i r Wat is er deze week in de wereld gebeurd? Van Johan Jong zei de pianojuf dat hij het nooit zou leren 0 Sinds 1929 de populaire organist voor de Vara-microfoon hier is i HILVERSUM; DE HINESE PAPEGAAI I i i A A A m A A m w amr m i 14V. m m s "Nare dagen NecmAKKFRTIF Een lied van schijn en wezen 'n Zaterdagse puzzle ChefarineA Zaterdag 23 October 1948 (Van een eigen verslaggever) f A P de vraag wie Johan Jong is. kan iedere radio-luisteraar wel antwoorden: ..Dat is de organist van de VARA". Maar weet hij, dat Johan Jong behalve organist, ook pianist is en arrangeur en componist, dat hij leider is van verscheidene ensembles, dat hij een koor dirigeert, nog lessen geeft en zelf ook veel studeert en repeteert? Het is met Johan Jong al net als met de meeste andere „mensen van de radio"; hij is te vangen als een aal. Dat wil zeggen, dat het niet meevalt, eens een kwartier beslag op hem te leggen. Leider van Barcarole en Flierefluiters Maar nu zouden wij bij het opsommen van al deze functies er nog bijna een vergeten. Johan Jong is sedert van de zomer ook imker. In een houten kast, ach ter in zijn tuin. heeft hij een zwerm van vierduizend bijen gehad. Die staan nu in de schuur. De dieren nemen dage lijks een half uur van zijn tijd in beslag, maar de musicus heeft het er graag voor over. Hij is op getogen over zijn nieuwe lief hebberij en toont ons vol trots enkele potten met heerlijke ho ning. Zijn eerste optreden? De amateur- imker loodst ons glimlachend door de tuin naar de huiskamer. En daar vertelt hij: „Mijn vader had vroeger een kap perszaak in Amsterdam. Als het daar Zaterdagsavonds of Zondagsmor gens (want dan werkten ze toen ook) erg druk was en de wachtende klanten zich verveelden, dan riepen ze naar achteren: „Johan, speel je nog wat?" Dan gingen de tussendeu ren open en kwam ik de eerste uren niet achter de piano vandaan. Meest al zong mijn publiek de bekende wijsjes mee. Ik was toen een jaar of twaalf en kreeg geen les meer. om dat de pianojuffrouw tegen mijn vader had gezegd, dat ik er maar mee moest ophouden. Ik zou het toch nooit behoorlijk leren. Maar de in die dagen al bekende peadagoog Egbert Veen, die zich bij mijn vader liet knippen en scheren, dacht er anders over. Hij was het, die me de eerste serieuze lessen gaf. Later ging ik naar het conservato- TUINKALENDER 25 OCTOBER. Kent u het aardige kamerplantje Nertera de- pressa, gewoonlijk Kraalmos ge naamd? Deze naam is ontleend aan de talrijke, oranjekleurige vrucht jes, die veel op kraaltjes gelijken. Het plantje werd uit Zuid-Ameri- ka ingevoerd, en draagt zeer kleine groenachtige bloempjes, waaruit 's zomers gekleurde besjes ontstaan, die wel enige maanden er aan blij ven. Om te voorkomen, dat de fij ne blaadjes gaan smetten geeft men het plantje water op het scho teltje. Tijdens de bloei dient het lover droog te blijven. De plant vraagt een plaatsje in het volle licht, doch niet in de felle zon. Vermeerdering kan geschieden door splitsing van oude planten. rium. En omdat ik al vroeg geld moest verdienen, speelde ik af en toe in bioscopen. Spoedig kreeg ik „vaste" plaatsen als plaatsvervanger in enkele theaters. De musici, die de toen nog stomme films begeleiden, hadden nJ. één