Tentoonstelling van het AKG biedt verrassingen Kotalla voor Amersfoorters wonnen Tegen moordenaar 10 jaar geëist STADSYENSTESl Predikbeurten Wandelsport-gedenkboek arriveerde in Amersfoort KAPITESM E B Dagblad vooa* 2 Zaterdag 20 November 1948 STADSNIEUWS Meer tekeningen dan schilderijen De tentoonstelling van het AKG. die in het teken van het a s. St. Ni- colaasfeest staat, bevat werk van allerlei aard. dat niet hoger geprijsd mag zijn dan honderd gulden en waarvan het laagste gewaardeerd is op een bedrag van tien gulden. Wie mocht menen, dat de kunstenaars hier hun afdankertjes zouden zen den, vergist zich. Meer dan één heeft zich bij uitstek sportief gedragen en wel terdege voldragen werk inge stuurd. Dat tekeningen en aquarel len een grotere plaats innemen dan schilderijen ligt In dit geval voor de hand. maar ik behoef de echte kunstliefhebbers niet te zeggen, dat goede tekeningen niet minder volle dige kunstuitingen zijn dan schilde rijen en dikwijls het merkteken van de artistieke inspiratie nog veel spontaner voeren dan het schilderij. Neem de tekeningen van „Harmen Meurs. die waarlijk, economisch ge sproken, water in zijn wijn gedaan heeft en toch om de beeldspraak verder door te voeren uitstekende wijn gegoten heeft in goede zakken Zijn vrouw eveneens heeft een op merkelijke bijdrage geleverd, ook in aantrekkelijke aquarellen. Met twee nieuwe leden maakt men hier kennis, met J. Meine Jansen (Doorn), wiens pastels ik in het bij zonder releveer, en met M. Wal brink (Den Dolder). die o.a. in het kleine formaat getuigt van ongeme ne concentratie. Een tentoonstelling als deze biedt nog haar verrassingen ook. Wie wist hier, dat Jkvr. Van Holthe tot Ech ten zulke plaisante tekeningen maakte en dat D. van der Zweep in zijn vluchtig opgezette composities niet minder interessant kan zijn dan in zijn geduldig doorwerkte tekenin gen. De stillevens, waartoe Nieweg zich de laatste jaren in hoofdzaak bepaalt, doen zijn getekende koppen van stadgenoten niet vergeten. Heeft men Henk Albers' humor wel ooit zo volop kunnen waarderen als in zijn tolboom, die waarlijk op een vuurmond la Dikke Bertha lijkt? Ik wijs verder op de inzendingen van Bezaan (De felle aquarel ..Spa kenburg"), van de dames van Haer- solte en KruyderBouman, van Jan Wittenberg. W. J. van Dam. J. C, Nijland, Edilh Pijpers (Stilleven inet spiering en eieren!), iraarbach Tieland en wanneer ik dan nog de delicate sieraden van Nel van der Chijs vermeld, dan geloof ik te heb ben aangetoond, dat het geschenken- kopend publiek zichzelf kan bevoor delen. als het waarlijk het ware on derscheidt van het onwaarachtig- schone, dat alweer zo schromelijk om de voorrang vecht. C A. S. Roekeloze chauffeurs krijgen zware straffen Niet minder dan drie gevallen van roekeloos rijdende chauffeurs, die in Amersfoort en omgeving ongevallen met noodlottige afloop veroorzaak ten, werden Vrijdag door de Meer voudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank berecht. Het eerste betrof de 45-jarige chauffeur W. v. W. uil Leiderdorp, die op 4 Maart j.l. op de Bisschops- weg te Amersfoort met de door hem bestuurde vrachtauto een jonge vrouw, die behoorlijk rechts reed. dodelijk verwondde, zodat zij de volgende dag overleed. De Officier van Justitie eiste vijf maanden hech tenis tegen de roekeloze chauffeur, die, hoewel door het .zonlicht ver blind. toch maar doorreed Tweede was de 18-jarige Rotter damse chauffeur D L., die op 31 Juli op de Amersfoortseweg nabij de Heiligenbergerweg een motorrij der met passagier