K P. E. H. v. Mourik: Sportman, die in Amersfoort zeer belangrijk werk doet Wat biedt Amersfoort aan toneel en muziek? Wij moeten de af gestudeerde jeugd, niet vergeten Noteert U even PvdA-afdeling en de duurte WV-bestuurders traden af Kantoorbediende pleegde fraude unsthandel Veenendaal „Moeders en Zonen" De Gelukkigen 2 Zaterdag 16 October 1948 P. E. H. van Mourik is een sportman in de ware betekenis van het woord. Hij beoefent zelf geen wedstrijdsport, maar hij heeft zijn uitstekende kwaliteiten in dienst gesteld van verschillende verenigingen en doet daarenboven ontzaglijk véél voor de licha melijke ontwikkeling van de jeugd. Hij is een bescheiden man en vertelt niet graag over zijn eigen werk Degenen die echter het voorrecht hebben, om het werk van deze mens van nabij te kunnen volgen, weten, dat hij op het ogen blik een van de Amersfoorters is. die er naar streven de sport in onze stad op een hoger en beschaafder plan te brengen. In de eerste plaats tracht hij dit ideaal te verwezenlijken in zijn functie van leraar lichamelijke opvoeding aan de ULÓ-school en de Rijkskweekschool. AB v LO heeft goede en grote plannen ,,Ik acht het van geweldig groot belang", zegt hij enthousiast, als wij daarover met hem spreken, „om de schooljeugd en de aanstaan de onderwijzer als het ware spor tief te maken. De jongens moeten zover gebracht kunnen worden, dat ze een fair partijtje voetbal kun nen spelen, zonder dat er bijvoor beeld een scheidsrechter bij is. In een club is er wel een scheidsrech ter, maar hoe vaak ontaardt zelfs zo'n wedstrijd onder leiding niet tot een. laten we maar zeggen, rampartij Clubvoetballers doen hun best om zonder kapotte benen thuis te komen. Sport moet eerlijk blijven, anders is het geen sport meer". ,,En dan moet de jeugd door mid del van sport bijgebracht worden hoe geweldig belangrijk een gezond lichaam is Sport moet leinheid kweken. De Rijkskweckschoolscho- lieren moet interesse voor het on derwijzersvak bijgebracht worden, ook dus voor het vak van een li chamelijke opvoeder. Deze mensen moeten straks met plezier in hun gymnastieklokaal staan". „Maar bovenal moeten we de af gestudeerde schooljeugd met ver geten", zegt de heer Van Mourik en dit brengt ons weer op een ander onderwerp, dat inderdaad de be langstelling verdient. De heer Van Mourik wenst ook voor deze cate gorie jonge mensen een doorge voerde lichamelijke opvoeding. Op verzoek van de minister van O. K. en W. heeft hij deel uitgemaakt van een studiecommissie, die een rapport uitbracht over „hoe het is en hoe het moet worden met de lichamelijke opvoeding van de jeugd Dit rapport had tot resul taat dat er een commissie werd be noemd. die aan de hand van de ge gevens van de studiecommissie aan het werk is gegaan. Onhoudbaar „De toestand in verschillende Amersfoortse verenigingen behoeft dringend verbetering", zegt de heer Van Mourik bitter. „Er zijn vereni gingen, waar beunhazen op onver- GRAND THEATRE: t.m. Wocncd. 20 Oct. „De vrouw met het ge schonden gelaat Zo. 1.30, 4. 18.30, en 21 uur. Overige dagen 2.30, 18.30 en 21 uur. CITY THEATER. „De politie volgt het spoor". Zo. 2. 4.15, 13.45 en 21 uur. Overige dagen 2.30, 18 45 en 21 uur. REMBRANDT THEATER- De strijd om de dam. Zo. 2. 4.15, 18.45, 21 u. Vrijd. en Zat. 2 30. 18.45 en 21 u. Overige dagen- 2.30 en 20 uur. 9 T M 31 OCTOBER St Pieter en Blocklandtsgasthuis Amersfoortse Gemeenschap. Tentoonstelling. Schilderijen „Haagse School10 tot 12.30 uur en 2 tot 5 uur. Zon dags 2 tot 7 uur. 16 OCTOBER. Markthal. Het Ncd. lied. Zang en dansavond. 