Edo Bergsma overleden Kanttekeningen bij een Carillon-concert Elinkwijk behaalde zege op HVC reeds in eerste helft Competitie-standen Op de speüewei Kilima Hawaiians Amersfoortse clubs behaalden goede resultaten de' Kerknieuws 2 Maandag 1 November 1948 Tafeltennis 7 ATERDAGMIDDAG j.l. bood de jonge Amersfoortse Klokken spelvereniging dis eerste daad in haar jonge leven een carillon-con cert aan de burgerij aan, gegeven door de beiaardier van de Oude Kerktoren te Amsterdam, Corneel Roelofs. Al was 't jaargetijde al een beetje kil voor een aangenaam ver pozen in de buitenlucht, in de stille straten rond onze rijzige toren merkten wij toch menige liefheb ber op, die geleund tegen een muurtje of oude gevel of langzaam wandelende menig brokje schone klokkenklank stond of liep in te drinken. En waarlijk: er vier heel veel schoons te genieten. Reeds in de morgenuren rinkelkingden dar tele klanken over de oude daken, want zo'n klokkenspel-klavier is overal weer anders, de dispositie is ook aan vele variaties onderhevig. En daarom moet een vreemde be speler zich nodig inspelen. Hetgeen wij daar hoorden beloofde veel moois voor de middaguren en in geen enkele opzicht zijn wij in onze verwachtingen teleurgesteld. Wij durven gerust beweren, dat deze blinde beiaardier zijn vak door en door kent, zoals trouwens van een gediplomeerde van de Mechelse Beiaardschool niet an ders te verwachten was. HET door hem samengestelde programma droeg dan ook een typisch Mechels karakter, dat ik hoop symptomatisch te mogen wensen voor de volgende door de Amersfoortse Klokkenspelvereni ging te organiseren concerten. Misschien had 't als ik een on heilspellend woord mag gebruiken: wat volkser gekund; maar dat kan altijd nog. Hier is bewust een ar tistieke daad gesteld, veelbelovend voor de toekomst. De inleiding over: „Wie maar de Goede God laat zorgen", exponeer- de direct het uitnemende klokken- materiaal van ons carillon, waar over de bespeler zich na afloop ook verrukt toonde. In de bas. in mid denstem en in de discant, overal dook uit de rijke omspiegelingen de vertrouwensvol schrijdende me lodie op. Daarna twee oude dan sen, die gevolgd werden door de stoere melodiegangen van Vale- rius-liederen en door de liefelijk heid van bekende Schubertliederen, die beide zeker door menigeen zul len zijn meegeneuried. Om bij de liederen te blijven: De drie cou pletten van Emiel Hullebroek's „Hemelhuis" maakten op mij een bijzondere indruk door hun tere voordracht en de beklemmend in tense beleving van deze in normale „Stephensonstraat" begon winterwerk Plezierige avond in Amicitia De buurtvereniging Stephenson straat en omgeving had de toneel groep ,De Keien" uitgenodigd Za terdagavond in Amicitia voor haar leden het blijspel „De Schat uit de Kongo" te komen opvoeren. En dus lieten deze tonelisten de tot nog toe door hen gevolgde lijn in de keuze van hun stukken voor één keer va ren en studeerden dit stuk in dat meer een tamelijk geslaagde klucht dan een blijspel is. Ongetwijfeld heeft ging een plezierige avond bezorgd. In de stampvolle zaal heerste een prima stemming, waaraan ook de voorzitter, de heer P. J. van Scheij- en. debet was. Hij immers kon het publiek aan het begin van de avond enige prettige mededelingen doen die allemaal wel hierop neerkwa men dat de „Stephensonstraat en omgeving" nog steeds een hechte en bloeiende organisatie is. De to neelspelers verwekten zo nu en dan grote hilariteit. Mevrouw van Die ren als het vreemde meisje uit de Kongo had haar hoogtepunt in het laatste deel van het eerste bedrijf, waarin b.v. ook Geer Buhrman- Bouwmeester als de venijnige, hooghartige vrouw des huizes en Riet Heineman als haar nogal lam lendige dochter de lachers het meest op haar hand hadden. De re gisseur Lou Vierbergen vervulde zelf de rol van aanvankelijke slap pe broer en oom. Hartelijk applaus, een verloting en een soeechie van de voorzitter vormden de overgang naar het tweede deel van de feest avond het bal. Jan van Loo en zijn mannen bliezen dat het een lieve lust was en droegen er met hun muziek veel toe bij dat de eerste avond in dit seizoen van deze buurtvereniging een succes werd. omstandigheden misschien een tikje gevoelige wijs, afkomstig van een instrument, zoveel dichter bij ons aller vaderland geplaatst. DAARTOE een volleerde bespe ler van een klokkenklavier technisch in staat is, toonden over tuigend de twee werken, oorspron kelijk voor beiaard geschreven en kennelijk uit de klokkenklank be dacht: „Dansje voor beiaard" van C. Roelofs en Jef Denijn's beroem de „Audante cantabile". Juist de virtuoze en muzikale voordracht van deze werken maakte dit con cert zo interessant voor kenner en liefhebber. En het was alleen jam mer, dat