St. Nicolaas an de folklore Marshallhulp voor Sinterklaas Een geschenkenpuzzle sober Vóór strooi-avond 'n middagmaal De eerste jaren was ik zelf net zo bang als de kinderen Beschermer der zeevarendenkindervriendduivelsgestalte en inspirator van volkskunst Nederlands pepernoten-quotum ondanks veto-obstructie veiliggesteld IE was eigenlijk Sint Ni- colaas? Heeft hij werke lijk geleefd? Ja. in de 4de eeuw leefde in Klein-Azië een Nicolaas van Myra. die bisschop werd over de provincie Lycië; hij was een historisch persoon, maar verder is er niets van hem bekend. Des te ruimer spel had de fantasie, die tal van legenden om hem heen weefde. Uit hen groei de de heiligengestalte van de wonderdoener, die sinds het einde van de 9de eeuw door de Grieks-Katholieke kerk in alle rampen en gevaren werd aan geroepen. Toen Myra, waar zijn stoffelijk overschot rustte, in handen viel van de Mohammedanen, brachten Zuid- Italiaanse kooplieden het kostbare gebeente over naar hun stad Bari in Apulië. Daar bouwde men over Taaipop Sinterklaas rijdend over de daken het graf van de heilige een prach tige kerk, die het middelpunt werd van de Nicolaasverenng in de Rooms-Kalholieke kerk. Bari, dat een belangrijke havenstad was. maakte de wonderdoener in het bij zonder tot redder op zee en tot pa troon van alle zeelieden. De Noor mannen, die destijds Bari in bezit hadden, brachten zijn verering over naar West- en Noord-Europa, waar de heilige voor alle kustbewoners de beschermer in zeegevaar werd. Langs de gehele Noordzee, tot aan IJsland toe, en aan de Oostzee ver rezen nu de Smt-Nicolaaskerken, waar de schepelingen voor een goe de overtocht hun gebeden opzonden en na behouden terugkomst hun doorweekte kleren als een dank offer aan de heilige ophingen bij zijn beeld in de kerk. Van Frankrijk en Vlaanderen uit verbreidde de Sint-Nicolaasverering zich naar de Noordnederlandse ge westen. Als een krans liggen om de Zuiderzee de Sint-Nicolaaskerken van Edam, Monnikendam, Muiden. Naarden, Harderwijk, Kampen, Vol lenhoven, Stavoren en zovele an dere plaatsen. Het volk noemde ze trouwhartig de Klaaskerk. Ook aan de grote rivieren werden zij gesticht. Tc Amsterdam stond de oude of Sint-Nicolaaskerk bij het IJ; de heilige had er een beeld van klinkklaar zilver. Op het Damrak, in de 17e eeuw nog ongedempt en feitelijk een binnenhaven van het IJ, kon men Sint-Nicolaas aanschou wen op een gevelsteen van 't hoek huis Damrak en Dam. De steen ver toonde de legende, dat Sint Nicolaas drie kinderen, door een boze slager in stukken gehakt en ingekuipt, weer in het leven terugroept Nadat dit hoekhuis. De Bisschop geheten, werd afgebroken, is de gevelsteen opnieuw geplaatst boven de ingang van het tegenwoordige bijkantoor der Incasso-bank, Dam 2 A. Te Utrecht verrees de Klaaskerk op de plaats waar de Rijn de stad binnenkwam. REEDS vroegtijdig heeft de kerk ingevoerd op 6 December de kinderen te gedenken. De koorkna pen kregen die dag vacantie en wat geld om feest te vieren. V# Sint-Nicolaaskerk te Utrecht 'intact ainds 1571 aan de schoolkinde ren weitebroden van een halve stui ver uitgereikt. Nog aardiger gebruik was. dat zij zoals de rekeningen van kerkmeesters van 1427 af geregeld vermeldden, jaarlijks aan de armen „om Godswille" drie of vier paar kleine kinderschoenen met wat geld daarin schonk. Was hier mogelijk de legende van invloed, dat Sint-Nico- laas op zijn nachtelijke rondwande ling door het open raam een bruids schat wierp in de schoenen van drie slapende meisjes, met wie het anders door armoede verkeerd zou zijn afgelopen? Doch hoe is Sint-Nicolaas zelf de Zaans taai-taaiqebak OPLOSSING GESCHENKEN-PUZZLE Opa is natuurlijk de oudste (1874 