DE AMERSFOORTSE WINKELSTAND, MAAKT IEDER TOT TEVREDEN KLANT 5 DECEMBER-PRIJSVRAAG1948 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT mtiSYEHSTEÏt Brug in Bisschopsweg klaar OPLOSSING VAN DE VAN HET DE GROEIENDE KRANT, MET D. EEN UITSTEKENDE NAAM, V. EN Ad Ei^pachtbesluit van Raad lokt protesten uit Amersfoort zal dode stad worden zeggen tegenstanders Ook voor KESSTCADEAUX naar KUNSTHANDEL VEENENDAAL Hof 7 8 Dinsdag concert van Utrechtse studenten Wijziging tariéven ziekenvervoer Ernstig ongeluk op Hogeweg Scheepstijdingen 2 Zaterdag 11 December 1948 „EEN FIJNE KRANT!" ZEGGEN DE ABONNE'S PRIJSWINNAARS VAN DEZE 5 DEC.-PRIJSVRAAG STAAN MAANDAG IN ONZE REDACTIONELE KOLOM OP PAG. 2 In een korte vergadering waar de grootste eenstemmigheid heerste, hebben vooraanstaande personen uit de kringen van makelaars, architecten, huis- en grondeigenaren Vrijdagavond in 's-Prinsenhof besloten bij B. en W. van Amersfoort en Gedeputeerde Staten van Utrecht te protesteren tegen het raadsbesluit van 20 September j.l., betreffende het toepassen van het erfpachtrecht Men zal zich herinneren dat de raad in zijn September- zitting een voorstel aannam van de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, de heer J. Steinebach, om in hel vervolg van de grote nog onbebouwde com plexen gemeentegrond geen stukken meer te verkopen doch deze uitsluitend in erfpacht te geven. „Als het besluit wordt doorgevoerd zal Amersfoort een dode stad worden", meende een van de aanwezigen. Adressen aan B en W en Gedeputeerden De vergadering was belegd op initiatief van de afdelingen Amers foort van de Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren, de Alge mene Aannemers Bond, de Chr. Aannemers Bond, de R.K. Aanne mers Bond on de makelaar en taxa teur F. de Feber, die de bijeen komst inleidde. Van verschillende raadsleden waren brieven binnen gekomen, zo deelde hy mede, die van hun instemming met deze pro testvergadering getuigden. Ook de Amersfoortse notarissen hadden een brief gezonden. Zy deelden hierin mede, dat het raadsbesluit omtrent de erfpacht door hen una niem wordt afgekeurd. Zy achten de bezwaren tegen de toepassing van het erfpachtrecht veel gewich tiger dan de voornamelijk theo retische voordelen. Het is reeds gebleken, zo gaat de brief verder, dat Amersfoort door bouwers zal worden gepasseerd wanneer het voor hen niet mogelijk is grond in eigendom te krygen. De heer De Feber ving zyn betoog aan met op te merken, dat het gewraakte raadsbesluit ogenschijnlijk niet veel stof heeft doen opwaaien. Maar deskundigen zijn unaniem van me ning dat het niet getuigt van een gezond inzicht. In het kort schetste hy de geschiedenis van het erf pachtrecht, dat zijn oorsprong vindt in het begin onzer jaartelling, later werd gebezigd by de exploitatie van woeste gronden en sedert 1896 toen Amsterdam er mee begon door enkele gemeenten om toezicht te kunnen houden op de waardever meerdering van de onder haar res sorterende grond. Het argument echter dat uitgifte in erfpacht grondspeculatie zal tegengaan, is volkomen uit de tijd. Vroeger be stonden de voorschriften en veror deningen niet die er nu zyn. Er wordt ook gezegd, dat de gemeente door de voorwaarden die zy bij uit gifte in erfpacht stelt, de bebou wing van de grond beter in de hand kan houden. Maar de publiek rechterlijke bevoegdheden van de gemeente zijn op het ogenblik im mers zo uitgebreid, dat ook dat ar gument komt te vervallen! Wankel Het hele