C Zal de zee Piccard zijn diepste geheimen prijs geven? Roozenburg en v. d. Staay in tournooi, dat November zal beginnen HET - MANNETJE IN DE FLES Per Batyscaphenaar de bodem van de Atlantische Oceaan Aan wie behoort de zeebodem? Deelname van Ghestem nog niet zeker Tweemaal won een Nederlander De avonturen Kapitein Rob (Dc Jnsudoqin van (Koiomslooi DE HINESE PAPEGAAI TUINKALENDER Kerknieuws Radio-programma Dinsdag 26 October 1943 \\7 AT zal professor Piccard te zien krijgen op vierduizend meter diepte„Ik zou er niet heen gaan, wanneer ik dat wist." luid de het schertsende antwoord' dat hij een groepje nieuwsgierigen gaf, kort voor het vertrek van de Scaldisuit Antwerpen. De „Scaldis" is het vierduizend ton metende vrachtschip, dat voor deze expeditie als moederschip dient en dat kort geleden met het ge leerde en avontuurlijke gezelschap is aangekomen aan Afrika's Westkust, de Golf van Guinea, waar de duikproeven zullen worden genomen. Eigenlijk zou de expeditie reeds verleden jaar zijn onder nomen, maar een betrekkelijke kleinigheid heeft dat plan toen in duigen doen vallen. De „Scaldis" liep namelijk op een reis, die het schip maakte voor het Piccard ter beschikking zou komen, averij op toen het met hout uit Scandinavië onder weg was naar Antwer pen. Doordat de tijd, die geëigend is voor deze diepzee-expedities beperkt is tot slechts enkele maanden in de herfst,' moest de reis een vol jaar worden uitgesteld. Piccard's expeditie werpt in ternationale problemen op,want, van wie is de bodem der zee? De Verenigde Staten, Argen tinië, Mexico, Chili en dit jaar ook IJsland hebber* verklaard, dat de bodem waar de' zee hun kusten bespoelt tot een diepte van twee honderd meter hun toebehoort. In 1930 zijn rechtsgeleerde besprekingen gehouden om dit probleem internationaal tot een oplossing te brengen mislukt. Toch bezit het, niet alleen door de tocht van Piccard, grote ac tualiteit, want de tijd is niet ver meer, dat de zeebodem betrok ken zal worden in de exploratie van mineralen en kolen. Ja, de So wj et-Unie heeft hiermede •reeds een aanvang gemaakt. Dit land pompt reeds sinds enkele jaren olie op uit de olielagen die zich bij Bakoe onder de bodem van de Kaspische zee bevinden. NU is het dan toch zover. Als de berekeningen van de Zwitser Piccard en zijn Belgische assistent Cosyns geklopt hebben, zal de we reld binnenkort iets kunnen verne men van de geheimen die de diep ten der zee verbergen en waarvan Jules Verne al droomde. Op grond van deze berekeningen is een stalen kogel geconstrueerd van twee meter doorsnede. Piccard doopte deze kogel „Batys Caph" of te wel „Schip der Diepte". De wan den hebben een dikte van 7l/s cen timeter. Bij de constructie is men ervan uitgegaan, dat de bol weer stand moet bieden aan een druk van 60.000 ton, dat is gelijk aan de druk van het water op een diepte van 15.000 meter. In de wand van de kogel bevinden zich twee ven sters. De doorsnede van de ronde rui ten die hiervoor gebruikt werden is aan de buitenzijde van de bol veertig, en aan de binnenzijde tien centimeter. De dikte van het glas is vijftien centimeter. Op vierduizend meter diepte heerst volslagen duisternis. Piccard zou dus niets aan zijn vensters hebben, indien niet samen met de kogel een installatie van schijn werpers naar beneden ging, die in de onmetelijke duisternis een klein licht-eiland scheppen. De stroom hiervoor wordt geleverd door een Om de wereldtitel dammen Zal de titel „wereldkampioen dammen" eindelijk weer eens in han