C Minder overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven Geef de Arabieren de Negeb en Galiiea aan de Joden Troonrede 1948 Voortgaande verbetering der voedselvoorziening Verlaging van inkomsten- en loon belasting wordt overwogen Herziening sociale verzekeringen Bernadotte tot de UNO: DE HINESE PAPEGAAI Spiegel der wereld De vlaggen waaien halfstok Kerknieuws Radio-programma Dinsdag 21 September 1948 SLECHTS korte tijd is verlopen sedert ik. nadat mijn moeder afstand deed van de troon en de regering door mij werd aan vaard, in uw midden de eed aflegde en werd ingehuldigd. Met ontroering en dankbaarheid denk ik terug aan de wijze, waarop het 50-jarig regeringsjubileum van mijn moeder werd ge vierd en bij de troonswisseling alom uiting werd gegeven aan warme gevoelens van aanhankelijkheid ten opzichte van haar en aan de wijze, waarop men mij heeft welkom geheten. De herinnering aan dit alles zal mij sterken bij het vervullen van de taak, die op mijn schouders is gelegd. Groot zal de inspan ning zijn, die van ons allen wordt gevergd om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, waarvoor het nog zo zwaar onder oorlogs gevolgen lijdende koninkrijk gesteld is in een wereld, die nog geen wezenlijke vrede kent. Met deze woorden opende H. M. Koningin Juliana de troon rede, die zij vanmiddag uitsprak in de historische Ridderzaal te 's-Gravenhage voor de vertegenwoordigers van haar volk, de leden der Staten-Generaal. DE grote verwachtingen, die de samenwerking der geallieerden ln de strijd had opgewekt ook ten aanzien van samenwerking in de vrede, zijn niet in vervulling ge gaan, zo vervolgde Koningin Juliana. Scherpe tegenstellingen blfjven zich openbaren. De regering zal voortgaan om in het kader der Verenigde Naties te streven naar versterking der internationale ge meenschapsgedachte. Bijzondere aandacht wijdt zij aan de ontwik keling van de kernen van interna tionale aaneensluiting, die in de unie tussen Nederland, België en Luxemburg en de samenwerking der vijf-mogendheden ingevolge het verdrag van Brussel, reeds haar le vensvatbaarheid hebben bewezen. Benelux Een spoedige totstandkoming van de economische unie met België en Luxemburg acht de regering van groot gewicht. Zij werkt met kracht mede aan het wegnemen van de hinderpalen, die aan de realisering dier unie in de weg staan. Ook op sociaal-cultureel gebied wordt nauwer samenwerking bin nen de Benelux, zowel als in ver band met 't vijf-mogendhedenver- drag voorbereid. In 't bijzonder op het gebied van de gezondheidszorg is de werkzaamheid van Nederland se zijde in de internationale sfeer toegenomen, mede door de totstand koming van de wereld gezondheids organisatie. De toestand van 's lands finan ciën noopt er toe de militaire krachtsinspanning, voor wat be treft de landmacht, vrijwel uit sluitend te blijven richten op het in Indonesië onderhouden van een voor haar taak berekende krijgsmacht. Voor zover betreft de Koninklijke Marine en de Luchtstrijdkrachten wordt daar naast een begin gemaakt met de vorming van een bijdrage aan de gemeenschappelijke verdediging van de vijf door het pact van Brussel verbonden West-Euro- pese mogendheden. Overzeese gebiedsdelen In aansluiting aan de kortelings tot stand gekomen grondwetsherzie ning zal krachtig worden voortge- werkt aan het scheppen van een nieuwe rechtsorde tussen Neder land, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, ter verwer kelijking van het gerechtvaardigde streven der volkeren overzee naar vrijheid, gelijkwaardigheid en zelf standigheid. Met verheuging mag worden geconstateerd, dat de staat kundige opbouw van de federalis tische gebieden in Indonesië gesta dige voortgang heeft gevonden. In al deze gebieden kan ook een be vredigend, zij het onderling geva rieerd, herstel van het economisch leven worden waargenomen. De verhouding tot de Republiek blijft bij voortduring zorg baren. De op grondslag van de Rcnvillebegin- selen gevoerde onderhandelingen hebben nog niet de zozeer gewenste oplossing kunnen brengen. De her haalde