In Amerika, het land van overvloed, is gebrek aan water VAN RESTANTJES Een koninkrijk voor een (blanke) vrouw Ik nies, jij niest, hij Toestand niet hopeloos, maar elk droppeltje moet benut worden Burgeroorlog dreigde Uit de boekenmolen TUINKALENDER DE NESE PAPEGAAI Kerknieuws Radio-programma Dinsdag 19 October 1948 3 A L weer regen!" Dat was de verzuchting, die deze zomer bijna tl1*- iedere dag weer klonk. Wij vonden, dat wij deze zomer meer dan ons deel kregen van het nat, in ieder geval veel meer dan de va- cantiegangers lief was. Maar aan een heel andere kant van onze wereld bol, in Sacramento in Californië, plaatste een krant deze zomer het weerbericht in een rouwrandje, omdat het luidde: „Vandaag geen regen en morgen ook geen regen". Al 42 dagen lang was er geen druppeltje regen gevallen. Wij, waarbij de landbouwers niet meegerekend worden, zouden met zo'n weerbericht blij geweest zijn. Maar in Amerika, het land van over vloed, dreigt een groot gebrek aan water te ontstaan én daar is iedere l ten zelfs water aanvoeren om hun prachtige gazons in conditie te houden en ze moesten maar liefst 40 dollar betalen voor twee uur tuin- sproeien. De grote veehouders in de Central Valley in Californië waren genoodzaakt hun vee te slachten, omdat er geen weidegrond voor was en zelfs de bijenhouders moes ten hun dieren elders onder bren gen, omdat er geen bloempje groei de. Vruchtbaar land in Arizona is weer tot woestijn geworden en een groot gebied, dat een derde van alle bouwland van deze staat om vat, staat een zelfde lot te wachten. In Texas was vorig jaar plotse ling een enorme vraag naar pompen. De plaatselijke handelaren verkoch ten er wel vijftig per dag. De kos ten van het graven van een wel be dragen 6700 dollar. Bij de huidige tarweprijzen vinden de boeren het echter de kosten wel waard. Het ge volg was dat terwijl in 1930 1100 pompen de ondergrondse water voorraad aftapten er nu 7200 zijn. De natuur zorgt ieder jaar voor aan vulling der watervoorraad, maar als men weet dat de boeren vijftien maal zoveel oppompen, dan vraagt droppel regen dus welkom. AMERIKA verbruikt enorm veel water per hoofd der bevol king, zeker vier maal zoveel als in Europa. De vele grote industrieën en de uitgestrekte farms gebruiken grote hoeveelheden water. Voor de grote gebouwen, welker verwar ming en luchtverversing enz. veel al geschiedt volgens het air-condi- tioningsysteem, is veel water nodig. In New York is reeds een verorde ning, dat iemand, die water uit de bodem oppompt voor een air-con- ditioningsystecm moet zorgen dat er geen water verloren gaat en dat het gebruikte water weer netjes in de grond terugvloeit. Dit enorme watertekort komt niet door droogte, maar doordat Amerika b'ezig is in een snel tempo de waterschat, die het in zijn bo dem had, op te souperen. Ingenieurs in Los Angelos hebben reeds berekend, dat er in 1968 niet voldoende water meer zal zijn voor alle inwoners van het Zuid-Westen. Jn streken van Arizona is het peil van het grondwater in de laat ste zes jaren ruim zestien meter gezakt. In Long Beach in Califor nië slorpten de oorlogsindustrie en de steeds uitbreidende steden zo veel water weg, dat het peil dat eerst boven het zeeoppervlak lag er thans 23 meter onder ligt. Het ge volg is, dat geleidelijk het zoute zeewater in de grond doordringt en het resterende zoete water brak maakt. Baltimore moest aan het begin van de oorlog al kalmpjes aan gaan doen met zijn .drinkwa ter ook omdat het zout werd, in Philadelphia wordt het water ieder jaar zouter. In Louisville in Ken- 'tuekey zakte het peil twaalf meter in tien jaar en in Indianapolis zak te het 15 meter. In Santa Barbara was men deze zomer gedwongen het water te rantsoeneren. De welgestelden lie- Elf millioen schade door brand Hoe groot do schade is, die steeds weer door brand wordt veroorzaakt, blijkt uit het rapport