PALTHE EEN HALVE MAANS-AUTOWEG ROND AMERSFOORT Chefarigtefl Firma VAN NIEÜWKERK Struisveren LEEFT U IN EEN SLEURHUIS Noteert U even Kolonel Latour verlaat vandaag 't leger Uitstekende samenwerking van vier beroemde geneesmiddelen Arnhemsestraat 20 CTftDSiTElWTER- 'iV 2 Zaterdag 30 October 1948 AL eigenlijk sinds de opkomst van het automobilisme is Amers foort meer dan ooit een wegenknooppunt geworden en een groot deel van de bekendheid, welke onze stad allerwege in ons land geniet, komt op rekening van de omstandigheid dat al sinds •jaren het vervoer over de weg tussen Holland en de Noordelijke en Oostelijke landprovincies noodzakelijkerwijs Amersfoort moest passeren. Toen vijf en veertig jaar geleden de eerste betrouw- baarheidsrit voor automobielen werd gehouden, kwamen de veer tig vehikels èn op de heenreis èn op de terugtocht door de Amers foortse Langestraat en het was in de Keistad, op de Varkens- markt. dat men rust hield, om bij Schwemmer in de Zwaan op de Utrechtsestraat uit te blazen van de vermoeienissen. Dat was op 22 en 23 September 1903. En tot op de huidige dag is de Varkens- markt het Nederlandse verkeerspleintje gebleven en onze stad heeft voor een belangrijk stuk haar bloei te danken aan haar functie als zeer uitzonderlijk knooppunt van landverkeer. moderne autoweg van Amsterdam WANNEER wij de gezellige en soms gevaarvolle drukte op de voormalige St. Joostenplaats onder gaan, kunnen we ons moeilijk voor- stellen, dat dit in de nabije toe komst een einde zal nemen. Ver moedelijk zullen er onder onze stad genoten (vooral onder die van dui zend weken) meerderen zijn te vin den, die op mooie zomeravonden dit jaar in de bossen van Nimmer Dor hebben gedwaald en die in de buurt van de Dodenweg misschien wel eens zijn gestruikeld over een der vele betonnen grenspaaltjes met dé letters R. E. op de kop (Rijks Eigen dom), die men daar tussen de den- nebomen kan vinden. Hier onge veer. in het verlengde van de Laan 1914. komt ht stuk autosnelweg te liggen, waarover het verkeer uit de richting van Den Haag en Rotter dam via Utrecht naar het kruispunt Hoevelaken zal worden geleid Wellicht weet de lezer zich te herinneren, dat deze halvemaans- weg rond Amersfoort nog het on derwerp van gesprek heeft uitge maakt op een der laatst gehouden vergaderingen van onze Gemeente raad. waarbij werd opgemerkt dat de Rijkswaterstaat binnen afzien bare tijd met de aanleg van het ontbrekende gedeelte zal beginnen. Wanneer dit gedeelte van de rijks autobaan gereed zal zijn, dan zal de binnenstad van Amersfoort dus allereerst ontlast worden van het doorgaand verkeer uit het „ver- keersvoorland" van Utrecht, het welk dan via de Laan 1914, langs Nimmerdor, Heijligenberg, het Scham en Honthorst om de zuid rand van Amersfoort heen naar Hoevelaken wordt gevoerd. Dit zal dan de éérste verschuiving zijn van het verkeersknooppunt vanuit het aloude Amersfoort naar het te scheppen kruispunt Hoevelaken, een verschuiving welke weldra door meerdere wordt gevolgd. Kruispunt Hoevelaken. HET laat zich aanzien, dat Hoe velaken over niet zo heel lange tijd zal komen te behoren tot de meest belangrijke knooppunten van het Nederlandse landwegver- keer. ja. dat het zal uitgroeien tot het allerdrukste snijpunt van auto strada's. welke ons land over een tiental jaren rijk zal zijn Vijf auto snelwegen komen hier samen. 1 Het zware wegvervoer vanuit de haven gebieden van Amsterdam, de sterk- geindustrialiseerde Zaanstreek en het agrarische deel van Noordhol land <een bevolking van bijna twee millioen mensen) zal via de hyper- GRAND-THEATRE: „49e Ereedte- graad" t.m. Woensdagavond. Zo. 1.30, 4. 