den van een Nederlander komen? Deze vraag houdt sinds enige tijd vele sportmensen bezig en natuur lijk meer in 't büzonde^ de tienduizend hier te lande georganiseerde dammers en de ten minste ook tienmaal dit aantal niet georganiseerde beoefenaren van dit spel. Is het eigenlijk wel een vraag? Is het niet veel meer een stille hoop? Geldt hier niet in 't bijzonder „de wens is de vader van de gedachte?" De titel wereldkampioen dammen is niet een instelling van de laat ste jaren of van deze eeuw. Voor de eerste maal werd deze titel ver speeld in 1802. In Amiens in Frankrijk zegevierde toen de Fransman Dussant, wiens naam thans nog voortleeft in dammersterminologie door het naar hem genoemde „offer", over onze in West-Friesland geboren, getogen en overleden K. de Heer. Wat K. de Heer en zijn familie de naam is nog verbonden aan clubs en 't schijnt, dat alle nazaten en aan- getrouwden de damsport trouw gebleven zijn voor 't damspel in Ne derland, en in Noord-Holland boven 't IJ in het bijzonder, betekend hebben, valt moeilijk met een pen te beschrijven. Wie kan zich thans nog voorstellen, dat een dammer uit Westfriesland's dreven zich naar Amiens in Frankrijk in 1802 begaf om daar om 't wereldkampioenschap te gaan spelen? Slechts tot tweemaal toe gelukte het een Nederlander de titel te be machtigen: Herman Hoogland won in 1912 het wereldkampioenschap, terwijl in 1928 Ben Springer zich overtuigend de meerdere toonde in het grote, te Amsterdam gespeelde, tournooi met 6 Franse en 6 Neder landse deelnemers. Typerend is, dat in beide gevallen de titel door een Nederlander werd gewonnen in een«t o u r n o o i, terwijl in an dere tournooien, b.v. in 1908 en in 1925, de prestaties van onze verte genwoordigers ook grote reden tot tevredenheid gaven, ook al werd de hoogst bereikbare titel niet in de wacht gesleept. In de talrijke gespeelde matches om het wereld kampioenschap leed de Hollandse uitdager steeds een nederlaag. Eenmaal scheelde het slechts het kleinst denkbare verschil: dat was in 1937, toen „de van stal gehaal de" Springer opnieuw trachtte de wereldtitel te bemachtigen en met het geringste verschil, 2624, ten onder ging tegen de in ons land ook zeer bekende, sympathieke, genaturaliseerde Fransman Rai- chenbach. Deze Fransman droeg met ere de wereldkampioenschaps- titel van 1934, toen Keiler van hem verloor met 137, tot 1945.- In dat jaar verscheen Ghestem als nieu we ster aan het dam-firmament en sloeg de, verouderd uit de oorlog gekomen, ongetrainde Raichen- bach. Ghestem was nadien enkele ma len in Nederland, o.a. verleden jaar, toen hij met niet aan twijfel onderhevig succes Keller's vierde aanval op de wereldtitel afsloeg. Dit jaar zal, onder auspiciën van de Fédération Internationale du Jeu de Dames (Internationale Dambond), die verleden jaar te Parijs gesticht werd, de titel op het spel staan in een tournooi. Het eerste derhalve sinds 20 jaren! De organisatie is door de Intern, bond aan Nederland opgedragen. Vol gens een officiële mededeling van het landelijk bestuur en zijn wed strijdcommissie, staat de deelname van de volgende personen reeds vast. M. Bonhard, kampioen van Frankrijk 1948, een in ons land niet onbekende figuur en erkend grootmeester, die nos nooit een titel gewonnen had, totdat hij in Aug. van dit jaar. op 62-jarige leeftijd, voor de eerste maal in zijni leven de Franse nationale titel won. Altijd een „goede tweede" geweest, zag hij zich nu eindelijk eens aan de top van de ranglijst. Ook in 1912 en in 