Verstaat U de taal van de „sprekende" vingers Ons doel: een kleine rode cirkel op de landkaart Gesprek met Rome DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROBHet geheim van de tunnel GEELZUCHT GEEN EENVOUDIG ZIEKTEVERSCHIJNSEL ER SINTERKLAASLIEDJES Geheim agent in oorlogstijd Donderdag 25 November 1948 3 Politie-expert onthult enkele geheimen van dactyloscopische dienst Als wij Inbreker waren, zouden wij nü beslist ons bosje ..kienen" (sleutels) in de gracht smijten en naar een ander baantje uitzien. Want wij hebben Juist het boek gelezen van de Amsterdamse hoofdinspecteur van politic H. J. G. van Boxtel, die chef is van de dactylosco pische dienst in de hoofdstad Dactylos copische dienst is een deftig woord voor vingerafdrukken-dienst. De heer Van Boxtel licht in zijn boek „Op vin gers gevangen" een tip van de sluier der geheimzinnigheid op. waar mee voor alle buitenstaanders dit kleine doch uiterst belangrijke onderdeel van het politic-apparaat is omgeven. Na tuurlijk vertelt hij niet alles, maar toch wel zó veel. dat wij ons kunnen voor stellen. dat iemand, die op 't punt staat, het pad van de misdaad te betreden, na het lezen van dit boek zich nog maar eens bedenkt. Wie eenmaal „gedact" is. loopt vroeg of laat tegen de lamp. Is het niet door activiteit van de politie, dan toch door eigen loslippigheid of grootspraak of door een stom toeval. Of door een ruzie met zijn gildebroeders Bii onenigheid mand aan. De kunst is om die fout te vinden en dat valt wel eens niet mee. De Amsterdamse dactyloscopische dienst, waarover hoofdinspecteur Van Boxtel in zijn boek hoofdzakelijk ver telt. en met \cel talent, bestaat uit man nen, die de taal van de „sprekende vingers" verstaan. Het zijn de speurders, die met behulp van poederkwast en doosje agentoraat talloze misdrijven op helderen en zelfs hele reeksen geheim zinnige Inbraken tot klaarheid brach ten. De H.I.P. beschrijft, hoe eens een moordenaar werd gepakt op een enkele vage vingerafdruk. In het archief had men n.l binnen enkele minuten een zelfde afdruk gevonden van een man, die negen jaar geleden een fiets stal. Een andere moordenaar draaide de cel in doordat op het ogenblik van de moord zijn handschoen niet was dicht geknoopt. Een afdruk van een klein ge deelte van zijn handpalm bleef op een theepot achter. REEDS 1300 JAAR GELEDEN De heer Van Boxtel verhaalt zo ter loops ook de ontwikkeling van de dac tyloscopie. De Chinezen moeten er 1300 in een dievenbende is de politie wel heel j jaar geleden al mee op de hoogte zijn prp ecbaat. De politie kent menige me- natmnn im^ortAr,. erg gebaat. De politie kent menige me thode om zon ruzietje uit te lokken. Een verzoekje aan de pers om met vette koppen op het bijzondere vakmanschap van de inbreker(s) te wijzen kan. als er een grote „kraak" gezet is. al resultaten hebben. Want ook een „zware jongen" heeft zijn trots en onder zijn kornuiten wil hij best eens een keertje opschep pen. „Niet hij. maar ik knapte dat zaakje op." En als het niet helpt, is de krant wel zo vriendelijk om te melden, dat „uit de villa twaalfduizend gulden en een partij kostbare juwelen vermist wor den." terwijl er ln werkelijkheid in 't geheel geen juwelen gestolen zijn. doch alleen maar geld. Tien tegen één, dat do daders elkaar gaan wantrouwen. Dan komt er meestal herrie van en in veel gevallen kan de politie daarvan profi teren. Ach. de politie heeft zó veel pijlen op haar boog. dat ze gerust eens een pijltje kan laten vallen, zegt de schrijver zelf. We krijgen ze tóch wel. Wan: ze maken allemaal een fout, daar ontkomt nle- Br gaat niets boven CUSTARD-MAÏZENA Uit de boekenmolen ER mag dan een verbod zijn voor de Rooms-Katholieken om deel te ne men aan de oecumenische beweging, dat neemt niet weg. dat het gesprek met Rome „Incidenteel" en individueel in volle gang ls. In de theologische en kerkelijke bla den en in publicaties worden de opvattin gen naast en tegenover elkaar geplaatst en daarbij treft het. dat er voor elkaar een grotere openheid