8 uur Amicitia. De Diesel. „Het begon in een gracht", 8 uur. 17 OCTOBER. Parochiehuis P. Borstr. St. Genesius, „Naar het volle leven" 8 uur. 17 OCTOBER: Grand Theatre. In stituut voor Volksontwikkeling. Filmochtend „De Goede Aarde' 10 uur Volksgebouw Esperantover. Boekbespreking door C. Knop pers. 10 uur. 18 OCTOBER- Gebouw Ver v. Vrijz. Herv. Inst. Volksontwikke ling 8 uur. „De luister der gothiek in de Franse kathedralen" door Prof dr W. v. d. Plüyn. Clubgebouw Soesterkwarticr, Volksuniversiteit 8 uur. Lezing over Spoorwegen Film na. Amicitia 8 uur Pianorecital Theo van de Pas. 19 OCTOBER: P.U.EM Keuken, Bak en voorlichtingsmiddae 2 15 u. voor de Vrouwen Elcctr Vereni ging door mevr Zeldcnrustde Jongh. Openbare Leeszaal Volksuniver siteit 8 uur, .Kleur en tekening bij Dieren", door Prof. dr. D. F. de Beaufort. Volksgebouw ,,De Ham", 8 uur. Jef Last-Lezing 20 OCTOBER- 'Vmicitia 2 uur. Kin- dcrtoncel „Bulletje en Bonen staak". 21 OCTOBER: 's-Prinsenhof. 8 uur. Anti-vivisectiestichting ..Schade lijke bodeminvloeden" door J C. Mieremet. K.A.B. gebouw 8 uur. Meer Vreugdbeweging van de KAB. „Ons Genoegen" met „Boeren- strijd". Amcitia 3 uur. Bi idge-concours. 23 OCTOBER Parochiehuis: Paulus Borstraat R K. toneelver. St. Ge nesius. „Naar het volle leven" 8 uur. Markthal 7 30 uur. Feestavond. Ned. Ver. van Spoor en Tramweg personeel. 2.30 uur receptie Ho tel „Monopole". Amicitia 8 uur. Toneelver. T. en O. „Mensen in nood". DANSEN: CABARET DANCING VAN "T HUL Krommestraat 14. Tel. 5685. Woensdag 20—23 uur. Zaterdag 20 —23 uur, Zondag 's middags 1517 uur 's avonds 2023 uur. CABARET DANCING „De Sticht- se Heuvel." Utrechtseweg 180. Tel. 3494. Zaterdag 19.30—23 uur; Zon dag 19.30—23 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang Tel. 5510. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur. Zondag 811 uur. antwoordclijke wijze de lichame lijke opvoeding van de jeugd ter hand hebben genomen. De vereni gingsleiders moet een beetje in zicht in de sport-paedagogie wor den bijgebracht". De heer yan Mourik kent het ver enigingsleven uitstekend. Op negen- tien-jarige leeftijd werd hij benoemd tot directeur van „Wilhclmina", de Chr. wandelsport, gymnastiek en atletiekvereniging. Deze functie bekleedt hij nu nog. Toen hij twin tig jaar was werd hij gjmnastick- leraar. „Er viel toen geen cent te verdie nen in het vak. Het duurde vier jaar, voordat ik mijn eerste school had Toen ik voor de eerste keer solliciteerde, waren er nog 120 an dere gegadigden". Ruim tien jaar geleden werd de heer Van Mourik gekozen als lid van de technische Commissie van de Amersfoortse Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Daarna werd hij voorzitter Onder zijn leiding en die van de heer W. ter Wolbeek werd in het vorige jaar het zo succesvolle bezoek aan Mid delburg gebracht met vertegenwoor digers van de Amersfoortse sport verenigingen Plannen „Wij hebben in de Bond plannen", zo vertelt de heer Van Mourik ver der. „om een sportuitwisscling te beginnen met een Nederlandse stad van gelijke sterkte als Amersfoort. Misschien ook wel een Belgische stad. .Neen, zeer zeker niet in En geland", antwoordde hij desge vraagd. „Engeland is te duur. Wij willen onze mensen zo goed koop mogelijk Middelburg Kostte ze niets! hun sport la ten beoefenen, zodat niet de mensen met geld. maar de men sen met talent deel kunnen ne men!" De heer Van Mourik verheugt zich over het ontstaan van de Sportstich ting Hij meent, dat er veel en nut tig werk gedaan kan worden. Hij wijst er op. dat reeds nu het voor malige plantsoen langs de Dolïard- straat geëgaliseerd wordt om er ter reinen aan te leggen Voorts werkt de Stichting ook vele plannen uit om het Bosbad te verbeteren. Er komt o a. con betonnen bassin en reeds hot volgende jaar zijn er goe de kleedgelegenheden. Twee taken „De Sportstichting", zegt de heer I V3n Mourik „neemt de A B v L O veel werk uit handen. Dc zorg voor j terreinen hebben wij nu niet meer. Wel blijft liet de taak van de A B v L O de lichamelijke opvoeding van de jeugd te blijven bevorderen. sport- 'en spelleiders op te kweken en bemiddeling te verlenen bij wed strijden". In zijn functie van voorzitter van de Bond is de heer Van Mourik ook voorzitter van de Sectie Sport van de Amersfoortse