SJOEL1 Amsvorde deelde de punten met IJsselstein Als da bladeren COMPETITIE-STANDEN het perceel no. 8 Hoofdweg te Wot is de tijd gekomen vo Neptunus-dames blijven in tweede klasse „Amersfoort" had in Haarlem geen geluk „Naar het volle leven" „De Diesel "bracht plezierig toneel Liedgroep noodde tot zang en dans 2 Maandag 18 October 1948 Het heeft Zondagmiddag aan de Lousderweg, tijdens de wedstrijd tussen Amsvorde en het IJssel- steinse ¥LV.Y., niet aan spanning ontbroken. Het is een voordurend duel tussen twee' volkomen gelijk waardige ploegen geworden. Kan sen zijn er aan beide kanten zeer veel geweest doch hieruit werden slechts vier doelpunten gescoörd die broederlijk werden gedeeld. Amsvorde heeft het In deze wed strijd moeilijk gehad door het hoge tempo waarin de IJsselsteiners speelden en dat door de Leusder- wegbewoners slechts met de groot ste moeite kon worden bijgehou den. Toch was dit niet de grootste handicap. Dat Amsvorde het in deze wedstrijd niet tot een over winning heeft kunnen brengen was voornamelijk te wijten aan teveel individueel spel. Daardoor was het voor de vrij zwakke verdediging van V.V.Y. dikwijls mogelijk om, wanneer Amsvorde ten aanval trok. tijdig in te grijpen. Het begin was voor Amsvorde alleszins hoopvol want uit een goede aanval kon voor V.V.I.J., na een goed schot van Jan Kraak, slechts de lat redding brengen. Amsvorde was geruime tijd hevig in de aanval, doch voor doel was het een opeenhoping van spelers waardoor goede kansen verloren gingen. Toen V.V.IJ. het initiatief over nam bleek spoedig dat de nog jonge linksbuiten W. Adelaar, een speler met toekomst, het de Ams vorde achterhoede lastig zou ma ken. Hij was het ook die na 25 mi nuten spelen een foutieve opstel ling van de Amersfoortse verdedi ging keurig afstrafte. (0—1). De gasten hadden niet lang plezier van hun voorsprong want Amsvor de ging na de aftrap onmiddellijk hevig in het offensief en W. Vink beloonde deze goed opgezette aan vallen met de gelijkmaker (11). De goede achterhoede van Ams vorde, waarin vooral keeper Dijk huizen. uitblonk, had een off-day want W. Adelaar strafte kort na de gelijkmaker opnieuw een fout af (1-2). Kort voor de rust maakte Jan Kraak gelijk na goed combinatie spel, waaraan het hele aanvals- quintet deel nam De tweede helft begon met een bombardement op het Amsvorde- doel. Hoewel de IJsselsteiners kan sen te over kregen zagen zij geen kans een doelpunt te scoren, zelfs behoefde keeper Dijkhuizen er wei nig aan te pas te komen. Na dit offensief kwam Amsvorde op toe ren. Het tempo werd flink opge voerd en de druk op het V.V.IJ.- doel groot. De IjTsselsleiners had den echter beschikbare krachten voor het doel teruggetrokken zo dat onophoudelijk scrimmages ont stonden die echter steeds in het nadeel van Amsvorde uitvielen. Onder grote spanning verstreek de tijd zonder dat een winnend doel punt werd gescoord. Familie-avond van SOS Met een Zaterdagavond In het K A B-gebouw gehouden familie avond begon de Wandclsportvereni- ging S.O.S. haar gevarieerd win ter programma- Het cabaret-gezelschap „Tempo", dat geheel uit eigen krachten ia samengesteld, bezorgde de talrijke aanwezigen enisle vro lijke uurtjes. Het vocale gedeelte werd verzorgd door het dames-trio, „Dicsta" terwijl als soliste Ger Oos- terboer optrad. Dat het gebodene op prijs werd gesteld bleek wel uit dc talrijke „open doekjes". Ook Aan de jongens „overzee" was gedacht. Een collecte voor de kerstpakketten bracht f 25.