bemoeienis van de Veilig heidsraad met de Indonesische kwestie, ook nadat een Commissie van Goede Diensten in Indonesië haar werkzaamheden was begon nen, heeft niet steeds bijgedragen tot een weloverwogen behandeling van de ingewikkelde vraagstukken, welke zijn ontstaan door de groei van nieuwe verhoudingen in Zuid- Oost Azië. Vertrouwd mag intussen worden, dat onze ernstige wil om aan de gerechtvaardigde vrijheids aspiraties der volkeren overzee te voldoen op een wijze, die tevens waarborg biedt voor recht en vei ligheid, ook internationaal in toe nemende mate begrip ontmoet. Nog steeds moeten in Indonesië zware offers worden gebracht. Hulde zij hun gebracht, die en hierbij denk ik in het bijzonder aan de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht veelal onder zeer moeilijke omstandigheden met ge duld en volharding hun plicht ver vullen. Met eerbied gedenk ik hen, die daarbij het offer van hun leven brachten, terwijl mijn warme me degevoelen uitgaat naar hun nabe staanden. Een krachtig optreden tegen orde- en rustverstorende ele menten blijft noodzakelijk. Een regeling van de rechtspositie van ambtelijke en particuliere werknemers onder het nieuwe be stel is in voorbereiding. De Neder landse en Surinaamse regeringen beraden zich op een nauwere han delspolitieke samenwerking, waar mee gepaard gaat een regeling van het onderlinge betalingsverkeer. Het ligt in het voornemen om ook met de Nederlandse Antillen soort gelijke regelingen te treffen. HET in de naaste toekomst we derom sluitend maken van de betalingsbalans met het buitenland blijft een voorwerp van aanhouden de zorg. Hoewel de resultaten, die tot nu toe, dank zij een gemeen schappelijke krachtsinspanning, konden worden bereikt, tot dank baarheid stemmen, moet nog een moeilijke weg worden afgelegd. Nog steeds moet in belangrijke mate een beroep worden gedaan op vreemde hulpmiddelen. Indien de Amerikaanse hulpverlening niet ty- dig ware geschied, zou een ernstige terugslag in het herstel van de volkswelvaart onvermijdelijk zijn geweest. Ons land is dan ook grote dank verschuldigd aan het Ameri kaanse volk, dat op grootse wijze zijn daadwerkelijke belangstelling voor Europa toont. Zowel uit een oogpunt van ex portbevordering als ter waarbor ging van voldoende werkgelegen heid voor de steeds groeiende be volking is krachtige industrialisa tie dringend noodzakelijk. Hoewel de regering de technische vraag stukken, die hierdoor worden opge roepen, geenszins onderschat, is zij van mening, dat het industrialisa- tievraagstuk in de eerste plaats een economisch probleem is. Zij acht het daarom een belangrijk deel van haar taak, voorzover dat in haar vermogen ligt, economische omstan digheden te scheppen, die het be drijfsleven tot een gezonde uitbrei ding der industriële capaciteit prik kelen. Productie en consumptie Op het gebied der productie en der consumptie zal al het moge lijke worden gedaan om meer normale verhoudingen te herstel len, een en ander naarmate de deviezenpositie zulks toelaat- Af neming van de schaarste zal het mogelijk maken de overheidsbe moeiing met het bedrijfsleven te verminderen. Beperking van de invoer zal echter, als gevolg van het tekort aan buitenlandse be taalmiddelen, nog onvermijdelijk blijven. De indiening van verschillende wetsontwerpen op het gebied van de middenstandspolitiek is in de loop van dit zittingsjaar te ver wachten. Gestreefd wordt naar verbetering van de materiaalpositie in de bouw nijverheid en mede daardoor naar opvoering van de arbeidsproducti viteit, teneinde het bouwprogram ma, speciaal voor wat betreft wo ning- en bedrijfsbouw, te kunnen vergroten. Met het oog zowel op de voorbe reiding van de economische unie met de Benelux-partners als op de noodzakelijkheid tot verlichting van de lasten voor de schatkist, zul len de subsidies op levensmiddelen worden verminderd of beëindigd. De regering zal daarbij nauwgezet rekening houden met gevolgen daarvan voor de kosten van levens onderhoud en bij de te volgen loon- en prijspolitiek de instandhouding van sociaal