Geschenken WmmÊm r Een Onvruchtbare grond dwong tot grote soberheid CkefariiieA" Schmidt scheen zeer rustig vlak voor zijn dood 1 Kerknieuws „Het Lijstenhuis" Algemene offervaardigheid binnen de eigen gemeenschap ff Telegram aan Bormann licht sluier" rond ongeluk,, General-Kommissar" Ook Petrak,, viel uit de trein 4 Zaterdag 2 October 1948 De Doesburger molen bij Ede, een der oudste standerdmolens van ons land, is in gevaar. Doesburger molen bij Ede in verval I jAT 't met de oude Edese windmolen, de Doesburger molen, de laatste tijd lang niet in orde is. kan iedereen zien. die over de Lun- terse weg gaat en naar de kant van 't Gello kijkt. Duidelijk kan men vaststellen, dat een der roeden gebroken moet zijn. Er zit een ordentelijke knik in en als je aan de voet van het gevaarte staat, spreekt dat nog meer. Dan lijkt het of die reusachtige molenroe elk ogen blik in twee stukken naar beneden zal komen. Deze mogelijkheid bestaat en we hopen maar, dat er dan niemand dichtbij staat TRIEST en stil staat daar de molen aan de bosrand. Hij doet denken aan een vogel, die, vleugellam, voor zich uit zit te sta ren, aan een gewond dier, dat zijn einde gelaten afwacht. O zeker, deze veteraan is er wel eens erger aan toe geweest. Dat was dan in 1935. Er was reeds tot afbraak besloten en het hele geval zag er zo desolaat uit, dat men twijfelde aan hoop op herstel. Het feit, dat hier een van de weinige historische monumenten, die Ede bezit, ten ondergang gedoemd scheen, deed destijds besluiten een poging te wagen dit dreigende ver lies te voorkomen. Deze actie is prachtig geslaagd: de jongens van de Amsterdamse MTS hebben laten zien, waartoe zij in staat waren. Tijdens hun zomer- vacantie restaureerden zij de mo len en uit alle oorden des lands kwamen bijdragen binnen om het werk te financieren. Fier stond weer de oude kast daar achter de bossen van de Hullenberg en het was een plechtig ogenblik, toen wijlen Notaris Dinger de molen overdroeg aan de eigenaars, de vang werd losgegooid en het wie- kerkruis zich statig in beweging zette. Dat was anno 1935. Sindsdien is er veel gebeurd op en om de mo len. In de oorlogsjaren draaiden de wieken lustig en toen na Septem ber '44 de electrische stroom uit viel, kreeg de eeuwenoude wind molen het dubbel druk. Er moest gemalen worden voor de officiële voedselvoorziening, maar wat werd er bovendien onder het oog van Duitsers en land wachter clandes tien gemalen! Zelfs uit Renswou, Lunteren, Barneveld en andere plaatsen uit het Valleigebied kwa men de hongerige burgers met hun bijeen gescharrelde beetjes rogge of tarwe naar de oude molen, waar Gerrit altijd wel een mogelijkheid zag „het er even bij door te draaien". Dankbaar zullen tallozen aan de trouwe Doesburger molen terug denken. Hij heeft velen door de ergste nood heen geholpen en wat deed hij zijn werk nog prach tig! Maar Gerrit, de mulder, is niet meer. Hij heeft de bevrijding niet lang mogen overleven en Ceel, z'n broer, die daarna alleen-eigenaar was van de „meul", zag zich al spoedig genoodzaakt er ander werk bij te zoeken, want in normale tij den kan een windmolen de con currentie tegen stoom en electrici- teit natuurlijk niet volhouden. Tenslotte stond hij stil, geheel buiten bedrijf. Het „rust-roest" werd weer bewaarheid, de elemen ten kregen, al meer vat op het ou de bouwwerk, en nu is het dan zo ver, dat ook de tweede roe, die in '35 nog behoorlijk was, op breken staat en de trap in bouwvallige staat verkeert. Nu zeggen de voorschriften van overheidswege wel, dat geen enke le molen afgebroken mag worden, maar het is duidelijk, dat in het onderhavige geval algehele aftake ling slechts een kwestie van tijd is, als.... er tenminste niets gedaan wordt om dit te voorkomen. Al is er dan misschien geen kijk op, dat de molen weer