e0S> Communisten niet herkozen in raadscommissies mDSVENSTESV HAMLET Waaraan de Raad met veel tijd besteedde Woningbouw gaf opnieuw aanleiding tot uitvoerige discussie „CHRISTOPHER BLAKE" Noteert U even GRAND THEATRE Ruim tien mille aan kerstpakketten Samenstelling van raadscommissie RUWE HARDEN 2 Woensdag 1 December 1948' STADSNIEUWS De communistische leden van de Amersfoortse gemeenteraad zijn tijdens de zitting van Dinsdagavond niet in de commissies van bijstand herkozen. Zij zullen dus in het vervolg niet meer kunnen deelnemen aan de voorbesprekingen over de door de raad te be handelen onderwerpen. De heer Steinebach (Arbeid) deelde vóór de stemming mede, dat zijn fractie haar standpunt sedert de begrotingszittingen, toen alle fracties behalve die van de P. v. d. A. tc kennen gaven niet meer op de communisten te zullen stem men, heeft gewijzigd. De communistische fractieleider in de Tweede Kamer, de heer Wagenaar, heeft geweigerd een duidelijk antwoord te geven op de hem door de heer Van der Goes van Naters gestelde vraag, of hij bij een aanval van het Oosten op het Westen met gekruiste armen zou staan. Na die weigering vindt de raadsfractie van de P. v. d. A. geen aanleiding meer, bij benoemingen van raadscommissies stemmen op communis tische raadsleden uit te brengen. CPN-loontoesIagvoorstel bracht raad in rep en roer De heer Steinebach was niet de eerste, die zijn mening over deze materie zei. Een lang en uiterst fel betoog van de communistische frac tieleider, de heer W. van Apeldoorn, ging aan zijn verklaring vooraf. „Ik vind het nuttig ons nog eens goed voor ogen te stellen, waarom de communisten uit de raadscommis sies worden geweerd", begon de heer Van Apeldoorn. „De beslissingen van de fracties dateren uit de tijd van „Praag". Dat was een buitenlandse aangelegenheid, die men toen gretig aangreep, terwijl men er ander zo wars van is internationale aangele genheden in onze besprekingen te betrekken. Waarvoor dienen de com missies eigenlijk? Toch zeker om het werk van de raad te vergemakkelij ken! Niet alleen is het weren van communisten dus een aanranding van de democratie, doch het is daar bij een onpractische daad. Want", zo zei de heer Van Apeldoorn met stem verheffing, „wij zullen nu ieder van de fractie-leden persoonlijk onze vragen moeten stellen in de raadszittingen. Wij zullen over vele punten nu uren moeten praten, om dat de communisten zich net zo Jang zullen laten inlichten, tot zij toch van alles op de hoogte zijn Het is deze maand een jaar ge leden dat een commissie werd benoemd, die zou onderzoeken of de communistische fractie misbruik maakte van wat zij in de raadscommissies te weten kwam. Tot mijn grote spijt is dat rapport nog steeds niet versche nen. ondanks herhaald aandrin gen' en ondanks alle beloften. Maar juist dat verslag zou immers een dubbele slag zijn in het aange zicht van hen. die het moeten uit brengen!" De heer Van Apeldoorn prees de Arbeid-fractie. die zich destijds le gen communisten-wering verklaar de. Maar ging zij ver genoeg? Is het niet haar taak diegenen te bestrij den die er anders over denken?" Ook de katholieke raadsleden kre gen een veeg uit de pan. Daarna legde de heer Steinebach zijn voor de heer Van Apeldoorn wel heel te leurstellende verklaring af, waar van wij reeds melding maakten. Er bad in zijn fractie, zo zeide hij. aan vankelijk ernstig verschil van me ring over deze beslissing bestaan. Maar Europa leeft in een tijd van dreiging. Wij leven in een tijd. dat we op iemand moeten aan kunnen. ,.En onze fractie gelooft, dat we op dit ogenblik niet meer op U en Uw partijgenoten aan kunnen", aldus richtte de heer Steinebach zich tot de heer Van Apeldoorn. De Protestantse en Katholieke fracties deelden bij monde van hun voorzitters mee, dat hun standpun ten natuurlijk dezelfde zijn gebleven en dat ze zich overigens bij de woor den van de heer Steinebach aanslo ten. Fel van leer Bleek van verontwaardiging riep de heer Van Apeldoorn uit dat. wat de heer Steinebach zei. zoveel als beschuldiging van landverraad is „Dat