31 October 19 Moet dit nu werkelijk zo? MAÏZENA DURYEA De Algemeene Kunstzijde Unie N.V. Spiegel der wereld VOOR 'N BONTMANTEL Adverteer regelmatig WILLEMSE U van VAKKENNIS NIET VEREIST: 1. MEISJES en TEXTIELARBEIDERS 2. Jongelui ter opleiding tot textielarbeider op de BEDRIJFSSCH00L (vanaf 18 jaar). 3. ENKELE ARBEIDERS voor buitenwerk enr. ££M MOOI6 WOT DOtT DODA0& LUX TOILET ZEEP In 2 minuten bent U klaart Intercontinentale diensten door dr. C. D. J. BR.4NDT Th R dreigt een regeringscrisis in Bel- gië. Binnenkort zullen Kamer en Senaat zich hebben uit te spreken over het voorstel om een referen dum over de terugkeer van koning Leopold Ae houden. Vanouds staan de beide partijen der regeringscoa litie. de socialisten en de katholie ken. in deze fel tegenover elkaar en in deze houding is ook nu nog geen verandering te bespeuren. De noe- ralen aarzelen en zo is het zeer goed denkbaar, dat de beslissing zou komen te liggen bij*de com munisten. Wanneer die communisten een partij waren als alle andere, dan zou er geen twijfel bestaan, wat zij doen zouden. Theoretisch zijn zij de enige partij, die principieel anti- monarchaal is en dus zouden zij gretig iedere mogelijkheid voor een terugkeer van Leopold moeten hel pen afsnijden. Maar practisch zijn ze ook nog wat anders, n.l. de felste vijanden van Spaak en iedere kans voor deze vijand ten val te brengen zullen zij daarom met beide handen aangrijpen. Heeft niet de secretaris generaal van de Belgische C.P., Lalmand. op een meeting van 11 Oct. j.l. in Brussel de communisten opgeroepen om de regering-Spaak te vervangen door een ..werkelijke democratische regering" (we weten precies, wat die term in de mond van een communist betekent), bij welke gelegenheid hij de premier „een marionet van de Amerikaanse heren, die openlijk en cynisch de totale oorlog voorbereiden", noem de. Van deze taktlek van de commu nisten heeft men in België in Juli van dit jaar al een voorproefje ge had. Toen werd er nl. in de Senaat gestemd over de intrekking van de wet van 20 Juli 1945, waarbij de op heffing van het regentschap niet meer, zoals vroeger, van de koning, maar van een parlement-besluit af hankelijk werd gemaakt. En ziet, met de katholieken stemden de communisten voor de intrekking! Er is dus alle reden om te ver wachten, dat zij dit spelletje zullen herhalen. Want, gelijk reeds gezegd, zij hebben een gruwelijke hekel aan Spaak en die is nog veel erger ge worden sinds deze in de Alg. Ver gadering der Ver. Naties op een toon. die door de hele wereld weer klank heeft gevonden, Wisjinsky te woord heeft gestaan. t-I ET wil mij voorkomen, dat men 1 toch eigenlijk in België de communisten deze kans niet zou mogen geven. Op diezelfde meeting heeft Lalmand (als de verslagen, die ik gelezen heb. juist zijn) ook nog gezegd, dat de Belgische com munisten in geval van een oorlog tussen de Ver. Staten en de Sowjet- unie aan de zijde van laatst genoemde mogendheid zou den vechten en ,.dat de wa pens en de munitie die de Amerikanen van plan zijn naar Europa te sturen, eens tegen hen zelf gebruikt "zullen worde n". En lieden, die zo denken, zouden te beslissen krij gen over het lot van de Belgische regering! Ja eigenlijk nog over veel meer. Want Spaak is niet alleeq premier van België, Spaak is een staatsman, die op het ogen blik aan heel Wes t-E u r o p