De Nederlandse tabaksboer heeft zijn oogst binnen Europese landen moeten de export vergroten Wat er valt te beleven als de Wijnmaand in 't land is Economisch herstel vordert Kerknieuws Bekoringen van de herfst r~ DE Hl NESE PAPEGAAI Bridge-rubriek Radio-programma Woensdag 29 September 1948 3 Van Amerongen tot voorbij Rhenen Grote schuren en golvende bladvelden zijn voor de omgeving van Amerongen karakteristiek en geen wonder: hier is het land van de tabaksboeren, wier arbeid onacr invloed der omstandigheden sinds enkele jaren weer zeer lonend is geworden, omdat zij de plotseling opgedoken kansen goed'wisten te bcni(tten. Ervaring is ook bij deze soort tuinbouw de beste leermeesteres gebleken en men heeft het product van eigen bodem dan oolc dusdanig weten te verbeteren, dat, naar men ons ver zekerde. tal van rokers geen scherp onderscheid kunnen maken tussen inlandse en overzeese tabak, mits de ..eigen teelt" maar op de juiste wijze is gekweekt en bewerkt, want daar komt het op aan. Met gunstig weer en veel vakmanschap is thais bereikt, dat de oogst er kwalitatief en kwantitatief uitstekend voor staat, zodat de Nederlandse rakers de naaste toekomst niet duister behoeven in te zien. Bestgoed is pulk voor dekblad Het is ongeveer driehonderd jaar geleden, dat de tabak op Neder landse bodem werd geïmporteerd en de kweek van het geurige kruid heeft sindsdien een vlucht genomen, die niemand had durven verwach ten. Aanvankelijk was het oude Amersfoort hèt centrum van de ta baksteelt en nog steeds herinneren enkele grote schuren in het NijKcr- kerveen aan de gouden tijden van weleer, maar de geperfectlonneerde buitenlandse producenten die aan langzamerhand de vaderlandse do markt verschenen verdrongen oogst, zodat men het lonender vond op de gronden rond Amersfoort iets anders te verbouwen. Steeds minder werd de tabaksteelt hier en elders in het land, en in 1934 vond men het zelfs niet eens meer de moeite waard, tabak als Nederlands teelt product een plaats in de landbouw- registers te geven. Toen de oorlog kwam werden de bordjes radicaal verhangen. Duizenden nicotine- genieters waren opeens bl\j met een paar groeno bladeren en de ama teurstabak. die zo goed en zo kwaad als het ging werd gefermenteerd, be gon plotseling op geld te doen. De oude boer Ver steeg, die alle af brekende critiek ten spijt op zijn grond bij Ameron gen elk jaar een hectare tabak was blijven telen, werd zonder slag of stoot de mentor van het thans alom bloeiend bedrijf en wat vrijwel nie mand had ver wacht is gebeurd: Nederlandse tabak heeft weer een ta melijk eervolle plaats op de bin nenlandse markt gekregen. De fa brikanten blijken er een rijksdaalder per kilogram voor te betalen! Deze prijs is niet al te laag, maar het pro duct is zijn geld beslist wel waard, wént vooral onze sigarenindustrie kan het elgenteelt- blad best gebruiken. Een groot deel der in distributie gebrachte sigaren is voorzien van een omblad, dat in de Rijnstreek of in Brabant werd geteeld en gedroogd. Het zogenaam de bestgoe#blijkt perfect van kwa liteit te zijn' Zélfs wordt in de kerf tabak een deel van het eigen pro duct gemengd, zonder dat de meeste rokers er iets van bemerken, het geen het beste bewijs is van wat de Nederlandse „tabaksboer" Weet op te brengen. Eigenbouw, het product, dat van bruikbaar materiaal in oor logstijd na de bevrijding plotseling inferieur geworden scheen, is al een aardig stukje in zijn eer hersteld en naar het zich laat aanzien, zal het in de toekomst meer en meer veld winnen. Steeds meer boeren begin nen zich op de thans weer officieel geregistreerde talc van tuinbouw, die tabaksteelt heet. toe te leggen zowel op het land als na de oogst. Er ztfn tal van soorten bemesting, verschillende wijzen van planten, enz. die voor de leek minder interes sant ziin. maar niettemin een be langrijke factor vormen bij de bepa ling van de kwaliteit.. De