1928- was Bon- nard reeds van de partij. GHESTEM wiens deelnemen niet zeker is L. Post. 2e aankomende in het jongste Franse kampioenschap met slechts 1 punt achterstand op Bon- nard, een reeds jaren bekend spe ler, die o.a. een „abonnement" schijnt te hebben op de titel kam pioen van Noord-Afrika. Hij woont in Algiers. De Belgen Demesmaecker en Verpoest, kampioen in 1948 resp. 1947 (resp. 2e aankomende in 1947 resp. 1948). Zwitserland wordt vertegen woordigd door zijn titelhouder G. Rostan, terwijl als Nederlandse deelnemers Piet Roozenburg, de nationale kampioen en rH. Laros, IJmuiden zeker zijn van hun plaats. Als derde Nederlander komt dan een tweede Maasstad bewoner Daan v. d. Staay, die zich de meerdere heeft getoond van on ze tienvoudige oud-kampioen Kei ler. Als 9e deelnemer komt in aan merking Ghestem. Zijn deelna me schijnt echter nog geenszins vast te staan, want, zijn geschil is nog niet opgelost. Het is te hopen, zowel voor het tournooi als voor de Franse Dambond, dat tijdig de geschilpunten worden bijgelegd en Ghestem zal deelnemen. Er is re den om aan te nemen, dat dit ook wel zal gebeuren, want Frankrijk zal zijn beste troef niet willen mis sen en Ghestem zal zonder strijd ook geen afstand willen doen van zijn titel. Doch, mocht Ghestem niet mee doen en de 9de plaats zal toch worden bezet, dan krijgt waar schijnlijk G. Malfray, de Franse kampioen van 1947, zijn kans. Voorlopig houden we het er op, dat Ghestem zal deelnemen. In dat geval voorzien we het grote duel GhestemRoozenburg. Dat zijn de twee hoge troeven, waarop de ogen het meest gevestigd zullen zijn. batterij die 1200 kilogram weegt. Dan is de kogel nog uitgerust met een voortbewegingsinstallatie en ballastblokken, die op magnetische wijze aan ie kogel zijn bevestigd. Door de magnetische stroom te on derbreken, kan de Batys Caph deze blokken afwerpen en weer de op pervlakte van de Oceaan bereiken. Voorts beschikt het kogelvormige schip over een afweerinstallatie die krachtige electrische schokken verwekt ter verdediging tegen mo gelijke aanvallen van diepzeemon sters. De mannen van de „Scaldis" zullen van minuut tot minuut op de hoogte blijven van het wedervaren aan boord \an de Batys Caph door middel van een draadloze ver binding. WAT zal het „Schip der Diepte" te zien krijgen? Tot een diep te van 933 meter heeft de zee en kele van zijn geheimen reeds in 1934 moeten prijsgeven, toen de Amerikanen Beebe. met een stalen kogel aan een draad afdaalde. Van grotere diepte draagt men geringe kennis Joor de vondst van fossie len. De eerste paar honderd meter van de duik zullen geen verrassin gen opleveren. Doordat het water in deze gebie den zeer helder is, zal Piccard het nog zonder kunstlicht kunnen stel len om te zien in het groene water dat hem omringt. Daarna wordt de kleur langzamerhand blauw cn bij het verdere dalen zal de bol vreemdsoortige, lichtende vissen passeren. Dan nadert het ogenblik, waarop de hulp van de schijnwer pers zal moeten worden ingeroe pen. Als Picc&rd geluk heeft zal hij op een diepte van duizend meter reusachtige, lichtgevende vissen zien, die ook Beebe reeds rappor teerde. Hun lengte bedraagt een meter of zes. Zij kwamen destijds in woeste vaart op het licht van Beebes kogel aan, zodat zij verplet terden tegen de stalen wand. En dan bereikt de Zwitserse on derzoeker een diepte, waar nog nimmer een menselijk wezen een kijkje heeft kunnen nemen. Toch is er ook van deze regionen iets be kend, en dat juist heeft de span ning in