besluit is daarmede wel op een heel wankel voetstuk ge plaatst De regeling die de raad heeft getroffen, is nooit populair geweest, zo zei de heer De Feber, en zal ook nooit populair worden. Nu de industrie over een zoveel be ter verkcersapparaat dan vroeger Noteert U even GRAND THEATRE. Snouckavrllaan 4. tel. 4632. „De vrouw van mijn heer", t.m. 15 December. Donder dag alleen matiné. Zondag 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 6.45 en 9 uur. CITY-THEATER. Westersingel 7b tel. 6572. „Een trein gaat voorbij". Zondag 2, 4.15. 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Langcstr. 129. „Paniek in het Warenhuis", vooraf „Gespoorde Duivels" Vrij dag en Zaterdag 2.30. 6.45 en 9 u Zondag 2. 4.15. 6 45 en 9 uur Ove rige dagen 2.30 en 8 uur. 11 December. Amicitia, 8 u. Toneel club Huugen en Wessel ,,'n Wes pennest". na afloop bal Amersfoorts Wandel Comité „ZUT". St. Nicolaastocht. t.m. 9 Januari. Schilderijenten toonstelling 'd Oude Lanteern, Ja cob Dooyewaard. Clubgebouw speeltuinvereniging „Soesterkwartier". „De Sneeuwko ningin". 8 uur. Concordia, 8 uur. Feestavond Amersfoortse Voetbalvereniging, met medewerking van EHMA-re- vue Na afloop bal. KAB-gebouw. 8 u: T. en O. Feestavond Amersfoorts Mannen koor, 8 uur. 12 December. Humanistisch Ver bond. Ph. van Praag: ..Gewetens vorming in het humanistiscne ge zin". Clubgebouw Speeltuinver. Soes terkwartier", 2 uur: Klein Toneel, „De Sneeuwkoningin". 13 December. Instituut voor Volks ontwikkeling J. Steinebach. Gce- the's Faust. Volksuniversiteit. Cursus IV 8 u: Muurhuizen 9. Prof. dr. J Broeke. Onderw. Erfelijkheid. Erfelijk heidstheorieën, Erfelijkheidsv er- antwoording Amicitia. 8 uur: Cor de Groot. Beethovenavond. DANSEN: CABARET DANCING VAN T HUL Krommestraat 14 Tel. 5685 Woensdag 2023 uur Zaterdag 20 23 uur. Zondag 's middags 15—17 uur 's avonds 20—23 uur. CABARET DANCING „De Sticht- se HeuvelUtrechtseweg 180 Tel. 3494. Zaterdag 19.3023 uur: Zon dag 19.3023 uur. J. VAN SCHAIK: Café Leusderweg bij spoorwegovergang. Tel. 5510. Woensdag 8—11 uur. Zaterdag 8— 11 uur, Zondag 811 uur. beschikt, heeft de beheersing* van de grondmarkt ook geen absolute betekenis meer. Als de gemeente op het thans Ingenomen standpunt blyft staan, zeggen de bedryfsmen- sen: „Dank U wel meneer, wij ves tigen ons in Utrecht". Door een goed gefundeerd uitbreidingsplan zal de gemeente toch ook wel in staat ziin die percelen, waarvan zij dat nodig acht. in eigendom te houden? En dan zou de heer De Feber wel eens willen weten of de boekwaarde van de gemeentegron den de taxatie-waarde benadert. Hij waagde dat te betwijfelen. De kleine kapitaalbezitter wordt door het erfpachtbeslult eveneens zwaar gedupeerd. Hij zal voor hypotheken dan alleen nog by hypotheekbanken terecht kunnen, die by geldver- strekking voor bouwen op erfpacht grond dezelfde voorwaarden stellen als voor een tweede hypotheek. Dat brengt met zich mee: hogere jaar lijkse aflossing en hogere rente. Voor de zelf-bouwers zalAmers foort dus ook niet meer aantrek kelijk zijn. De heer De Feber con cludeerde dat de belangen van de gemeente dus parallel lopen met die van de particuliere bouwers. Het gemeenteraadslid de heer W. van Gent, onderstreepte de argu menten die de heer De Feber had aangevoerd en voegde daaraan toe, dat toepassing van het erfpacht recht prysverhoging van de nog vrije grond in de hand zal werken, omdat deze in de ogen van de bou wers meer waarde heeft. Hij was de mening