Mantels zonder bont haast niet in de winkels ers Aantal fabrikanten ontdook de prijsvoorschriften (Z)J? OhAsddadoA DE HIN ESE PAPEGAAI Woningtoestanden in Utrecht iets beter dan die in het hele land Kerknieuws Dinsdaa 2 November 1948 3 Unze dure kleding In verband met klachten van het publiek, dat op het ogenblik bijna uitsluitend zeer dure damesmantels met bontgarnering worden ver kocht, deelt de persdienst van hei departement van Economische Za ken mee: Volgens de pryzenbeschikklng mantels en mantelcostuums 1047 mogen mantels en mantelcostuums wel met bont worden afgeleverd, doch dit mag niet worden ingecal culeerd. Fabrikanten kunnen echter toestemming krygen van de direc teur-generaal van de prijzen om een zeker aantal mantels met bont gegarneerd af te leveren, waarbij de prijs van het bont wèl mag wor den ingecalculeerd. Het aantal is voor de diverse fabrikanten ver schillend. Een voorbeeld van een prijsover- treding: een fabrikant levert een mantel aan een detaillist. De prys bedraagt voor de consument 102. Op de mantel wordt een persiancr kraagje aangebracht, waardoor de prijs voor de consument 250. wordt. De fabrikanten ontduiken het prijsvoorschrift op de volgende wijze: zü stellen zich op het stand punt dat zij de mantel en het bont leveren. In de meeste gevallen worden ook twee facturen afgege ven. Gebleken is, dat kleinhande- „Ik ben naar Zürich en kom nooit meer terug" Secretaresse met geld op stap „Ik ben naar Zurich en kom nooit meer terug", schreef de 34- jarige gehuwde secretaresse van een Amsterdamse advocaat aan haar man op de dag, die haar frau de, op kantoor gepleegd, aan het licht zou brengen. Haar werkgever was n.l. naar de bank gegaan om een zeer groot bedrag op te nemen, dat volgens zijn berekening aan wezig moest zijn. Hij kreeg te ho ren dat er geen cent stond. On middellijk daarna bleek, dat zijn secretaresse die moeder is van twee kinderen wel alle betalin gen van de cliënten had aanvaard en geboekt, maar vervolgens het geld in eigen zak gestoken. Toen de advocaat tot deze ontdekking kwam was zijn secretaresse al ver dwenen. Hij vernam even later dat zij naar Zwitserland was uitgeweken. Daarop telefoneerde de politie met Zürich, waar men haar de dringen de raad gaf per vliegtuig maar weer naar Holland terug te keren. Van het bedrag, groot dertig dui zend gulden, is niets over. Alleen heeft de politie een zeilboot met motor in beslag kunnen nemen. De echtgenoot van deze secretaresêe is ook gearresteerd, verdacht van he ling. laren op de shows, die deze zo mer werden gehouden, bij de fabrikanten orders plaatsten voor mantels met en zonder bont. De aflevering van man tels met bont geschiedt zeer regelmatig, doch de. bestelde mantels zonder bont worden traag of in het geheel niet af geleverd. Klagen de cliënten, dan beweren de fabrikanten, dat de te hunner beschikking gestelde stoffen uit sluitend geschikt zijn om te worden verwerkt tot mantels en mantel costuums met bontgarnering. Intussen is een wijziging van de pryzenbeschikklng Textielhandel 1947 gekomen, waarby ook aan de handel en het ambacht verboden is bont in te calculeren. Hiermee is het lekt gestopt. Er werden der tien fabrieken gecontroleerd: de pryzen van 35.000 mantels zijn na<- gegaan. Acht fabrieken waren ,,fout" (te weinig afgeleverd in de goedkoopste groep). Twee fabrie ken hadden meer bont berekend dan waarvoor ze vergunning had den, o.a. 371 stuks in plaats van 81. Luch tbrug werkte dank zij radar Ondanks de zware mist, die gisteren Berlijn „dicht'" hield en de