Van eerbiedig bewonderen tot vertrouwd kennen Karakter en hechte traditie bepalen levensstijl CHEMISCHE ANALYSTE 17- Thans keus uit 2 apparaten f 39.- Open poort tot meesterwerken van: de wereldtiteratuur Wat eten we nu? De vrouw is in het gezinsleven de stuwende kracht GRATIS Damesbeugelhandtas Wij leveren U kolen In papieren zakken JUIST NU ADVERTEREN! PHILIPS Meesterwerken der Literatuur. Inleidende beschou wingen over tien der voornaamste werken uit de wereldliteratuur, verzameld door Dr. J. Haantjes en Prof. Dr. W. A. P. Smit. N.V. A'damse Boek en Courant Mij., 194S. Dr j- HAANTJES en Prof. dr. W. A. P. Smit hebben over tien van de voornaamste werken uit de Europese literatuur opstel len bijeengebracht, geschreven door deskundigen met de bedoeling de belangstellende lezer in te leiden tot de verhalen en de voornaamste gedachten, die in deze beroemde werken zijn te vinden. En daarmee hebben beide verzamelaars een goed werk gedaan. Want het is nu eenmaal een be kend feit, dat de eerbied voor de literaire meesterwerken een eer bied op afstand is. Men kent de na men, herinnert zich vagelijk iets uit zijn schooltijd, men hoort met reverentie over spreken, men doet het zelf. Toch zou de roem, zo gehandhaafd, geen lang leven heb ben. Er moet iets in deze boeken zijn en er moeten telkens weer mensen zijn, die het ontdekken wat ze het eeuwige leven geeft Naarmate het aantal eeuwen toe neemt, kost die ontdekking meer inspanning. Vandaar de beschou wingen in het boek van Haantjes en Smit. Zij helpen de lezer ten slotte zelf tot de ontdekker te wor den van wat terecht heet het zo bij uitstek actuele in deze eeuwenoude verhalen en drama's. De waarlijk klassieke werken immers zijn altijd opnieuw het symbool van ons eigen zielelcven èn het verhaal van de eeuwige menselijke dingen. Wij le zen in dit boek hoe Homerus in zijn Ilias het beeld maakt van de mens en zijn conflicten; hoe Sophocles in zijn toneelstuk Oedipus schrijft over de mens en zijn lot. Don Qui- chotte is het onuitroeibare mense lijke idealisme. Faust de belijdenis van de Onsterfelijke levensliefde, Ibsen's Brand de mens die boven zichzelf wil uitstijgen cn de Edda de verering voor het menselijk gro te en waarachtige. Al deze verha len geven de werkelijkheid op waarlijk grootse wijze weer en dat is het immers, wat wij tenslotte zoeken in de literatuur. Hoewel het boek spreekt over „de voornaamste werken uit de wereldliteratuur" betreft het hier slechts de Europese letterkunde. De grote epische werken van het Oos ten worden er niet behandeld. De reden zal wel zijn, dat deze Oos terse verhalen op minder direct verstaanbare wijze voor ons het menselijk leven in beeld brengen, waardoor ze hier niet zoveel zullen worden gelezen. Verder schuilt er in het begrip „voornaamste" na tuurlijk een subjectief element en dat zich sterker doet gelden naar mate wij de nieuwere tijd naderen. Te beginnen met Goethe's Fau^t bevat het boek een keuze van drie werken uit. ruim genomen, de laat ste 175 jaar. Welke uit die periode meesterwerken zijn staat vrijwel vast, echter niet onze voorkeur Met deze werken is het nog zo ge steld. dat elke generatie er haar keuze uit doet, zonder de boeken, die iets minder belangstelling ge nieten. daarom het predicaat mees terwerk te willen ontnemen. Wat dit betreft doet mij zowel de keuze als de behandeling van de twee laatste werken in het boek van Haantjes en Smit niet aan als voor onze eigen tiid nog het meest re presentatief. Na de eerste wereld oorlog is er een zéér duidelijke be langstelling geweest voor Ibsen en Dostojewski, ook voor Walt Whit man, in samenhang