toegedaan, dat het raadsbesluit niet door de meerder heid van B. en W. wordt gesteund Ik weet niet hoe de zaak zich verder za! ontwikkelen", zo besloot de heer Van Gent, „doch ik hoop dat ze een gunstige wending zal nemen, waaraan ik krachtig* zal meewerken." Noodlottig De vertegenwoordiger van de Ne derlandse Bond van Huis- en Grond eigenaren noemde het besluit nood lottig Tot nog toe was Amersfoort een stad waar men zich graag ves tigde. Daarmee zal het uit zijn Grote bouwers schuwen erfpacht omdat het de waarde van de opstal vermindert. „Is het dan geen spe culatie als de gemeente zich over alle grond ontfermt?", zo vroeg hij zich af. ..Alleen is het dan gespe culeer met geld van de gemeen schap." Daaraan voegde heer K. Coolen og toe. dat de prijsbepaling van rond door de overheid dikwijls is gebaseerd op de zogenaamde spe culatieve prijs van particulier be zit. Een groot risico ziet hij voor de gemeente in het investeren van grote kapitalen in grote complexen grond, dat haar tevens voor hoge rentelasten zet. De toevallige be slissing van de raad kon ook hij niet zonder meer onderschryven. De heer W. Droog, afdelingsvoor zitter van de Algemene Aannemers Bond, wees er op dat het na drie jaar toch wel duidelijk is dat alleen particuliere bouw ons land uit de woningmisère kan helpen. By uit voering van het omstreden besluit zal daar niet veel van komen en kunnen we de leuze „Vestigt U in Amersfoort" wel schrappen. Parti culiere bouwers zullen worden aan getrokken door vrije gronden aan de rand van de stad en dan kan de gemeente haar grond wel afschrij ven. De heer De Wit noemde het be sluit een stap verder op de weg naar het staatssocialisme. Enkele Veiling van Kerstfruit Het was een drukte van belang in het Veilingsgebouw in de Eem- straat, waar gistermiddag de eer ste fruitveiling wercl gehouden. Voordat de heer Van Straalen, de voorzitter van de Fruit- en Groentcnveiling, het woord nam om de opening te verrichten waren de burgemeesters van Amersfoort en Hoogland, de heren Molendijk en Laumans. en de heren Spieker- mann en Haars, door bestuursleden rondgeleid door het gebouw om de fraaie inzendingen te bezichtigen. De heer Van Straalen zeide er trots op te zijn, dat al het aange voerde fruit afkomstig was uit Amersfoort en omgeving. Hij kon digde aan, dat het bestuur enkele verrassingen in petto had, die de animo van de kopers zeker zouden vergroten. Dat bleek ook zo te zijn, want toen men begon te veilen, zaten de adspirant-kopers constant met hun vingers op het drukknopje, dat de grote wijzer op het bekende vei lingbord geen ogenblik rust gunde. Ons dagelijks teveel Twee inwoners van onze stad wer den bekeurd, omdat zij de arbeidswet hadden overtreden. Een motorrijder reed zonder rijbe wijs. zonder rood achterlicht en met een slecht verlicht nummerbord. De politic gaf hem drie bekeuringen. Weer werden enkele winkeliers be keurd. die hun etalage-verlichting in de verboden tijd lieten branden. Van zijn voorraad wekkers verkocht een horloqemakcr er zes tegen te hoge prijzen. De politie maakte proces-ver baal op en nam de andere wekkers in beslag. aanwezigen zeiden nog de argu menten van de vorige sprekers vol komen te delen. Men besloot ten slotte. na overleg met de besturen van de betreffende bonden, zich met een protest tot het college van E. en YV. en Gedeputeerde Staten te ichten amSuu Tal van adspirant-kopers noteer den op de eerste Kerstveiling te Amersfoort, die gistermiddag