Veertig jaar hardnekkige strijd tegen de tuberculose J. Raatgever zocht radio's maar nam ook fietsen mee Amersfoortse Gemeenschap op breder basis Ik zal je laten opbergen, zei Marie Scherzer Kleine groep Amersfoorters begon op 1 October 1908 zegenrijk werk Noteert U even Tien illegalen gearresteerd bij inval van landwachters „Wij moeten er iets goeds, iets zinvols van maken" Schooljeugd kreeg mooi geschenk Mevr. Heemskerk gehuldigd 2 Vrijdag 24 September 1948 Iedere dag staat een lange rij fiet sen voor het consultatiebureau. Ook een teken hoezeer de Amers foortse bevolking het nut van deze instelling gaat begrijpen. (Archifoto) 1 October 1948 is het veertig jaar geleden dat onder aan voering van de pas-opgerichte Amersfoortse Vereniging tot bestrijding van de tuberculose de georganiseerde bevechting van deze ernstigste der besmettelijke ziekten in de Keistad een aan vang nam. Een paar maanden tevoren was in de stilte van een Amersfoortse binnenkamer het offensief al voorbereid en was in Augustus 1908 door een klein aantal ingezetenen voornoemde Vereniging opgericht. Bestrijding t.b.c. vooral technisch verbeterd KLEIN van aantal maar groot van invloed waren de oprich ters en onder hen treffen we aan Baronesse van Burmania Rengers, de eerste presidente en vrouw van de bekende Ritmeester der huza ren; Barones van Hogendorp en barones van Oldenncel; de ver trouwde en door heel Amersfoort geliefde dokter Schreuder, met on ze stadgenoot de heer W. C. Oos terman de enig overgeblevenen van het oprichtingsbestuur en niet te vergeten W. Vrijdag de bekende voorz. van 't Gr. Kruis, die enige jaren later door een groot aantal Amersfoorters in een adres aan dc Koningin werd aanbevolen voor het burgemeesterschap van dc Eemstad, toen jhr. Barchman Wuü- tiers ontslag had gevraagd. Dit dus wat betreft de oprichting In begin Augustus 1908. Reeds op 10 September d.a.v. v/as de Koninklijke Goedkeuring op de statuten verkregen, verge zeld van de verheugende medede ling dat nog over het lopende jaar een subsidie was toegekend van f 600.(van de f 50.000 die op de Rijksbegroting waren uitgetrok ken). Het eerste werk van secre taris dr. Schreuder was nu, f 500 aan de Gemeente te vragen, het welk vergemakkelijkt werd door de omstandigheid dat bij de op richting Jhr. Barchman Wuijtiers, de toenmalige burgemeester, als eie-president was gekozen. Een week later lieten B. en W. weten, dat de ongunstige toestand van de gemeentefinanciën inwilliging van het verzoek niet geheel toeliet, maar dat op de begroting 1909 een subsidie van f 250 zou worden uit getrokken. Met deze ruggesteun der autori teiten stelde de Amersfoortse tu berculosebestrijding zich op 24 September 1908 aan de bevolking voor; in de grote zaal van Amicitia, waar onder overweldigende be langstelling Dr. van Gorkom uit Den Haag sprak over „De tubercu lose en hare bestrijding". Reeds een week later, op 1 October 1908, kon de jonge vereniging in combinatie met het Groene Kruis haar zegen rijke arbeid voor de Amersfoortse bevolking beginnen en prompt een jaar later stond zij geheel op eigen benen en werd met ingang van 1 October 1909 een eigen enquêtrice aangesteld, n.l. mej. N. Stoppen- daal uit Apeldoorn. Te zelfdertijd werd in het nieuwe St. Elisabeths- zickenhuis aan de Driesjesstraat een consultatiebureau geopend, dat werd waargenomen door dr. Schreuder en de directeur van het ziekenhuis, de arts Jorissen. Werd in de raadsvergadering van 23 Fe bruari 1909 de activiteit van de T.B.C.-bestrijding gevoeld (de ver eniging vroeg een lokaal in het voormalige schuttersmagazijn), ook buiten de raadszaal bleek de voort varendheid; in de winter van 1909 kwam de eerste draaibare lighal tot stand, op 30 April 1910 hield de vereniging haar eerste t.b.c. bloem pjesdag, welke een groot succes werd, kunstavonden werden gege ven voor eivolle zalen en in Febru ari kon de penningmeesteresse ba rones van Hogendorp berichten, dat dc Vereniging nu drie lighallen had welke stonden in de tuin van de heer Terpstra op de Leusder- weg. Uit dit kleine bezit nu is in de loop der jaren het dagsanato rium aan de Utrechtseweg ge groeid, dat in de volksmond aan de Amersfoortse Vereniging de toen zo kernachtige naam van „De Lig hallen" heeft gegeven. Merkwaardig rapport Overzien wij de afgelopen veertig jaren van tuberculose- GRAND THEATRE./24 t.m. 30 Sept Film: Vergelding. Alleen s avonds'. 