Geschiedenis van ,,'t Collegie" boeiend en rijk verhaal Goering wilde bezette gebieden totaal uithongeren Tante Miek Oudste en meest bekende inwoonster van Nederland VdTl Spinnen en herfstdraden Oud-Katholiek Seminarie is door de eeuwen met Amersfoort vergroeid Wist U dit? Nederland moest alleen all millioen ton groente leveren Marie Jansen werd 105 jaar geleden in Barneveld geboren Actie-comité A.G. gaat aan de slag Zaterdag 2 October 1948 8 Interieur van de kapel van 't Oud- Katholiek seminarium. Rechts de figuren van de evangelisten waar over in nevenstaand artikel ge schreven wordt TTlT kunsthistorisch oogpunt bezien is het Seminarie aan de Muurhuizen, qua gebouw niet veel bijzondersmaar wel qua bezittingen behoudens de kapel, die wat bouwwerk be treft wel waarde bezit. In deze kapel valt ons direct op een schilderij van Bloemaert, dat zich bevindt boven het altaar. Dit altaar en vooral de altaar opstand verplaatsen onze ge dachten direct in de 17e eeuw door de vier gedraaide barok- zuilen en door het open koepel tje, dat zich bevindt op het ge bogen bovenstuk van de op stand. Cherubijntjes dragen daarin een driehoek, waarin in Hebreeuwse letters de Gods naam staat. Op de altaartafel zelf staat een tabernakel, met schildpad bekleed. Tegen de zij muur zien we vier levensgrote, grijze schilderijen van de vier evangelisten met hun attribu ten. Zij zijn gesigneerd: D. de Brat/ 1696. Verder hangt boven de ingang 'n schilderij, voorstel lende de balseming van Chris tus. gesigneerd (W?) Honthorst 1646. Het Seminarie bezit verder fraaie paramenten en een uitge breide bibliotheek, die 'n keur- collectie bevat van boeken van en over het klooster Port Royal, een bibliotheekdie nu nog steeds wordt uitgebreid met ve le moderne werken. Natuurlijk is in een kort be stek als dit niet alles te vermel denmaar zij die belangstellen in deze dingen kunnen een i»cr- •zoek richten tot de president van het Seminarie om de inrich ting te mogen bezichtigen. Het adres is prof. P. J. Jans, Kerk straat 1, Amersfoort. Hockey Zware opgave voor AMHC-heren Na het hoopvolle gelijkspel, dat dc A.M.H.C.-heren vorige week Pinoké wisten af te dwingen, staat ditmaal een veel zwaardere opgave te wachten. In Amstelveen zal n.l. gespeeld worden tegen het hockey team van de Amsterdamse Maat schappij van Jongemannen. Onze stadgenoten komen Zondag tegen over een zeer sterk team te staan. De dames krijgen Zondag de ge legenheid om zich te herstellen van de zware 62 nederlaag tegen Rood-Wit II, want dit keer treden zij als gastvrouwen op van H.B.S. I (Haarlem). Toch zullen onze stad genoten al hun krachten moeten inspannen, want het Haarlemse team heeft getoond een behoorlijke speelkracht te kunnen ontwikke len. Korfbal Soesterkwartier wacht zware strijd Onze korfballers wacht Zondag een zware strijd op „Birkhoven". Soesterkwartier ontvangt liet gede gradeerde B.E.P. uit Purmerend, welke laatste ploeg tot de sterkste van de afdeling behoort. B.E.P. heeft blijkbaar grote plannen om in de kortst mogelijke tijd het ver loren terrein te herwinnen want er werden reeds grote overwinningen geboekt. Soesterkwartier speelt echter zeer sterk tegen de sterkere ploegen, hetgeen ook Giraffes heeft moeten ondervinden en zal B.E.P. de over winning dus zeker niet cadeau geven. OEN in 1760 de „Beschrijving der A stad Amersfoort" van de hand van Abraham van Bommel ver scheen. schreef deze o a. bij het ver melden van de kerk der zoogenaam de Jansenisten. staande in de Muur huizen tusschen de Langestraat en het Kerkstraatje" het volgende: „Omtrent den