DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Volgens Wisjinsky bezit Rusland eveneens atoombommen Wettige wegen als het kan, onwettige als het moet Canada blijkt goed voor hen, die werken willen Een koninkrijk vooreen huis... Andermaal ontspon zich vinnig duel tussen Oost en West Vleesrantsoenen op het oude peil Invaliditeitsrenten verdubbeld Djogja arresteert SOBSI-leiders Scherpe critiek op Britse overwicht in Westelijke defensie Over 't algemeen: tevredenheid Braspennincx voor zijn rechter Vechtpartij voor het Hof Zaterdag 2 October 1948 Achtste jaargang, No. 1137. Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rottcrdamsche Bank. - Postbus 9 - Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. t Hoofdredacteur! TJ. DE BOORDER. BLUF OF WERKELIJKHEID? Wisjinsky I ken- waarbij hij rijkelijk met de ar- fiY a x-5 in e P°,ltleke commis- men had gezwaaid, met zijn vinger sie der VN te kennen, dat Rusland 1 had gewezen en zijn hoofd van de de atoombom kan maken. ene naar de andere kant had ge- Hij verklaarde, dat ..het een ver- keerd. Niemand echter had iets be- gissing; is te geloven, dat de atoom- grepen van wat hij had gezegd om- bom het monopolie is van een land' Dit is overigens niet de eerste maal. dat een Sowjet-auloriteit te kennen geeft dat de Russen wellicht weten hoe atoombommen te maken. Wisjinsky gaf dit verwachte ant woord op het Westelijk verzoek om aanvaarding van het Amerikaanse plan betreffende de controle op atoomenergie in een grootscheepse aanval op het plan. dat hij ..belache lijk. onlogisch en een oud liedje en oude excuses" noemde. Hij zei opnieuw dat de eerste stap moet zijn verbod van de atoombom en vernietiging van de reeds voorradige; alleen dan zou volgens hem over in ternationale controle gedacht kun nen worden. Daarop keerde hij zich naar do Westelijke gedelegeerden en speciaal Amerika en riep uit: „Waarom toont gij geen goede wil en goed vertrouwen en plaatst gij geen ban op dit verschrikkelijke wapen en de pi-oductie ervan? Waarom krimpt gij ineen voor het woord verbod van atoombommen? Waarom hebt gij van begin af aan gewerkt ten gunste van de beslis sing, dat de productie van atoom wapens door geen enkele natie ge bruikt zal worden voor zelfzuchtige doeleinden? Waarom deze kwestie niet op een voudige wijze vandaag opgelost? Waarom slaat gij de Gordiaanse knoop niet thans door?" Wisjinsky was zijn rede begonnen met een aanval op de Amerikaanse politiek, die hij beschuldigde het besluit van de algemene vergade ring van 1946 waarbij de atoomener gie-commissie werd opgericht te be handelen als een „vodje papier". Hij besloot: „Het Amerikaanse plan voor de atoomenergie zou betekenen, dat onze economie onze industrie en onze grond stoffen werden gecontroleerd. Is dit een plan tot de samen werking tussen de volken? Neen, het dient om ons naar de keel te vliegen. Maar, mijne heren, onze bors ten zijn breed en sterk, uw knie kan ons niet op de grond krij gen. onze nek is geen kippennek Tijdens zijn betoog had de Rus de grootste moeite met het simultaan vertaalsysteem en werd na vijf mi nuten door de voorzitter geïnter rumpeerd om de technici gelegen heid te geven de zaak op orde te brengen. Hij had dit deel van zijn rede met grote heftigheid uitgespro- Met onmiddellijke ingang is de bon 245 vlees (A. B. en C.