de wetenschappelijke we reld doen toenemen, waarmede men de resultaten van de duik van Piccard afwacht. In 1938 namelijk haalden Zuid-Afrikaanse vissers delen op van een twee meter groot visachtig dier, waarvan men meen de dat het reeds millioenen jaren was uitgestorven. Wanneer ont dekkingsreizigers uit de bossen van de Amazone waren teruggekomen met de mededeling dat zij daar le vende brontosaurissen en dinosau- rissen hadden gezien, had de ver rassing niet groter kunnen zijn. Op de grootste diepte, die Piccard zal bereiken is de temperatuur con stant enkele graden boven het vriespunt. Dag en nacht en de wis seling der seizoenen zijn hier onbe kend. Zeestromingen zijn er ver moedelijk nauwelijks, afgezien van een lichte stroom van de Poolzee. De bodem zal Piccard vermoedelijk overdekt vinden met een laag slik, die in de loop van millioenen jaren is aangegroeid uit de microscopisch fijn verdeelde resten van de ge heimzinnige wpnderbaarlijke be woners dezer zeeën. Wat in deze verloren, verdronken wereld leeft is een van de geheimen die de mens de natuur nog niet heeft kun nen ontfutselen. Wellicht scheppen de onderzoekingen van Piccard enig licht in dit fascinerende duis ter. De terugkeer van Peer de Schuimer En nu er vandoor! Kunnen ze h<^ redden met slechts negen man aan boord? Het móét. Gelukkig zijn het allen ervare'n zeelui. Maar alles moet zo geruisloos mogelijk gaan. Voor zichtig halen twee mannen de ankers op, an deren klimmen in het want en hijsen de zeilen Er staat een lichte Zuidoostenwind en als het een beetje wil, kunnen ze tegen de morgen een flink eind weg zijn. „En waar gaan we heen, seigneur?" vraagt Bartje. Een brutale vraag van zo'n kajuitsjongen aan zijn kapi tein. Maar Bartje is ook niet iedereen. „Naar Holland, jongen", zegt Rob. „Hm", bromt Peer, die achter hem staat, „ik denk niet dat ze me daar erg vriendelijk zullen ontvangen". „Kom, kom", zegt Rob, „ze zullen jou wel pardon geven na alles wat je nu hebt ge daan". Maar het is tijd om hun oude plunje te verwisselen tegen wat betere kleren en groot is aller vreugde wanneer ze ontdekken, dat de inhoud der scheepskisten nog Vrijwel intact is.' Bij het lumieren van de dag bevindt ,,'t Seepaert" zich in volle zee; de wind is in kracht toegenomen en de kust is nog slechts een streepje aan de horizon. „Hijs de Prinsenvlag!" beveelt Rob dan en even later wappert de driekleur in do straffe wind. DE KINDERKRANT- Een Brits woordvoerder heeft meegedeeld, dat het Britse mili taire bestuur in Duitsland erin heeft toegestemd, de demontering vay drie fabrieken van Krupp uit te stellen. TI ET was een oud. oud huis, waarheen vader cn moeder gingen verhuizen. En toen alles was ingericht en vader zijn hoek je had bij het vuui cn moeder al haar pannen op het keukenrek hnd gezet, toen waren ze thuis, en klei ne Simon ging op de zolder snuf felen. Nu. daar stond heel wat. Er lagen kranten van wel honderd jaar oud cn er stond een opgezette hagedis met zijn bek wijd open. Allerlei stoffige oude potjes cn pannetjes stonden daar en toen Si mon ging neuzen tussen al dat ge- rel vond hij een blauwe fles met een grote stop, helemaal overdekt met stof. Hij pakte de fles op om te kijken wat er in zat en hoorde op eens een klein fijn stemmetje zeg gen: Laat me er asjeblieft uit. ik ziet hier al zooooo lang in. Simon deed voorzichtig de stop van de fles, die met tien touwtjes zat vastgebonden. En daar kwam een wonderlijk klein'mannetje uit de fles gekropen, een mannetje met een