a behoort, zijn aanblij- of aftre den gaat niet slechts het Belgische parlement en de Belgische politieke partijen, maar ook de ..Nelux" en de hele Westeuropese Unie aan. IK meen te weten, dat er op het ogenblik door bepaalde figuren in België, die buiten dc* eigenlijke partijpolitiek staan, pogingen wor den gedaan om te voorkomen, dat de rampzalige koningskwestie zo wordt toegespitst, dat een gang van zaken als ik hierboven heb geschil derd onvermijdelijk wordt. Ik kan alleen maar hopen, dat zij succes zullen hebben. Naar aanleiding hiervan zou ik een vraag willen stellen: ligt het misschien ook op de weg van onze re gering, respectievelijk van onze part ij leiders om in deze iets te doen? Of reikt de Benelux-gedachte nog niet zover, dat zjj zon vriendschappelijke in menging in de zaken van de part ner toelaat? En dan zou ik met nog veel meer aarzeling, omdat ik heel goed weet op wat voor gevaarlijk terrein ik nu kom, een tweede vraag willen stellen: is dit nu niet het moment om van Koning Leopold cc in wer kelijkheid Koninklijk gebaar te mogen verwachten? Nederlaag voor CP in West-Duitsland Partijaanhang daalde van 14 tot 8 procent De einduitslag van de algemene ver kiezingen. die Zondag zijn gehouden in Noord Rijnland-Westfalen. hebben een gevoelige nederlaag opgeleverd voor de communisten. Uit de einduitslagen blijkt, dat de christen-democraten op de eerste plaats komen met meer dn 37 percent van al le stemmen, de sociaal-democraten op de tweede plaats met 38 percent van de acht millioen stemmen. De katholieke centrum partij behaal de 9 percent, de communisten 8 per cent Sedert de vorige verkiezingen, be tekent dit voor de communisten In dit industriële gebied van Duitsland een teruggang met zes procent. In het geheel maakte 68 procent van de kiesgerechtigden van hun stem recht gebruik. Amsterdam-Rijnkanaal schiet niet op Vertegenwoordigers van alle be langrijke Amsterdamse gemeente raadsfracties hebben in een aantal vragen aan B. en W. hun ongerust heid geuit over het h.i. te geringe bedrag, dat de regering op haar be groting heeft uitgetrokken voor de voltooiing van het Amsterdam- Riinkanaal. Voor 1949 is n.l. f 5.000 000 begroot, terwijl volgens deze fractie-vertegenwoordigers op f 12.000.000 mocht worden gere kend. Uit hun vragen blijkt, dat de Amsterdamse burgerij de indruk heeft, dat de regering een onjuiste voorstelling heeft van het belang, dat de hoofdstad heeft bij het inge- bruik nemen van deze nieuwe ver binding met de Rijn. „Wat is het resultaat van de stappen, die B. en W. hebben genomen bij de regering om te garanderen, dat de verbin ding met de Rijn en de Waal op 1 Januari 1951 in gebruik kan wor den genomen?", vragen deze frac tievertegenwoordigers. Koningin bezocht de Prins Alexander Stichting De Koningin heeft Vrijdag 1.1. een be zoek gebracht aan de Prins Alexander- stichting tc Huis ter Heide, een instituut tot onderwijs aan blinde kinQ'cren. waaraan een afzonderlijke klasse ver bonden is voor kinderen met beperkt gezichtsvermogen. Dr. Cruickshank komt hier lezingen houden De beroemde Engelse bacterioloog dr, Robert Cruickshank zal lezingen in ons land houden voor artsen en medische studenten. De eerste lezing wordt op 18 October a s. tc Rotterdam gehouden. Op 19 en 21 October spreekt dr. Cruickshank te Amsterdam, te Utrecht op 20 October en