van -de hoofdin spectie voor het Mandwecrwczen over de maand September. De directe scha de. als gevolg van brand, wordt in deze maand geraamd op elf millioen gulden. In dit bedrag is begrepen de schade van de brand op 11 September in bet gebouw van Blaauwhoedcn-Friesen- veem te Amsterdam. Niet minder dan dertien boerderijen werden geheel of gedeeltelijk door brand verwoest. De schade hierdoor wordt geschat op ongeveer 560 000—. Van twaalf grote branden kon de oorzaak niet worden vastgesteld Spe len met lucifers veroorzaakte drie gro te branden, met een schade van 116 000—. Door kortsluiting e.d. ont stonden vijf grote branden. Uitslagen derde ronde Baarns schaaktournooi Visser deelt vierde plaats met Prins De uitslagen van de derde ronde van het Internationaal Schaaktour nooi te Baarn luiden: Internationale groep: Wade (Nieuw Zeeland)-Prins (Ned.) remise; Visser (Ned.)-Go- lombek (Eng.) remise; Baay (Ned.) -Rubenstein (België) 1-0; De Vos (België)-Spanjaard (Ned.) afgebr.; Wood (Eng.)-D. S. de Lange (Ned.) afgebr. De resultaten van de afgebroken partijen uit de le ronde (Interna tionale groep) luiden: Prins (N.) wint van Baay (Ned.); •Rubenstein (B.) verliest van Span jaard (N.); Visser (N.) tegen Wood (E.) remise. De stand in de Internationale groep is thans: 1. Golombek (E.) 2»/» p.; 2/3 Wood (E.) en Spanjaard (N.) iy2 p. -f- 1 afgebr.; 4/5 Prins (N.) en Visser (N.) iyz p.; 6. D. S. de Lan ge 1 p. 1 afgebr.; 7/8/9 Wade (N.Z.), Rubenstein (B.) en Baay (N.) 1 p.; 10. De Vos (B.) »/s p. 1 afgebr. men zich af waar dat naar toe moet. Deze waterschaarste heeft ook zijn invloed op de industrie. Voor het produceren van een ton staal is on geveer 300.000 liter water nodig, voor tien liter benzine 60 liter wa ter en voor tien liter bier 130 liter water. Het regeringsbureau voor Ontginning zal in de komende tien jaar meer dan drie milliard dollars uitgeven voor het veranderen van de loop van twee rivieren, het bouwen van twintig reservoirs, het graven van een twaalftal kanalen in de Central Valley in Californië, waar 50 000 nieuwe farms worden uitge zet. Deze kunstwerken zullen twee vijfde van de benodigde hoeveel heid water kunnen leveren. Het te kort moet worden aangevuld door het oppompen van water, waardoor ook hier weer veel meer aan de bodem zal worden onttrokken dan er ieder jaar in vloeit. Voortdurende strijd De voortdurende strijd om water is zo hevig, dat er zelfs even een kleine burgeroorlog heeft gedreigd te ontstaan. Toen Californische in genieurs begonnen aan de Parker Dam om van de Coloradorivier wa ter af te tappen voor Los Angelos kwamen gewapende landweersolda ten van Arizona hen dwingen het werk te stoppen. Zes maanden lang Heeft het werk toen stil gelegen en eerst een beslissing van het Hoog Gerechtshof der V.S. stelde de in genieurs in staat hun arbeid te her vatten. Ondanks alles is volgens de geo logen. de toestand niet hopeloos. Men zal om te beginnen nauwkeurig dienen vast te stellen hoeveel water er beschikbaar is en daarnaar zal het gebruik geregeld moeten wor den. Dit neemt echter niet weg, dat ieder droppeltje water benut zal moeten worden en als het dan zijn dienst gedaan heeft zal het weer in de grond terecht moeten kómen en niet door het riool mogen worden weggespoeld. Wijnmaand: griepmaand Menig bioscoop-, concert- of to- neelbezoek en menige autobusrit of tramrit wordt in de laatste da gen vergald door het vele gehoest en genies: het seizoen 'der verkoud heden is weer aangebroken; de tijd van veel arbeidsverzuim is er weer. Verkoudheid lijkt een eenvoudige ziekte; toch is ze een van de moei lijkste problemen voor de genees kunde. In Engeland heeft men zelfs een speciaal verkoudheidscentrum, dat zich met de bestudering van deze onaangename aandoening be zighoudt De vraag is geoorloofd: heeft men wel een behoorlijk ge neesmiddel tegen verkoudheid? De geneeskunde