarn met een motorfiets gere den zonder in het bezit te zijn ge weest van rijbewijs B. Was wel meer aangehouden, doch nooit een Nieuwe aanwinsten van openbare leeszaal Dc Openbare Leeszaal, Muurhuizen 9. nam enige boeken in de bibliotheek op. waarin belangrijke personen be schreven worden. E. Curie. Madame Curie. Het le ven van een wereldvermaarde vrouw-, van wie Albert Einstein heeft gezegd. „Madame Curie is van alle beroemde mensen de enige, die door de roem niet is bedorven." Fr. Hackctt Hendrik VIII. Schrijver wil deze terecht beroemde en beruchte Engelse koning (1491 1547) belichten als koning en als mens tegen de achtergrond van die tijd. J. I. M a c n a i r. Livingstone. De bekende Engelse ontdekkingsreiziger, die uitgezonden werd om Cerftraal Afri ka voor de handel te ontsluiten, de kennis omtrent de inboorlingen te ver meerderen en de slavenhandel tegen te gaan. R. Marsman. Haar werk ging door. Een rijk geïllustreerd document over de werkzaamheden van H. M. Koningin Juliana, welke Zij verrichtte gedurende de oorlogsjaren in Noord- Amerika. J. S 1 o c u m. Alleen in een kotter de wereld rond. Vijftig jaar geleden maakte kapitein Slocum een reis rond de wereld en heeft zijn avonturen ln dit werk vastgelegd. J. Tielrooy. Ernest Renan. Een studie over één der grote figuren van het Humanisme in Frankrijk. J. L. W a 1 c h. Karolus Magnus Dit boek geeft een beeld van de wes telijke wereld aan het einde van de 8e en het begin van de 9e eeuw, met Karei de Grote als middelpunt. Behalve de bovengenoemde boeken werden een paar werken aangekocht, die geschreven werden dóór beroemde personen. Verlangend is lange tijd uit gekeken naar het werk. dat reeds in de Engelse taal werd uitgegeven en thans ook in de Nederlandse vertaling is ver schenen. Bedoeld wordt het boek van W. Churchill, Memoires. Het eer ste deel geeft een beeld van dc ont wikkeling der historie tussen de eerste en de tweede wereldoorlog en is ge titeld: „De storm steekt op". Een ander, ook belangrijk werk is van Bruno Walter Thema en variaties. Op 68-jarige leeftijd wijdde schrijver zich een jaar aan het te bock stellen van zijn leven als rfiusicus. NoteerU even GRAND THEATER: Snouckaert- laan 4 tel 4632. Dagelijks 1. 2, 3. 4 en 5 u. n m. doorlopende voorstel ling Jubileum- cn Kroningsfees ten. 18.45 en 21 u. De Woeste hoogte. CITY THEATER: Westsingel 7, tel. 6572. „De weg naar Sacramento" Dagelijks 14.30, 18.45 en 21 u. Zo. 14. 16, 15. 18.45 en 21 u REMBRANDT THEATER: Lange- straat. „Merijntje Gijzen's jeugd". Zond. 14. 16.15. 18 45 en 21 u Vrijd. en Zat. 14.30. 18.45 en 21 u. Overi ge dagen 14.30 en 20 u. 17 SEPT. Alg. ledenvergadering A. A.V. „De Wapenroem" 19.30 u. 18 SEPT. Toneelver. „Ons Toneel" opvoering van ,,'n Duvel" Bal na 20 u. Amicitia. Tentoonstelling A. G. vierde groep A.K.G. t.m. 25 Sept. St. Pie- ter en Blokland's Gasthuis 10 12.30 en 14—17 u. Zond. 14—17 u. aanmerking er op gekregen, zei de man. ,,'k Kan 't raadsel ook niet oplossen. Daarover moet" u niet staan jammeren", zei de rechter. „Ik zal u veroordelen tot tien gulden of vier dagen." Al heel slecht had J. P. uit Amersfoort de verlichting van zijn wagen verzorgd. Nu kreeg hij twee maal vier gulden of een dag en maakte de man zich zorgen hoe hij dat op z'n baas bij wie hij in middels was weggegaan kon verhalen. „Spijtig, maar 't is mijn zaak niet." maakte rechter Vonkenberg duidelijk. Man mompelend af. De pluim van de dame met de hoed hing nog steeds op haar zwartge- mantelde schouder. Hier en daar hing een man wat scheefgezakt in een bank. Vooraan in de zaal ver dedigt zich mompelend een ver dachte. Esperantisten actief Reeds jaren lang wordt in Sep tember de propaganda voor Espe ranto als internationale wereld- hulptaal gevoerd. Onze stad had dit jaar gelegen heid zich van het enthousiasme van de Esperantisten voor hun taal te overtuigen en daarna scheen het v/at stil. Doch het tegendeel was waar. De vacanties worden door