18.45 en 21 uur. Overige dagen 2.30, 1S.45 en 21 uur. CITY-THEATER: ..De Wenteltrap" Zo. 2, 4.15, 18.45 en 21 uur. Ove rige dagen 2.30, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT-THEATER: „Drie Jantjes op stap". Zondag: 2, 4.15, 18.45 en 21 uur. Vrijdag en Zat. 2.30, 18.45 en 21 uur. Overige da gen 2.30 en 20 uur. 9 T/M 31 OCTOBER: St Pieter en Blocklandtsgasthuis. Amersfoortse Gemeenschap. Tentoonstelling. Schilderijen „Haagse School" 10 tot 12.30 uur en 2 tot 5 uur. Zon dags 2 tot 7 uur. 30 OCT.: „Amicitia", 8 uur, Buurt vereniging „Stephensonstraat en omgeving. Medewerking van „de Keien" en de band van Jan van Loo. Opgevoerd wordt: „De schat uit de Congo". DANSEN: CABARET DANCING VAN T HUL Krommestraat 14. Tel. 5085. Woensdag 2023 uur. Zaterdag 20 23 uur. Zondag 's middags 15—17 uur 's avonds 20—23 uur. CABARET DANCING „De Sttcht- se Heuvel." Utrechtseweg 180 Tel. 3494. Zaterdag 19.30—23 uur: Zon dag 19.3023 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel. 5510. Woensdag 8^-11 uur. Zaterdag 8— 11 uur- Zondag 811 uur. over Laren en Eembrugge bij Hoe velaken de snelwegen vinden naar het Oosten en Zuid Oosten van ons land. 2. Al het zware- en snelver keer uit de Noord Oosthoek van Nederland en het gehele natuur lijke achterland van Zwolle de Noord Oostpolder, met z'n toekom stige reusachtige opbrengst aan agrarische producten, incluis zal voor wat de goederenbeweging in de richting van het stedencom- plex ZuidhollandUtrecht betreft, in de Overijselse hoofdstad uitmon den op de autoweg van Zwolle over Putten en Slichtenhorst naar Hoe- weg om vandaar via Utrecht seweg de millioenenbevolking van de Hollands-Utrechtse agglomeratie (UtrechtRotterdamden Haag) te bereiken. 3. De slagader van het snelwegverkeer tussen heel Holland en Utrecht (de gehele Hollandse ha venbeweging. het handelsverkeer e. d.) aan de ene kant, en het in dustriële Twente, het achterland van Deventer en Zutfen aan de andere zijde wordt straks ge vormd door de autoweg van Hoe velaken, eerst gaande ongeveer langs de spoorbaan van Vinkenhoef naar Uilengoor en verder over de huidige rijksweg van Terschuur in de richting van Apeldoorn. 4. Vanaf het kruispunt Hoevelaken zal een av.tostrada de trailerbestuurder bin nen een uur via Arnhem brengen naar de Waalstad Nijmegen. 5. Ten slotte is daar de reeds besproken autobaan van Hoevelaken via Nim merdor. Laan 1914 en Utrechtseweg naar UtrechtDen HaagRotter dam, welke zoals gezegd bin nen afzienbare tijd een groot brok van de verkeerskoek-door-Amers- foorts-binnenstad zal afnemen. Maar óók zal het niet al te lang duren, dat het gehele doorgaande verkeer uit en naar de richtingen van Het GooiAmsterdam om Amersfoort heen zal rijden, omdat het zal kunnen gebruik maken van de in aanleg zijnde snelweg Am sterdamhet GooiHoevelaken, la ter (voor wat Amsterdam—Zwolle betreft) gevolgd door de afsnijroute GooiBunschotenNijkerk. En van welk een groot belang de snelle totstandkoming wordt geacht van de autobaan het GooiHoevelaken, blijkt wel uit de kortgeleden inge diende Rijksbegroting 1949. On danks de rigoureuze besnoeiingen op de openbare werken wegens de slechte toestand van de schatkist is er een millioen gulden uitgetrok ken voor de voortgang van de aan leg van de bedoelde rijksautoweg. Het lijdt gezien de practijk van het leven wel haast geen twijfel dat na toestandkoming van de ver bindingen Het GooiHoevelaken en Laan 1914Hoevelaken het over grote deel van het mechanisch ver voer langs de weg, hetwelk nu mede de drukte in