gerimpeld gezichtje en een groen jasje aan. Hij rekte zich uit, want hij had helemaal opgevou wen gezeten daar binnen. Ik zat er al 200 jaar in, zei hij. Een boze to venaar heeft me hier ingestopt; wat ben ik je dankbaar, dat je me eruit hebt gehaald. Wat wil je nu eens van me hebben? OIMON ging er eventjes voor zitten en zei toen: Een zusje. Een zusje? zei het mannetje, dat is verschrikkelijk moeilijk, hoor. Als ik je nu eens een nieuwe fiets gaf. Is dat ook goed? Nee, zei Simon, ik heb al een fiets, ik wil het liefst een klein zusje hebben. Goed, zei het mannetje, kom dan morgen om deze tijd maar weer hier op zolder, dan zal ik zorgen dat er een klein zusje in die oude turfkist ligt. Toen draaide hij zich driemaal om en was verdwenen. De kleine Simon kon haast niet slapen van opwinding. Zou het zusje er heus zijn? Zijn hart klop te, toen hij de volgende dag, op dezelfde tijd weer de zoldertrap opsloop. Hij hoorde een klein ge luidje in de hoek. En jawel, hoor, daar in de oude turfkist lag het liefste kleine zusje, dat hij ooit ge zien had. Ze had zwarte krulletjes en blauwe ogen en hield een duimpje in haar mond. Simon nam het kindje voorzichtig mee naar beneden en met een stralend ge zicht liet hij, het aan zijn moeder zien. Maar jongen, zei moeder, toen hij alles had verteld, ik had helemaal niet op een kindje gere kend. Hoe moet dat nu, ik heb niet eens een wiegje voor haar. Had maar een wiegje erbij gevraagd 'aan het mannetje. Wo kunnen mis schien een wieg maken van die oude turfkist, zei Simon. Dat was een goed idee. En een paar uur la ter lag fiet kleine zusje al te slapen in de huiskamer. Simon was heel gelukkig en wilde wel graag het kleine mannetje nog eens bedan ken. Maar hjj heeft het nooit, nooit weergezien. r)E Hertogin van Hotemetoot P)E katten zeiden: Aukicdau! had zeven zwarte katten met huiclielige snuiten e lagen allemaal op Iwar schoot maar toen de brave oude vrouw 's kattenbrood haar slaapje deed, zo effe gauw, ze kregen Kielstra' èn sliepen in de watten. De Hertogin van Hotemetoot had in haar volière een lijster met een horrelpoot die oude franse wijsjes floot, het schalde door de serre. De Hertogin van Hotemetoot zei tot haar lievelingen: maak nooit mijn lieve lijster dood de stakker heeft een horrelpoot en kan zo prachtig zingen. toen slopen zij naar buiten. Die katten waren zó gemeen: de lijster werd verslonden. De Hertogin heeft toen alleen een stukje van het horrclbccn van 't vogeltje gevonden. De Hertogin van Hotemetoot zei tot haar zeven katten: Nu kom je nooit meer op mijn schoot je krijgt geen krummel kattenbrood: Ga heen, en eet maar ratten! Nieuw systeem voor landingslichten Op een Londens vliegveld heeft men een proef genomen met een nieuw soort landingslichten, die de omgeving in een rode gloed zet ten en speciaal by sleoht zicht van nut zullen zijn. Het nieuwe systeem bestaat uit een rij van 412 „slecht weerlichten" die zich nog een myl buiten het vliegveld uitstrekt. In zeer slecht weer worden 306 lichten ontstoken langs de langste landingsbaan, die lichte strepen van verschillende breedte dwars op de baan werpen. Door op de breedte van de strepen te letten kan de piloot de juiste afstand tot de lan dingsbaan berekenen. Drs Fr. Weinreb, de opsteller van de zg. Weinreblijsten. die Joodse Nederlanders verjneldde, die niet voor deportatie in aanmerking zouden komen, is door de Bljzon- zondere raad van Cassatie veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek. EARL DERR