maal per week een vrije dag en op die dagen viel ik in. Zo verdiende ik mijn lesgeld en deed bovendien veel routine op Aan die routine in het „muzikaal omlijsten" van films had ik het te danken, dat Ik vast organist werd in „Cinema Royal", bij het orkest, waarvan Hu- go de Groot de leiding had. Tegelijk met Hugo de Groot ging ik in Mei 1929 over naar de VARA. We had den de studio destijds in een villa en het ging allemaal wel wat ge moedelijker dan tegenwoordig. Als in die dagen de omroeper (die de sleutel van de studio in zijn zak had) 's-morgens eens te laat kwam, dan sloeg je eenvoudig een ruitje ka pot. kroop naar binnen en begon je uitzending. Dan riep de portier wel zo lang om". Ernstige en lichte muziek \A7AT Johan Jong het liefst speelt, v v orgel of piano? Hij kan het moeilijk zeggen. Hij doet het allebei even graag. Klassie ke of lichte muziek? Hij heeft geen voorkeur. De luisteraars tonen de laatste tijd bijzonder veel belang stelling voor Johan Jongs's ensemble ZO SPEELT BARCAROLEin de Zondagochtend-uitzendingen van de VARA. Van uitslapen gespro ken: Deze musici, die dikwijls Za terdagsavonds nog laat optreden, zijn de volgende morgen al om ze ven uur in de studio voor de mi crofoonrepetitie. Om 8.40 uur be gint hun uitzending. V.l.n.r.: Ge rard Meijer, Johan Jong, Peter de Boorder en meProuw DoetsSe- venstern. „DE JONGE FLIEREFLUITERS" spelen op die Zondagen, dat „Bar carole" niet in de aether is. De ene week hoort IJ Barcaroleen de andere week (om 10.40 uur) het vrolijke groepje van deze foto. Rechts Johan Jong, geheel links omroeper Karei Prior. „Barcarole", dat tot dusverr eenmaal per veertien dagen op Zondagmor gen te beluisteren is en waarin be halve Johan Jong. meewerken de harpiste, mevrouw Doets-Sevenstern, de violist Gerard Meijer en de tenor Peter de Boorder. die zowel in het lichte als in het klassieke repertoire met succes pleegt op te treden. Men zou het genre van „Barcarole" se- mi-klassiek kunnen noemen. Een bewonderaar schreef Jo han Jong over dit ensemble: ,,Ik maak U wel mijn compliment voor de prachtige, stijlvoile uit zondingen van „Barcarole", maar zou U niet een uurtje later kun nen beginnen? Ik ben muziek liefhebber genoeg om niet één van die uitzendingen te missen. Maar nu ben ik ook gedwongen, elke Zondagmorgen als ..Barca role" speelt om half negen op te staan". Maar Johan Jong heeft nu toch ook een Zondagmorgenprogramma, eveneens één maal per veertien da gen voor langslapers. Daar schudt hij.ze meteen mee wakker. Want het nog splinternieuwe ensemble „De jonge Flierefluiters" brengt alleen pittige, opgewekte klanken en.... pas om half elf! „De jonge Flierefluiters" is een klein mandoline-orkest, uitgebreid met bas', accordeon, celestra en gui taar en met medewerking van een dameskoor en de zanger Peter de Boorder. Hebt U het ar oen je al eens beluisterd? Zondag, 31 October, 's- morgens om tien over half elf kunt U het weer horen. Alleen Johan Jong zelf hoort U niet. Hij is dan eens geen organist, maar dirigent. Vroeg op en laat naar bed Voor wij afscheid nemen van de ze sympathieke musicus, bladeren wij nog even in de radio-gids. die op tafel ligt. In een avondprogram ma lezen wij: „Van 23 15 uur tot 