STADSVENSTER Raad toonde zich vol lof over de te bouwen kleine woningen R.K. militair tehuis wordt plechtig ingewijd Plechtige overdracht van garnizoenscommando Slachtoffers van de Nijmegen ter aarde besteld „Eemruiters" demonstratie gaven fraaie 2 Finse school volgens deskundigen zeer goed bruikbaar Noteert U even Vier en half duizend militairen defileerden Hamerstukken Goede vertolking van „de Wacht" Woensdag 27 October 1948 STADSNIEUWS De gemeenteraad van Amersfoort heeft Dinsdagavond, met een betrekkelijk korte agenda ter behandeling, toch nog een lange vergadering weten te houden. De oorzaak daarvan was voor namelijk hierin gejegen, dat de fracties alle het hunne hadden te zeggen over het voorstel van B. en W. tot het bouwen van 33 kleine woningen in het Soesterkwartier. Van vrijwel alle kanten werd de architect en de dienst gemeentewerken lof toegezwaaid voor de manier waarop men van deze huizen toch nog iets aan trekkelijks heeft gemaakt. Maar - en daar zorgde vooral de heer W. van Apeldoorn (C.P.N.) voor - er waren ook andere ge luiden. die echter van algemene politieke aard waren en dus aan de waardering weinig af of toe deden. gen over de aanstelling van tijde lijke onderwijzers in vaste dienst bevredigend waren beantwoord, bleef men pas weer steken bij de behandeling van het tiende agen dapunt. Het was de heer Van Apel doorn (C.P.N.) lang niet naar de zin dat men het pand Hoogeweg 4, dat door de gemeente al op 15 Maart werd gehuurd, nu pas in orde zal worden gemaakt voor het onderwijs. Dat is nu al de derde maal dat een gebouw de gemeente zo op hoge kosten jaagt. Wethouder Van Galen Last toonde aan, dat er allerlei moeilijkheden waren te overwinnen, zoals de regeling van de oorlogsschade, een wijziging die in de statuten van het Burgerwees huis de verhuurder moest worden aangebracht voor er open baar onderwijs in het gebouw kon worden gegeven enz. Een en ander werd door burgemeester Molendijk nog eens onderstreept, die eindigde met de verzuchting dat men ten slotte toch nog met een betrekke lijk kostbare en niet geheel bevre digende oplossing is blijven zitten. Maar er zijn in het leven nu een maal wel eens dingen, die je op de koop moet toenemen. Tenslotte viel dan toch de hamer en ging de raad dus accoord met het crediet, nadat nog de heer Van Gent was gerust gesteld door wethouder Koopman, die mededeelde dat de verande ringen, die nodig zijn om in het gebouw school te kunnen houden, aanbesteed zullen worden. Het voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor de aanschaffing van een houten school uit Finland bracht de heer W. van Apeldoorn (C.P.N.) tot de bekente nis. dat hij zich eigenlijk schaamde om er vóór te moeten stemmen. „Met het aannemen van dit voor stel treden we eigenlijk dertig, veertig jaar terug," zo riep hij uit. „Op een congres van onderwijzers te Utrecht is deze school volkomen „gekraakt"„Het is heelemaal geen schotjesschool," aldus de heer K. Coolen. „De geluidsisolatie tus sen de lokalen is uitstekend. De hele opzet is zo, dat ik het voorstel met een gerust hart kan steunen." Jeugd-schoolkaarten op de buslijnen Namens dc fractie van de P.v.d A gaf de heer J. Vis een uitvoerige beschouwing over dc voor- en na delen van deze woningen van 260 m3. B. en W. stelde hij tenslotte de vraag of soortgelijke bouwplannen in het vervolg niet eerst kunnen worden voorgelegd aan de Stich ting. die de woningen zal gaan be heren. „Wij zyn vóór het plan", zo besloot de heer Vis, „al zijn er na tuurlijk, rekening houdend met de nood op woninggebied, grenzen waarbuiten wij met het bouwen /an kleine woningen niet mogen tre den." Behalve de heer K. Coolen (K.V.P.) had ook dc heer G. Wie- linga (A.R.) waardering voor het ontwerp. Over het bouwtempo in onze stad was de laatste niet erg te spreken. We blyven daarin achter by vele andere gemeenten, zo meen de hij. De nood Is hoog, dus moet alles op alles worden gezet. Wel licht kan het plaatsen van gepre fabriceerde huizen hierbij verlich ting van een zware last geven „Ik wil verklaren dat ik bewon dering heb voor de architect en voor de Dienst Gemeentewerken die binnen de beschikbare ruimte dit plan hebben kunnen crecren", verklaarde de heer W. van Apel doorn (C.P.N.). „Maar met deze loftuiting mogen ze even bly zijn als een papegaai in een gouden kooi, of beter gezegd als een pape gaai met bajonetten om zich