1 CO „DE LEUSDER Bi Kerk wil Evangelie op alle scholen brengen Sint maakte rijtoer door Amersfoorts straten D. G. LABRIE LEUSDERWEG Op zoek naar een synthese Sinterklaas bij de militairen IJspret nog niet volmaakt 'tSeepaertje" Ex-burgemeester Harloff krijgt twaalf jaar Beperking van verlichting Vreugde in het Soesterkwartier was zeer groot A KAPITEIN E@E dagblad voor Amersfoort Noteert U even Geeft een gouden ring als bli Binnenkort room verkrijgbaar Th. Oleff solist bij Orkestvereniging Geen goede Sint 2 i Donderdag 2 December 1948 SI ADSN1EUWS ,Kerk en School" meewerken wjl ontmoeting zal open en eerlijk moeten zijn en zij zal dit alleen kunnen zijn in de gemeenschap van Christus. Hierna volgde een brede discussie In de Aula van het Gymnasium te I waarin het gevoelen van voor- Amersfoort werd Woensdagmiddag 1 tegenstanders van de bemoeienis der een vergadering belegd door het Classi- NcdSTderv. Kerk met de school vooral caal Bestuur van de Ned. Herv. Kerk van de zijde van het Openbaar Onder in de Classis Amersfoort. Op dez». bij- wijs sterk tot uiting kwam. Merkwaar enkomst, welke onder leiding stond digerwijze zweeg men van de zijde van ds. Franck. de praeses van het van het Christelijk onderwijs geheel. classicaal bestuur, werd het standpunt van de Ned. Herv. Kerk ten opzichte van de scholen uiteengezet, De heer M. Apperloo, secretaris van de Her-'. Raad voor „Kerk en School" zei in zijn tocsp.-aak dat ondanks alle menselijke afval en verflauwing is en blijft er tc midden van ons Volk een kprk. Het bestaan dier algemene Chris- teliike Kerk is niet afhankelijk van men sen: Christus, haar Heer, houdt haar in stand. Wel Is er de mogelijkheid dat kcrkformaties verdwijnen indien de Gemeenten niet telkens weer -in ge meenschap aan Christus en elkaar ver bonden worden. Helaas is er maar a te dikwijls verdeeldheid en worden de Gemeenten door allerlei conflicten ver woest. Een dier conflicten ligt menig maal in de schoolstrijd. Met voorbeel den toont de inleider aan hoe deze con flicten kunnen liggen tussen het open baar en het Christelijk onderwijs als ook op het terrein van één van beide. Daarom doet de Ned. Herv. Kerk hier een oproep tot allen die in deze ge schillen verantwoordelijkheid dragen, want de Kerk blijft verantwoordelijk voor heel het volk, In een historisch overzicht laat de heer Apperloo zien hoe tot 1893 offi cieel althans de schoolzaak een kerk zaak was. Toen heeft men zich van bepaalde zijde van 'deze binding losge maakt. In de loop der 20ste eeuw heeft de Kerk haar taak tegenover de school menigmaal verwaarloosd en gingen particuliere groepen zich met het on derwijs bemoeien en kwam mejk tot stichting van eigen scholen wa™ ten slotte de verabsolutering van bepaalde typen van onderwijs ten gevolge had. Toen de Duitsers zich met de scholen gingen bemoeien kwam de Raad voor Kerk en School tot stand, zich niet slechts verantwoordelijk gevoelend voor de Christ. Scholen maar voor al de kin deren van ons volk. Allen hebben er recht op tc weten wie die God is, die hen geschapen heeft. Daarom ook kan de Kerk zich niet bigden aan één school type zonder de ander aan haar lot over te laten. Ook op de Openbare School hebben de kinderen recht op Bijbels onderwijs: deze kans mag de Kerk niet laten glippen. Dit sluit echter niet in. dat zij tevreden zou zijn met de Open bare School evenzeer als zij ook de fouten en gebreken in de. Christ. School ziet. Aan belde kanten wil men aan de kinderen het beste geven wat er te ge ven is. Dan moet er ook gezocht wor