in vol bedrijf kan komen, ook als monument, dient hij in goede staat te verkeren. Ceel, de eigenaar, kan dat door omstandigheden alleen niet bol werken. Niet, dat het lot van de oude „kast" hem niet ter harte gaat. Integendeel! Hij heeft uit zijn eigen zak de ijzeren roede betaald, die op het ogenblik aan de voet van de molen ligt, maar er komt nogal wat kijken, eer zo'n gevaarte kant en klaar op z'n plaats is, voorzien van het nodige latwerk etc. etc. En Ceel vertelde, dat die ijzeren roe nog een paar meter te kort is.... Afgezien van de mogelijkheid daarin te voorzien, maar een ijze ren roe in de vrijwel geheel uit hout opgetrokken standerdmolen zou misplaatst zijn. Twee ijzeren en twee houten wieken, dat zou een monstruositeit zijn en het antieke geheel zou er totaal door bedorven worden. Het is derhalve hoog tijd, dat er wat gedaan wordt om de Doesbur ger molen veilig te stellen en daar om wordt langs deze weg, als in 1935, een beroep gedaan op alle vrienden van de Hollandse molen in het algemeen cn op die van de oude houten molen bij Ede in het bijzonder. Auto door sneltrein gegrepen Inzittenden kwamen er vrij goed af Op de onbewaakte overweg aan de Nijkerkerweg te Barneveld, die een zekere beruchtheid heeft ver worven, ia Donderdagmiddag op nieuw een auto door de sneltrein AmersfoortApeldoorn gegrepen. De pluimveehandelaren H. D. en zijn zoon W. D., die omstreeks twee uur vanuit de richting Barneveld de overweg passeerden, waren op weg naar hun woonplaats Appel, bij Nij- kerk. De inzittenden liepen een lich te hersenschudding en lichte kneu zingen op. Na behandeld te zijn door dr. L. D. Korthuis uit Barneveld, werden zij naar het ziekenhuis „De Lich tenberg" te Amersfoort vervoerd. De auto van de heren D. kwam er slechter af en werd zwaar bescha digd. Ned, Hcrv. kerk Beroepen te Burgwerd (tocz.) J. Groenevcld te Molkrcrum; te Oudwou- de-Wcstergecst (toez.) F. G. van Bins- bergen te Koudekerk a, d. Riin; bii de Verenigde Prot. Gein. te Curacao i3e pred. pl.J. E. Wagenaar te Beetster- zwaag thans tijdelijk pred te Willem stad (Curacao); te Nleuw-Lekkerland J. R. Cuperus te Doornspijk: te Zuid- wolde (Dr.) P A. v. d. Vlugt te Stads kanaal: te Zeist (vac. R. Bartlema) J. v. d. Melden te Hilversum. Bedankt voor Slddeburcn Sj. Postma te Oud-Schoonebeek; voor Nieuw Bui- nen H. Engelsma te Vollcnhove. Bept, Gemeente Beroepen te 's-Gravenhage J. Louw te Groningen. DE vorming van een Comité tot behoud van de Does burger molen te Ede. die in bouwvallige staat verkeert, is vrijwel in kannen en kruiken en wanneer nu op korte termijn een begroting van de herstel werkzaamheden wordt opge maakt en contact met diverse instanties wordt opgenomen, dan bestaat er geen twijfel of met betrekkelijk weinig onkos ten zal verdere afbraak van de molen voorkomen kunnen wor den. Wij zijn dat niet alleen ver plicht tegenover de historie maar ook tegenover de toe komst. En dan denken wij in de eerste plaats aan het behoud van dit uit 1507 daterende bouwwerk, dat op zo bijzondere wijze het Neder Veluivse land schap verfraait, doch tevens aan de mogelijkheid, dat wij, wat onze voedselvoorziening be treft, nog wel weer eens afhan kelijk kunnen worden van onze thans noodgedwongen rustende windmolens Sympathiebetuigingen etc., dienende om het streven tot be houd van de Doesburger molen te steunen, worden gaarne in ontvangst genomen door: JAC. GAZENBEEK. „De Wulfhorst", Lunteren Tweede avond der biljart- kampioenschappen tournooi om het kampioenschap van Nederland driebanden tweede klasse voortgezet. 