komt. dat men niet als vroeger bij voorbaat de stekels uitzet, maar ook naar de ander wil luisteren. Een van die momenten in het gesprek waaruit dat ten duidelijk ste bleek, was wel de promotie van dr. H van der Linde, waarbij deze zijn proefschrift over „Rome en de Una Soncta" verdedigde. Dat de belangstel ling voor de aan de orde zijnde pro blemen groot is. blijkt wel uit het feit dat van dit proefschrift reeds twee drukken werden verkocht. Prof d r. W. H. v a. Pol heeft aan de Utrecht se theoioog zijn werk opgedragen, dat eveneens het probleem Rome-Reforma tie behandelt Het verscheen bij J. J Romen Zonen te Roermond en draagt tot titel „Het christelijk dilemma-Katholieke kerk- Reformati e". De schrijver is ln belde denkwerelden thuis Hij was vroeger Anglikaan, Ncd. Hervormd en kende de Oecumenische beweging door het nauwe contact, dat hij er vele jaren mee onderhield. In zijn omvangrijke werk bespreekt hIJ de tegenstelling in de wijze van geloven, in de geloofs- funaering en in de geloofsinhoud. Hij handelt verder over de plaats van de christen in de wereld, de verhouding christendom en humanisme, hij schetst het Angllkanismc en beantwoordt dr Van der Linde. WIJ moeten volstaan met een korte aanduiding van de pro blemen, welke in dit boek aan de orde komen en met een aangeven van de sfeer, welke net ademt. Niemand zal verwachten dat ook door dit boek de tegenstellingen met één slag zullen wor den opgeheven, maar wellicht zal het er toe bijdragen de geschiedenis te ver kleinen ..De werkelijke antithese in de wereld Is die van geloof en ongeloof, van christendom en godsdienstloosheid". Het waardige boek van dr. Van de Pol, dat niet ln alle delen de strakke tn overzichtelijke betoogtrant handhaaft, zal ook al is men geneigd bij verschil lende passages een vraagteken te plaat sen, kunnen bijdragen tot een gesprek, dat vrij is van verwijten en uitingen van wantrouwen. Ook van andere zijde verscheen een boek. dat deze vragen belicht. Prof. d r G. C. B e r k o u w e r noemde zijn boek, dat bij J. H. Kok te Kampen het licht zag „Conflict met R o m c". Hij bepaalt daarin de positie van Rome en de Reformatie tegenover elkaar en wijst erop, dat het punt, waarover de strijd nu ai eeuwen woedt, niet beter, eenvoudiger en directer te typeren is dan als een strijd om het Evangelie der vrije en souvereine ge nade. Daarmee wil de schrijver aller minst de betekenis van andere gezichts punten ontkennen. De verschillende pro blemen stelt hij uitvoerig aan de orde: de strijd om de genade, de Manoïogie, de gemeenschap der heiligen, de incar natie en vele andere zaken De schrij ver geeft een zeer groot aantal voet noten. verwijzingen naar literatuur uit de belde kampen. En al mag men dan tussen Rome en de Reformatie zulk een elementair verschil voelen, dat de hoop wijkt, dat nog van wezenlijke toenade ring en hereniging sprake zal kunnen zijn. prof. Berkouwer is van mening, dat het verlangen in gebed en daad Rome nooit zal mogen uitschakelen. Ook dit boek Is ongetwijfeld een be langrijke bijdrage tot de ontmoeting van de beide groepen. In de Protestantse kerken is Karl Barth een figuur van betekenis en tevens een omstreden persoonlijkheid. Ook in het Rooms-Katholieke kamp staan zijn persoon en zijn werk in het licht van de schijnwerpers. Bij Paul Brand te Bussum verscheen in de serie „Niet-Katholieke Levenswijsheid" een studie van Prof. d r. J. C. Groot over Karl B ar'th's theologische betekenis. geweest. Het patroon der vingertop lijnen is van geen twee mensen ter we reld gelijk, al ontdekken deskundigen soms bepaalde ..familietrekjes". „De lijnen", zegt de schrijver, „op de tere vingertjes van een zuigeling, zijn de zelfde als het kind de mannelijke leef tijd heeft bereikt en dezelfde, als hij eenmaal grijsaard zal zijn geworden. Sterker, het patroon staal reeds in de vingers gegrift vóór de geboorte. Onge veer in de vierde maand tekent zich bij het embryo de eerste lijn af. Het beeld, dat de kindervinger oplevert, schijnt jaren later als een