heen". Daarmee was deze spreker op be kend terrein. Op felle wyze laakte hy het financiële beleid van de re gering en ook het beleid van de minister van Wederopbouw, die al lerlei sombere geluiden laat horen, welke zyn partygenoten tot waak zaamheid zouden moeten opwekken omdat het gericht is tegen de be langen van de arbeiders. „Maar." zo besloot dc heer Van Apeldoorn, „we zullen er toch vóór stemmen omdat we biy mogen zijn dat we dit kunnen krygen." „Zo denken wij er nu ook over", zeiden heel wat raadsleden, het geen de heer Van Apeldoorn de op merking ontlokte dat hy dan blij was bij de heren langzamerhand zoveel begrip voor de democratie op te merken. Een glimlach De meeste raadsleden namen die hulde met een glimlach of nog iets luidere vrolijkheid welwillend in ontvangst. En de heer J. Alders (K.V.P.) stak zijn mening niet on der fluwelen raadsstoelen, toen hij zei, dat dc heer Van Apeldoorn met zyn betoog een tien met een griffel van de Kominform en een zoen van Stalin had verdiend. Zijn vraag aan het college was, of dit dc raad wel licht de getalsterkte van de gezin nen in dc nieuwe woningen zou kunnen opgeven. Een kleine, doch rake opmerking van dr. B. S. A. Al over de verwarring die in de raad nogal eens ontstaat door de alge mene lands, en wereldpolitiek in de gemeentepolitiek te betrekken, bracht de burgemeester tot het ad vies aan de raad, die politieke be schouwingen te bewaren tot de be grotingsdebatten. Dan kunnen we wel eens, fris van dc lever, de In ternationale politiek er bij halen. Wethouder Koopman beant woordde de sprekers. De ge meente is gedwongen deze klei ne woningen te bouwen en zoals door de meesten al is op gemerkt heeft de dienst Ge meentewerken er het goed af gebracht. Als dat nodig mocht zyn, zal men zeker critiek oefe nen op het beleid van de mi nister. Wethouder Koopman zei, niet te weten of dat in do kringen van de heer Van Apel doorn ook de gewoonte is. Er zal een onderzoek worden inge steld om na te gaan of Amers foort, wat bouwtempo betreft, het er inderdaad zo slecht af brengt. De wethouder geloofde, dat wij tussen de andere ge meenten een goed gemiddelde maken en dan nog woningen van betere kwaliteit afleveren. B. en W. hebben de mogelijkheid van geprefabriceerde huizen al lang onderzocht. Volgend jaar zal er waarschijnlijk een aan tal op proef worden geplaatst. Op de koop toe De vergadering was, zoals ge woonlijk heel wat gemoedelijker begonnen dan ze zou worden. Na dat een vraag van de heer W. van Gent (V.V.D.) over het totaal be drag aan oorlogsschade in deze ge meente en door dr. Al (Arbeid) namens dr. Drewes die wegens ziekte afwezig was gestelde vra- GRAND THEATRE: t.m. Donder dagmiddag 28 Oct.: „Anna en de Koning van Siam". Zo 1.30, 4, 18.30 en 21 uur Overige dagen 2.30, 18.30 cn 21 uur. CITY THEATER: „Contra-Spionna- ge". Zo. 1.30, 4.15, 18.45 en 21 uur. Overige dagen 2.30, 18.45 en 21 u. REMBRANDT THEATER: „Draken- klauwen". Zo. 2, 4.15, 18.45 en 21 uur. Vrijd. en Zat 2 30. 18.45 en 21 u Overige dagen 2.30 en 20 u. 9 T/M 31 OCTOBER: St Pieter en Blocklandtsgasthuis. Amersfoortse Gemeenschap. Tentoonstelling. Schilderijen „Haagse School" 10 tot 12.30 uur en 2 tot 5 uur. Zon dags 2 tot 7 uur. IV OCTOBER: Amicitia 20 u. Avro's .Bonte Trein". „De Dienst Gemeentewerken deelt het oordeel van de heer Coo len volkomen," merkte wethouder Koopman nog op. Zonder stemming werd het voorstel aangenomen. Naar aanleiding van het afwijzend advies van B. en W. inzake het adres van het bestuur van de afde ling Amersfoort van de Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst betreffende verhoging van het ge meentelijk subsidie, vroeg mej. J. C. Baas (C.P.N.) naar de school geldregeling. Haar fractie is van mening dat ook minderbedeelden de school moeten kunnen bezoeken. Ujt de antwoorden van wethouder Van Galen Last en de burgemees ter bleek wel dat het hier slechts een voorlopige beslissing zal be treffen. Men wil eerst eens een duidelijk inzicht hebben in het financieel beleid van de school. Misschien kan de zaak wat effi ciënter worden ingericht. Parlez vous? Er ontspon zich tenslotte een uit voerig debat over het verzoek van het bestuur der R.K. Jongensscho len om gelden beschikbaar te stel len voor het aanschaffen van een nieuwe onderwijsmethode voor de Franse taal ten behoeve van de U.L.O.