— op. Voetpanger aangereden De voetganger L., die op het Spui wandelde, werd aangereden door een motorrijder, die zoals de term luidt onder zodanige invloed van sterke drank verkeerde dat hy niet in staat kon worden geacht een mo tor te besturen. Beter dan de motor rijder, die een hoofdwond op liep, welke door de G.G. en G.D. .werd verbonden, kwam de voetganger er af. Alleen zyn jas werd bevuild. Door sterfgeval TE KOOP Inlichtingen bij J. v. LUNTEREN, architect te Doorr. na het avondeten of op is alty'd een succes. By De Vries zijn keurig in royale maten, met ha verschillende speelwijzen De nieuwe spelen „GOAI VUUR" vallen, vooral t jongens, erg in de smaalt Wij tonen ze U graag zonder Voor een gezellig spel: Quick werkte zich naar de bovenste plaats Nijenrodes met 21 verslagen Quick heeft haar nieuwe terrein geen schande aangedaan, immers ook deze wedstrijd werd met 21 gewonnenen volkomen ver diend. Zelfs de supporters van Nij enrodes moesten toegeven dat de best spelende club deze wedstrijd gewonnen had. Zoals Quick, vooral voor de rust, haar technisch kun nen demonstreerde, was zelfs voor de onpartijdige toeschouwer een lust om te zien. Was de voorhoede, die ditmaal elke schietkans benut te, gelukkiger geweest, dan waren de schoten, die nu tegen lat en paal belandden, in doelpunten om gezet. Quick begon de strijd met als te genstanders Nijenrodes en de vrij sierke wind. Ondanks deze handi cap vlotte het samenspel uitste kend en werd Nijenrode's achter hoede tal van keren uit verband gespeeld. Na 20 minuten spelen kreeg De Groot de bal en van vrij grote afstand scoorde hij met een haxj&é lage schuiver. (10). Tot aan de rust werd door de voorhoe de het doel van Nijenrodes onder vuur genomen, paal en lat brach ten echter redding. Na de rust was Quick herhaalde lijk in de meerderheid. De aanval len van Nijenrodes waren ook niet ongevaarlijk, hetgeen bleek toen de bal bij de midvoor belandde, die met een beheerst-schot in de uiter ste bovenhoek, onhoudhaar voor doelman Veer, scoorde en daarme de gelijk maakte (1—1). Niet ontmoedigd, trok Quick weer ten aanval, waarbij de ach terhoede van Nijenrode het zwaar te verduren kreeg, hetgeen ook bleek uit het aantal corners. Uit een van deze corners, door Brand- son uitstekend genomen, zorgde Cesar met een goede kopbal voor het winnende doelpunt (21). Kort daarna werd voor het einde gefloten. Quick had daarmede een over winning bevochten, welke, door het goede spel en uithoudingsver mogen van alle spelers volkomen verdiend was. De StichtseBoys 13 De Amersfoortse Boys hebben in de laatste^ minuten \*bn de wed strijd tegen De Stichtse in Utrecht met de rug tegen de muur gevoch ten om een 31 voorsprong te be houden en dat gelukte. Goossens leidt in strijd om titel De vierde ronde van de finale om dc ïoogstc schaaktitel in onze stad werd Vrijdagavond gespeeld cn had een wei nig spannend verloop. Dc uitslagen zijn zoals werd verwacht n.l.: Huisman- Jongman 1—0, Goossens—Uding 1—0; dc Vncs—Houbaer 1—0. Latour—Agtcrhuis werd niet ge speeld. Dc helft van het tournooi is thans geëindigd en er komt duidelijk tekening in de standen. Het is bijvoor beeld reeds z-ïker dat de kampioen J. A. Uding Jr. zijn titel zal moeten afstaan. Aan wie is nog niet niet zekerheid te zeggen. Goossens heeft de leiding met •1 uit 4. op de voet gevolgd door De Vries met 3J/2 uit 4. De ontmoeting Goossens—De Vries zal wel beslissen wie de nieuwe kampioen wordt, aange zien wij het niet denkbaar achten dat een der overige deelnemers nog in staat- zal zijn de twee genoemde spelers te passeren temeer daar er nog slechts drie ronden resten. Intussen blijft dc spanning er in. want de ontmoeting tus sen belde rivalen heeft toevallig in de laatste ronde plaats. Het is dus voor beide zaak. zelfs geen halve punt te verliezen.-JDe stand is op het ogenblik: 1. Goossens 4 gespeeld 4 gewonnen; 2. Dc Vries 43]A: 3. Sluisman 4—2: 4 en 5 Latour en Jongman 4Vfa 6 Houbaer 31; 7 Agterhuis 3—'/^: 8 Uding 4-0. APWC moest tegen EMM met gelijk spel genoegen nemen Dat A.P.W.C. de wedstrijd tegen E.M.M. niet heeft kunnen winnen, is voor een groot deel te danken aan de verkeerde tactiek die men van begin tot het einde toepaste. Steeds speelde men de bal door het midden met korte tikjes naar voren, hetgeen een kolfje naar de hand was van de goed spelende E. M.M.