t Werk van GG en GD neemt gestadig toe Aardstralen en hun invloed Schokkend mysterie in Zeist Amsterdams Toneel bracht „Comedie van 't geluk" In kort .bestek „Boerenstrijd" 2 Vrijdag 22 October 1948 STADSNIEUWS B. en W. vragen crediet voor een interne verbouwing In de laatste jaren is de omvang van het werk van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst zeer toegenomen en deze ontwikke lingsgang zal zich stelling in de na bije toekomst voortzetten, deels door de normale groei van het werk, deels ook omdat enkele projecten tot rijpheid zijn gekomen en bin nenkort gerealiseerd zullen kunnen worden Om een beeld te geven, noemen B en W. de schoolartsendienst. In 1945 ston den 9600 leerlingen onder contróle van deze dienst, voor dit cursusjaar wordt gerekend op meer dan 12000 leerlingen Deze dienst verricht bovendien veel werk op het gebied van de gezondheids, zorg voor de Jeugd, dat strikt genomen niet thuishoort onder het hoofd „school artsendienst", B. en W. zijn dan ook van mening, dat naamsverandering hier op zijn plaats Is. zodat in het vervolg dit onderdeel van de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst de afde- Xing klnderhygiënc zal heten. Voor het volgend Jaar omvat deze afdeling meer dan de dagtaak van één arts: er wordt op gerekend, dat per week 7 artsendagen nodig zullen zijn. De hulsvesting van een tweede arts in het gebouw vormt een probleem, dat door inwendige wijziging van het ge bouw opgelost kan worden. De afdeling schooltandverzorglng, thans ook in het gebouw van de ge meentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst ondergebracht, breidt zich eveneens uit. Voor de eerste 5 Jaar kan er rekening mee gehouden worden, dat ieder Jaar het aantal leerlingen, dat gecontroleerd wordt, met 1000 toeneemt De tegenwoordige huisvesting van deze afdeling is geheel onvoldoende, zo dat ook hierin verandering moet wor den gebracht. Nu de plannen voor de oprichting van een stichting voor arbeidshygléne voor lopig niet uitvoerbaar zijn, zal dit werk voor het gemeentopersoneel ter hand Onderscheiding voor J. A. van Doornik Burgemeester kwam de jubilaris gelukwensen Burgemeester Molendijk kwam Donderdagmiddag de zilveren me daille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, namens de Konin gin overhandigen aan de heer J. A. van Doornik, die zijn veertigjarig jubileum vierde als employé bij de N.V. H. A. de Vries' Ijzerhandel en daarom in de Academie de Dan- se recipieerde. De burgemeester sprak hem daarbij hartelijk toe en hij gewaagde van het mooie dat er is gelegen ln een veertigjarige diensttijd, doorgebracht bij één be drijf. En wanneer men in 'die jaren zich met alle energie en alle liefde aan zyn werk heeft gewijd, is dat de bijzondere aandacht waard, zo vond de burgemeester. In dezelfde geest sprak ook de oudste direc teur, de heer W. de Vries, die de medewerking roemde, door de heer Van Doornik steeds aan de uitbrei ding van de zaak verleend. Prettig was de samenwerking ook altijd tussen hem en het overige perso neel. Een pracht clubfauteuil en een bijpassende tafel waren de tol ken van de dank die directie, com missarissen en de familie De Vries aan de jubilaris meenden te moeten brengen. De andere directeur, de heer H. K. de Vries, voegde zijn hartelijke dank er in een korte speech nog aan toe, gevolgd dooi de heer Van Putten, chef van het Sersoneel. Deze bood de heer Van oornik, die prinsheerlijk midden tussen de kleurigste bloemen ach ter een tafel troonde, namens de andere werkers uit het bedrijf een volledige keukenuitzet aan. Daarin zullen magazijnmeester Van Door nik, die allen ontroerd dankte, en zy'n echtgenote hopelijk nog vele jaren hun dagelijks zo welverdiend potje koken. Van één uur af was het nog weer een komen en gaan van vrienden, kennissen en zakenrelaties die de jubilerende magazijnmeester kwamen geluk wensen. genomen worden Reeds thans, gebeurt er veel, dat onder het hoofd, bedrijfs geneeskunde valt. b.v. keuring en door lichting gcmeentepersoneel. geneeskun dige contróle bij ziekte. Naar de moder ne inzichten Is het gewenst niet alleen het personeel maar ook de gezinnen re gelmatig door te lichten. Dit werk vraagt veel tijd. B. en W, zullen trach ten een longspecialist als half-ambtenaai aan de dienst te verbinden. Ook in verband hiermede zal verandering in bestaande toestand van het gebouw no