PRODENT Bakkers vierden vrolijk afschaffing broodbon In libre-klasse werd mooie strijd geleverd RIGOLETTO GRAND THEATRE Bekorting van de melkroutes in Amersfoort? „Centraal" nam revanche1 2 Dinsdag 9 November 1948 f flinke l»br zeer grote lube i u) dé detée/ \s*£ stadsnieuws Dat de bakkers in een vreug destemming verkeren over het feit dat hun artikelen thans bonloos en zonder inlevering kunnen worden verkocht, is Maandagavond in hotel „Ams- vorde" gebleken, waar de ge zamenlijke Amersfoortse bak kers bijeen waren gekomen om door het houden van een feest avond hun vreugde tot uit drukking te brengen. De voorzitter van de feestcom missie de heer A. Mosterd, ver welkomde de grote menigte en deed dit in het bijzonder tot een zakenman, wiens zaak lelijk aan 't verlopen is, die iti één slag en kele honderden klanten kwijt raak te en die hij van harte nog groter klantenverlies toewenste, namelijk de directeur van de distributie- dienst, de heer v. d. Linde. De voorzitter van de Federatie van de Amersfoortse bakkerspa- troonsverenigingen de heren J. Hanhart, zag in deze bijeenkomst een mooie gelegenheid om het be lang van het federatief bakkersver- band onder de aandacht te bren gen. Al zijn we dan van veel na righeid bevrijd, zei hij, daarom zijn we nog niet waar we wezen moe ten. Er staat nog veel te gebeuren, waarbij het op de eerste plaats gaat om een hechte samenwerking. Hij dankte voorts de directeur van de distributiedienst, de heer v. d. Linde en de vroegere directeuren de heren v. d. Erink en De Smaa- len, die de moeilijkheden van de bakkerij hebben weten te begrij pen. Tot de echtgenoten van de leden, cie voor 75 de lasten van de bonnenmiscre hebben gedragen, richtte hij zich met een huldigend V/oord. Het eigenlijke feest kon hierna een aanvang nemen en dat het een allervrolijkst feest werd behoeven wc niet te zeggen, wanneer we en kel maar de namen noemen van hen die daarvoor zorg droegen, namelijk Coos Speenhoff, Albert de Booy, Rodi Roeters, Cas Ruth en de „two Lovelies". De vrolijke lach daverde de gehele avond door de zaal en die vrolijke stemming bleef tot lang na het middernachtelijk uur. Al met al een feest waarin de bonnenmisère van vele jaren vol komen werd weg-gevierd. Vanavond en morgenavond ko men de bakkersgezellen bijeen, voor wie hetzelfde gezelschap zal optreden. Advertentie Winkeliers-wee! Twee winkeliers, aic de storm loop van het publiek op het bon- loze snoepgoed ondergingen, zagen hun voorraad chocoladewerken on rustbarend slinken. Ze beslisten toen. dat het publiek by hen alleen chocolade kon kopen als het er wat suikerwerk bij nam. De politie kwam hun echter duidelijk maken dat de wetgever al lang anders heeft beslist, n.l. dat zo iets kop pelverkoop is en dus verboden. Pro ces-verbaal volgde. Van acht andere winkeliers wa ren de gewichten niet voorzien van het juiste goedkeuringsmerk. Ten slotte kwamen ambtenaren van de Prysbehenrsing een winkelier op het politiebureau brengen, die zij hadden gearresteerd omdat hij elec- tro-motoren tegen te hoge prijs en zonder factuur verkocht. m Waar hebt U dit beestje meer gezienHet is een Opera -film „Rigoletto" in Grand Theatre De meesterlijke opera-film „Ri- goletto" trok, toen ze in het Grand Theatre werd vertoond, zoveel be langstelling dat tal van opera liefhebbers moesten worden te leurgesteld Amersfoort is niet zo bijster goed bedeeld met opera's en komt men eens een keer in de gelegenheid „Rigoletto" zij het dan verfilmd te zien, dan moet zo'n mogelijkheid ook worden uit gebuit. De film is'nog niet opge borgen maar trekt elders nog ge regeld het publiek naar de schitte rende zang van Tito Gobbi. Lina Pagliughi en Mario Filippeschi. Giuseppe Verdi's schepping is in handen van de Italiaanse makers van deze film inderdaad opera ge bleven, louter verfilming dus van wat op het toneel gebeurt met zo nu en dan een opname van wat in de orkestbak gebeurt, waar de di rigent van het orkest van de opera van Rome, Tullio Serafm, leiding geeft aan de musici die de prachti ge muziek verzorgden. Dit alles dan zal in Amersfoort nog een maal te zien en te horen ziin, ook dit maal in het Grand Theatre waar „Rigoletto" op Donderdag 11 November in diie voorstellingen zal draaien. Aan het programma werd voor de muziekliefhebbers een kostelijk filmpje toegevoegd n.l. dat waarin de begaafde pia niste Mvra Hess de Appassionata van Ludwig von Beethoven speelt. Advertentie DENKT U ER OM? Morgenochtend 10 uur begint de plaatsbespre king voor in Noteert U even GRAND THEATRE. Snouckaertlaan 4, tel. 4632, van 5 t.m. 10 Nov. „Obsessie" Zondag: 1,30, 4.