jaare 1726 is in. cA. liever by deeze Kerk opgericht een Kostschool, in 't welke veele Jonge lingen, onder d'opsigt en discipline van verscheidene Perzoonen, in de Beginzelen en Fundamenten der goe de Studiën en Wetenschappen wor den geoeffent en onderwcezen. Ten welken einde die Jongelingen de pu- bliquc Latynsche Schoole alhier da gelijks frequenteren en alzoo be kwaam gemaakt worden, om op de publiquc Academiën zig in allerlei Studiën, 't zij in de Rechten, de Me dicijnen, ofte ook andere Faculteiten te perfectionneeren. Het Gebouw zelfs is getimmerd byna vierkant op een open erf en grond ontrent de Kerk, en is voorzien van een menig te kleine vertrekken, waarin de jeugd of Kostkinderen ider apart logeeren." Als randopmerking plaatst hij hierbij: ..Kostschool voor Jonge lingen, genaamd 't Collegie." Deze laatste benaming vooral is in dc omtrek van het Oud-Katholieke Seminarie nog in zwang. Dc naam College is voldoende om het juiste adres aan te geven. Het „Collegie" heeft sinds de da gen van Van Bemmel niets aan uiterlijke ,,schoonheid(?)" ingeboet. Evenals vroeger rijst ook nu nog de plechtstatige bakstenen muur in de Muurhuizen op. Geen langslapers HET was 7 Maart, dat de toenma lige Aartsbisschop van Utrecht, Steenoven, in een brief er reeds mel ding van maakte, dat „door de goed heid der weereltsc overheid in de stad Amersfoort reets Catholyke scholen opgeregt zyn, alwaar de La tijnse taal geleerd en tegelijk de Deugd de Jonkheid word ingeboe- zemt." Hiermede l>edoelde hij het College, dat in 1722 opgericht was om in de behoeften te voorzien, die ont staan waren door het wegvallen var ^et College van Leuven en het Hol- landsch College Pulcheria te Haar lem. Het was op initiatief van Pas toor Reynders geschied, die reeds eerder een aantal jongens hier op leidde. Het aantal leerlingen breidde zich sterk uit en op voorstel van Pastoor Reynders nam het Kapittel van Utrecht de zorg voor de kweek school op zich en werden opgesteld de „Bemerkingen aengaande het zaeme woonen van de Katholyke Jonkheid te Amersfoort." Deze be merkingen bevatten punten, die men nu met een glimlach leest. Zij tonen aan dat op de Kostschool bij de jon gelieden vooral de vaderlandsliefde wprd aangekweekt, dit vooral met het oog op de vele verdachtmakingen van het College. Wij lezen er o.a. in dat het „voordeliger is voor het Va derland om de Jeugd hier te lande te laten studeren, dan ze te dien einde nae vreemde landen te laten trek ken, omdat dan de kostpenningen binnen hetzelven blijven, die anders zins nae buytcn gebragt worden" en ongemerkt denken wij dan aan onze deviezenschaarste. Dit was dan het verdedigingsge schrift tegen de aantijgingen, maar ook voor de bewoners werd er een reglement opgesteld, waarin men kan opmerken, dat er voor langsla pers geen plaats was. want 's zomers moesten de jongeheren om vijf uur en 's winters om half zes hun bed uit. Andere tijden MET de uitbreiding van het aan tal leerlingen, zag men natuur lijk ook om naar woongelegenheid en zo verrees in 1715 het „Herenge bouw", waarin nu nog onder die oude balken studenten hun stude rend leven leiden. In 1833 kwam er een nieuw gebouw voor de jongens, die dc Latijnse school nog bezochten en die toen achter elkaar netjes in het zwart hun weg naar school gin gen Een heel verschil als men nu de colonne fietsers de Muurhuizen ziet uitstuiven. Natuurlijk werd ook op de gees telijke leiding van de jongens acht geslagen, waartoe men een prefect en in 1728 ook een president benoemde. Deze eerste president, Joannes Wille- Handbal Zouden „Amersfoort"- dames winnen? Het herenelftal van „Amersfoort" trekt Zondag naar Aalsmeer. De kansen zijn weer niet erg gunstig en wij geloven niet dat onze stadgeno ten het in Aalsmeer tot een succes zullen brengen. Aalsmeer is de sterk ste tegenstander in deze afdeling en werd vorig jaar kampioen van de eerste klasse. Het dameselftal ontvangt op eigen terrein Sport Vereent uit Utrecht. Ook de dames hebben nog geen en kel winstpunt geboekt, doch Zondag hebben zij hier wel een goede kans toe, want Sport Vercent verloor vo rige week met 9—0 van Vriendschap op eigen terrein. Herhaaldelijk is reeds beweerd, dat de Duitsers in 1942 en ook in de latere oorlogsjaren het plan hadden dc bezette gebieden maar vooral Nederland volkomen leeg te plunderen. Ook dr Felix Kersten zegt het in zijn boek ..Klerk en Beul". Een afdoend bewijs daarvoor is echter nog nooit gepubliceerd. Nu maakt het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie een steno grafisch verslag van een bijeenkomst openbaar, die op 6 Augustus 1942 in dc Hcrmann-Gocringzaal van het Reichsluftfahrt-minis- terium te Berlijn werd gehouden. De Rijksmaarschalk heeft daar de rijkscommissarissen opdracht gegeven aan levensmiddelen te roven wat er maar te roven viel. Nederland zou alleen al c c n millioen ton groente moeten opbrengen. Seyss-Inquart maakte bezwaren, maar Goering beet hem toe. dat hij de hele Nederlandse oogst moest nemen. maers. heeft tot nu toe 17 opvolgers gehad, waarvan de 17e, prof. P. J. Jans, thans president is. Talloze verdachtmakingen van het college volgden, zowel van Roomse als van Protestantse kant, maar hoe luid deze ook klonken, het gemeente bestuur van de stad nam het Semina rie, dat ook nu nog steeds een cor recte behandeling van het gemeente bestuur ondervindt, in bescherming tegen deze aanklachten, omdat, zo hel rapport luidde, op deze kost school slechts werd onderricht, wat in de „bemerkingen" werd vermeld dat dit geen reden was haar te verbieden. Dit nauwe contact tussen gemeentebestuur en seminarie is vooral te danken aan het feit, dat reeds sinds 1722 de jongens van het college het stedelijk gymnasium be zoeken en er de lessen volgen cn vaak gebeurde het. dat het grootste gedeelte der gymnasiasten seminarist was b.v. gedurende de cursus 1866— 1867, toen er van de 22 leerlingen 19 seminarist waren. Wisseltverking VAN dc eerste professoren van het Seminarie mogen hier met name genoemd worden Le Gros en Van Espen, welke laatste in de St. Joriskerk op de Hof begraven ligt in het graf van de fam. Foeyt. En laten wij bij deze twee namen de naam mogen voegen van de „overbuur" van het Seminarie, Duguet, die in zeer nauw contact met bovenge noemde heren heeft gestaan. Hij woonde in het oude patriciërshuis, waarin thans de Firma Fontcyn is gevestigd. Het zou te ver voeren alle weder waardigheden van het Seminarie uit de 18e en 19e eeuw hier voor het voetlicht te voeren. Laten wij ons er dus toe beperken de historische en kunsthistorische plaats te vermelden, die het Seminarie in Amersfoort in neemt. Al is de band tussen bevolking en studenten niet zo als zij is in andere steden met hun grote universiteiten, toch mag gezegd worden, dat in dc loop der jaren zij. die het Seminarie bevolkten, vele vrienden cn kennis sen. met wie zij nu nog nauw in con tact staan, hebben gevonden in het oude vertrouwde Amersfoort. Het is voor veel bewoners van de stad niet mogelijk zich Amersfoort te denken zonder Seminarie, maar voor hen. die op het Seminarie dc mooiste tijd van hun leven" hebben doorgebracht, is het onmogelijk het Seminarie