den naar een synthese. Daartoe wil deze Raad medewerken en telkens weer de stoot geven dat men van beide zij den samen over deze zaken spreken zal Men moet elkaar weer ontmoeten, niet in intellectualistisch debat, met hete hoofden doch met warme harten. Deze Trouwens wij merkten op dat de be langstelling uit deze kring voor deze samenkomst veel geringer was dan men zou hebben verwacht. Het gemeentebestuur werd vertegen woordigd door wethouder J. Koopman. Voorts waren aanwezig de Besturen van Bijzondere scholen, van personen uit verschillende kringen van de Herv. Kerk en van enkele Oudercommissies van Openbare scholen. Van de v/eek was Sinterklaas al in verscheidene kazernes op be zoek maar daarbij heeft hij het niet gelaten. Woensdagavond stap te hij plotseling het Chr. Militair Tehuis in de Lange Beekstraat binnen, waar op dat ogenblik on geveer tweehonderd jongens wa ren. De Sint hield een gloedvolle toespraak, waarin hij liet uitko men dat het voor hem als Span jaard, die zich de tachtigjarige oorlog nog herinnert, een beetje angstig is om met Hollandse solda ten in contact te komen. Vooral de Huzaren moesten nog al wat excu ses van de oude baas aanhoren; het „voetvolk" zo vond Sinterklaas had hem minder te verwijten, want dat klom in de strijd tegen de Spanjaarden 's winters maar op| de schaats en verraste zijn vijan den meer dan het hem was lief ge weest. Voor enkele speciale vrien den had St. Nicolaas een geschenk meegebracht, dat hij met een lach je van leedvermaak overhandigde. Veel later op de avond toen in de Lange Beekstiaat de rest van het programma al bijna was afge werkt begaf de Sint zich naar het AMVJ-centrum. Zo vermoeid scheen hij te zijn tiat hij op een brancard slapend werd binnenge dragen en eerst door enige trom petstoten wakker werd. De peni tenties waren ook hier niet mals, maar er was een goede band cn de vloer was glad, zodat het leed door de slachtoffers al gauw was ver geten. Vijfhonderd kinderen op de baan Gisteren is de ijspret haast vol maakt geweest Vijfhonderd kinde ren bezochten de baan aan de Ru bensstraat. Hel bestuur mag zich daarin met recht verheugen v.ant tot nu toe is de Amersfoortse IJs Vereniging de enige in Amersfoort en omgeving die haar leden een echte spiegelgladde ijsbaan kan bieden. Het ijs is behoorlijk dik en van goede kwaliteit. De zon deed nog wel haar best maar tot verder dan een vochtige bovenlaag van het ijs kon ze het toch niet brengen. De jeugd trok zich daarvan niet veel aan. Zij zwierde of krabbelde er lustig op los. De houder van de consumptie tent deed goede zaken. Er werden heel wat koeken verorberd en af en toe deed de baanveger zich te goed aan een kop dampende snert. Vandaag doet men het op de ijs baan nog wat rustig aan. De grote massa mag nog niet op de baan. De jeugd heeft nog steeds de beste kan sen maar als het zo door blijft vrie zen maken de ouderen spoedig een beste kans. Bunschoter kreeg zware Uit de pottenbakkerij van Gerrit de Blanken kwam gisteren een zending koek- en fruitschalen bin nen, zó sierlijk en zó apart, dat wij U uitnodi gen niet langer met blik ken trommels te presen teren maar de goede Sint te smeken zo'n beeldige koekjesschaal (f 3.50) of een mooie fruitschaal (f6.00 en f7.50) voor zichtig in Uw schoen te deponeren. Hij vindt ze alléén in Halverwege de Berg UTR.WEG 90A - TEL. 5009 St. Nicolaasfeest voor minderbedeelde jeugd Padvinders hielpen de bisschop een handje Zoals reeds lang voor de oorlog gebruikelijk was en ook na de be vrijding weer geschiedde, organi seert