—, 13.30 en 21 uur. Overige dagen 2.30, 18.30 en 21 uur CITY THEATER: Wcstsingel 7 b. tel. 6572 „De zoon van Monte Chris- to". Zo. 2, 4.15. 18.45 en 21 uur. Overige dagen 2 30, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: Langest.raat „De Wet van de Zweep", vooraf: „Dood in de wolken". Zo 2,—, 4.15, 18.45 en 21 uur. Vrijdag en Zaterdag 2.30, 18.45 en 21 uur. Overige dagen 2.30 en 20 uur. 9 NOV.: Kamer van Koophandel: 8 uur Genootschap. Nederland Frankrijk. Marc. Jospin, Actuali- tés Frangaises. Markthal: 8 uur. Oratoriumver. Toonkunst. Die Jahreszeiten. 9, 12, 16 en 19 Nov Clubgebouw, Zonnebloemstraat. Tentoonstelling nieuwe aanwinsten Openb. Lees zaal. 78.30 uur. Schoolgebouw, Bisschopsweg, Meisjesschool no. 9. Ouderavond 19.30 uur. 10 NOV.: A.M.A.F. O. en O. zaal: 3 uur Causerie door Ir. A. v. Em- menes „Herinneringen aan en «rrvoringen van internationale wedstrijden, Gevoelig concert van Quarfetto di Roma Er lag een zekere stilte over de uitvoering van Mozart's kwartet KV 421 in d klein. Men werd niet echt warm bij de technisch bijna vol maakte voordracht van dit werk, dat, gezien de logische ontwikkeling der themen, een bijzondere plaats inneemt onder de z.g Haydn-kwar- tetten, Maar tot welke soepelheid van samenspel en uitgebalanceerde klank de vier musici, die het Quar tette di Roma vormen, in staat zijn. bleek overduidelijk uit het tweede werk van deze avond in „Amicitia", het quartetto dorico Respighi Dit, de voorliefde van deze componist voor oude kerktoonsoorten, openlijk bekennende werk verkreeg een zeer gloedvolle en overtuigende vertol king. En deze hoogte bleef gehand haafd in het bekende schubert- kwartet: „Der Tod und das Mad- chen," waarvan de tempi soms wel is waar temperamentvol naar de uitersten werden gedreven. Deze vertolking echter viel zo in de smaak, dat Oscar Zvccarini c.s. ons na langdurige bijval als toegift ver gastte op de Finale van Paganini's kwartet in E, brillant maar ook ge voelvol geschreven en even brillant en gevoelig vertolkt. Met groot ge noegen vermeld ik hier nog de gulle geste van het bestuur van „Amici tia", die een groot aantal kaarten tegen zeer gereduceerde prijs ter be schikking stelde van de Amers foortse Gemeenschap, waarvan door velen een zeer dankbaar aanvaard gebruik werd gemaakt. Hans M. Scheifes. Burgerlijke Stand 9 November 1948 Geboren: Arrisje, d. v. A. v. d. Biezen en A. van Zoeren Petrus, z. v A. Mandemaker en G. C. H. Pfeifer; Frederika, d. v. F. v. d. Kolk en G. Schipper: Barend, z. v. G. Hagebeuk en J. Ton: Jannette Margaretha, d. v. J. C. Hos en A. W. J. v. d. Biezenbos; Peter, z. v. A. v. d. Pol en J. Franken; Doro thea Maria, d v. C A. v. d. Eshof en H. E. Robben; Catrina Christi na Maria, d. v. A. K. Zijlstra en J. A. v. d. Hengel; Hendrika Adri- ana, d. v. J. v. d. Werf en G. Ko ning; Elisabeth Hendrika, d. v. H. van Ouwerkerk en C. C J. Abel man. Overleden: Henderijntje Scher- penzeel, oud 34 jgeh. met J. KuyvenhovenGabe Visser, oud 65 j., geh. met C. de Vries; Magdale- na Jacoba Alders, oud 71 j., wed. v C. van Biezen. B. en W. vragen crediet voor restauratie St. Joriskerk In Juli 1947 heeft het college van kerkvoogden en notabelen van de Nederlands hervormde gemeente zich tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met het verzoek om ten behoeve van de algehele restauratie van tie St. Joriskerk te Amersfoort, subsi die te willen verlenen. Tevens werd verzocht om subsidie in de kosten van bepaalde werkzaamheden aan het dak van de kerk. welke geen uitstel konden lijden. De kosten de zer werkzaamheden werden begroot op 25.500.