Dan vader en moeder, die beiden in 1896 geboren zijn. Moeder is slechts drie dagen ouder dan vader. Henk. de stuurman, volgt (1917), en hij krijgt slechts één cadeau. Kees en Louise krijgen elk twee. Ziet U niet de ingepakte scheids- rechtersfluit? Op de label staat hetzelfde jaartal als op een der boe ken. Karei, die door Louise zo ver troeteld wordt, is dus jonger dan Louise en dus in 1927 geboren. Ma rietje wil zijn voorbeeld volg.en dus is weer jonger dan Karei; zij is dus in 1933 geboren. Kees krijgt de fluit en het boek. beide met het jaartal 1920. Louise ten slotte wordt verblijd met het kleine doosje waarin wij mogen het hier verklappen een ring is geborgen, en het verpakte borst- plaathart met het jaartal 1921. brenger der geschenken gewor den? Doordat hij ook de patroon der kloosterscholen was. Op zijn feest dag placht een der leraars zich als Sint Nicolaas te verkleden. Hij ondervroeg dan de kinderen, be loonde de vlijtigen met lekkers en tuchtigde de luiaards met de roede, het onmisbare instrument bij de opvoeding Van de kloosterscholen ging deze kleine dramatische verto ning over naar het huisgezin. Dit Sint-Nicolaasspel kreeg nog grotere uitbreiding door het optre den van „Zwarte Piet." Zwarte Piet, Pieterman, Pietje Pek zijn volksbenamingen van de duivel. Het volksgeloof wilde, dat de duivel jaarlijks Sint Nicolaas op zijn feestdag moest dienen. Dan sloeg de heilige hem in ketenen en de zwarte duivel, zwart van het roet van de hel, moest de ge schenken door de wijde schoor steen doen glijden en de kinderen dreigen met de roe. Tenslotte kreeg Sint-Nicolaas een heel gevolg van vermomde en tie rende boze geesten; ja, de heilige zelf werd tot duivelsgestalte; in Vlaanderen werd Sint Niklaai tot Klaai de duvele. in Duitsland heet de duivel Niklo en Nickel, in Enge land Nick en Old Nick. Van Brittannië in het Noordwes ten tot aan de Zuidelijke uitlopers van de Alpen hadden in Europa luidruchtige Nicolaasommegangen plaats. Nog zijn in ons land de sporen hiervan bewaard gebleven. In de Friese dorpen Bergum. Garijp en Oudega trekken wel vijf en twintig paren van Sint Nicolaas en Zwarte Piet samen rond, niet alleen op de avond van 5 December, maar ook in de gehele voorafgaande week. Sint Nicolaas is geheel in het wit. Pieter in het zwart; beiden dragen mas kers. Aan zijn been sleept Pieter een rammelende ketting of blinken de schel. In de 19e eeuw kenden nog tal van Friese plaatsen luidruchtige op tochten van gemaskerde jongelie den, uitgedost als duivels. De sterkst afwijkende Sinter klaasvieringen treft men nog aan op de Waddeneilanden, op Texel, Terschelling. Schiermonnikoog en vooral op Ameland, waar men ver kleed en gemaskerd in troepen met wild rumoer rondtrekt. Men maakt zich costuums van alles wat het ei land aan bruikbaars oplevert: heide en duinhelm. stro, schelpen en kip- peveren. Hoofddoel is onherkenbaar te zijn. door C. Cath. v. d. Graft Deze luidruchtige Sint-Nicolaas- viering is het best bewaard geble ven op Ameland, in de dorpen Hol- lum en Nes. Op 4 December treden de jongens van twaalf tot achttien jaar als „de kleine Sinterklazen" op. op 5 December de mannen boven de achttien als de grote. Beide avonden worden precies eender gevierd. Voor de geboren Amelanders zijn dit de heerlijkste avonden van het jaar. Reeds weken te voren oefenen al len zich in het- toeteren op eeuwen oude buffelhorens of toeters, waar door men op de gewichtige avond uitsluitend spreekt. In alle geheim zinnigheid maakt men het smter- klaaspak gereed. Het feest speeit zich voornamelijk op straat af. doch enkele huizen la ten de Sinterklazen binnen. Daar brandt dan als teken een licht in de gang, terwijl