Eis: Tien jaar voor Cabalt en Tol, vijf jaar voor Beumer Gemaskerde drong -kantoor Heidemaatschappij binnen Deken Smit installeerde nieuwe KAB-adviseur Is het sparen werkelijk zo impopulair? Jodenjagers voor Bijzonder Gerechtshof Van Breughem en Schipholt, twee duistere figuren op de achtergrond Uit stem van procureur-fiscaal klonk diepe afschuw Kantoorbediende werd bedreigd en en in kast opgesloten Buit bedroeg zes mille Noteert U even 2 Vrijdag 29 October 1948 (Van onze speciale verslaggever) Tien jaar voor Cabalt, tien jaar voor Tol en vijf jaar met aftrek voor Beumer, dat zijn de straffen die de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht Donderdagavond eiste voor deze drie leden van de vroegere Politieke Dienst van de Amers— foortse politie. Van December 1943 tot September 1944 hebben deze beschuldigden, tezamen of apart, joden en andere onder duikers opgespoord en gearresteerd in Amersfoort, Stoutenburg. Leusden, Hilversum en Woerden. Voor verdachte Beumer wilde mr. Drabbe eventueel bevorderen dat zijn over te blijven straftijd voorwaardelijk wordt, mits hij onder toezicht wordt gesteld. Had de "behandeling van de zaak tegen dit drietal reeds de gehele morgen in beslag genomen, ook 's middags blijkt er nog genoeg te doen te zijn en het is al ver na zes sen als Cabalt als laatste het woord mag voeren. Hij verhaalt hoe hij er bij de Inlichtingendienst te Ko'ter- dam genoeg van kreeg, hoe hij om overplaatsing verzocht om zich aan het door hem niet gewilde werk ;e onttrekken. Hoe hij en Tol die met hem mee ging naar Amersfoort afspraken nooit te zullen gede gen dat de majoor van politie te Amersfoort, Van Breughem, hun vroegere chef in Rotterdam, hun weer voor dezelfde afgrijselijke diensten zou gebruiken. Hoe daar van niets terecht is gekomen, om dat Van Breughem met représaille- maatreegelen dreigde. Ze verhalen van Lutke Schipholt, de spion van de majoor, die in rang on der Tol toch steeds degene was, die hem dwars zat en meestal ver hinderde, dat zij de arrestanten hielpen. En tenslotte doet Cabalt een dringend beroep op het Hof toch vooral rekening te houden met de moeilijke positie, waarin zij als politiemannen, door een verschrik kelijke samenloop van omstandig heden, waren geraakt. Majoor Van Breughem en Lutke Schipholt wa ren er niet, deze dag. Ze zijn dood. Maar hun namen werden vele ma len genoemd. Ze zijn de duistere figuren op de achtergrond van dit proces, figuren waarop vooral Ca balt telkens weer wijst. Was Ca balt dan inderdaad de man, die he lemaal geen hekel aan joden had, die de mensen wel wilde laten ontvluchten maar met durfde? „Cabalt zei, dat hij" het bloed van Joden wel kon drinken", zegt de ene getuige. „Cabalt heeft mijn dochter in het gezicht geslagen", verklaart de ander. „Cabalt bleef maar over het jongetje zeuren, net zo lang tot hij wist dat het een jo denkirtdje was", zegt een derde, een kleine vrouw die door Cabalt haar man heeft verloren en hem straks, als hij wordt weggeleid, bij de deur zal opwachten om hem met een enkele korte zin haar minach ting, haar hoon, haar leed zal laten blijken. Uit hetgeen de president zegt blijkt dat Cabalt NSB-er was Huichelachtig Tol heeft verder, doordat hij zich als „de goede Nederlander" voor deed, bij de vader van een onder duiker de naam weten los te krij gen van de man, die zijn zoon van distributie-bescheiden voorzag; de heer Bronk aan de Heiligenberger- weg. Zijn weduwe de heer Bronk is na zijn arrestatie niet meer teruggekeerd vertelt hoe Cabalt, Tol en Schipholt haar huis binnendrongen, waar o.a. een editie van het illegale blad „Trouw" door de heren werd aangetroffen dat juist in de brievenbus was gevon den. Tol verklaart desgevraagd dat hel krantje niet in de brievenbus lag doch dat de heer Bronk er mee beven de handschoenenbak stond. Van deze arrestanten is de dochter nimmer teruggezien. Kinderroof 'Na de arrestatie te hebben be handeld van de heer Blazer te Amersfoort, die geen jodenster droeg en voorts op grond van hei melijke aangifte, dat hij zich in anti-Duitse kringen ophield, voor arrestatie itt aanmerking kwam, gaat de president over op de tocht van de heer Cabalt