onderste boven reed, waardoor beiden ernstig ge wond werden. Hier luidde de eis: één maand hechtenis. Het derde geval betrof de 55-jari- ge aannemer A. de G. uit De Bilt. die op 5 September j.l. bij het nemen van een bocht op de Hogeweg met zijn wagen omsloeg, waardoor een inzittende lifter vrij ernstig werd gekwetst. Hier werd f 400 boete en één jaar ontzetting uit de rijbevoegd heid geëist. De Officier van Justitie dreigde in zijn requisitoir met strenge straffen tegen de roekeloze automobilisten, die door hun onverantwoordelijk rijden ongevallen veroorzaken. De uitspraak in deze drie zaken is bepaald op 3 December Chauffeur waagde te veel Een wielrijder werd op dc Oude Soesterweg, liabii de Zonnebloemstraat, door ec-n bestelauto aangereden. De chauffeur meende over voldoende rij vaardigheid te beschikken om al rijden de wat notities te maken. Even later zat de wagen op dc linkcrweghelft en torpedeerde een wielrijder. Deze liep een aantal schaafwonden op en verloor bij dit ongeval zijn polshorloge. Bij de~ hoek Bergstraat— Utrechtseweg, voor het kerkhof, stond hedenmorgen een bloemen- auto geparkeerd, waarvan de chauffeur bloemen op het kerkhof moest brengen. Een luxe-auto die uit de Bergstraat kwam en de Utrechtseweg inreed, slipte op de hoek en kwam in botsing met de beestelauto. De luxewagen werd aan de voorzijde ernstig bescha digd. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Assuradeur veroordeeld tot een jaar Dc Meervoudige Kamer van dc Utrechtse Rechtbank veroordeelde Vrij dag de 27-jarlge assuradeur G. D. uit Amersfoort wegens verduistering van een bedrag van f 4340 ten nadele van de Ned Hervormde Gemeente te Amersfoort, overeenkomstig dc els tot twaalf maanden gevangenisstraf, waar van twee maanden voorwaardelijk. Onsympahieke daad Ec-n Amersfoortse arts werd door een onsympathieke daad zeer gedupeerd. Uit een geparkeerde auto heeft een onver laat. een koffertje met medische instru menten weggenomen. Wellicht bedenkt de dader zich nog. Biljarten een goede gewoonte! maar... de beste gewoonte is: e£ken dag eert gêaess/e Wan! Bels ZOG is tin zuivere Renet er zender bijmenging. die steeds of volle sterkte tan 40°/o wordt afgeleverd. Daar- cm ts Beis pittig en tech zacht. Vervolg deze serie! De bekroonde tekeningen worden om de 14 dagen gepubliceerd cn beloond met een kruik Bols. Inzendingen onder motto ..Eiken dag een Glaasie" aan de N.V. Erven Lucas Bols. Amsterdam. Noteert U even GRAND THEATRE. Snouckaertlaan tel. 4632. „Hamlet". Zondag' kwart voor twee, 5 en 8.15 u. Overige dagen: 2 en 7.30 u. Donderdag al leen matinée 2 uur. CITY-THEATER: „De Kopermijn". Zondag 2, 4.15 18.45 en 21 uur. Overige dagen 2.30, 18.45 cn 21 u, REMBRANDT THEATER: „Op 't nippertje" en „Bandieten in het zadel". Zond. 2, 4.15, 18.45 en 21 u: Vrijdag en Zat. 2 30, 13.45 cn 21 u. Overige dagen 2.30 en 20 u. 12—28 NOV. St. Pieter- en Blok landsgasthuis, verkoopstent. A.K. G. van 10—12.30 u., 25 en- Zon dags 25 u 20 November: Clubgebouw. Speel- tumver Soesterkwartier, 3 uur. Feestavond Korfbalver. „Soes terkwartier". Amicitia, 8 u.: Toneelver. ODS. „De martelgang van Kromme Lindert". Markthal 8 uur: Cabaretavond WPC Nederl. Spoorwegen. De gelukkigen Prijswinnaars van deze week zijn: N. v. Son, Stationslaan 51 te Harderwijk (vijf gulden) en P. H. Boers, Anth. v. Dijkstraat 11 te Amersfoort (f 2.50) en A. de Kroes. N. Uitleg 64 te Woudenberg. De prijzen worden in de loop van de volgende week per postwissel over gemaakt. Nieuwe legesverordening Tot heden werd de heffing