Slaat de handen ineen voor 'n Amersfoortse tweedaagse LOU BANDY GRAND THEATRE Prinses Marijke krijgt een speelmakker Gevoelige opvoering Boerenpsalm" van "Noteert U even Gaat Vrij Nederland in de zak? Vredestichters GUM SCHOENCREAM In kort bestek _J MINDER KANS OP KIESPIJN! FaMa tandpasta Kerstfeest 1948 in Mil. Sanatoria 2 Dinsdag 16 November 1948 STADSNIEUWS Nieuwe verordening precario-rechten In een schrijven van B. en W. aan de raad over een geheel nieuw ontwerp van ded precario-verorde- r.ing wordt o.m. opgemerkt dat de ontworpen precarioverordening aan de ene kant van een beperk tere opzet is dan de thans nog gel dende, aan de andere kant heeft zij evenwel een ruimere strekking doordat de heffing van precario rechten zich niet meer zal behoe ven te beperken tot het gebruik of genot van openbare gemeentegrond of openbaar gemeentewater. Deze uitbreiding is in overeenstemming met de jurisprudentie van de hoge raad, krachtens welke de heffing van precariorechten, gebaseerd op artikel 275, eerste lid, der gemeen- wet, ook rechtsgeldig kan geschie den indien het betreft het gebruik van gronden, in beheer en onder houd bij de gemeente, doch aan een ander toebehorende. Bij het ontwerpen der nieuwe precarioverordening is uiteraard tevens nagegaan in hoeverre de daarin voorkomende belastingbe dragen al dan niet kunnen worden gehandhaafd. Rekening houdende roet de door het gemeentebestuur in het algemeen ten aanzien van het bedrijfsleven wenselijk geach te belastingpolitiek, zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat de onderhavige rechten geen verho ging dienen te ondergaan, te meer niet daar verschillende van deze rechten reeds bij raadsbesluit van 17 December 1946. nr. 149, werden verhoogd. De in het ontwerp op genomen belastingbedragen zijn derhalve gelijk aan die, welke nu worden geheven. Ons dadelijks teveel De politie maakte in de loop van Maandag proces verbaal op tegen een bewoner van 't Soestcrkwartier. die een mesthoop achter zijn huls had: tegen een wielrijder die zijn stuur niet vast hieid; tegen een andere wielrijder die het stoplicht negeerde: en een die in X'erboden richting reed; tegen vijf fiet sers die geen licht op hadden en tegen een man die onder de Invloed van ster ke drank wa3. Advert itie DENKT U ER OM? Morgenochtend 10.00 uur begint de plaatsbespreking voor de Jubllcumvoorstelling van in Kwaad met goed vergolden Het komt niet dikwijls voor, dat iemand, die door een ander is mis handeld. voor zijn aanvaller een goed woordje spreekt in de rechts zaal. Maar Maandag j.l. was dit toch het geval bij de zitting van de Utrechtse Politierechter, waar zekere A. v. d. W. uit Hoogland terecht stond omdat hu dc Amers- foortse restaurateur H. W. een bloedende hoofdwonde had toege bracht. Het voorval zelf speelde zich af od een Zaterdagavond na sluitings tijd, toen v d. W. met zijn kennissen aanbelde bij de restaurateur om een portie gebakken vis. Toen hem dit geweigerd werd, had hij de eige naar een harde klap tegen het ge laat gegeven, waardoor een bloe dende hoofdwonde ontstond. Thans als getuige gehoord ver zocht de restaurateur de Politie rechter zijn aanvaller niet al te zwaar te straffen, want hü was au fond toch een beste kerel; had al leen die avond wat te veel gedron ken Het pleidooi hielp schijnbaar, want van de gëeistc straf van één week gevangenisstraf door de Officier, maakte de rechter ten slotte een schappelijke boete van f 40, subs, twintig dagen hechtenis. GRAND THEATRE, Snouckaertlaan 4, tel. 4632, van 12 t.m. 18 Nov. Mrs. Parkington. Zondag: 1.30, 4, 18.30 en 21 uur. Overige dagen 2.30, 18.30 en 21 uur CITY THEATER: Westsingel 7 b. telefoon 6572. .Tropenkolder" Zondag 2. 