Ml I Berg probeert tevergeefs er onder uit te komen Ter gedachtenis aan de achthonderd Russische gevallenen Hamlet „Rivierenwijk" beschikt over beste krachten Harlof staat terecht Pafferige demon loert listig rond in de rechtszaal Wandelaars gaan Koningin Gedenkboek brengen Monument onthuld op de begraafplaats Rusthof" te Amersfoort GRAND THEATRE Gemeenteblad verschenen „Schanddaad aan de eeuwigheid" Fa. S. DE LIEVER KANTOORJUFFROUW KAPITEIM O E Dagblad voor Amersfoort 2 Donderdag 18 November 194C (Van onze speciale verslaggever) Onder het groen van grote majestueuze bomen ligt de begraafplaats „Rusthof" aan de rand van Amersfoort in hel bos verscholen. Hier zijn de graven van soldaten van vele naties. In lange ryen staan de eenvoudige stenen met niets dan een nummer er op. Op dit kerkhof vonden behalve honderden Amerikanen en Engelsen ook ruim 800 Russische soldaten hun laatste rustplaats. Zy zijn volgens de ritus van de Grieks-Orthodoxe kerk bijgezet in een apart gravcncomplcx. Zij stierven als oorlogspiloten, als strijder van het verzet, als slachtoffer van de weerzinwekkende Kotalla en zijn misdadige bende In liet kamp Amersfoort. Zy kwamen uit dc verre steppen van Rusland om daar nooit terug te keren. Zij rusten in een on bekend land, ver van hun moeders in Odessa en Leningrad, die nooit het graf van haar zonen zullen zien. tend, uitgeput en uitgemergeld vielen zij door de hand van een beul. God alleen zag het huiveren van hun zielen. Als „helden" echter hebben zij ons verlaten, ik zeg meer: als „martela ren". Want evenals degenen, die in een eervolle strijd sneuvelden, in dc ogen der mensen helden zijn, zo zijn degenen die in de eenzaamheid hun leven offeren door het geweld van een meedogenloze vijand, martela ren in de ogen van God. Het bloed der martelaren echter is het zaad der Christenen, en de dood van een held, roept de levenden op tot een heldenleven. De Heer zegt: ..Voor waar. voorwaar, ik zeg U: indien de tarwekorrel niet in de aarde valt en sterft, zo blijft dezelve alleen: maar indien deze sterft, zo brengt zij veel vrucht voort". (Joh. 12 24). Alleen die ideologie kan blijven voortleven, welke door een helden dood bevestigd wordt. Deze mensen zijn gestorven voor de idee van de broederschap der volkeren, voor die van dc vrijheid en de vrede. Moge hun offer door de wereld en door ons niet worden vergeten. Mogen de volkeren van het Westen bij het aanschouwen van het monument, dat heden werd onthuld, nooit vergeten wat het Sovjetvolk uit het Oosten geofferd heeft voor zijn vryheid. Moge het bloed, dat door deze hel den-martelaren in de Nederlandse bodem is gezaaid, een zaad worden van vrede en vrucht voortbrengen: de vrucht van vriendschap en be grip tussen het grote volk van de Sovjet-Unie en het volk van het kleine, maar moedige Nederland. De lange stoet van autoriteiten, onder welke de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk, China, België Rede van minister W. F. Schokking Ter nagedachtenis van deze Rus sische doden werd vanmorgen op het kerkhof een monument onthuld, opdat wij in het aangezicht van de dood de waarde van het leven mogen erkennen en boven de verdeeldheid in de wereld de liefde zullen weten, die deze mensen eens koesterden voor hun idealen. In de aula van het kerkhof hield de minister van oorlog, de heer W. F. Schokking, een rede, die hij richt te tot de vertegenwoordigers van HM. de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, tot Z. E. V. A. Valkov, de Russische ambassa deur en tot de overige aanwezigen. „Wilt U mij toestaan", sprak