werd gehouden, de fraaie inzendingen om een kans te wagen. Burgemeester Molendijk en burge meester Laumans van Hoogland woonden de eerste Kerstveiling, die te Amersfoort werd gehouden, bij. De Amersfoortse burgemeester zit tussen de heren Haars en Spieker- mann aan de linkerkant en burge meester Laumans aan de rechter kant. Federatieleden wonnen „We doen nou toch mee aan die bridge-cursus van de Federatie", zeiden de heren Den Baas van de Hapan en Van Putten van de Phoe- nixfabrieken tegen elkaar. „Laten we voor ons plezier Vrijdagavond eens meedoen aan de AVRO-brid- gedrive". Ze deden mee en wonnen voor de 56 andere paren de eerste prijs. Voorlopig blijven ze nog een poos je meedoen aan de cursus van de Federatie. ONS GARNIZOEN Wie aan onze Kei komt. komt aan mezelf, zegt de Amcrsfoorter. Per slot van rekening mag hij veront waardigd zyn als een of an dere niet-Amersfoorter „zijn" Kei beschimpt. Dat stuk steen hoort bij Amersfoort cn als die meneer Everard niet aan het slepen was gegaan, dan was Amersfoort nooit de Kcistad genoemd, maar mis schien de Riekende Grach ten-stad. wat nog veel erger zou zijn geweest. Onze Kei is dus een Amersfoorts monument. En nu zijn daar al twee (mis lukte) aanslagen op gepleegd met dynamiet en nog een paar andere met brute kracht. De Kei bleef echter onbewo gen en bewust van haar keicrige waardigheid. Amers foort betekent helaas voor onze soldaten een stad. waar zc een hekel aan hebben, om dat het hun eigen stad niet is. En dus hebben zc ook een hekel aan de Kei. Nu zijn wij van mening, dat men een antipathie op een andere manier kan uiten dan met dynamietaanslagen. Volgende keer wordt misschien een grotere voorraad gebruikt cn misschien lukt het dan om de Kei In twintig stukken te doen springen. Maar als U of ik dan zo n stuk tegen het hoofd krijgen ligt de dader op het kerkhof. Het blijkt voor onze soldaten een sport te zijn de Kei uit de weg te ruimen. Orde en veiligheid laten dit niet toe. Dc oplossing is misschien voor dc militairen niet pret' tig, maar ce-i garnizoens- wacht bij dc Kei zal hen wel afschrikken. GROOTSPRAAK Gistermiddag werd de eer ste Kerstvciling van fruit ge houden. Dat was een hele ge beurtenis voor dc fruithandel. Burgemeester Molendijk was ook in het veilinggebouw cn werd door de aanwezige persfotografen als het ware belegerd. Een ervan ging bijna op zijn hoofd staan om de bur gemeester te „knippen tus sen al die appelen en peren. Een jongetje was onge merkt naast dc burgemeester komen staan, had hem bij zijn ias gepakt en vertelt nu aan iedereen: „i k cn dc burge meester staan samen op de kick"! WIE VOLGT? Een stapel tijdschriften, twee gezelschapsspelen en 31 boeken werden deze week in oank aanvaard door de Wel fare-dienst van het militair Hospitaaal. In ons gebouw vormen nu al weer veertien boeken, van mevr. De B„ uit dc P. Bothlaan en van een gever die onbekend wil blij ven, het begin van het vol gende pakket, dat voor het sanatorium bestemd is. Daar onder waren ook enkele En gelse boeken. Het gaat dus goed met on ze actie. Dat is fijn, voor ons cn voor de militairen, maar Op 14 December zal het Utrechts Studenten Koor eu Orkest te Amers foort concerteren. Dit ensemble heeft zich onder leiding van zijn enthousiaste en bekwame dirigent Hans Brandts Buys telg uit een grote familie van componisten en dirigenten in de ja ren na de oorlog een zeer goede naam verworven. Uitgaande van de opvatting dat de liefde tot musiceren, mits