vele Esperantisten benut om inter nationale congressen te bezoeken en dit jaar was daarvoor in Am sterdam gelegenheid. Daar waren begin Augustus 1200 bezoekers uit verschillende landen aanwezig. In 1949 zal het congres te Parijs worden gehouden. Het kernpunt van de propagan da is nu gelegd op: „Invoering van Esperanto als eervak al dan niet verplicht op de scholen". De Es perantisten gaan niettemin voort wintercursussen te vormen. Daar voor is de Septembermaand aange wezen. Frima tot vijftien jaar veroordeeld Het Bijz. Gerechtshof te Utrecht wees heden vonnis in de zaak te gen de beruchte acht landwachters, die ten tijde van de hongerwinter hier ter stede hebben huisgehou den. Zij werden als volgt veroor deeld: P. J. van Zon 16 j. gev. in R.W.I. (eis 20 jaar), A. Loffeld 18 (eis 15 jaar), W. Vergouwe 10 (eis 12 jaar), M. J. Strasters 15 (eis 12 jaar), G. v. Spankeren 12 (eis 15 jaar), A. Groen 6 (eis 8 jaar), P. T. Frima 15 (eis 10 jaar), W. G. Dissevelt 8 (eis 7 jaar). Allen met aftrek van voorarrest en ontzetting uit alle rechten. UITSPRAAK A. V. LIESHOUT Donderdag uitspraak doende ver oordeelde het Bijz. Gerechtshof te Utrecht A. v. Lieshout, die zich als SS-èr schuldig maakte aan mishan deling van gevangenen en o.m. ze kere A. door het toedienen van een alcoholische drank tot het afleggen van een bekentenis dwong, tot 12 jaar gev. met aftrek van voorar rest, door te brengen in een Rijks werkinrichting. Hij werd ontzet uit het recht ambten te bekleden en te dienen bij de gewapende macht. Hem werd het recht van cassatie verleend. Volksuniversiteit stelde goede cursussen samen Begin October zal de Volksuni versiteit beginnen met de uitvoe ring van haar winterprogramma. Het vorig jaar bracht een reeks van uitnemend geslaagde cursus sen over vernieuwing en verjon ging op wetenschappelijk gebied. De grote toeloop van cursisten be wees, dat het bestuur een juist in zicht heeft gehad in wat grote groepen der Amersfoortse bevol king belang inboezemt. Thans vièl de keuze van het bestuur op onder werpen als existentialisme, erfe lijkheid, radar, economische pro blemen enz. Namen als prof. dr. Boeke, prof. dr. de Beaufort, dr. Delfgaauw. ir. Hylkema enz., die een goede klank hebben op de be treffende gebieden, geven niet alleen waarborg voor hoog weten schappelijk peil maar tevens de ze kerheid van boeiende en bevatte lijke uiteenzetting. In het bestuur der V.U. heeft een wijziging plaats gehad: de heer J. Mebius, die sinds de oprichting, dus ruim een kwart eeuw lang het secretariaat heeft bekleed, achtte de tijd gekomen om deze functie neer te leggen. De voorzitter, dr. R. Miedema, bracht op de laatste bestuursvergadering de heer Me bius dank voor het vele, dat deze in de loop der jaren voor de V.U. heeft gedaan. Hij prees zijn activi teit, initiatiefkracht en sociale zin en achtte het een voorrecht, dat de heer M. als gewoon bestuurslid zal voortgaan de V.U. te dienen met zijn waardevolle adviezen. Hij bood hem namens het bestuur een fraai plaatwerk aan. Het bestuur koos in de functie van secretaris-penningmeester de heer H. Blijdenstijn (Utrechtseweg 99, tel. 5454). Burgerlijke Stand 15 September 1948 Geboren: Wilhelmus Johannes Maria, z. v. H. J. E. v. Es en C. J. de Groot; Anita Susanna, d. v. A. Huisman en J. F. Kropff. Gehuwd: P. Groene woud en J. v. d. Doe; P. J. T. Slootweg en E. C. ter Beek; J. Krijgh en F. Dieters; H J. Roozendaal en J. Rijn; H. Willemsen en E. A. v. Winterswijk; P. M. Snoeren en H. Kuipers; J. Keulen en C. E. Sietses. Marktberichten Op de Woensdagavond gehouden automarkt op De Hof, werden 377 motorvoertuigen aangevoerd. Op de werf van dc Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Mij. te Amster dam is men bezig met de bouw van een nieuw vlaggeschip voor de Noorse handelsvloot. Het schipdat thans nog naamloos is en het bouw- nummer 410 draagt, wordt gebouwd in opdracht van „Den Norske Amerika Linje" voor de vaart tussen Oslo en