C De beeldschone Marlita PRODENT de deote/ Het toeval leidde naar een van Frankrijks schoonste delen Roozenburg wint van Keiler na spannende partij In duivelstempo langs steile afgronden en ravijnen DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROBHet geheim van de tunnel Uit de boekenmolen De wereld van het sprookje Radio-programma Kerknieuws Cbs. ksdpih van Slablom DE HINESE PAPEGAAI Dinsdag 16 November 1948 3 Stop! Mont Blanc, maar.wat nu? (Van onze correspondent) Sanovietzak heeft met een triest gebaar het leitje getoond dat naast de cijfers van de verorberde spij zen en dranken een aardige reeks taxen vertoont: 4 pet. luxe belas ting, 12 pet. stedelijke belasting, 3 pet. rijksbelasting en nogmaals 12}A pet. service. Als ge daar ooit achter wilt komen dan zult ge uw dagen anders moeten indelen. Nie mand heeft mij tenminste ooit kun- nen verklaren waarom en hoe die taxe-woede in Frankrijk van plaats tot plaats verschilt. In Zwitserland is het overigens hetzelfde liedje. Het pakje Players, de Nestle-reep of de nylonkous, alles wordt van een taxe voorzien, die de argeloze koper moet betalen. Dat loopt soms tot 22 pet.! Maar een verstandig mens weet toch dat men heden ten dage op vrijwel iedere dure rijks begroting een simpel woordje „tou risme" aantreft zo halverwegen on der het hoofdstuk „Industrie". Het importeren van vreemdelin gen blijkt een integrerend bestand deel van het economisch stelsel ge worden te zijn en een zuurpruim, die dan niet met een licht hart de keurige zilveren muntjes neertelt, die althans in het land-met-de- koerslijst overvloedig en overdui delijk de vredige onbewogenheid symboliseren. Ge vindt er pasmunt hoofdzakelijk nog uit 1927 of daar omtrent: een land waar niets pas- seerd. Dat is wel even anders in de Franse contreien waar het bank papier ofwel geen tijd krijgt om te drogen ofwel in de kleinste coupu res (vijf en twintig francbiljetten) een staat van ontbinding vertoont die de oprechte Hollander-TBC- bestrijder doet omzien naar gum- mie-handschoenen zich afvragend welke verborgen vitale krachten dit volk toch kennelijk redden van een heroische ondergang ten prooi aan de afgrijselijkste epidemieën. Want als ge het nu eens erg on gelukkig treft zoals het mij over kwam toen ik in de metro een Francesoir bij vergissing met een biljet van 300 francs betaalde dan staat ge er goed op. Ik was ten minste bij het uitstappen een mon sterlijke collectie onaanraakbaar papier rijker, een verzameling die ik maar in een enveloppe perste totdat ik er een deel van de hotel rekening mee afdeed tot grote ver bazing van diezelfde Sanovietzak, die reeds lang het lachen had ver leerd sinds hij jaren terug als peinzend Gospodin France bin nentrok en er in het hotelbedrijf een roem- en vreugdeloos einde vond. Hoe het ook zij hij heeft met de weemoedige staar-glim- lach, die klaarblijkelijk bij zijn vet tige smoking hoort op de grote kaart gewezen en pas toen na veel passen en meten met passer en lineaal hebben we echt inge zien waarom een reis van hemels breed misschien 80 km. vier dagen moet duren en waarom de Sim- plon-Orient-express zo duur is, zo monstrueuze omwegen maakt en zo machtig veel tijd verdoet. Kijk, dat ziet ge niet in de aard rijkskundelessen op de H.B.S., dat vertelt men u niet op de glad-ge kamde reisbureaux en dat wèèt men als staatsburger van het Ko ninkrijk der Nederlanden zo niet. Wij hebben immers de Zuiderzee drooggelegd en wij polderen maar door. En iedere scholier ziet steeds maar weer die nieuwe lijntjes stip pelen langs het