de afdeling A'foort der „Ne derlandse Padvinders", dit jaar weer een Sint Nicolaasfeest voor een drie honderdtal misdeelde Amersfoortse kinderen in het Rembrandttheater, dat daartoe belangeloos werd afge staan. Zaterdagmiddag a.s. komt St. Ni colaas op het station aan, waar hij zal worden afgehaald door de Amersfoortse padvinders om, vóór hij naar het Rembrandttheater gaat, een rijtoer te maken door de stad De stoet wordt voorafgegaan ddor de drum-band der N.P.V. welke weer sedert korte tijd optreedt. In het Rembrandttheater krijgen de kinderen dan allerlei lekkers, speelgoed en kleding etc. Al deze goederen werden door de padvin ders van klein tot groot verzameld en gerepareerd. Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht veroordeelde vanmorgen de gewezen burgemeester van Amersfoort in bezettingstijd, -Jan G. L. Harloff, tot twaalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest en ontzetting uit de kies rechten, de bevoegdheid openbare ambten te bekleden en bij de ge wapende macht te dienen voor de duur van het leven. De cis luidde twintig jaar. De straftijd zal in een Rijks werkinrichting moeten worden doorgebracht. Nicolaas van de Berg kreeg zeven jaar Het Bijzonder Gerechtshof te LTtrecht veroordeelde heden de ge wezen opperstormleider bij de Ned. Landwacht, Nic. J. v. d. Berg. uit Amersfoort, wegens zijn mis drijven in oorlogstijd, tot zeven jaar gev. straf met aftrek van voorarrest. V. d. Berg werd bovendien ontzet zet uit de beide kiesrecht|n, het recht om enig openbaar ambt te bekleden en om bij de gewapende macht te dienen. Een en ander voor de duur van het leven. VodV het Amersfoortse Kanton gerecht verscheen vanmorgen G, de B. uit Soest, die in kennelijke staat van dronkenschap op de openbare weg had gelopen. „Meneer, het was een samenloop var: omstandigheden". „Jawel" zei "„meneer", „het liep samen! Tien gulden." R. H. uit Bunschoten had een hoeveelheid munitie voorhanden gehad. „Dat klopt, edelachtbare." De ambtenaar vond de tijd gekomen om tegen mensen, die vuurwape nen e d. voorhanden hebben een gevoelige straf te eisen en wel een week principale hechtenis. Vonnis: veertig gulden plus een v/eek hechtenis voorwaardelijk plus een proeftijd v$n een jaar plus verbeurdverklaring. De ver- :chte tekent hoger beroep aan. A. v. D. uit Bunschoten had zijn zoontje school laten verzuimen. Dat gebeurt meer aan de Eemmonding, maar omdat de moeder van de jongen ziek was, volstaat de kan tonrechter met een boete van twee gulden. J. R ook uit Bunschoten staat voor hetz-Jfde terecht. Hij is het niet met de dagvaarding eens, waarin staat, dat Truitje halve dagen heeft verzuimd, want het waren hele dagen. Toen kwam er een heel verhaal over de meester en over de jongen, waaruit opeens bleek, dat de ver dachte spreekt over zijn zoontje, terwijl de rechter het heeft over zijn dochter! Aangehouden. J. G. G. uit Amersfoort heeft in verboden richting gefietst. Twee gulden. Van dc zijde van de overheid is een nieuwe verordening betreffende de ver lichting gekomen. Wat de Buitenverlichting betreft, is het voor houders van openbare gebou wen. hotels, café's. restaurants en arnu- sementsonderncmingen verboden een verlichting tc hebben op werkdagen van 7 tot 9 uur en van 16 tot 18 uur, be halve Zaterdagsmiddags van 16 tot 18 uur. Voor etalageverlichting zijn de sper tijden voor 18 uur cn na 22 uur op de dagen Maandag t/m Vrijdag, alsmede voor 16 uur en na 22 uur op Zaterda gen en Zondagen. Etalageverltchting is dus alleen toegestaan van 18 tot 22 uur. op