BRANDPUNTEN 50 cent „Ons Belang" herdacht op grootse j Konco"'^éerdeape' wijze vijftigjarig bestaan Amersfoort krijgt nieuwe Hervormde kerk St. Henricuskerk werd veertig jaar geleden gewijd Regering heeft grote waardering voor het werk der vereniging" Ontiverp aan de Koninginnelaan van stadsarchitect D. Zuiderlioek Parochiaal kerkbestuur had goede kijk op de toekomst TOT 20 WOORDEN 50 ct (elk woord meer 10 ct) Werelddierendag de Redacteur 2 Vrijdag 1 October 1943 KOTER belangstelling voor het leger en in dit geval voor een bepaald onderdeel ervan had Nederlands grootste garnizoensstad Donderdag toch al niet kunnen tonen. De jubilerende onderofficiersvereniging ..Ons Belang", waarvan die feestdag heel wat leden naar Amersfoort waren gekomen, trok heel wat bekijks. Eerst bij het verzamelen op het Stationsplein, waar de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van Rocus van Yperen de stoet tegen half twee kwam afhalen om al die mannen en vrouwen met vrolijke muziek naar ..Amicitia" te brengen. Daar immers zou. na de plechtigheid op Rusthof" van die morgen, het grote feest beginnen. Later stroomde het publiek samen toen het Koninklijke muziekcorps concerteerde op het terras van de schouwburg en tenslotte bleven heel wat Amersfoorters even staan toen de bezoekers voor de gala-avond bij Amicitia arriveerden. De heren Piederiet en Vaatstra kregen onderscheiding 'T1 OEN het publiek omstreeks -1- twee uur bij Amicitia wegging „omdat er toch niks meer te zien was" beleefden zij, die voor de reünie in Amicitia waren samenge komen, Juist een groots moment. De President van „Ons Belang", adjudant o.o. J. Th. M. Piederiet kon met trots vaststellen dat de vereniging na vijftig jaren vechten klaarblijkelijk wel een heel grote plaats inneemt in het leger. De mi nister van Oorlog, die helaas zelf niet kon komen, had de secretaris- Generaal van zijn departement ge zonden. de heer L. C. Rietveld, en Prins Bernhard zond als afgevaar digden luit.-kol. C. Pahud de Mor- tanges en overste W. "laas. Voorts was er nog aanwezig de heer J. A. Meeuse, referendaris op hel mi nisterie van Oorlog, voor de ver eniging „Ons Belang" geen onbe kende. En dan werden natuurlijk verwelkomd de beide Belgische af gevaardigden, die de vorige dag tij dens de algemene vergadering reeds te gast waren bij „Ons Be lang", voorts de voorzitter van het Marinefonds, een vertegenwoordi ging van de zuster-orgamsatie in Indonesië „Ons Aller Belang" en afgevaardigden van de door „Ons Belang" opgerichte instellingen. Al die belangstelling verheugde de leden van „Ons Belang", die bijna geen stoel in de schouwburgzaal onbezet hadden gelaten, natuurlijk zeer en meer dan eenmaal werd zo'n speciale gast met een hartelijk handgeklap door de vereniging en bloc begroet. Dat verhoogde de feeststemming, die er al in de zaal was geschapen door de vracht bloe men die voor het podium was ge plaatst, vanzelfsprekend. En achter die fleurige strook beklommen ve len die middag het podium. Daar was in de eerste plaats de vereni- gings-sccretans, de heer A. W. Schoenmaker, die een gloedvol be toog over het verleden en de toe komst van de vereniging hield. „Op 28 September 1898", zo zeide hij, „werd de eerste steen gelegd van het fundament, waarop het vereni- gingsbestel zou worden opgetrok ken en hecht gegrondvest en dat zou uitgroeien tot een monument wilskracht, vastberadenheid en eensgezind streven." Hoe het groeide In grote trekken schilderde de heer Schoenmaker de rech teloosheid waaraan het korps onderofficieren een halve eeuw geleden blootstond. Hij schets te het ontstaan van de vereni ging „Ons Belang", geboren uit het initiatief van de sergeants J. de Smit, W. C. Landman en P. C. van Elderen. Was aanvankelijk het streven uitsluitend gericht op verbetering van de *nateriele positie, reeds spoedig zou het besef baanbreken dat