mi nister Schokking. die zijn rede hield in de Engelse taal, „deze plechtig heid te openen met enige woorden. In de eerste plaats zal ik graag de omstandigheden willen vertellen, die hebben geleid tot de schepping van een ere-kerkhof, dat we, zo da delijk zullen zien. In het jaar 1946 werden de stoffelijke overschotten van ongeveer 100 Sovjet-militairen gevonden in de nabijheid van het gevangenkamp te Amersfoort. Deze werden ter aarde besteld op de be graafplaats „Rusthof". Later werden de overblijfselen van ruim 700 Sov jet-militairen van Limburg naar „Rusthof" overgebracht. De Neder landse regering heeft in samenwer king met de USSR deze twee groe pen gevallenen laten begraven in een speciaal ere-kerkhof, dat een gedeelte is van het reeds eerder ge noemde „Rusthof". Stadsarchitect D. Zuidcrhoek ontwierp een plan voor de bouw van het kerkhof en het monument." De minister sprak ook over de medewerking van de dienst Identi ficatie en Berging en van dc ge meente Amersfoort. De regering is daarvoor zeer dankbaar. „Met respect en sympathie", zo besloot de minister, „denk ik aan de achterge bleven relaties van al dezen, die hier rusten. Moge God hen bystaan." Godsdienstoefening De pope van de Grieks-Ortho doxe kerk, Archimandriet Dionis- sios leidde daarop een godsdienst oefening, waarin hij o.a. een toe spraak hield. Hij zeide: „Heden zijn wij hier bijeen gekomen om degenen le eren, wier stoffelijke overschotten op deze plaats rusten. Zij hebben hun lev.en niet gelaten in een glorievol gevecht op het slagveld. Geen liefdevolle blik van moeder, van een echtgenote, van een zuster of van een trouw kame raad voelden zij al stervende op zich gericht. Ver van hun vader en Canada, de gezanten van Polen en Oostenrijk, de secretaris van de Zuid-Afrikaanse legatie, de verte- genwoordiger van H.M. de Konin gin, vice-admiraal N. A. Host van Tonningen, verschillende militaire autoriteiten en B. en W. van Amersfoort groetten de doden ter wijl het muziekcorps van de Huza ren van Boreel het plechtige „Wilt heden nu treden" speelde. Z.E. V. A Valkov, onthulde daarop het monument, dat zich statig boven de gewijde grond ver heft. Commando's klonken, de ge weren werden gepresenteerd en het muziekcorps speelde het Ne derlandse en het Russische -volks lied. Vice-admiraal Rost van .Ton ningen legde daarna de eerste krans aan de voet van het monu ment. Hierna legder. Z.E. Valkov, minister Schokking, generaal Icht- schenko, de Russische militaire at taché te Parijs, de ambassadeurs en de gezanten, burgemeester Molen dijk, vertegenwoordigers van het comité Oorlogsgraven en deputaties van tal van verenigingen in Neder land gevestigde Russische vrouwen kransen neer. Een trompetter blies onder doodse stilte van de andere aanwezigen The last Post; opnieuw werden de geweren gepresenteerd en daarna werd een minuut stilte in acht genomen. Generaal Ichtschenko sprak daar op in het Russisch een rede uit, waarin hij de Nederlandse rege ring en het Nederlandse volk dank bracht voor de aanleg van dit kerkhof. De vernietiging van het Nazi-Duitsland, zo zei hij, vergde van de Sovjet-Unie grote offers. Vele Sovjet-helden zijn de dood der dapperheid gestorven. Ik ben er van overtuigd dat het Neder landse volk deze mensen niet zal vergeten. Ambassadeur Valkov bracht eveneens de dankbaarheid van het I Russische volk over aan Nederland voor de zorg voor al deze militai ren, die hebben meegeholpen de I Duitse legers te overwinnen. Tot slot van de plechtigheid maakten de genodigden een rondgang langs de graven, die in al hun eenvoud niet nalieten een diepe indruk te wekken. Advertentie DENKT U ER OM? Morgenochtend 10.00 uur begint de plaatsbespreking voor de grote Shakcspearcfilm welke vanaf Vrijdag a.s. wordt vertoond in Noteert U even GRAND THEATRE, Snouckaertlaan 4. tel. 4632. van 12 t.m. 18 Nov. Mrs. Parkington. Zondag: 1.30, 4, 18.30 en 21 uur. Overige dagen 2.30, 18 30 cn 21 uur CITY THEATER: Westsingel 7 b, telefoon 6572 „Tropenkolder" Zondag 2. 