Modern ingericht nieuw gebouw op korte termijn nodig Doofheid een lastige kwaal Zwols rokersfestijn gestart Salarissen der medewerkers vragen dringend verbetering „De cost gaet voor de baet" Is er iets aan te doen? r~ VOOR ONZE RAKKERS Magnetisch kompas was reeds bekend aan de oude Chinezen Kerknieuws DE HIN ESE PAPEGAAI Radio-programma Waefisaag 27 October 1948 3 Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht Wij gaven in ons vorige artikel het oordeel weer van het departe ment van Sociale Zaken over de toestanden bij het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, dat in Utrecht aan het Sterrenbos is gevestigd. Van welingelichte zijde te Utrecht maakt men over deze uitermate gewichtige kwestie de volgende aanvullende kantteke ningen: Uit de opmerkingen van depar tementale zijde kan men enkele concrete punten destilleren: 1. Het Rijk acht verbetering noodzakelijk; 2. Dit inzicht bestond al voor de oorlog, omdat reeds toen besloten werd tot belangrijke verbeterin gen, doch de oorlog heeft de uit voering hiervan verhinderd; 3. Er worden voorzieningen ge troffen in afwachting van defini tieve maatregelen, die thans in on derzoek zijn; 4. Het Rijk legt jaarlijks geld toe op de exploitatie. Wat het eerste punt betreft: dat is verblijdend! Verder: liet is in derdaad waar, dat, wat de huis vesting van kleine proefdieren be treft, er voor de oorlog veel is ver beterd. Maar nu de stalruimte voor de grote dieren: daarover schreef de directeur van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, d r. W. A e g. Timmerman, in het ver slag over het jaar 1938: „De stallen voor grote proef dieren aan de Oostbroekselaan eisen dringend uitbreiding. De on gunstige ligging in de fortengordel om Utrecht had ten gevolge, dat tegen verdere aanbouw ernstig be zwaar werd gemaakt van de zijde van het departement van Defensie. Er is toen in beginsel besloten een geheel nieuwe stal te bouwen op een gunstiger gelegen terrein aan een andere zijde van de stad. Zeer waarschijnlijk zal hiermede spoe dig een aanvang kunnen worden gemaakt. In het jaarverslag over 1939 moest dr. Timmerman echter vast stellen, dat deze verwachting helaas niet in vervulling was ge gaan. En in zijn verslag over 1946 schreef de directeur: „Het gevolg van een en an der (nl. dat deze stal er nóg niet is. Red.) is dat ook in 1946 in het geheel geen im- muun-serum kon worden be reid. Dit betekende derhalve invoer uit het buitenland. De ze toestand kan niet besten digd blijven". Daar komt nog bij, dat er nooit zekerheid be staat, dat het buitenland levert (bv. bij eventueel oorlogsge vaar of plotseling optredende grote epidemieën). Instituut kost geld Inderdaad kost het Instituut aan het Rijk geld. Het Instituut ver richt jaarlijks 200.000 onderzoe kingen, die terecht voor een groot gedeelte gratis moeten wor den verricht. Het bereidt sera en entstoffen, die, gedeeltelijk, in re kening worden gebracht. In andere landen echter, bv. Denemarken, wordt op grotere schaal gratis ge werkt dan hier. Het Instituut is een onmisbare schakel in de keten van maatregelen, die de overheid treft ter bevordering der Volksge zondheid. Het is buiten kijf, dat deze maatregelen grote onzicht bare sommen opbrengen; om niet te spreken van gezondheid en levensgeluk. Niemand zal toch be weren, dat de grote uitgaven, be steed aan bv. de tuberculose-be- strijding, weggegooid zijn, en geen rente oplevert (om nu maar mate rialistisch te blijven)? Wie zal ontkennen, dat een goede volksge zondheid het productie-vermogen aanzienlijk verhoogt? In dit licht moet men zien de opmerking, dat de medici vaak overdrijven Wij maken ons sterk, dat er ln