is een belediging van de kant van die partij, waarvan de voorzit ter op de pier van IJmuiden stond, toen ik al in het cachot zat", zei hij „Het is laster van die partij, die me de verantwoordelijk is voor het platbranden van dornen in Indonesië en voor het West-bloc. dat er moet komen, desnoods met medewerking van Franco-Spanje en West-Duits- ïand De vraag aan Gerben Wage- paar was even belachelijk als de Advertentie DENKT U ER OM? MORGENOCHTEND 10 UUR begint de plaatsbespreking voor het beroemde toneelstuk van Moss Hart op te voeren door het Rotterdams Toneel op Vrijdag 3 December a.s. 8 uur in het GRAND THEATRE Grand Theatre: Snouckaertlaan 4 tel. 4632, „Hamlet". Zondag kwart voor twee, vijf uur en 8.15 uur. Overige dagen 2 en 7.30 uur. City Theater: Westsingel 7b, tel. 6572, „Voor Veulen geen genade". Zondag 1 30, 4, 6.30 en 9 uur Over;ge dagen 2.30, 6.30 en 9 uur. Rembrandt Theater: Langestraat, „Staatsviiand no. 1", Zondag 2. 4.15, 18.45 en 21 uur. Vrijdag en Zaterdag 2.30, 18 45 en 21 uur. Overige dagen 2.30 en 20 uur. DANSEN: CABARET DANCING VAN T HUL Krommestraat 14. Tel. 5685. Woensdag 2023 uur. Zaterdag 20 23 uur. Zondag s middags 15—17 uur s avonds 20—23 uur. CABARET DANCING „De Slicht- se Heuvel." Utrechtseweg 180. Tel. 3494. Zaterdag 19.30—23 uur: Zon dag 19.3023 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel. 5510. woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur, Zondag 8—11 uur. vraag „Als opoe een baard had hoe zou ze er dan uit zien'". Als het zo ver is dat er oorlog komt zal mijn partij haar antwoord duidelijk ge ven. Het kan niet anders-zijn dan dit: „Vóór socialisme, vóór onafhan kelijkheid van Nederland." De uitslagen van de stemmingen die daarna volgden zijn elders op deze pagina gepubliceerd. De raad besloot tot het openbaar aanbesteden van een gedeelte van de te bouwen 105 schuurtjes bij het complex „Goed Wonen III" en het in eigen beheer uitvoeren van het res- ierende gedeelte. Dr. Al (Arbeid) informeerde of dit soms een proef neming is om te bewijzen dat uitvoe ring in eigen beheer inderdaad goed koper is. Of wellicht een compromis, waarover men zich dan alleen maar vrolijk zou kunnen maken? Het col lege staat immers nog steeds op het standpunt van „eigen beheer", af wijking daarvan had 't voor de ver antwoording van de raad moeten la ten. Alle fracties zeiden er het hun ne van. „Wordt hier gesuggereerd of is het een proefneming", vroeg de heer Van Gent. „Als dat zo is wil ik daar niet aan mee doen. Ik vind dat de raad ieder geval op zich zelf moet beoordelen". „Voor mij is het een poging om nog eens vast te stellen dat het in eigen beheer goedkoper wordt ge bouwd," antwoordde wethouder Koopman. Hij drong er bij de leden op aan de kwestie van het eigen be heer vari de principiële in de zake lijke sfeer te brengen. Het gaat er om,, zoals de heer Wielinga (A.R.) al zei, wat het goedkoopste is voor de gemeente." Glazen wand Bij de besprekingen van het voor stel om de bouw van 33 woningen in het Soesterkwartier ondershands aan te besteden, maakte de heer Van Apeldoorn (CPN) de opmerking, dat de aantrekkelijke glazen wand wel aangebracht in de reeds gebouw de huizen van hetzelfde type in deze huizen al weer moet vervallen. Dat scheen te veel geëist. Waarom moest van het oorspronkelijke ont werp worden afgeweken? Wethouder Koopman deed het ge val uit de doeken. De minister stelt de maximumprijzen voor deze hui zen vast. De prijs van de aannemer lag daar iets boven. Maar de veran deringen zijn niet van betekenis. De heer Van Apeldoorn doet nu wel niet, aldus de heer Koopman, of dat glazen wandje het enige waardevol le in deze woningen was. maar daar moet ik ernstig tegen protesteren. Al werd het voorstel aangenomen, de heer Van Apeldoorn was over het onderwerp van de woningbouw nog niet uitgepraat. De 43 woningen in het Soesterkwartier, voor de bouw waarvan het college aan de raad fi nanciële medewerking vroeg, kon den zijn goedkeuring evenmin weg dragen. Hij vond dat het hele plan getuigt van wanbegrip omtrent het geen de