Daverende radio-avond in de Markthal Verhoging kinder bijslag AP WC brengt WA eerste nederlaag toe Johan Jong met Jonge Flierefluiters en het Hammond-orgel Succes voor de Federatie Bijzondere aanbieding THE SPORT SHOP Kwart eeuw in dieitst van „Phoenix" Noteert U even „Eensgezindheid" op de goede weg Soesterkwartier had het moeilijk AMHC-ploegen verloren weer Dr MEENK'S Slecht terrein was handicap voor H.V.C. Van het tweede kind af 24 cent meer per week Eerste vrije thee veiling 2 Maandag 8 November 1948 STADSNIEUWS E wijze, waarop dc Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigingen Zaterdagavond officieel het winterseizoen heeft Ingezet, toont toch wel weer opnieuw, dat deze organisatie in onze stad tol uitstekend werk in staat is. Zij gaf in dc Markthal een radio-avond, waarbij o*ndcr leiding van dc be kende organist Johan Jong een ensemble optrad, dat een programma bracht, dat beschaafd en toch „daverend" was, waarbij men dc ene keer stil kon zitten genieten en dc andere keer uitbundig kon lachen. Dc grote Markthal was op enkele tientallen plaat«cn na geheel gevuld, wat op zich zelf al een prestatiq is in deze voor dergelijk werk moeilijke weken van prijsverhogingen en bonloos worden van lekkernijen. Dc vele honderden aanwezigen hebben een prachtige avond gehad, door dc gezellige sfeer ook een echte familie-avond. Het hoogtepunt was misschien wel de community-singing bij het Hammond-orgel van Johan Jong een noviteit voor Amersfoort, waarmee dc Federatie veel eer heeft ingelegd. slot, „The holy City", met begelei ding van het dameskoor. Ook de sopraan Anita Berger bleek over een fraaie stem te beschikken. Zij zong o.a. het bekende Vilja-lied uit het „Vrolijke Wceuwtje" en. Chiri biri bin en met Peter de Boorder een alleraardigst liefdesduet. De vier Zingita's, een zingend guitaar-groepje maakte nog een zangreisje door Europa, waarbij be kende wijsjes klonken, op charman te wijze gezongen. En dan was er de voordracht van de jonge declamatrice Aafje Top, een zeer veel belovend kunstenares, die met haar voordrachten, o.a. „Kliniek" van Herman Heyermans en gedichten van Guido Gezellc het publiek boeide in ademloze aan dacht. „Jong van hart". De samenzang klonk af en toe spontaan op als het ensemble of de accordeonnist bekende melodieën Laatst was U in 't aquarium van Artls. Daar zag U ook zo'n De voorzitter van de Federatie, dc heer Tj. de Boorder, zette in zijn openingsrede de plannen van de Federatie voor het komende seizoen uiteen en vertelde o.m. over de schaak-, dam-, tafeltennis-, kaart- en andere wedstrijden, die tegen de militairen gehouden zul len worden om nu eindelijk eens een beter contact tussen burgerij en militairen te leggen. Ook deelde hij mede, dat het gemeentebestuur de Federatie thans een eigen sport terrein aan de Leusderweg heeft toegewezen. Hij memoreerde, dat steeds meer personeelsverenigingen zich by de Federatie aansluiten en bracht hulde aan de bestuurders van vele verenigingen, die in hun kleine kring en vaak ook daarbui ten uitstekend .werk verrichten. Het was hem een vreugde een aan tal directeuren van bedryven te kunnen welkom heten, o.a. de heer Bolmeyer, de directeur van de Gasfabriek. Onder luid applaus begroette hij speciaal de heer B. Bothe, de secretaris van de Amers foortse Gemeenschap, die de eerste voorzitter v*n de Federatie is ge weest en zeer veel tot haar groei heeft bygedragen. Ook de heer A. Jansen, de administrateur van de A.G. kon hy welkom heten. Een speciaal applaus verwekte nog de mededeling, dat ook het echtpaar Gordyn, dat veel arbeid voor de federatie heeft verzet, deze avond bijwoonde. DAMES EN HEREN.... Een omroeper nam vervolgens plaats aan de microfoon en een ech te radio-avond nam een aan vang. Een uitbundig succes had meteen al het gezelschap „De jonge Fliere fluiters", bekend van Zondagmor gen-uitzendingen, dat