B1GGERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 101 In de zijgang van de wagen stond Kapitein Bliss van de Afdeling Moordzaken hen aan te staren Bob voelde zijn hart in do schoe nen zinken. De kleine ogen van de kapitein namen elke bijzonderheid van Chan s voorkomen in zich op, en rustten toen even op de jongen. Zonder enig teken te geven, draai de hij zich om. en verdween door de gang in de volgende wagen. „Goedenavond!" iei Bob. Chan haalde dg schouders op. „Tob niet langer," merkte hij op. „Wij hoeven niet naar commissaris te gaan commissaris zal bij ons komen. Onze tijd op Madden's ranch is kort Arme Ah Kim wor den misschien nog gearresteerd voor moord op Louie Wong." HOOFDSTUK XIX De stem in de lucht Zij kwamen om half elf aan in Barstow, en Bob verklaarde, dat hij die nacht in het hotel bij het sta tion wilde logeren. Na een kort ge sprek met de mar. achter het loket, kwam Chan weer bij hem. „Ik neem bu.urman-kamer naast degene, door u bezet," zei hij. „Vol gende trein naar Eldorado vertrekt omvijf uur in ochtend. Ik ben er in als hij gaat. Veel beter u wach ten op volgende trein om elf uur tien. Niet zo goed als wy terug keren naar ranch gelijk Siamese tweeling. Spoedig genoeg zal bul derende Bliss onze verhouding openbaar maken." „Zoals je wilt, Charlie," ant woordde Bob. „Als je zoveel geest kracht hebt om op te staan en een trein van vijf uur te nemen, dan geef ik je mijn beste wensen mee. Die wensen, mag ik er wel bij voegen, koester ik zelfs voor je, terwijl ik slaap." Chan haalde zijn koffertje uit het bagage-depót en zij gingen de trap op. Maar Bob maakte nog geen aanstalten om naar bed te gaan. In plaats daarvan ging hij zitten, het hoofd in de handen ge steund en trachtte te denken. De deur tussen de beide kamers werd plotseling geopend, en Chan stond op de drempel. In zijn hand had hij een schitterend paarlsnner. „Alleen ter geruststelling" glim lachte hij. „Het fortuin der Philli- more's is nog veilig." Hij legde de paarlen op de tafel, in de heldere lichtschijn. Bob ging er heen, cn liet ze in gedachten door ziin vingers glijden. „Prachtig, nietwaar?" zei hij. „Luister eens. Charlie we moe ten eens openhartig praten." Chan knikte, ,Zeg me. en zeg me de waarheid of je er het flauwste idee van hebt. wat er gebeurt op Madden's ranch?" „Op één kort geleden dag," zei Chan, „dacht ik „Ja?" „Maar ik vergiste mij." „Juist. Ik weet. dat het een speurder hard valt. het te beken- nen. maar je bent hier geheel ten einde raad, niet?" „U hebt misschien het ten einde raad gevoel zelf...." „Best ik zal de vraag wel voor je beantwoorden. Je weet dus geen raad meer, en we kunnen het niet volhouden. Morgenmiddag kom ik weer op de ranch. Ze denken, dat ik Draycott ontmoet heb nog meer leugens, nog meer bedrog. Ik ben het beu, en bovendien, ik heb er een voorgevoel van, dat het niet langer duren kan. Neen. Charlie we staan op het nulpunt. We moe ten de paarlen opgeven." Chan keek bedroefd. ,Zeg het alstublieft niet," smeekte hij. „Elk ogenblik „Ik weet het je hebt meer tijd nodig. Je beroepstrots is gekwetst. Ik kan het begrijpen en het spijt me." „Nog enkele uren," opperde Chan. Bob wierp een lange blik op het goedige gezicht van de Chinees. Hij schudde het hoofd. „Het hangt niet van mij af maar van Bliss. Bliss z-al gav.w genoeg komen binnen val len. We zijn aan het eind van ons touw. Ik wil één laatste concessie doen tot acht uur morgeftavond geef ik je. Mits Bliss zich onder tussen niet vertoont Stem je toe?" „Ik