Welke betekenis heeft dè Assemblée voor de gewone particulier? De avonturen Kapitein Rob Radio-programma TUINKALENDER Stevige boodschappentas Geraamde opbrengst der belastingen Verloop der sterkte van het burgerlijk rijkspersoneel DE HIN ESE PAPEGAAI Woensdag 22 September 1948 3 Wereldraad der Kerken DAT er in de laatste dagen van Augustus in Amsterdam iets merkwaardigs gebeurd is, hebben wij, Nederlanders, wel gemerkt, al was het alleen al uit het feit, dat de pers er zoveel belangstelling voor toonde. Natuurlijk was die belangstelling, althans wat ons land betrof, zeer gevarieerd, maar daar aan zijn wij gewend. Het koor zong veelstemmig. De een moest luide uitroepen, wat hij er aan miste en erin wantrouwde. De ander moest zeer behoedzaam spreken, ornaat hij het erkend kerkelijk gezag niet wilde mishagen. Een derde mocht nu eens vrolijk spotten met die „aemechtige" kerken. Joch gaver, allen er aandacht aan en velen een zeer ernstige aandacht. Maar velen werd het niet duidelijk, wat de gewone particulier er zakelijk en feitelijk mee te maken had. Daar om kozen wij deze titel en stellen wii deze vraag. Er werd een begin gemaakt. Meer is er niet gebeurd. Er liep een schip van stapel, dat nog niet afge bouwd is, maar tenminste drijft. Jarenlang was het voorbereid. De oorlog verhinderde een vroeger plan, maar dit kwam toch het ge heel ten goede, omdat hec plan in het lijden van de laatste tien jaren rijper werd. Op 23 Augustus werd een verband van kerken over cie gehele wereld verspreid, door ruim 150 formaties, omvattende min stens een derde deel der Christen heid in de wereld, tot stand ge bracht. Zij erkennen metterdaad, dat zij aan elkander niet vreemd zijn en willen daaraan gestalte ge ven. Enkele machtige lichamen hielden zich afzijdig: het patriar chaat van Moskou handhaafde zijn isolement en het zelfbewustzijn van Rome maakte de tegenwoordigheid van sympathiserende Rooms-Ka- tholieken onmogelijk, maar dit ver hinderde de anderen niet om aan hun verband vaste vorm te geven. Welke vorm? Want al dcre kerken blijven volkomen zelfstandig. Maar zij leven niet meer vreemd aan el kaar. Zij houden contact, zij beoor delen elkaar in eikaars tegenwoor digheid en handelen te zamen voor zover zij kunnen. NU is een kerk een eigenaardig iets in de samenleving? Een kerk is niet een ornament aan het volksleven, dat er al of niet bijbe- hoort om wat statigheid aan het geheel te geven. Een kerk is even min een vereniging tot bevordering der stichtelijkheid naar de smaak van de leden. Een kerk is ook geen genootschap ter verbetering van volksgezondheid of zedelijk leven. Neen. Een kerk is het teken ervan, dat Jezus Christus door zijn Woord en Geest bij ons, armzalige men sen, wonen wil. Die inwoning heeft haar centra in gebouwen, die wij kerken noemen en haar invloeds sfeer in de samenlevingen, waarin zij voorkomen. Maar al die kerken hebben in deze Jezus Christus hun erkende Hoofd en Heer. Daarin be staat hun samenhang en de vrucht baarheid van hun ontmoeting. Het zal velen voorkomen, dat ik één woord te veel gezegd heb, na melijk het woord „erkend". Toch wil ik het niet missen, al weet ik maar al te goed, hoeveel er aan ontbreekt, dat die kerken bestendig en in alle opzichten, Jezus Christus werkelijk en feitelijk erkennen. Wanneer die kerken critisch