de geestelijke en morele vor ming van het corps met de verbe tering van de stoffelijke welvaart gelijke tred diende te houden. Van de pioniers wilde de heer Schoen maker alleen noemen de onverge telijke praeses Wilhelmus Wijk, die men die morgen op „Rusthof" had herdacht. Van de mannen die de vereniging verder door de dood zijn ontvallen vermeldde hij Smne- ma, Dijkhuis, Andriessen en Brand wijk. „Op dit moment worden kransen op hun graven gelegd", zo zeide de heer Schoenmaker die de aanwezigen verzocht zich een ogen blik van hun zetels te verheffen. „Met hen te herdenken hebben wij tevens eer willen betuigen aan alle ongenoemde vrienden die in de dienst van onze goede zaak of in die van het vaderland zijn geval- Noteert U even 1 OCTOBER: Amicitia, 20 uur. To neelgroep Comedia met „Tartuffe" van Molière. 2 OCTOBER: B. Kamperman. Lan- gestraat 20 uur. Demonstratie van oude dansen. Amicitia 14.30 uur Evangelisatie bijeenkomst van de A'foortse Evangel. Kring. 2-3 OCTOBER: School voor Wijsbe geerten. Dodenweg. Weekeind- cursus Onderwerp: Vraagstukken der huidige samenleving. DANSEN: CABARET DANCING VAN 'T HUL Krommestraat 14. Tel. 5685. Woensdag 2023 uur. Zaterdag 20 23 uur, Zondag 's middags 1517 uur s avonds 2023 uur. CABARET DANCING „De Sticht- se Heuvel." Utrcchtseweg 180. Tel. 3494. Zaterdag 19.30—23 uur; Zon dag 19.3023 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel. 5510. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8 11 uur, Zondag 811 uur. OPENBARE LEESZAAL: Uitlening voor volwassenen: da gelijks 25; bovendien Dinsdag en Vrijdagavond van 79. Uitle ning voor kinderen: Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.304.30. Leeszaal: dagelijks van 1012.30 en 25; bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710. R.K. OPENBARE LEESZAAL: Wijerstraat 2. Geopend van 10—1 U,ur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. len", aldus de heer Schoenmaker. „Als laatste uit het hoofdbestuur overleed J. E. Philipsen, die zijn leven gaf." Plet orkestje gevormd door leden van de Koninklijke Mi litaire Kapel speelde onder doodse stilte Ases Todt van Grieg. Na deze hulde aan de overleden vrienden getuigde de heer Schoenmaker van de dankbaarheid van het hoofdbe stuur voor alles wat de vroegere hoofdambtenaar der vereniging, de heer Vaatstra, in het belang van „Ons Belang" heeft gedaan. Decoraties Het hoofdbestuur had nadien heel wat geschenken in ontvangst te nemen. Zo enige prachtige schilde rijen, voorstellende de beide vroe gere presidenten Wijk en Brand wijk van het Algemeen Reserve Fonds,, een gedenkraam van de leden van „Ons Belang", een nieu we inrichting van het Verenigings gebouw aan de Utrechtseweg van de neveninstellingen en een fraaie oorkonde van het Algemeen Mili tair Pensioenfonds, die vergezeld ging van het erekruis le klasse van die instelling. Er werden nog meer kruisen uitgereikt deze middag en wel door de vertegenwoordiger van de minister, die in een korte toe spraak er de nadruk op legde dat de minister grote betekenis hecht aan de arbeid van „Ons Belang". De onderofficieren vormen de rug- gegraat van het leger en de heer Rietveld meende dat „Ons Belang" juist altijd heeft getracht die rug- gegraat zo sterk mogelijk te ma ken. De regering heeft grote waar dering voor het werk van de vereniging en voor hen die deze taak vervullen. Het ver vulde de heer Rietveld daarom met grote vreugde dat het H.M. de Koningin heeft be haagd de president van „Ons Belang", de heer J. Th. M. Piederiet, bij bevordering toe te kennen de gouden ere-me- daille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Groot gejuich ging cr op toen de secretaris-generaal deze medede ling deed. Wel een bewijs dat zijn woorden van waardering, tot de heer Piederiet persoonlijk gespro ken, geen grotere weerklank bij de leden hadden kunnen vinden. Het applaus