New York. Hef wordt een mot or mailschip van ruim 16.000 ton en 160 meter lengte dat 600 passagiers met een snelheid van 20 knopen zal kunnen vervoeren, Men verwacht het schip eind 1949 in de vaart te kunnen brengen. Protesten worden Vrijdag onderzocht Onofficieel is nu, behalve het heren-zevental ook het eerste dames-zeven tal van Neptunus naar de eerste klasse van de KNZB gepromoveerd. Gister avond werd in een volkomen met toeschouwers bezet Sportfondsenbad de laatste promotiewedstrijd gespeeld tegen Mer\yede uit Dordrecht. Neptunus won met 42 en bleef dus ongeslagen. Officieel is Neptunus nog niet ge promoveerd. daar er nog twee protesten door de Protestcommissie behan deld moeten worden over de wedstrijd Meeuwen—Neptunus. Een protest, dat van Meeuwen, is over het niet toekennen van een strafworp, het andere, van Neptunus, gaat over het niet toekennen van twee doelpunten. Deze protesten worden Vrijdagavond behandeld. te kleedkamer en feliciteerde de spe lers en speelsters van harte. Hij bood de dames bloemen aan en de heren een herinneringsmedaille. Ook werd nog gespeeld de promo tiewedstrijd Neptunus (Arnhem), van wie het Amersfoortse Neptunus met 51 had gewonnen, tegen Haar lem, tegen wie de Amersfoorters met 33 gelijk hadden gespeeld. Haarlem won met 32 en heeft daardoor nog een vlotte kans op promotie naar de eerste klasse. Merwede met 4-2 verslagen In de wedstrijd van gisteravond namen de Nepiunus-dames al direct het initiatief en hoewel de wedstrijd weer niet op een hoog peil stond zenuwen! behielden zij dit tot aan het einde, toen voorzitter Van Zwol klaar stond met zeven bossen bloe men en een felicitatie-speech. De overwinning hadden de Amersfoort se dames te danken aan de achter hoede, waarin mej. J. de Jong uit blonk. Zij stelde door goed en tac tisch plaatsen van de bal haar voor hoede in staat goede aanvallen op te bouwen en begreep haar verdedigen de taak ook zeer goed. Het schieten van de Ncptunus-voorhoede liet nog wel eens te wensen over. Mej. de Gans schoot enkele malen achtereen volgens hoog over het doel. Qua spel is een dames-polowedstrijd niet te vergelijken bij een herenwedstrijd. Daarentegen is een dameswedstrijd vaak wat meer attractief doordat het spel meer een ietwat vinnig karakter heeft. Zo was het gisteravond ook weer, vooral na het eerste doelpunt van Neptunus, dat ontstond, toen Mevr. Wigtenbroek het leder op mej. I. de Gans plaatste, die, vlak voor het doel, de bal handig langs dc Mer- wede-doelverdedigster wipte. (10) Nadat een Neptunus-doelpunt was afgekeurd kreeg de Amersfoortse doelverdedigster, mej. Vonhof, een moeilijk schot van de Dordse mid denvoor te verwerken, hetgeen haar goed afging. Zeer mooi was het twee de doelpunt van Neptunus Mej. de Jong zwom met de bal uit de achter hoede weg. Merwede zag het gevaar, cn er ontstond een verwarring in de» Dordse achterhoede. Mej. de Gans slaagde er in zich vrij te zwemmen en kreeg de bal op het juiste moment keurig toegespeeld. De rest was kin derspel en de Neptunus-schare op dc kant had reden te meer om de nieu we „yel" in te zetten, nog voor de rust loste Mevr Wigtebroek een schot, dat mislukte. Mej. Kuiper slaagde er echter in de bal in het doel te werken (30). Na de rust kwamen er angstige ogenblikken voor de Neptunus-schare. De Dordse middenvoor plaatste de bal op de linksvoor, die hard het eerste tegen- punt scoorde (31). Een omhaal van de middenvoor was mej. Vonhof op nieuw te veel en het was 32. Nep tunus hernam echter het initiatief. Schoten van mej. de Gans en mevr. Wigtenbroek faalden echter. Toen mej. Kuiper uit een vrije worp de bal op mej. de Gans plaatste, die midden voor het Dordse doel lag, was de Amersfoortse overwinning veilig ge steld. Dit maal verdween de bal tus sen de palen (42). Voorzitter C. v. Zwol verzamelde __j» afloop van deze wedstrijd het da mes- en het herenzevental in dc gro- Verkeersovertredingen aan de lopende band De verkeersvoorschriften-over- treders