-school aan de Westsingel. Men was het er wel mee eens dat de gelden moeten worden ver strekt, al achtte dr. Al (Arbeid) het gevaarlijk om zo in het wilde weg incidentele gevallen te behan delen. Als men de zaak eens on derzocht, zou wellicht blijken, dat er bij andere scholen dringender behoeften bestaan. Zijn betoog ook al weer mede namens dr. Dre wes gehouden lag overigens in dezelfde lijn als dat van de heer Van Apeldoorn die tevoren al aan merkingen had gemaakt op het be laid van de school, die in 1945 een verouderde methode aanschafte welke dan nu al moet worden ver vangen. De heer G. Wielinga (AR) deelde hun bezwaren allerminst. Van enige consequentie, die aan het te nemen besluit voor toekom stige gevallen zou zitten, was vol gens hem geen sprake. Elk geval wordt toch weer apart bekeken? Dr. Al ried B. en W. aan toch bij de andere hoofden van scho len eens een onderzoek te laten instellen naar de behoeften die er op het terrein van de leermid delen bestaan. Een gedachte, die door de burgemeester werd ge deeld, omdat hij van mening was dat van de door de gemeente ge propageerde onderwijsvernieu wing weinig terecht zal komen als met oud materiaal moet wor den gewerkt. Voornamelijk verlichtings- en wegenvraagstukken kwamen bij de rondvraag aan de orde. De heer K. ter Burg (C.P.N.) kreeg op een desbetreffende vraag ten antwoord dat er deze winter inderdaad goed kopere schoolkaarten voor de stadsbus zullen worden ingevoerd. De kaarten zijn. naar de wethouder Van Galen Last meende, reeds in druk. Sergeant H. P. van de Steen over-lhuis te Amersfoort, de kapitein- handigt namens de geregelde be-\aalmoezenier A. Hulshof een oor zoekers van het R.K. Militair te-| konde „Het is mij een grote voldoening, dit schitterende militaire tehuis te mogen openen", zo sprak de Kapitein Aalmoezenier A. Hulshof Dinsdag middag bij de opening van het R.K. Militair Tehuis aan de Korte Gracht. Op de eerste plaats breng ik dank aan al diegenen, die hebben medege werkt aan het tot stand komen, van dit zo mooi gerestaureerde gebouw. Dit is dan voornamelijk de Amersfoortse burgerij, zowel van Protestanse als van Katholieke zijde, die voor dit gebouw de benodigde contanten gaf. Burgerij deed een goede daad Ook breng ik mijn dank aan kolonel Latour voor dc medewerking aan ons verleend." Pastoor Rijers verrichtte hierna de inzegening van het gebouw, waarna hij ln zijn toespraak wees op het grote nut van dit gebouw. Dit was de tweede in wijding ln hetzelfde gebouw. In 1946 had Pastoor Rijers de bovenverdieping ingewijd Volgens hem was de uitbrei ding wel nodig, en hij hoopte, dat dc militairen dit zullen waarderen, door trouw naar het tehuis te komen. De sergeant H. P. v. d Steen, van het mo bilisatiebureau R.U.T., bood namens de bezoekers een kruis cn een Brabantse Madonna aan, om de nu nog kale mu ren te sieren Namens de kern van dc jongens, die altijd trouw zijn gekomen, bood hij een oorkonde aan. Aalmoeze nier Hulshof wijdde hierna het beeld cn kruis Kapitein Krüger, waarnemend hoofd van de schoolopleiding van het administratief kader, bood namens deze school een portret van dc aalmoezenier aan. Hij prees de aalmoezenier voor zijn apostolische ijver, waarmee hij de jongens op de goede weg leidt. Archi tect A. van Noordenburg gaf een uiteenzetting over dc restauratie. Er is zowel een directe als indirecte ver lichting en tegen de kou was gezorgd voor elcctrische verwarming. Mede namens Zijne Excellentie Kar dinaal De Jong en de Minister van De garnizoenscommandant Kol. H. A. M. Latour heeft vandaag af scheid genomen van het garnizoen en het commando overgedragen aan zijn opvolger Kol. A. Tolsma. Vier en een half duizend mili tairen uit Amersfoort en Soester- berg trokken vanmiddag op de Ko ningin Wllhelminalaan aan hun scheidende commandant voorbij, die er had plaats genomen op een platform. Ook de nieuwe garnizoenscom mandant en de corpscommandan ten hadden het platform beklom men. Aan het défilé namen deel, het eerste Infanterie depót, de L.S.K.. depót Pioniers, regiment Uitrustingstroepen, depót Cavalerie en een proefescadron vechtwagens. Lt -Kol. H. J. Hubregtse voerde het commando over de troepen die gedurende een half uur de aan dacht van de vele genodigden en tal van andere belangstellenden geboeid hielden. Kapt. Rocus van Yperen met zijn Koninklijke Militaire Kapel ging bij het opmarcheren aan de troe pen vooraf en stelde zich vervol gens tegenover