Als de wichelroede draait In Mei 1913 gaf VVV Amersfoort een wandelroute aan „Woeste Hoeve5', 'n oord met grote toekomst? Tafeltennis is een sport in opkomst Onze straat verstond de vallende bladeren GOED GEMUTST roep der Hulstegge vindt vliegtuigwrakken en onontplofte bommen Geheime stralen aan 't werk Ontdekking van geneeskrachtige bron leidt tot stichting van „badplaats" Blauw-witte borden wijzen nog de weg maarer is nu meer te zien Zaterdag 6 November 1948 3 (Van een eigen verslaggever) Wat een wichelroede nu eigen lijk precies is? Een houten of meta len roede, waarmee men, volgens het middeleeuwse bijgeloof, ver borgen zaken, vooral onder de grond gelegen schatten, meende te kun nen opzoeken. Deze verklaring on geveer geeft de nuchtere encyclo paedic van Winkler Prins. Maar be rust het vinden van in de grond verborgen voorwerpen met de wi chelroede ook nu nog op bijgeloof? Wij zijn er. na alle gebeurtenissen, waarover wij de laatste tijd lazen, hard aan gaan twijfelen. Ten slotte besloten wij ons licht op te steken bij een bij uitstek deskundige: de wichelroedeloper Hulstegge. die in het kleine Gelderse plaatsje Gorsscl woont. De heer Hulstegge woont daar in een kleine sanitairzaak. Zijn zes tienjarige dochter ontvangt ons en plant ons in een knus ingerichte serre. „Vader moet nog even af eten", zegt zij in haar grappig Gel ders dialect Dan komt hij: een man van mid delbare leeftijd in een bruin sport- costuum, met een geestige trek om de mond. Wij kunnen, oppervlakkig, in hem niets van de magiër ontdek ken. Hij is een normaal mens met een fijn gevoel voor humor. Zonder veel omhaal begint hij te vertellen- „Een wichelroede ls een tak met gaffelverdellng. gesneden van een vlier- of hazclnotenboom. Wanneer Iemand, die daarvoor gevoelig ls. de einden van de gaffel in zijn handen houdt en de tak horizontaal voor zich uitstrekt, dan buigt of draalt de roede boven de plaats, waar het gezochte ver borgen ligt. Deze beweging noemt men de „slag". Metalen wichelroeden worden tegen woordig meer gebruikt dan houten. Het zijn V-vormlge koperen staven, waarvan de toppen zodanig zijn omge bogen, dat men ze gemakkelijk in de handpalmen kan nemen. De heer Hulstegge werkt uitsluitend met meta len roeden, omdat hij die in een wip kan maken van een stuk koperdraad ofeen traproede. De aard van het instrument doet er overigens weinig toe. omdat dit slechts de „antenne" is van de „ontvanger", de loper zelf. Ja. onze gastheer beweert zelfs, dat hij zonder wichelroede zou kunnen experi menteren Het nut van de wichelroede kan heel groot zijn. zegt de heer Hul stegge. In Frankrijk heeft een wi chelroedeloper een moordzaak tot klaarheid gebracht. Wellicht be staat ook in Nederland de moge lijkheid. dat de politie bij moeilijke gevallen wichelroedelopers inscha kelt. meent hij. „Koud of warm" Als wy onze verbazing er over uiten, dat die Fransman een moordaffaire op loste, verklaart de heer Hulstegge ons. dat het wapen, waarmee de moord werd gepleegd, zowel op de dader als het slachtoffer een zekere aantrekkings kracht uitoefent. Door de roede kun nen „dus" belde personen worden op gespoord. Dat vergt veel geduld: het lijkt wel eens op het bekende spelletje „koud of warm". De heer Hulstegge zelf heeft vele verbijsterend Juiste staaltjes van speurkunst met de wichelroede ver toond.: Wees. hij niet nauwkeurig de plaats aan, waar in 1943 een Ameri kaans vliegtuig in de buurt van Hoo- geveen was neergestort? Het toestel v/as meters diep in de zachte vcenbo- dem gedrongen. De Duitsers hadden de met grondwater gevulde trechter vol zand gestortl Na de bevrijding wilden de Amerikanen weten, waar hun ge sneuvelde makkers waren. Niemand wist het precies, de heer Hulstegge bracht uitkomst. De Amerikaanse op sporingsdienst heeft hem daarvoor dank betuigd. „Hoe hebt U uw gave ontdekt?", vra