Prachtig musiceren van Alma Musica Onderwijzers er nog niet zó slecht aan toe, meent minister „De weg zonder einde film van Sartre een Veel belangstelling voor jeugd- en volksconcert Er wordt gestreefd naar beperking van de leerstof Brandweerrecht Aanslag op de Kei Over 't Net I gaat aan de kop STMSYENSTER Van Meegeren of Vermeer? 2 Woensdag 8 December 1948 STADSNIEUWS Dat was eens een jeugdconcert, waarop men enkel zat te genieten: genieten van de gezellige, smake lijk vertelde inleidingen, die in een gelukkig mengsel van ernst en luim werden gegeven. Genieten ech ter vooral van de reeks werken en hun uitvoering, kostelijke grepen uit de rijke schatkist van „Alma Musica" van „die holde Kunst" uit 't bekende Schubertlied. In zeer va riable bezettingen werd er door de kunstenaars op een verblijdend fris se en artistieke wijze gemusiceerd, waarbij elk der uitvoerenden zich een meester op zijn instrument toonde, zodat elk der détails wer kelijk tot zijn recht kwam: Everard van Royen met zijn dartele fluit. Haakon Stotijn met de niet minder bewegelijke hobo, belden ook mees ters in de brede cantilène. Paul Godwin met zfon zeer verzorgd vioolspel, waarbjj zlch Etiennette 'Alvares Correa met viool en alt viool volwaardig aansloot. Dan nog I Carel van Leeuwen Boomkamp met zijn cello, die hij echter zodanig be speelde, dat men in de oudere wer ken de gamba nauwelijks miste. En Gusta van Royen met haar clave- clmbel, waarvan de ranke toon zich beter met de blaas- en strijkinstru menten verbindt dan die van de vo lumineuze vleugel. En de componisten? Alles klin kende namen uit de 18e eeuw: Vi valdi. waarvan men een sextet bracht: Johann Sebastian Bach met twee delen uit de Trio-Sonate in C groot; Jean Baptiste Loeillet, wiens Trio in F groot in tegenstelling tot Bach niet door strijkers, maar door blazers gebracht werd; een clave cimbel-solo van Handel; telkens een deel uit Mozart's fluit- en hobo kwartetten, die tot de mooiste wer ken der kamermuziek-litteratuur tellen En tenslotte weer een sextet van Bach's zoon Johann Christoph, dat de werkelijk stilluisterende jeugd toch maar in weerwil van de voortgeschreden ure geheel wenste te horen En alles gespeeld op een manier, die getuigde van de grote liefde der uitvoerenden voor „Alma Musica" en hun dienend rijp kun stenaarschap. Een verbiedend gaaf en mooi concert, dat door de Amersfoortsc Gemeenschap, Sectie Zang en muziek, werd georgani seerd, waarmede zij de jeugd een uitstekende dienst bewees. eert. Toch kreeg J. S. Bachs Trio sonate C. gr. t. in zijn volledige uit voering een meer verfynde vertol king. Ontroerend schoon was Eve rard van Royen's fluitsolo in de Trio-sonate F gr. t. op. No. 1 van J. B. Loeillet. Het enthousiasme van de stil ge nietende schare van klassiekc-mu- zlckliefhebbers steeg by ieder num mer. Vooral de na de pauze uit gevoerde werken Quartet F gr. t. K.V. 370 van W.A. Mozart en Sex tet C gr. t. van Joh. Chr. Fr. Bach vermochten te boeien. Dr. Van Mook tijdelijk in Amersfoort Naar wy vernemen komt de oud- gouvcrneur-generaal, dr. H. J. v a n Mook, met ingang van Donder- dag voorlopig voor zes weken zijn intrek nemen in hotel „De Witte" te Amersfoort. Er zyn in „De Witte" voor de familie Van Mook drie kamers ge reserveerd en in gereedheid ge bracht. De begroting van O. K. en W. Aan de Vlijnienseweg te 's-Hertogenbosch wordt een uitgestrekt in dustrieterrein aangelegd. De Brabantse Buurtspoorwegen Autodiensten laten hier een aantal grote betonnen montagehallen bouwen met bij behorend kantoor en luoonhuis. Een overzicht van de werkzaamheden. HANS M. SCHEIFES Ook het Volksconcert 's avonds was een succes voor de A.G. De grote opkomst was ook verblijdend voor de leden van het kamermu- zlek-ensemblc „Alma Musica", dat met groot meesterschap een aantal klassieke werken