waren Woensdag schrikba rend in aantal. Er werden 30 pro- cessenverbaal opgemaakt. Voorna melijk waren het overtreders van het parkeerverbod in de Lange- straat. De autobestuurders die naar dc automarkt wilden, zetten hun wagens graag zo dicht mogelijk bij dc hand voor de minst mogelijke kosten. Nu wordt het echter iets duurder. Gevaarlijk spel leidde tot ongeval Op de Kon. Wilhelmmalaan ge beurde gisteren een ongeluk door dat enige jongemannen een wiel rijder Van M. wilden beletten hen te passeren. Van M. moest te veel naar links uitwijken waardoor hij tegen een personenauto aanreed. Met een hoofdwond en een ichte hersenschudding is hij naar het St. Elisabeth's ziekenhuis overge bracht. De zaak Ribberink De kantonrechter voor Tribu naalzaken te Utrecht deed heden uitspraak in de zaak tegen F. Rib berink, destijds door de 6e kamer van het Tribunaal veroordeeld, te gen welke beslissing door de hoge Autoriteit bezwaar was gemaakt. De kantonrechteif bevestigde dit advies van de 6e Kamer met dien verstande, dat alleen wijziging werd gebracht in de voorwaarden i.z. opheffing van het beheer van vermogen. Biljarten Jaarvergadering van „de Vergulde Wagen" Tijdens de gisteravond, gehouden jaarlijkse algemene ledenvergade ring bleek dat de Biljartvereniging „De Vergulde Wagen" nog steeds een gezonde basis heeft. Het leden tal is stabiel, terwijl de animo voor het spel en de resultaten zich in stijgende lijn bewegen. In het afge lopen jaar werden vele tropheeën veroverd, enkele teams klasseerden zich in dc competitie 1947-48 op goede plaatsen, o.a. hef. cadre-team bestaande uit de heren Koppel, Steffen en Brcgman, dat kampioen werd van. het district „Eemland" uitgebreid met verenigingen uit Utrecht. Ook op tournooicn werden goede resultaten behaald. Door het bedanken van de heer G. Stel kwam het secretariaat in handen van de heer J. J. Smit, Vermeerstraat 100. De hereri Van der Vlist en Jas werden in hun functies herkozen. Tijdens deze vergadering werden sympathieke woorden aan 't adres van de heer Koppel gericht, die binnenkort gaat vertrekken. Handbalgroep Amersfoort vergaderde Gisteravond werkte de handbal- groep „Amersfoort" in het school gebouw aan de Oude Soesterweg de agenda af van de indertijd on derbroken jaarvergadering. Bij de verkiezing van het bestuur der technische commissie werd het ge hele oude bestuur herkozen. Aan dit bestuur werden pog vier leden toegevoegd. Als voorzitter werd gekozen de heer A. Rijnders. De heer Luikel, oud-voorzitter, werd benoemd als 2e voorzitter. Verder werden er enige medede lingen gedaan in verband met de komende competitie, die a.s. Zon dag gedeeltelijk aanvangt. De heer Schonewille zeide dat er hard ge werkt wordt voor een nieuw kleed lokaal en dat e... verzoek bij de gemeente hiervoor reeds was inge diend. In het clubgebouw van de Speeltuinvereniging „Soesterkwan- tier" zal op 31 October een feest avond worden gehouden. Bekend biljart-speler verlaat Amersfoort Een van de bekende en populaire figuren uit de Amersfoortse bil jartwereld dhr. L. Koppel, gaat onze stad verlaten om een betrek king in Leeuwarden te aanvaarden. Het is mede aan zijn groot en thousiasme te danken dat de bil- jartsport in onze stad zeer is voor uitgegaan. Toen enkele jaren gele dén nieuwe verenigingen werden opgericht en oude clubs nieuw leven werd ingeblazen, heeft de heer Koppel velen op organisato risch en biljarttechnisch terrein wegwijs gemaakt. Van zijn kennis van het wedstrijdwezen, en niet minder van zijn grote technische vaardigheid in het spel hij was de sterkste speler van Amersfoort en het district „Eemland" heb ben vele biljart-enthousiasten pro fijt gehad. Zijn organisatorische bekwaamheden, kwamen wel het meest tot uiting bij het grootste biljartfestijn ,dat ooit in onze stad is gehouden, nl. bij de wedstrijden in 1947 voor het Nationaal kam pioenschap tweede klasse klein- cadre. Vooral door zijn grote bereid willigheid