gen wij. breekt. Dit karwei betekent het „afgra zen" van ettelijke bunders grond. Een hele verzameling voorwerpen, die hij in de grond vond. toont ons de heer Hulstegge. Daar zijn bij zllverbons. die tijdens de oorlog in de grond waren En de heer Hulstegge vertelt- hij Is I ,5? "',a*rvan mci? - dc Ju»stc loodgieter, dus moet hij dikwijls wa- terputten en -pompen aanleggen. Daar naar moet je boren, en dat geeft lang niet altijd resultaat. „Toen kreeg lk het idee een wichelroede te gebruiken. Aanvankelijk had ik daarmee nu niet zulke daverende resultaten, maar door veel oefeningen hij maakt een veelzeggend gebaar. „En wc vonden In het begin kon hij niet altyd pre cies onderscheiden, wat zijn roede aanwees. „Zo zocht lk eens naar water en waarempel. mijn roede sloeg door. Wij aan het graven. We vonden een begraven paardencadaver." „Ik meen stellig ook olie in de grond te kunnen opsporen." gaat de heer Hulstegge voort. „Maar jammer genoeg, geen oliemaatschappij heeft mij tot nu toe daartoe in de gelegenheid gesteld." Grote vermaardheid kreeg de heer Hulstegge door zijn jacht öp in de grond verborgen onontplofte bom men, granaten en landmijnen. Bij de spoorlijn in Wijhe ontdekte hij, met zijn trouwe wichelroede, verscheidene verdwaalde vliegtuigbommen. Thans is hij op zoek naar de graven van veer tien gefusilleerden. Dit is een uiterst moeilijke opgave, omdat de geringste aanwijzing van plaats en richting ont schuilplaats niet meer wist. zilveren munten en urnen uit de Hunncnthd vond hij enz. Onze eenvoudige loodgieter-wichel roedeloper beweert zelfs zieke orga nen in het mensenlichaam tc kunnen aanwijz.cn. Enige ervaring daarmee heeft hij met duiven gehad. Onzichtbare macht Ten slotte neemt hij ons mee naar de bleek, achter zijn huis. Op ver scheidene plaatsen wil het gras niet goed groeien, daar schemert de rui ge aarde door de groene halmen. „Hier verrichten aardstralen of aardgewassen hun vernietigend werk", zegt de heer Hulstegge. Hij loopt over de dorre plaatsen met zijn wichelroede Die begint prompt te draaien. We zien het met eigen ogen. We snellen toe en trachten met beide handen de vaart van dc roede te stuiten. Maar een onzicht bare macht is sterker dan wij en we moeten het opgeven. De roede draait, terwijl de loper zijn handen stilhoudt. Hier is geen sprake van een truc. Dit is pure realiteit: iets dat even werkelijk is als onver klaarbaar. Wat zoal met behulp van de wichelroede te voorschijn werd gebracht: een uitgebreide collectie zilveren munten en drie stenen, waarop een eigenwijze boer zijn pompboor brak, toen hij niet naar Hulstegge's aan wijzingen wilde luisteren. HET is al weer jaren geleden, dat op de heide, bij het Veluwse gehucht Woeste Hoeve, (ten noorden van Arnhem) een wel bron werd ontdekt, waarvan het water geneeskrachtig bleek te zijn. Niemand kon toen vermoeden, dat bij de Juliana-bron, zoals ze werd genoemd, nog eens een badplaats zou ontstaan, een ..Kurort", zoals in Spa en Vichy, met de aanleg waarvan een Haagse onderneming deze winter nog wil beginnen. Rheumatiek- lijders en hartpatiënten zullen er genezing kunnen vinden. De heer Hulstegge in actie. De wi chelroede begint te draaien boven een plaats, ivaar voorwerpen in de grond verborgen zijn. De ontdekking van de bron was puur toeval. In 1927 liet dc geoloog dr. Hulsbergen een huis bouwen op de heide bij Woeste Hoeve. Tijdens het graven van de waterput bij zijn woning, werd eerst na lang zoeken een ader aangeboord Enige tijd la ter ontdekte de geoloog, dat het deksel van de verzamelbak telkens opwipte. Hij kwam tot de conclu sie, dat het water koolzuurhoudend was en zelfs sporen van radium be vatte, m.a.w. geneeskrachtige wer king had. Na lang zoeken werd de welbron op veertig meter diepte gevonden Ze leverde volkomen zuiver water, dat zó gedronken kon worden. Waarom