de andere huizen don ker blijven. De Sinterklazen laten zich dan van alle kanten bekijken, ook door de meisjes, die die avond niet op straat mogen komen. In de herbergen dansen de mannen samen. een kenmerk van zeer oude feest viering. DOCH afgezien van deze in afge legen streken bewaard geble ven luidruchtige vieringen, is Sin terklaas nu voor onze jeugd geen schrikbeeld meer. Hij is de beste vriend van alle kinderen, die hem in hun jonge harten tot hun oom hebben verheven: Sinterklaas, goedheiligman, Trek je beste tabberd an. Rijd ermee naar Amsterdam. Van Amsterdam naar Spanje. Appeltjes van Oranje, Peertjes van den gouden boom. Sinterklaas is mijn Oom! Hij Ifeeft zijn speciaal gebak, de speculaas d.i. bisschopskoek, van speculator d i. bisschop. Waarschijn lijk waren het oorspronkelijk voor stellingen van de bisschop, die men van koek en taai op de Sint-Nico- laasmarkten verkocht Maar daar naast kwamen allerlei andere af beeldingen. Uit de bijbelse geschie denis: Adam en Eva onder de Ap pelboom met de slang, David spe lende op de harp, de verspieders van het H. land in de 18e eeuw met kuitbroek en steek, die de weelde rige druiventros aan een stok torsen, de heilige geboorte, de aanbidding der Koningen. Uit het volksleven: de lantaarnopsteker met zijn ladder, de nachtwacht met zijn ratel, de sla ger naast het varken op de leer, de boerin aan de karn. de huisvrouw aan het spinnewiel, het melkmeisje met haar juk. Heel ons volk, zoals het reilt en zeilt, rijdende in bak en arresleden, in sjezen en -speel wagens werd met schepen, molens, huizen en kerken in koek afgebeeld. De voorstellingen werden in ne gatieve vorm uitgesneden op plan ken waarop men het deeg drukte. Die afdrukken, de zgn. prenten, schoof men op een plaat in de oven. Wie waren de makers der sinter klaasplanken? Voornamelijk de bakkersgezellen zelf, die zich hier mee de winteravonden kortten; ook waren er prentsnijders, die met hun waar de bakkers afreisden. Zij heb ben naast onbeholpen werk voor treffelijke proeven van houtsnij kunst, van een hoogst eigenaar dige decoratieve volkskunst, gele verd. HONDERD jaar geleden was de speculaas nog in haar glorie tijd. Hoeveel onschuldige vreugde heeft het koekvergulden niet ver schaft aan de Truitjes en Toosjes. die in de bakkerij samenkwamen om de brede en smalle repen blad goud met een nat penseel aan te brengen en met een hazen- of konij nenpluimpje vast te drukken bij vrijers en vrijsters, schepen, para dijzen, dagbroers, ruiters en rijtui gen van de eerste grootte. Men sla er de Camera Obscura maar op na. waarin Hildebrand geestig zulk een verguldpartij beschrijft. Doch een halve eeuw geleden bracht de invoering van Engelse biscuits de bakkers op het denk beeld het speculaasdeeg met meta len walsen in te drukken en af te snijden Deze nieuwe techniek trof samen met de veranderde smaak van het publiek, dat boven het knappende, kruidige en vrij harde gebak het meer broze en boterach- tige ging verkiezen. Dit verliest zijn vorm bij het bakken en de mooie, oude prenten hadden nu geen reden van bestaan meer. De meeste zijn toen in de bak kersoven verstookt, gelukkig is ech ter een aantal in onze musea en oudheidkamers ondergebracht. Ook het Centraal Museum te Utrecht heeft er een mooie verza meling van. Bovendien wordt te Utrecht het bakken met de oude speculaasplanken nog in ere gehou den. De ouderwetse bakkerszaken ha len ze een paar weken vóór Sint Ni colaas van de zolder en stellen ze opnieuw in dienst. Dan kan men de Spcculaasprent met luchtballon grote hond en de grote poes. de koe, het varken, het schaap, de zwaan en de fiere haan, de ruiter te paard, de jongen op de fiets en bovenal de vrijer en de vrijster, de pronkstuk ken van elke bakker, weer achter de ramen zien liggen. C. C. v. d. G. OPLOSSING ST. NIC. KINDERPUZZLE 1. Aster. 