water op de gever niste kaart-aan-stokken: bedijking, inpoldering, drooglegging. Maar als ge nu eens op een rustige avond tenzij ge de Dinsdag- buurt met een betreurenswaardige vertrouwelijkheid ons zijn Mont- Blanc wil tonen vragen wjj ons af cf het toch maar niet verstandiger is Milaan Milaan te laten en de avondtrein niet wilt missen een andere zijde van dit gebergte te fraaie en smetteloze kaart van de verkennen. Laat ik er snel bij ver- Ccnfederatio Helvetica (goed Hol- tellen dat dat des te meer trok om- lands: Zwitserland) voor u legt en dat een droom van een Delahaye wat meten en passen ongeveer de bergklimmer bij uitstek weet hoe ontstellend groot en hoog welwillend ter beschikking stond die gezellige Mont Blanc-partij ei- i met een eigenaar-chauffeur, die genlijk is dan beseft ge plotseling zich onprettig voelde als de snel- dat dat nog wat anders is als ge heidsmeter bij de vliegende tocht ervóór staat en ge het gevaarte in i langs de ravijnen onder 140 wees. enen niet meer als een soort tou- risten-attractie maar als een hoogst hinderlijke wegversperring beziet. Ge kunt er omheen of erover. Beiden voor een doodgewoon mens nogal bezwaarlijk. Het overtrek ken laat ge aan een moderne Han nibal over of aan de K.L.M. Het cr omheen komt u even bespotte lijk voor als een reis van Den Haag naar Leiden over Berlijn. Neen, dat doet ge dus niet. Ge wilt er doodgewoon dóórheen. Ge hebt inm.ddels misschien gelezen dat men nu toch begonnen is met de doorboring van dit gevaarte. En als ge nu maar tijd van leven hebt en Mars nog een mensenleef tijd hoognodige rust wenst te ne men dan ztilt ge uw Hollandse stijfkoppigheid beloond zien. Ge zult er door gaan en dan natuur lijk klagen over de ongezellige duisternis die zeker een uur lang uw deel zal zijn voordat ge er aan de andere kant onder een Itali aanse hemel uitsnelt. Van roet en stank geen last meer: alle tractie wordt door goedkope water-elec- triciteit geleverd. Zo: dat is het dan. Wij staan er voor en terwijl iedereen in de Een uiterst amicaal man, deze Frangais, die naar schatting 5 cm. minder nodig had dan de breedte van zijn slanke wagen om door de meest gehaalde haarspelden te ma- noevreren. Hij was verder niet bijster spraakzaam maar wel on derhoudend. Het enige wat hij mij vertelde waren losse opmerkingen vergezeld van een rustig handge baar waarmee hij op gebouwen wees die wij passeerden: „un autre fabrique a moi": Hij maakt horloges en dat is het. Maar hij heeft mij bij toeval op ae mooiste plek van Frankrijk ge bracht, een plek die ik u zal be zingen in een volgende krabbel: Lac Annecd midden in het luister rijke Savone, dat door Amadée Achard typisch werd benaamd: Normandië met Zwitserse horizon en Italiaanse hemel. Vergeet maar vast de dure Zwitserse wagens met CH-borden (dat zijn niet de voor letters van zekere politieke partij al geven land en volk sterk die ongewilde associatie) vergeet het ongemak van die onverzettelijke wegversperring en ge zult een land zien, dat waard is bemind te wor den. 11. Een uur lang koerst de „Astra" onder water, maar eindelijk komt de brug weer bo ven water. Dan klinken nieuwe bevelen en spoe dig ligt het schip stil. Maar Rob valt van de ene verbazing in de an dere. Waar zijn ze nu beland? Het schip ligt in een bassin en recht vooruit schitteren hon derden lichtjes. Het lijkt wel een fabriekshal met al die werktuigen en machines. Kijk, daar rijdt een smalspoortrein. ,.Wat moet dat betekenen?" vraagt Hob, die „Nou, nou", zegt Harries lachend, „maak het hier een tunnel." ,.Een tunnel? Ja. daar lijkt er nu helemaal niets van begrijpt. „Rob", zegt niet erger dan het al is, Larry. Je overdrijft, het ook wel op. Maar met welk doel. Het Larry, „dit is een grote dag voor je. Je maakt wordt een tunnel", zegt Harries, „die Afrika kennis met de grootste gebeurtenis in de ge- Komt u maar eens mee, mr. Rob. dan kunt met Europa zal verbinden,^ dwars onder de schiedenis van de menselijke beschaving." u zien, wat we hier uitspoken. We bouwen Straat van Gibraltar door!" Nu weer Erwtensoep met spek en worst! 