te denken zonder Amersfoort. Hoeveel traditie ligt er niet in die oude plek jes. die Amersfoort zo bij uitstek be zit en die bij velen oude herinnerin gen wakker roepen? „Als er honger geleden wordt, dan lijdt niet de Duitser honger, maar anderen," snauwde Goering zijn toehoorders in die bijeenkomst toe. In strijd met de werkelijkheid beweerde hij telkens, dat de Duitse rantsoenen lager waren, dan die in dc bezette gebieden. „In ieder der bezette gebieden zie ik de mensen volgevreten, en ons eigen volk lijdt honger. U bent er waarachtig niet naar toe gestuurd om te werken voor het wel en wee van de u toevertrouwde volkeren, maar om het onderste uit de kan te halen, zodat het Duitse volk kan leven. Dat verwacht ik van uw in spanning. Dat eeuwige zorgen voor die vreemdelingen moet nu maar eens uit zijn." ,,Ik heb hier rapporten liggen over wat u denkt te leveren, dat is gewoonweg niets, als ik uw landen in aanmerking neem. Het kan mij niets schelen, of u zegt dat uw mensen van honger omvallen. Laat ze dat gerust doen, zolang er maar geen Duitser van de honger omvalt. Eén ding zal ik doen: de hoeveel heden, die ik u opgeef, haal ik bin nen, en als u dat niet kunt, dan zal 99 „Tante Miet", in deze dagen de meest bekende Barneveldse, is vandaag 105 jaar geworden. We waren het vorige jaar ook al bij haar op verjaardagsvisite en hebben toen een genoeglijk praatje met haar en haar nicht, de wed. G. Haanschoten. die haar al jaren verzorgt, gehad. Tante Miet was het vorige jaar al erg doof en bijna blind, maar het is nu nog wat erger geworden. Alleen de wed. Haanschoten kan haar zo af en toe nog iets duidelijk maken. En die is nu al 78 jaar. dus ook zo'n beetje aan de oude dag toe en ze begrijpt de wensen, de verlangens van een oude dame als Tante Miet beter dan wie ook. „Ja", zegt de weduwe Haanschoten. als wij bij haar in het knusse kamertje met al die oude meubeltjes cn die glimmende koperen pullen zitten, „Tan te Miet en ik kennen elkaar al langer dan vandaag. Met d'r zuster Geurtje cn mij had ze vroeger een naaischool in Barneveld en'voor die tijd werkte ze in de linnenkamer van kasteel „De Schaffelaar", dat destijds bewoond werd door de familie Baron van Nagell. Wan neer dat ongeveer was? Nou, dat weet ik ook zo precies niet meer. mehecr, maar het is wel lang geleden. Toen Tante Miet achttien jaar was werd ze doof. Wij tweeën zijn altijd bij elkaar gebleven, totdat ik trouwde. En toen m'n man gestorven was. kwam lk weer bij Tante Miet". vertelde Garretje Haanschoten. die vindt, dat ze zelf van daag ook een beetje jarig is. Tanto Miet zelf zegt niet zo bar veel. Af en toe bewegen haar lippen en al len de wed Haanschoten begrijpt dan wat ze zegt. De 105-jarige. nu Neer- lands oudste inwoonster, werd al Ja ren geleden vergeleken met een kaars, waarvan het vlammetje al heel laag is. Maar ondanks dat zegt de dokter, die haar regelmatig bezoekt, dat ze nog vrij gezond is en dat ze een sterk hart heeft. Geen wonder, want Tante Miet is nooit getrouwd geweest! (Een opmer king. die ze vroeger zelf vaak placht te maken). 