6.4a en 9 u. Zondag: 4.15, 6.45 en 9 uur. GRAND THEATRE. 24 t.m. 30 Sept. Uurvoorstellingen (doorlopend): Zondag 1, 2 en 9 u. Overige dagen CITY' THEATER. Film: Op hoop van zegen. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 u. Overige dagen 2,30, 6.45 en 9 uur: REMBRANDT THEATER. 24 t.m. 30 Sept. Film: De Zeven Zondaars. Vrijdag en Zaterdag 2.30. 6,45 en 9 u. Zondag 2,00. 4,15, 6,45 en 9 u. Overige dagen 2,30 en 8 u. 25 SEPT.: Concordia, Langestraat. 19.30 u. Muzikale Ouderavond van leerlingen Conservatorium. 26 SEPT.: Regentesselaan 21. 10.30 u.: Humanistisch verbond. Spre ker: Libbe van de Wal. Onder werp- Verdraagzaamheid. t.m. 25 SEPT.: Tentoonstelling: Amersfoortse Gemeenschap. Derde groep. A.K.G. t.m. 25 Sept. St. Pie-ter en Blokland's Gasthuis 10—12 30 en 14—17 uur. 27 SEPT.: Instituut voor Volksont wikkeling. Spreker: J. de Kadt. Onderwerp „Problemen van het verre Oosten". Gebouw Vrijzin nig Hervormden Aanvang 8 u. 27 SEPT.: „De Wapenroem" Aan vang 8 u. Oprichtingsvergadering Klokkenspelvereniging. 28 SEPT.: „MonopoleAanvang 10 uur. Protestantse bijeenkomst. Zwingli-groep. bestrijding en dan meer in het bijzonder de bestrijding der longtuberculose dan moet het ons opvallen dat de vooruitgang hier boven alles een technische is. Met be hulp van de modernste rönt- genapparatcn, van filmtoestel len, van hypermoderne micro scopen kan de gevreesde ziekte sneller worden onderkend, doch overigens is het recept gelijk aan dat van dokter Van Gorkom; licht, lucht, reinheid, goede voeding, rust. Een recept, dat zelfs reeds in 1812 te beluisteren viel. Want elk een weet natuurlijk wel, dat de ziekte ouder is dan het woord t.b.c. en dit laatste is trouwens nog niet zo heel lang in gebruik. Vroeger sprak men van „tering" en dat duidde in die dagen wel heel plas tisch het verschijnsel aan. Van „te ring" spreekt ook het rapport van de Maire van Amersfoort van 5 Juli 1812, een omstandig rapport over de bevolking der stad, dat zijn oorsprong vindt in het verlangen van Napoleon, om over de zeden en de leefwijze der Hollanders uit voerig te worden ingelicht. In het Amersfoortse stuk lezen we o.a. dingen zijn gelukkig verleden tijd geworden en ook de bestrijding der gevolgen der t.b.c. is verscho ven vanuit de particuliere sfeer en meer en meer terechtgekomen in do gemeenschapssector van het maatschappelijk leven. En thans De veranderde instelling van de bescherming der Volksgezondheid betekent in genen dele, dat de taak van de jubilerende Vereniging ten einde is en dat zij, gelijk de Moor d:e z'n plicht heeft gedaan, nu wel kan henengaan. In het na-oorlogse Amersfoort zijn in het eerste half jaar van 1948 meer dan tien keer zo veel nieuwe t.b.c. gevallen onderkend, als de enquêtrice Stop- pendaal gedurende het gehele jaar 1910 aan patiënten te verzorgen had. Ieder die met de practijk van het dagelijks leven der t.b.c. be strijding te maken «heeft, weet voor welke onmogelijke opgaven zeer vele patiënten worden gesteld. Een eerste eis van hygiëne is, dat zij dat het physieke gestel der inwo ners over het algemeen niet sterk was. „Weegens de sterke verande ringen van het climaat lijdt de be volking aan geringe ziektens en slechts enkelen bereiken de leeftijd van 7080 jaaren". Epidemische ziekten heersten in onze stad zeer weinig, maar „veele menschen ech- „ter laboreeren aan een zeker „soort van teeringachtige borst- kwaaien, welke mede door de „veranderlijkheid van het climaat „en de verontachtzaaming veroor- „zaakt worden en aan koortsen, „waarvan de eerste (n.l. de tee- „ring) het beste geneezen worden „door eene ingetooge leefwijze en „observatie van een