uitvoerde. Het programma week niet veel af van het s middags gehouden jeugdcon- De A'foorlse Kei werkt blijkbaar zeer aantrekkelijk op de in Amers foort gelegerde militairen. Enige tijd geleden probeerden militairen, die voor hun vertrek naar Indone sië stonden, de Kei met dynamiet van zijn voetstuk te stoten. De „aanslag" mislukte. Dinsdagavond omstreeks acht uur werden de be woners van de binnenstad opge schrikt door een hevige knal. Op nieuw was de Kei in het geding. Burger s snelden op het Amers- foortse monument toe. Zij zagen hoe een militaire auto met grote snelheid wegreed. Vanmorgen bleek dat de Kei wat schever was komen te liggen Schade werd niet geconstateerd. Nader vernemen wij dat de hevige slag zelfs in Hoog land is gehoord. B. en W. stellen de raad vpor te besluiten met ingang van 1 Janua ri 1949 voor door de gemeentelijke brandweer te verrichten wacht diensten bij voorstellingen, uitvoe ringen en dergelijke, voor zover deze wachtdiensten door of namens de burgemeester worden voorge schreven, van hen, die de inrich ting, waarin de wachtdiensten worden verricht, in exploitatie heeft, een betaling te vorderen van: f 5.per manschap voor de eer ste 4 uren of gedeelte daarvan, dat onafgebroken wordt dienst gedaan: f 1.25 per manschap per uur, voor elk volgend uur of gedeelte daar van tot middernacht; f 2.per manschap per uur, voor elk volgend uur of gedeelte daarvan na middernacht. Voorts het besluit in te trekken van 20 September 1948 tot vast- I stelling van de verordening op de heffing van een brandweerrecht in de gemeente Amersfoort en tevens in te trekken het raadsbesluit van 10 Januari 1922 '.ot vaststelling van lc. de verordening tot heffing van een recht voor diensten door de gemeentelijke brandweer bewezen; 2e. de verordening op de invorde ring van het recht voor diensten door de gemeentelijke brandweer bewezen. Tafeltennis In zyn laatste wedstrijd van de eerste competitiehelft had Over 't Net 1 weinig moeite met de hek kensluiter Barna 5. Het werd een 91 overwinning voor de Amers- foorters; J. Merkus en A. Lam- brechts wonnen ieder drie partijen en J. Lambrechts twee. Door deze overwinning heeft Over 't Net thans de leiding in de eerste klas se, zit echter geenszins op fluweel, daar Velox 1 met een wedstrijd minder gespeeld slechts één punt achter ligt. De stand is* Opiumsmokkelaars aangehouden Op het Stationsplein te Amers foort werden gisteren in samen werking met de politie uit Bussum en de Rijksrecherche drie personen aangehouden, die waren betrokken bij de handel in opium, welke naar men denkt uit Duitsland wordt ge smokkeld. Het waren twee Bus- summers en een Enschedese. Nadat zij door de Amersfoortse politie waren ondervraagd, zijn zij naar Bussum overgebracht. Het onder zoek duurt voort. O. 't Net 1 V elox 1 UPTTS 1 Barna 4 Zeist 1 Tuindorp 1 UTTC 2 Rivendi 1 UPTTS 2 Barna 5 57—33 15 57—23 14 45—25 10 45—25 10 37—43 9 34—46 35—45 36—44 28—52 26—64 Verf begon te branden Vanmorgen omstreeks tien uur ontstond op de Kampstraat bij de firma Uylenbroek een brandje. Een schilder was in de top van het ge bouw met zyn brander bezig ge weest om de verf van het kozijn te krijgen. Doordat de verf er nogal dik op zat, begon het te branden. De brandweer, die snel kwam op dagen, had geen moeite met het blussen. Er was geringe schade. Burgerlijke Stand 7December Geboren: Huibert Johan, z. v. W. Boersma en J N. v. d. Fange; An- tonius Cornelis, z. v. G. Romrhers en A. Polhout. Gehuwd: D. L. J. Smits en M. v. Ham; M. Verhoef en H. G. Pegman. Overleden: Christinus Calzinus Adrianus de Wilde. 43 j geh. met W. Hoogeveen; Elisabeth Dekker, 68 j., geh. met W. Oostergo; Jan Willem Hezeman, 83 j., wed. v. C. Diks. Noteert U even GRAND THEATRE, Snouckaert- laan 4, tel. 4632, van 4 t.m. 9 Dec. „Het gebeurde morgen". Zondag 24.156.