wor den bezien blijken zij maar al te vaak ook andere machten als hoofd en heer te erkennen en ook heel andere strijdige%belangen te dienen. Wanneer zij evenwel elkaar gere geld ontmoeten en openhartig el kaar ter verantwoording roepen ter zake van hun verbondenheid aan dezen Heer. dan worden zij daar door geoordeeld, gezuiverd en ver sterkt. En dat doet de Wereldraad van kerken, niet alleen in haar vergaderingen in Augustus, maar door prof. dr. S. F. H. J. BERKELBACH VAN DER SPRENKEL bestendig. En dat zij dit doet in samenwerking met vertegenwoor digers uit zo verschillende naties, rassen en werelddelen, maakt dit verband bijzonder waardevol. Toch is het nog niet meer dan een begin. DAARIN zijn natuurlijk ook particulieren betrokken. Hoe spreekt men als particulier over de kerk? Wanneer iemand zichzelf voor buitenstaander houdt, neemt hij dan dit vreemd verschijnsel voor datgene, vat het waarlijk is en wezen wil? Indien hij dit doet komt hij er onvermijdelijk toe er ja of neen tegen te zeggen en een beslissing te nemen inzake zijn eigen verhouding tot het feit, dat zekere, niet onbekende Jezus Christus door zijn Woord en Geest bij ons armzalige mensen wonen wil. Dat daar consequenties in zit ten, die niet gemakkelijk maar wel dienstig zijn, zal wel blijken. Wanneer men zichzelf in een of ander opzicht voor deelgenoot houdt, dan begint eerst recht te functioneren, wat de kerken ge* meen hebben, namelijk één Hoofd en Heer. Dan is het niet meer in de eerste plaats van belang of men ..met genoegen" een dominee be luistert, dan wel of de eigen ker kelijke partij haar macht kan door zetten, maar of inderdaad de Heer van heel de Christenheid erkend wordt. Natuurlijk is het van be lang of iemand zich daaraan gere geld oriënteert. Het 'wijzigt niet alleen zijn manier van denken en spreken over „anders denkenden", pok zijn wijze van omgaan met an deren. Het heeft tengevolge, dat de omvang van zijn verbondenheid met Jezus Christus zich verbreedt over zijn wereldse verhoudingen en niet beperkt tot de Zondagmor gen en zijn innerlijk leven. Ook voor de wijze waarop men denkt en spreekt over buitenlandse kerken en over hun plaats en taak in de samenleving, waarin zij be staan, heeft een groeiende aandacht voor de gehele kerk in de gehele wereld betekenis. Dat er een we reldhandel is hebben wij Hollan ders, altijd bester verstaan, dan dat er een wereldkerk is. Naarmate onze internationale relaties en bin dingen toenemen heeft dit alles meer belang. Zal het de mensen niet brengen tot vager geloofsover tuiging, wanneer zij de veiligheid van hun isolement verliezen? Inte gendeel. Juist door te luisteren en te letten op anderen in hun oprech te verhouding tot de gezamenliike Heer. gaat men zich van eigen overtuiging meer rekenschap geven. Wanneer onze vaderlandse kerken waarlijk- in hun volle breedte gaan deelnemen in de ver bondenheid met geheel de Chris tenheid, zal dit hun ten goede komen. Daarin ligt mede de bete kenis van de wereldraad van ker ken voor de particulier. De terugkeer van Peer de Schuimer 44 De zeeslag woedt ononderbroken verder, wanneer de schepen van Peer de Schuymer naderen. Nou, de vloot van Robert Janszoon is er niet te best aan toe; één schip is zinken de en ,,'t Seepaert" heeft al heel-wat treffers gekregen. Ja, die Moorse galeien