Komt er een televisie-zender op de Utrechtse Dom? Persgesprek met Bassermanr Eerst in 1949 woningbouw project '48 een feit Nederlandse Radio-Unie gaat mogelijkheden bestuderen Voorlopig blijft het bij plannen Een 81-jarige, die er uitziet als een zestiger Volgend jaar begin van uitvoering van grote projecten Kerknieuws Jan van Zutphen 85 jaar Treindieven stalen wagons leeg DE HINESE PAPEGAAI Radio-programma (Van een eigen verslaggever} T ORT geleden hebben w(J medegedeeld, dat het bestuur van de Neder- V landse Radio Unie overweegt, op de Domtoren te Utrecht een televlsie- "nder te bouwen, waarmee men naar Hilversum en Amsterdam zou kun- pj ;n zenden. Mag men hieruit afleiden, dat het Nederlandse publiek binnen ort meer algemeen gaat kennismaken met dit wonder der techniek? Hoe er zün wü eigenlijk in ons land met de televisie? Wanneer gaat de omroep ,.2r mee beginnen en is er kans, dat wp binnen afzienbare tyd voor enige honderden guldens een televisie-ontvangtoestel kunnen kopen? Ziehier enkele van de vragen, die wtf hebben voorgelegd aan de heer W. Vogt, technisch commissaris van de Nederlandse Radio Unie. of zeven relais-zenders nodig zijn. In de radio is relayeren een koud kunstje, maar bij televisie is het óf heel moeilijk of heel duur. Duur wordt het, wanneer men van zeer speciale hoogfrequent-kabels gebruik maakt (zgn. co-axiale kabels); en moeilijk is het met behulp van g e- r i c h t e zenders. De moeilijkheden zou de N.R U. te lijf willen gaan. Wanneer blijkt, dat de ontvangst na her-uitzending door een „hulpzen der" even goed is als langs de kabel, dan zijn we ai een belangrijke stap verder. Zo'n versterker-station zou de N.R.U. nu, in saifienwerking met de industrie, die op dit punt onder zoekingen doet, bij wijze van proef boven op de Dom geïnstalleerd wil len zien. Het stadsschoon zou daar van niet te lijden hebben, want reus achtige antenne's worden bij televi sie niet gebruikt. Nogmaals, ik sprak hier slechts over plannen. De uitvoering er van zou eventueel lange tijd in beslag nemen. Maar ik ben er van overtuigd, dat het goed is. reeds nu deze plannen te hebben en zich voor te bereiden op de nieuwe taak, die wacht. Want", aldus besloot de heer Vógt, „dat de televisie mettertijd ook in Ne derland haar weg naar de mas sa zal vinden, staat voor mij zo vast, als de Dom op zijn grond vesten." „Nee", luidde het antwoord. „Nederland zal waarschijnlijk nog geruime tijd geduld moeten oefenen. Technisch is Philips al heel ver, al is de weergave van het beeld nog niet zo geperfec- tionneerd als bij de film. De be zwaren, waarop het verbreiden van de televisie in ons land ech ter stuit, zijn voornamelijk van financiële en organisatorische aard. In de eerste plaats zou het aan schaffen van de nodige zend-appara- tuur zeer veel geld kosten. Maar daarnaast is de exploitatie van het programma zo schrikbarend duur, dat men er op dit ogenblik in Neder land eenvoudig niet aan zou kunnen denken. Stel U voor, de Britse tele visie-omroep. die tot dusver drie uur per dag uitzendt, kost per jaar even veel als de gehele Nederlandse ra dio-omroep over twee zenders, inclu sief de Wereldomroep! Dan zijn er organisatorisch nog veel moeilijkheden. De toekomstige bezitter van een televisie-ontvanger zal ook op het buitenland, willen af stemmen. Er zullen dus internationa le overeenkomsten moeten worden gesloten over de programma-verde ling, de keuze der technische syste men voor de zenders en ontvangers enzovoort. Over al die dingen heerst nog lang geen eenstemmigheid. Bo vendien, wie zal in Nederland het televisie-programma moeten ver zorgen? Wie zal het kunnen verzorgen? Wanneer we aannemen, dat die taak door de regering wordt toebedeeld aan «de radio-omroep, dan zullen we toch eerst in de leer moe ten gaan bij de filmindustrie, we zul len ons lange tijd moeten oefenen, er zullen proefstudio's gebouwd en on telbare bijkomstige problemen opge lost moeten