0.430 Stoffelen 31 72 3 Thijssen 40 72 4 0.555 Bekers 40 60 6 0.666 Breugelmans 28 60 6 0.466 Mora 40 64 3 0.625 Stoffelen 25 64 3 0.390 Van Dillen 40 62 3 0.645 De Jong 38 62 4 0.612 Thyssen 40 78 6 0.513 Breugelmans 29 78 4 0.372 Bekers 40 85 4 0.470 Oostendorp 29 85 3 0.340 Oostendorp 16 85 2 0.188 Van Dillen 40 85 3 0.471 Mora 40 86 3 0.465 De Jong 39 86 3 0.455 Iedere week zien wij enthousiaste mensen bij het aanschouwen van onze rijke collectie SCHILDERIJEN. ETSEN. enz. Komt U toch ook even kijken? ONZE PRIJZEN ZULLEN U HEUS MEEVALLEN Krommcstraat 66 a bij 't Havik - Telef. 3062 Onwelriekende dronkaard werd afgespoten Een Enschedeër was in de nacht van Donderdag op Vrijdag zodanig onder de invloed van sterke drank, dat hij in een der sloten liep, waar in een textielfabriek het kwalijk riekende verfwater spuit. Twee agenten zagen de man en trokken hem, zij het met de nodige moeite, op het droge. Alvorens hem naar het politiebureau mede te nemen, werd de man eerst in de remise van de Twentse Electrische Tram weg Mij. afgespoten, maar de verf lucht raakte hij niet kwijt. Aange zien de agenten de atmosfeer op het politiebureau niet wilden be derven, werd de beschonkene per vrachtauto naar zijn woning over gebracht. „Nederlandse Vrouw" had over belangstelling niet te klagen Het bestuur der tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 18981948" deelt mede. dat het totaal aantal be zoekers 207 603 is geweest. 1734 auto bussen uit alle delen des lands brachten vrouwen naar den Haag. Het bestuur heeft thans reeds vast gesteld. dat een batig saldo aan prinses Wilhelmina zal kunnen wor den afgedragen. 'Haar zal verzocht worden hieraan een bestemming te geven. Veluws volk: gelovig en ernstig (II) DE onvruchtbare grond heeft de welstand van de Veluwse boe ren steeds binnen enge perken ge houden. Een grote soberheid, die soms tot geldgierigheid heeft ge leid, is er het gevolg van geweest. De vaak gelaakte schrielheid mag echter niet worden gegeneraliseerd. Want daartegenover staat de goed geefsheid van bepaalde geslachten en de algemene offervaardigheid, als het een doel geldt, dat aller sympathie heeft. Zo brandde vorig jaar een boerderijtje af in een klein Veluws dorp. Enkele boeren namen het initiatief om de bevolking in wijken te verdelen en ieder nam een wijk voor zijn rekening om geld te verzamelen. Binnen enkele dbgen was er tienduizend gulden bijeen en het boerderijtje herrees. Niettemin dient te worden toegege ven, dat de mammon vaak op een stevig voetstuk staat: „je mót een boer niet an d'n buul komme". Buiten en behalve de geldgierig heid behoort de zedelijkheid be sproken te worden, aangezien deze niet overal op een hoog peil staat. Vroeger kwamen zedendelicten wel eens voor en ook in de taal der jeugd lag een zekere zwoelheid, die zich vooral in toespelingen uitte. Meisjes konden hier en daar zich niet veilig 's avonds langs de straat bewegen. Gedwongen huwelijken komen wel voor. De machtige na tuur en de eenzaamheid der bossen hebben hierop zeker invloed. Zo komt onder de jeugd een bepaalde onzedelijkheid, -die dan bijna tot een gewoonte is geworden, soms wel voor. Doordat enkele ouderen dezelfde zonde gekend hebben, staan ze dan niet vrij om tegen het kwaad fors op te treden. Na het huwelijk is het onzedelijk leven, voorzover het dan soms voor komt, overwonnen. Het huwelijks leven is sexueel alom zeer gezond en volkomen normaal. Overspel is practisch onbekend, geslachtsziek ten zijn zeer zeldzaam. Het bespro kene is dus een speciaal jeugd probleem. De Veluwse boer is maatschap- pelijker geworden door het ophef fen van het isolement, door de overheidsbemoeiingen, welke con tact ten gevolge hadden met lagere ambtenaren, door de invloed van vacantiegangers, door cursussen, coöperaties, enz. Hij is gul en vriendelijk voor wie zijn vertrouwen heeft gewonnen. Er komen weinig slechte huwe lijken voor. Echtscheidingen zijn zeldzaam, de buurt neemt in zulke gevallen soms een vijandige hou ding aan. Men beweert wel, dat de gevoelselementen