AMERSFOORT DAGBLAD VOOR K.L.M.-toestel „Nijmegen" in Engeland neergestort; vijf en dertig doden Parmentier en Veenendaal onder de slachtoffers PRECIES VEERTIEN JAAR GELEDEN. op een Droeve lijst Parmentier was de piloot, in Melbourne-race Schiphol rouwt Verongelukt precies veertien jaar na zijn triomftocht BONNENLIJST Ex-Polizeiführer voor Bijz. Raad van Cassatie „Ik heb iets geraakt, ik brand, ik probeer te stijgen" 'Achtste jaarpanï, No. 1103 Donderdag 21 October 1948 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank. Postbus 9 Abonneraents- prijs 32 cent p. w. of 3.15 p, kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: T J. DE BO Q>RDER. HENDRIK VEENENDAAL Onder de passagiers, die bij de ,,Nümegen"-ranq) werden ge dood, bevonden zich de volgen de tien Nederlanders: Marie Katherina Fuld-War- schauwer uit Naarden; Edgar Fuld uit Naarden; Milly Mary Fuld uit Naarden; Karei Abraham de Leeuw. Am sterdam: Arie Philippo uit Sassenhelm; Eliazar Pinto, Amsterdam: Roseth Engilina Pinto, Amster dam; Gysbertus Sas (diplomatieke pas), Washington: Hermanus Franciscus Tol, 's-Gravenhagc: Hendrik Veencndaal, directeur KLM, Wassenaar. Mevrouw Pinto uit Amster dam was beter bekend als Rozet Hertzberger, die bekendheid heeft verworven als radio- spreekster, zowel in ons lend als daarbuiten. Zij reisde vergezeld van haar echtgenoot, die even eens tot de slachtoffers behoort, naar New-York. De verongelukte buitenlandse passagiers waren: Mary Badir. U.S.A.; Henry Finnie, U.S.A.; Paul Christo Catselides. Grie kenland: Maria Gamanova. Tsjecho-Slo- wakije; David Heumann, Duitsland: William Hilarius. Zuid-Afrika; Alfred Hohenlohn, Oostenrijk; .Austin Francis Ed. Mc Innerny, Groot-Brittannië; James Rampas, U.S.A.; John Reichel. U.S.A.; Maria Reichel. Oostenrijk; Ludwig F. Rohrs, U.S.A.; Floriancc Schlumpf, Zwitser land; William Francis Gale, U.S.A.; Ruppert Wedcrmeyer. U.S.A.; Emma Wedcrmeyer, U.S.A.; Rubin Radzanowicz, Polen; Hena Chaja Radzanowicz. Polen Gedood werden de volgende zeven leden van de bemanning: K. D. Parmentler, Badhoeve dorp, piloot. C. J. O'brien, Ierland, tweede piloot. H. W. W. Parks. Engeland, derde piloot. II. P. Hurts, Amsterdam, tele grafist. W. Bleuse, Rotterdam, tweede telegrafist. B. Timmer, Veenhuizen, boordwerktuigkundige. J. C. Mink, Den Haag, steward. Het vliegtuig werd totaal ver nield. Brandende wrakstukken vlo gen in alle richtingen rond en de lichamen van de slachtoffers waren over het algemeen zwaar verminkt. Het ongeval van de Constellation PH-TEN is, voorzover men tot nu toe heeft vastgesteld, als volgt gebeurd; bij de voorbereidingen tot de landing op de luchthaven, die bij slechte weersomstandigheden moest geschieden, is het toestel met een hoogspanningsleiding in aan raking gekomen. Gezagvoerder Parmentier meldde daarna, dat aan boord brand was uitgebroken. Ver volgens is het toestel ongeveer acht mijl van Prestwick neergestort. De heer Patrick Dollan „public relations officer" van de „Lockheed Aircraft Corporation" zei, dat hij van een der Lockheed-vertegen- woordigers op de plaats van de ramp het volgende had vernomen: „Om kwart over twaalf naderde de KLM-Constellation het vliegveld Prestwick. Het was mistig en het toestel vloog te ver over de lan dingsbaan door. Het toestel meldde: „Ik heb iets geraakt, ik sta in brand. Ik tracht te stijgen." Enkele ogenblikken later viel het naar be neden." Nader vernemen wij nog: De „Nijmegen" cirkelde twee maal laag over het dorp Tarbolton, voordat het viel. Een inwoner van het dorp, die zich naar de plaats van het onheil begaf, zei, dat er vlammen en lichtschijnsels te zien waren op verscheidene delen van het vliegtuig toen het over het dorp vloog. De landbouwer Neil, op wiens 'land de machine neerkwam, ging te