heeft zich het allereerst op de 'gevaarlijkste ziek ten geworpen; sinds geneeskunde en economie hand in hand gaan zoekt men ook de verkoudheid te bes'trijden en het verlies van vele millioenen arbeidsuren te overwin nen. Volgens de tegenwoordige theo rieën zijn verkoudheidsbacillen overal in de lucht aanwezig. Als door koude de bloedvaten van neus-mondslijmvliezen zich samen trekken, krijgen de kiemen vat op die slijmvliezen, kunnen zich daar vermeerderen en veroorzaken zo de onaangename aandoening. Deze be gint meestal met een neusslijm- vliescatarrhe: stromend slijm en et ter wensen de neus te verlaten. De ontsteking gaat dan meestal over op het slijmvlies van de mond en de keel en in enkele gevallen ook op de luchtpijpen- er ontstaat koorts en na enkele dagen is het proces ten einde. De geneesheer let op complicaties, want de ontste king kan overslaan op de oren en een middenoorontsteking veroor zaken; ook kunnen de bijholten in de kaak of in het voorhoofd erbij betrokken worden. De spraakma kende gemeente noemt dit „griep" en herkent die griep aan de koort sen. de pijnen in het gehele lichaam 'en het gevoel van zwaar ziek te zijn Bedrust aspirientjes, hoestdrank- jes iedereen kent die middelen ter bestrijding. Maar van groter betekenis is hoe wij verkoudheden zouden moeten voorkomen. Wie zijn lichaam hardt tegen de kou, schiet al een eind op. Men beginne bij de kinderen. Hoe meer ze bui ten doorbrengen, hoe beter. Dage lijks wandelen, ook 's winters, be houdens bij zeer strenge vorst, is ook zeer nuttig. Luchtig gekleed blijven is een derde onmisbaarheid; vooral kinderen moet men niet wolletje na wolletje aantrekken zolang ze thuisblijven Hoe minder draperieën aan een wieg bungelen, 'hoe beter het is. Hoe minder zeil doek lapgs de zijwanden, hoe doel matiger, want de lucht moet vrij kunnen circuleren. Koude afwassin gen, vooral voor volwassenen, zijn een vierde onmisbaarheid. Verder moet men temperatuurschommelingen zoveel mogelijk in zijn kledij op vangen: wie een overjas meeneemt, verzekert zich van een bescher- PRACTISCH bij het spel is zo'n schortje, dat de hele jurk beschermt en bij warm weer zonder jurk gedragen kan worden. Elke huis vrouw heeft wel van die overgeschoten lapjes, oude jurken enz., die hiervoor te gebruiken zijn. Wij geven hier voor meisjes van 7 a 8 jaar het patroontje voor het lijfje. Het rokje, dat er aan gerimpeld wordt, is 47 centimeter lang, het voorbaantje 15 cm. breedde voorzijbaantjes 22, de achterzijbaantjes 20 en de achterbaantjes 10 cm. De zakjes zijn 9 centimeter in het vierkant. Een plooiseltje langs de hals staat heel aardig, ook langs de armsgaatjes, maar zonder is het ook leuk. U kunt hetzelfde patroontje voor een over- gooiertje gebruiken, waarbij desgewenst de hals lager wordt gemaakt en de rugsluiting kan ver vallen. ELLA BEZEMER mingsmiddel bij plotselinge afkoe ling van de buitenlucht, enz. Voor dames is het bijvoorbeeld aan te bevelen, dat zij in de overgangs- dagen van herfst op winter, kou sen dragen en zo weinig mogelijk uitgesneden schoentjes. Flinterdun ne kousen zijn misschien op het oog heel mooi, maar blauwe benen met verkleurende koudeplekken schijnen er door! terwijl wintervoe ten menig zweven tot strompelen hebben gemaakt. t Wie uit de koude buitenlucht binnen komt, moet niet direct bij de warme kachel kruipen en omge keerd is ook fout. Wie zonder ont bijt de straat op rent of zonder een warme slok drinken, maakt zichzelf vatbaar cn stelt zich gemakkelijker bloot aan kouvatten dan wie wel voor ziczelf gezorgd heeft. En hij die vitamine-c tabletten bij de hand heeft om daarvan zo nu en dan te „snoepen" is een verstandig mens. Zodra de Engelse en de andere proeven op resultaten kunnen bo gen, kunnen we meer raadgevcn dan we in dit korte stukje gedaan hebben. rs De avonturen van Kapitein Rob ggjgj De terugkeer van Peer