niet erg op de voorgrond staan bij de Veluwenaar. Dit is zeker onjuist. Hij verbergt zijn gevoelens angstvallig, is be vreesd over tere dingen te spreken. Maar bij ingewijden en vertrouw den, bij ziekte en begrafenis, ont moet men een teerheid van gevoe lens, die ontroert. Het verlies van de vrouw geeft hem een leegte, die jaren en jai-en doorwerkt. Een we duwnaar hertrouwt zelden, even min een weduwe. Waar het ge schiedt, zijn het dwingende om standigheden die tot een tweede huwelijk leiden (economische mo tieven, jonge kinderen, enz.). Er Blikgroenten, Joms, Soepen Britse tafeltenniscracks naar ons land De oud-wereldkampioen tafel tennis, Victor Barna, die op 5 Oct. in de landenwedstrijd Nederland- Engeland te D"n Haag uitkomt in de Engelse equipe, zal op 4 Oct. in het A.M.V.J.-gebouw te Amster dam met de Engelsman Alex Broock spelen tegen de Nederlan ders Cor du Buy, Cor Pelser en Willy van Zoelen. Het hoogtepunt van de avond wordt een partij tus sen Barna en Broock. De Engelse ploeg voor de lan denwedstrijd is nog uitgebreid met Jack Carrington, zodat dit team thans bestaat uit: Barna, Leach, Simons en Carrington. Nieuw wandel-wereld record als... De Duitse wandelaar Rudi Lüttge slaagde er te Brunswijk in de afstand van 30 km. te wandelen in 2 uur 27 min. 22.6 sec. Dit zou een verbetering betekenen van het wereldrecord, dat sedert 1943 met 2 uur 28 min. 57.4 sec. cp naam staat van de Zweed Ohlsson. Duitsland is echter niet bij de I.A.A.F. aangesloten, zodat het record niet kan worden erkend. Hiermede vervolgen wij He publicatie van de artikelen over de Veluwe, die de heer L. J. A. DE JONGE plaatste in het maandblad „Het Gemenebestuitgave Van Gor- kum en Comp. N.V. te Assen) en welke wij uit dit blad over nemen. wordt altijd met grote liefde over de gestorvene gesproken, de ledige plaats blijft in ere. Gevoelig is de Veluwenaar ongetwijfeld. Bijgeloof en oeroude, overgele verde wijsheid zijn nog lang niet verdwenen. Het isolement, de een zaamheid, de machtige natuur en de verhalen ep de achteraf .gelegen boerderijen, bleven het „spoken" geloof voeden. Hij ondergaat sterk de inwerking der kosmische krach ten en de wisseling der seizoenen, hij leeft in nauwe gemeenschap met de natuur in zijn omgeving. De Veluwenaar laat zich niet in bezit nemen, hecht zich aan het oude, dat hij niet kan loslaten, waaruit de neiging voortspruit om zich tegen alle nieuwigheden te verzetten. Hij neemt het nieuwe aan omdat hij concrete resultaten ziet of omdat de omstandigheden hem er toe dwin gen. Deze innerlijke binding en terughoudendheid tegenover het onbekende en tegenover vreemden geeft hem iets wantrouwends. Maar diep in zijn hart leeft een branden de warmte voor alles, wat zijn ge negenheid heeft en waaraan hij zich met grote toewijding kan geven. Een ernstige, ja treurige inslag hebben zelfs vele jongeren reeds, als gevolg van de lijdelijkheid en de haast mystieke opvatting van het Geloof, welke veelvuldig voor komt en in de z.g. „Gezelschappen" wordt aangekweekt, waar een zwaarmoedig zondebesef de grond toon is en een moedeloosheid wordt gevormd, omdat er haast geen kans wordt gelaten om behouden te wor den. Deze gedruktheid geeft aan het karakter iets sombers, waarbij een fatalistische inslag naar voren treedt. De eerbied voor wet en gezag is groot, hij buigt zich onder degenen, die God als heersers heeft gesteld. De dienstbaarheid van eeuwen in bepaalde gedeelten van de Veluwe, werkt nog steeds na. De strijd tus sen de adellijke families bracht hem veel narigheid, oorlog, druk en zware lasten. Het vreemde bracht hem veelvuldig ellende, wat zijn achterdocht tegen al wat hem on wennig is, verklaart: „Wat hè'k doaran?" Het maakte hem zwijg zaam: „Tegen grote lü mu'j zwie- gen of joa zegg'n" heeft hem de ervaring geleerd. En