worden; ik denk bijvoor beeld aan dat der auteursrechten. Zoals gezegd, technisch is men ook in ons land met de televisie al ver gevorderd, de ontvangst is zeer ac ceptabel. Maar aan exploitatie op ruime schaal zijn we nog niet toe. We moeten eerst leren. De regering wil voor dit doel een televisie-commissie benoemen, waarin ook vertegen woordigers van de radio-omroep zul len zitting hebben. In afwachting van het benoe men dezer commissie heeft de Nederlandse Radio Unie al plan nen gemaakt. Bij die plannen is ook gedacht aan de mogelijke bruikbaarheid van de Domtoren, meer in het bijzonder in verband met hierna te noemen „straal zenders". Op de Dom zouden de uitzen dingen uit Eindhoven kunnen worden opgevangen, versterkt en her-uitgezonden. De televisie-zender (althans die van het ogenblik) heeft nl. slechts een kleine acti-radius. Veel verder dan zestig kilometer in het rond komt men er niet mee. Om heel Ne derland te bestrijken zouden dus zes 9k dachi Autorijden op Zondag IK dacht zo, dat men het rijver bod voor auto's op Zondag maar moest handhaven, ook al zou er een tijd komen, dat er weer ben zine en geld genoeg is. Herinnert ge u nog hoe het vroeger was, als ge op Zondag met de kinderen ging wandelen of de kleintjes achterop zette en een fietstochtje in de om geving ging maken? Ieder ogenblik stoof er een auto voorbij en snoof je de wolken stof op. Om de tien seconden moest je „aan de kant" roepen tegen je kin deren, je greep ze nog eens extra vast en je moest naar links en naar rechts, naar achteren en naar vo ren tegelijk kijken. Nu kunnen wij, wat dit betreft tenminste, vrijwel onbekommerd van onze Zondag ge nieten. U denkt, dat ik een grapje maax en ik weet wel, dat het op duizend bezwaren stuit wat ik voorstel. Maar tracht u nu eens in ernst te herinneren hoeveel ongelukken er vroeger op Zondag gebeurden. Een journalist, die aan het Maandag ochtendblad werkte, weet er van mee te praten. Hij weet ook here vaak hij er Zondagsavonds op uit trok als er weer ergens een perso nenauto of een bus tegen de boom zat. Hij weet eveneens uit zijn er varing, dat vele ongelukken wer den veroorzaakt door de zogenaam de Zondagsrijders, die bij duizen den de wegen bevolkten, mensen, die geen routine, maar wel een rijbewijs bezaten en af en toe eens een wagen huurden als zij zin, geld en (op Zondag dus) tijd hadden. Overlast en gevaar voor de wiel rijders en voetgangers, die toch al tijd het overgrote merendeel van de bevolking uitmaken, gevaar ook voor de automobilisten zelf. Dat staat ons eerstdaags weer te wach ten. Ik weet wel, dat juist het auto rijden op Zondag duizenden men sen de zo nodige ontspanning brengt en ik behoef daarbij alleen maar te denken aan de bussen, die vroeger iedere Zondag duizenden uit de grote steden naar en door de bossen reden. Ik weet wel, dat juist het auto verkeer in de toekomst zeker veel intensiever zal worden, er nu niets op te vinden zijn om het snelver keer op Zondag te beperken? Het is maar een vraag. Ik dacht maar zo. In ieder geval zie ik met angst cn beven de opheffing van het ver bod tegemoet. DE DOM televisie? „Speelt U bij voorkeur Ibsen?" Deze vraag was de eerste, die op de persconferentie Donderdagmor gen in de Torenzaal van Americain (Amsterdam) aan de 81-jarige to neelkunstenaar Bassermann gesteld werd. Hij en zijn jongere, maar toch ook vergrijsde vrouw Else, met de jeugdige Zwitserse actrice Annemarie Blanc (duidelijk ge lijkend op haar Maria Louise van de film) en de vermaarde Ernst Deutsch een in Praag geboren Oostenrijker waren amper van de nachtreis uit Bazel aangekomen, of zij lieten zich onderwerpen aan het kruisverhoor der pers. Het moest, uiteraard, heel kort zijn. Trouwens: de rddio-reporters wilden ook hun werk verrichten en liefst zonder de dwarskijkers der dagblad-journalisten. Voordat de persconferentie goed en wel was af gelopen, liet mevr. Bassermann zich verontschuldigen. Zij had