met de bizon- der ethische gerichtheid der lite raire voorkeur, die typerend is voor de bewuste periode, zeker in ons land, die zich wat de toen actuele literatuur betrof, ook uitte in de populariteit van schrijvers als Du- hamel en Wasserman b.v. De wijze nu, waarop zowel Erand van Ibsen als Dostoiewski's Schuld en Boete worden ingeleid. respectievelijk door Dr Annie Posthumus en Dr. J. C. A. Fetter, brengt onmiddellijk het meer ethisch dan literair beschouwelijke element naar dat verleden terug De strekking van Dr. Fetter's betoog loopt zelfs uit op een „onder voorbehoud" en hij waarschuwt, dat eventueel Schuld en Boete een „gevaarlijk" boek is. De grote belangstelling, voor zover het 19e eeuwse werken betreft, gaat heden echter uit naar het 'sWinters in de trein Voldoende verwarming, goede verlichting De verwarming en verlichting van de electrische en diesel-elec- trische treinen zal deze winter ge heel normaal zijn. Voor de verwarming van stoom- treinmaterieel, dat getrokken wordt door electrische .locomotieven, zijn stoomverwarmingswagens ge bouwd. De gewone stoomnjtuigen zijn nl. ingericht voor stoomver- warming; de electrische locomotief kan de trein echter alleen langs electrische weg verwarmen. Het bleek niet mogelijk binnen korte tijd een voldoende aantal rijtuigen geschikt te maken voor electrische verwarming en dus besloot men tot de constructie van deze stoomver warmingswagens, die vlak achter de electrische locomotief in de rei zigerstreinen meerijden en de stoom voor de verwarming leveren. Ook wat het door stoomlocomo tieven getrokken materieel betreft hopen de N.S., dat dit deze winter voldoende verwarmd zal zijn. De verlichting van de treinen, en spe ciaal die van het getrokken mate rieel, Heeft de volle aandacht. Hier bij dient in aanmerking te worden genomen, dat de gloeikousjes voor gasverlichting uit Tsjecho-Slowa- kije moeten komen en dat voor de vervaardiging van deze gloeikous jes het element therium nodig is, dat zeer moeilijk te krijgen is. Tot 30 October konden echter reeds 30.000 gloeikousjes gedistri bueerd worden, terwijl er nog 20.000 stuks in voorraad zijn. Dit alles rechtvaardigt de veronderstel ling, dat de gasverlichting deze winter wel in orde zal zijn, behalve die van enkele Duitse rijtuigen. Ten slotte ligt het in de ver wachting, dat ook de electrische verlichting van het stcomtreinma- terieel aan de eisen zal beantwoor den. spannende, avontuurlijke verhaal, dat, romantisch, zich beweegt op de grens van het irreële en dat de mengeling van werkelijkheid en fantasie vertoont, die kenmerkend is voor de moderne roman. Want elke tijd leest uit het verleden het eigene. Poe. E. T. A. Hoffmann, Brönte, Stendhal, bij ons Multatuli, zij worden thans steeds herdrukt. En dan natuurlijk het grootste epi sche 19e eeuwse werk: Tolstoi's Oorlog en Vrede. Hoewel deze tien inleidende be schouwingen uiteraard op verschil lend peil staan, voldoen zij alle. De lezer krijgt menigmaal een duide lijk overzicht van het verhaal *fen ziet het behandelde meesterwerk in historische samenhang geplaatst. Bovendien wordt het kernprobleem grondig besproken. Bijzonder geslaagd is het opstel van Dr J. C. Kamerbeek over de Iliat, welk opstel de bundel opent. En ook wil ik noemen Dr P. Min- deraa's beschouwing van de Don Quichotte en de diepgaande, mense lijk zeer bewogen inleiding van Prof. dr A. G. Van Hamel over de Edda, die ons opnieuw zijn te vroe ge dood doet betreuren. Al deze stukken geven véél meer dan een vgrslag omtrent de inhoud. Het zim betogen die op zichzelf van waarde zijn geworden door de intensiteit, waarmee de