bekende me lodieën speelde met fraaie zang van een dames-koortje. Er waren b.v. aardige Hollandse bedjes. Banjo- soli, mandoline-soli en niet te ver geten accordeon-soli wisselden het samenspel af. De mandolinist Aat Weda en de accordeonnist Gerard van Heuvel verdienen een extra- pluim. Maar het meeste succes van deze instrumentalisten had toch wel de bassist Jacques Grundeler. een eersteklas vakman cn virtuoos op zijn instrument, maar daarbij van nature een enorme komiek, die met zijn grimassen en grollen tijdens het spel keer op keer daverende lach salvo's ontketende. Hij zag zelfs kans in zijn eentje behalve slagwerk op de kast van zijn instrument ook nog „ballet" uit te beelden. De vocalist van het ensemble, de tenor Peter de Boorder. die ook door de Barcarole-uitzendingcn be kendheid verwierf, zong een aantal operette-aria's, soms smachtend, dan weer met bravour, een andere keer met een uiterste gevoeligheid van zyn fraai orgaan. Wij memoreren de bekende aria van de „Arme Wan- dergcseil", het Wolga-lied en Go- londrina en niet te vergeten aan het speelde, maar toen de officiële sa menzang, het community-singing begon, kwamen de stemmen in de zaal pas goed los. Johan Jong, die zijn Hammond-orgel had meege bracht, speelde eerst een aantal soli, o.a. een potpourri uit „Dichter und Bauer", „Indian Love Call" etc. en ieder weet nu wel welke een vir tuoos hy op zyn instrument is. Im posant ruisten de zware orgelklan ken door dc Markthal. „Nu samenzang voor allen, die jong van hart zijn", riep Johan Jong en daar daverde de zang door de zaal. Jammer dat door tydnood de samenzang aan het eind van de avond, waarvoor nog 'n projectie- apparaat voor de teksten op het doek stond opgesteld, moest komen tc vervallen. Want van die samen zang, die nog nooit op deze wyze in Amersfoort was beoefend, kon het publiek eigenlijk niet genoeg kry- gen. Maar de laatste trein wachtte niet en verscheidene artisten moesten Zondagmorgen al weer vroeg voor de microfoon komen. Zo nam men dan afscheid, met bloemen voor Aafje Top en Anita Berger, een dankwoord van de Voorzitter en een langdurig applaus, waaruit alle er- kenteiykhcid sprak van de vele aan wezigen. die aan deze avond een mooie herinnering zullen bewaren. CANADESE BROOD-, FIETS- EN GEREEDSCHAPSTASSEN GROTE FIETSTAS 3,50 BROODTAS 2,20 GEREEDSCHAPSTAS 0.96 WATERDICHT, ONVERWOESTBARE KWALITEIT. Geschikt voor vele doeleinden. Voorraden hiervan zeer klein. ALLEENVERKOOP VOOR AMERSFOORT. Vcrkrygbaar by UTRECHTSESTRAAT 39 TELEFOON 5325. Advertentie Misschien kunt 11 niet direct op de naam komen, Even na denken dit beestje is een Op 1 November j.l, was dc heer M. Vrijhoef 25 jaar in dienst van de N.V. Phoenix Brouwerij. Zaterdagmorgen werd de Jubilaris in de personeelszaal gehuldigd. Nadat de heer en mevrouw Vrijhoef welkom wa ren geheten, trad de heer H. van Huuk- sloot naar voren, om namens de heer Hartong. directeur van de Phoenix Brouwerij, die verhinderd was. de jubi laris tc danken voor al wat hij in deze 25 Jaren voor de brouwerij had gedaan. Hij prees zijn groot verantwoordelijk heidsgevoel en%opgewckt karakter. Namens het personeel bood de heer Van Doorn een huiskamcrlamp aan en mevrouw Vrijhoef kreeg bloemen. De voorzitter van dc personeelsver eniging overhandigde dc jubila/is een herinncrlngspenning. Tenslotte sprak de heer M. Korthals Altes namens dc directie enige waarderende woorden, waarin hij ook mevrouw Vrijhoef be trok en bood een gouden horloge aan. Een door de oorlog onderbroken tra ditie werd hiermee in ere hersteld. De jubilaris sprak een dankwoord cn nadien was er voor het personeel gele genheid om dc heer en mevrouw Vrij hoef te feliciteren. Padvinders hebben weer een eigen band Voor de oorlog cn gedurende het eer ste jaar van de bezetting bezat onze stad in de trommelslagers en pijpers van de Amersfoortse padvinders een