de zo uitstekend fugatisch ingezette improvisatie over „Een vast burgt" een fijn praeludi- um aan de vooravond van de Her- vormings-Zondag wegens tijdge brek korter uitviel dan feitelijk de berekening was. Maar wat ,de heer Roelofs in kort bestek hierin bood, geeft mij de wens in de pen, dat de vereniging bij komende bespelin gen de improvisatie als vast sluit stuk op haar programma's moge plaatsen, een kleine stimulans voor de beoefening van een kunst, die lange tijd verwaarloosd, hopelijk bij al onze organisten en beiaar diers spoedig weer in volle glorie zal herleven. Uiterlijk blijven ook nog wen sen te vervullen. Zoals men in Mechelen dc omgeving van ,,'t straatje zonder einde" afsloot voor 't verkeer, zo dient in Amersfoort het O. L. Vrouwe-Kerkhof door afsluiting en inrichting m^t te huren stoelen geschikt te maken voor een ongestoord beluisteren van dit soort torenconcerten, waar van de roem de naam van onze stad in wijde omtrek steeds meer bekend moet maken. Belangstelling van het gemeentebestuur en VW kunnen hier wijde perspectieven openen. Om dit alles rustig en met overleg te regelen, mag in de komende donkere maanden heus niet worden stilgezeten. De eerste daad is gesteld. En al ben ik dan insider: zij is een ge lukkige gebleken en geeft de moéd, met veler steun het jonge werk verder uit te bouwen. Hans M. Scheifes. Hjindbalgroep vierde feest De handbalgroep „Amersfoort" heeft Zaterdagavond aan haar leden, donateurs en genodigden een feest avond aangeboden, die in alle op zichten is geslaagd. In het openings woord memoreerde de voorzitter, de heer v. d. Pol, de belangeloze mede werking van het toneelgezelschap en de prettige bereidwilligheid van het bestuur van dc speeltuinver. „Het Soeslerkwartier". Het toneelgezelschap „De Diesel" voerde het blijspel ..Het begon in 'n gracht" op. Het stuk vond veel bij val en de schaterlach was niet van de lucht. Door het bestuur van de handbal- groep „Amersfoort" werden de spe lers bloemen aangeboden. De heer v. d. Pol dankte voor het gebodene. Een gezellig dansje met medewerking van de „Bjnikry Boys" o.l.v. de heer Jans vormde het sluitstuk van deze goed geslaagde avond. Twee rijwielen verdwenen Uit het rywielrek van de Han- _..0delsschool werd een rijwiel gestolen De Keien" de buurtvereni- dat daar, ongesloten, gestald stond. De eigenaar kon niet anders doen dan van de diefstal aangifte doen bij de politie. Achter een perceel in de Roer straat stond een fiets gestald. Ie mand die het niet aan brutaliteit ontbrak nam het rijwiel weg. Hij heeft het nog en die er eerst op reed loopt nu. DENKT U ER OM? MORGENOCHTEND 10 UUR begint de plaatsbespreking voor het wereld-variétéDrogramma rrtet de GRAND THEATRE Noteert U even GRAND-THEATRE: „49e Breedte graad" t.m. Woensdagavond. Zo 1.30, 4, 18.45 en 21 uur. Overige dagen 2.30, 18.45 en 21 uur. CITY-THEATER: „De Wenteltrap" Zo. 2, 4.15, 18.45 en 21 uur. Ove rige dagen 2.30. 18.45 en 21 uur. REMBRANDT-THEATER: „Drie Jantjes op stap". Zondag: 2. 4.15, 18 45 en 21 uur. Vrijdag en Zat. 2.30, 18 45 en 21 uur. Overige da gen 2.30 en 20 uur. DANSEN: CABARET DANCING VAN 'T HUL Krommestraat 14. Tel. 5685. Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 23 uur. Zondag 's middags 1517 uur 's avonds 20—23 uur. CABARET DANCING „De Sttcht- se Heuvel." Utrechtseweg 180. Tel. 3494. Zaterdag 19.30—23 uur; Zon dag 19.30—23 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bU spoorwegovergang. Tel. 5510. woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur, Zondag 8—11 uur. Ruzie met het mes beslecht In een danshuis aan dc Wever singel ontstond Zaterdagavond ru zie tussen de Nijkerkervener M. en enige Amersfoorters. Het ging na tuurlijk om een meisje, dat de mannen blijkbaar zoveel reden tot opwinding gaf dat de vechtersbaas uit Nijkerkerveen tenslotte het mes trok en daarmee de Amersfoorters E. en Van V. ongevaarlijk in de rug verwondde. Andere stadgenoten namen het voor de slachtoffers op en takelden de messensteker-danig toe. Tegen dc laatste en enige van zijn aanvallers werd proces verbaal opgen'iaakt. Vanmorgen zaten ze op het politiebureau nog boete te doen. Vitrage-verkoper liep tegen de lamp Aangehouden werd een persoon die vitrage verkocht zonder in het bezit te zyn van een textielvergun ning. De man vroeg punten voor zijn waar terwijl de door hem ver kochte stof officieel vry te koop is. Koopman had nóg wat te goc 1 Wegens belediging van een amb tenaar in functie werd de koopman uit het woonwagenkamp aange houden en meegenomen. Aangeko men op het bureau bleek dat de man gesignaleerd stond omdat hij verzuimd had een kleine boete te betalen. Hii mag er ook drie dagen voor gaan zitten. Postharmonie gaat naar Putten Dc Amersfoortse Postharmonie raat Zaterdagavond. 