de dagen Maandag t/m Vrijdag en van 16 tot 22 uur op Zaterdagen en Zondagen, Eveneens is de lichtreclame, waar onder dc neonverlichting, verboden. Wanneer men zich hier niet aan houdt, zal de stroomtoevoer worden afgeslo ten. De regel „zuinig zijn met stroom" blijft derhalve ook van kracht voor particulieren. Dc politic zal streng toe zien op het naleven van dit verbod. Adspiranten van Neptunus hadden fèest De adspiranten van Neptunus vier den gisteravond in het Sportfondsen- bad het Sint Nicolaasfeest. Er waren zeer veel ouderen, die misschien nog wel meer dan dc kleintjes hebben ge noten van de capriolen, die dc peuters maaktten in het water. Een gedeelte van de jongens en meisjes was gecos- tumcerd. De costumes waren meestal eenvou dig. maar met verbazend veel fantasie ontworpen. In het water vormden autobanden en een gladde paal hindernissen, die ge nomen moesten worden om foutloos 25 m. te zwemmen. Er waren aardige prijzen die door Sint_ Nicolaas en Zwarte Piet werden uitgereikt cn het muziekkorps van dc politie speelde, dat het een lieve lust was! Sint opende bazar van „Wilhelmina" Woensdagmiddag werd in het Herv. Jeugdhuis aan de Zuidsingel een bazar geopend ten bate van de Chr. Gymnastiekveren. „Wilhel mina". Ter inleiding werd door de beschermheer der vereniging kolo nel b.d. G. Doorman gewezen op het grote belang van een goede lichamelijke opvoeding van de jeugd. Hij bracht voorts dank aan de bazar-commissie voor het vele werk door haar reeds te voren ver dicht. Na dit openingswoord Verrichtte St. Nicolaas met het doorknippen van een lint, de plechtige opening. Omringd door de commissieleden en verdere belangstellenden maak te de Sint daarna een rondgang door de verschillende zalen. Ook wij waren in zijn gevolg en konden daarbij vaststellen, zowel uit alles wat ter verkoop werd aangeboden, als ook uit de aanwezigheid van velerlei attracties, dat „Wilhelmi na" over haar bazar tevreden mag zijn. Aanstonds was de belangstelling zeer groot. De verkoop liep vlot en de goede Sint had handen te kort bij het uitdelen der prijzen in de attractiezaal. Wij twijfelen dan ook niet of ook de tweede dag zal zijn goede vruchten voor Wilhelmina afwer- pen en het fonds tot aankoop van Anaterialen vooral voor "port en spel zal er rijkelijk wel bij varen. Dinsdagmiddag werd door de heer H. C. A. Gransberg, voorzitter van de afd. Amsterdam van het Nederlandse Roode Kruis de Prof. Dr. Carl Landsteiner medaille uitgereikt aan hen, die meer dan vijfmaal hun bloed gaven voor hun medemensen. De heer L. C. van Hecken kreeg een grote plaquette, daar hij meer dan 15 maal zijn bloed gaf. LS jij nou eens met Sinter- gaat om een verslag te schrijven van zijn rijtour!", zei de chef. Die boodschap kwam als de winnende goal van de tegenpartij in de laat ste minuut. Er zijn van die dingen, die een mens uit hoofde van zijn beroep heeft te doen, die enfin. En zo gebeurde het, dat Sinter klaas en Zwarte Piet, die gister middag op uitnodiging van het „Dagblad" een rijtour zouden ma ken door Amersfoort, mij tegen een uur of een kwam ophalen. Piet, de échte, had zwarte verf en rode menie en een reservepakje en pepernoten en een roe meege bracht. Sinterklaas zette me op een stoel, drukte mijn hoofd achter over en Piet, de echte, die zich het liefst Pedro liet noemen, zei tegen ons: „Pietro, nu gewoon kijken, niet bang zijn, het gaat er allemaal af met water". En Pedro nam een scheerkwast, doopte die in de verf nog eens en nog eens ,Zoezo, Pietro", zei die gladde nazaat van een of andere