van leges voor het verstrekken van in lichtingen uit het bevolkingsregis ter beheerst door het uit de bezet tingstijd daterende „legesbesluit bevolkingsregisters". Door het vaststellen van een genoemd leges- besluit kwam o.m. met betrekking tot het heffen van leges voor het verstrekken van inlichtingen uit het bevolkings- en verblijfregister, een uniforme regeling tot stand. Aan de gemeente besturen werd daardoor de bevoegdheid ontnomen om zelfstandig, met in acht neming van de daaromtrent bestaande voorschriften en behoudens hogere goedkeuring, tarieven vast te stel len. De regering achtte het gewenst dit stuk bezettingsrecht, door op de normale wijze tot stand te brengen rechtsregelen, te vervangen. In verband hiermede is de hef fing van leges voor het bevolkings register, behoudens het hoogst noodzakelijke uit een eentraliati- sche sfeer naar de autonome sfeer terug gebracht. Er is nu een geheel nieuwe legesverordening ontworpen omdat: le. De in de bestaande legesver- ordening voorkomende rechten voor de gemeentesecretaris ver strekte diensten, welke, met uit zondering van de voor bouwver gunning verschuldigde leges sedert 1937 geen wijziging hebben onder gaan, dienen te worden aangepast aan de nu geldende lonen en de prijzen van bureaubehoeften. 2e. De bestaande legesverorde ning ook uit redactioneel oogpunt herziening behoeft. De tarieven wijken voor enkele onderdelen in belangrijke mate af van de nu geldende. Tijdens de gisteravond in „De Gouden Ploeg" te Soest gespeelde cadre-wedstrijd tussen de biljart- teams van „De Gouden Ploeg" en „De Vergulde Wagen" hebben Tie talrijke bezoekers kunnen genieten van goed spel. Vooral de Amersfoorter Steffen bleek op dreef te zijn. In elf beur ten maakte hij zijn partij van 300 caramboles uit. Tegenover de series van 38, 31, 81, en 54 en de slotserie van 66 kon Stalenhoef deze avond weinig inbrengen. De Soestenaar kreeg moeilijk aanvangsspcl en de ver wachting dat de strijd toch nog spannend zou worden toen hij in de zesde beurt een serie van 39, en in de negende beurt een serie van 51 caramboles maakte, werd niet beantwoord. Steffen won met het fraaie gemiddelde van 27,27 en liet Stalenhoef op 125 staan. Steffen 300 11 81 27.27 Stalenhoef 125 11 51 1136 In de tweede partij startten Van der Heiden en Van der Vliet met de goede series van resp. 37 en 36 caramboles. Hierna kwam een kleine inzinking waarvan Van dei- Heiden zich het eerst herstelde en de leiding nam. In de vijftiende beurt liep Van der Vliet met een goed gespeelde serie van 40 caram boles zijn achterstand belangrijk in (135156) doch in de eindstrijd won ten slotte Van der Heiden deze partij. Van der Heiden 200 23 37 8.69 Van der Vliet 160 23 40 6.95 De laatste partij tussen Piet Sta lenhoef en Bregman was bijzonder spannend. In de twee en dertigste beurt stonden de spelers precies gelijk met 203 caramboles. Een paar poedels van Stalenhoef volg den waarvan Bregman dankbaar profijt trok om zijn 225 caramboles vol te maken. Hierdoor wonnen de Amersfoorters deze ontmoeting met 4—2. Stalenhoef 210 Bregman 225 35 35 5.42 Uitslagen De uitslagen van de in de afge lopen week gespeelde wedstrijden voor de competitie van het district „Eemland" zijn als volgt: Cadre-klassc Centraal IOns Genoegen I 42 Gouden Ploeg IVergulde Wagen I 24 Eerste klasse libre Metropole I—Gouden Ploeg II 44 Leusderkwartier I—Soestdijk I 8—0 Vergulde Wagen II—Zonnchcuvcl I 5—3 Nieuwe Kei I—Theomien I 6—2 Tweede klasse llbrc A Ons Genoegen III—Vei g. Wagen III 44 Centraal IIOosterpark I 