DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Veiligheidsraad besluit „Berlijn" te bespreken r.\v H Sj T* g Wkm Tsjechoslowakije krijgt nu kampen voor dwangarbeid West-Europa stelt de lijst van benodigdheden op Truman ontbiedt Marshall Sowjetdelegatie zal er niet bij zijn, kondigt Wisjinski aan Brits-Frans verzet tegen „Trizonië" Amerika heeft een „ziende" bom Achttien jaar geëist tegen gewezen commissaris van Noord-Holland Stafchefs bijeen te Londen Wild-West-overval in Veghel Telefoons in de trein? Amerikaanse lof voor onze keuken Thee spoedig vrij? 'In kort Ibestek J Woensdag 6 October 1948 Achtste jaargang, No. 1140 Opgericht door de Stichting ..Het Parool'" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. Verbitterde protesten van de Sowjet-Unie ten spijt, heeft de Veilig- i heidsraad gisteren besloten, de kwestie Berlijn op zijn agenda to plaat- sen. Het besluit werd genomen met negen stemmen vóór en twee tegen (die van de Sowjet-Unie en de Oekraine). Onmiddellijk na de stemming I sprong Wisjinski op en deelde mede. dat zijn delegatie de bespreking van de Berlijnse kwestie niet zal bijwonen. Manoeilski (Oekraine) viel i hem bij en zei dat ook zijn delegatie niet aan de besprekingen zal deel nemen. De Veiligheidsraad zal dus voor dit onderwerp uit slechts negen leden bestaan. President Truman heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, George C. Marshall, die bij de UNO-Assemblée te Parijs ver toeft, teruggeroepen naar Wash ington voor een bespreking over de internationale toestand. Marshall wordt Zaterdagmorgen per vlieg tuig te Washington verwacht. Het Witte Huis heeft een verkla ring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de reden voor de terug keer van Marshall „geen bijzondere crisis" is. doch het verlangen van Truman om een mondeling verslag te krijgen over alles wat ter Assem- blée is omgegaan. Amerikaanse kringen te Frank fort hebben bijzonderheden bekend gemaakt over een Amerikaans plan om het West-Duitse militaire be stuur van top tot teen „drieledig" te maken cn de omvang en taak er van drastisch te beperken. Het plan voorziet in de oprichting van een drielanden-contrólebureau te Frankfort, met grote bevoegd heden. dat als enige geallieerde auto riteit aan de Duitsers orders zal ge ven en handelen door middel van de Duitse federale regeringen. Voorts zouden o.m. de zone-grenzen wor den opgeheven, behalve voor garni zoensaangelegenheden. Volgens Amerikaanse kringen hebben zowel de Britten als de Fransen zich met volharding tegen het plan verzet. Volgens deze zelfde kringen zijn de besprekingen over bezettingsstatuten en de toekom stige drieledige structuur byna vast gelopen, doordat de Engelsen cn Fransen vasthielden aan hun eisen de zones administratief gescheiden te houden. Voordat gestemd was over de agenda, vroeg Wisjinski het woord. „Heren van de Veiligheidsraad", zo sprak hij, „U hebt reeds veel moeilijkheden op te lossen" en hij noemde Griekenland, Indonesië cn Palestina. ..Het is U niet waardig, deze problemen rechtstreeks voor bij te zien ten gunste van één dat U niet aangaat". Wisjinski doelde hiermee op zijn reeds eerder ver kondigde standpunt, dat de Ber lijnse kwestie een zaak is voor de Raad van ministers van buiten landse zaken der Grote Vier. De procedure die nu gevolgd werd, was een schending van het Hand vest, zo zei hij. Hij verweet de Westelijke mogendheden „politiek spel", omdat zij „zo'n haast" had den gehad, de kwestie-Berlijn aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Dat tijdens de viermogendheden- besprekingen te Moskou geen re sultaat was bereikt, legde de Rus sische vertegenwoordiger