Moorse krijgsman, „Nou nog even die ba ret met die pluim op en je zou een broertje van me kunnen zijn. Man, jc eigen moeder kent je niet te rug!" Buiten ons gebouw stond de taxi te wachten, d e ons naar het sta tion bracht. Onderweg vertelden Sint Nicolaas en Pedro me de kne pen van het vak. Ik had eigenlijk nog nooit zo goed kennis gemaakt met de Sint, maar nu bleek pas wat een edel en gevoelig mens die goede man eigenlijk is. Kinderlief de is maar een van zijn goede eigenschappen. Hij heeft er nog veel meer. En de echte Zwarte Piet is helemaal geen jongen, waar je bang voor moet zijn. Weineen, 't is een beminnelijke jongeman, die alleen zijn kleur een beetje te gen heeft. ENFIN, we kwamen met 1 drieën het station uit. DE AVONTUREN VAN (DE TERUGKEER VAN PEER DE SCHUIMER) verkrijgbaar aan ons kantoor en eventueel te bestellen bij onze bezorgers a 0.75 SNOUCKAËRTLAAN 7 Automarkt Amersfoort 1 Dec. Op de weke lijkse automarkt te Amersfoort werden Woensdag 293 auto's aan gevoerd. Grand Theatre: Snouckaertlaan 4 tel. 4632, „Hamlet". Zondag kwart voor twee. vijf uur en 8.15 uur. Overige dagen 2 en 7.30 uur. City Theater: Westsingel 7b. tel. 6572. „Voor Veulen geen genade" Zondag 1.3.0, 4. 6.30 en 9 uur. Over;ge dagen 2.30, 6.30 ei$9 uur. Rembrandt Theater: Langestraat. „Staatsvijand no. 1". Zondag 2. 4.15, 18.45 en 21 uur. Vrijdag en Zaterdag 2.30, 18 45 en 21 uur. Overige dagen 2.30 en 20 uur. 7.0LAAS f 1.50 per pond f 0.22 per ons 5 a f 0.35 p. ons ERING AMERSFOORT accordeons, mrtnd- mandolines, banjo's, DANSEN: CABARET DANCING VAN T HUL k platenkoffcrs. blad- Krommestraat 14. Tel. 5685^ p muziekEebied naar: Woensdag 2023 uur Zaterdag 20 —23 uur. Zondag 's middags 15—17 in ii/r ff WH uur 's avonds 20—23 uur. j ^Vj, |M ijj CABARET DANCING „De Sticht- se Heuvel." Utrechtseweg 180. Tel 3494 Zaterdag 19.30—23 uur: Zon- TEL. 3027 dag 19 30—23 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang Tel. 5510. Woensdag 811 uur. Zaterdag S— 11 uur, Zondag 811 uur. Sint U VINDT EEN RUIME SORTERING BIJ; LANGESTRAAT 82 MET EN ZONDER Grote sortering, GOUDEN HANGERS met bijpassend doublé kettinkje. F zijn Daar stond een koets met twee mooie schimmels op ons te wachten en henderden kinderen juichten ons toe. We begonnen meteen onze functie uit te oefenen. Het was maar goed, dat niemand ons ba kende, want onze zwarte gezichten toverden zoveel waterlanders te voorschijn bij kleine ondeugende jongens, dat we bang werden voor de ouders, aan wier hand ze ston den. Een Zwarte Piet. ook al is het de -echte niet, schijnt echter alles te mogen en het ging goed. De echte ZwaVte Piet ondertussen, be greep, dat er ook nog, andere plich ten zijn. en hielp Sint Nicolaas, die een beetje stijf-was van de verre reis in het rijtuig. De paarden be gonnen te lopen, de agenten van politie trapten op de pedalen van hun fietsen, kleine Slijkhuisjes en Zatopekkies begonnen hun lange afstandsloop en daar gingen we, Sinterklaas, de echte Zwarte Piet en wij. We deelden met gulle hand pe pernoten uit, echte Spaanse, goed hard en we hebben een ware tri- omphtocht gemaakt door de stad en de buitenwijken. Af en toe zijn we even binnen geweest bij goede kennissen van de Sint, die inder daad goede kennissen bleken te zijn. Daar maakten we een praat je, dat eeuwig en altijd begon met: „En jij, ben jij wel zoet geweest?" HET was iets geweldigs, die tocht door Amersfoort's straten. De Sint vond trouwens zelf ook, dat al die honderden en nog eens hon derden kindertjes erg lief waren. Hij had nog wel een rit willen