het twintig jaar geduurd heeft, voordat de bron in exploitatie werd genomen? Ook hier spreekt de deviezen- schaarste een woordje mee. Vóór de oorlog zochten tal van rheumathiek- lijders en hartpatiënten genezing of althans verlichting van hun kwalen bij de bronnen in het nabije buiten land, b.v. Spa in België Nu wü in Nederland zelf een bron met geneeskrachtig water bezitten, past het geheel in het kader van on ze zuinig-met-dcviezen-politiek, dat wy de Juliana-bron bü Wocste- Hoeve gaan exploiteren. En zo zal de Haagse N.V. binnenkort beginnen met dc bouw van een groot houten paviljoen cn een complex zomer huisjes en slaapzalen, in de nabij heid van dc bron op een terrein van circa 10 ha. Het is niet de bedoeling er een mondain „Kurort" van te maken; hoofdzaak is, dat men er een bron water-kuur zal kunnen doen. temid den van een prachtige natuur. Het land rond het gehucht Woeste Hoeve moet reeds een Romeinse nederzetting hebben gekend. Er gaan geruchten, dat ergens op het terrein van de bron een Romeins krijgsman in een gouden harnas be graven ligt. Uit een latere tijd dateren de spo ren van de oude „Hessenwegen", waarlangs de middeleeuwse kooplui met hun wagens trokken. Eveneens in de nabijheid van de bron bevindt zich het monument ter nagedachtenis van de gefusil leerden voor de aanslag op Rauter. Amersfoorters blijven niet achter Tafeltennis is een sport in opkomst. Nieuwe verenigin gen rijzen als paddenstoelen uit dc grond en het aantal beoefenaars stijgt met sprongen. Want tafel tennis is een jonge sport, die zich geleidelijk uit het ping-pong-spel heeft ontwikkeld Als sport wordt het in Nederland nog niet zo heel lang beoefend; de Nederlandse Tafeltennis Bond bestond enige tijd geleden pas 121-S jaar en om vat nog steeds niet geheel Neder land. Daardoor kan Nederland ook niet op schitterende internationale resultaten bogen, al is een zekere X_T ER cn der verspreid vindt men op verscheidene plaatsen in -*-onze oude binnenstad nog enige blauw-emaillc straatnaam borden. Ze vormen het overblijfsel van de 142 stuks, die de heer J. H. Zwier in 1881 maakte voor slechts 68.Deze emaille- borden zijn dus alweer bijna zeventig jaren oud. Behalve die oude straatnaamplaten treffen we nog een heel stel aan, die erg veel er op lijken. Zo is er aan de kant van de Wees huisgang tegen dc muur van het Oldenbarnevelthuis een dergelijke blauwe naamplaat bevestigd met in nog helder witte letters de aanduiding Kleine Spui waar we, aan dc Wcst- singelgcvel, een blauw-emaille bord aantreffen. Volgt men de aangegeven richting, dan komt al gauw de tweede aan wijzer in zicht, n.l. die aan de pui van „het Schildershuis" van de heer Slooten op de hoek van de Nieuwe- weg cn Het Zand. De bekende pijl wijst naar het Havik cn al heel spoedig vinden we wéér een route bord, op het huis van H. van Beek op Havik no. 2. aan de hoek met de Ligt de hei wel op de goede plaats? De overeenkomst tussen de oude Amersfoortse straatnaambordjes en die richtingsborden heeft wel eens de vraag doen rijzen, of onze stsd al een jaar of zestig, zeventig gele den zo zeer actief was op het gebied van het vreemdelingenverkeer, dat men ten dienste van dc toeristen een route met richtingwijzers had uitgebakend langs de meest-schil- derachtige hoekjes onzer stad. De blauwe richtingwijzers, die menige stadgenoot wel op verschil lende punten zal weten te vinden, zijn evenwel van veel jonger datum dan de blauwe straatnaamborden van 1881, en staan in nauw verband met een bericht dat ik optekende uit een Amersfoorts nieuwsblad van Mei 1913. „Door de vw is nabij het station een bord geplaatst, waar op is aangegeven de navolgende korte wandeling door de stad langs de voornaamste beziens waardigheden. Afstand 4 km. (Gelieve de blauw-witte borden te raadplegen!)" 