om anderen te helpen heeft hij zich bemind en populair gemaakt. Zijn vertrek betekent voor Amersfoort en het district Eemland een groot verlies, doch wordt het meest betreurd door de Biljartvereniging „De Vergulde Wagen", die in hem een goed be stuurslid en wedstrijdleider ver liest. Stadgenoten ontvingen hoge onderscheiding Namens het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis is gisteravond in een buitengewone kringvergadering te Utrecht, door de heer Kringcommissaris W. A. H. C. Boellaard het kruis van ver dienste uitgereikt aan onze stad genote mevr. A. M. Lohman-Nef- kens en onze vroegere stadgeno te mevr. S. M. C. van Reede- jhvr. van der Goes, voor het vele mooie Roode Kruiswerk door hen in oorlogstijd verricht. De laatste Roode Kruis-collecte bracht te Amersfoort f 7.768.38 op. Schaken NIWIN-schaaktournooi Aan het NIWIN-schaaktournooi, dat te Hilversum wordt gehouden, nemen ook enkele Amersfoorters deel. De uitslagen van hun partij en luiden: Ere-groep A: D. J. S. de LangeHarder 10. Epen Visser i/2Vfc. Ere-groep B' KuperusGroene- veld 01. De KruyffMevr. Heemskerk 01. GLIM SCHOENCREAM/ k/fC -V. CttHIMIKK OVIMCMIt Soest Burgemeester opende Floralia- tentoonstelling Woensdagmiddag werd in het St. Josephgebouw aan de Steenhoff- straat te Soest de tweede Floralia- tentoonatelling na de bevrijding ge opend. Behalve bloemen en planten zijn er van de Bijenvereniging en Soester Tuinbouwvercniging spe ciale inzendingen gedaan, die aan deze tentoonstelling een bijzonder karakter geven. De voorzitter van de Floralia-vercniging, de heer Se- gers, sprak een korte rede uit. Naar hij mededeelde zijn 1300 planten aan de schoolkinderen uitgegeven en in gezonden zijn er slechts 560 stuks. De burgemeester S. P. baron Ben- tinck, hierna het woord verkrijgen de, verheugde het, dat vergeleken bij de tentoonstelling van het vorig jaar, vooruitgang te bespeuren is. Met de wens, dat deze tentoon stelling aan de gestelde verwachtin gen mag beantwoorden, verklaarde spreker de tentoonstelling voor ge opend. De jury, bestaande uit de dames Oranje en Schlosser en de heren J. v. d. Brink, tuinbaas van het paleis Soestdijk en Buiser van de Bota nische tuin „Canton" tc Baarn. had een zeer moeilijke taak om de prijs winnaars te bepalen. De wisselbeker voor de mooiste inzending, aangeboden door de Fe deratie van Buurtverenigingen, is gewonnen door de Van der Hucht- school aan de Molenstraat. Hoe de duiven vlogen De postduivenvereniging „Dc Zwa luw" te fïoest hield Zondag j.l. een wedvlucht vanaf Vilvoorde, afstand 152 k m. In concours waren 241 dui ven, die te 7.45 uur met Z.W. wind werden gelost. Aankomst le duif 9 uur 27 min. 45 sec. Bereikte snelheid 11.77.4 me ter per minuut. De gedetailleerde uitsjag is: G. Haks 1, 2, 14; C. van Soest 3, 15, 16, 18, 23, 30. 36, 52; G. W. Vis ser 4; A. Waaijenberg 5, 6, 11, 17; Sj. R\jksen 7, 20, 22, 28, 47; J. C. 'van Breukelen 8, 14, 54; J. v. d. Brakel 9, 10, 19, 29; Jac. Stalenhoef 12, 62... H. Kriek 13, 49. 50, 56, 59; P. Grift 21, 24; H. v. d. Broek 25, 46, 60; J. v. d. Brink 26, 43; H. v. Kuil 27; H. Gorissen 31, 40; A. Rik sen 32, 57 G. van Gegtenbeek 33: N. Baltus 34, 35, 39, 48, 55; R. v. d. Veer 37; Jac. Kamerbeek 38; A. Priem 41, 42; C. Karstens 15, 53; Burgsteden 51. De postduivenvereniging „De Vriendschap" hield eveneens een wedvlucht vanaf Vilvoorde. Aan komst le duif 9 uur 28 min. 7 sec. Bereikte snelheid 1467.6 meter per minuut. In concours 140 duiven. De totale uitslag is als volgt: G. Sukel 1, 14, 29; E. Daatselaar 2, 15; G. v. d. Broek 3, 5, 23. 28; A. J.. Verkerk 4. 16, 17, 19, 25; W. Nieuwenhuis 6, 7, 8, 11, 13, 18, 22, 24, 26. 27, 30, 31, 35: Th. de Muynck 9, 31; H. v. Breukelen 10. 