zijn wel klein, maar snel en goed bewapend. Kijk, daar gaat de galei van Abas Turc. De Moorse bevelheb ber heeft de vreemde schepen ook al ontdekt en de „Helhondt" herkend. Hij twijfelt geen ogenblik of Peer zal hem te hulp komen en als groet laat hij de vlag met de halve maan hijsen. Maar in Peer heeft zich een merkwaar dige verandering voltrokken. „Nee", mompelt hij in zichzelf, „ik zou me liever kielhalen dan dat ik die Moren zou helpen". Dan draait hij zich resoluut om en schreeuwt met schorre stem tegen zijn stuurman: „Smijt de Prince- vlag uit!" Even kijkt de stuurman stomverbaasd De Princevlag?! Maar het bevel Is duidelijk genoeg en even later wappert van de „Hel hondt" het oranje-blanjc-bleu der Zeven Pro vinciën. De matrozen begrijpen er nog minder van. Gaan ze nu meedoen aan de zijde van Robert Janszoon? Het lijkt wel zo. Queen Mary kampioen in het breien Koningin Mary heeft het brei- kampioenschap gewonnen dat de Engelse koninklijke familie georga niseerd heeft in verband met de aanstaande blijde gebeurtenis. Wan neer prinses Elizabeth's baby in No vember geboren wordt, zal hij (of zij) de meeste kleertjes te danken hebben aan zijn (haar) overgroot moeder. De andere breisters in deze koninklijke competitie waren konin gin Elizabeth, de hertogin van Glou cester. de hertogin van Kent en prinses Elizabeth zelf. maar de 82- jarige koningin-moeder won glans rijk Zij heeft altijd al een reputatie snel en productief als breister ge had. In de oorlog organiseerde zij een breikrans ten behoeve van de soldaten. Zij leerde de breikunst ook aan haar zoon, de hertog van Windsor. Deze vond in de spannende tijd die aan zijn troonsafstand voor afging. dikwijls afleiding in breien. DE KINDERKRANT Euwe-Van Scheltinga weer remise In dc vijfde partij om het schaak kampioenschap van Nederland, opende Van Scheltinga opnieuw met d4, maar blijkens zijn ant woord Pf6 wilde dl'. Euwc nu niet de paden van het orthodox konin- ginnegambiet betreden. Van Schel tinga ontweek de Nimzowitsch- variant en na enkele zetten toonde de stelling ongeveer het beeld van de klassieke Tarraseh-vanant. Van Scheltinga legde het bijzonder kalm aan, wellicht iets te kalm. Zonder enige moeite kon zwart volkomen bevredigend spel krijgen. Met het verdwijnen van de paarden was voor wit elke kans op enig initia tief verkeken en het was daarom volkomen begrijpelijk, dat Van Scheltinga, na de 12e zet, gaarne met het remisevoorstel instemde, een wel bijzonder korte partij. De stand luidt thans: dr. Euwe 2% (en 1 afgebroken partij); Van Scheltinga Ui (en 1 afgebroken partij). Boksen Cerdan slaat Zale In de strijd om het wereldkam pioenschap middengewicht heeft de Fransman Cerdan de Amerikaan Zale geslagen. Zale gaf op na de elfde ronde. Woodcock wint van Lee Oma door k.o. De Britse kampioen zwaarge wicht, Woodcock, die na afwezig heid van meer dan 17 maanden voor de eerste maal weer in de ring verscheen en wel tegen de Amerikaanse zwaargev/icht Lee Oma, won in de vierde ronde door knock out. De eerste minister van de Zuid- Afrikaanse Unie, dr Malan, zal zich binnenkort naar Zuid-West Afrika begeven teneinde *aan de bewoners van deze voormalige Duitse kolonie de inlijving in de Unie voor te stel len Op grond van dit voorstel van Malan zal Zuid-West Afrika een vijfde provincie van