Gemeenschap, want de Bond is in feite deze Sectie. Mogelijk krijgt de heer Van Mou rik juist door al deze functies gele genheid om zijn twee voornaamste verlangens te verwezenlijken: a Beter toezicht op het gebruik van gymnastiek-lokalen. b Een betere en ongezochte voorlichting op sport-paeda- gogisch en sport-hygiënisch gebied in de verenigingen. Wij hopen met hem, dat dit in derdaad geschiedt. Sport heeft nog een ander doel dan alleen maar een balletje trappen. Sport is vooral een middel om het lichaam van de mens sterker, gezonder en fraaier te ma ken. Sport kweekt saamhorigheids gevoel. teamgeest en doorzettings vermogen Daarom voornamelijk is sport zo belangrijk. Daarom ook zijn mensen als P. E. H. van Mourik van niet te schatten waarde in Amers foort. Joan Cran jord: De Vrouw met het geschonden gelaat Het Grand Théatrc heeft blijkbaar r.aar een film gezocht, die de slechte indruk, welke het Mexicaanse „geval" van vorige week heeft gemaakt, moest wegnemen. Voor het eerst wordt nu in Amers foort de al betrekkelijk oude film „De vrouw met het geschonden gelaat" ver toond. M.G.M. liet George Cukor een film vervaardigen naar een Frans to neelstuk, „II était une fois", dat des tijds nog al veel succes had. Cukor buitte de mogelijkheden, die de cinematografie biedt, ten volle uit en bracht een film op de wereldmarkt, die in alle opzichten succes had. „Dc vrouw met het geschonden ge laat" (A woman's face) speelt in Zwe den, waar Anna Holm, een jonge vrouw, voor de rechter komt te staan, beschuldigd van moord. De rechter stelt zi|n vragen, de getuigen vertellen. Anna Holm bekent en iedere figuur uit het proces vertelt een gedeelte van Anna Holms wanhopige liefde voor een misdadiger. Onbarmhartig voert de camera ons mee op een reis door een wereld van misdaad cn liefde. Deze film. waarvan wij de inhoud hierboven onvolledig! in enkele woorden hebben verteld, houdt iedere toeschouwer van het begin tot het ein de gespannen. Deels komt dit door de „verhaaltrant'" van de camera, deels ook door het uitstekende spel van Joan Crawford, de vrouw met het geschon den gelaat, Mclvyn Douglas, de chi rurg. Conrad Veidt, de misdadiger en niet te vergeten Albert Bassermann, die ras-artist, die van zijn kleine rol als kcllncr iets groots maakt. ,,De politie volgt het spoor 9 De slechts betrekkelijk dramatische cn zelfs hier en daar wat komieke Franse detectivc-film „De politic volgt het spoor" met Louis Jouvet in de hoofdrol, wordt deze weck in het City Theater vertoond. Zonder een rolprent van grootse allure te zijn is het toch niet voldoende gevoel voor een lang zaam aan naar een goede climax groei en verfilmd, om de toeschouwer voort durend geboeid te houden. Een op het oog wat oppervlakkig mciske, gehuwd met een danig jaloerse man, doet haar best om aan een filmcontract te komen. Ze bewandelt daarbij misschien niet direct dc juiste weg en als ze zonder dat haar man het weet op een avond bij dc nogal gevaarlijke man, die haar kan helpen, op bezoek is, gebeurt het fatale De echtgenoot, als ccn razende op zoek naar zijn vrouw, komt in het huis waar zij zoeven nog was en vindt de gastheer dood. Als een haas gaat hij er vandoor, bang van moord te wor den verdacht, nog steeds onbekend met het feit dat zijn vrouw inderdaad kort tevoren in het huis van de vermoorde was. Wat is daar gebeurd? En wie ver moordde daar zo iemand in koelen bloe de7 De politic volgt het spoor. Er zijn er velen die verdacht zouden kunnen worden. Dc vrouw met haar toekomst dromen, en ook haar man. Het aardige in deze overigens pretentieloze film, vonden wij de manier waarop het pu blick in een bepaalde waan wordt ge houden, waarvan het pas ap het laatste moment wordt bevrijd. Tijdens de Donderdagavond ge houden huishoudelijke vergadering van de afdeling Amersfoort van de Partij van de Arbeid werd, naar men ons mededeelt; dc volgende motie aangenomen: De afdeling