voet naar het ongeveer ander halve kilometer verder gelegen dorp Tarbolton, om mensen te waarschuwen. Geneeskundige hulp, politie en brandweer werden ge alarmeerd. Zij begaven zich zo snel mogelijk door de mist naar de plek. Toen de „Nijmegen" aan de grond was gekomen, schoot zij door een heg. stak de weg over naar de boerderij, ging door de aan de andere kant van de weg staande heg en kwam tot stilstand op het land. Het toestel vernielde de telefoonlijn, zodat de verbinding van de boerderij met de buitenwe reld werd afgesnede Twee wielen van het toestel wer den ongeveer tweehonderd meter van het wrak aangetroffen, het derde wiel werd nog tachtig meter verder gevonden. Een der motoren lag op ongeveer honderd meter af stand van de vliegmachine. Op Schiphol veroorzaakte het bericht van de ramp met de „Nij megen" vanochtend uiteraard een zeer gedrukte stemming. Tal van leidende personen van de KLM spoedden zich naar het vliegveld, teneinde te assisteren bij de werk zaamheden, die een dergelijk onge luk met zich brengt. Onmiddellijk nadat de eerste meldingen over de 35 verongelukte inzittenden waren ontvangen op het kantoor van de stationsdienst en de adressen wa ren nageslagen, werden maatrege len getroffen om de nabestaanden zo snel mogelijk op de hoogte te stellen van het rampzalige nieuws. In groepjes stonden leden van het personeel bijeen en luisterden zwijgend naar de berichten, die zich snel over de luchthaven ver spreidden. De dood van een der beste en bekendste piloten van de K.L.M., Parmentier,, drukte zijn stempel op Schiphol. gewoon K.L.M.-lijnvliegtuig, de ..Uiver". deel aan de Melbourne- race. De vier dappere kerels Parmentier, PrinsMoll en Van Bruggen, die de bemanning vormden van de machine, hielden onze Nederlandse eer hoog door achter Campbell en Black, die met een race-vliegtuig vlogen, als tweede te eindigen KOENE DIRK PARMENTIER Echtelijke moord na zes jaar opgehelderd De Rotterdamse politie heeft een man gearresteerd, die er van wordt verdacht, dat hij zijn vrouw in de herfst van 1942 heeft vermoord. Zes jaar geleden vond de politie in de omgeving van de Waalhaven het lijk van een vermoorde vrouw langs de berm van een weg. Zij verrichtte toen arrestaties, maar het opsporingswerk werd bemoei lijkt door het feit. dat er iemand bij de moord betrokken scheen, die in dienst van de Duitsers was. Enige tijd geleden ontving de politie nieuwe aanwijzingen, welke hebben geleid tot de arrestatie van de echtgenoot van de verslagene. Twee doden te Enschede bij verkeersongeval Woensdagavond omstreeks half zeven ls op de Hcngelosestraatweg te Enschede een ongeluk gebeurd, dat twee doden heeft geëist. Een motorrijwiel, komende uit de richting Hengelo, is door onbekende oorzaak in volle vaart op een aan de rechterzijde van de weg geparkeerde truck met oplegger gereden. Zowel de bestuurder, de 35-tarige G W'eMnk als de duorljder. de 37-jarige H O W. Lib. bers. belden uit Enschede, werden vrij wel op Blag gedood. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak vafi het on geval in. Op 5 Juni 1947 doopte mr. C h. H u s t i n x, burgemeester van Nij megen. de KLM-Lockheed-Con stellation PH-TEN N ij me g e n" het toestel, dat nu verongelukt is. Koene Dirk Parmentier, de K.L.M.