de Zuid-Afri kaanse Unie en zal het zes volksver tegenwoordigers en vier senators haar het parlement kunnen afvaar digen. ER was eens een koning, die het thuis erg saai had. Dat gebeurt wel eens meer met ko ningen. Van een eindje lijkt al les erg mooi: een groot paleis en veel lakeien en lekker eten en drinken maar als je dan aan zo'n koning vraagt: Is het nou alle maal echt, wel zo leuk, sire, dan zegt hij vaak in vertrouwen: Nee! Nu, deze koning dan stond op een keer voor het raam van zijn tegeerzaal, knauwde nadenkend op zijn scepter en zei: bah, rege ren! Gelukkig, dat niemand het hoorde, want dat is wel een heel erg woord voor een koning. Buiten voor het raam was het kermis. Er was een zweefmolen, die vrolijk draaide, er waren hon derden kraampjes, schiettentjes, stalletjes met zuurstokken, tent jes met dikke dames en kroko dillen erin en het dreunde en denderde daar van een hoemtata en van een tiereliere, waar ieder een door werd aangestoken. Hè, dacht de koning, wat zou ik graag eens poffertjes eten, wat zou ik graag eens een keertje in de draaimolen zitten, jammer dat het niet mag. En het mocht ook heus niet, want ten eerste past het niet voor een koning om zo maar ordinair op een kermis rond te tollen en de mensen zou den misschien hun achting voor hem verliezen en bovendien vond de Koningin alles wat kermis was uit den boze. Zij hield alleen van statig boven' aan een trap staan en zo, en vrolijkheid vond zij niet ■netjes. Als ik het nu eens stiekem dee, dacht de koning en juist zag hij een schoorsteenveger voorbij komen in zijn zwarte pakje met een bezem in de hand. De koning schoof het raam open en riep: Schoorsteenveger! Jawel, majesteit, zei de schoor steenveger. Och, zou je me niet eens voor een dag je pakje willen lenen! Vanavond krijg je het weer te rug. Wat moet ik dan aan hebben, vroeg de schoorsteenveger. Jij mag zolang in deze zaal zit ten met mijn koningsmantel en met mijn kroon, zei de koning. Je doet de deur maar op slot en als er een minister komt ramme len roep je maar: Bezig! Je krijgt tien gouden dukaten, als je het doen wilt. Best, zei de schoorsteenveger, en zo kwam het dat de koning zijn raam uitstapte in een zwart vies pakje meet een pet op en een bezem in zijn hand. DE schoorsteenveger bleef al leen achter. Hij trok direct de prachtige rood fluwelen man tel van de koning aan en zette de gouden krobn op. Toen keek hij in de spiegel. Tjonge, wat mooi, zei hij bij zichzelf, wat mooi, och, och, jammer dat ik het niet veger, die brave koning. Je be- tussen alle vrolijke kermisklan- grypt hoe de vrouw en de kin- ten. Hij wist niet, waar hij heen deren van de schoorsteenveger zou gaan en liep maar doelloos opkeken, toen hij daar zo gewei- door de stad en eindelijk kwam dig prachtig kwam aanwandelen, hij in een straatje dat opgepakt Zij konden niet genoeg naar hem kijken en hij ging voor zijn raam staan en wuifde de menigte toe. Ondertussen was de koning heer lijk de kermis opgegaan. Hij klom meteen in de draaimolen en in de zweefmolen, hij kocht een peper muntstok en klapkauwgom. Hij gleed van de roetsjbaan en werd zo vrolijk, dat hij met een hele van Hop maar Janneke. Maar juist, toen hij arm in arm met twee vrolijke meis- stond van de mensen. De koning is daar binnen, zei iedereen. Daar staat hij voor het raam