strikt dieet, „terwijl tot het laatste (n.l. de „koortsen) de kina eene der voor- „naamste behoedmiddelen is." Al dus de Amersfoortse Maire in een tijdperk van diep verval der hand werknijverheid en totale verlam ming der negotie, toen de Keistad 9 spekslagers bezat en 120 kroeg houders op een inwonertal van 8690 zielen. Ontzaglijke vooruitgang Tijdens het bestaan van de Amersfoortse Vereniging vol trok zich een ontzaglijke voor uitgang in de gestadig-vorde- rende bouw van een sluitend stelsel van sociale maatregelen ten dienste van de Volksge zondheid en dit wordt ons te meer duidelijk als wij de hui dige stand van zaken t.a.v. de bestrijding der gevolgen van de t.b.c. zien tegen een ge schiedkundige achtergrond. Een momentopname moge deze achtergrond tonen: een goede illustratie van het algemene ge val lijkt me wel dat van de Amers foortse onderwijzer, die in October 1879 (de tijd van Reveil op zo me nig gebied) wegens longtering zijn lesgeven moest staken en dus aan dc particuliere liefdadigheid werd overgeleverd. Z'n collega's gaven van hun armoetje elk een paar kwartjes per week en via de krant en bedelbrieven aan de burgerij werd op gezette tijden het steun geld ingezameld, teneinde „zijn talrijk en beklagenswaardig gezin van het allernoodigste te voorzien". Toen in Februari 1881 de arme kerel gestorven was, zette de late re leraar aan de Normaalschool H. W. de Heus een oproep in de krant, teneinde door een geldinzameling met een geldsom-ineens de onder wijzersweduwe en haar 7 kinderen aan een kinkeltje te helpen, waar mee zij in hun onderhoud konden voorzien. Overheidsonthouding op dit gebied had intussen nog een taai leven, want nog in April 1911 moesthet raadslid Gerritsen, de bekende graanhandelaar van de Koppel, in de bres springen voor de weduwe van een aan t.b.c. ge storven politieagent, en door een voorstel tot het toekennen van een persoonlijke toelage haar en heur kind „voor gebrek bewaren en oe hoeden voor aan het Armebestuur tc vervallen". Dit alles en veel meer ellendige In de „keuken" van het Consulta- tiebureau. Het kostbare Röntgen- apparaat is een groot deel van de dag in gebruik. (Archifoto) over voldoende lakens, slopen, zak doeken en pyama's de beschikking hebben om eens per week „ver schoond" te worden. Maar hoe ziet een na-oorlogse kleerkast er van binnen uit? En hoe aan de eis te voldoen, wanneer een laken -f- een 6loop f 12.50 kost en een pyama een gulden of vijftien? Ondanks New Look is voor de t.b.c. bestrij ding nog altijd „de précaire textiel- positie" troef en krijgt de "patiënt géén extra punten voor z'n extra- nodige lakens, waarbij nog komt daat geld alweer zeer schaars wordt en dat tljans de extra-kosten voor extra-voeding c.a. op f 15.per week wordt geschat. Overigens be schikken de meeste patiënten met over de zo zeer noodzakelijke drie lakens. Voor het na-oorlogse werk vai> de jubilerende Vereniging is nog veel meer geld nodig dan eer tijds het geval was. Moge elkeen dit bedenken, die dank zij de so ciale overheidszorg gratis de spe- cialistenhulp van het Consultatie bureau kan inroepen en die in de nieuwe wachtkamer van het bu reau het bekende „busje" van de T.b.c.-bestrijding ziet prijken. Maar niet alleen hier ligt nog grote en delicate taak voor de Amersfoortse Vereniging, ook is zij naar mijn gevoelen als het ware geschapen, eens een verbindende hoofdrol te spe- in een „gezondheidssectie" der Amersfoortse Gemeenschap met de grootse opgave, in deze weer naar hokjes-neigende na- oorlogstijd de weg te banen naar een Amersfoorts Gemeen schapssanatorium en Gezond heidskolonie in de buurt van onze mooie stad. Moge op 1 October a.s. de dank baarheid van vele patiënten en oud-patienten blijken door een bloemetje van hen op de schrijfta fel van dr. Drion en een ruiker op het raampost van de kamer van de zo diep meelevende zuster De Lange en zuster Schaafsma en niet te vergeten dr. Schreuder. Van journalist tot landwachter Zitting geschorst tot volgende week In dc voortgezette zitting