Ontmoeting met de Sint op de Koppelpoort E.V.C. protesteert tegen de loonpolitiek Goed Heiligman vergeet liever zijn baard dan Amersfoort Noteert U even EAU DE COLOGNE „Ik vuurde over de hoofden heen" Socialistische vrouwen beleden gezamelijk haar idealen r ("istlrtl 2 Vrijdag 26 November 1948 Schip vol plannen ligt op de ree U kent het wel, dat gevoel van ,,zie zo, nu blijf ik vanavond eens echt gezellig thuis'. Ik was haast aan zo'n rijk gevoel toe. toen de te- lefoonbel rinkelde. Of ik maar even Sint Nicolaas op de Koppelpoort een interview wilde afnemen. Ik heb de pook, waarmede ik in de kachel had willen porren, zo'n gezellige huise lijke bezigheid, uit mijn hand ge legd. ,,De Sint interviewen" Toe maar, ik had liever gehad, dat ze gezegd hadden ga naar Dewey en vraag hóe die zich voelt. Uitgerekend i k moest naar de Sint. Ik overwoog hoe ik de goede man aan 't praten kon krij gen. Tenslotte stelde ik een program °P. Ie. Niet te opzichtig bij de Sint aankomen. Ga met dc fiets, dat is echt Hollands en het kost geen fooien; 2e. Neem geen koffertje mee, de man zou denken dat je om cadeau tjes kwam; 3e. Doe niet »je beste pak aan (nu snoef ik) want de Sint zou dqnken „deze man is „boven Jan" en heeft niets meer van node"; 4c. Scheer je niet want dan weet de Sint dat jc waardering hebt voor mannen met baarden; 5e. Vraag vooral niets over het land van herkomst; 6e. Vraag vooral wel veel over Amersfoort, zijn Eem en weet-ik- veel-anders. Kortom blijf dicht bij huis, dat geeft de minste blaren". Ten 7e, enfin laat ik U niet verve len. Mijn program telt twintig pun ten en met zo n program dc grote politiek leert 't ons moet jc eens slagen. Mijn wrakke fietsje I moet U zeggen met mijn wrakke fietsje heb ik de sympathie van de Sint gewonnen. De ontmoeting op de omloop van de Koppelpoort was allerhartelijkst. De Sint stond juist met een zeekijker de Eem af te tu ren. Zijn knipperend niet turend oog zag mij naar boven klauteren. „Aha mijnheer Krabbel dat is aar dig, komt U boven, komt U boven. Wat heeft U daar op Uw schouder?" Ik stond een beetje beteuterd te kijken. Het was mijn wrakke fiets waar ie op doelde. De eerlijke Hol lander getrouw had ik mijn karre tje mee naar boven genomen. Dat fietsje doet me goed, mijn heer Krabbel. Ook aan mijn lijf geen new look. Al zou de schimmel op mijn schimmel staan, dat paardje blijf ik trouw als de Hollander zijn fiets. Net wat U zegt Sint. Ik frun nikte een beetje in het ooglopend aan de rafels van mijn jasje Slechte tijden, mijnheer Krab bel. Koortsachtig maakte ik aanteke ningen. „Slechte tijden" nooit eerder gehoord dat moet onmiddellijk in de krant. Maar ja. opdracht is opdracht, ik moet de Sint aan 't babbelen heb ben over Amersfoort. Wat denkt U van de Eem, Sint? „Modder, mijnheer" Modder, mijnheer, modder, maar zoeven zag ik met genoegen die nieuwe baggermolen. Ze hebben 't beste met me voor in Amersfoort. Volgend jaar kan ik gelukkig met meer diepgang varen. Die Eemmond Sint?? Man praat me niet van die Eemmond, zand en nog eens zand, daar is stuurmanskunst nodig en dan straks nog een vaste brug over de Eem! Nee maar die baggermolen is ge weldig. Wat dunkt U van dc singels? Nou mijnheer Krabbel om Uwes de waarheid te zeggen: 't is prut! Ik ben blij dat ik mijn schimmel nog bezit. Ik zou voor mijn verdriet niet met een schuitje door de Amersfoortse grachten willen varen. Varen zeg ik. modderen mijnheer! Zeg mijnheer Krabbel in ver trouwen: Wat voeren ze toch aan de Zonnebloemstraat uit, is dat bouwen? Die vraag ging gelukkig niet bui ten mijn twintig punten'. Ja Sint, dat is bouwen. Het gaat wel niet hard maar soliede, oer-degelijk Sint. Kleine kunst om een rijtje noodwoningen uit dc grond te stampen, maar Ja, ik begrijp U mijnheer Krab bel. Amersfoort wil zijn burgers iets goeds bieden. Daar is iets voor te zeggen, maar houdt Uw gemeente bestuur dat vol? Om U de waarheid te zeggen Pseudo PTT-controleur? Aan de politiepost Soestcrbcrg, kwam een Inwoner van de Merwcdestraat ver tellen. dat hij bezoek gekregen had van een man, dlc voorgaf van de P T T. te zijn en radio's moest controleren De heer uit de Merwcdestraat had inlich tingen gevraagd bij de P.T.T., maar daar wist men niets van deze controleur af. De z g. P.TT.