't Begin DE wandeling begon bij het sta tion. In die tijd van vóór 35 ja ren liep de paardentram van Krieger nog van het station naar de Kamppoort (de remise stond aan het begin van de Utrechtse weg in een vroegere paardenstal van een der hogere huzarenofficieren) en de VVV-route liep dan ook langs de tramrails; tot over de Utrechtse- poortbrug. Daar kon de toerist de Amersfoortse Kei bewonderen, wel ke lag onder de bomen naast het oude politiebureau. Van hier liep de wandeling langs de Burgerschool (nu distributiedienst) cn het plant soen-West naar de Koppelpoort. „Vandaar langs Kleine Spui naar Museum Flehite (oudheden, schilde rijen enz.) 128 m." Van Fléhite af is met behulp van de nog aanwezige routeborden een groot deel van de oude wandeling terug te vinden. Het begint al bij de antiquair op de hoek van de (prachtig oksaal, doopvont enz). Van. St. Joriskerk: Langestraat naar dc Binnenkamppoort: 140 M. De Muurhuizen inslaan (oude huizen!, Plompetorcnpoort (vroegere gevan genis); op brug uitzicht op Pensio naat en op de oude wnlpoort Mon nikendam." Hier wordt natuurlijk bedoeld de St. Jorisbrug naast Groot Tinnen- burg. vanwaar men zulk een mooi doorkijkje heeft op dc vroegere Noortwijckxcolck, op het huis met de paarse ruiten van de tabakshan- delaar^bankier Cohen cn op dc ach terkant van Monnikendam. Van Tinnenburg af is het dan ver der ook voor dc niet-Amersfoorter een pculeschilletje, om bij onze prachtig-hersteldc waterpoort te ge raken; de alle nog aanwezige route- bordjes wijzen de weg. Allereerst dat aan de zijgevel van het Olden barnevelthuis. waarvan reeds in het begin van dit artikel sprake was. Vervolgens zien we er een aan dc gevel op de Singel, recht tegenover dc Weeshuisgang; len derde op de zijmuur van café de Lindeboom op de hoek van Zuidsingel en Kleine Haag en ten slotte aan de gaslan taarn aan het einde van dc Kleine Haag. De oude Koppelpoort tc Amersfoort Nieuweweg. De toerist wordt hier het Havik opgeleid en kan daar ge nieten van de aanblik op de oude huizen als dat van het Leger des Heils en de Doelen en de doorkijk naar het Sluisje. En verder EEN richtingsbord op de groen- tenhal „De Lavendelstraat" recht tegenover het Havik, dirigeert ons naar de Hof. waar aan de voor gevel van het Consthuys St. Joris een dergelijke cmaUleplaat iS vast geschroefd, die naar de St. Joris kerk heenwijst. „Langs de kerk. linksom, oude Muurschildering (Vie statie) naar de kosterswoning, bezichtiging kerk 7~)AT bent u zéker met U zo'n leuk dopje. U kunt er een sportief of gekleed karakter aan geven, net naar het u lijkt. Een paar van de ontelbare mogelijkheden laten we u hier zien, Van vrolijk gekleurd vilt, in navolging van de bekende Zwitserse Al penmutsjes kwistig met bloemetjes of motiefjes in een andere kleur be strooid, siert 't de krul- lebol van een bakvisje. In effen grijs met een cyclamenkleurig sjaaltje van georgette tussen rand en bolletje ge- naaid{ maakt het uw toiletje nog gekleder. En staat ook het fluwelen kapje met de luchtige garnering van tule of voile niet charmant? Stelt u het zich ook eens voor met een geheel geborduurde rand, met een chique toefje fijne veertjes of alleen maar één kwiek veertje? Maakt u het dopje van vilt dan werkt u de onderrand naar binnen af met een ribsband. Bij andere stof zult u het kapje moeten voeren en bovendien de rand stijf maken met een inlegsel van linnen of stevig gaas. Bij het knippen de stof schuin nemen. Borduursel e.d. brengt u aan O vóór het voeren. HALVE "RAND ELLA BEZEM ER o'6 r~ voc/wi halve bol 2'/a< Si'A I vrouwen straat, de straat zijn maar heel ge wone mensen, als u, als dersJa, ook zij praten ik. Nu verlangen zij te- over de winter. Zij jagen rug naar die dagen; lopen zij te kleumen Als de ivinter nadert OCH, de mensen in lung is het geleden, dat „onze" straat weten de bewoners door een maar al te goed. dat de klamme hitte