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30—6-45 cn 9 u. CITY THEATER, Westsingel 7b, tel. 6572, t.m. Dec. „Een moor denaar bekent". Zondag 24.15 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.306.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Lan- gestraat 129, t.m. 9 Dec. „Het Moederland". Zondag 24.15 6.45 en 9 uur. Vrijdag en Zater dag 2.306.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. DANSEN: CABARET DANCING VAN T HUL Krommestraat 14. TeL 5685. Woensdag 20—23 uur Zaterdag 20 —23 uur, Zondag 's middags 15—17 uur 's avonds 20—23 uur. CABARET DANCING „De Sticht- se Heuvel." Utrechtseweg 180. Tel. 3494. Zaterdag 19.30—23 uur: Zon dag 19.30—23 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel. 5510. Woensdag 811 uur. Zaterdag 8— 11 uur, Zondag 8—11 uur. A.R.-kiesvereniging vergaderde In de Dinsdag gehouden verga dering der A.R. Kiesvereniging werd in de bestuursvacature mr. G. P. Westera gekozen de heer J. Koelewijn. Met enkele redactie wijzigingen werd aangenomen een ontwerp-rcglement waarna bespre king volgde van de punten, die men op de partijconferentie te Apeldoorn op 10 en 11 December a.s. naar voren wil brengen. Ge leide economie en de problemen van de middenstand, welke laatste in ons parlement geen voldoende aandacht hebben, naar sommigen menen, zullen de onderwerpen zijn. die de afgevaardigde daar aan de orde zal stellen. ,.Geen grenzen meer", film over de bijbel „Geen grenzen meer" is de titel van een nieuwe Nederlandse ge luidsfilm van Profilti. vervaardigd in opdracht van het Nederlandsch Bijbelgenootschap. De film is ge wijd aan het „boek der duizenden talen", de Bijbel, zoals dat in onze dagen gelezen, vervaardigd en verspreid wordt. Hoewel de stof zich schijnbaar niet leende voor verfilming zijn de makers er toch in geslaagd een boeiend en hier cn daar zelfs aangrijpend geheel van te maken. Een knap stuk werk dat ver uitgaat boven een gewoon propaganda-filmwerk. Op Woens dag 15 December a.s. wordt deze leerzame rolprent vertoond in de Gereformeerde Kerk op het O.L. Vrouwekerkhof, om half vier voor dc hoogste klassen der lagere scho len en om acht uur voor volwasse nen. De opbrengst komt ten goede aan het Nederlandsch Bijbelge nootschap. Nu de eerste helft van de com petitie in de meeste klassen achter do rug is, kunnen wij resumerend zeggen, dat wij met de prestaties van de meeste Amersfoortse teams niet ontevreden mogen zijn. Spe ciaal de teams van Noack doen het best: Zowel Noack 1 als het tweede en derde team hebben in hun klas se dc leiding, dat is resp. in 3 E, 4 A en 4 E. Ook Over 't Net 1 in de eerste klasse, Over 't Net 2 in klas se 2 A en Over 't Net 4 in 3 B heb ben serieuze kampioenskansen. Het derde cn vijfde van Over 't Net resp. in 3 A en 3 E. daarentegen staan er niet zo best voor. Voor van der Meiden 1, dat in klasse 2 A uitkomt is de situatie niet erg roos kleurig, terwijl van der Meiden 2 tot de middenmoot van klasse 3 F behoort. We kunnen dus dit jaar weer enige Amersfoortsc kampioens teams verwachten, misschien zijn er zelfs promotiekansen; andere teams daarentegen zullen hard moeten vechten om niet de dupe te worden van de versterkte degra datie, die aan het einde van dit sei zoen zal plaats vinden. Onderscheiden Bij Komnklilk Besluit is de ereme daillc, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver toegekend aan de heer P. Galjee te Amersfoort. Gevonden voorwerpen 2 t.m. 6 December Drie muntbiljetten van één gul den, bruine Portemon. inh. 2 gul den kwit. t.n.v. K. de Kruijf, grote gryze want, schuifplankje v. naai machine, paar gehaakte witte wan ten, rozenkrans (metaal), bruine portemon. inh. f 0.66, br. jongens jas met handschoenen, muts en ro zenkrans, shawl, enige wanten en handschoenen, groene autoped met gummibanden, bruin etui m. kam. portem. inh. vishaakje, broche met doublé rand, ring met 2 sleutels, achterplank van auto, bruine over schoenen (dames), gele portem. inh. f 13.26 foto's t.n. J. Floor, zwart kinderportem. inh. f 4.50, Plastic ceintuur (zwart), lederen sigarettenkoker inh. sigaretten, halve bonkaart van 24 Oct.18 Dcc. 1948, bruine actetas inhouden de zwempak, roodgevlekte vulpen, paar wit gehaakte handschoenen (in Millingcn gev.)