—. Voornoemde minister heeft de begroting tot genoemd bedrag goedgekeurd en heeft zich in begin sel bereid verklaard in de kosten van de algehele restauratie subsidie te verlenen; de minister heeft kerk voogden en notabelen, voornoemd, voorts in overweging gegeven ook tot dc provincie en de gemeente een verzoek om subsidie te richten. Tenslotte zyn in overleg met het departement, de Gedeputeerde Sta ten en het college van kerkvoog den en notabelen de kosten voor de gemeente Amersfoort vastgesteld op 5100.- waarvoor B. en W. de raad een credict vragen. Examens Het rijksdiploma voor onderwijzer landbouwwerktuigentechnigk werd behaald door J. Middendorp te Hoe velaken en F. Haarsma en J. N. Snij ders te Amersfoort. Voor het examen rijksdiploma voor onderwijzers landbouwwerk tuigen techniek, slaagden de heren J. Middendorp te Hoevelaken, F. Haarsman en J. M. Snijders, bei den te Amersfoort. Advertentie 5 Laatst was U in 't aquarium van Artis. Daar zag U ook zo n z Verdachten van mislukte inbraak vrijgesproken De Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank sprak de bei de bankwerkers, die verdacht wer den van poging tot inbraak in de villa van de eigenaresse van hotel „Metropole" alhier, vrij van het hun ten laste gelegde. Geëist was 8 maanden gevangenisstraf. De schuld van de 50-jarige vrouw J. W. D., hsvr. v. W. V. te Hilversum, die de tip voor deze mislukte kraak had gegeven en die bovendien een aantal textielpun ten uit het hotel via een nichtje wederrechtelijk had betrokken, werd wel bewezen geacht. Zij werd veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf met aftrek. In de zaak van het nichtje, ver dacht van diefstal van de hiervoor genoemde textielpunten, de 31- jarige werkster A. C. H., gelastte de Rechtbank het instellen van een nader onderzoek. Wielrijder stak zijn hand niet uit Op de Langestraat wilde Maan dag dc 62-jarige K., die op zijn fiets in de richting van de Kamper binnenpoort reed, oversteken naar Zevenhuizen. Hy vergat zyn hand uit te steken zodat de Amersfoort se motorryder, die uit de tegen overgestelde richting kwam, te laat bemerkte welke kant K. opging. Ze kwamen met elkaar in botsing en de wielrijder liep by de daarop volgende valpartij hoofdwonden en een hersenschudding op. Hij werd naar het Sint Elizabethsziekenhuis vervoerd. Biljarten „Metropole" won van „Leusderkwartier' Ongetwijfeld wordt in de cadre- klasse van het district „Eemland" over het algemeen het beste spel gespeeld. Toch biedt ook het libre- spel van de eerste klasse veel waarvan de biljartliefhebber ge nieten kan. Dit bleek duidelijk tijdens de ontmoeting van de eerste teams van de biljartverenigingen „Het Leusderkwartier" en „Metropole", welke elkaar Maandagavond in de biljartzaal van Café „Sport" aan de Leusderweg de hoogste eer be- betwistten. Het was interessant te zien hoe de libre-spelers in deze klasse de door henzelf veroorzaak te moeilijkheden wisten op te los sen. Waar de meeste cadre-spelers di'. veelal doen door het maken van pique's en masse's, deden zij het door het maken van bandsto ten, moeilijk doch ook aantrekke lijk om te zien. De partijen werden in een pret tige, rustige biljartsfeer gespeeld, waarbij vooral het enthousiasme de boventoon voerde. „Metropole" zag kans de Leusderkwartierbewo- ners in eigen home met 62 te verslaan. Hierdoor is de spanning in de eerste-klasse libre danig toe genomen. De beide teamleiders gaven goed spel te zien en zelfs tot de 27ste beurt, waarin Van de Brug 118 van de 130 en Geytenbeek 148 van de 150 voorgeschreven caramboles hadden, was de uitslag onzeker. Geytenbeek maakte het in de 28ste beurt uit, waardoor hij met het mooie gemiddelde van 5.35 eindigde. Van de Brug kon „Het Leusderkwartier" geen remise- punt geven want in de nastoot kwam hij niet verder dan een ca rambole. Van de Brug 119 (1301 28 17 4.25 Geytenbeek 150 28 26 5.35 Veldman