het buitenland oudere instituten bestaan, die geheel up to date zijn. Het is minder juist te zeggen: het Nederlandse Instituut is ouder en dus meer verouderd. Wil het Instituut zijn taak naar behoren vervullen dan zijn nodig: meer ruimte, betere outillage en meer personeel. Alle drie even be langrijk! Ruimte en outillage wil len alleen zeggen: geld. De instru menten zijn verkrijgbaar, al is de levertijd lang, als het geld er maar is (deviezen!). Personeel is schaars maar de lage salarissen maken het aanwerven nog veel moeilijker dan het al is. Dit geldt zowel voor hen, die een academische opleiding heb ben genoten als voor hen, die de middelbare school doorliepen en eveneens voor het z.g. lagere per soneel. Tot zover onze zegsman. Wij willen hier nog het volgende bij aantekenen: het is te hopen, dat bij de herziening van het oude be zoldigingsbesluit een behoorlijke salarisverbetéring voor alle weten schappelijke en niet academisch geschoolde werkers bij het Rijks instituut voor de Volksgezondheid uit de bus komt. Want het is nu eenmaal een feit, dat mensen met dezelfde opleiding in het algemeen in het particuliere bedrijfsleven veel hogere salarissen verdienen. Daardoor gaan dikwijls prima krachten voor de arbeid ten be hoeve van de volksgezondheid ver loren. Niet alleen dat behoorlijke salarissen de thans aan het Insti tuut verbonden krachten er van zullen weerhouden naar het parti culiere bedrijfsleven over te stap pen, zij zullen ook vele weten schappelijke werkers aantrekken voor dit voor ons volk onontbeer lijke werk. Ten slotte nog een zeer be langrijk punt, waarop prof. Van Loghem de klemtoon leg de, maar waarover men ten departemente geen woord zei: het „zuiver" wetenschappelijke werk. Elk Instituut voor de Volksgezondheid, waar geen gelegenheid bestaat tot weten schappelijk onderzoek, is in een minimum van tijd dood. Daarover bestaat in weten schappelijke kringen geen ver schil van mening. Het is zelfs onmisbaar om het gewone routinewerk op peil te houden. Hiermede moet men ter dege rekening houden! Eindconclusie: het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid heeft zo spoedig mogelijk een nieuw, zeer modern ingericht en met de nieuw ste wetenschappelijke instrumen ten toegerust gebouw nodig. En., betere salarissen voor het perso neel. ELKE storing van onze zintui gen beinvloedt ons leven diep, doch doof- en blindheid kunnen wel als de ergste storingen worden beschouwd. Vandaag een enkel woord over de doofheid en haar oorzaken. Een eerste graad van doofheid is hardhorendheid. De oorzaak kan onschuldig zijn; een verstopte oorgang b.v. Als men deze met lauw water uit laat spui ten door de dokter is de hardho rendheid verdwenen. Het is verba zingwekkend hoeveel mensen lan ge tijd half doof rondlopen, voor dat zij de dokter opzoeken, die hen door een eenvoudige uitspuiting geneest. Helaas zijn er ook andere vor men van hardhorendheid, die moei lijk of niet te genezen zijn. Het is een normaal verschijnsel, dat oude re mensen slechter horen dan jon ge. Hoewel hardhorendheid zich ook wel op jonge leeftijd openbaart. Men kan het niet abnormaal noe men als de mens na zijn veertigste jaar slechter gaat horen, welke kwaal met het stijgen der jaren ernstiger wordt. Het begint er mee, OP de schoolbanken worden heel wat broekjes en bloesjes ver sleten. Daarom plaatsen we hierbij een patroontje, zodat moeder daar niet om verlegen behoeft te zitten. De bloes is zeer ge schikt voor het verwer ken van streep of ruit. Het sluitpat, dat aan het brede schouderstuk ge knipt is, krijgt over de gehele breedte een beleg. Op de linkerpat brengen we de rechtstandige knoopsgaten aan, rechts