HEREN WINTERJASSEN Eens plantten reuzen in Drie geweldigde eiken heren kamgaren en tweed costuums DE LEYTAX De Aigemeene Kunstzijde Unie NI werktuigkundig tekenaars/constructeur Wasserij CORNELISSEN Apeldoorn Tovenaar van Driemat krachten met Duvel van Speuld" Maandagmiddag 2 uur begint onze grote verkoop van Klumpers Kledingmagazijn fmsm. -titful/its twi L/iliteir Grote Prijsverlaging Gemeentelijke Qoede wijn, behoeft geen krans! AMERSF00RTSE WINKELSTAND DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Tel. 623 5 6 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Zaterdag 4 December 1948 Ook vandaag de dag nog Veluws bijgeloof? NIET ver van Garderen en Putten op de Midden- Veluwe, liggen Speulde en Drie. Twee merkwaardige Veluwse gehuchtjes, rijk aan natuur schoon en daarom vooral in de zomer door vele „vreemdelin gen" bezocht. Wie ronddoolt in deze streken komt onder de in druk van de prachtige bossen en voelt onbewust ..de adem van het verleden." Langer dan waar ook op de Veluwe bleef hier het oude ka rakter van de Veluwse neder zettingen bewaard. Wie daar gevoel voor heeft, vindt hier aanknopingspunten om te dro men van een oeroud verleden. Hij ziet in gedachten de reuzen van Drie bouwen aan hun hutten en de eiken planten, waarvan een sage vertelt, dat de wortels dwars door de aarde groeiden. Hii leeft mee met het volk van de aardman netjes, die in hun rust gestoord, het werk van de reuzen onder mijnden. E lang nadat de reuzen hier woonden, vestigden zich in deze omgeving mensen, die de be woners van de gehuchten werden. Hij kan zich voorstellen, dat deze eenvoudige oprechte Veluwe-be- woners, gegrepen werden door het geheimzinnige van de machtige natuur. Hij voelt hun angst voor heksen, voor aardmannetjes, witte wieven en andere bovennatuurlijke v/ezensIn gedachten ziet hij deze primitieve bosbewoners rond om „het vuur" geschaard, luiste rend naar een of andere boeiende verteller, die het ene verhaal aan het andere rijgt. Hij voelt de dodelijke angst, wanneer deze bijgelovige mensen in de donkerte van de avond of het zwarte van de nacht huiswaarts keerden, opgeschrikt door het minste geritsel, wegvluchtend voor het geringste geluid. Hij begrijpt dat dit oeroude volksgeloof, met de komst van het Christendom niet een, twee, drie verdwenen was en dat zelfs het strenge Calvinisme het bijgeloof nooit helemaal heeft kunnen uit bannen. Heden nog, tot op de hui dige dag (zij l.et dan ook vergezeld van een „ie motten 't niet geleu- ven") leeft het voort. Want is het niet zo, dat de „Tovenaar van Speuld", en de „Duivel van Drie", nog maar enkele jaren dood zijn? En werden mij bij eenvoudige lieden, die ik helemaal niet kende, niet de sterkste staaltjes van bijge loof verteld? Zag een bejaarde inwoner van Elspeet op een avond niet elfjes over de hei dansen en was de moeder van een oude vrouw niet dienstbode bij een heks? Hoorde diezelfde vrouw op een klaar lichte dag niet een wagen stil houden en kettingen rammelden. Toen ze het raam uitkeek zag ze niets, was dat geen angstig iets? En was een dag daarna niet een van haar kinderen gestorven? Huu.' ze most er niet an denken. En bij het „nieuwe huusjen", in Staverdcn, spookte het 's avonds. Daar kon je een vuur tegen de boom zien branden. Men zei, dat er een schat begraven lag. Twee man nen uit die buurt zijn er op afge gaan. Ze kwamen met „aan iedere haar een zweetdruppel" weer thuis en ze hebben nooit iets verteld over hetgeen hun is overkomen Het „nieuwe huusjen" is verdwe- nen, maar op de plek spookt hel nog. Daar moet je oppassen! Sterk verhaal. EN dan het verhaal, dat de vader van onze zegsman is overko men. Die vader