uit met de verklaring dat dit geen officiële, maar informele besprekingen wa ren geweest: niemand had de be voegdheid gehad om besluiten te nemen. Toen Wisjinki's rede geëindigd was, kwam het tot stemming, die het bovengenoemde resultaat had. Vanmorgen om half elf zou de raad het debat over Berlijn voort zetten. („Het staat nu pas op de agenda, maar wij hebben het er al twee dagen over," had de Frans man Parodi terecht opgemerkt). Wisjinski werd na afloop bui ten bestormd met vragen van journalisten en toeschouwers. Toen men hem vroeg, of hij de verga dering van vandaag zou bijwonen, antwoordde hij: „Dat zult U wel zien." Ook zei hij: „Dat hangt van mijn stemming af". „Betekent uw optreden van van daag. dat u van plan bent de UNO te verlaten?" luidde een andere vraag. Maar dat ontkende de Rus pertinent: „Neen. Wij zijn niet uit de UNO getreden. Mijn verklaring was duidelijk genoeg: wij zullen niet deelnemen aan de bespreking van de zaak Berlijn in de Veilig heidsraad. Elke oppositie wordt voortaan „misdaad" In Tsjechoslowakije is een nieuw wetsontwerp gereedgekomen, dat practisch iedere vorm van oppositie tegen het communisme tot een mis daad bestempelt. Er zullen kampen voor dwangarbeid worden ingericht voor ieder die zich niet wil onder werpen aan de Tsjechoslowaakse grondwet In dit wetsontwerp, dat spoedig aan het parlement zal worden voor gelegd, worden onder meer bescha diging van de beeltenis van de pre sident, het verspreiden van alarme rend nieuws, zelfs als het waar is, agitatie tegen de republiek en be lediging van een geallieerde staat strafbaar gesteld. Ten aanzien van dit laatste punt zegt de memorie van toelichting, .dat dit van toepas sing is op de geallieerde volksdemo cratieën. met inbegrip van Joego slavië. Waarnemers vragen zich af, hoe deze clausule zal worden toe gepast op hen. die maarschalk Tito een moordenaar hebben genoemd. Wladimir Houdek, de permanente Tsjechische vertegenwoordiger bij de UNO, heeft gisteren te Parijs een nieuwe aanklacht ingediend te gen zijn landgenoot Papanek. die weigert vit twee UNO-commissies te treden, waarin hij zitting heeft. Papanek wordt er door de regering in Praag van beschuldigd, gelden te hebben verduisterd. Papanek, die door het communistische regime- GottWald van zijn functie werd ont heven. heeft onlangs reeds deze be schuldigingen „leugens" genoemd. Twaalf Tsjechoslowaken. allen in zittenden van een vliegtuig, zijn Maandag te Miinchen geland, nadat zij de piloot van hun toestel, dat boven Tsjechoslowakije vloog, ge- Stakingen in Frankrijk worden voortgezet De Franse minister van industrie en handel, Robert Lacoste, heeft Dinsdagavond besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van vak verenigingen van stakende mijn werkers. Vertegenwoordigers van twee vakverenigingen, welke onder leiding van communisten staan, al dus Reuter, verklaarden na afloop van het onderhoud, dat de staking voort zou duren, daar geen garan ties waren toegezegd aangaande naar voren gebrachte kwesties. Eer der had de minister een onderhoud met vertegenwoordigers van katho lieke vakbonden, die 10 tot 12 pro cent van de 320.000 stakende mijn werkers vertegenwoordigen. Hun staking van 48 uur zou vandaag af gelopen zijn. De christelijke mijn werkersfederatie heeft een verkla ring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat haar leden niet deel zou den nemen aan de onbeperkte sta king. Vijfduizend spoorwegarbeiders hebben Dinsdag gehoor gegeven aan een nieuwe stakingsoproep. dwongen hadden, koers te zetten naar Duitsland. De Tsjechen wensen als politieke vluchtelingen te wor den beschouwd. Onder de passagiers