Amersfoort ver oorzaakt, óm de stad heen zal rij den.' Tot op vandasg-de-dag moést men nu eenmaal ons alleraardigste stadje door, als men per auto, per touringcar of op de motor vanuit de grote bevolkingscentra van Hol land wilde naar de Veluwe, de Graafschap en de Drentse hei. Amersfoort had daardoor voldoende gelegenheid, in de stad-zèlf reclame te maken voor een bezoek aan haar pittoreske hoekjes. Maar straks, als de plezicr-autobussen en vacantie- auto's óm de Keistad heen trek ken. is dit contact met onze bin nenstad geen regel meer. Wij zullen ons op de nieuwe toestand moeten instellen en trachten via de activi teit van de gehele Amersfoortse ge meenschap de middelen te vinden, nodig om een groot deel van de millioenen vacantiegangers voor langer tijd naar ons ideaal gelegen en schiderachtig oord te trekken. Onze Industrie en het kruispunt Hoevelaken BRENGT de verschuiving van het wegvervoer naar Hoevela ken niet-denkbeeldige gevaren voor het Amersfoortse vreemdelingen verkeer. aan de andere kant biedt de aanwezigheid op een kilome ter of vijf van het stadscentrum van een uiterst modern autowegen knooppunt als dat van Hoevelaken voor onze stedelijke industrieën grote voordelen. Ook de vestiging van nieuwe industrieën kan er maar aantrekkelijker door worden en ik zou haast geen middelgrote stad in ons land kennen met gunstiger ge legen industrieterreinen: bijna 5 millioen vierkante meter bouw grond. gelegen vlak bij de bevaar bare Eem (met havenarmen kun nen de schepen tot in de fabriek worden gevaren); in de onmiddel lijke nabijheid van een spoorweg- kruising. met spoorlijnen naar alle windrichtingen: en ten slotte op 5 km afstand van het knooppunt Hoevelaken. Het zal van het groot ste belang zijn. dat de producten van onze Amersfoortse industrieën kunnen worden vervoerd ook langs de allerbeste wegverbindingen. ïn de toekomst is de afvoer van deze •goederenstroom in de richting van Utrecht Den Haag Rotterdam reeds verzekerd door de brede ver- keersbaan langs de Plantsoengordel, door de bij Birkhoven geprojec teerde tunnel en vervolgens via B.W.-laan en Daam Fockemalaan. Nu de samenvoeging van de gas fabrieken van Amersfoort. Baarn en Hilversum steeds meer een onder werp van studie uitmaakt (waar door de centrale gasvoorziening van Gooi- en Eemland vanuit de Radio- stad zal geschieden) moeten, wij Amersfoorters ter dege rekening houden met de omstandigheid, dat door afbraak van onze gasfabriek deze prac*vge gelegenheid kan worden aangegrepen tot aanleg van een vaste verkeersbrug naast de spoorbrug over de Eem. in aanslui ting aan de zijtak van de autoweg. Niet alleen kan dan een uiterst moderne landwegverbinding wor den verkregen tussen industriewijk en autowegennet, maar tevens zal het dan mogelijk zijn, de plaatse lijke verkeersmoeilijkheden te on dervangen door de aanleg, bij de haast onbebouwde Hooglandse over weg, van een verkeerstivnnel als on derdeel van een ceintuurweg door de toekomstige bebouwde kom. gaan de vanaf deze tunnel naar de Ran- denbroekerweg, om over deze weg langs een nieuw stuk verbinding naar de verbrede Metgensbleek en de Everard Meijsterweg te lopen en vandaar, via een doorbraak (een paar oude huizen) en de Dalton straat. naast de Hervormde Kerk uit te komen op de Leusderweg. PETER v. d. BIRKT Burgerlijke Stand GEBOREN: Ornstina J., d. v. L. Pijl en J. E. Tiepel; Dirkje L.. d. v. J. N. v. Osenbruggen en L. Bleijen- burg: Wilhelmina Q. A. M., d. v. J. Oorschot en G. Versterre. AAVUHV 2 AAV ontvangt op haar terrein UHV 2 uit Utrecht. Zij zal geen moeite hebben de punten in