arbeidersklasse nodig heeft. Er zijn andere mogelijkheden, waar aan zijn fractie de voorkeur zou ge ven. „Ik moet toegeven dat de wonin gen nogal traditioneel zijn inge deeld". antwoordde wethouder Koop man. „maar U moest eens weten hoe de mensen daar over het algemeen op gesteld zijn. Aan de bezwaren van enkele raadsleden zal nog wor den tegemoet gekomen en een be spreking daarover is inmiddels be legd. De keuken zal bijvoorbeeld groter worden. Overigens maakte de plaats waar deze huizen komen het onmogelijk, hiér hetzelfde type wo ningen te bouwen als in het voor gaande voorstel genoemd. Dit is al leen geschikt voor strokenbouw. De heer J. Vis (Arbeid) zei dat zijn frac tie vóór het voorstel is. Vorige keer verklaarde de heer Van Apeldoorn „liever een klein huis, dan geen huis", en nu protesteert hij. En daar bij komt nog. zo oordeelde de heer Vis, dat er een verschil is tussen een volwaardige en een aanvaardba re woning. De communisten ver klaarden zich tegen het voorstel. Met hun stemmen tegen werd het aange nomen. CPi\-voorstel Naar aanleiding van het voorstel tot toekenning van een bijslag op het loon van een gedeelte van het gemeentepersoneel van f 1.per week of f 4.50 per maand, zei de heer K. ter Burg (CPN) dat deze toeslag- regeling, door het rijk vastgesteld, de honger en ellende van de arbei dersklasse niet opheft. Véél, véél meer is er nodig om de enorme prijs verhogingen van de laatst^ jaren op te vangen. Tientallen artikelen noemde de heer Ter Burg op, waar van de prijzen de laatste jaren zo enorm zijn gestegen, dat er een schrijnende tegenstelling ontstaat wanneer men nu de millioenenwin- sten van vele grote bedrijven er naast ziet. Aan de ene kant wordt het geld opgestapeld, maar aan "de andere kant gaan de voortbrengers van de arbeid ten onder. De heer Ter Burg stelde voor om de toeslag tot f 2.50 te verhogen. „Het voorstel zou enige zin heb ben", zo antwoordde de ourgemees- ter, „als we in normale tijd leefden." De Gedeputeerde Staten hebben thans echter de supervisie en kunnen niet anders doen dan het verwer pen. Nu is het voorstel hoe goed ook bedoeld niet meer dan een leeg gebaar. Nog anders betitelde de heer P. J. Hermans (K.V.P.) het. Een reclame-kwestie van de communis ten noemde hij het voorstel. Ze.vve- ten heel goed dat zo'n voorstel bij voorbaat tot verwerping is gedoemd. Scherp protesteerde hij er tegen, dat de tijd door de communisten voor dergelijke gevallen wordt ge bruikt. „Maar de raad kan het toch aan nemen", opperde de heer Ter Burg nog eens. „Al was het alleen maar om eens te tonen dat wij de zaak be ter hebben bekeken dan de regering, die deze regeling invoerde. Als de heer Hermans zegt dat ik hiermee alleen maar reclame wil maken is dat een persoonlijke belediging. Vele leden van de partij van de heer Her mans zullen hem dat zeker kwalijk nemen." Ook de heer R. Jonkhart (Arbeid) vond het een reclame-stunt van de heer Ter Burg. Waarom is de heer Ter Burg er niet mee in het Georga niseerd Overleg gekomen als hij zo graag de belangen van de arbeiders- klase vertegenwoordigt? „We hebben te doen wat we kun nen", riep de heer J. M. Veer (CPN), die opkwam voor zijn partijgenoot „Een enkel gebaar zou immers al voldoende zijn." En met de vuist op tafel slaande: „Aan reclame heb ben wij geen behoefte. Ons voorstel is alleen maar een kwestie van reëel zijn." „Laten we dan ook reëel blijven", vond wethouder Van Galen Last. die de sprekers van repliek diende. „Als we meer konden bereiken zouden we dat ook wel doen. Onze gemeente staat bekend om haar goede bezoldi gingen." Op instigatie van de heer V3n Apeldoorn (CPN) werd het voorstel van de heer Ter Burg in gewijzigde vorm gehandhaafd. Het werd met 25 tegen vier stemmen verworpen. Rondvraag De middenstandswoningen aan de Kapelweg. waai voor verleden jaar crediet werd gevraagd, mogen waar schijnlijk ook het volgend jaar nog niet worden gebouwd, zo deelde de heer Koopman tijdens de rondvraag mede. Met de bewoners van de hui zen aan de Bergstraat zal overleg worden gepleegd over het afstaan aan de