gepaard gaan de aan een gezonde muzikaliteit, van een dilettanten-gezelschap vaak meer vermag dan de technische vaardigheid van een beroeps-ensemble, heeft Brandts Buys de Utrechtse studenten tot prestaties weten te brengen die al om bewondering afdwingen door de wijze waarop de wezenlijke muzikale waarden van het uitgevoerde worden aangevoeld en tot uitdrukking gebracht. Dc uitvoeringen van Bach's Mattheus- Passion in de oorspronkelijke kleine bezetting, welke verleden jaar te Utrecht, Amsterdam en Den Haag ge geven werden, zijn daarvan het meest sprekende voorbeeld. Het concert te Amersfoort wordt ge opend met de le suite van J. S. Bach, voor strijkorkest met twee hobo's. Ver der speelt het orkest een concerto gros- so van Pieter Hellendaal, die, hoewel weinig bekend, verreweg de belang rijkste Nederlandse componist uit de 18e eeuw was en in wie we een tijd genoot van Handel bespeuren. In het te spelen werk wisselen het orkest en de solo-violen, -alt en -cello elkaar af In dansvormen met een nu eens statig, dan weer speels karakter. Tussen deze orkeststukken brengt het koor een groep Engelse madrigalen uit het einde van de 16e eeuw, meerstem mige werkjes, die vooral uitmunten door de muzikale illustratie van de tekst. De huidige Nederlandse muziek wordt vertegenwoordigd door twee madrigalen voor koor en orkest van Hendrik Andriessen. Het koor besluit met een aantal be werkingen van Nederlandse volksliede ren, van Strategier, Brandts Buys, Kar- semeycr en Badings. Ieder op hun beurt maakten zij een paraphrase van de simpele melodietjes, waarin de bijzon derheden van de tekst sterk geaccen tueerd worden. Behalve het serieuze musiceren vindt dc studentikoze humor zijn plaats in dit programma, dat voor een belang rijk deel uit Nederlandse muziek be staat. Dat dit geen toeval is blijkt uit de geheel uit werken van Nederlandse componisten bestaande programma's, welke de studenten verleden jaar tij dens hun tournee door Zwitserland uitvoerden. Kostelijke film in het Grand Theatre Stelt U zich eens voor, dat Uw beste vriend U vraagt of U even Uw vrouw aan hem wilt uitlenen, omdat hij zijn baas in de waan wil brengen, dat hij getrouwd is. Wat zegt U? Kunt U zich dat met de beste wil van de wereld niet voor stellen7 Maar ga dan deze week eens naar het Grand w „m Theatre om te zien wat er alzo kan gebeuren als U een dergelijke „vrien dendienst" wilt be wijzen. Hollywood staat voor niets, dat blijkt uit die kostelijke nonsens- film „De vrouw van mijnheer". De ene dolle situatie volgt op de andere-,. en dat alles wordt C!a,,dL'"e Colbert thans met kostelijke humor gebracht door Claudette Colbert en Don Amc- che, dc vrouw en de vriend, die samen dc reputatie van een ijverige bankbe diende afbreken, maar op een manier, die ons of we willen of niet aan het lachen brengt. Eindelijk is dit weer eens een probleemloze film. waarbij we niet ingespannen behoeven te denken, maar die we. lui in de stoel gezeten, intens meebeleven. Tenminste, als we gevoel voor humor hebben! Spannende film: „Een trein gaat voorbij" Omdat de trein voorbij gaat en daardoor de overval op zijn rijke mede-minnaar wordt verhinderd, wordt de sympathieke leegloper Hennie in de film „Een trein gaat voorbij". (City) toch nog op tijd een arbeidzaam en gelukkig mens. Eerst jaagt hij 't aangebeden meis je door zijn egoïsme het verkeerde pad op, maar tenslotte komt door beider toedoen schijnbaar alles weer terecht. Zijn rivaal echter, die