Amersfoort te houden. AAV II speelt hiervoor een wedstrijd te gen Atilla 3. HET is vandaag voor kolonel H. A. M. Latour een moeilijke dag. Men neemt niet onbewogen afscheid van de dingen die in je leven een dominerende rol spelen. Dat is voor kolonel Latour het leger. Zijn staat van dienst geeft voldoende inzicht in de belangrijke taak die deze nu scheidende kolo nel is toebedeeld geweest. Zijn op leiding begon op 12 September 1908 als cadet bii de Cadettenschool te Alkmaar. Op 28 Juli 1914, vlak voor de voor Nederland zo uiterst moeilijke oorlogsjaren, komt zijn bevordering af tot 2e luitenant bij het 3e Regiment Huzaren. De offi cier Latour wil hogerop en gaat daarvoor van 2 Jan. 1923 tot 1 Nov. 1926 als leerling naar de Hogere Krijgsschool. De bevorderingen blijven niet uit. doch ook de tweede wereldoorlog niet. Kolonel Latour ontgaat de krijgsgevangenschap niet. Drie jaar wordt hij door de Duitsers in hun heilstaat gevangen gehouden. Dan op 23 Jan. 1947 wordt kolonel Latour directeur der Cavalerie en tevens Commandant Depot Cavalerie. Het contact met Amersfoort is gelegd en daaruit volgt ongetwijfeld de benoeming op 2 Jan. 1948 tot Garnizoenscom mandant. Het is opmerkelijk dat deze Gar nizoenscommandant, in de betrek kelijk korte tijd dat hij in deze functie werkzaam was, zich ook de sympathie van de burgerij ver wierf. Hij was dan ook de man die het contact met de burgerij niet schuwde doch juist veel ijver aan de dag legde om burger en militair dichter tot elkaar te brengen. Wij kennen zijn belangstelling voor de vestiging en verbetering van mili taire tehuizen, voor de zorg voor militairen buiten dienst en zijn wens om toch vooral het militair vertoon te maken tot een schouw spel waarvan ook de burger zich deelgenoot voelt. Amersfoort dankt aan hem een betere inrichting van de schietbanen en wat zeker van grote betekenis is een binnen af zienbare tijd veilige Leusderheide. Het is goed deze dingen hier eens te memoreren. Hoezeer ook zijn werkkracht, moed en plichts betrachting werden gewaardeerd, leert ons wel de reeks onderschei dingen. die hem tijdens zijn mili taire loopbaan werden toegekend. Wij noemen o.a. Oorlogsherinne- ringskruis met gesp „Nederland Mei 1940", Het „Bronzen Kruis" voor dappere daden, Het Officiers- Dienstkruis, Officier in de Kroon orde van België, Mobilisatiekruis 1914-1918, Draagmedaille Huwelijk Pr. Juliana en Pr. Bernhard, Draagmedaille Inhuldiging Kon. Juliana. Kolonel Latour gaat vandaag zijn leger verlaten. Zeker is, dat hij er nog altijd met hart en ziel bij zal zijn. Er blijft voor ons een wens en dat is dat onze oud-garnizoenscom mandant nog lang van zijn welver diende rust zal mogen glnieten. Ter gelegenheid van het af scheid van de commandant depót cavalerie, de kolonel H. A. M. Latour, werden Woensdag 27 en Donderdag 28 October amuse mentsavonden gehouden in de ontspanningszaal van de Prins Willem III-kazerne. In het openingswoord bracht de RAO-officier, H. A. P. Pennekamp dank aan de scheidende comman dant voor de zeer grote mate van steun welke de dienst recreatie en alg. ontwikkening steeds heeft mo gen ontvangen. Namens het onder- officierencorps van het proefesca- dron gevechtswagens uit de Prins Bernhard kazerne en kamp Bok- keduinen sprak de adjudant Bak ker een afscheidswoord tot de ko lonel en mevrouw Latour. Met de opvoering van de cabaretrevue „Doe het met muziek", door het ensemble Tom van Laaren werd veel succes geoogst. De spranke lende, grotendeels uit het militaire leven geïnspireerde stukjes, ge bracht door Tom van Laaren, bij gestaan door Tini