6 November, naar Put ten om er in het dorpshuis „Stroud" te concerteren ten bate van Puttens Jeugd. Veertigjarig jubileum Vandaag is de heer A M. van Donke- lanr \ctrtic j'.«r in dienst bij dc graan on fourtgc handel Fa. H Gerritsen. In bes.-held kilnr ^erd dit jubileum ge- gcvicrd Veie hartelijke woorden wer den gesproken en de aandacht werd door de st.tekers gevestigd op het uit stekende Rode-Kruiswerk, dat de jubi laris heeft v»rr<cnt voor de kampbe.vo- r.crs van „Laan 1914" In de oorlogsja- ren. De afgelopen week is een gunstige geweest voor dc Amersfoortse tafelten nisser. want op een enkele na wisten zij alle wedstrijden tot een goed einde te brengen Over 't Net 1 bleef ook in de derde wedstr ijd ongeslagen; UPTTS 2 was ditmaal het slachtoffer. J Mer- kus heeft zijn oude vorm herwonnen en wist zijn drie singles gedecideerd te winnen A Lambrechts behaalde twee winstpunten. J Lambrechts één. terwijl ook de dubbel door de Amersfoorters werd gewonnen, die aldus een 73 overwinning behaalden. In klasse 2 A behaalden de heide Amersfoortse teams eveneens overwin, nlngen. De 7—3 overwinning van Over 't Net 2 op het sterke Velox 2 is zeer verdienstelijk te noemen: Van Leersum was hier met drie winstpartijen de ster. Van der Meiden 1 bond de strijd aan met het zwakke Tuindorp 2; het werd een 64 overwinning, van de zes winst punten behaalde invaller R Lambrechts cr drie. Over 't Net 3 in klasse 3 A heeft zich hersteld en versloeg Barna 7 met 7—3; Mulder won drie, mei. Heilygers twee en Raabe één single en ook dc dubbel werd door de Amersfoorters gewonnen. In 3 B speelde Over 't Net 4 5—5 gelijk tegen PVH 1 Smit. die een hele ver sterking voor de Amersfoorters ls. won zijn drie singles, mevr Kik en Berend, se ieder één. In klasse 3 E bleef Noack 1 voortgaan op de goede wegnu werd Jaffa 4 met een 61 nederlaag naar huis gestuurd. Voor Noack won Van Eist zijn drie singles. Ten Ra3 en Van Gestel ieder éen en de dubbel brarht het beslissende winstpunt In dezelfde klasse werd Over 't Net 5 met fi—4 ver slagen door PATS 4; Ebels zorgde voor drie van de Amersfoortse winstpunten. Morgen speelt Over 't Net I in Utrecht tegen Velox 1; wordt ook deze wed strijd gewonnen, dan staan dc Amers foorters er prachtig voor; Ook Over 't Net 2 kan zich door een overwinning op Jaffa 1 bij de kopgroep voegen. Advertentie pALSfflAvANVfcLKEMBUPG'S--] LEVERTPAATi I AMHC-teams verloren alle wedstrijden Heren hadden gelijk spel verdiend Zowel de heren als de dames van AMHC droegen t.g.v. de gisteren ge leden nederlagen nu de rode lan taarn. De heren, die op Birkhoven met 10 van Amsterdam III ver loren. hadden zeker gelijkspel ver diend. Het enige Amsterdamse doel punt kwam in de eerste minuut t g v. een onhoudbaar schot van linksbin nen Wasterval. Hoeveel moeite onze stadgenoten zich ook getroostten om de gelijkmaker te scoren, het mocht niet gelukken, daar Vrouwe Fortuna Eggink cum suis blijkbaar niet goed gezind was. Het hele Amersfoortse elftal was beter op dreef dan wij tot nu toe in dit seizoen gezien hebben. Keeper van Dijk verrichtte enkele uitstekende saves, terwijl in de ach terhoede verder Maas voortreffelijk op stick was. Linkshalf Moolenaar had met zijn fanatiek spel de gehe le Amsterdamse rechterflank in be dwang. In de voorhoede zagen wij herhaaldelijk momenten van goed samenspel, waaraan het in de vori ge wedstryden voortdurend ontbrak. Linksbuiten Visschcr bleek een uit stekende aanwinst voor het team. De 50 overwinning, die de Pino- ké-dames op onze stadgenoten be haalden is enigszins geflatteerd. Weliswaar overtroffen de Amster damse dames de AMHC-speelsters in snelheid en techniek, maar toch hadden onze stadgenoten zeker ver diend om tenminste da eer te red den. De eerste aanval van Pmoké le verde al een doelpunt op, daar mej. Cremer op het Amersfoortse doel een ernstige fout maakte. Een tweede doelpunt, even daarna, werd wegens buitenspel afgekeurd. In de daaropvolgende spelperiode was AM HC. dat met invalsters speelde voor de dames Van der Sluys en Van Rooy, vrijwel ononderbroken in de aanval, maar de Pinoké-verdediging. die uitstekend op slag was, verhin derde elke poging om de gelijkma ker te scoren. Wij noteerden enkele goede schoten op het Amsterdamse doel van mevr. Korthals Altes, die ofwel naast gingen, of door de doel- verdedigster met veel moeite gestopt werden. Hierna nam Pinoké weder om het initiatief in handen. Mej. Jurissen. de doelverdedigster van het Nederlandse damesteam, die in deze wedstrijd linksbinnen speelde, bewees haar veelzijdig hockey- talent., door het Amersfoortse doel menigmaal in gevaar te brengen. Bij 'n volgende aanval had mej. Judisson succes (02). Na