schrijvers zich in hun onderwerp inleefden en de rijkdom aan' gedachten, die het meesterwerk in hen wakker riep Het boek van Haantjes en Smit ontleent zijn waarde ook aan het feit. dat na het slot van elke be schouwing vermeld wordt welke vertalingen er bestaan van het be sproken boek en wat er, in hoofd zaak. over geschreven is. Want vele lezers van dit werk zullen, wanneer zij zich aan deze grote literatuur wagen, er via de vertalingen toe gang krijgen. Het is een gelukkige omstandigheid, dat er zulke goede te noemen vallen. Het belangrijkste blijft echter dat Haantjes cn Smit met de publicatie van hun boek ongetwijfeld zullen bereiken wat Van Hamel aan het slot van zijn opstel otfer de Edda op merkt: „Wel kunnen wij hulp nodig hebben om het van het bolster van hot tijdelijke te ontdoen. Maar als de eeuwige zin er vrij uit kan oprij zen. voelen wij met vreugde de vrije adem van de geest, die al wat waar lijk menselijk is. verbindt." Dit te hebben nagestreefd, blijft de grote verdienste van deze ook uiterlijk goed verzorgde uitgave. J. C. Brandt Corstius P)E ZOMER is voorbij, de winter aanstaande. Daartussen, mèt de verandering in de natuur, on dergaat ook ons leven een wijzi ging. Juist als bij de dieren. Ze ne men voorzorgmaatregelen. Ze bou wen toevluchtsoorden, ze maken wintervoorraad en trekken hel winterkleed aan. Instinctief voelen ze precies wat er nodig is om zich bij de natuur .aan te passen. Als de mensen dat ook zo zuiver aanvoel den. Maar dat doen ze niet. Het moet hen gezegd worden. Welnu, een van de eerste voorwaarden, juist nu, is doelmatige voeding. Dat betekent niet véél eten en even min: alle§ eten wat u lekker vindt. Klimaat, landschap, ras en werk moeten in aanmerking genomen worden. In een koud klimaat heeft het lichaam behoefte aan veel vet. Op de vlakte, waar vee leeft werd altijd veel meer vlees gegeten dan in de bergen. In het Zuiden ge bruikte men altoos veel meer krui den dan in het Noorden. Aan de kust placht de visconsumptie groot te zjjn. En in ons land? Wij kennen vele koele, regenachtige dagen. Daarom hebben we stevige voeding nodig. Andere landen kennen lage re temperaturen, maar daar is het minder vochtig. De lezer zal met recht kunnen zeggen: ons vetrant- soen is te klein. Inderdaad, doch dit is een reden terneer om het ver standig te gebruiken. Veel boter en margarine wordt aan andere zaken besteed en niet zelden ondervindt een deel van het gezin hiervan de nadelen. Het is te hopen, dat ons vlees rantsoen spoedig groter wordt, doch wat wij 'swinters vooral nodig hebben is verse groenten en fruit. Het zijn de vitaminen! Groenten moeten zo weinig mogelijk gewas seri worden en de kooktijd tot het uiterste beperkt. De gewoonte, aardappelen of groenten schoon te maken lang voordat de pan op het vuur gaat, is uit de boze, omdat daardoor de vitaminen vernield worden. Men gebruike als de mid delen het toelaten, witlof, liefst rauw als sla. andijvie, zelfde berei ding. U moet het eten niet altijd stampen, al was het alleen maar om het kauwen niet af te leren. Een goede vitaminebron in de winter is rauwe zuurkool. En dan het fruit. Helaas bevat fruit, dat bijv. van nu tot Kerstmis bewaard wordt, geen vitamine meer. Dat wil niet zeggen, dat het gebruik van bijvoorbeeld appelen dan waardeloos is geworden. Er zijn nog andere stoffen in die het li chaam goed doen. Voor kinderen zijn fruitsappen sterk aan te beve len, sap van appelen, tomaten e.d. Ook levertraan is voor onze jeugd uitmuntend. Bevroren groenten en fruit be houden het best de vitaminen- waarde, maar de prijzen hiervan liggen veel te hoog. Andere