hy zegt „joa" om woordenstrijd te voorkomen en meningsverschil te verbergen. Men moet scherp luisteren om zijn „joa, joa" juist te interpreteren. Slechts in de veilige beslotenheid van eigen „volk"' spreekt hij zich uit, overal elders is hij bedachtzaam. Hij is dankbaar in voorspoed, geduldig in tegenspoed, volhardend in het ver zet en in zijn strijd tegen de schrale bodem, tegen de zandverstuivingen, tegen droogte, nachtvorst, e.a. na tuurrampen. Voorzitter boerenpartij De heer H. M. Schoonderbeek. die bij de boerenorganisaties in Ede een goede bekende is, werd ge kozen tot voorzitter van het voor lopig comité van de „Onafhanke lijke boerenpartij", die tot doel heeft de boeren van Nederland te verenigen. Hoevelaken Medische Zondagsdienst Voor a s. Zondag wordt de srtscn- dlcnst alleen voor spoedgevallen waar genomen door dokter \V. Verbeek te Hoogland, tclcf. K 3493260. Predikbeurten Zondag 3 Oct.. Ned. Herv. Kerk: 9 30 uur. 2 30 uur. ds J. van Amstel. Gercf. Gem., Geb. „Bouwlust" 9.30 en 3 uur. Lcesdienst. Raadsvergadering De raad van Hoevelaken komt op Vrijdag 8 October om 19.30 uur In ver gadering bijeen ten gemccntchuize. «GEN PUNEN ÉN GRIEP 20 TABLETTEN I O 75 Hoogland Dr. Grashuis lid van Provinciale Staten De heer dr. J. Grashuls is benoemd lot lid van de Provinciale Staten van Utrecht. Dc heer Grashuis vertegen woordigt de Partij van de Arbeid. Distributienieuws Detaillisten dienen op Woensdag 6 Oct. a s de bonnen voor de volgende artikelen in te leveren: Versnaperingen, suiker, koffie, thee, tabak en vleeswa ren. Medische Zondagsdienst De medische dienst wordt Zondag a s. waargenomen door dr. W. Verbeek te Hoogland (tel. K 3493—260) De waar neming geldt voor Hoogland, Hooglan derveen en Hoevelaken. Predikbeurten Ned. Herv Kerk: Zondag 3 Oct., 10 u., ds. O. S. Jellema. Voetbalprogramma Hoogland I ontvangt S V.M.M. op bezoek. De sterkte van deze ploeg is ons niet bekend, doch we houden het op een kleine overwinning voor de thuisclub Hooglanderveen krijgt Hamersveld thuis. Hoewel de gasten sterker zijn dan het vorig jaar. zal Hamersveld wel met de punten huiswaarts gaan. Verder spelen nog Barneveld 2 Hoogland 2 en Hooglanderveen 2—Kie viten 2. Soest Keuringsarts voor zijn rechter Voor de afd. Tribunaalzaken van het Kantongerecht te Utrecht stond Donder dag de arts P. Donker uit Soest terecht, beschuldigd van lidmaatschap der N.S.B. en dc Nat. Jeugdstorm. Beschuldigde, die zestien jaar officier is geweest in het Nederlandse leger, ont kende beide tenlasteleggingen. Wel gaf hij toe in zijn hoedanigheid van keuringsarts voor dc sport kinderen te hebben gekeurd, die lid waren van de Jeugdstorm. „Was het niet verstandiger geweest als u gezegd had: Voor de Jeugdstorm keur ik niet?" vroeg de Kantonrechter. „Achteraf bekeken wei," meende dr. Donker, die er de nadruk op Jegde, dat hij de sportkeuring ten bate van de volksgezondheid verrichtte. Het feit. dat hij in 1942—43 als arts aan het herstellingsoord „Dennehorst" van de nat.-soc. beweging was verbon den, ontkende hij niet Er gebeurden in dit oord echter dingen, waarmede hij zich niet kon verenigen, o.a. grote eet- partijen cn opname van partijbonzen, die zich daar enige tijd tegoed deden. Hij had er spijt van deze functie te hebben aangenomen en toen zich na korte tijd een conflict voordeed, be dankte hij en raadde hij zijn opvolger aan van het baantje af te zien. Verder kwam ter sprake, dat hij enkele brieven met „Kameraad" begon nen en met de N.S.B.