vaar buiten vroeg-donkere, koude da- werden gejaagd? Dat zij gen pal voor de deur op de stoep zaten te klet- staan. Zij zien het aan de sen en te puffen? Dat zij bomen aan de niet-be- klaagden en de zon naar bouwde overkant, die de polen verwensten? stokkerig afsteken tegen Tja, de mensen in onze 7~)E het grijs van de lucht en straat ziin maar heel ac- aan de bladeren, die rit selend opwaaien aan de voet van de stammen. Die altijd rumoerige blader- hoop groeit gestadig bij elke windvlaag en in die bruin-gele berg ritselt het allengs sterker, als een waarschuwing. Want dat stervend plantenleven herinnert er de mensen aan. dat zij zich moeten spreken tot elkander: voorbereiden op de win- „Koud vandaag! Wat moet veren die vrouwen. Zij ter. dat worden?" kijken bedenkelijk naar Onze straat heeft de De buurman van rechts hun kolenvoorraad en als roep van de bladeren en die agent is. en de buur- 's avonds de heer des hui- de klacht van de kale man van beneden, stap- zes vraagt: Wat? De ka- bomen begrepen. Het lijkt Pen 's morgens al tegen chel niet aan?, dan voor- alsof de huizen dichter zessen de deur uit. Zij spellen ze somber: Hu', bij elkaar gekropen zijn, 2Vn de eersten; hun stem- Eikels, beukenootjes. men klinken luid op in de vorst, kou, langdurige stille, vorst-witte straat, kou. Veel zeggen ;c niet cn Gelukkig volstaan ome wat ze dan nog zeggen vrouwen niet met praten, lijkt brommerig en hu- zij weten nok de zaken rnevrig: dat 't zo koud actief aan te pakken. Met is! Dc agent voegt eraan t,mnen en punten trek- toe, dat als hij weer op- ken ze er 0p om tc nieuw kon bcainncn hij proberen in de winkels nooit bij de politic zou een voorraad „winter- gaan. Een hondenleven. textiel" machtig te wor- nu elkaar de schrik op het lijf of laten zich van streek brengen door „des kundige" verhalen. Zo in de geest van: „veel eikels dit jaar, dat wijst op strenge vorst". Of „nog nooit zoveel beuke nootjes. Dat betekent kon, langdurige kou". Dan hui- nu de ramen en de deu ren angstvallig stevig ge sloten blijven en de bal- cons verlaten liggen. Hoe En wat dan die kou? Zouden nu werkelijk die eikels en die beukenoot jes in staat zijn onze straat van de kook te vfrkear te regelen op een den. Niet aUijd~met even- Innaen^ÓehkomVelool tochtige hoek. En toch veel succes, vooral niet 2" F5!t' weet ik. dat hij plezier in ais het gaat om djfcfcc jas. z'n werk heeft. Maar in sc7l mar,tels. Of zij deze dagen is ieder wat zoeken een slager die nog klagerig. spek kan leveren. En als dat toch niet. Die verha len komen 's avonds bij dc kachel op de proppen zij worden met evenveel overtuiging verteld als 'n De forens klaagt over het geen spek is. dan mookgcschiedenis.voor lang wachten op koude maar worst voor het win- A,w stations, de reiziger valt ter-menu. Zij proberen de hem bij vooral als winter een slag vóór te je een aansluiting mist" zijn, zodat zij als de de winkeljuffrouw rilt echte kou gaat komen alleen al bij de gedachte kunnen zeggen: „Zie. wij aan haar koude toon- hebben er op gerekend, bankhoekje, en de melk- Wij dragen beschermend- de gezelligheid. Want in onze straat wonen nuch tere mensen, als u, als ik, die bij zichzelf denken: „Do Bilt slaat nog geen alarm. Er is dus geen re den om nu al benauwd te boer zucht veelbeteke- dikke kleren en wij eten raken. En als het zover is, nend als hij gewaagt van zijn vent-misère beschermend-stevige kost". dan zien!' zullen we 't wel Van de Monnikendam at liep dc V.V.V.