-kaarten) aangewezen voor het kopen van 100 gram vlees en vleeswaren. Deze bon ié geldig tot en met 9 Octo ber 1948. Door deze aanwijzing en die van 27 September (100 gram vlees voor alle leeftijdsgroepen) is, dank zij de verbeterde veeaanvoer, te rekenen van 19 September af het normale vleesrantsoen van 200 gram vlees per week hersteld. Troepenverliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd Kon. Landmacht: Sergeant K. Bos, uit Valthermond. Gesneuveld 24 September 1948. Sold. J. H. Leyssen, uit Stramproij (L.). Gesneuveld 22 September 1948. Sold. H. H. Linskens, uit Meerlo. Gesneuveld 24 September 1948. Korp. D. Tjakkes, uit Finsterwol- de (Gr.), gesneuveld 26 September 1948. Korp. J. Bussink, uit Almelo. Overleden tengevolge oorlogsver wonding op 23 September 1948. Sold. Infie Samsoedi. Gesneuveld 15 September 1948. Kon. Marine: Geen verliezen. Hedenavond radio uitzending der thuis fronten De hoofdbesturen van de band Nederland-Indië, het katholiek thuisfront en het protestants inter kerkelijk tlTuisfront zullen heden in een gemeenschappelijk program ma in de uitzending van het pro gramma voor de Nederlandse Strijd, krachten het woord richten tot het Nederlandse volk in verband met de steun van de thuisfrontorganisa- ties aan de militairen in Indonesië onder de huidige omstandigheden. Weerbericht DEZELFDE TEMPERATUUR Weersverwach ting geldig tot Zaterdagavond. Voor het Noord- Westelijke gedeel te van het land" Overwegend droog weer met verander lijke bewolking en plaatselijk ochtend mist Ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Ma tige en langs de Waddcnkust later vrij krachtige Zuid westelijke wind Voor het overige ge deelte van het land: droog weer tnet veranderlijke bewolking en plaatselijk ochtendmist. Ongeveer dezelfde tempe- Wtuur als gisteren. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. dat de vertaling niet door kwam. Na de onderbreking begon Wisjinsky opnieuw. Toen na een half uur de koptele foons weer niet werkten werd hij kwaad en verzocht de vergadering te verdagen zodat hij niet telkens I onderbroken behoefde te worden en het apparaat eerst in orde kon wor den gemaakt Doch de technici knapten de zaak weer op en Wisjins ky ging weer verder. Na Wisjinsky sprak de Britse mi nister van staat. Hector McNeil. In dien de voorstellen tot controle van de atoomenergie niet aanvaard wer den. zo zeide hij, moest de wereld kond gedaan worden wie ervoor verantwoordelijk was, dat de mens heid beroofd werd van het gebruik van atoomenergie en de mensheid schrik aanjaagde met het „afschu welijke vooruitzicht van een atoom oorlog". Verwijzende naar het plan der meerderheid voor internationalisatie van alle atoom-materialen, verklaar de McNeill met een droge glim lach: Ik, als jonge kapitalist, vind het wat ongewoon mijn revolu- tionnaire vriend gekant te zien tegen internationalisatie, en toch is de heer Wisjinsky de meest vooruitstrevende, de meest revolutionnaire onder ons allen. Wij welen dat, omdat hij ons dit vaak verteld heeft." McNeill verklaardde, dat „het enige antwoord op dit vraagstuk het rapport van de atoom-commissie is, dat door de meerderheid is goedge keurd. Er bestaat geen middenweg", aldus McNeill. Met betrekking tot Wisjinsky's toespelingen, dat niet alleen Ame rika het geheim van de atoom-bom bezat, zei McNeill: „Wij weten niet of Rusland al dan niet in het bezit van de atoom-bom is. Ik zeg niet, Met ingang van 1 October wor den de uitkeringen ingevolge de in validiteitswet verhoogd met een toe slag van 100%, benevens met even tuele gezinstoeslag en kinderbijslag. Al deze verhogingen worden auto matisch door de rijksverzekerings bank uitbetaald, zodat belangheb benden geen aanvragen behoeven in te dienen, aldus het ministerie van sociale zaken. Slechts van twee groepen van rechthebbenden op kinderbijslag zijn de gegevens niet bekend, n.!. kinderen beneden 16 jaar, wier we zenrente destijds wegens het geringe bedrag is