gemeente van de voortuinen. De straat zal dan verbracd kunnen worden en het verkeersprobleem na der tot zijn oplossing gebracht. Mis schien, zullen enkele Amersfoortse politie-mahnen. die op duistere pun ten het verkeer regelen, een witte jas krijgen. De burgemeester zal er eens met de commissaris van politie over praten. Die mededeling stelde de heer Ter Burg wat gerust. Het verkeer is er mee gediend, zo vond hij. En tenslotte onthulde de burge meester al een begrotingsgeheim. De heer Van Apeldoorn zal uitbundig blij zijn als hij ziet welk bedrag op de volgende begroting voor de school-bibliotheken is uitgetrokken. Na deze verheugende mededelingen ging de raad in geheime zitting over. Wat er omtrent de aankoop van een perceel aan de Heiligenbergerweg 45 en het opstalrecht op grond gebruikt voor de bouw van houten noodwo ningen is besloten kunnen we dus niet vertellen. EAU DE COLOGNE ££N ALTIJD WELKOM GESCHENK Advert itle Nog slechts twee dagen is U in de gelegenheid dit magi strale filmwerk te gaan zien Hedenavond 7 30 uur Morgen (laatste dag) 2.00 uur en 7.30 uur Amersfoorts architect krijgt opdracht Door het gemeentebestuur van Putten, is aan onze stadgenoot, de heer ir. J. H. Oosterhuis opdracht verstrekt tot het ontwerpen var een rooilijnplan voor de bebouwde kom van de gemeente Putten. Burgerlijke Stand Geboren: Annemarie Patricia, d v JCM Peereboom en A v. Ber- kel. Gerritje Geertje, d v W W Boon en A. Buitenhuis. Evert, z v A van Rooij en E. Berendse. Gehuwd: W. Willemsen en M F. Strijbos. Overleden: Maria Petronella Klein Hesselink, oud 3 weken. VRA verlaat Federatie De vereniging van rijksambtena ren te Amersfoort hield Dinsdag in Concordia haar algemene ledenver gadering. De heer W. Gunster sprak de wens uit dat de bestuurs verkiezing een bestuur zal opleve ren dat er na zou streven het re sultaat dat in de afgelopen jaren is bereikt, te overtreffen. Hij werd zelfs als voorzitter herkozen. De heren Huurdeman, Langenberg, Van Mingen en Nieuwborg werden tot nieuwe bestuursleden benoemd. De heren Gijtenbeek en Poort waren niet aftredend zodat ook zij deel uitmaken van het nieuwe be stuur. Besloten werd de heer H. Dries- sen, die van zo groot belang is voor de vereniging te benoemen tot lid van verdienste. Het voorstel om uit de Federatie van Amersfoortse Personeelsvere nigingen te treden werd aangeno men, daar de V.R.A. van mening is dat de Federatie niet ten volle aan de verwachtingen beantwoordt. Wethouder van Galen Last ls Za terdag a.s. verhinderd spreekuur te houden. lï Advertentie „Wat Rijst is voor de Chinezen. En Thee voor de Japannezen, Dat moet, het ls waar Elke dag van het jaar TIP VAN BOOTZ voor de Hollanders wezen." 'n TIP VAN BOOTZ Inz. MeJ. D. 1. d. BI. te Laren ontv. 1 fl. TIP NIWIN-Amersfoort dankt gevers De Kerstpakketten-actie van de NI- WIN heeft te Amersfoort een zeer groot succes gehad. Ongeveer tien weken is in alle dejen der stad gewerkt om deze pakketttcn, die vijf gulden per stuk kostten te plaatsen. Naar men weet werd gevraagd een pakket te kopen, niet om dit zelf In handen te krijgen, doch het door de Nlwin naar Indonesië te doen verzenden ten einde daar een van onze militairen het Kerstfeest te veraangenamen. Het Niwin-comité kan met dankbaarheid melden, dat de me dewerking ln alle groepen der bevol king zeer groot is geweest, waaruit blijkt dat zeer vele Amersfoortcrs mee leven met „onze jongens over zee". Niet alleen in de woonhuizen doch ook in tal van bedrijven, op de feestavonden van verenigingen, oen bij de militairen van het garnizoen zijn de pakketten aan de man gebracht Dc medewerksters en medewerkers die zich met de ver koop van de pakketten betastten, heb ben daarmee werk verricht dat alle hulde verdient. De opbrengst van deze actie voor Amersoort bedraagt niet minder dan tienduizend drie honderd vijf en zestig gulden, dat is ongeveer het dubbele van hetgeen het vorige jaar met de Kerstpakketten-actie is ingezameld. Het Niwin-comité verzoekt ons allen, die tot het slagen van deze actie hebben bijgedragen, zijn hartelijke