„ groen étui inh. f 12. lichtblauwe met zwarte vulpen (dames), autowieldop ver chroomd, hondje (wit met bruin gevlekt), herenrijwiel. Hilversummer maakte goede sier Een inwoner uit Hilversum, van R., die verdacht wordt van ver duistering van 400 gulden ten na dele van zijn patroon, is door de politie te Amersfoort in een hotel aangehouden. R. had nog 21 gulden over. Hoevelaken Auto werd gekraakt Door het niet verlenen van voor rang aan van rechts komend ver keer botste een kleine luxe-auto op het kruispunt tegen een vracht auto. Er ontstond een groot gat in het portier van de luxe-wagen, welke tevens nog andere schade opliep. De vrachtauto mankeerde niets. De schade werd onderling geregeld. Verkeersovertreding De Rijkspolitie maakte tegen een vrachtauto chauffeur proces-ver baal op omdat hij zijn wagen aan de verkeerde zijde van het kruis punt had neergezet. In zijn antwoord op opmerkin gen van de Tweede Kamer over de begroting van het ministerie van onderwijs, kunsten en we tenschappen, stelt de minister I vast het oneens te zijn, met die leden van de Kamer, die menen, dat de bezoldigingspolitiek van onderwijzers een vaste koers mist. Hij zegt hieromtrent: De 2% „vacantie"-toe9lag heeft de toenmalige regering in 1917 slechts toegekend aan die groepen van rijkspersoneel, die financieel In de moeilijkste om standigheden verkeerden. Aan gezien de onderwijzers in 1916 een extra maand salaris was toegekend, terwyl voor hen ln 1947 een salarisregcling is tot stand gekomen, welke een grote verbetering Inhield, zijn de onderwijzers voor de „va- cantie"-tocslag niet in aanmer king gebracht. Er is geen grond voor de in het Voorlopig Verslag geuite vrees, dat de storende ongelijkheid, die in het verleden heeft bestaan, weer zal worden ingevoerd en dat het in 1947 bereikte resultaat voor een be langrijk deel zal worden teniet ge daan De minister opent zyn memorie met in te stemmen met de hulde, die vele Kamerleden hebben ge bracht aan zijn ambtsvoorganger, dr. Giclen. Ten aanzien van het onderwys stelt hy vervolgens vast, dat naar zyn menine dient te worden over wogen of de invloed van ouders op de scholen wellicht kan worden ver sterkt. De omvangrijkheid van de onder- wysstof, die in vele gevallen zelfs overladen genoemd dient te wor den, vormt een punt van ernstige overweging voor de minister. In sa menwerking met inspectie en leer krachten streeft hij naar beperking van do stof. Ook het euvel van het grote aan tal leerlingen, dat jaarlijks op school blbft zitten, is voor de mi nister aanleiding middelen te over wegen om dit onheil te beteugelen. Het zitten-blijven heeft van sociaal standpunt gezien slechts nadelen, daar het slechts nega tief selecteert. Het zegt wel, waarvoor het kind niet ge schikt Is, maar blyft het ant woord schuldig op de vraag waar het wel voor deugt. Zeer klemmend is het tekort aan Boeiend verhaal, knap verfilmd Jean Paul Sartre, de bekende Franse existentialist, staat erom bekend, dat hij zijn films en to neelstukken beschouwt zuiver en alleen als probleemstelling. De op lossing laat hij vaak in het midden, wellicht omdat die moeilijk of niet te geven valt en soms sugge reert hij die door de vorm van zijn scenario al. Dit laatste is ook het geval met de film „De weg zonder einde", die Donderdag drie maal in „Grand" wordt vertoond en waar mee hij het publiek aan het pein zen zet over de vraag of een leven opnieuw