-man was 40 jaar oud, mager, gekleed ln grijze overjas en hoed, met lichtbruine schoenen. Stoplicht rood... Als het stoplicht op rood staat, is het verboden de fiets aan de hand te nemen en dan over het trottoir verder te lopen. Een dame die dat toch deed werd bekeurd. Omdat ze tegenover de agent, die haar aanhield nogal onbeleefd op trad, zal ze bij de Commissaris worden voorgeleid. Grand Theatre: Snouckaertlaan 4 tel. 4632, „Hamlet". Zondag kwart voor twee, vijf uur en 8.15 uur. Overige dagen 2 en 7.30 uur. City Theater: Westsingel 7b, tel. 6572. „Voor beulen geen genade". Zondag 1.30, 4, 6.30 en 9 uur. Overige dagen 2.30. 6.30 en 9 uur. Rembrandt Theater: Langestraat, „Staatsvijand no. 1". Zondag 2, 4.15, 18.45 en 21 uur. Vrijdag en Zaterdag 2.30, 18.45 en 21 uur. Overige dagen 2.30 en 20 uur. 26 November: Amicitia, 8 uur, Zendingscommissie Geref. Kerk met filmvoorstellingen. 's Prinsenhof, 8 uur, Feest avond gemeente-personeel. Volksuniversiteit, 8 u.. Muur huizen 9, dr. B. M. J. Delfgaauw. Onderwerp: „Existentialisme". I Sint, ze zitten er een beetje mee. De woningnood stijgt nog steeds. Amers foort zal ook wel van die „huizen in bik" krijgen Nood breekt wetten, Sint. Maar ik kan U gerust stellen. De beste „huizen in blik" zijn voor Amersfoort net goed genoeg Zo, zo, mijnheer Krabbel en dc restauraties? Sint interviewt Ik had het in de gaten, niet ik maar de Sint interviewde, enfin, babbelen maar. Och Sint. oude stenen genoeg en scheef gezakte huizen dito, maar restaureren komt nu eenmaal op dc tweede plaats Er is hier en daar mooi werk gedaan. Het belooft veel voor de toekomst. Ja, die trapgevcltjes zijn niet gek. Mijn schimmel heeft er niet de minste moeite mee, maar wat zijn ze aan de Dollardstraat aan het knoei en? Noemt U dat maar knoeien, Sint. Ik noem het kordaat werk. Het zijn sportvelden in aanleg! Sint. is ie goed of niet? „Da's niet gek mijnheer Krabbel. Over Uw sportstichting hoorde ik reeds. Piet zou zeggen: 't is goeie soep in Amersfoort!" Hoorde U al eerder van de A. G.? A G. A. GIs even peinzen. A is natuurlijk Amersfoort maar die G daar zit ik nog mee. Het is de G van Gemeenschap Sint! Amersfoortse Gemeenschap, dat klinkt goed. En wil dat een beet je? —Een beetje? Een beetje, heel geweldig! Burgemeester Molendijk is voorzitter. De A G. stimuleert het verenigingsleven in Amersfoort. En gaat dat goed, mijnheer Krabbel? St. Nicolaas in een vraaggesprek met één onzer redacteuren. Uitstekend Sint. Amersfoort is in cultureel opzicht een voorbeeld in 't land. Hoorde U niet van „Sim- son"? Nu U het zegt, ja! Dat was af. Nou Krabbeltje als je nu 'toch een nieuwtje wil weten schrijf dan in je krant, da's toch dat beste Dagblad?, dat Sint Nicolaas liever zijn baard vergeet dan Amersfoort. Even bui ten de haven ligt mijn schip. Daar zit geweldig veel in. Ook plannen Krabbel, daar zijn ze in Nederland gek mee. Schrijf gerust op jongen, geneer je niet. Ik heb voor Amers foort meegebracht een chocolade rondweg, een suiker-viaductje voor 't Soesterkwarticr. een verbeterd marsepein bosbadje een stadhuis van taai-taai en wie weet misschien nog wel een nieuw politiebureautje, want dat ding dat er nu staat. Na deze woorden nam de Sint zijn zeekijker weer op. Ik kon mijn bloc note wel opbergen. De baardige man hulde zich in stilzwijgen. Ik drukte dankbaar voor mijn nieuwtjes Sints rimpelige hand en liet de oude man op de omloop van de Koppelpoort achter. In een café aan het Kleine Spui zag ik Piet zitten achter een schuimend glas Phocnix-bier. Nee, de Sint heeft gelijk, Amersfoort is zo gek nog niet. Bent U er al geweest? in Veenendaal's Kunsthandel op de Hof? Zo niet. gaat U dan alsnog eens gauw kijken naar de nieuwe collecties, die U nergens anders ziet! Ook in die leuke kleine schilde rijtjes is nu een grote keus. U slaagt er