80 Leusderkwartier II—Animo I 44 O.D.L. I—Metropole II 26 Tweede klasse Ubre E Middelwijk I—D.O.S. I 5—3 Gouden Ploeg III—K O.T. I 5—3 Middclwijk 11,-Metropolc III 2—6 Derde klasse llbre A Soestdijk II—Centraal III 44 Vergulde Wagen IV—K.O T. II 6—2 Metropole IVOns Genoegen IV 62 O D.L. IITheomien II 53 Derdo klasse llbre >5 Metropole V—Zonneheuvel II 2—6 Leusderkwarticr IIITavenu I 44 Derde klasse llbre C Centraal IV—Animo III 44 O.D.L. IVZonneheuvel III 53 Leusderkwarticr IV—Middelw. III 8—0 K.O.T. Ill—D O S. II 4—4 Programma Het competitie-programma van de Ned. Biljart Bond. district Eemland. vermeldt voor de weck van 21 tot en met 27 November de volgende wedstrij den: 1c klasse llbrc 22 Nov. Vergulde Wagen 2—Nieuwe Kei 22 Nov. Metropole IZonneheuvel I 24 Nov Theomien ISoestdijk I 24 Nov. Leusdcrkw. I—Ons Genoegen II 3e klasse llbre B 23 Nov. Ons Genoegen 5-O.D.L 3 22 Nov. Nieuwe Kei 3—Animo 2 3c klasse libre C 23 Nov D.O.S. 2Oosterpark 2 23 Nov. K O.T. 3Lcusderkw. 4 23 Nov. O D.L. 4Centraal 4 24. Nov. Zonneheuvel 3Middelwijk 3. De Zweedse luchtmacht wordt sterk uitgebreid. Reeds thans bezit Zwe den een luchtwapen, dat na Engeland en Rusland het grootste van Europa wordt genoemd. Meer en meer worden de luchtstrijdkrachten versterkt met styialvliegtuigen, die door eigen fabrieken van het SAAB- concern in Linköping worden vervaardigd. Deze fabrieken beschikken zelfs over grote ondergrondse werkplaatsen. De Zweedse luchtmacht heeft o.m. een bestelling lopen voor 120 SAAB 21-R straalvliegtuigen, die een snelheid van 850 km per uur ontwikkelen. De nieuwste Zweedse typen bereikten bij proefvluchten snelheden van 1050 km. De straaljager 21-R, die oorspronkelijk was geconstrueerd als drukschr oef vliegtuig, doch thans wordt verbouwd. De Zutphense rechtbank heeft Vrijdag de zaak behandeld tegen M. J. J. C. uit Amersfoort, die in de nacht van 4 op 5 September j.l. te Nijkcrk de landbouwer G. v. D. van het leven heeft beroofd, door hem met een schoenmakersmes in de hartstreek te treffen. C. had een verhouding met de huishoudster van v. D. Die avond was hij dronken bij de boerderij van v. D. gekomen om de huis houdster te spreken. Deze had zich echter reeds ter ruste begeven. Het slachtoffer kwam naar buiten om C. te zeggen, dat hij weg moest gaan. C. wond zich op en stak naar v. D. Hij verklaarde het mes te hebben meegenomen, om de huis houdster uit- de weg te ruimen als zij niet wilde mee gaan. De officier van justitie eiste te gen C.? "een vroeg-oud beverig mannetje, dat geenszins de indruk van een moordenaar maakte, een gevangenisstraf van tien jaar. Mr. Voorink bepleitte een psychiatrisch onderzoek. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraa! doen. „De Kopermijn" De schrijfster Daphne du Maurler vindt de stof voor haar romans meestal in dc meest sinistere, door van demo nische krachten bezeten mensen be- oonde landstreken in Engeiand of zoals voor haar boek „De Kopermijn" in Ierland Door het scheppen van grote karaktertegcnsteJlingen weet ze zo in haar boeken een beklemmende spanning te leggen, die dan leidt naar een sterk dramatische ciimax. We her inneren het ons o a. van de film „Re becca", vervaardigd naar Daphne du Mauriers gelijknamige boek. Dezelfde tendens treffen we aan in de rolprent, ciie van haar bock Dc Kopermijn" werd gemaakt en deze week in het City- Theater wordt gedraaid. De omvang rijke stof de roman behandelt de opkomst en ondergang van een Iers geslacht liet zich moeilijk tot een goed aaneensluitend filmverhaal ver werken en