2. Citer. 3. Enten. 4. Beren. 5. Laten. 6. Zomer. 7. Assen. 8. Spier. 9. Laten. 10. Stier. 11. Luwen. 12. Boten. 13. Kamer. 14. Moker. 15 Noten. 16. Etsen. 17. Mager. 18. Anker. 19. Vaten. 20. Repen 21. Liter. 22. Neger. 23. No ren. 24. Uiver. En de zin luidt dus: „Sint Nicolaas en Zwarte Piet" (Zeer bijzondere correspondentie) WASHINGTON. 26 Nov. Dank zij de hulp van de huisknecht van president Truman zijn wij in de gelegenheid geweest 'n unieke ge beurtenis bij te wonen. In de ge heimste kamer van de afdeling ge heime diensten van het Witte Huis hebben wij. van een hoekkast uit, een bijeenkomst kunnen volgen tussen Sint Nicolaas en Zwarte Piet enerzijds en Truman, Marshall en Henry Wallace anderzijds. De Sint en Piet zijn gisteravond per speciaal vliegtuig, door Franco ter beschikking gesteld, naar Washington komen vliegen om te trachten Marshallhulp te verkrij gen voor het Sinterklaasplan van 5 December 194S. De goede Sint had de hulp. die hij riodip achtte voor het welslagen van zijn plan, op ruim anderhalf milliard dollar geschat. Uit de commissie van toe zicht van de VN, ook speciaal uit Parijs overgekomen, kwam al di rect critiek. Gromyko verklaarde, dat Rusland tegen zou stemmen. „Deze actie", aldus Gromyko, „is gericht tegen de belangen van de Sowjetmark te Berlijn." Hij be schouwde het als een streven van de Verenigde Staten om West- Europa volkomen afhankelijk te maken van het Amerikaanse kapi talisme en Marshall zag er, volgens hem, blijkbaar geen been in Sin terklaas voor anti-Russische doel einden te misbruiken. Hij betuigde zijn teleurstelling erover, dat de goedheiligmanzich leende als werktuig van de kapitalisten, hoe wel Zwarte Piet hem vorig jaar OPA Hendrik Gulmans, een ge zellige oude baas, had zijn fa milie op het Sint Nicolaasfeest ge nodigd. Het was een traditie, om dat alle familieleden tussen 2 en 7 December jarig waren, evenals Kees, de verloofde van Louise, Opa's kleindochter. Allen kwamen dan bij Opa loge ren die week; een erg prettige en voor Opa gemakkelijke gewoonte dus. Opa's enige zoon, Hendrik, was getrouwd en hij en zijn even oudere vrouw hadden een ge lukkig gezin. Twee zoons en twee dochters. Karei studeerde voor dokter, Louise was moeder's rechterhand, Henk voer als 2e stuurman ter koopvaardij en Marietje had zich voorgenomen het voorbeeld van Karei te volgen. Karei was het zorgenkind van Louise. Zij ver troetelde hem steeds wanneer hij 's Zaterdags en 's Zondags thuis was, want Karei verkondigde altijd, dat hij gedurende deze twee dagen voor de gehele week moest eten. In zijn pension te Leiden had hij het niet zo goed. Wanneer de zaken van Kees het toelieten was hij bij zijn Louise, behalve Zondagmiddag. Dan was hij scheidsrechter van een voetbal wedstrijd en dikwijls zat Louise dan op de tribune de fluittalcnten van Kees te bewonderen. Opa had voor ieder een ge schenk gereed gemaakt en de ge hele familie had de oude heer een hoeveelheid sigaren toegedacht. Kees rookte niet, dus zijn tabaks bonnen kwamen goed van pas. Nu had Opa, in plaats vap de naam van degene, voor wie het ge schenk bestemd was, op het pakje te schrijven, alleen het geboorte jaar er op, of met een label eraan, vermeld. Dit hadden ook Louise en Kees gedaan, die wederzijds elkaar extra verrasten met een passend geschenk. De verjaardag van de Sint werd gezellig gevierd bij Opa thuis, met chocolademelk, letterbanket, spe culaas en de cadeautjes. Hier ziet U de tafel, vóór het feest. Aan U de opgave, ons te vertel len, wat de leeftijd van de