met een amb tenaar van het Ministerie van Volksvoorlichting naai het huis van de familie Van der Veem te Amers foort. Cabalt zegt, dat hij er niet alleen heen ging om de ambtenaar, die naar illegale films speurde, te helpen maar dat hij ook opdracht had naar een jodenkindje t£ zoe- Hij was ook aanwezig bij de ar restatie van de Jodin Rooselaar ten huize van de heer Lebrechtshausen te Amersfoort. Samen met Schip holt en Tol, die vertelt dat men de opdracht had naar de Jodin en e«m verborgen radiotoestel te zoeken. Hiermee in tegenspraak is het pro cesverbaal, op de dag van de ar restatie door de heren opgemaakt, waarin staat dat de identiteit van Tiet Jodenmeisje eerst werd ont dekt, toen haar naar haar per soonsbewijs werd gevraagd. Tol vertelt nog hoe hij het radio-toe stel heeft weten weg te werken en hoe hij juffrouw Rooselaar op het hart heeft gedrukt bij eventuele verhoren door de Duitsers niet te laten blijken dat de heer Le brechtshausen wist dat zij een Jo din was. Uit enige door de presi dent, mr. de Boer, voorgelezen ver klaringen blijkt nog, dat de heren, al weer op bevel, nog naar andere radio-toestellen bij andere mensen hebben gezocht, waarbij inderdaad door hun toedoen de zaak voor de „overtreders" vrijwel zonder ern stige gevolgen gebleven schijnt te zijn. Dan wordt Beumer weer in het verhoor betrokken. Samen met Tol heeft hij de hand gehad in de arrestatie van de jongelui Koster en Wiggemans. beiden ondergedo ken voor de arbeidsinzet, de één bij de heer Griffioen te Amersfoort en de ander bij de familie Jansen, ook in Amersfoort. Beiden werden aan de Duitsers overgeleverd doch alle twéé brachten ze het er levend af. Verder zo vervolgt mevrouw Bronk werd een papiertje ge vonden, waarop enige namen ston den en voorts de opmerking; „Hof land afgevoerd." De drie speurders vermeldden in hun rapport", zo zegt mr. de Boer, „dat dit wel de terrorist Hofland zou zijn, die bij de overval op het Amersfoorts distributie-kantoor zwaar gewond in de handen der Duitsers was gevallen". De heer en mevr. Bronk werden naar de Ortskommandantur ge bracht, later naar Amsterdam. Zij kwam vrij, hij ging via .Vughtnaar Duitsland. „Weer een slachtoffer dat U ge maakt hebt" voegt de president Tol en Cabalt bijtend toe. En de procu reur-fiscaal merkt op, dat zij blijk baar alles hebben gedaan om de heer Bronk in de.put te helpen. Weinig fraai hebben ook Beu mer, Schipholt en Tol zich gedra gen, toen zij in Woerden de aldaar ondergedoken Amersfoortcr Jor- dense gingen vangen. Beumer of Tol, de man en vrouw bij wie de ondergedokene verbleef zijn het er niet ovre eens, moet aan de deur zijn gekomen met 't smoesje dat men met een boodschap van de vrouw van de heer Jordcnse" kwam. Ove rigens droegen hun operaties alle kenmerken van een weloverwogen plan, dat geen mislukking toeliet. Zoals in de meeste gevallen, kwa men de mannen ook hier ieder aan een andere zijde van het huis bin nen. Jordense is aan de S-D. te Utrecht overgeleverd en later doodgeschoten. Bijna ridicuul is het verhaal dat Cabalt doet over de arrestatie van de jodenfamilie Zwaaf bii de da mes Van Voorthuizen te Leusden. Ridicuul omdat het toeval er zo'n verschrikkelijke rol in heeft ge speeld. Per auto via Barneveld op weg naar Putten'zag Schipholt een jongeman voor een boerenhuis staan. Hij liet de auto bestuurd door Van Spankeren van de lucht beschermingsdienst, die mee was gegaan omdat hij ..ook wel eens bi zo'n arrestatie wilde zijn" stop pen en vroeg de jongeman naar het persoonsbewijs, dat geheel in orde Men is toen het huis binnen gegaan ook Cabalt was er bij en daar trof men de boerenfamilie ha* Joodse gezin Zwaaf, be staande uit vijf personen, gezeten rond de dis. De zoon vroeg verlof zich te mogen omkleden, doch bo vengekomen ontvluchtte hij door het raam. Cabalt, die hem was ge volgd. zond hem een paar waar schuwingsschoten na. Meer niet, verklaart hij met stelligheid. De vader de heer B. Zwaaf uit Amersfoort doet geëmotionneerd een omstandig verhaal van het ge beurde. Ook Schipholt heeft ge schoten, Cabalt heeft zijn dochter wel degelijk in het gezicht gesla gen al ontkent hij dat nu. Ook zou