Eman, Beppy De 4 bestanddelen van Chefarlne „4" zijn elk stuk voor stuk al beroemd voor het bestrijden van zware hoofd- en andere pijnen, tegen griep en verkoudheid. Maar tezamen in één tablet verenigd werken ze nog beter. Ook In dit geval dus: Eendracht maakt macht! Tegên pijnen en griep 20 labiet ten 10.7 5 Murray, Han van Eekeren en Jan Daniels, het succesvole optreden van de cabaretière Beppij Murray, ac radio-zangeres Ina Verwoerd en De Drie Damaries met hun mu zikale show, gaven voldoende aan leiding tot vrolijkheid. Het muzi kale gedeelte werd op uitstekende wijze vervuld door de pianist Jaap Daniels. Aan het slot van de avond bracht kolonel Latour hulde aan dit ensemble voor de uitstekende en beschaafde sfeer, waarin deze revue ten tonele was gebracht. Aan de dames werden bloemen aangeboden. Besloten werd met het Wilhelmus. Er werd ten slotte enkele uren gedanst met muzikale medewerking van het radio-dans- orkest van Jo Bos. Voor de aan vang van deze feestavond werd door de onderofficieren van het depót cavalerie een diner aange boden aan kolonel en mevrouw Latour. Adjldant. Van Vliet sprak een afssheidswoord. Amersfoortse afdeling van Bond van Ouden v. Dagen opgericht In hotel „Nieuw Amsvorde" werd Vrijdagmiddag een bijeenkomst ge houden door de Amersfoortse Ouden van Dagen. Deze bijeen komst stond onder leiding van de heer J. Jonge, bestuurslid van de afd. Utrecht van de alg. Bond van Ouden van Dagen. Het doel er van was een Amers foortse afdeling van deze bond op te richten, wat ook inderdaad ge schiedde. Vijf-en-dertig leden ga ven zich op deze eerste middag reeds op. In het voorlopige be stuur hebben zitting de heren H. C. Pons, Prins Frederiklaan 7, H. Bouwman, Gaslaan 63, en P. Bre- dau, Stoovestraat 26. Het doel van de Bond is, zo sprak tijdens de vergadering de bondsvoorzitter, de heer P. C. Rouwhorst, om de sociale en finan ciële belangen van de ouden van dagen in Nederland te behartigen. De noodwet ouderdomsvoorzie ning vergeleek hij met een schip, dat juist te water gelaten is en nog afgebouwd moet worden. De heer Rouwhorst gaf een uit voerig resumé van hetgeen door de Bond geprobeerd is te bereiken en van hetgeen er in de jaren na de oorlog tot stand is gekomen. Kolonel H. A. M. Latour (rechts) wordt in verband met zijn vertrek uit de militaire dienst, te midden van zijn manschappen dank ge bracht voor zijn diensten aan 't vaderland bewezen. Advertentie 1. M. Als U meubels nodig hebt koop: U dan zomaar wat? Of overweegt U van te voren goed, wat aan Uw huis een eigen cachet zou kunnen geven. Meubels met sfeer, dat is juist onze specialiteit. „VAKMENSEN SINDS 1909" Gevonden voorwerpen 25—28 October Zwarte Bouvier, biljet van f 10, bruin knipmes, grijs gevl. Vulpen, gebreid zakje met f 2.00, kraan sleutel, dam. handschoen (R.), gekl. sjaal (Reinaard), gebloemde sjaal, koperen schroefkoppeling, rode portemonn. inh. 6.00, Spoor- pet, heren rijwiel. R.K. kerkboek (missaal), herenrijwiel, zwarte ceintuur (nikkelen gesp), fiets pomp (handp.), Aluminium huls, zadeldek .hamer, enige wanten, p. grijze wanten, Abonnement N.S. t.n. E. Kroon, hamer, mil. baret (Marine), p. br. handschoenen. f t vuuxÊCUtot Fijne vleeswaren, Aroma Predikbeurten Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur dr. N. H. Ridderbos. 