-luchtmilllonnalr, die we reldbekend werd door de vlucht met de „Uiver" van 20 tot 24 Octo ber 1934 naar Melbourne, is, op de dag af veertien jaar later, op zijn post gevallen. Parmentier werd 26 September 1904 in Amsterdam geboren. Hij kreeg, zoals de meeste KLM-pilo- ten uit de jaren van voor de oor log, zijn vliegeropleiding bij de mi- litaire-luchtvaartafdeling te Soes- terberg. Op 29 November 1926 meldde hij zich bij de toenmalige kapitein W. Versteegh, destijds lei der der militaire vliegschool. De sergeant-majoor P. J. van der Griendt werd Parmentier's instruc teur. Op 7 April 1927 kreeg Par mentier zijn brevet. Spoedig daar na werd hij bij de KLM gedeta cheerd. Op 1 Mei 1929 kreeg Parmentier een vaste aanstelling bij de Neder landse Luchtvaart Maatschappij. In October 1933 zond de heer Ples- man hem naar Amerika om alle hulpmiddelen ter beveiliging van het nachtvliegen te bestuderen. In de zomer van het daarop volgende jaar werden Parmentier en de toenmalige vertegenwoordiger in Amerika en hoofdwerktuigkundige der KLM, Hendrik Veenen daal, aangewezen om de Douglas DC-2 van de Douglasfabrieken te Santa Monica in Californië over te nemen en het toestel naar New York te vliegen. Op 16 Augustus 1934 koos deze Douglas DC-2, voorzien van de re- gistratieletter PH-AJU voor het eerst het luchtruim. Zes dagen later begon deze machine, die later de naam „Uiver" kreeg, de vlucht naar New York. Daar werd het toestel aan boord van de „Sta tendam" gebracht, die op 4 Sep tember naar Rotterdam vertrok. En op 19 September 1934 stond de „Uiver" op Nederlandse bodem en die dag maakte Parmentier de eer ste van de serie proefvluchten bo ven het vliegveld Waalhaven. Op Zaterdag 20 October 1934 was de „Uiver" met haar be manning K. D. Parmentier, ge zagvoerder, J. J. Mol, eerste officier, C. van Brugge, radio telegrafist en B. Prins, werk tuigkundige, klaar om te star ten voor de Macpherson Ro- bertson-race. I- de daarop vol gende dagen was er niets, dat in Nederland meer de aan dacht trok dan de prestaties van de normale verkeersma- chine de „Uiver" en haar be manning. Ondanks een nood landing op de renbaan van AlÖurv, ongeveer 250 kilome ter van het doel: Melbourne, kwarr de Uiver als tiveede binnen na de speciale race- machine van Scott en Camp bell Black. Velen zullen zich die spannende dagen herinneren en zich o.a. het door de radio uitgezonden tele foongesprek tussen minister H. Colijn en de heer A. Plesman ener zijds en de bemanning van de „Uiver" anderzijds te binnen kun nen brengen. Dg vier Nederlandse vliegers werden door de Koningin benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De aandacht van de gehele we reld was geconcentreerd op Neder land. Woensdag 21 November 1934 's middags om zeven minuten over twee landde de „Uiver", na een zegetocht door Nederlands-Indië, op het vliegveld Schiphol. Duizen den waren daar van getuige. Later op de middag werd de bemanning in een open auto naar Amsterdam gereden, waar de bevolking van de hoofdstad haar een enthousiaste ontvangst bereidde. Parmentier vloog op alle lijnen der K.L.M. Hij bracht na de bevrij ding de eerste KLM Lockheed „Constellation" en de eerste KLM Douglas DC-6 vaa Amerika naar Nederland. De heer Parmentier was hoofd van het vliegbedrijf der K.L.M. Een vertegenwoordiger der KLM op Prestwick 'eelde mee. dat de dertig passagiers allen reisden met bestemming New York. Bij de om gekomenen moet zich ook bevinden de heer A. F. Maclnerney van de „Lockheed Aircraft Corporation". Zestigduizend arbeiders heb ben Woensdag te Mannheim de grootste demonstratie gehouden die sinds het eind van de oorlog in de Amerikaanse bezettingszone heeft plaats gehad. Z\j protesteer den tegen de hoge prijzen en de lage lonen. Geldig gedurende het tijdvak van 24 October t.m. 6 November 1948: BONNEN VOOR BROOD EN VLEES 324-1, 324-2 Brood: 800 gram brood 325,32G Brood: 40Q gram brood 321,323 Vlees: 100 gram vlees 322 Vlees: 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN 328 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 327 Algemeen: 200 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel BONKAARTEN KA. KB. KC 8L2 331 Algemeen: 500 gram boter of margarine of 400 gram vet 332 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstlozc kaas 333 Algemeen: 50 gram cacao 334 Algemeen: 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 1500 gram jam. stroop enz., of 750 gr. versnaperingen 335 Algemeen: 250 gram waspoeder B 345, C 347: 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet BONKAARTEN KD. KE 812 337 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 338 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 339 Algemeen: 100 gram cacao, 340 Algemeen: 500 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gr. versnaperingen. 