gerechtvaardigde en economisch verantwoorde loon- en prijsnormen blijven bevorderen. Sociale voorzieningen De zorg voor de behoeften van de kinderrijke gezinnen heeft de bijzondere aandacht van de rege ring. Overwogen wordt op welke voet aan daartoe dopr werkgevers in het leven geroepen fondsen gele genheid is te geven uitkeringen te doen in individuele gevallen, waar in mede als gevolg van de omvang van het gezin de inkomsten bene den het sociaal gerechtvaardigde peil blijven. Voorts is een wijziging van de wettelijke kinderbijslagrege- lmgen in overweging, teneinde in die regelingen de nodige correcties aan te brengen. In aansluiting aan een enkele maanden geleden uitgebracht rap port wordt een algemene herziening van de sociale verzekeringen ter bevordering van meer eenheid en tot uitbreiding dier verzekeringen tot daarvoor in aanmerking komen de groepen van zelfstandigen ver der voorbereid, mede teneinde te voorzien in een duurzame regeling ten behoeve van de ouden van da gen bij beëindiging van de thans geldende tijdelijke voorziening. De voorbereiding van een wetsontwerp op de ziekenfondsen, zomede van een nieuwe wettelijke organisatie van de gezondheidszorg, zal met be kwame spoed worden voortgezet. Landbouwpolitiek De landbouwpolitiek van de re gering zal gericht zijn op verhoging van een rationele bodemproductie, op intensivering van het landbouw bedrijf, alsook op het verzekeren van bestaanszekerheid van boeren en tuinders in goed geleide bedrij ven, mede door een zekere mate van productie- en marktordening, waarbij in hot bijzonder aandacht zal worden èeschonken ^an het vraagstuk van de kleine boeren. Door voorstellen tot verbetering van de ruilverkavelingswetgeving en van de pachtwetgeving, alsmede door het beheersen van pacht- en koopprijzen verwacht de regering een doelmatig gebruik van tie grond te bevorderen. Gezien de gunstige ontwikkeling van de binnenlandse .productie en de toestand op de we reldmarkt mag een voortgaande verbetering in de voedselvoorzie ning worden verwacht. Financiële toestand OFSCHOON de financiële toe stand moeilijk is, vertoont de begroting voor 1049 een belangrijk gunstiger beeld dan die over het lopende Jaar, een resultaat, dat ten dele werd verkregen door gunsti ger verwachtingen met betrekking tot de middelen en anderdeels door beperkingen in de uitgaven. Met vooropstelling, dat de bevordering van de volkswelvaart van primair belang is cn dat aan de eisen der sociale rechtvaardigheid niet te kort mag worden gedaan, zal aan een verdere inkrimping van de over heidsuitgaven bü voortduring aan dacht moeten worden geschonken. Intussen dient er op te worden gerekend, dat voor het herstel van Indonesië ook in het komende jaar een beroep op Nederland voor fi nanciële hulp in de vorm van cre- dlctverlening zal worden gedaan. Hoewel dank zij de buitenlandse credietverlening en het verbeterde begrotingsbeeld het gevaar voor in flatie is geweken, dient te worden voorkomen, dat opnieuw inflatoire krachten de overhand krijgen. Zo zal met name in verband met de verdere afwikkeling der geldzuive- ring voorzichtigheid moeten worden betracht. Belastingen Op het gebied der belastinghef fing zal worden voortgegaan met een herziening in sociale en econo mische zin. Enige verlaging van het tarief van de inkomsten- en loon belasting is in overweging, evenals een tegemoetkoming aan het be drijfsleven met betrekking tot de berekening van de belastbare winst. Voorts zal gestreefd worden naar een vergroting van de rechtszeker heid voor de belastingplichtigen en naar een vereenvoudiging van de bestaande belastingwetgeving. De geboden uüerste soberheid leidt er toe, da™n het komende jaar in hoofdzaak slechts werk zaamheden, die nodig zijn voor be houd van bestaande verkeersver bindingen en andere waterstaats werken of ter voltooiing van reeds aangegane overeenkomsten, zullen kunnen worden uitgevoerd. De in dijking der Zuiderzee wordt verder voorbereid. Op korte termijn kan de indie ning worden verwacht .van een wetsontwerp betreffende samen werking