te Leiden op 22 October. Van de koelhuiseieren 5 a 6 bedorven Het ministerie van Landbouw. Visse rij en Voedselvoorziening heeft mede gedeeld. dat de in toenemende mate gehoorde klachten over de slechte kwa liteit van de gedistribueerde koelhuis- eieren vaak gegrond blijken, hoewel hierbij de psychologie een belangrijke rol speelt. (De consument heeft nu eenmaal liever verse eieren dan koel huiseieren, ook al zouden de laatste van even goede kwaliteit zijn). Dit jaar waren ongeveer 33 millioen eieren in Nederlandse koelhuizen op geslagen. Bij de grote brand in de ve men te Amsterdam gingen ongeveer 4 millioen stuks verloren, zodat 29 mil lioen stuks voor de distributie over bleven. Het percentage uitval der eieren in de koelhuizen is dit jaar betrekke lijk gering, namelijk ca. 2 '~0 wat lager is dan normaal (ca. 312 Thans zijn ongeveer 20 millioen kocl- hulseiercn gedistribueerd. Over de eerste partijen, die betrekkelijk korte tijd in de koelhuizen waren opgeslagen, werden hoegenaamd geen klachten ge hoord. De partijen, die nadien uit de koelhuizen kwamen, ontmoetten meer bezwaren. In tegenstelling echter tot sommige uitlatingen, die van een bederf van ca. 50 Tc spreken, blijkt het uitval percentage van deze eieren bij de de taillisten gemiddeld 5 A 6 te be dragen. Wie leed oorlogsschade in Si am? Nederlandse onderdanen en rechts personen. die tengevolge van oorlogs omstandigheden in Siam schade hebben geleden en die daarvan tot düsverre geen aangifte hebben gedaan, worden alsnog in de gelegenheid gesteld vóór 15 November 1948 hun schade op te ge ven bij de directie Verre Oosten van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Poolwcg 12. Batavia. Na 15 November 1948 ontvangen aan giften worden niet meer in behandeling genomen, tenzij men kan aantonen dat het niet is te wijten aan een verzuim. Japan heeft een nieuw kabinet. Het bestaat geheel uit liberale ministers. Cadi schonk 10 milie voor kankerfonds In de jubileumweek vonden de sol daten in hun Cadi-pakkct een rebus. Voor goede oplossingen waren mooie prijzen beschikbaar Waarvan was dit het gevolg? De Cadi had over het afge lopen boekjaar een batig saldo dat. evenals het vorig j^ar, toen de soldaten ieder 25 cent kregen, jerug zou vloeien in de zakken van de militairen. Dit jaar besloot de Cadi io.000 te schenken aan het kankerbestnjdings- fonds en van het dan nog overblijvende gedeelte prijzen te kopen om hen. die de rebus in het Cadi-pakket goed had den opgelost te verrassen. Verschillende firma's gaven voor dit doel waardevolle geschenken. Ierland wil alle banden met Engeland verbreken De Ierse minister van Financiën. Pa trick Mc. Gillan. heeft Maandag te Lon den verklaard, dat Eire na de bespre kingen met staatslieden van het Britse gemene best nog steeds besloten is de laatste band. welke Ierland aan de Brit se kroon bindt, te verbreken. Half November zal deze aangelegen heid in de Dail besproken worden. Griekse pers gereserveerd bij Marshall's bezoek Hoewel minister Marshall, de Ame rikaanse staatssecretaris overal v.aar hij in de Griekse hoofdstad in het open baar verscheen een enthousiaste ont vangst ten deel is gevallen, ls de reac tie in een deel der pers bepaald koel. De conservatieve Kathemcrini schrijft in een hoofdartikel. ..Wij hebben meer behoefte aan geld. wapenen en m-n- schappen cn minder