de rust lanceerden on ze stadgenoten wederom enkele goe de aanvallen, waarbij ook enkele hockslagen werden toegekend. Het gelukte echter niet om het Amster damse doel te doorboren. De Pinoké- aanvallen hadden meer succes, daar mej. Jurissen twee maal achtereen scoorde, (04). Aan Amersfoortse zijde was mej. Busser goed op stick. Wij noteerden twee schoten van haar, die de Amsterdamse doelver dedigster de grootste moeite ver oorzaakten. Met een solo-ren van mej. Jurissen. die met een doelpunt beloond werd lO—5), kwam het ein- Handbalsters verloren Het eerste dameselftal van „Amersfoort" verloor in Utrecht van Achilles met 1-0. Het heeft aan spanning niet ontbroken en beide partijen waren wat sterkte betreft wel aan elkaar gewaagd. Achilles had echter iets meer geluk dan onze stadgenoten wat zich uitdruk te in het doelpunt, dal gescoord werd in de tweede helft. AAV kraakt UHV Thans blijkt toch wel, dat de hand balgroep van AAV goede kansen h?eft op het kampioenschap van z'n afdeling. UHV maakte het dc Amersfoorters ze ker niet makkelijk. In de aanvang lag er matheid over het spel van AAV, dat UHV aanspoorde tot aanvallen, waarin echter te veel werd getreuzeld. Af en toe zagen we een behoorlijke AAV- aanval. en bij twee hiervan gaf Kas pers kort achter elkaar AAV een nut tige 20-voorsprong. Kort daarna stel de deze zelfde speler Hoekman in staat er 3—,0 van te maken. Na de rust was het Hoekman, die doelpuntte (40). Aan de andere kant was het Sluiter, die een zeker doelpunt voorkwam. De UHV-crs na men nu de teugels in handen, doch hun spel bleef te kort. Vijf minuten voor het einde benutte Nicuborg een straf- worp. en direct na de afworp maakt'» Kaspers met een prachtig doelpunt het halve dozijn vol (6—0). Handbaloverzicht De uitslagen in District West A le klasse (Handballen) waren: Aalsmeer—AHC 3—1; Concordia— Zeeburg 10—3; Sport Vereent— Atilla 3-3. De spanning is thans weer gestegen. Aalsmeer behoudt dc leiding, gevolgd door AHC en Atilla. die beide twee punten minder hebben. Amersfoort blijft op dezelfde plaats staan met 6 punten uit 7 wedstrijden, doch zowel Sport Ver. als Achilles hebben het zelfde aantal punten. Zeeburg staat on deraan met 1 punt uit 7 wedstrijden. Dc uitslagen in District West 1ste klasse (dames) waren: Vriendschap—Niloc 50; Sport Ver. Vrone 15. Hier is de situatie in de kopgroep onveranderd gebleven, alleen „Amers foort" is door de nederlaag tegen Achilles een plaats gezakt en staat thans op de vijfde plaats. „Amersfoort" versloeg „Achilles" Het eerste herenelftal van „Amers foort" heeft in een spannende en sportieve wedstrijd „Achilles" uit Utrecht in de laatste minuten met 10 verslagen. Het was een van begin tot het einde spannende strijd, te winnen is te danken aan het schitterende doelpunt van Bron- dijk, die hiermede zijn club de zege bezorgde en aan het voortreffelijke werk van doelman v. d. Hoef. Op ongeloofelijke wijze „plukte" hij de als het ware de ballen uit z'n doel tot grote wanhoop van „Achil les". „Amersfoort" gooide het eerste af en onze stadgenoten waren al di rect in de aanval, doch al spoedig kwam „Achilles" opzetten. De Amersfoortse verdediging kon ech ter stand houden. Wederom kwa men de Amersfoorters terug. J. Huslage kreeg een prachtige kans om te doelpunten, doch de bal rol de over de deklat achter het doel. Even later „kogelde" Brondijk me ters naast en kon Luikel het niet verder brengen dan een team schot, dat de Utrechtse doelman geen moeilijkheden opleverde. Aan de andere kant werden er eveneens goede kansen gemist. Na de hervatting was eerst „Achilles" iets sterker, doch al spoedig kwam „Amersfoort" weer wat op toeren, maar ook onze stad genoten konden de Utrechtse ver dediging niet doorbreken. Wel pro beerden zij het enkele malen met verre schoten, doch de Utrechtse doelman had hiermede geen moeite. Zo ging het bijna de gehele tweede helft. Steeds maar wisselende aan vallen, doch geen van beide ploe gen kon tot doelpunten komen. Totdat plotseling twee minuten voor het einde Luikel op rechts buitenplaats de bal te pakken kreeg, naar binnen zwenkte en over de gehele breedte van het veld de bal naar Brondijk plaatste, die schuin voor het doel staande, een oerhard schot loste, dat via de knieën van de Utrechtse doelman in het doel verdween. Met rust was de stand 2-0 De anders zo hechte H.V.C.