de knopen. In de taille is een reep stof ondergestikt voor het beter vastzetten van de knopen. De schou derpasjes stikt u dicht langs de kant op voor- en rugpand, waarna u de zakjes opstikt. De rug schouders even inhouden. De lange mouw voorziet u van een splitje, waarna u de onderkant inrimpelt tussen de dub belgevouwen manchet. De kop wordt, even ingehouden, met de naad 1 cm. vóór de zijnaad ingezet. De halsopening naait u tussen de dubbele stof van de kraag. In de broek maken we de voorsluiting door onder de gevoerde linker voorkant een eveneens gevoerde knoopsgatenreep volgens de ingetekende vorm te stikken en rechts een knopenreep van dezelfde vorm aan te zetten. De voeringzak, als aangegeven met stof be kleed, wordt ingenaaid en de zijnaad boven en onder de zakopening gesloten. Dan been- naden en midden- naad dichtstikken en de bovenrand door achterbij- schuiners ingeno men met een reep stof afwerken en van rechtstandige knoopsgaten voor zien. Voor de broek heeft u nodig 50 cm. stof van 130 cm. breed, voor de bloes met lange mouw 1.30 m.met korte mouw 1.10 m. van 80 cm. breed. Maakt u broek en bloes van de zelfde stof dan kan 'n afstekende band garnering heel aar dig staan. De teke ning toont, dat u ook goed de bloes aedeeltelijk van de broekstof kunt ma ken. ELLA BEZEMER dat men hoge tonen niet meer goed kan horen, zoals een bel, de tele foon, het tikken van een horloge oC het geluid van de krekel. Pas later krijgt de patiënt moeilijkhe den bij het spreken met andere mensen. De hardhorendheid op oudere leeftijd is progressief, dat wil zeggen, dat ze steeds erger wordt. Ook het beroep van de patiënt kan het gehoor beïnvloeden. Ketel arbeiders, arbeiders met perslucht werktuigen, klinkhamers en derge lijke tellen een vrij groot aantal hardhorenden. Het moderne leven met zijn enorme lawaai bevordert het gehoor ook al niet. De stoom fluit van de Rotterdamse tram moet mijns inziens het zwijgen op gelegd kunnen worden (als men tenminste een ander middel heeft om ongelukken te voorkomen). Voor de hardhorenden, wier kwaal door lawaai ontstaat is alleen ver andering van beroep als genees middel hanteerbaar. Een niet zeldzaam voorkomende vorm van slecht horen, vindt men bij zenuwachtige mensen en hier ligt het geneesmiddel uiteraard voor de hand. Naar doofheid Doofheid ontstaat doorgaans na zware oorziekten, zoals middenoor ontsteking. Zware hersenschuddin gen, ontstekingen en verscheidene besmettelijke ziekten, zoals maze len, roodvonk en diphterie kunnen eveneens doofheid veroorzaken. De doofheid door middenoorontsteking kan verhinderd worden door doel matige behandeling (operatie). In alle gevallen is het zaak, afwijkin gen in het gehoor met de dokter te bepraten. Men beschikt tegenwoordig over een prachtig instrumentarium voor het ooronderzoek. Voor de keuring van chauffeurs en dergelijke is het voldoende als de proefpersoon op een afstand van vier meter een fluisterstem kan verstaan. Bij na der onderzoek gebruikt men stem vorken en ingewikkelde electrischc instrumenten. Het is tegenwoordig onmogelijk, doofheid te simmeren. Men heeft daartegen afdoende me thoden. De avonturen van Kapitein Rob De terugkeer van Peer de Schuimer 74 Na enkele dagen bereikt ,,'t Seepaert" de Straat van Gibraltar, maar dan draait de wind en twee dagen lang hebben ze met tegenwind te kampen. Dan komt een vloot in 't zicht. ,,'t Zijn Engelsen", zegt Peer, „en ik hoop maar, dat ze een beetje uit de buurt blijven". „Ja", zegt Rob, „het is een Engelse vloot en ik weet wie de bevelhebber is: graaf Cun ningham. Ik weet ook, waar hij heengaat. Diti is een strafexpeditie tegen de Algerijnen. En wij zullen