17.30 uur ds. D. v. Enk (Veenendaal). Laurens Costerplein, 9 uur ds. D. A. Zijlstra: 17.30 uur dr. N. H. Rid derbos. Tulpstraat 9 uur ds. D. van Enk; 17.30 uur ds. D. A. Zijlstra. Geref. Kerk (Art. 31) Zuid?ingel 10.30 u. ds. J. A. Vink; 17.30 uur ds. F. A. den Boeft (Helpman). Westerkerk, 10 uur ds. F. A. den Boeft (Helpman); 17.30 uur ds. J. A. Vink. Geref. Gem. (Stoovestraat) 10 u. en 17 uur de heer Wijting. Ev. Luth. Gem.: ds. Faber (Drie bergen) Kerkhervorming. Ver. v. Vr\Jz. Herv. 10.30 u. Gast- huiskerk ds. C. J. v. Royen. Speel tuin Soesterkwartier ds. J. van Rossum (Apeldoorn). Oud-Geref. Gem. (Muurhuizen) 9.30 uur en 17 uur Godsdienstoefe ning. Maandag 19 uur ds. D. van Leeuwen (Loenen a.d. Vecht). Vrye Evang. Kring, 10 uur (Ha vik) de heer Frankema (Zeist), 20 uur (Appelweg) ds. G. v. Bruggen (Utrecht). Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 uur J. Drenth. Doopsgez. Gem. 10.30 uur ds. S. Gosses Gzn. Verg. v. Gelovigen, 10 ure Ere dienst, 17 uur Prcd. des "Woords. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen: 10.30 en 17 uur dienst. - Oud-Kath. Kerk: 10 uur dienst, 17 uur Vespers. Vr\je Kath. Kerk: 10.30 u. H. Mis. Rem. Gem.: 10.30 uur dr. R. Mic- dema. Jeugddienst 19 uur. Comité „Levensvragen": dr. J. H. Hendriks (Regentesselaan) 10.30 u. 3 November Prof. dr. J. H. Ba- vinck over: Geloof en Zielkunde, 20 uur. Leger des Heils: 10 uyr Heill- gingsdienst. 19 uur Openluchtsa menkomst t.o. Oude Pol. bureau. 20 uur Verlossingssamenkomst. Leiders: Kapt. en mevr. Barteling. Zaterdag 30 Oct. van 2021.30 u. Straatzang Kampstraat. Herv. Gem.: In alle diensten col lecte voor Bijbelverspreiding. St. Joriskerk (Hof 1) v.m. 10 ds. De Bres; n.m. 5 uur, ds. Ha.| ders. Nieuwe kerk (Leusderweg H0j v.m. 10 uur ds. Koolhaas, n.m. uur, ds. Braakman. Emma-kcrk (O. Soesterweg 131) v.m. 9 uur ds. Mackaay, v.m. 10.30 uur ds. Mackaay „Waarom zjjn wil Protestant?"; n.m. 5 uur ds. KooF* haas „Allerheiligen en Allerzieleh". Gymnasium (Groen van Prin&c-J? rerlaan 33) v.m. 10 30 uur ds. Ha<P- ders. Kapel Zon en Schild (Utrechtse weg 266) v.m. 10 uur, ds. Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utr. seweg 299) v.m. 10.30 uur ds. Ger ritsen. Jongerendiensten: Kerk (Appel weg), v.m. 10.30 uur, de heer J. F. Grimm. Wijkgebouw (L. Coster plein 14) v.m. 10.30 uur de heer C. Vos. Gebouw Immanuel (Tulp- str.), v.m. 10:30 uur de heer J. van Stek. Jeugdhuis (Z. Singel), v.m. 10 uur de heer Herm. Byvank. LEUSDEN. V.m. 10 uur ds. Hofstede. Herdenking Kerkhervor ming. R.K. KERKDIENSTEN St. Ansfridus, Jac. Catslaan: H.H. Missen 7, 8.30 (Hoogmis), 10.30 u. Lof 7 uur. St. Franciscus Xaverius, 't Zand, 6.30, 8.-, 9.30 (Hoogmis), 11 uur. Lof 6 uur. St. Henricus, Paulus Borstraat, 7, 8.30, 10 uur (Hoogmis) Lof 6 u. O.L. Vrouw ten Hemelopneming, Langegracht 6.30. 8.9.30 (Hoog mis) en 11 uur. Lof 6 uur. i ol- „49e Breedtegraad" De naïvieteit waarmee Engelse en Amerikaanse filmmensen tijdens de Jongste oorlog het vernuft van dc Duit sers hebben overschat hindert ons niet zo erg meer als vlak na de oorlog. Nog minder is dat het geval wanneer men een film als „49e Breedtegraad" ziet. waarin o.a. Laurence Oliver cn Anton Walbrook meespelen. Achter deze on aantrekkelijke titel gaat een uitsteken de film schuil van het bekende Engelse filmteam Powell cn Presburger. De laat ste schreef het scenario. William Powell was de producer en al leverde hun sa menwerking ditmaal niet zo'n fantas- BUITENSPEL De mensen vergaten aan hun sigaren te trekken, toen de middenvoor van gingen vertegenwoordi gen. Laatste bericht: Perso neelsvereniging DvA De Houten Klomp" met maakte er vandaag 47 TECHNIEK „Toet. toet", schreeuwde het jongetje gisteravond, toen hij mij in het duister voorbij reed op zijn fiets je. Speelt autootje, dacht ik. Vroeger speelde ik al tijd spoortje en de richels tussen de trottoirtegels