be trekkelijk kleine, maar- toch aardige band. Toen ln Mei '45 de padvinders weer opdoken was er van het mate riaal niet veel meer over en zo zou het ruim drie jaar duren voor de afdeling Amersfoort van dc Nederlandse pad vinders weer op de door haar eigen trommelaars aangegeven, maat door de stad kon marcheren. Zaterdag was het zo ver. Maar ze konden er nu ook met een flink van genieten want de padvin- derstrocpen moesten helemaal naar het landgoed „Schuttershoef" waar ze el kaar op een vreedzame manier te lijf gingen in allerlei vaardigheids-wedstrij den. Tegen dc avond eerst keerden ze naar huis terug. En menig Amcrsfoor- GRAND THEATRE, Snouckaertlaan 4, tel. 4632, van 5 t.m. 10 Nov. „Obsessie". Zondag: 1,30, 4.—, 1330 en 21 uur. Overige dagen 2,30, 18 30 en 21 uur. CITY THEATER: Westsingel 7 b. tel. 6572 „De zoon van Monte Chris- to". Zo. 2, 4.15, 18.45 cn 21 uur. Overige dagen 2.30, 18.45 en 21 u. - REMBRANDT: Langestraat „De ter, die zijn Zaterdagmiddagbezock aan Wet van de Zweep", vooraf: 1 de markt had gebracht, bleef even stil „Dood in de wolken". Zo. 2,1 4.15, 18.45 en 21 uur. Vrijdag en Zaterdag 2 30, 18.45 en 21 uur. Overige dagen 2 30 en 20 uur. DANSEN: CABARET DANCING VAN T HUL Krommestraat 14. Tel. 5685. Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 23 uur, Zondag 's middags 15—17 uur 's avonds 20—23 uur. CABARET DANCING „De Slicht- se Heuvel." Utrechtseweg 180 Tel. 3494. Zaterdag 19.3023 uur: Zon dag 19.30—23 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel 5510. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8 11 uur, Zondag 8—11 uur. Boekententoonstelling in Soesterkwartier In verband met de grote afstand is in het Soesterkwartier een fili aal van de Openbare Leeszaal ge vestigd en wel in het clubgebouw van de Speeltuinvereniging „Het Soesterkwartier". Met het nieuwe leesseizoen is er een collectie nieu we boeken gezonden, welke voor het in circulatie brengen, zal wor den tentoongesteld. Behalve ro mans van, voor velen bekende schryvers als Jef Last, A. M. de Jong, Willy Corsari, zyn er van mnider bekende auteurs als Nesna, Nordhoff, Friesley e.a. Voor diegenen, die zich niet wen sen te verdiepen in de romantiek, zyn er bo'eken over ïpeer reëele on derwerpen als vliegtuigen, 2e we reldoorlog, reizen, vakbeweging. Er is speciaal aandacht besteed aan ae jeugdlectuur, omdat het voor de ontwikkeling van het kind zo belangrijk is, welke boeken het in handen krygt. Zelfs voor de kleintjes, die pas beginnen te lezen, zijn er aardige boekjes als „de Kwikstaartjes" en „Daantje, wat doe je daar?" Voor de oudere jongens de span nende boeken als byv. de serie van Anthonie van Kampen: „De Ketelbinkie's"; het Rotterdamse koksmaatje, dat het tot kapitein brengt. En de meisjes kunnen haar hart ophalen aan Ems van Soest, Fred dy Hagers en vele andere goede meisjesboeken. De tentoonstelling zal geopend zyn op de uitleenavonden van de 9e, 12e, 16e en 19e November van 7—854. Kluchtige opvoering van „Als 'n kwartel" Onze verwachtingen omtrent dc ver dere ontwikkeling van de Amersfoortse Toneelvereniging „Eensgezindheid'' waren verleden Jaar na haar laatste voorstelling niet hoog gespannen. Eerlijk gezegd hadden we er toen niet veel hoop op deze tonelisten nog ln het nieuwe seizoen met een verantwoord stuk een behoorlijke voorstelling tc zien geven. De weg terug naar het goede is meestal niet zo gemakkelijk. Maar zie, daar heeft deze vereniging radicaal ge broken met de oude stijl en een bi) uit stek deskundige als de beroepsacteur C. Pijpers wiens Slmsonvertolklng zo indrukwekkend was aangezocht als regisseur. Onder diens leiding stu deerde „Eensgezindheid" het spel van Henk Bakker en Ed. J. M. Terlingen Als 'n kwartel" In, meer klucht dan blijspel, een koddig verhaal van een dove erftante die niet doof is cn door haar simuleren er achter komt dat een ganse