pluk en het drogen wegen hier wel'het zwaarst Men verdeelt daarom'het plukken in fazen en begint met het „zand goed". de buitenbladeren, waarna pas enige weken later de tweede pluk volgt, die het „bestgoed" op levert, dat uitermate geschikt is voor de fabricage van sigaren, ter wijl uit de binnenbladeren de pruim tabak wordt vervaardigd, die nog altijd een ruim debiet in het gehele land heeft. De andere soorten blad worden ten dele In de sigarenindus- trieën verwerkt als vulling en dek blad, maar vooral gebruikt voor pijptabak, waartoe een speciaal sausprocedé is vereist. Volle schuren De oogst, die niomcnteel in volle gang is, begint al in Augustus en duurt tot ongeveer half September. Als het zover is zullen de schuren meer dan vol hangen. De jongste gebeurtenissen in Engeland wijzen op de moeilijkheid om tabak te im porteren uit de gebieden die ver over zee liggen en daarom is het toe te juichen, dat men in het eigen land goede vorderingen maakt. Er zijn zelfs, naar wij van de zijde van de tabaksconsulent vernamen, plan nen om ook in Drente op grote schaal met de kweek te beginnen en waarschijnlijk zullen daar het ko mend jaar ook volle schuren zijn te verwachten die het rantsoen kunnen verruimen. Natuurlijk kan niet maar iedereen „aan de tabak beginnenwant men wil om de goede kwaliteit te hand haven alleen maar mensen de kans geven die de knepen van het vak kennen, maar niettemin zijn in do loop van dit jaar 1500 teeltvcrgun- ningen uitgereikt, een aantal, dat in het volgend jaar nog wel verhoogd zal .worden. Van Amerongen tot voorbij Rhe nen hebben de hoge planten met hun enorme bladeren deze zomer in de wind gewiegd en thans hangt reeds een flink deel „aangespijld" in de van wind doorspeelde schuren bruin te kleuren of. zoals de tabaksboer het noemt, „dood te worden". Met kruiwagens vol rijdt men er dage lijks het kostelijk kruid binnen, dat straks na een ingewikkeld broei- proces, het befaamde fermenteren, zijn weg vindt naar de tabaksbewer kers die het product op hun beurt weer overdoen aan de kleinere fa brikantcn. Langs de wegen der kunst Zaterdagmiddag opende de letterkundige Ben van Eijsselsteijn in de kunstzalen Bennewitz aan het Noordeinde te 'sGravenhage een eretcntoonstelling van werken van prof. H. J. Wolter. Het publiek in de totaal uit verkochte zaal van het Tuschinski- theater te Amsterdam volgde. Za terdagnacht de voordrachten en verrichtingen van een 20-tal artis- ten, die de dichter-zanger Alcx de Haas ter gelegenheid van zijn 30- jarig jubileum een programma ge naamd „Nacht der Prominenten" aanboden. Een viertal sprekers schilderde de verdiensten van Alex de Haas voor het Ned. cabaretleven en liet hun wensen vergezeld gaan van een groot aantal bloemstukken en cadeaux. Onder auspiciën van de Cul turele Raad Limburg en een Actie comité zal de Uitgeverij „Het Spec trum" in Maastricht (Openb. Lees zaal), een tentoonstelling organi seren gewijd aan de werken en de figuur van de Limburgse roman schrijfster Marie Koenen. Deze tentoonstelling zal de offi ciële viering van de 70ste verjaar dag van Marie Koenen half Janu ari 1949 inleiden. De letterkundige André Sua- rez die op 82-jarige leeftijd te Pa rijs overleed, werd geboren in Marseille. „Le Voyage du condottiere" is zijn meest bekende boek. Maar ook zijn „essais" over Beethoven, Tol stoi, Ibsen, Napoleon, Pascal, Dos- tojewski, Cervantes, hebben even als zijn moralistische werken en kronieken in de „Nouvelle Revue Frangaise",. de grootste aandacht gevonden. A.ndré Suarez, die een eenzaam en sober leven leidde, zal rusten in de Provence, waar hij het levens licht zag. Het was zijn wens be graven te worden in het pittoreske dorpje Baux. Te Leningrad heeft men drie tct nu toe onbekende marsen van Gioacchino Rossini ontdekt, die op gedragen zijn aan het Russische leger ter herdenking van de Rus sische overwinningen op de Bal kan. Een nieuw