van een arme schoorsteenveger, die brave, goeie lieve koning. De koning keek naar boven en daar stond me die schoorsteen veger voor het raam te wuiven met koningsmantel en kroon. De echte koning wachtte geen troep kermis- ogenblik. Hij ging kordaat naar gasten mee binnen, kwam boven en zei: Geef hoste en het 0p mijn mantel, jij nietswaardige liedje zong schoorsteenpeuteraar! Jemig, wat schrok die man. O, sire, zei hij nederig, neem me niet kwalijk, de verleiding was te groot. Met ogen als schoteltjes stonden de kinderen te kijken, jes door een hoe hun vader en de koning van steeg danste, kleren wisselden en de vrouw kwam daar van de schoorsteenveger schonk gravin van Stekelenbaarzenburg gauw een kopje koffie om het voorbij, een verschrikkelijke def- weer goed te maken, tige dame, die vaak aan het hof En toen was het ook goed. De kwam en altijd met de koningin koning bleef nog een poosje keu samen sjoelbak speelde. Zij kende velen en ging toen gauw naar de koning direct, keek hem in het huis, zijn koningsmantel fier om gezicht en zei: maar Hilarius, hoe zich heen. De hellebaardiers gaf heb ik het nu? hij ieder een klap op hun helm. De koning schrok hevig, werd dat hadden ze ook verdiend, en doodsbleek, liet de meisjes los en hij ging de trappen van het pa- verdween in de menigte. Hij ging leis op en was zo blij dat hij zich op een drafje naar het paleis om niets aantrok van de boze ko*iin- miin door ^el raam weer stiekem naar gin, die juist met de gravin van vrouw en kin- ^innen te klimmen, maar o, c, Stekelbaarzenburg over hem zat deren kan la- wat verschrikkelijk, het raam was te praten. ten zien. Weet gesloten. Die arme koning wist Ik noest eens een uitje hebben, je wat, ik ga n»et wat hij doen moest. Ten cin- zei de koning en nu praten we er heel eventjes de raad ging hij maar naar de niet meer over. Dat was ferm ge- naar huis, heel even maar en dan voordeur van het paleis waar sproken en wat kun je daar op gauw weer terug. Hij glipte het hellebaardiers stonden met heel zeggen? raam uit, deed het bij vergissing strenge gezichten. Met een zucht van verlichting dicht en ging naar zijn huisin de kwam de koning in zijn regeer- Boendersteeg. Onderweg kwam er TK wil naar binnen, zei de ko- zaal, nam zijn scepter en begon een hele oploop van mensen ach- J? ning en begon te huilen. Ik ter hem aan, die allemaal eer- ben de koning. De hellebaardiers biedig fluisterden: Kijk de ko- begonnen vreselijk te lachen en ning, hij gaat zeker een arm ge- zeiden: Jij vuile schoorsteenve- zin bezoeken, kijk daar gaat hij ger, scheer je weg. En die arme met nieuwe moed te regeren. 't Was een leuk dagje zei hij bij zich zelf, maar ik doe het toch nooit weer. En dat was het verhaal van de het huis in van een schoorsteen- koning droop af en liep treurig koning, die de kermis opging. r Advertentie Do Inhuldiging in de hoofdstad. Ontging me. omdat lk geen plaats had. Toen deed ik het zo: Luie stoel, radio En 'n fles vol. waarin ,Tlp van Bootz zat *n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr H. R Nijmegen ontv. I fl. TIP. Hedenavond HILVERSUM I: 19 00 Nws. weer; 10 15 Kwartet: 19.30 Actueel geluld. 