ons bij hem aansluiten, Peer". Daar staat Peer toch van te kijken. Hoe weet Rob dat allemaal zo? Ja, eerlijk gezegd be grijpt Rob dat zelf niet goed. Het lijkt wel of hij dit alles in een boek heeft gelezen Enfin, dat zal wel verbeelding zijn. Rob laat 'n vlaggesein hijsen en de Engelse schepen draaien bij. Hij laat zich naar het admiraal schip roeien en biedt graaf Cunningham zijn diensten aan. De Engelsman heeft daar wel oren naar, want Rob kent de situatie in de baai van Algiers op zijn duimpje. En Peer en Philipo, achtergebleven op ,,'t Seepaert", zijn ook in hun beste humeur. „Wat zal de Bey opkijken", grinnikt Peer, „als we hem weer komen opzoeken!" Proef met open kamp slaagde goed Nieuw kamp komt bij Veenhuizen Het in de Noord-Oost-poldcr ge legen „open kamp" voor politieke delinquenten „Westvaart" is om technische redenen opgeheven. Het directoraat-generaal voor bij zondere rechtspleging had dit kamp in Juni bij wijze van proef ingericht. „Westvaart" was niet voorzien van prikkeldraad, terwijl eveneens be waking ontbrak. Ongeveer vijf maanden lang werd het bevolkt door een geselecteerde groep door Tribu nalen veroordeelde politieke delji- quenten. Deze hadden hun erewoord gegeven van het hun geschonken vertrouwen geen misbruik te ma ken. Ieder van hen mocht elke maand drie dagen naar huis. Deze proef is een volledig succes geworden. Op meer dan 2.000 ver loven vond slechts één ontvluchting plaats. Daarbij kwam, dat de ar beidsprestaties van deze geïnterneer den op een zeer behoorlijk peil la gen. Het slagen van dit experiment heeft de minister van Justitie doen besluiten deze proefneming voort te zetten. Binnenkort zal in de rijks werkinrichting „Bergveen" te Veen- huizen een nieuw „open kamp" worden gesticht. Wedstrijd in het zuinig dampen Dinsdagavond werd een begin ge maakt met de Zwolse tweedaagse rookwedstrijd. Dit sportieve evene ment, voor de eerste maal in Over ijssels hoofdstad georganiseerd, trok enorme belangstelling. Do burge meester van Zwolle, jhr. mr. G. A Strick van Linschoten, sprak het openingswoord en filmoperateurs, vele fotografen en reporters uit alle delen van het land wekten de in druk. dat in de grijze rooknevels een UNO-vergadering bezig was be langrijke besluiten te nemen. Toen de initiatiefnemers, de Zwolse Com missie voor Ontspanning voor Ouden van Dagen, enige tijd gele den het plan opvatte een rookwed strijd te houden om weer enig geld in kas te krijgen voor een gezellig reisje voor de oudjes, zullen zij ze ker niet vermoed hebben, dat hun initiatief met zulk een succes be kroond zou worden. Niet minder dan 106 rokers nemen aan de wedstrijd deel, 21 individucel de rest in groepsverband (fabrieken bedrijven, instanties enz.). De kam pioen van Kampen, waar reeds va ker dergelijke rookwedstrijden zijn gehouden, heeft ook ingeschreven. Het persoonlijk record van de Kam penaar is een peukje van 14 mm na vijf kwartier roken. De kunst is na melijk om het kleinste peukje over te houden, wanneer de as er voor de eerste maal af valt. Omgekeerd kan men ook zeggen: het gaat om de langste askolom. Een vaste hand. geduld en concentratie zijn de eer ste vereisten. De door een Kamper fabriek beschikbaar gestelde siga ren hebben een lengte van 12 cm. Op do eerste avond werd het Kam per record van 14 mm reeds ge ëgaliseerd. Nu dit rookfestijn zulk een succes belooft te worden hebben de organisatoren het plan opgevat om in December een pijp-wcdstri.id te houden. Het gaat er dan om wie het langst met zijn portie tabak toe komt. De in 1940 nog niet geheel voltooide Elandsfonteinwerd door de Duitsers naar Danzig gesleept en onderging daar de nodige bombarde