4.15, 18.45 en 21 uur. Overige dagen 2.30, 13.45 en 21 u. REMBRANDT: Langestr.,, De rode hengst." Zondag 2, 415. 18.45 en 21 uur. Vrijdag cn Zaterdag 2 30. 18.45 en 21 uur. Overige dagen 2.30 en 20 uur. 12—28 NOV. St. Pieter- en Blok landsgasthuis. verkoopstent. A.K. G. van 10—12.30 u 2—5 en Zon dags 25 u 18 November: PUEM-keuken, 2.30 uur. Ned. Vrouwen Electr.ver. Lezing. Mevr. A. Kopperschaar- Ooms. „Van korenaar tot boter ham". Markthal 8 u.- Concert Amers- foorts Mannenkoor. Solist Luc- tor Ponse, pianist. Grand Theatre, 8 u.: Jubileum voorstelling Lou Bandy. KAB-ge'oouw, 8 uur: Meer vreugdebeweging „De Gooise Spelers" met „Verbannen van A tot Z". Opzettelijke vernieling By de politie is aangifte gedaan van opzettelijke vernieling van een deurpost van een perceel aan de Fuchsiastraat. De dader is onbe kend Onhygiënisch vervoer Een vleeshandelaar werd bekeurd omdat hy bij het vervoeren van zijn vlees per auto, een open laadbak en geen zindelijk houtwerk had. De laadbak was niet afgedekt. Burgerlijke Stand 17 November Geboren: Francisca Alijda, d v A Kapteyn en A Meijer. Elisabeth Jantina Hendrika, d v D Booms en A. Jansen. Gerrit, z v L Snoek en W G v. Dijkhuizen. Gehuwd: T H Veer en H Lups. J H van Westendorp en E A Hinse. J H A Morp en A A P de Wilde. H A Nijeboer en J A Wagenma kers, F. Schep en J A van Eeken. Sowjet-Russische vrouwen brachten haar bloemenhulde gevallen landgenoten een Goede muziek en vlot toneelspel De opening van het winterseizoen voor de Ontspannings- en Speel tuin Vereniging „De Rivierenwijk" heeft Woensdagavond in het pen sionaatsgebouw aan de Paulus Borstraat twee van haar onderaf delingen, nl. de toneelgroep „De Eemspelers" en het muziekensem- ble „De Riviera" voor het voet licht gebracht. Nadat de voorzitter, de heer J. Pruis o.a. een woord van welkom had gericht tot de vroegere regis seur, de heer Bijsterveld en mede deling had gedaan van een op 1 December a.s. te houden kinder feest. werd het programma geopend met een pittige mars van Blanken burg. Hierbij bleek reeds dat „De Riviera" volkomen voor de taak, het opluisteren van feestavonden, geschikt is. Een flinke bezetting van geroutineerde amateur-musici onder leiding van de heer Wakel- kamp bracht populaire, maar goede muziek, waarvan o.a. de bekende Keurig verzorgde uitgave De raad van Amersfoort besloot in zijn vergadering van 25 Novem ber 1947 tot instelling van een ge meenteblad. In dit officiële publicatieblad worden opgenomen de verordenin gen en regiem nten, alsmede de andere daarvoor in aanmerking komende besluiten. De eerste jaargang (1947) is thans geree„ gekomen. In deze jaargang zijn behalve de in dat jaar tot stand gekomen regelingen tevens opgenomen de na de bevrij ding in de jaren 1945 en 1946 vast gestelde verordeningen en beslui ten. een en ander voor zover deze regelingen niet inmiddels zijn c.q. zullen worden ingetrokken, op nieuw vastgesteld of gewijzigd. Voorts is een bundel met een aantal nummers van r"^ jaargang 1948 gereed gekomen. Het ligt in d bedoeling ie num mers voortaan terstond na de ver schijning ran de abonné's toe te zenden. De