BRANDPUNTEN Onze voetballers moesten halve pennies lenen! Handbalteams ingedeeld in grote afdelingen Beiaard-vrienden sluiten zich spoedig aaneen KRÉMiOü R AC K F R E Het JOCO-TOURRIJWIEL van 10 KG. Op de spelewei Ons klokkenspel is wel een vereniging waard I GEBRS. v. d. PLOEG, STUURLIEDEN SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGEN EEN LERAAR SCHEEPSWERKTUIGKUNDE EEN ELECTROTECHNISCH INGENIEUR RIJWIELFABRIEK JOCO 'f Is zó gebeurd! firirifó. A P Kledingmagazijn óók voor werkkleding Manchester Pantalons Whipcord Pantalons Overalls DWerkoverhemden (eafngmagazt/ri RotherhamAmersfoort Vele hartelijke woorden werden gesproken tijdens officieel diner (Van onze correspondent Roy McLeod) Er komt geen eind aan de feestelijkheden, die op het pro gramma staan van de Amersfoortse voetballers en de officials in Rotherham. Dinsdagmiddag zijn ze allemaal naar de fabriek van Robert Jenkins en Co Ltd. geweest, waar ze de bereiding van diverse export-producten hebben gezien. „Poppa" Kortland was erg dankbaar In de Town Hall Assembly Rooms, dineerden Engelse en Nederlandse voetballers gezamenlijk aan één gro te tafel en er werden diverse ge schenken overhandigd. Het raadslid van Rotherham. Maurice Young, die voorzitter is van de afdeling Rother ham van de AngJo-Netherland Sports Association, sprak er tijdens een ta felrede zijn genoegen over uit de Amersfoorters opnieuw in Rother ham te gast te hebben. Hij hoopte, dat ze een prettige tijd zouden heb ben. dat ze vele vrienden zouden maken en dat ze met prachtige her inneringen naar Holland terug zou den gaan Hij vond, dat de uitslag van de wedstrijd niet beter had kun nen zijn. Het is heel goed, zei coun cillor Young, dat in tijden als deze. nu de gehele wereld zulke onzekere en moeilijke dagen kent, er uitwisse lingen zijn tussen de verschillende volkeren. Het kan niet anders dan goed doen. Voor de Hollanders moet het wel heel grappig zijn geweest, toen zij allemaal zakmessen ten geschenke kregen en tol moes ten betalen aan een oude Engel se gewoonte. Zij moesten name lijk een halve penny aan hun gastheren schenken, opdat de messen de vriendschapsbanden niet kapot zouden snijden (De halve pennies moesten door alle Amersfoorters geleend worden, omdat ze er geen hadden') f „Fine Boys' De heer Van Goor. leider van de Amersfoortse ploeg, dankte in uitste kend Engels de Anglo-Netherlands Association en in het bijzonder Ro therham United voor de uitnodiging naar Engeland te komen en tegen de „fine boys" van Rotherham te spe len. Hij dankte ook de gastheren en gastvrouwen voor hun buitengewone gastvrijheid. Wij Hollanders, zei de heer Van Goor. zijn erg blij de En gelsen te ontmoeten. Er bestaat een grote vriendschap tussen onze beide volken en wij hopen allemaal, dat dit nog vele jaren zo zal zijn. eindig de de heer Van Goor. De heer J. B u u r s m a. namens 't Amersfoortse comité, vertelde, dat de Hollanders er al gedurende de oorlog naar hadden verlangd om te gen de Engelsen te voetballen. „Wij bewonderen uw levenswijze", zei de heer Buursma. „en we hopen, dat we nog lange tijd vrienden zullen blij ven". Hij overhandigde aan de heer William Watt. voorzitter van Rotherham United, een foto van het Engelse team. welke in Mei werd ge maakt op „Birkhoven". Mr. Watt dankte hiervoor en wees op de prach tige sportieve geest, waarin de wed strijd in Rotherham was gespeeld. De heer Kortland, die aan de aanwezigen werd voorgesteld als „Poppa", zei. dat hij niet over de woorden beschikte om do dankbaar heid van do Amersfoorters uit te