was nog niet afgelopen daarmee. Want ook de heer Vaat stra moest op het podium komen om uit handen van de heer Riet veld de medaille in ontvangst te nemen, behorende bij het ridder schap in de orde van Oranje Nas sau. Stram in de houding stonden de onder-officieren toen daarop het Wilhelmus werd gespeeld en het hoerageroep daverde door de zaal toen een krachtige stem „Leve de Koningin" riep. De president dankte de heer Rietveld voor zijn woorden en de schenkers van alle goede gaven voor hun innig mede leven. In de foyer werd tot besluit van deze middag door het bestuur gerecipieerd. Er was haast, geen doorkomen aan, zovelen wilden er hun hartelijke gelukwensen komen aanbieden. Groots diner Op een andere plaats in de stad was men intussen al weer druk be zig met andere belangrijke dingen voor „Ons Belang". Waar gefeest wordt moet immers ook lekker worden gegeten. Geen betere plaats daarvoor dan de Markthal waar de pachter, de heer Roeland schap, met een staf van achttien mensen druk in de weer was voor het diner, waaraan bijna driehon derd gasten zouden aanzitten. Er was hors d'oeuvre, gros pieces, vlees assorti en allerlei andere lek kere dingen zodat de eters zich niet al te lang lieten noden om zich rond de witgedekte tafels te scha ren, die met bloemen in allerlei kleuren waren getooid. Dat alles vlot in zijn werk ging, wel, daar zorgden de twaalf kellners wel voor die af en aan liepen, terwijl er gegeten, gedronken en.../ ge speecht werd. Voor de gala-avond in „Amici tia" hadden er heel wat zich inder daad in gala gestoken. Tussen de velen in service-dress was het kleurig beweeg van dames in avondtoilet en hier en daar het fel- contrasterende zwart en wit van heren in rok of smoking. Onder de j gasten zagen wij burgemeester en mevrouw Molendijk, wethouder en mevrouw van Galen Last, kolonel Tolsma namens de garnizoenscom mandant vergezeld van kapitein A. J. van Gulick en tal van andere j autoriteiten. „Ons Belang" had j voor dit feest de toneelgroep van Cees Laseur „De Haagse Comedie" uitgenodigd die het originele stuk De nacht van de 16e Januari" kwam opvoeren. Is Karen Andre inderdaad de moordenares van haar vroegere werkgever Björn Faulker, of niet? Dat was de vraag waarover het publiek zich drie uur lang het hoofd brak. Nog meer pij nigde zich de uit mensen uit het publiek samengestelde jury de her sens af. Ze moesten helemaal mee spelen, werden uitgenodigd in de jury-bank op het toneel inge richt als rechtszaal plaats te ne men en waren misschien zelf wel het meest verrast door de uitspraak van de rechter. President Piederiet, die ook het welkomstwoord had gesproken, dankte tenslotte allen die aan het welslagen van het feest hadden medegewerkt en riep de leden van „Ons Belang" een harte lijk „tot weerziens" toe. In de foyer kwamen velen nog voor een gezel lig na-praatje bijeen. Het feestvierende „Ons Belang" bood Donderdagmiddag een con cert aan de Amersfoortse burgerij aan te geven door de Koninklijke Militaire Kapel op 't terras van „Amicitia". Het is steeds een bui tengewoon genot, naar deze o.l.v. hun directeur Rocus van Yperen zo exact, maar toch ook verzorgd muzikaal spelende mannen te luis teren. De grootse bezetting verwekt een weelderige, steeds weer ver rassend gevarieerde klank in de tutti-passages, maar veroorlooft ook met de sterke houtbezetting een uiterst soepel, bijna kamer- muzikaal aandoend filigraanwerk in de meer solistische gedeelten. Helaas kon wegens het vertraagde begin niet het gehele programma worden afgewerkt, maar hetgeen geboden werd toonde vooral in de ouverture Russian en Ludmilla" van Glinka en niet minder in Svendsen's „Carnaval in Paris", de buitengewone soepelheid en slag vaardigheid van dit keurcorps, waarvan behalve de feestgangers ook vele voorbijgangers zodanig genoten, dat telkens weer een dankbaar applaus opklaterde. Een