-ver- dediging heeft in de wedstrijd te gen Elinkwijk enkele zwakke mo menten gehad, waarvan twee doel punten het gevolg waren. De Amersfoortse achterhoede had het tegen de snel en met open spel combinerende voorhoede der te genpartij wel niet eenvoudig, doch vooral in het eerste gedeelte van de wedstrijd deden zich situaties vcor het doel voor, die de Amers foortse supporters angstige momen ten bezorgden, en die het gevolg waren van aarzelend en onvol doende ingrijpen. H.V.C. dat aftrapte moest reeds direct het initiatief aan de Utrech tenaren laten, die een vlot spelletje speelden. Onze stadgenoten onder vonden veel last van het gladde veld. Hun tegenstanders toonden z:ch van de aanvang af hierop vol komen thuis. Na 10 min. werd, vol komen verdiend, de score door de thuisclub geopend. Bij een hoog voor doel geplaatste DEV won geflatteerd van Amsvorde Het sehllnt In Amersfoort goede grond te 7.1jn voor het Doornse DEV Wonnen de mensen uit Doorn niet zo lang geleden met klinkende cijfers van Amersfoortse Boys. thans werd Ams vorde met 4—0 aan de zegekar ge- honden. De talrijke supporters ook uit Doorn was een grote menigte geko men hebben kunnen genieten van een aardige wedstrijd. Nu nog kunnen we eigenlijk niet begrijpen hoe het eigenlijk 40 is geworden. We willen D E.V. geenszins te kort doen. Het was een homogene ploeg, die degelijk spel te zien gaf. Zelfs waren er enige uitblinkers, zoals de middenvoor, de jeugdige linksbuiten cn de doelman. Doch de zwartwlt'tcn deden niet voor de gasten onder: ook zij lieten uitste kend spel zien. beschikten soms over een behoorlijke meerderheid, doch had den voor het doel totaal geen geluk Mogelijk ls de reeds kort na het be gin on ongelukkige wijze verkregen achterstand van invloed geweest od de verdere verrichtingen van het Ams vorde aanvals-qulntet: in leder geval lukte het niet' Reeds na tien minuten ontstond er zo'n ongelukkig misverstand tussen Pletérso en zijn doelman. De rechtsbui ten zag zijn kans schoon en scoorde met een kalm schot. (0li Direct hier na kwam Amsvorde gcvaarlltk ODzettcn. D E.V. moest alle zeilen bijzetten en had soms vier man in de verdediging. Uitstekende schoten van de gebrs. Vink vonden doelman. Daal en lat tegen zich. En zoals zo vaak gebeurt. het suc- kwam weer aan dc andere kant Te vroeg naar rechts uitlopen van de doel man stelde de linksbuiten der gasten in staat de stand op 02 te brengen. En reeds 5 minuten later maakte dezelfde speler er met een onhoudbaar schot 93 van. Het laatste gedeelte voor de rust bleef D E.V. in dc meerderheid. Na rus» ongeveer hetzelfde spclbeeld. Amsvorde scheen onsfcwellswaar iets minder gevaarlijk, maTr kon toch in sommige periodes een flink overwicht ontwikkelen Amsvorde drong ver op. Te ver want 12 min. voor het einde profiteerde D E.V hiervan Een vcr- ïassende aanval en het werd 04. H.V.C. en Amsvorde hebben het Amersfoortse voetbalpubliek met hun onverwachte nederlagen teleurgesteld. „Botis" en A.P.W C. deden wat verwacht kon worden en Ouick deelde de'punten met S E.C. Het IJ.F.C. in de vierde klasse L blijkbaar nu al een degradatiecandidaat is te noemen. Dc standen z jn. DWV 8 6 1 1 13 Voorwanrt.i 7 5 1 1 11 AFC 7 5 r 1 11 8 De Zebra's 7 5 1 1 11 Spartaan 6 3 1 Ouick 7 4 1 2 9 Elinkwijk 7 0 3 8 SEC 7 3 3 1 9 Vriendensch aar 7 3 3 7 Utrecht 7 4 1 2 9 WFC 8 3 3 7 GW 3 4 1 3 9 HVC 7 2 2 3 6 Nijenrodcs 8 3 2 3 8 Zaandijk 7 2 3 6 JSV 7 2 1 4 5 Velox 7 2 2 3 6 PVC 8 2 1 5 5 Volendam 6 2 0 4 4 Woudenberg 7 2 0 5 4 Hilversurr 8 1 0 7 2 IJWC 7 0 0 7 0 WIJ 8 6 2 0 14 VVA 8 8 0 0 16 DEV 8 6 1 1 13 De Meteoor 8 6 1 1 13 Am. Boys 7 5 1 1 11 APWC 8 6 1 1 13 Amsvorde 7 3 3 1 9 Zeist 8 4 1 3 9 Zw. Vooruit 7 3 1 3 7 APGS 8 .3 1 4 7 De Stlchtse 7 2 2 3 f. EMM '15 8 1 4 3 6 Brederodes 7 2 2 3 6 HMS 8 2 1 5 5 Barncvcld 7 2 1 4 5 RUC 8 1 3 4 5 Saestum 7 1 2 4 4 BFC 8 0 3 5 3 Vreeswijk 8 1 1 6 3 DEC 8 1 1 6 3 St. Boys 7 1 0 6 2 bal weet Mikkers weg te stompen, doch het leder komt niet ver ge noeg. De toelopende v. d. Hoven zendt een zacht schot in, dat Mik kers vangt, doch dan door zijn han den laat glippen. (10). Elinkwijk bemerkt hierna dat de Amersfoortse achterhoede niet ze ker van haar taak is, ook al door dat doelman Mikkers een enigszins nerveuze indruk maakt. Voorlopig weet men echter stand te houden en wij bemerken dat Mikkers lang zamerhand er beter inkomt. Hij weet enkele malen op goede wijze redding te brengen. Slechts spora disch komt de Amersfoortse voor hoede tot aanvallen. Er zit echter geen verband in'en met deze on samenhangende aanvallen weten Hol en zijn mannen wel raad. Na ca. 25 min. weet Elinkwijk weer een goede aanval op te bou wen en wanneer de H.V.C.