zorgde voor de tweede overwinning voor Metropole door Achterberg gedecideerd te ver slaan. Tot de tiende beurt kon de Leusderkwartierspeler gelijk blij ven, doch met regelmatige kleine en uiterst solide gespeelde series was Veldman in de 20ste beurt belangrijk voor (5392). Toen hij hieraan een fraaie serie van 28 toevoegde was het vrijwel zeker dat hij winnen zou. Na 30 beurten eindigde dan ook deze ontmoeting in een overwinning voor „Metro pole'. Achterberg 66 (130) 30 10 2.20 Veldman 140 30 28 4.66 „Het Leusderkwartier" behaalde twee punten doordat Japin van Egelmeyer wonn Beide spelers be gonnen bepaald slecht (20 bernten 2735) doch daarna herstelden zij zich enigszins, doch hun moyennes bleven beneden hun kunnen. De spanning in deze partij maakte veel goed. Japin 48 120 10 2.50 Egelmeyer 48 148 (130) 15 2.45 De laatste ontmoeting tussen Bouman Sr. en Wery Sr., twee bil jarters van de oude school, was spannend van het begin tot het einde. Het was „groot spel" dat beide spelers te zien gaven. Wery Sr. liquideerde spoedig een kleine voorsprong van de Leusderkwar tierspeler, nam een voorsprong, behield deze en won dan ook. Hierdoor bezorgde hij „Metropole" een 62 overwinning. Bouman Sr. 32 83 13 2.90 Wery Sr. 32 100 20 3.12 Naar wij vernemen, wordt door de melkhandel in Amersfoort ernstig overwogen of, in navolging van het voorbeeld in verschillende plaatsen in binnen- en buitenland, moet wor den overgegaan tot een bekorting van dc melkbezorgroutes in Amers foort e.o. Het ligt hierbij In de be doeling om, rekening houdende met de elders opgedane ervaringen. Amersfoort te verdelen in een aan tal sectoren eft elke sector te doen bedienen door 2 of 3 melkhandela ren. Hierbij wordt bereikt, dat de melkbezorger de gehele stad niet nfber van Oost naar West en van Zuid naar Noord doorkruist, terwijl er bij de regering naar zal worden gestreefd, dat de melk in geheel Amersfoort, vóór één uur is bezorgd. Nieuw Russisch kerkhof 18 November geopend Naar het A.N.P. verneemt zal de minister van Oorlog. M r. W. F. S c h o k k i n g. op 18 November in Amersfoort een kerkhof openen voor 854 tijdens de bezetting in Ne derland omgekomen Russen. Het kerkhof is in samenwerking met de dienst Identificatie en Ber ging van het ministerie van oorlog door de gemeente Amersfoort aan gelegd naast de reeds bestaande al gemene begraafplaats ..Rusthof". De Russen, die tegen het einde van de oorlog op Texel tegen de Duitsers in opstand kwamen en daarbij het leven lieten, zullen op het Waddeneiland begraven blijven De ambassadeur van de Sovjet- Unie in Nederland, zijne Excellen tie V. A. Valkov, zal de plechtig heid bijwonen. Voorts zijn alle in Nederland geaccrediteerde ambassa deurs. gezanten en de militaire at tache's in Nederland uitgenodigd. Het trompetterskorps van de hu zaren van Boreel uit Amersfoort zal bij deze plechtigheid het Russische en Nederlandse volkslied ten geho re brengen. Ons dagelijks teveel Er was vanmorgen weer een hele waslijst op het politie-bureau van personen die voor allerlei kleine overtredingen werden bekeurd. Wielrijders zonder enige verlichting of alleen maar achterlicht, een auto mobilist die door het stoplicht reed, en een ander die parkeerde waar dat niet mocht. Dan een chauffeur die nog brutaler was en maar liefst zon der rijbewijs reed. Advertentie 5 Kom, hoe heet dat leuke beest- je toch ook weer? O ja het is een ze „Vergulde V agen" met 60 verslagen De Maandagavond in „Centraal" te Soestdijk gespeelde cadre-wed- stryd tussen de teams van „Cen traal" en „De Vergulde Wagen" heeft een fraaie overwinning voor de Soestdijkers opgeleverd, waar mede zij revanche namen op de in Amersfoort geleden nederlaag. Waasdorp bezorgde zijn club de eerste winstpunten door van Van Viiet te winnen. Laatstgenoemde startte slecht, de eerste beurten werden poedels, waardoor de Cen- trcal-speler kans kreeg direct een kleine voorsprong te nemen. In de negende beurt was de stand 2871. Ook daarna bleef Waasdorp beter spelen dan zijn tegenstander, die de