geno digden op Opa's verjaardag is. (Oplossing elders in dit blad). nog verzekerd had, dat men beslist b(j het Kreml steun zou zoeken voor dit pluto-democratische Sin terklaasplan '48. Gromyko wenste het gehele Sin terklaasplan in deze vorm verwor pen te zien. Voorzitter Bramuplia wees er op, dat voor het indienen van een motie meer stemmen no dig waren dan van alle aanwezi gen tezamen. Gromyko zei hierop, dat de hele commissie dan geen nut had, waarop de Franse afgevaar digde repliceerde, dat het nut juist in het praten alleen lag en in de charmante aanwezigheid van Sint Nicolaas zelf. Na dit korte voordebat stelde president Truman voor om toch maar over de grootte van de te verlenen hulp te gaan praten. Zwarte Piet sprong daarop meteen door dr. Jaap Nietsweert die na het schrijven van deze bijdrage de zak gekregen heeft een paar meter in de lucht, uitroe pende: „Hulp krijgen U'c dus in ieder geval!" We konden net zien, hoe Marshall president Truman onder tafel een blauwe scheen schopte. Henry Wallace merkte spottend op: ,Zie je wel Harry! 'k Heb het altijd wel gezegd, dat je geen diplomaat bent". Gromyko, die juist z'n koptelefoon zat schoon te wrijven, mompelde iets over profeten, die in eigen land niet worden geeerd, tuelke originele op merking direct werd genoteerd door een agent van de NKWD, die zich achter de stoel van de Russi sche afgevaardigde had opgesteld. De Franse diplomaat van de oude school maakte voor zichzelf een opmerking over verwording van de tegenwoordige diplomatie en trok zijn gele handschoenen zenuwach tig aan en uit, ze roken heerlijk! Toen de beroering enigszins ge stild was. stelde de vertegenwoor diger van Dominica, dat veel be lang heeft bij de levering van pe persurrogaat voor de pepernoten van het Sinterklaasplan, voor, om een subcommissie te vormen uit alle partijen, plus één neutrale par tij, om de grootte van de hulp te bepalen. Marshall bromde zacht iets over „het er niet mee eens zijn" en „presidenten, die net klei ne kinderen waren" en wij zagen, dat Truman angstig zijn benen on der zijn stoel trok. maar het Do minicaanse voorstel werd toch aan genomen. Alleen Rusland onthield zich van stemming. Gromyko zat ijverig te bladeren in een luxe-uitgave van het Handboek voor Obstructie. Het boek werd hem echter uit de hand gehaald door een Franse koerier, die verklaarde, dat generaal De Gaulle het nodig had in de Raad der Republiek om er zijn tegen standers met eigen wapenen te kunnen bestrijden. Tot leden in de subcommlssu teerden daarop gekozen: Zwarte Piet. de economische adviseur van Marshall en Gromyko, die nu zijn handboek toch kwijt was. De drie heren gingen in een hoekj'e van de kamer zachtjes met elkaar zitten delibereren. Toen de grote verga dering juist ivilde overgaan tot de bespreking van de laatste brochure van de heer Lunshof kwam de hele subcommissie met verhitte hoofden terug. Zwarte Piet en de economi sche adviseur van Marshall ver klaarden, dat de commissie geen enkel resultaat kon bereiken omdat Gromyko steeds maar „Veto" zei. Minister Marshall verklaarde zich nu in principe wel voor het voorstel, maar hij wilde van Sin terklaas de garantie hebben, dat er geen enkele pepernoot of suiker beest gebruikt zou worden voor goederenruil met een der landen achter het IJzeren Gordijn. Sinter klaas wilde daar volgens eer en ge weten zijn hand op geven. ..Want, zei hij, deze hulp is eigenlijk al leen maar voor Nederland, waar men steeds mijn naam met grote eerbied uitspreekt." Een onverwachte pepemotertmo- tie van Piet en een amendement van Gromyko daarop werden ver worpen. Sinterklaas stemde ook te gen de motie van Piet, terwijl Gro myko over zijn eigen amendement