het podium op. om eerst weer af te marcheren toen het muziek- en trompettercorps van de Huzaren van Boreel o.l.v. Adj. Wisman zijn plaats kwam in nemen, om de Huzaren op de ma ten van hun eigen muziek te kun nen laten lopen. Vanmiddag werd het commando in kleine kring of ficieel overgedragen. Vrijdagmorgen draagt kol. Latour het commando van het depót Ca valerie over aan maj. Immink. Deze plechtigheid geschiedt op het voorplein van de Cavalerie- kazerne. Autodieven in arrest In de nacht van Zaterdag op Zondag werd te Zwolle een auto gestolen. De Amersfoortse politie kwam op het spoor van de auto en van de daders, toen toevallig werd vernomen, dat de auto hier zou worden verkocht. In nauwe samenwerking met de politie uit Zwolle werd de auto in beslag genomen en naar Zwolle teruggebracht. De daders werden in arrest ge steld. Het zijn de 28-jarige M. uit Amsterdam en de 26-jarige K. uit Apeldoorn. In de gemeenteraadsvergadering van Dinsdag ontlokten dc volgende agenda punten weinig of geen discussie: Notulen-, Ingekomen stukken cn me dedelingen; Voorstel van burgemeester cn wethouders tot aanstelling in vaste dienst van enige vakonderwijzers aan de openbare U L.O.-scholen- idem om tijdelijke aanstelling van enige leraren aan dc handelsavondschool voor de cur sus 1943—1949 te verlengen: Advies van burgemeester en wethouders naar aan leiding van het verzoek van het be stuur van de R K. Meisjesschool aan de Muurhulzen 45 om medewerking te verlenen aan het aanlegger» van een centrale verwarmingsinstallatie in die school; idem naar aanleiding van het bestuur van bet pensionaat St. Louis betreffende de aanschaffing van een leermethode voor het godsdienstonder wijs. (Aangehouden); Voorstel van bur gemeester en wethouders tot verhuring van een lokaal van de meisjes-U L O - school aan de vereniging voor kleuter onderwijs; Idem om een credtct te ver lenen voor dc aanschaffing van leer middelen voor de openbare school voor V.GL.O.: Idem om een crediet te ver lenen voor dc aanschaffing van leer middelen voor de openbare school voor G L O. aan de Wycrsstraat; Advies van burgemeester cn wethouders naar aan leiding van het verzoek van C Verwey om af tcwijken van de eis van de ver ordening betreffende het verlenen van drankvergunningen cn verloven A ten aanzien van een loealiteit van het per ceel Arnhemsestraat 28. Voorstel van burgemeester en wethouders om een crediet van 4000.— beschikbaar te stellen voor de verbouwing van het gebouw van de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst in ver band met noodzakelijke uitbreiding van deze dienst; Idem tot aanvulling en wij ziging van de alphabotlsche stratenlijst; Voorstel van burgemeester en wethou ders tot conversie van een tweetal geld leningen: Idem om hun college te machtigen gedurende het jaar 1949 naar behoefte ttldolljk kasgeld op te nemen; Idem tot het aangaan van een over eenkomst van geldlening met de ver eniging fruit- en groentcnveiling: Idem betreffende verhuring van de Dakruim te behorende bij de markthal aan de vereniging fruit- en groentcnveiling Idem tot goedkeuring van de begroting voor 1948 van het Burger Weeshuis; Idem tot wijziging van de gemeente begroting dienst 1948; Idem tot aankoop van de hulzen Moolerstraat IR en 20 van H A van Hcnsbcrgen: Idem tot aankoop van het perceel Conlnckstraat 42 van H. C Stcemvltk; Idem om van J. Boshuizen een recht van opstal op een pereeeltie grond aan de Dorresteln- seweg te aanvaarden; Idem om een cre diet te verlenen voor inrichting en her stel van het perceel van Asch van Wljckstraat 2 ten behoeve van het gar nizoensbureau; Voorstel van B en W. tot het bouwen van 105 schuurtjes bij woningen, behorende tot het complex „Goed Wonen III". Ons garnizoen Vanmorgen paradeerde het Amersfoortse garni zoen voor het laatst voor kolonel Latour. Ik herin ner mij uit mijn diensttijd onze eerste parade voor deze kolonel. We hadden om half zes reveille. In gestadig tempo, onder het bezingen van onze Made- lein, persten we broeken op, poetsten we schoenen, verfden we riemen en cnkelstukken tot het half twaalf was Daarna stonden we een uur op het voorterrein, terwijl zich gele blanco-plassen om onze glimmende kistjes vormden, want het regen de heel hard. Toen kwam kolonel Latour op inspec tie. Af en toe vroeg hij aan een soldaatje, hoe de dienst hem beviel. Zo ook aan huzaar De Vries, die naast me