de Schuimer 67 Eén bondgenoot hebben de drie gevangen in de haven van Paré. Dat is Bartje, die zich zo goed heeft vermond, dat het helemaal niet opvalt dat hij een blanke is. Hij heeft verteld dat hij uit Spanje is gevlucht en een Moorse scheepstimmerman een vriendelijke, goed hartige man heeft hem in dienst genomen. Bartje wordt manusje-van-alles; hij leert timmeren, maar moet ook vaor het eten zorgen. Nou, dót ls hem wel toevertrouwd. De Moren zijn dol op inktvis en Bartje heeft al gauw geleerd hoe je die beesten moet vangen, dood maken en bereiden. Het bevalt hem eigenlijk best dit vrije leventje, maar dag en nacht zit hij te broeden op plannen om zijn vrienden te hulp te komen. En op een goede dag krijgt hij zijn kans; zijn baas moet een paar karweitjes uitvoeren oan boord van de galei, waarop z(jn vrienden gevangen zitten. „Er is haast bij, Bartolomeus", zegt" de timmerman, „schiet op, neem jij die kist met gereedschap op je nek". En daar gaan ze dan Het hart klopt Bartje in de keel van spanning, terwijl ze daar naar de havenkant lopen. Zou het hem lukken iets voor zijn vrienden tc doen? „Ik worstel en kom boven" Wij hebben één bezwaar tegen J. F. Baljé's jongensboek ,1 k worstel en kom boven dit verhaal over de illegale strijd van een Vlisslngse H B S.-cr is tc zeer doortrokken van haat. cn wraakgcdachten, Sympoma- tisch hiervoor is, dat Baljé hardnekk.g spreekt van Moffen. Wil Europa een toekomst van vrede cn vrijheid tege moet gaan, dan zullen wij zeker onze jeugd moeten vrijwaren van leder ge voel van haat en wanbegrip hoe be grijpelijk dat ook mogo zijn willen wij niét nu al een onoverkomelijke barrière opwerpen tegen samenwer king in geheel West-Europa. Het verhaal is goed, en het is goed verteld. Wij leven intens mee met Henk de Reus, die aanvankelijk wei felend terzij staat, maar zich later ten volle geeft aan het verzet tegen 'ie verdrukker. Als de Engelsen de dijken bombarderen en het mooie eiland Wal cheren onder water stroomt, dan voe len wij Henks verdriet over de ver nielingen. dan vluchten wij mee met de duizenden mensen, die uit hun hul zen worden verdreven. Als de bevrij ding komt cn Henk van de dijk af (ie kale. verdronken vlakte overschouwt. dan denken wij met hem aan de Zeeuwse wapenspreuk „Luctor et emer. go Ik worstel en kom boven". Maar wij moeten onze kinderen wel wijzen op de zwakke zijde van dit Jongens boek (Uitgave „De Boekerij", Baarn). Jacht op Don Antonio P. J. Zonrulter schreef een Jon gensboek over de tachtigjarige oorlog en verplaatst ons naar het verzet tegen een buitenlandse vijand, dat onze voor ouders drie en een halve eeuw pleeg den. Zijn vertelling is er wel een van de geijkte soort: ietwat ruwe. maar moedife cn dikwijls goedhartige Geu zen strijden tegen sluwe, boosaardige Spanjolen. Maarten Volkertsz maakt „Jacht op Don Antonio" (zo luidt dan ook de titel van het boek hij beleeft natuurlijk veel spannende avon turen en weet ten slotte, met behulp van een andere taaie rakker, de schurk te doden. Zonrulter weet dikwijls met sobere middelen een goede sfeer te scheppen en ongetwijfeld heeft hij er slag van een reeks boeiende avonturen te verzinnen. Hij moet zich echter hoeden voor het gebruik van cliché-uitdrukkingen. In rep en roer. als een lopend vuurtje, zonder blikken of blozen, met raad cn daad, enz. Ook boeken voor onze Jon gens en meisjes vragen een verzorgde stijl. Weet Zonrulter zUn stijl tc zui veren, dan mogen wij hem begroeten als een auteur van Jongensboeken, die zeer zeker onze aandacht verdient. Een jeugdig Afri kaans troonpretendent regent, omdat hij in Londen terug om Ruth het geheim in het hu- mee te nemen of ik staat te Londen op het welijk is getreden met laat haar halen", zeide punt naar zijn vader- de 24-jarige Londense nij. Hij voegde er aan land te vliegen om z'n typiste Ruth Williams, toe, dat het zijn wens