juiste maat niet te pakken kon krijgen. De Soestdijker won ten slotte overtuigend met het goede moyenne van 9.52. Waasdorp 200 21 27 9.52 Van Vliet 72 21 13 3.42 Ko Stalenhoef had weliswaar met Bregman iets meer moeite doch wist tenslotte de stand op 40 te brengen. De partij ging tot de zeventiende beurt gelijk op (119126) doch hierna kwam Sta lenhoef er goed in. Met series van 26, 35 35 nam hij een flinke voor sprong om daarna in drie beurten (8-8-9) de partij in zijn voordeel te eindigen, waarbij hij Bregman op 155 liet staan. K? Stalenhoef 225 24 35 9.37 Bregman 155 24 37 6.45 Steffen had de pech door nog met het moyenne van 13.22 te ver liezen. Verkerk wist zich na een vrij slecht begin te herstellen het geen twee goed gespeelde series \an 40 en 32 opleverde. Hierna kreeg de Soestdijker opnieuw een inzinking waarvan Steffen profi teerde door uit te lopen. Toch bleef dc spanning nog groot want de Amersfoorter had een handicap van 75 in te halen zodat bij de stand na 20 beurten (211256) nog alles mogelijk was. Toen Ver- kerk in de 22ste beurt zijn 225 caramboles vol maakte moest Stef fen er nog 44. De nastoot bracht opnieuw grote spanning want in uiterste concentratie maakte De Vergulde Wagen speler zijn ca ramboles. De tien, twintig en ook dertig werd gepasseerd doch na de 35ste carambole strandde hij en verloor zodoende, waardoor „Cen traal" met een 60 overwinning uit de stryd kwam. Verkerk 225 22 41 10,22 Steffen 291 22 35 13.22 tV at er pol o Half November zal Comedia te Haarlem het Amerikaanse stuk van Tennessee Williams „A street car named desire" opvoeren in de vertaling van mevr. A. Bergmans- Withaar. AZ en PC III won met gering verschil Voor de Kringcompetitie kwamen eerst Neptunus III en AZ en PC III tegen elkaar in het water. Een plaat selijke ontmoeting; al was het geen le klas polo. toch een wedstrijd met het nodige vuur en élan deze ploe gen eigen. AZ en PC was de geluk kige deze maal door met 21 te winnen. Er is hard voor gewerkt en Neptunus gaf de zege niet cadeau. Neptunus nam de leiding en kwam daarna nog een paar maal gevaar lijk voor het doel van AZ en PC. Met de rust was het 1l.Na doel- wisselen gooide AZ en PC er een schepje op en deed verschillende gevaarlijke pogingen om te scoren. Succes bleef niet uit en na 21 was het spoedig afgelopen. Voor de v. Duyll-beker werd ge speeld DKRHZC (dames). De HZ C-dames stonden met de rust met 10 voor, doch slaagden er daarna niet in de score op te voeren. De Utrechtse dames daarentegen maak ten keurig gelijk. Einde 11. De wedstrijd voor de Kring, Nep tunus IIAZ en PC I (dames) ging niet door. De AZen PC-dames lieten verstek gaan. UZSC won door technische meer derheid verdiend met 54 van VZC (Veenendaal). Toch deed VZC niet veel voor de UZSC-reserves onder. Tot kort voor het einde bleef de strijd onbeslist. UZSC had verschil lende malen pech met schieten. Met de rust was het 32 voor UZSC. Kort daarna vergrootten zij de voor sprong (42), maar door een paar goede schoten werd het weer ge lijk, (44). Een vrije worp van links werd daarna door de UZSC-midden- voor onderschept en ingezet. Einde 5—4. Eerste ACD-tiental sterker dan tweede Maandagavond speelden in „Bethel" voor de tweede klasse U.P. Dam- bond het eerste en tweede tiental van A.C.D. tegen elkaar. De uitslagen waren: A.C.D. I—A.C.D. II A. de Wit—G. Smits afgebroken J. DuijstA. A. Spierenburg 20 G. v. d. ScheerG. Nieuborg 11 A. BakkerS. J. Bomhof 2—0 W. van AarstP. de Groot 20 K.' BuitenA. Vetkamp 20 J. OlofsenJ. Vetkamp 20 H. DuitsJ. van Wandelen 20 C. Schmidt—C. Bor 2—0 H. WoertelP. van Schaik 20 Einduitslag 16—2. Naaister stal sieraden De 20-jarige naaister E. G. v. W. te Soest stond Maandag voor de Utrechtse Politierechter terecht wegens diefstal van een aantal sieraden, w.o. een gouden hanger, een halsketting, benevens een paar handschoenen ten nadele van mevr. E. Z.K. Daar verdachte nog niet eerder was veroordeeld, kwam het naai stertje er met twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf af. Een en ander