manie ren van conserveren onttrekken helaas veel vitaminen aan groenten en fruit. Ter aanvulling zijn behal ve de juiste voeding aan te bevelen vitaminenpreparaten. speciaal voor de jeugd. Deze worden door de G.G.D/gratis verstrekt. Ouderen kunnen het best een der gecombi neerde vitaminenDreparaten ge bruiken. Mi De nieuwe electrische locomotieven, die de Ned. Spoorwegen in dienst hebben genomen, zijn niet in staat de rijtuigen, die op stoomverwarming zijn ingericht, te verwarmen. Teneinde de reizigers toch comfortabel te vervoeren, wordt thans gebruik gemaakt van een stoomverwarmings- wagen, die acl\ter de electrische locomotief wordt gekoppeld. Deze wa gen bevat twee watertanks met daartussen een omvormer, die het water in stoom omzet en naar de rijtuigen perst. De nieuwe installatie op het emplacement te Amsterdam. Veluws volk: Gelovig en ernstig (V KAN het anders, dat de levens stijl van de Veluwe een afspie geling is van het karakter der be woners en van het geestelijk leven en denken? De Veluwse dorpen hebben de traditie bewaard als het oude Scheveningen t.o.v. een mondaine badplaats en de nabije grote stad. Toeristen-verkeer noch immigran ten, fabrieken noch kazernes heb ben de levensstijl der Veluwe kun nen aantasten". Hoewél, de oude Veluwe het best geconserveerd is gebleven in de buurten met de oeroude boerengeslachten, ook in de grotere dorpen bleef het oude stempel gedrukt op het gehele leven. Vanzelfsprekend is de echte Veluwe het zuiverst in leven en stijl in de stille wintermaanden, maar de vacantie-weken hebben toch niet die invloed op het dage lijks beeld, dat de Veluwe zelf het verliest van de toeristenstroom, al is een nivelleringsproces in enkele grotere dorpen niet meer te loo chenen. Zeker is de Kerk, zo nauw als deze is verbonden met het volk de belangrijkste behoeder van de voorvaderlijke levensstijl. De een heid op vele dorpen is evengroot als in Brabant, aangezien behalve de immigranten allen rechtzinnig zijn cn daarvan het overwegende gedeelte Nederlands Hervormd. De maatschappelijke verschillen zijn gering-en al is het zwaartepunt van de buurtschap naar het gezin ver legd, de buurt heeft nog steeds een werkelijke functie. De bereidwillig heid is nog groot genoeg, de oude buurtgeest leeft voort, de arbeid is nog niet geheel in de sfeer van het kapitalisme getrokken. Van vreem den kan men het best hebben dat ze niet naar de Kerk gaan, ze zijn immers anders. Men kan er heel goed mee omgaan, maar ze horen niet tot de buurt. Maar voor de buurt geldt de traditie en de norm. Wel brokkelt de buurt af door im migranten, die er geheel buiten vallen, 't zijn „anderen", door jon geren, die naar de fabriek gaan en zich daardoor anders gaan voelen, maar de geest is nog levend. Het gezinsleven is zeer sterk, een consumptieve en productieve een heid. De vrouw is de stuwende kracht, neemt geen ondergeschikte positie in. Er heerst een grote zorg voor de kinderen, die niet minder is dan in meer ontwikkelde milieu's, al is van verwennen in de kinder rijke gezinnen geen sprake. Uitgaan doet de vrouw zelden, alleen het Kerkbezoek, veelal twee maal elke Zondag, brengt haar van huis. De jongeren gaan 's avonds soms naar het dorp, maar blijven doorgaans in het gezin. Ze hebben aan het eigen gezin genoeg door de sterke familieband. De zeer overwegend rechtse ge meenteraden waken met kracht voor de Zondagsrust. Het sluiten van alle herbergen op Zondag ver zocht de gemeenteraad van Ede reeds in 1902. De opvattingen der Kerk doortrekken het gehele open bare leven: sluiten der zwembaden, tegengaan van voetballen op Zon dag en van het