vervangen door een af koopsom en kinderen van 16 tot 21 jaar, die! dagonderwijs genieten. Voor zulke kinderen dienen de ren tetrekkers een aanvrage voor kin derbijslag in te dienen bij de rijks verzekeringsbank te Amsterdam. dat wij het recht hebben dit te we ten Aan de andere kant weet ieder een, dat Amerika deze bommen kan vervaardigen. Iedereen weet, dat Amerika bereid is zijn wetenschap aan de rest van de wereld door te geven. Tijdens de zitting van vanmiddag zat Wisjinsky achteraan in de zaal maar elke keer, wanneer McNeill naar de leider der Russische delega tie verwees, wendde deze laatste zijn blik af. Koningin Juliana dankt bevolking H.M. Koningin Juliana brengt het volgende ter kennis van de be volking: Het is mij een behoe/te allen van harte dank te zeggen, die in zo velerlei vorm getoond hebben, mee te leven met mijn beëdiging en in huldiging. Het zeer grote aantal gelukwen sen uit Nederland, de overzeese ge biedsdelen en het buitenland, maakt het practisch niet mogelijk ieder persoonlijk te bedanken, zo als ik zo gaarne had gedaan, doch U moogt ervan overtuigd zijn, hoe zeer deze dingen ons allen goed hebben gedaan en gesterkt hebben, waardoor de voorbije weken voor ons onvergetelijk werden." De Republikeinse autoriteiten in Indonesië hebben een groot aantal leiders van de SOBSI (de vakbe weging) gearresteerd, omdat dezen betrekkingen onderhielden met de communistische opstandelingen. President Soekarno heeft in een rede via radio Djogja de republi- kleinse bevolking gewaarschuwd, dat de critieke slag tegen de com munistische opstandelingen nog niet gewonnen is met de herove ring van Madioen. Hij vroeg de be volking om verdere steun bij het opsporen van de rebellen. De opstandelingen hebben vol gens president Soekarno hun radio uitzendingen hervat van een schuilplaats in de bergen uit. Eigen UNO-postzegels? De begrotingscommissie van de UNO heeft in principe besloten tot de oprichting van een UNO-post- dienst. Aan de Wereldpostunie is gevraagd of de statuten gewijzigd kunnen worden om de UNO als lid toe te laten. Men overweegt ook het uitgeven van speciale postze gels of zegels met overdruk. De 79-jarige Veluwse scheper, van Dijk uit Eerbeek, is reeds weken lang met een kudde van ongeveer honderd schapen op weg naar het vliegveld Twente bij Enschede. Per dag wordt hoogstens tien kilometer afgelegd. Op de foto ziet men de herder met zijn kudde onderweg. Generaal de Gaulle: Generaal Charles de Gaulle verklaarde Vrijdag, dat Frank rijk zich op weg naar de anar chie bevindt en deed een beroep op het Franse volk om hem terug aan de macht te brengen en hen voor een catastrofe te behoeden. Hij beschuldigde de huidige derde macht regering ervan onwettig op te treden door de departementale verkiezingen uit te stellen, die oor spronkelijk waren vastgesteld voor deze maand en liet doorschemeren, dat hij niet op de algemene verkie zingen over drie jaar zou wachten om wederom aan de macht te komen. De Gaulle sprak meer dan een uur en een kwartier tot de Franse en buitenlandse pers, waarbij hij tal rijke vragen over de Franse en we reldpolitiek beantwoordde. Enkele hoofdpunten van zijn ver klaringen waren de navolgende: De Gaulle zou niet aarzelen een door de communisten geïnspireerde algemene staking de kop in te druk ken als hij aan de macht kwam. Hij hoopte op vroegtijdige alge mene verkiezingen, doch „reserveer de zijn houding" indien „een onwet tige situatie" zich in Frankrijk ont wikkelde. Hij beraamde een buitenlandse po litiek waarbij Frankrijk de hoeksteen zou vormen van de West-Europese defensie. Hij drong nog steeds aan op de oprichting van een