'n Maaltijd op zichzelf! GROTE PORTIE 75 cent LUNCHROOMS: AMSTERDAM, UTRECHT. LEIDEN,BREDA,ARNHEM, AMERSFOORT I Interessante studie van Marie Ramondt Wie meent, dat sprookjes alleen kin derkost zijn heelt het glad mis. Ook de ..grote mensen" beleven cr altijd weer intense vreugde aan Hoe oud Is het sprookje? Waar komt het vandaan1 Dc Utrechtse schrijfster Marle Ramondt geeft ln haar In teressante studie „Sprookjesvertellers en hun wereld" antwoord op deze en meer vragen Het sprookje ls misschien zo oud als de mensheid Zelfs de pri mitieve holbewoner zal hebben gefan taseerd rond de avonturen, die hij be leefde Overweldigd door de voor hem onverklaarbare verschijnselen van dc wisseling der jaargetijden, van vulka nische uitbarstingen, van de oneindige sterrenwereld boven hem. van de my sterie van leven en dood. zal hij zijn van primitieve mystiek doortrokken sprookjes hebben gedroomd Duizenden Jaren lang zijn de sprook jes in al hun vormen de enige litteraire schat der mensen geweest Langs won derlijke wegen zijn zij gegaan van voA tot volk En zo is het te verklaren gelijk Marle Ramondt het doet dat een cn hetzelfd* sprookje, aangepast aan en beïnvloed door de eigen volks aard. leeft ln landen, die duizenden ki lometers van elkaar verwijderd zijn. Marie Ramondt toont ook duidelijk aan, hoe vele grote auteurs beïnvloed zijn door de onsterfelijke volkssprook jes. gelijk wij mogen vaststellen, dat de grote componisten altijd weer Inspi ratie putten uit het volkslied Zo zal het wel blijven, want uiteindelijk is de niet ln scherpe lijnen te tekenen, won derlijk levende. olkszlcl een der diep ste, onuitputtelijke bronnen van alle kunst Mario Ramondts studie getuigt van grote belezenheid, maar heeft een te veel aan citaten, die dikwijls alleen do vakmensen interesseren Zou Marle Ramondt over hetzelfde onderwerp en met hetzelfde materiaal niet een een voudiger boekje kunnen schrijven, dat alle vaders en moeders met belangstel ling lozen? DE KINDERKRANT- TUINKALENDER 17 NOVEMBER. Wanneer uw siertuin moet worden veranderd of een nieuiye tuin moet worden aan gelegd, dan kan dit werk reeds zeer goed in November of Decem ber worden verricht. Het is vol strekt niet noodzakelijk om hier mede tot het voorjaar te wachten. Dit geldt eveneens voor de aan planting van allerlei bomen, hees tergewassen en rozen. Door een vroege planting kunnen deze ook des te vroeger in de grond gaan vastwortelen. Dit komt naderhand hun groei en bloei ten goede. Bo vendien zijn de voorraden en de sortimenten op de kwekerijen in het late najaar groter dan aan het einde van het plantseizoen. Nim mer plaatse men echter bomen of heesters of andere planten als hst vriest. De meeste vaste planten pleegt men gewoonlijk in het vroe ge voorjaar te planten. Bij de eerste officicièle ontvangst, die de nicuw-benoemde hoge ver tegenwoordiger van de kroon, dr. L. J. M. Beel, heeft gehouden, kwam ook de bisschop van Bata via., mgr. P. J. Willekens, zijn op wachting maken. Ned. kampioen heeft de leiding Maandag