een veto uitsprak (hilariteit). Na dat de besprekingen hierdoor aan zienlijk waren vergemakkelijkt kwam men overeen Sinterklaas in alles zjin zin te geven omdat men die brave oude man toch niet wilde teleurstellen. Onder het zingen van „A/akkers, staakt uw wild ge raas" sloegen de aanwezigen alle meubelen aan stukken, waarna ieder zijn stokpaard besteeg en naar huis reed Vol verwachting kloptr ons hart MOEDERS LET OP! Er moet nog een gaatje openblijven voor suikergoed en marsepain T?R bestaan geen speciale Sint- gerechten, zoals bv. met Kerst mis en Nieuwjaar of op Pasen. Aan twee eisen moet het menu op Een School-Sinterklaas haalt herinneringen op r) E eerste jaren dat ik mijn rol ■L/ vervulde was ik U wilt 't niet geloven en toch is 't zo net zo zenuwachtig als de jong ste kinderen zelf Terwijl ik naai de bleke, beverige toetjes vóór me zat te kijken had ik maar steeds het gevoel: wat moet ik nou zeggen en zouden ze niets geks aan me zien' Door hun angstige ogen, waar tranen in welden, als ik me wat streng uitliet, kwam ik langzamer hand op mijn gemak. Aan de hand van de opgaven, mij door de onder wijzeres verstrekt en in een dik boek, opengeslagen op mijn schoot, voor mij neergelegd kon ik de kleintjes stuk voor stuk iets goeds of iets kwaads zeggen. Dit laatste deed ik echter niet hardop Ik liet de kleine delinquentjes dus één voor één voor de klas komen en zei hardop, zodat iedereen het ho ren kon. dat ze zo goed hun best hadden' gedaan, netjes op school kwamen, zo'n mooie tekening van Piet en mij gemaakt hadden, enz. enz. Maar kwam ik toe aan hun slordige schrift hun kwalijk oplet ten, hun babbelen met buurman of buurvrouw, kortom hun en ondeugden dan schoof ik hun mijn verwijten zacht in het oor, zodat zelfs de voorste banken het nauwe lijks konden horen. Ik meende het ontzag, dat ik tenslotte alleen aan mijn kleed en aan de kapper ont leende. niet te moeten misbruiken om de aardigste kinderen onder de ongemakkelijkste schuilen im mers vaak de aardigste openlijk aan de kaak te stellen. Sommige ouders wilden mij dat wel eens kwalijk nemen. Zij hadden zich achter in de klas opgesteld, om niets van de ceremonie te missen en meenden blijkbaar dat de Sint ze te kort deed als hij zo in fluis tertoon overging. Maar ik heb mij aan die verwijten nooit iets gelegen laten liggen en als ik tegen mijn na tuur had moeten ingaan, ik zou als Sinterklaas eenvoudig de porte feuillekwestie hebben gesteld. De tweede klas reageerde al wat anders Hier was meestal een voort varende (gewoonlijk een meisje), die, voordat ik mij voorzichtig en statig in mijn zetel had neergevlijd de drapering van mijn mantel vereiste altijd enige tact. er spron gen wel eens drukkertjes los op plaatsen waar dit niet mocht, ter wijl ik ook moest zorgen mijn knieën niet over elkaar te leggen mij al begon aan te roepen, om te bedanken voor het mooie cadeau! „Beviel het je?" Ik wist, tenzij ik van te voren van vriendelijke en al wetende zijde op de hoogte was ge bracht in de verste verte niet, wat het was en moest dus voorzichtig hengelen. Moeilijk viel dat gewoon lijk niet. Neteliger werd het. al thans voor mijn gevoel, wanneer ik met mijn strafpredicatie aan dit meisje toe was en bij het noemen van haar naam een heel andere kant uitkeek Maar in de tweede klas werd zo'n vergissing van Sint niet opgemerkt. In de derde ver moedelijk wel. maar op de ochtend van vijf December is zelfs een klas van acht en negen-jarige kinderen mild en vergevensgezind. Aanvan kelijk strekte mijn ambtsbezoek zich ook uit tot de hogere klassen, waar de jongens als ze van de tijdelijke afwezigheid van de on derwijzer even konden profiteren, brutaalweg naar