volk te verzoeken uit- Tsjekedi, Khama's is over Bamangwato spraak te doen over 43-jarige oom, riep te regeren met zijn het geval met zijn onmiddellijk nadat hij vrouw aan zijn zijde charmante blanke vernomen had dat zijn „Ik verwacht dat het bruid, waardoor zijn neef tegen alle stam- laatste woord in deze rechten op de troon in wetten in een blanke aan mijn volk zal gevaar zijn gebracht, vrouw tot echtgenote zijn," luidt zijn me- Maar, zo heeft hij te had genomen zijn raad ning. kennen gegeven, hij is gevers bijeen. Dezen 7i geenszins voornemens verzochten Khama, die ■rj)- zijn aanstaand huwe- rechten in Londen stu- ..Mijn enige wens Zijn vrouw verklaar de: „Mijn enige wens lijk te annuleren om deert, onmiddellijk \s. de rechten op de troon naar huis terug te ke- J® f a*V - ori wato en hem terzijde toe te lichten Khamf te staan bij het rese" n™ ren. Over het ieit, dat \tn0teL~ «"e enige blanke van Bamangwato, een stam in het onder Brits protectoraat staande Beetjoeanen- land, te behouden. De 27-jarige Seretse heeft derdag zijn Londense «at. waar hii met zijn ï™"STr bruid zijn intrek heeft honderdduizend. Khama, wiens naam genomen, te verlaten n druk. betekent „Hart van de en naar Bamangwato Khama's oom ging Rode Aarde" en die te vliegen om de zaak in 1933 in ballingschap voorbestemd is na de met de „raad der nadat hij op last van voltooiing van zijn op- ouden" in het reine te de Britse overheid van leiding in Engeland brengen. zijn functie was ont- heerser over Bamang- Zijn besluit staat heven wegens het kas- wato te worden echter al vast. „Wat er tijden van twee blan- heeft zich de ongenade ook gebeurt wanneer ken. Later werd hij op de hals gehaaid van ik tegenover mijn oom echter weer op zijn zijn oom, de huidige sta, ik keer of naar leidende post hersteld. DE KINDERKRANT- het midden van het hartje van het binnenste van het Muiskleurig Gebergte woonde dc Weerwolf. Hij was groot en verschrikke lijk. Zijn ogen sproeiden vuiir en zijn tong had karteltjes. Lange witte scherpe tanden had hij en iedere avond om zes uur stiet hij een gebrul uit, waarvan het hele Muiskleurige Gebergte sidderde. Moeder, dat is de Weerwolf weer, zeiden de kinderen van het dorp. Dan werden de luiken en de deuren met grendels afgeslo ten en iedereen kroop onder de dekens van angst en dan kwam de Weerwolf in het dorp. Dreu nend kwam hij de berg afge draafd aldoor maar huilend en briesend en stormde de dorps straat in. Hij bonsde met zijn poten tegen ramen en deuren, o, het was verschrikkelijk griezelig. En als hij eindelijk weer weg was, had hij wel twaalf geiten cn dertig konijnen opgevreten. Maar wat kon je er tegen doen? Nie mand wist het en alle mensen waren even bang en ongelukkig. Maar toen de boze Weerwolf op een avond de oude overgroot- moeder van de gemeentesecreta ris opvrat met huid en haar, toen werd het dorp zo vreselijk ver ontwaardigd! Nu moest er een eind aan komen. Er werd een vergadering gehouden, waar .iedereen bij was en er werd be sloten om met een grote groep sterke mannen naar het midden van het hartje van het binnenste van het Muiskleurige Gebergte te gaan en de Weerwolf in zijn Hol aan te vallen. JANUS, de smid ging voorop met een heel zware hamer en achter hem kwamen jonge stoere mannen met zeisen en bijlen en houwelen en spiesen en sabels en messen en broodzagen. En hele maal achteraan kwam de ge meentesecretaris, want hij was een behoedzaam man. Ze gingen 's morgens vroeg, omdat de Weerwolf dan nog sliep en ze klauterden tot dicht bij zijn hol. Maar hij wérd wel wakker, die* engerd! Er kwam eerst een allerakeligst gebrul uit het hol, toen ,ecn hele regen von ken, toen kwam de Weerwolf zelf. Hij stond een poosje stil op zijn eigen drempel en keek met een gruwzame blik naar buiten. En toen de mannen uit het dorp hem daar zo zagen staan, dat af schuwelijke beest met zijn moordmuil, toen