voor niets terug deinst lokt hem nog een keer in een listig opgezette val. Toch laat zijn geliefde hem niet meer in de steek. Er is span ning in deze film. aanvankelijk door het gevecht tussen twee man nen om een vrouw, later door de verdenking van moord die tegen Hennie is gerezen. Op voortreffe lijke manier worden in „Een trein gaat voorbij" langs indirecte weg angstige voorgevoelens bij de toe schouwers gewekt, die hun tot het ook voor diegenen, die boe ken gavenWant die weten, dat deze prachtige hulpvaar digheid in vele kringen zeer wordt gewaardeerd. JONG GELEERD Een trotse vader, de heer Willemsen, die aan de Leus derweg woont, liet ons van de week een paar kinder schoenen zien. die cr uitza gen als schoenen gemaakt door vakmensen. Dc schoentjes waren ver vaardigd door het achtjarig zoontje van de heer W. Hoc is 't ook alweer: mjong geleerd WORDT VERWACHT Zondag houdt dr. A. Steenbeek zijn intrede als Ned. Herv. predikant in de Joriskerk. „Klein Toneel' geeft een opvoering van de kinderoperette „De Sneeuw koningin in het speeltuingc- bouw. Maandag speelt Cor de Groot in Amicitia werken van Beethoven. Dinsdag komt het rij dende postkantoor vol met kinderzegcis in Amersfoort aan en is er een uitvoering van het Utrechts Studenten Koor en -Orkest. Woensdag worden er in de Geref. Kerk op het O L. Vrouwen Kerkhof voor stellingen gegeven van de film „Geen grenzen meer", die gewijd is aan de bijbel. Even voor de bevrijding, toen de Canadese troepen naar Amersfoort oprukten, lieten de Duitsers alle bruggen aan de Oostelijke grens van onze stad in de lucht vliegen. De bewoners van het dientengevol ge geïsoleerde gebied van Amers foort bereikten de stad door mid del van bootjes. Toen kwamen de Pioniers van de Prinses Irene Bri gade en bouwden o.m. een Baily- brug in de Bisschopsweg. Na de bevrijding werd het wegverkeer intensiever en de smalle Engelse bruggen voldeden niet meer. Om het verkeer te ontlasten werd bij de Zwaanstraat een brug gelegd voor fietsers en voetgangers. Dit jaar kreeg het aannemersbedrijf Huigen uit Zeist opdracht een nieu we verkeersbrug aan de Bisschops weg te bouwen. Half Juli werd een aanvang met dit werk ge maakt. Stagnatie in het werk ver oorzaakten de oude betonnen brug- resten. die in de beek verspreid la- een. Grote brokken beton en stuk ken ijzer moesten door acht man uit de beek worden gebaggerd. Daarna kon men pas tot de eigen lijke bouw van de brug overgaan. In een snel tempo werd er ge bouwd en gemetseld en dezer da gen is de brug klaar gekomen. De fundering van dit bouwwerk be staat uit gewapend beton cn de leuningen van de brue zijn van rode handvormstenen. Nu legt men de laatste hand aan de versterking van de oever. Met lange kaplaar zen aan staan de mannen in het water er. met behulp van bijlen, houwelen en stutDalcn. maken zij een stevige houten beschoeiing. Een van hen vertelde ons hoe men Overtreding regeling in- en uitvoer Voor de Utrechtse politierechter stond Vrijdagmiddag de 67-jarige winkelier H. de V. uit Amersfoort terecht wegens overtreding van de Regeling In- en Uitvoer. Verdachte had van een hande laar uit Leusden, die niet al te gunstig bij de Justitie bekend stond, een aantal Hirwin-boren tot een bedrag van f 305,82 en 500 stuks Barco-sleutels a f 2.per stuk verkocht, zonder dat hiervan een factuur was afgegeven. Ter zitting verweerde de winke lier zich door te zeggen, dat hij niet had geweten dat de artikelen op illegale wijze