19 45 Eng les gevord.; 20 00 Nws: 20.05 Pro gramma nrolooc; 2015 Sehola Canto rum Basliiensis: 21.00 Internat koor zang; 21.25 Batakkerk on Sumatra in en na de oorlog: 21.45 50 laar Ncd Muziek: 22 45 Avondoverdenk: 23.00 Nws: 23.15 Avondmei; 23 45 Sopraan. HILVERSUM II: 10.00 Waarom dc kat uit de boom kijken; 19.15 Reg. ultz: 19 30 Voor de Jeugd; 19.40 Jcugdnws: 19.45 Lezen in dc bijbel: 20 00 Nws; 20.05 Dingen van de dag. 20 15 Stafmuz; corps 21 15 De Moeilijke beslissing, luis terspel; 22 00 Bruce Lowe zingt; 22.15 Hong strijkkwartet; 22 45 In de tuin der poëzie; 23 00 Nws; 2315 Dansmuz Morgen HILVERSUM I 7— nws: 7.15 ochtendgymnastiek7.30 Fred Hartley en ork 7 45 morgengebed; 8— nws; 8.15 gr pl. 9— voor de vrouw; 9 05 Ondrltsjck-kwartct; 9 30 Richard Tau- bcr9 35 Lond phllh. ork.; 10— cla- veclmbel; 1015 morgendienst; 10.45 gram. muz 11.— Zonnebloem: 11.45 Parijs Russisch kathedraal koor: 12.— Angelus, 12 03 sopraan cn plano: 12.30 weeroverzicht12.33 Klaas van Bccck 12.55 Zoncwijzer; 13— nws.; 13 20 Klaas van Beeck 13 45 hors d'oeuvre 14 muscttc-ork; 14 30 orgelmuziek; 14.40 voor de vrouw; 15— ensemble Lachman 15.30 Eileen Joyce; 16.bij bellezing: 16 45 Boston prom. ork.: 17 radio jeugdjournaal17 30 Micro stars; 17 45 Metropole-ork 18.15 CNV- kwartlcr18.30 reg. ultz. HILVERSUM II 7 nws. 7.15 gr. pl 7 50 dagopening 8— nws.; 8 15 zangplaatjes: 8.45 Maurice-Ravel con cert. 9.15 morgenwijding. 9 30 water standen; 9.35 gr pl 10.30 van vrouw tot vrouw10.35 gr. pl.10.50 voor de kleuters; 11— orgelconcert; 11.45 le zing door C. Vreedcnburgh- 12— Ly- ra-trlo. 12 30 weerpraatjc; 12.33 in 't spionnetje 12 38 Gerard van Krevelen 13.— nws.: 13.15 mededelingen: 13.20 ensemble Jo Bos- 14voordracht Slem Bosnia: 14 15 sollstcnconccrt; 15.voor zieleen en gezonden 16. assortimento 17.— kaiclsdoscoop 17 20 welk die deze weck; 17 30 doe het zelf; 17 35 Pierre Palla. 17 50 reg. ultz 18— nws 18.15 mededelingen; 18.20 sportpraatje 18 35 Avroleans. Canada roept Nederland De tijden van de Nederlandse ra diouitzendingen uit Canada zijn ver anderd cn worden nu elke dag van half acht tot acht uur des avonds op de golflengten 16.84 m en 19.58 m gegeven. 9 23 SEPTEMBER. Een der meest verspreide bomen in ons pol derlandschap is de wilg. De be kendste hiervan is de schotwilg of Salix alba, die ten plattelande al om knotwilg wordt genaamd. Voor siertuinen komt deze boom niet in aanmerking. Een andere wilg die wel als sierboom in grote tuinen en parken wordt aangeplant is de treurwilg of Salix vittellina pen- dula. Reeds na enige jaren kan de ze een zeer zware afmeting berei ken. Vooral langs een vijver geeft zo'n treurwilg een mooi effect. Evenals andere wilgen kan hij heel gemakkelijk door stek worden voortgekweekt. Een paar andere wilgensoorten die reeds zeer vroeg in het voorjaar hun fraaie blopm- katjes leveren zijn de Salix caprea of Waterwilg en dè Salix daphnoi- des. v JA7 1ST U, dat U van singcl- of tapijtband, dat U in bedden- en tapijtzaken in ver schillende kleuren kunt kopen, een stevige boodschappen- of boekentas kunt maken? U heeft hiervoor nodig 5 meter band van 7 cm. breed. De voor- en achterkant bestaan ieder uit 4 repen van 40 cm. lang, die U smal op elkaar stikt of met een overhandse steek aan elkaar zet. Een stuk van 100 cm. lang, dub bel gevouwen en dichtgcstikt zijn de hengsels. U voert de tas met satinet of kunstzijde (bijvoorbeeld van een oude jurk). Maakt U er een badtas van, neem dan plastic