stond met kramp in zijn knieën en de gren- delknop van zijn geweer tussen de derde cn de vierde knoop van voren. „En hoe bevalt 't jou, hu zaar?", vroeg de kolonel. „Best. uhhu excellentie, ik bedoel kolonel, héél best", zei huzaartje De Vries. En de kolonel glim lachte en zei: Pracht stel is dit, luitenant," tot de pelotonscommandant, die met zijn hakken klapte. Vroeger Ongeveer 2500 mensen vulden gedurende drie avonden in het afgelopen week-end de Markthal, toen de „Ghesellen van den Spele" voor de oran jevereniging en de jarige spoor tram een cabaret revue opvoerden. Al deze honderden heb ben genoten. De goede, oude tijd met zijn gezelli ge deuntjes keerde terug, toen uit volle borst werd gezongen van Sara, wier rok afzakte, van de hoed van de bedéling en van het tolhuis, waarheen je anno 1900 met je vrijer sine- Goeie, ouwe tijd, geen jazz en swing, wel acht sigaren voor een dubbel tje en een handvol snoep jes toe. Holle kiezen De „dokter" uit Amster dam. die chirurgijnsprak tijken uitoefende op arge loze Amersfoorters U kon er Maandag in onze krant over lezen was niet voor de poes. Ik heb me laten vertellen, dat hy iedere dag vijftig gulden aan visite-geld opstreek. Zyn assistente kreeg per week honderd gulden. Dat was beslist niet om in een holle kies te stop pen. Volgende zaak „Ken best zijn, meheer", zei de zondaar tegen de kantonrechter, „maar ik was ziek, voelde me niet lekker, afijn U weet, hoe dat gaat. hè?". „Als U zich ziek voelt", zei de kantonrechter, „dan moet U naar bed gaan, dat kan iedere dokter U ver tellen". „Maar ik bèn ook naar bed gegaan, meneer. Ik was ziek en ik voélde me beroerd. Dan doe je het. meheer. Geen beter mid del, werkelijk niet Vol gende dag was ik beter, meneer!", zei de zondaar. Dagvaarding: Openbare dronkenschap. Dank U Wij ontvingen een aan tal brieven over deze nieuwe rubriek. We zyn de schrijvers en schrijf sters erg dankbaar voor hun tips, op- en aanmer kingen en wijzen er op. dat alle correspondentie van harte welkom is, mits geadresseerd onder het motto „stadsvenster". Wordt verwacht „De stem des volks" zingt Donderdag in Ami citia, terwijl in het Grand Theatre de uitstekende film „Rigoletto" wordt vertoond. Vrijdag, als de nieuwe films er zijn. draagt kolo nel H. A. M. Latour het commando van het Amersfoortse garnizoen over aan Lt.-kol J. J. Ceuvel en komen de Amersfoortse Ouden van Dagen bijeen in Nieuw Amsvordc. Zaterdagavond viert de buurtvereniging „Step- hensonstraat en omge ving" feest in Amicitia. Er is een toneelstuk door de „Keien" een tombola en dansen. De klokkenspelver eniging is aan haar eer ste concert toe Beiaardier Roelofs uit Amsterdam zal Zaterdagmiddag om half vier achter 't carillon zit ten om een uur lang scho ne melodieën over Amersfoort te laten klin ken. Voor deze keer eindi gen we met de aandacht te vestigen op de collecte van „Zonnestraal", die Zaterdag in onze stad wordt gehouden en die wij warm aanbevelen. Oorlog bracht Monseigneur Kolonel A. J. J. M. van Straelen zijn dank over aan allen, die aan de tot stand ko ming van dit gebouw hebben gewerkt. Hij was blij. dat de Aartsbisschop ge zorgd had voor zulk ccn goed aalmoe zenier. om voor de zielszorg van de militairen te zorgen. Kolonel Van Straelen schetste in korte trekken hoe het tehuis eerst in het oude klooster St. Aechten was geweest. We hebben toen trachten te maken, wat er van te maken viel, zo vervolgde de kolonel. Men kwam op het idee dit pand te kopen. Er is hier thans een volmaakt geheel. De inrichting van het gebouw laat niets te wensen over. Ik behoef U niet te wijzen op de belangrijkheid van dit huis. Dit was nodig voor een garnizoensplaats als Amersfoort. Bin nen verloop van twee jaar. zo vervolgde hij. zijn er reeds 43 militaire tehuizen gesticht. Ook in Indonesië ls al een dertien-tal militaire tehuizen en een veertigtal kleinere. Wij streven er naar dat In alle garnizoensplaatsen mi litaire tehuizen zullen komen. De heer en mevrouw J. A. ven de Akker is de taak opgedragen, voor de jongens to zorgen als hun eigen kinderen. Ik twij fel er niet aan. of dc jongens, die 's avonds na de diensttijd hierheen zullen komen, altijd eon gastvrij ont haal zullen hebben. Ik weet. dat U bei den vol ijver voor dit huis werkt. De jongens zullen dan ook geen enkele schade ondervinden, wanneer zij het militaire tehuis zullen bezoeken. HIJ eindigde met de