over onze gren zen waren gekomen. Verdachte werd tot f 75 subs. 1 maand veroordeeld (geëist was f 100 subs, twee maanden hechte nis). Voor eenzelfde feit werd de 24- jarige handelaar W. V. uit Amers foort bij verstek tot een maand hechtenis veroordeeld. in één dag het bruggetje aan de Zwaanstraat had afgebroken en met een zekere trots voegde hij er aan toe, dat de Engelse brug in drie dagen was verdwenen. Nu is men bezig in de brug een tegel rijwielpad aan de zijde van de Zwaanstraat aan te leggen. Aan de andere zijde komt een tegel-voet pad. De opritten van de brug wor den op het ogenblik door wegwer kers van de gemeente en Huigens aannemersbedrijf bestraat. Het in tensieve verkeer is met de bouw van deze brug, die ook een verbre ding van de weg tengevolge had, zeer gebaat. In de nieuwe verordening op 't zie kenvervoer werd het voorheen gehul digde beginsel van een uniform tarief voor liggende en zittende patiënten 3,losgelaten. Tegen het nieuwe ziekentaxi-tarief werd al spoedig als bezwaar aange voerd (o.a. van dc zijde der zieken fondsen). dat voor vervoer per taxi volgens de pryzenbcschikking huur auto s (P.H.A.) maar 0.25 per kilo meter met een minimum van 1,50 per rit behoeft te worden betaald. Ten einde tot een bevredigende op lossing van de gerezen moeilijkheden te geraken, zal aan een aanpassing van dc in de onderhavige verordening op-c genomen ziekcntaxi-tancven aan de prijzcnbeschikking huur-auto's (PHA) niet kunnen worden ontkomen. B. en W. stellen een aantal wijzi gingen voor o.m. in artikel 2, hetwelk de tarieven voor het locale vervoer regelt, is het taxi-tarief van 4.— ge wijzigd in 1,50. De ritprijs is volgens de P.H.A. 0,10 voor iedere van garage tot ga rage afgelegde of aangevangen 400 meter met een minimum van 1,50. Dc ritprijs is in de verordening (art. 3) herleid tot een kilometerprys. waarte gen geen bedenking zal bestaan, nu uit sluitend gesproken wordt van „afge legde" kilometers. De datum van inwerkingtreding der gewijzigde bepalingen zouden B. en W. bepaald willen zien op 1 Juni 1948. De door particulieren en andere in stellingen over tijdvakken na 1 Juni 1948 teveel betaalde bedragen (verhou dingsgewijs een beperkt aantal) zullen worden gerestitueerd. De gelukkigen We maakten J. A. Boekbinder, Oude Socsterwcg 164 de?e week gelukkig met een prijs tan vijf gulden voor zijn oplossing van de Zaterdagse puzzle van vorige week. H ten Hoven op de Hoe- velakcnseweg 10 te Terschuur en J. v. Eist. Marktstraat A 266 te Schcrpenzeel kregen een rijksdaalder. einde bijblijven. Victor McLaglen en George Raft vervullen hoofd rollen. Sensatie: „Paniek in het warenhuis" „Paniek in het warenhuis", (Rembrandt) is een sensatiefilm, die zich in het hartje van Londen afspeelt. Een troep Amerikaanse gangsters onder aanvoering van de beruchte Finnigan, is naar Enge land overgekomen, omdat de grond hun in de Nieuwe Wereld te heet onder de voeten werd. Zij proberen ook in de Engelse hoofdstad te roven en te plunderen. Hun oog is ditmaal gevallen op een groot wa renhuis, dat 25 jaar geleden ge bouwd is. Scotland Yard is echter op haar hoede en na lange schiet partijen in het warenhuis worden de boeven achter slot en grendel geze.t Vooraf draait „Gespoorde duivels", met in de hoofdrol Lash la Rue, die onder het Rembrandt- publiek zo langzamerhand bekenu geworden is als de man, die vuile zaakjes opknapt. Ook nu doet hij dit werk, met als beloning een heel erg happy end. Politie vraagt