schone geste van „Ons Belang", dit concert aan de burgerij aan te bie den!! H. M. S. Aan de Koninginnelaan, in het hart van een ster, gevormd door vijf wegen die in écn punt samen komen, boven op de Amersfoortse berg. zal een nieuwe kerk verrij zen, waarvoor de plannen inmid dels zijn ontworpen door de stads architect D. Zuiderhoek. in samen- werking met ir. G. Pothoven. De heer D. Zuiderhoek gaf gis termorgen voor de leden van de studiekring „Eredienst en Kerk bouw" te Utrecht een uiteenzet ting van deze plannen. Op een afstand, bijvoorbeeld van Soest uit gezien, lijkt de Amersfoortseberg op een zwakge- bogen heuvelrug en in verband met deze uiterlijke verschijnings vorm is het niet verantwoord een kerk te bouwen met een hoge, slanke toren, die immers in ver houding tot het heuvelmassief zich als een .sprietje" zal aftekenen op het silhouet. Om dit te kunnen j verhinderen is gezocht naar een bouwconstructie, die de stijgende lijnen van het landschap de kerk ligt immers op de top zou volgen. De architecten namen als basis een vierkant kerkgebouw, doch tegen de vier zijden construeerden zij uitstekende, halfronde, gelijk vormige uitbouwen, die evenwel in het interieur niet de indruk ma ken van nissen. In een dezer uit bouwen is de ingang uitgespaard, met plaatsruimte voor een dieper liggende garderobe. Het plafond van deze entree ligt vrij laag, om dat aan deze zijde van de kerk het orgel zal worden aangebracht. Recht tegenover de ingang be vindt zich in de tweede uitbouw het liturgisch centrum met rechts de preekstoel, die nog juist op de grens van het vierkante midden schip staat en links het doopvont. Daar achter is in een halve boog vorm de avondmaaltafel geplaatst. De achterwand van dit liturgisch centrum denken de architecten te vervaardigen van donker bewerkt glas, dat vooral bij ondergaande zon aangrijpend kleurenspel te zien zal geven. In de beide zij-uitbouwen liggen de vloeren iets hoger dan in het middenschip, omdat in deze ruim ten zitplaatsen voor kerkgangers worden aangebracht. Op de kerk staat een koepel met een ruiter, terwijl in het gebouw zelf nog kamers zijn vrijgehouden voor predikant en ouderlingen. Na de uiteenzetting van de heer Zuiderhoek volgde een zeer inte ressante discussie, waarbij de aan wezige deskundigen (meest archi tecten) zich zonder uitzondering, D. Zuiderhoek bijzonder gunstig over dit ontwerp uitlieten. In dezelfde bijeenkomst gaf ir. G. Pothoven een uiteenzetting van een door hem ontworpen plan voor de bouw van een Hervormde Kerk aan de Jacob Catslaan, te Zeist. De bouw van deze kerk zal binnenkort aanbesteed worden. In tegenstelling met de kerk te Amersfoort zal de kerk te Zeist op zo eenvoudig en minst kostbaar mogelijke wijze worden uitge voerd. Uit de bijeenkomst rezen tegen deze wijze van uitvoeren nog al wat bezwaren, daar enkele aan wezige deskundigen het niet ver antwoord achten het nageslacht een kerk na te laten, die al te ken nelijk stamt uit een tijd, waarin het materiaal schaars en duur was. Dertig jaar in dienst bij de politie Vier mannen van het Amersfoortse Politie-corps herdenken vandaag de dag dat zij dertig jaar geleden een functie bij dé politie aanvaardden. Het zijn de hoofdagent J Lager waard. hoofdagent Th. Hulleman, brigadier Puik en hoofdagent B. AAV damesploeg tegen Olympische ploeg Tijdens de Nationale athletiek- ■wedstrijden, die Zaterdagmiddag in Doorn worden gehouden, loopt de damesploeg van AAV. bestaande uit: C Hoekman, Dini Kuijs, R Ma- lestein en L Comelissen. Leerlingen bespeelden 't St. Joris-kerkorgel Concert droeg verblijdend frisse grondtoon Een werkelijk verblijdend frisse grondtoon droeg het orgelconcert, dat Donderdagavond vijf leerlingen van onze meester-organist Adriaan C. Schuur man ln de St, Jorlskerk gaven. Zulke concerten zijn voor de uitvoerenden mijlpalen ln hun ontwikkeling en voor