van Don derdagmiddag tegen de gewezen Utrechtse Journalist J. Raatgever, on dervroeg de president verdachten in den brede over het optreden tegen de Illegaliteit ln Cothen. waartoe Raat gever opdracht zou hebben gegeven. Raatgcver's opdracht was de spoorbaan te beschermen in de buurt van Drie bergen. Hij ontdekte bij toeval een schuilplaats met koevoeten, sleutels en andere instrumenten voor 't onklaar maken van de spoorlijn, en kwam tot de conclusie, dat er ln de buurt een illegale organisatie moest zijn. Toen hij hoorde, dat een lid van zijn compagnie. Oppelaar (de niet verschenen ver dachte) kennis gemaakt had met een meisje, die relaties had met een onder grondse werker in Cothen. die valse papieren zou hebben gemaakt. Ver dachte gaf toen opdracht aan Oppelaar om eens na te gaan of deze man ook in verband stond met de organisatie die de schuilplaats had aangelegd. De op dracht strekte niet om de illegaliteit in Cothen na tc gaan. Toen het onderzoek niets uitrichtte met betrekking tot de schuilplaats, heeft Raatgevcr aan Op pelaar gezegd zijn onderzoek te staken. Intussen heeft hij een rapport over v. d. Kamp, de betrokken illegaal in Co then, opgemaakt, die o.a. in 't bezit was van een vuurwapen. Hij legde dit rapport voor aan zijn commandant v. Schcrpenzeel. die opdracht gaf het rapport ter kennis te brengen van de Landwachtrecherche ln Utrecht. Van hieruit kwam het bevel v. d. Kamp te arresteren, tegelijk met een aantal Illegale werkers ln Driebergen. Daar verdachte alleen de spoorbewa- king had. vroeg hij aan zijn comman dant of hij zijn assistentie daaraan wel zou kunnen verlenen. Eerst toen deze bevestigend antwoordde heeft hij zijn medewerking verleend, al ls hij zelf niet bij de arrestatie tegenwoordig ge weest. Wel ls hij uit nieuwsgierigheid meegegaan naar de kerk ln Neerlang broek waar op aanwijzing van v. d. Kamp wapens te vinden waren. Ver dachte is enige malen van plan ge weest het onderzoek te staken, maar hij is teruggedeinsd uit angst voor Duitse zijde. President: „Die zaak ln Cothen lag toch bulten uw competentie." Verdachte: „Ik erken dat." De procureur-fiscaal mr Drabbe: „Als u. zoals u zegt. contro coeur het onder zoek voortzette, waarom hebt u dan geen poging gedaan om de zaak te stuiten of v. d. Kamp te waarschu wen?" Verdachte geeft toe. geen enkele po ging te hebben gedaan om de zaak te stuiten. Uitvoerig worden de overige ver dachten ondervraagd over hun per soonlijk aandeel in deze arrestaties en over het betrekken van de S.D. in de aangelegenheid. Daarna worden de getuigen gehoord, als eerste het meisje dat zo'n eigen aardige rol in deze geschiedenis heeft gespeeld en die thans ls gedetineerd. Ook een lid van de Utrechtse land- wachtrccherche. die 't nog even heftig aan de stok krijgt met verdachte de Munk. Vervolgens mevr. Beuvlng uit Driebergen, wier man als behorende tot de illegaliteit moest worden gear resteerd. HIJ had er gelukkig de lucht van gekregen zodat men hem niet te pakken kreeg al hebben de landwach ters alles doorzocht, en zijn ze 's nachts zelfs in het hooi blijven 'sla pen. Ook de verborgen wapens hebben T~\E Amersfoortse Gemeenschap, thans enkele jaren aan het werk, gaat een grootscheepse actie op touw zetten om de burgerij van onze stad tot steun aan zijn werk op te v/ekken en in de vorm van een jaarlijkse bijdrage een fundament aan zijn werk te geven. Voor men er toe kan over gaan een schare van enthousiaste Gemeenschap-vertegenwoordigers voor dit werk over de stad te laten uitzwermen, was het noodzakelijk een ver gadering te beleggen van het Gemeenschapsbcstuur en de besturen van de sectics. Ingeleid door een beschouwing van de voorzitter van de A.G.. bur gemeester Molendijk, over wat tot nu toe gedaan en bereikt werd. is deze bijeenkomst Donderdag in de raadzaal gehouden een ernstig bezinnen geworden op de taak die men zich met dit voornemen stelt. Burgemeester ontvouwt plannen voor grootse actie De burgemeester herinnerde aan de woorden die werden gesproken tijdens de