met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de reclassering. Advertentie 5 Misschien kunt U niet direct op de naam komen. Even na denken dit beestje is een Gerard van Someren wilde gaan varen Iedereen, die Gerard van Someren kende, vroeg zich af, waarom deze jongeman in December 1943 bij dc Knegsmarine is gegaan. Hij diende op een Duitse mijnen veger in de Oostzee en later op de Middellandse Zee. Toen deserteerde hij. Hij werd gegrepen en kwam in een concentratiekamp terecht, waaruit hij in 1945 door de geal lieerden werd bevrijd. Zijn verdediger, mr. v. Haren- carspel. heeft in zijn pleidooi bij de Maandag gehouden zitting van de kantonrechter voor Tribunaalzaken te Utrecht, getracht een verklaring te geven van dit vreemde geval. Hij verklaarde, dat de jongeman met zijn zeevaartkundige studies te Am sterdam gereed gekomen, met ver langen naar de zee uitzag. Hij wilde gaan varen en er was tijdens de be zetting voor een Nederlander geen andere weg dan de Kriegsmarine. Als hij daar eenmaal was. kom ik wel verder, had hij gedacht. Pleiter bestreed vervolgens de beschuldiging, dat v. S. in ..Volk en Vaderland" destijds door goede Ne derlanders beledigende artikelen zou hebben geschreven en bepleitte de grootst mogelijke clementie Dc kantonrechter voor Tribunaal zaken zal op 22 November uitspraak doen. Concert van Brucknerkoor en „de Merels" Het R K. Brucknerkoor en de Me- reis van St. Henricus-koren. die on der leiding staan van de heer H. M. Scheifes. verzingen voor de KAB afdeling St. Henricus. op Zaterdag 13 November a.s. een concert in 't parochiehuis P. Borstraat, medewer king verleent de cellist Jan Willems uit Utrecht. Het programma ver meldt o.m. werken van Julius Rönt gen. K. M. von Weber. Robert Schu mann en volksliederen, bewerkt door Felix de Nobel, en de dirigent van het koor Op het programma staan voorts twee stukken voor cello en piano. Hedelse paardenmarkt De jaarlijkse paardenmarkt te Hedel trok veel belangstelling. Er werden ongeveer 1400 paarden aan gevoerd. De handel was echter lui, Reiniging behoeft nieuwe cantine Bij de reinigings- en ontsmettings- dienst bestaat sinds geruime tijd een dringende behoefte aan een cantine. Het bestaande schaftlokaaltje is in verband met de huidige personeels bezetting veel te klein, tengevolge waarvan het grootste gedeelte van het personeel zijn brood moet nut tigen op allerlei andere plaatsen op het terrein. Bovendien voldoet het lokaal in geen enkel opzicht aan de eisen, welke aan een dergelijke in richting behoren te worden gesteld. Ook voor het zo noodzakelijke on derricht in de autotechniek aan monteurs en chauffeurs is een ruim lokaal noodzakelijk. De bestaande toestand mag niet worden geconti nueerd. De directeur van de reini gings- en ontsmettingsdienst heeft de aandacht van B. en W. gevestigd op de zich op het terrein bevinden de paardenstal, waarvan een gedeel te kan worden verbouwd tot canti ne. De kosten van de verbouw in eigen beheer worden geschat op i 5.250.—. Voor de verdere inrichting is rond f 3000.— nodig. Daar B. en W. zich met het denk beeld van de directeur kunnen ver enigen, stellen zij de raad voor een crediet te verlenen van f 8.250. Leusden H.E. Schoenmaker naar Ommen Op Donderdag 11 November a.s. zal de heer H. E. Schoenmaker, gepensionneerd Adjudant der Rijkspolitie, de gemeente Leusden verlaten en zich te Ommen (O.) vestigen. De heer Schoemaker, die een reeks dienstjaren bij het Wa pen der Koninklijke Marechaussee achter de rug heeft, werd op 30 October 1892 te Blokzijl geboren. Als zestienjarige knaap ging hij als vrijwilliger in militaire dienst. Zoon van een politieman als hij was, voelde hij zich eveneens tot de politiedienst aangetrokken en op 5 November 1912 kwam hij bij do bereden afdeling van het Wa pen der Kon. Marechaussee. Toen begon voor de heer Schoemaker het „zwerversleven". Van 1912 tot 1935, heeft de heer Schoemaker op schier elke plaats in Nederland ge zeten. En waar men „de Schoes" zag, daar was ook zijn trouwe viervoeter, het