Cabalt gezegd hebben, dat zijn eigen ouders door Joden werden doodgemarteld. Juffrouw Van Voorthuizen, als getuige gehoord, beweert stellig dat Van Spankeren Zwaafs dochter ook heeft geslagen. Het verwaarlozen van de kaden van de Schipbeek in Duitsland heeft tot gevolg, dat veel stroomzand naar ons land wordt gevoerd. Reeds is Clil jaar meer dan 30.000 AP zand uitgegeraven, wat ondraaglijke lasten op 't waterschap legt. Thans heeft men bij wijze van proef in de buurt van Diepenheim een zandvang in het riviertje aangebracht, waardoor men het verdere stroomgebied hoopt vrij te houden van deze ongewen ste Duitse zandinvasie. ken. President: „Volgens het rapport, dat U over dit bezoek gemaakt hebt, had U daartoe geen op dracht". Cabalt: „Er waren twee rappor ten. Dit was voor de ambtenaar bestemd". Erg geloofwaardig klinkt het niet, van zo'n tweede rapport is ook nooit iets gebleken en de pre sident verwijt Cabalt, dat hij het Jodenkindje, toen hij het eenmaal vond, niet heeft gelaten waar het was. Beklaagde zegt dat hij bang was voor de ambtenaar, die van zijn metgezel na de bevrijding heeft verklaard, dat deze klaar blijkelijk niets wist van het be staan van het Jodenkindje vóór hij de woning van Van der Veem bin nentrad. De president is 'van oor deel, dat er helemaal geen aanlei ding tot die angst was. De weduwe van de heer Van der Veem de zoveelste die door toedoen van Ca balt het leven verloor kan haar ontroering nauwelijks baas, als ze verhaalt hoe Cabalt maar door bleef vragen over het kindje dat ze in huis had en waarvan ze had ge zegd dat het van familie was. De ambtenaar was in een andere ka mer, toen Cabalt het kir.d ontdekte, i en heeft toen dus nog niet geweten dat het kind S. Hamburger ge heten een Jodenkindje was. Tiet jongetje is nimmer bij zijn ouders teruggekomen. Geen haat tegen de Joden! Weer klinkt die verklaring uit de mond van Cabalt. Hij zegt het erg genoeg gevonden te hebben, dat deze men sen met behulp van de sterke arm „geëvacueerd" moesten worden. Met van tranen verstikte stem ver klaart mevrouw Van der Veem dat haar man, die evenals het kindje, werd weggevoerd, geen gelegen heid kreeg om zijn zoon vaarwel te zeggen. Een vaarwel voor goed zou het zijn geweest. En tenslotte wordt Beumer nog eenmaal verhoord over de arresta tie van een onderduiker, de heer Van de Hooft. Beumer schijnt deze man voor een persoonlijke kwestie minnenijd! te hebben vastge houden. Hij heeft hem nog gezegd, dat v. d. Hooft mocht hij een on derduiker zijn, van hem Beumer niets had te vrezen. Maar de arrestant kwam in handen van de andere leden van de Politieke Dienst en liep er dus in. Gelukkig kon hij het er levend af brengen. Een vroegere administratrice van de Amersfoorlse politie komt getuigen dat Beumer haar herhaal delijk namen van toekomstige ar restanten heeft verschaft, die zij doorgaf aan inspecteur JHafkamp, die „goed" was. Velen konden op die manier gewaarschuwd worden. Adjudant Goorhuis van de Amers- foortse politie bevestigt dit en hij zest er bij, dat men Beumer bij de politie eigenlijk als het viifde rad aan de wagen van de Dienst beschouwde. „Wij verzaak ten onze plicht door hem er niet vandaan te halen", zei hij. Voorts bliikt dat Tol, via zijn vrouw, ad judant Goorhuis eens heeft ge waarschuwd. Requisitoir Laat in de middag vangt de pro cureur-fiscaal zijn requisitoir aan. ,In het algemeen, zegt hij, hebben de verdachten de ten laste gelegde feiten erkend. Hij gaat nog eens na wat verdachten en getuigen hebben verklaard en maakt hieruit tenslotte de gevolgtrekking dat verdachte Tol nooit bezwaar tegen dit werk kan hebben gehad. Eerst in September 1944 is hij er mee opgehouden uit angst voor het oor- Donderdagmorgen werden op het voorplein van de Infanteriekazerne aan de Lcusderweg door dc garnizoenscommandant kolonel A. Tolsma enige militairen onderscheiden. Van links naar rechts de adj. onder officieren F. Wevers, T. J. Batta, A. van Bemmel en W. fe Roller, die de gouden medaille voor 36-jarige trouwe dienst ontvingen. Serg. ma joor-administrateur H. Horlings, zilveren medaille voor 24-jarige trou we dienst en sergeant H. L. Verwey, de bronzen