dig zijn. De werkzaamheden van de afdeling geneeskundige contróle nemen steeds toe. Kwamen in 1946 8900 contróle-op- drachten in, voor 1947 bedroeg dit aan tal 11500 Dit werk brengt een aanzien lijke hoeveelheid administratief werk mee, meer dan in 1945 bij de inrichting van het gebouw te verwachten was. Daarom is een deel van de administra tie beneden, een ander deel op de ver dieping ondergebracht. Aangezien hier door niet op een efficiënte manier ge werkt wordt, is verandering in de huis vesting van de administratie gewenst. Gezocht is naar een oplossing, waardoor aan alle wensen wordt tegemoet geko men en ook voor de eerstkomende Jaren een redelijke oplossing bereikt kan wor den. Voor deze wijziging van het gebouw zal een bedrag van f 4000.— nodig zfjn, waarvoor B. en W. de raad om een cre diet verzoeken. Noteert U even GRAND THEATRE: t.m. Donder dagmiddag 28 Oct.: „Anna en de Koning van Siam". Zo. 1.30, 4, 18.30 en 21 uur Overige dagen 2.30, 18.30 en 21 uur. f CITY THEATER: „Contra-Spionna- ge". Zo. 1.30, 4. 18.4S» en 21 uur. Overige dagen 2.30, 18,45 en 21 u. REMBRANDT THEATER: „Draken- klauwen". Zo. 2. 4.15, 18.45 en 21 uur. Vrijd. en Zat 2 30, 18.45 en 21 u Overige dagen 2.30 en 20 u. 22 OCTOBER: Markthal 8 u. Oran jevereniging Stad „De Gesellen van de Spelen" met cabaret-revue ,,'t Gaat weer op rolletjes'. Bij de Maandag door de Britse am bassadeur in Den Haag „posthuum" on- dcrscheldcnen kwam ook de naam voor van C. van Staveren te Vculen-Ven- raay. wiens moeder dc versierselen In ontvangst nam. In werkelijkheid is Van Staveren echter springlevend Vorig Jaar ontving hij te Maastricht reeds een decoratie van de Amerikaanse ambassa deur. Nu had hij echter zijn moeder gezonden omdat deze zo'n groot aandeel had gehad in het verzet oo de boerderij „Eikenhof" De kleine 24-Jarige Hin doe filmster Sabu, bekend uit de film ..Elephant Boy", is Dinsdagavond te Hollywood in het huwelijk getreden met dc 21-Jarlge Marilyn Cooper. De verkeersagenten van Cleveland (Ohloi maken niet alleen bekeuringen, nee. ze delen ook bloemen, bonbons on sigaret ten uit aan degenen die de verkeers regels goed in acht nemen De be roemde Oostenrijkse operette-koning Franz Lehar heeft sedert drie dagen ge weigerd enig voedsel tot zich te nemen behalve zwarte koffie. Zijn toestand is zwak en er is weinig hoop op herstel Hij heeft zijn testament reeds opge maakt. Een gehele Antwerpse familie van veertig personen, waaronder twin tig kinderen een priester, een dokter en een onderwijzeres zijn naar Chili vertrokken waar zij van de Chileense regering 10 000 h a oerwoud ln conces sie hebben gekregen. Robert Lovett. de Amerikaanse plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken ls altijd zeer sober gekleed. Journalisten keken Woensdag dan ook niet weinig verrast toen hij op een persconferentie ver scheen met een helgekleurde das. ver sierd met allerlei hupse vrouwenfigu ren. Lovett zeide de das van dc ambas sadeur te Moskou gekregen te hebben «p deze das alleen te zullen dragen op persconferenties om de Journalisten, die zUn sobere kledij gehekeld hadden, tcr- wlUt te iile Bouw van Finse school in 't Soesterkwartier Over de bouw van een z.g. Finse school in Amersfoort hebben wij onze lezers indertijd uitvoerig inge licht. B. en W., die met het minis terie van O. K. en W. tot een overeenstemming zijn gekomen stellen thans de raad voor te be sluiten: 1. voor het aanschaffen en doen plaatsen van een zosklassige hou ten school uit Finland een crediet te verlenen van f 116.000, 2. voor het sub. 1 genoemde doel "met de n.v. „Panagro", maatschap pij tot uitvoering van nieuwbouw en onderhoudswerken, gevestigd te 's-Gravenhage, kantoorhoudende te Warmond, een overeenkomst aan te gaan; 3. de sub. 1 genoemde school te plaatsen in het Soesterkwartier; 4. aan de vereniging tot bevorde ring van christelijk nationaal on derwijs te Amersfoort te zijner tijd ten behoeve van de van haar uit gaande school voor gewoon lager onderwijs, thans tijdelijk gevestigd in het evangelisatiegebouw „Irene" aan de Dollardstraat en ln een lo kaal van de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Waalstraat in bruikleen te geven drie klasse-lokalen van het sub 1 bedoelde schoolgebouw, zulks voor lopig tot 1 September 1950. Geldlening aan fruit en groentenveiling B. en W. stellen de raad voor te besluiten met de