werd in Artis te Am sterdam de derde ronde van het wereldtournooi dammen aange vangen met de volgende partijen: P. PerotH. Chiland D. v. d. StaayH. Laros R. C. KellerP. Roozenburg G. RostanJ. Demesmaecker P. VerpoestG. Post De partij tussen de twee Fran sen Perot en Chiland werd met 3228 geopend, waarop zwart door met 1923 te antwoorden, direct een uitruil naar het cen trum nam. Het talrijke publiek kemt. vooral wanneer de Fransen aan het woord zijn, steeds weer voor nieuwe spelgangen en zo ook ir deze partij. Spoedig na de ope ning, die goed werd behandeld, kwamen de vreemde zetten. In een zeer moeilijke stand nam Chiland een foutieve combinatie en verloor daarmede ineens een veelbeloven de partij. Ook de partij v. d. StaayLaros werd met 3228 geopend en Laros antwoordde hierop met de Rai- chenbach-variant 2024. Na een zevental zetten besloot de Rotter dammer v. d. Staay tot 4034. waarop Laros zijn linkervleugel gunstig kon oplossen. De partij kreeg hierna weer een klassiek karakter, waarin v. d. Staay een enigszins betere positie wist te be reiken. Door handig manoeuvreren kon Laros echter de moeilijkheden oplossen, waarna de partij in re mise eindigde. Ook de Zwitserse kampioen Rostan koos een 3228 opening, waarop Demesmaecker het ant woord van 18—23 gaf. De opening werd door beide spelers zonder enige verwikkelingen volbracht en beiden hielden daarbij een gelijk waardige stand. De Zwitserse kam pioen koos in het middenspel enige foutieve voortzettingen, waarvan Demesmaecker een dankbaar ge bruik maakte. Ook de tijdnood ver hoogde voor Rostan de moeilijkhe den en hij moest tenslotte in het eindspel voor Demesmaecker de vlag strijken. Hoezeer deze speeldag de 3228 opening in trek was, blijkt wel uit het feit. dat, ook de vierde partij tussen de Antwerpenaar Verpoest en de Algerijnse vlieger-luitenant Post hiermee werd aangevangen. Zwart koos 1823 als antwoord, waarna door wit's antwoord 3329 de uitruil komt en wit weer een stuk op 28 krijgt. De Antwerpenaar had in de twee voorgaande partijen 4 punten behaald zonder daarbij met een speler uit de kop- of mid dengroep kennis te maken. Hij ont moette in Post echter een hardnek kige tegenstander. Na enige scher mutselingen plaatste Verpoest een stuk op veld 24, waardoor zeer in- I gewikkeld spel ontstond, waarbij Verpoest enig voordeel wist te be halen. Door zeer keurig spel leidde Post de partij echter weer in gelij ke banen cn bii het overgaan tot het eindspel verkreeg Post zelfs de leiding. In dit eindspel kwam de grotere kracht van Post tot uiting, cn de partij ging voor de Belg ver loren. De belangrijkste partij van deze avond was wel de ontmoeting tus sen de kampioen van Nederland Roozenburg en de oud-kampioen Keiler. Het werd een zeer moeilijke tempopartij, die Roozenburg na de 25e zet in een beslissend stadium bracht. Hij liet Keiler heer en meester in net centrum en trachtte zelf door omsingeling zijn tempo voordeel uit te buiten. Bij de 42e zet begonnen de resultaten te blij ken van Roozenburgs spel. Keilers stelling leek onaantastbaar, maar tempogebrek noopte hem zelf zijn stelling te verzwakken. Roozen burg won deze met zwart zeer fraai gespeelde partij in 58 zetten Een verdiende overwinning voor onze Nederlandse kampioen. De stand luidt na de 3e ronde: 1. Roozenburg 6 p. 2. en 3. Kei ler en Verpoest 4 p. 4. 5. en 6. Ghestem, Pérot en Post 3 p. 7. en 8. Chiland en Demesmaecker 2 p. 9. 