hun meester toetsstenen voor de ge volgde weg Het Is gemakkelijk ln een recensie over zulk een concert zich met algemene dooddoeners af te maken. En het ls gevaarlijk verkwistend lof te uiten. Maar bij alle verplichte reserve kan ik niet anders dan verblijd con stateren, dat bij alle nerveuze onwennig heid en gedeeltelijke vastheid toch het gehele concert door een goed stuk van de voortvarende geest van hun meester waaide. Schuurman maakt school, bij een zo uitgesproken lelderstypc Iets van zelfsprekends, zoals het even natuurlijk ls, dat zijn leerlingen deze rechte weg naar hel hart der muziek volgen. Maar bij alle aanhankelijkheid ls toch reeds bij de meestgevorderden, n l bij Leo Rooke en Jan Veen kamp een zekere groeiende zelfstandigheid te bespeuren, die zich bij de eerste reeds uit in een frisse musiceerdrifl. Ook Bram v. Bin nendijk kent reeds dit ontluikende ge voel, dat bij hem zeker met het stijgen der techniek zal groeien Beiden brach ten hun Ciacona prachtig tot de slol- clirnax. De twee Bach-werken, Praelu- dium en fuga in e klein, gespeeld'door H. Bouman, en fantasia in e klein ge speeld door Jan Veenkamp leenden zich er minder toe, maar toonden ook reeds de belangrijke graad van technische vaardigheid, waartoe zich de jeugdige orgelisten hebben opgewerkt. Truud Schuurman zal zeker op de duur geen slecht figuur slaan onder de vrouwe lijke krachten op 't orgelbankje. Zoals zij George Ham's bewerking van Psalm 73 bracht, kan men niet anders dan van gezond talent spreken. In haar grotere gebondenheid beviel mij deze bewerking beter dan het iet wat breedsprakige Praeludium over „Op bergen en in dalen" van Adr. C. Schuur man, dat Jan Veenkamp misschien ook niet voortvarend genoeg speelde. Be paald interessant was het werk van Distier „Christe, Du Lamme Gottes Al speelde Leo Rooke het Ietwat weifelend, rhythmisch niet vast genoeg, men kon toch een voldoende gehoor van de eigenaardige schoonheid van deze nieu we klankwereld krijgen. Het was een interessante, veelbeloven de avond met het helaas traditionele kleine gehoor. Hans M. Scheifes Schaap ontvreemd Een bewoner van een perceel aan de Hogeweg kwam bij de politie vertel len dat uit de boomgaard achter zijn woning een schaap was ontvreemd. Burgerlijke Stand 30 September 1948 Geboren: Johanna Alberta Maria, d. v C. Rijnders en G. M. E. Janssen. Hendrik, z. v. M. Merema en B. Hottinga. Gijsbertus Maria Johannes, z v G v Keken en J. J. van Gooi. Wouter Hendrik, z. v. H PJ Kole en G J Böhmers. Elly, d v A. Doppenberg en S L van der Kulk. Nienke Yne, dv S. D. Zwart en J. S. van Dijk. Gehuwd: P W Nefkens en B C Wennubst. L. Doornekamp en A M Bregman. G. Jansen en A M Timmermans. G A J Diekerhof en J. J. Timmer. Ondertrouwd: E. de Ruiter en J H. v. Leeuwen. J. M. Peters en M Vial. J. W. Klapmeijer en W. v. d. Pol. N. Meirink en J. C. v. Nim- wegen. W. Steinmann en H. v. Weverwijk. J v d Wakker en G J Bekkers. J. H. Pelle en A. Esveld. H. ten Hove en J. v. d. Kolk. Overleden: Anna van de Vooren oud 77 jaar geh. met P. v. d. Kolk. Rijka van Doorn oud 68 jaar geh. met R. A. v. d. Linden, Op de Algemene Begraafplaats „Rusthof" herdachten Donderdagmorgen de leden van de Onderofficierenvereniging „Ons Belang" hun in 1941 overleden president Wilhelmus Wijk. De afgevaardigden van het „On derling Verbond van Belgische Onderofficieren die deze dagen te gast waren bij het jubilerende „Ons Belang" zien wij op deze foto een krans naar het graf dragen, waar de vaandelwachten de vlaggen doen neigen. (Foto Stakenburg) Vandaag, 1 October 1948 (en niet 8 October a.s. zo als van andere zijde werd gemeld) is het veertig jaren geleden, dat de Sint Henricuskerk aan de Paulus Borstraat werd inge wijd. Een jaar tevoren was met de bouw van deze derde Amersfoortse Rooms-Katholie- ke kerk begonnen en bad, op Woensdagochtend 2 October 1907, de Deken