stuk rubber uiteen te zijn getrokken, maar de karak teristieke punten blijven aanwezig." Men ziet: „Op vingers gevangen is niet alleen voor inbrekers, maar ook voor fatsoenlijke mensen een zeer be langwekkend bock. Het werd uitgege ven bij Elmar". Om 't damkampioenschap De uitslagen van de partijen gespeeld in de 12e ronde van het wereldkam pioenschap dammen te Heerlen luiden: GhcstemPost o2 Verpoost—Demesmaecker 20 Van der Staay—Roozenburg 0—2 KeilerLaros 20 RostanChiland o—2 De stand luidt thans, nadat alle deel nemers behalve Perot 11 partijen heb ben gespeeld: 1. Roozenburg 20 pnt; 2 Keiler 16 pnt; 3. Verpoost 14 pnt: 4. Ghestcm 13 pnt: 5. en 6. ChUand en Post 12 pnt. 7. Van der Staay 11 pnt; 8. Perot 10 pnt (uit 10 partijen). 9. Laros 9 pnt: 10. Dcmcs- maecker 2 pnt; 11. Rostan 1 pnt. Ernest Claes staat terecht Het proces tegen de Vlaming Ernest Claes, auteur van „De Wit te", die er van beschuldigd wordt met de Duitsers te hebben samen gewerkt, is voortgezet. Als getuige trad op Frans van Cauwelaert, voorzitter van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, die uiting gaf aan zijn achting en ge negenheid jegens Claes en die ver klaarde dat naar zijn mening be schuldigde nimmer een onvader landlievende daad heeft begaan. Graaf Lippens betoogde, dat Claes volledig de beweging steunde, wel ke zich achter de Koning wilde scharen om een nationaal verzets- front tegen de bezetter te vormen. Een interview, dat Claes aan een journalist van de „Brüsseler Zci- tung" had toegestaan en dat een der punten van de beschuldiging uitmaakt, bleek geheel vervalst te zijn ten bate van de Duitse propa ganda. 19. Dank zij de kalme zee verloopt de over tocht goed, maar dan komt het lastigste deel van de tocht: de Bull- biters moeten door de tunnel worden geloodst en met deze vracht aan dek kan de „Astra" na tuurlijk niet duiken. Een kleine motorboot kan echter wel vrij door de grot varen. Harries geeft nu order een zwaar vlot te maken, dat net één Bullbiter kan dra gen. Het valt niet mee de zware machine op het vlot over te brengen, maar na enkele dagen van ingespannen arbeid kan de eerste boor machine toch de reis aanvaarden. Rob heeft nu gelegenheid de grot beter te bekijken. Hij ziet. dat halverwegen een sluisdeur is aangebracht, „We hadden misschien beter de ingang aan die als golfbreker dienst doet. Zo nauw is hier de landzijde kunnen nemen," zegt Harries en daar de grot, dat zelfs het kleine mastje tegen Larry. Rob spitst zijn oren. Is er nóg van de motorboot moet worden gestreken, een ingang tot de tunnel? Kan een symptoom zijn van verschillende andere ziekten L' w wordt wel eens be weerd. dat men door grote opwinding iets aan de lever kan krijgen. Dat lijkt me onzin. Maar wel is waar, dat emoties afscheiding van gal bevorderen of remmen. An dersom beïnvloeden ziekten van lever en gal ons humeur. U weet wel dat mensen door geelzucht prikkelbaar zijn en ook dat deze patiënten zich moeilijk kunnen concentreren. Bekend is de anecdote volgens Vraag je niet, dan heb je niet Eertijds dorst men de oude baas zelfs zingend om 'n vrijer smeken Moderne versjes zijn na enkele jaren verdwenen! Sunderklaas, dat is een edelman. Een edelman is hij, Hij het een brook van krinten an, Een rok van riesebrij. Sien oogjes sunt rosientjes, Sien haar is van zoethout, Sien lippen sunt van sukkergood, Sien wangen sunt van goud. Op deze wijze plachten nog kort voor de tweede wereldoorlog de Em- dense kinderen, afstammelingen van Hollandse vluchtelingen uit de da gen der Reformatie, onze eerbied waardige bisschop uit Spanje te be zingen. Wij zullen hier niet nagaan, of deze kinderen, bekoord door alle deugden en gaven-van Sinterklaas, zich verstout hebben de Prins Rob bert, die een sjentelman was uit onze „rijmpjes uit de oude doos" te veranderen in de bisschop, of dat het liedje oorspronkelijk op Sinterklaas sloeg en door opvoeders, die dit on eerbiedig vonden op prins Robbert toepasselijk is gemaakt en alleen in de gemeente in de verstrooiing in de