rust nodig. Aan haar rake antwoorden was ove rigens weinig van vermoeidheid te bespeuren geweest. Vlotten wilde het eerst helemaal niet. Het was duidelijk dat de Ned. dagbladschrijvers tegenover deze werkelijke grootheid van 't toneel niet met cliché-vragen wilden aanko men; en het werd duidelijk, dat Bassermann, die ook op 't toneel niet van coquetteren houdt, ook geen behoefte had tegenover de Nederlandse pers de populaire ac teur te spelen. Na een periode van „stomme film" kwam dus bovenstaande vraag naar voren, die Bassermann, nadat de vraag herhaald was de ouderdom straft ook deze „onsterfelijke" met hardhorendheid beantwoordde met positieve stelligheid: „Nein, Ich spiele alles mit gleicher Liebe". En hij lichtte dit nader toe: bij Brahms had hij het moderne rea listische genre gespeeld, bij Rem- hardt van 1910 tot 1914 was 't hele klassieke repertoire aan bod ge komen. Man van veel woorden bleek Bassermann niet. En niet zo gemak kelijk benaderbaar. Toen, na een gesprek tussen mevr. Bassermann. die sommige vragen al bij voorbaat opving, en een buiten lands journalist, die erg geïnteres seerd bleek in het Zwitsers toneel, de vraag, weer van Hollandse zijde, kwam: „Denkt u nog naar Duitsland terug te keren?", antwoordde hij met grimmige positiviteit: „Nein nie". (Neen nooit). Zonder verder com mentaar. Het typeert de mens. figuur van karakter, die na de belediging hem door het Hitler-rcgicm aangedaan, zijn vaderland heeft afgezworen: voorgoed. Gevraagd werd nog wat Basser mann van plan is met de Ifflandring te doen, het kleinood dat hem als grootste Duitse acteur geworden is Paul Steenbergen jubileert als Hamlet Zoals gemeld, zal de acteur der ..Haagsche Comedic" Paul Steen bergen, de volgende maand 25 jaar op de planken staan. In verband daarmee gaf het Haagse college van B. en W. de kunstschilder Jan Franken opdracht, Steenbergens portret te vervaardigen in de rol, waarin hij jubileren zal, namelijk „Hamlet". De jubileumvoorstelling, onder regie van Eduard Verkade, is nu vastgesteld op 23 October in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gra- venhage. Behalve door de gemeente 's-Gra- venhage, zal Paul Steenbergen door zün bewonderaars gehuldigd wor den. Daartoe is een ere-comité ge vormd onder leiding van burge meester mr. W. A. J. Visser. Karl Aage Hansen, een van de beste goalgettcrs in Denemarken en aanvoerder van het Deense elftal, speelde tegen Engeland zijn laatste wedstrijd als amateur. Hij zal voortaan als professional uitkomen ln de Parljse club Stade Francais. Hij toucheert dan een salaris van ongeveer 8000.— per Jaar plus een bedrag van 30.000—, te betalen bij zijn aankomst te Parijs. cn dat hij alleen aan een opvolger kan nalaten. Hij had de ring eerst toegewezen aan de prachtige komiek Pallenberg. die jong stierf; vervol gens aan Moïssi, die, jong nog, stierf. Hij wilde toen het ere-sieraad niet meer aan anderen nalaten en heeft het nu gelegateerd aan het Burgthea ter-museum in Wenen. Het gezelschap, waarmee Basser mann deze Holland-tournée onder neemt, is een speciaal reis-ensemble. in Zwitserland met krachten uit de beste troepen samengesteld. Het reist later ook naar Amerika Ernst Deutsch gaat daar pas volgend voor jaar heen en speelt dan o a. Faust I en wellicht ook. in het a.s. Goethejaar. Goethe's Clavigo. Was de eigenlijke persconferen tie hiermee practisch afgelopen, wij hadden nog gelegenheid ons met Deutsch te onderhouden over het Duitse theater in 't algemeen. Waar- in hij ondanks alles blijft geloven. Weliswaar is de toestand in Berlijn te verward, en zijn er ook elders geen regisseurs, evenwaardig aan jessner en Reinhardt. toch open baart zich èn in München èn in Hambv.rg een toneelleven, dat ver wachtingen wekt. terwijl in Wenen, waar het gebouw van het Burg theater verwoest is, maar het al oude gezelschap nog volledig intact voortspeelt 3 a 4 belangrijke en sembles zijn. Aan nieuwe Duitse stukken