-speurtocht anno 1913 door het Heerenstraatje langs de Zuid singel („gezicht op buitenzijde van Muurhuizen en Plompetorcn poortnaar de beide torentjes der Kamperbinnenpoort en vandaar door de Langestraat weer in dc richting van het Station, waarbij de tramlijn maar gevolgd behoefde te worden. Nu meer te zien OVERZIEN wij nu de oude wan deling langs Amersfoorts be zienswaardigheden, dan valt het ons op dat wij in 1948 t.a.v. de interes santé stadsgezichten veel meer heb ben aan tc bieden dan in 1913 het geval was. Ondanks dat er dc laat ste vijf en dertig jaren veel schil der achtigs is gesloopt, kunnen we onze vacanticgangers meer oud ste- deschoon laten zien dan toen. In dc afgelopen jaren vooral sinds de heer Van Tol van dc stedelijke res tauratiedienst gelegenheid kreeg zijn vleugels uit te slaan, is ont zagwekkend veel moois hersteld. We denken maar aan Monnikendam, Kamperbinnenpoort, Plompetoren, Tinnenburg. Notarishuisje. Papen hofstede, Havik, de Groote Slok, het Kapelhuis na de tweede restau ratie, en ook aan de betere afslui ting van het stadsbeeld bij de Kop- pelpoortcn door onze stadsbouw meester de heer Zuidcrhoek. Met dit alles voor ogen en ook in ver band met de restauratie van de 15c eeuwse stadsmuur tussen Kamp poort en Bloemendal is het overdui delijk, dat de in 1913 uitgestippelde speurtocht door Oud-Amersfoort uit de tijd is. Toch zou het van betekenis zijn. wanneer ten dienste van het uitdijend vreemdelingenver keer een op deze tijd van 1948 afgestemde speurtocht was ont worpen en dat deze door duide lijk zichtbare richtingsbordjes zou zijn gemarkeerd. Hier ligt, lijkt het mij, een mooie taak voor onze oplevende plaat- selijk^ V.V.V, Het ware aan tc bevelen, dat dan ook onze Kei een betere plaats krijgt dan thans het geval is. En de kei? DE Amersfoortse Kei is nu een maal een der meestbckende onzer bezienswaardigheden en zoals zij nu ligt, daar op het neerdalend plantsoentje bij de Slijkpoort, buiten de route der trekkers, is ze een tegendeel van goede reclame. Het moet weer zó worden, dat geen vreemdeling uit Amersfoort gaat, zonder de Kei te hebben gezien. Ónze kei. zoals ze ligt met een veel te ruime en weidse achtergrond, moet welhaast elke toerist in grootte tegenvallen. Het is te wen sen, dat de Amersfoortse Gemeen schap spoedig een Keientrekkers- feest kan vieren, waarop de reuzen- steen wordt gesleept naar een pit toresk en ingesloten pleintje gelijk dat bij de Utrechtsestraat Geplaatst op een afgeplatte pyramide van kleinere zwerfstenen zal onze „grooten keeselsteyn" dan oneindig veel beter dan thans de langstrek kende vreemdelingen imponeren door z'n afmetingen. PETER VAN DE BIRKT vooruitgang onmiskenbaar. De ta- fcltennislanden bij uitstek zijn do landen der oude Oostenrijks-Hon gaarse monarchie, nl. Oostenrijk, Hongarije en Tsjechoslovakije, terwijl ook Engeland een aardig woordje meespreekt, vooral omdat verscheidene cracks, o.a. wereld kampioen Bergmann, oorspronke lijk Oostenrijker, en de bekende Hongaarse speler Barna, eveneens vele malen wereldkampioen, tot Engelsen genaturaliseerd zijn. Hoe komt het, dat tafeltennis zich in zo'n grote populariteit ver heugt? Men kan het beoefenen uit drie oogpunten, nl. als zuivere ont spanning. als sport of als training voor andere sporten. Over tafel tennis als zuivere ontspanning of „ping-pong" willen wij het hier niet hebben: omdat men, wil men tot een volledig waarderen van 't pingpongen komen, moet trachten èn in materiaal èn in spelregels cc tafeltennissport zo veel mogelijk te benaderen. Anders ontaardt het spel in „balletjes rapen". Tafeltennis als sport stelt, ver-* geleken bij andere sporten, slechts geringe eisen aan ruimte cn mate riaal. OOK als training voor andere sporten is tafeltennis zeer ge schikt. Het stelt door zijn grote snelheid hoge eisen aan concentra tie cn reactievermogen, twee fac toren. die voor elke sport van het grootste belang zijn. Verscheidene sportverenigingen betrekken daar om tafeltennis in hun regelmatige training. In Amersfoort wordt het Sport binnen onze landsgrenzen o.a. door de tennisverenigingen ALTA en TEVO tijdens de winter maanden beoefend. Als wedstrijdsport wordt tafel tennis in Amersfoort