voor de Sint altijd, en veel goedkoper, dan U denkt! Slechts een gering aantal belang stellenden was Donderdagavond bijeen in „Amicitia" waar de EVC een protestvergadering hield tegen de loon- en prijspolitiek der hui- cUge regering. Na een welkomstwoord van de voorzitter der plaatselijke EVC, de heer Ter Wolbeek.sprak allereerst de heer H. Hennink, wnd. secreta ris der Landelijke E.V.C.die een resume gaf van het streven der ar- beidersklasse naar eenheid. Niet al leen na de laatste wereldoorlog, maar lang daarvoor heeft de een heidsgedachte boven de arbeiders klasse gezweefd, doch ze is er niet in geslaagd, daaraan gestalte te geven. Tijdens de bezetting sche nen de groeperingen dichter tot el kaar gebracht, doch de Stichting van de Arbeid heeft in samenwer king met de Uniebonden: N.V.V., C.N.V. en K.A.B. dat streven on mogelijk gemaakt. Met het geven van enige invloed op sociaal ter rein aan de arbeiders, werd voor komen, dat deze ook in economisch opzicht, d.w.z. dus op de productie, zeggenschap zouden krijgen. De heer Hennink noemde dit een kapitale fout van de vakcentrales, die daarmede verraad pleegden aan hun leden en hen „knollen voor citroenen" verkochten. De inleider wijdde voorts enkele ge dachten aan het wetsoptwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, dat z.i. beoogt de arbeiders geheel aan banden te leggen. De heer Berend Blokzijl, voorzit ter van de E.V.C., sprak over de loonpolitiek. De moeilijkheden van de arbeider en zijn vrouw, aldus de EVC-voorzitter, worden uitge drukt in het loon dat hij ontvangt voor geleverde arbeid. Wij zijn, als arbeiders, niet in staat met het Icon, dat we verdienen, de kosten van het levensonderhoud te beta len. De reeds bestaande spannkig tussen lonen en prijzen is nog toe genomen door de afschaffing van regeringssubsidies op onderschei dene levensmiddelen. Met mede werking van werkgevers en be stuurders van de Uniebonden wei gerde de regering deze afschaffing niet te doen doorgaan, zoals wij verzochten. Niettegenstaande wij aantoonden, waar de 330 millioen gulden, die nu uit de zakken van het Nederlandse volk moeten ko men, te vinden waren: bezuiniging op militaire uitgaven. De Nederl. arbeidersklasse wil brood en geen oorlog. Ze heeft er geen behoefte aan, dat de uitgaven voor het militaire apparaat tot een waanzinnige hoogte worden opge voerd. De resultaten van onze arbeid worden aangewend voor doelein den. die vijandig zijn aan de doel stellingen der arbeidersklasse. Het kapitalistische economische systeem zoals wij dat hier en in geheel West-Europa kennen, kan het ar beidersvolk niet meer een enigs zins menswaardig bestaan geven cn tegelijkertijd zijn doel: „zoveel mogelijk winst" bereiken. Er is groeiend verzet tegen dit systeem. De heer Blokzijl wijst in dit verband op de overal voorko mende stakingen. Men werpt de schuld hiervan op de communis ten. De ware oorzaak ligt in het falen van het economische stelsel Men heeft door de subsidies af te schaffen ons een rijksdaalder uit het loonzakje gehaald en er een gulden voor teruggegeven. Hierbij blijft het niet. Men zal nog vele malen een rijksdaalder er uit helen en er misschien een paar kwartjes voor in de plaats geven. Men wil ons doen geloven, dat er een scheidingslijn loopt tussen het Oosten en het Westen. Dat is niet zo. De scheidingslijn in de we reld loopt tussen hen, die de vrede willen en de welvaart van allen en het ten ondergang gedoemde kapitalistische stelsel, dat om zijn stervende bestaan te rekken, ons oe kosten wil doen betalen van de voorbije oorlog en van de voor bereiding tot een nieuwe wereld- catastrophe. Met een hartstochtelijk beroep op de aanwezigen om zich tegen elke aanslag op het welvaartspeil van de arbeider te verweren, be sloot de heer Blokzijl. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Het amusements-orkest „Selecta" o.l.v. de heer D. J. van Ku.vsen verleende op verdienstelijke wijze medewerking. Advertentie DE BESTE TER WERELD VAN 77 CENT AF CJV „Samuël" slaat nieuwe wegen in Jongensafdeling bestaat spoedig vijftig jaar Uit verschillende berichten, die ons de laatste tijd bereikten, ge volgd door een gesprek met de alg. voorzitter der Christ. Jeugdver. „Samuèl" bleek ons dat deze vere niging zich langzaam maar zeker aan het herstellen is van de klap pen, haar in ooriogs- en bezet tingstijd toegebracht. Met behoud van haar doelstel ling: „De geestelijke, verstandelijke en lichamelijke ontwikkeling" harer leden, heeft zij toch in veler lei opzicht een geheel nieuwe werkmethode ter hand genomen, meer in overeenstemming met de psychologische inzichten van deze tijd en aangepast aan de behoeften van onze jeugd. Opmerkelijk in dit verband is de snelle groei der jeugdafdeling van jongens en meisjes. Wel een bewijs dat de nieuwe werkwijze in de smaak valt. Clubs waar niet alleen de leiding, maar ook de kinderen zelf practisch met allerlei, zowel binnen- als buitenshuis bezig zijn. Met elkaar en voor elkaar verant woordelijk leren zijn juist in aller lei kleine, dagelijkse dingen. Samen een feestmiddag voorbereiden zoals nu weer op 4 December de ontvangst en begroeting van de goede Sint om hem te laten zien en horen wat men in de afgelopen maanden samen tot stand bracht. Om van hem lof of blaam te ont vangen en misschien wel een klei ne verrassing. Samen in de clubs werken voor een feestavond in het begin van het nieuwe jaar als de oucjste jon gensafdeling haar 50-jarig bestaan herdenkt cn elk der clubs niet achter wil blijven met een verras sing voor de jarige. Én dan de gezamenlijke Kerst viering; altijd weer een hoogte punt in het verenigingsleven. Maar ..Samuël" doet meer. Zij haalt de kinderen niet slechts van de straat of uit hun huis, maar zij wil ze ook in huis weer nuttig en prettig bezig doen zijn. Vanaf Zaterdag 27 Nov. a.s. des middags 3.30-4.30 uur stelt zij elke week weer een Jeugdbibliotheek open in het Herv. Jeugdhuis aan de Zuid- Smgel. Nie*. slechts de leden, maar iedere jongen of meisje kan hier goede boeken van allerlei soort komen lenen. Een prijzenswaardig streven van het bestuur, dat zowel door vele ouders als ook door de kinderen zelf zeker gewaardeerd zal worden. Wij twijfelen dan ook niet of na enkele weken zullen de plm. 350 boeken, die men in voor raad heeft, een gerede aftrek vin- den. Burgerlijke Stand 25 November Geboren: Sonja Agatha Arnolda, d. v. A. M. Gerritsen en A. Kuik: Hendrica Anthonia, d. v. A. Stolk en T. Klee. Ondertrouwd: A. v. d. Ende cn G. A. de Bree, W. Smit en G. H. Arler; N. Coster en S. J. Th. Ver veen; M. Verhoef en H. G. Peg man; F. A. Rutten en Th. E. Gou verneur; A. G. Buitenhuis en H. Th. van Wegen; A. Schakel en G. Stadig; M. de Lange en J. Demkes; Tj. Ytsma en H. J. Blokker. Gehuwd: H. Groothuis en J. F. van Maas; T. Sinnema en A. Wel- lensiek; R. Daalder en W. Hasper; B. Manten en B. van 't Houdt; A. Brons en J. D. van Wijland; Th. Brouwer en A. G. Lablans. Als Soesterkwartier in Bus- sum tegen DSV flink aanpakt, kun nen onze stadgenoten definitief buiten degradatie-gevaar zijn. Het is jammer dat op Zaterdag ge speeld moet worden want daar door komen de groen-witten ook nu weer met twee invallers uit, nl. voor Muns en A. de Gunst. Broekhuizen Twintig jaar geëist tegen kampbeul Opnieuw stond Donderdag een der beruchte kampbeulen uit het Amersfoortse Durchgangslager voor het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht terecht, Cornells Broekhui zen, tegen wie de procureur-fiscaal twintig jaar gevangenisstraf eiste. Drie punten waren hem ten laste gelegd. Ten eerste, dat hen in de periode Februari '42 tot Mei 1945 in genoemd kamp is werkzaam ge weest als „Polizei-Angestellten" en al „Ober-Scharfuhrer. Het tweede punt luidde, dat hij bewakingsdiensten heeft verricht en zich aan mishandelingen van poli tieke gevangenen heeft schuldig ge maakt. Deze aanklacht ontkende verdachttc voor het grootste gedeel te. Hij verklaarde, dat hij in het kamp een zuiver administratieve werkkring had. Het derde punt van de aanklacht het deelnemen als lid van het exe cutie-peloton, dat een