10. en 11. Laros, Rostan en Van der Staay 1 p. Brusselse Zesdaagse Kint-Van Steenbergen overwinnaars Boeyen voor de tweede keer gevallen liet Belgische koppel Klnt-Van Steenbergen heeft de Brusselse zes daagse gewonnen. De eindstand van de zesdaagse luidt: 1. Van Steenbergen-Kint 312 p. Op 1 ronde: 2. Bruneel-De Kuysscher 390 p. 3. Acou Fruythof 291 p. Op 2 ronden: 4. Naeye-Ochers 318 p. 5. Masson-A. Hendrickx 146 p. Op 4 ronden: 6. Thijssen-De Pauw 335 p. 7. Lavaux-Van Simaeys 330 p. Twee uren voor het einde waren Middelkamp en Buyl. die een zeer grote achterstand hadden, uit de koers genomen. Boeijen kwam gisteravond om half acht, dus kort voor het einde van de wedstrijd, andermaal ten val, waarbij hij het bewustzijn verloor. Hij kon de strijd niet her vatten. alhoewel later zijn toestand bevredigend werd genoemd. Het Nederlandse koppel moest toen de strijd staken. Hedenavond HILV. I 19 00 De ring van Rico: 19.10 The Masqueraders: 19 15 Zang en samensoel: 1945 Reg. ultz 20.00 Nws 2005 Echo van de dag; 20 15 Bonte Dlnsdagavondtreln: 21 30 Allerlei: 21.35 Ik zou zo graag; 22 05 Buitenlands over zicht. 22 20 Trio Pasquler; 23 00 Nws 23 1524 00 Gram. muziek HILVERSUM II 1P.00 Nieuws: 19.15 Kareol-scptct: 19 30 Dit Is leven: 19 45 Tenor en orgel: 20 00 Nieuws. 20.05 De gewone man- 20 12 Radio Philh orkest; 22 00 Ncderl Kamerkoor: 22 35 West- Europees commentaar 22 45 Avondge bed; 23.00 Nieuws; 23 15—24 00 Werken van Prokofleff. Morgen HILVERSUM I: 7 00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek: 7 30 Gr platen: 8 00 Nieuws: 8 18 Musette-klanken: 8.50 Voor de hulsvrouw; 9 00 Smetana cn Sibelius 10 00 Morgenwijding; 10 20 On ze keuken: 1030 Als dc stofzuiger zwijgt: 1100 Non stop progr 12.00 Ramblers: 12 30 Weerpraatje; 12.33 Voor het platteland- 1238 Kilima Hawailans; 13 00 Nieuws: 13 15 Kalender; 13.20 Ma rinierskapel: 13.50 Maurice Chevalier; 14 00 Gesproken portretten; 14 15 Jeugd- conccrt: 15 00 Hoorspel; 15 25 New May- fair orkest; 15 30 Regenboog: 18.00 Roodborstjes; 16 15 Het stond ln de krant: 16 45 Vragen staat vrij; 17.15 Grace Moore; 17 40 Jan Corduwener: 18 00 Nieuws; 19 15 Varia: 18 20 New Mavfalr orkest: 18 25 Ary van Nlerop. HILVERSUM II- 7 00 Nieuws. 7.15 Te deum laudamus: 7 45 Een woord voor de dag; 8 00 Nieuws- 8 15 Gr. platen; 9 00 Bezoek aan zieken: 9 30 Waterstan den: 9 35 Symph. concert: 10 30 Morgen dienst- 11.00 Gulla Bustabo. vlooi; 11 15 Hoorspel: 12 05 Harmonlemuzlek: 12 30 Wcerovcrzlcht: 1233 Ensemble Lach man; 13 00 Nieuws- 13.15 Vrij en blij: 13.45 The Masqueraders: 14 15 Walter Gieseking. plano; 14 30 Psalmen ln de huiskamer 15.00 Omroeporkest; 16 00 Iberln: 16 15 Voor onze Jongens en meis jes: 17 30 Hawalian-muzick; 17.45 Reg ultz 19 00 Onze Ncderl koren; 18.30 Andre dc Raaff cn Jacques Schutte. Joe Louis zoekt een tegenstander Joe Louis heeft verklaard dat hij zijn bokstitel in Juni van het vol gend jaar te New York zal verde digen tegen Jimmy Bivins wan neer deze een goed figuur maakt in hun demonstratie-partij van zes ronden op Woensdag a.s. „Het publiek moet zelf maar be slissen tegen wie ik in Juni moet uitkomen," zeide de wereldkam pioen. „Als de mensen vinden dat Bivins zich het best tegen mij houdt, dan zal ik hem een kans geven in een match om de titel." Jimmy Bivins is een neger uit Cleveland die geregeld onder de eerste tien voorkomt op de maand- klassementen van „The Ring". Hij bokst sinds 1940 cn heeft o.m. ge wonnen van Joey Maxim, Lee Sa- vold, Lloyd Marshall cn Melio Bet- tina. Hij won en verloor een maal van Ezzard Charles en werd in 1946 door Jersey Joe Walcott op punten geklopt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Breukelen (2e pred. pl.) L M Brouwer te Spijk (Gron te LTssclstein J W. de Bruijn te Sprang te Terwlnselen itoez.) H. J Brouwer te Hooger Smildc te Duivendrecht (tocz.) F. C. Bosboom, te Hillegersberg te Maassluis K. J. H Burgy te Rijns burg. Aangenomen naar Vuren en Dalen W. J. Hottinga, cand en hulppred. aldaar. Benoemd tot hulppred te Wanneper- veen D. v. d. Werf cand. te Wierlnger- werf. Bedankt voor Langer cn Korter Aar J. v. Malensteln te Nleuwpoort voor Oostzaan P. Inberg te Norg voor Vlisslneen J. H Boerlljst te Goes voor WJnsum en Baard A. Verstraaten te Mantgum voor NlJkerkerveen A. de Bruijn te Werkendam voor Haar- lem-N. (toez.) H. M. Cnossen te Breu kelen. Geref. Kerken Beroepen te Heerlen C. Moens te Lclmuiden te Nieuw-Lekkerland (2e maal) P. de Feljter te Zwartsluis te Kxallngscneveer A J Radder te Numansdorp te Londen K. J. Kraan te Almelo. Bedankt voor Beetgum C. van der tas te Honselersdljk voor Rotterdam- Z. Dr. E Masselink te 's-Gravenzande. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Utrecht-N M. Holtrop te Haarlem-C., cn J. H. Velema te Bun schoten Beroepen te Rotterdam-C I dc Bruljne te Hilversum Bedankt voor Noordeloos C. v. d Weele te Harderwijk. Geref. Gemeenten Bedankt voor Boskoop Chr van Dam te Werkendam. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Daarlerveen J Bos Jr te Vecndam. die bedankte voor Ha- ren-Onncn en voor Zwartsluis. Bapt. Gemeenten Beroepen te Noord-Bergum H. D. Hoogwinkel te Arnhem. Oud-Geref. Gemeenten Beroepen te Grafhorst J. de Reuver te Glessendam. OP een groot kasteel in het Woef-gebergte woonde een schatrijke markies met zijn mar kiezin en een beeldschone doch ter Marlita. Ze hadden het heer lijk. want ze aten iedere morgen oesters aan het ontbijt, ze zaten aan een tafel met leeuwenpoten, gedekt met prachtig linnen en gouden vorken en lepels. Maar op zekere dag kwam er een sprinkhanenplaag. De sprink hanen aten de hele oogst op van de omliggende landerijen en bo vendien verloor de markies op diezelfde dag al zijn geld. Dat was me wat! Daar zaten ze nu en de markies moest zijn kas teel verkopen cn al het linnen en al die gouden vorken en lepels. Het was helemaal uit met hun rijkdom en ze moesten met hun drieen op een heel armelijke zol derétage gaan wonen. De beeld schone Marlita moest het brood gaan verdienen voor hun alle maal en ze werd dienster in een cafetaria. In plaats van dure znden en fluwelen japonnen met kant en juwelen had ze nu een simpel zwart jurkje aan met een schor tje en een wit mutsje E« toch was ze nog altijd beeldschoon. Dag in, dag uit. draafde Mar lita daar in de cafetaria met gro te bladen vol runderlapjes en coca cola. De hele dag moest ze vragen: Een moccapunt, dame. of deeVe"vTn»™Tkkon vaVdetó- Nu moet ie wet£n- dat, die MAAR wat wa5 dat- Wat Ia* met »«Si iprwF oude dame met het verfrom" A daar vlak bij de regenpijp, iemes met een servet. melde hoedie een fee was, een ]ets glinstercnds, iets schittc- Hcr -I». „.H.ISI, v„i„ echte fee ui', een toversprookje. rends, een halssnoer! Het was ji-.iL ^kkelijk om hele Ee had zich vermomd als een ar- Gen prachtig snoer van diaman- «naa* melÜk uitziende oude dame en tcn cn saffieren en robijnen! Er ze kwam in die cafeteria erwten- was een briefje aan vastgemaakt, worden, die Marlita. die vroeger soep eten aneen maar om eens toch een schatrnk meisje was te *en hoe die schatrijke Marli- geweest, bleef ookonder deze ^a zjCh ajs arm meisje gedraai omstandigheden altud vriendelijk 70U En toen ze dat dric wek. en voorkomend. Ze snauwde hari' volgehouden