4.15, 18.45 en 21 uur. Overige dagen 2.30, 18.45 en 21 u. REMBRANDT: LangestrDe rode hengstZondag 2, 4.15. 18.45 en 21 uur. Vrijdag en Zaterdag 2.30, 18.45 en 21 uur. Overige dagen 2.30 en 20 uur. 12—28 NOV. St. Pieter- en Blok landsgasthuis. verkoopstent. A.K. G. van 1012.30 u., 25 en Zon dags 25 u DANSEN: CABARET DANCING VAN T HUL Krommestraat 14. Tel. 5685. Woensdag 2023 uur. Zaterdag 20 23 uur, Zondag 's middags 15—17 uur 's avonds 2023 uur. CABARET DANCING „De Sticht- se Heuvel." Utrechtse weg 180. Tel. 3494. Zaterdag 19.30—23 uur; Zon dag 19.3023 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel. 5510. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur, Zondag 8—11 uur. Slechts enkele tientallen toeschou wers waren Maandagavond in Ami- citia aanwezig bij de opvoering door het Zuid-Nederlands Toneel van „Boerenpsalm". Jammer, want die er waren hebben volop genoten van dit door Albert Welling naar de ge lijknamige roman van Felix Tim mermans bewerkte toneelspel. We vonden er de Vlaming in terug zoals we hem vooral uit zijn latere wer ken hebben leren kennen: de man die met hartstocht is geladen voor Gods schepping en bezeten is van de drang om van die innige liefde het uitgangspunt te vinden. Het siuk en de manier waarop het kon wor den opgevoerd heeft ons wel over tuigd van Wellings talent, niet nog niet? van zijn meesterschap De lyrische ontboezemingen werden boer Wortel zo teder en aandoen lijk door Pierre Balledux gespeeld soms te machtig en dit bezwaar deed zich vooral in het laatste tafe reel gelden. Even maar gelóófden we niet meer in de stoere kerel. Overigens zat Timmermans zelf de bewerker wel een beetje dwars. Cees Pijpers zagen we in een fijne creatie van de nobele boerenpastoor. Erna Balledux maakte haar moeder rol tot iets aangrijpends Samen met alle andere acteurs en actrices brachten deze tonelisten de sfeer op het toneel, die Timmermans in zijn verhalen door uitnemende detail tekening. zijn scherp geboetseerde figuren met hun vaak tragi-comi- sche wederwaardigheden, zo onver gelijkelijk wist te scheppen. H. B. Chauffeur veroordeeld De Politierechter te Utrecht wees Maandagmiddag schriftelijk vonnis tegen de chauffeur C. de J. uit Zwijndrecht, die indertijd door het rode stoplicht bij de Kamperpoort te Amersfoort was gereden, tenge volge waarvan een motorrijder een gebroken been opliep. Hij werd veroordeeld tot f 40 boete subs. 20' dagen hechtenis; de eis luidde f 75 boete subs. 50 dagen hechtenis. Onze stadgenoot, de heer J. A. Labrie, is aan de universiteit te Utrecht geslaagd voor het Kerke lijk Voorbereidend Examen. Prinses Marijke heeft er een speelmakkertje bij. Het is een jon ge gladharige Berner Senner een van de mooiste Zwitserse hon den welke Marijke gistermor gen cadeau kreeg van het gezel schap Zwitserse gasten, dat dit weekeinde een bezoek aan de U.Z.G. rashonden-expositie te Utrecht bracht. Prinses Marijke voelde zich met haar nieuw kame raadje nog niet zo heel erg op haar gemak. De waterlanders kwamen nog al eens te voorschijn en een enkele maal trachtte zij aan de goede zorgen van mevr. Pennings te ontsnappen. De twee honden die mee waren gekomen, waren ook zó groot Baron Baud en mevr. Gerbrugge van 's Gravendeel, hofdame van koningin Juliana die zelf ver hinderd was, daar zij in conferen tie was met