dank over tc brengen. Herbenoeming bestuurslid Nutsspaarbank De raad herkoos Dinsdagavond una niem de heer mr. R. P. van der Mark, die per 1 Januari a.s. periodiek aftrad, tot bestuurslid van de Nutsspaarbank. In de raadsvergadering van Dinsdagavond ontlokten de volgen de agenda-punten weinig of geen discussie: Notulen; Ingekomen stukken en mededelingen; Gunstig advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van het bestuur van het pensionaat St. Louis betreffende ae aanschaffing van een leerme thode voor het godsdienstonder wijs: Idem naar aanleiding van het adres van het bestuur der vereni ging tot bevordering van christe lijk nationaal schoolonderwijs tot beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van 11 nieuwe tweepersoonsbanken voor de school van Effenlaan; Idem naar aanlei ding van het adres van het be stuur der vereniging tot bevorde ring van christelijk nationaal schoolonderwijs tot beschikbaar stelling van gelden voor de aan schaffing van 10 nieuwe tweeper soonsbanken voor de school Fred, van Blankenheymstraat; Voorstel len van B. en W. tot vaststelling van verordeningen betreffende het verlenen van een tegemoetkoming aan de onderwijzers cn de ge meente-ambtenaren in de door hen te maken noodzakelijke kos ten. voortvloeiende uit een veran dering van standplaats; Voorstel van B. en W. tot het aangaan van 'n gemeenschappelijke regeling met de gemeente Putten betreffende de toelating van leerlingen uit die ge meente tot de openbare scholen voor ULO te Amersfoort; Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening regelende de samen stelling en de werkkring van de vaste commissiën van bijstand; Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de verordening tot rege ling van de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst; Vcorstcl van B. en W. om een cre diet te verlenen voor het aanbren gen van enige wijzigingen in het hoofdgebouw van de reinigings- en onfsmettingsdfenst: Voorstel van B. en W. tot het inrichten van een cantine ten behoeve van de reini- gings- en ontsmettingsdienst; Voor stel van B. en W. tot aanvulling en wijziging van de lijst van straat namen; Voorstel van B. en W. tot afwijking van eisen van de ver ordening betreffende het verlenen van drankvergunningen en verlo ven A ten aanzien van het perceel Kamp 47; (De heer K. ter Burg (C.P.N.) was, zoals gewoonlijk, te gen); Voorstel van de commissie voor de strafverordeningen tot vaststelling van een verordening op beenderenbewaarplaatsen; Idem tot intrekking van de verordening betreffende het vervoer van meu bilaire goederen binnen de ge meente Amersfoort; Idem tot in trekking van de verordeningen on derscheidenlijk betrekking hebben de op de aanmelding van repa- triërenden ter registratie en op de aanmelding van repatriërenden; Voorstel van B. en W. om een cre diet te verlenen voor het maken van een terreinafscheiding tussen het perceel Kamperbinnenpoort 5 en de percelen in de Muurhuizen; Voorstel van B. en W. tot het ver lenen van een aanvullend voor schot voor de gemeentewoningen en de woningen van Volkshuisves ting II in verband met het herstel van oorlogsschade; Voorstel van B. en W. tot ondershandse aanbe steding van de verbouwing van perceel Hogeweg 4; Voorstel van B. en W. om een crediet te verle nen voor verbouwing van de af. deling financiën der secretarie; Voorstel van B. en W. om ten be hoeve van de gedeeltelijke restau ratie van de St. Joriskerk een subsidie te verlenen en om in principe te besluiten tot het ver lenen van een subsidie in de kosten der algehele restauratie van de kerk; Voorstel van B. en W. tot het sluiten van twee geldleningen ten behoeve van de bouw van 96 wo ningen in het Soesterkwartier en 2 woningen Krankeleden-Bree- straat; Voorstel van B. en W. be treffende financiering onderhoud „Het lijkt wel oorlo"", tie-agent, drie aardige zei Gerrit, die gelijk wil- schoolmeisjes en een dame de hebben „dat is koffie- met een hondje gleden, prut!" Achter ons reed een me- „Hé, mannen", riep de neer. „Glad, hè", zei ie kok, die zijn