luchtbrug hinderde, landde op het onder Britse contröle staande Berlijnse vliegveld Gatow elke vier minuten een luchtbrug- vliegtuig met behulp van Radar, al dus werd Maandag gemeld Het Amerikaanse vliegveld Tempelhof echter, dat voor Radar-landingen niet zo geschikt is, bleef gesloten. Tempel hof ligt geheel ingesloten door hoge gebouwen, die door hun ..schaduw" Radarstralen hinderen Gatow daaren tegen ligt op open veld. In de pe riode van 24 uur, eindigend Maandag- mlodag, waren 184 vliegtuigen op Ga tow geland tegen 350 ln de voorafgaan de 24 uur. t Twaalf doden bij vliegramp De twaalf inzittenden van een mili tair vliegtuig zijn allen om het leven gekomen, toen dit toestel gisteren bij Muldrow. in de Amerikaanse staat Ok lahoma, neerstortte. Kampbeul Van Doorn in cassatie Vijftien jaar Rijkswerkinrichting had de 30-jarige S.D.-er E. van Doorn, die in het kamp Amers foort de gevangenen had mishan deld, van het Amsterdamse Bijzon dere Gerechtshof gekregen. Tegen dit vonnis was hij in cassatie ge gaan en Maandag diende zijn zaak voor de Bijzondere Raad van Cas satie in Den Haag. Er was over hem een psychiatrisch rapport uit gebracht. Volgens dit rapport moet hij verantwoordelijk gesteld wor den voor zijn daden. Met deze conclusie kon zijn raadsvrouwe in cassatie, mevr. R. W. Verheij-de Boer, zich niet ver enigen. Zij achtte de man niet toe rekeningsvatbaar en verzocht een nader onderzoek naar zijn geest vermogens in te stellen, subsidair verlaging van de strafmaat. De procureur-fiscaal zag echter geen reden tot een tweede psy chiatrisch rapport. Requirant, die kampbewaker geworden was, om niet naar Duitsland gestuurd te worden, noemde hij „uniform- ziek". De Duitsers gaven hem dit uniform en droegen hem de be waking van zijn landgenoten op. Requirant moet nu de verant woording van zijn daden dragen, zei de procureur-fiscaal. Hij con cludeerde tot verwerping van het beroep. Eén dienstregeling voor het internationale trein verkeer? Op 26 October is in Parijs een bijeenkomst gehouden van het co mité voor spoorwegvervoer van de Internationale Kamer van Koop handel. Aan deze vergadering na men van Nederlandse zijde deel drs. D. J. Wansink (directie Neder landse Spoorwegen) en mr. A. A. A. Knappert (Kamer van Koop handel voor Nederland te Parijs). Ten aanzien van de kwestie van internationale spoorwegdienstrege. lingen sprak het comité zich uit voor handhaving van een uniforme dienstregeling gedurende het gehe le jaar, dus zonder wijzigingen in voor- of najaar. De besprekingen hadden verder o.m. betrekking op de herziening van de coaventies van Bern inzake het vervoer van passagiers en goe deren. Een ander punt van bespre king vormde de status der goede renwagons, die het eigendom zijn van particuliere ondernemingen en niet van spoorwegmaatschappijen. Cissy van Marxveldtt Op bijna 59-jarige leeftijd over leed te Amsterdam de schrijfster Cissy Bee k-d e Haan, die on der het pseudoniem Cissy van Marxveldt grote bekendheid heeft verworven als schrijfster van meisjesboeken. In haar Joop-ter- Heulserie gaf zij een bakvishisto rie, die zeer geliefd was en is In hoofdzaak vond zij haar on derwerpen in het school- en kan toorleven, hoewel zij in sommige werken o.a. in „Kwikzilver" ande re stof behandelde. Van haar voornaamste werken kunnen genoemd worden: Vrien dinnen, Rekel, Caprices, Het nieu we begin, De Kingfordschool, De Stormers, Een Zomerzotheid, De Arcadia, De Louteringskuur, Ma rijke (in drie delen), Puck van Holten en Confetti. Dit laatste werk schreef zij samen met Emmy Belinfante. Na de oorlog verscheen van haar o.a. „Ook zij maakte het mee". 