Westelijk Duits land gebaseerd op een federatie van afzonderlijke Duitse staten waaruit later wellicht een Duitse federale unie zou voortkomen. De Gaulle zei, dat de Franse re gering in de afgelopen tien maanden gestaag nader tot een politieke en economische ineenstorting was ge komen. De enige oplossing was volgens de generaal zich aaneen te sluiten om gezamenlijk de taak van de nationale redding op zich te nemen. Hij voeg de hieraan toe, dat de westelijke de mocratieën de plicht hebben om Frankrijks heTstel te steunen. „Indien de mogendheden die vrij genoemd kunnen worden wensen, dat Frankrijk een van hen blijft moeten zij een prestatie leveren, die zij, zoals het mijn inzicht is, tot dus ver niet in haar geheel hebben opge bracht." De generaal zei, dat na de verkie zingen en zijn terugkeer aan de macht de communistische partij wel- Boeren-emigranten hebben al stappen gezet op de weg naar zelfstandigheid 99 9 9 Twee auto's, een open luxe wagen en een ontoon bare jeep met op de mo torkap nog de invasiester, passeerden elkander Vrij dagochtend rakelings in de Vondelstraat, te Amster dam, vlak bij de kerk. „Je vader is gearresteerd" schreeuwde de vrouwelijke inzittende van de jeep tot de goed geklede jongeman in de beige Plymouth. Even viel zijn mond open, daarna ging zijn mond weer dicht. De wagens stopten en Heintje Da vids stapte uit haar jeep. Een bewoonster van de Vondelstraat kwam aan gelopen met een kop sterke koffie. „Gunst, gunst, wat ben ik toch po pulier" zei Heintje met de klemtoon op de „ie". De regisseur morrelde aan zijn camera. Dc opnamen voor de nieuwe Neder landse film „Een konink rijk voor een huis" waren begonnen. Om acht uur 's morgens trokken Heintje Davids, Rob de Vries, Mathieu van ver Rido en nog een hele staf cameramensen, script girls en wat verder bij op namen te pas komt naar de Vondelstraat. De scene met de auto's die bijna bij elkander naar binnen rij den, moest worden opge nomen. Er was niet zo veel autorijkunst voor nodig om elkander niet te raken, want een paar kwieke jon gens hadden de jeep en de Filmen in de Vondelstraat opzii, jij met je fiets" zegt ze tegen een fietsjongen en schenkt hem een van haar beminnelijkste glim lachen. Dan trapt ze de gaspedaal in. De jeep be gint te grommen, nog een vriendelijke opmerking te gen de nieuwsgierigen volgt en een wijze wenk: „jongens, als je leven je lief is, ga dan weg." Ze heeft niet te veel gezegd, want de jeep schiet met een reuzenvaart twintig meter achterwaarts. Dat was niet lang heeft ze in een open jeep gezeten, maar een maal achter haar koffie, verwisselt ze driemaal van tafeltje, omdat ze bang is voor de frisse wind, die door de draaideur binnen waait. Samen met Mathieu van Eysden, Rob de Vries, Jaap Speyer en haar echt genoot Rido babbelt ze nog wat na over de opna men. Eind November moeten ze klaar zijn, maar de bin nenopnamen kunnen pas Plymouth op ingenieuze wijze met een balk aan el kaar gekoppeld. En vóór de jeep, op een houten vlotje zat Jaap Speyer, de cameraman en een script girl. „We gaan beginnen" zegt Jaap Speyer. Heintje, alvorens haar functie van actrice te beginnen, helpt hem een handje en met Eysden, de regisseur Jaap verbluffend gemak en suc- Speyer. de scenanoschrij- ces. „Ga eens een beetje de bedoeling. Kennelijk een begin November beginnen, omdat dan de Cinetone- studio's eerst vrij zijn. Heintje Davids vervult de hoofdrol en behalve de ac teurs, die de Vondelstraat „onveilig" maakten, wer ken mee Tilly Perin-Bouw- meester, Johan Kaart, Chris Baay en Annie van Duin. Aanvankelijk zou de film heten „Textiel en liefde". Jaap Speyer ver telde niet, of