van gemeenten onderling en van gemeenten met andere licha- De regeling van de verdeling van de taak en van de organisatie van de politie zal opnieuw onder het oog worden gezien. Daartoe zal een commissie worden ingesteld, welke de regering op korte termijn advies zal hebben uit te brengen. Voorstel len zullen worden gedaan ter uit voering van artikel 195a der grond wet. Aan een in te stellen commissie zal worden opgedragen de regering van advies te dienen omtrent ver eenvoudiging der pensioenwetge ving. Werden in het voorjaar 1948 enkele maatregelen tot verbetering van de salarispositie van het rijks personeel aangekondigd en reeds ten dele geèffecteerd, de verwezen lijking van de toegezegde technische Peer de Schuimer 43 Peer koopt een polacre; dat is wel niet pre cies wat hij bedoelt, maar er is weinig aan bod cn de prijzen zijn hoog. Beter iets dan niets, zegt Peer en slaat toe. Dan wordt de bemanning gemonsterd, victualiën en munitie worden ingeslagen en vier dagen later kunnen de schepen uitzeilen. Als er nu maar iets in 't zich komt! Maar ze hebben weinig geluk, want geen prooi laat zich zien. Tot de opper stuurman op zekere dag Peer waarschuwt: in de verte is blijkbaar een zeeslag aan de gang, want er hangt een dikke kruitdamp boven het water en af en toe is flauw het gebulder van kanonnen te horen. Wanneer ze dichterbij ko men roept de stuurman verrast: ,,Maar dat is de vloot van Robert Janszoon! En hij is met Moorse galeien in gevechtAh' Ik zie de wimpel van Abas Turc. "Zullen we hem een handje helpen?" Peer denkt na. Abas Turc? Nou, maar die kent hij wel. Een zeer gevreesde zeerover! Zou Robert Janszoon het tegen hem kunnen bolwerken? Peer staat in tweestrijd. Hij is ook zeerover en die Nederlandse kapi tein heeft hem al genoeg narigheid bezorgd. Maar die Moren zijn ook geen lieverdjes. Komaan, besluit hij, ten slotte ben ik ook Ne derlander en die Abas Turc verdient eens een lesje. herziening kan, naar het zich laat aanzien, binnenkort worden ver wacht. Het probleem der politieke de linquenten heeft de voortduren de aandacht der regering. Een aanvang wordt gemaakt met de behandeling der gevallen van de jeugdige delinquenten, ten aan zien van wie een onderzoek naar de mogelijkheid van reclassering zal worden ingesteld. Liquidatie van de buitengewone maatregelen op het gebied van het recht en de rechtsbedeling zal met kracht wordep nagestreefd. Wettelijke voorzieningen betref fende het gevangeniswezen zijn in gevorderde staat van voorbereiding. Onderwijs Bij de verschillend typen van on derwijs heeft het opvoedings- en vormingsaspect de bijzondere be langstelling van de regering. Ter vervulling van de functie van het onderwijs ten opzichte van enkeling en gemeenschap zijn nau we verstandhouding en samenwer king tussen de leerkrachten bij de onderscheiden soorten van onder wijs nodig. De regering streeft ernaar, dat uitzonderlijke aanleg in onze maat schappij vroegtijdig wordt onder kend en dat er meer gelegenheid wordt geboden om die begaafdheid tot ontplooiing te brengen. Om aan de eisen van de steeds verder voortschrijdende specialise ring op wetenschappelijk gebied het hoofd te kunnen bieden, zal het no dig zijn om, zonder inbreuk te ma ken op de vrijheid van onderwijs, in overleg met de instellingen van hoger onderwijs, op een taakverde ling aan te sturen. Tot behoud en verhoging van het peil van het culturele leven zal aan de zorg voor de kunst bijzondere aandacht worden besteed. In gevorderde staat van voorbe reiding zijn wetsontwerpen tot re geling van het kweekschoolonder- wijs, tot regeling van het voorberei dend hoger en algemeen vormend middelbaar onderwijs, tot regeling van het zuiver wetenschappelijk onderzoek cn tot regeling van het tuchtrecht bij het perswezen. Spoed gevraagd Reeds zijn tal van belangrijke wetsontwerpen bij u aanhangig, op welker afdoening de regering prijs stelt. Ik noem in het bijzonder de ontwerpen inzake de regeling der materiële oorlogsschade, de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, de ondernemingsraden, de