23 45 uur: Or gelspel door Johan Jong". Het programma voor de volgende moraen vermeldt: „Van 03.15 uur tot 08.30 uur: Or gelspel door Johan Jong". Van uitslapen gesproken! BARL DERR BIGGERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 100 „Daar weet ik niets van. Hoezo dan?" „Daar gaan we maar niet op in. Het is een feit, dat Jerry Delaney verleden week Woensdag in Bars- tow gekomen is. en kort daarna is hij van de aardbodem verdwenen." Zij keek erg verschrikt. ,,U denkt toch niet dat hij een een ongeluk heeft gehad?" „Daar ben ik juist heel bang voor. U weet, hoe Jerry is. Roekeloos Even zweeg de vrouw Toen knik te zij. „Ik weet het," zei ze. „Zo driftig. Die roodharige Ieren „Ja." zei Bob. een beetje te vlug. De groene ogen van Norma ver nauwden zich tot spleten. „U zegt, dat u Jerry kent." „Ja, zeker." Zij stond op. „En sedert wanneer heeft hij dan rood haar?" Ze was nu niet vriendelijk, meer. „Ik dacht gisteravond nog, toen ik een dien der zag wat een knappe jongen. Jullie hebt in elk geval flinke ke rels bij de politie hier." „Waar hebt u het over?" vroeg Bob. „Ga kranten verkopen", raadde Norma. „Als Jerry in moeilijkheden is, kan ik er niets aan doen, maar ik ga hem niet verraden. Een vriend is een vriend." „U houdt mij voor de verkeerde", protesteerde Bob. „Neen, zeker niet. Ik snap je best en je kunt Jerry wel zonder mijn hulp vinden. Ik heb geen flauw idee, waar hij zit, dat is de waar heid. Ruk nu maar uit." Bob stond op „In elk geval, heb ik van uw zingen genoten." „Ach! Zulke aardige dienders en zo galant. Nu. luister als je er zin in hebt de radio is vry voor iedereen." In sombere stemming ging Bob naar het Pershing Plein. Hij viel naast Chan neer op de bank. „Armzalig geluk gehad," merkte de speurder op. „Ik zie het aan uw ge zicht." „Je weet het maar half," antwoord de de jongen. Hij deed zijn verhaal. „Ik heb een flater gemaakt", be sloot hij. „Ze heeft me voor een diender uitgemaakt, maar ze vleide me. Op een bewaarschool zouden ze me er zelfs nog uittrappen." ..Staak het getob," raadde. Chan. „Vrouw een klein weinig te han dig. dat is alles." ..Dat is genoeg." antwoordde Bob. „Voortaan werk jij maar. Als speurder ben ik een juweliertje." Zij dineerden in een hotel, en namen de trein van half zes naar Barstow. Toen zij voortsnelden door de toenemende duisternis, keek Bob zijn metgezel aan, „Nus Charlie, hij is voorbij." zei hy, „de dag, waar We zoveel van gehoopt hadden. En wat hebben we gewonnen? Niets. Is het zo niet?" „Vrij dicht bij waarheid," gaf Chan toe. „Ik zeg je dan. dat het zo niet door kan gaan. Onze toestand is hopeloos. We moeten naar de com missaris. „Waarom? Vergeef mij, dat ik onderbreek. Maar besef, alstublieft, dat onze bewijzen nevelachtig zijn, Voor de Zondag De geliefden Gods Gods vrinden.' Wat een vreugde zit er in dat woord. Paulus begint er het adres van z'n brie/ aan de Romeinen mee. (Rom. 1:7). Hij heeft gezegd, dat hij afgezonderd is tot de verkondiging van het Evangelie, van de goede bood schap. Dit is de goede boodschap: God heeft u lief! Daarom zijn deze mensen, aan wie Paulus schrijft, geroepen hei ligen. Dat wil zeggen: geroepen tot de zeer bijzondere dienst van God, waarin ze de vreugde