drukken. Iedere Amersfoorter, die Rotherham had bezocht, was enthou siast geweest over de Engelse stad. De aanvoerder van het Amers foortse elftal. A. de Jong. zei. dat alle spelers een prachtige tijd had den in Rotherham. „We hebben een hoop geleerd, toen Uw spelers bij ons waren en we verloren Ook gis teravond. toen we gelijk speelden, hebben we eèn hoop geleerd en mis schien' leert Rotherham. wanneer ze als Tweede Divisie-club opnieuw naar Amersfoort komt. wat van ons". Engelsen en Hollanders lachten har telijk om dit gezegde* De Amers foortse captain sprak ook nog over de sportieve aanmoedigingen van de Engelse toeschouwers, hetwelk de Amersfoorters had geholpen vol te houden in de laatste minuten. Souvenirs Walter Ardron. de aan voerder van Rotherham United kreeg van De Jong theelepeltjes met het Amersfoortse wapen er op. Hij feli citeerde de Amersfoorters met hun uitstekend spel. Rotherham United verlangde er naar de Arhersfoortse spelers spoedig weer te zien en hij wenste de Amersfoortse clubs veel succes in de competitie. Tot laat in de avond was er een geanimeerd bal. (Roy McLeod verzocht ons ten slotte nog in een persoonlijke brief een fout te herstellen, die hij ge maakt had. Hij meende namelijk, dat. even voor het tweede doelpunt van Amersfoort werd gescoord. D e Groot de bal scherp van de doel lijn af plaatste op Van Zuilen Dit was echter niet De Groot, doch de Boys-rechtsbinnen Wiek Jan sen. Mr. MacLeod excuseert zich daarvoor, doch merkt op. dat de Amersfoorters zonder rugnummers speelden en het daardoor heel moei lijk was te zien, wie de spelers wel waren De Amersfoorters hadden hem gevraagd, deze correctie door te geven. Red. D.v.A.). Professor beheerst zestig talen Pater H. Stiegleckcr. professor aan het St. Florian's Semenary te Parijs, spreekt 60 talen. Buiten de Europese talon spreekt pater Stieg- leckerv Chinees. Japans, Hindoes. Hebreeuws, Syrische talen w.o. nog 5 dialecten Grieks en Latijn. Ook is pater Stieglecker op de hoogte met de talen welke nodig zijn voor de studie van het Oude- Testament. Donderdagmiddag verscheen voor de havenmond van Spakenburg een met alledaags voorkomend vaartuig, n.l. een grote drijvende bok. Ach ter deze bok, die getrokken door een sleepboot op de binnenhaven aan hield. was een perszuiger bevestigd, die bestemd is voor de aanleg van de nieuwe autosneliveg (project A). De zuiger, een gevaarte van 14 me ter lang en 4 meter breed wegende 47000 kg. moest per auto over de weg naar het werk worden vervoerd. Heel Spakenburg was uitgelopen om het lichten uit het water, het plaatsen van de zuiger op de auto en het rijden door het dorp te zien. De jeugd was zo opgetogen over dit gebeuren, dat ze de sleepkabels greep en de zuiger naar de walmuur hielp trekken. De drijvende bok zette haar takelwerk in beweging en daar hing 37 ton staal en ijzer in de lucht. Toen de wagen cr onder en een tiental minuten later trok het gevaarte door Spakenburg en Bun schoten naar Hoogland, waar het binnen enkele dagen de benodigde duizenden kubiekemelers zand zal opzuigen en wegpersen. „Amersfoort" speelt tegen „Atilla" Thans is ook de indeling bekend voor handballers in de afdeling Utrecht. Het tweede herenteam van „Amersfoort" is ingedeeld in le klasse Heren (afdeling Utrecht) met U.H.V. II, B.H.C. I. H.H C. II. U.D., S.S.V.U., A.A.V. en Amers foort II. Zondag a s. gaan de Amersfoor ters naar Utrecht, waar zij S.S.V.U. zullen ontmoeten. Vorig jaar wis ten onze stadgenoten deze uitwed strijd met grote cijfers te winnen. Wij vertrouwen ook