menten. Als een ruïne werd het schip na de oorlog door de Russen aan Nederland overgedragen. Op de werf „De Schelde" te Vlissingen wordt het thans geheel opgeknapt om na afbouw als Jagersfonteinin de vaart te worden gebracht. Reeds voor de stich ting van het Mongool se keizerrijk bereikte een Chinese uitvinding Europa: het magne tisch kompas. Aanvankelijk ver keerde men in de me ning, dat de Arabieren het eerste volk waren dat een kompas ge bruikte. Deze indruk ontstond, omdat men de opvatting was toe gedaan, dat de Chine zen nimmer een zeeva rend volk zijn geweest. Dit is echter onjuist.. Er bestond een tijd, dat de Chinezen de eerste plaats onder de zeeva rende volkeren inna men tussen China en Indië. Hun schepen voeren zowel op de In dische Oceaan als naar Oost-Indië. In een Chinees boek uit het jaar 240 voor Christus wordt een magneet beschreven als een steen, die ijzer aan trekt. In de 11e eeuw schreef Shen Kua een boek waarin werd uit gelegd hoe een naald magnetisch kan wor den gemaakt en het principe van het mag netisch kompas be schreven. Shen Kua kwam tot de merk waardige ontdekking, dat de naald van het kompas nooit geheel naar het Noorden wijst, doch altijd een weinig afwijkt. Uit dit alles is het duidelijk, dat de oude Chinezen de kunst van het kompaslezen volkomen meester wa ren, Ih een nog ouder boek dan dat van Shen Kua wordt het gebruik van het magnetisch kompas voor navigatie- doeleinden beschreven. In de Arabische litera tuur wordt dit onder werp eerst na 1125 aan- geroerd. Het is dan ook waarschijnlijk, dat Ara bische zeelieden het kompas in Chinese ha vens leerden kennen en het in Europa in voerden. Uit de boekenmolen „Parfum en aether" „Parfum e ri aeth er" vrouw en... nrts. In de eerste plaats doktere» of... vóór alles vrouw? B c a Ley- densdorff stelt ons voor deze vraag, die ln diepste wezen niet alleen het zleleconfllct van de vrouwelijke arts raakt. ma3r ln algemeenheid geldt voor het grote probleem, waarmee vele vrouwelijke Intellectuelen zullen wor stelen1 Wat Is mllfi ware roeping? Mijn vak, waartoe ik krachtens mijn gaven ben geroepen, of., de overgave aan de man. waarvan lk houd?" Niet bepaald nieuw, dit probleem. Ongetwijfeld 1 En waarschijnlijk door andere auteurs op diepzinniger wijze behandeld en verder ln zijn vaak dra matische. Ja tragische geestelijke twee spalt uitgeput dan Bca Lcydensdorff het deed. Doch haar boek dat tot titel draagt „Parfum en aether" heeft toch ook zijn grote verdienste! dat het de moeilijkheden, waarmee het jonge dokteresje Edith van der Weel worstelt, in zijn simpele menselijkheid voor ons openstelt. Bca Lcydensdorff achter dit pseu doniem verschuilt zich een bekende Utrechtse vrouwelijke arts schreef dit bock toen zij en haar echtgenoot ondergedoken waren. Natuurlijk kent zij het vak en het milieu, waarin zij ons verplaatst, door en door. De sfeer van de dagelijkse tredmolen, waarin ook do ziekenhuisarts moet gaan; de vreugden, maar ook de diepe teleur stellingen. die hun stempel drukken op de arbeid van de dokter; het vaak kleinzielige geroddel onderling, maar ook do volkomen overgave aan het mooiste beroep ter wereld: mensen ter zijde staan cn verplegen ln hun moei lijkste momenten. Bca Lcydensdorff heeft ze soms heel gevoelig getekend. Uit haar hele boek blijkt, dat zij veel van de mensen houdt, dat zij gelooft: de mens is in diepste wezen goedl De intrige van .Parfum en aether" is eenvoudig en ook niet bepaald gloed nieuw. Maar zij is ln dit bock zeker geen doel. maar slechts middel. En daarom ook zijn wij tevreden met het happy end. dat niet onverwacht komt. (Uitgave A. W. Bruna cn Zn.. Utrecht). De kerken en