waren de rails. Het enige tussen mij en het jonge tje wastwintig jaar techniek, want dit knaapje had op zijn stuur twee echte auto-richtingaanwij zers geknutseld. Toen ie me al ver voorbij was, hoorde ik hem nog een keer schreeuwen „toet, toet" en de rood verlichte richtingaanwijzer gaf aan, dat ie rechtsaf, de Brou werstraat. in reed. Twee toekomstmogelijk heden: minister van ver keer of auto-sloper. de bal op het doel van de keeper van „De Leren Bal" afrende „Hij breekt door", gilde een juffrouw naast me. die haar parapluie enthou siast op de slappe schou der van het miezerige mannetje voor me liet neerkomen. Niets kon de ren van de middenvoor meer stui ten. De scheidsrechter wéés bij wijze van spre ken al naar het midden. De keeper van „De Leren Bal" bevochtigde radeloos zijn droge lippen. Toen. alsof hem iets te binnen schoot, stapte hü op de middenvoor toe en zei „Heej, maat. je stond al lang buitenspel!". „Toe nou", zei de mid denvoor. „Ik heb het hele fluitje niet gehoord!". „Ik ook niet," zei de keeper, die het leder al ferm had vastgegrepen en hard had weggetrapt, denkende aan de buiten spel regel, die vele. vele mogelijkheden biedt NOG ééN De Federatie van Amersfoortse personeels verenigingen telt thans ruim 3500 leden, die sa men 46 personeelsvereni- van. TREIN GEMIST Wij zullen' de Amers foortse leden van de AVRO ongetwijfeld heel erg teleurgesteld hebben, omdat wij geen verslag brachten van de „Bonte Avond" in Amicitia. We hadden dat graag gedaan, maar er was geen plaats over voor onze verslagge ver, ofschoon de AVRO- administratie telefonisch mededeelde, dat „het nog wel in orde zou komen". Het kwam niet in orde: onze twee persplaatscn waren verloot onder de bestuursleden. Niet zo heel erg goed: aanbinden", we praten er nog wel eens over. die, als een drummer, op zijn claxon zat te hame ren. Ik mijmerde op mijn fietsje zo echt anti-lawaai erig over het Stationsplein cn glipte langs een agent. Ik was juist aan een jo viale groet toe toen zijn lawaaierig, „Hé mijnheer, stapt U eens even af!" mij tot andere gedachten bracht. Agents slanke wijsvinger wees veniining naar mijn bel. Ik zag aan mijn stuur een armzalig overblijfsel van een ding dat eens 'lawaai maakte. „Uw bel, meneer?" De rest zal ik U sparen Het ging vrij geruisloos en zeer correct Als een briesende leeuw hen ik op mijn twaalf uurtje afgegaan. rukte thuis aan de bel. zette de radio op springen, kortom ik deed pro-lawaaierig en scheef nijdig krassend in mijn bloc-note: „Ik zal de kat de bel ANTI-LAWAAI Onder de vele raadge vingen. die tussen de och tendpost zitten, was er ook één van de mensen van de anti-lawaai-cam- pagne. Symphatieke actie! Ik heb onmiddellijk de ra dio om zeep geholpen. De hele dag ben ik met goede voornemens mijn weg ge gaan. Vooral geen lawaai maken, dacht ik toen ik op straat kwam en keek serstournooi in het Sport- nijdig naar de chauffeur fondsenbad. WORDT VERWACHT De Chr. Bestuurders- bond belegt Maandag avond in "t gebouw Beth el de jaarlijkse propa- ganda-vergadering. Dinsdagavond is er een cabaret-avond van de VARA in Amicitia. Zal deze ook stof voor ons „stadsvenster" opleveren? Eveneens op Dins dagavond organiseert de AZ PC een hoofdklas tisch product op als „Een xaak van leven en dood", qua vormgeving en spel doet deze rolprent er niet voor onder. Haar verdiensten liggen ook nog op een geheel ander terrein. Want de kinderlijkheid waarmee in deze film de Duitse U-boot bemanning optreedt, die in Canada terecht komt en naar de „Heimat" wil zien te ontsnappen, raakt op de achtergrond bij het idealisme