en noe stee nooit tegen de mensen al waren Toen de Markies nog schatrijk was een versleten mantel aan en zag er helemaal niet opvallend uit. Die dame bestelde iedere dag weer erwtensoep en iedere dag zette Marlita de erwtensoep voor haar neer met een gracieus ge baar en een vriendelijk. Alstu- het raam uitvloog. Daar moet ik achteraan, dacht Marlite. Ze stapte het raam uit, op het platje en rende het vlindertje na, dat fladderde van het ene plat naar het andere, tussen schoorstenen regenpijpen. Totdat het blieft mevrouw. En later vergat beestje eindelijk ging zitten ze nooit te zeggen: Heeft het U Marlita het hijgend wilde pak goed gesmaakt? ken. de beeld- haar bc- ze nog zo lastig, ze was nooit kattig maar altijd beleefd en' aardig en ze had zulke allerlief ste manieren, dat iedereen graag tegenover haar aan de toonbank zat te eten. Nu kwam er sinds weken altijd een oude dame aan de toonbank zitten. Ze had een wonderlijk verfrommeld hoedje op, ze had had volgehouden en nog steeds nooit een onvriendelijk woord had gehoord, zei ze op zqkere dag tot Marlita: Hier mijn kind. ik geef je dit geschenk, maak het niet eerder dan vanavond in je kamertje open. En ze gaf Marlita een doodge wone okkernoot. Marlita pakte het cadeautje heel verbaasd aan. Een okker noot! Wat een vreemd geschenk. Maar ze bedankte de dame vrien delijk en toen ze 's avonds thuis kwam en alleen in haar kamertje was, kraakte ze de okkernoot tussen de deur. En wat kwam er uit, denk je? Iets wat nog nooit uit een okkernoot was gekomen: een vlinder. Een kleine gele vlin der, die fladderde en langzaam waarop stond: Voor schone Marlita van schermfee. Och, wat een vreugde. Marlita bracht het snoer b! haar vader, de markies. Het weri verkocht, en ze kregen er zoveel geld voor. dat ze het grote kas teel in het Woef-gebergte weer opnieuw konden kopen. Met z'n drieën gingen ze er weer gezellig wonen, maar omdat het huis zo vreselijk groot was, lieten ze nog veertien gezinnen bij hun in het kasteel wonen. En dat was erg nobel, want je weet hoe groot ae woningnood is. Marlita trouwde met een graaf en kreeg beeldschone kinderen. En aan die kinderen vertelde zij het verhaal, hoe zii als dienster in een cafeteria gewerkt had en erwtensoepvlekken met haar ser vet had opgeveegd. S :r Do fee met de okkernoot J?R was ereis een keizer de keizer van Sjablom, zijn haren werden grijzer en niemand wist waarom. Hij had toch heus geen zorgen hij had een fraai paleis, hij kreeg toch icdre morgen zijn portie noga-ijs. En wilde hij uit rijden, dan nam hij zijn rolls-royce. En alle mensen zeiden: wat heeft hij toch veel moois. En toch was hij zo treurig die keizer van Sjablom, humeurig, sikkeneurig en niemand wist waarom. TOT iemand durfde vragen: maf scheelt eraan, Mijn Heer Toen ging die keizer klagen... zijn kies deed hem zo'n zeer. Hij huilde dikke tranen en schudde met z'n kop, maar enkle onderdanen die vonden er iets op. Zij bonden met een touwtje de kies vast aan de deur, en gaven hem een douwtje het was ineens gebeurd. De keizer was weer beter en at een zure bom. En was het weer vergeten, die keizer van Sjablom. f flinke t*be\ 3° i zeer ^rolelube J 45.,/ EARL DEUR B1GGERS BEN CHARLIE CHAN-MYSTERJR No. 11G Wie heeft Loule gestoken?" schreeuwde Slappe Flip. „Jij", zei Thorn. „Ik was er bij en heb het gezien. Ik bezweer je, dat „Medeplichtig, ha!" grijnsde Cox. „Laat de bende los op elkaar, dan hangen ze zichzelf op". „Jongens", zei de professor zacht, „houdt op. Daar bereiken we niets mee. Commissaris, wij zijn ge reed „Eén