negental poli tieke gevangenen deed omkomen, erkende hij. Maar volgens zijn zeg gen had hij dit noodgedwongen ge daan, daar hij niet de moed had zich aan de Duitse orders te onttrekken. Hij beweerde nooit op de lichamen der geëxecuteerden te hebben ge schoten. Hij vuurde over hun hoof den heen! Getuigen verklaarde, dat Broek huizen zich als bewaker aan ern stige mishandelingen heeft schul dig gemaakt Zo liet hij b.v. gedeti neerden uren lang mot zkaar bela den kruiwagens rondtrekken totdat zij er bij neervielen. Wie verzuimde de verplichte „kampgroet" te bren gen, werd in het gezicht geslagen. De procureur-fiscaal, mr. Drabbe, schetste de verdachte als een slap pe, serviele figuur, die zich niet af vroeg of zijn geweten en zijn gevoel van Nederlanderschap tegen de Duitse opdrachten in strijd kwam. De gevangenisstraf van twintig jaar met aftrek van voorarrest en ontzet ting uit de burgerrechten voor de duur van het leven achtte de pro cureur hier de juiste straf. Het Hof zal op 9 December von nis wijzen. Benoeming van leden commissiën van bijstand B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot wijziging van de ver ordening regelende de samenstel ling en de werkkring van de vas te commissiën van bijstand. Artikel 2 wordt aldus: De commissie voor gemeente- v/erken bestaat uit zes, de overige I commissiën bestaan uit vier leden, benevens een door burgemeester j en wethouders uit hun midden aangewezen voorzitter. Deze wijziging betekent dat de commissie van bijstand voor ge meentewerken met twee leden wordt verminderd. De benoemingen geschieden in de Dinsdag a.s. te houden verga dering. Ons Genoegen II verloor In het Volksgebouw werd dezer dagen de wedstrijd O.G. II-Baarn 1 gespeeld. Hoewel het tweede tien tal goed tegenstand bood, is het niet gelukt een overwinning te behalen. Na een spannende strijd eindigde deze wedstrijd dan ook in een - TVs2overwinning voor Baarn I. Hieronder volgen de uitslagen: O.G. IIBaarn I: M. B Konmg- Dr. Henny 0-1; E. Agtcrhuis-J. v. Daal 1-0; Weerstra- G. Renke 0-1, v. Vessum-J. W. Spakman 0-1; v de Brink-J. W. Hossel 1-0; Breu- kelman-A. Overcem 0-1; Snringcr- K. Boelens 1 - - J Bochoven-J. de Bruin 0-1; C. v Bekkum-H. Rob- berse 0-1; A v. d. Hazel-H. A. Rots 0-1. CJVV vierde feest Gisteravond vond in het Wijkge- bouw aan het Lourens Costerpiein de jaarlijkse feestavond plaats van de Chr. Voetbalver. C.J.V.V. De voorzitter Veenendaal hield een kort openingswoord, waarin hij o.a. memoreerde dat hij hoopte (lat deze avond een gezellige avond zou worden en zich er vele nieuwe le den en donateurs zouden melden, temeer daar de vereniging met vele moeilijkheden te kampen heeft. De Flugiba's een gitaar-ensemble zorgde er voor, dat de stemming er onder het publiek goed inkwam, vooral de Krontjong-melodieën en Cowboy Songs vielen bij de aanwe zigen in goede aarde. Ook op het toneel bleken zij goede artisten te zijn, die op verdienstelijke wijze hun rollen wisten, te vertolken. Vermelden wij nog dat b(j de Flugiba's de volgende personen meewerkten w.o. dc heren Huisman, Langebrij, Hendriks Schildering, Hunke en Machel, tei^vijl hij de toneelclub De zorgenbrekers" de heren Toornet, Mootselaar T. v. Gelder, Huisman en Hunke mee werkten. De algehele leiding was in handen van de heer Hanneveer. Graaf van Lux°mbura: De leden van de Hoofdstad-ope rette hebben Donderdagavond voor de tweede maal in „Grand" met veel succes Franz Lehars operette „De Graaf van Luxemburg" ge bracht. Spel zang en ballet ver mochten ook ditmaal te boeien. De grappige situaties die Paul Harden, Frits Steiner en Claire Clairy schiepen gaven aanleiding tot uitbundige vrolijkheid. Jam mer dat voor deze reprise geen grote belangstelling bestond. Advertentie Last van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Joh. Stender kreeg twee jaar Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht deed Donderdag uitspraak in de zaak tegen Joh. Stender, ge wezen inkoper van het concentratie kamp Amersfoort in de periode Augustus '41 tot October '44. Hem was