Amersfoort van de P.v.d.A. in vergadering bijeen op Donderdag 14 October 1948, met begrip kennis genomen heb bende van de grote onrust en ver ontwaardiging over de aangekondig de prijsverhogingen van een aantal noodzakelijke levensbehoeften, verheugd over de duidelijke reactie van het N.V.V., tot uiting gekomen in het door haar per 15 September gezonden adres aan de Regering, eveneens verheugd over de ernsti ge aandacht, die het Party bestuur in haar vergadering van 9 October 1948 aan deze materie heeft gewyd, spreekt als haar mening uit, dat prijsverhogingen, hoe gering ook, voor de brede massa van ons volk onaanvaardbaar zyn, tenzij dc finan ciële gevolgen dezer prijsverhogin gen niet direct ingaande verho gingen van lonen, salarissen cn toe slagen op pensioenen en uitkeringen van rentetrekkers rn daarmee gelijk gestelden, worden opgeheven, spreekt de verwachting uit, dat allo geledingen van de socialistische arbeidersbeweging geen middel on gebruikt zullen laten om deze uit eindelijk voor het gehele volksbe staan dreigende ramp af te wenden. Deze motie zal ter kennis van het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid en de Kamerfractie worden gebracht. De heer J. A. C. Spoel tot voorzitter gekozen Tijdens de algemene ledenvergade ring van de VW, Vrijdagavond in de Wapenroem gehouden, is dc heer J. Steinebach als voorzitter afgetreden. De heer L. M. W. Ledcbocr, secreta ris. legde eveneens zijn functie neer, ter wijl ook de wnd. penningmeester, de heer J. Stam, zich niet voor herverkie zing beschikbaar stelde. Op dit besluit kwam hij later terug. Dc voornaamste oorzaak van deze gang van zaken is dc critick die het bestuur van bepaalde zijde op zijn be leid heeft ondervonden. Door drukke werkzaamheden zag voorts ook de heer J. Vonk, commissa ris. zich genoodzaakt zijn functie neer te leggen. Bij de daarop volgende bestuursver kiezing werd de heer J. A. C. Spoel tot voorzitter gekozen. Het bestuur be slaat verder uit dc beren W. C. Mah ler, secretaris, J. Stam. penningmees ter. leden de heren J.J.H. Haan, J. G. F. Pouleijn. A. H. Rozendaal cn G. Sleijt. Besloten werd het verzoek van een plaatselijk pensionhouder om ook het pensionbedrtjf in het bestuur te doen vertegenwoordigen tot de volgende ver gadering aan ie houden. De scheidende functionarissen wer den toegesproken door de heer H. v. Galen Last die hen dankte voor het vele werk dat zij voor het Vreemdelin gen Verkeer hebben verricht. Ons dagelijks teveel Bij een controle op de Vrijdagse markt werden negen kooplieden bekeurd, die de ijkwet hadden overtreden. Wegens openbare dronkenschap werd een Amcrsfoorter aangehou den en op het bureau ingesloten. Verder waren er weer verschei dene Amersfoorters die op de bon werden gezet daar zij zonder licht door duister Amersfoort reden. Burgerlijke stand Geboren: Hendrik Martin, z. v. Hendrik Malestein en J. Bergsma. Overleden: Janke Oosterhof, 79 j. wed. v. H. Visser; Reindert Jan sen, 3 dagen: Antonia Agatha van Wieringen, 39 j., geh. met J. Boer- sen. Soester wilde trouwen en verduisterde f 11.000 Door een employé van een grote Amersfoortse fabriek is ten nadele van het bedrijf gedurende de laat ste zes maanden op grote schaal fraude gepleegd. De kantoorbediende C. uit Soest, die naar hij thans voorgeeft graag wilde trouwen, beschikte niet over de daarvoor benodigde contanten. In de loop van de tijd verduis terde hij een bedrag van ongeveer 11.000.waarvan hij de inrich ting van zijn woning en het brui loftsfeest bekostigde. Daar hij de beschikking over de boeken had, kon hij hierin naar believen veranderingen aanbren gen en werd eerst thans de fraude ontdekt. De dader, die sinds twee maan den is getrouwd, is gearresteerd en zal voor de Officier van Justitie worden geleid. Auto ontvreemd en gevonden Op de Appelmarkt werd Vrijdag de auto ontvreemd van een markt koopman uit Amsterdai'.. Politie mannen die een