geleefd tot de resul taten zou leiden die men zich er van voorstelt. Hij laat daartoe een vrijheids vechter en de echtgenote ONS GARNIZOEN Vandaag zullen we het eens met hebben over de belevenissen van soldaat Zus cn pionier Zo in de kazerne, maar over een verjaardag. De 7 December divisie, die voor een belangrijk deel haar opleiding in Amersfoort kreeg, bestond gisteren drie jaar. Dat werd gevierd op Java, op Sumatra en op tal van andere eilanden in de Ar chipel, maar ook in Ne derland. Zo was er gisteravond een diner voor vele hoge officieren in hotel „De Witte". O.a. was aanwe zig de voormalige com mandant van de 7 Dec - divisie, de generaal Dürst Britt. Onze gedachten gaan naar dc Amersfoortse jongens van dc jarige di visie, die in Indonesië zijn, en juist gisteren mis schien met hun gedachten hier waren. MOTORPOLO Een molorsportvereni- ging in een dorpje onder de rook van Amersfoort gaat l.motoropolo" spelen. We kennen al het polo- spel te paard en in 't wa ter, maar we wisten niet, dat het ook op de motor kan. Toch is het zo, want we hebben de spelregels er van gelezen. Het aantal spelers bedraagt zes, waarvan de keeper in de goal staat met een niet „lopende" motor. De be doeling is om aan te ko men rijden én de bal een schop te geven en op die manier goals te maken. In het reglement staat, dat alleen de koplamp en het voor-spatbord van de machine gehaald moeten worden. De rest volgt waar schijnlijk vanzelf. SATER „De jus zonder vet" heet de film, waarvan een van onze collega's er gens anders op deze pagi na een recensie geeft. Nu weet die collega er niets van, wat wel blijkt uit de naam, die h ij de film geeft. Het is een pro duct van zekere meneer Sater, die in Parijs naam heeft gemaakt met zijn excentriekanisme. Het gaat over een heer en een dame, die allebei dood gaan en dan pas verliefd op elkaar wor den. Zo iets gebeurt toch al leen maar in Parijs, hè. EEN VRAAG Een van onze kennissen schreef ons in zijn leven nog nooit zoveel Sinter klazen tegelijk gezien te hebben als Zaterdagmid dag op dc Arnhemseweg. Bij tientallen kwamen ze met de Zwarte Pieten uit een woning. „Weet jij nou. hoe dat mogelijk is?" vroeg hij in zijn briefje. Jazeker, woont daar niet meneer G., de grimeur? BEDANKT Het gaat prachtig met onze boekenactie voor de zieke militairen in Amers foort. Dank zij giften van lezers van ons „Stadsven- ster" uit de Ternatestraat, uit de Timorstraat èn voor de zoveelste maal uit de P. Bothlaan hebben we nu een totaal van 76 boe ken, een stapel tijdschrif ten en enkele gezelschaps spelen. We zullen nu de tweede serie geschenken overdoen aan het hospi taal en het sanatorium. Dat. wil nog niet zeggen, dat onze actie voorbij is. Neen de nummers 4-2-9-1 wachten op uw vinger! WORDT VERWACHT Donderdag geeft „Euripides" een opvoe ring van „Koning Oedi pus" in Amicitia, is er 'n kadervergadering van de Federatie van Personeels verenigingen en wordt in 't Grand Theatre de film „Les jeux sont faits" (of is het nu toch „De jus zonder vet"?) vertoond. Vrijdag is er nog een Sinterklaasfeest en wel in het Parochiehuis in de P. Borstraat voor de KAJ. In het Grand Theatre komt de film „De vrouw van mijnheer" en in het City Theater „Een trein gaat voorbij". Zaterdag is er een toneelavond van „Huygen en Wessel", een Sint Ni- colaas wandeltocht (wie had dat gedacht van zo'n oude baas), een kinder operette in het Speeltuin gebouw, een uitvoering van T. en O. in het KAB- gebouw en 'n feestavond van 't Amersfoorts Man nenkoor. onderwijzers en aan schoolruimte. Wat het eerste betreft, deelt mi nister Rutten mede. dat terwijl ln 1917 slechts 20 scholen gereed kwa men, er in 1948 is begonnen met de bouw van 120 scholen, die uiter lijk in het begin van 1949 gereed zullen zijn, en voorts zijn 50 Finse houten scholen ter beschikking ge komen. Hier