voorts ten laste gelegd, dat hij van October '44 tot April '45 als be waker-voorman in genoemd kamp heeft dienst gedaan cn als zodanig mede-verantwoordelijk moet wor den gesteld voor de mishandelingen van de politieke gevangenen. Het Hof achtte dit laatste deel van de dagvaarding niet bewezen en sprak derhalve beschuldigde hier van vrij. Voor het overige luidde de straf: twee jaar gevangenis met af trek van voorarrest en ontzetting uit de burgerrechten voor de tijd van tien jaar. Voorlichting voor verzekerden De gezamenlijke mij. Zieken fondsen in Zuid-Nederland geven sedert Augustus een maandblad uil om medewerkers en verzeker den afdoende te kunnen voorlich ten. Het bestuur van het alge meen Mij. Ziekenfonds „Amers foort en Omstreken" heeft besloten dat maandblad ook voor Amers foort en omstreken te laten ver schijnen. Uit het eerste nummer, dat deze maand is verschenen, blijkt zeer duidelijk, dat deze uit gave in een grote behoefte voor ziet. De mededelingen b.v. over de prijzen van kunstgebitten zullen ongetwijfeld door velen met be langstelling worden gelezen. Het maandblad, vier pagina's groot, is aantrekkelijk opgemaakt en. een prijs-puzzle verhoogt de animo om het blad ter hand te nemen en te lezen. St. Henricus-kerkkoor voor wereldomroep Evenals in de twee laatste jaren zal het St. Henricus-kerkkoor te Amersfoort o.l.v Hans M. Scheifes ook dit jaar twee Advents-uitzen- dingen voor de Wereldomroep ver zorgen en wel op 28 November en 12 December De opnamen voor de ze uitzendingen zullen enkele dagen vooraf "csehieden in de St. Henri- cuskerk. Behalve door het koor zal aan deze uitzendingen worden mee gewerkt door de zeercerw. heer P. J. Goossens O.F.M., directeur van dc Caritas-Missie te Sittard en de declamator Jacques Idscrda. Merrie en veulen verdwenen De landbouwer L. uit de Birkt deed aangifte van het verdwijnen van een merrie en een zes maan den oud veulen. Gevonden voorwerpen van 22 t.m. 25 November Een br. padvinderportem., inwis- selbon M.D. kaart (a.s. Moeders), br. Portem. (ledig), wit met rood gevl. hond, benz.dop (motor), witte want. autoband, br. dameshoed, groot mes, zwart hondje, herenrij wiel (Fongers),, kindermuts (wit met zwart), wit broekje, enige wanten en handschoenen, br. da mes handschoenen, geel opgew., mantelceintuur (bruin), witte kin- derring opgew. met bloemen, 3 gulden, haarstrik (rood), paar bei ge kinderwanten (met koordje), 1 gulden, ceintuur en deurknop, au toped (rood), welpenpetten (twee), hondje (br. zwart en wit), zwarte laars en bl, sok. Mevrouw Teilegen over: „Waakt en werkt" Het is langzamerhand een tradi tie geworden, dat de socialistische vrouwen van Nederland éénmaal per jaar, op de z.g. vrouwendag, gezamenlijk in het openbaar haar idealen belijden. Te Amersfoort werd deze bijeenkomst, georgani seerd door de vrouwenbond van de Partij van de Arbeid, Donderdag avond in Academie de Danse aan de Langestraat gehouden. „Vrou wen waakt en werkt" was het on derwerp, waarover mevr. U. Tel- legen-Veldstra, lid van Provinciale Staten van Utrecht, sprak. Zij wees er op, dat wij leven in een 'moeilijke tijd, waarin momenten van inzinking niet tot de bijzon derheden behoren. Deze sceptische houding is meestal een gevolg van dagelijks voorkomende teleurstel lingen. waarvan de gezinsmoeilijk heden welhaast de voornaamste zijn. Men is in een dergelijke toe stand niet meer in staat de nodige energie op te brengen, die de maatschappelijke oneffenheden dienen tc overwinnen. Financiële moeilijkheden spelen in deze tijd daarbij een belangrijke rol. De eerste taak die wij vrouwen als moeders ons moeten stellen, is het wederinstellen van een harmo nisch gezin, vervolgde mevr. Tel- legen. Hoe goed de maatschappij in de toekomst ook mag zijn, zij zat tot ondergang gedoemd zijn indien de binding niet in het gezin wordt gebracht. Deze taak is wel zeer moeilijk, want zij eist de volle per- soonlnkheid en zal nimmer eindi gen. Wij moeten niet denken, dat met het kweken van een huiselijke sfeer en het voorzien in de mate