onderzoek instel den vonden de wagen later op de B. W. Laan met een .ekke band terug. Soester stal kleding uit fabriek De Amersfoortse politie hield een zekere M. uit Soest aan, die op een Amersfoortse fabriek hand schoenen en andere kledingstuk ken had ontvreemd. Hij is op het politiebureau ingesloten en zaï voor de Officier van Justitie wor den geleid. Chr. Damvereniging bestaat Maandag tien jaar Op Maandag 18 Oct. viert de Amersf. Christ. Damvereniging haar 10-jarig bestaan met een feestelijke Jaarvergadering in het gebouw „Bethel" in de Ecmstraat. Er zullen enige voor drachten e.d. gehouden worden bene vens een gongwedstrijd. Ook zullen versnaperingen uitgedeeld worden. In dc zomer van 1938 werd op initia tief van een paar damliefhebbers een vergadering gehouden, waar o.a. de heer G. J. van Munster sprak. Een en ander had tot resultaat, dat ccn ver eniging werd opgericht met 20 leden. Op de daarop volgende vergadering werd tot voorzitter gekozen dc heer H. K. Voskuylen die ccn jaar later werd opgevolgd door de tegenwoordige voor zitter dc heer J. Olofsen. Secretaris werd dc lieer J. Snel. later dc heer A. E. v. d. Ham en nu dc heer P. dc Groot. Penningmeester werd de heer G. Nieu- borg die nu nog in functie is. Com missaris voor materiaal is A. Vctkamp. J Duijst is 2de voorzitter. Het ledental is steeds ongeveer tussen 18 en 25 ge bleven. De A.C.D. heeft nu 3 maal in de competitie 2e klas van dc Utr. Prov. Dambond gespeeld en is alle keren als derde geëindigd. Aan deze competitie wordt met twee tientallen deelgenomen. UOt- en 8 SCHILDERIJEN OMLIJSTINGEN AMERSFOORT TELEFOON 5106 Meer samenwerking gevraagd Verschillende omstandigheden ge ven mij aanleiding aan het oordeel van hen, die belang stellen in uitin gen van Kunst in het algemeen en van toneel- en muziekuitvoeringen in het bijzonder, de vraag voor te leggen, of mijn mening juist is dat door een betreurenswaardige ver deeldheid minder bereikt wordt dan door samenwerking mogelijk zou zyn. Holland is 't land van de hokjes geest par-excellence! Voorbeel den behoef ik niet te noemen. We zien ze dagelijks bij tientallen om ons heen. Iedereen kent ze. En iedereen, die de ogen open heeft, kan waarnemen hoe vaak een ge meenschappelijk doel gemist wordt, omdat men langs elkaar heen loopt in plaats van hand in hand te gaan. Voor de oorlog heb ik er meer malen op gewezen, dat in onze ge mengde zangverenigingen heel goede individuele krachten huis den, doch dat door versnippering in talrijke clubjes het artistiek resul taat beduidend lager was dan door onderlinge samenwerking zou kun nen worden bereikt. „Concentra tie, Heren, concentratie!" heb ik talrijke malen geroepen. En ziet! Verleden jaar is er een fusie tot stand gekomen tussen het Toon- kunslkoor en de Oratorium-vereni ging. En het resultaat? Als U er zelf niet geweest zijt, vraag het dan aan hen, die de wonderschone uit voering van de Mattheus-Passion in de Sint-Joriskerk mochten mee maken! Een prachtig voorbeeld van wat er door samenwerking te be reiken valt. Het is om te trachten, deze sa menwerking ook tot $tand te bren gen op het gebied van toneel- en muziekuitvoeringen, dat ik naar de pen heb gegrepen om dit artikel te schrijven. Want hoe is de toestand in Amersfoort? Niet minder dan ze ven groepen bemoeien zich met het organiseren van toneel- en muziek uitvoeringen, in alphabetische volgorde: Amicitia. De Gemeen schap. het Grand-Theater, Katho liek Amersfoort, het Nut, Oost en West en D'Oude Lanteern. Ieder van deze grogpen streeft hetzelfde doel na: het geven van hoogstaan de uitvoeringen te Amersfoort. Doch slechts bij uitzondering be merk ik iets van samenwerking, waarvoor toch naar mijn mening veel te zeggen zou zijn. Wat toch is het geval"7 Zonder onderlinge ruggespraak organiseren de verschillende groepen ieder op zich zelf de uitvoeringen. Daardoor kan het voorkomen, dat b.v. in de zelfde week twee