32, 33: G. Teeken 12; J. Onwezen 20; S. Hartogsveld 22. Drie jongens hadden Engels geweer Een boswachter trof dezer dagen in de Soester bossen drie jeugdige personen aan, die iets onder een zak verborgen hadden. B(j het zien van de boswachter sloegen de knapen op de vlucht en wierpen de zak met inhoud weg, waarin een Engels ge weer was verpakt, geladen met 10 scherpe patronen. Een der jongens was door de boswachter herkend, zodat het voor de politic niet moei lijk was het gehele drietal op to sporen. Het geweer is in beslag ge nomen. Directeur postkantoor eervol ontslagen De heer H. Bloemink, hoofdcom mies by de P.T.T.-dienst en direc teur van het post- en telegraafkan toor te Soest, heeft op 1 November a.s. de pensioengerechtigde leeftyd behaald en gaat met ingang van die datum met eervol ontslag de dienst verlaten. Burgerlijke stand Geboren: Gerarda Anna Maria, d. v. C. J. Hllhorst en W. J. ten Haaf; Theodora Maria, d. v. Th. Wolfsen en M. Th. v. d. Heuvel; Alberta Alelda, d. v. K. Hol en H. Muldery; Ronald Bernhard, z. v. H. Kraal en E. J. M. Jongsma; Geertruida Cor nelia, d. v. G. J. Jasperse en H. v. d. Deyssel; Adriana, d. v. H. G. v. d. Broek cn A. Smit; Franciscus Theo- dorus Maria, z. v. A. P. Stalenhoef en J. H. Scheerboom; Cornelia Eli sabeth Tryntje, d. v. C. Klomp en C. Ravenhorst; Adriaan Eduard Maria, z. v. J. Kaats en J. Bosboom; Marianne, d. v. B. J. Trésoor en C. H. de Rijcke; Nicolaas Richardus Leo, z. v. L. A. v. d. Berg en A. E. v. Doorn; Hendrika Wilhelmlna Theodora, d. v. J. J. Iprenburg en M. H. Maters; Franciscus Antonius, z. v. F. C. Koolloos en J. F. Ze\jder- veld. Getrouwd: Th. v. Uden en W. M. D. Bluekens; J. Stcenmeyer en R. v. d. Pol; J. H. v, Hunen en C. Schouten. Overleden: P. Horné, 75 jr., geh. m. M. A. Haye; G. Lasearls, 64 jr., geh. m. T. de Jong; B. Kastclijn, 6 mnd.; W. Sukel, 60 jr., wedr. v. W. v. Velzen. Leusden «Vijïtig jaar" Op 30 September a.s. zal de Oranjevereniging te Leusden in hotel „De Mof" een filmvertoning organiseren. Vertoond zal worden de film „Vijftig jaar". Raad komt bijeen Op Maandag 20 Sept. a.s. zal de raad der gemeente Leusden om 14.30 uur in openbare vergadering bijeen komen. De agenda omvat een 20 tal pun ten. Door het vertrek van het raadslid, de heer A. Verhagen, zal als opvolger de heer L. van Ginkel (P.v.d.A.) in deze vergadering worden beëdigd en geïnstalleerd. Hoevelaken Distributie-nieuws Inlevering van bescheiden door handelaren Vrijdag 17 September van. 912 uur. Alle detaillisten (geen tabak) en broodbakkers. Vrijdag 24 September van 911 uur alle tabaksdetaillisten en broodbakkers. Aanhanger brak los Op de Nijkerkerstraat te Hoeve laken brak de verbindingsstang van een auto-aanhangwagen. Het ge vaarte met een lading van ruim acht ton kwam dwars over de weg tot stilstand, gelukkig zonder on gelukken te veroorzaken. Gevonden voorwerpen Een vilten dameshoed en een padvindersbaret, inl. Rijkspolitie. Een postduif, ringno. 4 .,3238, Wolfs winkel, Pennings'.eeg. Beurs van New York p 1 'l 14/9 15 9 14 9 15 9 Atch 115 116% Goodyear 44% 44% Baltim. 14% 14% HudsonM 17 17% Can.Puc, 14% 4% Int.Harv. 27% 27% lllin. U 38% 37% In.Nickei 31% 31% N.YCen. 16% 16% int.T.enT 13 13 Penna. R. 18% 19% Kenn.C. 56% 55% bout.Pac 1 59% 59% MontgW. 56 55% Un Pac. 90% 89% Pack. M. 5% 4% All.Ch. 182% 182 Radio C. 12 11% Am.Can. 83 82 Kep.Sc 29% 29% Am.Car. 39% 38% Reyn. T. 37 36% A. Smelt 56% 57% bears R. 38% 38% A.T.enT. 152% 152% bhell Un. 37% 37% Am. Tob.63% 63% bocooy 18% 18% Anac.C. 36»/, 36% btand Br. 25 24 Bethl.S. 36% 36% bt.OlLJ. 75% 75% boeiin^A. 25% 25% btudeb. 24 23% Chrysler 58% 58% Texas C. 56% 55% City B. 39 59% U. Aircr. 26% 26% Consoi. E 23% 23% Un. Corp. 3 3 Douglas 55 55% Un. Fruit 51% 51% Dup N 172% 172V, USRubb. 