Kardinaal de Jong ontvingen het gezelschap. De leid ster, Fraulein Bartschi Flubacher, bood zelf prinses Marijke de hond aan. Prinses Marijke heeft met deze Zwitserse dame reeds vriendschap gesloten. Spanjaarden van het goede hout f zoals de Sint er één is), steken Vrij Nederland gaarne bij zich. Sint Nicolaas doet dit evenwel bij voorkeuromer ónderen mee te verrassen. Kennissen, vrien den. vriendinnen en relaties kunt u vrijwel géén mooier géén rijker geschenk geven dan een abonnement op Vrij Neder land. Ze ontvangen dan 56 keren iets goeds, iets moois... van En ze zullen u dankbaar zijn, dat u hen zó royaal bedacht voor tien gulden. Een present abonnement gaat in met Sint Nicolaas en duurt heel 1949 uit! Komaan, welke vrienden gaat u verrassen? Vul de bon in! op to zenden aan de Admlnl- O stratle van VHM NEDERLAND GO Keizersgracht 604, A'dam-C Ondergetckcndo verzoekt met In gang van 4 December een jaar abonnement als St-Nlcolaasge- schenk te willen noteren en dit te zenden aan: Naam: Straat: Plaats: Het verschuldigde abonnements geld 10.— zal per giro bij aanbieding van de kwitantie worden betaald door: Naam: Straat: Plaats: Handtekening: Geachte redactie Met veel belangstelling heb ik als verwoed wandelaar het artikel ge lézen in het Dagblad voor Amers foort van 13 November 1948. Het geen in het artikel van P. v. d. Birkt over een twee-daagse wan deltocht door de mooie omstreken van Amersfoort is gezegd heeft volgens mij een goede kans van sla gen. Welke wandelaar zou deze tweedaagse niet willen benutten als training voor de vierdaagse van Nijmegen? Bij een goede reclame in pers en wandelbladen stel ik mij voor dat zij, die voornemens zijn de elfstedentocht of vierdaagse te gaan „Soesterkwartier" speelde remise Het tweede tiental van de schaak vereniging „Soesterkwartier" ging gisteravond bij PTT II op bezoek. In deze ontmoeting werden fraaie partijen gespeeld. Aan het slot van de avond bleek dat remise was be reikt: „Soesterkwartier II"PTT II J. G. de JongP Jansen 01 H. Mooibroek-H. W. Vreeman 10 E. GerardsH. Boersma 01 M. LeenstraT. Schuit 10 A. E. KoudijsG. A. Consen 10 E. BeenP. A. Loman 01 D. K. GrevelingG. Gouverneur 1—0 J. J L-. v. Ooyen-F. Boersma 01 A. Goedcjohan-P. v. Panhuis 01 L. J. Fransen-H. P. Steenlager 10 „De Vergulde Wagen" behaalde zege De gisteravond in hotel „De Ver gulde Wagen" gespeelde ontmoe ting tussen „De Vergulde Wagen II" en het kampioensteam seizoen 1947/48 „Zonneheuvel I" uit Soest is een kleine overwinning voor de Amersfoorters geworden (5-3). Het spel bleef over het algemeen ver beneden de verwachtingen. Vooral van technisch spel was geen sprake en over het algemeen was het slechts een kwestie van het maken van caramboles. De eerste partij tussen Rijn en A. Stalenhoef werd een overwin ning voor de Soester. Tot de twin tigste beurt gingen de partijen vrij wel gelijk op doch met series van achtereenvolgens 8, 13, 6 en 9 ca ramboles liep Stalenhoef steeds verder uit. Rijn kon niet op toeren komen en bleef, toen de Soester in de 29ste beurt de laatste vijf ca ramboles maakte op 94 staan. Geheel tegen de verwachtingen won Kranenborg van Van Straten. Hiermede boekte de Amersfoorter de eerste overwinning in deze com petitie. Zijn spel houdt de belofte voor meer overwinningen in maar het bleek duidelijk dat hij de nodi ge training mist. Toch kreeg hij de zege geenszins cadeau, zelfs nam Van Straten in de eerste helft van de partij de leiding doch Kranenborg hield goed stand en wist tenslotte de leiding