paard. Op 30 Oc tober 1935 werd hij als Opper wachtmeester-Brigadecommandant overgeplaatst naar de gemeente Leusden en deed hij zijn intrede in de Marechaussee-kazerne te Bavoort. Toen de officieren van dit Wa pen in de jongste oorlog in krijgs gevangenschap werden wegge voerd, werd de heer Schoemaker als oudste Opperwachtmeester aangewezen als en belast met het commando van dc afdeling Amers foort. Onder deze afdeling ressor teerden de Brigade's Leusden, Woudenberg, Amersfoort, Soester- berg, Bunschoten, Soestdijk, Drie bergen, Doorn, Veenendaal en Rhenen. Tot 1 November 1947 heeft de heer Schoemaker het commando over deze brigade's gevoerd als gced Nederlander en bemind supe rieur. Op die datum werd hij, die toen de rang van Adjudant der Rijks politie bekleedde (na de oorlog werd de naam van Kon. Marech. verandert in Rijkspolitie), opeigen verzoek gepensionneerd. De heer Schoemaker, die een liefhebber van vissen en jagen is, gaat zich thans in Ommen aan deze liefhebberij wijden. INZAMELING VOOR MILITAI REN HAD PRACHTIG RESULTAAT Indertijd heeft de Commissie uit de Christelijke Jeugdverenigingen in de gemeente Leusden zich met een verzoek gewend tot alle pro- Advertentie O Hebt U cc wel eens op gelet hoe sierlijk zo'n zeee zich voortbeweegt. testante ingezetenen dezer ge meente, om door een gezamenlij ke actie geld en goederen te ver zamelen om dc in Indonesië ver toevende militairen uit deze ge meente een pakket te kunnen" zen den. Deze inzameling heeft een prachtig resultaat gehad. Behalve een bedrag van f 264.75, werden 200 rollen pepermunt, 135 stukjes toiletzeep, 175 stukjes scheerzeep, 125 pakjes sigaretten, 15 pakjes shag, 40 pakjes scheermesjes, 40 tubes tandpasta, 40 stuks verband middelen en een partij boeken en tiidschriften door de collectanten bijeengebracht. PAARDENMARKT UTRECHT Aangevoerd 530 stuks Prijzen. luxe paarden 650 950: werkpaarden 450 700; oude paarden 225 425; paarden boven 3 jaar 400 600; beneden 3 Jaar 350 600; veulens 100 250; hitten 100 500. Handel matig. Soest Uit het politierapport Een personenauto rijdende rich ting Amersfoort werd op de Van Weedestraat van achteren door een vrachtauto aangereden, toen de bestuurder van de personenauto ter hoogte van de F. C. Kuy per- straat iets afremde om de aldaar bevindende ANWB-wegwijzer te raadplegen. De personenauto werd aan de linker achterzijde ernstig beschadigd. „500" Renwagenclub opgericht In het „Oranje Hotel" te Soestdijk, had Zaterdag j.l. een belangrijke bij eenkomst plaats op het gebied van de automobielsport. Vele bekende fi guren uit de autosportwereld waren aanwezig, toen de bekende auto sport-tekenaar, de heer P. Olyslager uit Soest, een inleidend woord sprak waarin hij zeide dat het in de bedoe ling lag, om tot oprichting te komen van een „500" renwagenclub in Ne derland. Enige aanwezigen waren al bezig met de bouw van een derge lijk renwagentje. o.a. Jhr. van Len- nep, die reeds zover is gevorderd, dat hij van overheidsinstellingen de grootst mogelijke steun ontvangt. De heer Olyslager deelde vervol gens mede. dat vele buitenlandse clubs op dit gebied, waar hij deze zomer als gast was, verwonderd wa ren, dat een land als Nederland nog niet zo ver gevorderd was dat een autosportclub kon worden georgani seerd. Nadat verschillende personen het woord over voornoemd onderwerp hadden gevoerd, werd eenparig be sloten, de Nederlandse „500" club op te richten. Ongeveer een dertigtal leden gaf zich direct op en met algemene stem men werd de heer Olyslager als voorzitter benoemd. Deze was ech ter, in verband met zijn drukke werkzaamheden, slechts bereid deze functie tijdelijk waar te nemen, ter wijl de heer Wagenaar, met het se cretariaat werd belast. De na&iA van de nieuwe vereniging zal zijn: „500" Club Nederland. Verder werd een technische com missie, bestaande uit vijf leden, be noemd, waarvan het secretariaat zal worden waargenomen door de heer T. Doijer, te Den Haag. Gevonden voorwerpen Ketting met kruisje, grijze want, wit-bruine foxhond, snijbrander, kinderwantje, bruin lederen por- temonnaie inh abonnement auto bus, deursleutel (loper), lantaarn- kop, hoofddoek, balpen, beige pet, kinder handschoen, bruine heren- vleesbonnen, witte bus, jockeypet. portemonnaie inh. f 0.65 en twee Inlichtingen politiebureau, Van Weedestraat. Scheepstijdingen Akkrumdtjk. Rotterdam-New York. pass 7 Nov. Beachy Head; Aldabi 6 Nov." van Antwerpen te Hamburg; Ai- deramln. Rotterdam-Bueons Aires. 