maken, want hij had nog meer goede kennissen. We reden terug naar ons gebouw. Daarna zijn we gaén wassen. Pedro, die net zo schoonzwart was als anders keek toe en wij, och, we Iepen nog met Purol op onze wan gen. („Niet bang zijn. Het gaat er allemaal af met water!") Vanmorgen gingen we naar ons werk, liepen onze straat uit en kwamen een paar knaapjes tegen. „He, die vent was gisteren Zwarte Piet!", schreeuwde er een ©ns dagelijks teveel Een inwoonster van Amersfoort, werd aangehouden, inzake het verduis- tren van twee dekens, een bedsprei, een keukentafel en zestien gulden. Burgerlijke Stand AMERSFOORT Geboren: Bram, z. v. H. Snitslaan en H. P. Govaërt; Bernardus, z. v. B. de Wit en J. Ouwerkerk: Johanna Leonar- da, d. v. G. M. Voshart en J. L. v. d. Linde. Gehuwd: E. Veenendaal en E. v. Soeren; J. A. H. Gouverneur en M. M. Opscherper; J. W. van Wezep en P. van Malssen; H. J. Barbie en G. van Dijk. Overleden: Henriëtte Later, oud 33 jaar, ongehuwd; Johanna Aleida Lammers, oud 90 jaar, wed. v. G. de Hoop; Hendrikus Petrus San ders, oud 72 jaar, geh. met J. E. Degenkamp; Arnoldus van Door- nick of Doornik, oud 95 jaar, wed. v. A. de Vos; Adriana Theodora Camper, oud 5 weken. Naar wij lezen in het vakblad „De Kruidenier" zal binnen enke'e we ken room beschikbaar komen voor de consument. Het staat wel vast. dat reeds me'. Kerstmis room gelevérd zal kunnen worden. Er komt huishoudroom van 9% vet, koffieroom van 20 Vo vet cn slagroom van 40To vet. De prijzen zijn nog niet bekend, maar aangenomen moet worden, dat in de prijs geen enkele subsidie van de overheid opgenomen zal worden. Het zal dus. wel aan de dure kan' komen. Twee Nederlandse middelbare scho lleren, Jenne Ellen van Reyen uit Heem stede en Gustaaf Albert Sedee uit Nij megen zijn de gelukkige winnaars van een prijsvraag die hun een bezoek van tien weken aan dc Verenigde Staten bezorgt. Buitengewoon was dit concert, dat voor een het doet eens goed dit te mogen constat^pen zo goed als uitverkocht „Amicitia" ging, in dubbel opzicht: door de samenstelling van 't programma en door de keuze van de solist. Om met de laatste te beginnen: Chris tian Ferras zou solist zijn geweest, als Le Bourget en Schiphol niet in de mist hadden gezeten. Nu liet hij verstek gaan en kreeg het Neder landse oud-wonderkind Theo Oloff inmiddels tot flinke jonge man gegroeid gelegenheid, het op 't programma staande Tschaikows- ky-concert met ons orkest te ver tolken. Laten wij ons niet in gis singen verliezen, wie beter zou hebben gespeeld: het was een on verdeeld genoegen van begin tot eind (dat met enkele fikse coupures nogal bespoedigd werd), om naar Theo Oloff's spel te luisteren, waar bij ik het een bijzonder fijne on zelfzuchtige geste vond, dat hij, kennelijk met de veel meer be perkte mogelijkheden van een di lettanten-orkest rekening houdend, zich niet zo zeer in de uitwerking van détails verloor, maar in grote lijnen werkte en daardoor met suc ces Kees Hartvelt en de zijnen meesleepte en tot uitbundig musi ceren verlokte. Daarmede groeide zijn prestatie belangrijk in artis tiek opzicht, meer zelfs dan zij voor fijnproevers kan hebben in geboet. En terecht gewerd hem voor deze sympathieke daad een geestdriftig applaus en een bloe menhulde. Niet bepaald veelbelovend had ons orkest het concert ingezet met Beethoven's „Egmont"-Ouverture. Begrijpelijk is natuurlijk, dat het orkest zich eerst moest inspelen maar het getuigt niet bepaald van eerbied voor zulk een meesterwerk, dat men daarvoor meent te kun nen nemen, f De tweede