-vereniging. Van de aftrap af was A.P.W.C. In de meerderheid en speelde E.M.M. mét drie spelers In de voorhoede. De rest van de ploeg trok zich voor doel terug. Er werd voor dc Amers- foortse voorhoede een muur opge- j trokken, waar men geen enkele bres in kon slaan, want wist men een enkele maal tot In de buurt van het strafschopgebied vrjj te komen, dan stond er bovendien nog een doelverdediger. die rustig zonder enige aarzeling ingreep. In het veld speelden de Paars gelen een behoorlijke partij en viel vooral de goede balbehandeling op, doch voor het doel was ook van dit laatste geen spoor meer te beken nen. De tactiek van E.M.M. was voor de rust volkomen onbegrijpe lijk, daar de ploeg met de zeer ster ke wind in de rug opereerde. De drie spelers in de voorhoede konden het tegen de volledige A.P.W.C. verdediging ook niet bolwerken en zo was het niet te verwonderen, dat ondanks een veldmeerderheid van onze stadgenoten, de stand bij dc rust nog 00 was. Na de hervatting volharde A.P. W.C. in dezelfde tactiek en zagen wij een nog grotere meerderheid dan in dc eerste helft, dat tot gevolg had dat de backs gevaarlijk ver opdron gen en dat werd hun na ca.vijf mi nuten noodlottig. De E.M.M.-spil plaatste de bal hard naar voren. De midvoor ving het leder op en toen maakten de backs de fout om beiden toe te lo pen. Het leder werd naar de vrij staande rechtsbuiten getrapt en deze wist van grote afstand via de binnenkant van de paal onhoudbaar te doelpunten. De druk op het E. M.M.-doel werd nog groter en slechts sporadisch kwam de tegen partij over de helft van het veld. Mossing ging het met verre-schoten proberen, doch de keurig spelende doelman gaf geen kans. Midvoor Van Empelen had bepaald pech toen bij een goed genomen hoek schop zijn zeer harde kopbal net over de lat ging. Na ca. 20 minuten nam Mossing op de linksbuiten plaats een hoek schop. De bal kwam zeer scherp voor doel en de back die de bal weg wilde koppen, zag het leder via zijn hoofd in het net belanden. 11. Hoe de Amersfoorters het ook probeerden en of v. d. Flicr nu in dc voorhoede ging spelen, niets mocht baten en toen de scheidsrechter het einde floot konden wij niet begrij pen dat met een zo grote veldmeer derheid de voorhoede geens kans had gezien op normale wyze een doelpunt te forceren. Soesterkwartier vocht tegen regen en wind en verloor De natuur kan soms grillig zijn. Dat heeft Soesterkwartier Zondag in Haarlem moeten ondervinden. De gehele eerste helft moesten on ze stadgenoten tegen e®n storm op tomen. Toen volgde een hevige stortbui en de wind nam af. In de ze eerste helft had Soesterkwartier een 42 achterstand opgelopen en de groenwitten rekenden er al op, dat de wind weer zou opsteken, zodat dan Animo Ready dit grote nadeel zou hebben. De wind was en bleef weg. De eerste tien minuten kreeg Soesterkwartier geen voet aan de grond. Het middenvak kon de bal niet wegkrijgen waardoor de ver* dediging zwaar werk kreeg en de aanval niets te doen had. Het was daarom ook niet te verwonderen dat de Soesterkwartier-verdediging ^weemaal moest zwichten. Toen ongeveer een half uur was gespeeld had Muns geluk met een ver en hard schot. Maar van dit doelpunt hadden de Amersfoorters^, niet lang plezier want direct daar na doelpuntte Animb Ready (3-1). De volgende vakwisseling bracht nog meer leven in de brouwerij. Al was het alleen maar door de hevi ge stortbui. Het spelen werd steeds moeilijker. In de Haarlemse verde diging werden fouten gemaakt' en T. van Empelen strafte er één van af (23) doch even voor rust werd door de Haarlemmers de voor sprong vergroot. In de tweede helft kon Gerritsen de achterstand tot 4—3 verkleinen. Maar toen Animo Ready de stand op 53 bracht was voor Soester kwartier de kans verkeken. Animo Ready speelde een gewonnen wed strijd en kon zelfs het halve dozijn vol maken.