riële behoeften onze taak is vol bracht. Wij moeten altijd opnieuw tijd en kracht vinden om te werken en bouwen aan de toekomst van onze kinderen. Teneinde de strijdlust van de vrouwen te stimuleren, zullen zij zich moeten spiegelen aan figuren als madame Curie, Khate Kolwitz en anderen, die haar verantwoor delijkheidsgevoel stelden boven de aanvankelijke maatschappelijke keuze: zij wilden het gemeenschap pelijk belang dienen. Wanneer de wereld geregeerd wordt door figu ren, die deze gedachte uitdragen, zullen wij een zegenrijke toekomst tegemoet gaan. In Drees en Lief- tinck zag mevrouw Teilegen der gelijke figuren. De socialistische vrouwen hebben de taak, aldus vervolgde zij, alle figuren, die thans de verantwoordelijkheid in onze regering en andere instanties dra gen, in hun werk te steunen. Sprekende over de verhouding Rusland Amerika, wees mevr. Tei legen er op, dat de vrouwen moe- V erplaatsingskosten besluit 1946 In het op 1 Juli 1948 aangevul de artikel 33 der lager onderwijs wet 1920 is de mogelijkheid ge opend voor de gemeenteraad om onder goedkeuring van de gedepu teerde staten een regeling te tref fen tot het verlenen van een tege moetkoming aan de onderwijzers in de door hen te maken noodzake lijke kosten, welke voortvloeien uit verandering van standplaats. Volgens het tweede lid van ar tikel 33 moeten daarbij onderwij zers van de openbare en de bij zondere scholen op gelijke voet werden behandeld. Nu in verband met deze wets wijziging de mogelijkheid geopend is om de vergoeding der verplaat singskosten voor de onderwijzers bi; het lager onderwijs te regelen, stellen B. en W. de raad voor, bij \erordening de regeling der ver goeding van verplaatsingskosten vast te stellen, met inachtneming van het bepaalde in het Koninklijk besluit van 18 December 1946. Voortaan aanslagbiljet huisvuilbelasting B. en W. zijn van mening, dat in het kader van de thans doorge voerde centralisatie der plaatse lijke belastingen, de inning van de huisvuilbelasting zoveel mogelijk uniform zal dienen te geschieden. Op grond hiervan stellen B. en W. voor de inning van de huisvuilbe lasting, le rekenen ingaande 1 Jan. 1949, op de gebruikelijke wijze door de gemeente-ontvanger te doen plaatsvinden. BEENDERENBEWAARPLAATS B. en W. vragen de raad tot vaststelling van de verordening op beenderenbewaarplaatsen in de gemeente Amersfoort te besluiten: Voor het oprichten, hebben of gebruiken van beenderenbewaar plaatsen wordt aangewezen het terrein van de gemeentelijke rei- nigings- en ontsmettingsdienst.. Het is verboden elders in de gemeente deze bewaarplaatsen op te richten, te hebben of te gebrui ken. Deze verordening gaat in 1 Jan. 1949 en geldt voor een tijdvak van een jaar, aanvangende 1 Januari 1949. Veiling' van huizen In de Donderdagavond gehouden veiling van onroerende goederen ten overstaan van notaris mr. S. v. 't Eind te Amersfoort werden de navolgende percelen publiek ver kocht: Perceel 1: Het ruime herenhuis met schuurtje en grond aan de Bergstraat no. 5, aan de makelaar Wijnand van Haselen q q. voor de max. prijs van f 10.200.- (na loting). Perceel 2: Het woonhuis met schuurtje en grond aan de Alde- gondeslraat no. 71, aan de N.V. De Ruytenborg voor f 3.000.- (max. prijs f 4.100.-). Perceel 3: Het woonhuis met erf aan de Aldegondestraat no. 8, aan de heer N. A. de Munck voor f 2.100.- (max. prijs f 3.100.-). Perceel 4 en 5: Een woonhuis met erf en een winkel- en woon huis met erf aan de Appelmarkt no. 4 en 5, aan de heer W. Droog voor f 6.100.- (max. prijs f 8.740.