1 De teraardebestelling van het stoffelijk overschot geschiedt Don derdag om 12 uur op de begraaf plaats „Zorgvlied" te Amsterdam. Cissy van Marxveldt, die per soonlijk veel leed heeft gekend de laatste jaren was zij voortdu rend aan bed gebonden, terwijl haar man in de oorlog werd ge fusilleerd heeft in het leven van de Nederlandse jeugd onnoe melijk veel vreugde en geluk ge bracht. Haar meisjesboeken adem den een prettige, open geest, wa ren vol gezonde humor en getuig den van een gevoelige en scherpe waarneming. Zij heeft in tegen stelling tot sommige andere schrijf sters van dit soort boeken haar reputatie niet overleefd. Ook de huidige jeugd verslindt haar werk, zoals de jeugd van twintig, dertig jaar geleden het deed. Niet alleen de jeugd trouwens! De toneelstuk ken die van enkele van haar ver halen gemaakt zijn, als Zomerzot heid en Joop ter Heul werden (en worden) ook door ouderen geap precieerd en worden door ama teurs nog altijd met plezier ge speeld. Zij munten uit door een losse vlotte toon, een vaak verma kelijke situatie en een luchtige nimmer bijtende spot. Binnenkort zal een vloot van ne gen schepen een reis van 12000 mijl gaan ondernemen, van Que bec naar Shanghai. De schepen zijn in Canada gebouwd. De Ming Sung Company te Shanghai zal ze ge bruiken voor het passagiersverkeer en het goederenvervoer op de Yangtze Kiang. De Yangtze Kiang is zeer ondiep en moeilijk bevaarbaar door de sterke stroom. Sedert eeuwen wordt langs de rivier handel ge dreven. Stroomopwaarts werden de goederen tot dusver vervoerd met trekschuiten; de koelies had den de grootste moeite om de schepen in beweging te houden. De leiders van de Ming Sung Com pany wilden hier verandering in brengen: zij droomden van een boot, die geschikt zou zijn voor de vaart op de Yangtze Kiang, die 350 passagiers en een bemanning van een man of 70 zou kunnen vervoe ren. De scheepswerven in Engeland hadden het te druk. In de Verenig de Staten zou het te duur worden en ook in China zijn de Ameri kaanse dollars schaars. In Canada vonden zij een werf, die aan hun wensen kon voldoen. In Quebec zag men kans. sche pen te construeren van aluminium, 283 voet lang en met een diepgang van ten hoogste 8 voet! De romp, de dekken, de reddingsboten, zelfs de kleinste moeren en bouten zijn uit aluminium vervaardigd. Canadese bemanningen zullen de schepen via de Atlantische Oceaan, de Middellandse Zee en het Suez- kanaal, de Indische Oceaan en de Chinese Zee naar Shanghai bren gen. De foto toont de M.V. Kuci Men, die tijdens een proefvaart de brug bij Quebec passeert. De terugkeer van Peer de Schuimer 79 Ja, wat is er gebeurd? Dat kunnen Marga, Willy, Prudon en de dokter hem ook niet zo gauw vertellen. „Voel je je weer helemaal beter?" yragen de meisjes. „Nou", zegt Rob, „ik ben nog erg draaierig in mijn hóófd en ik heb zo'n kinderachtige smaak in m'n mond". Nee. hij is nog lang niet de oude, maar dat zal toch niet lang meer duren. „Een paar weken rust houden", zegt de dokter, „en geen gekke dingen uithalen!" Nu, daar zullen de meisjes wel voor zorgen. En wanneer Rob na enkele dagen z'n eerste wandeling langs het strand maakt en hij er al over denkt weer zee te kiezen, steken beiden waarschuwend hun vinger op. „Alweer nieuwe avonturen te ge- moet?" zegt Willy, „geen sprake van, hoor!" Rob lacht maar eens en vraagt waar majoor Ross toch is gebleven. O, die zit in Tanger. Voor een heel belangrijke zaak, heeft hij ge heimzinnig