-backs even aarzelen met aanvallen is linksbuiten Meeuwsen er als de kippen bij om Mikkers ten tweeden male te passeren. Deze stand blijft tot aan de rust gehandhaafd en geeft de verhouding ook goed weer. Na de hervatting speelt H.V.C. belangrijk enthousiaster en weet een kleine veldmeerderheid te ver krijgen. De Utrechtse achterhoede speelt rustig, doch laat haar tegen standers practisch geen kansen om tc schieten. In deze achterhoede steekt Hol figuurlijk en letterlijk met hoofd en schouders boven zijn teamgenoten uit en hij is het die het spel van tot tijd weet te ver plaatsen. H.V.C. blijft iets in de meerderheid. Na ongeveer een half uur bemachtigt Schriever de bal. plaatst door naar Jansen, die op zijn beurt snel naar binnen door geeft. De toelopende Barrevela weet met een hard schot de ach terstand tot 21 te verkleinen. Met nog ongeveer 10 min. te spe len, zien wij na een H.V.C. over wicht plotseling Elinkwijk snel ten aanval trekken. De naar het doel toestormende middenvoor kogelt tegen de paal en rechtsbuiten Blom schiet opnieuw in, doch thans brengt de lat redding. Linksbuiten Meeuwsen vangt het terugsprin gende leder op en heeft met zijn hard schot meer succes, waarmede tevens de zege voor zijn club is veiliggesteld. (31). Grote nederlaag van „Soesterkwartier" Voor Soesterkwartier was het gisteren een slechte dag. Aan de reis naar Baarn heeft men niet veel plezier beleefd. Met niet minder dan 80 werd van Giraffes verlo ren. Het was een nederlaag, die onze stadgenoten aan zich zelf te wijten hebben. Er werd niet gespeeld met cis wil om te winnen. Het spel was slap en Giraffes, dat serieus speelde had aan Soesterkwartier een gemakke lijke tegenstander. Wij hebben zo de idee, dat „Soesterkwartier" zich niet bewust is van het gevaar waerin het verkeert. Zij staan op de derde plaats van onder met slechts twee punten voorsprong op de hekkesluiter K.C.O. Met de regelmaat van een klok wist Giraffes in de eerste helft de voorsprong op te voeren tot 60. In de tweede helft vond „Giraf fes" tweemaal de korf. Dat de Amersfoortse eerste aanval, zelfs de eer niet wist te redden pleit niet in zijn voordeel. Dit vak toon de weinig productiviteit. De Soesterkwartier-reserves maakten al een even slechte beurt door van het toch niet sterke S K.V. 2 met 40 te verliezen. Edo Bergsma, oud-bur gemeester van Enschede en oud voorzitter van de A.N.W.B., is hedenmorgen in Arnhem in de leeftijd van 86 jaar overleden. Tijdens de laatste jaarvergade ring, die in Utrecht werd ge houden, heeft de thans ontsla pene nog gesproken. Daar toon de hij nog over een merkwaar dig heldere geest te beschikken en nog een klaar inzicht te heb ben in de toekomstmogelijkhe den van het verkeer. Daar bleek ook nog eens ten overvloede, hoe geliefd Edo Bergsma in de A.N.W.B. was. Ede Jan Bergsma werd 6 Juni 1862 te Makkinga geboren. Hij was allereerst werkzaam als ambtenaar ter gemeentesecretarie te Leeu warden. werd in 1886 gemeentese cretaris van Idaarderadeel en in 1892 burgemeester van Het Bildt (Fr.). Hier bleef de heer Bergsma vier jaar. tot in 1896 zijn benoe ming tot burgemeester van Ensche dé volgde. Zes en dertig jaren heeft hij aan het hoofd van deze gemeen te gestaan en onder zijn leiding is zeer veel tot stand gekomen. Hij beijverde zich vooral voor wegen aanleg en de verbetering daarvan, de woningbouw en de volkshuis vesting. Groot was ook zijn aandeel tot het in stand komen van het Twenthe-Rijnkanaal en zijn heen gaan als burgemeester de heer Bergsma was toen de zeventig reeds gepasseerd werd dan ook algemeen als een groot verlies ge voeld. Ook de inrichting van het vliegveld Twenthe was mede aan zijn initiatief te danken. Zijn grootste bekendheid heeft de heer Bergsma echter verworven als voorzitter van de ANWB, welke vereniging hij van 1884—1937 on afgebroken met de meeste toewij ding heeft gediend. In 1870 was Edo Bergsma president geworden van de „Leeuwarder Velocipède Club". In die tijd hield men zich veel met figuurrijden bezig, ook werden acrobatische toeren uitge voerd en zo kon het dan ook ge beuren, dat toen de heer Bergsma als burgemeester van Enschede een der buitenlandse gezanten sprak, het eerste, dat deze zei, was: „Het laatst heb ik U gezien op de mariu te Groningen, toen U op uw hoofd stond op een fiets." In Januari 1884 meldde hij zich als lid van dè „Algemene Velocipè de Bond", de latere A.N.W.B en nog in de zelfde maand werd hij aangesteld als hoofdafgevaardigde van de bond voor Friesland en Groningen. Op 21 September 1884 werd hij tot voorzitter gekozen welke functie hij aanvankelijk slechts voor een jaar aanvaardde. Gelukkig voor de bond is hij op deze beperking teruggekomen, tot hij eindelijk, na 53 jaar. van me ning was, dat hij zijn plaats aan een jongere moest afstaan. Onvermoeibaar Van onschatbare waarde is al hetgeen onder zijn langdurige voorzitterschap tot stand is geko men. Bij zijn afscheid noemde men hem „de goede geest van de A.N. W.B." die 's avonds laat nog op het bondsbureau was te vinden en die nooit opgehouden heeft zich met heel zijn persoon in te zetten voor zijn ideaal: de bond het lichaam te doen worden op toeristisch