zang-recitals of piano-avonden worden gegeven, of dat een zelfde toneelstuk door twee groepen kort na elkaar wordt op gevoerd. Soms vallen verschillende uitvoeringen in een week samen, waardoor het bezoek ten ongunste beïnvloed wordt en dan is er weer enige weken niets bijzonder te doen. Daar komt nog bi.i, dat velen een zekere verbondenheid gevoelen aan de groep, waarvan zij lid of abonné of donateur zijn. Zij bezoeken in hoofdzaak de uitvoeringen van hun eigen groen en nemen weinig of geen notitie van de pogingen van een andere groep om ook iets be langrijks tot stand te brengen. Dit verklaart mede. waarom vele uit voeringen onvoldoende bezocht zijn Nu is het weliswaar niet het doel van de meeste groeüen om winst te maken, maar er mag toch ook in doorsnee geen geld op toe gelegd worden. Men moet er dus zorg voor dragen, dat de te betalen honoraria en onkosten in balans zijn met de te verwachten inkom sten. En daarvoor zal de kwaliteit van het gebodene wel eens lijden. Ik zou het tenminste kunnen be grijpen, als in sommige gevallen wel eens wat meer naar de hoogte van de honoraria dan naar de kwa liteit van het gebodene zou worden gekeken. Doch hoe dit zij. in ieder geval moet het toch mogelijk zijn, door concentratie van krachten en door onderling overleg nieuwe perspectieven te scheppen. Wie durft het b.v. op het ogenblik aan in Amersfoort opera-uitvoeringen of een serie belangrijke orkest-uit- uitvoeringen te geven. Ik kan me begrijpen dat de directie van het Grand-Theater, die anders onder nemingsgeest genoeg toont, het te riskant vindt. Doch zou het zo on mogelijk zijn een samenwerking tussen het Grand Theater en de andere groepen tot stand te bren gen, waardoor een kans voor het Amersfoorts publiek zou worden geschapen dergelijke kunstuitingen in eigen veste te genieten? Is er niet iets voor te zeggen to neeluitvoeringen voor b.v. drie groepen te combineren, zodat we een zelfde stuk twee avonden ach tereen voor volle zalen kunnen la ten spelen (waardoor allicht het honorarium lager wordt) in plaats var op verspreide data drie uitvoe ringen te geven die slechts voor tweederden bezocht worden9 Is het ook met mogeliik tot een taakverdeling te komen? Ik denk daarbij in de eerste plaats aan de Gemeenschap, die zo uitermate ge schikt is voor het sociale werk (Jeugd van de Straat: overecn- cci-komsten sluiten met andere groepen betreffende verstrekken van goedkopere plaatsbewijzen aan door haar aan te wijzen fiersonen, enz.) doch die m.i. beter kan uit vallen als verzorger van eigen uit voeringen. De groepen, die de muziek- en toneeluitvoeringen organiseerden, hebben zich tot dusverre wellicht te wemig bezig gehouden met de vraag, hoe ze ook de minder-be- middelden gelegenheid konden ge ven deze uitvoeringen te bezoeken, doch dat zal mogelijk zijn oorzaak vinden in het feit, dat tot dusverre een lichaam ontbrak, dat als scha kel kon worden gebruikt. Nu heb ben we de Gemeenschap, die in dit opzicht nuttig werk kan verrich ten, zonder zelf financieel risico te lopen. Als de andere groepen hun deuren wat wijder willen openzet ten, zal het doel, dat de Gemeen schap zich stelt, bereikt kunnen ■worden, zonder dat het aantal uit voeringen nodeloos wordt vergroot. Wanneer er onderling naar ge- si ïeefd wordt het risico te beper ken, kan meer bereikt worden. Ook op andere wijze kan hiertoe samen gewerkt worden, b.v. wanneer men overeenkomt dat de ene groep uit sluitend toneel-uitvoeringen orga- niseei-t, een andere concerten, een derde ballet, cabaret en lichtere kunst voor haar rekening neemt en de aangeslotenen bij de ene groep de uitvoeringen van de andere gioep kunnen bezoeken. Ik geef slechts enige denkbeelden ter over- weging, maar natuurlijk zijn er nog veol andere mogelijkheden. Als voorbeeld wil ik nu eens Amicitia nemen, waarvoor ik de uitvoeringen organiseer, jaarlijks minstens zes toneelopvoeringen en zes concerten. De