de begroting van economische zaken, technische fout van be stuurster of jeep. De regis seur, zijn leven bedreigd voelende, is even minder zeker van zijn zaak. Maar enige bemoedigende woor den van Henriëtte geven hem dra zijn zelfverzekerd heid terug. Dan begint de camera te draaien. Heintje vertelt van de arrestatie aan de jongeman, die de Plymouth bestuurt (Rob de Vries) en als het alle maal goed gegaan Is, wor- die opheffing van een deel den de wagens voor een der distributie in het voor- restaurant geparkeerd en uitzicht stelt, de reden is gaan ze allemaal een kop je koffie drinken. Urer.- geweest van deze naams verandering. licht zou bleven bestaan, doch in ge val van een door de communisten ge leide staking of een burgeroorlog zou hij niet aarzelen de krachtigste maatregelen te nemen. De Gaulle oefende de scherpste critiek uit op de dezer dagen tot stand gekomen vijf-mogendheden- generale staf, waarvan Montgomery het hoofd is. „De verdediging van Europa moet haar centrum vinden in Europa, aldus de generaal en niet op een eiland, dat van Europa ge scheiden is. Ik ben het er mee eens, dat Frankrijks huidige zwakte een groot probleem is, doch deze oplos sing Ls geen oplossing. Ik wil niets kwaads zeggen van de Engelsen of an do grote Britse leider, die hoofd is van deze organisatie. Doch van een algemeen standpunt is het niet doelmatig Europa's defensie in Lon den en op Londen te baseren." Overal in het land zijn tlians de huismoeders al weer druk bezig te zorgen, dat we van de winter wat te eten hebben. Zuurkool is een heerlijke winterkost, maar er moe ten heel wat witte kolen gesneden worden voor we een inmaak pot vol hebben. Alle familieleden helpen een handje mee, wat ze graag doen, want als het kouder wordt, valt een stevige zuurkoolstamppot niet te versmaden. Vooral als er een flink stuk spek in zit. Prinses Wilhelmina geen beschermvrouwe meer De secretarie van prinses Wilhel mina deelt het volgende mede: „Gedurende haar regering is prinses Wilhelmina van vele ver enigingen beschermvrouwe gewor den. Met vreugde zal zjj steeds te rugdenken aan het contact dat zij hierdoor gedurende vele jaren met het Nederlandse verenigingsleven heeft gehad. Prinses Wilhelmina acht het thans echter minder eigenaardig deze functie, die zij als Koningin heeft aanvaard, te blijven vervul len. Zij heeft derhalve opdracht ge geven de betrokken t verenigingen in kennis te stellen van haar voor nemen zich als beschermvrouwe terug te trekken." CANADA, een land van melk en honing oven loeiende*. Tenminste, dat denken velen, die onder de be koring gebracht zijn van boeiende, geestdriftige verhalen, die onze Ne derlandse boeren-emigranten Ijverig naar huls schrijven met als steeds terugkerend slot: „Kom over, het ls hier goed". Die schrijvende boeren hebben geen ongelijk, maar hun brieven missen een belangrijke waarschuwing. Want Canada is al leen maar ^ocd voor hen, die de hand aan de ploeg weten te slaan en van aanpakken houden. Voor luiaards heeft het geen plaats. Deze opmerking bond ons de heer T Cnossen op het hart na een uit eenzetting van zijn ervaringen, op gedaan in Canada, waar hij deze zomer de Nederlandse emigranten heeft bezocht. Tot zijn vreugde mocht h(j constateren, dat onze landgenoten, die in '46 en '47 over staken, niet te klagen hebben. Bij hun aankomst traden zij In loon dienst b\j Canadese boeren om zich vertrouwd te maken met het ma chinepark. dat op elke hoeve in tegenstelling tot Nederland wordt aangetroffen. De meesten hebben echter deze periode al achter de rug. Zij hebben inmiddels stap pen gezet op de weg naar zelfstan digheid: een eigen bedrijf. Het