verkeer met bus en spoor. Gebeurde het niet in 1947 dat op de Noord-Veluwe een auto bus-onderneming, die een stukje gemeentegrond wilde aankopen om de garage te kunnen verbouwen en uitbreiden, haar verzoek zag afge wezen omdat de raad oordeelde, dat aan een onderneming, die op Zondag autobussen liet rijden, geen medewerking mocht worden ver leend? De verdediging der directie dat zij van hogerhand verplicht was op Zondag enkele bussen te laten rijden, vermocht het stand punt der vroede vaderen niet te wijzigen. Merkwaardig is daarbij, dat tel kens weer de Gereformeerde raadsleden een minder streng standpunt innemen dan de Her vormde. Zo zijn de dorpen 's Zon dags volkomen stil, zelfs waar gar nizoen en vreemdelingenverkeer tot de essentiele welvaartsbronnen behoren. De zorg voor de jeugd is de laat ste jaren zeer veel groter gewor den. Er ontstond een zekere angst de jeugd te verliezen. Een eigen verenigingsleven is opgebouwd dat zich in een eigen gebouw, veelal „Ons Huis" geheten, concentreert. Prees de kerkvisitatie in 1912 de Zondagsrust van de Veluwse ge meenten reeds, in 1918 rapporteer de de classis Arnhem dat er goed werk wordt verricht op het gebied van de wijkarbeid, de Bijbelver spreiding, de zang, de jongeman- nenverenigingen en de Zondags scholen. Al dit werk is thans zeer sterk uitgebreid, t.w. knapen- en meisjesverenigingen, Jong-Her- vormden, jongerenorganisaties der politieke partijen, enz. Men heeft op de Veluwe zeer veel over voor het verenigingsleven. Vele predi kanten, die reeds in verscheidene delen des lands hebben gestaan, verzekerden md, dat het bloeiende Hiermede vervolgen wij de publicatie van de artikelen over de Veluwe, die de heer L. J. A. DE JONGE plaatste :n het maandblad „Het Gemenebest" (uitgave Van Gor- kum en Comp. N.V. te Assen) en welke wij uit dit blad over nemen. Komt Ghestem toch? Volgens een door onze dammede- werker uit Parijs ontvangen parti culiere mededeling heeft Ghestem thans, te elfder ure, besloten alsnog in te' schrijven voor het a.s. tour- nool om het Wereldkampioenschap dammen. Heden was te bevoepdcr plaatse geen commentaar te krijgen hierover. Het is te hopen, dat de In ternationale Dambond alsnog deze te late inschrijving zal accepteren, waardoor het tournooi een niet on belangrijk hoger aanzien zal krij- IJsrevue Apollohal Op 3 Nov. a.s. gaat in de Am sterdamse Apollohal de première van de Nederlandse ijsrevue, dit maal gespeeld door professionals. De onderdelen der revue zijn, ver geleken bij die van Januari van dit jaar belangrijk uitgebreid. De ko mische nummers worden verzorgd door toneelrotten als Guus Brox. Voorlopig zal de revue elke avond tot Januari a.s. worden op gevoerd. Nu het bij gebrek aan ijsbanen nog niet mogelijk is met de revue op tournée door het land te trek ken (er bestaan plannen om een verplaatsbare ijsvloer te constru eren en daarmede volgend jaar door Nederland te reizen!) is een speciale regeling getroffen met de Nederlandse Spoorwegen. Uit alle streken van het land zullen extra ijsrevue-treinen naar de hoofdstad lopen. Henriëtte Sala zingt op Zondag 14 November om 17 uur voor radio Genève. Op 16 Nov. om half elf 's avonds voor radio Zurich HDSBDC 2—2 De reis van de BDC-ers naar Leer- sum om aldaar HDS te ontmoeten heeft hen maar één punt opgebracht. Van de aanvang af was BDC in de meerderheid en na 15 minuten spelen maakte hnks-binnen Derks van BDC het eerste doelpunt. 01. HDS kon na 10 minuten gelijk maken. 