familie op haar geld aast. Wat ze haar bloedverwanten dan tenslotte danig inpepert. Bi] een dergelijk geval bestaat het gevaar dat de onbeduidend heid van het gegeven te weinig tot levendig, en ongeforceerd - spel inspi reert. Daarvan' was Zaterdagavond* 'oen deze vereniging het stuk in Ami- citla voor een helaas slechts halfvolle zaal kwam opvoeren, totaal niets te be merken. De spelers wrfren nu werkelijk dc figuren die ze moesten voorstellen, ze buitten komische situaties goed uit en ze speelden met vaart. Mevrouw L. van Slooten—Groen, de dove tante, roerde zich danig tussen het stijlvolle decor en zc had daarbij de lachers op haar hand. Frits, de lamlendige student, werd gees tig vertolkt door B. Bakker en J. Peter sen maakte van de speculant Ben Eg- pers een echte ridder van de droevige figuur. „Eensgezindheid" heeft zich be hoorlijk gerevancheerd en zal. waar ook de andere rollen goed werden gespeeld, onder leiding van haar nieuwe regisseur zich zeker in de goede richting blijven ontwikkelen. Wielrijder botste tegen motor op Op de Utrechtseweg botsten ter hoogte van 't Laantje een motor- ryder en een wielrijder tegen el kaar. Belden kwamen te vallen, zonder evenwel letsel van beteke nis op te lopen. Het rywiel werd aan de voorzijde danig beschadigd. Het was Zondag geen prettig weer om op de velden sport te be oefenen. De regen maakte de vel den glad en zo was het ook op Birkhoven waar het veld van Soes terkwartier heel slecht is. De grote zandplekken veranderden snel in modderpoelen en de bal was zwaar en glad als spek. De ploeg, die zich aan dit veld het best aanpastte, was het Amsterdamse O.B.Z.B., dat met 51 zegevierde. Soesterkwartier was het eerste kwartier heer en meester in 't veld. Vooral het middenvak zorgde voor veel verwarring in de Amsterdam se gelederen. Hierdoor kreeg de aanval veel werk en het stond spoedig vast, dat dit ook doelpun ten zou opleveren. Dat was nodig ook want de eerste Amsterdamse aanval was zeer gevaarlijk. Toch zou het nog een kwartier duren voor Muns met een keurig doel punt Soesterkwartier de leiding gaf. Jammer voor Soesterkwartier maakte OGZB gelyk. De tweede Soesterkwartier aanval schiep zich goede kansen maar het schot was niet zuiver hetgeen ook wel erg bemoeilijkt werd door de gladheid van de bal. Eerst een minuut voor het verstrijken van de eerste helft kon O.B.Z.B. de leiding nemen. Was de strijd in de eerste helft nog aan te zien, in de tweede hleft was er zelfs geen aardigheid meer aan. Het waren steeds gly- en val partijen en de zware bal was moei lijk te vangen. O.B.Z.B. kon de stand op 15 brengen. Met de nieuwe opstelling die zeker voldaan heeft, had Soes terkwartier toch een beter lot ver diend. Het was gisteren weer geen for- tumlyke dag voor AMHC. Zowel de dames, als de heren, de dames zelfs met korfbalcyfers. Het gebrek aan schotvaardige voorhoedé-spe- lers zal de AMHC-heren, tenzij hierin alsnog verbetering komt, dit seizoen hoogstwaarschijnlijk uit de promotie-klasse doen verdwijnen. Onze stadgenoten staan nu, na de 2-1 nederlaag tegen Hilversum 2 op Birkhoven, op de onderste plaats. De achterhoede was behoorlyk op dreef en werkte de bal keer op keer van de eigen speelhelft af, maar de voorhoede wist de gebo den kansen niet te gebruiken. De buitenspelers gaven herhaaldelijk goede voorzetten, maar het binnen- trio was er steevast te laat bij. Keulen en Moolenasr voorkwa men enkele zekere doelpunten. Hil versum opende halverwegen de ieer- ste helftB de score, doordat de rechtsbuiten vanaf de doellijn de bal aan midvoor Buwalda toespeel de, die met een hoog schot v. Dyk het nakyken gaf. Even later maak te Pothoven een tegenpuntje, dat wegens sticks werd afgekeurd. De tweede helft vertoonde lange perio den van overwicht der rood-witten. Voor bovengenoemde oorzaken echter kwamen er geen doelpunten. Hilversum vergrootte de