te nemen om deze niet meer af te staan. Bepaald slecht werd gespeeld in de ontmoeting tussen Krijnen en Batta. Eerstgenoemde herstelde zich in de tweede helft waardoor hij niet alleen zijn partij won doch ook zijn moyenne nog wat dragelijk maakte. Batta, die dit jaar, even als Hopstaken, voor de eerste maal meespeelt heeft nog te weinig rou tine om het tegen wedstrijdspe lers, zoals Krijnen ongetwijfeld is, bol te werken. Vooral de partij tussen Ten Hoe ve en Hopstaken bleef ver beneden de verwachtingen. Beide spelers hadden blijkbaar last van wed strijdzenuwen. In deze partij ver goedde de grote spanning aan het eind toch nog wat. De remise was een goed slot. De uitslagen waren: Rijn A. Stalenhoef Krijnen Batta Kranenborg Van Straten Ten Hoeve Hopstaken 29 94 14 3.24 29 130 13 4.48 47 120 11 2.55 47 70 12 1.48 35 130 23 3.71 35 111 15 3.17 46 150 15 3.24 46 140 10 3.04 Tafeltennis Competitie-standen Velox 1 5 4 1 36—14 8 UPTTS 1 5 4 1 33—17 8 Barna 4 5 4 1 33—17 8 Over 't Net 1 5 4 - 1 30—20 8 UTTC 2 5 3 1 1 26*—24 7 Zeist 1 5 2 - 3 19—31 4 Rivendi 1 5 1 1 3 22—28 3 UPTTS 2 5 1 - 4 19—31 2 Tuindorp 1 5 1 - 4 15—35 2 Barna 5 5 - - 5 17—33 0 Klasse 2A Zeist 2 4 3 1 - 26—14 7 Over 't Net 2 4 3 - 1 25—15 6 Barna 6 4 2 1 1 26—14 5 Velox 2 4 2 1 1 24—16 5 Jaffa 1 4 2 - 2 19—21 4 BTTC 1 4 1 1 2 20—20 3 v. d, Melden 1 4 1 3 13—27 2 Tuindorp 2 4 - - 4 11—29 0 Klasse 3E Noack 1 4 4 26—14 8 Wilskracht 1 2 2 - - 15— 5 4 Jaffa 4 3 2 1 18—12 4 Barna 8 4 2 - 2 21—19 4 MHS 2 4 1 1 2 18—22 3 PATS 4 3 1 - 2 13—17 2 Over 't Net 5 3 1 2 11—19 1 SSVU 4 3 - - 3 8—22 0 wandelen zeer zeker van de partij zullen z\jn. Wat een deelnemers dat geven zou heeft schrijver zo onge veer aangegeven. Maar bij deze ongeveer 8Ó00 deelnemers komen dan nog enige duizenden belang stellenden en verzorgers. Heeft u de mensenmars al eens gezien bü aankomst van de wandelaars op de 4e dag in Nijmegen? Ik zal mij niet wagen aan een berekening wat er alzo door deze sportmensen wordt gekocht en verteerd. En zou de ne ringdoende winkelstand ook niet be reid zijn om na overleg mede dit sportevenement enig in zijn soort te maken? Wij hebben in Amersfoort goede Wandelsportverenigingen en het overkoepelingsorgaan het A.W.C. (Amersfoorts Wandelcomité). Kun nen deze instellingen, gezamenlijk met de A. G. en de Sportstichting niet eens tot een werkprogram ko men De beloning voor de wandel tochten door schrijver aangehaald, is aardig gevonden, maar van la tere zorg. Hoofdzaak is dat er spoedig mensen komen die bereid ziin de handen ineen te slaan en de kans te grijpen om in Amersfoort te komen tot een cultureel sportge beuren dat blijvend zal zijn. Gaarne zal ondergetekende zijn steun ge ven, om te komen tot de Amers foortse tweedaagse. De Redactie dankende voor plaatsing Uw abonné Ch. DIELISSEN, O. Soesterweg 110 Advertentie Volg bij Uw woninginrichting Uw eigen stijl. Daarbij helpt U ,,'t Seepaertje" Halverwege de Berg Sierlijk, apart en niet duur. Sierkunst en Woninginrichting UTR.WEG 90A - TEL. 5009 AZ PC-dames verloren In het Sportfondsenbad werden gisteravond enkele waterpolowed- strijden gespeeld. De dames van AZ en PC I speelden tegen UZSC I en verloren met 32. Beide ploegen waren van gelijke kracht. AZ en PC nam door mej. Smink de leiding. UZ SC had niet veel geluk met de scho ten van Wil Haverlag, die lat en paal troffen. Na een vrije worp kon ze echter gelijk maken. Na de rust vergrootte dezelfde speelster de voorsprong. Nu had mej. Smink na veel pech een kans om de gelijkmaker te scoren (22). Wil Haverlag passeerde de AZ cn PC-keepster tenslotte voor de derde maal. (2—3). Verdere uitslagen: DVTBrandenburg fComb.) 