4 Het is eventjes stil in het knusse bovenkamertje. Dan herinnert de ver telster zich nog iets: T „Vroeger", zegt ze, „vertelde Tante Miet nog wel eens iets van hetgeen er zo'n kleine honderd Jaar geleden ge beurde. maar dat gaat nu niet meer. DE CONCENTRATIE van deze klasse leerlingen van het opleidings instituut voor dc lichamelijke opvoeding in Sussex (Engeland) leed cr aanmerkelijk onder, toen plotseling een peuter van twee-en-twintig maanden, die al een tijdje in diepe aandacht had staan kijken, naar voren schoot om op zijn manier de oefeningen van de lerares uit te voeren. Gedwongen voor NSKK te tekenen? Toen de oorlog uitbrak was Ger- rit Kantin 17 jaar en kostwinner van het gezin. Toen hij zich in de zomer van 1940 bij het Geweste lijk Arbeidsbureau te Amersfoort meldde om werk, stelde men hem voor de keuze: werken voor de Duitse Weermacht op het vliegveld Soesterberg of een particuliere be trekking in Duitsland. Hij koos het laatste en werd te Essen als brood- en banketbakker in een particulier bedrijf te werk gesteld. Daar liep hij later weg en keerde naar Nederland terug. Op zekere dag in een trein zit tend, werd hij gegrepen en volgens zijn zeggen gedwongen voor de N S.K.K. te tekenen. Hij werd naar een verblijf te Nijmegen gevoerd, waar hij kort gewerkt heeft. Na tien dagen trok hij er opnieuw tus sen uit. Op grond van deze feiten meen de verdachte dat het onjuist was te spreken van „vrijwillige" werk zaamheid ten bate van de Duitse Weermacht, zoals hem ten laste v/as gelegd in de dagvaarding, wel ke hem gisteren voor de kanton rechter voor Tribunaalzaken te Utrecht bracht. Toen de kantonrechter hem een aanmeldingsformulier voor de N. S. K. K. voorhield, dat hfj onderte kend had, verklaarde verdachte dat deze handtekening hem afgedwon gen was. Ze heeft ook nog gewerkt op „Kotten- burg" epn landgoed tussen Rcnkum en Wagcningcn, dat later door Koningin Emma werd gekocht. Of ze in haar familie allemaal zo oud geworden zijn? Neen, niet zoals zij, natuurlijk Haar vader stierf in dc zeventig en haar moeder in de Vijftig. Haar zuster Geurtje werd 87. Ze heeft zelf helemaal niets bijzon ders gedaan om zo oud te worden, want ze leeft als ieder ander mens. Als wij er onze verbazing over uit spreken. dat deze 78-jarige nicht van Tante Miet zo precies weet te vertellen wat ons interesseert, zegt ze glimla chend: „Mcheer, d'er zijn hier al zoveel ma len mensen van de krant op bezoek geweest, dat lk precies weet wat ik moet vertellen. Er zijn cr. die hier al zes maal zijn geweest Over bezoek heeft Tante nooit te klagen gehad op haar verjaardagen. Deze keer maken we er niet zoveel bijzonders van. be grijpt U, maar dc burgemeester komt toch wel cn de wethouders en wat ken nissen. Ik heb maar een hulpje geno men. want alleen kan ik het toch niet meer af Dus er is toch nog wel een beetjo feest vandaag in dc Verlooplaan in Bar neveld. En per slot van rekening mag een 105-Jarlge ook wel reden zijn om wat feest te vieren. ik de organen in werking stellen die onder alle omstandigheden die dingen bij u ermit zullen halen, of u dat prettig vindt of niet." Uit het verslag blijkt, dat de rijkscommissarissen in opstand kwamen tegen de behandeling, die zij van de „Rijksmaarschalk" ont vingen. Meer groente Maar Goering ging voort: „Voor de poort van het door zware luchtaanvallen gehavende Roergebied ligt Nederland. Dit zou veel meer groenten naar dat geteis terde gebied kunnen sturen. Wat dc heren Hollanders daarvan denken, is mij totaal onverschillig. Het zou misschien helemaal niet zo gek zijn, als het weerstandsvermogen van het Nederlandse volk goed ver zwakt zou worden, want het is toch niets anders dan een volk van ver raders. Als dit volk zo zwak is. dat het geen stap meer kan verzetten, ('.an zal het ook niet in opstand komen. Of de heren Hollanders Germanen zijn of niet, is mij ook volkomen onverschillig." Goering nam vervolgens de 'si tuatie in België onder de loupe. „Ik heb maling aan de Belgische koninklijke dis. De koning is krijgs gevangene en als hij als zodanig behandeld