exemplaren zullen wor den voorzien van een perforatie, zodat zij op gemakkelijke wijze door de gebruikers in de daarvoor bestemde map kunnen worden op geborgen. Aan het einde van iedere jaar gang zal een inhoudsopgaaf en een titelpagina beschikbaar worden ge steld. De uitgave ziet er zeer verzorgd uit tn voorziet ongetwijfeld in een behoefte. ouverture „Dichter und Bauer" van Frans von Suppé een langdurig applaus van de talrijke aanwezigen ontlokte. Na een vijftal muzieknummers voerde „De Eemspelers" een spel in één bedrijf „De Kloof" van Ge rard Nielen op. Een jongeman uit de aristocratie loopt van huis weg omdat zijn moeder de omgang met een burger meisje verbiedt. Dit meisje komt als verpleegster bij de Moeder, ver overt haar hart en het slot van dit spel is dus zeer gelukkig. De rollen waren goed ingestu deerd, ook de rol van de verpleeg ster die vertolkt werd door mej. H van Werven. Het verdient alle lof voor de wijze waarop zij, met slechts drie dagen van voorberei ding. de taak heeft overgenomen van mevr. Becker, die door ziekte verhinderd was. Er was voor het gebodene efen langdurig applaus. Na de pauze bracht „De Riviera" opnieuw enkele nummers ten ge hore. De „Calif von Bagdad". Pa rade of the Pinquins en Ball bei Ziehrer gaven dit ei.semble reeds ..open doekjes" doch de keurig uit gevoerde Marche Americaine van Sousa ontlokte een ware ovatie. „De Oom uit Amerika", blijspel van H. J. Paternottd, was het twee de stuk dat door De Eemspelers werd opgevoerd. Er werd smakelijk gelachen om de bijdehante dienst maagd, vertolkt door mej. van Werven cn ni t minder om Pek, de „Oom uit Amerika", in wezen de schoenmaker die om geld komt, uitgebeeld door de heer J. Spaan. Onophoudelijk onderbraken lach salvo's van 't publiek deze dolle klucht. Het publiek bleek volkomen in genomen met de huldiging die de „Eemspelers" en „De Riviera" aan het slot van de vergadering door de heer Pruis werd gebracht. Spr. memoreerde de moeilijke taak van de regisseur, de heer Dimmendaal, die in de plaats van de heer Bijs terveld is gekomen, en concludeer de dat deze nieuwe regisseur vol komen voor zijn taak berekend is. Ons dagelijks teveel Een ingezetene werd bekeurd, om dat hy op het Smallepad in de ver boden richting reed. Een ander reed met zyn auto de Langestraat in, ook dat is verboden en een bekeu ring bleef niet uit. Een dame, die het stopteken negeerde, deed dat niet ongestraft. In de omgeving van de Kamperbinnenpoort werd een man opgepikt, die de orde ver stoorde. Een Amersfoorter werd bekeurd wegens openbare dronken schap. Op de wekelijkse automarkt te Amersfoort werden 336 motorrijtui gen aangevoerd. STHOF" bij de opening van het eregrafveld voor Sowjet-mili- tairen hield de Sowjetambassadeur Valkov een rede. In April van het oorlogsjaar '42 kwam met veel bombarie een ma ger mannetje naar Amersfoort. Door de straten van onze goede stad marcheerde de W.A. en van de officiële gebouwen woei de zo gehate rood-zwarte NSB-vlag. Dat mager mannetje was Jan G. L. Harloff, die als burgemeester de zaken in Amersfoort wel even zou komen regelen. Zijn installatie werd een demonstratie voor zijn beweging en het was „Handje hoog" en houzec geroep dat men kon zien en horen. Harloff werd burgemeester van een stad, maar geen burgervader voor zijn bur gers: een gehate cn geminachte fi guur. Ruim twee jaar heeft Harloff zijn nationaal socialistische princi pes in zijn „gemeentebeleid" kun nen uitleven. Hij deed daarbij niet onder voor zijn kameraden-burge meester. In het gemeentehuis kreeg deze N.S.B.