thans op een Amersfoortse zege. Het derde herenteam is ingedeeld in de 2e klasse B (afdeling Utrecht) De indeling luidt hier als volgt: Actief, W.V.G.V. II, Actief II. Attila III, A.A.V. II, H.H.C. III en Amers foort III. Het tweede damesteam, dat vorig jaar op kranige wijze het kampioen, schap veroverde is ingedeeld in de eerste klasse (afdeling Utrecht). De indeling is: B.H.C. II, Rapiditas I. Athlcta I. W.V.G.V. I. U D. I, HHC. II. Actief I. A.A.V. I en Amersfoort II. Zij spelen a s. Zon dag in Weesp tegen W.V.G.V. I. Dit zal o i. wel een heel zware opgave zijn voor onze stadgenoten. Het derde damesteam, dat dit jaar voor de eerste maal uitkomt, heeft wel de grootste afdeling van de zes elftallen. Zij zijn ingedeeld bij de 2e klasse (afdeling Utrecht). De indeling luidt hier: Rapiditas I II. N.S.C. I, W.V.G V. II. H H C. III. Achilles II. U.H.V., Rapiditas III. S C.H. I. B.H.C. III en Amersfoort III. Zondag gaan onze stadgenoten naar U.H.V. in Utrecht. yerder nog onze eerste klassers Het eerste damesteam speelt in Am- terdam tegen A.D.A. Na de slechte start van vorige week rekenen wij "ïu op een beter resultaat, alhoewel A.D.A. een sterke tegenstander is. Het eerste herenteam speelt op ..De Bokkeduinen" tegen Attila ^uit Utrecht. Het zal een zware wed strijd worden voor onze stadgeno ten. doch een kleine zege lijkt ons niet uitgesloten. De Utrechtenaren beschikken over een snelle voorhoe- ie. die de Amersfoortse achterhoede aanden vol werk zal bezorgen. Wij vertrouwen echter op het du.o Hus- lageSchonewille. met H. v. d. Hoeff onder de lat Het zal zeker aan spanning op „de Bokkeduinen" niet ontbreken en wij geloven dan ook niet dat de aanvangstiid van Iwaalf uur. de kiiklustigen zal weer houden de wedstrijd te gaan zien. Een dezer dagen zijn Joh. van Zweden en Gerard van Vliet, be stuurders van de vakgroep Kunst schilders in de Ned. Federatie van Beroepsverenigingen van kunste naars. door Prinses Wilhelmina op 't Loo ontvangen voor de aanbieding van de album van de leden van haar vakgroep. Het bezoek duurde circa 2 uur. Prinses Wilhelmina heeft een voor een de kunstwerken met grote belangstelling bezichtigd en infor meerde naar de verschillende ma kers X7 R zy'n vaak van die dingen in -1—het leven, die je pas goed leert waarderen, als ze er niet meer zijn, of als ze uit je gezichts- of gehoors- kring zijn verdwenen. En onder die dingen telt ook vaak de beiaard. Ik weet niet, of u ook eens mensen ontmoet hebt, die al kijkende en van mooie hoekjes genietende dwalend door onze oude stad, tel kens met een ietwat weemoedige glimlach opkeken, als „de rammel" boven op de slanke toren het spel in beweging zette, om met een vro lijk deuntje aan te kondigen, dat weer een kwartiertje gegleden is in de nooit te verzadigen put van het verleden. Mogelijk, dat alleen een bijzondere ontvankelijkheid voor schoonheidsontroering hen open doet staan voor de kleine schone dingen, die helaas voor hen niet van elke dag zijn. Mogelijk, dat ook de herinnering aan vroeger bezit, dat nog maar kort geleden het ge weld van oorlog en vuur hun ont nam, en dit geldt b.v. voor de bur gers van Nijmegen, Arnhem en Zutphen hun dit gemis opnieuw smartelijk doet gevoelen, het gemis van iets. dat ze vroeger als iets vanzelfsprekends in de dubbele zin van 't woord hebben geno men en over zich heen laten gaan. In deze onverschilligheid schuilt 't gevaar van een verzaking, ver zaking niet alleen van een over geërfd stuk algemeen bezit, maar verzaking ook van een stukje eigen levensgeluk. Voor het