dat uit iedere meter van deze film spreekt. Een voortreffelijke vondst is. de man nen terecht te laten komen in een ge loofsgemeenschap die het sprekendste voorbeeld is van vrijheid, gclijkgcrech- i t-gdheid cn eerbiediging van de individu. Lesltc Howard de onvergetelijke bezorgt ons een kwartiertje les in demo cratie. wanneer hij als de „decadente democraat" de verwaten Duitse U-boot- nian, zijn o.i. wat te overdreven on verschrokkenheid toont. Een typisch staaltje van Engelse humor is de scène in de trein, waarin de Duitse kapitein bijna naar de neutrale Verenigde Staten weet te ontvluchten. „49e Breedte graad". draagt enerzijds het karakter van een thriller een van het goede soort en anderzijds vinden we er de bittere tegenstelling in terug, die nog maar zo kort geleden millioenen. die de vrijheid liefhadden, naar de wapens deed grijpen. Een film die ons nog wat te zeggen heeft. Spanning en humor in Rembrandt Hebt U zin, Uw zorgen voor een paar uurtjes aan de kant te zetten? Zo ja. gaat U dan ook eens genieten in liet Rembrandt Thcótre. Bij het voor- filmpje „De Tonto Kid", kunt ge Uw hart ophalen aan het geknal der pisto len der (altijd dappere) cowboys. De volgende rolprent. „Dc drie Jan tjes", is een film met kostelijke humor, waarin drie matroosjes U tonen, hoe zi] ccn Duitse kruiser overrompelen. Ze zijn op een ander schip op visite ge- weest cn worden door de loods naar het Engelse schip teruggebracht. Ten minste. dat denken ze. Zonder erg zijn ze op een Duitse kruiser terecht geko men. die sinds lange ti|d door de En gelse Marine wordt gezocht. Na grote vechtpartijen, kunnen ze eindelijk het schip overmeesteren en krijgen tenslotte een pluimpje van de Engelse regering. Af en toe een spannend moment, maar over het algemeen meer een film met een humoristisch tintje. „De Wenteltrap" in het City Theater In een filmrecensie speelt de persoonlijke smaak van de schrij ver altijd 'n rol. De recensent heeft niet de bedoeling U zijn mening op te dringen: hij probeert veeleer dat te vermijden. Niettemin zal het een ieder duidelijk zijn dat er ondanks dat toch altijd iets per soonlijks blijft. Wij hebben bijvoorbeeld een voorliefde voor „thrillers" zoals „De Wenteltrap" van Hitchcock, die deze week in het City-theater wordt vertoond. Als wij schrijven, dat we deze film goed vinden, wil dat nog niet zeggen, dat U hem ook goed zal vinden. Dat hangt er van af of U ook van thrillers houdt. Ja, wij vinden „De Wenteltrap" 'n goede film in zijn soort. Hitch cock heeft een eigen manier om de camera iets te laten vertellen. Hij werkt bij voorliefde met detail-ef fecten, die iemand de stuipen op het lijf jagen en hij houdt de dia logen in zijn films zo, dat ieder woord en iedere zin een dreigende, geheimzinnige betekenis kan heb ben. „Dc Wenteltrap" is niet de bes te film van Hitchcock. Zijn „No torious" was fijner in bouw, zijn ..Spellbound", ciie volgende week in het Grand Theatre komt, is, naar men zegt, nog beter. Wij zijn benieuwd. Medische Zondagsdienst Doktoren: alleen te raadplegen bij spoedgevallen: J. Hartog, Utr. weg 35. telefoon 5469: G. Donker, Bisschopsweg 140. tel. 6289. Apotheken: R. R. Keyser, Lange straat 9. tel 6807. Verloskundigen: A. G. F. Perk, H. van Viandenstraat 2. tel. 5086. H. Vernhout, Soesterweg 232, tele foon 3374. REINIGEN VERVEN UTR.STRAAT 47 TELEF. 5826 BENOEMING Aan de „Prinses Marijke" kleuter school aan de Beukenlaan te Soest ls als leidster aangesteld, mej. M. Egberts te Baarn, die op 1 Nov. a.s. In functie zal treden.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2