woorden: „Moge Gods vrede rusten op de bestuurders cn op al degenen, die hier binnen zullen tre den." De heer J. Alders, voorzitter van de K.A.B., wees op het vele culturele werk. dat door de K A.B. hier ter stede gedaan wordt. en. zo zeidc hij, de jon gens zullen ln de gebouwen van de K.A.B. altijd welkom zyn. Deken G. C. Smit, feliciteerde vooral de ouders. Zij behoeven niet bang te zijn, omdat ze zeker zijn, dat de jon gens op een goede plaats zullen ver toeven. Majoor Reesink, plaatsvervan ger van kolonel Latour. bracht namens hem dank aan allen, die aan dit schone werk hadden medegewerkt. Het trompettercorps van de Huzaren van Borccl, o.l.v. Adj. Wisman, bracht tot sluiting van dc middag het Wil helmus ten gehore, 's Avonds werden de militairen door dc familie Van dc Akker getractccrd op gebak, koffie cn thee. Benoeming In de vergadering van Dinsdag avond werd door de gemeenteraad de heer B. D. Hartong, die per 1 Januari aan de beurt is voor perio dieke aftreding als bestuurslid van dc Nutsspaarbank, in deze functie herbenoemd. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Maria, z. v. P. Hoksbergen en P. Berendse; Marie Jeanne, d. v. D. Wittermans en C. Schreuder; Evelyne Carolina Leonore, d. v. L. H. van Weeghel en H. C. Wischhusen. Overleden: Dirkje van der Stelt, oud 77 jaar, wed. van A. Rietveld; Joanna Maria Hendrika Vinken, oud 54 jaar, geh. met B. J. Vellen- ga; Maria Jacoba Hillegonda Mo lenbeek, oud 68 jaar, wed. van J. J. v. Luyn; Antje Heger, oud 63 j„ gehuwd met^A. Kal jee. Aanrijding niet veel schade Gistermiddag omstreeks half drie gebeurde nabij het Hulppostkan toor op de Arnhemseweg in de gli- meente Leusden, een aanrijding, waaruit zware materiële schade ontstond. De bestuurder van een uit de richting Amersfoort komende vrachtauto van de wasserij „Gel- ria" uit Ede, moest plotseling stop pen voor een aldaar geparkeerde luxe auto, doordat een tegenligger naderde. Door dit krachtige rem men slipte de wasauto en kwam in aanraking met de tegenligger, een met acht ton stenen geladen auto uit Hilversum. Beide auto's kwamen aan de an dere zijde der weg in een sloot te recht en werden zwaar beschadigd. De bestuurder van de wasauto was zo ernstig gewond dat hij per auto van de G.G.D.uit Amersfoort naar 't ziekenhuis te Ede moest worden vervoerd. „Kan ons publiek het denkbeeld verdragen, dat er steeds „goede" Duitsers bestaan hebben?" is de vraag, die de vertaler van Lillian Hellmans „Watch on the Rhine" stelt in het programma van „De Wacht", het toneelspel, dat gister avond door het Nederlands Volks toneel onder auspiciën van de Amersfoortse Gemeenschap werd opgevoerd in „Amicitia". Nu, in het jaar 1948 is dat pu bliek er zich inderdaad van be wust, dat er in een land vol slech te ook goede mensen geweest moe ten zijn. Eén van die weinige wer kelijk goede mensen zou Kurt Muller, de centrale figuur uit het spel „De Wacht" geweest kunnen zijn. Kurt Muller, anti-nazi van 1931 af, illegaal van 1933 af, vluch teling, Spanje-strijder, banneling. Getrouwd met een Amerikaanse. Ziek en moe in 1940, na zeven jaar strijd. Als een opgejaagd beest komt hij in het nog niet in oorlog zijnde Amerika aan om uit te rusten en om de kracht te verzamelen om verder te gaan op de lange, stille weg. Lillian Hellman heeft het Ameri kaanse volk met dit spel wakker willen schudden uit een diepe slaap. Zij heeft willen wijzen op het gevaar, dat dreigde. Ze heeft Amerika willen tonen, dat het on mogelijk zou zijn afzijdig te blijven in het Europese conflict. De ge schiedenis bewees, dat dit inder daad onmogelijk was. De grote verdienste van dit spel is, dat de schrijfster, Amerikaanse en buitenstaander, reeds geduren de de oorlog zich zo goed wist te verplaatsen in de sfeer van de ille galiteit; met al zijn kleine fouten toch van een zo ontzaglijk grote waarde. Het Nederlands Volks Toneel heeft een uitstekende indruk ge maakt. Julia Cuypers en Jan Hundling, de moeder en de Duit ser, acteerden op voortreffelijke wijze. Nell Knoop was een heel goede dochter, Ferd. Sterneberg 'n goede vertaler en een in het eer ste bedrijf niet zo rolvaste zoon. Ook de overige medespelenden maakten een goede indruk. Het dé cor van Weynand Grijzen was zeer fraai. INBREKER ONDER MESTHOOP GEJAAGD DOOR ALARMA JUNIOR Woensdagavond werd de rust van de Chassé-straat in Amsterdam plotseling verstoord door luid sirene-alarm. Twee