als voering. U kunt desge wenst langs de bovenkant een treksluitinp naaien. Denkt U erom, dat deze mef dc dichte kant ongeveer 10 cm moet oversteken om dc tas ver genoeg te kunnen openmaken? Vóór het voeren borduurt U met gekleurde ivol een aardig randje over dc naden of u naait er een fleurig motief op van restjes vilt of andere stof. ELLA BEZEMER Uit dc mUlloencnnota blijkt, dat de gcraamdo opbrengst der belastingen (in mlllioencn guldens) ls als volgt: oorspronkelijke raming voor 1948 (nn aftrek raming voor 1949 ultk. aan prov. en (na aftrek ultk. gemeenten). prov. en gemeenten) Inkomstenbelasting (na aftrek van voorheffingen) 620.8 630.1 vermogensbelasting van natuurlijke personen 45.6 502 vennootschapsbelasting 100.4 1508 loonbelasting 328 7 456.5 dividendbelasting 183 36.5 commissarlsscnbelnstlng 20 37 vereveningsheffing 170.0 200 0 motorrijtuigenbelasting 23.0 35 0 bijzondere wijnbelasting 0.5 0.1 invoerrechten 167.1 214.6 stfltistlekrccht 4.6 6.4 accijns op zou* 6 4 64 accijns op wijn 1.1 accijns op gedistilleerd 473 50.1 accijns op bier 24.7 10.2 accijns op suiker 51.1 59.3 accijns op tabak 1369 155 2 belasting op gouden en zilveren wer ken 0.8 08 omzetbelasting 4885 712 1 rechten van zegel 13.7 18.3 rechten van registratie 20.1 27.4 rechten van successie, van overgang bij overlijden cn van schenking 62.1 50.3 2333.7 2.910.0 In de mUlloencnnota worden om. enige gegevens medegedeeld omtrent het burgerlijk rijkspersoneel. Hét verloop van de sterkte van het burgerlijk rijkspersoneel blijkt uit onder staand overzicht: Hoofdstuk/Fonds Werkelijke sterkte 1/1-46 31/7-46 1/1-47 31/7-47 Geraamd ln 1/1-48 30/6-48 begro ting 49 2. Hoge colleges v. Staat 332 330 cn kabinet der Koningin 342 334 320 324 331 2a. Alg. Zaken 1030 867 343 121 105 99 115 3. Bultcnl. Zaken 346 421 497 540 576 568 727 4. Justitie 37316 35115 33348 28471 23592 20048 19988 5. Blnnenl. Zaken 5654 5392 4170 3106 2301 1037 1236 6. O.. K. cn W. 5280 5105 5325 5534 5987 6286 7533 7b. Financiën 20925) 20828) 21880) 23026) 23923) 23755) 22910 8a. Oorlog 4897 5846 6431 7202 7955 8352 11807 8b. Marine 3295 3910 4339 4638 4575 4800 6490 9a. Wederopbouw 6072 6093 cn Volkshuisvcst. 9038 6185 6488 6746 6700 9b. Verkeer cn Waterstaat 3316 7708 7179 7231 7102 7334 7419 10. Econ. Zaken - 12158 12408 11700 10960 11398 10711 8843 11. Landbouw. Visserij cn Voedsel v. (met Inbegrip v/h voorm. Lnndb. crisisfonds) 19991 15957 14758 14286 10048 0607 7818 12. Sociale Zaken 5860 4682 4394 4166 4102 4065 4090 13. Ovcrz. gebiedsdelen 203 248 272 290 289 299 330 Algem. burgerl. pensioenfonds 380 355 399 368 339 334 383 Zulderzeefonds 980 949 988 1098 1104 1088 1237 Totaal 31018 126290 122831 118277 110427 106637 107448 Sedert vorige publicatie verbeterde cijfers. EARL DERR B1GGERS CEARL DER. EEN CHARLIE CHAN-M VST ERIE No. 77 Chan boog. „U heel goed. dank u Zo'n onderste boven raadsel wekt beroepstrots. Ik wil hierin door dringen of geheel trots verliezen. Wees zo goed op mij te letten." „Ik zal opletten," zei Bob. „Zul_ len we nu gaan?" Voor het Hotel Woestijnrand stak Bob het meisje de hand toe „Het einde van een volmaakte dag," zei hij. „Behalve „Ja? Behalve?" „Wilbur. Ik begin de gedachte aan hem onverdraaglijk te vinden." „Die arme Jack. Val hem niet zo hard. Goedenavond— en „En wat?" „Wees