vereniging Fruii- en groentenveiling Amersfoort cn omstreken, een overeenkomst van geldlening aan te gaan voor het inrichten van 'n pakloods, behoren de bij de markthal aan de Bree- straat, als koelpakhuis voor het bewaren van fruit, groenten enz. Een en ander tot een maximum van f 15.159,—. Noorden contra Westen Bij café Krijnen aan de Hoge- weg botsten Donderdagavond om streeks elf uur twee vrachtauto's met aanhangwagen, die elkaar te gemoet reden tegen elkaar, waar schijnlijk doordat de bestuurders beiden teveel links hielden. De ene wagen uit Groningen kon doorrij den, de andere, die uit Leiden komt, was aan de voorzijde be hoorlijk gekraakt en staat thans achter het politiebureau gestald. Burgerlijke Stand 21 October 1948 Geboren: Areke A., d. v. P. B. G. v. Mourik en J. Bobbink; Johannes J. W., z. v. W. v. Wegen en J. C. M. van Lier; Catharina F-, d. v. J. F. v. Goor en Th. v. Hamersveld; Ge rard J. W., z. v. B. W. Mulder en B. Tesson; Louise J., d. v. L. A. Brandenburg en C. v. d. Lee. Ondertrouwd: C. B. Fremouw en W. v. d. Koot; A. Brons en J. D. v. Wijland; H. J. Snijders en Th. B. Zalm; T. ir. Oven en H. J. v. d. Pol; A. Wijnen en H. E. Wouterse. Gehuwd: W. L. de Winter en M. v. Beek. Overleden; Sophia S. van Rhoon, oud 48 j. geh. met J. Beekman. De Kath. Arbeiders Beweging, afd. Amersfoort, begon gisteravond in het KAB-gebouw in de O.L. Vrouwestraat de zogenaamde „meer vreugde-beweging" met de opvoering van een toneelspel van K. Bergsma „Boerenstrijd". Het werd opgevoerd door de R.K. To neelvereniging „Ons Genoegen" onder regie van de heer Pijpers. „Ons Genoegen" speelde vorig jaar voor het eerst. Het is dus helemaal niet erg, dat er verscheidene aanmerkingen te maken zouden kunnen zijn. Wij willen dat dan ook niet doen en ons bepalen tot enkele algemene opmerkingen. „Boerenstrijd" heeft de strek king ons te verplaatsen in een boe rengezin, dat in alle eenvoud is be gonnen en in alle eenvoud zal ein digen. Als ieder gezin heeft ook dit zijn moeilijkheden. De zoon wil naar de stad, de dochter houdt van de zoon van een hereboer. de va der zit zonder geld enz. De strijd, die dit gezin voert sprak tot de ver beelding van de talrijke toeschou wers en dat is al een voornaam dir.g voor een pas beginnende ver eniging. Het spel eist van de spelers een zeer gave dictie. Een boerenvrouw dient te spreken als zodanig. De dochter sprak moeilijk, gekunsteld, de souffleuse in het eerste bedrijf heel goed. Toch gaf „Ons Genoe gen" hoop voor de toekomst. met deze vlotte boodschappentas van doorgestikt plastic, roodge- garneerd, ruim model met trek- sluiting. FRANCO BEZORGEN van Uw AANKOPEN.' Draagt elkanders lasten vraagt Uw steun Ingesteld door het Chr. Nationaal Vakverbond, bestaat er sinds 1 Juli 1919 een fonds tot bestrijding der TBC en ter bevordering der Volks gezondheid in Nederland, genaamd; „Draagt Elkanders Lasten". Bij oppervlakkige kennisname zou men geneigd zijn te denken dat dit dan ook slechts de leden van het CNV aangaat, en dat men er in die kringen zelfs prijs op stelt elkanders lasten te dragen en daar geen bui tenstaanders rnede lastig te willen vallen. Doch de vermelding „en ter bevordering der Volksgezondheid" maakt ons wel duidelijk dat het hier een dienst geldt; die men niet slechts eigen leden, maar in hen aan het ge hele volk bewijzen wil. Daarom dan ook wendt genoemd fonds zich tel kens weer tot het gehele volk en zal dit Zaterdag a.s. ook weer met ram melende bussen, door ongeveer 150 medewerkers, aan alle Amersfoortsc huisdeuren doen. Ongeveer 140.000 leden telt dit Fonds in den lande, die in 1947 ge zamenlijk een bedrag van rond f 164.000.aan contributies en van f 13.000 aan collecten in eigen kring opbrachten. Voegen wij hier nog f 3000 donaties aan toe, dan komen we tot een bedrag van f 130.000 ge heel uit eigen middelen verkregen, De kosten aan hulpverlening door plaatsing in sanatoria óf bij thuis verpleging door het verstrekken van extra voeding, huishoudelijke hulp enz. bedroegen m dat zelfde jaar ruim f 217.000. Aldus een tekort van rond f 40.000. Gelukkig deden de openbare collecten dit tekort verke ren in een batig saldo, dat al was het niet groot, toch het Fonds-comité kon doen besluiten naast haar actie voor een „Eigen Inrichting" ook plannen te vormen voor Kinderuit zending naar Vacantie-kolonies cr voor kankerbestrijding. Inmiddels