is niet moeilijk in Canada een farm te bemachtigen omdat de eigendoms rechten laag gehouden zijn (twee tot drieduizend dollar!), terwijl de aankoopsom zelf op lange termijn kan worden afbetaald. Bij deze snelle vooruitgang komt nog het feit, dat de Nederlanders zich in Canada snel hebben aange past, dank zjj de mentaliteit van hun gastheren, die de emigranten met raad en daad op alle gebied ter zijde staan. Daarom moeten wij aldus de heer Cnossen er op voorbereid zijn, dat deze landgeno ten binnen niet al te lange tijd Ca nadees gaan voelen. En om de waarheid te zeggen: „Dat is goed! Hoe eerder hoe beter." Om dit zo spoedig mogelijk te be reiken kan reeds in Nederland, vóór het vertrek, prachtig werk worden verricht: bijvoorbeeld door de land bouworganisaties. Zij zullen moeten ijveren voor Dractische cursussen in het hanteren van alle mogelijke landbouwmachines... en in hét on derwijzen van de Engelse taal. Want als de toekomstige emigran ten met deze kennis uitgerust naar hun nieuwe vaderland vertrekken, zullen de Canadese boeren ongetwij feld uitroepen: „Hollanders, d&t zijn kerels die wij nodig hebben!" Als goede raad aan de gezin nen met veel kleine kinderen gaf de heer Cnossen: „Laat hen nog even wachten". Het minimum loon van 75 dollars per maand ls te weinig en hoewel besprekingen gaande zijn over verbetering (om een voorbeeld te noemen: de kin derbijslag) kan een definitief be sluit pas over een jaar tegemoet worden gezien. Onbevredigend! Deze voordracht werd In Utrecht gehouden voor bestuursleden van landbouworganisaties op initiatief van de Centrale Stichting Land bouw Emigratie. Dc voorzitter van deze stichting, de heer G. W. Kamp- schoer. leverde in zijn openings woord critiek op de emigratie-poli tiek der regering, die nog te weinig contact houdt met het bedrijfsleven. Hij merkte op, dat de officiële werkzaamheden bij de overheid die nen te berusten, maar hij achtte het aan de andere kant noodzakelijk, dat een deel van de taak wordt overgedragen aan een organisatie, die alle groepen van emigranten overkoepelt en de economische èn geestelijke belangen der betrokke nen centraal behartigt. „Smokkelaars-en-gros zijn gevaarlijke gangsters" In een uitermate scherp requisitoir heeft mr. H e u k e 1 s. de officier van Justitie bij de bijzondere politierech ter in Breda het „werk" van de smokkelaars langs onze grenzen ge laakt. Vooral hen, die met pantser wagens dc grens naar België trach ten te passeren, die met stenguns ge wapend voortdurend het leven van dc commiezen in gevaar brengen, noemde hij „gangsters in dc ware zin des woords. die alle gemeen schapsgevoel missen. Van dit soort lieden moet Nederland worden be vrijd", riep hij uit. Hij hield dit requisitoir tijdens het proces tegen de bekende wielrenner smokkelaar A. J. Braspennincx en zijn twintig „kameraden". Dui zenden kilo's tabak en zeep, grote hoeveelheden tapijten, katten-, gei ten- en konijnenvellen vonden hun weg uit België naar de Nederlandse zwarte markt. In omgekeerde rich ting verdwenen kaas en huiden. Na zeer spannende jachten zijn de mees- ten van deze smokkelaars-cn-gros gepakt Braspennincx bekende, dat hij als „verkenner" optrad. Per reis ontving hij f 500 hij maakte ongeveer zes tien tochten. Tegen hem eiste mr. Heukcls twee jaar gevangenisstraf met aftrek van tien maanden voor arrest. „Als men weer wil proberen met pantserauto's de grens te passe ren, dan kan ik zeggen: kom maar op. Een eskadron pantserwagens van de marechaussee staat aan de grens klaar om de lafaards, die zich achter staal verbergen, tc ontvangen Getuigen tuigden elkaar af Voor het Amsterdamse Bijzonde re