bevond zich ook de vrou.w van vice, premier Siroky; zij gaf de wens te kennen, naar Praag te willen terug keren. Depoorter's dood niet aan val te wijten? Opschudding in België Bij de op verzoek van de familie verrichte gerechtelijke schouwing op het stoffelijk overschot van de Belgische wegrenner Richard De- poorter, die omkwam tijdens de laatste ronde van Zwitserland, is naar een correspondent van het Pa- rijse blad L equipe uit Brussel ver neemt, geen schedelbreuk geconsta teerd. Wel bevonden twee genees heren. dat beide benen gebroken waren en dat de borstkas was inge drukt. met als gevolg achttien ge broken ribben. Hieruit maakt de publieke opinie de gevolgtrekking, dat de dood van Depoorter niet het rechtstreeks gevolg van een val ge weest is. In België heeft het rapport van de schouwing zeer veel opzien ge baard en men verwacht, dat deze zaak nog een ernstige nasleep zal hebben. In het kader van de bestaande handelsovereenkomst hebben Ne derland en Tsjecho-Slowakije een compensatie-transactie gesloten, volgens welke Nederland 240 ton boter en zure haring zal leveren in ruil voor cemenl, textielgoederen en machinerieën. Thans is bekend geworden, dat de Verenigde Staten beschikken over een ..ziende" bom. die zichzelf moet richten op vijandelijke doelen, welke warmte uitstralen, zoals schepen, fabrieken, olie-raffinaderijen ca. De bom wordt aangetrokken door doelen, die meer warmte uitstralen dan hun omgeving. In de kop van de bom bevindt zich een plastic-oog, dat in beweging komt wan neer de warmte-bron in zijn „gezichts veld" komt. Dit electronisch bewogen oog richt door middel van clectrlsche geleidingen de stuurvinncn van de bom zodanig, dat de bom op de warmtebron afgestuurd wordt. Men constateerde bij proefnemingen, dat het oog van de bom nauwkeurig reageerde op de gloeiende punt van een cigaret. die heen en weer bewogen werd. In een ander geval, waarbij men berekend had. dat de bom zou afgaan op het door dc zon ver warmde dek van een schip, kwam de bom echter terecht op het strand in de nabijheid, dat veel warmer bleek te zijn. Dr. Beel binnenkort weer naar Indonesië Dr. L. J. M. Beel. die dezer dagen als gedelegeerde van het opperbe stuur uit Indonesië is overgekomen, heeft de ministerraad verslag uitge bracht over zijn bevindingen in In donesië. Hij zal over enige tijd weer vertrekken, nadat hij hier zal heb ben deelgenomen aan voorbereidend werk met betrekking tot de instel ling van de federale interim-rege ring. Communistische relletjes bij rede van Eden Communisten hebben Dinsdag te Lon. den relletles veroorzaakt tijdens een -* rede die Anthony Eden hield in het kader van dc wer vingsactie voor vrij willige hulptroepen. Evenals bij dc rede die lord A V Alexander de dag tevoren met hctzclf. de doel hield, riepen zij ook nu weer in terrupties als „Geen oorlog voor de Yan kee-dollars". Drie der betogers konden worden gearres teerd. In een soortgelijke rede die Winston Churchill dezelfde dag te Crovdon hield. waarschuw de hU zijn gehoor, dat het nu ingeva' van oorlog zeer wel mogelijk is. dat van de Rijn af een s'ioom van nieuwe V-wapens tegen Engeland wordt gelanceerd. Anthony Eden Zal kabinet-Spaak vallen op de koningskwestie? De 19de October zal misschien een kritieke dag worden voor de Belgische regering-Spaak want dan begint de Senaat met het debat over de vraag of de Belgen geraadpleegd zullen moeten worden over de te rugkeer van Leopold. Gisteren is de kwestie van het volksrcferemlum behandeld in de Senaatscommissie voor binnenlandse zaken en bij die gelegenheid werd een katholiek voorstel tot volksstemming verwor pen doordat de stemmen staakten. (22 