stijgen de uitgaven voor het bestaan de werk nog aanmerkelijk, zodat men voor 1948 ranmt alleen voor de directe TBC-bestrijding nodig te hebben een bedrag van f 300.000. Volksbelangen in het groot, welke dienen door het gehele volk mede gedragen te worden. Daarom ook rekent het plaatselijk comité te Amersfoort morgen op de belang stelling en het daadwerkelijk mede leven van heel de stadsbevolking als de collectanten gaan van deur tot deur en van wandelaar tot wande laar, Gisteren meldden wij, dat de commandant van het depót cavale rie te Amersfoort, de kolonel H. A. M. Latour, op 29 October het com mando zal overdragen aan de lui tenant-kolonel J. J. Coutfel, wegens zijn vertrek op 30 October. Nader kan worden medegedeeld, dat de kolonel Latour, die tevens garni- zoens-commandant was, de dienst met pensioen zal verlaten. Onder auspiciën van de Anti-Vivisectie-Stichting te 's-Gravenhage, met medewerking van het district Amersfoort, werd Donderdagavond een bijeenkomst gehouden in debovenzaal van 's Prinsenhof te Amers- loort, alwaar de Nederlandse wichelroedeloper, de heer J. G. Mieremet, uit Wassenaar, een lezing hield over het onderwerp: „Schadelijke Bodeminvloeden". De bijeenkomst werd geopend door de heer F. Groen, hoofd van de propaganda-afdeling van de Anti-Vivisectie- Stichting, te Den Haag, die zeide dat het vivisectie-vraagstuk volstrekt niet alleen verband houdt met de dieren. Het raakt in eerste en laatste instantie de mens zelf. Wel speelt de dierenwereld er een belangrijke rol in. Het vivisectievraagstuk kan worden bezien als een ethisch, doch tevens als een sociaal en een cultureel probleem, dat de volksgezond heid onmiddellijk raakt. Lezing van de heer Mieremet De anti-vivisectionnlsten bestrij den de z.g. nuttigheidsargumenten der vivisectoren en achten vivisec tie wetenschappelijk onnodig. Zij vestigen de aandacht op een na tuurlijker geneeswijze, zoals de ho- moeopathie, de osteopathie, de na tuurgeneeswijze, het magnetisme en de mogelijkheid om door middel van de wichelroede, de voor de mens schadelijke aardstralen op te sporen. Uitdrukkelijk zeide de inleider, dat de Anti-Vivisectie Stichting hierbij zeer objectief te werk gaat en zich voor geen enkele richting in het bijzonder exponeert. Zij oe- schouwt de uitkomsten van een serieus wichelroede-onderzoek als een mogelijkheid om in bepaalde gevallen töt een, zo niet therapeu tische, dan toch zeker tot een pro- phylactische geneesmethode te ge raken, die in ieder geval vivisectie- Tafeltennis Tafeltennisuitslagen teleurstellend Waren de resultaten van de eerste competitieronde over 't al gemeen teleurstellend voor Amers foort, des te verheugender is de overwinning van Over 't Net 1 op Rivendi 1. Een zwaar bevochten overwinning op een sterke tegen stander. De eerste drie singles wa ren voor Rivendi, dat zodoende een 30 voorsprong behaalde; daarna wonnen J. Merkus en J. Lam- brechts hun tweede single, doch A. Lambrechts verloor weer. De Amersfoorters stonden nu met 42 achter, maar herstelden zich nu schitterend en sleepten de drie laatste singles na spannende strijd uit het vuur. De laatste game van deze drie partijen werd door de Amersfoorters met 26—24, 2220 resp. 2220 gewonnen! In de dub bel ging het gemakkelijker en zo was de tweede 64 overwinning van Over 't Net I een feit gewor den. In de tweede klasse A is Over 't Net 2 met een weinig gelukkige 46 nederlaag tegen het sterke Zeist 2 gestart. Verscheiden par tijen gingen met het geringst mo gelijke verschil verloren, o.a. de beslissende dubbel met 2119 in de derde game. Schild, van Leer- sum en Jellinek zullen in het ver volg harder moeten aanpakken, willen zij een der bovenste plaat sen bezetten. In dezelfde klasse verloor van der Meiden 1 met 37 van Jaffa I. Slechts Huiberts wist zijn drie singles te winnen. Van de Amersfoortse derde klas- sers vallen er overwinningen en nederlagen te melden. Over 't Net 3 in 3A verloor met 37 van Jon- geneel 1; een single van Raabe, een van Sneep en de dubbel brach ten de Amersfoortse winstpunten. In 3B verloor Over 't Net 4 met 64 van PVW 2; mej. Heilygers zorgde .voor twee winstpartijen, Berendse voor één en samen won nen zij de dubbel. Noack 1 startte in 3E uitstekend door een 73 overwinning op MHS 2; van El6t won zijn drie singles, ten Raa won er twee cn van Gestel één. In de zelfde afdeling verloor Over 