voor sprong, doordat linksbinnen Bollé een voorzet, die wederom van rechts kwam, met een doelpunt van goed gehalte benutte. Wij noteer den nog een schot van Roscam Ab- bing, dat de Hilversumse lat rake lings passeerde en een doelpunt van Pothoven, dat echter van bui ten de strafcirkel kwam. Amers foort kreeg de gelegenheid om de eer te redden, toen de Hilversumse doelverdediger zich over de bal liet vallen. Daar hy het AMHC-bin- nentrio afhield, werd hy bestraft met een strafbully, waaruit Keulen slechts met veel moeite een doel punt wist te produceren. Zoals wij reeds voorspelden, hadden de AMHC-dames niet veel kans in Leiden. Toch is de uitslag, 7-0 ln het voordeel der dames uit de Sleutelstad, sterk geflatteerd. Tot 10 minuten voor half-time ging het spel gelijk op, zonder dat een van beide partyen de geboden kansen wist te benutten. Daarna zakte het spelpeil van onze-stadge noten echter aanmerkelijk, zodat nog voor de rust mej. Cremer drie maal achtereen gepasseerd werd. Twee van deze doelpunten waren van inferieure kwaliteit, het derde echter was van goed gehalte. De tweede helft speelde zich bijna ge heel op het AMHC-grondgebied af, waarbij de Leidse dames nog vier maal het Amersfoortse doel wisten te vinden. Hoe tegenstrijdig het ook moge klinken, ondanks de ne derlaag, speelde het AMHC-team, vooral in het begin een goede wed strijd. Advertentie BRASKAMP N.V. FABRI KANTE VAN GENEESMIDDELEN KOORTSPOEDERS Prijs per poeder 7'/2 cent De Gans en Veenvliet wonnen De derde competitie-wedstrijd van „De Pedaalridders" was een sprint in match a deux. Veel strijd was er Zondagmorgen niet te zien. daarvoor waren de winnaars te overtuigend sterker dan hun con currenten. In de A-klasse won Joop de Gans alle series en bezette daardoor de eerste plaats. Veenvliet, die pas kort in de wie lersport meedoet, toonde ook in deze sprintwedstryden uit het goe de hout te zijn gesneden. Hy werd winnaar door in alle sprints als eerste aan te komen. Hartsuiker beging de fout enkele ritten niet te starten, werd gedis kwalificeerd en eindigde daarom als achtste. Ter popularisering van de wie lersport was een sprintwedstry'd voor touristen ingelast. Jonkman won alle ritten en werd eerste. De uitslagen waren: A. klasse: 1. J. de Gans. 2. H. v. d. Laan, 3. A. MacLean. 4. Bouw man. B. klasse: 1. Veenvliet, 2. Schot- ting, 3. v. d. Riet, 4. Van der Bosch, 5. Spruitenburg. 6. Van der Wiel, 7. Ouwerkerk, 8. Hartsuiker. C. klasse: 1. Jonkman, 2. Veen vliet, 3. Kathagen, 4. Van de Berg, 5. Schoonderbeek. iseniq,. Prijs 22ct. Burgerlijke Stand 6 November 1948 Geboren: Alexander, z v P J ten Hoven en M M Verlangen. Maria Francis Antonia, d v. A G Elshof en J T' Cornielje. Johanna, d v H W Jansen en J W Klein. Elisabeth, d v W v Nimwegen en E de Kok. Overleden: Johanna Maria Prins, «ud 51 jaar, geh. met J. Huisman. An dries van Soeren, oud 41 jaar geh. met B v d Veen. Margrietha Hendrika Vastenburg, oud 5 mnd. staan en rel. Kijk. de padvinders heb ben weer een band". Ons dagelijks teveel Er was weer een wielrijder die zyn fiets dnbeheerd en ongesloten langs de openbare weg liet staan. De politie ontfermde zich er over. Jongens speelden een partytje \oetbal op straat; de politie laste de wedstryd af en deelde berispin gen uit onder de knapen. Hebt U er wel eens op gelet hoe sierlijk zo'n zeee zich voortbeweegt. Spannende wedstrijd op ..Birkhoven" De 21 overwinning die A.P.W.C. op de leiders V.V.A. heeft behaald, is niet onverdiend, ondanks dat de uitslag evengoed andersom had kunnen zijn. Beide ploegen ontliepen elkaar niet veel. Misschien was het team work bij de Amsterdammers iets beter verzorgd, maar daar stond tegenover dat onze stadgenoten met een groter enthousiasme speelden. By beide doelpunten ging de kee per van V.V.A. niet vrijuit, terwyl IJzendoorn aan het tegenpunt geen schuld had. Ondanks het slechte weer en het gladde veld, wordt er direct na de aftrap een flink tempo ingezet, waarbij A.P.W.C. iets meer in de aanval is. De eerste aanvallen leveren echter niets op en spoedig weet V.V.A. een klein veldoverwicht te krijgen De A.P.W.C.