o.a. gespeeld door „Over 't Net" cn in Soest door de vereniging „Soest". Verder zijn er nog talrijke be drijfsverenigingen in Amersfoort, waarvan „Van der Meiden" cn „Noack" in de NTTB-competilie uitkomen. Ook de in Amersfoort en omstreken gelegerde militairen spelen tafeltennis en uit vertegen woordigers van hen, van dc be dril fsfederatie en van „Over 't Net" wordt thans een overkoepe lend tafeltennis-comité opgericht Zodoende wordt een intensiever contact bereikt, dat de tafeltennis sport zeker ten goede zal komen. Reeds heeft Amersfoort een goede naam op tafeltennisgcbicd; niet zo zeer door het aantal beoefenaars, want dat is in verhouding met an dere plaatsen nog klein, maar o.a. door het jaarlijkse grote tournool van „Over 't Net" cn door uitwis seling met andere steden, o a. Rotherham en Middelburg, die Amersfoorts sterkste tafeltennis sers in wijdere kring bekend heb ben gemaakt. Regelmatig komen Amersfoortse spelers in 't Utrecht se provinciale team uit. TENSLOTTE iets over de spel regels. Men moet dc bal zo slaan, dat hij op de tafelhelft van de tegenstander stuit. Een uitzon dering is slechts de service, dio eerst één keer op de eigen spccl- helft en dan pas op die van de tegenstander moet stuiten. Een bal moet één maal, maar ook niet va ker, stuiten voor men hem terug slaat; volleyen is dus verboden. Iedere fout, dat is dus b.v. als men de bal out, d.i. over de tafel, of in het net slaat: of hem terugslaat, nadat hij nog helemaal niet of va ker dan één keer de eigen spccl- helft heeft geraakt, geeft een punt aan de tegenstander. Men serveert vijf keer achter elkaar, dan dc te genstander vijf keer, enz. Wie het eerst 21 punten heeft behaald, heeft de game gewonnen; het pun ten verschil moet echter minstens twee zijn, dus uilslagen als 22-20 of 26-24 zijn mogelijk. Wie twee games gewonnen heeft, heeft te vens de wedstrijd gewonnen. Wij zeiden reeds dat tafeltennis een zeer snelle sport is. Iedereen, die wel eens een partijtje gespeeld heeft, zal dat kunnen beamen. Tafeltennissen houdt het lichaam fit, doordat men de meest onmoge lijke sprongen probeert te maken. Alle beenspieren komen in actie. Tafeltennis wordt ook gespeeld door partijen, die uit twee spelers bestaan: de zogenaamde dubbels. Wanneer U een dubbel ziet spelen, zult U zien, dat tafeltennis snel denken en snel handelen vereist en aankweekt, dat men het hoofd koel houdt in moeilijke situaties. Een zeer nuttige sport dus! Sonsbeek lustoord van beeldhouwkunst Men heeft de herdenking van het 30-jarig bestaan van de Ned. Becld- houwerskring in de zomer van het volgende jaar aangegrepen om een grote tentoonstelling te organiseren. In de maanden Juli en Augustus van 1949 zal het park Sonsbeek in Arnhem herschapen zijn in een lustoord, waar, door een speciale tuin-architectuur, een ideale omge ving zal worden geschapen voor monumentale werken van Europese beeldhouwkunst. De beroemde groep van Rodin „de burgers van Calais" zal naar alle waarschijnlijkheid op deze tentoon stelling te zien zijn. De gedachten van de organisatoren zijn uitgegaan naar bekende beeldhouwers als Ep stein. Moore ?n andere vooraan staande Europese kunstenaars. Onder de beproefde leiding van bekende tuinarchitecten zal Sons beek een totale metamorphose on dergaan. Er komt een complete werkplaats op het terrein, waardoor het pu bliek zal rien hoe de beeldhouwer werkt. In overdekte pergola's zullen aparte afdelingen gewijd zijn aan de klein-plasttek Zeer belangrijk is ook, naar verwacht wordt, de in zending van oorlogsmonumenten, ontworpen door Ned. kunstenaars. Het idee voor deze tentoonstelling is afkomstig van de heer j. Vet, di recteur van de Arnhemse V.V.V., die contact zocht met Gerard Tem- me. secr. Werkgemeenschap van Arnhemse Kunstenaars (W.A.K.).

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3