originele vorm is blijven voortleven. Alleen mogen wij er wel uit beslui ten, dat het liedje heel oud is. En in dat opzicht staat dit bij ons niet meer bekende Sinter klaasversje waarlijk niet alleen. Evenmin is het het enige, dat zowel in een neutrale als in een Sinter klaasversie voorkomt. Rotterdamse kinderen zingen nog altijd: Sinterklaasje over de brug, Met z'n zakkie op z'n rug. Met z'n stokkie in z'n hand, Zo komt Sinterklaas in 't land. In de „oude doos" is het Dander- omdeine, die op precies dezelfde ma nier van Brugge komt. Wij hebben allemaal vele malen gezongen over Sinterklaas, goed-hei- lig baas. die gehuld in zijn beste tab baard naar Amsterdam moest rij den endan weer terug naar Spanje, met appeltjes van Oranje. Maar er zijn geleerden, die menen, dat hier eigenlijk niet moet worden gezon gen: appeltjes van, maar appeltjes voor Oranje. Zij menen, dat dit versje uit de vijftiende of zestiende eeuw dateert, toen Spanje voor vele Westeuropeanen het land van be lofte was; in dit lied werd in die da gen immers ook gevraagd om de door de Spanjaarden uit Indie ge haalde „noten van muskaten". Toen kwam de tachtigjarige oorlog: Sin terklaas bleef uit Spanje komen, maar hij moest voortaan niet alleen voor kinderen iets meebrengen, doch ook voor de prins van Oranje. Wordt het verleidelijk ons te verdiepen in gissingen, of hier sprake is van een soortgelijke reactie, als wij in de oorlog kenden,* toen de kinderen binnensmonds op de oude wijze de nieuwe woorden zongen: Zie ginds komt de stoomboot uit Engeland aan, Hij brengt ons Willmientje, ik zie haar al staan? Geheel en al zal de oorlog ook in die dagen wel niet aan dit kinder versje voorbij zijn gegaan, want na Oranje doet Condé zijn intrede in het lied en vragen de kinderen ook voor de leider van het Franse pro testantisme om appeltjes. Maar ter wijl Oranje zich handhaaft, wordt Condé (door een later geslacht niet meer gekend en ook geen associa ties wekkend aan sinaasappelen) verbasterd tot Gretekadee om op de duur geheel te verdwijnen. De maan en de stoomboot Wij hebben zo even al een variatie aangehaald op „Zie ginds komt de stoomboot". Met Heye's, door Viotta getoonzette „Zie de maan schijnt door de bomen", moet dit een van de weinige populaire Sinterklaas versjes uit later tijd zijn de stoom boot is nog geen anderhalve eeuw oud maar waar het vandaan komt en wie het getoonzet heeft, is nu al niet meer bekend. Sedert Heye zijn er weinig kinderdichters ge weest. die niet één of meer speciale Sinterklaas-liederen gemaakt heb ben; vele daarvan zijn ook goed ge toonzet, maar echt opgang gemaakt hebben zij toch slechts heel weinig. Het schijnt hier mee te gaan als met kindergedichten: de „oude doos", die vaak zulke onzinnige onzin bevat, houdt stand en alle mooie moderne paedagogisch-verantwoorde versjes verdwijnen weer enkele jaren na hun verschijnen. Wat een „kapoentje" is, weet waarschijnlijk geen kind en het is ook allerminst waarschijnlijk, dat dit woord, gebruikt voor Sinterklaas de moderne betekenis van „vet haantje" heeft, maar toch vragen nog altijd alle kinderen aan Sinterklaas kapoentje om wat in hun schoentje te doen. Vermoedelijk was het ka poentje oorspronkelijk een kaproen- tje, de hoofdbedekking van een gees telijke. In sommige streken van ons land hebben de kinderen het ka poentje vervangen door een ka toentje, iets waarbij zij zich wel een voorstelling kunnen maken, zij het ook, dat er slechts zeer ver verwij dend verband bestaat tussen de Sint en de grondstof voor hemdjes en broekjes (behalve misschien op Moeders verlanglijstje). Tegenwoordig zijn het alleen de kinderen, die in hun lied vragen om de goede gaven van de Sint. Het zijn er vele. getuige een door Geertruida van Vladeracken getoonzet versje. Sinterklaas brengt speculaas En speelgoed mee uif Spanje, Kwlkjes, strikjes, popjes fijn, En zoekdoekjes met franje. En verder heeft hij dan nog: bal letjes, kleurige tierelantijntjes, grif fels, knikkers, tolletjes, treinen, da dels, amandelen en