-verdediging past het stopperspilsysteem be hoorlyk toe en aanvoerder A. v. d. Flier geeft de middenvoor der te genpartij practisch geen kansen. Toch is het gevaar voor het doel van A.P.W.C. groter, doordat V.V.A. het spel goed open houdt en over twee snelle vleugelspelers beschikt. De invaller rechtsbuiten H. v. d. Flier moet in zyn tegenstander her haaldelijk de meerdere erkennen en zodoende vinden vele goed op gezette Amersfoortse aanvallen een ontydig einde. Mossing, die nog op de ziekenlijst staat, wordt zeer gemist, doch de zeer enthousiast en tactisch spelen de P. Snyders weet in het midden veld vele malen goede aanvallen op te bouwen en wanneer hij ^nmaal enkele spelers op handige wijze passeert en de bal afgemeten voor de voeten van Joh. van Empelen plaatst hebben onze stadgenoten pech, wanneer deze de hem gebo den kans door naast schieten niet benut. Aan de andere zyde zien wy doelman IJzendoorn enige malen goed ingrypen. Na ongeveer een half uur pro beert Joh. van Empelen zich door de verdediging heen te wringen, doch de kans wordt hem op het laatste moment, doordat hij van de bal wordt gedrukt, ontnomen. Rechtsbinnen Snijders krijgt de bal plotseling voor zyn voeten en lost een niet hard schot, dat echter doel treft, doordat de keeper er "geen hand naar uitsteekt. Tot aan de rust blijft het spel op en neer golven, maar de verdedigingen weten ver der onheil te voorkomen. Na de hervatting verwachten wy een alles op alles zettend V.V.A. te zien, doch A.P.W.C. is blijkbaar hetzelfde van plan en tracht door snel aanvallen de voorsprong te consolideren en indien mogelijk te vergroten. Door de aanhoudende regenval wordt het veld steeds gladder en de bal ook moeilijker te spelen. Over het algemeen zyn de A.P.W.C.- ers trapvaster dan hun tegenstan ders, waar nogal eens moeilijk heden ontstaan door het snel door schietende leder. Vooral de doelver dediger ondervindt veel last hier van en kan de bal vaak niet onder controle krygen. Hij tracht deze moeilijkheden op te lossen, door de bal met de voet te spelen, maar wordt hiervan na ca. 20 min. het slachtoffer. Bij een Amersfoortse aanval stopt hy het schot weder om met de voet en de terugsprin gende bal wordt wederom voor het doel geplaatst, waar H. v. d. Flier klaar staat om het leder in het net te schuiven. 20. V.V.A. wordt hierna sterker, doch de A.P.W.C.-verdediging blijft de situatie meester, totdat ongeveer 10 min. voor het einde A. v. d. Flier de bal slechts half raakt, waardoor de rechtsbinnen een plotselinge kans krygt en van dichtby IJzen doorn met een hard schot passeert. Met de stand 21 komt het einde. Advertentie Kom, hoe heet dat leuke beest je toch ook weer? O ja het is een ze VolencUim paste zich aan en wqu Hoewel by voorbaat vast stond dat H.V.C. het in Volendam moei lijk zou krijgen, zal zelfs de groot ste pessimist niet gedacht hebben aan een 40 nederlaag. Het was echter voor de talrijke supporters, die ook op deze verre reis hun favorieten weer trouw vergezelden, spoedig duidelijk dat de roodwitten, zowel figuurlijk als letteriyk de meeste moeite hadden zich staande te houden. Het veld, waarop veel te lang gras stond, was door de miezerige koude regen, die het verblijf er langs en erop verre van aangenaam maakte, vrywel onbespeelbaar ge worden, althans voor de Arners- foorters. De Volendammers hadden hiervan veel minder last hetgeen ook bleek uit een offensief dat on- middellyk na de aftrap door hen werd ingezet. Enthousiast wierpen zy zich in de stryd en de versterk te achterhoede van H.V.C. moest alle zeilen bijzetten om het gevaar te keren. Nadat de stormlopen van Volen dam afdoende het hoofd waren ge boden trokken de H.V.C.'ers ten aanval. Van 't Prinsenhof, die weer in de halflinie was opgesteld, steun de, evenals de Gans, de voorhoede goed in haar aanvallende taak. Vooral na een corner van Jansen scheelde het maar weinig of Schrie- ver had zijn club de leiding be zorgd. Keeper Keizer wist de bal, na een listig tikje van Schriever, rog juist te pakken te krijgen. De aanvalsperiode van H.V.C. duurde kort en toen de Volendam mers het initiatief weer namen kreeg de H.V.C.