-). ten waken voor de zinneloze tegen stellingen, die er bestaan tussen beide landen. Wij zullen ons steeds sterker bewust moeten worden, dat wij in ons leven maar één op dracht hebben: van de aarde een plaats te maken waar het heerlijk is te leven, dus met andere woor den: er het beste van te maken. Mevrouw Teilegen besloot met de woorden: Wij moeten ons gevoel en onze werklust in dienst stellen bij het oplossen van de maatschappe lijke pi-oblemen en de reeds aange duide taak ten uitvoer brengen. Een moeilijke taak, maar de vrouw is ertoe in staat. De bijeenkomst, die druk was bezocht, werd opgeluisterd met zang en muziek door de A.J.C. Me vrouw Greet Drewes-Brinkman declameerde. De opening geschied de door de voorzitster van de Amersfoortse vrouwenbond van de P. v. d. A., mevr. Ten Bosch. Advertentie (Dag Sn „Steun Wettig Gezag" De oproep van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag", dat streeft naar algemene beveili ging van het nationale leven door: reserve-kracht voor orde in eigen huis (rijks en gemeentepolitie), reserve-kracht voor bescherming van de grenzen (grensbewaking), reserve-kracht- voor verdediging van het grondgebied (nationale reserve) is mede ondertekend door de burgemeester van Amersfoort, dc heer H. Molendijk. Chr. Geref. Zendingswerk onder de Toradja's ...In de Chr. Gcrcf. Kerk W. v. Mechelenstraat, sprak. Woensdag Zen deling M. Geleynse over zijn arbeid onder de Toradja's. Elf jaar geleden werd deze arbeid door ds Geleynse cn ds Bakker, bel den missionaris-predikanten der Chr. Geref. Kerk, begonnen. Na de eerste moeilijkheden als con tact zoeken, het leren van de taal het winnen van het vertrouwen, tc hebben overwonnen, bleek het volk zeer ont vankelijk voor het Evangelie. Gemeen ten konden worden gesticht cn toen na vijf jaar arbeid dc oorlog met Japan kwam cn de Europese zendelingen Wer den geïnterneerd, waren inlandse voor gangers gevormd, die het werk konden voortzetten. Trots het verbod van de bezetter om het Evangelie tc prediken, gingen ze er mee voort. Geregeld kwa men de mensen samen en toen na de bevrijding de zendelingen op hun pos ten tcruqkeerden vonden ze hun jonge Christengemeenten goed bewaard. Wel was al hun have en goed dbor de vij and weggevoerd en waren trouwe leden der gemeente slachtoffer der bezetting geworden, maar een kern was overge bleven. Sprekende over de vooruitzich ten van het zendingswerk zeidc ds. Geleynse dat deze zeer gunstig zijn. Met bliidschap en met graagte wordt de boodschap des heils aangenomen. Er zijn nu ongeveer 100 gemeenten ge sticht. kleinere en grotere; vele inland se voorgangers cn helpers gevormd. Kort voor zijn repatriëring woonde ds. Geleynse een svnode bij, waar ruim 200 afgevaardigden aanwezig waren. Met een krachtig beroep op de ge meente hier te lande, om door gebed cn offer het Zendingswerk te steunen, be sloot de inleider zijn betoog. Mattliie B. in observatie De 15-iarige Matthie B. uit Enk huizen, die volgens eigen bekente nis Vrijdag 19 November zijn 16- jarig vriendinnetje Annie R. van het leven beroofde, is van het Huis van Bewaring te Alkmaar overge bracht naar de psychiatrische in richting van de St. Willebrordus- stichting in Heiloo. De aan deze in richting verbonden psychiater dr. M. L. J. Vaessen zal de jongen in observatie nemen. Hoevelaken NIW IN-filmvoorstelling Uitgaande van het Niwin-comlté te Hoevelaken zal Zaterdagavond a.s. in het Verenigingsgebouw een sprekende film worden vertoond. Deze film han delt over het werk van de Niwin, voorts handelt de film over het leven en de dienst van onze militairen in Indonesië. Enkele andere films zuilen ter afwisseling wrorden vertoond. In de middaguren wordt een voorstelling ge geven voor de kinderen Uit het politie-dagboek De politie bekeurde een tweetal schauffeurs. die hun werkboekje niet bijgehouden hadden. Tegen een chauf feur die zijn vrachtauto aart" de verkeer de zijde van het kruispunt had gepar keerd werd eveneens proces-verbaal opgemaakt. Opbrengst collecte De collecte ten bate der Niwin gehou den na de uitvoering van het Fanfare corps heeft f 45.12 opgebracht. Beroepen Beroepen Ds. J. van Amstcl ont ving een beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Reeuwijk. Burgerlijke Stand Gemeente Leusden: geboorten: A.leida, dochter van G. de Kruijff en van R. de Kruif. Huwelijk en Overlijden: geen. Stctttrnhnra Geboren: Hermanus Cornelis, z. van C. van Valkengoed en van M. J. Morsing. Huwelijk en overlijden: geen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2