-groet geëindigd zou hebben. Naar beschuldigde verklaarde, was dit maar enkele keren het geval geweest en wel in 1940, toen hij in woede was ont stoken over zijn arrestatie in de Mei dagen. De verdediger, mr. v. Schalk, betoogde dat het zwaartepunt van> de zaak lag in het feit of dr. Donker lid is geweest van dc NS.B. Hij heeft dit ontkend aldus pleiter omdat hij dat niet kon verenigen met ziln positie van reserve officier. Ook de groepsleider van de N S B ter plaatse heeft verklaard, dat beschuldigde geen lid was, daar hij reeds in 1934 bedankte Het keuren van kinderen op verzoek van de ouders noemde pleiter begrij pelijk. daar beschuldigde keuringsarts voor de sport was. Ook zijn functie als arts aan het her stellingsoord achtte de verdediger geen bewijs van nat.-soc. gezindheid. Uitspraak op 14 October. Benoemingen Tot onderwijzeres aan de Zus terschool werd benoemd mej. C. Bremer te Soestdijk. Mej. C. de Jong uit Bussum weid benoemd tot onderwijzeres aan de Mariaschool te Soestdijk. Mutatie Bij beschikking van de directeur- generaal der P.T.T. is ingaande 1 November a.s. eervol ontslag ver leend aan de hoofdcommies H. Bloemink te Soest, aangewezen als directeur van het postkantoor al daar. Vrijdagmorgen had aan boord van Hr. Ms. Luchtverdedigingskruiser Jacob van Heemskerck, in tegenwoordigheid van deputaties van onder delen, schepen en inrichtingen van de Koninklijke Marine, het afscheid en commando-overdracht plaats van luitenant-admiraal C. E. L. Hel- frich. De scheidende bevelhebber der Zeestrijdkrachten, luit.-admiraal C. E. L. Helfrich (links) ontvangt van de nieuwe bevelhebber der Zee strijdkrachten, vice-admiraal Jhr. E. J. van Holthe dc gestreken admi raalsvlag in een speciaal bewerkt kistje. Z-actie ten einde maar men blijve zuinig! De zgn. Z-actie (zuinigheid met benzine) is thans officieel geëin digd. Uit de cijfers van het ben- zinegebruik der afgelopen maanden is geen zekerheid te krijgen, maar wel houden zij de aanwijzing in, dat de automobilisten in het alge meen wel de nodige zuinigheid hebben betracht, aldus een mede deling van de ministeries van Ver keer en Waterstaat en Economi sche Zaken. De overheid volgt ech ter de ontwikkeling van het ben zineverbruik nauwlettend en ver wacht van de weggebruikers dat zij de tijdens de Z-actie gegeven aanwijzingen zullen blijven opvol gen. Ruim een etmaal vóór de raadsel achtige dood van General-Kommis sar F. Schmidt, die gekleed in een pyama in de nacht van 25 op 26 Juni 1943 in Frankrijk uit een rij dende trein „viel", verongelukte op soortgelijke wijze uit dezelfde trein een ander Duitse politieke leider: Kreisleiter Petrak uit Wenen. Dit is een ontdekking van dr. A. E. Cohen van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam, die kortgeleden in Berlijn het offi ciële, streng vertrouwelijke, telex telegram aantrof, dat Oeberbefehls- leiter Friedrichs, hoofd van de poli tieke afdeling van de partijkansela rij, daags na het ongeval van Schmidt uit Parijs naar Reichsleiter Bormann zond. Rond de dood dezer beide gezag hebbende nazi's hangt een waas van mysterie. Zij maakten beiden deel uit van een gezelschap hoge Duitse officieren, dat per trein een oriënta tiereis maakte langs de Atlantik- waïl. Friedrichs telegram In zijn telegram aan Bormann schreef Friedrichs, dat Gauleiter Peter Slangier uit Munster op 26 Juni, 's morgens, juist voor de trein Parijs bereikte, bij hem in de restauratiewagen verscheen met de mededeling, dat de slaapcoupe van Schmidt leeg was. Stanglet liet een ste ward de deur openen, nadat hij op her haald kloppen geen antwoord had ge kregen. De kleding van Schmidt bevond zich In de coupé, dc deur was dicht, het raam half geopend. Aan de buitenkant vertoonde de wagen bloedsporen. Frie drichs sloeg alarm cn kort daarop deel den Duitse stationsambtenaren hem mee. dat bij Courvilles in de buurt van Chartres. ongeveer 100 km ten Zuidwes ten van Parijs, het lijk van Schmidt, op de spoorbaan was gevonden. Friedrichs vervolgt: „Ik zelf kan over de zaak nog zeggen, dat pg. Schmidt sedert enige dagen ge prikkeld was. Hij meende op