44 44 La»lm. K 42% 42% Ub bteei 80 80 Gen.El. 40% 40% Westing 28% 28 Oen.Mot. 62% 62% Woolw 45% 45 Omzet 710.000 Hatta heeft in zijn antwoordrede op de debatten in het werkcomité van het voorlopige republikeinse parlement verklaard: „De regering is er niet van overtuigd, dat zij de „Sowjet-doctrine" behoort over te nemen, zoals door verschillende sprekers was voorgesteld." Hatta ondersteunde de inzichten van die leden, die meenden, dat republi keinse anti-imperialistische poli tiek in aanmerking genomen, de republikeinse regering natuurlij kerwijze dient samen te gaan met de anti-impcrialistische groepen en dat Sowjet-Rusland de exponent is van de verdediging der vrijheid voor koloniale landen, gebaseerd op de eigen ideologie dier landen. Hatta voegde hier echter aan toe, dat men hieruit niet dient af te leiden, dat de Indonesische repu bliek, die zelf met zeer bijzondere problemen worstelt, verplicht zou zijn eenvoudigweg de voetstappen van Sowjet-Rusland te volgen. Hatta wees er op, dat de geschie denis van Sowjet-Rusland een „zigzaglijn" te zien gaf in overeen stemming met de door Sowjet-Rus land zelf ontmoete moeilijkheden. Hatta zette uiteen, dat twee facto ren de regeringspolitiek beheersen: 1. het politieke einddoel en 2. de po sitie van dc republiek temidden van de internationale situatie, waarin zij omringt wordt door kapitalistische landen en „in de hoek gedreven wordt" door het internationaal kapi talisme. Hij verklaarde, dat zijn po litiek gebaseerd is op het bereiken van onafhankelijkheid voor geheel Indonesië cn dat voor het bereiken hiervan onderhandelingen met de Nederlanders noodzakelij/c zijn. Betreffende dc republikeinse eco nomische betrekkingen verklaarde Hatta, dat het „bartcr-systeem" nog kan worden uitgebreid en verbeterd en hij onthulde, dat handelsovereen komsten, zoals onlangs gesloten met de Amerikaan Fox, zouden worden uitgebreid tot andere landen. Overtreding van het uniformverbod? De Haarlemse kantonrechter heeft gisteren een zaak behandeld tegen de negentienjarige loswerkraan C. W. uit Amsterdam, die in Bloemendaal be keurd was, omdat hij aan zijn rijwiel een rode vlag met het hamer- en sikkel- embleem had bevestigd. De ambtenaar van het O.M. was van mening dat de jongeman het uni formverbod had overtreden doordat hij „oen opzichtig onderscheidingsteken had gevoerd, dat de uitdrukking was van een bepaald staatkundig streven." in dit geval het communistische stre ven. De jongeman had tegenover de verbalisant toegegeven, dat hij het vlaggetje had gekocht om anderen tc tonen, dat hij instemde met de com munistische ideeën. De ambtenaar van het O.M. eiste een geldboete van f 1.25 subs, vijf da gen hechtenis. Mr. M. D. Proper, de verdediger, betoogde, dat verdachte een vlaggetje van de USSR op zijn fiets had. zoals anderen een Frans of een Engels of een Amerikaans vlaggetje voeren. Het in beslag genomen vlaggetje is de natio nale vlag van Rusland. De partijvlag is anders, want die bevat een tekst. Vol gens arresten van de hoge raad van 1934 cn 1935 is het verboden met rode halsdoeken en rode tulpen tc lopen, doch deze worden volop gedragen, en er wordt geen enkele wanklank door gehoord. Pleiter vroeg vrijspraak, om dat van opzichtigheid geen sprake was, of ontslag van rechtsvervolging, aan gezien geen bepaald politiek streven tot uiting is gebracht. Dc kantonrechter zal op 22 Septem ber uitspraak doen. Textielpunten van oude kaart worden ongeldig Het Centraal Distributiekantoor vestigt er de aandacht op, dat de punten der oude textielkaart VA 705 na 23 October a s. niet meer geldig zijn. De punten der in omloop zijnde kaarten VA 804 blijven voorlopig geldig. De tentoonstelling ln het Maurltshuls van oud-Hollandse meesters, afkomstig uit het bezit van de Engelse Koning, sluit onherroepelijk op 26 September. Tot dusverre trok do tentoonstelling 32 000 bezoekers. Amsterdamse Effectenbeurs De zaken op de effecten- markt waren heden ander maal van beperkte omvang. Toch valt het op. dat de da gelijkse omzet zich dc laat ste tijd constant boven 1 milliocn gulden blijft bewe gen. Een belangrijk deel daarVan komt voor rekening van die Indische Fondsen, welke sinds enige tijd om bepaalde redenen, hetzij als gevolg van mededelingen over de gang van zaken, hetzij als gevolg van ver wachtingen voor de naaste toekomst, zich ln de belang stelling van de