* De Haarlemmers hebben op de ranglijst nu de plaats van Soester kwartier ingenomen. Langcstraat 76 - Amersfoort - hoek ooocoooooooocooccooocoooo Kachelhaakje 12 en 1 Kachelpook 35 en 5! Kolenlepel Sinteltangan 60! Asieefje 100 en 140 Jaarsma haarden was 50 Kachelglans 25j Haardketeltjes andlringcn0^ dc situatie ongeveer dezelfde. Hilversum brengt er dit seizoen al bitter weinig ran terecht. Het gelijke spel van APWC tepcw VV^ geen verandering in de kopgroep van de derde klasse E. Amersfoort se Boys kwam in de vierde klasse K van de vijfde op de derde plaats door een overwinning op De Stichtse. Dit ging ten koète van Amsvorde. die een plaats zakte door een gelijk spel tegen VVY. Quick verdrong Nijenrodes van dc bovenste plaats en gaat thans zelf aan de kop, na vorige week nog vijfde te zijn geweest. Derde'klasse E. SOESTERWEG 104—106—108 TELEFOON 6519 WA Meteoor APWC Zeist EMM RUC HMS DEC BFC APGS 1 0 11 0 1 10 2 2 6 1 1 5 1 2 5 0 3 4 2 2 4 2 2 4 0 3 4 1 3 3 0 5 2 E. 0 0 12 0 1 10 1 1 9 1 1 9 3 2 5 2 3 4 1 4 3 1 4 3 3 3 3 2 4 2 Vierde klasse K. WIJ 6 4 2 0 DEV 6 4 1 1 Amersf. Boys 5 3 1 1 Amsvorde 5 2 3 0 Brederodes 5 2 2 1 Bfirneveld 6 2 1 3 Zw. Vooruit 6 2 1 3 De Stichtse 5 1 2 2 Saestum 5 1 2 2 St. Boys 5 1 0 4 Vreeswijk 6 0 1 5 Vierde klasse L. Quick 5 4 0 1 SEC 5 3 1 1 Zebra's 5 3 1 1 Voorwaarts 5 3 1 1 Nyenrodes 6 3 1 2 GW 6 3 1 O Utrecht 5 3 0 2 JSV 6 2 1 3 Woudenberg 6 2 0 4 PVC 6 1 0 5 IJFC 5 0 0 5 Sport in enkele regels VOETBAL: APWC—EMM '15 1—1 AmsvordeWY 22 StichtseBoys 13 QuickNijenrodes 21 SEC—PVC 4—0 HANDBAL: heren: Concordia-Amersfoort 62 AAVBHC 3—1 dames: VriendschapA'foort 31 KORFBAL: „Animo R«ady"„Soester kwartier" 63 SCHAKEN: Na vierde ronde om kampioen schap van Amersfoort leidt Goos sens met een half punt voorsprong. WATERPOLO: Neptunus (dames) verloren in Haarlem van Meeuwen en wonnen van Merwede, doch promoveerden niet. ,,Meeuiven" ivon met 53 en promoveerde In een tournooi, dat Zaterdag avond in het Sportfondsenbad te Haarlem werd gehouden, is beslist welke van de drie kampioenszeven- tallen der tweede klasse van de KNZB naar de eerste klasse zou promoveren. De dameszeventallen van Meeuwen, Merwede en Neptu nus hadden reeds twee maal een halve competitie gespeeld en ein digden beide malen gelijk. Op dit tournooi toonde „Meeuwen" zich de sterkste en promoveerde. Voor Neptunus, dat gehoopt had volgend jaar twee eerste-klas ze ventallen te hebben, is dit wel een teleurstelling, temeer daar men reeds dacht gepromoveerd te zijn in de laatste halve competitie. Toen werd echter een protest van „Meeuwen" toegewezen en zo kwam men tot dit tournooi. De eerste wedstrijd van Neptu nus was tegen Meeuwen. De Am sterdamse dames zetten al dadelijk een hoog tempo in en speelden de bal steeds weer op Iet Koster-van Feggelen, haar sterkste speelster. Mej. de Wilde maakte onze oud- rugcrawlkampioene aanvankelijk echter ongevaarlijk. Neptunus scoorde het eerste doelpunt. Mevr. Reems kreeg de bal op het midden veld te pakken en doelpuntte met een ver schot (10). Een stokhoog- bal ongeveer hetzelfde als een penalty bij voetballen stelde „Meeuwen" in staat gelijk te ma ken. Wederom was het mevr. Reems die Neptunus de leiding be zorgde (2^—1). Nog voor de rust maakte mevr. Koster er 22 van. Na de' rust is Neptunus iets ster ker, doch het juiste schot ont breekt. Mevr. Kosteï's harde, zui vere schoten troffen echter wel doel en zij voerde de stand op tot 25. Een stokhoogbal stelde mevr. Wig- tebroek in staat een doelpunt te scoren, zodat de eerste wedstrijd van het tournooi in een 53 over winning voor Meeuwen eindigde. De tweede wedstrijd had voor Neptunus weinig belang, daar ver wacht kon worden dat Meeuwen van Merwede zou winnen. Dit ge schiedde later ook inderdaad. Niet temin namen de Amersfoortse da mes het zekere voor het onzekere. Door doelpunten van mej. De Gans (2) en mej. De Jong werd met 3i gewonnen. D.e Neptunus-ploeg telde twee invalsters. Neptunus I (heren) speelde een tussenwedstrijd tegen de Amster damse hoofdklasser Meeuwe'n, waarin de internationaal Rudi van Feggelen speelde. Hoofdklassespel en het spel van een pas gepromo veerde eerste-klasser verschilt. Neptunus merkte dit en verloor met 51. Niettemin was deze wedstrijd een goede oefening voor Neptunus. Handbal AAV won spannende wedstrijd AAV dat met het Bussumsc BHC tot de sterkste elftallen van haar afdeling behoort, heeft gisteren BHC in een meer spannende dan fraaie wedstrijd me' een 3—1 nederlaag naar huis gezonden. AAV heeft In de laatste wedstrijden laten zien, dat zij over een „berucht kwartiertje" beschikt. Dit ligt tn het be gin van de strijd. Ook ditmaal had zij binnen een kwartier ccn 2—0 voor sprong. 