't Net 5 met liefst 82 van Barna 8, een sterk team overigens; slechts mevr. Kik wist het tweemaal tot winst te brengen. Van der Meiden 2 ten slotte in 3F versloeg Barna met 7—3. Paard op hol Het paard van een gespan, dat Donderdag van de Everard Meys- terweg dc Arnhemseweg op reed, ging plotseling op hol. De voerman die er naast liep, bleef strak de teugels houden en werd tot de Lo- rentzstraat meegesleurd, waar het dier door een politieman tot stil stand werd gebracht. De man had enige lichte schaafwonden opgelo pen. In de Roemer Vis- scherlaan te Zeist staat 'n blok van drie huizen, bewoond door mensen wier leven zich precies als dat van duizenden andere Zeistenaren voltrok, tot op een goede dag een jongeman die in een der huizen woont, bij het betreden van zijn home onverklaar bare schokken voelde. Gelukkig betrof het hier iemand die ervan overtuigd was niet aan hallucinaties of iets dergelijks te lijden en dus toog de waarne mer der vreemde ver schijnselen op onder zoek uit. Het raadsel bleef daarbij voorlopig onoplosbaar, maar wel werden meer merk waardige dingen ge constateerd. Dingen, waar velen stellig van zouden griezelen! Een huisvrouw voelde angstaanjagende tril lingen in haar keu kenaanrecht en haar buurvrouw kreeg een onverwachte schok die zo hevig was, dat zij een emmer water liet vallen. Natuurlijk keek zij achter zich om de dader op z'n zachtst uitgedrukt te kunnen berispen, doch er was niemand... Er vormde zich een vraagteken, groter dan de drie huizen teza men en nog namen de griezelen geen einde. Integendeel: een aar dig meisje in de leef tijd die men met de slecht passende bena ming van bakvis pleegt aan te duiden slaakte angstige kre ten toen zij een bad wilde nemen, want „de geyser deed zo eng"! Iedereen voelde en niemand zag en dus bleef er één mogelijk heid over om hetgeen in de drie huizen ge schiedde, te verklaren: het spookte er! En dat op klaarlichte dag even hevig als bij het nachtelijk duister. Honderd jaar geleden zou wellicht ieder de wijk hebben genomen, doch we leven nu een maal in een tijdperk, dat vol is met woning nood en mensen die om spookverhalen schamper lachen zo lang er nog een enkele uitweg in de vorm van een niet-paranormale verklaring overblijft en dus deden de be- vrij is en waaraan 't dier niet be hoeft te worden opgeofferd. De heer Mieremet hield daarna een causerie over de aardstralen en de mogelijkheid, deze met de wichel roede op te sporen. Een talrijk gehoor volgde met grote aandacht het gesprokene. De demonstraties, welke d:arop met de wichelroede werden gegeven, hadden grote belangstelling. Van de gelegenheid, welke gegeven v/erd, tot het stellen van vragen, maakten verschillende bezoekers gebruik. woners der bedoelde huizen wat iedere twintigste eeuwer zou doen: ze belden de po litie op om uit te ma ken of hei in de Roe mer Visscherlaan al dan niet spookte en het nuchtere antwoord luidde kort cn krach tig „Néén!" Dat zeiden trouwens ook 'n elec- tricien en een contro leur van de PUEM en zij konden bewijzen, gelijk te hebben, want zij vonden Een zwakstroomkabel, die ter plaatse werd ge bruikt voor sterk stroom van 220 volt, die onder stroom stond en contact maakte met de regenpijp, waar door het gehele blok onder electrische span ning kwam. Iedereen glimlachte opgelucht, hetgeen ook de politie man deed, die zijn aandacht aan het ge val had gewijd, maar die deed meer: Hij maakte proces-verbaal van het gebeurde om dat het hier een over treding betrof die voor belangstellenden uit voerig is omschreven in artikel 161 van het Wetboek van Straf recht Schaken Spannende strijd tussen A'foort en Tuinwijk Het le tiental van „Amersfoort" opende gisteravond het seizoen met een wedstrijd tegen „Tuin wijk" I te Utrecht voor de le klas van de S.G.S. De schaakkenners hebben kunnen genieten niet alleen omdat de gespeelde partijen van hoog gehalte waren, maar tevens omdat geen van beide ploegen van plan scheen ook maar 'n half punt je te verspelen. Aan spanning ont brak het niet en toen na drie en half uur spelen werd opgehouden stonden de partijen nog gelijk 1-1). De overige negen moesten worden afgebroken, waarvan ter plaatse twee konden worden ge'arbitreerd, die echter voor beide clubs 'n punt opleverden, zodat de voorlopige uitslag 22 is. De resterende zes standen waren uiterst moeilijk te beoordelen en zullen ter arbitrage