vijgen, doosjes met muziek er in, kralen, boeken, kleurplaten, schapen, paardjes. ram melaars, maar gelukkig ook nog ap pels van Oranje, al worden die nu vergezeld door Haagse hopjes cn Goudse sprits, die evenwel ook uit Spanje komen (bij de huidige devie zen-positie zeer wel mogelijk). Maar vroeger maakten ook grote ren hun en vooral haar wensen aan de Sint kenbaar in dicht cn lied. Lees de Vrijstersbee van Hierony- mus Swcerts uit 1697. die gezongen werd op de wijs van Laura: Sinfer Klaas, o heylich man Hoort mijn bidden en mijn smeken ...'k Bid niet meer om poppegoed. Om rozijnen, manglen, vijgen: Maar dat 'k mocht een vrijer krijgen, Jong en kloeck, die mij voldoet. Dat de schone een andere dan een Sinterklaas-vrijer bedoelde, blijkt uit het slot van het lied, waarin zij de Sint belooft, dat het zoontje, uit het huwelijk met de vrijer gespro ten, ter ere van de Sint met de naam Klaasje zal worden gedoopt. M. G. S. welke Napoleon's nederlaag bij Waterloo toe te schrijven zou zijn aan de ziekte, waar aan de beroemde veldheer leed. Geelzucht is een ernstige kwaal, die waarlijk niet alleen psychische uitwerking heeft. De patiënt krijgt een gele huidskleur, beginnend met de verkleuring van het bindvlies der ogen. Het bloed wordt over stroomd met galkleurstof. Door een mechanische afsluiting der galwegen komt de gal in de dar men. Op de duur barsten de kleine galgangetjes en dan komt de gal in het bloed terecht. De patiënten krijgen jeuk, zijn moe en hebben geen eetlust meer. De oorzaak kan gevonden wor den in galstenen, een gezwel en ontsteking van het slijmvlies der galwegen. Er bestaan echter nog andere vormen van geelzucht, die door storingen in de lever en door ziekten van het bloed veroorzaakt worden. Door vernietiging van de rode bloedlichaampjes ontstaat dan een overmaat van galkleurstof, die de symptomen van geelzucht veroorzaakt. Diagnose De geniale Nederlandse Internist prof. dr. Hijmans v. d. Bergh heeft een reactie gevonden, die op een voudige wijze de diagnose mogeliik maakt. Als galstenen of een gezwel do oorzaak der geelzucht zijn, moet operatief ingegrepen worden. \ruor andere vormen der ziekte bestaan geneesmiddelen. Bedrust en streng dieet (geen vet en boter) zijn no dig. De laatste tijd wordt het ge bruik van eiwit weer toegestaan in tegenstelling met vroegere behan deling. Een gevolg van geelzucht kan verder nog zijn dat het bloed niet voldoende stolt, waardoor bij verwonding moeilijk te stelpen bloedingen ontstaan. Tegenwoor dig wordt vitamine K toegediend, de vitamine, die het stollen van het bloed bevordert. Men begrijpt uit het voorafgaan de wel, dat geelzucht geen een voudige ziekte is, eigenlijk een symptoom van verschillende ande re ziekten. Het spreekt vanzelf, dat ieder, die verschijnselen in deze richting opmerkt, zich onder dok tershanden moet stellen. Concurrentie voor Fanny Nederland heeft Fanny Blankers- Koen, maar Denemarken heeft me vrouw Bentsinc Bendtsen, een 72- jange weduwe met drie dochters en zes kleinkinderen. Mevrouw Bendtsen is een be scheiden kleine dame die geen roem of fortuin wil, doch alleen maar aan haar kinderen wilde bewijzen dat zij niet zo oud is als op haar persoonsbewijs staat. Alle drie haar dochters hadden de gouden presta tie-medaille van de Deense athle- tlekbond gewonnen en dit jaar liet hun moeder zien dat zij dat ook kon. Oma Bendtsen lietste hiertoe 20 km. in 57 minuten, wandelde nog S km. in 75 minuten, liep de 20u meter in -13 seconden en wierp de speer 18 meter met haar rechter hand en 9.25 m. haar linkerhand. Ze kreeg haar medaille. Op de hogehoge daken rijdt de Bisschop Groot filmcontract De Amerikaanse Filmmaatschap pij Eagle Lion" heeft een contract afgesloten met de grote Europese fllmtrust „Gestion", gevestigd te Vaduz, hoofdstad van het vorsten dom Liechtenstein (tussen Tirol en Zwitserland). Volgens het contract zal „Ges tion" in de komende v\jf jaar „Ea gle Lion" meer dan 10 millioen dollar leveren. „Gestion" krijgt daarvoor met de „Gamma"-fllm- maatschappu