-er geen voet aan de grond. Hij verzamelde wat kame raadjes om zich heen en vond in de ambtenaar N. A. J. van den Berg, thans gedetineerd, een kerel naar zijn hart. Vandaag staat Harloff, zoals wij onlangs reeds aankondigden, voor het bijzonder gerechtshof te Utrecht terecht. Het is geen bagatel waar deze man zich voor had te verantwoorden. De tijdens zijn be leid genomen maatregelen tegen onwillige ambtenaren, tegen Jood se ingezetenen en tegen illegale acties liggen volkomen in de lijn van de fraaie idealen, die zijn be weging voorstond. Nu zes jaar na zijn weinig glorieuze intocht in Amersfoort, krijgt deze man die vlak voor de ondergang van het derde rijk nog even Waffen S.S.-er werd de rekening aangeboden. Nu staat hij alleen voor het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof, Karl Peter Berg, vroeger een eerzaam timmerman, later politieman en tenslotte opperbeul van het Polizeiliche Durchgangslager Amersfoort. Al komt zijn zaak vandaag in aparte behandeling voor, toch bevinden zijn sinistere vrien den, Kotalla. Alscher, Oberle Wolf, en May zich wel in het gebouw. Zo nodig zullen ze als getuigen de lugubere daden van hun voormalige chef toelichten. Dinsdag nam Berg de houding aan van iemand, die weet wat hij heeft gedaan en zijn daden durft te verantwoorden: ..Man kann darum lachen, aber das sind Tatsachen", zei hij toen verscheidene malen ver ontschuldigend. Zal hij hierin volharden? voor functie had", vraagt de presi dent. „Vanaf Maart 1943 tot 20 April Bij de aanvang van dc zitting doet de Procureur-Fiscaal, mr. Besier, een voor de beulen onple zierige mededeling, dat uit een na de vorige zitting door het Rijks bureau voor Oorlogsdocumentatie beschikbaar gesteld Tagesbuch von Dienst van dc Blockführer is geble ken, dat de vermoorde Russen bij de Duitsers zelf wel degelijk be kend stonden als krijgsgevangenen. Berg had dat ook kunnen weten, want het boek bestrijkt een gedeel te van zijn diensttijd in Amers foort. Vijftien getuigen zijn vandaag gedagvaard. De eerste, die van zijn bevindingen komt vertellen is de heer Broertjes, die deel uitmaakte van de Paroolgroep en van Mei 1942 tot Mei 1943 in Amersfoort gevangen heeft gezeten. Berg, zegt hij, was in zijn tijd Unterschutz- haftlagerführer. Hij was de man, die rechtstreeks met de gevange nen had te maken. Getuige is door Berg tot bloedens toe met een ijze ren staafje op het hoofd geslagen. Verder heeft hij Berg horen zeggen, dat deze een Amersfoort- se notaris, "die volgens Berg soms brood stal van de gevangenen, wel zou „fertig machen". Een maand lang moest de man straf staan aan de poort zonder eten in de koude winter. Toen was de Amersfoorter dood. Berg had er ook plezier in.zijn gevangenen te stenigen tot ze dood waren. Nog veel meer heldendaden van deze fanatieke Hitlerknecht komen aan het licht. Berg zelf zit met zijn bleke kop gebogen over een blocnote, kijkt nu en dan schichtig op. loert met zijn koude ogen naar de getuige en maakt in razende snelheid aantekeningen. Berg had ook de leiding bij het op jagen der Joodse gevangenen in de verboden zone langs het kamphek, waar ze dan door de wachtposten werden doodgeschoten. Alle wan daden, waarvan de pafferige de mon tijdens de eerste zitting werd beschuldigd, worden door de heer Broertjes bevestigd. Zo was hij bij voorbeeld ook aanwezig bïj de mishandeling van wethouder Dc Miranda. Dan staat Berg op, hij zegt. dat getuige onwaarheid heeft gesproken. Getuige beweert, aldus Berg dat hij in Mei '43 naar Vughl is overgebracht, doch het laatste transport vertrok al in