voorzichtig. Daar, op de ranch, bedoel ik." „O!" Met een schok herinnerde de jongen zich alles. Nog meer be drog kwam er nooit een eind aan? Morgen aan dc deur van de bank in Pasadena," zei hij zacht. „Precies om twaalf uur." Goed," zei Madden. „Ik ga al. vóór je op bent. Ga je al naar bed?" „Dat zal ik maar doen," ant„ woordde Bob. „Ik heb een drukke dag gehad." „Zo?" zei Madden onverschillig, en ging met grote stappen de woon kamer in. Bob stond de brede schouders na te kijken, de reuzen gestalte van oeze machtige. Een Madden, wiens naam alleen een schrik was voor velen, en in wiens tegenwoordigheid kleinere mensen met vrees cn beven verschenen, had zelf vrees gekend. Bespottelijk, maar „je bent altijd bang van hem geweest", had Thorn gezegd. De een of andere verborgen deur in het verleden van de milllonnair moest ontdekt cn geopend worden. In de eerste plaats moest de identic teit worden vastgesteld van de man. die verleden Woensdagavond het tijdelijke met het eeuwige had ver wisseld op deze eenzame ranch. Nu, cr kwam tenminste al enige ophel dering. de lange keten van onver- scheen te hebben, maar die gedood had, omdat hij bang v/as. HOOFDSTUK XIV. DE DERDE MAN. Zodra Bob de volgende morgen geheel wakker was. keerden zijn werkzame hersens terug naar het vraagstuk, waarmee zij de vorige avond waren bezig geweest toen hii .Altijd voorzichtig op ranches in slaap viel Madden had iemand en overal. Goedenavond." vermoord. Koel en zelfbewust als Toen zij voortreden over de hij scheen, had de millionnair toch donkere weg. zweeg Chan, in ge- eens het hoofd verloren. Zonder te dachten verdiept. Hij en Eden gin- denken ahn de mogelijke gevolgen gen op het erf uiteen. Toen de jon- van zo'n daad voor zijn roem. zijn gen op de patio kwam. zag hij daar hoge positie, had hij met de bedoe- Madden, gehuld in een overjas, al- ling te doden, de trekker overge- man. die de wereld in zijh greep klaarbare gebeurtenissen, sedert zij leen voor een stervend vuur zitten De millionnair sprong op. „Hallo." zei hij. „En?" .En?" herhaalde Bob Hij was zijn zending naar Barstow volko men vergeten. „Heb je Draycott gesproken?" fluisterde Madden. haald van do revolver, die Bill Hart hem had gegeven. Hij moest toen wel ln een toestand van wan hoop ziin geweest, Wie had hij gedood? Dat moest nog ontdekt worden. Waarom had hij het gedaan? Volgens zijn eigen bekentenis, omdat hij bang was. naar de woestijn kwamen, was een ogenblik verbroken door een dui„ delijke verklaring Hier was een uitgangsni-jit. iets. waar ze houvast aan hadden. Van hier uit moesten ze verder waarheen? Chan stond op de patio te wach ten. toen Bob naar buiten kwam. Zijn gezicht was gesierd met een brede grijns. „Ontbijt rusten op tafel', verklaar de hij. „Gebruik het vlug Vóór ons strekken prachtige dag zich uit voor onderzoek, met geen spiedende ogen „Wat? Is er niemand? En Gamble dan?" vroeg Bob. Chan ging voor naar dc woonka mer, en zette een stoel voor Bob. doe dat niet, Charlie", zei de jongen. ,,Je bent vandaag Ah Kim niet. Wil je zeggen, dat Gamble ons ook heeft verlaten?" Chan knikte. „In Gamble groeien groot verlangen Pasadena te be zoeken". antwoordde hij. ..Op welke reis hij even welkom is als een van.* zijn ratten met lange staart

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3