te Lausanne het recht tot distributie van Eagle Lion"-films in Frankrijk, Italië, Zwitserland, Duitsland, Oostenrijk en Spanje. Het schijnt een van de grootste filmcontractcn ooit tussen Ameri kaans en buitenlands kapitaal af gesloten. „Eaglc Lion" heeft een overeen komst over distributie van films met Arthur Rank. de Engelse fllmmagnaat, doch de nieuwe over eenkomst moet met deze niet in strijd zijn. De „Pinakotlieek" naar Parijs De collectie schilderijen uit de „Pinakothck" in München, die ruim 4 maanden in het Rijksmu seum te Amsterdam geëxposeerd is geweest, heeft ons land verlaten. De Amsterdamse motorpolitie ver zorgde het geleide tot aan de Bel gische grens, die 's middags om 1 uur werd bereikt. Belgische gen darmen namen het escorte over tot aan Brussel. Vandaag zou de reis worden voortgezet naar Parijs, al waar op ongeveer 10 December de opening van de tentoonstelling in het Petit Palais zal geschieden. Examens voor „gezel" en „meester" Aori de ln de afgelopen zomer gehou den examens ter verkrijging van de graod van gezel of moester ln het tim meren mcubclmakcn, smeden, hulsschll- dcren, metselen, machlncbankwerken. machincdroaicn. lood- cn zinkwerken, modclmakcn cn steenhouwen. afgeno men door de Vereniging ter Veredeling van het Ambacht, hebben rond 1000 candidaten deelgenomen. Helaas kon den slechts 573 of 59% hiervan het diploma behalen. Dat lage percentage Is niet te wijten aan onvoldoende Intelligentie van de ambachtslieden Ook ligt het niet aan de eisen, welke worden gesteld Het móet echter worden betwijfeld, of alle candidaten zich wel voldoende van deze eisen op de hoopte stellen. Het ls dit Jaar zelfs voorgekomen, dat een cnndldnat beweerde, dat hij bij zijn ambacht de kennis van rekenen en meetkunde niet nodig had Zo Iemand moest natuurlijk worden afgewezen Verwacht mag worden, dat vele Jon ge ambachtslieden reeds zijn begonnen met hun studie om zich ln het komende Jaar aan een van de examens te onder werpen. Maar weet hij wel precies wat van hem wordt verlangd? Om een goede richtsnoer te hebben verdient het aanbeveling, reeds nu een programma van eisen aan te vragen. Het seeretarlaat van de Vereniging ter Veredeling van het Ambacht, Raadhuis, kamer 197, Amsterdam-C verstrekt het. Nederlander krijgt stipendium Unesco Het stipendium voor de weder opbouw van de opvoedkundige, wetenschappelijke en culturele or ganisatie van de V.N. (Unesco Re- construction Award) is toegekend aan vier personen, onder wie de Nederlander Henri J. H. Geraedts, leraar aan het Kon. Conservato rium voor Muziek te 's-Graven- hage. Deze giften bieden de gele genheid tot een studiereis naar het buitenland gedurende zes maan den. Eind deze maand hoopt de to neelspeler en romancier Johan Schmidt zijn 70ste verjaardag te vieren. Onder ere-voorzitterschap van Lodewijk van Deyssel heeft zich een huldigingscomité gevormd. Jo han Schmidt stond op het hoogte punt van zijn kunst in de dagen van Bouwmeester en Heyermans De oud-Bosschenaar Walter van Son, eenmaal een bekend te nor, thans te Amsterdam, hoopt morgen zijn 80ste verjaardag te vieren. Van Son behaalde op de in ternationale solistenwedstrijd te Aken in 1908 de le prijs en de hoogste ereprijs in de ere-afdeling. Hij is de enige nog in leven zijnde oprichter van de Kon. Ver. ,,'s Her- togenbosch' Mannenkoor". Dank zij de erkenning van de culturele en voorlichtingswaarde zal de productie van „Wordende Wereld" door N.V. Multifilm Bata via worden voortgezet. „Wordende Wereld" zal dus ook in de toekomst in ons land, o.a. in de Cineacs, regelmatig te zien zijn. LOG waggelen we de trap weer af en de duisternis in, waar hetzelfde meisje bij de auto staat. Het regent een beetje en af en toe wordt de maan door de wolken zichtbaar. Langzaam rolt de auto in zijn eerste versnelling en laat het blok huizen achter zich. We komen op het vliegveld. De hemel is tame lijk helder, maar de grond is duis ter en de motregen maakt het er niet prettiger op Fitzy zit naast de chavifeuse en tuurt door