katholieke tegen 22 socialisti sche, liberale en communistische). Men acht het mogelijk, dat het openbare debat zal leiden tot een breuk tussen katholieken en socia listen. die nu samenwerken in de regering-Spaak. Tijdens een rede van dc Engelse minister van Oorlog tot werving van recruten, die hij op het balcon van het Mansion House in Londen hield, werden plotseling spandoeken en borden met anti-oorlog opschriften vertoond cn honderden pamfletten naar beneden geworpen, die tegen dienstneming opzetten. De demonstranten werden hardhandig door de politie verspreid. De menigte voor het Mansion House zoekt de pam fletten van de straat. „Werkt mee aan opbouw in Duitse zin" Tegen de 59-jarige A. J. Backer uit Haarlem, tqdens de bezetting commissaris der provincie Noord- Holland, heeft mr B J. Bésier, pro cureur-fiscaal van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam. Dinsdag een gevangenisstraf van 18 jaar ge- eist. met aftrek van preventieve hechtenis en levenslange ontzetting uit de kiesrechten. Eon lange rij van burgemeesters legde getuigenis af van de moeilijk heden. die het hoofd van ieder Noordhollands dorp of plaats tij dens de bezetting ondervond, moei lijkheden. die hun voor een groot deel door de verdachte werden be rokkend. Op een bijeenkomst van burge meesters in November 1941. bijeen geroepen door de verdachte, sprak Backer een rede uit waarna Backer de burgemeesters stuk voor stuk vroeg of ze in Duitse rin opbou wend wensten mee te werken of niet. Velen antwoordden: neen", enkele tlentalle onder wie de NSB-burgemeesters, zoidén ..ja". Vele dezer getuigende burgemees ters hadden zich na korte of langere tijd genoodzaakt gezien onder te duiken, anderen werden gearres teerd. Millionnair uit India looft vredesprijs uit Seth Ramariksjna Dalmia, een Indische millionnair, industrieel en nieuwsblad-eigenaar, heeft een vre desprijs uitgeloofd van vijfduizend ropijncn voor degene, die „de grootste dienst aan de bevordering en handhaving van de vrede" be wijst. Bij toekenning van de prys zal geen onderscheid gemaakt wor den naar ras of religie, doch gelet worden op de beste poging ter be vordering van een wereldregering. De pry's zal jaarlijks worden toege kend, en wel uit de fondsen van de „Dalmia-Jain Trust of India" een philantropische organisatie, welke twee jaar geleden door Dalmia is opgericht. De toekenning van de prys zal ge schieden door een internationaal comité, dat nog samengesteld moet worden. De prys zal gegeven kun nen worden aan „een communist of niet-communist", aldus Dalmia op een persconferentie; De term com munist niet op te vatten in de Sow- jet-russische zin, doch in de zin van „iemand, die vertrouwen heeft In de broederschap der mensen." Verder zal een prys van vierdui zend dollar worden uitgeloofd voor de schrijver van een boek over „vre de door een wereldregering", in het Engels, Frans of een Indische taal. Ook deze prijs zal door een inter nationaal comité worden toegekend. Verdachte, die op de jeugdige leeftijd van 34 jaar was opgeklom men tot chef van het kabinet van de commissaris der koningin, was vóór 10 Mei 1940 bij geen politieke partij aangesloten. Na de inval ver anderde zijn inzicht. In 1942 trad hij toe tot de NSB. Hij schreef brieven aan hoge Duitee cn NSB-autoritei- ten (Seyss Inquart, Rav.ter. Feld- mcyer), ter gelegenheid van het Zonnewendefeest. Ook nam Backer een groot bedrag uit de kas op. om aan de NSB-ambtenaren. die na Dolle Dinsdag hun families wilden laten evacueren, twee maanden sa laris te verstrekken. In een bijna drie kwartier durend requisitoir noemde mr. Bésier bet geval-Backer een dor belangrijkste