muzikaal wonder kind heeft te Napels enige concer ten gedirigeerd. Uitgevoerd werden o a. werken van Massenet, Mascag- ni, Rossini en Schubert. Dit won derkind is de 11-jarige Mario Lan- dolfi. r De avonturen van Kapitein Rob De terugkeer van Peer de Schuimer 50 Ondanks de vriendelijk glimlach van Abas Turc, die Rob en Peer hoffelijk meedeelt, dat zij zich als zijn gevangenen moeten beschou wen. is de behandeling die de „Christenhon den" aan boord van de galei ondervinden, allesbehalve vriendelijk. Ruw werpen de Tur ken hen op de grond en smeden hun de rin gen. waaraan zware kettingen zijn vastge klonken, om enkels en polsen. Dan worden zij in het vunzige ruim gegooid, terwijl de vloot koers zet naar Algiers. Na enkele da gen gaat de galei in de baal van Algiers voor anker en worden de gevangenen overgebracht naar de gevangenis. Aan ontsnappen valt niet te denken, want de bewakers verliezen hen geen ogenblik uit het oog en wanneer de dikke bottelier van Peer even een pas op zij doet, krijgt hij direct een stevige por in zijn lendenen, zodat hij gilt van pijn. „Maak maar niet zo'n lawaai", zegt Peer grinnikend, „je zult van zo'n prik heus niet doodgaan". Nee, zo erg is het nog niet, maar de cipier die hen zal bewaken, ziet cr allesbehalve opwekkend uit. Brrwat een onguur type! Camille Gutt, directeur Int. Monetair Fonds, waarschuwt tegen devaluatie In het jaarverslag van het Internationale Monetaire Fonds, dat de directeur van deze instelling, Camille Gutt, aan de raad van go vernors van het I.M.F. en de Wereldbank heeft uitgebracht, wordt ge zegd, dat het handhaven van de in de oorlog ingevoerde-rantsoeneringen cn prijscontroles in sommige landen min of meer doeltreffend Is geble ken, toch schijnen zij in sommige gevallen de productie belemmerd en de prikkel tot arbeid te hebben verzwakt. lijkheid thans berust bij de natio- In Londen begint vandaag 'n Afri kaanse Conferentie. Bijna veertig gedelegeerden kwamen per schip te Liverpool aan. Hier is Sir Tsibu Daku, een der gedelegeerden, op het perron van het Euston Station in Londen, vergezeld van zijn sleu telbewaarder (links). Volgens Gutt heeft het I.M.F. in de afgelopen twaalf maanden be langrijke vorderingen gemaakt bij de uitvoering van zijn taak tot herstel van de wereld-economie. Hij zegt evenwel, dat er nog steeds belangrijke en moeilijke verbete ringen moeten komen. Hij doet een beroep op de lan den in Europa en Azië, die met in flatie te kampen hebben, om de overheidsuitgaven te beperken, hoge belastingen te handhaven en te streven naar een begrotings overschot. Grotere export naar het Westelijk halfrond, zo verklaart Gutt, is de aangewezen weg om het hardnekkige wcreld-dollarte- kort te overwinnen. Teneinde een dergelijke ontwikkeling te bevor deren, aldus Gutt, moeten de lan den van het Westelijk halfrond tol verdere verlaging van hun tarief muren overgaan. Met betrekking tot Duitsland, dat hij het voornaamste struikel blok voor het Europese herstel noemt, verklaart Gutt, dat het ge hele dollarprobleem minder nij pend zou zijn, indien dit land zijn plaats zou kunnen innemen in het normale inter-Europese handels verkeer. Zij, die als oplossing voor de betalingsmoeilijkheden, waarmede zovele landen te kampen hebben, een gelijktij dige devaluatie in deze landen suggereren, hebben volgens Gutt een te eenvoudige voor stelling van de huidige eco nomische moeilijkheden. Naar zijn mening zou devaluatie van de valuta der landen, wier be talingstekorten voornamelijk worden veroorzaakt door hun huidige beperkte exportcapa citeit, niet leiden tot toene ming van de inkomsten aan buitenlandse betaalmiddelen, doch slechts een versterking van de inflatoire~~druk in deze landen tengevolge hebben. Gutt wijst vervolgens op het grote belang van het tijdstip, dat voor een eventuele devaluatie moet worden vastgesteld. Hij ver klaart, dat voor zover het de in terne situatie -in de bij het I.M.F. aangesloten landen betreft, de op lossing van de betalingsproblemen en de voltooiing van het herstel in het algemeen een verdere uitbrei ding van de export vereisen, en in het bijzonder een uitbreiding van de export naar de dollar-landen. Zowel de particuliere als de open bare investeringen moeten beperkt worden tot de beschikbare hulp bronnen en beleggingen, die op be trekkelijk korte termijn van in vloed zijn op de betalingsbalans, moeten voorrang hebben. Ten aanzien van het Europese herstelprogramma merkt Gutt op, dat de voornaamste verantwoorae- nale autoriteiten. „De Europese landen moeten zelf hun economie op een zodanig niveau brengen, dat zij zichzelf kunnen bedruipen, en zij moeten een politiek volgen, die noodzakelijk is om het herstel te voltooien", zegt hij. Het geringe volume van de Duitse export vormt volgens Gutt een van de ernstigste problemen van Europa. Naar Gutt voorts verklaart, heeft het I.M.F. geconstateerd, dat aan de zwarte handel in goud nog steeds geen einde is gekomen. Hij oefent critiek uit op de ondoel treffendheid van de pogingen der regeringen om dit euvel te bestrij den, en wijst er op, dat deze zwar te handel leidt tot ondermijning van de valuta-verhoudingen tus sen de bij het I.M.F. aangesloten landen. Gutt bracht zijn verslag uit in een vergadering, waar ook onze Nederlandse minister van Finan ciën, prof. mr. Lieftinck die go- vernor is van het Internatiohale Monetaire Fonds en de Wereld bank aanwezig was. Hij was vergezeld van dr. M. W. Holtrop, directeur van de Nederlandse Bank, die plaatsvervangend go- vernor is en van mr. J. W. Beyen, prof. dr. W. J. W. Koster en L. R. M. Soutendijk, adviseurs. Nieuwe Rcclamc-film Het succes van de film „Honig Werkt" heeft de directie van Ho- nig's Fabrieken (Koog aan de Zaan en Nijmegen^ ertoe doen besluiten Joop Géesink een tweede film in Technicolor te laten vervaardigen Deze nieuwe film „Honig's Ideaal", is gereed en heeft voor 'n beperkt aantal genodigden ge draaid. De nieuwe film biedt wederom een combinatie van reclame en amusement. De bekende Zwartkij ker. die in de vorige film zo netjes op zijn nummer gezet werd, is in derdaad aan de slag gegaan. De wakkere Honig mascotte ver rijst uit een advertentie en neemt ons weer mee; nu niet door de fa brieken, maar door de laboratoria, waar de koddige maismannetjes zorgvuldig onderzocht worden, voordat zij goedgekeurd worden om te worden verwerkt. Ncd. ITerv. Kerk Beroepen te Strijen A. de Bruin te Werkendam; te Oosterhout C C. Blitz, res. lcgerpred. te Harderwijk', tc Dor drecht. (vac. A. Oskamp) dr Ch. do Bcus te Blocmendanl; te Nlj kerker veen J. J. v. d. Krlft te Katwijk aan Zee. Aangenomen: nanr Hcteren (tocz.) F. J. Sinke te Slavcnisse; de benoeming tot hulppredikant naar Oldenzaal J. F. Mensinga. cand. en hulppredikant te Banrn; naar Hoogevccn (3e pred. pl.) E. A. Kolken te Bunscho ten: benoemd tot dir. v h. Inter naat v. h. Chr. Lyceum te Zeist ds G. A. Bargcr te Heemstede, die deze ben. aannam; aangenomen de ben. tot leraar godsdienstonderwijs aan het Chr. ly ceum en de Chr. HBS, beide te 's-Gravenhagc, G. Sonncvcld te Tcr- 'heljde. Bedankt voor Voorburg P. G. v. d. Hooft te Hilversum; voor Kruiningcn S. G. J. Govcrts te Oud-Vossemcer; voor Hedcl A. G. Haring te Lage Vuur- sche. Drietal te Dordrecht (vac J. H. Smit Siblngai: H. J. Kastein te Hoorn. W. A. Smit. Indisch pred. met verlof te Lei den cn P. C. Wieringa te Zuldhorn. Geref. Kerken Beroepen: te Apeldoorn (5e pred.pl.) J. F Colcnbrander te Ommen; te Epe J. v. Harmelen te Garijp; te Nleuwen- dijk (vac. G. Lccne) O. v. Noort te Zuidlaren; te Schiedam (2 vac.) G. Brouwer te Harlingcn cn H. J. Ripha- gen te Bedunï. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen- naar Groningen (Oos- terwijk) J. Smelik te Apeldoorn, die bedankte voor Stecnwijk Bedankt, voor Zuidlaren A. R. Bos man te Hooghalen. Chr. Geref. Kerken Beroepen' te Barendrecht H. v. Leeu wen te Tholen. Rem. Broederschap Beroepen: te 's-Gravenhage (6e pred. pl.) J. v. d. Guchte te Gouda. Herst. Evang. Luth. Kerk Tweetal te Den Helder J. N. Lin- deyer tc Den Haag cn C. F. S. Stegen- ga te Wlldcrvank. Wat valt cr in 't Utrechtse en op menige plaats elders in ons land tc beleven, als de Wijnmaand in het land as? „Niet veel bizonders", is de honkvaste stedeling geneigd te ant woorden, terwijl hij een schep anthraciet in de haard werpt. Maar hij, die zwerflustiger is aangelegd on dagelijks voeling houdt met do natuur, wier doen en laten hij voortdurend op heter daad betrapt, zal antwoorden: „Van al hetgeen er in October gebeurt, zou zelfs een heel dik boek nog maar een zeer onvolledig beeld kunnen geven." „Maar aan de vogelzang is in October in elk geval al lang en breed een eind gekomen," brengt de stedeling hier tegenin. „De tril lers van de nachtegaal klinken niet meer in het dichte struweel", geeft hierop de natuurspeurder, als hij een meer of minder lyrisch heer is, ten bescheid, „de zuivere roep van de koekoek streelt evenmin het oor, terwijl ook de akkerleeuwerik niet meer tierelierend de heuvel be stormt. Tientallen andere zangers zwijgen eveneens, maar er is al thans een klem clubje, dat ons, al musicerend, trouw blijft." En dan vertelt hij van dc aantrekkelijke zang van de boomleeuwerikcn, die zelfs nog in October boven heide cn stuifzand hun klare, kinderlijk blijde klanken uitstrooien, van de spreeuwen, die in boomtoppen of op de daken der huizen hun geva- door RINKE TOLMAN Wijnmaand nog met kwetterende zong begeliLdcn. Een feit is echter, dat het me rendeel der zangers, die hier broedden, ons land heeft verlaten. Vele soorten zijn naar Zuidelijker voedselgebicden vertrokken; de standvogels bleven hier achter, maar de vogelrijkdom te onzent staat in October niet ten achter bij die, welke wij in voorjaar cn zo mer kunnen vaststellen. Dc open gevallen plaatsen worden ingeno men door geweldige massa's vreem delingen. Ofschoon er in alle maan den van het jaar inderdaad: geen enkele uitgezonderd immi gratie plaats vindt, is October, na dat September reeds een aanzien lijke vermeerdering van het aantal gevleugelde toeristen tc aanschou wen gaf, de trekmaand, die een climax-karakter draagt. Van heinde en verre komen de gepluimde gasten deze lage landen bezoeken. Sommige soorten reizen 's nachts, andere overdag; ook zijn er, die zich het gehele etmaal door verplaatsen. De nachtelijke reizi gers, die hun aanwezigheid boven ons land echter herhaaldelijk ver raden door hun voortdurende kre- rieerde en opgetogen deuntjes flui- i ten, worden in het donker uit de ten, van de winterkoningen, die aard der zaak niet opgemerkt. Op klein, maar dapper, hun voortva rend, energiek lied ten beste geven, van de roodborsten, die temidden van de herfsttinten der struiken en bomen hun verrukkelijke wijsjes voordragen. Ook had hij hieraan nog de kool mezen, die soms opnieuw begin nen te „zagen", de houtduiven, die tussen de.glimmende eikels zitten te koeren of de treuzelaars onder dc boerenzwaluwen kunnen toe voegen, die van Nederland blijk baar moeilijk afstand kunnen ne men en die hun insectenjacht in hoge regionen meermalen zelfs in De beroemde toneelspeler Albert Bassermann komt met zijn vrouw Else Bassermann, met wie hij in het begin van het Hitler-regime Duitsland verliet om naar Zwitserland uit te wijken, een grote tournee door ons land maken met Henrik Ibsen's „Spoken". De Sl-jarige acteur met zijn echtgenote. EARL DERR BIGCERS Maar toch. ik zal heel voorzichtig uur, toen ik aan het sluiten was, zijn. Vertrouw me. Ik kom hier stopte or een grote sedan voor mijn CEARL i EEN CHARLIE CHAN-MYST ERIE vandaa® nog terug." Toen hij weg was. aten Chan en deur. Ik ging naar buiten. Er zat een klein kereltje aan het stuur, Bob een koude lunch in dc keuken en nog iemand