symphonie van de zelfde meester na de pauze was ten minste in 't eerste deel en een goed stuk van de Finale een ge lukkige verrassing: hier werd met verve en frisheid en een belang rijk hogere individuele en orkest- lechniek gémusiceerd en bleek ook eindelijk, dat Kees Hartvelt in staat is, zijn musici door de noten heen tot de geest van deze blijde muziek te leiden, /hetgeen echter helaas nog maar sporadisch voor komt. Maar laten wij oprecht blij zijn dat ons orkest in puncto tech niek en beschaafd spel een goed stuk is vooruitgegaan. En als de studie en uitvoering van deze grote werken der orkestlitteratuur daar toe bijgedragen heeft zal men veel bezwaren tegen deze keuze mogen laten varen. Maar ik kan niet an ders dan voor de naaste toekomst ietwat meer bescheidenheid aan te bevelen opdat men de vooruitgang spoedig zal kunnen toetsen aan zo goed als volmaakte uitvoeringen van minder bekende werken waar mede m.i. een dilettanten-orkest een belangrijke aanvulling kan le veren van de officiële programma's. Rest mij nog te vermelden dat de talrijke aanwezigen waaronder burgemeester Molendijk met echt genote, de uitvoerenden ten slotte staande een ovatie brachten en dat Kees Hartvelt eveneens met bloe men werd gehuldigd. HANS M. SCHEIFES. Advertentie voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Beurs van New York Atch. Baltim. Can.Pac, Jllin. C. N.Y.Ccn. 30 11 1/12 00% 100% 10% 11 13 13% 28% 29% 12% 13*. Penns. R. 16% 17% Sout.Pac. 47% 49% ün.Pac. 85%- 87 AII.Gli. 173 174 Am.Can. 79% 78% Am.Car. 28% 29% A.Smelt. 53% A.T.enT. 150% 150% Am. Tob. fc'O 61% Anac.C. 34% 35 Bethl.S. 32% 33% BoeiiingA 19% 20% Chrysler 50% 52% City B. 36% 36% Coiisol. E 21% 22% Douglas 47 48 Dup. N. 165% 167% Eastm. K 43% 44% Gen.El. 37% 37% Gen.Mot. 56% 57% 30 11 1 12 Ooodyear, 40% 41 Hudson M 12% 13 Int.Harv. 26% 27% In.Nlckel 29% 29% Int.T.enT 9 9% Kenn.C. 53% 55% MontgSV. Pack. M. Radio C. Rep.St. Reyn. T. Sear/ R. Sheli Un. Socony 54% 56 4% 4% 12 12% 25 26 35% 35% 38% 39 36% 38% 16% Stand'Br. 20% 20% St.Oil.J. 71% 72% Studcb. 21% 21% Texas C. 52 53% U.AIrcr. 22% 22% Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit 51 51% USRubb. 38% 39% US Steel 69V, 71% Westing 23% 24% Woolw. 43 43% Omzet 1.320.000 AMSTERDAM 1 Dcc. De handel op de effecten beurs te A.msterdam gaf ••andaag niet de minste te kenen van opleving, inte gendeel scheen het wel alsof de affaire over het geheel genomen was Inge krompen, tenminste waren (ie omzetten ln de bekende toonaangevende marktaan delen voor zover kon wor den nagegaan kleiner dan de laatste dagen het geval was. Vanzelfsprekend ging de belangstelling vandaag voornamelijk uit naar HVA's die exstockdividon- den werden verhandeld cn naar de scrips (stoekdlvi- denden) Ook ontspon zich GR handel ln de receplsscn die echter, zoals voor de hand lag. volkomen gelijke tred L> hielden met de aandelen De aandelen en de recepls scn werden ingezet op 158% en stegen ge'eldelljk SCHOOI RO aan ,ot 164' terwijl bij het scheiden van de markt op BELHOEPELS vrijwelhet hoogste pur.l AAPT Al PM Pf van de dag werd afScdaan MtlALtIN r% De scrips die bij de ope- PRFNTFN Ff »in2 tegen 395 werden LwTvA/.w ir-vr. verhandeld, liepen naar bo- OPWINDBAF ven tot 410 en golden bij het slot 409. De affaire in deze papieren was naar verhoudlng,wan de omstan- :hts van mati ge omvang. De overige Cultuurfondsen lagen vrij wel geheel bulten de be langstelling. Over het al gemeen genomen kwamen BIJ LABRIE KIJKEN IS BIJ LABRIE KCS|errlnscn Us" Zo werden Amsterdam i. lm i i -tn.