medaille voor 12 jaar trouwe dienst. (Foto Stakenburg) deel, dat over hem zou worden uitgesproken. Mr. Drabbe is van mening, dat Tol, voor zijn te Rot terdam bedreven terreur waaiv- hij door de Rotterdamse Kamer reeds tot twintig jaar werd veroor deeld, reeds voldoende straf heeft ontvangen om dit nu nog te ver zwaren. Hij heeft diens „Amers- foortse" zaak echter nog eens voor het Utrechtse Bijzonder Gerechts hof gebracht, omdat hij er een af zonderlijke beoordeling van wenst. In zekere zin is dit dus een sym bolische strafmaat, doch anderzijds wil mr. Drabbe er ook rekening mee houden dat Tol van het eerste vonnis in cassatie is gegaan, zodat dit nog niet in kracht van bewijs is gekomen. Verdachte heeft voor gegeven een goede Nederlander te zijn, doch hij was een NSB-er, die er niet op uit was de mensen voor straf te vrijwaren, doch om hen in ernstige moeilijkheden te brengen. Hetzelfde is het geval met Cabalt, j die in Den Haag reeds tot tien jaar is veroordeeld. Amersfoort heeft hem van een bijzonder gemene en laaghartige zijde leren kennen. Beumer is volgens de procureur fiscaal een veel gunstiger geval. Zijn slapheid, zijn vertraagde psy chische ontwikkeling en de valse toezeggingen hebben hem parten gespeeld Tot op zekere hoogte heeft hij geprobeerd er van te ma- I ken wat er van te maken viel. Zijn kort, kalm uitgesproken re quisitoir, waarin telkens iets van diep^ afschuw doorklonk, eindigde de procureur-fiscaal met de hier boven reeds genoemde straffen te eisen. Cabalts verdediger, mr. L. M. Simons uit Utrecht, is het er beslist niet mee eens, dat Cabalt ook nog eens te Utrecht wordt veroordeeld. Op grond van het feit, dat de hier gewraakte daden vóór de behande ling van de eerste zaak zijn ver richt, bestrijdt hij de bevoegdheid van het Hof om hier nogmaals een veroordeling uit te spreken. Overi gens is naar zijn mening Cabalt met zijn tien jaar reeds zwaar ge noeg gestraft. Als deze delicten te- gelijktijdig voor het Haagse Hof waren behandeld zou beslist niet of weinig meer dan tien jaar zijn geëist. Mr. Simons laakt de fatale invloed van Van Breughem, zegt dat mishandeling niet is bewezen en verzoekt van verdere strafop legging af te izen. Mr. König, die voor Tol optreedt, pleit op dezelfde gronden Naar aanleiding van een desbetreffende opmerking, zegt de procureur-fiscaal, dat Tol natuur lijk geen der lig, maar twintig jaar "krijgt. Hij wijst nog eens nadruk kelijk op de symbolische betekenis van de eis, doch ook op de practi- sche zijde ervan, die niet gedoogt dat hij zoals mr. König voor stelde er dan, omdat het toch maar een symbool zou zijn, één dag gevangenisstraf van maakt. Beu mer wordt verdedigd door mr Van Hoogenhuyze, die beweert dat dit alles niet aan Beumer zou zijn Politieke I overkomen als inspecteru Hafkamp er niet op zou hebben aangedron gen, dat hij als spion bij de Poli tieke Dienst bleef. Hij heeft zijn tweeslachtige taak zo goed moge lijk uitgevoerd. Na repliek van de procureur-fiscaal wordt Cabalt in de gelegenheid gesteld zijn- hierbo ven weergegeven verklaring af te leggen. De zaal is dan al leeg, zelfs de advocaten vertrekken en alleen het Hof, de verdachten en enkele parketwachters zijn nog aanwezig. Dc vrouw die te wachten staat bij de deur naar hel arrestantenlokaal valt niet op. Dat is pas het geval wanneer zij Cabalt met haar hoon aanvalt, als hii wordt weggevoerd, nadat de president de uitspraak op II November heeft vastgesteld. Radio-sterren komen naar Amersfoort F AP organiseert 6 Nov. openingsavond De zomer is voorbij cn dus werd het tijd voor de Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigingen zich op haar winterprogrammn te bezinnen. Wat er precies gaat gebeuren gedurende de komende maanden is nog niet bekend maar de openingsavond op Zaterdag 6 November is in ieder geval al van buitengewoon goed gehalte. Het fede ratie-bestuur laat die avond een aantal bekende radio-artlsten naar de Markt hal komen, die gezamenlijk een heel aantrekkelijk en gevarieerd programma vullen Johan Jong brengt zijn Ham mond-orgel mee cn verder gaat hij een community-singing organiseren. D^n zijn er „De Flierefluiters", ook al onder