wordt zal ik er voor zorgen, dat hij ergens naar toe gaat, waar hem dat duidelijk wordt. De zaak zit me werkelijk tot hier," brulde hij. „Wij moeten goed eten!" Goering beweerde, dat in Frank rijk iedere zwarthandelaar in een auto reed. „Ik zou het u kwalijk nemen, als wij in Parijs niet een uitstekend restaurant hadden, waar we prima konden eten. Maar ik heb er geen zin in, de Fransen daar ook gebruik van te laten maken," zei hij. „Vroeger was de kwestie eenvou diger," ging de Rijksmaarschalk voort, „toen noemde men dat plun deren. Toen mocht men wegnemen wat men veroverde. Nu zijn dc vormen „humaner" geworden. Ik ben desondanks van plan te plunderen en wel aldus, dat ik een reeks opkopers met buitengewone volmachten, te beginnen in Holland en België, maar ook naar Frank rijk stuur die nu tot Kerstmis tijd hebben, alles op te kopen wat daar maar in dc mooie winkels en in de opslagplaatsen ligt. Dat zal ik voor het Duitse volk met Kerstmis in de etalages leggen. Dat kan het Duitse volk kopen." Goering droeg Scyss Inquart op voor 40.000 ton broodgraan, 45.000 ton vcevocdergewassen, 35.000 ton vlees, 20.000 ton vet, 85.000 ton aardappelen, 45.000 ton peulvruch ten, 30.000 ton suiker, 16.000 ton kaas. 10.000 ton groentezaad en 1.000.000 ton groente te zorgen. Seyss-Inquart opperde bezwaren. maar Goering ontnam hem het woord met de opmerking, dat een millioen ton groente toch gemak kelijk bijeen te brengen was in Nederland. „Dan neemt u maar de hele oogst," zelde hü. „Beest vreet en krepeer" Tijdens de latere discussie ont wikkelde zich tussen Hinrich Lohse, een der Duitse bevelhebbers in het Ostland, en Goering het volgende gesprek over de recrutering van Nederlandse soldaten ter bestrij ding van de Russische partisancn: Goering: „Organiseert u toch in Nederland een gedwongen recrute ring en formeert u twee regimen ten tegen dc partisancn. De parti- saan kent geen Duits cn geen Ne derlands, die talen lijken op elkaar. Voor hem is de Nederlander net zo Duits als wij. Hij schiet ook op de Nederlander, en die moet dan terugschieten al vindt hQ van niet. Van iedere Nederlander. Deen en Zweed, die wij naar het Oosten sturen, denkt de Rus dat het een Duitser is. Als hij dc Rus vertelt, wat hij is, begrijpt die cr toch niets van. Die weet immers niets van aardrijkskunde. Lohse: „Ik heb een jaar geleden in Holland geprobeerd, bataillons voor bet Oosten rp te richten. Dat is mislukt." Goering: „Dan moet je ze dwin gen. Zonder wapens tot In het par- tisanengebied sturen, en ze daar wapens geven. Vooruit beest, vreet of krepeer." Nadat de rijkscommissarissen hun opdrachten hadden gekregen, sloot Goering dc bijeenkomst als volgt: „Mijne heren, ik heb ontzettend veel te doen cn draag buitenge woon veel verantwoordelijkheid. Ik heb geen tijd om brieven en memo randa te lezen, waarin u mij mede deelt, dat u aan mijn eisen niet kunt voldoen. Ik heb alleen tijd door middel van een kort rapport van tijd tot tijd te constateren of cr aan de eisen voldaan wordt. Zo niet, dan zal ik tot andere maatre gelen overgaan." DE onbedwingbare afschuw, die bijna iedereen van spinnen heeft, laat zich begrijpen. De huis vrouw vecht een leven lang tegen de altijd terugkerende stoffige webben en griezelt van de onoog lijke beesten met hun behaarde poten. Toch zijn er ogenblikken dat we van de spinnen genieten kunnen, behulp van de trillingen gevonden, dan schiet de logge spin er won derlijk snel op af. Huiveringwekkend is het te zien hoe meedogenloos cn niets aan het toeval overlatend, de spin zijn slachtoffer inspint, tot deze