gezegd. „Nou", zegt Rob, „laten we hem dan gaan opzoeken. Jullie gaan toch mee?" Dat spreekt vanzelf en wanneer Rob enkele dagen later weer de zeilen van de „Vrijheid II" hijst, heeft hij twee passa giers aan boord. En hun bestemming is: Tanger! DE KINDERKRANT- MENEER HAMMES was een rustige oude heer, die niet van lawaai hield. In de stad, waar hij woonde, was altijd la waai, altijd auto's en ratelende karren en altyd mensen om hem heen, die schreeuwden en telefo neerden en tegen hem praatten. Daarom hield hij het niet langer uit en op een mooie dag ging hy weg. Hij ging meteen maar heel ver weg, naar Afrika, daar was het rustig. Hy ging er midden in het oerwoud zitten, bouwde een hutje van boomstammen met een dak van blaren, kookte tutti frutti boven een vuurtje en was heel tevreden. Er woonden in dat oerwoud ook een heleboel beesten. Er wa ren olifanten en er waren apen en er waren tygers. Met de oli fanten en de apen ging het best, daar was meneer Hammes met een goede maatjes mee. Maar de tijgers, die waren niet zo toe- schieteiyk. Ze kwamen met hun allen om het hutje staan, begon nen vreselijk te grommen en zei den tegen elkaar: Dat wezen op twee benen ruikt lekker, we gaan hem opeten. Toen meneer Ham mes dit hoorde, kwam hy naar buiten en zei: Lieve tygers. Ik begryp dat het jullie aard en ge woonte is om iedereen op te eten, die lekker ruikt, maar luister jui eens even. Ik ben niet zo lekker als ik ruik. Bovendien, als Je mc opeet, dan kunnen we geen goe de vrienden meer zy'n, en dat is toch heel erg jammer. Laat me leven, dan zal ik jullie altijd hel pen, als je in moeilijkheden komt Afgesproken, zeiden de ty gers, want ze waren hele maal ontroerd van deze toe spraak. En sindsdien werden me neer Hammes en de tygers buiten gewoon goede vrienden. Zy kwa men hem iedere dag een bezoek brengen, legden hun koppen te gen hem aan en begonnen dan te spinnen als poezen. Maar op zekere dag kwam de oudste van de tygers, Harimau, hard aanlopen en zei: Meneer Hammes, o, meneer Hammes, er is een boze man in het oerwoud. Hij schiet tygers dood. Hij heeft mijn neef al doodgeschoten en myn oude tante heeft een schot in haar poot. Och, och, zei meneer Hammes bedroefd. Waar is die man? Ik zal hem direct gaan opzoeken. Hij zit in een ding, dat rijdt, zei Hariman en hij staat soms stil met dat ding op de Grote Open Vlakte. Meneer Hammes ging direct naar de Grote Open Vlakte en vond daar een jagersman In een auto. De iagersman was speciaal naar Afrika gekomen om op ty gers te schieten. Hy maakte er haardkleedjes van. Mag ik me even voorstellen? Ik ben meneer Hammes, zei me neer Hammes.. Aangenaam, myn naam is Puttenbroek, zei de jagersman. Hij was bezig zyn geweer schoon De moord te ft enen te maken en keek alweer loerend in het rond, of er niet een tyger aankwam. Tja. zei meneer Hammes, ik ben even by U gekomen om over een netelige kwestie te spreken Ilc heb vernomen, dat U tijgers schiet. Mag ik ook vragen, waar om U dat doet? Ik maak haardkleedjes van ze zei de jager, en bovendien vind ik het dapper en moedig van mezelf om tijgers te schieten. LUISTER eens, zei meneer Hammes. Hoeveel haard kleedjes hebt.U al In Uw huis? Tien, zei meneer Puttenbroek. En myn vrouw heeft ook al ze ven bontjassen van tygervellen. Is dat dan niet voldoende, zei meneer Hammes. Wat zou U er van denken om voortaan eens neushoorns te gaan schieten? Dat is eigenlijk wel een uitste kend idee, zei meneer Putten broek. Waar kan ik die vinden? In Frankryk, zei meneer Ham mes. Daar zyn de meeste neus hoorns