van Amers foort pastoor M. A. van Crimpen uit Eemnes op plechtige wijze de eerste steen gelegd, in tegenwoordigheid van burgemeester jhr. Barch- man Wuytiers, de wethouders, alle Rooms-Katholieke geeste lijken in Amersfoort woonach tig en tal van genodigden. Liet een goede kijk op de grote toekomst van het Soesterkwartier was de bouw van deze kerk door gezet in een tijd, toen er van een uitgebreid stadskwartier nog lang niet gesproken kon worden. Inder daad, het Sasje bestond al lang en rond 1900 was de nieuwe gasfa briek in de omgeving van de bui tenplaatsen Ma Retraite, Berg en Dal en de Hooiberg gesticht; op de hoek van de Puntenburgerlaan en de Soesterstraatweg stonden een stuk of acht witgekalkte villaatjes en het blok huizen tussen Parallel weg en Pieter Pijperstraat was een paar jaar te voren door een onder nemende Am'ersfoorter gebouwd. Dan was er deTuinstraat in 1902 aangelegd, in die dagen flink in trek bij de kleine burgerij en de ambtenaren. (Zo woonde er jaren lang de bekende ambtenaar van de Hollandse IJzeren, de heer Richard Jr., waarschijnlijk de allereerste Amersfoortse treinforens, die sinds 1894 dagelijks naar zijn werk in Amsterdam op en neer reisde). En verder had men dan langs de Soes terstraatweg een bebouwing aan weerskanten tot aan de Gerrit van Stellingwerfstraat,, die aan de Westkant geheel- en aan da Oost kant half bebouwd was. Maar voor de rest had je daarna nagenoeg het Soesterkwartier gehad. Ja. de nieu we algemene begraafplaats lag nog midden in echt maagdelijk terrein idie bestaat ook alweer een halve eeuw) en de uitspanning, het ca feetje Heilust aan de Soesterweg deed z'n naam nog prima eer aan. We kunnen dus wel met enig recht zeggen, dat de Henricuskerk aan de buitenste buitenkant van het Soesterkwartier werd gesticht en flink op de groei was berekend. En dat men op deze groei een beet je was voorbereid is duidelijk, als we lezen, dat in Augustus 1908 een uitbreiding van de Wagenwerk- plaatsen werd aanbesteed, waarvan de bouw werd geraamd op niet minder dan f 139.000. En zo iets bracht mensen naar Amersfoort en dus nieuwe bewoners. De geschiedenis van de laatste veertig jaar heeft uitgewezen, dat er van villabouw in deze wijk niets terecht is gekomen. Overigens is het vertrouwen van het parochiaal kerkbestuur in de toekomst van het Soesterkwartier niet beschaamd. Dit vertrouwen werd uitgesproken op Donderdagochtend 1 October 1908. vandaag juist 40 jaar geleden, dat de „nieuwe roomse kerk op het Geitenveld" nabij Puntenburg door de geestelijkheid plechtig werci In gewijd, na afloop waarvan 't kerk gebouw kon worden bezichtigd „op vertoon ener kaart, bij de kosters der beide andere parochieën te bekomen." Zaterdagavond zullen de klokken van de St. Henricuskerk, geschenk THANS SLECHTS VOOR IN HET BRANDPUNT DER BELANGSTELLING van de parochianen, het veertigjarig bestaan van de parochie en de daar aan verbonden feestelijkheden inlui den. Zondag 10 October celebreert Z. E. Johannes kardinaal De Jong het pontificaal Lof. Donderdag 7 Oc tober begint het veertien-uren gebed dat geleid wordt door pastoor Mid delkoop, kapelaan Cotelct en de pa ters Snijders en Van Luyn, allen zo nen van de St. Henricusparochie. Eén dag in het jaar, en altijd op de 4de October, wordt tot in alle uithoeken van de wereld intenser aan de dieren gedacht. En dat is goed, want vooral in dpze voor de mens zo moeilijke tijd dreigt de- aandacht voor de dieren, die toch in trouw en dienstbaarheid de mens zo zeer ten voorbeeld zijn, te verslappen. 