uiterlijke, het materiële hebben anderen te zorgen, wier taak 't qua functie of beroep is, op de instandhouding te letten. Maar komen wij werkelijk tot een bewustwording van dit ook ons bezit, als wij niet zo nu en dan een ten minste geestelijk oog in 't zeil houden, als wij ons even in denken in de traditie der eeuwen? REEDS eerder schreef ik in deze rubriek over het carillon als nationaal instrument bij uitne mendheid in de stille hoop, dat met de toen aanstaande nationale feest dagen dit ons dierbaar geworden speeltuig weer en in zijn volle waardigheid in het feestgebeuren zou worden betrokken. Misschien v/as ik ietwat te laat met deze wens, want hij werd niet vervuld, ten minste niet in die mate, als ik na mijn betoog stoutmoedig had menen te mogen verwachten. Deze kleine teleurstelling échter heeft ook andere geesten wakker gemaakt, vooral die van onze stads- klokkenist C. van Kalveen. Deze man, deze stille werker met zijn om haar hechtheid benijdenswaar dige middeleeuwse liefde voor zijn toren en beiaard, ijverde al lang in zijn verklarende gesprekken met de bezoekers van de toren voor een zelfstandige vereniging. En nu zal deze kring „De Vrien den van de Amersfoortse beiaard" er komen! De tijd is rijp en smid Kalveen zal als echte ambachts man het ijzer smeden zolang het heet is. Maar laten wij eerst kort de vraag beantwoorden, of onze Amersfoortse beiaard de eer van een vereniging werkelijk waard is. HET onderzoek naar de geschie denis van onze beiaard wijst uit, dat in een op 2 November 1657 genomen resolutie aah de beroem de klokkengieter Francois Hemony werd opgedragen, „een klockspeel- werk" van zulk een hoge artistieke kwaliteit te leveren, „datter geen ander beter speelwerck in dese Nederlanden sail worden bevon den." De oude klokspijs moest in de nieuwe klokken worden ver werkt en van de door de gieter be dongen prijs van 18 stuivers per pond werden 10 stuivers per gele verd pond afgetrokken. Daarmede staat vast, dat er reeds voor 1650 een klokkenspel op de toren moet hebben gestaan. Maar dit is ook 't enige wat wij daarover weten. Aan de hooggestemde bepaling der vroede vaderen heeft meester Francois alleszins voldaan. De toon dér klokken is vol. hun onderlinge stemming zuiver. En dat geldt voor alle klokken. Negenentwintig goot Francois Hemony van 1658-1664, één Melchior de Haze 1670 en drie Jan Albert de Grave uit Am sterdam in 1725. Van het stokken- klavier geldt dank zij de goede zorg van de trouwe beheerder niet meer, wat mr. A. Loosjes in zijn standaardwerk „De torenmuziek in de Nederlanden" (1916) schreef: „De inrichting is oud en gebrekkig; het klokkenspel is buitengewoon lastig bespeelbaar. De trommel is te klein, zodat niet alle klokken voor het automatisch speelwerk te ge bruiken zijn." Maar behalve deze verbeteringen is er nog veel te doen in en om onze beiaard. En hier zet de taak in van de Maandagavond te stich ten vereniging „De vrienden van de Amersfoortse beiaard". Daar voor vraag ik reeds nu uw belang stelling in een volgend opstel. Hans M. Scheifes. Pauselijke legaat De H. Vader heeft de Aartsbis schop van Rosario, mgr. Caggiano, benoemd als Pauselijke legaat bij het Inter-Amerrkaans Congres voor Katholieke ontwikkeling. Dit congres zal plaats hebben op 26 September a.s. te La-Paz, Boli via. Leusden „Toekomst"-,.Onder Ons" Gisteravond werd te Leusden een vriendschappelijke wedstrijd tussen „Toekomst" uit Leusden en „Onder Ons" uit Amer/foort gespeeld. Daar de Leusder vereniging in de eerste wedstrijd tegen „Onder Ons" met IVi 2Vz heeft