staat echter tegen over, dat de thans bestaande be hoefte moet worden geraamd op 800 scholen. Deze behoefte zou ech ter alleen reeds niet gedekt kunnen worden uit hoofde van het gebrek aan leerkrachten en leermateriaal. Naar schatting zullen in de jaren 1949, 1950 en 1951 respectievelijk 1450, 1700 en 1800 leerlingen van de kweekscholen en deelnemers aan het staatsonderwijzersexamen de lagere akte behalen. Deze getallen zyn hoger dan de z.g. jaarlijkse „slytage" van het onderwyzers- corps, zodat in de genoemde jaren een klein overschot zal worden ge kweekt om het in 1952 en volgende jaren benodigd groter aantal onder wijzers althans gedeeltelijk te kun nen opvangen. Voor verplichte Invoering van het onderwijs ln de muziek acht de minister het tijdstip nog niet gekomen. In vele scholen is thans, zij het nog op bescheiden wijze, het onderwijs ln dat niet-verplichtc vak ter hand genomen met financiële steun van de overheid. Bondig samengevat zegt de minister omtrent een aanial andere punten z(Jn departement betreffende het volgende. De Technische Hogeschool te Delft zal worden uitgebreid tot een capaciteit van omstreeks 3500 studenten. Er wor den plannen uitgewerkt om nieuwe gebouwen hiervoor te doen verrijzen. De geringe animo van studenten voor het ambt van leraar heeft de aan dacht van de minister. De betrokken faculteiten is in deze om advies ge vraagd De minister beraamt hoe, meer dan thans het geval is de brede lagen van ons volk ln contact kunnen worden gebracht met musea. Binnenkort zal de Kamer een wetsont werp bereiken over de bescherming van de titel van architect. Voor een analoge regeling voor toon kunstenaars worden plannen uitge werkt. Gezien het culturele belang, dat de Ne derlandse Opera vertegenwoordigt zal de minister alles doen wat binnen het raam van het mogelijke ligt. om de directie van deze opera te helpen een sluitende exploitatierekening te verkrijgen De voorbereidingen voor een nieuwe radlowct vorderen gestadig. Een uit spraak over het radlobestel wil de minister opschorten tot deze wet zal kunnen worden ingediend. Nog steeds wordt op grote schaal clan destien. zonder betaling van luister bijdragen, naar de radio geluisterd. Controle-ambtenaren hebben reeds tienduizenden clandestiene luisteraars achterhaald. Dc minister heeft begin November het overleg met zijn ambtgenoot van Jus titie inzake het ln dc troonrede aan gekondigde wetsontwerp ten aanzien van het tuchtrecht ln het perswezen beëindigd, de Indie ning kan op korte termijn worden tegemoet gezien. Soesterberg Jubileum brandweer Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Vrijwillige Brandweer van Soesterberg, wordt door het bestuur op Zaterdag 11 December, van 16.30 uur tot 18 uur in Hotel ,,'t Zwaantje" receptie gehouden. Examens Voor het doctoraal examen ge neeskunde slaagde aan de Rijks universiteit te Leiden de heer F. W. Frets te Soesterberg. Soest Zuinig met licht Tijdens de in de laatste dagen door de politie in samenwerking met de PUEM gehouden controle, is o.m. gebleken, dat verschillende zakenlieden en particulieren zich niet houden aan de richtlijnen voor stroombesparing. Voorlopig werd waarschuwend opgetreden. Soester Gemeenschap In de maand Juli van dit jaar werd door de gemeenteraad van Soest een commissie ingesteld,wel ke tot taak heeft B. en W. te advi seren omtrent- oprichting en in standhouding van eert-,,Soester Ge meenschap". Als leden van die com missie werden benoemd, mevr. S. G. Landweer-De Visser, mevr. H. A E. K. v. d. Swan-de Kievit en de heren K. de Haan (voorzitter), H J. S. Clements, R. Hilhorst, G. Kruijff en J. A. Schaafsma. Als secretaris werd aan de commissie toegevoegd de heer D. Oostelaar. De commissie heeft enige be langrijke besprekingen gevoerd en zich o.m door de voorzitter van de „Amersfoortse