4 October, Werelddie rendag! Geen sentimenteel gedoe, maar oprechte vriendschap zal van de mens naar het dier moeten uit gaan. De werelddierendag wil ons herinneren aan St. Franciscus van Assisië, die, in zijn liefde voor mens en dier, een lichtend voor beeld in de wereld bleef. Amersfoort zal in zijn dankbaar heid aan het dier niet achter willen en mogen blijven. Er wordt in deze dagen veel langs de weg met de collectebus gerammeld, maar op Zaterdag 2 October mag geen bur ger of burgeres de Dierendag-col lectanten voorbijgaan. De mens is bij machte voor zijn rechten op te komen. De dieren, zij kennen hun plichten, doch de mens zal voor hun rechten moeten strij den. Daarvoor is geld nodig. De Amersfoortse afdeling van de Ver eniging voor Dierenbescherming heeft grootse plannen. Er zal een nieuw asyl komen. Nu is het nog altijd behelpen en de asylhouder de heer Van der Pol, Scherbier- straat 17, die jaarlijks ongeveer zes honderd dieren krijgt te verzorgen, zou daarover veel kunnen vertel len. Op Werelddierendag nu is er ge legenheid om het goede werk van de dierenbeschermers te steunen. U kunt dit doen door zelf naar de collectebus te grijpen en op pad te gaan of door een klein of groot geldelijk offer de Dierendag in Amersfoort tot een klinkend ge heel te maken. Ten slotte herinne ren wij, voor deze Roede zaak, aan het adres van de secretaris van de vereniging: de heer C. M. Rasch, Utrechtseweg 291. telef. 4066. Vandalisme in de Langestraat Mijnheer de Redacteur. Vele winkeliers werden Woens dagavond of des nachts wel zeer ernstig gedupeerd door het Van dalisme, hetwelk hoogtij kon vie ren op de Langestraat. Meerdere winkelruiten werden aan de vernielzucht prijsgegeven, doordat vandalen met scherpe voorwerpen diepe krassen in de ruiten hebben gegrift. Meerdere nijvere middenstanders, wier pan den en bezittingen het in de oor logsjaren moesten ontgelden, zijn ook nu weer ernstig gedupeerd. De winkelier is groots op zijn étalage's en dus ook op zijn spie gelruiten, die het aanzien van het winkelpand aanmerkelijk verho gen. En nu? Blijvende beschadi ging. Ais de zakenman op de Lange straat Woensdagmiddag en -avond het éne ogenblik zijn auto voor zijn eigen pand \ifl/et, komt direct het volgende ogenblik de politie op hem af en sommeert hem direct met zijn wagen door te rijden. Mocht de eigenaar onverhoopt niet vindbaar zijn, dan wordt het num mer genoteerd. Waar was de politiemacht toen de Vandalen zich op de Lange straat bevonden? Er is door de Langestraat-bewo- ners reeds meermalen geklaagd over te weinig controle; hoe moe ten portieken, cleuren en betim meringen het niet ontgelden? Of moet onze city voor eigen bewa king gaan zorgen? Het Comité Langestraat Kamperbinnenpoort. (Bijschrift van de redactie: Ge heel billijk achten wij deze opmer kingen niet. Als een of ander sujet op deze laffe wijze kwaad wil, dan is het mogelijk dat hij slaagt, wat niet weg neemt, dat hij achteraf best gepakt en voor de schade aansprakelijk gesteld kan worden. Men kan moeilijk voor elke winkel een agent zetten. Goe de controle is echter inderdaad nodig en deze affaire zal er hope lijk toe bijdragen, dat het toezicht verscherpt wordt). Is uw achterspatbord al wit De politie verzocht ons de burge rij er op te wijzen dat er een strenge controle zal worden gehouden op de achterspatborden van rijwielen. Het is wellicht niet ieder bekend dat achterspatborden altijd ook over dag wit geschilderd dienen te zijn. Oude man liep tegen rijdende auto op Toen een auto die in de richting van de Varkensmarkt op de Lange straat reed een geparkeerde wagen passeerde, kwam daarachter plotse ling de 79-jarige G. H. vandaan, die zonder uit te kijken de straat over stak. De auto-bestuurder week uit naar links, wierp toch de man tegen de grond en kwam daarna op het linkertrottoir tot stilstand. G. H. had een wond boven het linkeroog. Dr. Dekker verleende de eerste hulp, waarna hij het slachtoffer per G.G. en G.D. naar het gebouw aan de Westsingel liet overbrengen. Snel einde van avontuur Een vijftienjarig meisje uit Utrecht dat op avontuur uitging zonder daar voor toestemming van haar ouders te vragen, werd door de Amersfoort se politie