van heel de wereld. Neemt U nu meteen Uw auto en ry naar Frankryk, daar kunt U net zoveel neushoorns schieten als U wilt. Meneer Puttenbroek was heel biy met de tip. Hij reed ln zyn auto weg naar Frankrijk en wuif de heel vroiyk nog eens achter om. En meneer Hammes ging terug naar zijn tygers en riep: Hy Is weg, jongens! O, wat ben je toch een goeie brave man, zeiden do tygers. Hoe kunnen we je bedanken, kom eens gauw hier, dan krijg jo eon lik! En ze gingen gezellig met z'n allen een beetje spelen in het oer woud. Onderwijl ging meneer Putten broek op zoek naar zyn neus hoorns. Hij doorkruiste heel •Frankrijk, maar heeft cr nooit een kunnen vinden. Wel heel zielig, maar misschien komt hy er nog wel eens een te gen. N het land van de Orrekie- dorren daar zijn ze allemaal gek. Daar hebben ze groene snorren en vlaggetjes in hun nek. Daar hebben ze koperen tenen en veren op hun hoofd. Ze eten er kiezelstenen, met boter en suiker gestoofd. A LS je iemand ziet flaneren met een grote groene snor, en een hoofd vol wuivende veren, dan is het een Orrckiedor. Aardverschuiving bij Napels kost 25 mensen levens Men neemt aan, dat 25 personen, die gisteravond in een huls to Poslllipo bij Napels voor rouwbeklag bijeen waren gekomen, levend zijn begraven als ge volg van een aardverschuiving, veroor zaakt door zware regenval. Twee mi nisters hebben zich naar de plaats van het ongeluk begeven om het reddings werk gade te slaan. Buitenlandse jaarbeurzen De dienst voor buitenlandse Jaarbeur zen en exposities van het Centraal In stituut ter bevordering van de Buiten landse Handel, Bezuidenhoutseweg 64 te 's-Gravcnhage, neemt collectieve deel neming in overweging aan de volgende internationale voorjaarsbeurzen in 1949: Milaan 12 April—27 April Lyon 23 April— 2 Mei Poznan (Polen) 23 April—20 Mei Brussel 30 April—15 Mei Boedapest 6 Mei —17 Mei Toronto 30 Mel —10 Juni en Barcelona begin Juni. Nederlandse bedrijven, die belangstel ling hebben tot deelneming, wordt ver zocht zich vTiór 25 November schriftelijk aan te melden bij bovengenoemde dienst. EARL DERR BIGGERS CEARL DER. EEN CHARLIE CHAN-MYST ERIE No. 106 „Oude gewoonte van theorieën", zei Chan. „Niet de eerste die ver splinteren In mijn gezicht. Vergeef mij, indien ik nalaat opwinding te koesteren, gelijk u." „Maar wat moeten we nu begin nen?" „Wat zouden wij beginnen? Wij overhandigen paarlen. U hebt dwa ze belofte gedaan, door mij hartelijk berispt. Niets anders te doen dan uit te voeren." „En heengaan, zonder te weten wat hier gebeurd is! Ik zie niet in, hoe ik kan. „Wat komen moet. zal komen. Woodern van de oneindig wijze Kong Fu Tse „Maar luister eens, Charlie heb je daar wel aan gedacht? Misschien is er iets gebeurd. Mogelijk zijn we van het begin af aan op een vals spoor. Er kwam een kleine auto in dolle vaart de weg af. en met een wild gekras van de remmen stond ze stil voor de ranch. Zij snelden langs het huis. De maan was nog niet op. en alles was half duister. Een wel bekende gestalte gaf zich niet de moeite het hek te openen, maar sprong er over. Bob liep er heen. „Holley", zei hij. Holley draaide zich snel om. „Hemel wat laat Je me schrik ken. Maar ik moet jou juist heb ben." Hij hijgde, en was blijkbaar opgewonden. „Wat scheelt er -aan?" vroeg Eob. „Ik weet het niet ik maak me zo ongerust Pai'.la Bob kreeg een raar gevoel. „Wat is er met Paula?" „Je hebt toch niets van haar ge hoord of haar gezien?" „Néén", natuurlijk Riet." „Ze is nog niet terug uit Petticoat Mijn. Het is niet ver. en ze is dade lijk na het