binnen in. „Goede No. 82 „Dat is heel vriendelijk van je, Charlie, maar ik zou er niet over denken. Je moet meer dan genoeg hebben van al dat gekook, en ik wil je eerste vacantiedag niet beder ven. Volg mijn raad en laat Eden vandaag zelf voor eten zorgen." Chan knikte. „Zeer waar, dat ik plan maakte voor bescheiden maal tijd", antwoordde hij. „Koken be ginnen te vervelen, gelijk gezel schap van Japannees. Het zijn ech ter passende straf voor postbodo, die wijle van een ander lopen. Als me neer Eden wil vergeven, ontspan ik tot boterhammen en thee hedenmid dag." „Zeker", zei Bob „We vinden wel wat. Holley, kom op je besluit te rug." „Neen", zei Holley. „Ik ga naar de stad. op onderzoek uit. Alleen om wat we hier gevonden hebben, bevestigd te zien. Toen Jerry De- laney hier de vorige Woensdag kwam. moet hij in de stad iets van een spoor hebben achtergelaten. Hij moet gezien zijn. Was hij alleen? Ik ga eens praten met de lui va.'j het station, de hotelhouder „Stel u nederig voor, grootste discretie", zei Chan. „O. ik begrijp er alles van Maar er is werkelijk g?en gevaar Mad den staat met niemand in de stad in verbinding. Hij hoort er nooit van. en begonnen weer te zoeken. Hun pogingen bleven echter onbeloond. Om vier uur 's middags reed Hol ley het erf op. Hij had een mager, droefgeestig uitziend jongmens bij zich. Bob herkende de grondagent uit Dadel City. avond", zegt die kleine. „Kunt u me ook zeggen, of we op de weg naar Madden's ranch zijn?" Ik zei ja, al maar rechtuit. Toen sprak do man achter in. „Hoe ver is het?" wil hij weten. „Zwijg. Jerry", zegt de kleine. Toen zij binnen kwamen, trok „Ik maak het in orde." Chan zich terug, het aan Bob over latend hen te begroeten Holley stel. de de jongeling voor als De Lisle. ..Wij hebben elkaar al ontmoet", glimlachte Bob. „Meneer De Lisle heeft gepro beerd me een stuk woestijn te ver kopen." „Ja", zei De Lisle. „En als een maal de grote fabrikanten vechten om die grond, zult u. uzelf om de nren slaan in Frisco. Maar dan is het te laat." „Ik heb meneer De Lisle meege bracht". zei Holley, ..om jullie ook te laten horen wat hij mii juist heeft verteld. Over verleden Woens dagavond." „Meneer De Lisle beeriipt wel. dat dit strikt vertrouwelijk is gezien9" Hij bracht zijn wagen op gang en toen werd hij een beetje hoogdra vend. „En een heirbaan zal er zijn een weg", zegt hij. Niet erg duide lijk uitgedrukt, Jesaja." En hij reed weg. Waarom zou hij me Jesaja genoemd hebben?" Bob limlachte. „Hebt u hem goed bekeken9" „Tamelijk goed. de schemering in aanmerking genomen. Een ma gere. bleke man. met grijsachtige lippen geen kleur er in. Praal to langzaam en precies vreselijk mooi. net of hij een professor of zoiets was." En de man achterin?" „Ik kon hem niet goed zien." O. En wanneer hebt u Madden begon Bob. O. zéker" zei het ioncmenr ..Will heeft dat al uitgelegd Heb maar geen zorg daarover Madden en ik zijn niet benaald vrienden na alles, wat hij tegen me gezegd heeft" ,.U rag hem dus verleden Woens dag?" opperde Bob „Neem. toen niet. Toen zag ik iemand nnders. Ik was daarginds op mifn post, tot het donker werd: .Daar kom ik op. Toen ik thuis kwam. begon ik te denken Mad den scheen op zijn ranch t° zijn Ik maakte een groot plan Dr -aken oaan niet best. de laatste t!'"d Florida trekt nogal Pn ik zeg tegen mezelf wat denk Ie v«n Mad den9 Daar zit. groot veld Waarom probeer je niet. Madden voor Da del Citv te interesseren9 Zet hem er achter. Dat kun weieens proberen. Dus. Donderdagmorgen een goede dag zie je echter plotse ling tot je prettige verbazing, dat ze cr zijn. De vogels daarentegen, die over dag deelnemen aan de volksverhui zing, kunnen telkens opnieuw met do kijker of het ongewapende oog worden waargenomen. Er gaat van die reisdrift een ongemene beko ring uit, omdat er een element van weergaloos avontuur in schuilt: vaak kleine vogellichamen, als spo ken door de