1 1. Steeds v.eer verscheen BDC voor het Leersum- se doel, doch het juiste schot ontbrak of de staander of deklat kwam HDS te hulp. zodat HDS somtijds door het be kende oog van de naald kroop. Even voor rust gaf W. Huurdeman zijn club de leiding (1—2). Na dc rust bracht, na ongeveer 25 minuten spelen de midvoor van HDS de partijen op gelijke voet (22 Soest verenigingsleven hun zeer verrast heeft. Door wind en weer en duis ternis fietst men langs soms haast onbegaanbare paadjes 's avonds naar de vergaderingen en bijeen komsten, men is er, zoals men ook ter Kerke gaat bij stromende regen en strenge koude. Hier is een jeug dig leven, dat door een ideaal be zield is, waaraan men zich geven wil met een toewijding die mij vaak heeft geboeid. Het ontspanningsleven neemt groter afmetingen aan door reci- teer-verenigingen. muziekbeoefe ning, voorbereidingen voor Kerst feestviering, voetballen, padvinde rij. enz. Naarmate de organisatie op positief Christelijke grondslag door werkt, is de invloed van bepaalde, meer ontwikkelde en meer vrijzin nige groepen en personen aan het tanen. Invloedrijke voormannen, die niet tot de autochthone bevol king behoorden, hebben zeer veel goeds gedaan, zowel ter bevorde ring van de landbouw, als op het gebied van de verenigingen ten al gemenen nutte. Deze generatie sterft uit. De Veluwse boeren nemen thans overal de teugels van hun coöperaties zelf in handen, be sturen Kerk en gemeente en leiden hun verenigingen in Christelijk verband. De predikanten oefenen hierbij veel invloed Jit. maar de Veluwenaren zelf en niet dominéé i---- of meester hebben het laatste1 kenmerkte zich door fair, sportief woord. spel. SECQuick 00 S.E.C. en Quick stonden te Soest tegenover elkaar in het Bui,-g. De- kethpark. De eerste aanvallen zijn voor Quick en een schot van de linksbinnen gaat rakelings over. SEC laat zich ook niet onbetuigd en onderneemt eveneens enige aan vallen, waarbij Reijerse een schot lost, dat precies naast de paal gaat. Weer een paar Quick-uitvallen, J. de Groot breekt door de verdedi ging, maar juist kan Belt de bal tot corner werken. Zo golft het spel op en neer en doelpunten blijven uit. Bij een goed opgezette SEC aanval springt de bal van de staan der het veld weer in. de rechtsbui ten van SEC plaats de bal hoog in het doei, doch de scheidsrechter heeft buitenspel geconstateerd. Beide keepers speelden een per fecte wedstrijd en aan hen heeft het gelegen, dat de stand dubbel blank is gebleven. Na de welverdiende rust zagen we een fel aanvallend SEC, waar tegen Quick alle zeilen moest bij zetten. Jan de Groot moest terstond na de hervatting vervangen wor den, wegens een opgelopen bles sure. Hoe meer de tijd verstreek, hoe meer de spanning toenam. De De laatste minuten van de strijd was SEC niet meer voor het Quick- doel vandaan te krijgen. Het einde kwam echter met een gelijk spel. (0—0). De wedstrijd Soest dijk Zelfs de Duitsers was het te bar Van Dam uit Soestdijk ging in cassatie „Schandelijk" noemde de president van de bijzondere raad van cassatie het gedrag van A. van D. (Dam), uit S o e s t d ij k. oud-beroepsonderofficier var de koninklijke landmacht, wiens zaak Zaterdagmorgen in cassatie be handeld wefa De man maakte deel uit van het „wachtkommando" in kamp Amersfoort en mishandelde dc gevan genen. Hij maakte het daarbij zo bont, dat een Duits gerechtshof hem wegens mishandelingen tot gevangenisstraf ver oordeelde, een straf, die hij echter niet heeft ondergaan. Als NSB-er werd hij geschorst wegens dronkenschap, schul den en oplichting. Requirant verklaar de diep berouw te hebben. Hij had de door de proc. fiscaal te Amsterdam ge ëiste 12 jaar rijkswerkinrichting ver diend. doch hij meende, dat hij de be handeling voor het bijzondere hof geen