berechtingen van een Nederlander voor dit hof. Uitspraak op 10 Oct. Grote branden in olie velden bij Madioen Saboteurs hebben in de olievel den Tjepoe, ten Noorden van Ma dioen grote branden doen ontstaan. Uit de agitatie, die sedert enige tijd in dit gebied door de SOBSI, de republikeinse vakorganisatie, is gevoerd bleek, dat het voornemen bestond de oliebronnen in brand te stichten. Sedert Moeso, de leider der communisten in Indonesië arri veerde koos deze vakorganisatie openlijk de zijde der communisten. De staking, die voor enige tijd in dit gebied werd uitgeroepen leidde tot steds omvangrijker ongeregeld heden, die in deze nauwelijks te blussen branden voorlopig hun hoogtepunt hebben gevonden. In dit gebied bezitten de BPM en de Standard vacuum grote belangen. Fietsen voor Indonesië Binnen afzienbare tijd zullen honderdduizend in Engeland en eni ge duizenden in Nederland gekoch te fietsen in geheel Indonesië in distributie worden gebracht. Bo vendien hoopt men aan het einde van dit jaar nog vijftig duizend te kunnen bestellen. Deze fietsen zullen tegen een prijs van ongeveer f 170 in distri butie worden gebracht. Volgens deskundigen kan de industrie in Indonesië (in Soerabaja en Bata via) uit ingevoerde onderdelen nog vijftien duizend fabriceren, terwijl voor 1949 een plan is opgesteld voor de productie van veertig dui zend fietsen. Dc Zwitserse Nationale Vergade ring heeft met 136 tegen 7 stemmen het besluit der regering tot toetre ding van Zwitserland tot het plan- Marshall, goedgekeurd. Het voorstel moet nu nog door dé Zwitserse Se naat worden aangenomen. Washington wenst garantie, dat eventuele hulp goed besteed zal zijn Koning Frcderik heeft gisteren de honderdste zitting van het Deen se parlement geopend. De vijf Wcst-Europcse landen, die het verdrag van Brussel gete kend hebben, zijn gisteren in Lon den begonnen met de opstelling van een lUst van benodigdheden voor het oprichten van een doel treffend militair bolwerk tegen dc opmars van het communisme. Dc desbetreffende benodigdheden zul len vermoedelijk uit dc Verenigde Staten moeten komen. In Londen zijn de stafchefs van Groot-Brittannië, Frankrijk. Bel gië. Nederland cn Luxemburg bij eengekomen om hun problemen te bespreken cn hun plannen voor een gemeenschappelijke actie bij een aanval te coördineren. Westelijke diplomaten te Lon den hebben gezegd, dat het tijd schema voor de pogingen tot hel verkrijgen van Amerikaanse mili taire hulp aanzienlijk ingekrom pen is als gevolg van de spanning rondom Berlijn Dezelfde woordvoerders zeiden, dat Amerikaanse autoriteiten aan gedrongen hadden op iets beters Geen overeenkomsten Franco-Washington De berichten dat Spanje en de VS militaire overeenkomsten had den gesloten, zijn Dinsdag te Ma drid tegengesproken door dc Spaan se minister van buitenlandse zaken. Artajo. Senator Gurncy, dc voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor de strijdkrachten, die verleden week ccn bezoek aan Franco heeft gebracht, heeft op een persconfe rentie te Washington gepleit voor opneming van Spanje in het plan- Marshall en in de West-Europese militaire alliantie „Ieder land dat zich tegen het communisme verzet is onze vriend", zei Gurney en merkte op dat Spanje zich reeds sinds 1936 tegen het communisme had verzet. Prof. Piccard van plan veranderd Diepzeedtlikingen nu hij de Kaap Vcrdische eilanden Professor Piccard heeft besloten zyn plannen te wijzigen. Zijn voor naamste diepzee-onderzoekingen zullen nu plaats hebben b(j dc onge veer 1100 kilometer ten Westen van Dakar gelegen Kaap Verdlsche eilanden. Eerst had hij besloten in dan een papieren militaire rege ling als