geen vin meer kan verroeren. Levend en v/el wordt de prooi dan uitgezo gen tot er niets meer van over is en dat is wanneer we in de herfst dan een doorzichtig huidje, dat als een zielig vod in het web achter blijft. naar buiten trekken op een dam pige morgen, wanneer de zon zwak jes probeert de nevels op te lossen en cr aan ieder blad en aan iedere spinnendraad een flonkerende dauwdrop hangt. Dan zult U de lust voelen meer van de merkwaardige dieren te weten, die hun prachtige webben in de herfstige natuur ophingen. Spinnewebben zijn wonderlijke dingen en er is nogal wat verschil in. Zo bouwt de prachtige kruis spin met zijn groot bolrond achter lijf, prachtig getekend met kruis vormige figuren, een rond web. Wanneer U eens in de gelegen heid bent zo'n web te zien bouwen, dan zult u bemerken hoe eerst een draad wordt neergelaten, waaraan dan zijdraden worden bevestigd. Zo ontstaat een geraamte van steundraden, v/aarin de vangdra- den worden vastgemaakt. Het aar dige van zo'n web is, dat de steun draden en het centrum uit niet kle verige draden bestaan, en de vang- T_J EEL anders zijn de webben draden op regelmati;e afstanden A van de hangmatspinnen, die eer. bolvormige verdikking hebben, zoals de naam al doet vermoeden die uit een druppel kleverig vocht een horizontaal web in de vorm bestaat. Blijven we enige tijd bij het web van een kruisspin, dan zien we daar op een gegeven ogenblik een vlieg in terecht komen. Dat is het moment waarop de spin, die uren- spin moet dus heel wat vlugger zijn dan de wielspin, en dat is aan de lichaamsbouw ook wel te zien. De hangmatspin is in tegenstelling tot de logge wielspin, mager en heeft heel lange poten, zodat hij dus in een minimum van tijd zijn prooi bereiken kan. Spinnen hebben aan hun achterlijf spinklieren, waarin dc vloeistof ontstaat, die ze tot een draad trekken. Aan de lucht verhardt zich de vloeibare massa tot een taaie draad. De spindraad bestaat uit honderden kleine draadjes die door even zoveel kleine buisjes worden geleverd en samen de spindraad vormen. Déze spindraad dient niet alleen tot het maken van webben, maar ook om er de eieren in te spinnen. ONDANKS al dat gespin zijn er verschillende spinnensoorten die geen webben maken, maar als zwervers, vagabundac. leven, en hun prooi bespringen of vervolgen. Bi.i hen dient het spinorgaan al leen maar om er draden mee te spinnen om zich te verplaatsen. Ze hechten daartoe een draad aan een hoog in de wind gelegen punt vast en gaan iets opzij óm een draad te spinnen. De wind pakt de draad en bolt die tot een lus die al maar lan ger gesponnen wordt, tot op een bepaald moment de spin het niet meer kan houden, de draad van het vaste punt losbijt cn aan de draad- hangmatspinnen, die lus wegzeilt Soms komen ze zo een heel eind weg, een andere keer blijven ze direct haken aan een struik of iets dergelijks, maar dat hindert niet, een nieuwe draadlus wordt gesponnen en de reis wordt vervolgd. Zo laten ze zich aan hun draad wegblazen over grote afstan den. Op herfstige dagen kunnen we dat wel eens zien. Maar veel meer kans hebben we de „herfst"-dra- van een hangmat maken, Dit soort webben is veel minder fraai dan de wielspinwebben. Eigenlijk maken ze zo op het eerste gezicht een nogal rommelige in- druk, hoewel dat wanneer we eens lang doodstil heeft gezeten in één wat beter kijken 'erg meevalt, van de hoeken van het web, heeft De kriskras gespannen draden gewacht. Aan het trillen van de dienen als vangnet en de spin die den, die aan struik en boom bleven draden bemerkt de spin de prooi in een hoekje zijn