—.! Rubbers afgedaan tegen 151% en aandelen Dell Maatschappij tegen 145. Amsterdamsche Effectenbeurs Actieve obllg.: Sint Nicolaas koopt zijn speelgoed voor het L ZIEHIER EEN GREEP UIT ONZE GROOTSTE SORTERING BLOKBOUWDOZEN 0.75, 0.95, 1.60, 1.95, 2.50, 2.95 DOOSJES KRALEN f 0.55, 0.95, 1.10, 1.95 POPPEN 0.75,0.95,1.15J-1.95, 2.95,4.80, 4.95, 5.95 BABY POPPEN ƒ8.00,10.50,13.00,14.00 XYLOFOONS ƒ0.75,1.35 BALLEN 0.70 (Grote maat 10 cm diam.) verhoii dlnawr Verder nog Mondorgels duivel in doos Jongens Meisjesboeken Gr^der^Sftci Ncd. "48 (3%) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollar-1. '47 3T, Invcsterccrt 3 Ned. 1962-64 z 1" Ncd. 1962-64 ml) Ned N.WS 2% Sp eert. 100 2', Indié 1937 A Grootboek '46 Actieve aand Kol. Bank Ano N. I. H. ban;; Ned Hand. Mi A.K.U. aand Bcrgh's Jurg v Berkel's Pa Calvé Delft Ci Ccntr Suiker Fokker Aand Gelder Zonen K N H.ovvi Lever B L Ncd Ford Anc. Ncd Kabclfabr Philips' GBvA Wilton Feycn Biliton le rubi dito 2e Rubr, Dordtse P Mil Kon. Petr Mil A'dam Rubbei Bandar R Mii Deli-Bat R M Oost-Java R.M Serbadjadi S.R HAL Aand Java-C -J Liin K. Ned St Mu Kon Paketvrt Ncd Sch Unie Rott. Lloyd Stv Mij. Ned Hand A'dam Jav Cult Mil 1 f Suik Unie Ver Vorst CM Dell Bat. MU 26/11 2/12 2 12 E.K. E.K. L.K. 100% ïooVi 97% 97 V. 97% 97". 00% 100% >8 97% '8% 93 V: 30% 80'Y, >1% 101' •5% 95 V, >8 98 38 86 13% 115 i9 155% 50% 159% 159% 286% 22 122 53 151% .82 182 139 '43 142 SS% 188% 75! 273% 274 .95 55 253 34% 233% 233% 170 I 165 -84% 284 U2% 311% 311 152 151% 144 146% 102 '64% 164!, 163% 150 150% 149% 150% 151'% 162 164% 1 c 3 152% 152% 167 168 M5% 163% 82 80 94 42 42 136% 135 Dell MI1 Senembah Mil. Nlet-act oblig. Mtlller Co. A'dam '47 3% 3 dito '48 (8Va) 3 Geld. 20 J. '48 3 's-Hage '36 3% dito 1938 3% dito le 1 '37 3% Gronine '38 3% dito 1938 3 Haarlem '38 3 dito 1947 3 N-Holl. '47 3% 3 R'dam le en «3e dito le 1. '38 Utr pr. '39 2% Zuid-Holl. '46 3 Pandbrieven: Als Hyp. B 3 Amst. Hyp SV2 Arnh H (3%) 3 Bat Hyp B. 3% Dordr H B. 3% Fr Gr. (3Va) 3 dito 3% Grav. Hypb 3 Va Gron. Hypb 3Va Hypb. v. Ned. 3 N Hypb (3%) 3 dito serie B 3 Rott. Hvpb. 3"a Utr. Hypb 3% dito ser, KL 3% Westl Hyp. 3Va Z H Hvp b 3% Eerste Nd Sch. Rtt Sch. H. 3Va Industriële obl. A.K.U. 3Va Berghs J. 3% Lever's Z. 3li Werkspoor 3J2 Bat. Petr 3'i Kon Petr. MU. Dell Spoor 3 Va Ned. Ind. S 3Va Amsterd. Bank Holl. Bank Un. Fin. Nat. Herst 30/11 1/12 146% 145 144% 140 154% 152 99% 100% 99% 99% 100% 99% 93% 99 I00%i 100% 100% 100% 100% 100 95 95 95 95 99% 99% 100% 100% 93% 94', 95% 95', 95!, 98% 97% 100% 100% 100 - 102% 103 102% 67% 158% 20S% 99% Rottcrd. Bank Twentschc Bk. Rott Bel. Cns. Ind. Ondern. K Zw. Kctjen Lever Br. 6 Co dlio 4Co Pref Nd Gist- cn So. Rtt Droogd \fl1 Stork Co. Werkspoor. S A Wyers' I en H. Zwanenberg O. Aniem Aand. Ned. Ind Gas Borneo Sum H Enternatlo Oost Borneo Amst Ball MIJ Thomsons Hav. Deli Spw. MU. Ned -Ind Sorw Vrl. genot aand Albert Heyn Nd A. A. Vrst Ned Am Fltt. Ned. Mij Walv. Schokbeton V. Phm. (Zw.) Prolongatie Amer fondsen: Anaconda Bethl. Steel Gen. Motors Kennecott Rep. Steel U.S Steel Cities Service Cont Oil Mldcont Phil Ijs She). Union Tide Water Baltimore N. York Centr. 30 11 1/12 162% 164% 170 171% 169% 170 166% 146% 144!* 104% 104Y. 308 308 302 302 132 145% 191 165 187% 100% 114 111% 143 140 193 187% 106 107 148»/, 145 134% 58% 27% 28% 190% 190 134% 133% 93 93 117 113 139 139% 118 117% 2% 2% 34% 100% 58% 59% 25% 72 41% 45% 58% 40% 22% 9y, 37% 98^ 55^ 24% 42% 55% 58?-f 38%

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2