gebied voor de individuele toerist. Ter ge legenheid van zijn aftreden besloot de A.N.W.B. een gouden bergsma- medaillo in te stellen, die verleend zou worden ter erkening van grote verdiensten voor het behoud van de schoonheid van Nederland. De aftredende voorzitter was de eer ste, die deze medaille uit handen van het dagelijks bestuur ontving. Tevens benoemde men hem lot lid van verdienste van de A.N.W.B. en tot ere-voorzitter van het dagelijks bestuur. Daar hij ook na zijn af scheid zitting bleef houden in ver scheidene commissies van de A.N. W.B. kon men verder nog profite- teren van zijn kennis, inzicht en ervaring. Naast deze drukke bezigheden vond de heer Bergsma nog tijd zich ook op ander gebied bezig te houden. Zo was hij bestuurslid van de „Hoge Veluwe". voorzitter van de Bosraad, lid van het Olympisch Comité, lid van het Oranje- kruis. voorzitter van het Comité ter Spannende races van „Pedaalridders" De Gans en Van der Riet wonnen in A en B Dc tweede ronde van de winter competitie van „De Pedaalriddcrs" was een tijdrace voor de A en B klassen over 30 km., waarvoor veel belangstelling bestond. De renners werden met twee minuten verschil gestart waardoor de rit het karakter van een achtervolgings-wedstrijd kreeg. Reeds in de eerste ronde, na 15 km. bleek dat De Gans snel was. doch ook MacLean en Van der Laan reden een beste course. Pol kwam met een gebroken ketting te rug en werd na de „B" klassers ge start. Ook hij draaide zeer snel. Toen De Gans de eindstreep was gepasseerd bleek hij de 30 km. in de goede tijd van 48 m. 17 s. te hebben gereden Fel streden de „B" klassers om de eer. Van der Riet was superieur met 49 m. 44 s. Opvallend goed reed ook Veenvliet die pas „fietst" en zich als tweede klasseerde. Pol. die in de A klasse tweede werd in de tijd van 49 m. 5% sec. had deze fraaie tijd ge maakt ondanks het feit dat hij on derweg van fiets had verwisseld, welke hem sportief dfor Veenendaal was aangeboden. De uitslagen waren: A klasse: 1. J. de Gans, 48 m. 17 s: 2 A. Pol. 49 m. 5% s.; 3. H. v. d. Laan, 49 m. 18% s.; 4. A. MacLean 49 m. 34% s.; 5. W. Bouwman 51 m. 21 s.; 6. C. de Jong 52 m. 58 s.; 7. A. Veenendaal, 53 m. 18% s. B klasse: 1. J. v. d. Riet. 49 m. 44 s.; 2. W. Veenvliet 52 m. 49 s.; 3. W. Hartsuiker, 53 m. 38 s 4. W. v. d. Bosch, 56 m.; 5. L. Ouwerkerk, 56 m. 46 s.; 6. R. v. d. Wiel 58 m. Rest ons nog te vermelden dat niet Schotting, zoals ons verslag van Donderdag j.l. vermeldde, doch Hartsuiker kampioen van de Ama teurs „Midden Nederland" is gewor den. bevordering van het Onderlinge Toe risme tussen Nederland, België en Luxemburg, lid van de Gezondheidsraad en voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeente. In 1902 werd de heer Bergsma benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw cn ter gelegenheid van het 50-jarige be staan van de A.N* W.B. tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Twee smokkelzaken achterhaald Nylons en haarnetten zeer gewild De douanerecherche heeft ln samen werking met de Amsterdamse politie een tweetal smokkelzaken tot klaarheid gebracht. Het eerste geval betreft ccn vrij om vangrijke smokkel in nylonkousen van België naar Nederland en omgekeerd van schoenen naar België. De zaak kwam aan het rollen, doordat een rechercheur van het bureau Warmoes- straat. die zich enkele dagen geleden op het Damrak bevond, een klein zakje zag verliezen. Hij raapte het op Cn zag. dat er een paar nylonkousen in zaten. Aanvankelijk dacht de rechercheur, dat de kousen afkomstig waren van een winkeldiefstal uit „De Bijenkorf". Hij arresteerde de dame en bracht haar naar het politiebureau, waar bleek, dat zij een Belgische was. Zij bleek nog 81 paar nylonkousen bij zich te heb ben. De politie droeg de zaak over aan de douane-recherchedicnst. Aanvankelijk verklaarde de dame voor een dagje in Amsterdam te zijn, zij was „Juist gear riveerd". In haar tasje had zij echter een bioscoopkaartje van de vorige avond cn daardoor bleek haar verhaal niet houdbaar. Weldra kwam nu 3an het licht, dat zi| met haar man cn doch ter ln Amsterdam was en daar zelfs over een vast adres beschikte De fami lie had ccn auto. waarmee zij haar waren uit België naar Nederland bracht. Onmiddellijk belde de douanerecher che vijf maal „8" en verzocht de sur veillerende radiowagens naar de auto uit te kijken. Deze werd in Valkens- waard aangehouden Een nader onder zoek bracht aan het licht, dat op het adres, dat dc familie in Amsterdam had. nog enkele honderden paren nylons cn een groot bedrag aan geld bevond Het drietal kocht in Holland schoenen en smokkelden deze weer naar Belg:e om geld te krijgen voor nieuwe export van nylons. Dit spelletje was reeds geruime tijd aan de