ruimte schietend, leg gen van hun ver geboorteland in 't Noorden, Noordoosten of Oosten van Europa tot hier honderden ki lometers af en velen van hen zijn bovendien passanten, die het nog verderop zoeken en soms nog enor me afstanden voor de boeg hebben. Maar ook is October de maand der paddenstoelen Kleurig zijn vaak de bossen cn wegen door de ver schijning van merkwaardige en sierlijke vliegenzwammen, boleten, pufballen, Russula's, aardappelbo- visten, fopzwammen, zwavelkopjes en franje zwammen. Ik doe zo maar een greep uit honderden soor ten. Late vuurvlindertjes, admira len, citroentjes en witjes zwieren nog door het koesterend najaars- licht. Merels cn spreeuwen vallen neer in de lijsterbessen, late tros- kersen en vlierstruiken om zich te gued te doen aan de smakelijke vruchten. En in de beukenlanen vindt een concentratie plaats van schildvinken en kepen, die er smullen van de zoete beukeltjes. Maar ook de kinderen der mensen lopen ijverig mee te rapen en als zij zich tegoed hebben gedaan, slenteren zij naar de struwelen, waar de brummels zwart en sap pig lokken. De bezembrem draagt nog een enkele gele herfstbloem, die wel van klinkklaar goud lijkt tc zijn gemaakt. En op de hei, waar de veelvraatrupsen hun maaltijden gebruiken, gestoken in een dichte pelsjas, glanzen nog steeds als sterren de bloemen der gracieuze tormentillcn. Ik houd nog maar steeds krampachtig vol Want Ik heb het nu eenmaal In m'n bol. Al ben ik geen slim merik L.v R. onder de l'- "- rlck. Resultaten: 1 fl up; twee weken lol! in*y v'|.M«U< Inz, Hr. L v. R. Rijswijk ont. 1 fl. TIP, l£ Onder leiding van mr. E. C. GOUDSMIT Een moeilijk spel? Merkwaardig bij bridge Is dat men vaak denkt ccn spel goed gespeeld tc hebben, terwijl het toch beter gekund had. Even merkwaardig Is. dat nis men ccn spel demonstreert cn zonder te vra gen hoe het gespeeld moet worden uit legt, hoe dit geschieden moet. men in een groot aantal gevallen te horen krllgt dat dit toch heus zo moeilijk niet la. Wat zegt U bij voorbeeld van het volgende spol: Noord: Schoppen, b, 7. 6, 4, 2. Harten: 0. 4 Ruiten: v, 5, 2. Klaveren: n. h, 2. West: Oost: Zuid: Schoppen: n. v. 8. 3. Harten: h. v, 8. 9. Ruiten: h. b, 4. 3. Klaveren' v. Z. speelt 4 Sch. W.—O. hebben steeds gepast W. komt uit met H.b„ die door O. met hot a. genomen wordt, waarna O. H. 7 naspeelt. Z. neemt mot dc h. waaronder bij W. ccn kleine H. valt. Z. spoelt nu Sch. n. na. Dit Is inder daad het beste spel. HIJ loopt hierdoor niet het risico dat W. Sch. h. sec maakt, welk risico hU wel gelopen zou hebben als hij do tafel met KI. non slag hod gebracht en met Sch. v. had gesneden. Op zichzelf hindert het nog niet dat W. Sch. h. sec maakt, maar het gevaar dreigt dan dat O H.-re nonce heeft. Als W, H. naspeelt, moet Z. op tafel met Sch. b. introcven cn O. maakt dan nog ccn trocfslag. Aldus zou Z. twee trocfslagcn en twee azen verliezen. Nadat Sch. n. geïncasseerd Is. speelt Z. kl. na. HIJ brengt de tafel dus aan slag met Kl. n. Hierna 9pcclt hij een kleine troef van tafel; het deert hem dan niet dat O. of W. h. derde van Sch. heeft. Neemt O on middellijk Sell. b. cn brengt hij W. met R. n. aan slng. dan geeft het niet dat W. H. naspeelt, want Z. kon dan met Sch. b Introcven cn houdt Sch. v. over om dc laatste troef van O. eruit to halen. Nu vraag lk In gemoode: „Ia dit nu een moeilijk spel. Ja of neen? Had U dit ook zo gespeeld?" Het Is geen dubbele dwangpositie, geen Ingewik kelde placing, het Is toch maar ccn betrekkelijk eenvoudig safety-plny. Toch geloof Ik. dat de eenvoud mnor schijn Is; dc combinatie Is nog vrij lastig, Dc ..proof of the pudding is In the eating"' dit spel kwam voor tijdens een dit Janr in ons land gehouden tournooi. Van dc 14 keer dat dit spel gespeeld werd, wist niemand der me dedingers het goed tc spelen, ondanks dc aanwezigheid van vele spelers /net grote reputatie. ik wachtte op eon koper, maar