Gemeenschap" bur gemeester H. Molendyk laten voor lichten. van een welvarend collaborateur elkaar in het voorportaal van het hiernamaals bekennen dat zij in hun onstoffelijke staat ontdekt hebben voor elkaar bestemd te zijn geweest. Beiden mogen terug naar het leven en krijgen de kans bin nen 24 uur te bewijzen dat hun geestelijke liefde wanneer ze weer in het lichaam zijn terugge keerd blijft bestaan zonder dis sonanten. Aanvankelijk weten ze zich hiertoe op te werken maar op het hoogtepunt ervan ontstaat bij de vrouw een crisis in haar geloof in de man, wanneer die zich weer bij zijn kameraden voegt. De proef is dus mislukt en precies na 24 uur staan ze weer in de mel- dingsfcost voor het hiernamaals. Een zwaarmoedig verhaal is het met een optimistische ondertoon, dat we wel mogen beschouwen als een bewijs uit het ongerijmde voor de bewering dat in het leven van deze beide mensen geen nooaxit was dat hen gescheiden hield. Wat na de dood voor elkaar bestemd leek bleek immers niet bij elkaar te horen. Let wel. Sartre neemt het niet aan als onomstotelyk bewezen. Op het eind van de film, wanneer de twee vroegere geliefden over i hun mislukkig zitten te mediteren. komt er fmmers een ander paar bij hen, dat de proef ook wil' doorstaan „Je kunt het in ieder geval probe ren", wordt hun dan toegevoegd. Men behoeft geen philosoof te zijn om te genieten van deze boei ende film. Want Sartre snijdt er wel vele van zijn problemen in aan leven en dood. de plaats van de individu in de samenleving, en, nauw daarmee samenhangend, het vraagstuk van de vrije lotsbeschik king maar hij doet dit met een eenvoud die ook minder wijsgen- gen zal treffen. Jean Delannoit heeft het scena rio knap verwerkt, hier en daar met verbazend goede vondsten bij de verwisseling van zich parallel ontwikkelende scenes. Micheline Presle vertolkte met patricische eenvoud de rol van de collabora teurs-vrouw die hartstochtelijk haar best doet de proef te doen slagen. Marcel Pagliero brengt een prachtige vrijheidsstrijder, die het leven toch in de goede richting ge leefd schijnt te hebben. Marguerite Moreno is een oude bekende. In „De weg zonder einde" vervult ze de rol van administratrice in het hiernamaals met het élan haar eigen en met spottende humor, de film waardig. Tafeltennisnieuws Soestdijk 3 heefi het tegen het sterke NMJV 2 niet tot een over winning kunnen brengen. Met 10 0 werd verloren. Soestdijk 2 deed goed werk door Necrlandia 2 met 64 te kloppen. Soestdijk 4 maakte een vergeefse reis naar Utrecht, doordat UPTTS 7 niet opkwam. Soestdijk I, die spelen moest met één invaller, wist het tegen Rivendi 7 tot een 55 gelijk spel tc brengen. Het pro gramma voor deze week luidt als volgt: Donderdag 9 Dec.: Noal 4Soest dijk I te Amersfoort: Rivendi 7 Soestdijk 2 te Utrecht. Zaterdag 11 Dec.: Soestdijk 3 UTTC 8; idem: Soestdijk 4-Leva 4. Clandestiene vestiging Tegen een drietal personen werd proces-verbaal opgemaakt wegens het zich zonder vergunning vesti gen in Soest. Gevonden voorwerpen Een haan. zilverbon van f2.50 cn twee van f 1. bruine kinderwant, da mes-vulpotlood. zwart bonte pinlc, paar blauw-rode wanten: 4 bedel tjes, heren-polshorloge, figuurzaag plankje, geruit wollen vest, porte feuille, rijwiellantaarnkop. groen windjak, beige ceintuur, onderstel van wagentje, dameswant. sigaren kistje inh. 3 pijpen, doos. 8 sigaren enz, fi kousen, bruin glacé heren-, handschoen, reliquie. witte wollen want, zwart hond, zilveren schakel armband. Inlichtingen politiebureau, v. Wee- destraat. Mr. VAN SCHAIK NAAR DE WEST .Voor nieuwe regeling Koninkrijk Van bevoegde zijde wordt ons het volgende meegedeeld: „Aangezien het niet mogelijk blijkt, op korte termijn te geraken tot een definitieve wettelijke regeling van de nieuwe door de Grondwet voorgeschre ven staats rechtelijke vorm van