inbrekers, die getracht hadden de toegang tot een wynhandel te forceren, renden overhaast weg, achtervolgd door de buurtbewoners. Een wilde jacht ontstond, waaraan spoedig ook werd deelgenomen door de wijk agenten. Een der dieven werd uit eindelijk gevonden achter een kip penhok onder de mesthoop. De tweede werd diezelfde avond van zijn bed gelicht. Het prompte alarm werd gegeven door de nieuwe Alarma Junior. Deze compacte installatie, speciaal geconstrueerd ter bescherming van particuliere woningen en winkel zaken, wordt reeds vanaf f. 100,- geleverd. Vraag inlichtingen over ALVERMA O. Z.Voorburgwal 161 - Amsterdam Telefoon 34076, 30935 Leusden Uitvoering „Dorcas" Gisteravond hield de Christelyke Meisjesvereniging „Dorcas" in de grote zaal van „de Mof" haar 41ste jaarvergadering. Na het zingen van Psalm 103 1 ging de leidster voor in gebed. Ver volgens werd een Bijbelinleiding gehouden, waarna de secretaresse en de penningmeesteresse haar jaar verslagen voorlazen. I Burgerlijke Stand Geboren: Willy, dochter van A. v. Reenen en F. v. Loenen; Hen drika Alijda, dochter van J. P. v. d. Bremer en A. H. Kaas. Huwelijk en overlijden: Geen. Vanmiddag om 12 uur hebben familieleden, collega's en vrienden op de begraafplaats Rhijnhof in Ooegstgeest afscheid genomen van 3 slachtoffers van de „Nijmegen", de KLM-constellation die een week geleden bij Prestwick (Schotland), brandend neerstortte. Daar zyn de stoffelijke over schotten van de heer H. Veenen- daal, technisch directeur van de KLM, uit Wassenaar, van de heer K. D. Parmentier, de gezagvoerder van de „Nijmegen", uit Badhoeve dorp en van de heer Austin F. E. Macinerny, de Europese vertegen woordiger van de LockheedAircraft Corporation, uit Engeland, aan de schoot der aarde toevertrouwd. Aan deze begrafenis ging 's mor gens een kerkelijke rouwdienst in Amsterdam vooraf. Voor Austin F. E. Macinerny werd om half negen in de Rozen kranskerk in Amsterdam een mis van requiem opgedragen. In de kerk waren aanwezig dr. A. Plesman, president-directeur van de KLM en mevrouw Plesman, mevrouw Veenendaal, de weduwe van de eveneens te Prestwick om gekomen KLM-directeur H. Vee nendaal, de beide broers van de overleden Macinerny, Gerald en Ralph en vele vrienden en beken den. De kist met het stoffelijk over schot was op de katafalk voor het priesterkoor geplaatst. De stoffelijke resten van Veenen daal en Parmentier zijn, onder zeer grote belangstelling van de Am sterdamse bevolking, uitgedragen uit de Nieuwe Kerk. Tegen tien uur arriveerden de familieleden en verscheidene vertegenwoordigers van de K.L.M.. o.a. de oudste colle ga van Parmentier A. Viruly. Nadat drie auto's vol waren ge laden met een schat van bloem stukken en kransen werden om elf uur onder grote stilte de kisten van Veenendaal en Parmentier uit gedragen. De talrijke agenten, die het verkeer rond de Nieuwe Kerk regelden, salueerden en de grote schare burgers ontblootte eerbiedig het hoofd. De lijkwagen met het stoffelijk overschot van Macinerny, voor wie in de Rozenkranskerk een uitvaart dienst was gehouden, sloot zich bij de stoet aan. In de eerste 31 volg auto's namen de weduwen van Parmer tier en Veenendaal en dr. A. Plesman met zijn echtgenote plaats. In langzaam tempo vertrok de grote stoet, voorafgegaan door motorpolitie, in de richting Amstel- Palestina twee Fransen en een Amerikaan zijn Dinsdagmiddag by Ramallah door zes leden van de ongeregelde Arabische strijdkrach ten aangevallen. Zij werden van hun persoonlijke bezittingen en van een som van 350 dollar beroofd Hoogland Hoogland zag kunstige dressuur Op haar terrein aan de Langen- oord gaf de Landcliikfc Rijvercni- ging „De Ecmruiters" Dinsdag een geslaagde demonstratie van paar densport en -dressuur. Het mooiste nummer was wel de vrijheidsdressuur, waarbij vier paar den op het terrein verschenen, die na eerst „dood" gelegen te hebben, waarbij de berijder op de schouder ging staan, voor dit kunstje een tractatie ontvingen. Het sensatienummer gaf een idee van het „Wilde Westen", waarbij een staaltje van moed getoond werd. In volle ren werd een berijder van zijn paard „geschoten". Toevallig passerende paardrijders legden de „bewusteloze" op de schouder van hun liggend paard, waarna het dier met zijn vrachtje voorzichtig op stond en het vervoerde. Rest nog de vossenjacht waarbij een der rijders als vos dienst moest doen