worden Ingezonden. De tientallen dlc elkaar bekampten waren als volgt: TuinwijkAmersfoort Drs. Th. KokL. J. de Vries 10; drs. J. v. d. BrinkC. Goos- sens afgebr.; J. BoumanJ. A. U- ding afgebr.; L. van Dyck—A. Huisman afgebr.; H. Bal jetJ. Jongman 1/2; J. KramerL. Asperslag afgebr.; A. Roschar mevr. F. Heemskerk V*Vi\ A. MittelmeyerA. Geudeke afgebr.; M. KwartsmanWalinga afgebr.; dr. H. v. d. VcgtL. A. v. Hamers veld 0—1. Hoe de totale uitslag zal worden is moeilijk te zeggen. Goossens staat in zijn party iets minder en zal vermoedelijk wel verliezen. Geudeke heeft weliswaar slechts twee pionnen voor een stuk, doch heeft daarvoor een betere positie. Asperslag beschikt over de kwali teit meer, zodat mogelijk deze 2 partijen een winstpunt voor onze stadgenoten zal opleveren. De niet genoemde afgebr. stellingen zy'n vrijwel gelijk, zodat hier het oor deel der arbiters moet worden af gewacht. CJW—oso C.J.V.V. speelt Zaterdagmiddag tegen de omroep-sportvereniging O.S.O. De radio-mensen zijn gega digden voor het kampioenschap. C-J-V.V. wacht dus een zware taak. De aanvang is vier uur. Insluiper sloeg zijn slag Een bewoner van een perceel aan de Hogeweg kwam de politie vertellen, dat uit de zak van een mantel die in de gang van zijn wo ning hing, een portemonnaie met geld en textielpunten was gestolen. De politie knoopt aan dit bericht de waarschuwing vast dat men toch vooral maatregelen dient te nemen die insluipers de kans ontnemen hun slag te slaan. Leusden Aanbesteding verbouwing gemeentehuis Dinsdag j.l. werd te Leusden de verbouwing van het gemeentehuis te Hamersveld aanbesteed. Er zal n.l. aan de huidige gemeente-secretarie een werkkamer worden aangebouwd voor de gemeente-secretaris. De inschrijvingen waren als volgt: Gebr. van de Eist te Stoutenburg f 3820.Van Buuren en Renes te Leusden f 3982.W. Eggenkamp te Hamersveld f 3985.W. v. d. Berg te Amersfoort f 4193.G. C. Hiene- kamp te Amersfoort f 4483. Oude inbraak opgehelderd Nadat de politie van Amersfoort dezer dagen een 25-jarige fabrieks arbeider arresteerde, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een electrische boormachine, kwam een vrij oude zaak voor de Leus- dense politie tot klaarheid. De eigenares van Hotel Oud- Leusden vermiste in 1947 geregeld geld, distributiebescheiden en ook goederen. Deze persoon bekende dat hij met een zekere S., die in 1947 kellner in dat hotel was, drank had gestolen. S. die in 't Huis van Bewaring te Utrecht vertoefde, werd aan de tand gevoeld met het gevolg dat ook de gelddiefstallen aan het licht kwamen. S. die over een paar weken vrij zou komen, zal er nu nog wel een paar dagen bij krijgen. Ook de fabrieksarbeider is naar Utrecht overgebracht. Motoren starten in Leusden De motorclub „Amersfoort en Omgeving" organiseert op Zaterdag 23 October a.s. een tweetal be- trcuwbaarheidsritten. Beide keren zal bij „Hotel Waterloo" op de Leusderheide gestart worden. Des middags om 14.30 uur zal de eerste start plaats vinden en zullen de rij ders een traject van circa 75 kilo meter af moeten leggen. Het par cours voert over binnenwegen en smalle kronkelige paadjes. In ver band met de duisternis is het tra ject des avonds aanmerkelijk ver kort. Degene, die 's avonds om half acht starten moeten 56 kilometer rijden en het parcours zal dan al leen over verkeerswegen worden uitgezet. Voortreffelijke vertolking van Evreïnow's spel der illusies andersom. Met die verwarde vraag scheept Evremow zijn publiek af wanneer hij dr. Fregoli als harle kijn aan het slot temidden van het lawaai van het carnavalsfeest het publiek antwoord laat geven. Waarvan natuurlijk niets terecht komt omdat het leven nu eenmaal zelf altijd die vraag stelt, waarop geen antwoord is. Maar het gaat toch naar huis met de ver troosting van dit spel der illusies, onder de knappe regie van Van Dalsum die zijn rollen met uiterst fijne ironie speelde tot zulk een voortreffelijke voorstel ling geworden. De langdurige ova tie was verdiend. H. B. IN zijn wijsgerig stuk „De come die van het geluk", Donderdag avond door het Amsterdams To neel in het Grand Theatre opge voerd, speelt de Frans-Russische auteur Evreinow blindemannetje met de illusie. Hij gelooft kennelijk in de vertroosting van de vervulde illusie omdat daaruit na de ont nuchtering de nieuwe illusie wordt geboren, dat wat voorbijging iets onvergankelijk schoons