werden ze toch zo danig bang! Of ze het hadden afgesproken, draaiden» ze in ene allemaal om, met hun spiesen en houwelen en renden holderde bolder de berg af. Daar kwamen ze aan in het dorp, buiten adem en erg geschrokken. Nooit weer naar de Weerwolf, zeiden ze hij gend tegen de vrouwen cn kin deren, die stonden te wachten. Het is een duivels dier. Alleen de gemeente-secretaris zei, dat hij wel op zijn eentje verder had gedurfd, maar dat was niet zo. NU was er een klein jongetje bij al die wachtende vrou wen en kinderen, en hij heette Dries. En hij .clacht bij zichzelf: Moet die lelijke Weerwolf nu weer onze geiten en overgroot moeders gaan opeten? Weet je wat. ik ga stiekem alleen er op af. En toen niemand keek, sloop hij weg en klom de berg op naar het hol van de Weerwolf. Om een beetje meer moed te krijgen, stak hij een stqkje klapkauw- gummi in zijn mond en begon te kauwen. Nu was hij een kunste naar in het kauwen van klap- kauwgummi. Hij kon hele lange draden trekken, hij kon een heel gordijn van kauwgom maken en daar mooie bobbels in blazen, en toen hij bij het hol van dc Weer wolf kwam, had hij een reuzen groot vlak van kauwgom tussen zijn tanden. De Weerwolf sliep weer. En omdat Dries zo erg zachtjes dichterbij kwam, hoorde hij niets. Zonder blikken of blo zen ging Dries het hol in. Hu, daar lag hij, de Grlezell Zijn bek was halfopen cn zijn lange witte tanden staken ve nijnig naar voren. Dries bedacht zich geen ogenblik, nam zijn gor dijn van kauwgom en plakte die lelijke muil cr mee dicht. Toen kauwde hij nog gauw een paar slierten erbij, wond ze om zijn muil en ziezoo, dat was dat! DE kleine Dries sloop het hol uit, ging achter een bosje zitten en wachtte tot de Weer- woff wakker werd. Dat gebeurde na een half uur. De Weerwolf wilde brullen, maar zijn tong raakte verward in het kauwgom, zijn tanden plakten aan elkaar, het kauwgom kwam in zijn neus en in zijn ogen, hij grolde en bromde en probeerde met zijn poten het spul kwijt te raken, maar het lukte hem niet, hij kwam aldoor vaster in de gom te zitten, tot er eindelijk een stuk in zijn keel schoot en de Weerwolf stikte. Dries, de kleine jongen, danste vol vreugde om het verslagen beest heen en holde naar bene den om te vertellen wat cr ge beurd was. Dat was een blijd schap in het dorp. Iedereen ging kijken en cr werd een groot feest gehouden, waarbij Dries met een bloemenkrans om zijn hoofd werd rondgedragen. 20 OCTOBER. De oogst van diverse late groenten in de moes tuin heeft reeds een aanvang ge nomen. Late bieten, winterworte len en koolraap worden gerooid, weldra ook de ramenas. Na enige droging op het veld gaan deze pro ducten naar dc winterbewaar- plaats. De late rode en witte kool worden voor wintergebruik op een koele, vorstvrije, droge plaats be waard. Ten slotte blijven nog al leen spruitkool, boerenkool, groene kool en de prei voor de winter- oogst op het veld achter. Bij zacht weer groeien boerenkool en spruit kool voorlopig door. De spruitjes blijven zich nog verder ontwikke len. Daarom moet men er geen bladeren van verv)ijderen. EARL DERR BIGGERS CEARL 1 Hl EEN CHARLIE CHAN-MYSTER1E Het was een geval van nemen wat ik krijgen kon. Ja. heren, Madden is goed voor mij geweest, en ik zal u helpen, wat ik kan". ,.U zegt. dat dit u niet verbaast. Hebt u daar enige reden voor?" „Geen bizondere reden, maar iemand, die zo beroemd is als Mad den en :-o rijk och, het lijkt me onvermijdelijk". Nu begon Chan te spreken. „Nog „Meneer één vraag, meneer. Is het mogelijk. de TREIN NAAR BARSTOW. No. 96 Bob keek Charlie Fogg, hebt u iets bizonders aan Madden gemerkt? Was hij net als altijd?" Het voorhoofd van Fogg trok die pe rimpels. „Wel, toen hij weg was, begon ik daar over te denken. Hij deed erg zenuwachtig, en een beetje afgemat". uIk zal i eens wat zeggen, meneer Fogg, en ik vertrouw op uw ge heimhouding. U weet