Indonesië De Generale Synode der Ncd. Hcrv. Kerk die op „Woudschotcn" te Auster- lltz bijeen-kwam, aanvaardde dc inhoud van dc brief aan do raad van ministers over de spanningen in Indonesië. Deze bnrf zal in zijn geheel ter kennis van de kerk worden gebracht. In dit ver band werd dc verhouding van de Ilerv. kerk met de Oecumenische Rand be sproken. De synode voelde sterk do noodzaak, de stem der kerken in Oe cumenisch verband bij te vallen. Een brief aan dc kerken van Indonesië, zo wel aan leder afzonderlijk als aan een gezamenlijk adres, over dc verhouding van deze kerken met de kerken van Ne derland in verband met de politieke moeilijkheden, zal zo mogelijk in over leg met dc kerken, die elkander In do Oecumenische Raad ontmoeten, worden verzonden. Nod. Ilerv. Kerk. Beroepen: te Gelselnnr (tooz.) J. v. Winterswijk Jr.. cand. te Haarlem; to Burgwcrd D. Groencbocr, ennd. to Leeuwarden: te Schoonrcwoerd A. F. P. Pop te Kockengen; te Oostzaan P. In- berg te Norg (Dr.); te Oude Tongc L. v. d. Peut te Besoyen (X-Br): te Strijen L. M. Brouwer te Spijk; te Oost- wold (Old.) J. L. Verbeek Wolthuis te Nieuw-Leuscn. Aangenomen: naar Noordwolda (Fr.) E. A. A. Snljdelaar te Lippenhui zen. naar Schcvenlngen (vac. A. Of- feringa) A. Groot te Leeuwarden. Bedankt: voor Dlntcloord J W. de Bruljn te Sprang; voor 's-Hecrcnhock Nieuwdorp J. C. Wisse te Nieuwc-Po- kela; voor Leerdam L. Kievit te Putten: voor Zeist J. v. d. Velden to Hilversum: voor Zoclcn C. den Engelse te West maas. Geref. Karkcn Beroepen: tc Bunschoten-Spakenburg (vac. H. Torenbeek) dr. O. C. Broek Roelofs te Woerden; tc 's-Gravenhngc- Oost (als evang. preü.) E. I F. Nawijn te Kampen; te Oude-Blldtzljl It. Groe ncbocr tc Wirdum; te Wllnis J. M. Vla ming, cand. tc Haarlem: te Wlcrlngen A. C. Schcrpcnlssc, cand. tc Klundert. Bedankt: voor Anjem R. D. Bcukema te Eefde-Gorssel. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen; te Dnarlervcen J Bos Jr. tc Veendnm; tc Ede A. H. Algrn, cand. te Huizum (Fr.). Chr. Geref. Kerken Tweetal: tc Wormervccr P. H. v. Marrum te Nieuw-Amstcrdam cn Jac. Ovcrduin te Mcppcl. EXAMENS Aan dc Thcol. Hogeschool der Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. tc Kampen zijn geslaagd voo» het prop. ex. de he ren D Doornbos en Z. v. Ocne, belden te Kampen en D, Slagboom te Eindho ven. Dc laatste behoort tot do Chr. Ge ref. kerken). EARL DEUR B1GGERS CEARL DER. EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 102 In droeve stemming nam Chan de paarlen op. „Geen gelukkige po sitie voor mij," zei hij, „dat ik moet komen naar dit vasteland en zin ken in verslagenheid." Toen klaar de zijn gezicht op. „Maar nog één dag. Vee^ kan gebeuren, misschien." Bob klopte hem op de brede rug. „De hemel weet. dat ik je succes toe wens" zei hij. „Goedenacht." Toen Bob de volgende morgen v/akker werd, scheen de zon op de spoorstaven buiten zijn venster. Hij nam de trein naar Eldorado, en ging naar het bureau, van Holley. „Hallo," zei de redacteur. „Ein delijk terug? Je vriendje is beter bij de zaak dan jij. Hij is hier van morgen vroeg al doorgekomen." „O, Chan is eerzuchtig." ant woordde Bob. „Heb je hem ge sproken?" „Ja." Holley wees naar een kof fertje in de hoek. Hij verwacht, geloof ik, dat hij ze binnen een paar dagen weer kan aantrekken." „Waarschijnlijk zal hij ze dragen in de gevangenis." zei Bob somber. „Hij heeft je zeker wel over Bliss gesproken?" „Ja. Ik ben bang, dat er moeilijk heden komen." „Ik ben er zeker van. Zoals je waarschijnlijk weet, hebben we daarginds weinig vernomen." Holley knikte. „Ja en wat je vernomen hebt. steunt mijn afper singstheorie. Er is hier ook iets ge beurd, dat mijn