Gerechtshof heeft terecht ge staan de 39-jarige betonwerker Sieds de Boer, omdat hij als bewaker in het kamp „Erica" bij Ommen gevangenen zou hebben mishandeld. Tijdens het proces zijn voor- en tegenstanders van De Boer allen ex-gevangénen el kaar te lijf gegaan. Toen enkele getuigen niet veel fraais over Sieds dc Boer hadden gezegd ging een andere ex-gevan gene, die een beter oordcel over De Boer had, plotseling rechtop staan en riep luidkeels: „We bennc alle maal penose jongens en wc deuge geen van alle". Een Rotterdamse bokser, die ook al had getuigd, voelde zich hierdoor blijkbaar ge krenkt. Hij stond eveneens op en gaf zijn buurman een stevige recht se. Zijn slachtoffer liet zich niet onbetuigd, ook andere getuigen mengden zich in het relletje en dra tuigden de heren elkaar af. Lang duurde deze „match" niet, want parketwachters trokken de vechtenden hardhandig van elkaar en verwijderden de twee ruziesto kers uit de zaal. Toen kon de advocaat-fiscaal zijn requisitoir houden. En hij eiste vijftien jaar Radio-toestellen voor onze soldaten Op voorstel van de Niwin hebben de Nederlandse radio-handelaren, aangesloten bij de Ned. Vereniging voor dc Radio-detailhandel, beslo ten 7o spoedig mogelijk een zo groot mogelijk aantal radiotoestel len bijeen te garen. Deze toestellen zijn bestemd voor de Nederlandse soldaten in Indonesië. Voor deze actie is geld nodig. Daarom heeft de Niwin 100.000 kleine, bakelieten radiotocstclletjes laten maken, die zij voor f 2.50 per stuk zal verkopen. De winst daarop is bestemd voor de aankoop van de radiotoestellen. Minister Maarseveen heeft VrM- dag een commissie geïnstalleerd, die tot taak heeft de mogelijkheid van het instellen van een „Kamer van bezwaren" tc bestuderen. Deze Ka mer zou de klachten van particulie ren over de overhelds-adminlstratie moeten behandelen. In 't gebouw van het Roode Kruis te Amsterdam had Donderdagmid dag de uitreiking plaats van onder scheidingen. Drs. G. G. A. Masten broek ontving uit handen van Ba ron van Tuyll van Serooskerken het Kruis van Verdienste als che micus van de Bloedtransfusiedienst en Moedermelkcentrale. voor dc verrichte reddingswerkzaamheden bij de grote brand in het koelhuis „Amerika" te Amsterdam. Door zijn energieke leiding was hei mo gelijk waardevolle hoeveelheden bloedplasma en moedermei!: te redden. Naar wij vernemen zullen de vijf ministers van buitenlandse zaken van Groot Brittannlë, Frankrijk. België, Nederland en Luxem burg, op 25 October te Parijs op nieuw bijeenkomen. Heliumbom, gelijk aan 1000 atoombommen? Verscheidene Amerikaanse ge leerden, deskundigen Inzake atoom energie, hebben bevestigd, dat de Canadese afgevaardigde generaal Mac Naughton het b\j het rechte eind had, toen hy In de UNO zei, dat de Verenigde Staten een atoom bom fabriceren, die 10 maal sterker is dan die welke te Hirosjima en te Nagasaki werd gebruikt. Het schijnt, dat de bom, waar mede proeven zijn gemaakt tijdens de geheime experimenten op Enl- wetok, niets te maken heeft met een nieuw wapen, waarvan sedert enkele tijd In de Verenigde Staten sprake ls, nl. een „heliumbom", die thans te Alamos wordt bestudeerd en die „duizendmaal sterker is" dan de eerste bom. Bevin moet rust nemen De Britse minister van buiten landse zaken Bevin heeft de afge lopen dagen in zijn hotel te Parijs rust moeten houden in verband met de toestand van zijn hart. Bevin is niet meer in de U.N.O. verschenen sedert hij Maandag de Assembïéc heeft toegesproken. Sir Alex McCall, zijn persoonlijke geneesheer, is uit Londen per vlieg tuig overgekomen om hem te be handelen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1