51 DKR—Brandenburg I 70 Leusden Op het bordes van het paleis bracht het Jodelkoor enige liederen ten gehore, terwijl daarna een ge deelte van het paleis o.a. de kinderkamer werd bezichtigd. Geraffineerde oplichter Op uiterst geraffineerde wijze pleegde de 25-jarige assistent-ac countant W. F. de H. uit Schiedam oplichting van een bedrag groot f 1459.50 ten nadele van Jochem's Theaterbedrijf te Amersfoort. Hij declareerde dan n.l. een be lastingbetaling tot genoemd be drag, onder overlegging van een re^u en een belastingbiljet, waar op genoemd bedrag stond opge schreven. In werkelijkheid had hij echter slechts 50 et. belasting be taald, maar zowel het regu als het biljet vervalst. Van het aldus verkregen bedrag msakte de jongeman goede sier in België, het geld werd opgemaakt aan autoritten, drank en vrouwen. Hedenochtend stond de oneer lijke accountant, die al eens eer der wegens een soortgelijk mis drijf zich voor de Rechtbank heeft moeten verantwoorden, voor de Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank terecht, waar hij twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest tegen zich hoorde eisen. Uitspraak 30 Novem ber. Dc ambtenaar belast met het bouw en woningtoezicht in de gemeente Leus den en Stoutenburg, zal a s. Woensdag 17 November geen spreekuur houden. Dc polltic maakte in de loop van Humanistisch Verbond Ir. P. Schut sprak over „Vertrouwenscrisis" „Wanneer men heden het woord „atoomenergie" uitspreekt, denken 90 van de hoorders in eerste in stantie aan de atoombom, en slechts heel weinigen aan het posi tieve gebruik, dat van deze ge weldige energie kan worden ge maakt. Noemt men echter het woord „electriciteit", dan zal wel licht niemand daarbij dadelijk aan de electrische stoel denken!" Met deze woorden kenschetste ir. P. Schut Zondagmorgen in zijn voordracht „Vertrouwenscrisis", gehouden voor de plaatselijke ge meenschap van het Humanistisch Verbond, treffend de negatieve in stelling, waaraan de huidige mens heid lijdt teri aanzien van de ont wikkeling der gebeurtenissen in onze. wereld. Van de vier punten, die Roosevelt opstelde als noodza kelijke voorwaarden voor het be houd van de wereldvrede: vrijheid van het woord, vrijheid van geloof, vrijdom van gebrek en vrijdom van vrees, schijnt nog niet veel te rechtgekomen te zijn: alom wijzen de feiten in tegengestelde richting. En een ontstellend gebrek aan ver trouwen en een groeiende vrees zijn het ge.volg. Kan deze vicieuze cirkel doorbroken worden? Alleen, wanneer de strijd tegen de alge mene politiek-maatschappelijke crisis gestreden wordt met de eer lijke inzet van de persoonlijke goede wil, in de zin van het oude: „Wilt ge de wereld verbeteren, be gin bij u zelf!" De steeds herhaal de uitspraak, dat we om ons heen niets anders zien dan corruptie, machtswellust en bureaucratie, leidt op zich zelf niet tot verbete ring. Eerst als een ieder erkent, dat niet slechts bij hemzelf, maar ook bij anderen goede trouw, lief de en opofferingsgezindheid aan wezig zijn, wordt positieve samen werking mogelijk. En waarom zou er geen reden tot vertrouwen ziin? Bij alle negatieve verschijnselen kunnen we vasthouden aan het besef, dat de mensheid nog jong en misschien nauwelijks aan zijn puberteitsperiode toe is. Wettigt dit inzicht niet het vertrouwen op een verdere ontwikkeling ten goe de? In dit verband citeerde ir. Schut