woonde in Harder wijk. Op een morgen ging hij met iemand vinken vangen, ze hadden de vinkenetten bij zich. Even bui ten de stad had je het „gegooi in de glazen". Een zwarte kat kwam op zijn linkervoet zitten en sprong vandaar op de rechter over. Toen kon hij niet meer vooruit komen. De kat kreeg met de stok die bij net vinkenet behoorde een fikse klap, weg was het beest. Een beto verde heks, mijnheer! Maar mijn vader wist wie ze was. De volgen de dag is hij er onmiddellijk heen gegaan. Laat de vrouw nog in bed liggen, van die stokslagen! Maar sterker nog is het verhaal van het oude vrouwtje, dat altijd boter op de markt in Harderwijk verkocht. Een inwoner van'Drie kocht vaak van die heerlijke boter. Eens tikte het vrouwtje de man uit Drie op de schouder. Thuis aten de kinde ren van de boter. De stumperds werden allemaal betoverd. Kransen van veren in de kussens dat was het bewijs en 's avonds viel ei- zo maar een zwarte kraai van de beddeplank. Door het dier te koken kon de betovering weggenomen I worden Dergelijke verhalen tekende ik I op uit de mond van iemand, die jarenlang in Drie woonde. En een maal aan het vertellen, noemde hij ook de „Duivel van Speuld". Een man met een grote baard, die vloe ken kon als de beste; maar ook de hele bijbel van buiten kende. Hij kon je betoveren, maar was ook bij machte de betovering weer „af te nemen". Op zijn tafel liepen altijd witte muizen. Een woeste kerel, die voor de duivel en zijn trawan ten niet bang was, maar die in el kaar kromp en zeer angstig was, wanneer het stormde, want dan reed de „Wilda Jager" door de lucht. Daar was hij zo bang voor als een kind. De „duivel van Speuld", was goed bevriend met de „Tovenaar van Drie". De laatste was een heel ander mens, vriendelijk en goed.... maar zie je.... die tovenarij....! Rivalen. ZOALS gezegd de „Duivel van Speuld" en de „Tovenaar van Drie" kenden elkaar goed. Maar.... of het nu uit jaloezie of iets anders was.... de tovenaar geloofde niet in de toverkracht van de „Duivel". Dit kwam de eer van de „Duivel" te na. Hij zou wel eens anders tonen en de tovenaar een afdoend bewijs van zijn kunst geven! En zie het lot was hem gunstig gezind. Dc pfler van de tovenaar moest worden en de zoon zou in loet meerijden. Dat was een it duizenden voor de „Dui- vt: .-lij verzon een plan. Toen de begrafenisstoet in zicht kwam, was hij op de „dodenweg" present en zette op een plaats waar de „staatsie" passeren moest een teken op de weg. Wat voor teken? Dat weten alleen de tovenaars. Daar komt een gewoon sterveling niet achter, maar het teken stond er, dat staat vast! En toen de wagen, waarop de tovenaar gezeten was de plek van het geheimzinnige teken naderde hield het paard vlak voor het teken stil. Het wilde geen poot meer verzetten. De tovenaar begreep onmiddellijk wat er aan de hand was. Hij stapte uit de wa gen, liep om het teken heen en de zaak was in orde! Van dat ogenb.ik af geloofde de „Tovenaar" ir. de geheime krach ten van de Speuldenaar. Velen zullen misschien, als zij dit lezen, de schouders ophalen, hen raad ik aan eens bij oude mensen in de buurt van Speuld en Drie op bezoek te gaan en hij zal merken, dat het bijgeloof nog we lig tiert. „Thans hoort men niet meer van die dingen," zeggen de bewoners, maar eenmaal aan het vertellen merkt men de angst voor het geheimzinnige. Hulshorst. H. v. d. Duim. Arnhemsestraat 7A tWFFte -V- CtfOQUETTEN LANGESTR. 94 TELEF. 