wel, dat Will Holley ons niet naar u toe gestuurd zou hebben, als we niet recht in onze schoenen stonden. Meneer Madden is zenuwachtig en afge mat. Wij hebben alle reden om te geloven, dat hij het slachtoffer is van een troep afpersers. Meneer ChanChan deed rijn jas een seconde open, en de beroemde Ca lifornische zon straalde op een zil veren insigne. Peter Fogg knikte. „Dat ver baast me niets", zei hij ernstig. „Maar het spijt me toch, het te ho ren. Ik heb altijd veel met Madden op gehad. Dat zeggen er niet veel tig van. „Wie is dat, Chef?" vroeg maar voor mij is hij werkelijk ik. „Hij heet Jerry Delaney", zei hij. een vriend. Denk eens aan. het „Denk daaraan, als er iets gebeurt", werk dat ik hier doe. is volstrekt Ik zei. dat ik het doen zou. Toen mijn vak niet. Ik was advocaat in wou hij doorlopen. ..Waarom bent u het Oosten. Toen begaf mijn ge- zo bang van dio Delaney. Chef?" zondheid me, en ik moest hierheen, vroeg ik. Het was een brutale vraag. en hij antwoordde niet dadelijk." „Ja. Hij keek me even aan en zei toen: „Jerry Delaney heeft een raar beroep, Fogg. En hij is er vervloekt goed in". Toen ging hij naar zijn studeerkamer, en ik wist wel, dat ik het beste deed, niets meer te vragen". HOOFDSTUK XVin dat u idee hebt waarom meneer Madden zeker man haat? Een man, genaamd Jerry Delaney". Fogg keek hem snel aan, maar sprak niet. „Jerry Delaney", herhaalde Bob. „U hebt die naam meer gehoord, meneer Fogg". „Dit kan ik u zeggen", antwoordde Fogg. „De chef is soms nogal vriendschappelijk. Enige jaren ge leden liet hij dit huis nazien en een volledig stel alarmapparaten tegen inbrekers aanbrengen. Ik kwam hem tegen in de hall, toen de lui bezig waren aan de ramen. „Dat zal ons voldoende waarschuwen, als er- iemand probeert in te breken", zei hij. „Ik stel me voor, dat een man als u heel wat vijanden hebt, Chef." zei ik. Hij keek me een beetje vreemd aan. „Er is maar één man op de we reld, van wie ik bang ben, Fogg", antwoordde hij. „Maar één". ,Ik werd er een beetje zenuwach. Enkele minuten later lieten zij Peter Fogg alleen op het keurig ge schoren grasveld naast het lege pa leis van P. J. Madden. Zwijgend re den zij de laan uit. en begaven zich toen naar de drukkere winkelstra ten. „Nu, wat hebben we daar nu aan?" wilde Bob weten. „Niet veel, als je het mij vraagt." Chan haalde de schouders op. ..Kleinigheden, grotendeels. Maar kleinigheden dragen soms dikke bloesems. Speurderswerk bestaan uit één onbetekenende bizonder- heid. geplaatst naa&t andere van dezelfde soort. Darmnet plotselinge verblinding, beginnen licht door te breken." „Kom maar voor de dag met je verblinding", zei Bob. „We hebben gehoord, dat Madden zijn huis Woensdag bezocht heeft, maar niet naar binnen ging. Toen hem naar zijn dochter werd ge vraagd, antwoordde hij. dat ze het goed maakt en gauw komen zou. Wat nog meer? Iets, dat we al wis ten dat Madden bang was van Delaney." (Wordt vervolgd) WRIJFWAS tyéfoi /cèut KUC lIMIIU OVERSCHIC Ned. Herv, Kerk Viertal te Winsum (Fr F. J Brink te Warge, A Verstranten te Mantgum. W. Chr. Smits tc Schagcn cn J. P. J. Palmboom te IJsbrechtum. Beroepen als miss. pred. op Celebes door de Geref. zendingsbond A. P v. d. Kooy te Nijkerk tc Mcppel (vac. Th. A. Vos) J. W. Becrckamp te Via- nen te Gouderak J. Lekkcrkerkcr te Westbroek te Werkhoven C. v. d. End tc Zeist. Bedankt voor Ouderkerk a. cl. IJsscl G. Boer to Putten. Gcref. Kerken Beroepen te Koudum G. K. Geerds te Drljber te Gouda A. NJJhuls, legcr- pred. woonachtig te Heemstede t.c Mlnnertsga L. J. Boeljlnga, cand. te Haarlem te Tiel W. v. d. Meulcn te Woubrugge te Zevenhuizen (Gron.) J. v d. Mije te Locnen a. d. Vecht Aangenomen nanr Oldemarkt T Bak. kor, cand. en lerend ouderling aldaar. Bedankt voor Almelo W. Vreugdcn- hll te Hardenberg voor Mclissant- Stellendam B. A» v. Lummel, legcrpred. met verlof te-Katwijk n d. Rijn voor Schiedam (2 vac.) G. Brouwer te Har- llngen cn H, J. Riphagen te Bcdum. Geref. kerken art. 31 K. O. Tweetal te Bunschoten-Spakenburg (3e pred. pl J. O Mulder te Hattém en I de Wolff te Enschedé. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Ede K Bokhorst te Does. burg en M. Ovcrduin te Nleuwpoort. Geref. Gemeenten Beroepen te Rottcrdam-C. W. de Wit tc Middelburg. Bapt. Gemeenten Bedankt voor Hoogezand L de Haan te Apeldoorn. Geluk, en toch pech In 1943 brak een 17-jarige jongeman te Amsterdam in bij een kleermaker en ontvreemdde enige kledingstukken. Hij liet ccn vingerafdruk na. maar ci'e poli tie vond hem nooit Totdat hij JJ. Za terdag tegen de lamp liep. Hij had in zoverre gelijk, dat zijn diefstal verjaard v/as. Toch werd' hij ingerekend. Toen de politie naging hoe het kwam dLat de jon gen destijds spoorloos had kunnen ver dwijnen. kwam aan het licht dat hij dienst had genomen bij de S S Hij zit nu in het kamp voor politieke delin quenten te Laren. Robert Casadesus Robert Casadesus. dc Franse pianist, die een dezer dagen in Amsterdam met het Concertgebouworkest concertcerdo ls. zoals thans bekend ls geworden, be noemd tot commandeur in de orde van Oranjc-Nossou De hoge onderscheiding houdt verband met zhn verdiensten tegenover ons artistiek leven. Met man cn macht is men aan het werk om aan de bijna voltooide Restau ratie van het Stedelijk Museum' „Het Prinsenhof" te Delft, welke even moest blijven rusten voor de tentoonstelling „Vrede,van Munster", de laatste hand te leggen. Het museum ls tot 18 Decem ber gesloten. Op die datum wordt een tentoonstelling van Oosterse tapijten geopend, w.o. vele uit dc collectie van mevrouw von Païi'nwltz cn de be roemde tapijten uit de Portugese Syna goge tc •Amsterdam. Hedenavond HILVERSUM I: 10.00 De ring van Rico: 19.10 Andre Kostelanetz met orkest; 19.15 Viool cn plano: 19.45 Reg. ultz 20.00 Nieuws; 20.05 Echo van de dag; 20.15 Bonte Dlnsdagavondtreln; 21.30 Mededelingen; 21.35 Ik zou zo graag. 22.15 Buitenlands Overzicht; 22.30 Pianospel; 23.00 Nieuws 23,15—24 00 Licht operaconcert HILVERSUM II: 10 00 Nieuws; 19.15 Guitaar voordracht- 20.00 Nieuws: 20.05 Do gewone man; 2012 Le nozze dl Fi garo; 21.30 West-Europees commentaar; 2140 Domstad-kwartet; 22,15 Nederl. Kamerkoor: 22.37 Actualiteiten; 22 45 Avondgebed: 23.00 Nieuws; 23.15--24 00 Bekende orkestwerken, uitgevoerd door Philadelphia Symphonle-orkcsL Morgen HILVERSUM I: 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gr.platen; 8 00 Nieuws; 8.18 Operette -selecties: 8 50 Voor de huisvrouw; 9 00 Rlmsky Korsa koff; 10 00 Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 1100 Pop. non stop progr 12.00 Frons Wouters en orkest. 12 30 Weerpranije; 12 33 Voor het platteland: 12 38 Killma Hawallans; 13.00 Nieuws; 13.15 Kalen der; 13 20 Ray Ventura en Glen Miller; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Jeugd- conccrt: 15,00 Hoorspel; 15,30 Regen boog, 16.00 Roodborstjes; 16.15 Het stond in de krant; 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Gr platen; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia 18 20 New Moyfalr orkest; 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7 45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws; 8.15 Gr. platen: 9,00 Ochtendbezoek; 9 30 Waterstanden: 9 35 Symphonlseh morgenconcert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram muziek; 11.15 Hoorspel; 11.55 Harmonlcmuzlek; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Metropole-ork^sf; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest: 13.30 Dido en Aeneas. 14 30 Wlntcr- bloeiende Begonia's. 15.00 Concertge bouw kwintet-, 15.40 Gr platen; 16.15 Onze Jongens en meisjes; 17.30 De vijf Zapakara's; 17 45 Reg uitz 18.00 Onze Ncd. koren en korpsen; 18.30 Boeken ln Vlaanderen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3