eerste geven tot dusverre een behoorlijk saldo, doch op de concerten wordt althans dit seizoen, geld bijgelegd. Nu zou het dus. commercieel bezien, voor de hand liggen ccn volgend jaar de concerten te laten vervallen en, daar Amicitia's doel niet is op de uitvoeringen geld te verdienen, de toegangsprijzen voor de toneel avonden te verlagen. Maar daar mee zou Amersfoort's cultureel be lang allerminst gediend zijn. Wel iswaar zou het wellicht mogelijk zijn voor de concerten een ge meentelijke subsidie te verkrijgen, doch ik vertrouw, dat dit niet no dig zal blijken te zijn, als de door mij voorgestelde samenwerking tot stand kon komen. Men heeft wel eens de vraag tot mu gericht, of wanneer er een nieuwe schouwburgzaal zou wor den gebouwd met een veel groter aantal plaatsen het niet moge lijk zou zijn, door verlaging van de toegangsprijzen een veel groter aantal bezoekers te trekken. Per soonlijk heb ik daar een zwaar hoofd in. Dc prijzen die voor de concerten in Amicitia worden ge vraagd, zijn al veel lager dan die voor dezelfde concerten in de grote steden grif betaald worden. Doch het zou geprobeerd kunnen wor den. En ook op het gebied van de stichting van een nieuwe schouw burg zou door samenwerking veel te bereiken zijn. Ik heb daarover denkbeelden, die mogelijk door hen. die daarin een woordje mee kunnen spreken, in overweging kunnen worden genomen. Doch dat zal voorlopig nog wel toekomstmu ziek zijn. Op het ogenblik stel ik dus slechts de vraag aan de reeds ge noemde groepen: „Voelt U iets voor de door mij hierboven opge somde mogelijkheden? Zo ja, laten ze dan eens samen praten." Mis schien willen zij zich eens met el kaar in verbinding stellen. P. SCHWERZEL. (Het bestuur der Amersfoortse Gemeenschap, over dit stuk van de heer Schwerzel naar haar me ning gevraagd, stelt zich op het standpunt, dat de A.G. als overkoe pelend lichaam od cultureel gebied te Amersfoort, altijd bereid is lei ding te geven bii overleg, zoals hier wordt bedoeld. De A.G. heeft haar acenda-bureau en dat voorkomt al dikwijls het geven van verschillen de voorstellingen op één avond. Dat bepaalde ondernemingen dit agenda-bureau practisch negeren, hetgeen lot ongewenste consequen ties leidt, is echter een feit. Ami citia verleent overigens alle mede werking in dit opzicht. Een pro bleem als het hier aangesnedene behoort, volgens het bestuur der A.G behandeld te worden in de sectie toneel der A.G„ waarbij ook een niet-commerciële instelling als de sociëteit Amicitia kan aange sloten zijn. Dat de A.G. zelf toneel voorstellingen organiseert, d.w.z. goedkope voorstellingen laat geven, vindt zijn oorzaak in het feit, dat andere instanties tot nog toe deze taak hebben verzuimd.) Advertentie Dc dichter Hanno van Wagenvoorde schreef een origineel toneelstuk met de weinig zeggende naam „Moeders en Zonen", dat een vraagstuk van niet geringe importantie aansnijdt. Op de keper beschouwd is zijn werk een be roep op dc oudere generatie, een nogal dichterlijke maar daarom niet minder hartverscheurende kreet van de jong ste generatie om begrip, om vertrou wen en om een begrijpend meeleven met dc huidige jeugd die*in een vrese lijke oorlog de voosheid van de moraal zag cn het vernis van burgerlijke con venties als belachelijk leerde kennen. „Moeders en Zonen" >s het verhaal van een echt-Hollandse-familie in een klein stadje. Dc moeder, haar echtgenoot is sinds lang overleden, weigerde in haar jonge jaren het jawoord aan ccn man, omdat deze niet paste bij haar begrip pen, omtrent hetgeen een leven richting hoort te geven: de gewone zekerheden, een in wezen dograatieke levensopvat ting „naar den vaadren voorbeeld". Deze man nu „Oom Steven" blijft haar leven vullen en vult ook dat van haar kinderen. Hij komt niet als speler op het toneel. Slechts houdt elk lid van dc familie zo nu en dan een alleenspraak, die niets meer is dan een tweegesprek met die onbekende