-verdediging het opnieuw zwaar te verduren. Bij een der aanvallen kon de achter hoede het leder niet onder con- tróle krijgen waarvan de Volen- dammer-middenvoor Sier, handig profijt trok en keeper Mikkers passeerde. (10). De H.V.C.'ers werkten hard doch de omstandigheden waren te on gunstig en de Volendammers te enthousiast om hun succes te geven. Ook de tweede helft begon met een langdurig offensief van de gastheren. Zij voelden blijkbaar hun kans en spreidden een lof waardig enthousiaste ten toon. Het waren geen ingewikkelde combina ties waarmede zij ten strijde trok ken. Het was eenvoudig voetbal maar „doel"bewust. Daarenboven was hun balcontróle en positiespel beter dan van de H.V.C.'ers. Toch was voor de roodwitten alles nog mogelijk geweest als niet, met nog ongeveer twintig minuten te spe len, Mikkers een duel had verloren van de handige linksbuiten K. Ko ning, die daarna een fraai schot loste dat doel trof. (2—0). Na dit doelpunt speelde H.V.C. een ver loren wedstrijd, terwijl de Volen dammers hun spelpeil belangrijk opvoerden. Keurig combinerend gingen zij op het H.V.C.-doel af en het was slechts enkele minuten later dat dezelfde Koning het der de doelpunt scoorde. (30). Tien minuten voor het einde nam de rechtsbinnen H. Smit zijn kans waar en voerde de stand tot 4—0 op. Het Ermelose ongeval Toestand zicaargewonde redelijk wel Met betrekking tot het reeds eer der gemelde ongeval in de Jan van Schaffelaar-kazerne te Ermelo, waarbij door het springen van een granaat een drietal officieren werd gewond, vernemen wij nader, dat twee hunner het goed maken. De toestand van de zwaarst gewonde, de luitenant Duijx, is thans naar omstandigheden redelijk wel. Hij heeft zijn leven waarschijn lijk voor een groot deel te danken aan het kordaat optreden van een zyner kameraden, die terstond na het ongeluk ter plaatse was en, de situatie onmiddellijk overziende, het ziekenhuis Salem telefonisch om hulp vroeg. Hij gaf daarbij als zijn mening te kennen, dat bloed transfusie nodig zou zijn. Zo was het mogelijk, dat zodra arts cn ver plegend personeel ter plaatse kwa men, bloedtransfusie toegepast kon worden. De minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking. die de gewonden in het ziekenhuis te Ermelo onlangs bezocht, heeft deze officier voor zijn doortastend optreden een schriftelijke tevredcnheidsbetui- ging doen toekomen. Centraal orgaan voor de wederopbouw ingesteld De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft een ad viescollege ingesteld, dat als over koepelend orgaan van provinciale contactorganen zal optreden. Dit college zal de naam '.ragen van „Centraal orgaan voor de Weder opbouw en de Bouwnijverheid." Het zal de minister van advies die nen over alle vraagstukken betref fende de wederopbouw en de bouwnijverheid. Als voorzitter van het centraal orgaan zal optreden mr. J. In 't Veld, minister van We deropbouw en Volkshuisvesting. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft de regering besloten in aan sluiting op de regeling tot uit kering van een gulden loon- bijslag een verhoging van de kinderbijslag voor te stellen van 24 cent per week voor het tweede kind en de volgen de kinderen. Aanvankelijk werden besprekin gen gevoerd over een verhoging van de kinderbijslag van het derde kind af omdat de gulden loontoe- slag was gebaseerd op de bereke ning, dat de uitgaven voor een ge zin van vier personen met een gul den per week zullen stijgen. Deze verhoging werd door de gulden loontoeslag opgevangen. Daaruit blijkt dat gerekend werd op stij ging van de uitgaven per persoon met ongeveer 25 cent per week. Dit betekende dus dat grotere gezinnen voor alle kinderen na het tweede een kwartje per week te kort zou den komen. Vandaar ook dat men er aanvankelijk naar heeft ge streefd, dat de kinderbijslag voor het derde kind en de volgenden zou worden verhoogd. Er bleef dan ech ter een moeilijkheid. De gulden loonbijslag was immers door hogere belasting, hogere ziekenfondspre mie, etc. in werkelijkheid geen gul den. doch slechts ongeveer 75 cent. zodat de verhoging slechts stond tegenover de stijging van dc kos ten voor drie personen. Op grond daarvan is thans besloten ook voor het tweede kind de kinderbijslag met 24 cent te verhogen. Ook ge zinnen met twee kinderen zullen dan precies krijgen wat zij méér nodig hebben. De verhoging van de kinderbij slag voor het tweede kind zal een tijdelijke zaak zijn, omdat deze is bedoeld voor de periode vóór het ingaan van nieuwe lagere loonbe lastingtarieven, welke dezer dagen door minister Lieftinck in de Me morie van Antwoord op de Rijks begroting zijn aangekondigd. Het ligt in de bedoeling der re gering bot wetsontwerp met spoed te doen behandelen, opdat de eersto uitkering reeds ln Januari kan ge schieden met terugwerkende kracht tot 8 November. Advertentie s Waar hebt U dit beestje meer gezien? Het is een (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal op 18 No vember te Amsterdam de eerste vrye thee-veiling worden gehouden, waarmede de eerste stappen worden gezet op de weg naar opheffing van de theedistributie. Door deze vei ling wordt mogelijk gemaakt dat de theepakkers in ons land een stoot- voorraad vormen om voorbereid te zijn op een grotere vraag, waarmede onmiddellijk na de opheffing van de rantsoenering van thee moet wor den gerekend. Het zal dan nog wel enige weken duren voor deze extra voorraden voldoende over alle delen van het land verspreid zullen zijn, doch men neemt op dit ogenblik aan dat om streeks de eerste Januari de thee vrij zal worden gegeven. Deze ont wikkeling is hot gevolg van stap pen welke de thee-ondernemers in Indonesië bij de Nederlandse rege ring hebben ondernomen. Zij hebben de regering gewezen op de discri minatie van de Indonesische thee ondernemingen, welke het gevolg was van het beperken der aankoop tot India. Deze besprekingen hebben er toe geleid dat de regering thans devip- zen beschikbaar heeft gesteld voor het kopen van Indonesische thee. Ook in Ënkhuizen fraude met bonnen Rechercheurs van het Centraal Distributiekantoor hebben een on derzoek ingesteld naar de gedra gingen Van ambtenaressen en ambtenaren van het distributie kantoor te Enkhuizen. De aanlei ding was fraude met enige hon derden textielpunten. Enkele amb tenaren haalden van ingeleverde opplakvellen punten, terwijl zy niet aangewezen punten opplak ten. De ambtenaresse A. S. is ont slagen. Tengevolge van andere "knoeierijen werden nog ontslagen de ambtenaresse T. B. en C. A., en de ambtenaren J. C. R. en J. W. M. Tegen hen en tegen de oud-amb tenaren K. van N. en J. P. werd proces-verbaal opgemaakt. Aardappelmeel uit zand- aardappelen Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in het raam van maatregelen, wel ke worden getroffen teneinde een bestemming to geven aan de over vloedige aardappeloogst, overleg gepleegd met de aardappelmeel- industrie omtrent het vermalen van zandaardappelen. Het resultaat van dit overleg is geweest, dat de' aardappelmeel- industrie zich in principe bereid heeft verklaard zodra de fabrieks- aardaDnelen verwerkt zjjn, door to gaan met de verwerking van zand aardappelen tot aardappelmeel.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2