7 Nov van St. Vincent K.V.; Alkald. Rotterdam—Pernambuco 7 Nov. van Antwerpen: Algenlb. 8 Nov. van Vtc- toria te Bahia; Alphacca. Amsterdam- Dublin, pass. 7 Nov. Lizard; Amstel- dijk 8 Nov. van Baltimore te New York; Amstelland. 6 Nov. van Safft n. rerad"mnIeNovAw«nua: 7 Nov.'van Frêmantle naar Averdilk 7 Nov. van New York naar Antwerpen en Rotterdam: Boschfontein, 7 Nov. van Antwerpen n?" ton- Ccram 7 Nov. van Mobile tc New Orleans; Clavella (tl. 7 Novyanl-as Piedras naar Rotterdam, ^ottica, Nov. van Paramaribo naar Amster^f"V Delfland, Amsterdam-Buenos Aires. 7 Nov. van Santos: Dulvcndijk, 7 Nov van Anacortis te Los Angeles; Esso Amsterdam (T). 10 Nov van Aruba to Rotterdam verwacht; Esso Rotterdam (T). MarseilleFahahecl. pass. 7 Nov. Perim; Garoet. 6 Nov 14 30 uur an Antwerpen cn 7 Nov. 6 uur,tC» T^n* Hilversum. 7 Nov. van Duala te Tako- raldi; Ittersum. Calcutta—Rotterdam 7 Nov. van Colombo; Jaarstroom, Am sterdam-West Afrika. 6 Nov. te Voto- nou; Kertosomo, Rotterdam—Java. i Nov 22 uur van Lissabon; Kota Agoeng, Rotterdam—Java. 7 Nov. 6.30-uur van Genua; Laurenskerk. Rotterdam CaI" cutta. 7 Nov te Coconada; Leerdam. 7 Ncv. van Philadelphia te New York: Lutterkcrk. 6 Nov. van Aden naar Mus cat; Malvina (T). 7 Nov. van Singapore naar Pladjoe; Mariekerk. 8 Nov. van Shanghia te Yokohama verwacht; Mod- jokerto. Java—Rotterdam, pass. 6 Nov. 13 uur Perim; Muiderkerk. 7 Nov. van Accra naar Lagos; Oranjefontein. 7 Nov- Willem Friso Antwerpen—Montreal, pass. 7 Nov. Wight; Pygmalion. 7 Nov. van Curacao naar Aruba: Rcmpang, 6 Nov. van Batavia naar Westkust Noord Amerika; Ridderkerk. Rotterdam—Au stralië. 8 Nov, te Cochin verwacht; Rl- ouw. 7 Nov. van Casablanca naar Hall- fax; 'Roebinh. 7 Nov van Singapore naar Tandjong Priok: Rondo. 7 Nov. van Alcxandnë naar Port Said; Salawati, Suez—Colombo, pass 7 Nov. Daedalus- rif; Samaiia. 7 Nov. te Conakry; Sama- rinda, 6 Nov. van Ccbu naar Macassar; Schie, 7 Nov van Port of Spain naar La Guayra: Singkep, 5 Nov. van Tandjong Priok naar Belawan; Slotcrdijk, New York—Java. 7 Nov. te Penang; Som- melsdijk. 7 Nov. van Pladjoe naar Bang kok; Stad Alkmaar, LuleaVlaardlngen, pass. 7 Nov. Gotland; Stad Schiedam, 7 Nov. van Bagnoli te Melllla; Tabinta. 8 Nov. van Durban te Soerabaya ver wacht; Waterman, Java—Rotterdam. 7 Nov 22 uur Ouessant, 9 Nov. 7 uur aan de Hoek van Holland verwacht: Willem Ruys. JapanRotterdam. 7 Nov. 6 uur van Singapore: Westland, 7 Nov. van Bahia via Las Palmas naar Amsterdam; Advertentie s Een zeepe ziet U niet iedere dag. Het is een fijn sierlijk beestje. Zuiderkruis, 7 Nov. van Makassar naar Tjïlatjap; Akkrumdijk, Rotterdam—New York. 7 Nov. 2.15 uur van Antwerpen; Alcor, 7 Nov van Bahia te Rio Grande; Aldabi. 7 Nov. van Hamburg naar Ant werpen: Aldebaran. 7 Nov van New Orleans naar Nederland; Alwaki. 6 Nov, van Montevideo tc Santos; Amstelkcrk, Amsterdam—West Afrika. 8 Nov. te Bor deaux; Arnedljk, 5 Nov. van Vera Cruz te Coatzacoaicos; Hedel. Antwerpen— Quebec. 6 Nov. 600 mijl W. Land's End: Jacob Cats. 8 Nov. n m van Casablan ca te Amsterdam verwacht; Lekhaven, AntwerpenMontevideo, pass. 7 Nov. Madeira; Lemsterkerk. LondenPerz. golf, pass. 8 Nov. Finisterre: Mentor. 8 Nov van Alexandrlë naar Djidelli; O#- sendrecht, 5 Nov van Manchester te Tacoradl verwacht, vertrekt 9 Nov. te rug; Parkhaven. Rotterdam—Messina, pass. 6 Nov. Gibraltar: Pr. Johan Wil lem Friso. Antwerpen—Montreal, pass. 7 Nov. Scillles; Salando Rotterdam Gdynia, pass. 7 Nov Holtenau; Stad Leiden, 9 Nov. van Amsterdam te Gal veston verwacht.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2