en schrijvers is men arm; een verschijnsel, dat zich trouwens niet tot Duitsland bepaalt Deutsch heeft meegewerkt in „Der Prozess", de eerste Oosten rijkse film van betekenis na de oor log. waarvan Pabst regisseur was Beiden, Pabst en Deutsch, hebben op de Biennale in Venetië eerste prij zen ontvangen.' resp. voor de beste regie cn voor het beste spel. De Oostenrijkse productie staat overi gens nog niet op hoog peil. Wij informeerden nog naar Tilla Durieux, die in 1934 aan de onver getelijke Hollandse tournée mede werkte met Bassermann. Moïssi en Deutsch (in Don Carlos). Zii woont in Jocgo-Slavië en mag dit land niet verlaten. En Julius Bab. de grootste Duitse toneelcriticus? Hu werkt in New York aan een Duits blad. „New Yorker Staatszeitv.ng". waar hij. vitaal als steeds, zijn nog immer voortreffelijke kritieken schrijft. De avonturen Kapitein Rob De terugkeer van Peer de Schuimer 52 Aan de brutale interruptie van Rob danken de gevangenen wonder boven wonder hun leven, want de sterrenwichelaar heeft de Bey in het oor gefluisterd, dat deze zeeman over bijzon dere gaven moet beschikken, want hij ziet din gen, die voor de gewone mens nog verborgen zijn. De gevangenen worden dan weer naar de gevangenis gebracht en op de binnenplaats aan ketens vastgeklonken. In het midden bevindt zich een gat; daar worden weet Philipo de ter dood veroordeelden ingegooid; beneden is 'n kelder, waaruit ze niet kunnen ontsnappen en daar sterven ze dan de hongerdood... En om de gevangenen vast een voorproefje te geven van wat hun te wachten staat als ze een poging zouden ondernemen te ontvluchten, wordt voor hun ogen een der zeelieden gegeseld. Eén is er, die het echter nogal heeft getroffen en dat is Bartjc. De jongen moet in de keuken werken en nieuwsgierig komen af cn toe vrouwen van de Bey een kijkje nemen, want ze vinden hem wel grappig dat ventje met zijn blauwe ogen. Maar Beertje denkt aan heel andere dingen cn vaag vormt zich een plan in zijn hoofd. De begroting van Wederopbouw De begroting voor het jaar 1948 1949 van het ministerie van weder opbouw cn volkshuisvesting maakt er melding van. dat de productie van woningen, zoals die aanvankelijk was voorzien voor het jaar 1948, eerst bereikt zal kunnen worden in het jaar 1919. De memorie van toe lichting maakt deze opmerking in verband met het voor deze bouw op de begroting uitgetrokken be drag. De gehele dienst voor 1949 sluit met een bedrag van f 171.492.568 tegen een bedrag van f 371.381.440 voor het jaar 1948. Deze drastische vermindering vindt zijn voornaamste oorzaak in de gewijzigde financiering van de womngwetbouw. Werd deze oor spronkelijk gefinancierd door het rijk, thans wordt er van uitgegaan dat de financiering dezer woningen zal geschieden uit kapitaal van derden. Evenals de meeste ministeries maakt ook dat van minister in 't Veld melding van inkrimping van personeel, waardoor besparin gen worden bereikt. Het blijkt echter, dat de afde ling nieuwbouw van de Rijks gebouwendienst versterkt zal worden. Zulks in verband met de verwachting dat in tegen stelling tot de achter ons lig gende jaren, in dit begrotings jaar een aanvang gemaakt zal kunnen worden met de aanbe steding van een aantal belang rijke en grote nieuwbouw-ob- jeeten. Omtrent de bezetting van de DUW-kampen merkt dc Memorie -op, dat met een onderbezetting van 55% van het technisch mogelijke wordt gerekend. Voor de uitgaven voor geestelijke en culturele verzorging van arbei ders in de wederopbouwkampen is een bedrag van rond een half mil- lioen uitgétrokken. Dit voorziet in het organiseren van wedstrijden, filmvertoningen, lezingen en kunst manifestaties eenmaal In de veer tien dagen, dat wil zeggen 28 keer per jaar. Evenals het vorig jaar is ook thans weer een memoriepost uitge trokken om voorbereidend werk eventueel te kunnen bekostigen, dat nodig is om het plan voor het Rot terdamse vliegveld uit te werken, indien ter zake een beslissing is ge nomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen tc Kamerik J. W. v. d. Lin den te Kootwijk: te Barslngerhorn N. Immink. cand. te Utrecht. Aangenomen naar Tcrhcijdcn (N. Br.) J. Jebblnk a.s. cm. pred. te Hol ten. Bedankt voor Stad aan het Haring vliet A. E. Kolkcrt tc Bunschoten; voor Oostcrend (Texel) L. de Wit. cand. te Rotterdam-Z. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam (vac. dr. R Schippers) G. v. Andcl te Dieren en H W. Wierda te 's-Gravenhage-Loos- dulnen. Beroepen te Recuwljk D. Kuiper te Rllland-Bath. Geref. Gemeenten Beroepen te Edcrvecn. Hilversum en Oudemirdum J. W. Kersten, cand. te Rotterdam. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Almelo W. Vreugdcnhil te Hardenbcrg Nederlands kampioenschap j driebanden te Utrecht In hotel „Noord Brabant" tc Utrecht zijn de wedstrijden begonnen voor het biljart-kampioenschap van j Nederland driebanden. De eerste re sultaten luiden: le partij: Jan Breugelmans 40 126 4 0.317 G. Oostendorp 38 126 3 0.301 2e partij: J van Dillen 40 80 3 0.500 W. Mora 30 80 3 0.375 3e partij: Jan de Jong 40 71 4 0.563 P. Thijssen 30 71 3 0 422 4e partij: G. Bekers 24 65 3 0.369 P. Stoffclen 40 65 3 0.615 5e partij: G. Bekers 40 83 5 0.432 J. de Jong 30 83 4 0.361 6c partij: W Mora 40 91 3 0 440 P. Breugcknans 40 91 4 0.440 7e partij: P. Stoffelan 40 110 3 0.367 G. Oostendorp 34 110 4 0.312 8e partij: J. van Dillen 39 91 3 0.428 P. Thijssen 40 91 4 0.440 Freddie Mills getrouwd De wereldkampioen boksen mlcl- dengewicht, Freddie Mills, is te Londen in het huwelijk getreden met Chrissie Broadribb, dochter van zijn manager Ted Broadribb. Chris sie ls enige maanden geleden ge- schelden van dc Zuid-Afrikaanse zwaargewicht don MacCorkindale Openbare verlichting blijft beperkt De KNAC heeft bij de regering aangedrongen op ruimere electrici- teitstoewijzing voor openbare ver- lichting cn mogelijke opheffing van de beperking daarvan. Zij deed dit verzoek met het oog op het nade rend winterseizoen, waarin steeds het aantal verkeersgevaren toe neemt. De ervaring heeft geleerd, dat het aantal ongevallen tenge volge van slechte verlichting pro- centsgewijs toeneemt. De minister van Economische Zaken heeft echter aan de KNAC meegedeeld, dat door de moeilijk heden. die de centrales reeds thans ondervinden om aan de sterk toe genomen vraag naar electrische stroom te voldoen, niet kan worden overgegaan tot herstel van de open bare verlichting op vooroorlogs peil. Veluwse schaapherder trekt Oostwaarts Een der Veluivse schepers, de 79-jarige van Dijk uit Eerbeek, is met een kudde van ongeveer 100 schapen op weg naar her. vliegveld Twente, waar deze kudde in dienst zal worden gesteld van... het mo derne verkeer. Beter dan een wals kunnen n.l. de schapenhoeven zor gen voor dc verharding van de vlakte van het vliegveld. Boven dien is deze methode erg goedkoop, daar de schapen en ook dc scheper voor hun werk slechts de kost voor het eten vragen. Wekenlang is deze kudde reeds op weg. De grootste afstand die per dag wordt afgelegd bedraagt 10 ki lometer. De bekende Amsterdamse di rigent Fred Roeske, juist terug van een tournéc met zijn mannenkoor „Apollo" door Scandinavië,, waar hem door de Zweedse Koning de Orde van Wasa is verleend, hoopt op 27 Oct. a.s. zijn 80ste verjaar dag te vieren. Er heeft zich een comité gevormd onder voorzitter schap van Sem Dresden. Bokser door tegenstander dood geslagen De middengewicht-bokscr uit San Domingo, Kid Dinamita, is vjjf uur na een gevecht tegen Bobby Mc Quillan gestorven Deze had hem Ir» de achtste ronde met een kaakslag neergeveld. De diagnose der dokto ren luidt: hersenverblocding. Denemarken B tegen Noord-Nederland Naar wjj vernomen is de seml- interlandwedstrijd Denemarken B— Noord-Nederland definitief vastge steld op Zondag 7 November te Odense. Oorspronkelijk zou op 31 October worden gespeeld, maar de Denen waren op die datum verhin derd. Energiek