Maart. Het is mogelijk... De ijzeren staaf waarover getuige spreekt, was niet gro ter dan een open gebogen mes. „En daarmee hebt u geslagen?" vraagt prof. Van Hamel. „Es ist möglich, aberant woordt Berg. Overigens en dat is kenmer kend voor Bergs verdediging tracht hij de aandacht van het Hof af te leiden met allerlei bijzaken en hij is daarbij pertinent in zijn verklaringen. Hij vlucht echter ook in vage veronderstellingen, zodra er sprake is van moord in koelen bloede en voor alles wil hij er nog eens op wijzen, dat de straffen in de eerste plaats niet door hem, maar door de kampcommandant Heidrich werden opgelegd. „Ik zou nu eigenlijk wel eens wil len weten, wat U in Amersfoort 1945 was ik zelf commandant, doch voordien stond ik twee rangen on der de commandant, deed bureau werk en hield soms toezicht op de arbeiders bij de nieuw te bouwen barakken", verklaart Berg. Getuige S. v. d. Steen was in 1944 en 1945 in het kamp. Ook hij heeft met eigen ogen zoveel gezien van Berg's walgelijk gedrag, dat het verdachte vandaag zelf schijnt te boeien. Hij luistert tenminste met open mond naar de verklaringen. In December 1944 hield Berg een strafrede tot alle gevangenen naar aanleiding van een briefje dat men naar buiten had willen smokkelen. Dit briefje viel de Duitsers in han den en daarin stond: „We verrekken hier van de honger!" Uit straf heeft Berg toen Kerstpakketten van het Rode Kruis en medicamenten achter gehouden. „Al op zichzelf een on menselijkheid", zegt de president. In één kuil Over de fusillade van ds. Rijper uit Amersfoort en zijn zoons en eni ge inwoners van Soest komt recher cheur G. Klein veld uit Zuilen, des tijds lid van de „Vrij-Nederland"- groep, het een en ander vertellen. De dominee, werd eerst drie weken na zijn zoon gefusilleerd cn aange troffen in hetzelfde massagraf, waar in de lijken van een Zwolse groep werden aangetroffen. Het vermoe den is bij getuige gerezen, dat do minee Rijper en passant met deze mannen is meegenomen. In het graf werden een bijbel en een gebroken wandelstok aangetroffen. Kotalla heeft deze voorwerpen voor de ogen van de dominee in de kuil gegooid. Er was een bevel tot doodschieten van deze Pfarrer, ver klaart Berg. Er was geen bevel, klinkt de stem van de procureur-fiscaal. Doet er ook al weinig toe, meent professor Van Hamel, die diep ver ontwaardigd is. „Het was een schanddaad aan de eeuwigheid". Ja, maar, zegt Berg, wat in de stukken staat is niet precies wat ik heb gezegd. Als rechercheur Klcinveld hem had ondervraagd, dan kwam hij de volgende dag met de op schrift ge stelde verklaringen terug, die dan zeer anders luidden, zegt verdachte. Kleinveld viel hem steeds meer las tig en daarom had hij tenslotte maar getekend. Ik kan u naar eer en geweten ver klaren. dat er geen scheef woord in de processen-verbaal staat, zegt ge tuige Kleinveld. (De zittiag duurt voort). „De Gelaarsde Kat" Het was Woensdagmiddag een drukte van belang, in Amicitia. Daar werd immers „De gelaarsde kat" opgevoerd door het Rotter damse Kindertoneel En misschien was het een beetje te vroeg, maar de Sint en zijn knecht waren ook aanwezig. Veel kinderen waren naar Amicitia gekomen. De zaal was totaal uitverkocht. Met aan dacht volgden zij het verloop van het sprookje. En toen de kat op het toneel ging dansen, was het ge lach niet van de lucht. Na het to neelspel akam de Sint en toen werd het toch wel een beetje stil ler. Er werden liedjes gezongen en vermaningen uitgedeeld, LOMPEN METALEN KAMP 51 TELEFOON 5533 VRAAGT VOOR HAAR KANTOOR Soil.: Uitsluitend schriftelijk