wacht geld- en werkloosheidsverzekering, de bedrijfspensioenfondsen, de af wikkeling der geldzuivering, rechts handelingen landbouwgronden, het tegengaan van lichtvaardige echt scheidingen, de wijziging van het ontslagrecht, de regeling voor de opsporing, de vervolging en de be rechting van economische delicten, de credietverstrekking aan Neder- landsch-Indië, de oprichting van de Nederlands-Indonesische maat schappij tot financiering van het herstel in Indonesië, en de tijdelijke voorzieningen ten behoeve van de wederopbouw cn de bevordering van de bouwnijveirheid. Veel zal dus van uw werkkracht worden ge vraagd. Met de bede, dat God ons allen de kracht cn wijsheid moge schen ken, nodig voor het vervullen van onze taak. verkfaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal ge opend. 21 September 1948. „Wij moeten het leven van verscheidene duizenden vluchtelingen redden" Towtfzing van de Negeb-woestijn aan de Arabieren, van geheel Gali iea aan de Joden en UNO-contróle over de stad Jeruzalem zijn de drie belangrijkste punten van het rapport dat graaf Bernadotte kort voor zijn dood aan de UNO heeft gezonden. Het rapport is thans gepubli ceerd en zet uiteen, op welke wijze de vermoorde UNO-bemlddelaar zleh een vreedzame regeling van het Palestijnse vraagstuk had voorgesteld. Men moet uitgaan van het be ginsel, dat zowel het Arabische als het Joodse gebied in geografisch opzicht gaaf moeten zijn, schrijft Bernadotte. Daarom moet men niet te streng vasthouden aan de door de UNO op 29 November vastge stelde grenzen. Jeruzalem moet, ge zien de religieuze en internationale betekenis van die stad, op een be paalde wyze behandeld worden en wel door de stad onder controle te stellen van de UNO. Joden en Ara bieren zouden er vrijelijk toegang moeten hebben, terwijl de heilige plaatsen onder gewaarborgde be scherming moeten staan. Haifa moet een vrije haven wor den, die Arabieren cn Joden zou den mogen gebruiken, doch er zou rekening mee moeten worden ge houden, dat Haifa op de duur bij het Joodse gebied komt. De lucht haven Lydda zou een dergelijke status als Haifa moeten krijgen, met vrij gebruik voor Joden en Arabieren. Het recht der vluchtelingen om naar hun huizen terug te keren, moet verzekerd worden cn aan hen die niet wensen terug te keren, moet een passende vergoeding worden gegeven. „Wij moeten het leven van verscheidene duizenden redden," zegt Bernadotte in zijn laatste rapport, „en de internatio nale gemeenschap dient een deel van de verantwoordelijkheid hier voor op zich te nemen, aangezien zulks een der minimumvoorwaar den is ter bevestiging van de vrede in dit land." Het rapport stelt tenslotte nog de vorming van UNO-verzoeningscom- missies voor. die bemiddelend moe ten optreden bij het voortzetten van de pogingen, een vreedzame oplossfng te vinden. Berucht celbewoner nu gast van Amsterdam In zijn achterzak, waar gewoon lijk de portemonnaie huist, voelde iemand in Amsterdam tijdens de feestweek een hand die daar niet thuis hoorde. Hij greep de onbe voegde hand stevig vast en liet niet los, voordat hand met bijbe- horen in handen van de politie was overgegaan. En het blijkt thans dat hiermee een goede vangst gedaan is. Want het bijbehoren luistert naar den aam Mordichaj Gniazdo, 43 jaar geleden te Warschau gebo ren. Gniazdo heeft van zijn 43 le vensjaren er al 17 in gevangenis sen doorgebracht, in Warschau, Hannover, Parijs, Wenen. Buda pest en Luzern. Amsterdam zal nu de lijst aanvullen. Dit heerschap, dat in gezelschap van een bijbeho rend dameschap naar Amsterdam was gekomen, werd aanvankelijk aangezien voor het Franse zakken- rollerspaar Arthur Jules Lebrun en Jeanne Braouet, maar vingeraf drukken van de dactyloscopische dienst in Den Haag vorrigeerden later deze mening van de politie. EARL DERR DIGGERS EEN CHARLIE CHAN-MY ST ERIE No. 76 „Ik geloof, dat ik het wel pret tig zal vinden", zei Paula. Zij brachten hun vermoeide paar den terug naar de stal bij de Zeven Palmen, en na iets. dat op een diner leek, in het hotelletje ter plaatse, namen