ogenblik", zei Chan. Hij verdween en kwam dadelijk teH'.g met een zwart koffertje, dat hij voor Madden neerzette. ,,Ik ver heug mij, hier uw aandacht op te vestigen", verklaarde hij „U zult binnenin uitgestrekte menigte geld vinden Geld van verkoop obliga ties, geld gezonden door kantoor in New York, Vrij erg onaangeroerd maar niet volkomen. Ik vraag Delancy". Het ls cr, allemaal", gromde Delaney. Chan schudde het hoofd „Het smart mij te verschillen zelfs met schurk gelijk u. Maar Eddie Bos ton ..Ja", antwoordde Delaney. ,.Dat is waar. il„ heb Eddie vijf duizend dollar gegeven. Die herkende me, op het erf. Ga ze bij hem terugha len die vuile oplichter!" De commissaris lachte. „Van op lichters gesproken", zei hij. „dat is net iets voor jullie Laten we maar gaan, Bliss. We zullen in Eldorado wel een paar gezworenen vinden. Tot morgen, meneer Madden, dan kom ik bij u". Bob ging naar Delaney toe. „Nu, Jerry", glimlachte hij, „dit is dan ons afscheid, vrees ik. Je bent hier mijn gastheer geweest, en mijn moeder heeft me geleerd, dat ik al tijd bedanken moet voor „Loop naar de duivel", zei De laney. Cox en Bliss voerden hun gevan genen de woestijnnacht in, cn Bob ging naar Paula, ,Het Delaney-kwartet af", merkte hij op „Mijn mtsteldagen op de ranch zijn voorbij. Ik neem dc trein van tien uur dertig naar Barstow en „Neem liever een taxi", stelde zU voor. „Niet zo lang Jij en je auto op het terein zijn. Als je even wachten wilt, tot ik gepakt heb ik heb nog iets met je te bepraten. Over Wilbur". „Eén gelukkige gedachte houdt mijn gemoed bezig', zei Will Hol- ley. „Ik ben de schrijver van een beroemd persgesprek met Madden één. dat u nooit hebt toege staan." „Werkelijk?" zei Madden „Nu. wees daar niet bezorgd over. Ik sta achter u". „Dank u", antwoordde de redac teur. .Waarom zou hij dat verhaal opgedist hebben?" peinsde hij. Eenvoudig te raden zc-i Chan „Zij seinen naar New York. geld zenden alstublieft. Hoe beter feit bevestigen, dat Madden op Woe*- tijnranch is, dan door hetzelve kranten te laten voortbazuinen Ge drukt woord heeft klank van over tuigende waarheid". „Ik denk wel, dat Je gelijk hebt", knikte Holley. „Maar zeg. Charlie, wij dachten, dat we een grote ver rassing voor je hadden, toen we van de mijn terug kwamen En jij hebt ons tenslotte nog de loef afgesto ken". „Het was maar een haarbreed verschil", antwoordde Chan. „Nu ik tijd heb. buig ik mijn hoofd, cn geef mij over aan aanzienlijk blo zen. Moet toegeven, dat ik over vloedig langzaam was om tastbaar feit te begrijpen. Pas deze nacht begon licht te schijnen. Om dezo Victor te behagen, ik paarlen over handigen. Madden tekent kwitantie hij schrijft langzaam en moeilijk. Plotseling denk ik hij doet alles langzaam en moeilijk met die rech terhand Waarom? Ik herinner mij Delaney's vest. gebouwd voor links handige. Inwendig, onzichtbaar, hijg ik naar adem. Om proef te nemen, ik grijpen naar paarlen. Madden, om hem zo te noemen, grijpt ook. Maar zonder waakzaamheid hij grijpt met linkerhand. Hij scheurt revolver van muur weer linker hand. Feit is bewezen ik weet het". „Nu. dat was snel denken", zei Holley. Chan schudde treurig het hoofd. „Waarom niet? Arme. oude hersens moeten overvloedig zijn uitgerust. Zonder werk vele dagen lang. Toen ik deze oneerlijken op stoelen schik om op u te wachten, ik veel tijd hebben voor bittere zelfbeschuldi gingen Waarom heb ik deze dom me tijd van inzinking ondervonden? Steeds was alles helder als woes tijnmorgen. (Wordt vervolgd)

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3