strijder tegen de tuberculose Jan A. van Zutphen, beter be kend als „Ome Jan", viert op 7 October zijn 85ste verjaardag. Kind uit een doodarm gezin, gebo ren in het Amsterdamse Katten burg, diamantbewerker, later vak verenigingsman. kreeg hij bekend heid als bestrijder van de tuber culose. Op zijn elfde jaar kwam de klei ne Jan als leerling op de diamant slijperij en hij leerde daar al snel de maatschappelijke nood kennen. Lange werkdagen in slechte, vrij wel ongeventileerde fabrieken, geen schafttijden, geen vacantie, lage lonen, dit alles maakte een zeer diepe indruk op de jeugdige Jan van Zutphen. Daarbijde tuberculose, die in alle arbeiders kringen zijn talrijke slachtoffers maakte. Ook in het gezin Van Zut phen. Jan zag zijn broertjes cn zus jes sterven aan de sluipende kwaal, hij zag het leed van zijn moeder, als weer een der kinderen begra ven werd. Zo rijpte Jan voor het grote werk, dat hij later zou ver richten. Gedupeerde zag eigen pak op straat dragen Dc politie heeft dezer dagen drie jongens gearresteerd, die er hun werk van maakten tussen het Cen traalstation cn het Muiderpoortsta- tlon te Amsterdam op de goederen wagens van passerende treinen tc springen cn er uit te halen wat van hun gading was. Deze treinacro- baten hebben voor zover is na te gaan de laatste maanden o.a. 550 pond boter, drie koffers, kleding. 450 meter textiel, een radio en een grote hoeveelheid kousen, sokken en schoenen, uit de treinen gesto len. De politie vermoedt echter, dat de bende nog veel meer op haar geweten heeft. De zaak kwam aan het rollen toen iemand, wiens koffers in de trein BernAmsterdam waren gestolen, plotseling op het Leidse- pleip een man tegen kwam, die zijn costuum aan had. Het was een viskoopman. „Kees de Volendam- mer" genaamd. Bij onderzoek bleek, dat hij voor de bende het depot hield. Toen de politie de bendeleden, twee broers van 17 en 28, en een vriend van 22 jaar, ging arreste ren, bleek dat er een in het zieken huis lag met een driedubbele arm breuk, terwijl een ander, de 17- jarige, met een vergroeide hand rondliep. Zij hadden n.l. enige tijd te voren een passerende koelwagon besprongen en geforceerd. De openstaande deur was echter te gen een lichtmast aan geslagen en weer dicht geklapt, met het gevolg dat de een uit de wagon werd ge slingerd, cn bewusteloos langs dc lijn bleef liggen, waar hij door een wachtende kameraad werd gevon den, terwijl zijn 17-jarige mede plichtige met zijn handen en zijn been tussen de deuren bekeld zat en zich pas in Naarden los kon werken. Hij was in Naarden naar het zie kenhuis gegaan, maar toen hij merkte dat de politie hem niet ver trouwde, is hij op een nacht ge vlucht in zijn pyama, met een jas en een fiets die hij in een naburig huis had gestolen. Hij had niet meer terug durven gaan om zijn verbrijzelde hand te laten behan delen EARL ÜERR B1CCERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 84 Chan zat aan Madden's schrijfta fel cn liet een groot vloeiboek doel loos door zijn handen gaan. Plotse ling straalden zijn ogen. en hij be gon tussen de bladen te zoeken. „Wat is dit?" zei hij. Ze keken cn zagen in de mollige hand van de speurder een groot blad papier, gedeeltelijk beschre ven. Chan las hot zorgvuldig door en gaf het aan Bob De brief was geschreven in een flink, mannelijk handschrift. „De datum is verleden Woens dagavond", zei Bob. Hij las: „Lieve Evelyn. Ik wil je op de hoogte stellen van wat er hier op de ranch voorge vallen is. Zoals ik je al meer heb gezegd. Martin Thorn en ik staan sedert een jaar niet op goede voet. Vanmiddag is het tot een uitbarsting gekomen, en ik heb hem uit mijn dienst ontslagen. Morgen ga ik met hem naar Pa sadena. en als we daar zijn. gaan we voor goed uiteen. Natuurlijk v/eet hij veel dingen, die ik wou, dat- hij niet wist, anders had ik hem al een jaar geleden wegge stuurd. Hij kon weieens last ver oorzaken. en daarom waarschuw ik je. voor