zo nu cn dan kregen we de indruk dat door nog sterker bekorting aan spanning zou zijn gewonnen. Het geschil bestaat ditmaa. tussen twee fa milies en wel die van een kopermijn- eigenaar en het geslacht Donovan, dat meent door deze keiharde zakenman te zijn benadeeld. In de loop der jaren (Van onze speciale verslaggever) „Daar heb je KotSlla!". De tiental len mensen die op de publieke'tribu ne zitten, rekken hun halzen om het kleine mannetje met zijn vlakke on betekenende gezicht goed te zien en weer vragen zij zich af: ..Hoe is het mogelijk dat dit vroegere handels- reizïgertje zo n schrikbewind in het kamp Amersfoort heeft kunnen voe ren!" Op de tafel van de president ligt een knuppel: ongeveer tachtig cm. lang: knoestig met omgebogen scher pe knoppen. Kotalla's „wapen"' Hij zelf heeft reeds verklaard: „Niet van hem. Ik had een dikkere stok!" Mr. Hovius, Kotalla's verdediger, deelt bij de aanvang van de zitting mede, dat hij een aantal getuigen a dechar ge heeft gedagvaard, maar deze zijn huiverig voor het Hof te verschij nen, omdat hun de verdediging van de bloeddorstige bewaker Kotalla een hachelijke zaak lijkt. Deze me dedeling maakt op de president, prof. Van Hamel een onaangename indruk, want, zo zegt hij, „wij zitten hier om de volledige waarheid aan het licht te brengen en moeten dus pro en contra vernemen." Getuige Fitters vertelt dat Kotalla zo'n beetje bcdrijfcleider was in Amersfoort. Dit woord verwekt hi lariteit in de zaal. het Polizeiliches Durchgangslager Amersfoort was dan ook wel een vreemd „bedrijf". Een stroom van getuigen kemt vertellen hoe Kotalla hen heeft mis handeld. „Iemand die niet in Amersfoort heeft gezeten, kan er zich geen be grip van vormen, wat daar allemaal 13 gebeurd", roept de heer Velthuis. Verduistering ten nadele van de Storta Bij dc politie te Amersfoort is aan gifte gedaan van verduistering van 508.40. ten nadele van de Storta Portemonnaie verdween Een Spakenburgse merkte dat haar portemonnaie verdwenen was Zij ver onderstelde diefstal cn deed daarvan aangifte bij de politic. De vermoedelijke dader is reeds aangehouden. foorier? Schaamt U zich niet, dat U boeken en tijd schriften één keer leest en weglegt of aan de vuilnis man meegeeft' Kom. eet een reep chocolade minder in dc week en geef die paar centen aan de Wel fare-zuster in het hospitaal of in het sanatorium. Zeg niet, dat het toch wel erg is. maar helpt het leed van 250 jonge mensen hier in Amersfoort verzachten. Als U ons nummer 4291 belt, dan zorgen wij Amersfoortse stadhuis de heer T Grijff en mej. E. Pater in de echt verbon den. Meneer Grijff is be halve bruidegom ook con ducteur bij dc Nederlandse Spoorwegen Zijn collega's vormden nu eens niet de onvermijdelijke haag voor het stadhuis, maar klom men in hun spoorpakje op de bok van de trouwkoets. Koetsier was de heer H. v. Essen en palfrenier was de heer Van Stralen. Reist per spoor(koets) voor. dat Uw boeken en Vlug, veilig en voordelig.' tijdschriften desnoods af- Bcl 4291! In het witte hospitaalbed ligt een zieke jongen te zuchten. Eenmaal in de veertien dagen komt zijn familie, die ver weg in Friesland woont, hem op zoeken. De tijd tussen de bezoeken brengt hij door met zuchten, met denken en met niets doen En U, gezonde Amers- gehaald worden en op een juiste manier verdeeld zul len worden. En uit de verantwoor dingen in ons Stadsven- ster" zal blijken of u, Amersfoortse man en vrouw, zich kunt inden ken wat 't wil zeggen ziek te zijn. v-v-v Ons dagelijks teveel Op het politierapport kwamen op nieuw