verloren, waren de ver wachtingen in deze tweede wedstrijd bij de leden van de thuisclub niet bijzonder groot. Desondanks heeft de thuisclub kans gezien in een goed gespeelde spannende wedstrijd de eindstand op remise te brengen. De uitslagen zijn: „Toekomst"..Onder Ons" T. van RaaijEnkelaar C. van BurenH. J Bervoets 10 R ZandbergenC. Poot 10 G. van BurenJ. Aller 10 C. VeenendaalF. Snijders 10 H. van Raaij J. Rooth 0I G. BuddinghE. Westenhout 01 T. Heij—J. Jansma 01 A. HeijJ. Jansma 01 Soest Kerkconcert ten bate van „Zonnegloren" In de Oude Kerk zal D.V. de ko mende week 't reeds eerder, aange kondigde concert ten bate van het sanatorium „Zonnegloren" plaats vinden, te geven door het Ned. Herv. Kerkkoor uit Amersfoort, o.l.v. Adr. C. Schuurman en Ida Jongsma, orgel. Op deze avond zal 't bekende „Dankt, dankt nu allen God", op on gemene wijze worden uitgevoerd, namelijk door gemeente koor, orgel en 2 trompetten, een bewerking van J. S. Bach. Woudenberg Predikbeurten Predikbeurten Zondag 26 Septem ber 1948, Ned. Herv* Kerk, v. m. 9 u. 30 en n. m. 6 u. 30, ds. P. Bouw. Medische Zondagsdienst Deze dienst wordt Zondag 26 Sept. voor Woudenberg, Maarsber- gen en Maarn waargenomen door dr. H. G. v. d. Hoek te Woudenberg. Buergelijke Stand Ondertrouwd: Hendrik Simon* en Petronella Jacoba van Gelder. Overleden: Johannes N. H. van Duijnen, oud 61 jaar, echtgen. van Anna P. M. Mine, wonende te Zeist; Christina Reemst, oud 40 j., echtgen. van Jacob de Greef. Gevonden voorwerpen Als gevonden voorwerpen werd aangegeven: een linker handschoen, een portemonnaie met ritssluiting, een paar motorhandschoenen. In lichtingen bij de politie. Keuring van fokvee Dinsdag 28 September des mor gens om 10 uur wordt op het ter rein van de Coöperatie bij het sta tion een keuring gehouden van gere gistreerd fokvee. Deze keuring gaat uit van de fokvereniging Wouden berg; De 39-jarige Nederlandse Fran ciscaan, pater A. van Miltenburg zal op 3 October te Karachi gecon sacreerd worden als eerste bisschop van Karachi in Pakistan. Onze mooie Pumps In verschillende kleuren versleren Uwe verschijning Langestraat 78 De beste reclame is een Advertentie in het Dag lad voor Amersfoort Alléén de echte Brillantine Russe draagt het merk: _J| Lelvooralo^J^TaarT^REh^^D^I ZOLANG DE VOORRAAD STREKT DAMES SPORTRIJWIELEN Groen en zwarte uitvoering v.a. 100. Tevens diverse merken TOURRIJWIELEN v.a. 108.— Alle rijwielen met.volle garantie Grote voorraad ONDERDELEN tegen lage prezen Rijwielhandel en reparatie-Inrichtingen Amhemseweg 44 Tri. 5276\ Soesterweg 96 et vakkennis gelegd in belegen, zachtzure natuur- azijn uit eigen fabrieken, zijn LUYCKS' gesteriliseer de Augurken en Uitjes een delicatesse, die op geen tafel mag ontbreken. Heeft U Luycks' gesterili seerde „zoetzure" UITJES al geproefd? Een succes! P k O D U M Door het Departement van Scheepvaart te Batavia worden gevraagd: in het bezit van Einddiploma Zeevaartschool of diploma 3e of 2e rang G H.V., maximum leeftijd respectievelijk 23, 25 en 30 jaar. in het bezit van diploma AM. BM. VD of cUploma A, maximum leeftijd respectievelijk ongeveer 21, 22 en 26 jaar. in het bezit van de acte N XIII. liefst afgestudeerd op radio. Schriftelijke en mondelinge sollicitaties te richten tot kamer 125 van het Ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, BINNENHOF 7, DEN HAAG. „CRACKFREE" spaart puntenl Als U na elke was alle stoffen door die water-dunne, héldere onlossing van Crackfree edel- stijfsel haalt, stérkt U de garens. De stoffen worden soepel-glan- zend, als nieuw en gaan langer meel Vooral voor zijden kousen, vitrage en fijn linnen. U.K. ..OMOC# OMr] i EDEL -STIJFSE 0E «RIH.