5369 AMERSFOORT AUTORITTEN VOOR ééN GULDEN NIEUWE MODERNE AUTO S Telefoon 3086 - Leusderweg 242 Amersfoort straai te ARNHEM vraagt Practische ervaring in de algemene machinebouw strekt tot aanbeveling. Uitvoerige sollicitaties met pasfoto worden ingewacht aan het adres VELPERWEG 76. ARNHEM Voor HOTEL, RESTAURANT on INRICHTINGEN WAS Telefoon 3434. Eigen Expeditie naar Amersfoort. Uitrecht, Bussum, Hil versum, Laren. Amsterdam en omgeving. KOSTELOZE VACCINATIE op WOENSDAG 8 DECEM BER 1948 van 22.30 n.m. in het gebouw van de gemeen telijke geneeskundige- en gezondheidsdienst, Westsingel 45. Trouwboekje of geboortebewijs medebrengen. Juist daarom adverteert de in het de groeiende krant, met een uitstekende naam, ■j-mdig Castella Overrent KINDERPOEDER CiMella lunderpoeder, zo fijr» ilj bloesemsruifmeel. overvet en verrijkt met vitamine F, gait rood worden der huid, schrijnen en huilbuien tegen. Overvette KINDERZEEP Castella overvette kinder- zeep vormt een koeste rend, zacht schuim en bevat het extra set, dat de jonge huid nodig heeft om nietschraalteworden. Overvette BABYBALSEM Castella babybalsem is een geheel nieuw huidbescher- mings-product. Her legt een tweede, dunne huid over baby's velletje, die de zo hinderlijke „natte luier irri tatie" onmogelijk maakt. Wter 5 goede -producten Een aardig Kerstge schenk. 14 verschillende kunstlicht kinderopna men aan huis in album f 7.50 Foto's op elk ge bied. Archifoto. Rubens straat 79, Amersfoort. Tel. 3070. 3358 TE KOOP GEVRAAGD WONIMGRUIL Piano of vleugel te koop gevraagd. Uitsluitend brie ven met vermelding van merk en prijs. ond. no 3374 bureau van dit blad. Wollen traploper, liefst donkerrood. levens te koop aangeboden vulkachel met plaat en pijp. Brieven onder No. 3365 bureau van dit blad. TE KOOP AANGEBODEN Ter overname aangeb. een prima schrijfmachine. Br. no. 3377 bur. van dit blad. Te koop aangeboden brui ne dames sportschoenen (maat 39). z.g.an., 10. Jan Steenstraat 37 3387 Engelse kinderwagen, prima staat, met rem. Paar heren- en damesfigu'f- sehaat-sen met schoenen resp. 42 en 38. Beukstr 20. Woningrufl Den Haag Amersfoort. Aangeb. bene denhuis bev. woonkamer, keuken, gang, 2 slaapka mers. voor woonhuis Amers foort. Br onder No. 3393 bureau van dit blad. LESSEN Dansstudio Dan Bearda, privé dansles. Bespreking dagelijks van 210 uur aan de studio, Utrechtsewcg 89. Amersfoort. Tel 4456. 3359 DIVERSEN In het kader der Benelux: Prijsstijging 1949. Huizen prijzen vrij! Huur omhoog! Koop nu ons huis! f 1000. onder oude maximaalprijs, 8 kamers. (Oud Centrum, mooie gracht. (Zonkant) f 500huur. Gemakkelijke betaling. Brieven onder No. 3391 bureau van dit blad. Te koop: moderne Choco laterie. en Delicatessenzaak te Utrecht op eerste drukke stand. Netto winst 10.000.- Te bevragen Kampstraat 3, Baarn. 3395 Te koop: motorkieding, bestaande uit leren vest en broek, ringordel en motor kap Br. no. 3399 bur van dit blad. TE HUUR GEVRAAGD Beschaafd Echtpaar zoekt op goede stand per half Januari 2 tot 3 goed gem. kamers, met gebruik van ker.ken en telefoon. Ver eist: Bad en stromend wa ter. Huur tot f 130 per maand. Uitv. aanbiedingen onder No 3383 bureau van dit blad. Hoera! Morgen Sinter klaas! Nog net op tiid om voor allen die U iief zijn een nuttig en waardevol ca deau te kopen. Van Empe- len op de Soesterweg heeft de mooiste sortering die U in Amersfoort :iet Kijk bij van Empelen, Koop bij van Empelen. Geef een cadeau waar U eer mee inlegt, liet is niet dui'r bij van Smoe len! Kees en Annie! 3375 Tobt niet met allerlei voorschriften en formalitei ten. vraagt bemiddeling of advies Hovius' Informatie- Incasso en Advieshur., Arn hemsestraat 2 b, Tel. 4208. 3376 Kleuterschool Plantsoen Zuid No 4. Er kunnen nog enige kinderen geplaatst worden van 4—6 jaar. Aan gifte aan de school of bij het Iioofd, Mej. G. J. Jon ker, Lorentzstraat 28. 