zij de trein naar Eldorado. Toen zij uitstapten, stonden Chan en Holley hen op te wachten. „Zo!" zei de redacteur. „Paula, jij ook hier? Eden. hier is Ah Kim. Madden heeft hem gezonden". „Zo, heren!" riep Bob vrolijk. Vóór Ah Kim en ik naar de ranch rijden, gaan we allemaal naar het bureau van het grote blad, de Eldo rado Times. Ik heb iets mee te de len". Toen zij het bureau bereikten Ah Kim ging met zichtbare tegen zin naar binnen sloot Bob de deur en keek hen aan. „Nu. men sen, de wolken breken", verklaarde hij. „Eindelijk heb ik houvast. Maar voor ik verder ga Juffrouw Wen dell. mag ik u Ah Kim voorstel len? Zo noemen we hem soms. op onze manier. In werkelijkheid ge niet u het onschatbare voorrecht kennis te maken met sergeant speurder Chan, van de politie in Honolulu." Chan boog. ..Ik ben blij u te ken nen". zei het meisje, en nam haar geliefkoosd plaatsje in op Holley's tafeltje, naast de schrijfmachine. „Charlie, kijk niet zo boos naar me", lachte Bob. „Je breekt mijn hart. We kunnen Juffrouw Wendell volkomen vertrouwen. En je kunt er haar niet meer buiten houden, omdat ze nu meer van het geval weet dan jij. En eh zoals ze op de planken zeggen wilt u niet plaats nemen?" Verbaasd en nieuwsgierig gingen Chan en Holley zitten. ,.Ik zei vanmorgen, dat ik een beetje licht hebben moestV. ging Bob voort. „Nu heb ik het. Wat zeg je ervan? Doelloze reis naar Barstow bleek één en al doel te zijn, Charlie. Juffrou.w Wendell en ik hebben een tocht door de woestijn gedaan, en we hebben de man met de zwar te baard ontmoet en gesproken onze woestijnrat". „Jongen, wat een buitenkansje!" riep Holley. Chan's ogen schitterden. „Chinezen zijn psychisch volk. Charlie", ging Bob door. „Ik ben er van overtuigd. Je had gelijk. Voor we op de ranch kwamen, had iemand daar een moord gepleegd. En ik weet wie." „Thorn", opperde Holley. Thorn, het zou wat! Niet die scharminkel. Neen. heren, het was het Grote Opperhoofd Madden zelf de grote P. J. Verleden Woensdagavond heeft Madden op zijn ranch een man vermoord. Voeg dit bij de geliefkoosde vermaken van millionnairs." „Onzin", protesteerde Holley. „Denk je dat! Luister dan eens". Eden herhaalde wat Cherry had verteld. Chan cn Holley hoorden hem tot het einde toe aan in verwonderd stilzwijgen. „En wat zijn tegenwoordige ver blijfplaats van oude grondonder- zoeker?" vroeg Chan, toen hij klaar was. „Ik weet het. Charlie." antwoord de Bob. „dat is de zwakke plek in mijn wapenrusting. Ik heb hem la ten gaan. Hij is weer op weg daarginds heen. Maar ik weet, waar hij heen gaat. en we kunnen hem roepen, als we hem nodig hebben. Eerst moeten we voor andere din_ gen zorgen." „Dat moeten we zeker." gaf Hol ley toe. ..Madden! Ik kan het haast niet geloven." Chan dacht na. „Het meest eigen aardige geval, dat ooit onder mijn aandacht werd geschoven." erkende hij. „Het loopt nu. irifcar zie. hoe het achteruit loopt. Meestal betekenen moord, lijk op vloer, en u.it omrin gende gegevens moet ik ontdekken, wie het deed. Niet alzo hier. Ik voe len iets verkeerds, na lange pauze licht doorbreken en ik horen naam van schuldige, die heeft vermoord. Maar wie werd vermoord! De re den. alstublieft. Er is werk te doen veel werk." „Je vindt toch niet. dat we de commissaris er bij moeten halen?" vroeg Bob. „En dan?" Chan fronste de wenk brauwen. „Kapitein Bliss komt aan op uitgestrekte voeten, fouten ple gen bij elke stap. Commissaris zien vreemde toestand, geheel onvoor bereid. Madden overweldigen hem met grootheid, en ontsnappen zon der één schram. Geen commissaris, alstublieft tenzij u vertrouwen verliezen in Sergeant-speurder Chan „Nooit of nimmer. Charlie." ant woordde Bob. „Weg met die ver onderstelling. Het is jouw geval." (Wordt vervolgd) door dr. C. D. BRANDT Het is vandaag niet alleen in Den Haag „Prinsjesdag", ook Pa rijs beleeft een dergelijke plechtig heid. Zoals in de Nederlandse re sidentie de vergadering der Staten- Generaal, zo wordt in de Franse hoofdstad, die tijdelijk tot hoofd stad van de wereld is gepromo veerd, de derde zitting van de Al