341 Algemeen: 500 gram waspoeder E351: 400 gram brood E 352: 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kin derbiscuits. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA. QB. QC 808 121,122,125 Tabak: 2 rantsoenen si garetten of kerftabak 123 Versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 126 Versnaperingen: 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram Jam. stroop enz. BONKAARTEN ZA. ZB. ZC, ZD. ZE. MD, MF. MU 812 (btjz. arbeid, a s. moeders en zieken) Geldig zijn dc bonnen van strook T. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De nict-aangewczen bonnen van strook 4 van de bonkaartep 810 kun nen worden vernietigd. Donderdagmiddag heeft de Britse ambassadeur Sir Philip Nicholls, ver gezeld van dc attaché mr. Grecnough en mr Elwall een bezoek gebracht aan de coöperatieve suikerfabriek en raffi naderij „Dlnteloord". Weerbericht WEINIG VERANDERING Weersverwachting, gel- J dig tot Vrijdagavond. Meest zwaar bewolkt I mot Plaatselijk nu« «*n I ||1 S dan enige motregen. 1 Matige tot krachtige en \~~J langs dc Waddcnkust j r tijdelijk liardc wind 1 tussen Zuid-West en U West Weinig verande ring in temperatuur. 22 Oct.: Zon op 7.10, onder 17.32. Maan op 19.25, onder 12.34. (Van een eigen verslag gever) HANS Albin Rauter. 53 jaar, voormalig Höhe- re SS-* und Polizeifhhcer, staat opnieuw voor zijn reèhters De littekens in zijn smalle, getaande ge zicht herinneren nog aan de dagen van 1945, toen hij al van aangezicht tot aan- gezicht stond met de dood, na de aanslag, die de ille galiteit bij de Woeste Hoe ve op hem' pleegde Als door een wonder genas deze man van zijn zware verwondingen. Uitstel van executie. Drie jaar later, in April 1948, eiste de procureur fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag, voor Rauter de zwaarste straf, die dit Hof kon op leggen. Om recht te doen aan allen, die stierven voor de Nederlandse onafhan kelijkheid Dinsdagmiddag. 4 Mei van dit jaar, op de dag dat heel Nederland zijn dier bare gevallenen herdacht, viel de beslissing. Hans Al bin Rauter werd met een parigheid van stemmen ter dood veroordeeld, wegens diefstal, afpersing, mensen roof. wederrechtelijke vrij heidsberoving. doodslag en moord Althans uiterlijk onbewogen hoorde Rauter dit vonnis aan. Met een buiging naar het publiek verliet hij de zaal. Hij had het recht van cassatie ver kregen. Uitstel van exe cutie. Nu staat hü dan wéér voor het hekje. Hij draagt nog steeds de zelfde laar zen, zijn rijbroek en de groen lakense tuniek, uiter aard zonder de protserige distinctieven. Hij staat te-, genover het hoogste colle ge van Nederlandse rechts geleerden, professoren en hoge militairen Van ach teren weet hij honderden ogenparen op zich geves tigd. Rauter moet wel een on wrikbaar geloof hebben in het wonder, dat hem voor de derde maal zal helpen, aan de dood te ontkomen. Hij blijkt de Nederlandse taal perfect te verstaan De Duitse tolk hoeft niet veel meer te doen dan zijn eed afleggen. Rauter is in zijn gevangenschap niet bij de pakken gaan neer zit ten Dag aan dag heeft hij gestudeerd in Engelse en Amerikaanse boeken over volkenrecht; artikelen .en sub-artikelen, tot het hem duizelde. Hij heeft vele be palingen gevonden, waar van hij dacht, dat