grond van zakelijke meningsverschillen met andere bureaux in Nederland, dat hij ge schaduwd werd cn dat hij een pro ces tegen zich moest verwachten. Ik heb pg. Schmidt uitgelachen en hem gezegd dat hij na de reis met verlof moest gaan om góed op te knappen. Pg. Schmidt zei mij op 25 Juni. dat ik mij om hem geen zorgen meer moest maken. Hij was cr zelf van overtuigd, dat hij de zaak te zwart zag en onnodig spoken had ge zien." In een eveneens in het telegram opge nomen verklaring van Gauleiter Sprang- Ier staan nog de volgende bijzonder heden: „De laatste dagen was General-Kom missar Schmidt zeer overspannen Op de avond van de 25ste Juni hebben wij sa men gegeten. Na de maaltijd zocht Schmidt dadelijk zijn slaapcoupé op. Toen ik na ongeveer een half uur even eens naar mijn slaapcoupé ging. was pg. Schmidt nog wakker. Wij hebben toen nog samen met de plaatsvervangende Gauleiter Teschc en de Gaupropagandn- leiter Mnuer gesproken. Schmidt maak te toen een zeer lustige indruk. Daarna hebben wij ons te ruste begeven." Enkele uren later, bij het passeren Courvilles, overleed Schmidt. Of hij reeds dood was vóór hij uit de trein viel, zoals Himmlcr beweerde, is niet bekend Evenals andere deelnemers aan de reis, droeg Schmidt een pistool bij zich. Ook Friedrichs sloot de mogelijkheid niet uit. dat Schmidt zich een kogel door het hoofd heeft gejaagd, terwijl hij uit de trein hing. Hoe Petrak verongelukte „In de nacht van 24 op 25 Juni had den de deelnemers aan de reis zich om half een ter ruste begeven." staat voorts in het telegram. „Ik had. toen Kreislei ter Petrak uit Wenen, afscheid had ge nomen. nog juist geïnformeerd of alles in orde was. toen de steward uit de res tauratiewagen in zichtbare opwinding naar dc noodrem liep cn er aan trok. Uit zijn woorden maakte ik op. dat er Iemand uit de trein moest zijn gevallen. Ik riep daarna de man van het escorte en heb met hem en de steward samen het traject afgezocht. Wij vonden Kreis leiter Petrak op ongeveer 800 m. afstand achter de trein tussen de rails liggen." Vijf uur later overleed Petrak in het veldhospitaal bij Le Mans. Friedrichs zegt in zijn telegram van mening te zijn. dat Petrak naar het toilet wilde gaan en daarbij de buitendeur, die blijkbaar niet voldoende was gesloten, heeft ge opend. Friedrichs legt cr in zijn telegram aan Bormann ten slotte nog de nadruk op. dat cr tijdens de reis en ook op de be wuste avond „betrekkelijk weinig alco- hoi" was -shruiht. Voor de jongens overzee De gezamenlijke thuisfronten enz, willen bereiken dat alle Soester militairen in Indonesië, 250 in ge tal, met St. Nicolaas zullen wor den verrast met een pakket. Het is van belang, dat alle families aan het secretariaat van Weedestraat 35, het juiste adres van hun jon gens opgeven. Nieuwe koorvereniging Onder de naam Semper Avanti is in Soest een koorverengiing op gericht, waarvan Willy Francois, pianist en koordirigent van de K. R. O., de leiding heeft. In de eer ste maanden van haar bestaan traden reeds 50 leden toe. Het eer ste optreden is Vrijdagavond tij dens de huldigingsavond van de gerepatrieerde militairen in St. Ludgardis. Voor de Kerstmis zal een uitgebreid programma in stu die worden genomen. Kerkconcert .Zonnegloren' In dc Ncd. Herv. Kerk werd Vrij dagavond ten bate van „Zonnegloren" een concert gegeven door het Ned. Hcrv. Kerkkoor uit Amersfoort, onder leiding van dc heer Adr. C. Schuur man, met medewerking van de organiste mej. Ida Jongsma uit Soest. Het kerkgebouw was geheel bezit. Het koor heeft, onder leiding van de bekwame dirigent, en goede indruk ach tergelaten en we hopen dat dit niet de laatste keer is dat wij in Soest van deze schone kunst kunnen genieten. AMP vergaderde Donderdagavond hield de Algemene Militaire Pensioen Bond in „Oranjehof" zijn jaarlijkse