kans zit af ie hangen, over paden en lanen ge en begint dadelijk met de voorpo- wachten, springt direct toe zodra spannen, als een onaangename ten de draden te betrommelen om een Insect in de warboel van dra- kleverige striem over ons gezicht zo te ontdekken wéér de prooi in den verward raakt. Deze draden geplakt te krijgen, het net is geraakt. Is de plaats met zijn niet kleverig en de hangmat- HAN ALTA. Op eerste actiedag een 1 concert van Jo Vineent In een dezer dagen gehouden bijeenkomst van het comité, dat de grootscheepse begunstigersactie van de Amersfoortse Gemeenschap zal voorbereiden, werden de func ties als volgt verdeeld: Ir. B. H. Wolf, voorzitter; mevr. v. Haselen, penningmeestcresse; mevr. Langenbcrg cn de heer A. J. Jansen, secretariaat. Comité-leden: mevr. Lcddcr, mevr. van Veen, dc heren W. C. Marée. J. J. Smit, C. Former. Tj. de Boorder, C. Vermey, G. A. Hendriks, J. v. Berkum, mevrouw Belgraver, de heren J. Melchior, W. J. v. Dam, mevr. Schuitemaker en de heren C. Frauenfelder, B. H. Bothe, M. KorthalsAltes, en J. Eppenga. Dc organisatie van de van 1116 October te voeren ac tie werd besprokén. De gehele stad zal huis aan") huis worden afge werkt door ongeveer 200 huisbe zoekers. Een wijkverdeling is uit gestippeld en in elke wijk is aan twee of meer commissieleden de leiding in handen gegeven De wijkleiding neemt het werk in de wijk ter hand cn probeert de no dige huisbezoekers te vinden. Ter ondersteuning van de actie wordt op Vrijdag 8 October a.s. een bijeenkomst in de Markthal be legd, waarvoor alle plaatselijke verenigingsbesturen met hun leden uitgenodigd worden. Ook andere belangstellenden zijn van harte welkom. De tc voeren actie zal worden besproken, en een aardig filmprogramma zal worden ver toond. Het winterprogramma van dc Amersfoortse Gemeenschap wordt geopend op dc eerste actie-dag, dus 11 October met een concert in de St. Joriskerk tc geven door Jo Vincent en Adr. C. Schuurman. „Graaf van Luxemburg" in „Grand" De Hoofdstad Operette (onder di rectie van Meijer Hamel—Otto AurichOtto Durer), met leden van de voormalige Fritz Hirsch Operette, zal op Donderdag. 7 Octobefr a.s. avonds om 8 uur Jn het Grand Theatre te Amersfoort, een voorstelling geven van ,.Dc Graaf van Luxemburg", operette in drie bcrdljven. met mu ziek van Franz Lehar, in een Neder landse vertaling van Meijer Hamel cn onder regie van Otto Aurich. In „De Graaf van Luxemburg" zal een solUtcnbalIet medewerken, waar voor de beste in Nederland vertoe vende balletsollsten zijn geëngageerd. Als kapelmeester treedt Julius Susan op De gelukkigen Hoera! Ik heb zesmaal een nieuwe punt aan mijn rode pot lood moeten slijpen, zoveel briefkaarten waren er. waarop ik „goed" moest schrijven. Er waren welgeteld slechts drie foute inzendingen. Dc fouten waren gemaakt in het woord vol au vent cn eenmaal in het woord lamscóieletten. Overigens heb ik zitten watertanden bij al die oplossingen. Wat een maal tijd! De prijswinnaars zijn ditmaal J. G. Suijk, Dollardstraat 224 tc Amersfoort (f 5.en mej. H. G. van Duuren, Noordersingel 23 te Voorthuizen, die evenals mej J. M. de Kogel, Timor- straat 8 te Amersfoort 2.50 won. Mej. van Duuren moet niet boos zijn als ik haar naam ver keerd heb overgenomen. Het was erg onduidelijk geschreven. Overigens valt het me op. dat zoveel dames interesse hebben voor puzzles De heren houden het blijkbaar met politiek. Ik wijs er tenslotte nog op, dat correspondentie over puzzles, in welke vorm ook. niet moge lijk is. Puzzle-rcdactie

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3