aan advies en be zoeken van dignitarissen. Zij zeggen dat de kwaliteit van het Griekse bloed tc armzalig is om de kwaliteit van hun armzalig advies goed te maken". De E.C.A. heeft nieuwe toewijzin gen tot een totaalbedrag van 18.435.230 dollar bekend gemaakt Nederland en Indonesië kregen geza menlijk een bedrag van 6.908 000 dollar voor de aankoop van steenkool, tecr- producten. mineralen, katoenen weef sels en nikkel. Tegemoetkoming aan ten onrechte gedetineerden De vaste commissie voor privaat- en strafrecht heeft als haar mening weergegeven, dat mensen, die ten onrechte als politieke delinquenten zijn gevangen gezet, recht hebben op een tegemoetkoming In de scha de, die zij door de detentie leden. Volgens de commissie kan er van een volledige schade-vergoeding geen sprake zijn. De tegemoetkoming zou kunnen gelden voor: a. gederfd inkomen: b. kosten van tijdens of door de de tentie ontstane ziekte cn invaliditeit: c verlies van bij de arrestatie in be slag genomen gclaon, horloges, ringen, enz. (door z.g. fouillering), die riet aan. het Beheers-Instituut zijn afgedragen: d de door het Beheers-Instituut opge legde aanslag in de grondheffing; c. beloning en verder emolumenten van de beehcerder: f. alle verdere kosten, zoals die van bewaring cn opslag, die niet zouden zijn ontstaan, indien het beheer achterwege was gebleven: g waardevermindering van het ver mogen gedurende het beheer, die niet zou hebben plaats gevonden, indien het vermogen niet onder beheer was ge steld: h. henoranum voor rechtsgeleerde of andere bijstand. De comrnisse acht hiermee de opsom ming zeker niet uitgeput Schade ten gevolge van diefstal door anderen dan overheidsorganen, bijv buren, is ook in vele gevallen voorgekomen. Daarvoor kan naar het oordeel der commissie, ae staat echter geen aansprakelijkheid aan vaarden en ook geen tegemoetkoming toekennen. Aan de verzamelnarsloketten der postkantoren zijn nu ook de 3. 4 en 7\'2 cent uit dc Danser-serie en de 15. 20, 25. 40. 45. 50 c-n 80 cent van do koningin Wilhelminazegels (type Hartz) van In donesië verkrijgbaar. Met ingang van Maandag zijn voorts de Curacaose zegels van H.M. Koningin Juliana verkrijgbaar in dc waarden van 6 en 12".'2 cent. rcl/S op werkd. p. d. Zond. 1 x glasgow per week kopenhagen. STOCKHOLM dagelijks FRANKFORT 3 MÜNCHEN 2 RAZEl/Mulliousi 3 X per wee MA0RI0 per week AMSTERDAM HieuwcNOWK m UTRECHT ouoe gqacmt isi ROTTERDAM N.BINNEUWtO J6 EINDHOVEN GROTE BERG 16 Aan komen lopen. Zon dagmiddag. jonge hond (zwart met gele vlekken). Terug te bekomen Zuider- hoek, A. Mauvestraat 23. 2010 25-jarig jubileum aanbie ding: Simplex-, Pon-, Eris- en Empo-rijwielen. Gerrit Schuiten, Soesterweg 234. Tel. 4398. 2012 FAMILIEBERICHTEN ONDERTROUWD: BAUKE KRAMER en JANNIE VAN GENT Kerkelijke bevestiging D.V. 28 October a s. om half één in het Kerkgebouw aan de L. Vrouwestraat te Amers foort door de Weleerw. Heer Ds. A. Schou.ten Jr., Geref. Predikant te Den Dolder. Gelegenheid tot gelukwen sen v. 34 30 Hoge weg 111. Toek. adres: Langestraat 221, Amersfoort. Amersfoort, 14 Oct. 1948. Langestraat 121 Hoge weg 111. ADVERTENTIES DENK NIET Heren geven niets om schoenen. Als wij U maar eens attent maken op lijn. vorm en kleur van die Prachtschoe- nen. Dan koopt U er zeker een paar SPORTSCHOENEN BIJ! Nu nog voor de ouda prijs! De zaak voor Uw schoenen LEUSDERWEG 27/29 bij de overweg. Ravo werkschoenen. GELD verkrijgbaar ronder bórg voor alle doeleinden, door ons spaarcredietsysteem. Vraagt inlichtingen. „SAMENWERKING" Verstolkstr. 