ontbijt er heen gegaan. Ze had al lang terug moeten zijn. Ze had beloofd, met mij samen te eten en dan zouden we vanavond naar de bioscoop gaan. Ze geven een film, waar ze veel belang in stelt." Bob was al op de weg. „Kom mee - in vredesnaam gauw.." Chan deed een stap naar voren. Er glinsterde iets in zijn hand. „Mijn automatische", verkaarde hij. „Ik die redden uit koffer, venmor gen. Neem mee. „Hoeft niet", zei Bob „Je hebt hem misschien zelf nodig.." „Ik smeek u nederig.." „Dank je, Charlie, ik doe er toch niets mee. Vooruit „De paarlen....',' opperde Chan. „O, tegen achten ben ik wel te rug. Dit is nu belangrijker...." Toen hij naast Holley in de auto ging zitten, zag Bob de voordeur vah het huis open gaan en de reu zengestalte van Madden op de drem. pel staan. „Hei daar!" riep de millionnair. „Waai om", mompelde Bob. De redacteur stuurde de auto achteruit en liet haar met verbazende snel heid draaien. Zij waren al op de weg ea reden met grote vaart. „Wat kan er gebeurd zijn?" vroeg Bob. „Ik weet het niet. Het is daar gevaarlijk, bij die oude mijn overal zijn schachten soms /cr- borgen door kreupelhout. Schachten van honderd en meer meters diep. „Sneller", smeekte Bob. .Kan niet sneller." antwoordde Holley. „Madden stelde belang ln je vertrek nietwaar? Je hebt hem zeker de paarlen nog niet gege ven?" Neen. Er is weer wat nieuws gebeurd vanavond." Bob vertelde hem, wat de stem door de radio had gezegd. „Zou je denken, dat we het van het begin af aan mis gehad hebben? Dat er tenslotte niemand ook maar licht beschadigd is op de ranch?" „Best mogelijk", gaf de redacteur toe „Dat kan wachten, Het gaat nu om Paula." Een andere auto kwam in snelle vaart aan op de weg. Holley week uit; de beide wagens schramden el kaar in het voorbijgaan. „Wie was dat?" vroeg Bob. „Een taxi van het station", ant woordde Holley. „Ik herkende de chauffeur. Er zat iemand achterin. „Ik zag het', zei Bob. „Misschien iemand voor Madden." „Misschien wel", erkende Holley. Hij zwenkte nu van de grote weg af het half verborgen pad op, dat naar de verlaten mijn voerde. „Nu moet hef langzamer gaan, vrees ik", zei hij. (Wordt vervolgd) Maar ideaal is het nog lang niet De woningtoestanden zijn in de provincie Utrecht gemiddeld iets beter dan in het gehele land. Dit blijkt uit cijfers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek publi ceerde als resultaat van de wo ning- en gezinstelling, die in Mei 1947 is gehouden. Het aantal ver trekken per bewoonde woning be draagt 5.43 (Nederland 4.93), het Aardappeloogst zal ca. 5£ mill, ton bedragen Op vragen van het Tweede Ka merlid Vondeling (Arb.) in ver band met de aardappeloogst 1948 heeft de heer M a n s h o 11, minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening o,m. het volgende ge antwoord: De grootte van de totale aardap peloogst 1948 kan geraamd worden op 5.600.000 ton. waarvan 2 200.000 ton kiel- en 1.800,000 ton'zandaard- appelen en 1.000.000 ton fabrieks aardappelen. Tot nu toe werden van de oogst 1948 naar het buitenland verkocht plm. 110000 ton consumptieaardappe len (waarvan plm. 85.000 ton naar overzeese landen^ en plm. 225.000 ton pootaardappelen. Een raming van de totaal te bereiken export is echter op dit ogenblik nog niet mo gelijk. De binnenlandse behoefte aan consumptieaardappelen kan geraamd worden op 1.400.000 ton en die aan pootgoed bij een uitpoot voor de oogst 1949 van een areaal, dat niet veel verschilt met de oppervlakte, die in 1946 met aardappelen werd verbouwd, op 400.000 ton. Komende tot de beantwoording