3386 Psychologisch Adviesbur. K C. Deen. Psychische ad viezen, karakter- en levens beschrijving, adviezen bij opvoeding van moeilijke kinderen, Schriftelijke aan vraag. Postbus 5. Bussum. U weet het toch? dat het tel. nr 5887 is van Vitesse. Spoorstraat 10. Copieer- en typeinrichting. Incasso's enz. 3371 Losse schilderijlijsten in alle maten voorradig. ..Het Lijstenhuis" G. E. Blom achter in de Krom- mestraat 66 b. h. Havik. Tel. 3062. 3366 Voor een goede foto, voor Uw amateurs werk. voor het vernieuwen van verbleekte portretten, voor vakkwidige reparatie aan Uw toestel: Portretspecialist de Smalen. 3360 Leesblbl. Gez. W. Schelck. Hobbemastraat 23, 10 ct. per deel. Alle kantoorbenodigd heden en schrijfbehoeften. 3361 Speelgoed, kinderboeken, enz. Fa C. Mulder v/h ter Weel. Alle soorten boeken en romans in Leesbiblio theek „Lectura", Soester weg 177. 3362 2 tot 3 kantoorlokalen in Centrum Utrecht (Stad> met telefoon en verwar ming per Januari door Im- en ExDorlfirma te huur ge vraagd. Uitv. aanbiedingen onder No. 3384 bureau van dit blad. Welke studie, welk be roep. welk meisje of jonge man zal ik kiezen? In al deze levenskwesties is een deskundig psychol. advies van het grootste belang. Consult na tel. afspr. 3434. Amersfoort. 3370 Uw adres voor Tabak. Si garen en Sigaretten is: W. Hendriksen, Soesterweg 466 hoek Hulststraat, A'foort. 3363 rF HUUR AANGEBODEN Te huur aangeb. ruime kamer op goede stand. evt. met- gebruik van teleï.. al leen voor kantoorruimte Br no 3393 bur. v.'d. blad. PERSONEEL GEVRAAGD Tandarts te Amersfoort vraagt acc. persoon voor zuiver adm. werkzaamhe. den van blijvende aard. ge durende. 12 a 15 uur per week. voorn in de avond uren Brieven onder No. 3385 bureau van dit blad. Gevraagd: Zelfstandig meisje in h.h., intern, kun nende koken, in klein ge zin. mod. huis. centr verw. Brieven onder No. 3388 bur. van dit blad PERSONEEL AANGEB. B. z. a. flinke werkster voor hele of halve dagen. Br. onder No. 3392 bureau van dit blad. De bekende Markt- Astroloog. Psychisch ad viseur in alle levensbe langen Huisadviezen Vrijdags van 2—9 v.ur n m. De Doelen, Havik 33. Liere Virgo. 3394 Wie in Indonesië familie heeft, is dolblij met een luxe doos Luchtpostpapier als St. Nicolaasgeschenk Bij Lorjé in diverse priizen verkrijgbaar Lorié's Kan toorboekhandel. Utrechtse, weg. 3368 Ook familiedrukwerk leve ren wij in fraaie uitvoering. Visitekaarten, huwelijkscir culaires. geboortekaarten. luxe post enz. Drukkerij Bouman. Langegracht 28. Telef. 4425. 3367 Nylons zijn een rijk bezit. Wij repareren deze vakkun dig. Binnen 2 uur gereed. „Perfect". Utrechtse Weg 91 3495 Naaimachines. Mgvr., laat Uw machine aan huis repa reren door vakman met 20 jaar fabriekservaring. Even bericht Kapelweg 38. 3373 Electrisch ontharen, spec, behandeling tegen rimpels, puistjes en verdere huid- fouten, manicure, hoogtezon- bestralingen. Mevr. v. Hase- len Gedipl. Sghoonheids. specaliste, Borgesiuslnan 41. Tel. 4520. 3364 Nu of nooit. Wat zoekt U voor het Sinterklaasfeest? Iets nuttigs vanzelf. Stof zuiger, diesel merk E F.A. van f 1.35 voor f 115.— 12 wringers van f 39.75 voor f 32 75. Een wasmachine, oliebad, van f 307.50 voor f 257.50. Een handwasma chine van f 125.voor f 110.Dit alles onder volle garantie en nieuw. Te vens een pracht eiken pia no. kruis-snaar niet van nieuw te onderscheiden. Vlasakkerweg 58b, Tel. 5739 3537 U.K.O.-besteldienst. Ste- phensonstraat 20. Tel. 6217. 3503 Wist U, dat op 't Zand in St. Aechten Zaterdag en Zondag a.s. tentoon stelling Is van Zang- en Kleurkanaries? Hebt U al eens een rode kanarie gezien? Komt dan kij ken Entrée 0.25. 3347

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 6