beurs mogen verheugen. Hiertoe moeten o.a. gerekend worden aan delen Indische Spoor, waar- In gisteren voor 64 000 gul den ls omgezet. Ook van daag ontstonden weer open hoeken ln de Indische open bare nutsbedrijven. Spoor wegen en enige andere. Wat de Indische Tramwegen be treft. schijnt binnenkort de betaling der achterstallige coupons tegemoet gezien le kunnen worden van dc obli gaties der Semarang Cherl- bon en Serajoedal Tramweg Maatschappijen. De courante cultuurfond sen waren bepaald ongeani- mcerd. Het communiqué der Nederl. Indische Regering inzake de bestrijding van de Communistische activiteit werd ter beurze voor ken nisgeving aangenomen Ken nelijk was het nog niet vol doende tot de markt door gedrongen. Het algemeen politieke nieuws was weinig geschikt om de beurs te sti muleren. Het mislukken van do Parljsë conferentie wijst andermaal er op. hoe groot de tegenstellingen zyn en hoe moeilijk het ls ze tc overbruggen. Actieve oblie.: 149 14/9 UK. E.K. Ned. *48 (3%) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 DolJarl '47 3% fnevrstcrcert 3 Ned 1962-65 z b Ned. 1962-64 mb Ned NWS 2% Sd eert 100 2% 100»4 Indië 1937 A3 Groothoek "46 3 Actieve aand.: 78% 98% 98% 97% 98% 98% 81% Kol. Bank And. N. I. H Dank Ned Hand. Ml). A.K U. aand. Rcrgh's Jurg. v Berkcl's Pat Calvé Delft Crt Centr Suiker. Fokker Aand. Gelder Zonen K. N. H.ovens Lever B U. Ned Ford And Ned Kabelfabr. Philips' GBvA. Wilton Feyen Biliton le rubr dito 2e Rubr. Dordtse P Mi). Kon. Petr Mil. A'dam Rubber Bandar R. Mil. Dell-Bat R M. Oost-Java R.RL Serbadjadi SR HAL Aand. Java-C.-J Lijn K. Ned St Ml) Kon Paketvrt Ned Sch Unie Rott Lloyd Stv Ml) Ned Hand. A'dam Jav Cult Mil. N I Sulk Unie ('er Vorst CM Dell Bat. MIJ, 99 121 - 164 161% 141 315 127% - 181% - 13/9 E.K. 93% 98% 101 897 98 "V, 98% 81% 100% 94% 93 99% 120% 160% 14/9 163 153% - 205 290 289% 323 285 252% 254% 195% - 396 - 318% - 173% 175 147 H3% - 161% - 174 - 182 181% 163 184»; - 265% 93% - 102 266 47% 150% 348% - Nlet-act obllg. A'dam '47 3% 3 dito *48 (3%) 3 's-Hage 1936 dito le 1 '37 3% dito 1938 3% Gronlne '38 3% dito 1938 3 N-Holl. '47 3% 3 dito 1938 3 R'dam lo en Se len 1937 3% dito '38 (3%) 3 Utr pr. '39 2% Pandbrieven: Amst Hyp 3% Arnh. H (3%) 3 Bat Hyp. B. 3% Dordr H B. 3% Fr Gr. (3%l 3 dito 3% Grav. Hypb 3% Gron HvDb 3% N. Hvpb (3%) 3 N. Hvpb (3%) 3 Ned Hypb. 3% dito serie B 3 Rott. Hypb. 3% Utr. Hypb 3% dito ser. KL 3% Westl Hyp. 3% Eerste Nd. Sch. ver. (3%) 3 Rtt Sch. H. 3% Industriële obl. A.K.U. 3% Berehs J 3% Lever's Z 3% Werkspoor 3% Bat Petr 3% Kon. Petr. 3% Dell Spoor 3% Ned. Ind S 3% Nlet-act aand.: 47% Amsterd. Bank 151 Holl. Bank Un. 346% Fin. Nat Heftt. 99% 99% 100% 100% 15 -9 162% 99% 99% 100 100 100% 127 181 170% 153 204% 283% 326 285 253% 195 479 398 317 174% 145 113% 76 75% 190% 1'0% 159% 175 18154 161% 184 99 100,% - 100% 100 100 95% 96 95% 97 97% 96 - 10016 100 100 91 102 102% 103% 102H 103% 102% 103% 102,% 102'.i 103% 1035» 98% 98% 71% 71% 156% 225% Rotterd. Bank Twentsche Bk. Rott Bel. Cns. Ind. Ondern. K. Zw. Ketjen Lever Br. 6 dito 4% Pref Nd Gist- en Sp. Rtt. DroogdMJJ Stokvis H Ml). Stork Co. Werkspoor. S.A Wyers' I en H. Zwanenberg O Anicm Aand. Ned Ind. Gas Borneo Sum H Internatio Linde Teves Oost Borneo Amst Ball Ml) Gem Eigendom Houth. Pont Schev Expl M Thomsons Hav. Zeeh Kolst. S. Vrl. genot aand Albert Heyn Nd A A. Vrst Ned Am Fltt. Ned. MIJ Walv. Ndl. Ind.v.Vczl. Schokbeton V. Phm. (Zw Prolongatie Amer fondsen: Anaconda Bethl. Steel Chrysler Gen Motors Intern Nickel Kennecott Rep. Steel US Steel Phillips Shell Union Tide Water Baltimore N. York Centr. Pennsylvania 14'9 15 f9 162% 163 170% 169% 179 180 186 152% 153 108% 109 369 366 360 265 156% 156 142 138 154 153 211 210 210 211 136 113 122% 121% 159 159% 194 195 152 154 202% 203 155 154 105% I055i; 114% U4% - 102% 153 155 164 164 2% 2% 6354 30% 31% 58 58% - 29% 66 28 38% 26% 27%

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2