een behartigenswaardig woord van Nico van Suchtelen: „We klagen niet, dat een eikel nog geen schaduw geeft en een rups nog niet vliegen kan. Waarom zou den we dan twijfelen aan de ont wikkeling van de menselijke geest?" Niet wantrouwen brengt onze wereld over de moeilijkheden heen, maar het besef, dat wij zelf de bouwers van de toekomst zijn, en dat een ieder van ons, hoe onbete kenend als enkeling ook, zijn posi tieve taak heeft als een kleine cel in het grote organisme. Advertentie In de Utrechtscstraat was het Zaterdagmiddag weer bar druk. Zo druk dat er op het trottoir geen plaats was voor alle voet gangers en een heer zijn heil op de rijweg moest zoeken. Maar ook daar was het een gedrang van jewelste, zodat hij op een gegeven ogenblik door 'n wiel- rijdster een tikje onzacht aan de kant moest worden geduwd. De heer nam dat niet en hoonde de onthutste juffrouw met de minst lieflijke woorden uit zijn vocabulaire. Deze, ook niet van gisteren, stond er op dat tegen de man proces-verbaal zou wor den opgemaakt wegens beledi ging. Dies nam de inmiddels toegeschoten agent het span mee naar het politie-bureau waar de geuniformde vrede stichters alle mogelijke moeite deden om de aanklaagster, die zich noch een stom varken, noch een boerentrien voelde, in een 7iitldere stemming te brengen. Na enig praten ging ze er dan mee accoord dat met een ern stige waarschuwing zou worden volstaan. Hoe dat precies door de slimme politiemannen werd ingekleed weten we niet. Dat het wonderen van kerels zijn staat echter wel vast want even later kwamen heer en juffrouw in de allerbeste verstandhou ding, vrolijk pratend en la chend, de trappen van het bu reau af. Een kwartier later rin kelde op het bureau de telefoon. Verbinding met een restaurant in de stad, waar heer en juf frouw waren neergestreken en, zoals de heer nu even kwam vertellen, een prettig tête a tête hadden. En dat dc politie be dankt werd voor de coulante behandeling Bonte avond van Kath. thuisfront Ten bate van het Katholiek Thuisfront hield de afdeling Soes terkwartier Zondag een bonte avond in het Parochiehuis aan de Paulus Borststraat. Deze avond werd verzorgd door de Ka jotters. De heer W. Wijntjes, gaf een toe lichting op het werk van het Ka tholiek Thuisfront in Amersfoort. Er is voor de zich in Indonesië be vindende Nederlandse militairen gezorgd voor een maandelijks con tactblad, waarin geschreven wordt ever plaatselijke, parochieel en we reldgebeuren. Op deze avond wa ren o.m. aanwezig: Pastoor de Bruin, Kap. Scholte en frater Wil- liardus. De avond werd doorge bracht met schetsjes, een praatje en een liedje, waarvan het meren deel handelde over het doen en la ten van de jongens in Indonesië. Het was een gezellige en tegelijk leerzame avond. Propaganda tegen drankgebruik In het Wijkgebouw „Bethel" hield Vrijdagavond de Nat. Chr. Geheel-Onthoudersvereniging een Propaganda filmavond, waar als spreker optrad de propagandist der vereniging, de heer Van Veen. Het drankgebruik en -misbruik is na de oorlog onrustbarend ge stegen, vooral bij vrouwen en meisjes van allerlei richting en stand. Tussen het morele verval, dat zich in die tijd toegespitst heeft en o.a. tot uiting komt in het grote aantal echtscheidingen en het toe nemende drankverbruik is een sterk verband. De film „Het Grote Offer", die de hoofdschotel vormde van de avond, waarschuwt zowel tegen 't ene, als tegen het andere kwaad. De heer v. Veen wekte de aanwe zigen op tot het intensief strijd voeren tegen de verderfelijke