hoofd door helemaal overbodig en hij het venster stak, ,fmocten lachV een beetje hatelijk „Ja. glad," zeiden toij Ons garnizoen Huzaar Jan en huzaar Gerrit hadden zich 's mor gens niet geschoren cn omdat dat al de vierde keer in successie was vond de eskadrons-com mandant. dat cr straffen uitgedeeld moesten wor den. Ze kregen allebei vier dagen licht arrest en een van die vier dagen was een Zondag. Op die befaamde Zon dag nu zaten Jan en Ger rit samen gezellig tegen de muur van de kazerne te leunen, sigaretten te rollen en te babbelen over de militaire dienst in het algemeen. Onze kok, die Zondags dienst had, kreeg medelij den met de twee baard- slachtoffers en bood ze een kop vocht aan. „Lekkere thee", zei hu zaar Jan. „Ben je nou gek!', zei Gerrit, ..het is koffie!" Weineen", zei Jan weer, „kijk maar de blaadjes liggen er nog in". jullie nog een soeppie?" Die Sint toch In het zwembad waren gisteren wedstrijden voor de Jagers (eigenlijk had dit d;is onder ..ons garni zoen" behoren te staan!). Het ging er om welke comnagnm de meeste Dun- ten bij elkaar zou zwem men. De vierde won. maar dat doet er voor ons ver der weinig toe. Soldaat Van Veen uit Friesland verbeterde spe lenderwijs even het Fries record op de 50 m. rug slag met twee seconden en Sint Nicolaas kwam net binnen, toen de Pio niers met 8—2 van de Ja gers' wonnen. „Da's voor het eerst, dat ik waterpolo zie", zei de laagbijdegronds, want dq politie-agent keek weer verbouwereerd, de schoolmeisjes giechelden weer en de dame zocht weer bescherming bij haar hondje, want er lag een herenfiets naast de onze. tot nu toe 41 boeken ge kregen. waarvan we er reeds 39 aan het hospitaal en het sanatorium hebben overhandigd. Bovendien hebben we net nog een telefoontje uit de Timorstraat gekre gen, waar ook wat „te halen valt". En U meneer, die naast ons zat in de bus en die dame. die het toneelstuk vorige week zo enig in- menselijk vond? Waar blijft Uw gift? Vier-twee-negen-een, de schakel tussen U en zieke militairen in het garnizoen Amersfoort. Ons telefoonnummer. Bel 4291 Het gaat goed met onze boekenactie, maar nog steeds niet goed genoeg! Het moet zo worden, dat we hier mensen te kort komen om de boeken bij U op te halen. Van twee dames uit do Pieter Both- laan daar blijken milde geefsters te wonen kre gen we tezamen twee boe ken. een stapel tijdschrif ten en zeven gebonden Sint na afloop voor de jaargangen van .De Prins', opvoering van het toneel microfoon. .Zoiets doen In totaal hebben we dus spel „Christophor Blake". Wordt verwacht 1 Donderdag viert de AZ Sc PC feest in Amici- tia, wordt uitspraak ge daan in de zaak tegen ze kere Harloff, is er een sportbazar van „Wilhel- mina" in het jeugdhuis aan de Zuidsingel en geeft het Pijpercorps „Bern- hard" een uitvoering in het gebouw Bethel. Vrijdagavond is er in het Grand Theatre een woningwetwoningen; Voorstel van E. en W. tot het vaststellen van een verordening op de heffing van precariorechten; Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de heffingen van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van de burgerlijke stand (Kampeerrechten op voor stel van de heer Van Apeldoorn (C.P.N.) verlaagd), Voorstel van B. en W. tot wijziging van de ver ordening op de heffing van een huisvuilbelasting; Voorstel van B. en W. om de straat- en rioolbelas ting voor 1949 met 10 te verho gen (evenals over vorige jaren is geschied); Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeente-be groting dienst 1948; Voorstel van B. en W. tot aankoop van de per celen Krankeledenstraat 8 en 10; Voorstel van B. en W. tot aankoop van 14 woningen aan de Flier- beek^r. nos. 22 t.m. 35; Voorstel van B. en W. tot verhuur èan de Amersfoortse muziekvereniging van een lokaal van het distribu tiebureau voor de Woensdagavond; Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de raadsbesluiten d.d. 24 Februari 1948 en 25 Mei 1948 be treffende de verpachting van tuin grond aan N. G. van Drie; Voor stel van B. en W. tot aanvulling van het raadsbesluit d.d. 26 Octo ber 1948 betreffende