oprichtingsvergadering van de Amersfoortse Gemeenschap thans gegroeid tot een organisatie waarbij ongeveer 160 verenigingen zijn aangesloten. „Wij willen geza menlijk de atmosfeer in onze stad be palen". We voelden dat in ons volks leven, ook in Amersfoort een zekere verbondenheid ontbrak. Wij vroegen ons af: „Is het niet nodig dat afge zien van alle resultaten er een samenvatting komt van de burgerij, van alle bevolkingsgroepen, die wel iswaar zich zelf blijven, eigen taak. eigen karakter behouden, maar bij bepaalde gelegenheden toch samen werken." aldus de heer Molendijk. „Ik ben thans nog zo vermetel om te zeggen, dat degeen die de noodzake lijkheid daarvan niet ziet, in de grond van de zaak het nationale ge voel ontkent. Dat tekort in het volks leven wilden wij aanvullen. Goed, wees steil in de leer. sta op uw stuk. Maar elke vereniging moet op een gegeven ogenblik kunnen zeggen: „Nu alles aan de kant. We zijn bur gers van Amersfoort". De samenwer king. waaraan we toen begonnen, moest een vorm hebben die zin had. Als we wat doen, moét dat ook een resultaat opleveren, in overeenstem ming met de samenvoeging van de krachten. Ik heb toen gezegd dat we voor deze samenwerking in Amers foort tot een eigen vorm moesten ko men. We moeten ons steeds blijven afvragen welke leemten we hier, in deze stad. onder deze burgerij kun nen aanvullen We moeten dat doen, waartoe de enkeling niet in staat is. Als we dan enkele jaren lang dingen kunnen doen, waarvan een goede in vloed uitgaat, nuttige, verheffende, edele dingen, dan zal blijken dat de verhoudingen in de stad milder wor den. Tussen de groeperingen die er zijn, zal een onderlinge waardering tot stand komen, die er anders niet is. En ik geloof nu te kunnen zeggen dat er in de achter ons liggende tijd dingen door de Amersfooi'tse Ge meenschap zijn gedaan, die eniger mate deze mening b°vestigen." Nieuw karakter Burgemeester Molendijk herinner de aan de bijeenkomst in de St. Jo- riskerk, aan de uitvoering van de BURGEMEESTER MOLENDIJK volksvoorstellingen, concerten, tentoonstellingen Matheus Passion. aan de viering van de Nationale herdenkings- en bevrij dingsdagen. de acties „De Jeugd van de Straat" en „Huisvrouwen met va- cantie". Met klem wees de burge meester er op. dat het tot de taak van de Gemeenschap .moet blijven beho ren om aan onze nationale feesten een nieuw karakter te geven, waar aan plaats is voor deze twee senti menten eerbiedige herdenking en laaiende vreugde. De Bcyaard. het maandblad \an de Gemeenschap, zal het werk tot grote steun blijven. De bevolking wordt er door attent ge maakt op, wat er in de stad op aller lei terrein gebeuren gaat Dat is deze winter weer heel wat. Volkstoneel voorstellingen staan op het program ma. evenals tentoonstellingen, o.a. van schilderijen van de Haagse School, goedkope concerten en een goede, beschaafde cabaret-avond. We gaan proberen er iets goeds, iets fijns van te maken, iets zinvols, dat mee zal helpen vorm te geven aan de nog vage gedachte van het burgerschap. Daarvoor moeten er echter ook de middelen zijn. Niet zozeer voor elke bepaalde actie op zichzelf, dan wel voor de grondslag van het geheel, voor het werkbureau dat over mid delen moet beschikken om elk eve nement grondig te kunnen organise ren. „We willen nu de hele stad af werken en geen deur overslaan", zo vervolgde de heer Molendijk. Onze mensen moeten overal een kort ge sprek voeren en de heer of de vrouw des huizes vragen of men donateur van zijn Gemeenschap wil worden. Het lijdt geen twijfel dat Amersfoort geen verstek zal laten gaan. „En dat is immers ook het mooiste; dat ons werk rust op de schouders van hon derden en honderden". Spijkers met kojfpen „En nu spijkers met koppen", zei dc heer B. H. Bothe, secretaris van de Gemeenschap, die mededeelde dat het plan al grondig is voorbereid en dat de sectiebesturen alleen maar een actie-comité hadden te vormen, dat straks het leger van Gemeen- schaps-vertegenwoordigers zal op trommelen. Over het algemeen bleek er onder