31. Leeuwarden te Ede heeft plaats voor mannelijk en vrouwelijk personeel van 15 t/m 35 jaar voor de volgende werkzaamheden: Serieuze werksters en werkers, die prijs stellen op een prettige werkkring met goede arbeids- en sociale voorwaarden, kunnen alle inlichtingen dienaan gaande vernemen: 1. Iedere WOENSDAGAVOND van 18.45 19.45 uur in Cafe „PETER" te ERMELO. 2. Iedere WOENSDAGAVOND van 20.15 21.15 uur in Hotel-Cafe-Restaurant „De Poort van Kleef", Langestraat te AMERS FOORT. Eventuele buskosten naar en van bovengenoemde plaatsen voor sollicitanten uit de omgeving worden vergoed. Verder bestaat er iedere dag (behalve Zaterdags) gelegenheid tot aanmelding van 8.30—10.30 uur aan de Personeelafdeling der fabriek. VERVOER NAAR EN VAN DE FABRIEK VINDT PLAATS PER A.K.U.-BUS 'vertelt ï&oAbied (fed „Lux „Toilet Zeep is een ware schoonheidszeep. r/" Het actieve schuim maakt Ie huid zachter en bekoorlijker VOORLOPIG BEPERKT VERKRIJGBAAR lit samenwerking mei: Air France Aer Lingus Teóranla Ceskoslovenské Aerolinie S, A. B. E N. A. Swissair Zo vol van smaak, zo geurig, als U ze met wat Maizena Duryea bindt. Maïzena Duryea kan in geen keuken gemist worden, waar 'n toegewijde hulsvrouw het eten bereidt. ha! vakmensen UaOuisanen. Een stvaar levenl 9 van de 10 filmsterren gebruiken dat van jongensschoenen. Maar COWBOY-joirgensschoen^p hebben een taai gesteL Als het kón zaudeo we re van ijzer maken in plaats van feer. maar Uzersterk zijo ze welf J O G E X .S S CII F X IX Sterker dan andere, en.—nét so goedkoop Ter; errukkelijk - die groente. LTZ 54-0177 .54 Zo goed als nieuwe Egyp tisch linnen regenjas maat 38. Te bezichtigen van 25 Seringstraat 49. 2006 Te koop: Electr. komf. 2 plaats z.g.a.n. Prijs f 65. Utr.weg 259. 2007 Een aardig verjaars- M namen aan huis met kunstlicht in album f 7.50. Trouwreportages. Archifoto. Rubensstraat 79, Amersfoort, teL 3070. 2001 Dames, wanneer U er niet te lang op wilt wachten, is het nu de tijd om Uw oude hoed te laten vervormen. Wij hebben een grote sorte ring nieuwe modellen. Mai- son Moderne. Utrechtse straat 21, A'foort. 2002 Hoektax. Dag en nacht geopend. Ook voor Uw bui- tenritten. Telef. 6004. St. Radboudstraat 10. 9891 Prima merk kinderstoel 15.St. Anfridusstr. 41. 2014 Te koop, wegens over compleet: 1 dames sportrij- wiel en 1 Fongers dames rijwiel. Franklinstraat 92. 2015 Verlovingskaarten en hu welijkscirculaires worden in fraaie uitvoering geleverd door Drukkerij Bouman, Langegracht 28. Tel. 4425. S 2004 New York dagelijks Curasao 3 X per week Zuid-Amerika 2 X per week Zuid- Afrika 3 X per week Batavia dagelijks Sjanghai 1 X per week Inlichtingen ook voor vrachtvervoer bij alle m\ Qi JgQ&Sl K.LM.-agentschappen en •kantoren. ££3' gSWBSI d\ Strijk het actieve schuim van de zuivere Lux Toilet Zeep over Uw gezicht en hals. Laat het even op de poriën inwerken. Spoel die weelde van schuim dan at met koud water. Droog de huid met een zachte S| handdoek. Wat UJJ een heerlijk gevoel - Uw huid is zacht en koel I TE HUUR AANGEBODEN Te huur: luxe auto's zon der chauffeur. Telef. 6268. 2013 TE KOOP AANGEBODEN

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4