en het leven vinden zullen. En als derde aankondiging van het adres staat er dan nog: die te Rome zijt.' Die heerlijke dingen zijn volledig waar. Maar ook waar is. dat die grote wereldstad de christenen van die dagen in de ca tacomben dwingt. Dat er de ver zoeking en verleiding is. dc strijd en de dood. Maar dit alles wordt overstemd door dat ene feil: God heeft u lief v. E. Politieke tafelronde USA-steun aan Grieken land gecontinueerd Volgens ambtenaren te Washing ton is het zeer waarschijnlijk, dat het program van militaire hulp aan Griekenland met een jaar zal wor den verlengd. Dit zou betekenen, dat het Congres om nieuwe middelen zal worden gevraagd om het komen de voorjaar een nieuw offensief van het Griekse leger te financieren. Schaakrubiek onder leiding van J. VTSSF.R Wood kreeg geen „been aan de grond" In de vierde ronde van het inter nationale schaaktournooi te Baarn werd dc partij GolombekWood gespeeld. Aanvankelijk verloopt de partij erg rustig, maar dan ontstaan complicaties, waarin Golombek zijn meesterschap toont. Wood krijgt, wat men in sportkringen noemt, „geen been aan de grond". Wit. H Golombek; Zwart: B H. Wood 1) dl d5 2) cl c6 3) cd5: cd5: de Slavische ruilvariant dus, een ope ning, die in naam tam spel geeft, maar in feite dikwijls tot uiterst ge compliceerde stellingen leidt! 4) Pc3 PfG 5) Rf4 Pc6 6) PC3 Rf5 het is al tijd een probleem voor zwart, of hij dc dameloper binnen of buiten de keten d5-eb-f7 moet houden of brengen. 7) Db3 een ouderwetse va riant, die als volkomen bevredigend voor zwart te boek staat. Echter. de zet heeft een psychologische be tekenis. Zwart heeft besloten, de raadsheer buiten de keten ie bren gen en na Db3 moet hij hem weer binnen de keten brengen! 7) Pa5 8) Da4t Rd7 9) Dc2 Tc8 10) c3 b5 het „boekje" eindigt hier de bespre king met de opmerking, dat zwart goed staat, 11) a3 e6 12) Rd3 b4 13) abl: Rb4: 14) oo Db6 dreigend Rc3: benevens Rb5 en ruil van de witte koningsloper, m.a.w. ruil van ..slech te" zwarte loper tegen de „goede" witte Bovendien is beheersing van veld c4 zwarts strategisch doel 15) Dc2! een fraai pionoffer, Rc3: 16) bc3: Pe4 dat zwart echter niet mag aannemen, want op Tc3:? volgt Dd2 en wit wint. Vandaar eerst de tekst zet. Nu dreigt wel Tc3: 17) Da2! B. H. WOOD .1 s gf E 91* if gelijk bloemen in vijver gezien. Madden is groot man. zijn woord wet voor .velen." De trein stopte aan een station. „Wij gaan naar commissaris met raar gepraat dode papegaai, verhaal van woes- tijnrat, half blind cn mogelijk gek, valies op vliering gevuld meL oude kleren. Kunnen wij bewijzen be roemd man schuldig aan moord op zulke dwaze gronden? Waar is lijk? Weinig levende politiemannen zou den niet om ons lachen Chan brak plotseling af, en Bob volgde zijn blik. (Wordt vervolgd) H. GOLOMBEK Nu volgt op Te3: Da5: Da5. Ta5. Td3: Ta7: en wit wint of Tc3: Da5: Td3: Db6: ab6: Ta8t en Th8: 17) Pc4 op Pc6 volgt bv. Da3 en zwart kan niet rocheren, of ook c4 18) Da7: Da7: 19) Ta7: Pc3: 20) Pc5 ook Rc4: dc4: Rd6 Pe2t khl c3 Pe5 zou goed geweest zijn voor wit. daar c2 op Rc5! faalt: clD Tel: Pel: Td7: en wit wint gemakkelijk. 