de aanwezigen grote waar dering te bestaan over wat tot nu toe in de Gemeenschap kon worden bereikt. Dat deze arbeid inderdaad noodzakelijk moet worden voortgezet en dat een stevige poging om het werk een gezonde financiële basis te verschaffen zeker op zijn plaats is, wel, daarover werd deze avond niet eens gesproken. Besloten werd de actie te houden van II t.m. 16 Octo ber. Het actie-comité, dat ter verga dering werd gevormd, zal in de korte spanne tijds hem gelaten, de zaak on getwijfeld voortvarend aanpakken. Dat bewees de ernst, waarmee deze avond vóór en achter de bestuursta fel over de zaak werd gesproken. ze niet gevonden, hoewel ze heel se rieus zochten. Jeroense, die dat blijkbaar niet op zich kan laten zitten, staat op om tc verklaren, dat er niet naar wapens ge zocht werd; anders had hij ze beslist gevonden. Vast te staan kwam, dat verdachte Raatgever gelijktijdig met het inbe- slagncmcn van radiotoestellen bij C. J. Vonk te Driebergen tevens pp rijwielen en onderdelen had beslag gelegd, het geen aan de president mr. de Boer dc vraag ontlokte of verdachte hiertoe de bevoegdheid bezat. Verdachte: „Ik meende van wel." President: Hadt u het recht om naast radio's ook al het andere in beslag te nemen. Verdachte: Zeker niet. maar dc rij wielen konden wij goed gebruiken. President; Dus u hebt deze feitelijk gestolen? Op deze vraag bleef verdachte het antwoord schuldig. Nadat ln de zaak van verdachte G. v. Ravenswaay burgemeester H. A. J. M. van Koningsbrugge van Harmeien nog had verklaard, dat Van Ravens waay bij een razzia naar onderduikers door het „Commando Ommen" als gids was opgetreden voor de landwachters. kwam tevens nog de Inval in hot per ceel Oudekamp 12 te Utrecht ter sprake. Hier zou verdachte Raatgever ln op dracht met een aantal landwachters een onderzoek hebben ingesteld met het gevolg dat een tiental illegale werkers Waardevol boekje, over Koningin Wilhelmina „Koningin Wilhelmina stond te roer gedurende twee oorlogen Wat heelt Zij goRi de plaats weten te bepalen van dc Kroon in een democratische geregeerd land. dat is Zij ons allen, vanuit den vreemde, niet tot een geestelijke en morele steun geweest in dc bezettings tijd Wat heeft Zij in dc na-oorlogstijd de tekenen des tijds verstaan! Onze Konin gin is wprs van alle persoonsverheerlij king. daarom hebben de schrijvers van dit werkje er goed aan gedaan, land en vlok uit het vijftigjarig tijdvak langs ons heen te laten gaan Het gemeente bestuur schenkt het je toch. om de herinnering wakker te houden aan een vorstin, die zich ln die tijd in de eer ste plaats wist Dienaresse van Haar volk". Het is met deze woorden, dat de bur gemeester van Amersfoort het door de heren J. W. Rengcllnk cn I. Mug over Koningin Wilhelmina samengestelde boekje aan de schooljeugd van Amers foort voorstelt. Met genoegen hebben we van de In houd van dit fraai uitgevoerde boekje kennis genomen. De tekst dwingt lot verder lezen cn naarmate men zich In leeft in de geschiedenis van ons volk rijst de gestalte op van Koningin Wil helmina, die ook ln dc meest zorgen volle jaren op de bres stond voor dc vrijheid van Haar volk. Met dit geschenk van het gemeente bestuur van Amersfoort aan de leer lingen van de hogere klassen van de Lagere scholen. Mulo-, Middelbare en Nijverheidsscholen voor openbaar en bijzonder onderwijs is dc jeugd een ge schiedenisboek in handen gegeven, dat een ereplaats inneemt. Nu dit boekwerkje wel aan alle leer lingen zal zijn uitgereikt, vonden wij het gewenst er onze mening over tc uiten en wij zouden willen besluiten met een jvoord van dank .aan het ge meentebestuur voor dit bijzondere ge schenk aan de jeugd van Amersfoort. St. Henricuskoor voor de PCJ-microfoon Het St. Henricus-koor uit Amersfoort, dat onder leiding staat van onze kunst recensent, de heer H. M Scheifes. gaf al verscheidene concerten voor de wereldomroep. Voor de PCJ-mtcrofoon verleent dit koor Zondag 26 Septem ber om 10 uur zijn medewerking ln een Hoogmis uitzending, opgedragen door Pastoor