er vroeg, kwam ik or> <4« ranch kwam er geen. Maar, tegen zeven (Wordt vervclgd) TUINKALENDER 30 SEPTEMBER. Begin Octo ber worden de Azalea's die in de zomer in de tuin gestaan hebben weer naar binnen gebracht. Indien de plant tijdens de zomer bloem knoppen heeft gevormd kan ze in de winter ir de kamer gaan bloei en. Men zet ze voorlopig in een koele kamer Als de knoppen gaan zwellen en kleuren mogen zc in een warme kamer geplaatst wor den. Indien ze reeds van het begin af in de warmte staan kan de bloei la'mislukkcn. Dc Cgclamen, Pri mula's en Aiironskelken, die in de zomer buiten stonden, gaan thans ook naar binnen. Deze vragen alle een plek in het volle licht doch moeten niet te warm staan. Hedenavond HILVERSUM I: 19— Nws: 10.15 Llll Kraus; 10.25 Bach-koraal; 19.30 Actueel geluld; 19 45 Engelse les: 20 Nws: 20 05 Prog. prol 20.15 Rcsidcntic-ork.: 2135 Prof. dr. H. Dooyewcerd; 22— Sans Soucl; 22.45 Avondoverdenking; 23 Nws; 23 15 Selecties; 23 45—24.— Salz- burger Domkoor. HILVERSUM II: 10 Lezing L J. do Ruiter; 19 15 Reg ultz; 1930 Voor do jeugd; 19.40 Jcuj?dnws: 19.45 Lezen In de Bijbel; 20.— Nws; 20.05 Dingen van dc dag; 20 15 Opcrn-progr 21 15 Radlo- fantasle; 22.Orgelspel; 22.15 Paul Godwin-trlo; 22 45 Van hoek tot bock; 23— Nws; 23.15—24.— Van toneel vla radio naar cabaret. Morgen HILVERSUM I 7.00 Nieuws: 7 15 Ochtendgymnastiek: 7.30 Mlnncapolls- symph. orkest; 7 45 Morgengebed; 800 Nieuws; 8 15 Gr.pl 9 00 Voor dc vrouw 9 05 Trio Simon Goldberg: 9 30 Opcrct- teklanken 10 00 Instrumentaal kwintet van Parijs; 10.15 Morgendienst; 10.45 Vocale soil; 11 00 Zonnebloem; 11.45 Koorwerken van G. P. da Palcstrlna; 12.00 Angelus; 1203 Klaas van Bceck; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 pas -bariton en plnno; 13.45 Hors d'oeu- vre; 14.00 Celesta-ensemble; 14.30 Symp orkest 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Radio Phllh. orkest; IC 00 Bijbellezing; 1G 45 Kwartet o.l.v. Mclndert Boekcl; 17 00 Varianten. 18.00 Arthur Gray, orgel; 18.15 Land- en tuinbouw 18.30 Rog ultz. HILVERSUM II 7 00 Nlcuwsf 7.15 Gram.muz 7.30 Gr.pl.; 7 50 Dagope ning; 8 00 Nieuws; 8.15 Gram.muz.; 3 45 Wcens Philh. ork 9.15 Morgenwijding; 9.30 Waterstanden: 9.35 Gr.pl,; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Kinderkoren; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Orgelconcert; 11.45 Mieke Melcher op visite bij ccn poppencabaret; 1200 Johan Strauss. 12 30 Wcerpraatje; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Pianoduo Andre de Raaff cn Jac- 3ucs Schutte; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede dingen; 13.20 Sidney Torch, orgel; 13.50 Zangplaten-, 14.00 Bezoek aan de Quakerschool „Eerde"; 14.15 Solisten- concert; 15 00 Voor zieken en gezonden: 16.00 Van Vier tot vijf; 17.00 Kalcldos- coop; 17.20 Welk dier deze week; 17.30 Doe het zelf; 17.35 Charles Trenct; 17 50 Rog. ultz. 18 00 Nieuws; 18.15 Medede lingen; 18.20 Sportpraatje; 18.35 Johan Renova. Dagboek gevonden over Peary's poolreis Een Amerikaanse vlootexpcditie, die zo juist uit de Noordpool is te ruggekeerd, heeft dagboekaanteke ningen gevonden, die dc Ameri kaanse ontdekkingsreiziger Ro bert E. Poary 40 jaar geleden in het Noordpoolgebied heeft achter gelaten. De expeditie heeft eveneens co- pieën van documenten gevonden, die in 1876 in een proviandberg plaats bij kaap Sheridan (ongeveer 700 kilometer van de Noordpool) door Engelse ontdekkingsreizigers verborgen waren. De originelen waren in 1905 door Peary meege nomen. De blikken, waarin men de documenten vond, toonden geen tekenen van roest. Onder een hoop S'tenen ter zelfder plaatse heeft men thans photo-copieën van dit materiaal achtergelaten. Het Residentieorkest zal in het winterseizoen onder leiding staan van de dirigenten Frits Schuurman, Jan Out. Pedro de Freitas, Branco cn Ar thur Rodzinsky.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3