en door de anderen moest worden ontdaan van zijn kenteken; het hoedengcvecht waarbij de hoe den en papieren rollen door het luchtruim zweefden, het zakdoekje rapen en de stoelendans. De muziekvereniging „St. Cecilia" zorgde in de pauzes voor een pittig stukje marsmuziek. Na afloop dankte de heer J. G. v. d. Hengel als voorzitter der vereni ging de burgemeester, de heer G. Laumans en de heren geestelijken voor hun belangstelling. Hij riep dc jonge boeren op zich aan te sluiten bij deze vereniging en tot werving van donateurs. veen. om via Schiphol de weg naar Oegstgeest te vervolgen. Óp de brug over de Ringvaart stond een delegatie van het KLM- personeel opgesteld en van het ogenblik, dat de stoet het vliegveld naderde totdat de laatste auto was gepasseerd, werd het werk voor zover dat even mogelijk was stilgelegd. Openbaar onderzoek naar Nijniegen-ramp De Britse minister van burger luchtvaart. lord Pakenham, heeft meegedeeld, dat ten aanzien van de Xljmegen-ramp bij Prestwick een openhaar onderzoek zal worden in gesteld. Het voorlopig onderzoek ls nog steeds gaande. Thee voorlopig niet van de bon De regering heeft overwogen of de distributie van thee zou kunnen worden opgeheven. Geruchten dat de thee van de bon zou gaan heb ben enige tijd gecirculeerd, maar thans kunnen wij meedelen dat de kans, dat de thee vry komt. voor lopig uiterst gering is. daar de theepositie in Indonesië zich min der gunstig heeft ontwikkeld dan aanvankelijk werd verwacht. Dr. Beel Zondag naar Indonesië? Naar het ANP verneemt zal dr. L J. M. Beel zeer waarschynlyk Zondag naar Indonesië vertrekken, indien tenminste de Eerste Kamer Vrijdag dc noodwet-Indonesie zal aannemen. Scheepstijdingen Bali 25:10 van Soerabaya te Sema- rang; Bloemfontein. Amster^a1'Tj;^ï: Stad nass 25,10 Finisterre; Celebes. Ba tavia—Amsterdam. 25/10 van slnSaP°^®: Fsso Amsterdam M). i26/5J 25'10 dam tc Aruba. Esso Den Haag lt), 25^10 p.m. van Aruba naar Rotterdam. Esso Rotterdam iti. van Aruba te Vado. 23/10 Marseille verwacht: Grootekerk.27/10 van Dakar tc Walvischbaai verwacht. Keilchavcn. 25/10 van Tabou tc Lsn- dana: Keibcrgen. 25/10 Herlaa 25/10 van Rotterdam te Savona: Kota Agoeng. Rotterdam-Java. 25/10 23 uur Ouessant. Kedoe. 25/10 van Belawan te Penang. Kota Gede. Rotterdam—Java. 2o/10 van Djeddah: Klipfontein. Kaapstad—Am sterdam. 26/10 te Southampton; Lek- kerkerk Beira—Amsterdam. 2o 10 van Barcelona: Limburg. 25 10 van Calcutta wordt 29 10 te Belawan verwacht; Mal- vtna lit). Port Plric-Mlrl. pass. SStlO Straat Lombok; Marpessa (t). Hcys- hnm—Southampton. 25/10 ten anker eiland Min; Meerkerk. Japan—Rotter dam. pass 25/10 Ouessant: Mentor. 2o/10 van Pircaus te Alexandriö; Paula (t). 25/10 van Bangkok naar Singapore; Pcrna (tl. 26/10 van Curacao te Sydney; Rijnland. Amsterdam—Buenos Aires. 27/10 te Montevideo verwacht; Sala- watl, AmsterdamJava, 25/10 te Genua; Sloterdljk, New York—Java. 25/10 van Suez: Sockahadji (slbt.). 27 10 v. Aden te Colombo verwacht: Stentor, 26/10 van Algiers te Malta; Stad Schiedam. Rotterdam—Napels, pass 25/10 Kaap Roc.i; Straat Soenda, 22/10 van Fre- mantle naar Singapore, daarna Kaap stad. Tabinta. 25/10 van Durban naar Soerabaya; Venus. 26/10 van Beirouth te FamaRusta; Waterman, pass. 25/10 23 uur Guardaful; Westerdam. 25/10 v. Rotterdam te New York; Willem Ba- rendsz, AmsterdamKaapstad. pass. 25/10 Tenenfc; Zwijndrecht. 26/10 van Port Bouet te Monrovia. Aalsum, A'dam—Mombassa, 25/10 van Aden: Alblasscrdljk. 25/10 van Tamptco te Brownsville: Alcor, R'damPorto Alegro, pass. 26/10 Fernando Noronha; Amstelstad, 25/10 van Alexandriö naar Saff. Lijdendijk, 24,10 van Philadelphia te Baltimore; Edam. New York—R'dam, 27/10 te Antwerpen verwacht; Helicon. 25/10 van Curasao naar Baltimore; It- tersum. 25/10 van Calcutta te Vlzagapa- tan; Laurenskcrk, 23 10 van Bombay naar Colombo; Lieve Vrouwokerk, Rot terdamCalcutta, 25/10 te Marseille; Madoera. MacassarA'dam, pass. 25/10 Malta: Mcrwcdc. Calcutta—Hamburg, pass. 25/10 Ouessant wordt 27/10 te Am sterdam verwacht: Nieuw Amsterdam. 26'10 16 uur van R'dam naar New York; Pr. Willem IV. 25 10 van Montreal naar Antwerpen en R'dam; Sarpedon. 2810 van Aruba naar New York: Straat Ma- lakka. 22,10 van Singapore naarRtodc Janeiro: Taria (T). 25 10 van Balik Papan naar Singapore; Tasman, 23/10 van Hongkong naar Amoy.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2