J. de Bruljn. Het koor voert uit de Missa Sextlva van Alexandre Gretzhanldoff, aan het orgel Harry Beijer. Paddenstoelen-expositie Paddenstoelen zoeken' Dat deden wij vroeger. Toen we nog de school bezochten en dat doen de leerlingen van de lagere spholen nu nog En hoe! Gistermiddag werden in de meisjesschool in de Vermeerstraat de vondsten van de meisjes tentoonge steld. De kinderen waren 's morgens in de „Treek" wezen zoeken en had den daarna mandjes en dozen opge vuld met de kleurige paddenstoelen, met mos en bladeren. Iedere klas had meegedaan. Behalve de eerste cn in iedere klas waren deelnemers, die prachtige prijzen wonnen. De ten toonstelling, die druk werd bezocht door ouders en belangstellenden, liet ook zien, wat er bereikt kan worden met geduld en vlijt. Serviesgoed breken: sabotage! Voor de afd. Tribunaalzaken van liet Kantongerecht te Utrecht had zich Donderdag Marie E. J. Scherzer, echtgenote van J. H. Lutkie tc ver antwoorden, die ervan was beschul digd lid te zijn geweest van de NSB en de nat.-scc. Vrouwenorganisatie. Ook groette zij met „Hou-zee" en „Heil Hitler", ontving in haar huis Duitse militairen en zou haar fiets hebben geleend aan een bewaker van het concentratiekamp toen hij ont vluchte gevangenen moest opsporen. Op heftige wijze verdedigde zij zich tegen deze aanklachten met: „Ik had nergens iets mee te maken". Maar zij bekende toch. het NSB- insigne te hebben gedrafen omdat ze bang was anders in een corïccntratie- kamp te worden gestopt. Zulks naar aanleiding van een uitlating van Duitse zijde: „Wie niet met ons is, is tegen ons". Dc NSB-ers die zij in baar huis ontving, o.a. burgemeester Harloff en Duitse militairen, waren zakenrela ties van haar man, verklaarde zij. Deze was toentertijd beheerder van' de Noack's Vleeswarenfabriek. Het lenen van de fiets ontkende zij ten stelligste, ook dat zij haar personeel bedreigd zou hebben met de S.D. en het concentratiekamp. Zij had slechts Nederlandse politie er bij willen ha len, verweerde zij zich, want het personeel bedroog haar op allerlei manieren. De tuinman en een vroegere dienstbode, als getuigen gehoord, be vestigden dat mevrouw Duitse visite en NSB-ers ontving. Het speldje droeg zij als zc op reis ging Meer malen had zij haar gedienstige be dreigd met de Ortskommandant, er aan toevoegend: „Ik zal je op laten bergen", want het breken van ser viesgoed noemde mevrouw sabotage. Verder verklaarde de hotelier van een restaurant te Amersfoort, dat het echtpaar Lutkie regelmatig zijn hotel bezocht, altijd het insigne van de NSB droeg en in gezelschap was van Duitsers Mr. v. Harencarspel, raadsman van beschuldigde, deelde mede, dat zijn cliënte in verzet was gekomen tegen de haar opgelegde boete van f 9000 bij voorwaardelijke buiten vervol gingstelling. Volgens pl. had mevr. L. reeds in 1938 bedankt voqjr de NS B. bij haar vertrek naar het buiten land en waren de Harloffs oude kennissen van de familie, die reeds vroeger bij haar over huis kwamen De bedreiging van het personeel als mede het lonen van de fiets achtte de raadsman zeer dubieuze punten. Gezien het feit. dat zijn cliënte ruim 1 jaar geïnterneerd is geweest, ver zocht hij haar geen verdere straf op te leggen, temeer daar de boete niet betaald kan worden door algehele verbeurdverklaring van het vermo gen. Het Kantongerecht zal op 7 Octo ber advies uitbrengen. werd gearresteerd. Onder deze arres tanten bevond zich ook een zekere Gerrels. die bij zijn verhoor ging door slaan. Hierdoor was het mogelijk ge worden in een perceel aan de Brccd- straat een wapendepót in beslag te ne men. Hieraan zou verdachte niet per soonlijk hebben deelgenomen. Wel heeft hij gezien dat bij dit onderzoek mr. Meerman werd gearresteerd. De zitting werd hierna geschorst tot Donderdag 30 September des morgens 10 uur. ASG-bestuur onderging wijziging Woensdagavond hield het Amers foortse Schaakgenootschap zijn al gemene ledenvergadering in hotel „Monopole". Na de opening werd mevr. F. Heemskerk door de voor zitter de heer