van de vraag zelf, geeft de minister als zijn mening te kennen, dat het quantum aardappelen, dat uiteinde lijk voor voedseldoeleinden bestemd moet worden, op dit ogenblik moei- lijk kan worden geschat. aantal bewoners per woning 4.44 (Nederland 4 47), per vertrek 0.82 (hele land 0.91). Rond 91 procent van alle Utrechtse woningen is aangesloten op de waterleiding (Ned. 80.1), 76.7 pet. heeft een aansluiting op de gasleiding (Ned. 67.3), bijna alle woningen (n.l. 97,5 pet.), heeft electrisch licht (Ned. 924). Wij willen met de weergave van deze vergelijkende cijfers niet zeg gen, dat de woningtoestanden ide aal zijn. Het tegendeel bli.ikt uit de mededeling, dat rond 34 pet. van de Utrechtse gezinnen met el kaar samenwonen, dat er nog al- Hijd 403 woningen zijn, waar te weinig slaaprulmte is. Verder wo nen nog steeds 2177 mensen in noodwoningen of noodboerderijen, 465 in zomerhuisjes en 937 in an dere noodverblijven. In Mei 1947 had onze provincie 530.475 inwoners. Hierbij zijn niet geteld de mensen, die in gestich ten, op schepen of in woonwagens leven. De Utrechtse gezinnen ijn in het algemeen genomen tets klei ner (3.97 personen) dan die uit het hele land (4.04 personen). Ook schijnen de Utrechtse gezinnen iets minder kinderrijk te zijn (2.58 kinderen per gezin) dan het ge middelde gezin in het hele land (261 kinderen). Deze cijfers ge ven echter geen zuiver beeld van het aantal kinderen, dat in de ge zinnen wordt geboren, omdat zij alleen aangeven de inwonende kinderen. Ook in Engeland gaat de jam van de bon De Britse minister van voedselvoor ziening, John Straehey. heeft In het parlement meegedeeld, dat dc rantsoe nen versnaperingen, suiker en vetten zullen worden verhoogd en dat de rant soenering van alle soorten jam en mar melade zal worden afgeschaft De verkoop van goedkopere soorten versnaperingen zal het volgend Jaar vry komen. Politiek waarschijnlijk niet de drijfveer Politieke motieven hebben waar schijnlijk niet ten grondslag gelegen nnn de moord che Zondag te Wenen door vier Russen op do Amerikaanse ECA-functionarls Irving Ross is ge pleegd, zo luidt het oordeel van Wcenso waarnemers. Men neemt nan dat men hier met een roofmoord te doen hooft. Er ls nog geen officieel Amerikaans communiqué over de moord verschenen. De Russen hebben gisteren tweemaal oen verzoek van offlriöle Amerikaanse zijde om een bezoek te mogen brengen aan het Oostenrijkse meisje Anna Su- perino, dat bij Ross in de auto zat. af gewezen Als reden voor dc weigering gaven de Sowjct-autorlteltcn op, dat mej. Superlna tc ziek was om bezoek te ontvangen. Reuter vernam van gezag hebbende zydc. dat het meisje aan kneuzingen cn bajonetwonden lijdt. Dc WnahviJkse schoen- en leer industrie heeft het plan leder Jaar een „schoenenbeurs" te organiseren. Nederland cn Argentinië hebben een luehtvaortverdrag gesloten. Daar door kan de K.L M. haar Zuld-Amcrika lijn doortrekken naar Buenos Aires. Nod. Herv. Kerk Beroepen te Llsse (toer, C. Jonge- boer te Wijk bij Duurstede te Lcx- mond P. Bouw tc Woudenberg te Lcersum (toer J, Ph. v d. Ros te Ril land—Bath te Joure J. C. Wisse te Nicuwc-Pckeln te Ntjkerkcrvccn A. de Bruijn te Werkendam Aangenomen naar Zutphen (vac. K. A. Beversluis M. G. Sterringa te Wapservccn naar Marrum B. E. v. Buuren te Hoorstrezwang naar Muiden L. Kievit te Putten, die be dankte voor Vreeswijk cn voor Wnd- dlnxveen, Bedankt voor Poortvliet J. Lekker- kerker te Westbroek voor Musscl- knnnal A v. Es te NIJeveen Benoemd tot Hulpprcd. tc Middel burg H Kuilman, cand, te