(0)J compleet met een drieversnellings-apparaat op de Jaarbeurs te Utrecht was een groot succes. De algemene opinie is: U rijdt veel lichter op zo'n fijne JOCO-tourfiets! H.A. DE JONGE. AMSTERDAM Gevr.: net meisje boven 18 jaar. in klein gezin van 8—12 uur. Mevr. v. Maa- nen. Rubensstraat 1. 9149 In gezinnenwaar de kinderen vroeg naar school moeien, Is Brinta een uitkomst! Moeder is zó klaar: Een paar lepels Brinta en een scheut warme melk... en de kinderen zijn er dol opl Smakelijker, voedzamer ontbijt kunt U ze niet geven I Brinta is een vol waardig korenvoedsel, klaar in het pakl Zonder gekookt te worden, maakt U met Brinta een bord pap, dat zells door de zwakste maag wordt verdragen! Gaar in het pak! W. A. SCHOtTENS CHEMISCHE FABRIEKEN FOXHOL JÖnAMAPLEIh 4-TE.l-.4891 -K^OOAMÉÉSFOO&T elk woord meer 0.10 per plaatsing extra, tot 20 woorden 1.50 3 x achtereenvolgens 3.50 PERSONEEL GEVRAAGD Voor direct op de Huis houdschool, Beekensteinse- laan 37 b, werkster gevr. voor hele dagen (boven 20 jaar). Aanmelden tussen 9- 11 uur. 9191 PERSONEEL AANGEB. Thuiswerk gevraagd door schoenmaker. Enkele dagen per week. v. Bemmelstr. 123 9192 LESSEN Dansinstituut Joop Snijders, Korte Gracht 20, Tel. 5083. Enige dames en heren kun nen zich aansluiten bij clubs voor eerstbeginnen- den. 9101 Bij club van beginners en gevorderden voor R-K. kun nen nog enige dames en heren geplaatst worden. Ann en Bert Kamperman, Langestraat 113, Tel. 5494 9141 Op de Huiswerkcursus -der Amersfoortse Studio- Centrale is dagelijks na 3 uur (uitgez. Zaterdag) ge legenheid tot het maken van huiswerk onder des kundige leiding voor leer lingen van H.B.S.. Gymn., Ulo. Handelsschool en lage re school. Spreekuur: Ma., Di., Do., Vrijd. v. 23 uur, Utr. weg 106 (telef. 5337). Ma.. Di.. Do., Vrijd. van 19 20 uur. Madoerastraat 33, (tel. 6920). Ir. P. H. A. van Aken (directeur). 9156 Stichting Kleuteronderwijs. Met September begint de nieuwo opleidingscursus v. Fröbelonderwijzeres, ook v. akte B. Nadere inlichtingen bij: Mej. H. A. v. Albada, v. Marnixlaan 59. A'foort. Spreekuur elke Woensdag avond van 78 u. 9158 Handenarbeidcursussen. De afd. Amersfoort van de Ver. voor Handenarbeid or ganiseert deze winter lief hebberijcursussen in han denarbeid voor volw. le Een cursus leerbewerking. 2e. Een cursus vormen en boet seren. Nadere inlichtingen en aanmelding bij de secre taris A. Meilink, Borgesius- laan 43, Amersfoort. 9168 Oplriding Middenstands diploma en Practijkexamen Boekhouden Associatie. Adressen van geslaagden ter inzage. Inl. A. van Woudenberg, Bergstr. 36: 9181 DIVERSEN Het regent weer bollen prijscouranten uit Hille- gom. Bestudeer ze goed en stap dan bij ons binnen. Het spaart Uw geld. Avicul- tura's Speciaalzaken voor huisdier en tuinbenodigd- heden. Langestr. 91, tel. 1509, Soesterweg 23. 9183 Geboortekaartjes met echte foto van de gebo rene in 6 uur gereed, foto's op elk gebied. Ar- chifoto. Rubensstraat 79. Tel. 3070, Amersfoort. 9186 Dames, wanneer U er niet te lang op wilt wachten, is het nu de tijd om Uw oude hoed te laten vervormen. Wij hebben een grote sorte ring nieuwe modellen. Mai. son Moderne. Utrechtse- straat 21, A'foort. 9187 Privé-lessen Scheikunde, Natuurkunde en Wiskunde vakken. Ir. P. H. A. van Aken, Madoerastr. 33 (tel. 6920). 9157 E. C. v. Wijland, gedipl. kraamverzorgster, verhuisd naar Paulus Buyslaan 28. 9193

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4