moet," zei Chan. „Heel goed. Je hebt morgen nog een hel&dag. Als ik terug kom. be gin ik niet te zeuren over Dray cott. Ik zal eenvoudig zeggen: „Me neer Madden, de paarlen zijn om acht uur hier." En als er op dat uur nog niets gebeurd is. overhan digen wy ze, en vertrekken. Op weg naar huis geven we kennis van do zaak bii do commissaris, en als hij ons uitlacht, hebben wij ten minste onze plicht gedaan." Bob zuchtte verlicht. Hij stond op ..De hemel zij dank, dat is dan afge sproken." (Wordt vervolgd) 27 OCTOBER. Wanneer men over een Ficus spreekt zullen ve len allereerst denken aan de Rub- berplant. Er zijn echter ook heel andere telgen van deze familie, on der andere de Ficus Carica of vij genboom. Hoewel deze boom zich in tuarme gewesten het best thuis voelt, kan hij hier te lande ook wel op een zeer beschutte plek in de tuin of een koude kas worden gehouden en zelfs vruchten voort brengen. Soms gelukt het ook in een goed beschutte stadstuin. Te gen strenge vorst vraagt deze boom in de winter goede afdek king. In, sommige prijscouranten vindt men ook de vijg vermeld. Het is echter voordeliger een ap pel- of perenboom te planten, doch wie van curiositeiten houdt, kan het eens met een vijg proberen. Een met bont gevoerde, zandkleu rige wintermantel, zoals Parijse dames die zullen dragen. Op ori ginele wijze loopt de afwerking kleine ceintuurtje over De ruimte in de rok is van achteren verwerkt, waardoor met de wijde armsgaten een extra slank silhouet werd ver kregen. De bovenmouwen zijn aan geknipt. Tsjechische pers aan (Sowjet-)banden De pers van Tsjechoslowakijo heeft zich Zondag geconformeerd aan de Russische. De bond van Tsjechische journa listen heeft besloten, dat de Tsje chische pers van voorlichtingsinsti tuut in een opvoedkundig organis me moet veranderen. De advertentie-ruimte moet wor den ingekrompen cn de adverten ties zullen uiteindelijk helemaal worden vervangen door culturele verhalen „al naar gelang de be hoeften en de belangstelling van het volk." Sport mag slechts 12.5 procent van de totale plaatsruimte beslaan behalve Dinsdags. Het sportnieuws van het weekend mag dan 20 pro cent van de plaatsruimte in beslag nemch. Aantal spaarders groter, tegoed geringer Eind 1046 waren bij de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spnor- bnnkbond, 1.846.170, eind 1947; 1.072 439 spaarders ingeschreven. In één Jaar tijds waren er dus ruim 125.000 nieuwe spaarders bijgekomen.Niettemin daalden do spaarders-tegoeden van 1.046.563.324 tq.t 086.021.681.—. Het gemiddelde spaarderstegoed ging omlaag van f 567 tot plus minus 500. In 194Q zet deze tendens zich ln zo verre voort, dat het aantal spaarders naar verhouding veel sterker stijgt dan de gespaarde bedragen. Dat wil dus zeggen, dat een steeds groter deel van de bevolking de spaar bank leert waafderen als een steun ln de dure tijd. Er wordt ln steeds ster kere mate gespaard voor doeleinden, gelegen tn een zeer nabije toekomst; voor de aanschaffing van kleding, schoeisel, van huisraad enz. Voor do spaarbanken betekent dit een sterke toeneming van de hoeveelheid werk: vele inlcg-posten. vele terugbetalingen. De baten nemen daarentegen af door de kortere gemiddelde bcleggingstijd. Dit Jaar wordt de Wcrcldspaardag, I die normaal op 31 October valt, uit praktische overwegingen op 29 October gehouden. Ned. llcrv. Kerk BeroepA te Loosdulncn (vac. dr. A. F. N. Lekkcrkcrkcr) A. J. Flink to Capcllc a d. IJsscL te Vccnondaal Jac. Vermaas te Amersfoort. te Lln- schotcn