de voorruit. „Daar staat de machine", zegt hij en wijst fn het duister. „Je kunt hier het beste stoppen. Blijf hier terwijl ik ga kijken of de beman ning er al is". De chauffeuse steekt een hand ln haar jaszak, frommelt wat in het donker, buigt zich dan voorover en ik zie het vlammetje van een aan steker. Ze draait zich om en geeft me een brandende sigaret. „Jullie moeten hem delen, zegt ze. Het is mijn laatste. Maar trek de gordijntjes naar beneden, dan zien ze het schijnsel niet!" „Dat is buitengewoon aardig van je", zegt Pluto, wanneer ik hem beleefd de sigaret doorgeef „Maar ik kan me voorstellen, dat je er dolgraag zelf ook één wilt hebben. Neem een trek!" „Wel, als het jullie niets kan schelen", zegt ze, „maar er komt lippenstift aan!" „Geeft niet, vooru.it!" dring ik aan. .Neem een trek!" Dan is het mijn beürt en ik voel me behaaglijk bij dit bewijs van kameraadschap. Ik trap de peuk juist op de vloer van de wagen uit, wanneer Fitzy weer verschijnt. „Kom mee om met de bemanning kennis te maken. De piloot zal je laten zien hoe het afspringpunt op zijn kaart aangegeven staat Dan ben je er van overtuigd, dat je op de juiste plaats zult landen". We lopen naar een groep mannen, die bij'een vliegtuig staan; zij stam pen met huji voeten en zwaaien met hun handen in de koude nachtlucht. „Als jullie hier komen, zal ik je de kaart laten zien" zegt de piloot in sterk Canadees dialect. Het is een jonge, schrale kerel met een das om zijn hals; hij probeert de kaart op een bepaalde manier te ontvouwen en tegelijkertijd tegen de regen te beschermen. Bij het licht van een kleine lamp laat hij ons vlv.g kijken, net voldoende om een rode cirkel te zien en de naam van de dichtstbijgelegen grote stad. „Wel, zijn we klaar! O.KInstap pen." Mijn voeten wegen als lood wan neer ik naar de zwarte opening in de romp van het vliegtuig loop; mijn actetas in de zitting van mijn pak stoot regelmatig in mijn knie holten. Plotseling komt de Fanny ons achterop rennen „Ik wil jullie een behouden landing en veel geluk met jullie werk wensen." Ik ben bang. dat ze te dicht bij me staat. Ik "doe een stap in haar richting; neem haar bij de schou der en kus haar lippen. „Bedankt!" zegt ze. ,Veel geluk". „Ik dacht helemaal niet aan jou. Ons feuilleton toen ik dat deed!" antwoord ik vin. nig. „Dat weet ik. Daarom liet ik je begaan!" Fitzy neemt afscheid van Plv.to en is juist klaar, wanneer ik bij het trapje kom. „Wel, Brutus daar ga je. Je weet, dat je moet seinen, wanneer je in Brussel aankomt. En probeer je eigen piano zo gauw mogelijk te laten werken. (Hij doelt op mijn geheime zender, die ze hier piano noemen.) Veel geluk enne.... ik zal je vrouw de groeten doen, als ik haar zie." „Bedankt, Fitzy", antwoord ik onhandig. „En goeie nacht!" Er klinken een paar stemmen achter me. wanneer iemand het lad- dertje losmaakt en het in de ma chine gooit. waar. het met een ont stellend lawaai op de metalen vloer neerkomt Dan schreeuwt de des- patcher O.K." en wordt de deur toegegooid, hij dreunt, dreunt en dreunt nogmaals tot de sloten In springen. „Naar voren. Dat is gemakkelijker voor de start!" Ik stommel over de schuine vloer en als mijn voeten op het hol klinkende deksel stappen, dat het gat bedekt, waardoor we ons straks als parachutisten moeten laten val len. krijg ik een vreemd gevoel in mijn maag De motoren worden ge start eri als het lawaai luider en lui der wordt, begint de machine te sid deren en te trillen alsof ook zij zich een beetje huiverig voelt bij het begin van deze gevaarlijke reis. Ik let op de bewegingen van het toestel om het ogenblik te weten waarop we van de aarde loskomen en de lucht in springen. Dat ogen blik. wanneer de machine als het ware een paar voet boven de grond hangt en het nog onzeker is. of zij hot zal halen, is voor mij steeds een obsessie geweest. Maar, zoals ge woonlijk kan ik het in het donker niet onderscheiden. Ik weet, dat we los zijn, op weg naar alles, dat mijn geest nu al maandenlang bezig houdt, slapend of wakend. Het