20) Rb5 op Pe5: volgt Re5: f6 Rd6 en zwart is volkomen lamgelegd, want op Rb5 volgt Te7t benevens Tal 21) Pf7: forceert oo, maar wit staat klaar voor een felle aanval op de rochade vleugel. 21) oo 22) Pg5 Pc2 23) Rh7: KhS 24) Rc5 dreigt mat 24) Tf6 25) Tel Pc2t 26) Khl Pfl zwart, glad verloren staand, pro beert nog een grapje met Tfl: Pg3*, maar Golombek maakt er snel een eind aan: 27) Rffc gf6: 28) Pf7t Kh7: 29) Pd6f Kg6 30) Pc8: opgegeven Problcemliefhebbers: Opl vorige keer: 1) Rc2; aardige verleiding: 1) Rd2:? Del! Componist A. Schiffmann Nieuwe opgave: driezet: Kh4 Dd4Pc5—pie5—Kf3. Ik zeg maar: van Mexico be gint de victorie! Waar heb je 't nu in hemels naam over? O, ik dacht aan de politieke commissie van de Ver. Naties en aan de compromisresolutie, door Mexico voorgesteld, waarin dc Grote Vier worden uitgenodigd voor hun geschillen een vreedzame oplossing te vinden. Ik heb zo'n idee, dat je hier 'n beetje cynisch tegenover staat. Dat noem je „een beetje!" Een tijdje geleden citeerde jij Metter- n;ch en zijn „luidklinkend niets". Hoe moet je deze resolutie dan noemen? In jouw stijl doorgaande zou ik zeggen: de Mexicaanse hond. En dan te bedenken, dat op deze resolutie nog weer amende menten zijn ingediend door Frank rijk en de Sowjet-Unic en dat ze tenslotte een commissie hebben be noemd om de eindredactie van deze resolutie op te stellen. Ik zal je nog wel 'n handje hel pen: vergeet vooral niet te zeggen, dat in die commissie ook de Grote Vier zelf zitting hebben, zodat ze dus zelf mee beslissen over de vorm, waarin de uitnodiging, die aan hen gericht wordt, gegoten zal worden. Nu, noem jij dit dan niet een grote comedie? Is er dan niet alle reden voor wat jij mijn cynisme noemt? Natuurlijk heb je gelijk. Maar wat wil je anders? De bom laten barsten en de Ver. Naties laten springen? Want dat kan gemakke lijk het alternatief zijn. Bovendien, het is nu eenmaal een feit, dat de hele organisatie der Ver. Naties ge bouwd is qp de eensgezindheid van de Grote Vier en dan is het toch op zichzelf niet zo gek, wanneer die heren nog eens door de rest worden herinnerd aan deze waarheid. Het kan best zijn. dat je het bij het rechte eind hebt op „hoger plan" cn ik snap ook heel goed, waar je heen wilt. Voorzitter Spaak was immers al zo verrukt, dat de commissie één morgen in een algemeen vriende lijke stemming had vergaderd. Maar als gewoon mens be houd ik mij de vrijheid voor het geheel een triestige, holle verto ning te vinden. Wie zal je dit beletten? Jam mer alleen, dat het hier geen vrij heid blijheid is. En wat zeg je dan wel van de Veiligheidsraad, die ook Last van zenuwen Mijnhardt's Zen uwtablettco helpen U er overheen. al zijn best doet om de kóól en de geit te sparen. Eerlijk gezegd staat mi dat veel minder tegen. Ik kan me vol komen indenken, dat de overige leden daarvan niet de minste lust hebben om hun vingers te steken in het wespennest van de Grote Vier. Misschien komt het ook. om dat ik hier nooit iets anders ver wacht had, dat ik deze verlegen heidsoplossing niet zo erg vind. Maar in wezen is het ene geval net zo erg of net zo weinig erg als het andere. In elk geval komt de kwestie- Berlijn in cn door dc Veiligheids raad op deze manier geen stap na der tot haar oplossing. Zo is het. In Berlijn zelf zie ik trouwens