aangehouden. Via de Utrechtse politie werd de moeder gewaarschuwd, die haar dochter spoedig kwam terughalen. Dokter liet niet op zich wachten In de Kleine Haag stak het zesjarig meisje T. de B. de straat over, zon der te letten op de auto die naderde. Zij liep er tegen aan, viel en liep daarbij twee niet ernstige wonden aan het voorhoofd op. Uit de auto stapte eendokter, die de kleine een noodverband aanlegde en haar vervolgens naar de polikliniek „De Lichtenbei-g" bracht, waar zij verder werd behandeld. REGENMANTELS VERDWENEN Twee dames die de openbare lees zaal bezochten en haar mantels aan de kapstok hadden gehangen be merkten te laat dat ook anderen zich voor die kledingstukken interesseer den. Het enige dat ze konden doen was bij de politie aangifte doen van de diefstal. Soest Coöp landbouwvereniging vergaderde De Coöp. Landbouwvereniging „Soest" hield Donderdagavond in de zaal van De Gouden Ploeg, de algemene jaarvergadering. De bespreking over de balans en dc resultatenrekening over -het boekjaar 1947/48, geschiedde in opgewekte stemming, daar bleek dat de coöperatie een goed boek jaar achter zich heeft. De omzet, bestaande uit veevoe der, kunstmest, zaai- en pootgoed, brandstoffen, ruwgoederen, bestrij dingsmiddelen, bedroeg 2.134.175 K.G., zijnde 600.000 K.G. meer dan het vorige boekjaar. In plaats van het aftredende be stuurslid, de heer W. Hilhorst Gzn., die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer W. Roest. De heer T. Dorrestein werd als commissaris herkozen. Voor nieuwe leden werd het en treegeld op f 10.vastgesteld, ter wijl besloten werd de rente reserve ledenkapitaal op 3 te handha ven. Het voorstel om het crediet met f 25.000 te verhogen en van f 75.000 op f 100.000 te brengen, werd goedgekeurd. Vervolgens deelde de directeur der Coöp. de heer W. P. Hilhorst mede, dat het ledental met 11 le den is toegenomen en thans 170 bedraagt. Chr. Filmactie te Soest Door de landelijke Organisatie van de Christelijke Filmactie, werd Donderdag alhier een aanvang ge maakt met het geven van twee voorstellingen, n.l. een kinder- en een voor volwassenen. Voor deze voorstellingen die wer den gegeven in de zaal van Eem- land en in de Wilhelminakerk be stond geweldige belangstelling. De voorzitter van het plaatselijk actie comité, de heer W. A. Veldhuizen, wees er in zijn openingswoord op, dat het een Christenplicht is, deze filmactie te steunen, opdat het voor een Christen en vooral voor de jongere Christenen, ook een behoefte moet zijn, op zijn tijd een goede film te zien. Vervolgens werden vertoond „Moeder des Lands" en een volle dige reportage van het jubileum feest van H. M. de Koningin en de kroning van H.M. Koningin Ju liana. Burgerlijke Stand Geboren: Düco, zvD van Krug- ten en F M Briët. Maarten Anton, z v A J G M Kocnders en J A Th. Wink. Gerritje, d v J. Pul en H v d Water. Henricus Antonius, z v G J Groenestein en M F Versteij- ne. Bernardus Johannes Maria, z v H Th. M. Huijink en G P Meurd. Johannes Theodorus, z v G W Pel grim en H Th. van Arem. Gerrit Gijsbertus, z v G C Egbers en A Westerbeek. Maria, d v G J Varon en H P Schouwenaars. Arie, z v A. Rijksen en D Kuijper. Helena Cornelia, d v G A Bruin en G J Brouwer. Charlotte Wilhelrr.ina Annemarie, d v J A Paans en M Soldat. Herman Joseph, z v A J Blommenstein en J J M Ruhe. Ondertrouwd: R Ravenhorst en E Rengers. C Roskam en M C Uit zetter. J H J v. d. Hoef en W C M van Doorn. J. Visser en A Klom paren cl. Getrouwd: N Dapper en W M v d Burgt. W StemerdLing en C M H v d Broek. R M Westerink en Tj. R. Linzel. G v Zijtveld en N v Dijk. Overleden: Elbert van Soeren 62 jaar geh. met G van Poolen. Cor nells Romeijn 83 jaar geh. met M H Kamerling. Wouter Knuijsting 58 jaar geh. met M C Potgieter. Hen drik van Sitter 53 jaar geh. met L P Onderwater.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2