ze hem zouden kunnen redden. Uitstel van executie? Van die hoop gaat veel verloren als de president van de Raad maar telkens weer het tegendeel bewijst of een Engelse tekst op an dere wijze uitlegt dan Rau ter hem in zijn dromen had begrepen. „U ziet dus, dat Uw ci taat onjuist was", zegt mr. Haga soms Maar toch, deze president praat zo kalm over al die dingen, haast beminnelijk, alsof hij een lezing hield voor studenten: Zou er dan tóch nog een kans op ge nade zijn"' Of is deze hou ding een teken van zwak te? In 't offensief MEINE meine meine Sache, eh.., meine Sache". Rauter stottert nerveus en er komen diepe rimpels op zijn voorhoofd. Zijn ogen puilen uit hun kas sen. Hij slikt een paar maal heftig en dan komt het er eindelijk uit, luid en brutaal: „Meine Sache ist nicht unpartcidig beurteilt. Ich möchte. Maar wat Rauter graag zou willen, schijnt de pre sident op dit ogenblik niet te interesseren. Met en kele woorden legt hij de gedaagde het zwijgen op: „U hebt zich jarenlang naar Uw Führer geschikt. Nu moet U ook de Füh- rung van dit proces aan mij over laten. Later kunt U nog met Uw wensen ko men". Nee, een teken van zwakte is de rustige toon van mr Haga niet, moet Rauter constateren. Doch de magere, maar pezige Duitser geeft de moed niet op. Hij strijkt zenuwachtig door zijn kort geknipte haar, met de rechterhand, waarvan hij de helft van duim en de pink mist. Ver twijfeld zoekt Rauter naar andere strohalmen om zich aan vast te klampen. Thea traal spreidt hij wüd beide armen uit als hij bezweert, dat hij niets wist van alle gruwelen, die met de Joden gebeurden „Ich wuszte wirklich nichts davon. Ik geef mijn erewoord als officier. Dit is de schande van Duits land, die we nooit meer kunnen uitwissen". Even later klinkt zijn stem hartstochtelijk, snik kend door de hoge rechts zaal: „Ich lüge nicht! Ik spreek geen onwaarheid Dat doe ik nooit. Dat kan ik niet. Ik ben een officier!" Rauter houdt vol. Hij b 1 ij f t wachten en hopen op het nieuwe wonder, dat opnieuw uitstel en zo mo gelijk afstel van zijn exe cutie zou moeten brengen. Rauter wacht klaarblijke lijk op het moment, dat de Bijzondere Raad van Cas satie geloof gaat hechten aan z ij n woorden. Het zou inderdaad een wonder zijn, als dót ge beurde. Laatste tijding: De KLM-Constellation PH-TEN („Nijmegen"), die gister avond om half tien Amsterdam had verlaten op weg naar New York, is kort na middernacht bij Prestwick (Engeland) neerge stort en in vlammen opgegaan. Volgens de laatste berichten zijn er van de veertig inzittenden slechts vijf overlevenden. Tot de slachtoffers behoren de bekende KLM-vlieger K. D. Parmentier, die gezagvoerder van het toestel was en Hen drik Veenendaal, directeur van de KLM. Van de uit tien leden bestaande bemanning hebben de werk tuigkundige J. IJ. Beukenkamp, de steward H. J. van Over- beek en de stewardesse E. Fey de ramp overleefd. Van de dertig passagiers zijn twee personen gered n.l. de Ameri kaanse Mathilda Rohrs (haar toestand is zeer ernstig) en de heer W. G. Philipo. Zij zijn naar ziekenhuizen in de buurt overge bracht. Onder de passagiers bevonden zich elf Nederlan ders. Direct na het binnenkomen van het bericht over de ramp zijn maatregelen getroffen, dat een commissie van onderzoek zich per speciaal vliegtuig naar Prestwick kan begeven. Het ongeluk gebeurde op een bouwland, even buiten het dorp Tarbolton bij Prestwick. Het vlieg tuig cirkelde tweemaal laag over het dorp en heeft toen blijkbaar een mislukte poging tot landen ge daan en is daarna neergestort. Dor pelingen snelden in hun nachtkle ren te hulp, de politie uit het gehe le district kwam naar het terrein van de ramp en alle ziekenhuizen in de omgeving werden gewaar schuwd.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1