A. Hollander Jr. toe gesproken en gehuldigd in verband met het feit dat mevr. Heemskerk de match tegen mevr. Roodzant, met als inzet het landskampioen schap had weten te winnen en daarmede de titel van dameskam pioene van Nederland behield. Na mens het genootschap werden haar bloemen aangeboden, namens de S.G.S. een bonbonnière van Delfts blauw. Het bestuur onderging eni ge wijziging. De heer Van Lee zal als le secretaris en leider der huis competitie optreden. De heer F. J. Rekké als 2e secretaris. De heer a. Huisman wordt wedstrijdleider bondscompetitie en eindredacteur van „Ons Podium" het cluborgaan. De overige bestuursleden blijven in hun functie. De vereniging zal met vijf tientallen aan de bondscompe titie deelnemen. Voor de huiscom petitie is een nieuw systeem inge voerd, waardoor de promotie- en degradatiewedstrijden automatisch komen te vervallen en men tot een zuiverder rangschikking der spe lers naar hun sterkte, hoopt te ko men. Dit systeem is reeds enige ja ren bij de ASC te Amsterdam in gebruik en schijnt in alle opzichten te voldoen. Bijzondere dienst in Oud Ivath. kerk Zondag 26 September zal de eer waarde heer IJ. R. H. J. Roosjen zijn Eerste Heilige Mis opdragen in de Oud-Katholieke Kerk aan 't Zand 13 te Amersfoort. Aanvang van de H. Dienst 's mor gens 10 uur. 's Middags Vespers om 5 uur, waarna gelegenheid is de jonge priester geluk te wensen. Kleinveefokkers gaan exposeren Ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan houdt de Amersfoort se Kleinveefokkers Vereniging op 3, 4 en 5 December een tentoon stelling in de Markthal. Jeugdhandballers gaan spelen Zaterdagmiddag speelt op het terrein aan de „Bokkeduinen" een Amersfoorts Jcugdelfial een hand balwedstrijd tegen een Utrechts Jeugdelftal. Het Amersfoortse Jeugdelftal bestaat uit diverse adsp -spelers die de hanclbalgroep „Amersfoort" momenteel be/it i-n enige spelers uit het derde lieren- elftal. Burgerlijke stand 23 September 1948 GEBOREN: Gerarda H. M.. d. v. H. v. Schalkwijk en A. J. v. d. Heiden; Bob E. Ch., z. v. E C. Bijstcrveld cn E. H Levendig; Hendrika M. J d. v. H. v. Zuilen en H. M. ter Hoeven; Paulus Hz. v. P. J. van de Wouwer en T. Nijboer; Geertrude M., d. v. J. v. Dijk en G. M. Roos. ONDERTROUWD: F. L. van Rcc- nen en G. M. Kreuger; C. L. M. H. Charmant en M. J. Jaspers; W. v. Empelen en W. C. Bliekendaal; A. H. M. v. Dungen en M. J. Riem Vis; A. J. Huurdeman en H. Veenendaal. GEHUWD: J. Z. Mcwe en W. M. C. v. Ettinger; G. Wind en G. J. Hazen- bosch; J. Doornekamp en H. van Lent. OVERLEDEN: M. B. van Breuke- len, 19 j., ongeh. Koningin bood een diner aan ex-ministers aan Koningin Juliana heeft gister avond op het Huis ten Bosch een diner aangeboden aan de afgetre den ministers van het vorig kabi net. Om half acht ontvingen zij en prins Bernhard de oud-minister en mevrouw Van Boetzelaer van Oos terhout, mr. en mevrouw Witte- man, het echtpaar Fiévez, dr. Gie- len, mevrouw Beel, mr. Jonkman en zijn echtgenote en ir. H. Vos. Het sezelschap werd in de Chi nese zaal ontvangen en begaf zich daarna naar de grote eetzaal. Het diner droeg een intiem karakter. Na afloop hebben de Koningin en de Prins de gasten persoonlijk uit geleide gedaan. Hoevelaken Brutale diefstallen Donderdagmiddag werd, terwijl cie vrouw des huizes achter op het land werkzaamheden verrichtte, door onbekende(n) het radiotoestel ontvreemd van de lieer van E., aan de Nijkerkerstraat. Op dezelfde wijze verdween ongeveer tegelij kertijd bij de heer van N. op het kruispunt een horloge. Verkeerspolitie in actie Tegen een viertal motorrijders en autobestuurders werd proces verbaal opgemaakt omdat zij hun papieren niet in orde hadden. Distributienieuws Inlevering van distributiebeschei den door handelaren op Vrijdag 1 October, van 912 alle detaillisten (geen tabak) broodbakkers en brandstoffenhandclaren. Vrijdag 8 October, van 9—12 alle tabaksde taillisten, broodbakkers, textielhan delaren en brandstoffenhandelaren.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2