voorwaarde voor een be lofte voor de levering van wapens. Het Amerikaanse standpunt was blijkbaar gebaseerd op het argument, dat het Con gres. dat machtiging zou moe ten verlenen voor een derge lijk leen- en pachtprogramma, goede waarborgen zal eisen voor de samenwerking der vijf landen en redelijke belof ten zal willen hebben, om er zeker van te zijn, dat de te leveren benodigdheden niet weggegooid zullen blijken te zijn. Kwesties als dc satnenvoeging der troepen der vijf landen, stan daardisatie van wapens en tot standkoming van een stelsel van luchlbases voor gemeenschappelijk gebruik allemaal maatregelen, waarop de Verenigde Staten heb ben aangedrongen bleven ech ter nog onbeantwoord. Inmiddels wordt verwacht, dat Montgomery binnen enkele dagen zal aftreden als chef van Groot- Brittannië's imperiale generalestaf. Deze functie heeft hij sinds Juni 1946 bekleed. Dc 52-jnnge generaal sir John Crocker. Brits opperbevelhebber in het Midden-Oosten, maakt een kans. de opvolger van Montgo mery te worden. Gemaskerde bandieten stalen f 10.000 Dinsdagavond zUn drie gemas kerde personen door dc achterdeur liet huis van de directeur van het postkantoor in Vcghcl (Brabant) binnengedrongen. De telefoon werd onklaar gemaakt, waarna dc direc teur onder bedreiging dc sleutels van postkantoor cn kluis moest af geven. Het geld. dat daarin was ongeveer f 10.000.- en ver scheidene aangetekende stukken namen dc dieven mee. ZU zUn per auto ontkomen. Naar aanleiding van berichten die da ronde doen als zouden In 1950 in zeven tig nieuwe clectrlsche rijtuigen van de Ncd. Spoorwegen telefoon worden ge plaatst ten dienste van het publick kun nen wij mededelen dat dit waarschijn lijk nog verre toekomst-muzlck Is Het valt heel moeilijk om te zeggen, dat In 1950 het ogenblik daarvoor nl gekomen Is. Als alles lukt, als dc proefnemin gen slagen en als cr voldoende materi aal zal zijn bestaat er een geringe mo gelijkheid. dat men in 1950 in dc trein zal kunnen telefoneren. Prof. Piccard met zijn medewerker Cosijns de golf van Guinea te gaan experi menteren. Dit besluit werd genomen na pel lingen, welke gedaan zijn door een Frans schip, dat de expeditie ver gezelt. Indien het weer goed is zullen de eerste experimenten met de bathys caphe het diepzeevaartuig in het begin van de volgende week plaats hebben. „Holland een paradijs' „Het eten is hter verrassend goed en nanr onze standaard bijzonder goed koop". zo luidde het oordeel van drie Amerikaanse journalisten, die onder leiding van de perschef van de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. een rondreis door ons land hebben gemaakt. Van Nederlands standpunt was deze trip bedoeld als propaganda voor de komst van meer verlofgangers van de Ameri kaanse bezettingstroepen naar ons land. aldus schrijft „Horeca". „Voor een Amerikaan ls het hier een paradijs", merkte een van de Ameri kaanse Journalisten op HIJ Is een be reisd man en kan dus uit ervaring ge tuigen toen hij zei. dat het eten in Ne derland voor geen land ter wereld on der doet en dat in vele eersteklas ge- Onmiddellijk na de communistische staatsgreep van Moeso c.s. in Ma dioen werden in de republikeinse hoofdstad maatregelen getroffen tegen de strijdgroepen van linkse organisaties, verbonden in 't Front Demokrasi Rakjat. Wapens van de Pesindo te Djokjakarta worden in gezameld. Industrie heeft kans op harde dollars Dc International Dank heeft zich in beginsel bereid \erklaard, de opening te overwegen van ccn „crcditline" ten gunste van dc Nederlandse Herstelbank en ten behoeve van een aantal Neder landse industriële ondernemingen, die dringend behoefte hebben aan „hard currency" voor