het geval hij zich in Denver mocht vertonen. Ik ga deze brief vanavond zelf in de stad op de post doen. want ik wil niet. dat Thorn er iets van weet Daar eindigde de brief. „Hoe langer hoe beter", zei Hol- ley. „Weer enig licht op wat er ver leden Woensdagavond gebeurd is. We kunnen het ons voorstellen. Madden zit die brief aan zijn doch ter te schrijven De deur gaat open er komt iemand binnen. Zeg. De- lancy, de man. waar P. J. al jaren bang van is. Madden schv.ift de brief haastig tussen de bladen van het vloeiboek. Hij springt od. weet. dat het er nu op aan komt. Er volgt een bleem, wat ze znll doen met het twist, en al heel gauw zijn ze op de een of andere manier in Thorn's kamer gekomen, en Delanej' ligt dood op de vloer Dan het pro bleem. wat ze zullen doen met het lijk Dit wordt 's morgens opgelost. Madden komt. moe en uitgeput op de ranch terug, en beseft, dat hij Thorn nr. niet kan ontslaan. Hij moet vrede sluiten met de secreta ris. Thorn weet te veel Wat zeg je ervan. Charlie?" „Er is overvloed van logica", er kende Chan. „Ik zei vanmorgen al. dat ik een paar ideeën over de zaak had", ging de redacteur voort, „en alles wat vandaag is gebeurd, leidt er toe ze te bevestigen. Ik zal je mijn theorie nu vertonen als je er naar wilt luisteren.". „Voor de dag er mee", zei Bob. „Voor mij is nu alles zo klaar als een zonsopgang in de woestijn", ging Holley voort „Laten we het nog eens nagaan. Om te beginnen, is Madden bang van Delaney. Waarom? Waarom is een rijk man bang van iemand? Afpersing, na tuurlijk Delaney u-eet iets van hem mogelijk iets. dat voorge vallen is in dat speelhuis in New York Thorn is niet te vertrouwen ze hebben al meer kwestie gehad en hij haat zijn patroon. Misschien is het zelfs zo ver gekomen, dat hij zich heeft aangesloten bij Delaney en zijn vrienden Madden koopt de paarlcn. De bende hoort ervan, en besluit op te treden Waar kan dat beter dan hier in dc woestijn? Slappe Flip gaat naar San Fran cisco: Delaney en de professor ko men hier. Loi'.ie. de oude. trouwe huisbewaarder wordt weggelokt door Slanpe Flip Alles is gereed. Delanev komt met zijn h"droi";ng. Hij eist de paarlen. geld. allebei. Er volgt een twist en ten slotte wordt Delaney de afnerser. gedood door Madden. Heb ik het goed tot zo ver?" Het klinkt aannemelijk", gaf Bob toe. „Nu. stel je voor. wat er gebeurt. Topn Madden Delanev gedood had, jacht hii waarschijnlijk dat Jerrv alleen gekomen was. Nu ontdekt hij. dat er c<m bende is. Zil hebben niet alleen de kennis van de feiten, waarmee Delanev hem bedreiedo. maar nog van iets anders ook Moord! De troen valt aan hij moet afkooen. Zij willen trold en do paarlen. Zii dwingen Madden te telefoneren, dat het halssnoer onmiddelliik hierheen gezonden moet worden. Wanneer deed hij dat. Eden?" „Verleden Donderdagmorgen." „Zie je wat heb ik gezegd? (Wordt vervolgd) Daar is één man, die Jan van Zutphen voor een groot deel voor deze taak heeft klaargemaakt: Henri Polak. Polak had in Londen kennis gemaakt met de Engelse ar beidersbeweging. Terug in Amster dam organiseerde hij, als diamant bewerker, zijn collega's. Uit dc roosjesslijpcrsstaking van 1894 werd de Algemene Nederlandse Diamantbewerkcrsbond geboren: Henri Polak werd voorzitter, Jan van Zutphen secretaris. Daar ont plooide Jan van Zutphen al zijn krachten in dc strijd voor lotsver betering. „De tuberculose moeten wij be strijden. Snel en afdoend," was een van zijn gedachten. Daarvoor was geld nodig, veel geld. Toen kreeg Jan van Zutphen het idee van zijn leven: De diamantslijpers hebben voor hun arbeid rood-kopcren ste len nodig. Deze \erslijtcn vrij snel en werden vroeger voor een appel cn een ei verkocht aan oud metaal handelaars. Jan van Zutphen kreeg de diamant-patroons zo ver, dat zij alle oude koperen stelen voor hem bewaarden. Zo werd het beroemde „Koperen Stelenfonds" geboren. Steeds meer geld vroeg het fonds. Jan's tweede gedachte was: „Laten wij het diamantslijpsel opvangen, bewaren en laten zuiveren. Daaruit kunnen wij zuiver boordpoedcr (noodzakelijk materiaal voor dia mantslijpers) bereiden." Met al het geld, dat Jan van Zutphen met zijn oude koperen stelen, met zijn boordpoeder cn nog op andere wijzen bijeengaarde, was hij in staat één der grootste, één der best geoutilleerde sanato ria voor t.b.c.