leiding van Johan Jong. die met dit amusementsorkest een uitgebreid internationaal programma zal uitvoe ren. De sopraan Anita Berger cn de tenor Peter de Boorder komen zingen, verscheidene instrumentale solisten tre den op. Aafjc Top. declameert cn ten slotte werden nog geëngageerd de vier Zingita's. Hilversum is de avond van 6 November dus wel sterk vertegen woordigd cn zij die er toe in de gele genheid zijn, zullen de mogelijkheid, om al die radio-sterren eens in levende lijve te zien optreden, zekci niet onge bruikt laten. Terwjjl de kantoorbediende H. gistermiddag omstreeks één uur bezig was met het klaarmaken van de lonen op het kantoor van de Ned. Heidemaatschappij op het Stort Zuid te Amersfoort, drong een gemaskerde man het kantoor binnen, sommeerde H. in een kast te gaan staan, draaide daarop de kast op slot en sehoof er tenslotte een zwaar schrijfbureau voor. Op H.'s bureau bevond zich een geldkistje, inhoudende ongeveer 6300,—. Om even voor half twee kwarn dg typiste mej. K. uit Amersfoort, die thuis had gegeten, terug op het kantoor. Ze hoorde H., die uit Vee- nendaal komt, op de kastdeur bon zen en bevrijdde hem ogenblikke lijk. Het geldkistje met de inhoud was verdwenen. Ogenblikkelijk wil den mej. K. cn H. de politie waar schuwen, doch beide telefoontoe stellen bleken onklaar te zijn ge maakt. /Sen derde telefoontoestel was nog intact. De politie arriveer de terstond en zette o.a. met be hulp van een politiehond een on derzoek in. Dit onderzoek heeft tot nog toe geen vermeldenswaardige resultaten gehad. H. werkte reeds geruime tyd pij de Heide Mij. Sinds maanden blijft hij iedere middag over. Vaak was hy dan niet alleen, soms ook wel. Gistermiddag was hij toevallig we! alleen. Toen de indringer, die een zwarte lap voor zijn gezicht had, een pet op en een blauwe jas aan had en er nogal dik uitzag, hem aansprak, meende H„ die natuur- Auto ramde bus Een militaire autobestuurder, van de wijs gebracht door caprio len van een fietser, botste met de achterzijde van zijn auto in de Utrechtsestraat tegen een bus op. Beide voertuigen werden bescha digd. De fietser wordt verzocht zich op het politiebureau te mel den. Kapelaan Ritselaar wil arbeider onder de arbeiders zijn ..Het verheugt mij. dat zoveel leden gehoor hebben gegeven tot bijwoning van onze vergadering." zo zeide de heer J. Alders Donderdagavond in de ledenvergadering van dc K A.B. Hij be groette in het bijzonder deken G. C. Smit, die op deze avond de nieuwe K A.B -adviseur kap. H. A. M. Kltse- laar zou installeren. O Deken G. C. Smit zeide voor hij tot de installatie overging ..Ik moet nog even het woord richten tot de helaas vertrokken kap Van de Anker. Hij was een man met een buitengewone begaafdheid eiv een helder verstand. Veel werk heeft hij op zich genomen, hij was de man voor de K A.B. Al was hij geen Schacpman. toch was hij ca pabel voor zijn taak Nu heeft kardinaal De Jong ons kap. Ritselaar als plaats vervanger gezonden. Kapelaan Ritselaar, ik weet. wat ik doe. als ik U installeer: het is een zware taak, vooral omdat ge nog nooit de zorgen van een geestelijk adviseur van een arbeidersvereniging hebt mogen smaken en ook omdat ik weet. wat cr wordt gevraagd voor zulk een taak. Ik ken U van vroeger en ik weet, dat God U een goed verstand en een practische kijk op de zaken heeft gegeven. Ook weet ik. dat ge een voorzitter hebt. die van alles op de hoogte is en daar om kunt ge met een gerust hart deze taak aanvaarden." Kapelaan Ritselaar dankte voor de installatie en hield zijn openingsrede. ..Met bezorgdheid dank ik U voor mijn installatie, omdat ik weet. welke moeilijkheden en verantwoordelijkheid hieraan verbonden z.ijn. Een halve eeuw is er gestreden voor het recht van de arbeider, voor zijn maatschap pelijke toestand cn welvaart. Vaak wordt er gezegd, dat Stands- en vak organisaties niet meer zo nodig zijn. Bestudeer de cijfers en U vindt 't antwoord piND 1946 hadden de spaarbanken, aangeslole-< bij de Nederlandse Spaarbankbond. 1.846.276. eind 1947: 1 972 439 spaarders. In een jaar tijds waren er dus ruim 125.000 nieuwe spaarders bijgekomen Niettemin daalden de spaarders-tegoeden van I 1.046.563 324.