vermoedens be vestigt." „Wat dan?" „Madden's kantoor in New York heeft hem weer vijftig duizend dol lar gezonden, over de bank hier. Ik had het er zo-even over met de directeur. Hij gelooft niet. dat hii zoveel in contanten bij elkaar kan krijgen vóór morgen, en Madden heeft er in toegestemd, te wachten." Bob dacht na. „Ongetwijfeld is je theorie juist. De baas wordt af geperst Al heeft Chan ook een goede mogelijkheid geopperd hij denkt, dat Madden geld bij elkaar haalt. „Dat weet ik hij heeft het me gezegd. Maar dat geeft geen ver klaring van Slappe Flip en de pro fessor. Neen. ik geef mijn lezing de voorkeur. Ofschoon ik moet toe geven. dat hij het grootste raadsel is „Dat is het zeker," antwoordde Bob „En naar mijn gevoelen heb ben we gedaan, wat een mens doen kan, om het op te lessen. Vanavond geef ik de paarlen. Dat heeft Chan zeker verteld?" Holley knikte. „Ja je breekt er zijn hart mee. Maar van je eigen standpunt bezien, heb je volkomen gelijk. Alles heeft zijn grens, cn die schijn je nu bereikt te hebben. Ik hoop vurig, dat er vóór vanavond nog iets gebeurt." ,Jk ook," zei Bob. „Gebeurt er niets, dan zie ik niet. hoe ik me zelf er toe krijgen zal om maar, wat drommel, wij hebben rekening te houden met mevrouw Jordan. Voor haar doet het er niets toe. dat Madden iemand vermoord heeft." „Het is van het begin af aan voor jou een moeilijke positie geweest," antwoordde Holley. „Je hebt je er goed door geslagen. Ik bid vurig en ik heb eens gehoord van een krantenman, wiens gebeden ver hoord werden. Maar dat is jaren geleden." Bob stond op. „Ik moet weer naar de ranch. Heb je Paula van daag nog gezien?" „Aan het ontbijt zag ik haar, in de Oase. Ze zou naar Petticoat Mijn gaan." Holley lachte. Maar. wees niet bezorgd ik breng je wel naar Madden." „Neen, zeker niet. Ik huur een wagen." „Doe het niet. De krant is klaar, en ik weet nog minder raad met mijn tijd dan anders. Vooruit." Weer voerde Horatius hen over de ruwe weg tussen de heuvels door. Toen zij op de gloeiende woestijngrond kwamen, geeuwde de redacteur. „Ik heb vannacht niet veel ge slapen," verklaarde hij. „Over Jerry Delaney gedacht?" vroeg de jongen. Holley schudde het hoofd „Neen. Er is iets gebeurd iets, dat mij alleen betreft. Dat persgesprek met Madden heeft mijn oude vriend in New York op het denkbeeld ge bracht, me daar een baantje aan te bicden een heel goed baantje. Gisteren heb ik me door een dok ter in Eldorado laten onderzoeken en hij zei, dat ik gaan kon." „Prachtig!" riep Bob. „Ik ben allemachtig blij voor je." Er was een vreemde uitdrukking in Holley's ogen gekomen. ..Ja." zei hij, „de gevangenisdeur gaat open, na ai die jaren. Van dit ogenblik heb ik gedroomd er naar ver langd en nu. „Wat?" j (Wordt vervolgd) Utrechtse studenten- voetballers verliezen Te Gent werd Dinsdagmiddag een voetbalwedstrijd gespeeld tus sen de elflallen van de universitei ten van Gent en Utrecht. De Bel gen wonnen de ontmoeting met 51 nadat de rust met 41 was ingegaan. Z wemkampioenschappen te Haarlem Voor de wedstrijden om het Ne derlandse winterclubkampioen- schap, welke aanstaande Zaterdag avond in het Sportfondsenbad te Haarlem zullen worden gehouden, hebben de volgende verenigingen ingeschreven: Damesafd.: ADZ, DWR, HVGB, RDZ en de Robben. Herenafd DJK, aaHrlem, HPC, HVGB, HZ en PC. de Robben, RZC het Y en Zian. Schoonspringen: ADZ, Haarlem, HZ en PC en RZC. U hoeft niet bang te zijn, voor schrale of ruwe huid. Gebruik dagelijks de echte Engelse cream Geen competitievoetbal op 21 November Het bestuur van de KNVB heeft besloten, het wedstrijdprogramma van 21 November, op welke dag te Antwerpen BelgiëNederland wordt