rekening was gehouden met de achter grond van het gebeurde. Dit werd nog nader toegelicht door zijn raadsman mr. J. Westhoff. die de raad vroeg eeD voorlichtingsrapport uit te laten bren gen. De proc. fiscaal, prof mr. G. E. Langcmeyer concludeerde tot terugver wijzing naar de instructie. ülnnd St. Nicolaas kwam vroeg Leerlingen van dc Congregation de la Notre Dame te Ottawa in Canada, hebben door bemiddeling van de Unesco aan de Christelijke School aan den Ham een pakket schoolbehoeften ge zonden. Door de scholen in Canada is geld ingezameld en dit wordt besteed voor leermiddelen welke voor de Europese scholen bestemd zijn. De inhoud van genoemd pakket was prima' en bevatte: potloden, cahiers, pennen cn penhouders, kleurkrijt, linia len. tekenschriften, brief- cn klad- papicr. Paard met wagen op hol Zaterdagmorgen sloeg het paard \an de groentehandelaar v. d. B. in de Dorpsstraat op hol. Het dier. dat voor de groentewagen gespannen was. schrok blijkbaar voor een andere wa gen waarop ijzerwerk laq. De ren was echter van korte duur. daar de- groen tewagen in een heg geslinqerd werd. De wagen werd beschadigd. Persoon lijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Steatenhnre Inenting tegen pokken Op Dinsdag 9 Nov. a.s. ral 's mor- gens om 9.30 u door dr. H. R. Braun in zijn huis te Achterveld gelegen heid worden gegeven zich kosteloos te laten inenten tegen pokken. Leusden Auto in de tuin Zaterdagmiddag reed een mili taire vrachtauto over de Doornse- grintweg in de richting Amersfoort. In de auto bevonden zich onge veer 20 militairen. Bij Hotel Oud- Leusden ging de auto op twee wie len door de bocht, met het gevolg dat de chauffeur de macht over het stuur verloor. Na eerst een stenen hek te hebben geramd, kwam de auto in een tuin tot stilstand. Er v/as wat materiële schade. „Toekomst" begon slecht Vrijdagavond speelde „Toekomst" van Leusden 'zijn eerste competitiewed strijd tegen Baarn II. Toekomst ver loor deze schaakwedstrijd met 91. Baarn II Toekomst F. G. van DijkT. van Raaij 1—0 I. N. A. CoeselC. van Buren 10 A. C. BouwmanR. Zandbergen 1—0 R. J. dc Vries—G. van Leeuwen 0—1 I. BroersG. van Buren 10 H. K. C. Foeker—C. Veenendaal 10 E. J. Mosson—A. Heij 10 N. dc Bruin—H. van Raaij 1—0 H RottcrseG. Buddingh 10 H. A. Rots—W. Veenendaal 10 ~9—1 Inenting tegen pokken Op Woensdag 10 Nov. a.s. zal 's middags om 15.30 u. door dr. G. G. Bcrgink te Leusbroek en Vrijdag 12 Nov. a.s. om 9.30 u.' te Hamersveld eveneens door dr. G. G. Bergink ge legenheid gegeven worden zich kos teloos te laten inenten tegen pokken. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat ouders- voogden van kinderen, die de leef tijd van 1 jaar hebben bereikt ver plicht zijn een verklaring betreffen de inenting op het gemeentehuis te Hamersveld over te leggen. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Morgen is het 50 jaar geleden dat het echtpaar Peut, wonende te Bavoort in Leusden, in het huwe- trad. Hoevelaken Ongeval veroorzaakte stagnatie Zaterdagochtend geschiedde op het kruispunt een verkeersongeval waarvan de afloop wonderlijk goed mag worden genoemd. Vanuit de richting Nijkerk naderde met zeer grote snelheid een luxe auto be stuurd door de heer J. uit Zwolle. In de bocht raakte de heer J. ver moedelijk door de grote vaart de macht over zijn stuur kwijt, wel trachtte hij de wagen door remmen tot stilstand te brengen doch dit lukte niet. Met enige lange slinger - bewegingén „dook" de auto ten slotte tegen een paal van het elec- trisch net, welke als een lucifer afknapte. Het bovenstuk bleef ech ter aan enige draden hangen. De auto-bestuurder