oom Steven, de wijsgeer die ook dc kinde ren uit zijn brieven kennen. Die ge dachten worden op het toneel in rea liteit omgezet en het was Alex Faas- sen. een van de zeven leden van Neder lands Volkstoneel, dat dit stuk Vrij dagavond in Amicitia voor dc Maat schappij tot Nut van 't Algemeen ver tolkte, die door zijn gedeeltelijk denk beeldige invloed, dc moeder weer tot haar kinderen terugbrengt als zij ze door haar starre houding cén voor één dreigt tc verliezen. Daart^j trad Alex Faassen ook als explicateur op. ccn in ons land nog betrekkelijk weinig gebruikte figuur, die mits zijn teksten kort en bondig zijn zoals hier uit stekend in het geheel past. De aanvan kelijk wat stroeve opvoering groeide tot ccn goed cn boeiend spel, waarin Nell Knoop als de moeder en verder ook vooral Fcrd. Sternebcrg als dc zoon Bcrnhard dominee die in zich zelf de ijdelheid cn onwaarachtigheid ontdekt het meest opvielen door be wogen en evepwichtig spel. Ook de anderen hoewel misschien soms wat onduidelijk te verstaan werkten mee aan het succes dat Hanro van Wagen voorde's stuk deze avond oogstte. Dr. R. Miedema, die dc bijeenkomst open de. wekte dc leden op het Nutslevcn tc activeren en vooral de jeugd door middel van 't Nutswcrk voor verdere vervlakking te behoeden. Lezing over „Sehadelijke Bodeminvloeden" Onder auspiciën van dc Anti-Vivl- sectic-Stichting, waarvan de zetel ge vestigd is te 's-Gravenhage, zal dc be kende wichelroedeloper, de heer J. G. Mieremet. uit Wassenaar op Donder dag 21 October 1948 in de bovenzaal van het gebouw Prinsenhof, een lezing houden over het onderwerp „Schade lijke Bodeminvloeden". Aanvang des avonds 8 uur. Dat dc bijeenkomst plaats vindt on der auspiciën van dc Anti-Vivisectie- Stichting zal misschien bij sommigen enige bevreemding wekken. De Anti- Vivisectie-Stichting bestrijdt echter de z.g. nuttigheidsargumenten der vivisec- toren, daarbij het vivisectievraagstuk beziend als een ethisch, doch ook als een sociaal en een cultureel probleem. Het viviscctieproblecm houdt niet alleen verband met dieren. Het raakt in eer ste en m laatste instantie ook dc mens zelf. Wel speelt de dierenwereld er een grote rol in. De Stichting wijst daarbij op de mo gelijkheid van een meer natuurlijke levenswijze op methoden, die behoren tot de natuurgenccskrachten en dus viviscctievrij zijn, zoals de mogelijkheid om door middel van de wichelroede de storende invloeden u:t dc kosmos aan te wijzen, die voor de mens schadelijk zou den kunnen zijn. Vereniging voor Weer- en Sterrekunde Op Woensdagavond 20 October a.s. wordt in hotel Franck te Amersfoort, ccn bijeenkomst gehouden voor ver spreide leden van de Ncd. Ver. voor Weer- en Sterrekunde. welke is geor ganiseerd door de onlangs opgerichte Afdeling Amersfoort van deze vereni ging. Er worden door vooraanstaande deskundigen twee lezingen gehouden en wel één over een sterrekundig en één over een weerkundig onderwerp. Door het Comité „Levensvragen" wordt Zondagmorgen om 10.30 uur in het zaaltje aan de Regentesse- laan 21 een Zondagmorgen-wijding gehouden. In deze dienst gaat voor ds. D. A. Zijlstra (Amersfoort). Het mu zikale gedeelte staat onder leiding van Gerrit van den Burg. De eerste prijs van vijf gulden werd deze week gewonnen door G. Nieuborg. Pollardstraat 10 te Amers foort. Beide prijzen van een rijks daalder zijn voor H. Zwikker. Sta tionsstraat 100 te Ermelo en R. den Daas, Spaarnestraat 136 te Amers foort. Deze puzzle leverde het grootste aantal inzendingen op. dat wij ooit hebben ontvangen Helaas was on geveer 23% foutief. Volgende keer beter! Hoevelaken Medische dienst. Zondag heeft alleen voor spoed- gevallen dienst dokter W. Verbeek te Hoogland, telef. K 3493260. NIWIN-nieuws De Kerstpakketten voor de mili tairen in Indonesië zijn gereedgeko men en te bezichtigen in een der etalages van de heer van Altena.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2