gespeeld, te verschuiven naar 28 November. Verenigingen, die evenwel op 21 November hun competitiewedstrijden wensen te spelen, kunnen daartoe een aan vraag bij het bestuur indienen. De wedstrijd tussen België en Nederland te Antwerpen zal wor den geleid door 'n Engelse scheids rechter. Sterren zonder licht Australische geleerden zijn van me ning. dat er een type ster is. welko wel radiogolven maar geen licht uitzendt. Uit metingen is gebleken, dat er in de sterrengroep de Zwaan ccn punt moet zijn. welke dergelijke ultrakorte golven uitzendt. Op het ogenblik worden er In Austra lië proeven genomen om de straling van de zon. maan en sterren te bepa len. Advert ntie Ik ben op menige fuif geweest. Bezocht haast leder avondfeest. En lk stond verstomd I Want, wóór Je komt. Drinkt men „TIP VAN BOOTZ" het meest! V.i:b-I-HH Gaarne adres inzender. Hedenavond HILVERSUM I 19 00 Staat en maat schappij; 19 15 Silvcstrl-kwartet; 19 30 Voor de Jeugd; 19.40 Jcugdnicuws; 19.45 Lezen ln de bijbel; 20.00 Nieuws 20,05 Dingen van de dag; 20,15 Omrocpork.; 21.15 Dat was Amsterdam; 22.15 Jan Corduv/cncr; 22.45 Van bock tot bock; 23.00 Nieuws; 23.15 Successen van over de oceaan. 23.45—24.00 Gr.platen. HILVERSUM II; 19.00 Nieuws: 19.15 Reg uitz: 19 30 Actueel geluld; 19.45 Engelse les. 20 00 Nieuws; 20.05 Progr. prol. 20.15 Radio Phllh. orkest; 21.00 Ons christelijk geloof; 21 25. Radio Philh. orkest; 22 00 Koor; 22.15 Orgel concert: 22 45 Avondoverdenking: 23.ot) Nieuws 23.15—24 00 Sopraan met piano begeleiding. Morgen HILVERSUM I 7.00 Nieuws: 7 15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gr.platen; 7 50 Dagopening; 8 00 Nieuws; 8.15 Gr.pla ten: 8.55 Van vrouw tot vrouw; 9 00 Gr.platen: 10.00 Morgenwijding; 10 15 Or.platcn 10.50 Voor de kleutors; 11 00 Pop. orkestwerken: 11.45 Lezing Amy Groskamp—Ten Have; 1200 John Re- nova: 12.30 Weernraotjc; 12.33 In 't sponnctjc; 12 38 De Speeldoos; 13.00 Nieuws. 13 15 Mededelingen; 13.20 Hul diging Fret! Roeske; 13,20 Skymnsters; 14.00 Van dc hak op dc tak; 14.20 Pierre Palla; 15.00 Voor zieken en gezonden: 16.00 Van vier tot vijf; 17 00 Kaleldos- coop: 17.20 Welk dier deze weck; 17.30 Doe het zelf 17.35 Maria Znmora: 18.00 Nieuws. 10.15 Sportpraatje; 18 30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gr.pinten; 7.45 Morgengebed, 8.00 Nws 8,15 Gr platen' 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Gr platen 9 30 Waterstanden: 0 35 Con certgebouworkest 9 45 Schoolradio: 10.00 Claveclmbel; 10 45 Gewijde muziek- 11.- Zonneblocm; 11 40 Schoolradio'. 12.00 Angelus: 12.03 Klaas van Becck: 12.55 Zonnowllzcr; 13 00 Nieuws; 13.25 Piano recital 13.45 Hors d'oeuvrc: 14 00 Gr. platen: 14.40 Voor de vrouw; 15.00 K/ior; 15 30 Pianorecital; 16 00 Bijbellezing; 16.45 Werken van Von Wcher; 17,00 Radio-Jeugdjournaal: 17 30 Planoduo: 17 50 Rog. uitz 18 00 Kwartet; 18.15 Lnnd- en Tuinbouw: 18.30 Masquera- ders: 18.45 Problemen voor Pientere piekcraars. TUTNKALENDER 28 OCTOBER. De uitgebloei de DahUaplanten worden om streeks deze tijd nabij d<j grond afgesneden en de knollen uit de aarde gehaald. Nadat ze in zon en wind wat zijn gedroogd worden dc knollen naar de winterbewaar- plaats overgebracht, welke koel. vorstvrij en droog moet zijn. Ook een kist met droge turfmolm is goed. Voor dc laatste wijze van op bergen komen speciaal de knol be gonia's in aanmerking, die in deze periode eveneens uit de grond worden gehaald. Teneinde het vol gend voorjaar de soorten of kleu ren te kunnen herkennen is het raadzaam reeds bij het rooien iede re knol van een etiket te voorzien, waarop deze bijzonderheden zijn aangeduid.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3