kwam geheel on gedeerd tevoorschijn. De auto liep lichte beschadigingen op, slechts de bumper brak doormidden. De om wonenden hadden echter meer schade daar de stroom op het ge hele kruispunt Werd uitgeschakeld. Ook het verkeer ondervond stagna tie door de laag over twee zijden Van het kruispunt hangende dra den. Door werklieden van de PU EM werd de stroomverbinding om streeks half vijf weer tot stand ge bracht. Het verkeer werd bij ont stentenis van de plaatselijke poli tie geregeld door militairen, de Rijkspolitic te Hoevelaken en de Verkeerspolitie te Amersfoort. De Wegenwacht zorgde voor duidelijke obstakelaanwijzingen. FAMILIEBERICHTEN GETROUWD: W. C. POSTMA en H. A. v. ALBADA Zij betuigen bij deze hvji hartelijke dank voor de vele blijken van belang stelling. Amersfoort, 1 Nov. 1948 van Marnixlaan 59 ADVERTENTIES met voorvak. is toegekend aan fam. v. d. Berg, Bonifasiusstraat 27. Koop ook bij Van MAANEN'S LEDERHANDEL en win een dameshandtas. SOESTERWEG 214 Op het ERDAL LABORATORIUM te Amersfoort kan direct geplaatst worden: liefst in het bezit van diploma le en 2e gedeelte en met practische ervaring. Br. met opgave van leeftijd, opleiding en vorige betrek king onder motto „Chemische Analyste" aan N.V. Mij. v. Wasverwerking Erdalfabrieken, Brabantsestr. 17, A'foort. Brandpunten TE KOOP AANGEBODEN DIVERSEN Een coupon donkerbl. stof voor herenwinterjas, nieuw, prijs 65.—, Br. no. 2461 bur. van dit blad. PERSONEEL GEVRAAGD Gevr. in gezin met 3 kin deren een flink meisje voor dag of dag en nacht. Mevr. Hadders, Vondellaan 39. 2462 Philips „PhiliShave" Staalbaard Ivoor in luxe doosverpakking Philips „PhiliShave" Staalbaard Standaard in luxe doosverpakking Elcclrisch droogscheerapparaat N.V, PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND-EINDHOVEN Nylons zijn een rijk bezit. Wij repareren deze vakkun dig. Binnen 2 uur gereed. „Perfect", Utrechtse Weg 91 2448 Kousenreparatie per lad der 5 cent. Nieuwe voeten aan kousen en sokken 90 cent. Bata, Langestraat. 2449 Kousenreparatie per lad der 5 cent. Nieuwe voeten aan kousen en sokken 90 cent. Bata, Langestraat. 2450 Dames, wanneer U er niet te lang op wilt wachten, is het nu de tijd om Uw oude hoed te laten vervormen. Wij hebben een grote sor tering nieuwe modellen. Maison Moderne, Utrechtse- straat 21, A'foort. 2445 Friese Kleiaardappelen bij Boomsma, het beste uit het beste. Friese Gele 10 kg. 80 ct., 70 kg. 5.40; Borgers 10 kg. 95 ct. 70 kg. 6 50; Blauwe 10 kg. 1.05, 70 kg. 7.—; R. Star 10 kg. 1.05, 70 kg. 7.Boomsma's Friese aardappelhandel. O. Soesterweg 149, Tel. 4580. 2452 v/h Veenschoten en Kuiter, begrafenisondernemer. H. Kuiter. Ve-boevenstraat 21, Tel. 5229, bijkantoor Dintel- straat 7. Billijke tarieven, nette bediening. 2453 Luxe dozen postpapier, be drukt met naam en adres. Prachtige sortering. Druk- nge; sfo< 2451 kerij Bouman, Langegracht 28, Tel. 4425, Amersfoort Laat tijdig Uw stem vast leggen op de gramofoon- plaat en stuurt deze naar Uw jongen in Indië. Mu ziekhandel C. v. d. Wijn gaard, Langestraat 72, Tel. 6225. 2457 Een aardig St. Nicolaas- gesehenk. 14 Kinderop namen aan huis met kunstlicht in album 7.50. Trouwreportages, Archifoto, Rubensstr. 79, Amersfoort. Tel. 3070. 2458 Koopt tijdig Uw St. Nico laas- of Kerstmuziek, voor Uw fam. en vrienden in het buitenland. Muziekhandel C. v. d. Wijngaard, Lange straat 72. Tel. 6225. 2456 Als U straks uit de kou Uw huiskamer binnenkomt, kan een schaal bloeiende bollen U reeds lente-ideeën geven. Maar dan moet U ze nu poten. Avicultura, Langestraat, A'foort. 2460

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4