ook niets, Wat op toe nadering lijkt. Neen, de blokkade is deze week feitelijk nog weer verscherpt. En verder komt er van v r ij c verkie zingen voor de gemeenteraad in heel Berlijn niets terecht. De Russen denken er toch niet over, om hun communistische vriendjes van de S.E.D. het risico van een nederlaag te laten lopen. Dat kunnen zij van hun stand punt uit gezien toch eenvoudig niet doen. Het zou ten overvloede hele maal in strijd zijn met hun metho de in hun hele zone van Duitsland, wat zeg ik, in alle satellietstaten van Oost-Europa. Niet alleen, dat 7.ij in de Oostelijke zone van Duits land overal uitsluitend de commu nisten in de sleutelposities bren gen, maar bovendien alleen nog maar bepaalde communisten, d.w.z. degenen, die voor honderd procent betrouwbaar zijn in de ogen van Moskou. De rest wordt of is weg gezuiverd. Wie is dan op het ogenblik de grote man daar? MU dunkt Walter Ulbrlcht. Hem is b.v. in zijn party de ge wichtige taak toevertrouwd om lei ding te geven by het bepalen van het standpunt van de S.E.D. ten aanzien van de gebeurtenissen in Joegoslavië en Polen. Dat wil dus zeggen ten op zichte van het nationale commu nisme. Precies. Nou, je begrypt al, hoe dit uitvalt by iemand als Ul- bricht, die maar één gebod kent: gehoorzaahmeid aan 't Kremlin. Generaal verscheen Met deze tactiek van Moskou hangt toch zeker ook de verschij- Kruiswoord met letters en cijfers WIJ geven U om te beginnen een voorbeeld. Het woord „achtereen volgend" zou. nor maal ln 16 vakjes van de puzzle ko men. Maar wij ge bruiken er twee cijfers bij en nu kan het woord in 11 vakjes komen, aldus: 8 er 1 vol gend. Is het dui delijk? Behalve de cijfers 6 en 10 ko men de cijfers 1 tot en met 11 alle een of meer malen voor ln dit kruis woordraadsel. Maar denkt U er wel om, dat lang niet ln alle ge bruikte woorden een cijfer komt te staan. Hier volgen de omschrijvin gen. Horizontaal: 1 Gemeente ln Gelderland - 4. Gemeente ln Zuid- Holland - 6 Wa ken. - 9. Manr\e- tjesblj - 11. Aanw. voornaamwoord - 12 Familielid - 14. Strijdperk - 15. Draf - 17. Klein gewicht - 18. Verkorte jongensnaam - 19. Ontkenning - 20. Gewichtje - 21. Voorzetsel - 23. Muzieknoot - 24. Op ccn keer - 25. Muzieknoot - 27 Wees gegroet (Latijns) - 29. Meisjesnaam - 31. Vogel - 33. Kleren - 36. Muzieknoot - 37. Meisjesnaam - 40. Vogel - 42. Half edelsteen - 44 Heerst nog niet ln deze wereld - 45. Titel (afkorting) - 46. Vls- gerel - 48. Anno dominl - 49. Wiel - 50. Wereld-organisatie - 51. Meisjesnaam - 53. Roofdieren - 54. Argwanend - 55. Touw laten schieten - 50 Gunstig ge zind - 59. Geëerd - 62. Kei - 63. Ge- meentewclde. Verticaal: 1. Gezwel - 2. Meisjesnaam - 3. Deel van een mast - 5. Vissen - 6. Ned. In- dië - 7. Niet voor - 8. Gunstige me ning - 10. Soorten - 11. Balvermaak - 13. Voor (latljn) - 16. Gemeente ln Gel derland - 22 Familielid - 25. Als 3 ver ticaal - 28. Gemeente ln Groningen - 28. Engelse kledingstof - 30. Stromen - 32. Soort hond - 34. Deel van een wiel - 35. Muziekterm - 36. Inhoudsmoat - 38. Straal - 39. Gewennen - 40. Soort scheepjes - 41. Bereide huid - 43. Hert met een bepaald gewei - 46. Thans - 47. Meisjesnaam (afk.) - 49. Oorzaak - 52. Plaatsaanduiding - 57. Frans voeg woord - 58. Wortel Voor goede oplossers stellen wij prij zen beschikbaar, een van 5.