gemene Vergadering der Verenig de Naties geopend. In beide steden waaien de vlaggen, maar terwijl zij in Den Haag vrolijk getuigen van de blijdschap van de burgerij, dat de jonge Koningin in haar midden is om voor de eerste maal in haar nieuwe waardigheid deze plechtigheid te verrichten, spreken zij in Parijs, halfstok hangend, van rouw over de dood van de man, die zijn leven gelaten heeft bij zijn arbeid m dienst van het ideaal der Verenigde Naties. In zekere zin is het een toeval, dat de vlaggen halfstok waaien op het ogenblik, dat de Algemene Vergadering der Ver. Naties wordt geopend en toch ziet het er uit als een symbool. Want *deze Alg. Vergadering komt bijeen onder allesbehalve opwekkende auspi- Het is een klein kunstje om de Verenigde Naties af te breken. Zo wel de scepticus als de perfection- nist (de man. die alles volmaakt wil hebben) hebben stof te over voor entiek en beiden kunnen zich bij het uitspreken daarvan beroe pen wat zij dan ook nooit ver zuimen te doen op hun werke lijkheidszin. En inderdaad, wie zou durven ontkennen, dat er heel veel ontbreekt aap de Uno, wie zou kunnen beweren, dat 't Handvest van San Francisco verwerkelijkt is? Ik in ieder geval niet. Maar toch zou ik tegenover die critiek, tegenover die twijfel, kort om tegenover dit défaitisme een paar dingen willen opmerken: le. Het Handvest der Ver. Na ties was berekend op de grootst mogelijke eendracht van de Grote Vijf. De organisatie van de Uno is er nooit op berekend geweest om een conflict tussen de Grootste Twee, zoals wij dat tegenwoordig beleven, te voorkomen of te be slechten. 2e. Het is'onbillijk te beweren, dat de Ver. Naties in het afgelopen iaar helemaal niets tot stand heb ben gebracht Tenslotte is er geen oorlog over Kasjmir gekomen en is het nog gelukt om de strijd in Palestina te doen staken. En dan zou ik tenslotte een vraag willen stellen: wat is het alternatief voor de Uno? Ik denk er niet over om de waarde van de Ver Naties in een loszinnig optimisme te overschat ten. Integendeel, ik wil heel be scheiden zijn in miin oordeel. Maar dan constateer ik nog, dat het simpele feit. dat de Ver. Na ties alleen al omdat zij er ziin het uitbreken van een%gewqpend con flict of van een wereldoorlog zo veel moeilijker maken, ongeloof lijk belangrijk is. Neem nu maar 't meest actuele: de mislukking als 't tenminste zover is van de besprekingen der Grote Vier Gelooft u. dat het zonder betekenis is. dat de Vier nu nog de mogelijkheid hehben om te rug te vallen op de Vpr. Naties? Ik ga niet eens zover, dat ik ver wacht. dat de Alg. Vergadering in Parijs een oplossing vindt voor do Berliinse crisis en dan nog vind ik het de moeite ruimschoots waard, dat de Sowietunie en de Drie van het Westen een forum hebben, waarvoor zij hun onderscheiden standpunten kunnen, eventueel moeten toelichten. Het wordt een zeer belangrijke zitting, deze derde vergadering van de Assemblée. Zij zal onder meer te beslissen krijgen over de toe komst van de voormalige koloniën van Ttalië. En wanneer inderdaad de Berlijnse crisis aan haar wordt voorgelegd, danja dan kon het wel eens gaan om het bestaan der Verenigde Naties in hun te genwoordige vorm. Naar vereenvoudiging der belastingen De minister van Financiën heeft een commissie ingesteld, die moet onderzoeken, welke vereenvoudigingen op korte ter mijn zowel in de belastingwet geving zelf als in de uitvoering daarvan behoren te worden tot stand gebracht. Dit onderzoek zal geen betrekking hebben op de wetgeving betreffende de heffingen ineens. Tot voorzitter der commissie is benoemd mr. W. H. van den Berge, plaatsvervangend direc teur-generaal der belastingen te Voorburg. Bevrijdingsvuur brandt nu te Nijmegen Vier wielrenners en dertien estafette lopers hebben Maandagmiddag binnen vijf uur het bevrijdingsvuur van Eind hoven nanr Nijmegen overgebracht, waar de Nijmeegse wethouder Windt met de fakkel het vuur ontstakoln de bronzen schaal van het monunfbnt aan de Waalbrug Het vuur zal in Nijmegen blijven branden totdat het wordt over gebracht naar