— tot 986 021.681.— Het gemiddelde spaarderstegoed daalde van 567,tot 500.In 1948 zet deze tendens zich in zo verre voort, dat het aantal spaar ders naar verhouding veel sterker stijgt dan de gespaarde bedragen. Wat wil dit zeggen: Dat een steeds groter deel van de bevolking de spaar bank leert waarderen als een steun in de dure t(jd. Er wordt in steeds ster kere mate gespaard voor doeleinden, gelegen in een zeer nabije toekomst: voor de aanschaffing van kleding, schoeisel, van huisraad enz Voor de spaarbanken betekent dit een sterke toeneming van de hoeveelheid werk: vele inlegposten, vele terugbetalingen. De baten nemen daarentegen af door de kortere gemiddelde belcggingstijd. Dergelijke overwegingen stelt de spaarbank echter geheel terzijde. Want zij is een zuiver sociale instelling, die niet op winst uit is, doch slechts de bevolking goede diensten wil bewijzen en een doelmatige besteding van het inkomen wil bevorderen. Dit geldt al thans van dc spaarbanken, die verenigd zijn in de Nederlandse Spaarbankbond. Intussen kan dus moeilijk gezegd worden, dat sparen impopulair is, al zeggen velen dit elkaar na. Voor die bevolkingscategorieën, waarvoor de spaarbank in dc eerste plaats is opge richt. is sparen weliswaar niet. gemak kelijk. Maar het opbrengen van af beta lingstermijnen. die er onverbiddelijk op tijd moeten zijn, is zeker niet gemakke lijker. Nu een onzekere wereld weinig hou vast biedt voor veelomvattende econo mische beschouwingen, bepalen wij ons ter gelegenheid van de Wcrcld- spaardag tot deze eenvoudigste vorm van sparen, waarvan de zegenrijke ge volgen voor gezin cn samenleving ech ter niet mogen worden onderschat. Tegelijk met de uitroeping van de 31ste October tot Wcreldspaardag Idit jaar om practische redenen op 29 Oc tober gehouden), werd, nu 24 jaar gele den. het Internationale Instituut voor het Spaarwezen geboren. Dc Wereldspaardag 1948 krijgt een bijzonder cachet, nu dit centrum van internationale samenwerking ter be vordering van het sparen onlangs naar Nederland is verplaatst. Ons dagelijks teveel De politie reikte gisteren weer een aantal bekeuringen uit. De strafbare feiten waren o.a. het overtreden van de vestigingswet, hot doen verrichten van arbeid door een kind beneden de zestien jarige leeftijd, het autobesturen zonder rijbewijs, links om een ver- keerszuil rijden, rijden in verboden richting, rijden zonder licht, het niet prijzen van geetaleerde goede ren. het onbevoegd voorhanden hebben van levensmiddelenkaar ten] verboden parkeren en het on beheerd achterlaten van 'n rijwiel. Zij wonnen prijzen Op het Internationale Schaak- tournooi van de Soester Schaak club, hetwelk de vorige week in hei Astoria Chalet te Baarn plaats vond, behaalden de navolgende Soester schakers, prijzen, n.l.: Ie prijs: G. J. Roosen, 4'i pnt. uit 5 wedstrijden. Ie prijs: J. J. W. Blom, 4 pnt. uit 5 wedstrijden. 2e prijs: J. C. Thomasze, 2'A Pnh uil 3 wedstrijden. 2e prijs: J. Hoek, 2 pnt. uit 3 wedstrijden. 3e prijs: A. Poot, 3 pnt uit 5 wedstrijden. Gezellig samenwonen Dat het samenwonen van gezin nen in één perceel altijd geen koek en ei is, bewees weer eens overdui delijk het volgende. Aan het Kerkpad te Soest wo nen de families K. en H. Er ont stond onenigheid over een klein onderwerp. De ruzie liep echter zo hoog dat mev-r. H. de heer K. met een hamer een slag op zij ft hoofd toebracht, waardoor deze zich on der doktersbehandeling moest stel len. Aangifte bij de politie volgde. Burgerlijke Stand GEBOREN: Annetje. d. v. J. Pa ter en G. Meijer, Johan z. v. R. Smit en J. v. Duinkerken; Maria H. J., d. v. H. Beucnhorst en I. J. Smet. ONDERTROUWD: G W. Wiilem- sen en A. van Meerveld, F. Sehep en J. A. van Eeken; P A Jordi en W. J. J. M. Jotdi; J. H van Westen dorp cn E. A. Hinse; Y. Jonkman en G P. Nagelmakers: J. M. de Leeuw en M. M. Vreeswijk; P- van Dijk en J. Roekei; T. H. Veer en H Lups; S. Seinstra en J. H Labrie; J. J. Ker sten en A. W. M van Zijl. H. N. Heilijgers en W. G. ter Braake. J. H. A. Norp en A. A. P. de Wilde; J. M. Hendriks en A. G. Kaspers; G. van Egdom en M. J. v. Woudenberg: G. J. v. d. Hooff en R. C. van Zwol; P. Timmerman