't Was direct van weerszijden ccn verkennen, waarbij BHC toonde een behoorlijke ploeg te zijn, met een be weeglijke voorhoede. Na vl|f minuten spelen kreeg de vrijstaande Kaspers de bal toegespeeld, welke hij direct door gaf aan Nieuborg. die niet aarzelde (1—0), Even voelde BHC en AAV keeper aan de tand, doch succes kwam weer aan de andere kant. waar Pie- ters scoorde (20^. BHC liet zich niet ontmoedigen en maakte gebruik van een te ver naar voren opgestelde AAV- vcrdcdiging (2—1). Even later was het echter Heins die met een prachtig doel punt dc stand vergrootte (3—1). Na de rust werd niet meer gescoord. BHC trachtte nu doelpunten te force ren waarbij het spel hard werd doch niet unfair. Ook AAV II kwam met een over winning uit dc bus. Amersfoort III werd ract 2—0 verilagcn. Zaterdagmiddag werd de verbin ding tussen de J. G. Sandbrlnk- straat en de „Vewlbeto"-tentoon- stelling te Veenendaal tot stand gebracht door het leggen van een tcgelstraaf van 90 M2. Het eerste hcrenelftal van „Amersfoort" heeft het in Haarlem tegen Concordia niet kunnen bol werken. Voor de rust werd er heel matig gespeeld en na enige weder zijdse aanvallen kon Brondijk de score openen (01). Vrij kort daar op maakte de Haarlemmers gclyk (11). Tien minuten voor rust be ging Schonewille een overtreding, die door de scheidsrechter werd af gestraft met een 13-meterworp. On houdbaar voor doelman v. d. Hoef, vloog de bal in de uiterste hoek. Even voor de rust scoorde Luikel op schitterende wijze de gelijkmaker (2—2). Na de hervatting zette Concordia een hevig offensief in. De voorhoede kwam overrompelend opzetten en na een kwartier spelen had Con cordia de score opgevoerd tot 62. In deze periode was „Amersfoort" cr bijna niét aan te pas gekomen, doch na deze vier doelpunten kwam „Amersfoort" weer wat op toeren. Er werden enige schoten gelost die echter naast en over gingen. Vijf minuten voor het einde werd Bron- dijk ongeoorloofd aangevallen; de scheidsrechter kende aan „Amers foort" een 13-meterworp toe. Wun- derink schoot echter in de handen van de Haarlemse doelman. Even hierna floot de scheidsrechter het eindsignaal. Onze stadgenoten bezetten door deze nederlaag nog steeds de een na onderste plaats, daar Zeeburg, het niet verder dan een 11 gelijk spel kon brengen tegen Achilles. De grote strijd tussen Atilla en Aals meer eindigde eveneens gelijk (22) Atilla behield de leiding. A.H.C. wist in Utrecht een 72 overwin ning te behalen op Sport Vereent. En do dame9? De dames van „Amersfoort" kon den het na hun twee overwinningen ditmaal niet tot een zege brengen. Zij leden een 3—1 nederlaag tegen Vriendschap in TuindorpOost- zaan. De ruststand was 1—1. In deze afdeling deden zich ver der geen verrassingen voor. Vriend schap behield door dc overwinning 00 „Amersfoort" de leiding. B.H.C. cn A.D.A. blijven Vriendschap op de voet volgen door overwinningen resp. op Sport Vereent (01) en Vrone (06). De wedstrijd Nlloc- Achilles werd door Achilles met 41 gewonnen. Verder werd er gespeeld: Heren: U.H.V. IIAmersfoort II. 2—5; A. A. V. IIAmersfoort III 2—0. Dames; Amersfoort IIAthlcta I 10; Amersfoort IIIN.S.C. 1 0—0. De Gans en Schotting kampioen Zondagmorgen waren vele wieier- enthousiasten aanwezig bij de zesde en laatste rit van de zomercompe titie van de. „Pedaalridders". De rit voor de „A-klassers" ging over dertig km. Direct na het ver trek stoven Pol en Maclean er tussen uit. Reeds na vijftien km. hadden zij 35 sec. voorsprong op het peleton, waarin Joop de Gans de toon aan gaf. De eindsprint werd gewonnen door Pol. Tweede werd