met vermelding van opleiding e.d. HUIDEN PAPIER Vrijdagavond tocht door de stad Gestart met de 150 km tocht Amster dam - LeÖUwardcn, op 4 September j.l. komt het Gedenkboek van wandelend Nederland aan HM. Koningin Juliana na 76 etappen via Buitenpost - Gronin gen - Hoogezand - Winschoten - Veen- dam - Nw. Weerdinge - Emmcn - As sen - Meppel - Kampen - Zwolle - Riis- sen - Wierden - Vriezevccn - Almelo - Borne - Hengelo - Enschede - Neede - Winterswijk - Dieren - Apeldoorn - Put ten - Nijkerk - Barnevcld - Bennekom - Arnhem - Cuyk - Gennep - Sambeck - Venlo - Roermond - Brunssum - Heer len - Maastricht - Slttard - Weert - Eindhoven - Den Bosch - Tilburg - Bre da - Bergen op Zoom - Krabbendijke - Axei - Vlisslngen - Goes - Scherpenis- sc - Oudenbosch - Oosterhout - Gorin- chem - Lckkerkerk - Rotterdam - Gou da - Den Hang - Lelden - Hillegom - Haarlem - Beverwijk - Alkmaar - Scha- gerbrug - Den Helder - Anna Paulow- na - Hoogwoud - Enkhuizen - Hoorn - Purmercnd - Zaandam - Amsterdam - Weesp - Bussum - Laren - Hilversum - Maarsscn - Woerden - Utrecht - Culem- borg - Zeist - De Bilt, waarby werd af- geigd 1790 km morgenavond in Amers foort. Dc Zeister cn de Blitse wande laars worden om ongeveer half acht aan 't Berghotel venvacht. Hier zullen dc besturen van de acht deelnemende plaatselijke verenigingen n.i, Irene, Meursing. S O S S S.S.. St. Joris. Wil- helmina en Z.U.T de wandelaars begroe ten waarna de stoet om 8 uur zal af marcheren. voorafgegaan door het Trompcttcncorps van de Huzaren van Boiccl. Dc stoet gaat langs dc volgende route: Vondellaan - van Campcnstraat - Leusderweg - Julianapleln - Arnh'wcg - Arnh'straat - Varkensmarkt - West si n- gcl - Gemeentehuis Hier zal het ge denkboek door burgemeester H. Mo lendijk worden ontvangen en getekend Zaterdagmiddag brengen Amersfoort- se verenigingen het gedenkboek naar "t gemeentehuis te Soest, waar burge meester S P Baron Bentlnck het boek zal ontvangen. Medewerking verleent Zaterdag dc drumband van de padvinders. De volgene route zal worden gelopen: Afmars om kwart voor drie via Achter Davidshof - Westsingel - Utrechtse straat - Snouckaertlaan - Stations plein - B. en W. laan. Tegen Van de Berg negen jaar geëist „Een verwoed en fel NSB-er, die een wonderlijk snelle promotie maakte," aldus kwalificeerde de proc.-fiscaal bij het Bijz. Gerechts hof, mr. Drabbe, de gewezen ge meente-ambtenaar Nic. v. d. Berg, die zich hedenochtend voor deze instantie te Utrecht moest verant woorden. Waaraan die snelle promotie nu eigenlijk wel te danken was, kon de procureur niet nagaan, maar hij stelde zich op het standpunt, dat hoe meer sterren een Landwachter draagt, hoe meer jaren straf hij verdient. Derhalve luidde zijn eis: 9 jaar gev. straf met ontzetting uit de burgerrechten voor de duur van het leven. Over de prestaties van verdachte is tijdens het verhoor eigenlijk niet veel bijzonders aan het licht geko men. Over wat hij met name als com pagniecommandant van de Land wacht op het laatste van de oorlog precies heeft uitgespookt, zal wel altijd een mysterieus waas blijven hangen. Alleen is komen vast te staan, dat hij in Augustus 1944 bij een patrouilletocht te Utrecht een aangehouden persoon, zekere H. de Zinger. in het achterlijf schoot, toen deze zijn persoonsbewijs wilde te voorschijn halen De vreesachtige Landwacht-offi cier vreesde toen blijkbaar een on verhoedse aanval en richtte zijn vuurwapen op de onschuldige ar restant. Het Hof zal 1 December uitspraak doen. De voetballers B. v. d. Brink van „Sliedrecht" en H. v. Dasse- naar van „Rapiditas" hebben over schrijving aangevraagd naar Amersfoortse Boys. Soest Burgerlijke Stand Geboren: Henri Johan. z. v. H. Eckhardt en A. F. Oliemeulen: Maarten Johan, z. v. P. C. Pieren en J. Groothuvzen; Bernhard Al fred. z. v. A. J. W. Westening en N. Stomp: Maria, d. v. C. Kraaii en E. A. den Engelse: Johanna, d. v. D. J. v. d. Broek en F. Zomer; Johanna, d. v. C. Kempjes en J. Mandelsloot; Petrus Theodorus, z. v. J. v. d. Heuvel en M. A. Kooloos: Bertus Joseph, z. v. W. Wiss en G. Fonken: Hans Cornells, z. v. G. Hooyer en G. van Groningen; Elisa beth Francisca Christina, d. v. J. R. Gerritsen en W. P. Verhoeks; Aal tje Cornelis, d v. J. van Kalkeren en A. Stemerding; Marinus z. v. J. Starink en S. Veldhuyzen; Scho- lastica Henrietta Maria, d. v. H. J- G. Butselaar en A, C. M. Smits; Cornelis Gerardus, z. v. G. Dorre- steijn en M. J. Verschoor; Aart Cornelis, z v. G. Dorresteijn en M. J. Verschoor: Aart Cornelis, z. v. T. J. van Leijenhorst en C. Bakker. Getrouwd: C. H. van Wegen en M. A. Pronk: C. van Nieuwenhuizen en J. van Altcna. Overleden: Johan H. van Welsen 65 jaar, geh. met L. Gorter: Ma thilda de Beer. 41 jr., geh. met J. M. Kaats; Johan van Duinkerken, 71 jr., geh. m. M. Kamphorst. Bij Koninklijk Besluit van 18 Novem ber is benoemd tot Officier ln de Orde van Oranje-Nassau C. Sesink, commis saris van rijkspolitie le klasse, wonende te Soest. Hoogland Lezing over Canada In het gebouw achter de Kerk zal vanavond door de heer Verburg een lezing worden gehouden over: „De toekomstige landbouw poli tiek". De lezing gaat uit van de C.B.T.B. Vaccinatie Van 22 tot 27 Nov. is er een kos teloze vaccinatie ten huize van dokter Verbeek tijdens het spreek uur van 8 tot 9 uur. Op Woensdag 24 Nov. is er van 15-16 uur gelegenheid in het con sultatiebureau aan de Kerklaan te Hoogland. Hoevelaken Vrachtauto in de sloot Ongeval In dc bocht van de Nijker- kerstraat, nabij de Holleweg, geraakte ten gevolge van de mist een vrachtauto met aanhangwagen van de „Drenthlna" blikfabrlck te Hoogeveen aan de linker zijde van de weg in de sloot Met behulp van een kraanwagen van garage Huurdoman gelukte het tenslotte het gehele gevaarte weer op de goede weg te krijgen. Het bleek dat er vrij ernstige schade was ontstaan. Persoon- lijko ongelukken deden zich niet voor. Leusden Schichtig paard oorzaak van ongeval Woensdag geschiedde op de Asch- gatterweg in de gemeente Leusden een ongeval, waarbij een landbou wer werd gewond en een fiets werd beschadigd. De landbouwers M D. en A. V. begeleidden twee jonge schichtige paarden, die nog onbeleerd waren. Op de smalle weg kwam hun een auto tegemoet, waarvan de bestuur der door een der landbouwers werd gewaarschuwd om tijdens het passe ren kalm te rijden. De bestuurder minderde vaart, maar ondanks deze maatregel begon een der paarden te steigeren, kwam dwars op de weg te staan, waardoor de auto plotse ling moest stoppen. Het paard liep achteruit en gooide de aldaar rijdende landbouwer M. D. op de grond, waarna het paard zelf boven op de landbouwer te recht kwam. De landbouwer klaag de over pijn in zijn borst en in zijn been. Het rijwiel kwam onder de auto terecht en werd deerlijk ge havend. De andere landbouwer kwam met de schrik vrij. Professor dr Ir J. Goudriaan hoeft be sloten zijn benoeming aan de universi teit van Pretoria niet te aanvaarden. DE AVONTUREN VAN (DE TERUGKEER VAN PEER DE SCHUIMER) verkrijgbaar aan ons kantoor en eventueel te bestellen bij onze bezorgers f 0.75 SNOUCKAERTLAAN 7 AMERSFOORT

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2