een aantal vei keersovertredingen voor en vier winkeliers bleken de jjk- wet te hebben overtreden. Op het politiebureau werd een man ingesloten die te veel aan Bacchus had geofferd. Excuus Waar gehakt wordt val len spaanders, zegt het spreekwoord. Waar ge werkt wordt, worden fou ten gemaakt, zeggen wij. ..En U maakte een grote fout", zei een bestuurslid van ZUT door de telefoon „toen U schreef, dat het gedenkboek door ZUT naar Soest wordt gebracht, want dat is beslist niet waar. Alle wandelsport- verenigingen doen het en niet alleen ZUT!" Mijnheer, we vinden het prachtig, dat u, als bestuurslid van ZUT. ons op deze fout attent maak te. Wordt verwacht In het parochiehuis in de P. Borstraat wordt Zon dagavond de film „The Keys of the Kingdom" ver toond. Woensdag is er weer een lezing voor het genoot- Donderdag werden op het zen! Vrouwen voor! Op onze redactie zijn nog steeds vijf foto's van huis vrouwen. die in Ooster beek met vacantie waren. Die vijf prenten zijn des- ccii jctiiig VUU1 Ilcl BCHW, ^0°^ schap „NederlandFrank. rijk" en is er in Amicitia een Zwitserland-avond, waaraan wordt meege werkt door de „Landler- kapelle" uit Luzern. huisvrouwen besteld. Komt ze spoedig halen, dames, anders worden ze antiek en stijgen de prij- sterven beide families, door elkanders toedoen, gedeeltelijk uit, de haat wordt groter, de hartstochten laaien steeds feller op en aan het einde van de film ls de kopermijn er de oorzaak van dat het eens bekoorlijke meisje, alleen als een oude, gebroken vrouw achterblijft. Zonder man, zonder zoon die haar ide aal was. En eerst dan verkeert de haat van haar kant in vergevensgezindheid. Margaret Lockwood speelt in dit zwaar romantische verhaal de rol van dit slachtoffer van een familiehaat aanvankelijk ais het bekoorlijke mclske later als dc oude aan haar zoon ver knochte moeder. Op het nippertje Op het nippertje is de film, die deze week in het Rembrandt Thea ter draait. Het is een dolkomische geschiedenis, waarin spionnage een ïol speelt. De detective Will Haye raaktt toevallig onder een troep spionnen, op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen tij dens de oorlog. Hij komt te weten dat zij een professor hebben ont voerd. Op het laatste nippertje komt alles nog in orde. „Amersfoort" won Arbitraire uitspraak De arbitraire uitspraak over de zes afgebroken partijen uit de wed strijd van „Amersfoort" tegen Tuindorp 1, is thans bekend. Dp voorlopige uitslag was 22. Van bedoelde zes partijen zijn er zowel door Amersfoort als door Tuindorp 3 gewonnen en 3 verloren, zodat de ze spannende ontmoeting tenslotte toch nog in een draw 55 is ge ëindigd. Voor Amersfoort wonnen Uding. Asperslag en Walinga, ter wijl Goossens, Huisman en Geude- ke verloren. Naar wij vernemen zal echter over de partij van Huis man herarbitrage worden aange vraagd, aangezien deze speler in staat blijkt te zijn tenminste een remise-voortzetting te kunnen aan tonen. Vrijè Evang. Gemeente 10 uur Havik. Student Troost (Utrecht) 8 uur (Appelweg) ds. v. d. Werf horst (Utrecht). Leger des Heils 10 uur Heili- gmgsdienst 7 uur. Openluchtsa menkomst t.o. Oude Pol. Bur. 8 uur Verlossingssamenkomst. Leiders: Kapt. en Mevr. Barteling. Zater dag van 8 tot 9.30 n.m. Straatzang Varkensmarkt. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur dr. N. H. Ridderbos; 17.30 ds. W. C. v. d. Brink (Veenendaal). (L. Costerplein) 9 uur ds. D. A. Zijlstra; 17.30 uur dr. N. H. Rid derbos. (Tulpstraat) 9 uur ds. W. C. v. d. Brink; 17.30 uur ds. D. A. Zijlstra. Geref. Kerk (art. 31) Zuidsingel 10 uur Prof. B. Holwerda (Kam pen); 17.30 uur ds. J. A. Vink. Westerkerk 10 uur ds. J. A. Vink; 17.30 uur Prof. B. Holwerda. Oud Geref. Gemeente 9.30 uur ds. D. van Leeuwen; 17 uur ds. D. van Leeuwen (Loenen a. d. Vecht). Donderdag 25 November 19 uur ds. H. A. Mieras (Krimpen a. d. IJssel). Rem. Gemeente 10.30 uur ds. J. de Konink (Utrecht). Geref. Gemeente (Stoovestraat) 10 en 17 uur Leesdienst Wijdingsdienst „Comité Levens vragen" Regentessclaan 21 ds. W. C. v. d. Brink (Veenendaal). Doopsgez. Gem. 10.30 uur ds. S. Gosses Gzn. •Evang. Luth. Gem. 10.30 uur ds. Monsees (Edam). Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen 10.30 en 17 uur. Chr. Geref. Kerk 10 en 17 uur J. Drenth. Verg. van Gelovigen 10 uur Ere dienst 17 uur Prediking des Woords. Ned. Herv. Kerk. St. Joriskerk (Hof 1) vm. 10 uur ds. Smits, nm. 5 uur ds. Jellema (Hoogland) Nieuwe kerk (Leusderweg 110) vm. 10 uur ds. Hadders, nm. 7 uur as. Koolhaas. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) v.m. 9 uur ds. Koolhaas, vm. 10.30 uur ds. Koolhaas, n.m. 5 uur ds. Blok. Gymnasium (Groen van Prin- stererlaan 33) vm. 10.30 uur ds. Braakman, n.m. 7 uur ds. Brink man (Utrecht) Jeugddienst. Kapel Zon en Schild (Utrechtse weg 266), v.m. 10 uur ds. Jellema (Hoogland). Jongcrendiensten. Kera (Appel weg) vm. 10.30 uur de heer M. Germans. Wijkgebouw (L. Costerplein 14) vm. 10.30 uur ds. Herfkens. Gebouw Immanuel (Tulpstr.) v.m. 10.30 uur de heer H. C. van Norden. Jeugdhuis (Z. Singel) v.m. 10 uur de heer Herm. Bijvank. Bijbellezing Donderdag 25 Nov. Wijkgebouw L. Costerplein 14, nm.. 7.30 uur ds. Herfkens. Onderwerp: Openb. 3 1422. Gymnastiek zaal school Joan, van Dieststr., nm. 7.30 uur ds. Blok. Johannes 3 121. Onderwerp: „Het ge sprek in de nacht". Filalethes nm. 7.30 uur ds. Ver maas. Emmakerk vm. 9 uur en 10.30 uur ds. Vermaas. Emmakerk (O. Soesterweg 131) nm. 7.30 uur ds. Smits. Ver. v. Vrijz. Herv. 10.30 uur. Gasthuiskerk ds. J. S. Krol (De venter). Gebouw Speeltuinver. ds. C. J. van Roijen. Advertentie Hebt U liet al gezien? de geheel nieuwe collectie schilderijen en aquarellen in Veenendaal's Kunsthandel, U weet wel, 't Consthuys St. Joris op de Hof? Die heeft me daar een sortering waar je van staat te kijken! Vooral ook die leuke kleine schilderijtjes zijn de moeite waard even te gaan zien! Je slaagt voor de Sint altijd, en veel goedkoper dan je denkt. Stadgenoot Burgemeester zette zijn handtekenjng Het Gedenkboek van de Neder landse Wandelssportbond is na een lange reis door ons land in Amers foort aangekomen. Gisteravond arriveerden de wan delaars uit Zeist en De Bilt, ver tegenwoordigers van de Zwervers (De Bilt); RDZ Saestum en NTV (allen van Zeist), benevens enkele individuele tippelaars te Amers foortBji het Berghotel on te Utrechtseweg werden zij ontvan gen door de besturen van de Amersfoortse wandelsoortvereni- pjngen ZUT Wilhelmina. Irene Meursing. SOS. St. Joris en SSS Van bet Berghotel trok'de stoet, voorafgegaan door het trompetters- corns van de Cavalerie, naar bet gemeentehuis, waar men.zich in de raadzaal opstelde, wachtend nn de komst van burgemeester H. Molen dijk. Aanwezig waren o.a. de he ren Niihof. v Woudenberg en Ger ritsen. resn. als wnd.