mijn staf stap ten, tegen de wand of het school bord geleund, om te constateren dat deze „gouden" scepter een camou flage was van goudpapier. Van de nachtmerrieachtige kwelling welke het bezoek aan zo'n klas van bru tale „weters" meebracht, die de oude Sint in het ootje namen, door hem te vragen hoeveel jaren zijn baard nu precies telde etc., werd ik gelukkig reeds vrij gauw verlost.. De glorie-momenten DE meest glorieuze momenten beleefde ik, in de kille sche merige ochtend bij een riekerig petroleumkacheltje met koude, stugge schmink door de kapper bij gekleurd, waarbij ik. omdat voor de metamorphose van Zwarte Piet zo veel meer tijd besteed moest wor den, tevens gelegenheid had mijn „les" nog even door te kijken, als ik dan gekleed en gekapt, en door de coiffeur nog eens met v^ikmans- blik gecontroleerd, diens winkel doorschreed het trottoir over naar het paard. Moeders links en rechts met kinderen op de arm, vormden de erewacht. Ik boog voor de jonge moeders, die gewoonlijk verrukter keken dan de kinderen, die ze op de arm droegen of bij de hand hiel den en die een liefkozing van de wonderlijke Bisschop klaarblijke lijk maar zo-zo vonden. Ik rekte deze momenten zo lang mogelijk, want de volgende fase vergde al de moed en koelbloedigheid eens mens. Daar stond de schimmel en hier stond ik. En ik, de Sint, moest bo venop de paardenrug, die mij waar lijk niet minder licht beklimbaar toescheen dan een berg. En ik moest die bestijging verrichten alsof ik nooit anders in mijn leven gewoon was te doen; onberispelijk, sierlijk, veerkrachtig. Niet versagen dus, tanden op mekaar. Die stap in de hoge stijgbeugel was als een gym nastische oefening van belang Mij aan de manen vastklampend en met de ene voet in de beugel moest ik het andere been in één zwaai over het brede achterlijf van het paard bewegen. En nauwelijks was ik gezeten, uitgetild boven het vul gus, met een gans andere horizon in het oog, of een slagersjongen slaakte een akelige gil om de mak ke schimmel tot revolutionnaire actie aan te zetten. Als zijn opzet lukte was je als Sint nog niet ge lukkig; maar meestal was het beest wijzer dan de slagersjongen en de stalhouder had ook wel begrepen, dat hij voor een hoogbejaarde hei lige geen vurig strijdros beschik- baarbaar moest stellen. Op hol fTl VENWEL nooit zal ik ver- geten, hoe één dezer dieren het eens op zijn heupen kreeg en van de bedaagde wandelstap over ging in jeugdige draf, om niet te zeggen galop Ik keek angstig naar de stalknecht, die op het trottoir liep en mij, midden op de rijweg, kalm liet betijen. Mijn hoge mijter wankelde op m'n witte haren en m'n fluwelen mantel wapperde achter mij aan. Op en neer deinde ik op de golvende paardenrug. De hoeven maakten een schallend geluid van ketsende castagnetten. De anders zo stille straat bolde van luide pret en ingehouden spanning. Gevoelige vrouwen wendden uit angst voor wat er kon gebeuren het hoofd af. Nooit wanhopen dacht ik, steeds in je rol blijven; mocht je vallen, dan vallen zoals een Sint past. Waardig zijn en vooral geen angst laten blij ken zelfs niet over dessous, die mo gelijk te zien zouden komen. Deze houding, die in de benarc^te mo menten ook de Duitsers heeft geïm poneerd, imponeerde kennelijk ook het beest onder mij. Het hield in, en mijn ingehouden adem kon weer functionneren Nooit ook zal ik vergeten, hoe ik eenmaal als Absalom verward raak te in de boomtakken. Het lastigste moment voor het paard was juist achter de rug. n.l als het tegenna- tuurlijkerwijs het trottoir voor het schoolgebouw moet bestijgen om de schooltuin, zwart van de juichende kinderen binnen te gaan. een mo ment, waarop zelfs door hot lijf van 't