achterliet. En dan plotseling vertrapt hij de zelfde illusie, waartoe hij de toe schouwer heeft overgehaald door de vraag te stellen waar nu eigen lijk de illusie eindigt en de reali teit begint, waar schijn en werke lijkheid aan elkaar grenzen. En hij laat de toeschouwers de vertroos ting van de illusie dat.... ze het even wisten. Deze cirkelghng laat Evreinow in zijn origineel en met beheerste fantasie geschreven spel de weldoener(?) dr. Fregoli, twee acteurs en- een actrice gaan. Als waarzegster ontdekt dr. Fregoli de illusies van de bewoners van een pension en teneinde zijn plan, deze te gaan vervullen, uit te kunnen voeren engageert hij uit een troep lang niet onverdienstelijke, maar gedegenereerde artisten (weg, droombeeld van het toneel! Daar zorgde vooral Sternheim met zijn kranige typering van dc onnozele electriciën voor) als zijn helpers, die in het pension de comedie v an de vervulde illusie, van het geluk moeten opvoeren. De jonge acteur (Johan Schmitz) speelt de aan bidder van het foeilelijke meisje, die zich voor de eerste en de laat ste maal van haar leven koestert in de liefde. Een aandoenlijke creatie van Charlotte Kohier, die in de laatste twee bedrijven in het geraffineerde décor van het pen sion met zijn kamers en kamertjes pnige onvergetelijke pantomimes speelt. Het vrouwtje van de jeune premier door Mies Hag^ns met de nodige coquetterie zo bekoorlijk gespeeld zal de les van de illu sie aan de melancholieke student lezen, die daaruit tenslotte de kracht vindt om zijn droefgeestige vader (een door Frits van Dijk fijn getekend oud heertje) een illu sie voor te spelen. De komiek onder de acteurs Saalborn op zijn best met zijn brede, rondborstige hu mor gaat als galante dokter de vrouw wakker maken in de ver droogde onderwijzeres die dood gaat aan het fatsoen. En over dit alles waakt dr. Fregoli zelf. die de vervulde illusies langzaam naar hun ontmaskering ziet groeien doch onderwijl nieuwe ziet geboren worden, ook bij de acteurs en de actrice die zich gaan afvragen of hun acteren nog spel is of mis schien de waarheid. Of wellicht Succesvolle avond van d£ Oranjevereniging „Wij, leden van de Oranjevereni- ging, kunnen ons gelukkig prijzen de „Ghesellen van den Spele" van avond in ons midden te hebben", zo sprak de voorzitter, de heer J. H. Veenkamp Donderdagavond in de Markthal. En zo was het! Ruim duizend Amersfoorters vul den de zaal tot in de verste hoe ken. Al deze honderden hebben een uiterst gezellige avond meege maakt. Wij twijfelen er niet aan of de „ghesellen" zullen vanavond bij de reprise weer zo'n succes hebben. ,,'t Gaat weer op rolletjes" was dc titel van de cabaret-revue, die ook werkelijk op rolletjes liep. al hadden de uitvoerenden natuurlijk, hun moeilijkheden op een groot 'po dium zonder décor en doek. Stormen van applaus gingen door de zaal bij wel haast ieder num mer. De conferencier, J. van El- burg, vertolkte met zijn liedje „Als ik dat geweten had" een meester lijk stukje humor. Ook de tradi tionele „traan" in een programma vol „lach" ontbrak niet. Het liedje „Terugblik" en het lied „Vrede" brachten doodse stil te onder het publiek en werden met een hartelijk applaus beloond. J. van Elburg's rede over het wo ningvraagstuk was zeer humoris tisch. En dan de door de ouderen zo gewaardeerde potpourri „Hoe was 't ook weer", met liedjes anno 1900, die luidkeels Werden meege zongen. Na de pauze was er nog een tref fend goede imitatie van o.a. Geor ge Formby door J. van Elburg, een accordeonsolo van Terry Backers. De Oranjevereniging kan terug zien op een succes-avond. Van de Pol heeft de leiding In het clublokaal Odeon te Den Haag bekampen sinds Donderdag acht van onze bekendste matadoren elkaar op de grote tafel in het vrije spel. Het zijn Eichelsheim. Jacobs, Kruythof. Metz, Van de Pol. De Ruyter, Teegelaar cn Wevers. Helaas zijn Van Vliet, houder van de titel sinds 1936, toen dit kampioenschap oor de laatste maal verspeeld werd. De Leeuw en Swering ditmaal niet van de partij. De uitslagen van de eerste partijen luiden: De Ruyter Eichelsheim Jacobs Metz Van de Pol 500 26 139 19 23 482 26 96 18.53 450 12 153 37.50 500 12 164 41.66 500 10 163 50 Kruythof 110 10 29 11 Wevers 409 32 84 12.78 Teegelaar 500 32 84 15.62 De Ruyter 500 22 140 22.72 Jacobs 180 22 32 8.18 Teegelaar 500 23 152 21.73 Eichelsheim 459 23 150 19.95 v. d. Pol 500 9 196 5.55 Wevers 43 9 18 4.77 Metz 500 19 125 26.31 Kruythof 276 19 103 14.52 v. d. Pol Metz De Ruyter Teegelaar Eichelsheim Jacobs Kruythof Wevers Klassement na de eerste dag: g.p. car. brt. h.s. alg.g. 2 1000 19 196 52.63 2 1000 31 164 32.25 2 1000 48 140 20.83 2 0 0 0 0 1000 941 55 152 18.18 49 150 19.20 630 34 153 18.52 386 29 103 13.31 452 41' 84 11.02 Schaaktournooi te Baarn Spanjaard weer gelijk met Wood Dc uitslagen van de zesde ronde van het internationaal schaaktournooi te Baarn luiden voor de internationale Spanjaard (Ned.)