gang. De nylons werden verkocht aan handelaars, die hiermee langs de hulzen ventten. Het tweede geval heeft betrekking op een ander zeer gewild smokkel- artlkel. nl. haarnetten Een rechercheur van dc douane, die kortgeleden ln de Waverstraat een auto zag staan, waar grote pakken uit werden geladen, be sloot te onderzoeken, wat daarin zat. Bij zijn komst reed dc auto snel weg. Hef bleek, dat de pakken ruim 200 gros haarnetten bevatten. Onmiddellijk werd de opsporing van de auto verzocht en deze werd ln de -omgeving van Roosen daal aangehouden, met de man die ge tracht had te ontvluchten. Deze man bleek een inwoner van Breda te 'Ijn. Bij huiszoeking .werden 5400 haarnetten gevonden die afkomstig ware»» uit Bel gië. In de Waverstraat was het depot voor Amsterdam. Een van de belangrijkste afnemers was een groot magazijn ln de hoofdstad. De bekende Duitse schrijver Arnold Zv/eig, die sinds 1933 te Haifa ln Palestina heeft gewoond, ls naar Berlijn teruggekeerd. Hij vertelde de Journalis ten van plan te zijn, zijn woning in de Britse sector weer tc gaan betrekken. Hij voegde cr aan toe. dat het „klimaat" hem in Berlijn beter beviel dan in Palestina. DR. J. V. D. LINDEN MOET RUST HOUDEN Dr J. v.d. Linden, miss predikant met verlof die thans de Geref Kerk van Harmeien ais hulpprediker dient, moet op medisch advies absolute rust houden cn zag zijn verlof met .een half Jaar verlengd. NED. HERV. KERK Beroepen tc Gameren J v. Dijk te Putten; te Meerkerk B N. B Bouthoorn te Bennekom Aangenomen naar Bierum B Bruins te Hemelum; naar Rotterdam-Hillcgers- berg (6e pred, pl C. W. Wagenaar te Beetsterzwaag GEREF. KERKEN Bedankt voor Hulzen S. Wagenaar te Arum (Fr.). GEREF. GEMEENTEN Twcetai te Yerseke M Blok te Zeist en L. Rijksen te Leiden. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen Jonkvr. C. J. de Beaufort tc Driebergen heeft aan de diaconie van de Ned. Hcrv. Gem. van Neerlangbrock een bedrag van 1.000.— gelegateerd. Scheepstijdingen Aigcnib, 29/10 van Paranagua te San tos- Alhena, 29/10 van Rlo de Janeiro naar Victoria: Alpherat. Rotterdam— Buenos Aires, 30/10 Rio de Janeiro; Amstelland, Amsterdam—Buenos Aires, pass 29/10 Wight; Andijk 29/10 van Londen naar Rotterdam, alwaar 30/10 verwacht: Ball. 29/10 van Batavia naar Singapore; Buys Ballot, Baltimore Rotterdam, pass. 29/10 Brighton; Con- gostroom. 29/10 van Hamburg n. Am sterdam; Cottica. 30/10 van Barbados te Trinidad verwacht; Dordrecht ót), 29/10 van Las Palmas n Pointe Noire; Esso Rotterdam. 29/10 van Marseille n. Fahahcel (Pcrz. Golf); Gaasterkerk. 29 10 van Amsterdam tc Antwerpen: Gadila <t) Rotterdam—Puntav Cardon, pass. 29/10 Start Point; Ganymcdcs. 30.10 van Port of Spain te La Guaira; Jacob Cats. Rotterdam Casabianca. pass. 29/10 Flnisterre; Larenberg, 29/10 van Antwerpen naar Bordeaux; Loos- drecht Rotterdam—Calcutta pass. 29,10 Perim;' Malvlnn (t), 29/10 van Port Piri te Miri; Marpessa (t). 29/10 van Hcys- ham naar Thameshaven; Mclampus. New York—Java, 29/10 tc Singapore; Mentor, 29/10 van Alexandrië te Bey routh. Muidcrkcrk, Amsterdam—West Afrika. 29/10 op 425 myl West v d Sciliies; Pr. Alexander. 30/10 van Mon. treal te Rotterdam: Roebiah, New York —Java. 3010 tc Penang; Saidja (t). 29.10 van Pladjoc naar Miri; Sloterdijk. New York—Java, 29/10 van Aden; Stad Alkmaar. 30/10 van Rotterdam naar Lulea; Stentor. 30/10 van Calamata te Piraeus; Tjibadak, 29/10 van Hongkong naar Batavia; VanderWaals, Perz. Golf Rotterdam, 29/10 van Suez; Van Riemsdijk. Amsterdam—Java. 29/10 v. Penang. Valerius. 29/10 van Batavia n. Cheribon; Westland. Buenos Aires— Amsterdam. 29/10 van Rio Grande Do sul; Zuiderkruis. 29.10 van Sabang naar Batavia; Marken. 29/10 van Colombo n. New York; Modjokerto. Batavia—Rot terdam, 28/10 van Sabang: Limburg, 29/10 van Bclalan naar Moesi Rivier; Samarlnda, verm. 7,11 van Ccbu naar Makassar; Sibajak. Rotterdam—Batavia, pass. 30/10 4 uur Sagros: Willem Ruys. 29/10 8 uur van Rotterdam te Batavia; Zeeman. Bona—Cardiff, pass. 29/10 Fl nisterre. wordt 31/10 te Cardiff ver wacht; Alamak, 29/10 van Buenos Ai res naar Rlo de Janeiro; Aldebaran. 29yl0 van Bermuda naar New Orleans; Alphacca. Antwerpen Dublin, pass. 30/10 Vlissingcn; Molenkcrk, Rotter dam—Australië. 29/10 te Genua; Van derWaals. Rotterdam—Perz. Golf. 30/10 van Port Said; Amsteldiep, Amsterdam Java, 28/10 van Batavia naar Semn- rang; Arnsteldljk. 29/10 van New York te Montreal: Axeldijk. 29/10 van Alex andrië te Halifax: Blommersdijk, Rot terdam—New York. 29/10 21.30 uur van Antwerpen; Blijdcndijk. 29/10 van New- port News te New York; Britsum, 30/10 van Newport News te Rotterdam ver wacht; Duivendljk, 28/10 van Victoria te Vancouver.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2