de verbetering, resp. uitbreiding van haar apparatuur. Dit resultaat is verkregen na recht streeks contact, dat de president-direc teur van de Herstelbank heeft opge nomen met de International Bank. Deze stelt echter de voorwaarde, dat de nieuwe aanschaffingen zullen moeten bijdragen tot een versterking van de Nederlandse betalingsbalans in die zin. dat door deze investering producten worden vervaardigd, waarmee Neder land „hard currency" zal kunnen ver dienen. resp. besparen. In overleg met de ministeries van financiën en economische zaken stelt de Herstelbank zich nu in verbinding met een aantal industriële ondernemin gen in ons land. Icgenheden in het buitenland zelfs overtreft. Speciaal de gerookte paling, die zij in ons land voor het eerst proefden, viel bijzonder in hun smaak. Unaniem waren dc gasten van me ning. dat HollaDd een aantrekkelijk land Is voor toeristen, ook omdat ons publiek een zoveel opgewekter indruk maakt dan In andere landen van Europa. „In Frankrijk kijkt Iedereen even zuur." al dus een van hen. „hier constateer lk juist algemeen een vriendelijke stem ming." Het was opmerkelijk, dat de bezoe kers bij herhaling meer belangstelling hadden voor (in hun ogen) buitenlsslg- ucden als b v. een echtpaar op een tan dem. de café-terrassen (In New-York vrijwel onbekend), een haringstalletje e.d dan voor ons stads- cn landschaps- schoon. Enfin, wij cultiveren Marken en Vo- lendam ten behoeve van de vreemde lingen: waarom straks ook geen echt paren-op-tandem. oud-Hollandse ha ringstalletjes enz. Ligt liter nog een terrein braak om deviezen te winnen? Weer 20 jaar geëist in Vughts bunkerdrama Opnieuw heeft het bijzonder ge rechtshof in 's Hertogenbosch giste ren de zaak behandeld tegen de Duitse vrouw Margaretha Gallinat, die betrokken was bij het beruchte bunkerdrama in het concentratie kamp Vught. Er werden weer ver scheidene getuigen, allen ex-poli tieke gevangenen, gehoord. Het was weer hetzelfde relaas: trappen, stompen en urenlange appèls onder lage temperaturen. Bovendien is er dan nog het drama in de bunker, waar twaalf vrouwen de dood von den. een krankzinnig werd en an deren voor haar leven ongelukkig werden gemaakt. Wederom werd 20 jaar met aftrek tegen haar geëist. Er zijn nog 2337 politieke delinquenten niet berecht Er zijn in Nederland nog 2337 po litieke delinquenten die niet berecht zijn Dat wil zeggen, dat 98 pet. van de strafzaken is afgedaan. Deze mededeling is vervat in een antwoord dat de minister van jus titie heeft gegeven op vragen van het Tweede Kamerlid mr. Burger. Succesvol optreden van Martha Eggerth Martha Eggerth heeft Dinsdag avond in de grote zaal van het Am sterdamse Concertgebouw liederen van Schubert, Strauss. Léhar en anderen gezongen. Zij oogstte veel succes en gaf diverse toegiften. De zangeres werd aan de vleugel bege leid door Alexandre Labinsky. Wij spaarden in Augustus ruim een millioen Er is in Augustus door het Neder landse volk meer dan een millioen gulden gespaard. De cijfers van de algemene spaarbanken in die maand tonen aan, dat er f 28.169.746 tyerd ingelegd en 26 789.625 terugbe taald Het spaarbedrag nam dus toe met 1.380.121. De oorlogsschepen ..Van Kinsber- gen" cn „Willem v. d. Zaan" zullen op 15 October uit Rotterdam naar Willemstad (Curacao) vertrekken. De schepen zullen van 2122 Oc tober in de haven Ponta Dclgada 'Azoren) vertoeven en op 4 Novem ber op de plaats van bestemming aankomen. Voor in Ponta Delgada uit te rei ken corespondentie moet men uiterlijk op 14 October posten, voor Willemstad op 29 October. In de bonnenlijst, die deze week bekend zal worden gemaakt, zullen voor de groepen A. B en C