—de Lange <Ned.) 1-0: Rubinstein (Belgie)—Visser (Ncd.) 0-1: Wade (Nieuw Zeeland)—de Vos (België) remise: Baay (Ncd.)—Golom- bck (Eng.) 0-1; Prins (Ned.)—Wood (Eng.) remise. De afgebroken partij in de 5e ronde Visser—Prins werd door Prins gewon- nen. De stand luidt thans: 1. Golombek. 4'/* punt; 2 en 3 Span jaard en Wood, 4 punten; 4 en 5 Wade en Prins 3'/a punt; 6. 7, 8 en 9 de Lange, Visser, de Vos en Rubinstein, 2','j punt; 10 Baay, >/a punt. Soest Paddenstoelen-expositie In de O.L. School aan de Beetz- laan werd Donderdagavond de jaarlijkse paddenstoelen-tentoon stelling geopend. Door de kinderen van die school, onder léiding van het onderwij zend personeel, waren ruim hon derd verschillende soorten padden stoelen verzameld, welke natuur getrouw tussen enige heesters en dieren waren opgesteld. Het doel van deze tentoonstelling is om bij de kinderen liefde voor de natuur te kweken en hen bij te brengen wat eetbare en giftige paddenstoelen zijn. Onder de aanwezigen merkten wij op, de burgemeester van Soest. S. P. Baron Bentinck, wethouder K. dc Haan (wethouder van On derwijs) en de gemeenteraadsle den., mevr. Polet-Muster en G. Burgwal. Hedenavond is de tentoonstelling voor het publiek geopend van 7 uur tot 10 uur. Wondenberg Lezing in Eben Haëzer Maandag 25 October a.s. hoopt dr.O. Oorthuys ln Eben Haezer voor de Chr. Mannenvcrenlgirig een lezing te houden. Aanvang half acht. Opbrengst collecte De collecte uitgaande van de Chr. Jongelingsvereniging ten bate Woudcnbergse jongens ln Indonesië heeft ruim 1785— opgebracht. Gevonden voorwerpen Gevonden een grijze herenhoed, een kerkboekje en een damespolshorloge. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. Geen spreekuur Dc ambtenaar van Bouw- en Woning toezicht zal Zaterdag 23 October a.s- geen spreekuur houden. Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth Hendrlka d. v.M. v. Domselaar en G Jansen; Cornells, z. v. M. Bos en J. v. Donsclaar. Overleden: Hendrika Chr. G. Sikkel, wed. van G. v. Hiltcn, oud 78 jaar. Scheepstijdingen Abbedljh. 20/10. 18 uur van B'dam naar Antwerpen, Cuba en Golfhavens. Japara, IJ/10 van Colombo te Bombay vermoedelijk to 10 vandaar naar Kara chi: Kongsborg (charter). 20/10 van Bas. ra- Lieve Vrouwenkerk. R dam—Calcut ta pass 19 10 Ouessant; Lindekerk. -0- 10*van Basra; Modjokerto. 20/10. 16 uur van Batavia naar R'dam; Samarlnaa. TacomaPhlllppljncn, pass. 20 10, 10 u. Wake eiland: Zeeland. 20/10 van Soera- baya te Batavia; Bantam. New York- Java. 19 10 van Colombo. 23/10 te Be- lawan verwacht. Abbedijk. Rotterdam Golfha\'ens, 21/10 v.m. te Antwerpen; Alphaca. 21/10 van Dublin te Amsterdam verwacht; Axeldljk. Alexandrië Hallfax. pass. 21/10 Gibraltar: Coryda (t). 20/10 van Curacao naar Buenos Aires; Delfsha- ven, 17/10 van Buenos Aires te Rosarlo; Grootekerk, 19/10 van Dakar naar Mos- sclbaai; Helena. Trinidad—Amsterdam. 21/10 tc Antwerpen; Hermes. 21/10 van Panama Kanaal naar Buena Ventura; Jobshaven, pass. 20/10 Ouessant, wordt 22/10 van Las Palmas te Amsterdam verwacht; Kota Gcde, RotterdamJava, 21 10 van Suez; Lawak, 19/10 van Bom bay te Singapore: Loenerkerk. Dakar— Antarpcn. pass. 20/10 Las Palmas; Ma- coma (t). Port Said—Geysham, 20/10 75 mijl Zd-West van Lands End: Pr. Wil lem van Oranje. 21/10 van Montreal te Antwerpen. Ridderkerk, Rotterdam— Australië, pass. 20/10 Perim; Socrate*. Arnhem, 20/10 van Gdansk naar Rot- l/lü van Guayaquil te Calloa; Stad «rriam: Stad Dordrecht, 21/10 van Ma- thyl naar Leixoes: Van Riemsdijk. Am- .teraam—Batavia, pass 20/10 Minlcoy; ci'>- Waals, Perzische Golf—Rottcr- ■'im, "■ass 20 10 Ras Tanura; Volen- dam. Bremerhavcn—Buenos Aires. pass. -'010 Fernando Noronha: Zuiderkruis. RotterdamJava, 21/10 te Aden; The- mlsto, 18/10 van Houston te Penzaclola.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2