en C. Brons, H. Spie renburg en A. A, v. d. Horst. GEHUWD. A. D. Schuytemaker en A. H. Gerritsen; B. H. Kramer en J. G van Gent. OVERLEDEN: J. Hardendood, 72 j., weduwnaar van H. Hartman. Dit is geenszins waar. Dat de K.A._. veel werk doet. om de leden te maken tot volwaardige leden van de maat schappij is een van de redenen, die de noodzakelijkheid van de vakorganisatie bewijst. Op de keerpunten van het Christendom, zien we dat er voor een bepaalde groep mensen de kans was om zich omhoog te werken. Zij hebben die kans niet benut. Ook in deze eeuw vochten de arbeiders. Onze rechten zijn nu gewaarborgd, maar dit kan en mag geen rede zijn om. zoals U nu in Frankrijk ziet het werk er maar bij neer te leggen. Het is niet ons werk. dat onze rechten gewaarborgd zijn. Neen, dit was het werk van dc gene ratie. die voor ons leefde. Zij werkten, wij oogsten. Wat onze kinderen oog sten moeten wij zaaien. Ik stel cr prijs op te verklaren niet alleen adviseur, maar ook arbeider onder de arbeiders te willen zijn, om U dc plaats te ge ven. die U rechtens en willens tóe- komt Laten we Gods zegen afsmeken, opdat het moge komen tot bloei in de maatschappij De heer Ant. de Wolf, hoofdinspecteur van de Centrale Volks bank, hield vervolgens een lezing over ..Hoe is het mogelijk, dat een mens kan sparen", waarin hij een overzichtelijk hceld gaf van de verschillende moge lijkheden, die ook ln deze tijd tot spa ren kunnen leiden. Beiaard-programma voor Zaterdag Als eerste daad biedt de op 27 September j.l. opgerichte Amers foortse Klokkenspelvereniging aan de burgerij een beiaardbespeling aan, te verzorgen Zaterdag, 30 Oct. a.s. van 153016.30 uur door dc beiaardier van De Oude Kerktoren te Amsterdam, de heer C. Roelofs. Ziehier dan 't programma: 1. Inleiding over „Wie maar de Goede God laat zoigen". 2. Giga van Fr. Couperin. 3. Uit Valerius' Gedenck-clanck: a. Hoe groot o Heer. b. Wilt heden nu treden. c O Heer, die daar. 4. Menuette van J. S. Bach. 5. Twee Schubert-liederen. a. Wiegenlied. b. Heidenröslein. 6. Dansje voor beiaard van C. Roe lofs. 7. Drie liederen van Emiel Hulle- broek: a. Voor 't kantkussen. b. Hemelhuis. c. 't Liedje van den beiaardier. 8. Andante cantibile v. Jef Deuijn. 9. Inmprovisatie over: „Een vaste burgt". lijk zeer zenuwachtig was, een vuurwapen in de hand van de m^tn te zien. Zeker weten doét hij dit echter niet. De mogelijkheid is vol gens H. niet uitgesloten, dat de ge maskerde nog een medeplichtige had, want hy meende in het por taal nog een man te horen. Mensen in de omgeving van het kantoor hebben niets of niemand gezien, hoewel er een dame in de buurt is, die mededeelde een „ver dacht persoon" te hebben opge merkt. Nadere gegevens kon zij echter niet verstrekken. Raadsoverzicht ER was geen woord Frans bij de debatten die deze week in de Amersfoortse gemeenteraad zijn ge- voerd. Hetgeen niet wegneemt, dat men toch veel woorden heeft ge wijd aan de door de R.K. ULO- school Westsingel aangevraagde nieuwe leermethode Frans. Te veel, want men was na het uitvoerige debat, waarvoor bijna alle fracties in het geweer kwamen, nog even ver. Wij willen geen schimmen op roepen van een oude strijd die zo met verbetenheid in een vroegere periode van de Nederlandse poli tiek is gevoerd. Het komt ons voor dat deze schimmen aan de deur van de raadzaal stonden. Zij kre gen geen kans om binnen te komen en we mogen ons er slechts geluk kig om prijzen. Ten slotte kreeg de ULO-school zijn nieuwe boekjes zij het dan met enige restricties, die reeds door B. en W. in het voor stel waren verwerkt. AMERSFOORT is weer een stap nader gekomen tot de oplos sing van het zo nijpende woning vraagstuk. De opvatting beter een half ei dan een lege dop zou van toepassing kunnen zijn op de 33 in het Soesterkwartier te bouwen wo ningen van 260 M3. Er was voor de communistische fractie-leider voldoende gelegenheid om zijn po litieke geloofsbelijdenis te doen. Fel keerde hij zich tegen de door de regering gevoerde woningbouw- politiek en opnieuw kreeg hij gele genheid de internationale en na tionale politiek in de raadzaal te bespreken. Wij hebben al meer ge zegd, dat dit niet de