werk. ja. maar ook de gevaren van het spel, de ondefinieerbare nieuws gierigheid en ik aarzel niet om het te bekennen een aangenaam gevoel van zelfvoldoening en ge wichtigheid. (Wordt vervolgd) Kerknieuws Ncd. llerv. Kerk Beroepen tc Mctcrcn cn Est W. Hop te Rcnswoude tc Middclstum G. Juckcma, ennd. tc Groningen tc Oostza.m (tocz.) A v. Santen te Aker sloot te Vcendnm K M Wltteveen te Ultwierdc tc Zcttcn-Andelst J. W. de Bruyn te Sprang Aangenomen naar Lis.se (tocz.) C. Jongcboer tc Wijk bij Duurstede. Geref Kerken Beroepen tc Nleuwc-Pekcla O. J Co- zljnsen, ennd tc Amsterdam tc O. en N Blldtzljl G K. Gecrds te Drljber Bedankt voor Naaldwijk G v. Wll- genhurg te Aalten. Geref. kerken onrterh. art. 31 K.O. Bedankt voor Almelo en voor Rot- tcrdam-Charlols H. C. Ovcrcem te Slledrecht. Chr. Geref. kerken Beroepen te Utrecht-N., M. Holtrop te Hanrlcm-C. Geref. Gemeenten Beroepen tc Trlcht J. W. Kersten, cand tc Rotterdam. Toegelaten tot de Evangeliebediening. Tot de Evangeliebediening ln de Ncd. Hcrv. Kerk zijn toegelaten de heren P E v. Oljen Praediniusslngel 45 te Groningen: H J. ter Maat Javastrant 27 tc Amersfoort; D J Hoen Vclpse- straat o te 's Gravcnhage cn W J Hot- tlnga Leusdcrwog 16 te Amersfoort, waarvan de laatste beroepbaar ls. Radio-programma Hedenavond HILVERSUM I: 19.00 Kobus Kwint; 19.10 Avondschool, 19.45 rcg. ultz 20.00 Nieuws; 20 15 Mctropolc orkest. 20 55 Allerlei; 21.00 De geschiedenis van dc soldaat; 2215 Negro spirituals; 22.45 Rusland: 23.00 Nieuws; 23 15 24.00 Boston promenade concert. HILVERSUM II 19.00 Nieuws; 19 15 Leger des Hclls; 19 30 Actueel geluld; 19.45 Ncderl. organisten spelen clgcn werken; 20 00 Nieuws; 20 05 Prog prol.; 20.15 Ontmoetingen rond de evenaar: 2130 Famllleeompetltie: 22 00 Gram. muziek; 22.05 Dc vaart der volken; 22 25 Liederen uit Valerius Gcdcnckclanck; 22 45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws; 23.15 24 00 Werken van Mendelssohn. Barthoidy. Morgen HILVERSUM I 7.00 Nieuws: 7 15 Ochtendgymnastiek; 7 30 Monia Lictcr; 8.00 Nieuws; 8.18 Operettemuziek: 8.50 Voor de vrouw; 9 00 Kamermuziek; 10 00 Morgenwijding; 10.20 Bcrlljns opera or kest; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Cello en clavccimbel 11.05 Voordracht. 1125 Gram. platen; 12 00 Americana III; 12.30 Weer praatje; 12 33 Sport cn prognose; 12 45 Le piano rqmantlquc; 13.00 Nieuws; 1315 Mededelingen; 13.20 John Renova: 13.50 Les chanteuses de la colomblère; 14.00 Kookkunst; 14 20 Om- roepkamcrorkesl; 15.00 Ons volk en zijn dichters; 15 20 Omrocpkamororkest; 16.00 Orgelspel; 16 30 Tussen twaalf en zes tien: 17.00 Sopraan cn piano, 17 20 WIJ en de muziek; 18.00 Nieuws 18 15 Fe licitaties. 18.30 Reg. ultz. HILVERSUM II 7 00 Nieuws; 7.15 Pianomuziek; 7 45 Morgengebed; 8 00 Nieuws; 8 15 Gram. platen; 9 00 Philh. orkest; 9,30 Waterstanden; 9 35 School radio; 10.05 Gram. platen: 11.00 Zonne bloem: 11.40 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12 03 Pianorecital; 12.30 Wcerovcrzicht; 12.33 Victor Herbert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 1325 Harmonicconcert; 13.5C Op de korrel; 14.00 P.'c Melstcrsln- ger van Nürnberg. 14 45 Klankbeeld over Thcresia's Genade-oord; 15 15 Van Johann Strauss naar Duke Ellington, 10.00 Zonnebloem; 17 00 Na schooltijd; 17 15 De Karekictcn; 17.45 Wat het bui tenland leest. 18.00 Promenade orkest; 18.20 Franse iyrlck van troubadours tot moderne liederen. TUINKALENDER 25 NOVEMBER. Ook als pot- of kamerplant kan men de saxi fraga s gebruiken. Een bekende is de Saxifraga Cotyledon pyramida- lis. Uit een rozet van witte blade ren ontwikkelt zich eerst bij deze plant op een lange stengel een gro te pyramidale tros van tvitte bloe men. Men kan deze plant ook in de tuin houden. De aanplanting ge schiedt dan in het laatst van de winter of in 't vroege voorjaar. Een mooie rotsplant uif deze familie ts de Saxifraga umbrosa. die veel voor randen wordt gebruikt en in de schaduw ook nog wil groeien.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3