het Konink rijk (Neder land. Suri name en de Nederlandse Antillen), overweegt de regering de invoering van een voorlopige voorziening. Mr. Van Schaik in welke enige belangrijke onder delen van dc voorgenomen rege ling reeds zullen worden verwe zenlijkt. Alvorens hiertoe definitieve stap pen te doen, zal een der leden van het kabinet zich in de loop dezer maand naar Suriname cn de An tillen begeven, ten einde met de daarvoor in aanmerking komende personen en instanties vooroverleg te plegen. De regering stelt zich voor daar na de zeer spoedige indiening van een desbetreffend wetsontwerp bij de Staten-Generaal te bevorderen." Het A.N.P. voegt hieraan toe: naar wij menen te mogen veron derstellen, zal het de minister zonder portefeuille, M r. van Schaik, zijn, die als lid van het kabinet met het bovenomschreven doel naar de West zal vertrekken. Leusden Aangifte huisslachting Opdat de keuringen een zo vlot mogelijk verloop kunnen hebben, worden belanghebbenden er nadruk kelijk op gewezen, dat de aangifte van huisslachting ten minste 4 da gen vóór de datum van slachting, op de Gemeente-Secretarie dient te ge schieden. Burgerlijke Stand 28/11—4/12 1948 LEUSDEN. Geboren: Corne lis Gerrit, z. v. C. v. Buren en G. Verweij; Antje, d. v. R. van Loenen en H. Hansman; Theodorus Corne lis, z. v. G. Tcssels en G. R. J. Hoogland. Gehuwd: A. F. C. Nieuwenhuij- zen en A. M. Botman. Overlijden: Theodora de Goeij, 69 j., wed. van C. de Bie. Handel op Oost-Europa wordt gestimuleerd (Van onze Haagse redacteur) Naar aanleiding van een uit Belgrado ontvangen bericht over een eventueel handelsvcrdag tussen Engeland, Frank rijk. Nederland, België, Italië cn Dene marken enerzijds cn Zulcl-Slavié. Po len, Tsjcchoslowakljc, Finland cn Oos tenrijk anderzijds, vernemen wij in Den Haag dat met dit bericht in deze vorm niet juist acht. Wei is, zo vernemen wij hier. naar aanleiding van bespre kingen ln de Economische Commissie voor Europa, welke in Genève zetelt, nader contact tussen een aantal West en Oost-Europese Janden tot stand ge komen. Daarbij schijnt men het er over eens te zijn geworden dat de handel tussen de landen in het Westen en die in het Oosten van dit wcrelddeei met alle middelen zal worden gestimuleerd. Dat dit echter zou kunnen resulte ren in een multilateraal handelsver drag werd echter onwaarschijnlijk ge acht, onder meer wegens de enorme technische moeilijkheden, welke dit met zich mee zal brengen. Men acht in Den Haag de besprekingen tussen West en Oost over dc stimulering van de handel van glrote betekenis. Daarby word er op gewezen dat Oost-Europa beschikt over enorme voorraden hout cn graan, waarmee dc deviezcnmoci- lijkhcdcn van dc Westelijke landen die deze producten thans in hard-currcncy- ianden op het westelijke halfrond moe ten kopen, aanzienlijk kunnen worden verlicht. Oost-Europa heeft aan de andere kant grote bbhoeftc, onder meer aan eindproducten en halffabrikaten uit het Westen. Naar aanleiding van het bericht in dit blad van 4 December vol gens hetwelk de Belgische kunst kenner Decoen in een onderhoud met de ANP-correspondent te Brussel verklaard heeft er voor negentig procent van overtuigd te zijn dat de Emmaüsgangers niet aan Van Meegeren doch aan Ver meer moet worden toegeschreven, deelt de Nederlandse schilder C. J. Snoeijerbosch ons mede dat hij, wanneer hem de gelegenheid daar toe geschikt blijkt, voor honderd procent aan zal tonen dat „de Em maüsgangers" „voor eeuwig het meesterwerk van Han van Meege ren zal blijven." Honeland Op de nieuwe geopende Bun schoterstraat nabij Zeidert geraak te een grote vrachtauto uit Schie dam door onbekende oorzaak in de sloot. Na veel moeite gelukte het met de kraanwagen van garage Huurdeman het gevaarte weer op de goede weg te helpen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2