-patiënten te stich ten: „Zonnestraal" in Hilversum Daarmee zette ,.Ome Jan" de kroon op zijn werk. Nu is „Ome Jan" 85 jaar. Denk nu niet. dat hij zijn brandend idea lisme heeft verloren. Zo denkt hij over ziin leven: „Er is in de meer dan drie kwart eeuw, dat ik bewust leofde, veel verbeterd. Het was een mooie tijd. die ik heb meegemaakt. Ik kan het daarom niet hebben de jeugd van nu te horen spreken over „deze tijd, die niets waard is." De mop peraars brengen het leven niet ver der. Gaan wij door, dan is het over 75 jaar nog veel meer verbeterd dan nu". Hedenavond HILVERSUM I: 19 00 Denk om do bocht: 19 15 Sllvcstrl-kwnrtet; 19 30 Nederland cn 7.Un gewesten: 19.50 Tien voor acht; 20 00 Nieuws: 20.05 Som Swaap en Willem Andrlcssciv, 20 30 Cursus midden In de wereld; 21.00 Hoorspel; 21,30 Men vraagt: 22,00 Bui tenlands weekoverzicht door dr. C D. J. Brandt: 22.15 Swing and sweet from Hollywood: 22 40 Vandaag; 22 45 Avona- wljdlg; 23.00 Nieuws; 23.15 Symph. con cert. HILVERSUM n: 19 00 Nieuws; 10.15 Zlgcunerklnnken: 19.45 Dc drie landen; 20.00 Nieuws: 20.05 De gewone man. 20.12 Opera ..Les clochcs de Cornevllle": 2130 De tien geboden; 22 25 Pianoreci tal. 2337 Actualiteiten: 22.45 Avondge bed. 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuziek; 23.40—24 00 Gr. platen. MorQ, en HILVERSUM I. 7 00 Nieuws; 7 15 Ochtendgymnastiek: 7 30 The Organ, the Dance Band and me; 8 00 Nieuws; 0 18 Gr.platen. 9.30 Kollsch-kwartel; 10 00 Morgenwijding; 10 20 Radlofculllcton: 10.35 Victor koor; 1100 Voor dc arbei ders; 12.00 Metropole-orkcst; 1230 Wccrpraatjc; 12 33 Orgelspel; 13.00 Keg. ultz.; 13.30 Mlllcr-sextct; 14.00 Als een bonte vogelvlucht; 14.20 Marinlcrskapcl; 14.50 Streekultzenrllng; 15.15 50 J. Ned. muziek; 16 00 N V V. spreekt een woord je mee; 16.15 Cabaret: 16.45 Sportpraat- Je; 17.00 Malando; 17 30 Om cn nabij dc twintig; 18.00 Nieuws; 18.15 Tonny Schiffcrstcln; 18 30 Reg. ultz. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 En semble ..Vocal Courad 7.45 Morgen gebed: 8.00 Nieuws; 8 15 Gr platen; 9.00 Voor dc vrouw: 9 05 Lond Philh. or kest; 930 Waterstanden; 9.35 Opera's van Donizetti; 10 00 Voor de kleuters; 10.15 Muziek houdt fit; 1100 Zonne bloem; 11.45 Schoolradio: 12.15 Muziek van Debussy; 12.30 Weekoverzicht; 12.33 Klaas van Bceck; 1255 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws: 13 25 Klaas van Bceck: 13 50 Film en toneel; 14 10 Cincinnati svmph. orkest: 14.20 Engelse les voor be ginners; 14.40 Lond Phtlh. orkest; 14.50 Viool en plano. 15,20 Konlnkl. Harmonie „Vlijt cn Volharding". 15 50 De vlie gende Hollander. 16.00 Uit oude en nieuwe films; 16 30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17 00 Dc Wigwam; 18.00 Pop klanken; 18.30 Journalistiek weekoverzicht; 18.45 Wie weet hoe deze plaat heet. TUINKALENDER 2 OCTOBER. De Berberis is een zeer geschikte heester voor uw tuin, speciaal de groenblijvende Berberis Stenophylla. Ze heeft sierlijk gebogen takken en donker groene blaadjes en bloeit met gele bloemtrossen. In het najaar draagt deze heester blauwzwarte bessen. De Berberis verruculosa, die olijf groene bladeren en purperviolctte bessen draagt is eveneens een sie raad voor de tuim Zowel voor groe pering tussen lage groenblijvende planten als voor rotstuinen komen deze planten in aanmerking. Voorts verdienen de bladverliezende soor ten Berberis Thunbcrgi cn Berberis Wilsonae vermelding; deze soorten dragen rode bessen. Als hcesfer worden ze forser dan de eerstver- meldc groenblijvende.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 5