— en twee van 2.50. Oplossingen aan de puzzle- redactie van ons blad. uiterlijk Don derdags. liefst pen briefkaart waarop In de linker-bovenhoek vermeld staat: Zaterdagse puzzle. Oplossing: 1. Bar B Ier 2. Kar A vaan 3. Achter N even 4. Kroes K op 5. Tel E gram 6. Voor T rokken 7. Uit B oren 8. Slag A der 9. La K el 10. Ban K loper 11. Bruid E gom 12. Zee R over Het gevraagde beroep is: Banket bakker. Voor de prijswinnaars zie men elders ln dit blad. r De avonturen l|/- van i Kapitein Rob De terugkeer van Peer de Schuimer 71 t X Nu zyn ze met hun negenen en zo geruis loos mogelijk zet de sloep koers naar ,,'t See- paert", dat even verderop voor anker ligt. Maar ze varen er toch met rechtstreeks heen, want wanneer ze straks als vrije mannen de haven uit zullen varen, moeten ze geen last krijgen van achtervolgers. En hier liggen ver scheidene kleine, snelle schepen. „Laten we de roeren er uit nemen", stelt Peer voor en dat ïykt Rob een goed plan. De schepen zijn dan stuurloos. Eindelijk komt de sloep echter langszij ,,'t Seepaert". „Nu voorzichtig aan, mannen", waarschuwt Rob, „er is een wacht aan boord die we moeten overvallen. Doe precies wat ik zeg". Dan klimt hij aan dek en de anderen volgen hem. Ondertussen viert de wacht feest op haar manier. Dc drie mannen zitten op het tussendek en ze zingen liedjes. Een reusachtige Moor rit met zy"n rug tegen de kolderstok geleund. Blijkbaar hebben ze niet gemerkt dat er negen mannen aan boord zijn geklommen, want het eentonige gezang gaat gewoon door. ning van generaal von Seydlitz in Berlijn samen? Daar ben ik van overtuigd. De Russen zyn op het ogenblik bezig om overal in hun zone betrouwbare volksdemocratische politiecorpsen te brengen. Daarvoor gebruiken zy voormalige krijgsgevangenen, die in de Sowjet-Unie hun opleiding hebben genoten voor dit doel. Het leger van Von Paulus dus. Zyn er al veel van deze lieden aan wezig? Vraag me geen getallen. Ik heb me laten vertellen, dat er al enige duizenden zyn en dat er do eerstkomende weken zo iets als 35 000 worden verwacht. -j- Zoveel? Man, dat Is nog niets. Als ik goed ben ingelicht, dan heeft Fischer Wie is dat nu weer? Dr. Kurt Fischer, de president van de Duitse binnenlandse admi nistratie van de Russische zone, de minister van binnenlandse zaken dus. Welnu, die zou op een bespre king met de verschillende chefs van politie van de Russische zone het volgende hebben gezegd: „Op 1 November a.s. moet de „volkspolitie" klaar zyn om de orde en rust te handha ven en in staat zyn om de taak van de bezettende macht aanmerkeiyk te verlichten. Wy moeten er op rekenen, dat by de overdracht van een bepaald ge deelte van Duitsland in Duitse handen moeilijkheden kunnen ontstaan, die politieversterking noodzakelijk maken. Voor die periode zal de bezettende macht betrouwbare democratische een heden ter beschikking stellen, die momenteel voor drie jaar in dienst zijn genomen. Het aantal, dat de volkspolitie nodig heeft, is 400.000 man, Maar dot is een heel leger! Wat moeten ze daarmee uitvoe ren? Luister nu nog even naar wat Rischer, de politiepresident van Chemnitz, tegen zyn