drinkgewoonte. We zullen hierin nimmer mogen verslappen, omdat de mens onder invloed van de al cohol, de controle over zijn daden mist. Dc Vereniging van Toneelschrij vers cn Toondichters heeft de prijs Jules Renard toegekend aan Jacques Copeau de bekende toneelregisseur cn de prijs Hector Berlioz aan Arthur Honegger. fJéttA kj*. -iti f GltH4A(tl(K OV I t C W f C Een arbeider, die te Oosterwolde op het land bezig was met een zeis grep pels schoon te maken, zag plotseling een wild zwijn op zich afkomen Hij ging het dier te 111 en verwondde het zo danig. dat het bleef liggen. Nadat hij hulp had gehaald werd het 300 pond wegende zwijn afgemaakt O Bij een in de afgelopen week in Amsterdam ge houden prijzencontróle bleken 50 van de taxibedrijven te hoge prijzen te be rekenen. 38 van de 87 gecontroleerde banketbakkers waren ln overtreding, van dc wit-wasserijen berekende de helft te hoge prijzen, bij de mnatkle- dingzaken was dit 26 r'o en de am- bachtsbedrijven, loodgieters, timmerlui, rultenlnzetters enz waren voor 65 „fout". Geen wonder dat velen ondanks die gulden van Dr. Drees toch niet kun nen uitkomen. De 23-jarlge voorma lige Duitse typiste Ursula Bauer, die erfgenaam werd van een Amerikaans vermogen van ruim 18 milllocn dollar, is Zaterdag in de protestantse kerk te Berlijn in het huwelijk getreden met de 22-jarige Amerikaanse luchtmacht ser geant Axel Paul Ongstad uit Oregon Na Kerstmis gaat het paar naar dc Ver Staten om de erfenis, die Henrlëtte Garrett de weduwe van een snulffabri- kant en oud-tante van de bruid naliet tc aanvaarden. Dc Hollywoodse film maatschappij Warner Bros heeft in de laatste weken 1000 employe's ontslagen. Hondenvlees verschiint steeds vaker op de tafels van de BerlJJnse restau rants, die waren betrekken van de zwarte markt. Shah Naslb. een oude Turkse kledenmaker in Californlë, is beroemd wegens zijn voorspellingen over het geslacht van op komst zijnde kinderen. Vier keer heeft hij Blng Cros by een zoon voorspeld, het kwam uit. De filmster Joan Bennett zou een doch ter krijgen, volgens Shah Naslb. ze kreeg er een. Tachtig van de 86 gevallen raadde hij juist. Het 87e geval was weer eens mis. want hij had prin ses Elizabeth een dochter voorspeld. Bij Brcitfurt in de Saar is een vracht auto, waarin zich van een wedstrijd te rugkerende voetballers bevonden. ln een rivier gereden. Zestien mensen kwamen om het leven. 21 werden er ge wond. f De oolitie heeft op het Como- meer een duikboot in beslag genomen, die naar men meende gebruikt werd voor smokkel tussen Italië en Zwitser land Het vaartuig was drie meter lang. het kon een meter onder de opper vlakte varen en werd voortbewogen door schoepen, die door fietspedalen werden aangedreven. Succesvolle bestrijding van tandbederf. Gedurende de laatste jaren heeft de tandheelkundige- en mondhy- giënlsche-wetenschap belangrijke ontdekkingen gedaan, waardoor tandbederf thans met succes kan worden bestreden en voorkomen. Vanzelfsprekend maakt de mo derne tandpasta-industrie een nut tig gebruik van deze wetenschap pelijke ontdekkingen. De belangrijkste stoffen, die ter bescherming van tanden en mond kunnen worden aangewend zijn: vitamine C (voorkomt slijm vliesontsteking en versterkt het tandvlees) fluorsilicaat (de directe be strijder van tandbederf, caries, etc.) 9 sulfonamide (voor de alge hele desinfectie van mond holte en tanden). Deze uiterst belangrijke prepa raten zijn allen in wetenschappe lijk verantwoorde hoeveelheden, en in de meest doeltreffende