Maclean, waarna De Gan9 als eerste van de groep de eindstreep* passeerde. Laatstgenoemde had aan deze derde plaats genoeg om winnaar van de „A-klasse" van de zomercompetitie te worden. Schotting en Van der Riet hadden een gelijk aantal punten in de voor gaande vijf ritten verzameld, zodat deze laatste rit beslissend voor de eerste plaats zou zijn. t De verwachte strijd is niet uitge bleven. In deze klasse werd de eind sprint vroeg ingezet en op keurige wijze won Hagenbcuk Schotting werd tweede en Van der Riet derde. Hierdoor werd Schotting eerste in de B-klasse van de zomercompetitie. De einduitslagen van de zesde rit waren als volgt: A-klasse 30 km.: 1. A. Pol, 2. A. Maclean, 3. J. de Gans', op 1 min., 4. H. v. d. Laan, 5. C. de Jong, 6. Veenendaal. B-klasse, 15 km.: 1. B. Hagenbcuk, 2. H. Schotting, 3. J. v. d. Riet, 4. W. Hartsuiker, 5. W. Veenvliet, 6. C. Aller, 7 v. d. Glas, 8. R. v. d. Wiel, 9. W. v. d. Beek, 10 L. Ouwer- kerk. Politie trad op tegen koppelverkoper Al enige keren had de politie een schoemVinkelier in onze stad ge waarschuwd, dat hy zich diende te onthouden van koppelverkoop. De man verkocht rubberlaarzen alleen aan diegenen, die ook een paar schoenen bij hem kochten en dat is nu eenmaal by de wet verboden. Het voorbye weekend werd hy weer hierop betrapt en ditmaal maakte men proces verbaal tegen hem op. St. Genesius trad op in Patronaatsgebouw Hoe moeilijk het is een verant woord dramatisch toneelstuk te schrijven, waarin wordt geageerd tegen sociale misstanden merkten we Zondagavond in 't Patronaals- gebouw in de Paulus Borstraat, waar „St. Genesius" een voorstel ling gaf van Henk Assmann's spel in vijf taferelen „Naar het volle leven". We maken in dit stuk ken nis met enige blinden. De één heeft nooit kunnen zien, de ander is door een granaatscherf van het ge zicht beroofd. Deze laatste kan dit kruis moeilijk aanvaarden, wordt van afschuw vervuld voor het me delijden dat men hem betoont en verbreekt zijn verloving omdat hij zijn meisje niet aan een blinde wil binden. „Naar het-volle leven" zou alleen om de strekking van het ge geven waarmee men bij de zienden medeleven met de blinden wil wekken onze belangstelling verdienen en de vele honderden die de voorstelling bijwoonden hebben het hun interesse ook niet onthouden. TJpch hebben wij ons afgevraagd of dit gevaarlijk dicht aan de me- lo-dramatiek grenzende stuk, dat bovendien geschreven is door iemand die de technische zijde van toneelschrijven niet beheerst en met zijn vormgeving totaal heeft gefaald, wel het juiste middel was om ons het probleeni van blinden zorg juist voor ogen te stellen. „Naar het volle leven" is niet be wogen genoeg, het is uitgesponnen, zonder waarachtige tragiek, zonder enige diepere levenswijsheid. Soms lijkt het meer een propaganda- brochure dan een toneelspel. Qeen wonder dat het uiterst moeilijk was te spelen. Het gebrek aan actie bedwong de spelers tot wat houterig spel waaraan eigenlijk alleen de huisknecht Eep Bak- kenes en het dienstmeisje, heel aardig gespeeld door Mevr. Cat. Bakkenes-Hoefsloot, ontkwamen. De zware rollen van de beide blin den werden onder gegeven om standigheden goed vertolkt door Jo Hijpert en Michel van Leur, de laatste vooral te waarderen in het eerste tafereel. De voorstelling werd ook bijgewoond door de heer F. H. Louman, voorzitter van de R.K. blindenvereniging St. Ödilia te Haarlem, die in de pauze het woord voerde en de heer G. J. Messerschmidt, algemeen gemach tigde van de R.K. Blindenzorgver eniging St. Lucia. De avond was georganiseerd door de K.A.B. in de St. Henricusparochie, die voor het komend winterseizoen nog veel op het programma heeft staan. 