reoruten in Saksen heeft gezegd: „Wy hebben een volksmilitie nodig om onszelf te beschermen tegen de reactie na het eventuele vertrek van* de Russen." Dat is machtig interessant. Maar wat concludeer jy hiorult? Laat ik je nu liever vertellen, wat bepaalde kringen in Washing ton on Londen hieruit voor gevolg trekking maken. Doze zUn n.l. van mening, dat Molotof vandaag of morgen te voorschyn zal komen met de mededeling, dat deRus- sen zich gedeelteiyk of geheel op Duitsland willen terugtrekken, en dat hy bij deze gelegen heid de Westelijke mo gendheden zal uitnodi gen om hetzelfde te doen. Iets dergelijks dus, als hy in Korea godaan heeft. Inderdaad, maar de Russen herhalen zich nog al eens ln hun methodes. Welnu, gesteld nu eens, dat het Westen in deze manoeuvre van Molotof r.ou Inlopen, dan kun je het niet van die volkspolitie of volksmilitie zonder meer begrij pen. De macht in heel Berlyn zou om zo te zeggen in een handom draaien in hun handen zyn en dan had Molotof wat hy altyd gewenst heeft: een communistisch bestuur ln de Duitse hoofdstad met de preten tie om teregeren in heel Duitsland en een gewa pende macht om aan die pretentio klem by te zot ten. Maar hier loopt het Westen toch niet in! Vermoedelijk niet, maar dan blijft nog altijd de waarde van deze manoeuvre als propaganda-stunt. Bovendien zou ik me kunnen voor stellen, dat er ln de Westelijke zones een communistische actie op touw werd gezet vóór de eenheid van Duitsland en dat „Bescherming" Ik begryp het al.de volks politie uit het Oosten de volks democraten uit het Westen zou komen beschermen tegen „de reac tie". Het is in ieder geval niet uit gesloten, dat zo iets in de bedoe ling zou liggen. Je hebt deze week in de krant kunnen lezen, dat in Zuid-Korea al een opstand is uit gebroken. Bovendien liggen de ver houdingen in Duitsland gunstiger voor zo iets, omdat de Amerikanen in Zuid-Korea sterker zijn dan de drie Westelijke mogendheden ln hun zones van Duitsland. Daar staat natuurlyk één ding tegenover, dat de communisten in het Westen van Duitsland hoe lan ger hoe meer aan invloed verliezen. Kijk maar naar de gemeenteraads verkiezingen van Zondag in Noord- Rijnland-Westfalen. Dat geef ik je toe. Weet je wat ik van die verkiezingen nog het meest interessant vind? Nou? Dat die anti-communistische stemming daar geen uitweg gevon den heeft in een speciale ruk naar rechts. Ga maar na: welke partij is relatief het meest vooruitge gaan'' De socialisten, die hun per centage van 31.9% tot 35.9% kon den opvoeren. Dat vind ik een goed teken, in het bijzonder bij de Duitsers, die nu eenmaal altyd neiging hebben vertoond om van het ene extremisme in het andere te vervallen In Frankrijk is, toevallig op diezelfde Zondag, die ruk naar rechts wel degelijk gekomen. En of. Daar zou ook nog wel het een en -»nder over te zeggen zijn, maar daar heb ik nu geen tijd meer voor. Wij zullen trouwens tot 7 November, wanneer die 100.000 kiesmannen de leden van de Consul de la République aanwijzen, moeten wachten om precies te kunnen zeggen, hoever die ruk naar rechts gegaan is. Ik houd je bij voorbaat aan deze belofte. Best hoor. Tot ziens. Tot ziens.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 5