ledenvergadering, waar voor buitengewone belangstelling be- storid. Na de opening door de voorzit ter, kwam terstond ter tafel dc onge wijzigde aanneming in de beide Kamers van het wetsontwerp „Pensioenen met toeslag". De vergadering had weinig aardering voor de betrokken Minister, daar deze de zaken wel wat al te nuch ter heeft beschouwd. De afgevaardigde naar de algemene vergadering bracht vervolgens verslag uit. Ook het „Noodfonds Weduwen- zorg" kwam aan de orde. Men achtte het noodzakelijk dat er voor de wedu wen die niet in 3e Weduwcnwet zijn opgenomen, iets gedaan moet worden. Er zal worden aangedrongen op een wettelijke regeling. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk. 10 uur ds E. Groenevcld; 17 uur ds D. v. Kurgten: Emmakerk, 10 uur ds D. v. Krugtcn: 17 uur ds M. Verkerk: Hees kapel, 10 uur ds M. Verkerk: Elthcto, 10 uur Kinderkerk: Zaal v. d. Broek, Nicuwstraat, 10 uur. Kinderkerk; Zon negloren, 10 uur-ds H. A. v. Herwaar den (Hellcndoorn). Evangclisaticsaraenkomsten: Zondag 3 October 19 uur Huize Buitenzorg, preker de heer Prinsen; Dinsdag 5 October, 20 uur. Zaal v. d. Broek, Nieuwstraat, ds D. v. Krugten; Don derdag 7 October. 20 uur, Hceskapel, spreker Ecrw. Heer S. v. Gorkum. Geref. Kerken: Julianakerk, 8.30, 10,15 en 17 uur ds A. Brouwer; Wil- helminakcrk, 10 cn 17 uur, ds H. v. d. Berg, Geref. Kerk: Gebouw „Rehoboth", Buntweg, 11 en 17 uur, ds J. Waag- meester (Baarn). Chr. Geref. Kerk: 10 uur. voorberei ding H. Avondmaal, ds L. de Bruyne; 16 uur, ds L. de Bruyne. Geref. Gemeente: Kleine Rembrandt- zaal, 10 en 17 uur, Lcesdienst: Maan dag 4 October, 19.30 uur, ds M. Blok (Zeist). Ver. Vrijz. Godsdienstigen, afd. Ncd. Prot. Bond: Gebouw Religie en Kunst. Rerabrandtlaan, 10.30 uur, ds S. Gosses (Afrtj. Doopsgezinde Gemeente: Kerkge bouw Ecmncsserweg Baarn, 10.30 uur, ds A. J. Mcerdink—v. d. Ban. Ver. van Spiritisten „Harmonia": Gebouw Religie en Kunst, Rcmbrandt- laan, 19.30 uur, ds A. J. Hanneman (Rotterdam).' Medische Zondagsdienst SOEST: Zondag a.s. is geopend apotheek „Soestdijk" van Weedestr. 46. SOESTERBERG: Dr. Splinter, Amersfoortsestraat 3 te Socstcrberg, zal a.s. Zondag dc artsendienst waar nemen. Voetbalprogramma Het volledige programma voor Soes ter clubs ziet er als volgt uit: 2.30 uur: SEC IWoudenberg: 2 uur: ScherpenzeelBDC I; 2 uur: Laren 2—SEC 2: 12 uur: SEC 3— 't Gooi 5: 2 uur: Renswoude— DW; 12 uur: NSC 2—SEC 4: 2 uur: BDC 3 Amsvorde 4: 12 uur: BDC 4— AP WC 4. Biljarters zetten het seizoen in Maandag 4 October a.s. wordt het biljartseizoen van het district „Eemland" officieel geopend met de plaatselijke ontmoeting in de Cadre klasse tussen Centraal I en De Gouden Ploeg I. Het wedstrijd- rooster vermeldt voor de week van 3 t/m 9 October de volgende ont moetingen: Cadre klasse: 4 Oct. Centraal I Gouden Ploeg I. 8 Oct. Verg. Wa gen IOns Genoegen I. le Klasse Libre: 5 Oct. Metro- pole IVerg .Wagen II. Leusder- kwartier ITheomien I. Zonne heuvel IGouden Ploeg II. 6 Oct.: Ons Genoegen IISoestdijk I. Nieuwe Kei I vrij. 2e Klasse Libre A: 5 Oct. Me tropole IICentraal II. 6 Oct Verg. Wagen IIILeusderkwartier II 8 Oct. Oosterpark IODL I. Ani mo IOns Genoegen III. 2e Klasse Libre B: 5 Oct. Nieu we Kei IIMetropole III. Gouden Ploeg III—DOS I. 6 Oct. Middel- wijk I—Middelwijk II. K.O.T. I vrij. 3e Klasse Libre A: 4 Oct. Theo mien IIVerg. Wagen IV. 6 Oct. KOT II Ons Genoegen IV. Soest dijk IIODL II. 7 Oct. Centraal IIIMetropole V. 3e Klasse Libre B. 4 Oct. Leus derkwartier IIINieuwe Kei III. 5 Oct. Ons Genoegen VMetro pole V; Zonneheuvel IITave- nu I. ODL IIIAnimo II. 3e Klasse Libre C. 4 Oct. Animo III—KOT III. 5 Oct. ODL IV— Oosterpark II. 6 Oct. DOS II Centraal IV. Leusderkwartier IV Zonneheuvel III. Middelwijk III vrii.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4