kalmste dier rillingen van schrik zouden gaan. Dit moment was, zoals gezegd, voorbij. Ik had juist mijn eerste buiging voor de juichende massa voltooid, of daar greep een nietig boomtakje, dat wat verraderlijk laag uitstak, mijn mij ter en met de mijter rolde tevens de pruik, dit allerdierbaarste attri buut van mijn waardigheid over de grond. „Helaas, helaas, helaas, waar is mijn heil gevaren", moest ik met Vondels Lucifer zeggen. Het gejuich der kinderen verstomde, de oudsten hadden een onbedwing bare lust om een hoongejuich aan te heffen, de ouders konden hun lachen niet inhouden, maar in een minimum van tijd waren pruik en mijter gegrepen en stonden weer op mijn nuchtere, tè nuchtere kruin. De kinderen der laagste klassen, zo verblind door de verschijning van de goede Heilige, hadden het inci dent niet eens kunnen begrijpen en het daardoor in wezen ook niet ge zienVoor de „gelovigen" had mijn waardigheid kennelijk niets ingeboet Zo zou ik kunnen doorgaan met het ophalen van herinneringen, maar het is genoeg geweest, om de lezer er van te doordringen, dat ook Sint Nicolaas naast zijn ..gran deurs" zijn „misères" beleeft, naast zijn glorie ook zijn vernedering en kleine angsten. 5 December voldoen; het mag niet te zwaar zijn, met het oog op het lekkers, dat er avonds toch al licht nog komt, en het mag voor Moeder niet te bewerkelijk wezen, want die stakkerd heeft op Sinter klaas al genoeg te doen. Een macaroni-schotel met een ons fijngesneden worst of hamspek er doorheen kan ruim voldoende wezen voor het middagmaal en dan wat gestoofde vruchten of appel moes toe. Ook is een dikke soep zeer geschikt voor deze middag. Een goed geborden groentesoep met een paar bouillonblokjes of wat kleine knikk.rtjes gehakt, of bloemkoolsoep met geraspte kaas er door. Men kan ook volstaan met een broodpudding, die van te voren is gemaakt en waar doorheen ap pelmoes gekookt is. Dat s voed zaam cn toch niet zwaar en het geeft op de dag zelf weinig drukte. Men maakt broodpudding van wit of bruin brood, liefst oudbakken. Hij wordt het lekkerst met melk en een paar eieren er door; dat mag wel op deze feestdag! Neem 200 gram brood, 3 dl. melk, 50 gram suiker, een paar eieren, wat suka de (die is weer te koop!), wat ro zijnen en krenten (die zijn er nog niet, maar sommige mensen krijgen ze cadeau uit Indonesië!) en >/2 ons boter. Snij de korsten van het brood af cn week het in de warme melk, doe er dan de suiker, sukade en eventueel krenten, rozijnen of sinaasappelschilletjes door, ook de boter en de eierdooiers en tenslotte het stijfgeklopte eiwit. Als alles goed vermengd is, doet men de massa in een met boter ingevette en met paneermeel bestrooide pud dingvorm, sluit deze goed af en kookt de inhoud gedurende l>/2 uur in kokend water of een stoompan. Een warme vanillesaus er over verhoogt de smaak. Men kan ook een dozijn sneetjes brood snijden, deze smeren en weken in een mengsel van geklopte eieren, sui ker en warme melk. Leg dan in de puddingvorm laag om laag het brood en appelmoes. Giet de rest van de melk enz. over de pudding in de vorm heen, sluit de vorm en laat het gerecht gaar worden gedu rende anderhalf uur. Als de kindert.i er van houden is een koud middagmaal bv. van gebakken vis met salade cn wat gebakken aardappeltjes ook zeer geschikt voor deze dag. Of een schotel van Brussels lof met hard gekookte eieren. In ieder geval moet de maaltijd sober zijn, liefst een éénpansgerecht of iets, dat de vorige dag reeds gereed is gemaakt. Want er is, zij het ook met inleve ring, weer letterbanket te krijgen en daarvoor moet een plaatsje ge reserveerd worden in de maag.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 7