Wagcnlngcn, Amsterdam en Den Haag. Koningin Juliana cn prins Bemhard hebben gisteravond ln de Koninklijke Schouwburg In Den Haag een bijzon dere opvoering van „Het Spel der Ver gissingen" van Shakespeare bijgewoond. Deze voorstelling, die speciaal ter ere van het kon.nk'Mk paar werd opgevoerd, werd ook bijgewoond door de ministers, de sultan van Pontianak, het corps diplomatique, de Raad van State cn tal van andere hoge autoriteiten. Ned. Herv. kerk Beroepen te Doetlnchem (vac. willen P. Warners J. Bijlsma te Blokzijl. Aangenomen naar Papendrccht L. Vroeglndcweil te Waddinxveen. die be dankte voor Voorthuizen: naar Parama ribo J H. Hanneman. voorg. Ver. van Vrijz. Her»', te Rotterdam Bedankt voor HarderwUk en voor Dlnteloord G. Boer te Putten (G voor Oud-Alblas L Brasser te Rijsscn. Beroepen te Amsterdam-Sloten J. de Groor te Apeldoorn. Bedankt voor Gouderak J. van Ma- Icnsteln to Nieuwpoort Geref. kerken art 31 K.O. Tweetal te Loenen a. d. Vecht J H. van der Hoeven te Meppel en P. Lok te Zaamslag. Geref. kerken Beroepen te Gent (België) H. Vos te Hcndrlk-Ido-Ambacht: te Wolfheze G. I. Fernhout te Nieuw Beets Chr. Geref. kerken Beroepen te Opperdoes R. Slofstra te Vlisslngen. Bedankt voor Gouda M. Baan te Dor drecht. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Gouda M. Baan te Dor drecht. Hedenavond HILVERSUM I: 19.00 Nieuw® weer; 19 f5 Internationaal Trio: 19 3(PDit Is leven: 19 45 Reg. uitz 20 00 Nieuws: 20.05 Gewone man; 20 12 Blaasinstru ment in de Kamermuziek: 20.45 Jongste Knth dichtkunst: 2100 Omroepkamer- orkest; 22.05 Ncd. Kamerkoor: 22.37 Actualiteiten: 22 45 Avondgebed: 23.00 Nieuws: 2315 Avondconcert. HILVERSUM II: 19 00 Radio strip; 19 10 Pierre Palla; 19.30 Hortus Musicus: 20.00 Nieuws; 20.05 Echo van de dag; 20 15 Herman Rinkets Variété: 21.30 Ik zou zo ^laa;. 22.15 Buitenlands Over zicht; 22 30 Keportage feesten ln Sche- venlnfen; 23.00 Nieuws: 23.15 Irtstr. operette concert. Morgen HILVERSUM I: 7 00 Nws; 7.15 Gymn: 7 30 Reveille; 7 45 Woord voor de dac: 8 00 Nws: 8 15 Gev.iide muziek: 8 30 Vlot muziekje; 9 00 Ziekenbezoek: 9 30 Morgenconc 10 30 Morgendienst: 11.00 Clarinet ree: 11 30 Mélange: 12.00 Ama- ti-trio: 12 30 Weer: 12 33 Koor 13 00 Nws. 13 15 Mandolinata: 13.45 Gr. muz.; 14 00 Busch-striik ork.; 14 30 Winter be handeling van Azalea: 15.00 Zang ree 15 30 Kamorork; 16 15 Voor onze Jon gens cn meisjes: 17 30 Pod. orgelbespe ling; 18 00 Ned. Koren en korpsen: 1830 Reg. ultz HILVERSUM II: 7.00 Nws: 7 15 Mu ziek bij het ontbijt: 8 00 Nws: "8.18 Mo- na Liter en orkest. 3 50 Voor de huls- vrouw; 9.00 Mendelssohn: 9.30 Waterst.: 9.35 B B.C Svmph. ork; 10.00 Morgen wijding: 10 20 Onze keuken 10.30 Als de stof gcr zwijgt: 11.00 R V.U. Schoonhe.vi ■•elementen van het dames- costuum; 11.30 Pop. non stop oroer.: 12 00 Frans Wouters en ork: 12.30 Weer: 12.33 Platteland; 12 38 Orgelspel: 1300 Nws; 13 15 Kalender: 13 20 Dolf van der Linden; 14.00 Gesproken portretten: 14 15 Gr pi.; 15.00 De vrouw in de mist. hoorspel; 15 40 Regenboog: 1600 Roodborstje; 16 15 Het stond ln de krant: 16.45 Vragen staat vrll: 17.15 Vrolijke plaatjes, 17.45 Reg. uitz: 18.00 Nws; 18.15 Varia 18.20 Gr. pl.; 18.30 R. V.U. Fundatie Werkelijk dienen. TUINKALENDER 22 SEPTEMBER. Een populair bolgewas voor de kamer is de witte Trosnarcis (Paperwhite Grandiflo- ra), gewoonlijk genaamd „Paper white Narcis". Hiervan worden de eerste bollen omstreeks de tweede helft van September op de bekende schalen met grond gezet. Men be dekt de bodem met wat grind, zet daarop de bollen cn vult de open ruimten met grind aan, zodat de toppen der bollen er bovenuit ste ken. Daarna wordt zoveel water toegevoegd dat de wortelkransen in het watqr staan. Het water moet steeds op peil worden gehouden. Vervolgens kan de schaal direct in het licht gezet worden. Ze moet niet al te warm staan doch in zeer matige kamertemperatuur. Indien men in October cn November ook nog een schaal met deze bollen vult, kan men in de wintermaan den lang van de bloei genieten.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2