verhuur v^n de pakhuisruimte, behorende bij de markthal aan de „Fruit- en groenteveiling Amersfoort en Om streken"; Voorstel van B. en W. tot verkoop aan J. R. Overhorst van twee stroken grond aan de Liendertseweg; Reclame brandver zekeringsbelasting 1948; Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van de uren van openstelling van de automarkt; Voorstel van burgemeester en wet houders tot ondershandse aanbe steding van het wegencomplex Vla in het Soesterkwartier. De samenstelling van de raads- commissiën zal per 1 Januari 1949 als volgt zijn: Commissie van bijstand voor ge meente werken: leden: dr. B. S. A. Al; K. Coolen; W. van Gent; J. v. d. Linden; J. Vis; G. Wielinga. Plv. leden: C. van Zwol; mevr. B. van Wijland. Voor de bedrijven: leden: W. J. A. Bartels; J. G. E. Boekenoogen; H. Koelewijn; J. L. van Nieuwen- huizen. Plv. leden: G. Wielinga; J. v. d. Linden. Voor het openbaar slachthuis cn de keuringsdienst van vee en vlees: leden: W. van Gent; J. R. Hartings; A. Nakman; R. v. d. Kamp. Plv. leden: G. Kappenberg; H. Koele wijn. Voor de reinigings- en ontsmet- tingsdienst: leden: W. J. A. Bartels; J. R. Hartings; G. Kappenberg; J. Steinebach. Plv. leden: W. van Gent; J. L. van Nieuwenhuizen. Voor de geneeskundige- en ge zondheidsdienst: leden: R. Jonk- hart; J. v. d. Linden; mevr. B. van Wijland; C. van Zwol. Plv. leden: J. G. E. Boekenoogen; R. v. d. Kamp. Voor sociale zaken: leden: J. A. G. Alders; J. R. Hartings; R. Jonk- hart G. Kappenberg. Plv. leden: A. J. Jansen; Joh. de Gans. Voor het onderwijs: leden: H. Koelewijn; dr. J. B. Drewes; C. van Zwol; R. Waterloo. Plv. leden: G. Wielinga; R. v. d. Kamp. Voor de financiën: leden: Joh. de Gans; P. J. Hermans; J. Steinebach, J. Vis. Plv. leden: K. Coolen; J. L. van Nieuwenhuizen. Commissie voor de strafverorde ningen: leden: dr. J. B. Drewes; P. J. Hermans; W. van Gent; G. Wielinga. Plv. leden: dr B. S. A. Al; Jac. Alders. Commissie voor de voorlopige vaststelling der gemeenterekening: voorzitter: J. Steinebach; leden: Joh. de Gans, L. Waterloo. AIJV stelde orde op zaken De leden van de Amersfoortse IJs vereniging kwamen gisteren, aan de vooravond van het schaatsseizoen, bij een ln algemene vergadering in Prin senhof. Uit dc verlies- en winstrekening over het jaar 1947—1948 bleek, dat er een batig saldo was van 180.69. De kapi taalrekening sluit met een bedrag van 4078.80. De aftredende bestuursleden N. Caarls J. Vellekoop en M. A. Ramselaar wcr- 'i den herkozen. In de financiële commissie nemen voor dit boekjaar zitting de heven J. van de Werff. J. Brcdewold en Eelsingh. De bespreking over de aan te schaf fen verlichting vergde geruime tijd* Deze aanschaffing ls begroot op 7000 -. Besloten werd om een commissie, be staande uit de heren Vierdag. Brede- wold en Eelsingh. te verzoeken het be stuur bij te staan ln het ontwerpen van geschikte plannen en ln dc uitvoering daarvan. Tijdens de rondvraag kwam de we^s naar voren om in samenwerking met omliggende gemeenten cn dc commissie ..Tourwezen" van de K N S B.. even tuele tochten te gaan maken over de waterwegen Om dit te bestuderen werd een com missie gevormd, bestaande uit de he ren Bredewold. Bouma en Eelsingh. ze bij ons in Spanje niet met een bal maar met messen!" Een soort stierenge vecht te water dus! Glad De gladheid van de Amersfoortse straten heeft al heel wat krasse ter reur uitgelokt. Wij reden kalmpjes op ons fietsje van de Utrecht- sestrjat uit het Laantje in, toen we ons achterwiel nare bewegingen voelden maken en languit langs een verbouwereerde poli- Over de ontsiering van de Amersfoortse straten schreef een abonné een lange, berijmde overpeinzing, waarvan wij de volgende uiteraard enigszins be- .korte regels weergeven: 's Avonds, zo om een uur of tien, Kan men vaak iets wonderlijks zien, Veel duistere en schimmige figuren, die links en rechts in het duister turen. Dames schieten haar pantoffels aan. Om met Fokkie 'n straatje rond te gaan. Ook ziet men dames en heren, Nonchalant met het hondje flaneren 't Was me vroeger 'n raadsel, waarom Vader Staat, De hondenbezitters in de belasting aanslaat. Maar het beeld van de laan brengt me op de idéé, De Staat eist belasting voor de hondenweesee! TREINKLANT Hoevelaken Doopaangifte De aangifte voor de Heilige Doop op Zondag 5 Dec. a.s. dient plaats te vinden a.s. Vrijdagavond 8 uur in de consistoriekamer. Trouw boekje medebrengen. 