-voorzitter, secretaris en bestuurslid van de S G.W.B.. de heer B. Verschuur, directeur van de Amersfoortse Sportstichting en kapitein Van Gulick. vertegenwoordiger van de garnizoenscommandant. De burgemeester werd na zijn komst welkom geheten door de heer A. v. d. Klok, namens de Amersfoortse wandelsportvereni gingen. Een van de vertegenwoordigers uit Zeist en De Bilt deed daarna het officiële verzoek aan de bur gemeester om zijn handtekening in het Gedenkboek te plaatsen. Na dat de heer Molendijk aan dit verzoek had voldaan, richtte hij zich tot de aanwezigen. Spreker zei er eigenlijk een beet je „ingetippeld" te zijn. Immers het eerste verzoek was het Ge denkboek een nacht te willen op bergen in de kluis, daarna werd zijn handtekening verzocht en ten slotte kwam de mededeling, dat er nog een ontvangst plaats zou heb ben, waarbij liefst 80 wandelaars betrokken zouden zijn. Maar, zo vervolgde de burgemeester, deze „nagalm" van de feestelijkheden heeft mijn volle sympathie. Daarna „zong" de burgervader een waar loflied op de wandel sport, die hij de meest democrati sche aller sporten noemde. De heer v. d Klok dankte de burgemeester niet alleen voor het zetten van zijn handtekening, maar ook voor de propaganda, die hij op deze manier voor de wandel sport heeft gemaakt. Tenslotte zetten de bestuurders van de wandelsportverenigingen hun handtekeningen in het boek, hetwelk hedenmiddag naar Soest zal worden overgebracht door de Amersfoortse wandelaars. m H i 0 fvf£>£ Medische Zondagsdienst Doktoren: Alleen te raadplegen bij spoedgevallen: J. W. Schmelling F v. Blankenheijmstraat 6, Tel. 3495. J. v. d. Berg, Utrechtseweg 9 tel. 3924. Apotheken: Jos Haan, Juliana- plein 3 tel. 4609. Verloskundigen: H. A. v. d. Grient, Breestraat Sb, tel. 6SS0 M. A. J. de Leuw, Soesterweg 15 tel. 4973. Handballers van „Amersfoort" wacht zware taak Zondag speelt het eerste heren team van „Amersfoort" op eigen terrein tegen het sterke „Aals meer". Van deze ploeg die de hoog- - sle plaats op de ranglijst inneemt verloren onze stadgenoten in de uitwedstrijd met 83. Wij ver wachten ditmaal ook geen over winning. Wij geven u de stand in deze afdeling, zoals deze momen teel is: Aalsmeer 8 6 1 1 13 AHC 8 5 1 2 11 Concordia 8 5 0 3 10 Atilla 8 3 4 1 10 Amersfoort 8 3 1 4 7 Achillés 8 1 4 3 6 Sport Ver. 8 2 2 4 6 Zeeburg 8 0 1 7 1 Het eerste dameselftal speelt Zon dag in Utrecht tegen Sport Ver eent. In Amersfoort wonnen deze stadgenoten met grote cijfers 8P en wij rekenen ook nu op een zege voor „Amersfoort". De stand in deze afdeling is: ADA 7 6 1 0 13 Vriendschap 8 6 1 1 13 BHC 7 6 0 1 12 Achilles 7 4 0 3 8 Amersfoort 8 3 0 5 6 Vrone 7 2 0 5 4 Sp. Ver. 8 2 0 6 4 Niloc 8 0 0 8 0 AAVAmersfoort II In de eerste returnwedstrijd speelt AAV Zondag aan de Ru bensstraat tegen Amersfoort 2, dat onlangs op eigen terrein na een spannende strijd met 54 van AAV verloor. Amersfoort is er dus op gebrand revanche te nemen, terwijl AAV haar ongeslagen re cord wil handhaven. In deze plaat selijke wedstrijd zal het derhalve niet aan spanning ontbreken. „Soesterkwartier" te winnen dient De goed gespeelde wedstrijd van Soes terkwartier in Purmerend zai onze stad genoten zeker hoop geven voor de wed strijd. die Zondag op Blrkhovcn ge speeld moet worden tegen de liekke- sluiter KCO. Het ls voor Soesterkwartier van het grootste belang, dat Zondag gewonnen wordt want de voorsprong op KCO be draagt slechts 2 punten. Wanneer Soesterkwartier Zondag wint en wij verwachten niets anders, dan zullen dc gioen-witten weer enkelc- plaatsen op de ranglijst stijgen en zijn ze vooriopig uit de gevaarlijke zone. DE AVONTUREN VAN (DE TERUGKEER VAN PEER DE SCHUIMER) verkrijgbaar aan ons kantoor en eventueel te bestellen bij onze bezorgers a 0.75 SNOUCKAERTLAAN 7 AMERSFOORT

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2