dringend inlichtingen Op de Hogeweg ter hoogte van de Tweede Steeg reed Vrijdag avond de automobilist V. d. W., die uit de richting Hoevelaken kwam in volle vaart tegen een rechts van de weg geparkeerde vrachtauto met aanhangwagen van Van Gend Loos. Hij liep bij deze botsing een zware hersenschudding en een snijwond aan het hoofd op en is in zorgwekkende toestand naar het Si. Elisabeths Ziekenhuis overge bracht. De heer V. d. W. had de vrachtwagen willen passeren, doch hij zag hiertoe geen kans daar uit tegenovergestelde richting een an dere personenwagen met verblin dend licht al tot dicht bij was ge naderd. De heer V. d. W. trachtte nog achter de vrachtwagen te stop pen, doch dit mislukte. De politie verzoekt de personen die het on geluk zagen gebeuren zich op het bureau van politie te Amersfoort te wilden melden. Ook de heer die erbij aanwezig was en in een kleine bruine wa gen enkele personen naar het Amersfoortse station heeft ge bracht, verzoekt zij zich daar te vervoegen, om gegevens over de geparkeerde vrachtwagen te ver schaffen. Carel H. van den Bergh is benoemd tot kapelmeester Met ingang van 1 December j.l. is benoemd tot kapelmeester van het muziekcorps Regiment Stoot troepen, onze oud-stadgenoot Carel H. van den Bergh, voorheen adju dant-onderofficier en onder-ka pelmeester van genoemd korps. Daarmede krijgt deze nog jonge, maar reeds goed geschoolde mili taire kapel eindelijk zijn vaste di rigent en de heer Van den Bergh de verdiende beloning voor de ge slaagde opbouw ervan. De benoeming tot kapelmeester volgde na gedaan examen met bij zondere erkenning van de dien sten. van de oprichting af, aan het muziekkorps bewezen. Hoofdconducteur jubileert De 14de December a.s. is de eerste hoofdconducteur, de heer A. P. Meer te Amersfoort vijf en twintig jaar in dienst bij de Ne derlandse Spoorwegen. Fiets verdwenen Een stadgenoot deed aangifte van het verdwijnen van zijn herenrijwiel dat was gestald voor een cafc op de Hof. Burgerlijke Stand Geboren: Gerard, z. van G. v. d. Kuilen en C. R. Veer. Woutera. d. van G. van Putten en J. Gerritsen. Mattheus Antonius, z. van H. H. J. van der Ven en J. M. van den Berg Barend Victor, z. van A. Haveman en M. H. J. Delgorge. Gehuwd: A. Jansen en T. D. Haaxma. Overleden:: W. G. Polhout. oud 54 jaar, echtg. van E. J. van Keu- len. Duivendijk, VancouverRotterdam. Dec. van Batavia te Soerabaya; Meer- pass 9 Dec. Portland: Groote Beer. 8 kerk, Rotterdam—Japan. 10 Dec. te Aden; Polyphemus. Batavia—Amster dam, 9 Dcc van Singapore; Pr. Frcd. Hendrik, MontrealAntwerpen. 9 Dcc. 150 mijl van Bishop Rock; Waterland. Amsterdam—Buenos Aires. 10 Dec. te RIo de Janeiro; Jacob Cats. 9 Dec. van Amsterdam te Norfolk; Klipfontein. D Dec. van Las P3lmas te Kaapstad: Lek- kcrkerk. Amsterdam—Oost Afrika, pass. 9 Dec. Gibraltar; Loppersum, Am sterdam—West Afrika, pass. 10 Dec. Oucssant; Merwede, 9 Dcc van Am sterdam te Kaapstad; Ootmarsum. Freetown—Rotterdam, pass 9 Dec Las Paimas. Pr. Joh. Willem Frlso. Milbank Velsen. pass. 10 Dec Scillles: Prlns Maurits, MontrealAntwerpen, pass 10 Dec. Vllssmgen; Pr. Willem van-Oran je, 8 Dec. van Londen te Harlingen; Stad Vlaardingen. 11 Dec. van Casa blanca tc Rotterdam verw.: Zijpen berg. Rotterdam—Savona. pass 10 Dec. Gibraltar; Esso Den Haag (T), 10 Dcc. van Aruba te Vado (Italië): Malvlna (T), 10 Dec. van Miri te Sydney; Ne derland (T). 10 Dec. van Suez naar Bahrein.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2