C. J. v. d. Graaf tc NIJkcrk, te Eindhoven (vac. B. Nljholt) P. J. v. Leeuwen tc Eelde iDr) te Langor en Korter Aar J. v. Malcnsteln to NieuwpoOrt, te Rlnsumagccst (toez.) D Grocncbocr, cand. tc Leeuwarden tc Haarlem-Noord (vac. dr. H. v, d. Loost H. AL Cnossen te Brcukclcn te Bergen op Zoom H, Glctcma to Oud en Roodkerk. Aangenomen naar Rante Pao (ais miss pred. op Celebes) A. P. v, d, Kooy tc NIJkcrk. Bedankt voor Harderwijk Jac. Ver maas te Amersfoort voor Raalte (2« pred, pl.) H. J. Bouwers to Hooger- sinllde. voor Woerden (vac J. W. v, Barneveld) (toez.) J. v. Kuiken to Baani. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Z (vac. J. M. Mulder) Dr. E. Masscllnk te 's-Gravcn- zandc. te Ooltgensplaat A. C. Scher- pcnlssc, cand. tc Klundcrt. Bedankt voor Rotterdam-Z (vac. J'. M. Mulder) B. J. A. Streefkerk tc Ber- kel—Rodcnrys. tc Zwugervcen H. Herder te Schcrpenzeel. voor Rotter dam (vac. A. J. v, Sluys) H, W, Wier- da tc 'a-Gravcnhage—Loosduinen. Chr. Gercf. Kerken Tweetal to Rottcrdnm-C. (vac. J. Tammlnga) I. dc Bruyno tc Hilversum cn J. P. Geels te 's-Gravenhagc-Oost tc Scheveningen M. Baan te Dordrecht en M. Ovcrduin tc Nlcuwpoort. Beroepen tc Almelo G. Bllkes, cand. te Zwolle. Evang. Luth. Kerk - Beroepen te Zwolle C F. S. Stenengar tc WildcrvankVeendam. Geref. Gemeenten Beroepen te Ryssen D. L, Aangccnbrug to Dordrecht. Bedankt voor Hilver sum en voor Krabbendykc J. W. Kers ten, cand. tp Rotterdam, BapL Gemeenten Beroepen te Deventer SJ. Zijlstra to Eindhoven. Aangenomen n. 's-Gra- vcnhagc-C, J. Louw te Groningen. Hedenavond HILVERSUM I. 19.00 Ring van Rico: 19.10 Nedcrl. Jeugdgemeenschap; 19.25 Pianomuziek; 19.45 Rcg. ultz.; 20.00 Nieuws; 20.05 West-Europees commen taar. 20.15 Bonte Dlnsdagavondtrem; 21.30 Ik zou zo graag; 22.15 Bultenl. overzicht; 22.30 Willem Ncfckc cn Plerra Palla; 23 00 Nieuws; 23.15—24 00 Gram. muziek. HILVERSUM II: 19 00 Nieuws; 19 15 Knrcol-septet 20.00 Nieuws; 20-115 Do gewone man; 20.12 Luisterspel, 22.M Actualiteiten; 22.45 Avondgebed, 23 00 Nieuws;*23.15 Viool cn cello; 23.4021.00 Lond. Philh. orkest. Morgen HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7 15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gr platen: 8.00 Nieuws; 8.18 Billy Cotton. 8 50 Voor do huisvrouw: 0.00 Slbcllusprogramma; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Onze keu ken; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11 00 Pop. non stop progr.; 12 0 Accordeola; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Voor hst plat teland; 13 00 Nieuws; 13 15 Kalender; 13 20 Mctropolc-orkcst; 14 00 Gesproken portretten; 14 15 Jougdconcert; 15 00 Hoorspel 15 30 Regenboog; 16.00 Rood borstjes; 16.15 Het stond in de krant; 16 45 Vragen staat vrij: 17 15 Filmselec ties; 13.00 Nieuws: 18.15 Varia; 18.20 Pianospel; 1830 Rcg. uitz. HILVERSUM II: 7 00 Nieuws; 7 15 Gewijde muziek; 7 45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.platen; 0 00 Bezoek aan zieken; 9 30 Waterstanden; 0 35 Symph. concer»: 10,30 Morgendienst 11.00 Instrumentaal kwintet van Parijs; 11 15 Hoorspel; 11.50 Cclcstaensemblc; 12.30 Wcerovcrzlcht; 12 33 Oklahoma; 13.00 Nieuws 13 15 Gr platen; 13 45 Charlie Kunz plano: 14.00 Zangrecital; 14.30 Sweeelinckkwartet; 15.00 Nedcrl. Kamerkoor: 16 00 Postzegelverzamelaars 16.15 Voor onze Jongens cn meisjes, 17.30 Cr.platen: 17.45 Reg. Ultz.; 18.00 Onze Ncdorl. koren cn korpsen; 18.30- Bocken en schrijvers in Vlaanderen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3