juiste plaats voor dergelijke beschouwingen is. De beraadslagingen worden er no deloos door gerekt. Overigens was er voor het bouw plan veel lof en het komt ons voor dat bij de dienst gemeentewerken met enthousiasme en ook met ken nis van zaken wordt gewerkt. OOK over de Finse school wer den door de heer Van Apel doorn (C.P.N.) harde noten ge kraakt. Het is jammer voor hem dat het hout voor deze school uit Finland moet komen. Hij noemde de school in alle .opzichten onbruik baar. „Amersfoort zet de klok te rug", was zijn mening. Deskundi gen in de raad lieten een ander ge luid horen en wij geloven met hen, dat deze houten school het best zal doen in de groengordel van onze stad. Met de bouwtechniek is men een stapje verder dan vroeger en wij maken ons er niet ongerust over, dat de kinderen door het be zoeken van deze school in hun ge zondheidstoestand zouden worden benadeeld. Dat het dagelijks bestuur van de gemeente met vele moeilijkheden heeft te kampen bij koop of huur van grote panden is uit de gevoer de beraadslagingen over het ge bouw Hogeweg 4 wel gebleken. De zaken zijn nu geregeld en bin nen niet al te lange tijd zullen in het voormalige weeshuis en ar beidsbureau Amersfoortse kinderen onderwijs kunnen genieten. AMHC ontvangt teams uit Amsterdam Zondag ontvangen beide A. M. K. C.-teams elftallen uit de hoofd stad. De heren krijgen Amsterdam III op bezoek terwijl Pinoké bij de dames op visite komt. De heren hebben geen gemakkelijke gelegen heid om hun puntcnaantal uit te breiden, want de Amsterdammers kunnen terugzien op een goed be gin van de competitie. Visscher is na een jaar van afwezigheid weer op zijn oude buitenplaats terugge keerd en hiermee zal hopelijk het samenspel in de voorhoede weer terugkeren. Linksbinnen Huger zal daarentegen dit keer verstek moe ten laten gaan. Van der Meulen vervangt hem. Ook de dames, die Pinoké op Birkhoven zullen ont moeten, hebben geen gemakkelijke opgave. Vooral van de voorhoede zal het uiterste gevergd worden om tot productiviteit te komen, want mej. Jurrissen, de doelverdedigster van het Nederlandse elftal, staat op het Amsterdamse doel. Passagierslijst van de „Waterman" Op de administratie van ons blad ligt ter inzage de passagierslijst van het troepen-transportschip „Water man". De ..Waterman" is 16 Octo ber van Tandjong Priok vertrokken en zal vermoedelijk 10 November in Rotterdam arriveren. „Soesterkwartier" gaat naar „Giraffes" Soesterkwartier is door beide laatste nederlagen weer flink op de ranglijst gezakt nl. dc derde plaats van onderen. Victoria, de ploeg uit Amsterdam die nog steeds ongeslagen is. stevent nu recht op het kampioenschap af. Op de tweede plaats troont nog vast het Baarnse Giraffes, dat wel zeer teleurstelde door van OBZB te ver liezen en daardoor nu drie verlies- punten heeft. OBZB wordt nu on middellijk gevolgd door Animo Ready en BEP, die niet voor elkaar onder willen doen Met twee punten minder volgt dan Soesterkwartier. Soesterkwartier brengt Zondag een bezoek aan Giraffes. Misschien zal Soesterkwartier voor een ver rassing zorgen. Het tweede twaalftal ontvangt het Utrechtse SKV 2. GRAND-THEATRE: „49e Breedte graad" t.m. Woensdagavond. Zo. 1 30, 4, 18.45 en 21 uur. Overige dagen 2.30. 18.45 en 21 uur. CITY-THEATER: „De Wenteltrap" Zo. 2, 4.15, 18.45 en 21 uur. Ove rige dagen 2.30, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT-THEATER: „Drie Jantjes op stap". Zondag: 2, 4.15, 18.45 en 21 uur. Vrijdag en Zat. 2.30, 18.15 en 21 uur. Overige da gen 2.30 en 20 uur. 9 T/M 31 OCTOBER: St Pieter en Blocklandtsgasthuis. Amersfoortse Gemeenschap. Tentoonstelling. Schilderijen „Haagse School" 10 tot 12.30 uur en 2 tot 5 uur. Zon dags 2 tot 7 uur. 29 OCT.: St. Christoffel. Lezing door de alg. secr. C. Bekkering. 8 uur, Hotel „Franck". Over: „De herziening van de sociale verze keringen". „Nieuw Amsvorde", 2 uur. Open bare vergadering van de Alg. Bond v. Ouden van Dagen. 30 OCT.: „Amicitla", 8 uur. Buurt vereniging „Stephensonstraat en omgeving Medewerking van „de Keien" en de band van Jan van Loo. Opgevoerd wordt: „De schat uit de Congo".

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2