ver houding toegevoegd aan vs Morgens voor mooie tanden, 's Avonds voor gezonde tanden. Gevonden voorwerpen Een doublé ring, enige wanten en handschoenen, zakje inh. paar schoenen, ronde uitgew. broche met steentje, ra- diateurdop, grijze baret, muntbricfje van f 2.50; grote sleutel, br. rozenkrans, vulpen (rood gevl). zaklantaarn, cein tuur (blauw), textielkaart, bl. overall, étui met pen en potlood, das roodgr. geblokt, p. zwarte gebr. handschoenen, 2 padvindersriemen, dam. rijwiel, br. sjaal halsband met riem, br. portem. inh. textielkaart cn 1.95, dam. horloge (nikkel), paar witte wanten, gr. zwarte hond met halsband, pakje magarlne, paar gekl. kind,wanten, jcugdkaart N.S. t/n Vlist Utrecht, jut. zak inh. zakje bloem en p. wanten, zwarte hond met witte borst (teef), 10 textielpunten M.R., wollen das grijszwart. Voor enige weken terug gevonden: een bonkaart, zes bonkaarten, een tex tielkaart (volledig), twee textielkaarten (volledig), textielkaart 25 punten. Wat U niet bij ledereen ziet, vindt U in ,,'t Seepaertje" Halverwege de Berg Apart - sierlijk - en niet duur. Sierkunst en Woninginrichting UTR.WEG 90A - TEL. 5009 In het Militaire Hospitaal en het Mililtair Sanatorium worden onge veer 250 jonge mannen verpleegd, die in- en door de vervulling van hun plicht werden aangetast door t.b.c. Tijdens de Jubileumweek heeft een dames-comité, gesteund door een keur van zangers van het Amersfoorts Mannen Koor, deze patiënten in de feestvreugde doen delen. De zang, de versnaperingen en het gesproken woord, bij de uit reiking daarvan, heeft deze jonge mannen dankbaar gestemd en in zijn dankwoord zeide de Chef van het Militair Hospitaal o.m. dat der gelijke belevingen voor de patiën ten dikwijls meer invloed op het herstel hebben dan medicijen, al- tans daarbij niet kunnen worden gemist. Dit comité, bestaande uit de da rn esi A. M. GoorhuisFrancken, Troelstralaan 9, J. Veenkampv. Veen, v. Asch v. Wijckstraat 33. B. Hollanderv. d. Linden, Rubens straat 63, M. C. BurmeisterReede, 't Stort Zuid 23, B. C. Kruysse Pels Rijcken, Voltastraat 46, F. F. VernhoutRuitenberg, Voltastraat 30, heeft gemeend deze jongens ook met Kerstfeest een blijde ver rassing te moeten aanbieden. De medewerking daarvoor van het A. M. K. is stellig verzekerd, doch wil deze suggestie kans van slagen hebben, dan zal de bevol king van Amersfoort steun moeten verlenen. De dames bovengenoemd zijn graag bereid gelden voor dit doel in ontvangst te nemen, terwijl ook overschrijving of storting kan plaatsvinden op gironummer 14684 van de N.V. Onderlinge Voorzorg van 1894" te Amersfoort, s.v.p. in dat geval op de strook te vermel den: „voor Kerstfeest zieke Mili tairen". De secretaris van het Comité G. J. BURMEISTER. Rapport viel gunstig uit Tegen de chauffeur-koiendrager A. S. te Amersfoort had enige tijd geleden de Officier van Justitie bij de Utrechtse Politierechter twee maanden gevangenisstraf gëeisr wegens diefstal van een zak met cokes te nadele van het bedrijf, waarin hu' werkzaam was. De rech ter wilde echter niet onmiddellijk uitspraak doen en vroeg eerst een voorlichtings-rapport. Gelukkig voor de betrokkene viel dit nogal gunstig uit, met gevolg dat de Of ficier Maandag j.l., toen de zaak opnieuw diende, zijn eis herzag en wijzigde in een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De Politierechter ging hiermede accoord, zodat de betrokkene dank z\j zijn gunstig verleden, voor het ergste bewaard blijft.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2