't Licht dat verdween Op het kruispunt werd de ver lichting van het richtingbord be treffende de wegomlegging Apel doorn omver gereden en totaal ver nield. De schade werd terstond hersteld door het aanbrengen van een nieuwe installatie. Burgerlijke stand 21 tot en met 27 November 1948 Geboren: Maarten, z. van E. Nie- haus en M. Kortleven; Jan, z. van J. F. van de Bunt en J. van 't Hof; Hendrikus, z. van T. van de Bunt en A. Morren. Gehuwd: J. van Drie (Nijkerk) en J. Brons. Agent redde kleuter Een kleuter keek gistermiddag op de Korte Gracht naar een paar zwanen en viel toen plotseling van de kant af het ijskoude water in. De agent Van politie A., die op de Korte Gracht woont, werd door omstanders gewaarschuwd, be dacht zich geen ogenblik en sprong gekleed te water. A. slaagde er in het kind op het droge te brengen. Advertentie Ruwe huid. Schrale lippen, PUROL verzacht en geneest I 1 Scheepstijdingen Aardljk, New York—New Port Mons, pass. 29 Nov. Kaap Hatteras; Alcinous, Djeddah-Batavia. dsss 29 Nov. Socotra; Aibireo, BairesRotterdam. 29 Nov. van Macelo; Alcyone, RotterdamBuenos Aires, pass. 29 Nov. Ouessant; Bosch fontein, Amsterdam—Belra, 29 Nov. dwars van Kreta: Blljdcndljk. Rotter damNew York, pass. 29 Nov. Eddy- stone vuurtoren: Ceronla (T). 29 Nov. van Singapore naar Freemantle; Delft- dljk, Avonmouth—Antwerpen, 29 Nov. geankerd bij Vllssingcn; Dordrecht (T), Pointe NolreConstanca. 29 Nov. dwara van Casablanca: Esso Rotterdam (T), Fahaheel—Havre, pass. 29 Nov. Malta, 5 Dec. Havre verwacht; Esso Den Haag (T), 9 Dec. van Aruba le Vado (Italië) verwacht: Hecisum, 30 Nov. van Port Elisabeth te Kaapstad verwacht: Her cules, Sfax—Dublin, pass. 29 Nov. Bur- Jings; Kedoe, Batavia—Rotterdam. 30 Nov. te Belawan verwacht: Klipfontein, Amsterdam—Kaapstad, 28 Nov. van Las Palmas: Akkrumdljk. 29 Nov. van New York naar Galveston; Amstelkerk, 1 Dec. van Monrovia te Port Bouet ver wacht: Arendsdljk, 29 Nov. van Rotter dam te New York; Axeidtfk. 25 Nov. van Vera Cruz te Tampico; Blljdendljk, Rotterdam—New York. pass. 29 Nov. 19 uur Scllly: Edam, 28 Nov. van Antwer pen te New York; Helicon, 29 Nov. van Georgetown naar Trinidad; Malvoxlna (T). Mlrl—Sydney, 30 Nov. 90 mijl Z. van Ceram; Periscles 30 Nov. van An- tofagasta n. Valparaiso; Poseidon. 30 v. Laguaira te Cape Haiti; Streefkerk Rot terdamCalcutta. 30 Nov. te Port Su dan; Tablan, AmsterdamJava, 30 Nov. Straat Messina; Westerdam. 29 Nov. 11 uur van Haiifax naar Rotterdam; Loe- nerkerk, Londen—Perz. goif, pass. 29 Nov. Gibraltar: Mactsuycker, Gcraldton —Singapore, 29 Nov. ter hoogte van Muntok; Marpessa (Tl, 30 Nov. van San Lorenzo (Venezuela) naar Cura sao; Meliskerk, 20 Nov. van Monrovia te Grand Bassa: Rijn, Hcrnosand—Am sterdam. pass. 29 Nov. Trellerborg; Stad Alkmaar. IJmuiden— Melilia, 29 Nov. 70 mijl Z W. van Ouessant; Rijnland. Bue nos AiresAmsterdam. 29 Nov. van Ilhaos; Salawatl, 29 Nov van Belawan te Port Swettenham; Tawali, 29 Nov. van Ampenan naar Bima; Tarakan. 1 Dec. van Amsterdam te Batavia ver wacht; Tablnta. Java—Amsterdam. 29 Nov. van Port Said; Van Riemsdijk. 29 Nov van Hongkong te Swatow; Wes terdam. 29 Nov. van Haiifax naar Rot terdam; Kamcrlingh Onnes. 29 Nov. (12 uur) van Kopenhagen te Aalborg; Kota Inten. 29 Nov. v m. te Kaapstad, verm. 2 Dec n. R'dam. waar 22 Dec. verw Sarangan. verm 4 Dec. van Tacomn n. Philippijncn: Tjipanas. verm. 2 Dec. van Houston naar New Orleans; Tosarl. verm. 28 Dec. van San Francisco naar Phllippijnen. Barcndrecht (t.), 27 Nov. van Rio Grande do Sul naar Curagao: Dordrecht (t.). Pointe Noire—Constanza, pass. 30 Nov. (10 u.) Gibraltar; Zwbndrecht. A'dam—Gefie, pass. 30 Nov. (10 uur) BrunsbuttcL

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2