Maastricht. Geref. Kerken Tweetal te Vlaardingcn (vac. J. H. Mulder) J. v. Harmelen tc Garijp en G v. Wllgenburg te Aaltcn. Beroepen te Oudshoorn W. Tom te Sappcmeer te Tulndorp-Oostzaan en te Oostzaon J. M Vlaming, cand. te Hnnrlem te ZoutespulAxel D. J. Couvóe te Axel. Aangenomen naar Emmen (vac. J. H. Binnerma) A. B. C Hofland, lc^erprcd. te Den Haag naar Nlouw-Amsterdnm T. Lopers to Glanerburg Bedankt voor Tlcl W. v d. Meulcn te Woubrugge voor Nlcuwe-Pekcla H Veldkamp te Middelburg voor Lop- persum T. B. v. Houten tp Brltsum. Gcref. Kerken art. 31 K.O. Tweetal tc Rottcrdam-Charlols J C. Janse te Rijswijk (Z.H cn II. C Ove'r- rem te Slledrocht. Beroepen tc MUdam A. H. Algra cand. tc Hulzum (Fr.) Bedankt voor Bunschoten-Spaken burg I de Wolff te En6chcdc. Chr. Gcref. Kerken Beroepen te Ede K. Bokhorst te Does burg tc Papcndrecht D. Dricssen te Vlaardingcn. Evang. Luth. kerk Aangenomen naar Zwolle C. F. S Stegonga tc WlldervankVcendam. dlo bedankte voor Den Helder. Radio-programma Hedenavond HILV. I 19.00 De rong van Rlco; 19.10 Gr platen. 19 15 Pierre Pnlln; 10 45 Reg ultz.: 20 00 Nieuws: 20 05 Echo van de dag" 20.15 Bonte Dlnsdngnvondtreln; 21.30 Ik zou zo graag. 22.15 Buitenlands overzicht: 2230 Poltronlcrl-kwartet: 23 00 Nieuws: 23 15—24.00 Symphonie- orkest HILVERSUM TI 19.00 Nieuws: 10 18 Domkoor van Wenen: 19.30 Dit ls leven-. 10 45 Ennv Mols—De Loouwe; 20 00 Nieuws. 20.05 Dc gewone man; 20 12 Radio Philh orkest; 21,35 Honderd Jaar grondwet 21.45 Amsterdams kamermu ziek gezelschap: 2215 Kort woord op Allerzielen; 22 20 Werken van J S. Bach- 22 37 Actualiteiten; 22.45 Avond gebed; 23.00 Nieuws: 23.15—24 00 Symph. concert. Morgen HILVERSUM I 7.00 nws; 7.15 och tendgymnastiek: 7.30 gr.pl 8.00 nws; 8 18 gr pl.; 8.50 voor de vrouw 9.00 Tsjalkofsxy: 10 oo morgenwijding 10 20 onze keuken; 10.30 als de stofzuiger z.wljgt; 11.00 uou non stop prog.; 12.00 Vlnccntlno; 12.30 wnernraatje. 12.33 voor het plntteland: 12.38 Klllma Hawaiian»; 13 00 nws 13 15 kalender: 13 20 Malan- do. 14 00 gesproken portretten; 14 15 leugdconeert: 15 00 hoorsncl: 15 30 Re genboog: 16.00 Roodborstjes; 16.15 het stond In de krant; 16.45 vragen staat vrij; 17 15 gr pl.; 18.00 nws. 1R.15 Va ria 18 20 pianomuziek; 13.30 rcg. ultz. HILVERSUM II- 7 00 nws 7 15 te dcum Inudnmus; 7 45 een woord voor de dag: 8 00 nws.; 8.15 gr.pl 9 00 ochtend bezoek; 9 30 waterstanden; 9.35 svmph- concert: 10 30 morgendienst: 11.00 cello; 11.15 hoorspel. 11.55 harmonlcmuzlok; 12,30 wcerovcrzlcht;: 12 33 gr.pl. 13.00 nws.: 1315 omroepork. 14.00 Ondrltsjek- kwartct; 14 30 bloemen cn planten; 15 00 vloolrccltal; 15 30 operamuziek; 16.15 voor onze Jongens on meisjes; 17 30 orgelklanken; 17.45 reg. ultz.; 18.00 onze Nederl. koren; 18.30 Metropolc-ork TJflNKALENÖER 3 NOVEMBER. Thans zijn de laatste appelen geplukt en opge borgen in hun winterbewaarplaats. Het z;:,n de Goudreinct, Jonathan, Groninger Kroon. Zoete Ermgaard en Bramley's Seedling, die bij een goede bewaring wel tot Maart kunnen duren. Soms zelfs wel lan ger, doch hiervoor komen slechts gave exemplaren in aanmerking. De bewaarplaats moet koel en vorstvrij zijn, niet vochtig, doch ook niet al te droog en moet kun nen worden geventileerd. Nu en dan worden deze bewaar-appelen in de winter nog eens gecontro leerd en de ontstoken exemplaren verwijderd. Een goede handpeer voor ivinterbewaring is de Com- tesse de Paris. Deze kan tot in Ja nuari gaaf blijven. De stoofpeer St. Remy kan wel tot April bewaard olijven.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3