een bon voor 125 gram koffie en een andere voor 50 gram thee worden aange wezen. Van verhoging van het thee rantsoen is dus nog geen sprake. Wel ligt het in de bedoeling de theedistributie op te heffen, doch het ogenblik daarvoor is nog niet aangebroken. Voorts zal er voor de groepen A. B en C een bon voor 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep worden aangewezen. Voor de groepen D en E wordt een dubbele hoeveelheid zeep be schikbaar gesteld. Luchtvaartverdrag tussen Spanje en Nederland Spanje en Nederland hebben Dinsdag een nieuw luchlvaartver- drag gesloten, waarvan dc tekst na ratificatie door de beide regeringen zal worden gepubliceerd. Prinses Wilhelmina krijgt in Arnhem de M.W.O. Koningin Juliana zal Donderdag 7 October in het park Sonsbeek bij Arnhem een aantal militaire onder scheidingen uitreiken. Zij zal daar ook aan haar moeder, prinses Wil helmina. de Militaire Willemsorde eerste klasse overhandigen. Gelijk men weet heeft de Koningin tijdens haar inhuldiging in de Nieuwe Kerk in Amsterdam haór moeder deze hoogste onderscheiding aan geboden. Koningin Juliana heeft aan het bestuur van de Nederlandse Jeugd gemeenschap, gevestigd in Amster dam, doen weten, gaarne als be schermvrouwe te zullen optreden van deze werkgemeenschap van Nederlandse jeugdorganisaties. Sinterklaas, die tegenwoordig ln Arn hem schijnt te wonen, heeft een brief geschreven ann de filmacteur Edmund Glenn te Hollywood. Hij vertelde dezo dat hij al Jaren lang dc gewoonte had op zijn verjaardag. 5 December, alle Arnhemse kindertjes cadeautjes te ge ven Toen kwam dc oorlog en de Duit sers roofden zlin hele garderobe, tot zijn baard toe Dc kindertjes zullen nu niet weten wat zij zien als lk glad ge schoren en keurig geknipt aan kom. schrijft Sinterklaas Glenn is er thans in geslaagd van 20th Century Fox dc hele Santa Clnuse-ultrustlng te kopen, die hij heeft gedragen ln de film ..Mi racle on 34th strect" cn zal deze bin nenkort naar Arnhem verzenden. Sommige vacnntlegangers zijn niet aar dig voor de Zwitsers geweest. De Zwit serse politie heeft Nederlandse, maar ook Belgische. Duitse en Oostenrijkse bezoekers gearresteerd, die met niet meer gangbare buitenlandse munten chocolade- en sigarettenautomaten plunderden. SJ Dc groep Welter zal deelnemen ann de eerstkomende ge meenteraadsverkiezingen Dc henge laar J. Cocncn uit Blcrlck haalde uit een plas in de Peel met assistentie van omstanders c«*n karper van 39 pond op liet droge Het monster was 1.08 m. lang. e» in Londen arriveerden Zondag avond drie Engelsen uit Nederland met drie flessen sterke drank. ZIJ weigerden invoerrechten te betalen, haalden plozen en dronken alles op Dc kosten van levensonderhoud ln België zlln van 399.8 in Augustus gestegen tot 402 S :r. Sep tember vergeleken met de kosten ln 1938/39, gesteld op 100. President Truman zal Woensdag In Philadelphia In het kader van zijn verkiezingstour nee een belangrijke rede houden over atoomenergie Alle Britse cn Ameri kaanse boeken zijn verwijderd uit de ultleenbibllothcek van Brandenburg ln dc Russische zone en verboden. De algemene staking In de Franse kolen mijnen betekent voor 2000 paarden, dat zij het daglicht weer zien en ccn hele dag in de wel kunnen grazen. Weerbericht RUSTIG HERFSTWEER Weersverwachting, geldig tol Donder dagavond: Verdwijnen van de nog aanwezige wolkenvelden. Droog weer. Over het algemeen wei nig wind. Koudere nacht met hier en daar vorst cn och tendmist. Morgen overdag op de meeste plaatsen Iets hogere tempe ratuur dan van daag. 7 Oct.: Zon op fi 50. onder 18.05. Maan op 13.10, onder 20.07.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1