'Een blijspel van het genre lachen, gieren, brullen heeft Zaterdag avond een zaal vol Sova-leden en -vrienden drie uur lang pret be zorgd. De toneelgroep „De Diesel" was van oordeel geweest, zo zeide de heer S. P. van der Ploeg in zijn openingsspeech, dat men het sei zoen het allerbest op die manier kon Inzetten cn daarmee zal wel niemand in het tjokvolle Amicitia het oneens zijn geweest. De vin nige Frederik Katoen, de belang rijkste persoon uit het stuk van W. Dumont „Het begon in een gracht" was daarvoor ook te komiek. De heer J. Rijnders die deze rol ver tolkte was wel de held van de avond en hij zag zelfs kans het nogal gezochte gegeven, dat door de auteur lang niet feilloos is uit gewerkt, voor het publiek een beetje aannemelijk te maken. Van hoe gekker, hoe mooier was ge lukkig deze avond helemaal geen sprake en dat pleit voor de toneel groep. waarin enige nieuwe krach ten zijn opgenomen, die wij graag eens in een spelvmet meer inhoud, met zwaardere rollen zullen zien. Mevrouw van Midlem als de hos pita van de oude vrijgezel Katoen maakte wat aardigs van haar rol evenals mej. W. Klein-Nagelvoort, als de dochter van Frederiks pa troon. De heer L. Wayenberg was Katoen's wat cynische vriend, een beetje te geforceerd gespeeld, doch overigens lang niet onverdienste lijk. Ook de andere leden van deze grote toneelgroep hadden trouwens hun aandeel in het succes. Het dé cor was goed verzorgd en de grime van Leo Grootkop was weer goed Er was een vertegenwoordiger van de Utrechts Spoorweg Ontspan ningsvereniging aanwezig en ook zaten er ^verscheidene vertegen woordigers van andere toneelgroe pen in de zaal. Gerard Oeben's or kestje „The Jockey's" verzorgde de muziek in de pauze's en ook liet de heer Ocben een Hawaiian-en semble optreden. Na de opvoering liep de balzaal vol. waar men tot een uur «f twee bijeen bleef voor een praatje en een dansje. Joe Knjr.en verzorgde de dansmuziek. NATU organiseert toneelwedstrijd In het komend seizoen organi seert de afdeling Amersfoort van de Nederlandse Amateurtoneelver- enigingen Unie een toneelwedstrijd, waaraan negen ensembles deelne men. Het is de bedoeling van de N.A.T.U. door deze wedstrijd onder de amateur-tonelisten een gezonde wedijver te wekkey, die het peil van h'et toneel slechts ten goede kan komen. Men wil het publiek laten zien dat hét amateur-toneel op cultureel gebied een taak heeft le vervullen, aan de vervulling waarvan men zich serieus wil wij den. Als eerste prijs is een wissel plaquette beschikbaar gesteld, waaraan verbonden' is het geven van een voorstelling onder auspi ciën van de Amersfoortse Gemeen schap. T. en O. neemt de eerste voorstelling voor zijn rekening met het toneelspel „Mensen in nood", dat 23 October in Amicitia wordt opgevoerd. De jury bestaat uit me vrouw Drewes, dr. Van Besselaar er. de heer Hefting. Burgerlijke Stand Geboren: Paul Robert, z. v. H. H. Leopold en D. M. G. Bulsmg. Gehuwd: J. W. Klapmeijer en W. v. d. Pol. Leek 't er de laatste keren op, dat de belangstelling voor Renske Nieweg's Zangavonden aan 't tanen was, Zaterdagavond hebben de zeer vele deelnemers aan de eerste zang en dansavond in dit seizoen het te gendeel bewezen. Het was een ver heugend teken, dat vooral de jeugd, al of niet georganiseerd, zo sterk vertegenwoordigd was, weliswaar in den beginne ietwat onrustig, maar in 't verloop van de avond toch ijverig meehielp aan 't instu deren en uitvoeren van het weer rijk afgewisselde programma. Dit bracht weer veel schoons en leerzaams; te beginnen met 't steeds weer bekoorlijke gildelied kwamen wij via de wijze constatering, dat alleen „mannen met baarden" tot waarachtige mannelijke daden in staat zijn op de rumoerige markt terecht en poogden elkaar in drie groepen de klanten af te snoepen in de geestige canon „Stoelen te matten". Dat was een echt geestig en verheffend spelletje voor klein en groot en toonde opnieuw de bui tengewone kundigheid-van Renske Ni e weg. Haar lied- en instrumentale groep strooiden in leuke afwisseling tussen deze massale activiteit hun dansen en bezinnelijke zangen, tot dat na de pauze Rinus Kuiper met zijn rattenvangersfluitje en gees tige zetten zo lang blies en lokte, totdat de grote Markthal één blije gemeenschap beleefde, die deinde cn sprong in de mooie lijnen van dansen als „bloem van Edinburg", „kerstklokken", „1 April" en „to vercirkel", waartussen de keurig gedisciplineerde groep als inter mezzo „de appelhof" bracht. Moge dit uitstekende begin een veelvuldige herhaling vinden! H. M. S. „Zonnestraal" vraagt uw hulp Men schrijft ons; Amersfoort heeft zeker niet t* klagen over het gebrek aan collec ten. Vrijwel geen week gaat er voorbij waarin we niet opgewekt worden voor een of ander nuttig doel te geven. Het lijkt dan ook wel haast een waagstuk weer met een collecte aan te komen cn toch moeten we ieders aandacht vragen voor de Zonnestraal-collecte welke wordt gehouden Zaterdag 30 Octo ber a.s. Moeten, zeggen we, want dc tuberculose-bestrljding is een plicht, omdat het behoud onzer volkskracht er zo nauw bij betrok ken is. Zonder iets af te dingen op het nut van andere collecten mo gen we veilig zeggen dat het hier een zaak geldt van het allerhoogste belang voor geheel ons volk en wij hopen dan ook dat velen zich hier van bewust zullen zijn en ons hun zo zeer gewaardeerde medewerking zullen verlenen. Zonnestraal werkt onder protectoraat van het Ned. Roode Kruis en helpt t.b.c.-patiën- ten aller gezindten. Het aantal lij ders neemt helaas weer toe; de Hoofdinspecteur der Volksgezond heid verwacht dit jaar een aantal van 20.000 nieuwe patiënten, een voor de volksgezondheid veront rustend cijfer. Laat onze oproep daarom niet te vergeefs zijn maar steunt ons in de strijd tegen de tuberculose cn wel in de eerste plaats door U op te geven als col lectant^) bij. mevr. Frauen- felder, Borcesiuslaan 36; mevr. Kuioers, Hobbcmastraat 4; J. Meijer. Asterstraat 24; J. C. Kip, TTtrechtsestraat 3b: J. E. Christ, Fuchsiastraat 13 on W. C. Ooster man, Blankcnheimstraat 57. ..Engelandvaarders" gaven bonte avond „De Engelandvaarders", een groepje amateur-cabaretiers, bracht Zaterdagavond in de Acade mie de Danse een bont programma. Er heerste een echte cabaret-sfeer in de zaal, waar langs de muren heel wat belangstellenden een plaatsje hadden gezocht. In het midden was een ruimte voor de danslustigen open gelaten, die van tiid tot tijd, ook hun stoel opzoch ten. Dan gingen de gordijnen voor het toneel open en werd er een liedje, een sketch of een stukje mu ziek gebracht. Onberispelijk was het natuurlijk niet, maar men heeft zicK uitstekend vermaakt. Aan de dames van het gezelschap werden na afloop mooie bouquetten bloe men aangeboden. Ons dagelijks teveel In het woonwagenkamp raakten twee neven handgemeen. De neef die zich over het hem toegedoende pak slaag bij de politie kwam beklagen, verkeerde onder invloed van sterke drank. De politie gaat nu proberen uit te,maken wie er begonnen is. Uit de bosjes tussen Prins Frederik- laan en Daem Fockemalaan werd een rijwiel ontvreemd. Drie nielk- slyters rekenden weer buiten de po litie en haalden de melk uit de bus sen anders dan door de kraan. Pro ces verbaal bleef niet uit. Dit weekend was er slechts één dronke man in onze stad.die ter ontnuchte ring in het politie-bureau moest worden ingesloten. Een aantal wielrijders ging de Zondag in met een bekeuring op zak. Ze hadden Za terdagavond zonder voor- of ach terlicht door de stad gereden, recht in de armen van de politie. Schoorsteen was te vuil In de schoorsteen van een woning aan de Woestygerweg ontstond een brandje. De politie constateerde dat er teveel roet in het rookkanaal zat. Proces verbaal werd opgemaakt. Wielrijder lette niet op Op de Leusderweg werd een wiel rijder, die in de richting van het Borneoplein reed, naar links over steken om weer terug te rijden. Hij bemerkte daarbij niet dat een auto hem byna had ingehaald, zodat een aanrijding volgde. De .wielrijder werd tegen de grond geslingercf en liep een vleeswond aan zyn linker knie op. Door de G.G. en G.D. werd hij meegenomen naar het gebouw aan de Westsingel, waar zyn wond werd gehecht. Dezelfde dienst ver voerde hem daarna naar huis. Het rywiel werd deerlyk beschadigd.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2